PDA

View Full Version : Motokultivatori - opšta tema

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

gm80
18-02-14, 08:28
Pozdrav svima vidim da ima iskusnih na temu motokultivatora, naime imam i ja labinca 8 ks benzinac dosad sam uložio oko 18000 d u kvačilo spojničku i sajle i sl. medjutim ima lufta i na klipnjači odlomljen deo klipa i sad pratim priče o kipor motorima što ljudi ubacivaju, pa onda se ispostavlja da su kineske kopije garancija samo na časnu reč bez fiskalnog računa ili bilo čega drugog što bi garanciju i ostvarilo, povodom toga sam malo gledao u Novom Sadu u Čavić prof prodavnici prema najlonu, nude druge motore i to loncin g 270 f , launtop i još neke sa dve godine overene garancije sevisom i svim onim što pripada uz to moje pitanje je da li neko ima bilo kakva iskustva ili saznanja o tim motorima
hvala unapred
evo i link ako zatreba kome
http://www.cavicprof.rs/index.php?page=shop.browse&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=2
Ja sam uzeo Loncin prosle godine za moju hondu. Isto dve godine garancije. Mislim da su ok motori. Pogledaj malo njihov zvanicni sajt pa ces videti da je pitanju ozbiljna fabrika koja puno vise motora prodaje na zapadu nego kod nas. Samo Cavic je bas skup! moj sam platio 160 evra a kod njega je bio oko 24 000!!!

urban
18-02-14, 09:29
Konačno neko sa povratnom informacijom, Čavić je skup to svi znamo samo što nisam drugde video, ajd molim te reci nam gde si uzeo povoljnije svima znači svaki dinar,gledao sam njihov sajt (loncin) danima i uporedjivao motore, ajd napiši koji ti je model i oznaka motora i gde si kupio ako može i neki broj, mislim da nije problem objaviti pošto je korisna informacija a ne reklama...
Hvala

Marko Sumadinac
18-02-14, 12:12
marko marko, posle 20 god nerada negine ti sigurno ramont motora. nije prvi slucaj i to sigurno ce se desiti. platine i karburator ocistiti i nastelovati a radilica sigurno nece dugo[ klipnjaca] tu je cementacija otisla sigurno i vrlo brzo ce prolupati ili zakovati.znaci pretresi motor odmah ako znas ako ne teraj sto dalje od sebe. .sto se tice kipor motora ja koliko znam to je kopija janmar motora jer su potpuno identicni. gde se proizvodi to niko nemoze reci. spram ovih ostalih kineskih sam dobio informaciju da su im bolje pumpe i dizne i da bolje po hladnoci pale u sta sam se uverio. i manje dime koliko sam primetio. zbog toga sam ga uzeo i nisam pogresio. dokle ce to niko nezna ali dosad da ga neureknem skidam mu kapu. kod mene je dosta ubrzan na pogonskoj remenici i spram honde radi brze za celu brzinu.a podnosi sa lakocom.
A zasto remont,kad je motor skoro pa nov 3-4god freziro pola ara baste,a sta tacno treba treba pretresti,ocistio sam karburator od trunja,svecica bila zamastila,pa sam i nu ocistio,produvo sam i diznu i onda je lepo upalila ali mi nestade goriva,da nje to mozda sve bilo do dizne,a gorivo jeste malo bajato stoji 3-4meseca,i primetio sam jos jednu stvar na onom dugmetu de se druka gorivo kad se vise puta pritiska krene da curi gorivo,jer to normalno ili nesto nevalja

vica022
18-02-14, 13:34
to dugme sluzi kao takoreci sauh. cim ga stisnes potopi se plovak i lonce napuni do vrha gorivom i motor dobije jacu smesu i hladan lakse upali ali kasnije nesme prelivati.svaki dvotaktni motor kad dugo stoji pogotovu u vlaznijoj prostoriji hoce zaribati i vlaga hoce cementaciju na lezajevima klipnjace i kuglicnim da pordja. vrlo brzo klipnjaca dobije luft i krecu problemi ili zakiva motor. ali otom potom mozda je paljen povremeno pa ce izdrzati. ali takvoj masini prvo treba servis uraditi pa malo ostaviti da radi na jacoj mesavini pa tek onda u rad pustiti. trebalo bi da skines magnet ako imas radapciger za to. kad skines ocistis finom smirglom platine [kontakte] da se sijaju i nemaju brescic ili sl. vratis magnet i nastelujes zazor na 0,35-0,40.kad je fiber na bregu. ocisti slavinicu od goriva i filtercic na karburatoru i izduvaj sve unutra vazduhom i diznu . onda proveri kako svecica baca varnicu i pali. i bar 3%mesavina

nikaragva
18-02-14, 13:38
Gledao sam, ali nigde nisam video da ima da se kupi nov kultivator, odnosno kopacica, ili kosacica na guranje sa dvotaktnim motorom. Sve je 4 takta. Jel takve stvari postoje uopste danas?

vica022
18-02-14, 15:53
i dalje postoje ali zbog potrosnje i zagadjenja vazduha se sve vise izbacuju iz upotrebe. ali mali motori jos uvek su u upotrebi jer imaju dosta snage i zauzimaju manje prostora i laksi konstrukciono. testere ,trimeri i sl.

nikaragva
18-02-14, 16:14
Da, znam za testere, trimere. Hteo sam i kosacicu na guranje da kupim sa 2T motorom, ali nisam uspeo da nadjem novu, pa sam kupio 4T.

mikser
18-02-14, 22:37
kaki 506 ko je izmisli,il nece da upali,il dobija turazu,il preliva gorivo. ono je sacuvaj boze. za gubljenje vremena i zivaca rodilo se.

vica022
18-02-14, 22:47
znas kako ja kazem ;ako imas dusmana pokloni mu 506. svi ostali modeli su stvarno solidni i reseni ali ovo cudoviste nedaj boze. a i kvalitet delova na nivou.ma daleko joj lepa kuca.radije cu iz tenka da radim motor nego li iz 506

gm80
19-02-14, 15:12
moj motor je g200fd ima 196cc i u sustini je imitacije iste takve honde. Sve pase sa honde na saraf. Neki dan sam ga upalio iz prve. Jos nisam sa njim radio nista ozbiljnije ( frezovao sam rasadanik par puta) ali mislim da je motor ok i da je kvalitet zadovoljavajuci obzirom na cenu. Meni je varijanta bila da li da generalisem hondu ili da kupim ovaj novi motor...

vica022
19-02-14, 15:51
novo je novo a i za hondu vecina delova je tajvan ili kina. tako da po meni je nov bolja solucija pa koliko izdrzi. ako je manji remont na hondinom ipak sam za njen jer je kvalitet.ali tu i karburator otkazuje mehanizam paljenja ,sto me izludjivalo i zato je kipor nov legao.inace za hondu original delovi su stvarno skupi ali i traju

urban
19-02-14, 18:54
Vidim da je honda dosta popularna, pa bih znalce pitao neka uporedba imedju labinca 8 ks i honde i koja je kod nas dostupna najveća honda i da li je pametno menjati labinca za recimo hondu f 600

mikser
19-02-14, 20:51
pa nebi nikad menjo labinca za hondu osim ako nije krs totalni,labinac je lak al ja sam ga menjo za 507 zato sto samo ima rikverc za kosenje a on je brz kad mu stavim tarup pa jedva je treo sam sebe. a sa ovim sam prezadovoljan tri napred tri nazad.

vica022
19-02-14, 21:18
nemoze se meriti ipak labinac sa hondom. ipak je tu rec o jacoj masini. honda F600 je neprikosnovena za bastensko friziranje jer ide duboko i okretna je. to nemoze nijedna , ali snaga od 5ks je ipak premala da bi se izborila sa vucnim frezerom. drugo labin i imt 507 su skuplji samim tim ali za nijansu su i bolji sto se tice uopsteno poslova. ipak tezina i snaga tu znace. ali robusnost menjaca i motora honde ce bilo koja masina da nadmasi. od cega su delovi napravljeni da trpe tolika opterecenja i dugotrajni to samo japanac zna. i jos jedno razlika za rukovaoca je velika kad se radi sa motokopacicom tj. hondom i motokultivatorom sto su ovi veci. tu bi se mogla porediti honda F800 jedino jer su u klasi ali to je jako retka masina kod nas

Rile75
20-02-14, 08:38
Imam benzinsku frezu marke AL-KO http://100.al-ko.com/uk/al-ko-cultivator-mh-350-4.html, koja nosi motor Brigs&Straton , cetvorotaktni. To je mala freza, za manje radove, sirina kopacica 35cm...Od prosle godine se javlja sledeci problem: Freza lepo pali, prima gas i sve ostalo, kada je podignem i dajem gas moticice lepo ubrzavaju, ali kada friziram cim malo naidje na tvrdju ili vlaznu zemlju pocinje da usporava, stane, cuje se skripanje kod moticica. Juce probah da freziram, zemlja sitna lepa, nema sanse uopste da se okrecu moticice kad je pobodem u zemlju, samo nesto prcka kad je izdignem. Ulje u motoru menjano i ima ga dovoljno, menjao prosle godine i ulje dole u menjacu SAE 80, danas cu ga ponovo zameniti, oprati filter fazduha i probati da radi bez auspuha, da vidim da li je on gusi, ali koliko sam gledao nesto po netu sumnjam da je u pitanju lamela ili kvacilo , ne znam sta ona ima. Ona nema brzine kao IMT freze, samo se stisne kao kvacilo i time se pustaju u rad moticice, pustanjem te rucice one staju. Ima li neko ideju sta bi moglo biti u pitanju?

nikaragva
20-02-14, 08:55
Preko kaisa prenosi snagu na moticice? Tako je kod mene, na Einhell (http://www.einhell.com/com_en/shop/4920/4921/4933/petrol-tiller-bg-mt-3360-ld.html). Jedino sto mi pada na pamet jeste da ti je kais labav?! Pa cim naidje na otpor proklizava prenos. Kod mene kada naletim na ciglu u zemlju, npr., cuje se skripanje kaisa, kao zimi kod auta :)

Nego imam jedno pitanje. Ja sam tek drugi put izmenio ulje. Koristim Motul Garden 10W30, mogu i po hladnijem vremenu da je palim. Leti sam sipao Nisotek SAE30. Ono sto me zanima kako se, i da li to uopste treba raditi, menja ulje u menjacu? Nigde u upustvu nisam nasao nista o tome.
Da li se to ulje nalazi dole u onom delu kroz koji prolazi osovina na kojoj su moticice?

Edit: kojeg su reda snage masine pominjane ovde. Honda f600, labinac, imt506/507, Alko, ...
Moja kopacica ima 6ks.

urban
20-02-14, 08:58
Da, odprilike ste potvrdili moje neko mišljenje, mada nesmem kazati pošto hondu malo poznajem,svojevremeno u Irigu
(pošto sam Irižan rodom i tamo živeo do 91) u vinogradima neprikosnovena je bila imt 506 bila zakon, da dobro ste čuli pa onda labinac, imt 506 je mogla da ufrezuje stajnjak u vinogradu u zemlju bez problema dok labinac to ne može,mogla je sproleća veliku travu da ufrezuje, itd...

vica022
20-02-14, 09:26
prenos ovih enhel i alko freza je najverovatnije preko kaisa [remena]. nisam siguran samo dal nemaju i varijatorski sistem ubrzavanja. ali verovatno je do labavog kaisa ili je istegnut pa proklizava. probaj ili zameni remen ili probaj nategnuti malo stelovanjem. i ako menjate remene vodite racuna ne samo na brojcanu nego i slovnu oznaku posto je tu velika razlika.ulje u menjacu se nemenja cesto i vecina malih freza koristi motorno ulje jer je redje i manje otpora pravi pa i gubitaka snage. honda F600 je malo ispod 5KS motor dok labini i IMT treba da budu 7-8 ks. IMT 506 je 6ks. 506 je dobra jer ima vise nosaca sa motikama i manje su motike tako da za sitnjenje zemljista dobra i ima veliku brzinu moticica.ali problemi sa motorom i potrosnja je sad stavljaju u pozadinu svih motokopacica

nikaragva
20-02-14, 09:30
Jos jedna stvar mi je pala na pamet. Da li si probao da dotegnes sajlu kvacila? Mozda se ona razlabavila. Kada je bila nova kopacica, ja sam morao to da stelujem, jer kada stisnem kvacilo do kraja nije pravila dobar spoj, i nije dobro prenosila snagu na motike, upravo je proklizavala. Onda sam dotegao sajlu i sada lepo spaja kada se pritisne rucica do kraja.

@vica022
Da li sam te dobro razumeo kada kazes da u menjacu se koristi motorno ulje:
1. ne postoje dva odvojena ulja ili
2. postoje dva odvojena ulja (nevezano za to da li su ista ili ne u smislu hemije)?
U prvo slucaju izmenom motornog ulja si izmenio i menjacko ili menjacko se menja posebno. To pitam jer ne vidim kuda bih ispustio ili nasuo menjacko ulje.

urban
20-02-14, 09:31
da potrošnja je definitivno velika...

dejan 351
20-02-14, 09:43
Jos jedna stvar mi je pala na pamet. Da li si probao da dotegnes sajlu kvacila? Mozda se ona razlabavila. Kada je bila nova kopacica, ja sam morao to da stelujem, jer kada stisnem kvacilo do kraja nije pravila dobar spoj, i nije dobro prenosila snagu na motike, upravo je proklizavala. Onda sam dotegao sajlu i sada lepo spaja kada se pritisne rucica do kraja.

@vica022
Da li sam te dobro razumeo kada kazes da u menjacu se koristi motorno ulje:
1. ne postoje dva odvojena ulja ili
2. postoje dva odvojena ulja (nevezano za to da li su ista ili ne u smislu hemije)?
U prvo slucaju izmenom motornog ulja si izmenio i menjacko ili menjacko se menja posebno. To pitam jer ne vidim kuda bih ispustio ili nasuo menjacko ulje.
Naravno da su ulja odvojena,u motoru i menjacu,vec je clan vica022 u pravu kada kaze da se u manjim motok. koristi uglavnom SAE 30/40 i u motoru i u menjacu.Zamena se cesce vrsi u motoru naravno (od 80 do 100 rs),a u menjacu redje (300-400 rs recimo)

vica022
20-02-14, 09:56
sva su ulja odvojena.znaci posebno motor posebno menjac. ako je nova kupljena moras u upustvu imati gde se sipa i gde ispusta ulje. na hondama svim sto znam ide motorno ulje u menjac. naravno fabrika deklarise koje bi trebalo sipati. najbitnije je u motor sipati sto je propisano i kvalitet a u menjac otprilike svake 5 god je dovoljno promenuti jedino ako neradi izrazito mnogo.ako nista poslikaj to cudo sa svih strana pa cemo probati odgonetnuti gde se sipa

nikaragva
20-02-14, 10:19
Ok, i pretpostavio sam da jesu odvojena, ali reko ko pita ne skita. Ko zna sta sve moze pasti kinezima na pamet :)

Nisam uspeo nista da nadjem u upustvu, mozda je fill for life varijanta.

Uslikacu kada dodjem kuci sa svih strana pa da vidim jel ima neko mesto namenjeno za tu radinost. A onda cu valjda lako naci koje ulje ide.

Nego, kako vi odredjujete i pamtite koliko sati je radila masina? :)
Ja planiram da menjam ulje, recimo jednom godisnje u jesen npr.
Ili mozda cak jesen-prolece. Preko leta SAE30 NIS, a preko zime Motul 10W30. Mada u upustvu stoji da ide motorno ulje 10W30, nevezano za godisnja doba. U tom slucaju bih sipao samo u jesen Motul 10W30 i to je to. Nije to neki trosak na godisnjem nivou, ide samo 0.6l ulja.

dejan 351
20-02-14, 10:48
neki prosek je sezonski zameniti ulje u motoru,ali kazem prosek,jer to ne podrazumeva svakodnevni rad,usluzni rad,licno to merim tako sto znam kolko vremenski motor radi u jednom ciklusu (uglavnom frezeriranje),to pomnozim sa brojem tretiranja i dobijem priblizan broj rs sezonski

vica022
20-02-14, 11:15
ni slucajno sae 30 ulje u motor. posledice mogu biti zesce.vecinom u sve novije motore ide polusintetika ili sintetika. kod tebe je propisano 10w30 sto je dobro svenamensko ulje i za letnje temperature do 30 stepeni. ako je koriistis na velikim vrucinama uzmi 10w40 polusintetiku i to kvalitetnu. jedino tako ces donekle sacuvati motor. Nis ulja izbegavaj mah. imas hiljade boljih ulja i netreba skrtariti na tome pogotovu sto je kolicina mizerna. i uvek drzi nivo na mah. ja ulje promenim u prolece pred sezonu radova i ako se usluzno radi a radi se .jos jednom menjam negde u junu -julu. posto imam dosta frezovanja i +usluznog u prolece taman to zavrsim i promenim a posle ide zalivanje a sve to ide preko honde.

nikaragva
20-02-14, 11:21
Da li treba obracati paznju na "Garden" tipove ulja, posto je motor hladjen vazdusno? Ta ulja bi trebalo da rade pri vecim temperaturama, nego klasicna motorna ulja za automobile. Recimo da li postoji ta razlika izmedju 10w30 za automobil i Garden ulja 10w30?
Sad opet gledam motor se vrti na 3600 obrtaja, to u odnosu na dvotaktne masine nije nesto puno, oni ce cesto znaju vrteti i preko 10,000 obrtaja (trimeri, zage).
Npr. u trimeri i motornoj zagi koristim iskljucivo modrica dvotaktol SINT (IS0-L-EGD) - (ima i preporuka da zadovoljava husquarna i stihl specifikacije).

