PDA

View Full Version : Motokultivatori - opšta tema

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

draganpan
02-05-13, 23:12
nebih voleo da pogresim ,benzinac je sigurno i ja bih rekao da je cetvorotaktni ali mi nije jasno za dva cepa rezervoara. ali posto je jedna slavina i crevo onda je cist benzin. stariji motori svakakvih kombinacija su imali zato sam malo sumnjicav. imali su po dve slavine i tako prebacivni sa jednog na drugo gorivo.
Kod LOMBARDINI motora, kombinacije benzin-petrolej je jedna slavina i jedno crevo. Kada je slavina u levom polozaju ide benzin u desnom petrolej a na sredini sve zatvoreno. Po pravilu na cepu rezervoara treba da pise vrsta goriva. Ako je takav motor u pitanju deo za benzin je jako mali a za petrolej puno veci. Ustvari izmedju njih je samo pregrada ali se moze opipati zapremina na razne nacine.

brankovic
02-05-13, 23:29
Da li je neko u skorije vreme kupio nozeve za imt 506? Interesuje me cena i koje bi trebalo kupiti (mislim na proizvodjaca) ?

vica022
03-05-13, 08:23
ja sam u rumi za hondu kupio od istih koji proizvode delove za plugove .vec im je 5god i kao nove su iako su poprilicno isfrezovale. bile su oko 2eur po komadu tada. za 506 bi trebalo da se jeftinije posto su dosta manje od ovih koje sam kupio.ali nisam se odavno raspitivao oko toga.

robi89
03-05-13, 10:50
termometal ada kavalitet neprocenjiv.....ja sam kupio kod njih pre 2 godine i hvala bogu samo se farba izlizala,i bogami moogu reci da je dosta isfrezovala ...ja sam 24 nozeva platio 4800 din..za hondu...

TheBigBang
04-05-13, 17:42
Može li neko, ko je to radio, čisto preventivno da mi kaže da li je potrebno ispiranje petrolejom kućište menjača (tamo gde se naliva SAE80). U knjižici koju sam dobio uz IMT506SX piše da se to radi kada se konzervira mašina, tj. kada se odlaže u hibernaciju..tj. u zimski san.
Problem je u tome što ne znam kada je poslednji put radjeno takvo sredjivanje, pa sam kupio sva ulja i SAE30 za filter vazduha ,SAE80 za menjač i Redma 0 za gornji i donji deo reduktora. Znam da mašina mora da se zagreje i tek tada se sipa ulje, odnosno tada se vrši ispiranje petrolejom.Ako to ispiranje petrolejom nije neophodno, onda bih samo nalio SAE80 za menjač i Redma 0 za u gornji i donji deo reduktora..Taj deo mi nije jasan, jer nisam nikada otšrafljavao poklopac iz gornjeg dela reduktora.U uputstvu sam pročitao da se tu vrši i ispuštanje i nalivanje Redma 0. A za donji deo reduktora, ispuštanje i nalivanje Redma 0 se vrši preko onog velikog šrafa (čepa sa navojem) za nalivanje i ispuštanje ulja.

vica022
04-05-13, 18:52
kad zagrejes malo u voznji najbolje je posle ispustiti sve jer se ulje zagreje lakse i iscuri. vidi se po samom ulju dal je potrebno ispirati petrolejem menjac i reduktore. ako je zaprljano bolje je nasuti petrolej i opet krace provozati da se spere prljavstina i staviti da se dobro iscedi. ja sam meni na traktoru sad prao ceo menjac isto jer je ulje katastrofa bilo. i kome radim i odrzavam isto tako. ako izgleda cisto i zuto onda nema potrebe ispirati samo nek se iscedi dobro.mada cisto na motokultivatorima da bude je jako retka pojava i niko to nemenja dok necrkne nesto.

TheBigBang
04-05-13, 19:13
Da, upravo to sam i zaključio..jer sam pitao čoveka od kojeg sam kupio IMT506, kada je poslednji put menjao ulja..on nešto rekao, nisam shvatio ni šta je rekao..tako da mi je jasno.

Dakle, procedura je sledeća..(čisto da ne zabrljam nešto)..prvo zagrejem motokultivator na radnu temperaturu, posle toga odšrafim šraf za ispuštanje ulja iz kućišta menjača..i kada iscuri, nalijem petrolej.Koliko petroleja..dok ne krene da preliva..tj dok ne uočim da je pri vrhu? Uzeo sam samo 1 litru petroleja, pa ne znam da li će mi biti dovoljno da isperem i kućište za menjač i gornji i donji reduktor.

Što se tiče menjača, tu je jasna slika, jer postoji gornji šestougaoni imbus šraf u koji se naliva..a dole ispod je šraf za ispuštanje istog tog ulja.

Problem je što nikada nisam menjao ulje u gornji i donji most reduktora..ali ću se snaći već nekako..bitno je samo to da je dobro isprati petrolejom.
Da li je potrebno samo jednom, ili bar dva puta vršiti ispiranje petrolejom?Koliko vremenski da ga provozam tako sa petrolejom..5minuta,dve minute,15minuta? Čisto da imam neku orijentaciju.

Mladi Coban
04-05-13, 21:56
Pozdrav rikno mi kultivator i trebaju mi delovi za generalku u pitanju je valpadan14 ima li negde u Vojvodini da se nadju delovi novi polovni Svejedno samo da nadjem.... Hvala!

zombie_666
04-05-13, 21:59
Danas sam gledao jednu motornu kosilicu, Agria 1300, ima kosu od 120cm i uz nju idu 4 letve sa noževima, gume su onako, dobra ripna ali malo ispucale. Problem je što joj je otkazalo paljenje (onaj uredjaj sa nekakvim platinskim dugmićima) i bizon koji je to htio da popravi je pokušavajući da svuče ventilator sa magnetom uspio da slomi ventilator na tri mjesta. Vidi se na ovoj slici kako taj dio izgleda

http://s.bazar.at/agria-ersatzteile-10-f1z38000-3djp_m.jpg

Slomljen je dakle na ovim paocima.

Motor ima odličnu kompresiju, mjenjači rade. Mašina je inače uvezena iz Švajcarske i bivši vlasnik je to polomio, moj poznanik koji uvozi te mašine kupio je od njeg sa mišlju da je ovamo sredi. Jel moguće popraviti ovo, on će posle praznika odnijeti ovo slomljeno čudo kod majstora da mu sa TIG uredjajem zavari (radi se o aluminiju) ali problem je ima li gdje ovo da se kupi, posebno ovaj dio za paljenje, vidi se gore na slici taj dio sa tim dugmadima. Da se ne laženo, uopšte se ne razumijem u motorne kosačice i motorkultivatore, kosačica mi treba zbog parcele od pola hektara koju je ekstremno teško pokositi sa traktorom (neravna, nepravilan oblik, mnogo voća a traktor veliki sa 70KS i rotaciona kosa velika sa 185cm).

vica022
04-05-13, 22:07
dovoljno je i 3-5 min provozati sa petrolejom . samo isaltaj sve brzine da se izmedju svih zupcanika ispere prljavstina ako je ima a verovatno ima. i ispusti nek se iscedi.mozes i naaftom isprati nije problem. menjac i donji reduktor je najbitniji.ako je bas zaprljan mozes i ponoviti postupak. pogledaj sliku mog vladimirca kakav je menjac zbog loseg ulja. cak su i zupcanici i lezaji svi pordjali kad su vlasnici nemarni. onda ce ti biti sve jasno.eno slike na temi vladimirac t25 . @ zombi. imt je radio po licenci agrije sve skoro motokultivatore. e sad dal su delovi potpuno isti to je pitanje. ventilator se moze zavariti argonom ali se mora voditi racuna da bude centrirano dobro da nebude debalansa posle u radu jel ce biti letecih delova a moze i radilicu rastresti.te delove paljenja bi najbolje bilo ako bi ko mogao da donese iz nemacke jer su sigurno dosta kvalitetniji od ovih ovde.

zombie_666
04-05-13, 22:26
Šta misliš koliko ona vrijedi? Treba joj jedno dobro pranje ali djeluje OK izvana, čekam da motor proradi pa da je probam i u radu. On traži 300 evra za nju, kad prodadi (ako prodadi).

vica022
04-05-13, 22:39
zombi sad sam nesto gledao to je isti model kao i imt 407. po meni velika cifra. posto je ona predvidjena za kosenje i tu je verovatno dobra ali nista drugo fakticki sa njom nemozes raditi mislim da je mnogo.drugo dvotaktna masina je prilican potrosac i ima prednost samo u velikim nagibima ako se radi i ako su ti takvi tereni.ja licno nebih dao vise od 200 eur za to

mirosti
06-05-13, 11:18
Ako ti treba rucna kosacica, ubedljivo najisplativija i najbolja kupovina ti je IMT407. Ima najbolje performanse u kosenju i po meni najvaznije: najlaksa za kosenje od svih. Odlicna je bas na nagetim i neravnim terenima. Muta je takodje dobra za kosenje, ali se dosta kvari i delovi su skupi. Za 407 delova ima svuda ali se i relativno retko kvari. Ima i dobro resenje letve i pogona.
Imamo je vec 26godina, pre par dana sam joj postavio i dizel Kipor, i teraj dalje. Kod mene je po mom racunu odradila preko 2000 rh.

- - - - - - - - - -

Ako ti treba rucna kosacica, ubedljivo najisplativija i najbolja kupovina ti je IMT407. Ima najbolje performanse u kosenju i po meni najvaznije: najlaksa za kosenje od svih. Odlicna je bas na nagetim i neravnim terenima. Muta je takodje dobra za kosenje, ali se dosta kvari i delovi su skupi. Za 407 delova ima svuda ali se i relativno retko kvari. Ima i dobro resenje letve i pogona.
Imamo je vec 26godina, pre par dana sam joj postavio i dizel Kipor, i teraj dalje. Kod mene je po mom racunu odradila preko 2000 rh.

robi89
07-05-13, 21:52
ljudi aj sad ovako da vas pitam ima li ko neku predstavu kako izgleda rotaciona kosacica za hondu ali za visoku travu da ostane za seno....i dali je neko pravio "sunce"grablje za skupljanje sena?? pozdrav

mikser
07-05-13, 22:13
ovako http://www.dodaj.rs/f/2V/rv/1xxp22Pn/r3ka7z9zjh5b.jpgimase u oglasima juce negde i sad gledam nema je otisla izgleda

zombie_666
08-05-13, 22:48
Danas sam sasvim neplanirano kupio poveliki motokultivator, Simar 130. Mašina je proizvedena u Ženevi (Švajcarska), ima Sachs motor od 275 kubika i 10KS (dvotaktni benzinac). Ima mjenjač sa 4 brzine naprijed i jednom nazad, dvije brzine kardana, diferencijal, blokadu, kočnice, kuku za prikolicu i dobre Firestone gume na 12" felgama. Težak je nekih 150-200kg a od priključaka ima samo nekakav specijalni plug kojim može da se šparta kukururz, zagrće krompir i kukrurz, prave redovi za krompir te vadi krompir. Planiram da mu napravim grtalicu za snijeg pošto zimi stvarno imam veliki problem sa tim a on em je veliki, em je težak em ima snage pa će mnogo da mi pomogne. Takodje ću mu napraviti i plug za oranje pošto mi je baštu nezgodno orati čak i sa IMT 539 (mali prostor, nizbrdica). Posle ću možda da napravim i frezu od nekog diferencijala (na primjer bočnu kao što koriste voćari).

Treba mu malo sredjivanja, kompletan je što je najvažnije, motor ima odličnu kompresiju. Odlična zanimacija do zime. Imam gomilu slika na mobitelu ali ne mogu da prebacim, izgubio kabl.

Kod prodavca stoji već dvije godine, neće niko da ga kupi jer nema priključke. Platio sam ga 75 evra.

mikser
08-05-13, 23:13
oo zombi al si se istrosio svaka cast,i ja volim te kupovine za male pare,pa da vidimo slike srecna kupovina.

zombie_666
08-05-13, 23:28
Ne mogu da prebacim slike, pokusacu sutra preko SD kartice.

aca1974
09-05-13, 01:16
cao.
moze li mi ko pomoci oko motora koji se je ugradjivao u imt 509SX 2003 god.oznaka motora je imt DF90?kolika je snaga motora?
hvala unapred.

mirosti
09-05-13, 08:42
@Zombie
Bluetooth?
To je sve dobro, osim zednog motora. Ne verujem da moze trositi manjer od 3l mesavine na sat u tom oranju.
Mada, samo gume vrede tih 75€, definitivno nisi na gubitku.
Daj slike da vidimo kako da nabudzis kosacicu.

zombie_666
09-05-13, 21:20
Može li neko da prepozna koja je ovo Agria, koji model?

http://www.pik.ba/artikal/6793610/kosacica-kosilica/

Nevals
09-05-13, 22:03
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4818&d=1368127779
moze li mi neko reci nesto o ovoj kosacici kakva je ko je proizvodio, dijelovi mane i sl. kaci se za IMT 509

zombie_666
10-05-13, 11:58
Evo par slika ljute mašine, preko vikenda ću se malo pozabaviti sa njom

http://i42.tinypic.com/aph1yb.jpg

http://i41.tinypic.com/35bgq5z.jpg

http://i39.tinypic.com/wlaagx.jpg

http://i44.tinypic.com/24e3lz9.jpg

http://i41.tinypic.com/34yz7zt.jpg

mirosti
10-05-13, 12:44
@Zombie
Ima hleba ovde. Masina jeste malo gruba, ali je sigurno kvalitetno odradjena i nadam se da nije istrosena transmisija.
Da je moja, ja bih uradio sledece:
1.Motor bih odmah skinuo i ugradio Kipor KM178, na 58 stranici imas slike onog koji sam ja kupio(cca 280€). Cak i KM186 mu nije preveliki ako planiras oranje ili dublje freziranje.
2.Potrebno je uraditi adapter za vezu IMT-ovih kosa i 'ladno mozes postaviti kosu 1.3m od 407/507
3.Freza(uz adapter) od 507 ili malog Labina
4.Farbanje: kuciste i rucke-plavo(RAL5015), felge-crvene(RAL3020,kao postojeca), rucice komandi-crne

Motor mozes ako je ispravan(mada sumnjam-ti dvotaktni su zaj..ani i stajanje im skodi) iskoristiti za neki elektroagregat.
Teske metalne tockove za oranje sa kramponima mozes i sam napraviti. Plug od 507/509.

zombie_666
10-05-13, 12:56
Dobio sam uz njeg nekakav adapter koji ste montira nazad na kardan i ima neko uključivanje-isključivanje na njemu, slikacu to danas ako stignem. Što se motora tiče, ovaj ima vrlo dobru kompresiju a mislim da ću ga pokrenuti nekako. Prošlo ljeto sam za 50E uzeo Hako kopačicu (kopa širinu od 40cm) koja nije upaljena garantovano dvadesetak godina, isprao joj rezervoar sa kamenjem, zamijenio crijevo za gorivo i stavio nov filter, rasklopio karburator i nakiselio ga u benzin, posle sve sastavio i upalila je od prve, odradila je od tad čudo posla (okopavam paradajz sa njm, frezam 1500m2 bašte, ovog proljeća sam bar 3 puta sve to prefrezao a troši kao upaljač). Za drugi motor ću vidjeti, jedino da ovaj baš nikako ne bude htio da radi, potrošnja mi nije bitna ni najmanje jer neću raditi uslužno sa njom. Transmisija joj je ispravna 100%, probao sam da šaltam, ide u sve brzine bez problema, ne čuju se nikakvi zvukovi. Ne znam kako bih joj stavio kosu jer ručke ne mogu da se okreću. Inače planiram da kupim ovih dana neku manju motornu kosačicu da odradim sa njom ovu sezonu dok ovo čudo ne spremim za rad pa ću je posle prodati, našao sam jednu malu IRUS za 150E sa kosom od 1m i 5KS.

Inače,nije mi to jasno oko motora, kako se to upasuje? Jel treba neke medjuploče raditi, kako riješiti spojnicu?

