Sečenje zuba prasićima

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.459
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Moji to obave dan posle prašenja,poseku zube prasićima tako da ne mogu da izgrizu sise krmači.
 
Poz svima.
Ja sam do skoro sekao zube prasadima,ali sam onda procitao (slagacu gde tacno,zaboravio sam) da se prilikom sece ostecuju nervi u zubima,otvaraju sinusni kanali i da je ono sto ostane od zuba ostrije nego ceo zub?Od tada ne secem zube,i nema neke preterane razlike u ponasanju mojih krmaca.
 
Nikola, drago mi je da postoji neko ko koristi literaturu i trudi se da ide korak napred.
Secenje zuba prasicima klestima je mnogo gora stvar nego nista ne uraditi.Takvim nacinom se zub slomi i opet ostaju spicasti delovi koji takodje bodu, u 99% slucajeva se otvara pulpa zuba a ti je idealno za infekciju vilice pa prasad prvih nekoliko dana mnogo manje sisaju a moze se jos i iskomplikovati i dovesti do upale zglobova, nervnih poremecaja.... Prasici obicno povrede vime krmace kad ih ima previse u leglu ili kad krmaca nema mleka.Ako ih ima previse i postoji druga krmaca sa prasicima slicne starosti do 4.dana se moze raditi legalizacija ako ne, najslabije ubiti i da na kraju ostanu 12, eventualno 13, vise i ne moze krmaca da odgaji kako treba. Ako krmaca dobije upalu vimena, pobrinuti se za izmenjivac mleka i traziti gresku kod sebe sto se infekcije pri prasenju, ishrane ... tice.
Postoje uredjaji za te svrhe koji samo vrhove zuba rotirajucim kameno obruse i naprave tupu porsinu koja je zatvorena. Najbolje je nista ne dirati ali ako mora onda na zadnji nacin kao sto sam opisao.
Ovo su podatci iz nekoliko naucnih radova medju kojima su i neki gde sam i sam ucetsvovao.
Probajte, pa se mozda i sami uverite
:ppozdrav:
 
@bojan nimberg
Da li si ti nekad video kako izgleda unakaženo vime krmače koju doje prasad sa ne posečenim zubima ili prasad koja potpuno iseku vilice jedni drugima prilikom dojenja?
 
Ja sam kod mene primetio u prošloj turi, da je na vimetu svinje, jedna sisa bila sva izujedana, a zubići na prasićima su bili posečeni. Ajde sad, šta da se radi :sta:
 
to je verovatno bila neka od sisa pozadi, druga ili treca od pozadi?
ako je to bio slucaj, to krmaca sama uradi zadnjom nogom, obicno pre prasenja ili neko vreme posle toga , odnosvo za vreme prasenja.
 
Mozda zubici nisu bili adekvatno iseceni. Uvek posle secenja zuba treba opipati prstom da slucajno nisu ostali siljci koji znaju da budu mnogo ostriji od celog zuba. A ti siljci najcesce ostaju ukoliko se za secenje zuba koristi neadekvatan pribor,veca klesta (cvik-cangle i sl.).
 
Ta sisa je bila na sredini. Ali što kažete, proveriću sledeći put, kad im budem sekao zubiće, da ne ostane oštra ivica. Zdravje od boga 15 marta bi trebalo 2 da mi se oprase, pa ćemo napraviti eksperiment. :cool:
 
Gde gospodin Majer udalji tih nekoliko prasadi iz legla?Kako prihranjivati prasad staru 2-3 dana?Sečenje zuba se kod njih radi sa mini-brusilicama i uopšte nije zabranjeno.Pozdravi g.Majera!
 
Često se nauka i praksa ne poklapaju,ja ipak mislim da zubi treba da se seku.Često smo svedoci toga da se prasići medjusobno raskrvave,pocepaju vilicu jedni drugima,krmača često ustaje dok prasići sisaju što kao efekat ima više ugnječene prasadi.Kad im isečem zube toga nema,to je moja praksa,možete se složiti ili ne,svako ima pravo na svoje mišljenje ali ja ću i dalje da sečem. ::000::
 
Ljudi ja sam sekao nekad a nekad ne,nisam primetio razliku,desavalo mi se da od tih zadnjih sisa 1 bude otkinuta,ali sam ubedjen da je to krmaca sama nogom sj....la.

Tuku se za sisu i grizu za vilice samo kada je mleka nedovoljno,a to smo krivi mi u 90 odsto slucajeva,

Sama pomisao na to kad klestima seces vrhove zuba da nikad nece biti ravni, e sad brusilica mi deluje uveravajuce ...
 
Gledao sam lično na jednoj farmi u Nemačkoj kako to rade.Brusilica je mala i radi na baterije.Ima malo,,tocilo"od finog brusnog papira kojim se samo blago pritisnu vrhovi zubića.Potpuno je bešumna tako da ne utiče stresno na prasad.
 
bravo Zorane, to sto si video nadam se da je ostavilo nekog pozitignog utiska na tebe, da ne bude da nauka radi protiv prakse vec da to ide ruku pod ruku.
Ja sam to vec ispricao a pricao sam i o posledicama drugih metoda secenja pa ako posle svega neko i dalje radi na svoju stetu, naravno da moze
:ppozdrav:
 
miljko je napisao(la):
bravo Zorane, to sto si video nadam se da je ostavilo nekog pozitignog utiska na tebe, da ne bude da nauka radi protiv prakse vec da to ide ruku pod ruku.
Ja sam to vec ispricao a pricao sam i o posledicama drugih metoda secenja pa ako posle svega neko i dalje radi na svoju stetu, naravno da moze
:ppozdrav:
Neznam o kakvoj šteti ti pričaš,odkad znam za sebe uvek smo sekli zube i na farmama isto seku i niko nije imao štetu,ako mi neko pokloni brusilicu ondak ću brusiti,dotle klešta ...
 
Nazad
Vrh