Edit: da dodam jos jedan detalj. Kada sam kupio kopacicu usuo sam NIS SAE30. Ne znam da li to ima veze sa uljem, vise sam mislio da ima veze sa tim sto sam mozda usuo malo vise. Kipelo mi je ulja na spoju plastike za dolivanje i matalnog dela na motoru i slivalo se nadole. Video sam da je masan onaj donji deo motora metalni.
Posle promene na 10W30 nisam primetio tako nesto, ali sam sipao da bude negde oko polovine skale, mozda malo ispod.

Rile75
20-02-14, 11:26
E pa stvarno vredi pomoc prijatelja sa net-a :)...Ja sam mislio da motor preko nekog spoja lamele i zupcanika prenosi snagu na moticice, evo sada sam odvojio motor od rama i vidim da je kais u pitanju, a svuda oko njega puno crne prasine, i sve mi se cini da ste u pravu da se kais istrosio i olabavio pa proklizava pri naporu. Oznake su se sve izbrisale na njemu, sada cu da probam na netu da nadjem koji je kais u pitanju pa u potragu, a sto se tice ulja moja servisna knjiga kaze da u menjac dole ide oko 250ml sae 80, a u motor sae30.

dejan 351
20-02-14, 12:46
Sta pise to i stavi,da ne budemo uvek veci papa od pape

nikaragva
20-02-14, 12:49
Dobro, proizvodjaci cesto propisuju potrebni minimum. Nece skoditi, ako stavis kvalitetnije ulje, koje naravno zadovoljava SVE zahteve proizvodjaca, pa i vise od toga.

Philby
20-02-14, 15:21
Nego, kako vi odredjujete i pamtite koliko sati je radila masina? :)

Uzmeš pet-deset litara goriva i zapisuješ koliko vremena si mogao raditi sa tom količinom. Poslije preračunaš koliko goriva trebaš protjerati do zamjene ulja i otprilike se toga držiš. Recimo za motor LA300 je oko 2l po satu (barem po uputstvima koja se dobiju uz mašinu) i zamjena ulja pada na dvadesetak litara goriva.

dejan 351
20-02-14, 15:28
Nije valjda da menjas ulje posle 10 rs ?

Rile75
20-02-14, 16:25
Nisam nigde na netu mogao da nadjem dimenzije kaisa, otisao na buvljak i kupio neki no name koji odgovara po duzini, napakovao sam i sada imam problem da se moticice okrecu sve vreme, znaci hvata pre vremena. Stelovao i na rucici, i dole kod motora ima sraf za stelovanje i dalje isto. Nemoguce da sam kupio kraci kais pa sada hvata odmah, jer princip kod nje je da stiskanjem rucice kvacila ceo motor polazi malo napred, i samim tim zateze kais koji preko remenice okrece moticice. Trenutne duzine starog i novog kaisa su iste, pa idem logikom ako je ovaj stari istegnut njegova prvobitna duzina je sigurno bila malo kraca od duzine novog?

nikaragva
20-02-14, 16:31
Zasto nisi nazvao ovlasceni servis, mislim da ima kod nas za alko, pa da ti oni kazu kakav je kais, ili eventualno kod njih i da kupis, ne verujem da je to nesto skupo?

urban
20-02-14, 17:29
a dali su širina i visina klina isti verovatno je zanijasu kraći zato kači

Philby
20-02-14, 17:35
Nije valjda da menjas ulje posle 10 rs ?
Fabrička preporuka je 8 sati, valjda zbog poznatih problema sa podmazivanjem kad se zapuši onaj kanalić na radilici. Ja nisam puno radio pa tih par litara ulja godišnje mi nije bio neki veliki trošak, ali svakako da ovaj motor nikad nije bio štedljiv kad su gorivo, ulje i kanap u pitanju. :-)
Uostalom evo uputstvo od mute koja je najčešće dolazila sa tim motorom pa prelistaj specifikacije. :-)

http://www.speedyshare.com/kFCy3/Muta-LA300.pdf

Rile75
20-02-14, 18:17
a dali su širina i visina klina isti verovatno je zanijasu kraći zato kači
pa novi kais je visi od starog, stari je dosta istrosen, a sirina odgovara remenici....sto se tice servisa evo tek sad pronadjoh agromarket, pa cu sutra da zovem bas da vidim da li imaju

urban
20-02-14, 18:53
malo je kaiš trebao duži, a jel ne možeš na samom motoru pomeranjem prema menjaču podesiti kaiš tj da bude labaviji

Rile75
20-02-14, 18:59
Pa isprobavao sam, ima navoj sa maticama koji sam terao i tamo i ovamo i nista, moguce da je trebao malo duzi kais jer sam ga jedva nabacio na remenice, da ima lufta bez stisnutog kvacila pa kad stisnem rucicu onda motor podje napred i zategne kais, ima logike. Ako me ne mrzi rasturicu sutra pa ponovo na buvljak ima covek i duze, ali prvo cu da zovem servis da mi tacno kazu dimenzije :)

Stjepanovic88
20-02-14, 19:52
@vica022
Pozz Vica.. Samo da se javim. Nisam stavljao novi motor na svoju Hondu f28f, nego smo je uspjeli popraviti. Kvar je bio u sledecem; mjesto gdje se zavrce svjecica na glavi motora je bilo razvaljeno i nije mogla da se stvori kompresija, jer je ulazio vazduh u motor. Tokar mi je izbusio glavu motora, napravio jedan navoj koji je navrnuo u glavu i u taj dio je zavrnuo svjecicu. Promjenio sam svjecicu i ulje i sada motor pali od prve. star je 40 godina, a jos se drzi. Ono sto je jos bitnije je to da moja honda ima dvije brzine, koje imaju identican prenost, tako da voziti u prvoj ili rikvekrc je isto, tako da cu moci u slucaju da ode motor ubaciti neki drugi, samo da ga okrenem naopako.. Eto, to je to za sada.. Vidio sam neke Loncin motore od 5 ks, kazu da su dobri, ali ih nema kod nas u Republici Srbskoj.

Evo mene i moje Hondice od prosle godine. :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Vb0SjMS2CLM

vica022
20-02-14, 21:23
Honda je honda nek kaze ko sta hoce, nepohabljive su.lepo radi nema sta i trunke dima nema, jos dugo ce ta da radi.Rile 75 uzmi za nijansu duzi remen. ovi pijacni su takvi da isto pise a dva ista nemozes naci. sve kineska proizvodnja. nazovi servis i kod njih uzmi iako su skuplji bice kvalitetniji .bitna je i slovna oznaka na remenu .dal je LA ili LO.jedno je spoljni obim a drugo unutrasnji obim remena a razlika je ocigledna. sto se tice ulja motori koji se podmazuju buckanjem mogu da koriste gusca ulja sae 30-40. ali koji su sa uljnom pumpom mislim da nijedan noviji nece moci da radi sa tim duze vreme a zimi pogotovu. u svakom slucaju 15w40 ulje je za vecinu najbolje sem za nove sad motore. i kipor je preporuka 15w40 ili 10w30.ja sipam 10w40 posto je bolje na velikim vrucinama a kvalitetno. za vazdusare se treba koristiti ulje koje je za njih namenjeno ali moze neko i namenjeno za turbo motore.

brankovic
20-02-14, 21:54
Danas namontirao nozeve
http://www.dodaj.rs/t/3G/2g/4mHDU2LW/fotografija0032.jpg (http://www.dodaj.rs/?3G/2g/4mHDU2LW/fotografija0032.jpg)

Stjepanovic88
20-02-14, 22:13
@vica022

Pa, jeste.. jako je tiha..
Dima bude ponekad pod jacim gasom ili kad je tek upalim.. Kazali su mi da malo provjeravam ulje, postoji vjerovatnoca da su malo karike oslabile, ali ne mora da znaci.. Uglavnom, uvezena je iz Svajcarske i jako lijepo izgleda, nije pohabana.. ima samo 2.8 ks, a motor joj je tezi od onog kineza lt200. motor ima oko 20 kg.. otima mi se kad radi, mnogo snage ima, a o prenosu da ne pricam..

nikaragva
20-02-14, 22:51
@vica022
Koje 10w40 ulje sipas? Automobilsko? Jel dovoljno API SJ? (mislim da je trenutno aktuleno API SM/SN)

Stjepanovic88
20-02-14, 23:04
@vica022
Koje 10w40 ulje sipas? Automobilsko? Jel dovoljno API SJ? (mislim da je trenutno aktuleno API SM/SN)

ako mislite za ulje od mjenjaca, onda ne mozete pogrijesiti. :-)
sva ulja za mjenjace su ista, osim za automatske.. oni imaju svoje ulje. :-)

nikaragva
20-02-14, 23:05
Ne, mislim na motorno ulje.

Mislim da sam nasao gde se doliva ulje za menjac. Mora se motor skidati :(

Stjepanovic88
20-02-14, 23:07
Ne, mislim na motorno ulje.

Mislim da sam nasao gde se doliva ulje za menjac. Mora se motor skidati :(

taman sam skontao da sam pogrijesio, ali ste uspjeli odgovoriti.. :-)
ja imam hondicu i skidam joj motor za 2 sekunde.. tako su napravili, da sve drzi jedna kvaka.. honda, honda samo honda :D

vica022
20-02-14, 23:11
ovo sto je i sad u kiporu je lukoil avangard ultra 10w40. mislim da nije lose ulje , a za veca je opterecenja i novije propise euro 3-4. i duzi vek eksploatacije. to su neka sa novom formulom i koliko vidim nije lose se pokazalo

nikaragva
21-02-14, 00:24
Jedno uopsteno pitanje. Kada na masini nemas saraf za ispustanje ulja, kako ga ispustiti? Da nagnem masinu da iscuri na cep za dolivanje? To mi nekako deluje sabanski :)

Philby
21-02-14, 00:52
Jesi li siguran da nema?
Ja bi tu koristio veliki špric produžen nekim kraćim crijevom, jer kad nagneš mašinu obavezno se sve zasvinji i više ulja bude po mašini nego u posudi (probao jednon kad sam na maloj kosilici polomio plastični čep, a nisam smio odvrtati ostatak bez odgovarajuće zamjene).

gm80
21-02-14, 08:49
Jedno uopsteno pitanje. Kada na masini nemas saraf za ispustanje ulja, kako ga ispustiti? Da nagnem masinu da iscuri na cep za dolivanje? To mi nekako deluje sabanski :)

U vojsci je glavno pitanje za nas vozace bilo gde se ispusta ulje iz puza upravljaca kamiona? naravno vecina se 'ubijala' trazeci saraf dok su se vodnici smejali jer se ulje samo po potrebi dolivalo...

nikaragva
21-02-14, 08:53
Jesi li siguran da nema?
Ja bi tu koristio veliki špric produžen nekim kraćim crijevom, jer kad nagneš mašinu obavezno se sve zasvinji i više ulja bude po mašini nego u posudi (probao jednon kad sam na maloj kosilici polomio plastični čep, a nisam smio odvrtati ostatak bez odgovarajuće zamjene).
Nema 100%.
Ima onako zagladjen metal na mestu gde bi mogao biti sraf, odnosno gde obicno bude, npr. na kopacici, ali nije nista izbuseno. Nosim se mislju da izbusim tu rupu i narezem navoj :)

Stjepanovic88
21-02-14, 14:47
@gm80

Drug, mozes li mi reci gdje si kupio taj Loncin motor i koliko kosta isti, ali od 4,8 ks, tj G160F?
I ja sam cuo da su Loncin motori jako dobri..

nikaragva
21-02-14, 14:49
Ali nemaju cep za ispustanje ulja ... :D

Stjepanovic88
21-02-14, 15:03
Ali nemaju cep za ispustanje ulja ... :D

Ko? Loncin? :-)

nikaragva
21-02-14, 15:05
Ma ja imam taj motor na kosacici Alko, i nemam cep za ispustanje ulja. Nista posebno, ali zna da iznervira kada treba da ispustis ulje :)

Stjepanovic88
21-02-14, 15:07
Ma ja imam taj motor na kosacici Alko, i nemam cep za ispustanje ulja. Nista posebno, ali zna da iznervira kada treba da ispustis ulje :)

Nisam znao da nemaju. Bezze.. Kako radi motor? Gdje se moze kupiti i koliko kosta? Mene interesuje ta od 4,8 ks, g160?!

nikaragva
21-02-14, 15:09
http://www.loncinengine.com/Product29/Detailed9/#Text

Kod mene bi trebalo da je taj motor. Ne secam se da sam ih video kod nas da imaju da se kupe. Kinezi ih prave 2-3 miliona godisnje (ne ovih, nego svih tih "malih" motora). Ako je verovati tom podatku sa wiki, onda ne bi trebalo da su losi, ne bi se onda prodavali. Treba razlikovati kineske brendove koji vrede necemu, kao i bilo sta drugo iz ostatka sveta, od kineskih jeftinih kopija, koje ne vrede nicemu.

Za sada mi radi odlicno, nemam apsolutno nikakvih zamerki. Doduse imam ga kratko, oko godinu dana. Pali odlicno, radi odlicno, sta drugo reci :)

Rile75
21-02-14, 17:00
Menjao dans kais za duzi, ne valja, slajfuje i jedva krece. Zvao par telefona uvoznika Agropromet iz Kg, nista. Od besa i muke vratim se ponovo na buvljak, uzmem ponovo kraci, covek me vec cudno gleda, napakujem i opet isto, krece sama cim upalis, trebao bi mi pomocnik da je podigne dok je palim :) Ajde reko da vratim stari njen kais i da probam da dotegnem kvacilo preko srafa jer sam ga konacno skapirao na koju stranu doteze a na koju popusta i....radi kao singerica hehe, bilo je dovoljno samo dotegnuti jer se vrmenom olabavi, izfrizirao malopre za luk ma milina kako ide...Eto, problem resen, hvala svima na savetima, posebno nikaragvi zbog ideje o dotezanju sajle :)

nikaragva
21-02-14, 17:01
da, nekad se najtezi problemi rese na najjednostavniji nacin :)

Rile75
21-02-14, 17:26
da, nekad se najtezi problemi rese na najjednostavniji nacin :)
upravo tako :)

motokultivatorr
21-02-14, 23:13
Moj arsenal https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/1907745_739752349369151_964019234_o.jpghttps://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/t31/1781444_739752489369137_2007694061_o.jpg

vica022
22-02-14, 08:50
to za svakog u kuci po jedna honda. skidam kapu na kolicini

nikaragva
22-02-14, 09:27
Botke covece, sta ce ti toliko masina? :D

Evo konacno sam nasao koja masina je kod mene na kopacici.
http://www.cqcameo.cn/English/Product113/Detailed234/#Text

Fabrika se nalazi u istom gradu kao Loncin, Chongqing (http://en.wikipedia.org/wiki/Chongqing).

To je izgleda kineski Detroit :D

dejan 351
22-02-14, 14:26
motokultivatorr @
lepa kolekcija,ali da sam koji slucaj ja vlasnik,izabrao bi onu u najboljem stanju za sebe,ostale prodao i uzeo dizelku sa vucenom frezom,to je dobitna kombinacija,jer ovako ne vidim neku radnu svrhu,osim kolekcionarstva,naravno moje misljenje,ali pricam iz iskustva,imao sam ranije F600 i dobro je poznajem,vec sam pisao u temi ali imam Valpadanu 14ks
(http://poljoinfo.com/member.php?12325-motokultivatorr)

nikaragva
22-02-14, 15:37
Zasto je dizelka sa vucenom frezom dobitna kombinacija?
Koliko sam primetio ove kopacice dublje uranjaju u zemlju nego freze? Mozda gresim ...

dejan 351
22-02-14, 16:51
Znas kako,kad kazem dizelke pre svega mislim na Goldoni,Valpadana i to su ozbiljne i puozdane masine koje nema sta ne mogu da odrade,bukvalno freaziraju posle traktorskog oranja i to velike povrsine.Rad sa njima u odnosu na Hondu,506 ...ne moze da se poredi,sa njima mozes raditi ceo dan.Ali imaju i one nekih mana,nisu isplative za manje povsine i njihova manipulativnost na povsini je znatno manja od ovih drugih,konkretno u vocnjaku su odlicne za medjurednu obradu,a na pr.Honda za rad u vrsti,na to sam mislio kad sam rekao dobitna kombinacija,jedna cuva drugu,kao i ruke i ledja

nikaragva
22-02-14, 17:08
Aha.
Da li se sa ovim mojim Einhellom mogu zaneti da isfreziram oko vocaka, u vocnjaku povrsine otprilike jutro i po?