Ovo čudo ću vjerovatno da uzmem za koševinu za ovu sezonu, valjda će imati snage za veliku travu, ako ne bude išlo neću hvatati cijelom kosom. Imam da pokosim oko 0.7ha trave, traktorom ne mogu jer 539 ne može da radi tu sa mojom Fahr KM24 (185cm sa dva diska) a Zetor je preveliki i ne može da dodje do te parcele a čak i kad bi mogao, kud da kosim sa onolikom kabinom izmedju voćki?

http://www.pik.ba/artikal/6795154/samohodna-kosacica/

mirosti
10-05-13, 13:19
Koliko vidim rucke se okrecu i ja nebih ulagao u drugu motornu kosu vec bih ovo namestio. Taj adapter je mozda kljuc svega, da prodjes jeftinije.
Motor ces upaliti bez brige.

zombie_666
10-05-13, 13:23
Problem je što mi kosa treba ovih dana a teško da ću ovo čudo osposobiti tako brzo. Ručke ne mogi da se okrenu skroz, mogu samo malo na stranu.ž

Ovako nešto sam mislio da napravim na ovom SImaru

http://www.youtube.com/watch?v=VxNh5Dl8gLU

Na ovom snimku je pogoni neki bas mali motor a trava je povelika.

mirosti
10-05-13, 13:29
Mislim da mora postojati resenje za okretanje rucki. Pogledaj malo detaljnije.
Ako zelis da odmah kosis, moras kupiti dobru kosacici(citaj skupu), pa bih ja ipak ovo sredjivao.
Cak sam siguran da bih ovo valjano uradio.
Naravno, finalna odluka je tvoja(mozda si je vec napravio).
Sto se tice namestanja motora, generalno nije to veliki problem, ta medjuploca je je uvek relativno jednostavna.
Evo kose koja bi isla na tvoj kultivator: http://www.kupujemprodajem.com/Kosacica-za-IMT-509-5930554-oglas.htm?filter_id=22120806.
Ovo sto si ti gore nasao je igracka i po meni je bacanje novca(niko ko se razume u kosenje to nebi kupio).
Za malo novca prava kosacica, je recimo ovo:
http://www.kupujemprodajem.com/Kosacica-IMT-407-benzin-5884861-oglas.htm?filter_id=22122897
Od ovog bi ti rezni aparat odgovarao i za tu novu masinu.

zombie_666
10-05-13, 13:35
Problem je sto travu moram da kosim od vikenda jer je vec polegla i situacija je sve gora. U selu ima jedan lik koji uslužno kosi (ima veeeliku kosu na nekom ogromnom motokultivatoru od 15KS) ali je koševina skupa pravo i izasla bi me najmanje 100-120 evra, pod uslovom da ga "ulovim" jer je jako zauzet (u selu ima jako mnogo voćnjaka).

Zato sam msilio da kupim neku manju kosu od 150E, kosim sa njom ovu sezonu, u medjuvremenu da sredim ovo veliko čudo i posle prodam tu manju kosu, nema sanse da izgubim nešto posebno na njoj. Izbora nemam, ili to ili da kosimo ručno ja i otac. Njemu je 66 godina i nije baš za tako velikog posla a ja sam ne mogu toliko stići.

Evo još jedna kosačice napravljene od diferencijala, baš ovako sam msislio da radim kod sebe ali mi ove ručke prave problem, pogledaću opet. Ova konstrukcija je jako jednostavna jbga, diferencijal, malo profila, noževi od gibnja i kakav kardan a to se nabudži od kinektičkih zglobova sa auta.

http://www.agroklub.com/poljoprivredni-oglasnik/oglas/rotaciona-kosilica/5793/

Čak sam mislio i frezu ovakvu da napravim, dakle ovaj fazon

http://img204.imageshack.us/img204/5741/s6303187.jpg

mada bih i tu koristio diferencijal bez truba tako da bi freza bila pomjerena u stranu samo za širinu diferencijala, taman da ne gazim nogama po frezanom.

Sad sam našao zanimljivu sliku

http://i225.photobucket.com/albums/dd33/mirosti/ABCD0002_zpse483bae4.jpg

Ovo bi moglo da se napravi od klasične kose za traktor, ima to da se nadje jako jeftino.

EDIT

Evo našao sam sliku, kod mene na Simar je isti ovaka priključak na tom adapteru (sa jedne strane paše direktno na motorkultivator) a sa druge izgleda tačno kao na ovoj frezi za IMT 509.

http://static.kupindoslike.com/FREZA-509-IMT-U-SUPER-STANJU_slika_O_2686359.jpg

velja imt 540
10-05-13, 14:23
zombi ako hoces da pravis takvu kosacicu sa sedistem naj povoljnije ti je da nadjes neku zapreznu kosacicu na nekom otpadu i da je preradis to ti je naj jeftine i naj prostije

zombie_666
10-05-13, 14:35
I meni je to palo na pamet mada ne bih pravio da ima sjedište već klasika, da ona stoji nazad na kultivatoru i kosi sa strane. Nije kod mene teren za ovu sa sjedištem i točkovima.

mirosti
10-05-13, 14:50
To sto si nasao je moja slika kosacice za veliki Labin koju sam sklapao za prijatelja. Tuzicu te za autorska prava:lol:.
On je to kasnije prodao(samo kosu) za 300€.

zombie_666
10-05-13, 14:55
Ova velika sa točkovima? STvarno je dobro napravljena, od čega je kosa?

poljopriroda
10-05-13, 15:05
koliko su prakticne motokultivatorske kosacice sa nazad i bocno postavljenom kosom, za brdsko-planinske terene, mislim na ovu na slici, koju je napravio mirosti.
koliko mogu manevrisati kada idu groz vocnjak, nailaze na krticnjake ili mravinjake, brezuljke, izbocine i uvale ?

meni deluje da nisu previse prakticne u odnosu na klasicnu varijantu prednje montaze kao na IMT 407.

nemam prakticnog iskustva, ali me interesuje kako se vama pokazala ?

mirosti
10-05-13, 15:30
Ma nije za brdskoplaninske predele uopste, cak i u ravnici je problematicna. Zato je drugar i prodao.
Ja je cak nisam hteo ni probati, jer sam navikao na lakoradne masine koje ne trose snagu(koje pocinje da ponestaje) i zivce.
Da jos jednom ponovim(kao papagaj), IMT407-pa iza sve ostalo.

poljopriroda
10-05-13, 17:12
Tako sam i mislio. Hvala.
Ako izuzmemo 407 koja je iskljucivo kosacica. Sta bi preporucio od polovnih motokultivatora za brdskoplaninske pasnjake, a da pored kosenja mogu frezati i mozda poorati, nesto sitno povuci?
A uspod 1000e

mirosti
10-05-13, 18:50
Mozda 507.
Ali ipak za tako univerzalnu primenu trebao bi vec neki kultivator za broj veci, a to je neki Labin(kao sa slike sto je Zombie stavio sa onom bocnom kosacicom).
Ali tu vec potrebno malo vise dupeta za rukovanje.

mikser
10-05-13, 22:22
507 ili mali labin mundijal,il goldoni.

poljopriroda
10-05-13, 23:45
hvala na savetima!

mirosti kada kazes treba dupeta :), mislis na fizicku snagu da se kosi sa tim vecim motokultivatorima ?

kako se pokazao 506 kao kosacica?

mirosti
11-05-13, 00:01
Bas to mislim, treba sirove fizicke snage za manipulaciju sa tolikom tezinom i vibracijama.
Ali ako zelis prikolicu sa pogonom onda manje od velikog labina(goldonca) ili IMT509 nema smisla.
Na livadi do moje zadnjih desetak godina gledam kada komsija kosi sa 509 i uvek me sramota sto kosim duplo brze i ne umaram se uopste, dok on siromah, em je potpuno mokar od znoja, em se sav trese od vibracija.
506 ti je najgora opcija koja te u kosenju moze snaci. One varijante bez rekverca teglis snagom nazad kada se zaglave u travi, a i ako je SX(varijanta sa rikvercom) motor em stalno zeza em trosi kao lud(neki su pricali da mogu dnevno sagoreti i po 20l smrdljive mesavine).
Uvek tvrdim da kosacica treba da je masina za sebe jer je nemoguce jednom masinom resiti sve poslove.

vica022
11-05-13, 20:47
mirosti to si u pravu. retko koja kosa je dobro uskladjena sa mkt. taj mali 407 sam cuo da je bas dobar za kosenje. 509 nije los sa velikom kosom ali se malo teze posle jede supa a od umora ti i nije do jela. sa vecim mkt se stvarno u nekim uslovima treba rveti ko sa medvedom ali tako je ko i u svemu kad su univerzalne masine. ako su manje povrsine za kosenje a treba za prikolicu i ostalo bez vecih mkt dizela nema dobrog posla globalno gledano a dosta su i ekonomicniji sto treba gledati u ovo vreme. 506 je nesto najgore sto se moglo napraviti i totalni promasaj. pojedine trose da je strasno a kvarljive su .prema tome nebih je nikom preporucio. izbor mkt je velik i cene su dosta pale pa se moze naci povoljnih

sickohn
11-05-13, 21:17
Meni se ne čini da su cene pale.dizel 14ks sa nekim od prikljucaka, da ima papire tesko da mozes da nadjes ispod 1700 eura

mirosti to si u pravu. retko koja kosa je dobro uskladjena sa mkt. taj mali 407 sam cuo da je bas dobar za kosenje. 509 nije los sa velikom kosom ali se malo teze posle jede supa a od umora ti i nije do jela. sa vecim mkt se stvarno u nekim uslovima treba rveti ko sa medvedom ali tako je ko i u svemu kad su univerzalne masine. ako su manje povrsine za kosenje a treba za prikolicu i ostalo bez vecih mkt dizela nema dobrog posla globalno gledano a dosta su i ekonomicniji sto treba gledati u ovo vreme. 506 je nesto najgore sto se moglo napraviti i totalni promasaj. pojedine trose da je strasno a kvarljive su .prema tome nebih je nikom preporucio. izbor mkt je velik i cene su dosta pale pa se moze naci povoljnih

mirosti
11-05-13, 21:24
@Vica022
Ti meni serdare ja tebi vojvodo>:({. Evo da vidis kako je legao Kipor na 407(ti si davao moralnu podrsku i podatke iz iskustva). Kao da je izrastao iz nje. Promenio sam i vijak za regulaciju gasa(napravio sam od vijka M6 sa konusom), i sada radi na leru onako kako volim. Spremio sam i manometar za pritisak ulja(do 4 bara).
Iskoristio sam priliku pa sam kompletno pregledao transmisiju, ispustio staro ulje. Masina jedva da je osetila 2000+ radnih sati. Naravno, ovako jednostavna konstrukcija nema sta da bude problematicno.
http://i225.photobucket.com/albums/dd33/mirosti/2013-05-04104527_zps32b7929b.jpg (http://s225.photobucket.com/user/mirosti/media/2013-05-04104527_zps32b7929b.jpg.html)

http://i225.photobucket.com/albums/dd33/mirosti/2013-05-04104449_zps2ecf7732.jpg (http://s225.photobucket.com/user/mirosti/media/2013-05-04104449_zps2ecf7732.jpg.html)

http://i225.photobucket.com/albums/dd33/mirosti/2013-05-04104330_zps7f6c6350.jpg (http://s225.photobucket.com/user/mirosti/media/2013-05-04104330_zps7f6c6350.jpg.html)

sasamunze
11-05-13, 23:45
pa kad tolko hvali te kosacicu imt 407 za kolko moze da se nadje polovna

vica022
12-05-13, 01:44
pa kad tolko hvali te kosacicu imt 407 za kolko moze da se nadje polovna
za 407 nisam siguran posto su malo redje za naci. a ovi veci se mogu naci i za manje novce. samo treba traziti.do pre 2 god su cene pale skoro 50 % zbog nemastine .nepreprodajem mkt ali cesto naletim u rumi na neki i po okolini povoljno.drugar mi ima labina specijala sa papirima u dobrom stanju sa fabrickom prikolicom , kosom i prskalicom original za njega za 2000 eur. uzmi samo koliko je svaki prikljucak pa vidi posto je labin. do pre 2 godine samo njega nisi mogao uzeti za 2000 eur. a moze se i povoljnije naci samo treba malo vremena i ljudi koji mogu pomoci.svi bismo nesto ocuvano i da sluzi duze bez kvarova a da se kupi djaba. to nema ili veoma retko.podjemo od samih sebe da imamo nesto takvo i koliko bismo realno to prodavali.znaci za takvo se moze to realno i platiti. ja sam nasao traktor vladimirca za 700 eura sad skoro ali nisam zurio sa kupovinom i nasao povoljno i u solidnom stanju.moze se naci mali labin muta imt507 i slicno sa LA 300 benzincem povoljno i ubacite kipora ili kinesku kopiju i eto vam jeftin mkt. samo treba malo razmisljati i traziti. u oglasima se naleti nekad na povoljno ali to su vecinom preprodavci i velike cene. najbolje od vlasnika uzeti i najbolje se vecinom prodje

- - - - - - - - - -
mirosti
jesi uspeo odvrnuti vijak gde ce biti manometar. ja cu mojeg jos malo da prestelujem ventile i ulje ponovo zamenim jer je odradio lavovski posao ovog proleca. preko 100 sati sigurno i to teskog frezovanja. bas me interesuje koliki pritisak ulja imaju.a to cu ugraditi sigurno zimus. sad vladimirca polako sredjujem cim uhvatim vremena

mirosti
12-05-13, 08:43
Nisam jos pokusao odvrnuti vijak, ali izgleda da stavljaju neki mnogo jak lepak.
Po meni pritisak je verovatno oko 1-3 bara, pa sam zato pripremio manometar 4.bara. Navoj je 1/8''-28 koraka/col. Jako je slican 10x1 pa nemoj da se zeznes.
Slazem se za masine, cena je stvarno otisle dole, ali i zasluzeno, jer ko ce kupovati nove ako se ne rasprodaju. Ipak je zapad najbolje merilo-ako je tamo jeftino tako i treba da bude.
Ja sam skoro imao u ponudi italijanski mali kultivator Nibbi 305, 2 brzine i rikverc, Intermotor motor 8konja, jako lep i ocuvan-350€. S obzirom da je bio bez prikljucaka odustao sam, jer kao sto Vica kaze, sracunaj koliko bi trebalo za kosu, frezu itd. tako da je stvarno najbolje kupovati sa prikljuccima.
Sto se tice 407, treba je naci jeftinije sa losim ili neispravnim motorom i onda kupiti dizel.
Mislim da uz malo strpljenja moze da se nadje i pretrese za 800-900€, stim sto se ne kupuje u sezoni.
Evo jedne(doduse stari tip, ali one imaju jos bolju transmisiju) za 850€ kompletna sa dizelom:
http://www.kupujemprodajem.com/kosacica-imt-407-dizel--5953239-oglas.htm?filter_id=22273571
Ja bih recimo rado napravio od raspolozivih delova sa trzista super kosacicu. Specifikacija:
Rezni aparat-IMT(pokazao se najpouzdanije), osnovna masina Sip, Bucher, Rapid(treba da ima tri brzine-ali spore samo za kosenje, i dvije za pogon kose), tockovi 12'', motor Kipor-dizel 6-8konja. Ukupna tezina masine do 180kg.

robi89
12-05-13, 11:27
ljudi pozdrav imam neki maleecki problem sa polugom dekompresora za kipor motor seta levo desno u toku rada,pa nekad stane pa opet tako....malo krece da me nervira pa zato pita,..
vica o22 nemas potrebe za tim stelovanjme ventila nikakvih to bi ti bila samo glupost po mom misljenju jer je to nov motor a to i nisu neki radni sati za stelovanjem sta ces onda svakog proleca da ga stelujes????ili?? ja moj nisam stelovao od kako ga imam 3 pune godine a ima sigurno oko 700 radnih sati ako ne i vise.....a ovaj na malog labina sto imam taj motor ako sad u prolece nije nagurao 200 sati nije nista ali hvala bogu do sada bez greske..bilo je kada je 2 nedelje od ujutru do uvece frezirao baste usluzno..samo gorivo i kontrola ulja i teraj.da jedini defekat sam imao sto mi je krnulo ulje kapljati kod lamela jer je semering propao,pa sam to trebao zameniti i onda teraj dalje...
imam na prodaju vucnu frezu za hondu f600-620 sa fabrickim nozevima,i acme motor 327 ccm,8 ks benzinac..tj LA300...pozdrav

vica022
12-05-13, 11:50
verovatno ti se pojela biksnica od poluge dekompresora pa klima u lezistu. ventile treba barem pregledati posle da kazem razrade motora a pravilan zazor ima veze i sa radom dekompresora. nije dzaba prvi servis svud obavezan kod novih masina. ja masinama gledam da dam sve sto je potrebno za pravilan rad a posle u radu da nekazem uzimam im dusu. ali znam kako im je u ovakvim uslovima raditi . zato me dobro svaka sluzila dosad a nadam se i odsad.

