Prihranjivanje pšenice

Kod nas se uveliko svako jutro dok je tvrdo baca ureja po pšenicama.Dali će biti gubitaka ukoliko se tako radi ,a uskoro ne padne sneg ili kiša?
 
cukaneca je napisao(la):
Ovo pod brojem 2 koristim ja, s tim što idem sa kanom.
Ispravka posle konsultacija obavljenih malopre sutra ujutro idem sa 100kg kana po hektaru a za kasnije ćemo videti. Savet iz PSS Smederevo.
 
Pa kad ti Kan pokrene pšenicu i kojim slučajem naiđe(a naiće) neki jači mraz početkom marta znaćeš bar koga da kriviš.
 
obisao par njiva.mila majko kakve su to kaljuge...
do pola 9 sta se uradi - to je to...
 
Bice mraza sutra...tako bar kazu...jutos je do 8h moglo komotno bacati vestak kod nas...Idem oko 5h,pa dok budem mogao...
 
ja cu ove godine poslusati gosp.dipl.inz. Bogdana Garalejica i baci cu ureu,tek od polovine februara!
 
diklofen je napisao(la):
Pa kad ti Kan pokrene pšenicu i kojim slučajem naiđe(a naiće) neki jači mraz početkom marta znaćeš bar koga da kriviš.
Bacao sam i krajem januara, znači nekih 10-15 dana ranije nego sada i nije bilo nikakvih problema. Naš posao ima sličnosti sa kockarima i treba 'ubosti' pravu kombinaciju. Mislim da je mala verovatnoća da u martu bude jačeg i višednevnog mraza, tj. nadam se da ga neće biti. Ke sara, sara.
 
Juče i danas bacao ureju,juče ja lepo krenuo oko pola šest bio mraz pravi -6 došao do njive a ono opalila magla :zli:,morao da čekam dok nije počelo da svanjiva da nebacim kod komšije,smrzao se kao ker sva sreća bilo domaće,radilo se lepo do nekih 11h otresao 40kj,danas radio do 9h bio slab mraz,sutra idem ponovo kažu bice ladnije pa bi trebalo da završim navodno u subotu kiša pa bi to bilo pet u glavu,mada se i ovako topi kad otpusti,al rano ne idem nikako.
 
Kod mene je problem prihrana pšenice.Išao sam jutros na jednu parcelu blizu sela ali jedva sam uspeo da ispraznim rasturivač.Na mestima propada 15-20 cm iako nema vode.Morao sam i prednju vuču da uključim .
 
Gotovo za danas još malo sutra pa da čekamo sledeću turu. Prvi izlazak u njive ove godine i smrzo sam se u pm.
 
Jutros kod nas je islo idealno...od 4:30 do 8h sam bacio na 9 kj i to na 3 lokacije....Atarski putevi su u horor stanju... :udri:
 
Vec tri jutra prihranjujemo psenicu, neide lose, sutra valjda zavrsavamo, samo ujutru mnogo zima :zli:
 
jo-jo je napisao(la):
Vec tri jutra prihranjujemo psenicu, neide lose, sutra valjda zavrsavamo, samo ujutru mnogo zima :zli:
:D jedini razlog zasto sam batalio UREU, i presao na prihranu psenice AN-om u prvoj polovini marta...
Neka je losija varijanta, al kad se setim zmrzavanja na njivi, pa zaglavljivanja, pa onda kad donese kamion UREU, a sve smrznuto, pa se klizas s dzakovima...neka 'fala :cao:
 
kiraj je napisao(la):
Kod mene je problem prihrana pšenice.Išao sam jutros na jednu parcelu blizu sela ali jedva sam uspeo da ispraznim rasturivač.Na mestima propada 15-20 cm iako nema vode.Morao sam i prednju vuču da uključim .
Pa ti si bar iskusan paor,pre neki dan kad je bio minus mogao si da peglaš kao po asfaltu, ja sam bacio 4.02 i išlo super a danas orezivo voćnjak blata do kolena.
 
Iskustva imam ali to iskustvo kaže "svake godine u prvi razred".Bilo je i jutros smtznuto ali ...
 
Evo sta sam ja belezio u moju "knjigu" proteklih par godina.
Recenica koja nekeko bode oci u zapazanju (licnom)" kaze da psenica jako slabo napreduje do pocetka aprila. Tek u aprilu pocinje da raste, a do tada gotovo ne primetno zavrsi bokorenje. Tako da sam ja vodjen tim zakljucio, oped kazem licno, da zurba sa vestakom (ureom) u prvoj polovini februara ne donosi nikakav boljitak.
U prilog mojoj prici ide i postupak jednog kod nas velikog proizvodjaca koji je prosle godine psenicu prihranio po snegu rano u februaru, a ove godine jos to nije ucinio. Verovtno je nesto zakljucio ::namigivanje::
Kod nas u selu jos niko nije prihranjivao psenicu, a prva ce to da ucini zadruga sutra ujutru.
 
Nazad
Vrh