Ovako nesto?
http://www.youtube.com/watch?v=NcI1dkoV8eQ

Pa to je kao tomo vinkovic skoro :)

vica022
22-02-14, 20:17
ako mislis sacuvati ledja na tolikoj povrsini vocnjaka onda ili tomica ili vladimirac i freza. sa motokultivatorom jeste lakse raditi nego sa kopacicom ali jutro i po je velika povrsina .supu neces jesti to je sigurno. za te novce koliko platis goldonca kupis vladimirca i frezu zajedno.

motokultivatorr
22-02-14, 21:59
Ajde da probam kratak opis masina.Prva gore levo je f600 ispravna i ima mislim 196cc, odmah do nje jef 400 ili je mozda neko zove f42 takodje ispravna i ima 171cc,sledeca do nje je freza sa motorom la 300 namontiranim na menjac od f400....sledeca je gore desno na kraju f400 takodje ali je motor los,nema komporesije i uzeo sam je za delove...zbog bobine...karburatora menjaca..tockova i sl..za ne daj boze ako na ovima nesto rikne.Dole desno je benasi sa motorom lombardini im350 i koristim je iskljucivo za freziranje,frezira laganica dubinu i vise od 25cm i pored nje je f700 sa hondinim motorom od 240cc,ima gume miselinke i za nju sam lio olovne tegove tako da svaki tocak ima 50 kg i napred olovni teg od 30kg,sa njom sam vukao preko 800kg kupusa kroz njivu u svim vremenskim uslovima i to zahvaljujuci bas tim miselinkama jer na njima uvek sara bude cista...nikad ne nalepe na sebe kao one klasicne 4.00-8.E sad ona f600 stoji da pripomogne ako neka u radu nesto zakaze..a hitno mi treba..ona f400 srebrna vuce prikolicu u kojoj se nalaze ona f400 sa la300 motorom i koju koristim za zagrtanje krompira sa onim prikljuckom sa diskovima i f 700 koja vuce plug za paranje brazdica.Posto dosta usluzno freziram,al samo manje povrsine...do 500-600 kvadrata i to one povrsine kojima ne moze prici traktor ili moze anapravio bi vise utabanog nego lepog za tu namenu koristim benasija sa im 350 motorom..cenim da ima bar 10ks.Od opreme imam dva para nozeva za f 600 al pasu i na sve ostale honde,i jos jedne nozeve na onoj okrugloj cevi ...oni kao na bubnju samo duzi...plug za paranje brazdi za krompir,,,spravu,,za zagrtanje krompira,onu sa diskovima,4 para tockova 4.00-8 dva para metalnih jedne vece jedne manje i jedne tockove od 506-tice prepravljene za hondu,na onu sestougaonu cev i jedne jos vece tockove od ovih za 506-ticu.Imam i dve prikolice jedna orginalna a druga pravljena od autoprikolice.Inace bavim se povrtarstvom i svake godine posejem 3,5 jutara povrca pod zalivnim sistemom paprike,kupusa,bostana,krompira,luka,brokolija,kar fiola,paradajza i jos ponesto.Sa traktorom orem,prskam kimliram i ostale vece poslove radim a frezama donosim kuci plodove jer sa njima lako prilazim svuda i mnogo je lakse i za utovar i za istovar.Pored ovoga obradjujem jos 10 jutara zemlje i tu sejem psenicu ,kukuruz...i sl.Imam nesto i deteline za krave i goveda.....Svrha ovog mog posta nije da se hvalim kolicinom motokultivatora jer sam ja to sve jeftino nabavio...nesto sam i opravio...pa me nije puno kostalo vec cisto da pokazem sta imam jer pratim ovaj forum vec duze vreme....i da napomenem da volim da radim sa motokultivatorima i mnogo su mi kicmu rasturili..a bogami ponekad i sacuvali.Nisam imao nekih vecih kvarova i za sad sve rade pouzdano....a sto se tice toga da sam kolekcionar mozda i jesam i ako bog da zdravlja i para mozda umem i jednu dizelku...nek se nadje.....Posto imam dmb-ovu dizel pumpu za zalivanje i trosi nenormalno malo goriva razmisljam i o dizelki...ili cu na hondin menjac od one f400 sa losim motorom nakaciti neki kiporov dizel od jedno 8 ks.Ako sam imao nekih slovnih gresaka ne zamerite..umoran sam kopao sam tople leje za rasadu i bole me ruke jer cele zime nisam radio nista tesko pa nisam u formi....ajd pozdrav...ako ima nekih pitanja stojim na raspolaganju.....i ako mogu da pomognem tu sam.>:({ziveliiiiii....

vica022
23-02-14, 00:22
jedna ali vredna .sve sto nabroja ona sama radihttp://imageshack.com/a/img191/6558/pbqx.jpg

stojke73
23-02-14, 02:02
pozdrav svima...skoro sam kupio motokopacicu na kojoj je motor brigss stratton, benzinac od 5 KS. da li se neko susretao sa ovim motorima i mozete li m i reci nesto o njima?...hvala unapred....

vica022
23-02-14, 09:14
brigsovi motori su se vodili jedni od najboljih svetskih motora. ali i ta fabrika ima u kini ispostavu i otada su motori losiji kvalitetom.najgore ako dodje do remonta motora jer original delova nema i jako kratko sluzi. imao sam kosacicu koja posle 30 god je trazila zamenu karika. nisu ni sezonu izdrzale i nije se mogla upaliti. dokle traje traje sta drugo reci.

nikaragva
23-02-14, 09:48
Ne pada mi niko na pamet od nekih velikih proizvodjaca, a da nema fabriku u Kini. Jednostavno to je tako. Ekonomija, kapitalizam, ..., trazi se jeftinija radna snaga uz neki zadovoljavajuci kvalitet. Da nije tako, tesko da bi mogli da izdrze udare od strane kineskih proizvodjaca, koji ima sve vise, i uopste nisu nekvalitetni. Ne verujem da jedna zemlja koja moze da posalje vozilo na mesec, ne zna da napravi 4T motor za kosacicu :)
Jedino je bitno razlikovati kvalitet od nekvaliteta, jer iz Kine stize svasta.
A to sto kazes dok traje traje, to je valjda sad takva filozofija, da tu nema mesta opravkama, nego kompletnoj zameni svega. Stara kosacica na staro gvozdje, kupi novu. Ne isplati se njima, ako razmislis, da naprave kosacicu koju ces koristiti ceo zivot, pa onda i tvoja deca da je naslede. Jednostavno koliko sam ja primetio, cesto se desi da neki tehnicki uredjaj traje koliko traje i garancija :) Mozda malo preko toga.
Bilo sta kinesko da sam rastavljao, ma koliko dobro radilo pre kvara, je bila situacija, da to kada se jednom rastavi, tu vise sastavljanja nema :)

Tako da je kao sto ti kazes, dok traje, traje, posle na otpad pa kupuj drugo :)

vica022
23-02-14, 11:10
zato sam tako i rekao jer mnoge motore kad rasklopis razjedu se i kucista ili navoji tako da nema sastavljanja.jednostavno ogromne serije motora za jeftine novce .dokle traje traje i na otpad i drugi nov. da opet nije ovih kineskih motora kad bismo neke probleme i resili.jedino sto uvoznici drmaju velike novce na njima jer njihova cena je bagatelna.

stojke73
23-02-14, 19:32
ovaj moj briggs , mislim da je stariji model...do sada nisam imao problema sa njim, cak mi se cini i da nije veliki potrosac...slikacu masinu pa cu probati da je postavim ovde jer me zanima vase misljenje...hvala na odgovorima ...

dejan 351
24-02-14, 10:38
Ako mi se od neceg s... to su kineski motori za jednu upotrebu,pa bilo to testere,trimeri,motokult.kosilice,jednostavno to za mene nije motor jer se ove masine ne uzimaju da stoje u garazi i prave lep prizor mehanizacije,vec da rade i budu pouzdane,a kad im dodje vreme servisa i poprave,sve se svodi da za male novce dobijes veliko nista,izvinjavam se svima,ovo je samo moje misljenje,bez namere da nekog ubedjujem,ziveli !

nikaragva
24-02-14, 10:39
Pa dobro to za jednu upotrebu, moze lako da bude 10 godina. Pa onda kupovina novog. Nije bas po jednoj sezoni :D

vica022
24-02-14, 16:20
najgore i jeste odvojiti zito od kukolja pogotovu na nasoj prodajnoj mrezi kineskih i svakakvih proizvoda. ali neki proizvodi i zasluzuju da imaju mesto jer imaju kvaliteta .problem je veliki sto boflovi se uvoze a jos postignu cenu skoro mnogo kvalitetnijih proizvoda. neko u ovoj ludoj zemlji bi trebao da stavi tacku jednom na neke proizvode ili uvede stavke koje treba proizvod kvalitetom da ispuni. to mnoge zemlje pametne rade

urban
24-02-14, 18:40
Nemamo m i zakonsku regulativu a i što imamo niko se ne pridržava tako da sa time se ne treba opterećivati nego petoro očiju otvoriti da te neko ne namagarči ali i pored svog opreza bude svašta zato dobro pazite kad kupujete nešto...

A Kina i kineska roba to nam je realnost ( da li nažalost ili na sreću) jer za više i nemamo od garderobe pa do mašinerije...

robi89
24-02-14, 19:44
ljudim imam jednu malu nedoumicu, vezi malog labinca,danas sam mu menjao ulje u motoru,i ocistio vazdusni filter,i onaj filter ulja sam mu promenio,e sad imam malo nedoumice kako se kontrolise, ulje u menjacu kada je vodoravan ili u ravnom polozaju???? jer kada je u rdnom polozaju konkretno sa frezom znaci pod naginom,onda je ok izmedju min i max, a kad je u vodoravnom polozaju onda ima preko maximuma 1cm ulja.....pa ko zna bio bih zahvalan...

vica022
24-02-14, 22:04
ako se nivo ulja meri u motoru u vodoravnom polozaju morora tako isto i za menjac i sve ostalo vazi. mala odstupanja su nebitna. ako nisi odavno menjao ulje u menjacu nebi bilo lose i promenuti jer ima vode od kondenzacije sigurno a i prljavstine i opiljaka. to im mnogo znaci po menjac.a skloni su prolasku vode i oko rucica. nisam bas siguran ali u malog ide cini mi se 2L sae 80-90 ulja .za velikog znam sigurno da je 3L u menjac. za ovo ravan polozaj te nisam bas razumeo .koliko se secam kad je oslonjen na frezu on je naget ceo ka dole zadnjim krajem .gledajuci kuciste menjaca odozgo mora biti priblizno vodoravan polozaj i meri. ako ima i viska nemoj dirati. nesmeta za toliko .u motoru nevalja preko mah.

urban
24-02-14, 22:52
sa frezom se stavi na ravno i onda se kontroliše, a ide 2,2 l u menjač a u motor 0,6 l sad sam to radio

mikser
24-02-14, 23:36
bolje viska nego manjka,ja sam imo havariju u mom bivsem,kad smo ga otvorili bio plav i pregrevan nekad je teran sa malo ulja. ato me kostalo lepo.

urban
24-02-14, 23:45
I višak je isto opasan kao i manjak zato postoje merači i to je to

Stjepanovic88
25-02-14, 08:55
Pozdrav

Trebale bi mi osovine za metalne tockove, mislim da mi stimaju one od f400? Da li neko zna od kojeg materijala bi se to moglo napraviti i da li to tokar moze? Sestougaone su u pitanju..

mirosti
25-02-14, 09:23
OK(sestougaoni profili) su obicno od materijala C.3990(celik za automate), ali vama bi najbolji materijal bio C.4732 koji bi trebalo poboljsati na 900N/mm2.
Neznam kako izgleda osovina da bih vam rekao dali je strugar moze zavrsiti ili se mora ukljuciti i glodac.
Najeftinija varijanta je da nekako dodjete do originalnih i kupite ih za prihvatljivu cenu.
Trenutna cena materijala u kvalitetu je cca 1€/kg pa se odredite koliko vam se isplati ulaziti u projekat.

Stjepanovic88
25-02-14, 09:43
OK(sestougaoni profili) su obicno od materijala C.3990(celik za automate), ali vama bi najbolji materijal bio C.4732 koji bi trebalo poboljsati na 900N/mm2.
Neznam kako izgleda osovina da bih vam rekao dali je strugar moze zavrsiti ili se mora ukljuciti i glodac.
Najeftinija varijanta je da nekako dodjete do originalnih i kupite ih za prihvatljivu cenu.
Trenutna cena materijala u kvalitetu je cca 1€/kg pa se odredite koliko vam se isplati ulaziti u projekat.

Pa, meni bi trebalo jako malo materijala.. Par kilograma, jer je kultivator poput onog f400.. Rado bih kupio originalne, ali ne znam gdje da ih nadjem..

http://www.ebay.de/itm/fur-Honda-F28-Rader-/261348980305?pt=Kommunaltechnik_Zubeh%C3%B6r&hash=item3cd99cf651

Ovako izgleda osovina..

vica022
25-02-14, 09:54
u rumi na pijaci trebalo bi da ima delova jer ih ima 2-3 koji prodaju. te tockove i osovine sam vidjao tamo.ima tast tockove ali nisam siguran dal su osovine na njima. on koristi samo motike tako da neznam dal ima osovine posebno viska.pogledaj po kupujem prodajem i slicnim oglasima jer i tu cesto se naleti na takve stvari

Stjepanovic88
25-02-14, 09:57
u rumi na pijaci trebalo bi da ima delova jer ih ima 2-3 koji prodaju. te tockove i osovine sam vidjao tamo.ima tast tockove ali nisam siguran dal su osovine na njima. on koristi samo motike tako da neznam dal ima osovine posebno viska.pogledaj po kupujem prodajem i slicnim oglasima jer i tu cesto se naleti na takve stvari

znaci, mislite da je komplikacija da se naprave?

nikaragva
25-02-14, 09:58
A za cega uopste sluze ti tockovi na kopacici, ako smem da pitam?

Stjepanovic88
25-02-14, 10:07
A za cega uopste sluze ti tockovi na kopacici, ako smem da pitam?
meni trebaju osovine, da bih na njih stavio obicne gumene tockove sa felugama, kao i metalne tockove. metalni tockovi sluze za lakse oranje, ili u mom slucaju za vadjenje krompira..

vica022
25-02-14, 10:10
nemoj ni pokusavati da ih pravis jer je veoma zilav i tvrd materijal. to burgija takoreci nemoze ni da pipne. samo originalni ili koji odgovaraju. to je celik kao za poluosovine ako nije cak i jos tvrdji.

Stjepanovic88
25-02-14, 10:12
nemoj ni pokusavati da ih pravis jer je veoma zilav i tvrd materijal. to burgija takoreci nemoze ni da pipne. samo originalni ili koji odgovaraju. to je celik kao za poluosovine ako nije cak i jos tvrdji.

hvala vica.. ja sam mislio da je to izvodljivo.. vidjecu da negdje nadjem u kompletu osovine i tockove..metalne tockove mogu kupiti za 45 evra, ali bez osovina..

vica022
25-02-14, 10:25
sad sam sa tastom razgovarao oko te male honde. kod nje tockovi idu direktno na izlaznu osovinu iz menjaca . prema tome tebi onda odgovara jedino nosac od motika za frezovanje posto se on stavlja preko osovine. a nosaci su bili negde na oglasima .mozda ti je i najbolje uzeti nosace sve i onda napravis gvozdene tockove od felge i zavaris ili pricvrstis vijcima za felgu.