mirosti
12-05-13, 14:11
vica022,
Obavezno pregledaj ventile, i podesi na 0,25. To je osnovni uslov da se sacuvaju sicevi ventila. Ja sam to oduvek radio svakih 300-400 sati na mojim masinama.
robi89,
Pa imas li onu oprugu na poluzi dekompresora?

zombie_666
12-05-13, 21:16
Mirosti, znaš li šta o struji? Danas probao da upalim ono moje čudo, sve isprao i očistio, karburator baca benzin kako treba ali nema struje.Skidao sam ventilator, vidi se da je onaj mehanizam za paljenje tu, sve je čisto i čitavo ali nema struje (nema je na svjećici, ne znam kako bih provjerio ima li je dole gdje je onaj namotaj i platinska dugmad).

mirosti
12-05-13, 23:03
Pa ako su u pitanju platinska dugmad magnetno paljenje radi na sledeci nacin:
Namotaji pored kojih prolaze magneti sastoji se iz primarnog i sekundarnog dela. U primarnom delu se indukuje struja kada prodje magnet pored njega, a potom se taj mali napon salje do platina, koje prekinu naglo fluks i onda se u sekundarnom namotaju(ili bobini) indukuje visoki napon 15-20000V. Obicno su primar i sekundar namotani na isto jezgro, pa se misli da su jedan.
Gde bi mogao biti kvar: ili je primarni namotaj predaleko od magneta(razmak je debljina vizitkarte-0.25mm)-sto nije bas verovatno, ili imas prekid negde oko platina, ili platine nisu dobre, poprskaj ih malo onim sprejem za autoelektriku. Takodje proveri dali otvaraju negde pri vrhu takta sabijanja-zazor pri otvaranju bi trebao biti oko 0.4.
Takodje, proveri spoj visokonaponskog kabla koje vodi od sekundara-bobine do svecice(moze biti los spoj sa kapom svecice).
Ako ti nije dobar sekundar, moze da se stavi bobina od auta(to sam nekad stavljao na ACME motor).
Primar i sekundar namotaja mozes i proveriti unimerom: otpor primara je mali-do 1 ohm, a sekundara je oko 3-7kohma.
U principu to mora da radi jer nema nikakve elektronike.
Na kraju zameni i svecicu nekom svezijom.
Glupo pitanje: jel naslanjas navoj svecice na masu dok ispitujes varnicu?
Bilo bi malo lakse da si mi poslao sliku tog paljenja.
To je ono sto sam ti rekao na pocetku: Benzinski motori moraju biti u savrsenom stanju da bi radio bez sekiracije. Ja sam se godinam rvao sa tim motorima i na kraju ipak presao na dizel, jer mnogo je lepo sto dizel kad god povuces kanap upali, a benzincu prvo izgovaras molitvu..
Ta tvoja masina mi se svidja, upalices je pa malo proprati kako radi, ako bude zaj...vala-odmah to bacas, stavljas savremeni laki dizel Kipor KM186, zaboravljas da problemi postoje i skoncentrises se iskljucivo na rad.

robi89
12-05-13, 23:52
ovako opriga je tamo ona mala bocna je tamo,a nema sanse da je od ventila da tako radi jer neskace uvek samo ponekad,jer ona onaj stariji dizel sto imam isto kinez onaj pici vec 3 godine i nema problema sa tim.....meni je tu nesto cudno sutra cu da vidim sta je...

zombie_666
13-05-13, 08:05
@Mirosti

Izgleda isto ovako

http://www.ebay.de/itm/Orig-1-217-031-271-Zundspule-Zundung-T114-Gutbrod-Einachser-Ersatzteil-gebr-/230854313810

Samo ovaj namotaj nije crn već siv, umotan u neku izolaciju.

vica022
13-05-13, 09:54
zombi uslikaj paljenje da se vidi. najverovatnije moras skinuti magnet a to ce ti trebati namenski radapciger da napravis. kad ga skines moras dobro ocistiti kontakte platina vodobrusnom smirglom ili nekom sto sitnijom granulacije 150 pa navise. da su cisto beli .vecinom se uhvati prljavstina i oksidacija od stajanja pa smercuju ili ces ih morati zamenuti. najveci uzrok problema su vecinom one. posto je stara masina desi se i bobina da oslabi ili kondenzator isusi a to se tesko da ispitati.kad stelujes platine okrenes radilicu dok ekscentar [ breg ] nedodje na fiber koji pomera platine. kad je fiber na sredini brega zazor je 0,4mm . medjutim nekad kad bobina oslabi ili platine lose smanji zazor na 0,30- 0,35mm i dobices varnicu najverovatnije.ako je nema bobina je najverovatnije probila. pregledaj kablic koji ide sa spoja platina i kondenzatora i vodi van motora i sluzi za gasenje. desi se i on da se oguli negde izolacija pa zakaci masu ili prekidac za gasenje ako ima da zeza pa nema varnice. ako ima kapu na visokonaponskom kablu isto je ona cest uzrok probijanja pa nema varnice. sve stare masine i koje su odstajale su problem za upaliti a nezna se da li su zbog nekog kvara i ostavljene i prodate. tako da moras polako redom sve pretresti . to paljenje na slici ko da je od tomosa original. to crno na slici ti je visokonaponska bobina i kabal. kabal za svecicu nemoj cupati jer je zavrnut u bobinu ili zatopljen ponekad

mirosti
13-05-13, 10:13
zombie_666
Pretpostavljam da si skinuo ventilator sa magnetom ako vidis sklop paljenja.
Ovo je najstandardnije moguce paljenje, tako da ces metodom eliminacije sigurno otkriti defektan deo ili losu podesenost necega.
Znaci:
1.prvo proveri platine, kondenzator i svecicu
2.proveri izolaciju zica i visokonaponskog kabla
3.unimerom proveri bobinu(oba namotaja), ako je visokonaponski bez otpora(probio)-sledi ti ugradnja bobine od auta

Ako ne uspes, dolazimo vica022 i ja da je provalimo, a ti pripremii pecenje i salatu.

zombie_666
13-05-13, 12:36
Sinoc sam skinuo motor da pregledam lamelu pošto sam vidio da neće da "uklopi". Lamela je OK, može još duugo da vuče (obična mala suva lamela, kao u auta) ali su na druk-ležaju spali osigurači koji ga drže na viljušci (dva mala federa, kao zegeri) pa nije htio da aktivia spojnicu, bila je stalno isljučena. Kontam da odnesem motor kakvom majstoru, strah me da ne pokvarim nešto čačkajući pa mi je svakako zgodnije ovako sam motor nositi mada i u njemu samom ima dobrih 30 kilograma. Čudno mi je što nigdje ne mogu da vidim taj kabl za gašenje, nema nigdje ni tastera za gašenje.

Magnet ne mogu da skinem nikako, neće radafcigerom. Slikaću danas kako to izgleda. Na magnetu imaju 4 ovalna otvora pa se vidi mehanizam unutra.

- - - - - - - - - -

Pošto sam vidio da će sredjivanje ovog švajcarskog čuda da potraje, kupio sam kosačicu, al pravu ozbiljnu mašinu, Reform RM 158

http://i41.tinypic.com/9let6e.jpg

http://i41.tinypic.com/30j62o1.jpg

Platio sam je 200E, sasvim slučajno je našao, preporučio mi poznanik, prodavcu je hitno trebao novac. Rade kao sat i motor i mjenjač, nož je istrošen ali izguraće ovu sezonu, već sam našao sve što mi treba da napravim kompletnu novu letvu sa noževima za 20E a staviću joj i nove donje noževe. Već sam je probao, kosi kao luda, snage ima nevjerovatno mnogo. Prilično je teška. Metalni točkovi mi sasvm odgovaraju zbog nagiba, svakako ću je nositi traktorom u korpi (imam jako veliku korpu) na dalje parcele a ova bliža je 50m zemljanog puta od kuće. Motor je Rotax, mislim da ima 6 ili 8KS.

mirosti
13-05-13, 12:37
To ti je worry free opcija, ali potrazi ipak pismenog majstora a ne nekog 'dundjera'.

Cestitam na kupovini, nije mi jasno kojom metodom nalazis tako jeftino te sprave. I ovde ti je tvoj omiljeni zweitakt, mislim das ce na kraju ipak da legne dizel bar na jednu. Masina izgleda majstorski projektovana.
Greben je IMT, poskidaj sve te limove i odrivne daske i granicnike visine, to ti nista ne treba. Navici ces da preklapas otkose po osecaju.

zombie_666
13-05-13, 13:40
Hvala! Evo u čemu je stvar. Ko god u selu kupuje traktor, vodi mene pošto znam ponešto o tome, znam da pregledam papire jer sam radio kao voditelj tehničkog pregleda i imam licencu za pregled vozila. Pored toga, poznajem razne strane traktore jer mnogo čitam o njima tako da ovi prodavci i šverceri ne mogu da pričaju kojekakve bajke i laži (npr, standardni slučaj je laganje o snazi, lično sam prisustvovao kada je prodavac tvrdio da Steyr 540 ima 54KS a on ima samo 40KS...). Pošto sam pregledao mali milioon traktora (posebno kada sam kupovao traktor sebi) znam sve moguće uvoznike i švercere u okolini. Za ovu kosu sam čuo od lika koji uvozi traktore, rekao mi da je je taj sa kosom kupio od njeg traktor i da je u stisci sa novcem i da prodaje ovu kosu. Ja otisao, probao, cjenkali se i gotovo :)

KAMENI
13-05-13, 15:27
Zombi, juče je kolega kupio kosu od 17 noževa (indentična kao tvoja) za 14 eura a dupli prsti su 5 eurića komad i to za MUTU

ibrkic
13-05-13, 19:38
Imam pumpu za prskanje labinovu koja se kaci na donje vratilo.Medjutim kako je bure za tecnost zapremine 200 litara kada ga vucete uz manji uspon kultivator proklizava i skoro da ne moze da ga vuce.Da li moze da se ugradi vuca sa diferencijalom a pumpa da se kupi druga sa kojom bi se prskalo kao na moravinim pumpama na rucni pogon.Kljucni problem je da li mogu da se skrate poluosovine diferencijala posto je raspon tockova dosta manji od standardnog koji je za prikolicu.

mikser
13-05-13, 20:01
vica i ostali koji se razumeju, sto nece da odvaja kvacilo na 506ls sta moze biti,tvoja omiljena marka:lol:

zombie_666
13-05-13, 21:28
Maloprije isao da kosim malo i desilo mi se nekoliko puta da motor ode u baš visoke obrtaje i neće da se smiri dok neki mali vijak na karburatoru ne odvijem, on se smiri ali posle se to ponovi opet (vratim taj vijak na mjesto). Šta to može da bude? Mislim na kosilicu, ona ima Rotax motor i Bing karburator.

vica022
13-05-13, 22:19
@ zombi. najverovatnije ti je premali nivo u karburatoru i ide u iberturu. moras ustelovati iglicu ili na plovku u zavisnosti kakav je sistem za regulaciju nivoa goriva. ili ti nema dovoljnog protoka goriva do karburatora. to je vecinom uzrok iberture posna smesa kad je nivo mali. otvori donje lonce i slikaj da vidim sistem na plovku i iglici. i proveri slavinicu za gorivo i filtercic ako ima..@ mikser joj ako dodjem donecu veliki cekic da je nastelujem. nemogu da je smislim a neprimam da radim vec 15 god to cudoviste. nisam se bas njakao oko kvacila sa njom nikad al ajd. koliki ti je prazan hod na rucici kvacila. mora ga imati ali jako malo 1cm mah. ako je vise tesko razdvaja. cini mi se da su kod nje vise lamela u ulju . nemogu se setiti davno sam otvaro .

mirosti
13-05-13, 22:37
Ja se plasim da ti nisu semerinzi motora. Ti dvotaktni su mnogo musicavi, mogu da rade ali mora im sve biti savrseno. Cinjenica je da ti iberturu dobija radi usisavanja falsvazduha. Kakva je transmisija, sta imas od brzina?

vica022
13-05-13, 22:46
obicno kad su semerinzi teze i pali i celim rezimom obrtaja zeza. e sad vidim karburator je kao u 15 tomosa. daj boze da nije i isti. a to je muka isusova za ustelati ako je taj. a bingov je isto. to ti se na kosinama desava pod nagibom najverovatnije.@ ibrikicu. moze se skratiti truba i poluosovina ali je veliki posao. ako ti je jedino problem za proci po sirini pa to da radis.ja bi ga radije ostavio celu sirinu diferencijala a gore prepravio pumpu na pogon ko morave samo sto treba uskladiti brzinu obrtaja pumpe sa motorom. moze se remenicama to srediti. ili da si prodao tu a uzeo moravinu i podvuci diferencijal samo ispod i rudu napravi. mozda ti je lakse

zombie_666
13-05-13, 22:52
Karburator je Bing, isti ovakav

http://www.njuskalo.hr/moto-agregati/karburator-rasplinjac-bing-slh-oglas-7993918

Dešava se i na ravnom i na brdu svejedno. Motor pali odlično, čim zaverglam. Sutra ću sve to rasklopiti i pregledati, čitao sam sad na netu da karbuator zna da se zaprlja.

mikser
13-05-13, 23:31
vica
dotego sam sajlu nema lufta nimalo i kad stisnem kvacilo ona poluga ide do kraja al ne odvaja,nesto je unutra,neznam odakle nasipati ulje odozgo nema ni cepa ni meraca mozda fali ulja,ovako je odlicna malo radila i prodajem je povoljno od prvog vlasnika sam je uzo,da se obrne neki dinar,inace od benzinaca samo prolazi tomos apen i testera ostalo je se sve dizel i nista drugo za mene.
a nekom je bolje i 506 neg motika,znam kako je kad nisam imo nista.

zombie_666
14-05-13, 07:47
Evo par slika kako izgleda karburator, danas cu pokusati da to rasklopim i pregledam dihtunge.

http://i41.tinypic.com/8vxni9.jpg

http://i44.tinypic.com/ngzo5c.jpg

http://i43.tinypic.com/dglcwm.jpg

Zna li neko čemu služe ovi zavrtnji, ovaj sa oprugom sa jedne i ovaj sa druge strane? Kad pomjeram ovaj sa oprugom ne dešava se ništa a kad pomjersm ovaj drugi smanjuje se turaža dok se ne ugasi motor. Sa njim sam smanjivao turažu kad motor podivlja ali motor opet ode u turažu nakon par minuta. Ne vjerujem da je do neke pukotine na bloku ili semeringa jer ima veoma jaku kompresiju. Kad je opterećen neće ni da ode u turažu, npr juče kada sam se vraćao kući, ima da ide sve uzbrdo, na leru vuče i radi kao sat, ne trza ništa, savršen rad. Čim stanem (pritisnem kvačilo) motor posle par trenutaka ode u turažu. Zbog toga mislim da ima neke veze sa karburatorom.

mirosti
14-05-13, 09:18
Isto to se desava sa IMT506 i neznam dali je to neko resio.

