Prihranjivanje pšenice

Jutros od 6h sam lagano bacao ureju čak i po njivama gde sam mislio da neće moći.Popodne natovario prikolcu pa u nedelju idem da bacim ukoliko bude najavljenog mraza.
 
pujol je napisao(la):
Kad je najbolje da se pobaca KAN nije li jos rano?
Po preporuci strucne sluzbe ako je prva prihrane kan onda oko 5 marta.A druga pocetkom aprila najkasnije do 10-og. Kolicina zavisi od analize i potrbe zemljista a i stanja useva.
 
paorpaor je napisao(la):
Evo sta sam ja belezio u moju "knjigu" proteklih par godina.
Recenica koja nekeko bode oci u zapazanju (licnom)" kaze da psenica jako slabo napreduje do pocetka aprila. Tek u aprilu pocinje da raste, a do tada gotovo ne primetno zavrsi bokorenje. Tako da sam ja vodjen tim zakljucio, oped kazem licno, da zurba sa vestakom (ureom) u prvoj polovini februara ne donosi nikakav boljitak.
U prilog mojoj prici ide i postupak jednog kod nas velikog proizvodjaca koji je prosle godine psenicu prihranio po snegu rano u februaru, a ove godine jos to nije ucinio. Verovtno je nesto zakljucio ::namigivanje::
Kod nas u selu jos niko nije prihranjivao psenicu, a prva ce to da ucini zadruga sutra ujutru.
Slažem se ja sa tobom ali samo 50%,kod nas u banatu sad kad počne sneg da se topi i ako počnu najavljene kiše ima da ne uđemo u njive do aprila.zato od dve varijante treba izabrati onu sigurniju pa makar i malo poranili.Ali opet kažem zavisi od terena,sutra režem voćnjak pa ću slikat malo atar da vidite šta je banatski rit. :cao:
 
vreme prihrane ne zavisi od datuma vec od vremenskih uslova i stanja vegetacije.
ja sam mislio da ce se za ovih 7-8 dana "lepog" vremena zemlja malo ocediti i pogresio.
voda stoji k'o ukopana.
u nedelju krecem u 4 i verovatno prvu turu bacam po mraku, jer od nedelje su mrazevi slabacki ili nikakvi.
 
nezna niti ja sta bih, mislim da do kraja mijeseca nece niti pokusavati ici jer sam neki dan bio na njiva, uh, mislim da doci do njive je katastrofa, sto se tice stanja na njivama ja sam zadovoljan s obzirom kako je i kada sijano a o vremenu vam necu niti pricati znate i sami kako je bilo........ necu zurit sa bacanjem gnoiva to je sigurno barem ne jos tijedan ili dva..........
 
srdjuanzorz je napisao(la):
Po preporuci strucne sluzbe ako je prva prihrane kan onda oko 5 marta.A druga pocetkom aprila najkasnije do 10-og. Kolicina zavisi od analize i potrbe zemljista a i stanja useva.

Tako je i kod mene su stručnjaci iz poljoprivredne stručne službe iz S.M. rekli da sa prihranom na treba počinjati do pred kraj februara.
Đubtivo mi je spremno u prikolicama i rasturivač zakačen slušam savete stručnjaka. ::namigivanje:: :ppozdrav:
 
Bravo"tarana" dobar odgovor,sta ako se to okiša pa ko će ući da baca djubre,vreme polako otpušta ima da budu jezera,a treba se spremati za setvu,kod mene bacaju kan prvi put,žito izgleda dobro čim ugreje ima da krene.
 
Pa kako nije prerano za KAN i potpuno neadekvatno sem gde nije bačeno ništa jesenas pa ima trenutnog nedostatka azota.
 
pujol je napisao(la):
Kad je najbolje da se pobaca KAN nije li jos rano?
KAN je vise za kukuruz, AN ti je bolje a njega baci kad budes siguran da vise nece biti snega ili dugih mrazeva. Naravno ako si bacio jesenas ispod zita 3x15, MAP, DAP...
 
Nazad
Vrh