Stjepanovic88
25-02-14, 10:32
sad sam sa tastom razgovarao oko te male honde. kod nje tockovi idu direktno na izlaznu osovinu iz menjaca . prema tome tebi onda odgovara jedino nosac od motika za frezovanje posto se on stavlja preko osovine. a nosaci su bili negde na oglasima .mozda ti je i najbolje uzeti nosace sve i onda napravis gvozdene tockove od felge i zavaris ili pricvrstis vijcima za felgu.

jest', jest'.. nosac motika se postavi na osovinu iz mjenjaca.. prakticno se ''nabije'' na nju, a on je duga oko 15 cm..
a, da.. gumeni tockovi idu direktno, nekad sam vidio na slici..

mirosti
25-02-14, 11:12
Pa ako imate izvode iz menjaca, vama trebaju samo zenski delovi koji bi se vezali sa felgom i to je sve. Imate li tockove?
Koji vam OK treba?

mazalo121
25-02-14, 11:16
ja sam na tanjire od freze izbusio 4 rupe i stavio flne od trabanta sa gumama 145 -13 ide ko ZMAJ karoserija mi od xonde a motor tomosov .

robi89
25-02-14, 13:21
hm....ulje u motoru sam gledao u vodoravnom polozaju,a ulje u menjacu kada je bio nagnut pozadi sa montiranom frezom i malim tockovima,ulje sam menjao prosle godine na prolece,mislim da nema potreba za ponovnim menjanjem,videcemo koliko ce posla biti na prolece ,pa posle toga da mu menjam komplet ulja sva,motor,menjac,e sad stjepanovicu88 evo ti br od coveka koji ima bukvalno sve za honde 063520241 probaj mozda i nadjes jos nesto interesantno kod njega...pozz

Stjepanovic88
25-02-14, 15:16
Pa ako imate izvode iz menjaca, vama trebaju samo zenski delovi koji bi se vezali sa felgom i to je sve. Imate li tockove?
Koji vam OK treba?

imam zeljezne tockove od honde f400, oni su precnika oko 50 cm, ali nemam sestougaone osovine. ovo treba da opremim da bih mogao korisiti vadilicu krompira. imam i gumene tockove. osovine bi trebale biti sa jedne strane zenske, a sa druge muske.. ne vidim drugi nacin..

gm80
25-02-14, 15:26
Danas sam se malo zanimao sa motokultivatorom. Situacija je sledeca : To je mio standard , imao je hondu g42 pa sam zamenio i ubacio loncin g200f i imam vucenu frezu. Prosle godine kada sam ubacio novi motor , mehanicar mi je stavio kais 900x17 i nisam bio zadovoljan jer se krece i kada iskljucim kvacilo a on ostane u brzini naravno kada je freza iskljucena. Kada freza radi i iskljucim kvacilo onda lepo miruje i sve ok. Obzirom da prosle godine nisam nesto puno radio sa njim to mi nije smetalo ali sam odlucio da to sredim ove godine. Prvo sam mislio da ostavim taj kais a da malo pomerim motor unazad i tako ga olabavim u praznom hodu, medjutim zbog konstrukcije motora nije ga moguce vise pomeriti unazad! probao sam onda sa kaisom 930x17 ali onda nisam mogao dovoljno da pomerim motor napred sve dok nisam odvrnuo onaj saraf u bloku koji je vezan sa polugama za fino podesavanje zategnutosti kaisa. Medjutim opet mi se desava isto! pokrece mi se i kada je kvaciloi iskljuceno. Razmisljam mozda da menjam remenicu tj. da stavim malo manju . I jeste da je mokro , probao sam malo da frezujem i mnogo mi nesto brzo ide u prvoj brzini! Da li tu ima neke spore brzine? ^-^

Stjepanovic88
25-02-14, 15:37
Danas sam se malo zanimao sa motokultivatorom. Situacija je sledeca : To je mio standard , imao je hondu g42 pa sam zamenio i ubacio loncin g200f i imam vucenu frezu. Prosle godine kada sam ubacio novi motor , mehanicar mi je stavio kais 900x17 i nisam bio zadovoljan jer se krece i kada iskljucim kvacilo a on ostane u brzini naravno kada je freza iskljucena. Kada freza radi i iskljucim kvacilo onda lepo miruje i sve ok. Obzirom da prosle godine nisam nesto puno radio sa njim to mi nije smetalo ali sam odlucio da to sredim ove godine. Prvo sam mislio da ostavim taj kais a da malo pomerim motor unazad i tako ga olabavim u praznom hodu, medjutim zbog konstrukcije motora nije ga moguce vise pomeriti unazad! probao sam onda sa kaisom 930x17 ali onda nisam mogao dovoljno da pomerim motor napred sve dok nisam odvrnuo onaj saraf u bloku koji je vezan sa polugama za fino podesavanje zategnutosti kaisa. Medjutim opet mi se desava isto! pokrece mi se i kada je kvaciloi iskljuceno. Razmisljam mozda da menjam remenicu tj. da stavim malo manju . I jeste da je mokro , probao sam malo da frezujem i mnogo mi nesto brzo ide u prvoj brzini! Da li tu ima neke spore brzine? ^-^

Evo, treci put pitam.. :-)
Gdje ste kupili Loncin motor za 160 evra? I, ima li takav od 4,8 ks, posto je Vas 6,5?

nikaragva
25-02-14, 15:38
http://www.kupujemprodajem.com/Motor-za-kosacicu-Loncin-5ks-10367826-oglas.htm?filter_id=66373

Edit: kad sam vec tu da opisem i onaj deo o kome sam pricao u nekom od proslih postova.
http://www.dodaj.rs/f/26/su/2LP5QCMq/untitled.png
Na slici se vide oznaceni delovi 1 i 2. Kod mene je i deo 2, kao deo 1. Nema sarafa, samo tako oznaceno kao na tacki 1.

Da li bi bilo dobro da tu izbusim rupu i narezem navoj? Da ne bude da sam izbusio u nesto drugo :)

Naravno radi se o pojednostavljenju ispustanja ulja, da ne moram da izvlacim ili naginjem celu masinu :)

Edit2: i sta znaci loncin - honda? Kakve veze ima loncin sa hondom?

Stjepanovic88
25-02-14, 15:40
http://www.kupujemprodajem.com/Motor-za-kosacicu-Loncin-5ks-10367826-oglas.htm?filter_id=66373

meni treba horizontalni. :-)

mirosti
25-02-14, 15:40
imam zeljezne tockove od honde f400, oni su precnika oko 50 cm, ali nemam sestougaone osovine. ovo treba da opremim da bih mogao korisiti vadilicu krompira. imam i gumene tockove. osovine bi trebale biti sa jedne strane zenske, a sa druge muske.. ne vidim drugi nacin..

Uzmite parce neke pogodne cevi pa nek vam lokalni bravar ili kovac oblikuje u sesticu, kako bi se mogla navuci na osovinu.

vica022
25-02-14, 16:06
stepanovic88 kad kupic nosace motika kompletne tu ujedno imas i muske i zenske delove sestougaone cevi. tako se pakuju i oblikuju osovinu. na osovinu menjaca ide zenski deo sa druge ima muski koji ulazi isto sestougaoni i vikom se pricvrsti .posto na muskom ima dve rupe sledecu zensku montiras na drugi deo osovine i opet vijak. i sve tako. mrzi me jer imam posla da idem kod rodjaka da slikam.@Nikaragva na slici pod brojem 2 imas vijak koji je za ispustanje. znaci nagnes motor i ispustis. jedino ako nisi mislio odozdo da busis. mirosti od cevi ce vrlo brzo puci ili ukriviti se nosac jer se mora grejati i iskivati a tad se jos omeksa materijal a opet mu fali muski deo sa druge strane za prihvat ili da vari felgu za cev @ stepanovicu nazovi neke sto prodaju motore na oglasima i pitaj. u krajnjem slucaju mozes kupiti vilager sa pumpom onaj manji i skinuti pumpu. imaju za nekih 14-18000 u kompletu. ima raznih nije samo viliger u pitanju

nikaragva
25-02-14, 16:12
Da, na slici ima. Ali kod mene nema. Ja na mestu broj 2 imam takodje mesto broj 1 :) Znaci bez vijka, pa sam mislio da tu busim.

vica022
25-02-14, 16:16
to mozes jer je to dno .ali opet proveris odozgo kroz cep kolika je dubina do dna kanala za sipanje pa odmeris to spolja i busi

gm80
26-02-14, 08:15
Evo, treci put pitam.. :-)
Gdje ste kupili Loncin motor za 160 evra? I, ima li takav od 4,8 ks, posto je Vas 6,5?
poslao sam nekoliko pp pa sam mislio da ste i vi jedan od clanova kojima sam poslao poruku. Kupljen je u Somboru 025/459 954, pozdrav

Stjepanovic88
26-02-14, 08:53
poslao sam nekoliko pp pa sam mislio da ste i vi jedan od clanova kojima sam poslao poruku. Kupljen je u Somboru 025/459 954, pozdrav

E, hvala puno! Vec sam se bio zabrinuo, reko sto me covjek izgnorise. :-)

nikaragva
26-02-14, 08:54
Kad nadjes konacno taj motor, uslikaj da vidimo :)

dejan 351
26-02-14, 11:53
Imao sam ranije MIO standard,doduse nisam imao vucnu frezu,vec motike na tockovima,ali bilo kako bilo ona je imala 6 brzina unapred,izvlacenjem reduktora ka vani sa desne strane (pored rucice menjaca),postojece 3 brzohodne postaju 3 sporohodne,tako da sto je bila 1,brza sad je 3.spora,pa 2.brza postaje 2.spora i na kraju 3. brza je 1.spora,to je toliko sporo da meni to nikad nije trebalo jer sam frezirao najcesce 2. i 3. naravnom brzom.Ovo se odnosi na brzinu kretanja motokult.i ova redukcija je vezana za menjac,brzina okretanja freze direktno zavisi od brzine okretanja remenice,da li se nesto poremitilo zamenom motora,to ne znam,ali svakako regulaciju mozes vrsiti i gasom

- - - - - - - - - -

Evo slike (sa net-a),moja je bila ista ovakva,ovo oznaceno je poluga reduktora o kojo ti govorim

http://www.dodaj.rs/f/W/8V/2cv84dlJ/honda.jpg

vica022
26-02-14, 12:37
gm 80 stari motori imaju izvucen pogon remenice sa bregaste osovine a novijih vecina ide direkno sa radilice. tu je razlika u brzini remenice dva puta. znaci dva puta je novi motor brzi . ako on to lako podnosi a sigurno hoce ostavi tako. problem sa spanovanjem kaisa uvek postoji cim se nesto budzi. tako da i zbog udaljenosti motora i veceg i tezeg remena ce biti problem ko sto imas. jedino sto ti mogu reci je da produzis polugu nosaca spanera i duzi remen. i opet moze doci do problematike sa oprugom i sl. ali druge nema. ispod remenice pogona trebas imati granicnik remena.mislim da serija g42 je imala i sa duplim remenicama izvod kao na F600 hondi. ako imas uduplane one su za spore i brze prenose.

Stjepanovic88
26-02-14, 16:17
Sve sto ovdje trazim po forumu, uspjevam da pronadjem ovamo, cim mi clanovi foruma nadju rjesenje. :-)
@nikaragva
Nasao sam motor u Bijeljini, 165 evra kosta G200, a 140 evra kosta G160.
@vica022
Neces vjerovati, vozim se danas biciklom i vidim covjeka kako frezira sa f400. Skrenem kod njega da pogledam presjek osovine i pitam ga ima li tockove. Ne samo da je imao tockove, nego mi ih je i prodao za 15 evra. :-D A onda, tek sledi. Kosa za f600 mio standard i rezervni noz su kostali 60 evra. :-D I tako ja za 75€ dobih sve ovo. Sad me zanima da li je teska ova kosa za moju Hondu? Moja honda ima prikljucak za kosu i siguran sam da su ljudi kosili.

urban
26-02-14, 16:23
ajd vidi onda molim te kolko košta g 270 ili g 340 i jel dizel ili benzin, u Somboru g 270 košta 280 e (benzinac)

Stjepanovic88
26-02-14, 17:10
ajd vidi onda molim te kolko košta g 270 ili g 340 i jel dizel ili benzin, u Somboru g 270 košta 280 e (benzinac)

Dobio sam cijene od njega..

G 160 kosta 280 km, oko 143 evra
G 200 kosta 330 km, oko 169 evra
G 270 kosta 510 km, oko 261 evro
G 390 kosta 550 km, oko 282 evra

Mislim da su ovo sve benzinci.. Saljem ti broj u inbox, pa ako ti nesto zatreba, javi mu se. Znam da zivi u Bijeljini, nije ti to tako daleko..

PKB
26-02-14, 17:11
Hm kao rešili smo 506 sad kao radi dokle će neznam. Rdjav je rezervoar iznutra i to je isprano koliko toliko i u slavinici nije bilo ono malecko sito . Sad je to stavljeno i radi sad normalno e sad koliko videćemo

urban
26-02-14, 18:29
Zahvaljum se Stjepanovic88 (http://poljoinfo.com/member.php?15900-Stjepanovic88) i gm80 (http://poljoinfo.com/member.php?9712-gm80) na informacijama i na brojevima, e sad sam i ja malo istraživao po Srbiji i došao do sličnih rezultata i to uvoznika i dilera, jedan od dilera je i Dejan iz Sombora za koga mi je rekao Gm80 drugi je firma Čavić NS treći je iz Velike Plane Nebojša ostale nisam upamtio, sve njih uvoznik preporučuje što je siguran znak da prodaju orginal loncine motore
najpovoljniji je čovek iz Velike Plane i to

G 200=140-150e G 270=250 e (ovo su benzinci) itd što mislim da je veoma povoljno s obzirom da je u pitanju 2 god garancije obezbedjen servis i sertifikat koji garanuje orginalnost marke kome bude trebao broj naravno da ću mu dati kao što su i meni ljudi dali informacije i brojeve

vica022
26-02-14, 18:29
kosa nije teska za pogon sto se snage tice i nezahteva neku snagu motora. ali problem je ako je od f600 sto nisu iste. ja sam opet na mojoj f600 kupio i neznajuci tad razliku dobio od f400 honde. i nikako je lepo podesiti. problem je u prikljucku i razlici visine ova dva modela. tako da nosaci nisu isti. moglo bi se jedino probati a ako los ugao ima da se skrati nosac na meru od f400. sirina nije bitna i to ce da tera ko luda samo je pitanje pod kojim uglom ce raditi i kako sece i slaze otkose. kod mene nije htelo da spada nego sve na kosu lepi. bi o nosac kratak i mnogo uspravno stajala

Stjepanovic88
26-02-14, 21:34
kosa nije teska za pogon sto se snage tice i nezahteva neku snagu motora. ali problem je ako je od f600 sto nisu iste. ja sam opet na mojoj f600 kupio i neznajuci tad razliku dobio od f400 honde. i nikako je lepo podesiti. problem je u prikljucku i razlici visine ova dva modela. tako da nosaci nisu isti. moglo bi se jedino probati a ako los ugao ima da se skrati nosac na meru od f400. sirina nije bitna i to ce da tera ko luda samo je pitanje pod kojim uglom ce raditi i kako sece i slaze otkose. kod mene nije htelo da spada nego sve na kosu lepi. bi o nosac kratak i mnogo uspravno stajala
A, joooj.. pa mozda je i moja od f 400, jer taj covjek i ima f 400 kopacicu.. hajde, slikacu je, pa cemo vidjeti od koje je.. uglavnom stima ona na moju frezu kada je u pitanju onaj ulaz prikljucak, samo joj smeta dio koji ukljucuje i iskljucuje remen..

motokultivatorr
26-02-14, 23:38
Kardan od f600 se mnogo brze vrti nego kod f400 tako da ako je kosa od f600 sporo ce raditi i moraces da radis na maksimalnom gasu....ili da na f400 postavis vecu pogonsku remenicu na kardanu......

Deki05
28-02-14, 20:55
Molim za pomoc.^-^hteo bih kupiti mtk za frezranje plastnika.Za koju se masinu opredeliti,posto je zemjla uvek vlazna i nije rastresita.Koi od mtk moze da dobro usitni zemlju.imao sam 506 ali to je ubistvo raditi sa njom.::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;

dejan 351
28-02-14, 21:11
Ne znam koliko para si spreman da izdvojis,ali generalno vazi,da se zemlja najbolje usitni sa vucenom frezom,jer ima oklop i kultivirana zemmlja od motika se odbija od oklopa i ponovo pada na motike,jos ako se brzina motokultivatora dodatno uspori (I sporom npr.) rezultat je pravo "brasno" od zemlje,i mnogo je lakse raditi sa takvim motoklult.Naravno ima i svoje mane,ali vec smo pisali o tome u temi.

vica022
28-02-14, 21:37
motokultivatoru je malo problem manevrisanja i dubine rada. po meni za plastenike je honda F600 neprikosnovena. ali da bas napravi pepeo to nemoze. za to trebaju skoro idealni uslovi za frezovanje. ali samo sitnjenje preterano i nije dobro jer posle zaliva napravi plocu [pokoricu] koju posle treba razbiti. kad je malo krupnije ono se tek posle par zaliva razbije i usitni grudvice i vazdusastije zemljiste. vec 17 god radim usluzno plastenike i na stotine sam ih isfrezovao. F600 ima zasebne blokade tako da se zgodno manevrise i teska je tako da drobi zgodno i ledinu do 25cm. ljudi se krste sta sam frezovao sa njom cak ni meni nije jasno od cega je napravljena kad trpi tolike sile. preko blatobrana ona fabricki ima dodatne koji se mogu kupiti i onda bolje melje. ja sam pricvrstio obican lim kao prosirenje i sad mnogo bolje sitni a ujedno nepodize zemlju do moje glave kao sto je radila.na mojoj je dizel motor koji sam na remenici ubrzao tako da je sila od masine sad.moja je preporuka upravo ta honda F600-620-700.i manje F 400 -420 serije odradjuju solidno posao ali su za tvrdje zemljiste ipak lagane. NA F600 ima postolje za tegove napred ako se bas nesto tvrdo frezuje kao ispomoc i dosta pomogne , mada ja opet vise volim teg od tocka na zadju ralicu staviti i onda mirna ko bubica.