zombie_666
14-05-13, 09:41
Čitam evo cijelo jutro o tome i problem je sasvim sigurno siromašna mješavina tj. uvlači previše zraka. Dakle, ili nema dovoljno goriva - to ću da sredim čišćenjem prvo slavine za gorivo a potom i karburatora, dizne, igle itd ili uvlači previše vazduha. Kada se zavrti, stavljao sam ruku na filter zraka i ona se odmah smiri. Predihtovaću joj spojnicu karburatora sa blokom motora i prigušiti filter, ubaciću neki čep unutra i bušiti rupicu po rupicu dok ne ugodim da radi dobro. Nema šanse da je semering radilice ili napuknuće bloka, ima kompresiju jako, oči hoće da iskoče dok povučem uže dok je palim ali zato upali odmah. Kažu da se motor lakše vrti kad mu ne valjaju semerinzi ili neko dihtung na glavi te da gubi snagu - kosačica se u leru popne uz stvarno gadnu uzbrdicu bez ikakvih problema dakle nema nikakvog gubitka snage. Najviše sumnjam na gorivo. Sinoć se zagrijala dok sam radio, dakle već je na radnoj temperaturi i počne to zezanje. Ugasim je, upali sasvim normalno i radi normalno par minuta i onda opet ode u turažu. Sumnjam da potroši gorivo - nakon takvog rada sam probao da pritiskam onu pumpicu i treba desetak puta da pritisnem dok bočne da baca gorivo, čini mi se da potroši gorivo i onda poludi.

mirosti
14-05-13, 13:18
Ja nisam ni pokusavao da resim taj problem, znam da se na novim 506-ticam tako ponasa. Vica022 koliko znam to resava(uspesno) sa tezim cekicom.
Moja preporuka(zadnji put) je da pokosis to kako moze, i nadjes cetvorotaktne motore(benzinske ili dizel) na te tvoje masine(smatram da su u osnovi dobre) da se nebi mlad bezveze nervirao.
Oko adaptacionih ploca cu ti pomoci, to radim 15-tak godina.

zombie_666
14-05-13, 15:36
Tako ću i da uradim, da mi je nekako da ga nabudžim da odradi ovu sezonu, nemam sad novca za motor (najjeftiniji što sam našao je 570KM tj 290 evra), to je bas mnogo, kosta vise nego kosilica cijela mada je to cijena za četvorotaktni dizel a ima i četvorotaktni benzinac za 350KM (175 Evra).

mirosti
14-05-13, 16:31
Mene je izasao original 270€, a kopija je bila 230. Ako ti to nesto znaci mogu ti naruciti na moje ime, ali bi morao doci do Bg-a da odneses.
Ja bih sada uzeo kopiju, po meni je identicna sami ne pise Kipor.

zombie_666
14-05-13, 21:47
Nećeš vjerovat šta je bio problem. Je*ena sajla je iz nekog razloga imala lufta i sama se pomjerala nagore tj. davala gas ali nije htjela da se vrati kad ja onom polugicom smanjim gas. Sad sam to pritegao, kao i sve ostale zavrtnje. Nisam ni pipnuo karburator, sad radi sasvim normalno. Koje nerviranje nizašta.

Pokosio sam maloprije nekih četvrt hektara trave više od 1m, em je ogromna, em je polegla, em je to teško, nagutalo se vode. Mašina ide kao tenk sa onim željeznim točkovima, stvarno sam zaprepašten kako onako mala stvar može da ima onoliko snage.

mirosti
14-05-13, 21:54
Odlicno, drago mi je da je proradila.
Samo napred, ice to lepo.

YT1RDI
14-05-13, 22:16
Како ради 509 са редуктором? Никако да их упарим. Кад је култиватор на леру и укључим полугу за фрезирање редуктор је врти ал' не могу да убацим у брзину. Кад искључим фрезу убацујем нормално у брзину али онда не могу поново да укључим фрезу. Није ми јасно ни шта ће на редуктору прикључци за оба вратила? Да ли тај редуктор има још неку функцију осим за убрзање фрезе?

mikser
14-05-13, 22:37
nista meni nije jasno sa tim reduktorom,jos jedan drugar se isto zali,po nekoj logici bi trebo da ono donje vratilo tera menjač,a ne motike same to je misterija od imt-a.

- - - - - - - - - -

a sto se tice te iberture i meni se na 506 danas to poce desavati cas smanji cas doda,dal je do karburatora a cist je il moze biti do paljenja mozda.
za ovo je vica upravu samo macola i od ovoga leba nema.

Nevals
14-05-13, 23:02
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4818&d=1368127779
moze li mi neko reci nesto o ovoj kosacici kakva je ko je proizvodio, dijelovi mane i sl. kaci se za IMT 509
prsti su pojedinacni prcvrsceni sarafom sa pravougaonikom da li se negdje mogu nabaviti
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4861&d=1368561413
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4860&d=1368561364

vica022
15-05-13, 10:32
malo sam prezauzet poslom i nestizem na forum. zombi onaj mesingani vijak na karburatoru je dizna .treba da je za ler i manje obrtaje. onaj drugi vijak sto ima oprugicu na sebi je za stelovanje smese vazduha na leru. ima malo ulogu za lepsi rad i smesu lera. vidis banalan kvar kako kosta zivaca. zato kazem stare masine i koje su stajale su smrt za zivce. zato i osedih na njima. 506 mrzim da nemogu da je smislim. hiljadu sitnica ima podloski ,gumica caurica i bakraca koji na sve uticu. za svaki kvar treba da je celu pretreses raskopas i sve pomenjas sto iole ima lufta da bi radila. jeb..... je konstruktor i ko je napravio. drugi kompjuter mi u kvaru pa nemam sad rasklopnu semu da malo pogledam oko kvacila i ostalih cuda sta moze biti a iz glave sve izlapilo.za neravnomeran rad vecinom krivac je karburator. razjede se u diznama i svemu a na oko se nemoze primetiti. i kad kupis dizne sad za bilo sta ko da ih neko probojcem na livadi busi. kalibracija im je nedaj boze. cesto pre stavim novu pa nemogu ni upaliti. nekad pomogne da se mesingana dizna malo odvrne za po kruga i radi ko sat. ali je tesko fiksirati. obicno silkonom malo je lepnem i drzi. .sad za reduktore imt nisam siguran. cini mi se da reduktor treba i da uspori mkt da ide sporije.ali ima ih nekoliko vrsta.po nekom pravilu sa jednog vratila treba da ide na frezu a preko drugog da spregnutom vezom uspori mkt.znaci sa brzinom u menjacu nebi trebalo da ima veze i on je na leru.moguce je nesto u reduktoru da nije u redu.cini mi se da se tako ponasa koliko sam cuo. zombi zaboravih reci naprsci sajlu gasa i podmazi uljem polako kroz pancir. verovatno malo glavi od prljavstine ili korozije od stajanja.vd40 je bog i razradi je malo da nepocne opet zezati. taj motor bi trebao bar biti jako dobar sto se tice dvotaktnih i prost za remont.ona pumpica na karburatoru pritisne plovak na dole da se podigne nivo u karburatoru i napuni zbog lakseg hladnog starta. kad duze vreme odstoji pogotovu. dodje ko polusauh kad ga prelijes gorivom. u normalnom radu nediraj i kad je zagrejana jer ce presisati pa teze pali

TheBigBang
15-05-13, 23:06
Imam problem sa shvatanjem kako da promenim ulje u gornjem i donjem mostu reduktora na IMT506SX.U uputstvu piše jedno,logika govori drugo.Znači,kada odvijem 4 šrafa(na poklopcu gornjeg mosta), gde u uputstvu piše da se ispod tog poklopca vrši nalivanje i ispuštanje ulja..ja,kada sam skinuo taj poklopac,video sam maticu,zupčanik i na njemu lanac.Niti vidim neki logičan smisao kako da nalijem ulje(odnosno petrolej da ga prvo isperem),a još manje ima logike na isti taj otvor treba i ispuštati ulje.Više ima logike da ga nekako,na jedvite jade,nalijem petrolej ,onako na lanac..a da ga ispustim dole na donji most reduktora,na onaj veliki šraf.U uputstvu piše da taj veliki šraf, na donjem mostu reduktora,služi za nalivanje i ispuštanje ulja i da se to radi godišnje jednom i to isključivo nadležno lice treba da to odradi.

Uspeli su da me zbune.Više mi nije jasno,što se reduktora,gornjeg i donjeg mosta tiče..kako da nalijem i ispustim petrolej,da bih nakon ispiranja nalio Redma O.

Inače,koliko sam video,ulja nema ni u gornjem,ni u donjem mostu,osim što se po lancu,u gornjem mostu reduktora,nalaze prljave masne naslage,koje sam šrafcigerom uspeo da očistim.

Deex
19-05-13, 11:59
Verujem da jos neko ima problem sa upravljanjem kad je prikolica natovarena vecim teretom, e zbog toga sam napravio ovo

http://img856.imageshack.us/img856/1018/photo0011jm.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/856/photo0011jm.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img829.imageshack.us/img829/3631/photo0008ua.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/photo0008ua.jpg/)

http://img19.imageshack.us/img19/6180/photo0009vn.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/photo0009vn.jpg/)

http://img339.imageshack.us/img339/7213/photo0010dq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/339/photo0010dq.jpg/)

Na trecoj slici se vidi polozaj u kom stoji na donjem delu vucnika a onda se na njega oslanja ruda i kroz sve to ide bolcn. Zamislite motanje mehanickog volana u mestu i servo volana, sad kad ste to zamislili i uporedili mozda mozete shvatiti zasto sam ovoliko odusevljen jednim lezajem i njegovim kucistem ;D}
U (malo sirem) komsiluku imam strugara ciji sat rada kosta 700 dinara a za sat napravi brdo posla, do skora nisam ni znao da se neko takav doselio pa sad uvek imam nekog posla za njega Lkl{{

mikser
19-05-13, 22:17
pametno si to urasdio a za sta koju prikolicu labin ili imt.

Deex
19-05-13, 23:26
pametno si to urasdio a za sta koju prikolicu labin ili imt.

Prikolica za labin super specijal Lkl{{

mudric milan
20-05-13, 14:20
Izbaciš na ler.uključiš frezu i to ti je to.Kad prestaješ isključiš reduktor i radiš sve operacije sa menjačem!

TheBigBang
20-05-13, 14:35
Ne mogu da odšrafim donji šraf na IMT506,na koji se ispušta ulje iz kućišta menjača.Prskao sam WD-om dosta puta,nema šanse da popusti.
Samo sam dolio SAE80 u njega, bez da sam prethodno isprao petrolejom i ispustio staro,prljavo , ulje.

Što se tiče reduktora, gornjeg i donjeg mosta..tu sam nalio petrolej,skoro litru..ali je izašla samo crna tečnost..kada sam 'ugurao' šrafciger u donji most reduktora (gde je onaj veliki šraf), video sam da ima crna ,zaostala, želatinska masa od prethodne prvljave (Redma O), polutekuće masti.To nisam mogao nikako da izbacim.Nije mi jasno kako da sručim u gornji most tu polutekuću, Redma O ,mast ..kad to sporo ide..a i otvor na gornjem mostu reduktora (gde je lanac) je napravljen tako da i petrolej kada sipam, moram da oborim IMT506 na bok, da bih nalio tečnost, jer je drugačije nemoguće,sve bih prosuo.

Takodje sam dizelom isprao oba metalna filtera za vazduh..dobro su se oprali..sada se sijaju..ostavio sam ih da se osuše, ali budući da su filteri rešetkasti..ima puno žice..ostalo je dizela na njima.Vratio sam ih u cev za filter..i nakon svega toga što sam uradio...kada sam startovao mašinu..posle 15tak minuta je krenula neka crna masna tečnost da izlazi iz ležišta svećice i da se cedi niz cev auspuha, tako da je dimilo kao parna lokomotiva.Inače moj IMT506SX ne dimi uopšte.
Sve je to trajalo dok ta masna tečnost(da li je taj dizel kojim sam oprao žičane filtere za vazduh), da li nešto drugo..ne znam..nije iscurela sama od sebe i posle toga je prestao da dimi.
Šta to može da bude,koji je uzrok?Rekao bih da je motor povukao u sebe,kroz te filtere za vazduh,i taj dizel koji je ostao na filterima..tako mi izgleda..

Može li savet kako da otšrafim donji šraf za ispuštanje ulja za menjač..i postoji li način da se iz donjeg mosta reduktora nekako izbaci želatinski ,zaostali, sloj..tj. naslage, od prethodnih ulja koja su nalivana u njega.

YT1RDI
20-05-13, 22:06
Izbaciš na ler.uključiš frezu i to ti je to.Kad prestaješ isključiš reduktor i radiš sve operacije sa menjačem!
Тако би требало ал' неће да покрене точкове а фреза се врти. Имаш ли ти 509 да донесем редуктор код тебе да пробам хоће ли да ради?

mikser
21-05-13, 10:00
Тако би требало ал' неће да покрене точкове а фреза се врти. Имаш ли ти 509 да донесем редуктор код тебе да пробам хоће ли да ради?

to sranje od multiplikatora izgleda nema veze sa menjacem,brzina motika samo gura ceo kultivator,nije mi jasno onaj donji prikkljucak cemu sluzi sto ide na vratilo menjaca,jos jedan drugar ga ima i isto se ponasa,probajte ukljuciti blokade dal ima kakve funkcije i dal hoce u brzine.

mudric milan
21-05-13, 21:20
Imam 509 dođi,poslati ću ti telefon na pp.

YT1RDI
21-05-13, 23:14
brzina motika samo gura ceo kultivator
Ма тежак је он, нема шансе да га фреза гура. Можда неко има каталог делова па да ми скенира страну 68 и 69 (ту су скице па ће, можда, одатле бити јасно). Иначе, за горњи "прикључак" пише "улазно вратило" а за доњи "излазно вратило" ?

- - - - - - - - - -

Imam 509 dođi,poslati ću ti telefon na pp.
Било ми је пуно сандуче. Сад сам га ослободио.

mudric milan
22-05-13, 15:51
Mora biti uključena blokada točkova a kad se okrećeš jednu isključiš.Znači blokada uključena menjač na leru uključiš izlazno vratilo kardan i teraj.Kad treba da se okreneš isključiš izlazno vratilo jednu blokadu oslobodiš ubaciš u 1 brzinu uđeš u novu vrstu vratiš blokadu izbaciš iz brzine uključiš vratilo i teraj.

mikser
23-05-13, 11:50
Mora biti uključena blokada točkova a kad se okrećeš jednu isključiš.Znači blokada uključena menjač na leru uključiš izlazno vratilo kardan i teraj.Kad treba da se okreneš isključiš izlazno vratilo jednu blokadu oslobodiš ubaciš u 1 brzinu uđeš u novu vrstu vratiš blokadu izbaciš iz brzine uključiš vratilo i teraj.

jel to znaci da ga freza gura a nema nikakvu vucu preko menjaca,kad radi reduktor???????

- - - - - - - - - -

ako nekom treba pito je neko za kosu za hondu evo je na prodaju i vucena freza http://www.kupujemprodajem.com/Plug-freza-kosa-za-hondu-600-6124236-oglas.htm?filter_id=22179523

robi89
25-05-13, 13:47
alooo ljudi gde ste nema vas raditeli vi sa tim vasim masina ili jok Lkl{{...ja sad odmaram par dana ova kisa ubija nit moze da se kosi,nit zagrce krompir.nit prska...ali sa malim labinom i onom njihovom originalnom fabrickom kosom sam za sada pokosio 370 bala livadskog sena...i imacu sad nekih 10etak ari mlade detelina da se kosi sve u svemu ok je radi funkcionise...a prskalicu imam za hondu f620 bio juce detelinu da isprskam za sada sve uspesno ide i bez defekata hvala bogu...na frezi iskovani nozevei bice ovih dana oprana i premazana uljem i nek stoji do sledece sezone...
nego i dalje je na prodaju acme motor327ccm 8 ks benzinac potpuni ispravan 110e,vucna freza za hondu f600-620 200e .imam jednu masinu holder e9d koja je kao pola tomavinkovica ako neki znaju kao sto je vio tv transporter i ovaj je takav ima lombardinijev lda530 naravno dizel motor ispravan i sve to i taj je na prodaju samo me cudi nema rikverc 650e...ako nekog nesto interesuje cene nisu fixne pozdrav

sickohn
25-05-13, 20:51
moze li neko da mi da odgovor: da li su na 507 uvek oba tocka u funkciji, tj. da li on ima opciju da se blokira diferencijal kao na 509,kao i da se odblokira.i da li je moguće da on stoji na leru , a prskalica koja se na njega nakaci da radi? Ovo pitam posto freza samo ukljucuje kada ima pogon na tockovima, ako se izbaci na ler, freza ne radi, pa se plasim da ce tako biti i sa prskalicom, tj da cu morati da trcim s pistoljem u rukama za kultivatorom dok prskam voće.hvala unapred

mirosti
25-05-13, 23:07
507 nema diferencijal nego puzni prenosnik. Ima spojnice za svaki tocak(dodatna oprema) i tako moze da se ima neka kontrola vuce.
Znaci ako imas te spojnice(neko zove blokade), mozes stajati u mestu dok ti prikljucno vratilo i pumpa rade.
Ako ih nemas, resenje ti je da napravis podizac(kao na formuli 1) i da dizes tockove dok prskas.
407 ima spojnicu na puznom tocku pa moze da se odvoji pogon kako si opisao.

sickohn
25-05-13, 23:23
palo mi je na pamet i to da podizem tockove.a ima li tih blokada da se kupe negde ili je to prevelika investicija?mislim da sam video na nekim fotkama jos par ručica kojih na ovom mom nema i koje idu dole na one čizme ili kako se već zovu, to je to?

mikser
25-05-13, 23:28
http://www.dodaj.rs/f/2W/ee/1ijfBnW/slika052.jpg
ovih dana naprevljena jos jedna roto kosa,i juce nasla novog vlasnika.

mirosti
26-05-13, 22:23
Ako nije tajna, koliko je obrtaja izlaz na Labinu, odnosno koliko je odnos motor/izlazno vratilo. Koliko znam obicno je oko 900 o/min, odnisno 1:4.
Koji ti je prenos u ovom diferencijalu, ubrzavas ili usporavas?

vica022
26-05-13, 23:02
ovako kako stoji je ubrzan. prenos je obicno oko 1-4 . e sad kad zakoci jednu poluosovinu trebalo bi da je druga duplo brza.e sad bi po ovome trebalo da je 8 puta brze ako se nevaram. ovo je ladin diferencijal mikseru koliko mi se cini. sad sam doduse zaboravio koliko je spori i brzi kardan obrtaja. dal bi oko 700 i nesto brzi ili sam nesto pomesao.

mirosti
27-05-13, 00:05
8 puta brzi od cega? Ako je ovo napravljeno tako sto je samo blokirana jedno poluosovina to uopste nije zdravo za ovu malu masinu. Ako okrece ceo sklop diferencijala sigurno nije dobro.
Trebalo bi povaditi sve osim konusno tanjirastog para, znaci poluosovina pokrece kucicu diferencijala, ona tanjirasti i konusni(trkaci u poluosovinski se vade).
Prenos kod Lade je 4:1, tako da bi ovo finalno po meni iznosilo priblizno 1:1 prema broju obrtaja motora.

vica022
27-05-13, 10:45
neznam na koji je nacin radio ali izlaz poluosovine je sad ulaz i ubrzava. po meni ako je sve izvadjeno prenos samo konusno tanjirastog mora bar 4 puta ubzati obrtaje kardana. jer toliko je prenos u konusno tanjirastom. diferencijal usporava obrtaje ali posto je kontra postavljen ulaz i izlaz sad ubrzava. znaci brzinu izlaznog vratila kultivatora bi morao 4puta bar ubrzati. i to ako je sve povadjeno sem konusno tanjirastog.bar koliko se ja razumem. a ako je zakocena poluosovina i ima ceo sklop 8 puta ubrzava

mirosti
27-05-13, 12:34
Ok, tako je kako si rekao tom logikom si u pravu.
U kultivatoru se obicno motor usporava 4 puta(na 900 obrtaja), tako da ako dif. ubrzava 4 puta to je ukupan prenos 1, znaci jedan obrtaj motora za jedan obrtaj noza.
Znaci smatram da nije ostavio srce diferencijala jer bi to bilo bezveze..

Neško
27-05-13, 15:18
Može li ovim roto kosam da se kosi sjeno?
Da li mora da ga tarupira (usitnjava) ili može normalno da se kosi?

robi89
27-05-13, 18:57
druze neverujem da moze za seno da se kosi....najverovatnije je samo za tarupiranje....mozda bi mogla kad bi bila malo vislja i bez tog oklopa...ali tesko...ima takva za seno da se kosi ali ima 2 diska mozes ga pot imenom rotkos 100 da nadjes na netu.....ali je veoma skupo barem meni ja sam zvao pre mesec dana sa pdv-om i kucnom dostavom 80920 din....mnogo mnogo......meni bi bila jedna takkva dobra nasao sam polovnu 500e...skupooo...

Darko_su
27-05-13, 23:16
pozdrav svima, pitanje..
imam goldoni super 610 D
lombardini motor 10 ks dizelas
u toku frezanja kada stisnem malo frezu da ide dublje pocne da se gusi motokultivator .. ne odma ali nakon 10 metara znatno promeni svuk i uspori mu rad tipa tktktktkt tk tk tk tk tk tk tk tk tk tk i sve sporije ako ne podignem frezu iz zemlje ili ne stisnem kvacilo da se zaustavi on bi se ugasio...

muci me do cega bi moglo ovo da bude ?
inace svi filteri su mu uredu ocisceni,nauljeni sve ok samo ovo me muci da li su mozda neke karike- prstenovi ?

pitah majstora on mi odma kaze spremi 150 eura mora revizija da se radi -.- generalno mi je mnogo da mu dam te pare...

robi89
28-05-13, 00:25
pa moguce da je to u pitanju,dali si mozda primetio da ti trosi ulje??? ili dali dimi u toku rada?

mikser
28-05-13, 00:44
da razresimo mistiriju deferencijala,kad se jedan kraj blokira odnos je 1:2 u polozaju ovakom kako stoji,probo sam malo je to obrtaja,samo se blokiraju trkaci zavare i dobije se 1:4 odnos.

darko@ majstori su cudo,probaj kad se to desava naspi hladne vode na pumpu pritiska dalo ima razlike,meni se to desavalo pa sam resio stvar menjanjem elementa koji je majstor navodno zamenio.jajare su neviđene,danas pravim tarup za velikog ss,i pitam lika posto mu je spojnicka za vratilo,on mi odvali 28e,ja u drugu prodavnicu 1600din. toliko o nasim nazovi majstorima da mozu sve da uzmu a da nerade nista.

vica022
28-05-13, 09:12
darko kakav dim izbacuje kad ga stisnes i u normalnom radu. ako ima plavog dima karike su sigurno lose. ako kad ga stisnes tuce konstantno crn dim to znaci da je preopterecen i moze se tako pregrejati i popusta u snazi. operi filter vazduha i izduvaj sace dobro. i to moze biti uzrok gubljenja snage i hoce se grejati zbog toga. proveriti diznu ili sto kaze mikser stavi mokru krpu na pumpu pa vidi dal ima poboljsanja kad se to desi. mada sumnjam da je do pumpe jedino ako je dosta se naradio. a mozes mu izmeriti kompresiju kad je zagrejan tako da ces znati priblizno u kakvom je stanju sklop motora. kako gubi kompresiju tako je sklon vise grejanju. mada mi je ipak cudno da tako brzo izgubi snagu. kad su duboka frezovanja nebi ga trebalo u tvrdom stiskati do kraja u prvom prohodu i idi najsporijom brzinom. dim na auspuhu ti je najbolji znak dal je u normalnom radu ili preopterecen sto treba izbegavati. mora raditi tecno bez ikako dima ili sa malo crnog ponekad.ako se preopterecuje i konstantno crn dim nema dobro hladjenje i vrlo brzo se moze pregrejati i skratiti mu mnogostruko vek.

Darko_su
28-05-13, 11:04
poz opet, e ovako danas radih neki 20 minuta bez da stisnem frezu i sve super medjutim kad sam ga malo pritisao (inace frezam u pesku 7" klasa ) onda poceo da se gusi, lepo izbacim karadan iz brzine stavim frezu u medju brzinu i reko neka radi eh onda je poceo vec sam od sebe da se gusi radio neka 2 min kao da kaslje i ugasio se. probah da ga upalim jedno 20ak minuta medjutim dok verglam crn dim iz auspuha i tako.. nemam vise snage da verglam a sve molitve da upali sam izrecitovao 2x.

jutros sam ga malo maltertirao bez freze 1,2,3 opterecivao sam ga tako sto nabijem frezu u pesak stiskam a on da se pomuci malo i nijednom nije dao neki znak da mu je tesko, tek kada sam poceo da frezam u zabijam dublje frezu...

svaki vas savet mi mnogo znaci jer u subotici ja ne znam ni 1 majstora normalnog a i generalno ih nema, prodavnica isto tako ima samo 1 u subotici koja ima rez delove za kultivatore
kompresija mu je super inace osim kada se nabije freza jako jel ...

probacu to sa krpom , filtere cu o5 da operem i to sa krpom mokrom pa da vidimo. filtere inace perem sredstvom za kocnice jer onda sam siguran da su 100% ciste posto sve onda cakli

mirosti
28-05-13, 11:06
Mogao bi biti taj vazdusni filter...

mihalyocska
28-05-13, 20:06
Darko_su , pre neki dan sam karicio imt509 i bio u pomenutu prodavnicu , stublina nova 5400 din , klip fi 85 fabricki 3500 din i karike italijanske 1400 din . Ako je kompresija uredu i kad ga opteretis malo se ugreje i onda pocinje da pravi belaja , proveri ventile dali dobro zalezu obrada ventila tu u topoli 250 din po komadu i zazor kod klackalica , trebalo bi i diznu i pumpu kod boshiste na proveru i mislim da bi to i resio tvoj problem , kazem ako je kompresija u redu kad je motor hladan .

vica022
28-05-13, 22:32
darko to je jako cudno. ali idemo redom. ocisti filter vazduha i zameni filter nafte obavezno. ako nebude poboljsanja meni najvise lici ili da dizna nevalja ili nema kompresiju. cim vruc tesko pali lako moze biti i do karika da su kompresione popustile. jos jedna stvar moze biti a to je ventili i vodjice da su rasklimani pa gubi kompresiju i blesavo radi . ako imas aparat za merenje kompresije najbolje bi bilo izmeriti kompresiju. to ce ti najbolje pokazati sta dalje.odnesi diznu kod bosiste da ti je proveri i nasteluje po potrebi ako moze.

sickohn
28-05-13, 23:38
kupio mašinu!http://i40.tinypic.com/e0hj77.jpg

vica022
29-05-13, 09:03
svaka cast sickohn. jako lepo izgleda .rekao bih da je skorasnje farban .neka te sluzi bez ijednog kvara a posluzi dugo. koliko vidim ima i blokade , koje je to godiste .

mirosti
29-05-13, 09:37
Lepa masina. Koja cena i jeli to Rugerini dizel motor?
Meni se cini da su ovo prosirivaci a ne blokade.

sickohn
29-05-13, 23:21
1991. godiste, u super je stanju.tu nema blokade , ali sam ih juce nabavio i ugradio i sada je pesma za upravljanje.mozda je hauba farbana ovo ostalo nije, prva farba stoji na menjacu i frezi.pise da je licenca rugerini na plocici na motoru.hvala na lepim zeljama.placen je 950 eura i ono sto je meni bilo bitno ima racun tako da je moguce i da se registruje.e sada pitanje.posto sam stavio blokade, sada mi ne odgovaraju oni mali tockovi (na slici su na njemu).postoje li tockovi koji pasu na ove blokade a da su mali?i da li je bolja redja ili gusca sara na gumama

mikser
29-05-13, 23:29
jesu li to 8 ili 10 tockovi? da te lepo sluzi bas me zanima kakav je taj 507 u radu i koliko ima brzina napred a koliko nazad. gledo sam stavljaju i od 506 tockove one male siroke 6.6.gde si ga uzeo??

vica022
29-05-13, 23:52
e sad ja imam jedno pitanje. jednom kolegi moram pomoci a nisam 100% siguran. kupio je janmar originalni motor ali u malo losijem stanju. kod mene je kipor koji je licencno radjen od janmara kao i ovi sad kinezi. e sad me interesuje dal je pumpa i dizne iste na janmaru i kiporu .dal je neko mozda ubacivao . donece ako neuspe ceo motor bar diznu i pumpu pa cemo uporediti i probati na mom motoru ako se poklapaju. ali pumpa mu je losa sigurno jer ubacuje naftu u ulje. sad je pitanje dal ce i upaliti na mom motoru ali probacemo. i dal ima u prodaji gde delova za janmara ili kipora. nesto imaju u novom sadu ako uspe naci oznaku motora da znamo sigurno koji je tip.

mirosti
30-05-13, 08:45
Navodno je i na Janmaru i na Kiporima koji imamo ti i ja, bosch ubrizgavanje.
Ovi likovi iz Pazara kod kojih smo kupili motore kazu da imaju delove za njih(valjda rasklopili par motora), tako da ako bude radilo sa tvojim diznama, mislim da moze nabaviti delove.
Malo obrati paznju oko pumpe, jer one distance ispod nje su bitne, time se steluju kolicina goriva itd.

Predrag003
30-05-13, 12:03
Jedno strucno pitanje za ljude koji su skolovaniji od mene Imam frezu Lombardini 10 ks novu sam kupio u nemackoj,pre neki dan pogledajte kakav joj je prikljucak za frezu pozadi od cega li pase freza ??? :/

http://www.dodaj.rs/f/3c/cJ/4EiVIWmP/fotografija0632.jpg

http://www.dodaj.rs/f/3C/tI/229DQ6Q5/fotografija0635.jpg

- - - - - - - - - -

Mislim nisam je uzeo iz fabrike uzeo sam je iz skladista nikad nista nije radila samo je stojala....

- - - - - - - - - -

Posto je menjac od NIBBI BRUNO??

sickohn
30-05-13, 17:50
ima tri brzine napred i tri brzine nazad.oni mali što su stajali su imali oznaku 4-8.baš da pogledam i te 6.6točkove, jer je sa ovim velikim točkovima nemoguće frezirati.još ga nisam probao u radu tako da ne znam šta da ti kažem kakav je.uzeo sam ga u šapcu

jesu li to 8 ili 10 tockovi? da te lepo sluzi bas me zanima kakav je taj 507 u radu i koliko ima brzina napred a koliko nazad. gledo sam stavljaju i od 506 tockove one male siroke 6.6.gde si ga uzeo??

vica022
30-05-13, 19:11
Navodno je i na Janmaru i na Kiporima koji imamo ti i ja, bosch ubrizgavanje.
Ovi likovi iz Pazara kod kojih smo kupili motore kazu da imaju delove za njih(valjda rasklopili par motora), tako da ako bude radilo sa tvojim diznama, mislim da moze nabaviti delove.
Malo obrati paznju oko pumpe, jer one distance ispod nje su bitne, time se steluju kolicina goriva itd.
moram nazvati prodavnicu u novom sadu za hondu. imaju i oni nesto delova za ove motore. podloske ispod pumpe steluju ugao predpaljenja [ predubrizgavanje]. ako ih dodajes kasnije a ako vadis ranije paljenje. videcu kad donese dal su iste pumpe. odoka na slici su iste e sad je bitno sto se nevidi. ali uporedicemo i premeriti.

mikser
30-05-13, 23:23
predrag@ najslicnije je muti,mada sumnjam da je isto,ali slikaj sta je unutra kakva je caura sa nutovima spoljnim il unutrasnjim,to je najbitnije naci da pasu nutovi i nailaze ostalo se sve prepravi.

Predrag003
31-05-13, 08:18
Unutrasnji su...I ja sam mislio da od mute pase ali mnogo je uza ova rupa.

sickohn
04-06-13, 19:26
zna li neko ima li gde da se kupe mali točkovi koji mogu da se šrafe na one blokade točkova na 507?razmak izmedju rupa je 17,5 cm

- - - - - - - - - -

točkove sam rešio.zna li neko da li freza moše da se proširi ili se kupuje nosač noževa duži_? i gde ima da se kupi, ako je samo ta varijanta moguća, pošto ništa na netu o tome nisam našao.