Deki05
28-02-14, 21:52
nkih od 1000 do 1300e:-\

dejan 351
28-02-14, 21:55
Ako nije greska u jednoj 0,onda je zejabancija

Deki05
28-02-14, 22:07
Ne znam koliko para si spreman da izdvojis,ali generalno vazi,da se zemlja najbolje usitni sa vucenom frezom,jer ima oklop i kultivirana zemmlja od motika se odbija od oklopa i ponovo pada na motike,jos ako se brzina motokultivatora dodatno uspori (I sporom npr.) rezultat je pravo "brasno" od zemlje,i mnogo je lakse raditi sa takvim motoklult.Naravno ima i svoje mane,ali vec smo pisali o tome u temi.
sta mislite na 509Lkl{{

- - - - - - - - - -

nkih od 1000 do 1300e:-\
gresku ispravljam

vica022
28-02-14, 22:18
malo brz u frezovanju. jedino sa reduktorom ili gvozdeni ili manji tockovi onda moze. samo jeste robustan ali i nezgrapan za rad.

dejan 351
28-02-14, 22:23
Za te pare Labinac Goldoni kao casa,moja preporuka

Stjepanovic88
28-02-14, 23:06
Molim za pomoc.^-^hteo bih kupiti mtk za frezranje plastnika.Za koju se masinu opredeliti,posto je zemjla uvek vlazna i nije rastresita.Koi od mtk moze da dobro usitni zemlju.imao sam 506 ali to je ubistvo raditi sa njom.::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;

Poslusaj vicu i malo ustedi novaca.. Stavi taj dizel motor na f 600. Ne znam sta ce ti strucniji ljudi kazati, ali mozes za te novce da kupis Grillo ili Benassi dizel, dobar polovan.. vidio sam da je jedan covjek prodavao za 1000 evra Benassi dizel od 7ks, bas frezu kao nova (morike idu na mjesto tockova). Ako ne Japan, onda barem Italiju izabrati za poljoprivrednu mehanizaciju.. Naravno, na njoj je bio Lombardini motor. Imam i ja plastenike i sto vica kaze, pretvaranje zemlje u brasno i nije najbolje.

Matkee
28-02-14, 23:24
Koje ulje je najbolje koristiti za vučnu frezu i da li neko zna koliko ide ulja u vučnu frezu za F 620 ?

nikaragva
01-03-14, 07:21
Pa najbolje je koristiti ono koje preporucila fabrika :)
Npr. ja koristim Motul Garden 10w30, ako ti to nesto znaci.

Sto se tice usitnjavanja zemlje frezom, koliko prosecno puta predjete povrsinu dok ne dodjete do finalnog stanja zemlje? Ja znam preci i nekoliko puta, sve dok kopacica ne uroni u zemlju do onog blatobrana, pogotovo ako nije pre toga orano.

vica022
01-03-14, 08:35
predpostavljam da u sve reduktorske stvari dosad ide sae80-90. tako bi trebalo i u hondu mada kod njih i u menjac ide motorno ulje zbog manjeg otpora pa se moze desiti i u frezer da ide motorno. ali neces pogresiti u izboru uopste koje da naspes. posto vucni nisam nikad imao neznam za kolicinu. sa mojom hondom vecinom predjem jednom i vec sam na dubini od 25cm usitnjene zemlje.izuzetno ako je natabano i suvo da predjem dva puta. ali tezina i snaga na to uticu

nikaragva
01-03-14, 08:38
Ako je zemlje utabana, ja prelazim dosta puta, sloj po sloj kidam, da se ne muci masina. Ali je i lagana, cim naidje na otpot, npr. ciglu u zemlji, onda skace napolje. To ne mozes kontrolisati.
Nije toliko ni slaba, ima 6ks.

vica022
01-03-14, 09:40
one su jake ali i lagane i brze.zato i iskace. moja cigle zalomljene kocice cak i vece korenje sece i vadi sve van. bilo je i manjih polutrulih panjeva koje je pocupala.tezina je dosta presudna ali i prenos .to je kod honde solidno odradjeno .meni je problem kad je mekano jer potone do nosaca motora pa je nemogu iscupati iz zemlje sem rikvercom. ode i preko 35cm u dubinu. kazem opet u njenoj klasi mislim da je neprevazidjena i nebih je drzao 17 god da je drugacije. i nikad se nece prodati.polako skupljam materijal i najverovatnije cu od nje napraviti mini traktor da meni bude lakse raditi a i zbog jos nekih prikljucaka koje pravim. treba jos malo veca vucna sila a ja sam tu uloga balasta:P{

Stjepanovic88
01-03-14, 19:54
@vica022

Ima, li razlike izmedju Honda f600, f620y, f620, i f630.. Jedino sto sam primjetio je da na f630 ugradjuju nove honda motore, gx160 i da je malo razlika u ruckama..

vica022
01-03-14, 20:13
koliko sam upoznat razlika izmedju F600-620 je mizerna. to je malo preuredjen model ali skoro sve isto. glavna izmena je da nema kontaktni sistem paljenja nego spoljni magnet i spolja dolazi bombina bezkontaktna. kao na testerama i sl. imaju razliku neke u karburatorima i ubacivan je umesto keihina japanskog delorto italijan.to je sto znam inace identicno je sve .630 nisam video jer je jako retka. F700 je identicna ovim 600-620 samo sto ima malo jaci motor za oko 50 ccm. i oko 7ks je taj a sve isto ostalo. ta na Y model mislim da je radjena za izvoz pa verovatno ima neke modifikacije sitnije za trzista

Stjepanovic88
01-03-14, 20:47
koliko sam upoznat razlika izmedju F600-620 je mizerna. to je malo preuredjen model ali skoro sve isto. glavna izmena je da nema kontaktni sistem paljenja nego spoljni magnet i spolja dolazi bombina bezkontaktna. kao na testerama i sl. imaju razliku neke u karburatorima i ubacivan je umesto keihina japanskog delorto italijan.to je sto znam inace identicno je sve .630 nisam video jer je jako retka. F700 je identicna ovim 600-620 samo sto ima malo jaci motor za oko 50 ccm. i oko 7ks je taj a sve isto ostalo. ta na Y model mislim da je radjena za izvoz pa verovatno ima neke modifikacije sitnije za trzista
U principu, mjenjac je ostao isti, a promjene su samo na motorima.. ? Radi li MIO jos uvijek, vidjam neke nove stvari u prodaji? Jesu li to zalihe ili nova proizvodnja? Mislis li da je MIO manje kvalitetan od japanske verzije slicnih honda kultivatora?

vica022
01-03-14, 22:34
koliko sam cuo mio standard neradi vise. mozda zalihe samo neke ili servis sa delovima. znam da iz NS prodavnica delova dobavlja nesto i od njih. koliko sam upucen oni nikad nisu ni dobili licencu za hondu nego samo vrsili sklapanje i radili prikljucke. tako da kvalitet bi trebao biti isti. i kod mene je mio standard honda

Stjepanovic88
01-03-14, 23:25
koliko sam cuo mio standard neradi vise. mozda zalihe samo neke ili servis sa delovima. znam da iz NS prodavnica delova dobavlja nesto i od njih. koliko sam upucen oni nikad nisu ni dobili licencu za hondu nego samo vrsili sklapanje i radili prikljucke. tako da kvalitet bi trebao biti isti. i kod mene je mio standard honda

pa, zvuci mi logicno to sto govoris.. :-)
nekako, meni je malo zabrinjavajuce kad cujem da bilo ko proizvodi nesto sto je izvorno iz japana. :-D
na sajtu mio standarda jos uvijek imaju neke ponude.. Mnogo mi se svidjaju honde. Ako prosirim plastenike, vjerovatno cu ici na f600, jer nista bez motika... kod nas u kraju svi imaju vucne freze.. mehanizacije nikad dosta :-)

pogledaj ovo.. jako lijepo izgleda..

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/motokultivator-honda-mio-f-630-oglas-10701952

vica022
02-03-14, 00:00
lepo izgleda.al da vidis F600 kad je zakacena na traktor pozadi kao vucni frezer. e to da mi je naci da stavim ovde.muce me finansije a vec sam mislio poceti sa izradom mini traktora. jos se dvoumim dal da radim pogon od honde ili da ostavim nju kao vucni frezer sto moze lako da se desi.tako da moze svasta da se uradi. honda je povoljna po tom pitanju sto moze frezovati i sa motikama i vucnim frezerom.mnogo prikljucaka ima samo su i na ceni

dejan 351
02-03-14, 10:48
Evo za "hondiste" za male pare rezervni deo

http://www.kupindo.com/Poljoprivredne-masine/10444199_Honda-kultivator-delovi-menjaca

nikaragva
02-03-14, 11:30
Jedno uopsteno pitanje u vezi 4t motora, a i 2t.
Na koji rok konzervirate motore koji se duze vreme nece koristiti? Uvek preko zime, ili samo ako znate da ga necete koristiti vise od godinu dana?
Npr. kosacice, trimeri, motori za camac i slicni motori koji se uglavnom zimi ne koriste.

dejan 351
02-03-14, 11:38
U principu svoje motore ostavljam da miruju samo preko zime (novembar -mart),izuzev mot.testera kada ispadne nesto usluzno,nemam motore koji mi ne rade po godinu dana,takve je najbolje prodati,jer bi skupljali samo prasinu i gubili vrednost

nikaragva
02-03-14, 11:47
Pa to mirovanje je otprilike pola godine, za sezonske masine, kao sto su kosacice, sto je u principu pola radnog veka :)
Nece im skoditi, ako stoje tako suve?

Pitam jer sam imao sam jedan motor za automobil, koji je stajao, doduse duze od tog perioda, ali je toliko zapekao, da sam jedva pokrenuo klipove. I to morao sam nasuti ulja u cilindre da malo podmazem.
Citao sam da ljudi konzerviraju motore za camac, koje koriste samo jun-jul-avgust.

AcA OPEL
02-03-14, 12:09
Moj deda ima kultivator 506 i ne koristi ga recimo pola godine,ali nikakvo konzerviranje i tera tako vise od 20 godina.Ja testere i APN 6S isto ne konzerviram,ali najvise ih ne palim 3 meseca.Moze za prvo paljenje da se sipne malo ulje za mesavinu u cilindar i tako sa skinutom svecicom da se malo vergla,nije lose.

vica022
02-03-14, 13:55
kod mene nijedna masina nestoji duze od mesec dana.a ima ih dosta. svakih mesec dana otprilike ih palim i malo odrade sto mislim da je najbolje i zbog karburatora samih.ali veoma bitno je gde se motori drze. ako je u prostoriji koja ima kondenzacije i vlage crno im se pise.kod mene je vecina u garazi koja ima provetrine prilicno tako da mislim da nema boljih uslova. auto mi najgore prolazi jer je stalno napolju. dvotaktne je najbolje pre odmora na duze vreme napojiti i pustiti da odrade sa vecom mesavinom od bar 10%. tako ce nasisati visak ulja i ostace masan film na delovima. zatvoriti auspuh i usis celofanom ili sl.tako bi moglo duze da izdrzi ali ko nekoristi dugo najbolje da izokrece par puta barem motor.kod cetvorotaktnih je problem ventila hoce zastopati a kod dizela cak i dizne. prema tome cesce paljenje bar u 2 meseca bi bilo najbolje. a sad koko ko hoce

nikaragva
02-03-14, 20:48
Pa dvotaktne nije problem paliti ni na najgorem minusu, ali 4T kosacicu npr. ne bas :) Ali svakako je najbolje jednom mesecno upaliti i ostaviti par minuta da radi.

Dobro, cisto me statisticki zanimalo kako se ponasate u takvim sutucijima.

Mozda je najjednostavnije naliti nekog motornog ulja u cilinrad. Pre upotreba potegnuti par puta, da istera ulje.
Vise da vidim kako to izgleda, nego sto sam morao, sam zimus to uradio sa kosacicom na guranje i jutros sam je palio. Na svecicu nisam isterao ni kapi ulja :) Ne znam ako, ali kada sam je posle par povlacenja upalio, bas je dimila :)
Ostavio sam je tako da radi 10ak minuta, izduvala je sve, sad radi ko doksa.

Ja alat preko zime uglavnom, sem kopacice, drzim u komori (vojvodjani znaju sta je to :)), a ona onako nije bas nesto provetrena bas, kao sto bi mogla.
Mogu da ih drzim na promaji non stop, ali tamo mrzne. U komori ne mrzne.

mazalo121
03-03-14, 10:57
Pa dvotaktne nije problem paliti ni na najgorem minusu, ali 4T kosacicu npr. ne bas :) Ali svakako je najbolje jednom mesecno upaliti i ostaviti par minuta da radi.

Dobro, cisto me statisticki zanimalo kako se ponasate u takvim sutucijima.

Mozda je najjednostavnije naliti nekog motornog ulja u cilinrad. Pre upotreba potegnuti par puta, da istera ulje.
Vise da vidim kako to izgleda, nego sto sam morao, sam zimus to uradio sa kosacicom na guranje i jutros sam je palio. Na svecicu nisam isterao ni kapi ulja :) Ne znam ako, ali kada sam je posle par povlacenja upalio, bas je dimila :)
Ostavio sam je tako da radi 10ak minuta, izduvala je sve, sad radi ko doksa.

Ja alat preko zime uglavnom, sem kopacice, drzim u komori (vojvodjani znaju sta je to :)), a ona onako nije bas nesto provetrena bas, kao sto bi mogla.
Mogu da ih drzim na promaji non stop, ali tamo mrzne. U komori ne mrzne.ako i ne upalis dovoljno je zagurblati jedno 10tak puta ili zagrblati . meni trimer, kosacica stoji cele zime bez paljenja . kultivator palim u jesen i prolece a stoji napolje samo je pokriven i pali iz druge 100%. Imam i trabanta nije pljen 3god samo verglan i juce bez problema upalio na drugo verglanje . Uzgred ja sve sto sam naveo popravljam sam .

robi89
05-03-14, 22:12
ljudi ima li ko prodati vucnu frezu za malog labinca.bio bih zahvalan....

coka1
05-03-14, 23:56
daj brate pomazi kupujem po 3 bobine u sezoni za 506 ::jako_besan::

vica022
06-03-14, 00:43
stavi mali akumulator i umesto te bombine stavi od auta pa da vidis dal ce crci. jedino sto akumulator moras dopunjavati. kvalitet delova je 0

dejan 351
06-03-14, 09:59
Mene je davno zezala bobina na hondi,ali kako je to bilo pocetkom 90 - ih delova nigde,uzeo sam sa Wartburga ili Trabanta (ne secam se,ali je bila na 6 V),napravio mali drzac za nju,usrafio,povezao i tako je radila 7-8 sezona,tako je i prodata i taj kupac i dan danas radi sa tom bobinom

vica022
06-03-14, 11:24
od varburga i trabanta je ista bobina ali je na 12v.te bi bile idealne posto je tesko naci sad akumulator mali na 6v.jedino prvi tipovi su trabanta bili cini mi se na 6v. ta od 6v bobina ili je od jave ili mz. one su slicne ali na 6v.te manje su predvidjene za na jedan cilindar i manje habaju platine. a najidealnije je resenje jer je varnica ko bog. nema sanse da lose sagoreva ili trokira. ja sam na automatiku tomosu imao sistem na spoljnu bobinu od auta a namotaji spojeni na 12v bobine. gruvao iz prve i cista svecica uvek od skutera ima povoljno akumulatora malih i jedna bobina . mozes i od novijih tomosa kupiti bobinu spoljasnju jer je mala i zgodno se namesti a na 12v paljenje ide i na platine. ali nova je oko 25 eur bila prosle godine kad sam pitao.

coka1
06-03-14, 17:53
mozda sam nesto skapirao al kad bi to neko skicirao gde sta i kako bio bih mnogo zahvalan

vica022
06-03-14, 22:59
izbacujes tu bobinu i ubacis spolja od auta ali za kontaktno[ platinsko] paljenje.od juga 45 stare zastave ,lade. sve sto ima platine. kablic koji ide sa platina i kondenzatora povezes na broj 1 ili minus na bobini u zavisnosti kako je obelezeno . na drugu stranu bobine oznaceno sa brojem 15 ili 12v ili + kako na kojoj pise ide ti napajanje sa prekidaca za paljenje i gasenje. napajanje druge zice prekidaca ide na + pol akumulatora a minus na metal negde zakacis. to ti je najprostije receno. bobine od beskontaktnog ili elektronskog paljenja nemogu jer stradaju platine vrlo brzo [ izgoru kontakti]

Matkee
06-03-14, 23:05
Počeo generalno sređivanje vučne freze Honde F620, mogu samo da kažem da je navedeni posao ozbiljna priča za jednog hobistu. >:({

vica022
06-03-14, 23:15
nije ni hondi lakse sa tim vucnim frezerom. bes potrebe je zakomlikovan prenos i na tome i gubi dosta snage

coka1
07-03-14, 01:12
izbacujes tu bobinu i ubacis spolja od auta ali za kontaktno[ platinsko] paljenje.od juga 45 stare zastave ,lade. sve sto ima platine. kablic koji ide sa platina i kondenzatora povezes na broj 1 ili minus na bobini u zavisnosti kako je obelezeno . na drugu stranu bobine oznaceno sa brojem 15 ili 12v ili + kako na kojoj pise ide ti napajanje sa prekidaca za paljenje i gasenje. napajanje druge zice prekidaca ide na + pol akumulatora a minus na metal negde zakacis. to ti je najprostije receno. bobine od beskontaktnog ili elektronskog paljenja nemogu jer stradaju platine vrlo brzo [ izgoru kontakti]

koliko dugo bi moglo to da radi sa suvim akomulatorom od alarma 12v

vica022
07-03-14, 10:12
to je sad pitanje koliko kapaciteta ima , na kojem broju obrtaja radi jer na vecim obrtajima vise struje trosi itd. znaci dosta faktora. trebalo bi bar 2-3 casa po meni ali kazem od dosta faktora zavisi. cini mi se da na automobilu to vuce oko 5A sto bi bilo 60w potrosnja. posto je ovde rec o 1klipu dvotaktnom trebalo bi upola manje da trosi

Stjepanovic88
08-03-14, 21:39
@vica022
Koliko mi se isplati dati za Honda GX 160, nov?
Imam neku ponudu, pa neka se nadje.. Mozda ode dalje u prodaju? :-)
A, mozda ga ostavim za svoju f 28.. Kako sam primjetio, GX 160 je motor koji je na sve zivo zakacen..

vica022
08-03-14, 21:58
joj neznam druze kolika je ni priblizno cena tih motora .jedino serviseri kazu da se nije nesto pokazao.neki problem imaju i tesko ih srediti. sad dal su to original il kopije djavo bi ga znao.