~Kiki~
05-06-13, 18:10
Pozdrav ljudi . Od skora imam problem sa Lambordinijevim motorom 300B , dešava se da puca iz auspuha (izađe i plamen) . Stavili smo tiristorsko paljenje koje radi MOTORCOP iz Horgoša (bombinu + neku "elektroniku) . Situacija se nije promenula. Na paljenju nema mogućnost podešavanja predpaljenja . Molio bih za pomoć .

robi89
05-06-13, 22:25
kiki dali radi normalno?????msm ravnomerno meni se to desavalo na hondi kada sam frezirao i kad sam naglo skinuo gas mali plamen i pukne ko lud , esad desavalo mi se i na la300, ali ako neprima gas i pica onda je problem u kondenzatoru takve sam probleme ima na apn4-6 mislim da je sistem paljenja slican ...
.... poz

mirosti
05-06-13, 23:16
Promeni svecicu.

mikser
06-06-13, 01:17
zna li neko ima li gde da se kupe mali točkovi koji mogu da se šrafe na one blokade točkova na 507?razmak izmedju rupa je 17,5 cm

- - - - - - - - - -

točkove sam rešio.zna li neko da li freza moše da se proširi ili se kupuje nosač noževa duži_? i gde ima da se kupi, ako je samo ta varijanta moguća, pošto ništa na netu o tome nisam našao.
tebi je verovatno ona cev i na njoj nosaci motika nozeva.skines tu cev unutra treba da ima šaf koji drzi obe.
odneses strugaru da ti je lepo poravnja,dodas takvo parce ili nadogradis da se skida,ako nekad planiras da suzavas,a ako ne bi suzavo varis produzetak koliki bi hteo. ja sam meni pravio produzetke na labinu malom jos su malo komplikovaniji al sve se moze.

vica022
06-06-13, 09:38
kiki ta elektronika je u obliku kocke pretpostavljam. to menja platine i kondenzator. impulsno hvata signal i salje bobini. trebalo bi da sto se toga tice bude dobro. svecicu uzmi kvalitetniju i malo vece toplotne vrednosti na bazi bosnine F70 ili 80. ti motori se greju pa im treba i malo hladnija svecica. cesto je ona uzrok kad se pregreje ili pocne probijati uzrok ispucavanju. ili ti karburator zeza sa smesom. ako ni to nepomogne pregledajte zazor na ventilima dal nije premali ili su nagoreli ventili

~Kiki~
08-06-13, 00:39
Ventili su Ok (nisu nagorela sedišta ventila) , nego nisam našao gde se šteluju . Predpaljnje se ne može štelovati - nekako mi je najsličnije kasnom paljenju . Puca i kad radi na prazno (bez opterećenja) , izbacuje i plamen . Svećicu sam uzeo neku BOSCH nisam siguran za oznaku , kažu da je za motokultivator. Šta može da bude sa karburatorom ?

Da elektronika je u obliku kocke , na njoj se sada i gasi motor .

Pomagajte ljudi već sam očajan , nikako ne mogu da sredim .::lose::
::samo bes::

mikser
08-06-13, 17:41
joj majko mila sa tim benzincima covek samo da poludi,

Predrag003
08-06-13, 18:33
A znali neko gde mogu da se najdu freze za NIBBI BRUNO ili imali neko broj ko radi te freze pa mozda se nadje ni=esto

vica022
09-06-13, 00:21
@kiki moras polako redom pregledati. moze se desiti i svecica nova da zeza. bos svi redom kopiraju i nikad nisam siguran u njega niti ga preporucujem. NGK svecice koristim i preporucujem.moze i kabal od bobine zezati. video sam te kocke od elektronike da ugradjuje jedan mehanicar ali posto je fiksno moze biti problem. kad je kasno paljenje hoce da ispucava i tesko pali. cisto se javi a neprihvati. ocisti polako karburator i pregledaj .nivo benzina obavezno. ali neznam gde su sad ventili tacno da ih proveris zazor. oni lako mogu zezati ako nema zazora ili je previse mali. hoce se bas tako ponasati i zezati. kod hondi sam cesto slican problem imao sa ventilima. polako i stalozeno i redom. pogledaj dal negde nefalsira vazduh izmedju karburatora i motora. siromasna smesa isto hoce tako da ispucava

sickohn
10-06-13, 00:08
i mislio sam da tako treba.nije problem, napraviće se.usko mi je ono, sto da idem u dva prolaza kad može u jednom

tebi je verovatno ona cev i na njoj nosaci motika nozeva.skines tu cev unutra treba da ima šaf koji drzi obe.
odneses strugaru da ti je lepo poravnja,dodas takvo parce ili nadogradis da se skida,ako nekad planiras da suzavas,a ako ne bi suzavo varis produzetak koliki bi hteo. ja sam meni pravio produzetke na labinu malom jos su malo komplikovaniji al sve se moze.

Darko_su
11-06-13, 23:22
hvala svima na savetima , no ja odneo motokultivator kod "majstora " u subotici ga nema te nadjoh neku budalu..

sada moram da uzmem bosh pumpu novu da ga vratim u prvobitno stanje pa tek onda generalka...

jel mozete da mi preporucite nekog norlanog majstora u vojvodini ko bi mogao da mi radi generalnu na LA 530 ?

ovaj "majstor" ga rastavio i pogubio delove bosh pumpe. specijalac

mikser
12-06-13, 00:09
pa nek ti plati il nađe drugu,kad nemisli glavom.

kanački
12-06-13, 01:20
Stavili smo tiristorsko paljenje koje radi MOTORCOP iz Horgoša (bombinu + neku "elektroniku) .

moze malo detalja o ovom paljenju ? koja je cena i gde moze da se poruci , da li se porucuje za odredjeni motor ili je to nesto standardno ?

ja na mojoj mio hondi imam problem sa bobinom ... promenio kondezator , platinska dugmad i dalje problemi , a nova bobina mi nesto oko 60e za nju ...

vica022
12-06-13, 09:23
darko neznam nikog u blizini tebe da bi ti mogao uraditi. jos jedan problem postoji je sto su retki servisi koji obrade lezajeve i radilicu kvalitetno jer se radi pod konusom. i kod mene nema u blizini neko ko kvalitetno obradjuje pa nosim delove u sabac na obradu . a prilicno smo udaljeni. @ stdeyan kocke postoje za hondu F600 sto znam za G 150 i G 200 motor jer im je paljenje isto. neznam sta te moze tu zezati jer kod nje samo platine otkazuju . kondenzator im je jako kvalitetan. stavi zazor na 0,35 i probaj varnicu. ja ih tako stelujem. napravim kljuc od gedore 19 i jednog vijka M8 kojem glavu ubacim u cetvrtku od gedore i zavarim. vijak stavim u futer busilice a gedorom okrecem maticu na magnetu. tako proveris kad izvadis svecicu kakva je varnica i ima li je.nove platine malo ocisti na kontaktima vodobrusnom smirglom jer su nauljene nekad pa nema kontakta. ovako izvrtis motor i prorade i dobije varnicu. retko honde imaju problem sa paljenjem. karburatori ih zezaju cesto.zazor ventila isto se smanji pa ostanu otvoreni nekad. nakupi garezi na ventilima pa zeza. to su ti vecina boljki

kanački
12-06-13, 14:13
moj problem je sto se platinska dugmad 'zaprljaju' i motor samo stane ,izgubi svecica varnicu, ja onda skinem magnet , malo smirglom ocistim platinska dugmad i opet pali na pola kanapa i radi bez problema , onda posle duzeg ili kraceg rada samo stane i u krug skidam magnet ,cistim dugmad...zamenio sam kondenzator i platinska dugmad par puta, probao sa vecim ,maniom zazorom izmedju platina i opet problemi..

vica022
12-06-13, 20:55
@stdeyan ako ti brzo zavaruju platine ili je los kvalitet njih ili je kondenzator gotov. ako imas njen originalni vrati slobodno jer su veoma kvalitetni. mogu ti dati broj prodavnice u novom sadu pa naruci originalne ako hoces. kocka elektronska mi se cini da je oko 15 eur. a mozes pitati i tu dal nemaju. i ima jos jedno resenje ako ti je motor G 150-200 a to je bobina spoljna i magnet. takav je sistem na novijim F 620.nema platine i kondenzator.

alen1972
12-06-13, 23:16
imam problem na mojoj kosacici DMB 8ks, ima noz od 130cm i redovno mi lome nozeve uvek na istom mestu, da li je neko imao slican problem

kanački
13-06-13, 01:48
kolega vica22, moze broj prodavnice na PP , a moze i savet sta da radim , da li da uzimam tu kocku elektronsku ili ne ? dok kupim platne i kondezator to je cena kocke i vise, pa opet da li cu nesto uraditi... kako su se pokazale te elktronske kocke ? nesto mi to jeftino da zameni celo paljenje bobinu kondezator i dugmad koja kostaju preko 80,90e...
motor g150 je u pitanju, a i to za spoljno resenje bobine sam cuo , ali ne puno ...

nosao sam ja hondicu po servisima, i od svakog sam dobio razlicito misljenje, te bobina, te dugmad, te ne znam ni ja sta, svaki majstor zna vise od prethodnog..
i na kraju opet isto , iskreno nisam menjao bobinu , ali da dam 60e za to mislim da necu , lakse mi da nosim kljuc 10 , gedoru 19 , radap ciger i parce smirgle u dzepu i kad stane da ocistim nego da platim toliko :P{

mikser
15-06-13, 02:15
imam problem na mojoj kosacici DMB 8ks, ima noz od 130cm i redovno mi lome nozeve uvek na istom mestu, da li je neko imao slican problem

ako mislis na striznu kosu koji noz imas zube donje i gornje ako mislimo na isto.verovatno ti kosa zakacinje za za onaj gornji deo siljka,da nije savijen il iskrivljen daj sliku da vidimo.

vica022
16-06-13, 23:13
& stdeyan za elektronske kocke ti nemogu reci koliko su kvalitetne i pouzdane. jedan kolega sa kojim saradjujem ih ugradjuje nekad ali neznam koliko i kako se pokazu u radu. to menja platine i kondenzator i povezuje se na postojecu bobinu. ali ako ti bobina kad se ugreje pocne da probija izmedju namotaja tad moze kocka biti naponski spaljena i nema popravke. platine trpe to i kondenzator jedno vreme i zastopaju kontakti. bobinu koja se tako ponasa je jako tesko ustanoviti dal je ispravna i jedino sa drugom ispravnom se moze videti dal je do nje. mada na hondi su jako dobrog kvaliteta i stvarno su dugotrajne ali nikad se nezna. bobinu neki ispituju u servisima ali to je dokaz samo dal radi ili je totalno otkazala. ako oslabi nemoguce je znati. vecinom radim sa polovnim ispravnim delovima i probam i jedino tako se sigurno moze ustanoviti kvar

sickohn
25-06-13, 01:12
imam pitanje za vlasnike hondinih kultivatora.honda 620Y sa vučnom frezom je u pitanju.Kada se uključi freza, i krene u rad.radi pola metra i onda kao da nema snage da gura dalje.ugasi se.Postoje li na ovom kultivatoru i spore brzine?kultivator radi normallno na leru, jedino što se gasi kad se krene u frezanje.izgleda da ja ne znam s njom da radim, ne verujem da je neki kvar, jer je kultivator bukvalno nov.molim za pomoć.hvala unapred

MilanM
25-06-13, 01:35
Nesto najjgore sto je proizvedno u staroj jugi pored juga je Knjazevacka 506, freza razbije onog ko frezira njom ako je malo peskovitija zemlja taj koji frezira na*ebace, nije losa za voznju solidno vuce, ne znam kako kosi nisam probao, ali se kvari samo tako a delovi su toliko kvalitetni da mi dodje da je zapalim ili razbijem macolom.

Mozda je to samo kod mene u kraju ali ovde vecina ima 506 najverovatnije je tamo 80ih bila povoljna za kupovinu pa je 95% stanovnista kupilo istu i svi se zale, uglavnom su isti kvarovi, probelmi sa strujom (otkazivanje bombine, kondenzatora i platina) i probelm sa karburatorom.

vica022
25-06-13, 10:27
sickohn na F600-620-700 hondama imaju duple remenice na motoru i menjacu. kad se radi sa vucnim frezerom se prebacuje u spore brzine i 1 eventualno 2 brzina ako je mekse tlo. i ti frezeri su za sitnjenje do 10-12cm namenjeni a ne za tvrdo i ledinu jer je previse tesko .znaci kais se prebaci na motoru na unutrasnju malu remenicu a na menjacu na vecu do menjaca. stavlja se malo manji kais cini mi se da je 930-17 za tu svrhu . i kais mora biti kvalitetan i dobro naspanovan jer je stvarno tesko za rad. ako ista sahrani te hondine motore to je taj vucni frezer. ima dosta prenosa na kojim gubi dosta snage a pun gas nikad nemoj davati . ako joj je tesko bolje skini po red motika sa strane ako je u pitanju veci frezer od 65 zahvata. sa tim se radi ili plitko pa u vise prohoda ili poorano zemljiste

sickohn
25-06-13, 21:17
aha, a ja poginuo gledajući gde se redukuje, jer sam čitao na forumima da postoje i sporije brzine.ovako kako je sada,freza vrti kao fiberka, ali kada malo zapne gasi se motor.inace je freza radila par puta do sada najmekšu moguću zemlju i to površinu od svega 5 ari, znači nova je potpuno.poseduje i one motičice koje se stavljaju tamo gde su točkovi.dosta je lik jeftino daje (400 eu)pa sam mislio da ne bi bilo loše da je uzmem samo za freziranje voća.
jedva čekam da sutra odem i da pogledam te remenice, da prebacim i da probam kako radi. a po tvom mišljenju za voćnjak da se frezira i nije baš? zna da bude tvrdo, ipak to nije bašta

sickohn na F600-620-700 hondama imaju duple remenice na motoru i menjacu. kad se radi sa vucnim frezerom se prebacuje u spore brzine i 1 eventualno 2 brzina ako je mekse tlo. i ti frezeri su za sitnjenje do 10-12cm namenjeni a ne za tvrdo i ledinu jer je previse tesko .znaci kais se prebaci na motoru na unutrasnju malu remenicu a na menjacu na vecu do menjaca. stavlja se malo manji kais cini mi se da je 930-17 za tu svrhu . i kais mora biti kvalitetan i dobro naspanovan jer je stvarno tesko za rad. ako ista sahrani te hondine motore to je taj vucni frezer. ima dosta prenosa na kojim gubi dosta snage a pun gas nikad nemoj davati . ako joj je tesko bolje skini po red motika sa strane ako je u pitanju veci frezer od 65 zahvata. sa tim se radi ili plitko pa u vise prohoda ili poorano zemljiste

robi89
25-06-13, 22:17
slisaj druze nemas tu velike filozofije sto se tice te vucne freze.....druze ja sam tu frezu doktorirao.....tako da se nesekiras nista zbog toga,prebacis kajs u taj spori hod i u 1. i pun gas jer sa malim gasom gusis motor,i samim tim se greje i to nece da valja,ulja mora biti na mximumu obavezno stim se nemoj igrati,i gorivo nemoj skroz do cepa da tocis jer ce dosta iscureti,i samo sibasj nesme da se buni jer sam frezirao ja i ledinu i oranicu sa hondom f620y i vucnom frezom sa 24 komada nozeva jeste da su bili malo poderani ali je fino mogao raditi sa njima,ali sam zeznuo stvar kada sam kupio novu garnituru nozeva i e tu se stvorio goliem problem tu je motor umeo da se zagusi.....e onda sam vratio nazad stare i sibaj....e sad tu je stvar u toj frezi losa da ima lanac unutra kao prenos ,a ne zupcanike...... i sad oce to kada se previse radi sa njom po 50-100 ari po sezoni radi onda bogami terbaju da se menjaju lezajevi,i lanci unutra jer time resavas problem kidanja lanaca,koje sam imao ja nekoliko puta zbog izhabane freze...... dobra je to masina u svakom slucaju ako je budes uzeo neces se pokajati....jer dosta malo trosi lako pali,,jedino je taj kajs problem al jbg nemoze biti sve savrseno....ja sam kupovao i kajseve u inostranstvu,i kod nas i sve je to isto sranje...jedino su mu se hektor kajsevi pokazali vrhunskim...... dosta urade ai cena nije astronomska..... pozdrav srecna trgovina sutra i postavi slike

vica022
25-06-13, 23:37
morala se ugasiti jer joj je prebrz prenos.mozes i za vocnjak koristiti posto se plitko frezuje. ako ima samo vise trave izbegavaj to jer mota na motike i hoce semeringe poderati.motike umesto tockova su za dublje friziranje samo sto se tu moras malo izvezbati koliko da kocis frezu sa sipkom iza sto se tad montira.i tad frezujes u 2 brzoj. znaci sad kako ti stoje kaisi i u drugu brzinu i pola gasa u 3 nikako .pregreva se i ubrzo gubi snagu. kad je tvrdo frezovanje ja joj stavim teg od tocka pozadi na sipku odozgo i odmah je mirnija i lakse za rukovaoca. inace supu neces jesti

robi89
26-06-13, 01:43
kakve semeringe moze poderati?????????? samo mi to nije jasno????? taj se poderati nemoze nikako od trave......jedino kad zamota sve tomuka je skinuti sve to celu tu dzunglu....

dejan 351
26-06-13, 10:28
Nesto najjgore sto je proizvedno u staroj jugi pored juga je Knjazevacka 506, freza razbije onog ko frezira njom ako je malo peskovitija zemlja taj koji frezira na*ebace, nije losa za voznju solidno vuce, ne znam kako kosi nisam probao, ali se kvari samo tako a delovi su toliko kvalitetni da mi dodje da je zapalim ili razbijem macolom.

Mozda je to samo kod mene u kraju ali ovde vecina ima 506 najverovatnije je tamo 80ih bila povoljna za kupovinu pa je 95% stanovnista kupilo istu i svi se zale, uglavnom su isti kvarovi, probelmi sa strujom (otkazivanje bombine, kondenzatora i platina) i probelm sa karburatorom.
da ponovim,za nase uslove i naseg coveka dizelke su neprevazidjene masine,pre svega akcenat Na Goldoni,Valpadana...cena je dosta visoka,ali mala potrosnja,pouzdan motor/menjac,robusnost,gotovo se i ne kvare (bar neki mali redovan servis,filetra i ulja) cini ih pravim motokultivatorima.Imao sam Hondu f600 tako da ovo pisem iz cistog iskustva

MilanM
26-06-13, 12:03
Probao sam neku dizelasicu ne znam koja je mozda je 509 (nagadjam) pa ono je bre uzivanje da se radi sa njom jeste da je spora ali milina je kositi smao je problem sto mora da se malo drzi na misice posto joj je motor nazad pa treba da se odigne od zemlje da kosa lepo nalegne na zemlju, za freziranje takodje lagana, ova 506 me razbije kad freziram bole ledja, zglobovi, da ne pricam o tome da ni potrosnja nije zanemarljiva

dejan 351
26-06-13, 12:08
u odnosu na Italijanke,IMT 509 je robija za rad,ali ovo drugo ostaje (snaga,puzdanost,kvare se veoma retko,mala potrosnja)

YT1RDI
26-06-13, 12:45
Probao sam neku dizelasicu ne znam koja je mozda je 509 (nagadjam) ... ova 506 me razbije kad freziram bole ledja, zglobovi, da ne pricam o tome da ni potrosnja nije zanemarljiva
Онда то није била 509. После фрезирања са њом (воћњак) 3 дана не могу да се очитавим. То није машина за старије од 40 год. и лакше од 85 кг. У мом селу сви листом имају 506 а већина по две. Ако једна затаји у раду (обично се прегреје) одма стартују другу. После рада са њом, кажу, да само то вече нема секса. Код 509 имаш добре команде за све ал' су тешке за употребу и после неког времена ти дозлогрди па кренеш да се рвеш са њом и онда си наје'о. Јесте да 506 троши знатно више ал' где она заврши посао 509 мора 3 пута да прође (причам за фрезирање). Кад је орање у питању и једна и друга могу да раде само баште и то оне које су већ раније биле рађене и уједначене по тврдоћи. У транспорту је 509 изузетна а у кошењу је ефикаснија јер има косу која је 30 цм. шира од косе 506. Кад су у питању сејалице, прашачи и прскалице ту су исте. Обе су рађене по лиценци Агрија и обе су дуговечне под условом да су коришћени квалитетни делови што је и био случај у прве две деценије. И сад може у Немачкој да се купи нпр. карбуратор за 506 али му је цена преко 300€. Некад је Књажевац производио између 12 и 17.000 506 годишње а цена са рикверцом је била око 1.200 ДЕМ. (паритет: 480 Кг. малине).

MilanM
26-06-13, 13:43
Jbg koja je znam da je neka dizelasica koja je teska kao tuc, ima po 2 rucice cini mi se na obe strane upravljaca, moze upravljac da se prebacuje mislim da se rotira za 180 ctepeni, ja sam sa tom dizelasicom frezirao malo ali i moticice su joj bile ishabane pa me nije oduzevila kako je izfrezirala, mnogo bih bolje isfrezirao sa mojom 506 posto su joj maticice novije ali vecina 506 kad se frezira bolje je da se ne gase dok se ne zavrsi freziranje jer znaju da posle ne upale.

Ja sam na 506 u poslednje 6 godine promenio komplet paljenje, probao sa elektronskom plocom koja je zamenila bombinu, kondenzator i platine radila je 2 godine i crkla, pa vratio crno paljenje, najmanje 2 puta menjao platine, bombinu jedno 2 puta, kondenzator 2 puta, magnet zamenjen stavljen neki star preko 30g ali bolje proizvodi indukciju nego originalni, menjao stublinu, u rezervi imam 4 svecice koje menjam ako nece da upali za da radi na njenoj originalnoj svecici (mislim da je vreza '87 god) sad joj otisle karike trebalo bi danas da se zamene.
Problem je da se ne mogu naci kvalitetni delovi u Nisu sad sam narucio od rodjaka da potrazi u SLoveniji bombinu i platine iskrine, ako ne nadje prilikom sledeceg crkavanja bombine videcu sa majstorom ako mzoe da izvede spoljnu mombinu, tako smo resili problem na motor za vodu.
Veliku gresku sam napravio sto sam dozvolio caletu da proda 506 njegovog oca za pisljivih 300e, ta freza je bla dosta novija ali je pokojni deda silovao pa joj je radjena generalna ali je posle jedno 3 godine stajanja upalila iz prve i planirao sam da odvezem obe freze kod majstora i da napravi jednu kasvetnu a druga da bude rezerna al jbg zeznuo me cale

Prehjuce mi majstor pricao da je i on odustao od njegove 506 kojoj je uradio generalnu prosle godine iskostalo ga 200 eura a njoj riknule platine posle 2. upotrebe pa uzeo neku nemacku frezu po kojoj je valjda i radjena 506 na Š joj počinje ime kaže stara 40 godina radi ko sat

dejan 351
26-06-13, 13:51
vucene freze bolje rade i usitne zemlju prvo zbog veceg broja obrtaja motika i drugo imaju oklop i kad motika jednom podigne iskopanu zemlju,ona "udari" u oklop i ponovo se vrati na motike i tako nekolko puta,mana je to da nije mnogo manipulativna i uzima motokultivatoru vise snage neko freza montirana umesto tockova

mikser
26-06-13, 22:55
tacno tako dejane kake 506 ice to je robija do robije i potrosnja i turaza i sto jada,bez vucene od 8ks nema lepseg rada lagana okretna i td.

- - - - - - - - - -

evo jedne ako nekom treba italijanska sep motor lombardini dizel ima i inventitor za kosenje,al nemam kosu.http://www.dodaj.rs/f/0/nZ/4yq4EyGu/1/slika005.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2g/pa/4giNIft6/1/slika011.jpg

robi89
27-06-13, 23:39
ja sam za homdu rekao da u toj klasi od tih 5-6ks nema bolje,sto se tice motora,i potrosnje odrzavanja,kvarova i cene i kvaliteta delova.....ali mogu vam reci dosta zajeebancije imate vi sa tim 506 icama te silne delove zemenjivati,i svecice po nekoliko komada...ja neznam ali takvih problema sa hondom nikad u zivotu nisam imaoo...tako dasa moje strane reci hvale idu ipak na hodnu...e sad imam i malog labina sa stavljenim kipor dizel motorom...koji radi za sada perfektno...ali bogami sad u ovoj sezoni je izfrezao oko 80-90 ari...sto je poprilicna povrsina..naravno vecinu usluzno...ali bez dinar ulaganja u nju......osim menjanja ulja i dolivanja gorvia. to je to....na prodaju je acme motor 8 ks potpuno ispravan bezinac..327 ccm ako nekog interesuje nek se javi.

MilanM
28-06-13, 00:46
danas doso majstor da zameni karike kad ono prc izlizala se ili sta joj se vec desilo stublina ide ujutru na poliranje sve ce da iskosta oko 2,5k dinara, kaze majstor sjebala se zbog loseg ulja koje sam sipao u gorivo, ima neko crveno na pumpi u flasicama od 100ml kaze on samo dvotaktol sipaj i ne brini

sickohn
29-06-13, 10:27
pa ,posle sveg vašeg izlaganja kupovina ovog kultivatora nije loša opcija.ja imam 507 dizel i plan mi je da prodam njegovu vučnu frezu,dodam malo para i kupim hondu, tako da mi honda služi samo za frezanje a 507 za sve ostalo.pošto se ovom što prodaje uopšte ne žuri, a kultivator stoji kod mene, imam vremena da pokušam ovu transakciju.slikaću hondu pa postavljam slike za dan-dva

slisaj druze nemas tu velike filozofije sto se tice te vucne freze.....druze ja sam tu frezu doktorirao.....tako da se nesekiras nista zbog toga,prebacis kajs u taj spori hod i u 1. i pun gas jer sa malim gasom gusis motor,i samim tim se greje i to nece da valja,ulja mora biti na mximumu obavezno stim se nemoj igrati,i gorivo nemoj skroz do cepa da tocis jer ce dosta iscureti,i samo sibasj nesme da se buni jer sam frezirao ja i ledinu i oranicu sa hondom f620y i vucnom frezom sa 24 komada nozeva jeste da su bili malo poderani ali je fino mogao raditi sa njima,ali sam zeznuo stvar kada sam kupio novu garnituru nozeva i e tu se stvorio goliem problem tu je motor umeo da se zagusi.....e onda sam vratio nazad stare i sibaj....e sad tu je stvar u toj frezi losa da ima lanac unutra kao prenos ,a ne zupcanike...... i sad oce to kada se previse radi sa njom po 50-100 ari po sezoni radi onda bogami terbaju da se menjaju lezajevi,i lanci unutra jer time resavas problem kidanja lanaca,koje sam imao ja nekoliko puta zbog izhabane freze...... dobra je to masina u svakom slucaju ako je budes uzeo neces se pokajati....jer dosta malo trosi lako pali,,jedino je taj kajs problem al jbg nemoze biti sve savrseno....ja sam kupovao i kajseve u inostranstvu,i kod nas i sve je to isto sranje...jedino su mu se hektor kajsevi pokazali vrhunskim...... dosta urade ai cena nije astronomska..... pozdrav srecna trgovina sutra i postavi slike

gm80
10-07-13, 12:05
danas mi je stigao motor za kultivator. U pitanju je kinez oznake g 200f neka imitacija honde (lancof ili tako nesto) . Snaga 5,5 KS za moju hondu i vise nego dosta. Razmisljao sam o dizelu ali za ove pare i dve godine garancije sa serviserom na kraju ulice odlucio sam se za 'rizik' mada vidim da ih i u evropi dosta koriste. Uz dobro odrzavanje i pravilnu eksploataciju se nadam duuugom druzenju

dejan 351
10-07-13, 12:25
dobro odrzavanje i pravilnu eksploataciju
to su kljucne reci za svaku masinu!!!,srecna kupovina

mirosti
10-07-13, 21:58
Kol'ko je kostao? Jel' od Pazaraca?

gm80
11-07-13, 08:20
nije od pazaraca nego od ovlastenog zastupnika i servisera ovde u somboru...
kostao je 160 evra

gm80
25-07-13, 09:08
http://www.dodaj.rs/f/T/Uw/J8j1MwP/img20130724181729.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1l/KF/4Kc9ICSy/img20130724181719.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1X/tV/2wTfmJ9A/img20130724181710.jpg

stigao motor!

TheBigBang
26-07-13, 17:02
Nameravam na selu da proširim proizvodnju :) na 30-40ari površine.
imam IMT506SX.Sa njim sam relativno lako frezirao vrt od 5ari, a ove godine sam frezirao i 12ari, ali je vec bilo preorano i izfrezirano,samo sam ja usitnio :)
Pitanje je..da li je realno da ulažem u IMT506SX, da kupujem plug,tegove za točkove i prednji teg za oranje..za 30-40ari površine? Ne znam da li je realno da sa tim plugićem od IMT506 preoravam svake godine i freziram toliku površinu?
Ta parcela će biti preorana velikim traktorom, ali ću posle svake sledeće godine ja mojim IMT506SX da orem i freziram.
Dakle, da li je to realno..da ne ulažem bezveze u plug i tegove,ako od tog posla nema ništa.
Znam da može..ali da ostanem bez *uda.>:({
Čisto , koliko je realno da sa IMT506 krenem u oranje i freziranje parcele od 30-40ari?

dejan 351
27-07-13, 12:27
freziranje da,oranja se mani,bolje plati traktor jer ces toliko potrositi benzina koliko bi ti uzeo traktorista,a oranje ce biti kao da se macka posrala pa zatrpala

YT1RDI
27-07-13, 12:35
Čisto , koliko je realno da sa IMT506 krenem u oranje i freziranje parcele od 30-40ari?
Послушај Дејана! Пробао ја да орем башту са 509 и после треће бразде сам скинуо и канџе и тегове и плуг и све побац'о.
То треба да буде растресита земља и да се погоди одговарајућа влажност да би уопште помислио да ореш мотокултиватором.

TheBigBang
27-07-13, 13:11
Hvala na savetima.
To isto mi je potvrdio i jedan čovek, rekao je da je bolje da platim nekoga 3000din da to preore, nego da orem sa IMT506..upravo zbog goriva..plus vreme,plus cimanje(jer sve ide preko ledja i ruku).
Za freziranje mi je potvrdio da sa IMT506 godišnje prefrezira oko 3ha, a oranje i vi potvrdjujete da se ne isplati.

Što se zemlje, vlažnosti i rastresitosti tiče..svake godine freziram (ne orem) već prethodne godine preoranu parcelu..i svake sledeće je ja obradjujem (tj. freziram) sa IMT506.Znači, čovek je samo jednom preore velikim traktorom,a svake sledeće ja sa IMT506 je freziram..iako preko zime zemlja ulegne i postane tvrdja, sa 506com je prefreziram,bude kao zmaj.Zbog toga mi nije jasno zašto je oranje toliko komplikovano i teško.Jasno mi je da se zbog goriva,vremena i cimanja ne isplati orati 30ari, ali za 12ari (za vrt) mislim da se isplati.
Čisto logički zaključujem,jer ako istu tu parcelu od 12ari prefreziram,iako je zemlja od kise i snega ulegla, zasto onda ne bih morao i da je na jesen preorem sa 506,pa na prolece samo dobro prefreziram..jer na prolece sa 506 ja u isto vreme i orem i freziram..dublje opterecujem frezu da udje u zemlju,tako da ,praktično, u isto vreme i orem,a samim tim i freziram. Zbog toga razmišljam da uzmem plug, bar za taj moj vrt od 12 ari.A za površinu od 30-40ari se slažem..ne isplati se upravo iz već navedenih razloga.

vica022
03-08-13, 09:16
mozes pokusati da ores ali to su muke za rukovaoca. plug mora biti perfektan i dobro nastelovan a tegovi na toskovima ili gvozdeni tockovi i polako. lagane su to masine za te poslove pa ces se rveti ko sa medvedom a ucinak slab.mnogo goriva se potrosi pa je pitanje isplativosti posla uopste.bolje skupi jos malo novaca i kupi vladimirca t25 ko ja i nemas vise muke .jako su povoljni a koristice za sve .imam hondu koja je skoro duplo teza od 506 pa nepomisljam orati .dudlje isfrezujem nego neki uzoru .