Stjepanovic88
08-03-14, 22:15
joj neznam druze kolika je ni priblizno cena tih motora .jedino serviseri kazu da se nije nesto pokazao.neki problem imaju i tesko ih srediti. sad dal su to original il kopije djavo bi ga znao.
450 evra je nov u Hrvatskoj.. nisam znao za falinku.. ja sam mislio da oni rade besprijekorno..

urban
08-03-14, 22:36
uzmeš kopiju za sto i neki evrić (ima ih i u Bjeljini) i rešio stvar,
ako smem da se umešam pošto je pitanje direktno upućeno Vici

vica022
08-03-14, 22:47
ama ljudi svi smo ovde da razgovaramo. pa nisam ja bog ni sveznalica

Stjepanovic88
08-03-14, 22:48
uzmeš kopiju za sto i neki evrić (ima ih i u Bjeljini) i rešio stvar,
ako smem da se umešam pošto je pitanje direktno upućeno Vici

Naravno da smijes.. :-)
znam za Bijeljinum nego mi ispao nov za 250 evra, pa sam zato pitao..

urban
08-03-14, 22:50
ma ok samo ne volim da se namećem,

Stjepanovic88
08-03-14, 22:50
ama ljudi svi smo ovde da razgovaramo. pa nisam ja bog ni sveznalica

hehe, ma ne brigaj vica.. tebe smo svi jako dobro upoznali ,a ja sam vidio da si on line, pa sam ti se direktno obratio..

vica022
08-03-14, 23:01
zeza me kompjuter nesto jutros jedan otkazao sad i ovaj nesto drnda sa konekcijom pa nemogu izguglati posto li su kod nas u prodaji. najgore sto se nezna sta je original a sta kopija jer su identicni. mislim da je cena tu negde

Stjepanovic88
08-03-14, 23:07
zeza me kompjuter nesto jutros jedan otkazao sad i ovaj nesto drnda sa konekcijom pa nemogu izguglati posto li su kod nas u prodaji. najgore sto se nezna sta je original a sta kopija jer su identicni. mislim da je cena tu negde

ova ponuda je iz svajcarske..

vica022
08-03-14, 23:14
oni bi trebali biti original jer svajcarci imaju malo rigorozne zakone uvoza. tako da ako je original mislim da je to ok.

Stjepanovic88
08-03-14, 23:22
oni bi trebali biti original jer svajcarci imaju malo rigorozne zakone uvoza. tako da ako je original mislim da je to ok.

samo si me cimnuo sa onom falinkom tog motora.. kako sam vidio, ta honda je proizvedena u jako veliko tirazu.. ugradjuju je grilo, benasi, bertolini, mio.. malo bi me uznenadilo kao ima falinku neku..

vica022
08-03-14, 23:33
to mi je jedan serviser u hondinoj prodavnici rekao ali je pitanje sta je mislio. dal uvaljuju kopije ili sta nisam siguran .dal on zna da radi ili ne ko zna ali nesto napomenuo kao da se tesko daju uraditi ti motori

Stjepanovic88
08-03-14, 23:34
to mi je jedan serviser u hondinoj prodavnici rekao ali je pitanje sta je mislio. dal uvaljuju kopije ili sta nisam siguran .dal on zna da radi ili ne ko zna ali nesto napomenuo kao da se tesko daju uraditi ti motori

aha.. da li je mislio uopsteno za gx serije ili bas za ovaj 160?

vica022
08-03-14, 23:43
nisam bas siguran moze se desiti da stave industriski motor koji bi trebalo da ima prekidac za ulje ako nema dovoljno. a negledaju nivo ili se iskrene previse i eto problema. nesto je oko toga u pitanju ali to je greska koristiti neodgovarajuci motor. ti sa prekidacem idu na stabilne znaci agregati ,pumpe i sl. bez njih idu na mkt i sl. jer tu rade pod drugim uslovima. mislim da je u tome problem mada mi nije naveo tacno i poodavno je to bilo. i kineske kopije su dobro se pokazale jer to je na vecini vilager i sl proizvodjaca pa nisam cuo da se na motor zale. uglavnom hvale

Stjepanovic88
08-03-14, 23:54
nisam bas siguran moze se desiti da stave industriski motor koji bi trebalo da ima prekidac za ulje ako nema dovoljno. a negledaju nivo ili se iskrene previse i eto problema. nesto je oko toga u pitanju ali to je greska koristiti neodgovarajuci motor. ti sa prekidacem idu na stabilne znaci agregati ,pumpe i sl. bez njih idu na mkt i sl. jer tu rade pod drugim uslovima. mislim da je u tome problem mada mi nije naveo tacno i poodavno je to bilo. i kineske kopije su dobro se pokazale jer to je na vecini vilager i sl proizvodjaca pa nisam cuo da se na motor zale. uglavnom hvale

a, kako da prepoznam taj prekidac? sta je na motoru ono 0 i 1, gdje je struja dovedena? je li to neki cok?

http://pics.ricardostatic.ch/ImgUsers/2/7/731/73136/7313685/731368560_6_Big.jpg
http://pics.ricardostatic.ch/ImgUsers/2/7/731/73136/7313685/731368560_5_Big.jpg

ovo je taj motor..

vica022
09-03-14, 00:05
to 0i1 ti je prekidac za paljenje. na jedan ga palis i radis ,na 0 gasis. of-on prekidac. taj prekidac mislim da je u karteru i povezan unutra na paljenje. cim nivoa ulja nema dovoljno on prekine varnicu i spasava motor. znam da imaju razlike u radilicama ali kakve nisam siguran. izlaz za pogon je drugaciji

- - - - - - - - - -

na njima imas 3 rucice. jedna najveca je gas i ima dve manje. jedna za sauh a druga otvara slavinicu goriva.

Stjepanovic88
09-03-14, 00:14
to 0i1 ti je prekidac za paljenje. na jedan ga palis i radis ,na 0 gasis. of-on prekidac. taj prekidac mislim da je u karteru i povezan unutra na paljenje. cim nivoa ulja nema dovoljno on prekine varnicu i spasava motor. znam da imaju razlike u radilicama ali kakve nisam siguran. izlaz za pogon je drugaciji

- - - - - - - - - -

na njima imas 3 rucice. jedna najveca je gas i ima dve manje. jedna za sauh a druga otvara slavinicu goriva.

ja opet kontam da se necu prevariti ako dam 240 evra za ovaj motor.. u najgorem slucaju ga mogu prodati za iste pare, jer je nov..
na sajtu honde pise da isti idu i na kultivatore i na pumpe.. e sad, mozda imaju neki koji idu samo na pumpe, a ovi mogu i na jedno i na drugo..

vica022
09-03-14, 00:26
moguce lako. i stari motori su isli na oboje samo sto smo mi aljav narod pa nam tesko proveriti nivo ulja i eto tezih problema. ovde je bilo na desetine pumpi i mkt i sve zakovale zbog toga .moja honda je trenutno jedina u funkciji. ali ulje redovno i nema paljenja bez da se prvo vidi ulje.kad je i trosila ulja mnogo znao sam joj meru i 2plastenika uradim i odmor. dolijem malo i opet. tako je 5 godina radila i ubacio ventile samo i karike i dan danas radi kod tasta. a unutra sve na standardu i ko novo. ulje i stalno da je nivo na mah i nemas brige.zato su pojedine serije sa tim prekidacima ali za stabilne motore. jako dobra stvar

Stjepanovic88
09-03-14, 00:31
moguce lako. i stari motori su isli na oboje samo sto smo mi aljav narod pa nam tesko proveriti nivo ulja i eto tezih problema. ovde je bilo na desetine pumpi i mkt i sve zakovale zbog toga .moja honda je trenutno jedina u funkciji. ali ulje redovno i nema paljenja bez da se prvo vidi ulje.kad je i trosila ulja mnogo znao sam joj meru i 2plastenika uradim i odmor. dolijem malo i opet. tako je 5 godina radila i ubacio ventile samo i karike i dan danas radi kod tasta. a unutra sve na standardu i ko novo. ulje i stalno da je nivo na mah i nemas brige.zato su pojedine serije sa tim prekidacima ali za stabilne motore. jako dobra stvar

a, znas li mozda gdje se nalazi taj prekidac? ja citam na hondinom sajtu da im je gx serija istorijska.. kao, neprevazidjena.. nisam pametan.. cijena je povoljna, a znam da ako ovo nekad ugradim na svoju f 28, imacu masinu koja na pola gasa odradjuje posao samo tako.. i kakav god drugi kultivator da kupim, ovaj motor ce imati svoje mjesto, jer ga bas mnogi ugradjuju.. samo da ne profulam to ''industrijski''

a, kontao sam napraviti masinu za mljevenje biljnog otpada, pa bi mi motor mogao i za to sluziti.. samo moram se negdje raspititati, kako da to odradim.. radim organsku poljoprivredu, i mnogo mi treba biljne mase.. nisam je sertifikovao, ali sam na putu da nesto napravim na tom planu..

vica022
09-03-14, 09:48
prekidac je negde u karteru gde ima merac za ulje. cim ulja zafali u nivou on se gasi. znaci povezan je sa kablicem za gasenje verovatno. nisam otvarao te novije motore tako da nemogu tacno reci u kojima ima i gde tacno. komsija ima kinesku manju pumpu koja ima taj prekidac jer je stabilni motor. mislim da je oko 4 ks motor.imala je taj problem da upali i radi 1-2 min i ugasi se . nije basak znao dokle se sipa ulje u motor kad je menjao a ko nepismen da je ima knjizicu a tesko je procitati. ja odvrnu merac ono ispod min jedva dohvata. dolili ulja i radi ko besna. ali takvi motori sa prekidacem ulja nisu za sluzbu u mkt. jer cim se malo nagne bilo gde on se gasi. merac nedohvati ulje u tim polozajima i gasi motor. u tome je poenta

Stjepanovic88
09-03-14, 09:58
prekidac je negde u karteru gde ima merac za ulje. cim ulja zafali u nivou on se gasi. znaci povezan je sa kablicem za gasenje verovatno. nisam otvarao te novije motore tako da nemogu tacno reci u kojima ima i gde tacno. komsija ima kinesku manju pumpu koja ima taj prekidac jer je stabilni motor. mislim da je oko 4 ks motor.imala je taj problem da upali i radi 1-2 min i ugasi se . nije basak znao dokle se sipa ulje u motor kad je menjao a ko nepismen da je ima knjizicu a tesko je procitati. ja odvrnu merac ono ispod min jedva dohvata. dolili ulja i radi ko besna. ali takvi motori sa prekidacem ulja nisu za sluzbu u mkt. jer cim se malo nagne bilo gde on se gasi. merac nedohvati ulje u tim polozajima i gasi motor. u tome je poenta

skontao sam ja vica u cemu je poenta tih motora.. dobro je da znam da postoje i takvi.. ja jesam isao u skolu, ali tamo nisam ucio o motorima, tako da sve sto cujem, ovdje cujem.. :-)
Kako vidim, ipak ga izgleda necu kupiti, bez obzira na povoljnosti..

vica022
09-03-14, 10:46
ja sam uzeo kipor dizel za malo vece novce pre dve godine. sad je cena njih oko 250eur tako da bih opet uzeo pre ovog dizela nego hondinog benzinca. samo potrosnja i snaga ovog dizela su krupna stavka koja mnogo znaci. po meni original hondin motor jeste dobar ali i skup. ali sa dizelom se motpr vrlo brzo isplati na razlici potrosnje a i za druge namere se lako iskoristi jer je ipak 300ccm i 5ks, obrtni moment mu doprinosi tome da trpi vece sile od benzinca pogotovu na malim obrtajima.prema tome ipak treba razmisliti i za daljnje zasta bi se koristio taj motor

Stjepanovic88
09-03-14, 10:49
ja sam uzeo kipor dizel za malo vece novce pre dve godine. sad je cena njih oko 250eur tako da bih opet uzeo pre ovog dizela nego hondinog benzinca. samo potrosnja i snaga ovog dizela su krupna stavka koja mnogo znaci. po meni original hondin motor jeste dobar ali i skup. ali sa dizelom se motpr vrlo brzo isplati na razlici potrosnje a i za druge namere se lako iskoristi jer je ipak 300ccm i 5ks, obrtni moment mu doprinosi tome da trpi vece sile od benzinca pogotovu na malim obrtajima.prema tome ipak treba razmisliti i za daljnje zasta bi se koristio taj motor

jedino sto sma primjetio kod ovog honda gx jeste da postoji sa i bez reduktora, i cijena se razlikuje u 300 evra u koliko ima reduktor za karting..

ovo je sigurno originalna honda. :-)

http://www.hongoldonia.hr/index.php/home/motori/122-motor-gx-160
a, nabacio bih ga na sjeckalicu za biootpad.. to mi je sada prioritet..

vica022
09-03-14, 10:55
onda ga uzmi i samo kvalitetno ulje i nema problema. nekad se u startu dobije dosta nego kasnjenjem u poslu

zombie_666
09-03-14, 20:00
Kako se vezuje taster za zaustavljanje motora na dvotaktnom motoru? Uspio sam da pokrenem ono moje čudo, veliki Simar 130 motokultivator bez majstora i ikakvih ulaganja no nema taster za zaustavljanje pa moram da ga gasim tako što skinem kabl sa svjećice. Može neko da mi objasni šta treba povezati i sa čime? Mislio sam da stavim ovakav prekidač negdje na ručku da je lako dostupan

http://www.minor.co.rs/images/products/categories/product21322.gif

ali ne znam kako to povezati.

Usput, jel pravio neko frezu za motokultivator? Originalne freze su mi preskupe a nijedne svakako ne paše pa sam mislio da nešto sam napravim.

dejan 351
09-03-14, 20:26
Jedan kraj prekidaca vezi na masu,drugi vezi na + od primara bobine,odvodjenjem + kraja na masu svecica ostaje bez varnice i motor se gasi

mirosti
09-03-14, 20:37
Ako je kod tebe varijanta paljenja sa platinama, onda onu zicu sto dolazi na platine paralelno spoji sa tim prekidacem. Drugi prikljucak na prekidacu spoji sa masom.
Ja bih ti preporucio da umesto prekidaca ugradis taster, jer ti se moze desiti da se oznojis dok primetis da ti je prekidac u polozaju spoja sa masom.
Taster znaci drzis dok se ne masina ne ugasi, i kad otpustis mozes opet upaliti.
Taj kultivator zasluzuje kompletnu restauraciju, do zadnjeg srafa. Preporucio bih ti i dizel motor Kipor KM186 za njega.
Tako bi dobio ekstra sposobnu masinu za dosta operacija u vrtu, a i vucu prikolice za lakse operacije uz smesnu potrosnju.
Transmisija tog kultivatora je napravljena u punom kvalitetu.

Nikoli Klek
09-03-14, 20:57
Kolege, jel zna neko gde bi mogao da nabavim kosacicu za kultivator Labin progres. Trebala bi mi ona roto kosacica nije bitna sirina ne mora da bude nesto preterano. Gde ima da se kupi i koliko bi bilo para? Evo i slike kultivatora jer ne znam tacnu oznaku koju nosi..
http://mmc.bolha.com/1/image/158054/159245/Motokultivator-Goldoni-Labin-Progres_526246892c4a5.jpg

Marko Sumadinac
09-03-14, 21:06
Ima kolega mikser,ima detaljnije u temi oglasi

urban
09-03-14, 23:56
E sad ovako jedno pitanje za sve pošto se stalno spominju tkz kipor motori jel neko video labinca u radu sa tim motorom u frezovanju, kako to izgleda

vica022
10-03-14, 09:27
nisam ga video ali sam cuo da isto odradjuje samo uz manju potrosnju.ako je veliki labin u pitanju on je 10ks a kipor koji odgovara je KM186F koji je 8ks. zato manje trosi ali odradjuje posao dobro. nisu to teski frezeri i nije tezak prenos da pravi problem. jedino u transportu velikog tereta bi doslo do izrazaja snaga originalnog motora jer mu je transport najtezi po motor. Zombi666 prekidac ili jos bolje taster kako je objasnio Mirosti povezi. na zivu struju neide jer strada bobina. bilo koji motor da je u pitanju platinar uzima se kabal sa platina i kondenzatora i vodi na masu jer je tako predvidjeno. ako je akumulator u pitanju i platine onda se prekida napajanje bobine strujom pomocu prekidaca.

urban
10-03-14, 09:51
Ja sam ga video na dan vašara u komšiluku, probu,(i još 5-6 ljudi), ne pravim anti reklamu, to je najkraće rečeno bruka i sramota i bezobrazluk, naravno nije "pao pazar" ukratko taj motor koji i nije kipor, NIJE za malog labinca, za druge freze ne kažem ništa jer nisam video, i samo boga hvalim što ga ne kupih sebi na malog labinca

vica022
10-03-14, 10:51
za malog labinca ide km178F koji je kao i kod mene 5ks. a razlika 8ks i 5ks je povelika.verovatno se odrazi dosta.meni na hondi je cak i bolje se pokazao jer su slicne snage. najbolje je kad su snage priblizne a mozda mi i previse ocekujemo od tih malih motorica.razlika snage na velikom labinu je manja za 20% a kod malog je smanjena za oko 60% .u tome je caka.kazem jos jednom prodavci varaju sa snagom tih kineskih i koreanskih motora.

Philby
10-03-14, 11:19
LA300 ima snagu 5.1 kW što je nešto manje od 7 konjića (1.36 je odnos ako nisam nešto pogriješio) tako da ta razlika i nije baš 60%. Pogotovo što je obrtni moment dizelaša po pravilu veći nego kod benzinca.

vica022
10-03-14, 11:53
.moguce jer sam ja cuo da je taj la300 nepunih 8ks. prema tome moguce je ali ipak razlika je velika. nama se to cini mozda malo. to su male snage motora tako da se u prenosu dosta izgubi. ali malo mi je bas cudno jer znam sta ovaj moj motor trpi. na hondi je izlaz na bregastoj osovini a na kiporu diderktno na radilici. drugo jos mi je i pogonska remenica veca napravljena po mojoj zelji i trpi to bez ikakvih problema. ali razlika je ipak motokopacica i motokultivator. ja imam sirinu istu ako ne i vecu frezovanja i to je oko 80cm a dubina mnogo veca i do 25-30cm u jednom prohodu. tako da mi je to cudno jer mkt mnogo plice frezuju i nemogu ledinu zgodno frezovati. u takvom frezovanju je i mnogo veci motor problem.da neispadne da lazem evo primera http://imageshack.com/a/img51/1239/04032013376.jpg

mirosti
10-03-14, 14:43
Ma ljudi nema potrebe vise ponavljati oko pogonskih karakteristika Kipor motora.
Deklarisana snaga jeste manja, ali je obrtni moment veci i samim tim motor deluje ipak jaci.
Obzirom da ga koristim odmah posle LA300, mogu reci da je dizel Kipor motor ipak ubedljiviji i sposobniji od LA300.

urban
10-03-14, 15:32
znači naglasio sam da nemam nameru praviti anti reklamu niti se ubedjivati sa bilo kime, naime ponavljam ono što smo mi videli na dan vašara nas nekoliko je sve samo ne lep i lak rad motora tkz kipora tj kineske kopije jer kod nas nema da se kupi orginal kipor (tvrdim odgovorno)
@ mirosti (http://poljoinfo.com/member.php?7571-mirosti)
ne slažem se sa tvojom tvrdnjom da taj motor ( ustvarri ja i ne znam kakav ti motor imaš) nega da se ispravim da taj motor što se kod nas prodaje u ime kipora radi sposobnije od la 300 a na osnovu čega tvdiš da tkz kipor ima veći obrtni moment od la 300 i šta je to obrtni moment kipor ima 17,2 nm pri 3600 o /m
a la 300 16,5 nm pri 2300 o/m
e sad procenite sami naravno ponavljam svako je za svoj novac uzeo ono što je mislio da je u tom momentu najbolje za njega a i nisu svima nama isti aršini, ali što sam ja video nije ni blizu dobre i adekvatne zamene
nadam se da nikog nisam uvredio samo hoću da pomognem ako nekom ovo nešto znači

Philby
10-03-14, 15:48
Ma jasno je da bi svi mi koji smo imali i imamo LA300 najradije uzeli neki kršten dizel kao 6LD360 ili benzince acme, subaru i sl. Najveći naš problem je besparica i onda ide daj šta daš, samo da se može raditi.

urban
10-03-14, 15:57
da to je tačno ceo život neka gimnastika i strepnja da nas neko ne za.....

vica022
10-03-14, 16:22
urbane neznam gde si nasao taj podatak ali sigurno nije tacan. a dokazacu donekle!! uz motor sam dobio knjizicu u kojoj imaju podaci sva tri motora kipor. deklarisana snaga im je na 3000 i 3600rpm jer postoje dve verzije motora za svaki tip. za ova dva manja nema uopste podataka o obrtnom momentu. ima podatak samo za KM186 od 8ks. njemu je obrtni moment na 2880 rpm iznosi 18,7Nm. obrtni moment nikada ali bas nikada nemoze biti na najvecim obrtajima gde ima najvecu deklarisanu snagu. ako je taj podatak negde iznesen vec to nije tacan podatak najveceg obrtnog momenta nego koliki je na najvecim obrtajima.najveci obrtni moment je najcesce od 1/3 do 2/3 najveci gledajuci raspon obrtaja. kod vecine motora je oko polovine. tako da se neupustamo dalje ali za istu kubikazu motora dizel ima malu prednost sto se tice obrtnog momenta

robi89
10-03-14, 19:52
ja kazem i tvrdim da dizel kipor ili ti ovi kinezi imaju veci obrtni moment od pomenutog la300 ..imao sam acme od 8 ks benzinac na malom labinu na ler gasu nije mogao da okrece frezu ugasi se,dok dizel koji je trenutno na njemu taj okrece na ler gasu bez problema....tako da prednost dajem dizel motoru....

urban
10-03-14, 19:59
obrisao sam post

Philby
10-03-14, 20:09
Druže nismo svi baš toliko nepismeni, uostalom to su pojmovi koji se uče u srednjoj školi. Naravno da su bitni podaci i snaga i obrtni moment bez obzira o kakvom se motoru radi. Počev od onog malog motorića u dječijim autićima do kamionskih motora.

mirosti
10-03-14, 20:31
Na 58 strani sam postavio detaljne fotografije motora koji sam ja nabavio kao originalan.
LA300 sam predhodno koristio od '87 godine pa sam bio slobodan reci moja zapazanja.
Na mom Kiporu je na tri mesta uliveno Kipor i kupio sam ga pod original i nimalo ne sumnjam posle godine koristenja.
Vidim da je i kod Vice022 isti tip, a koliko sam pratio on je jedno pet puta vise sa njim radio i ni on nije primetio ni los rad a ni nedostatak snage.

Vulkan
10-03-14, 23:06
Ja imam kineza kopiju najmanjeg kipora na malom labinu i već tri godine odrađuje moju jagodu i komšijinu malinu. Posle imt 504 pa imt 506 sam uzeo polovan labin bez motora i na njega stavio ovog kineza i preporodio se posle imt. I u brzini rada i u potrošnji. A kad je mekše jednom rukom pridržavam ručku a u drugoj cigareta i samo hodam za njim. Dok od imt bole i drhte ruke. Za sad nema kvarova, zamenim ulje u proleća i to je to. Pali uvek iz prve, i kad su hladnija jutra.

vica022
11-03-14, 01:49
nisu ovo neki biseri od motora ali mislim da je urban jedino mogao videti nesto sto nije uklopljeno dobro pa da motor gubi mnogo snage.ili menjac nije u redu ili freza znaci veliku snagu trose zbog nekog kvara ili sl.sverceri nabudze vecinom svasta samo da se proda. mislim da je rec o takvom necemu. meni je prosto neverovatno koliko lakse kipor podnosi opterecenje nego hondin benzinac iako su slicne snage. godinama sam radio i znam sta je mogao benzinac i skidam mu kapu ali ovaj dizel ga je iskreno prevazisao i to ne malo. da je kipor kvalitetniji od honde to necemo ni raspravljati jer svi znamo otprilike sta je ali dokle radi radi ali sa mnogo manje muke i problema i sa mnogo manjom potrosnjom. ja sam frezujuci vec zaradio 2 nova motora sa njim tako sta dalje reci. sto god duze bude sluzio duze cu ga hvaliti jer imam razloga za to

gm80
11-03-14, 11:42
da li ima negde freza za hondu da se kupi , ona koja se montira na osovinu kada se skinu tockovi? gledam po oglasima ali nema nigde. Imam vucenu frezu ali bi zbog dubine obrade zamlje uzeo i ovu ...

vica022
11-03-14, 14:27
tebi trebaju 6 nosaca sa moticicama.3 sa jedne strane i 3 sa druge. moze da se nadje u rumi na pijaci od ovih sto rasturaju honde i druge mkt. vidjao sam bar, ali ko ima ispravnu hondu nece sigurno prodati. jedan clan je imao ovde u oglasima samo neznam dal je prodao od f600.

- - - - - - - - - -

sad sam gledao u ponudi al nema oglasa izgleda je pobrisan predrag 003 je imao na prodaju. ako negde vidim javicu

- - - - - - - - - -

evo nasao sam ti za hondu F600-620 nosace sa skoro novim motikama .na kupujem -prodajem oglasima negde 4-5 strana .100eur je cena i evo ti broj svetozar-069-424-4289 iz futoga je

urban
11-03-14, 19:59
Da zaključim sa nekoliko reči, što sam video već sam rekao ( na kraju krajeva tu je bilo još 5-6 ljudi) nisam nikog ni hteo ( a nadam se ni nisam) uvredio izneo sam svoje mišljenje na osnovu onog što sam video i to je to

vica022
11-03-14, 22:36
daleko od toga da si nekog uvredio. svi iznosimo svoje misljenje ali prvi put cujem za tako nesto. tu nesto verovatno nije u redu. to je moje misljenje .jer gledam stalno po ruskim sajtovima te iste motore ubacuju u sve zivo u minitraktore sa 2x2 ili 4x4 pogonom .tu ima toliko automobilske transmisije ili dzipova da samo to sve treba pokrenuti. vucni frezer jeste najteza stvar za mkt bilo koji ali mnogi hvale upravo rad sa tim motorom .tu jeste razlika u snazi originala i kineza ali prosto nemogu verovati da je toliko lose. ali ti znas sta si video i to nemoze niko pobiti.mozda je i feler neki od motora ko ce ga znati. u tolikim serijama sve je moguce. a kolika je cena u proizvodnji tih motora dobro ikako rade.

urban
11-03-14, 23:18
jbg nisam imao priliku videti još neki, no nema veze bitno da su ljudi koji su dali pare za taj motor zadovoljni

vica022
11-03-14, 23:51
naiskrenije kazem ja sam prezadovoljan.meni su doduse slicne snage motori i na tu kombinaciju sam isao i fantasticno radi.odradio je bar 800 casova za dve godine.samo u zalivanju prosle godine blizu 200 casova po najvecoj vrucini takoreci. sta drugo da kazem. pali besprekorno ,ulja ni kapatke niti trosi niti curi. suv ko barut. a nestedim ga pogotovu u frezovanju. upravo je u radionici da mu promenim ulje i pripremim i pregledam jer uskoro krece frezovanje

zombie_666
12-03-14, 19:38
Danas mi u sred frezanja mala Hako kopačica otkazala, ugasi se i izgubi kompresiju. Kada sam otvorio motor jedna od dvije karike je pukla. Zna li neko gdje mogu da se kupe karike, prečnik je 43mm a debljina karike je 2,5mm?

mirosti
12-03-14, 22:23
U Beogradu ima par firmi koje prave kvalitetne karike po meri cilindra. Zadnji put kada sam sredjivao neki nestandardan motor par je kostao 10€.
Ako ti je hitno, mogao bi da stavis jednu do druge dvije karike od motorne testere(43x1.2), tako nesto sam radio pre desetak godina na jednom motoru.

vica022
13-03-14, 23:07
nesto sam se raspitivao ali bezuspesno. pokusacu jos nesto pa javim

- - - - - - - - - -

sve sto sam znao od servisera i prodavnica je bezuspesno. jedino ili praviti karike ili da probas internetom traziti negde van dal se mogu nabaviti.

- - - - - - - - - -

danas stigao semering poluosovine za moju hondu. red je da se promeni posle 34 god rada. i to nebi otkazalo da nije uletila zica od 4mm u njega u frezovanju. 850 din kom. promenuo ulje i nastelovao ventile. iznenadio sam se kvalitetom lukoil ulja. potpuno cist motor i ni trunge naslaga od ulja .kao da je novo bilo a ne bar 200 casova odradilo.

Stjepanovic88
14-03-14, 00:22
@vica022

Jos nisam kupio onaj motor, cekam ga na aukcijama. Bio si u pravu, kod Honde postoje industrijski, motori za kopacice i univerzalni..

http://www.hondasrbija.co.rs/index.php/gx-160
Klikni na pogledaj detaljan pregled i vidjeces da postoje Q i V radilica, konusna i cilindricna. Razlika izmedju motora za agregator i za kopacicu je sto kako vidim ovaj za kopacicu nema nesto sto se zove uljna blokada. Kada kaze duzina radilice, da li se misli za duzina izlaza iz motora?

Ovaj motor sto zelim kupiti u Svajcarskoj je QMD6, a kako vidim na ovom sajtu pise da je serija QM za kopacice.

vica022
14-03-14, 09:01
da duzina radilice je razlika samo u izlaznoj osovini za pogon. i kod ovih kipor motora za svaki motor ima 4 varijante radilice za namenu za koju su predvidjeni.vidim na oglasima da prodaju za 100-110 eur te motore ali to su 100% kineske kopije.mada se kod nas nista nezna po tom pitanju. zarade i marze prodavnica su ogromne tako da je mozda rec cak o istim motorima. znam za moj motor je cena bila 100 eur skuplja da sam ga kupio u prodavnici a potpuno isti i bez ikakve razlike. u svajcarskoj bi to ipak morao biti original

kanački
14-03-14, 18:57
Cistio sam karburator na hondi i izgleda da nisam vrati kako treba plasticni siroki dihtung ,koji se nalazi izmedju karburatora i cilindra , curi gorivo tu, sad tek vidim da taj plasticni deo ima kanal sa jedne strane, da li tu stranu trebam da okrenem ka karburatoru ili cilindru ? tanki dihtung koji dolazi sa strane gde je taj kanalic ,je pocepan i ima rupu otprilike na kraju tog kanalica ,da li ta rupa treba da bude na tankom dihtungu ili je ovaj moj pocepan?

http://img.tapatalk.com/d/14/03/15/ugusa4e2.jpg

http://img.tapatalk.com/d/14/03/15/7u2e3are.jpg

vica022
14-03-14, 19:29
kako sad stoji na slici prvo ide na karburator taj dihtung sa rupicom i vidi se na njemu kako se ocrtalo od karburatora. zatim ide ova bakelitna zaptivka debela .znaci strana bakelitne zaptivke sa ovim kanalicem ide do karburatora. izmedju bakelitne zaptivke i bloka motora ide jos jedan zaptivac tanki koji nema rupicu i malo drugacijeg oblika.ako ga nemas koricu od sveske ili bloka izrezes po bakelitnoj zaptivci ali strana koja je ravna i ide na blok motora. malo mi nezgodno jer je karburator kontra okrenut. kad stavis dihtung na karburator i bakelitnu zaptivku videces po rupama za vijke i usisnom otvoru da je ravno i samo taj polozaj odgovara.u suprotnom uvlaci fals vazduh i samo donekle pod sauhom hoce raditi

kanački
14-03-14, 19:44
Vica hvala, secem dihtunge upravo , javljam sta sam uradio

vica022
14-03-14, 19:58
imas 4 polozaja kako mozes ukupno okrenuti to.znaci ocrtalo se na dihtungu i bakelitu sve samo pratis rupe usisa i vijaka da ravno legne. malo poodavno sam skidao ali za kanal i dihtung je sigurno da idu prema karbu ta strana.sad samo dal ovako ili za 180 stepeni vidi po rupicama. okrenut naopako pa nemogu tacno da kazem polozaj. cini mi se da taj deo kanalica sto izlazi iz bakelita van ide na dole kad namestas

kanački
14-03-14, 20:17
Okrenuo sam kanalic prema karburatoru i prema dole ,izlaz kanalica , rupe na dihtungu i bakelitu poklopio, upalio radi ,ne curi vise gorivo to je to ,hvala jos jednom !

vosi
14-03-14, 21:40
koji motor preporučujete za f600 ?

vica022
14-03-14, 22:21
to sve zavisi od poslova koje radi.njen original je jako robustan motor i ako se malo vodi racuna dugo dugo ce raditi. za vucni frezer jedino mu manjka snage. tu neki od 6-7 ks bi bio taman. ako imas vise posla dizel je mama ali je u startu skuplji.

vosi
14-03-14, 23:02
pa njegov original je od 6.5-7 konja
koliko ti izašlo ovaj tvoj dizel i koja snaga?

vica022
14-03-14, 23:22
ja koliko sam nasao podatak na jednom motoru za G200 motor je nesto ispod 5ks.dal 4,8-4,9ks nisam siguran. ovaj moj ima dva varijeteta tako da se malo razlikuje .ovako pise za ovaj kipor. 3,3kw na 3000rpm i 3,68 na 3600rpm. e sad dal su to samo na obrtajima dobili ili je prikazana snaga u dva podrucja obrtaja nisam siguran. mislim da imaju dve verzije motora sa oznakom KM178F A ili zadnja oznaka umesto A je M .mene je motor pre dve godine sa dostavom kostao 280 eur. sad vidim da ih ima i po 225 i plus dostava. znaci racunaj da je oko 5ks ovaj kipor dizel.ima i jaca varijanta KM 186F koji je 5,2-5,7kw sto je oko 8ks ,ali on je skuplji sigurno 50eur ako ne i vise.ima i zamenski hondin benzinac GX 200 ali mislim da je kineske verovatno proizvodnje kao i ovaj. oko 100-110 eur .on je 5,5 ks

tibor.danji
15-03-14, 07:10
Potreban savet , frejzer Labinprogres mondial 8 ks , usred rada juce stao ,pokusavajuci da upalim ali bezuspesno dosao sam do dela da ustanovim da ne baca varnicu na svecicu , zamenio nekoliko svecica ali varnice nema , e sada kako da ustanovim da li je namotaj neispravan ili onaj taster za gasenje sto ima jednu zicu iz namotaja . i eventuelno gde se moze nabaviti delovi i za koliko ako su ovi neisprani, jer ovde u Subotici kao da je od zlata sto se cene tice. ako uopste ima . Hvala unapred 8)

vica022
15-03-14, 09:02
raskacis taj kablic od prekidaca za gasenje na samom paljenju i probas hoce li imati varnicu. ako je tad ima pregledaj kablic dal nije ostecen pa dohvatio masu jer se na masu gasi. pregledaj visokonaponski kabal bobine isto. platine ocisti dobro i nasteluj zazor. ako ni to nece onda kondenzator ili najverovatnije bobina.to je boljka tih motora. iskreno ja bih to prebacio na spoljnu bobinu i akumulator.kvalitet delova je los pa i stalni problemi sa tim motorom.

urban
15-03-14, 09:36
možeš i ubaciti elektronsko palenje i nikad više problema s time, a lako se ubaci imaš ga u ns kod čavić prof

tibor.danji
15-03-14, 11:08
@urban
pa cini mi se da je ovo sto imam to *elektronsko*

(http://poljoinfo.com/member.php?1500-urban) http://www.dodaj.rs/f/1o/2Z/21Mwskmg/150314-0959.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2E/Xv/1maPUxdL/150314-0958.jpg
svecica je : Bosna super F80 . na kutiji sa crnim dugmetom -Rudi Cajevac EPP 01
na namotaju nema oznaka,

mirosti
15-03-14, 12:19
Otisla ti je ta 'bela kutijica' ili ti elektronske platine.

tibor.danji
15-03-14, 12:33
E ovako sam napravio do sada /ali ne radi i dalje nema varnice uopste/
Promenio namotaj/BOBINA/ NOV 3300.00 din
zazor izmedju bobine i magneta sto se poteze -1 list papira *tako sam negde procitao kada se nema alata /:lol:
i ostalo mi je da promenim jos** bela kutijica' ili ti elektronske platine** , to je 2300.00 din
ili ima jos nesto sto bi moglo da se pogleda ako ne bude varnice

mirosti
15-03-14, 15:17
Nema nista vise, promeni tu belu kutijicu pa ce opet da stekce..
To im je slaba tacka.

Philby
15-03-14, 16:13
Na LA300 svaka tačka je slaba tačka. Što se tiče zazora ja na svim mašinama podešavam vizit kartom. Sa običnim papirom se može desiti da u nekoj tački malo zapinje pa ovo dođe malo sigurnija varijanta.

vica022
15-03-14, 17:33
ta elektronska kocka je vecinom problem. posto si takoreci zamenuo sve jedino ostaje visokonaponski kabal. magnet se desi nekad da okrene polove sam od sebe i niko neume da objasni zasto. vrlo vrlo retko se desi ali tad ti zagorca zivot. meni se desilo na jednom motoru tomosa i dinami IMT 533 statorski magnet da je poludeo. ali kazem to je veoma redak slucaj

urban
15-03-14, 20:47
@ tibor.danji (http://poljoinfo.com/member.php?389-tibor-danji)
e jbg onda menjaj

mirosti
16-03-14, 08:31
Interesuje me dali neko ima iskustva sa benzinskim motorom Kubota GS-330. Klipnjaca treba da se menja, motor izgleda dosta kvalitetnije odradjen, jedino mi se nesvidja sto radilica nema onaj centrifugalni levak kao LA300 pa se plasim dali ta klipnjaca opet ne otkaze radi nedovoljnog podmazivanja.
Znam da i Honda i Acme motori nemaju na radilici taj levak pa opet rade pouzdano.
Na velikoj pesnici su otvori za ulaz ulja a na donjoj polovini pesnice je kasika za razbijanje ulja.

vica022
16-03-14, 09:55
ta kasika i dize ulje i podmazuje . kao i na hondi onaj limcic. samo jednu priliku sam imao sa Kubotom i to malim traktorom. iz 54 god i sem motora nista odvrnuto nije niti radjeno a ispravno. neki dvotakni dizel je bio fabricki pa zamenjen sa dajc dvoklipcem . toliko mi se svidela, da sam imao novaca odmah bi je kupio. kao auto da vozis su mekane i precizne komande.jako kvalitetna masina i uskladjena.neznam kako izgleda donja velika pesnica ali bi se mozda i mogla obraditi samo sto malo nize klip izlazi posle. to radim ako nema druge solucije i ako je moguce poravnati polutke.kao i klasicnu klipnjacu ili blok kad se TRNUJE. vecinom sve otkaze ako nema dovoljno ulja u karteru a motor trosi ulja. tesko im prekontrolisati pa zakuje ili prolupa. takvih pacijenata kod mene u ravnici koliko hoces .kod njih samo ulje na mah i nema problema ajd nabaci neku slicicu da bas vidim kubotu. u srcu su mi japanci

mirosti
16-03-14, 11:02
Klipnjaca je bez letecih lezaja kao na LA300 cela naprevljena od klizne legure.Original japanska skupa kao djavo. Nabavio sam je za 75€, redovna cena je 129€.Nabih ovaj motor ni popravljao da ostali delovi nisu bukvalno novi.Dize i LA300 ulje ali ima i taj centrifugalni levak koji ubrizgava ulje u leteci lezaj.Mislim da je to resenje i najbolje od svih malih cetvorotaktnih motora.

vica022
16-03-14, 11:53
i na hondi su legirane klpnjace i samo dal 1-2 rupice male ima za ulje. limcic dize ulje i to je za nju dovoljno. 34 god je mojem motoru honde i sve na standardu fabricko stanje i to ekstra. samo 2 para karika promenuto. prosto su resili ali sluzi besprekorno u slucaju samo da ima ulja. delovi original jesu skupi ali stvarno dugo sluze.spram ostalih zasluzuju tu cenu, jedino je muka sto nase lapine dobar deo cene uzimaju za nenormalne marze i zarade.japanac je mnoge stvari resio kvalitetnim materijalima i legurama pa se ispostavilo dobro. ja cujem opet da se mnogi zale na taj la300 i podmazivanje. ovde ih nema kod mene

mirosti
16-03-14, 13:39
Tacno je da se LA300 slabo pokazao, jer su ga ljudi prilicno slabo odrzavali. Uglavnom su pucale klipnjace i blokovi, bas zbog problema sa podmazivanjem.
ACME motori su se jos vise kvarili(isti kvarovi vezani za podmazivanje), iako izgledaju bolje napravljeni.
Mene je moj sluzio od '87 do lani, znaci 26 godina i po mom racunu odradio oko 3000r.casova. Nikad nije otvaran.
Kad sam ga lani otvorio, zazor na karikama je bio oko 2mm, ostalo je sve bilo ok. Zamenio sam te karike(trebalo ih je ranije zameniti, jer Lombardini preporucuje zamenu na 1000r.casova), i opet je bio u fabrickom stanju.
Ova Kubota je napravljena 2-3 klase bolje(dosta slicno Hondi i Kawasakiju) i smatram da ce biti dobra masina.
Samo mi nije jasno iz kog je razloga motor ostao bez ulja.
Na mom LA300 nikad nisam dosipao ulje niti sam primetio da ga je nekad trosio.

vica022
16-03-14, 18:09
za japance cu ti reci jedno i verovatno to znas. jako male tolerancije i izrazit kvalitet delova. u moju sam prvi put pre 17 god ubacio Motins karike jer nisam ovde mogao naci druge.kako je trosila ulje pre tako i posle zamene. nista manje. pre dve godine sam ubacio tajvanske koje su mi se odoka svidele po obradi. evo dve godine i veoma malo potrosi ulja i to zahvaljujuci vodilicama ventila koje nisu dirane. ali to da potrosi 0,1 L za 100 radnih sati je i smesno. pre sa motinsom je tukla toliko za 1 plastenik ili 1 cas rada.kod japanaca jos nisam cuo da je ijedan motor ispao felerican. ali ljudsi faktor je vecinom uzrok svega u kvarovima. mozda se ovako i nece moci odoka primetiti zbog cega je ili gde je trosila ulje. kasnije u radu ces videti sta je u pitanju. vecinom to ljudi uopste negledaju i ako jos uspu lose ulje ono na vazdusarima nekad brzo i ispari.tako teraju dok nezakuje. takvih primera imam celo ovo moje selo.

gm80
17-03-14, 14:56
danas malo frezovao rasadnik i ne da je tvrdo nego rastura...::lose::

markokg1982
17-03-14, 17:49
Sutra bih trebao da uzmem nazad od majstora frezu tj lombardini 520 na kojoj su zamenjene karike, lezajevi radilice, obrada bloka....itd tj klasicna polugeneralna.
Htedoh da vas pitam: da li mora da radi u leru neko vreme da se razradjuje, ili mogu odmah da freziram?
Dosla sezona, pa cim je uzmem, odmah ce mi trebati, al ne bih da radim pogresno.
Da li je ok da radi pola sata na prazno, ili da se razradjuje u radu? Logicki razmisljam.. akona leru radi pod malim gasom, onda se zagreva, razradjuje, a opet nema opterecenja pa joj je dovoljno vazdusno hladjenje?

vica022
17-03-14, 17:58
najbolje bi bilo da odradi jedno pola sata ali ne na leru nego malo gas. 1/4 otprilike.bolji pritisak ulja a i hladjenje. posle laksi poslovi bar 20 cas.ako nemozes vec tako idi frezerom ali najsporijom brzinom i plice da nema vece opterecenje i sa pola gasa. radis 15-20 min pa malo je odmori na vecem leru pa opet. bitno je da se previse nenapreze bas u startu i ne veliki ili premali gas. uopsteno motori uvek hoce da se tecno vrte. kod mene uvek radi u opsegu od 1/3 do 2/3 gasa.bar prvih 50 casova bi trebalo da neprelazi 2/3 gasa. samo kratkotrajno ako ustreba i malo odmarati

stojke73
17-03-14, 19:44
pozdrav svima...moze li mi neko reci koliko KS ima motor na mio standard 320 ?

markokg1982
17-03-14, 21:42
najbolje bi bilo da odradi jedno pola sata ali ne na leru nego malo gas. 1/4 otprilike.bolji pritisak ulja a i hladjenje. posle laksi poslovi bar 20 cas.ako nemozes vec tako idi frezerom ali najsporijom brzinom i plice da nema vece opterecenje i sa pola gasa. radis 15-20 min pa malo je odmori na vecem leru pa opet. bitno je da se previse nenapreze bas u startu i ne veliki ili premali gas. uopsteno motori uvek hoce da se tecno vrte. kod mene uvek radi u opsegu od 1/3 do 2/3 gasa.bar prvih 50 casova bi trebalo da neprelazi 2/3 gasa. samo kratkotrajno ako ustreba i malo odmarati
Nemam bas puno posla tj imam ovu bastu sa slike od 8 ari, i jos jedan vocnjak od 10 ari.

http://s4.postimg.org/o4uvyvfct/IMAG0069.jpg (http://postimg.org/image/rbpfihzsp/full/)
screen shot tool (http://postimage.org/app.php)

Znaci, nikako preko 2/3 gasa, i da idem recimo prvom i drugom ako pravim dva prohoda bez da koristim trecu brzinu.. Mogao bih i da joj skinem jedne moticice, da manji prostor hvata, i tako manje zapinje,, sad mi pade na pamet. Nego kada skinem ove moticice, onda je teze kontrolisem tj hoce da se naginje u stranu, a kada su vece, onda je lakse za rad.

vica022
17-03-14, 21:48
u te modele vecinom ubacuju vise motora . nesto sam gledao i izgleda da je najvise modela sa tomos motorom umo-06 ili je umo 08. to je otprilike od 2,8-3,5ks.ima i sa hondinim sad dal je G35ili G150 motor posto su slicni. to je oko 3,5 do 4ks otprilike. tesko se nalaze podaci o tacnoj snazi. imale su i serije sa brigsom straton motorom isto slicne snage. u tim malim hondama je svasta ubacivano pa su tako i lupali oznake a skoro sve identicno sem motora.320-350-400-420 su takoreci iste konstrukcije sa razlicitim motorima. Markong moticice po meni nije bas dobro skidati zbog samog polozaja i balansa osovine. samo idi plice pa sledeci krug podubi malo i tako ali 1 brzinom. tu najmanje opterecenja ima i nemoj forsirati. kad bih ti rekao da vuces praznu prikolicu i razradjujes nebi ti bilo pravo. nije dobro ni dugo bez opterecenja da radi. ja vecinom kako sam ti i objasnio .ostavim jedno pola sata da odradi na jacem leru pa posle laksi poslovi bar 5-10 cas. frezovanje i kardanska prikolica su najvece opterecenje i to onda ispocetka jedino u najsporijim brzinama i do pola gasa. najbitnije je za motor prvo uhodavanje i to bar 50 cas. posle moze i vece opterecenje ali kratkotrajno .znaci pun gas vecinom izbegavaj jer to dizele kolje.ona mora potrositi malo vise goriva dok se uhodava u postepenim poslovima ali bar nece u prazno raditi . najbolje je pod malim opterecenjem i rastereceno da se uhoda ali to sad niko vise nepraktikuje

Gojko74
18-03-14, 16:51
Pozdrav,ljudi. Imam pitanje za poznavaoce Benassi freza,naime,svojevrameno sam imao benassi RL 304 od 10hp sa original prikolicom(koju jos uvijek imam) kardankom i volanom koja je imala veoma zanimljiv problem; brze su se okretali zanji tockovi od prednjih pa su se prednji morali iskljucivati na poluosovinama,tj,imala je neku vrstu blokade, sto znaci da je sve radjeno samo sa zadnjom vucom,osim kad se uvali u neko blato pa se ukljucuju prednji tockovi...E sad,posto hocu da ponovo osposobim sve to,zanima me sta da trazim,tj. koji mjenac da bi to bilo kompatibilno,da ''vuku'' svi tockovi...http://www.dodaj.rs/t/T/wg/ZKMTru0/images.jpg (http://www.dodaj.rs/?T/wg/ZKMTru0/images.jpg)...
evo,ovakva je bila..
ovo je prikolica koja je jos u zivotu...
http://www.dodaj.rs/t/x/RN/hBgbEMo/spa0869.jpg (http://www.dodaj.rs/?x/RN/hBgbEMo/spa0869.jpg)
Striceva je bila identicna samo se razlikovao mjenjac,njegova je bila sa ''H'' mjenjacem i koristena je za frezanje i prskanje vinograda,imao je bacvicu sa pumpom,tockovima,sve original..medjutim i ta je brze okretala zadnje tockove na prikolici.ispod sjedala na prikolici je bio reduktor na kom se nista nije moglo mjenjati niti podesavati,kardan i diferencijal takodje,jednostavno je tako napravljena..drugom nije mogla krenuti s mjesta po ravnom kad je natovarena sa recimo 500 kg a o trecoj nije bilo ni govora..zato je prazna isla oko 60 km/h..

abarth 822
18-03-14, 17:16
Ako bi se okrenuo reduktor,dal bi tad sporije okretao kardan ka difu.

German hunting terrier | Jagdterrier