Philby
05-08-13, 02:33
Prvo bih da pozdravim sve učesnike u raspravi a onda da postavim par pitanja pošto nisam uspio naći sve odgovor koristeći pretragu.

Naime imam kosačicu gorenje muta koja godinama stoji u podrumu jer je originalni motor LA300 potpuno uništen (klipnjača probila blok). Odlučio sam da je dovedem u red ugradnjom novog motora i svi savjetuju kineski dizel motor koji valjda ide bez prepravki, a ima i godinu dana garancije. Ustvari imam u ponudi i polovne LA300, ali taj motor je imao neke svoje gremline i dok je radio pa me ne privlači da opet prolazimo kroz isto. Za ugradnju ću vas i prijatelja mehaničara smarati kasnije kad završim sa odabirom, nemojte zamjeriti. Lkl{{

E sad mene zanima ima li neko iskustva sa tim dizel motorima, koliko su pouzdani, da li su nezgodni za paljenje pri niskim temperaturama (kupio bih i ralicu da ne lopatam prilaz kući preko zime) i postoje li još neke stvari na koje trebam obratiti pažnju? Koliki im je uopšte radni vijek, potrošnja goriva pretpostavljam da nije velika?

Pozdrav i unaprijed hvala. >:({

Vulkan
06-08-13, 00:17
Kod mene na malom labinu motokultivatoru radi odlično već četvrtu sezonu. Menjam ulje svako proleće i za sad pali uvek iz prve a potrošnja sa normalnim opterećenjem pretpostaviću litra na sat. Nisam nikad palio kad je temperatura u minusu ali pretpostavljam da bi i to bilo u redu ako imaš naftu koja se neće previše zgušnjavati. Nemoj se mnogo razmišljati, svi hvale te motore a još na kosačici ne možeš ni da ga preopterećuješ.

MilanM
06-08-13, 13:34
zamenio sam stublinu, klip karike i stavio novu svecicu na 506 medjutim mnogo se na svecici nahvata gar, odem do baste 2km u jednom pravcu i nema sanse da upali dok ne ocistim svecicu cim je ocistim pali bez problema, ulje sipam mislim da se zove nistec 2t ili tako nesto kanticu od 400ml na 10l goriva. Jel ima neko resenje za ovo?

zis
06-08-13, 17:08
MilanM (http://poljoinfo.com/member.php?5097-MilanM) za 506-zcu ide 3%

MilanM
06-08-13, 20:20
To ulje ili bilo koje? To je onda na 1l goriva 30ml ulja

Sent from my HUAWEI G510-0200 using Tapatalk 4 Beta

Philby
06-08-13, 20:22
Čađava svjećica ukazuje na prebogatu smješu. Ako je prejaka mješavina i filter vazduha nije čist onda su ti problemi sasvim normalni.
Mene je izluđivalo kad stari napravi mješavinu za motornu testeru i kad dođemo u šumu, a ona na svako 15 minuta neće da upali. Čovjeku jedva dokazao da je previše dvotaktola jednako štetno kao i manjak.

vica022
06-08-13, 23:43
philbu kod mene je kipor dizel od 5ks i takav ide original na mutu i mali labin i sl. koliko sam cuo da bolje pali zimi i po hladnoci od kineskih kopija.ja ga zimi nekoristim ali sam ga upalio bez problema par puta na -5 stepeni za probu. godinu i po je na mojoj hondi i odradio preko 100 cas rada i to vrlo teskog frezovanja najvise a sad zalivam preko njega skoro svaki drugi dan oko 18ari baste. prezadovoljan sam zasad i nikakvih problema dosad nemam. jako mali je potrosac.ako te jos sta zanima slobodno pitaj

TheBigBang
06-08-13, 23:48
100ml ulja na 5lit. bezolovnog.Sipao si duplo više ulja.

Megasp
07-08-13, 01:24
Pozdrav nemam nikakvu mehanizaciju,ali trenutno sam u fazi podizanja malinjaka ali slabo se tamo pise.Ali da ja ne silazim sa teme.Sada ne uzimam jer necu imati novca za to zbog malinjaka koji je na ravnom terenu,ali planirao sam sledece godine ili max za 2 da uzmem jedan motokultivator.Ne mnogo skup jer bih najverovatnije uzeo imt509 i pici.Od prikljucaka sam mislio da stavim prikolicu,frezu i kosacicu(video sam i prskalice da imaju ali ne znam za koji kultivator moze) i uglavnom bih sve to koristio u malinjaku koji ce biti 18ari,Valjalo bi da ima rikverc,a kasnije planiram da prosirim malinjak na jos 18 ari ako sve bude ok,pa bi mi dobrodosla pomoc kultivatora.Pa po svemu sudeci imt506 moze da zavrsi posao a imaju i prikljuci.Ja volim dosta i japanska kola ali ne znam kakva je situacija za hondine kultivatore oko delova i odrzavanja,verujem da su izdrzljiviji od IMT.Posto je cale otisao u penziju pa ne znam ako bude hteo kultivator da skupimo pare pa uzmemo zajedno 509 ili nesto drugo,ali za sada neka bude opcija za 506.Dajte neki savet,sugestiju predlog.Predlozite i neki drugi model,opet napominjem da je 90% namene za malinjak i mozda da se pretera koje drvo ne mislim da vucem ne znam sta debla ili tako nesto posto to 506 ne moze.

TheBigBang
07-08-13, 09:23
Ako budeš uzimao 506cu,javi se na PM.Sve to sto ti treba 506ca će da odradi (i 1m drva).

MilanM
07-08-13, 10:26
100ml ulja na 5lit. bezolovnog.Sipao si duplo više ulja.

Ima neko ulje koje se prodaje na pumpama u vlasici od 100ml i ono se preporucuje na 5l bezolovnog, 20 do 25ml ulja sipam na L bezolovnog, majstor koji mi je menjao stublinu nabedi me da sam ja kriv sto su ukle karike i ostetle stub stubline jer to ulje sto se preporucuje na pumpamam nije za go k**** (njegove reci) i reko mi uzimaj samo dvotaktol ja sad uzeo neki dvotaktol, motor za vodu radi perfektno po 2h uopste nema dzadji dok freza zeza

TheBigBang
07-08-13, 11:07
Druže, izdvoji 1000-1300din za 1litru Stihl ili Husqvana ulje za mešavinu i drži se te proporcije 1l : 20-25ml.

MilanM
07-08-13, 11:29
aj videcu ako ima tog ulja na pumpi kod mene

Megasp
07-08-13, 16:10
Hvala za odgovor

YT1RDI
07-08-13, 23:02
Posto je cale otisao u penziju pa ne znam ako bude hteo kultivator da skupimo pare pa uzmemo zajedno 509
Ако хоћеш да се решиш ћалета слободно му дај 509. За транспорт и кошење ливаде може. Што се тиче прскалице за њега моравина ознака је 165.509. Да те ми не би убеђивали види негде у комшилуку пробај 509, велики Лабин или Голдони (сви су иста класа па упореди). Мени 509 стоји паркиран и чека да га упарим са карданком а за фрезирање сам пре пар дана купио Хонду Ф42 (брзине 3+1, блокаде раде ко од шале, лако је задржиш да копа дубље) може и мало дете да ради с' њом.

mikser
07-08-13, 23:05
megasp@ ja sam imo 509 jak je pouzdan ali krut za rad rvacki.
od 506 ice ces da osedis to je propast cas turaza cas curi gorivo,pa sto kvarova,ja sam je imo i vise u dvoriste neulazi meni.
ako oces nesto manje uzmi 507 stavi dizela i bog te vido,kosi frezira lak za rad ili neki sl labin goldoni sep itd u toj klasi.za ozbiljnije stvari i prikolicu kardanku je dobar i 509,al za freziranje propast,

YT1RDI
07-08-13, 23:07
I jer to ulje sto se preporucuje na pumpamam nije za go k**** (njegove reci) i reko mi uzimaj samo dvotaktol
Ја то уље користим за тример и леђни атомизер (или губиш гаранцију). Тестера ми већ две деценије ради ко сат а пре две недеље јој сипам мешавину с' тим уљем. Једва жив сам је упалио, гаси се код додавања гаса, мања јој снага... помислио сам дотрајала. Изручим гориво и наспем друго са двотактолом Модрича кад она преде ко мачор (иначе то "црвено уље" сам купио у Штиловој радњи, 140,00 Дин. ампула).

brankomaster
09-08-13, 00:42
Pozdrav za sve članove i goste foruma. Od nedavno sam vlasnik polovnog IMT 506 pa bi zamolio ljude sa iskustvom za par saveta oko odrzavanja. U korisničkom uputstvu stoji da se za podmazivanje koristi polu-tečna mast REDMA O za koju prodavci nikad nisu čulu??!! Zamolio bi vas da mi navedete ime i proizvođača maziva koje vi koristite u te svrhe. Dalje kaže da se ova mast meša sa uljem za podmazivanje menjača i tako naliva, molio bi da mi malo pojasnite kako to da izvedem ili možda postoji neka moderna mešavina koja sadrži obe komponente. Primetio sam da oko kružnog zatvarača na osovini točkova (izlazno vratilo) kaplje neka mast gustine otprilike kao zejtin, ima li tu ispod nekog dihtunga ili tako nečeg što bi valjalo zameniti?
Takođe sam primetio sa su mu brzine na menjaču pomerene za jedan korak suprotno od kazaljke na satu, odnosno tamo gde bi trebalo da je prazan hod (270 stepeni) je prva brzina ostale posle idu kao u uputstvu, koliko je teško ovo naštelovati, jel potrebno rasklapanje motora ili je samo do nekog podesavanja poluge. Unapred hvala!

MilanM
09-08-13, 10:24
moj ti je savet da bacis tu 506 u reku ili da je polijes benzinom i zapalis :) mala sala, ako ti radi menjac nista ne diraj nemoj da neki deo polomis pa ce posle da vidis muke kad krene da ti ispada iz brzine, puno srece u daljem radu sa njm, treba ce ti kao i strpljenje a i bogami kondicija (ako freziras njom) >:({

Philby
09-08-13, 12:45
Ta mast Redma 0 je proizvod rafinerije ulja Modriča i trebalo bi da se može naći u svim radnjama koje prodaju njihove prioizvode.
http://optimamodricabg.rs/proizvodi/mast-za-podmazivanje-pri-visokim-radnim-pritiscima-i-povisenim-temperaturama

Za ubacivanje je najzgodnije koristiti mazalicu ako postoji mogućnost. Ako je na neki manji otvor koji se zatvara zavrtnjem može se iskoristiti stara tuba od silikona tako što se izbije onaj čep koji potiskuje masu, sve očisti i unutra ubaci ta mast/ulje ili šta već. Iskoristivo je više puta, i skoro se nimalo ne zasvinji mašina. :)

brankomaster
09-08-13, 13:40
menjač radi ok, ne ispada iz brzine samo što mu je raspored brzina promenjen. Jedina namena za koju ga upotrebljavam je transport šljiva i ogreva za kazan, ponekad i polomljenog granja u suvih stabala šljive za loženje u kući, frezu sam dobio uz njega ali mi deluje kao igračka u odnosu na onu koju sam koristio za 507 (koji je neko pre dve godine pozajmio bez mog znanja a milicija još nije našla tog veseljaka) tako da ne želim ni da se upuštam u te avanture.

TheBigBang
11-08-13, 11:20
Kupio sam nove sajle za gas i kvačilo.
Sve je jasno i očigledno.Medjutim,ne shvatam kako da izvučem staru sajlu,kad je provučena kroz 'lulu' (zakrivljena cevčica)što ulazi u Bing karburator,a u tu cevčicu je zašrafljen podugačak šraf,na kojem se nalazi matica(za odredjivanje zazora gasa),e kroz taj šraf prolazi sajla,ali taj šraf na svom kraju je 'zgnječen',tako da sajla(koja na svojim krajevima ima one 'tegiće'),ne može da se provuče.

Ista je situacija i sa sajlom za kvačilo.Sve je jasno i očigledno i logično,sve dok ne dodjem do tog dela kako provući taj jedan kraj sajle kroz rupicu koja je puno manja.

Jedino je logično da kleštima svrljačim taj tegić na kraju sajle,pa da provučem sajlu,a onda ponovo navučem to parče metala('tegić)' ponovo na sajlu.

Može li neko da mi objasni kako da provučem/izvučem sajle od gasa/kvačila,jer mi je samo to problem,sve drugo je očigledno i jasno.

Inače,u Bing karbu sam promenio iglu i držač(osigurač)igle,postavio sam ga na drugu poziciju odozgo,tako da sada troši manje goriva.To je optimalna pozicija za 506,nisam probao(zbog turiranja)da daj držač(osigurač)igle,postavim na vrh,tj. na prvi položaj,od vrha igle.

mikser
11-08-13, 23:08
odvijes taj navrhu sraf rukom i izvuces komplet valjcic taj sa iglom,pa onda nadole izvuces sajlu iz tog lezista tu kao blobicu i prolazi nagore i vadis sajlu

TheBigBang
12-08-13, 02:38
Ne pitam to :)
To sam već uradio.Izvukao sam sve komplet iz karburatora i rasklopio.Nije to problem.Problem je što ne mogu da shvatim kako da provučem sajlu kroz rupu na kultivatoru,da bih taj valjčić (ili tegić koji se nalazi na oba kraja sajle),pa da ga zakačim.Sve mi je jasno i sve vidim i sve sam uradio.Samo je problem kako provući,(tj. izvući) sajlu,kad na krajevima ima tegiće (valjčiće) koji su veći od rupice na kultivatoru,kroz koju prolazi sajla.Znači,sajla šeta kroz gumeni crni buržir i na krajevima ima te male pritegnute valjčiće.Njih ne mogu da svučem sa sajle,jer su čvrsto pritegnuti.

brankomaster
14-08-13, 15:28
Molio bi za savet kako da očistim rezervoar iznutra, probao sam sa spicom od bicikla i onim žičanim vragom za kuhinju ali jos uvek mi izbacuje neki talog koji posle u karburatoru napravi kirvaj (kod predhodnog vlasnika je izgleda dugo stajao pun goriva pošto su svi elementi za dovod goriva ogrezli u prljavštini) , jel potrebno da bude prazan kod čišćenja ili da nalijem malo nafte?? svaki čas mi trokira u vožnji, pomozite.

dejan 351
14-08-13, 15:40
kad je vec toliko prljav,najbolje ga skini i operi cistim benzinom

brankomaster
14-08-13, 15:45
ok ali kako to fizički to da izvedem, da uguram nešto unutra, da ga samo bućkam....kako?

dejan 351
14-08-13, 16:13
ubaci sitan kamen (ne pesak),dobro ga protresi i tako nekolko puta,vodi racuna da ti ne ostane neki kamencic na kraju,zbog toga nemoj pesak jer postoji mogucnost da ostane malo po uglovima pa posle pravi dar-mar

mali.alen
23-08-13, 16:58
imam jedno pitanje. jučer sam primjetio da mi je motor od kultivatora pomiješao benzin i ulje (4 taktni motor). molim nekog ko se razumije da mi objasni kako se to moglo desit. inače kultivator je skoro novi (3 godine) Einhell, neki jeftini. to pomiješano ulje sam ispustio i nalio čisto, pa ću sad pratit šta ce se desavat

Philby
23-08-13, 17:30
Kako su meni objašnjavali to je najčešće do neispravnog karburatora, odnosno plovka. Preliva i pravi se prebogata smješa vazduha i goriva koje ne sagorijeva u potpunosti već se dio sliva niz stubline u karter.

Kakve je boje svjećica?

vica022
23-08-13, 21:33
najverovatnije ti je prevelik nivo u karburatoru i svo gorivo nemoze da proguta nego deo toga prodje kroz karike. ili ti slavina ostala otvorena a plovak i iglica nezatvaraju i nalije kroz karike. cesto paljenje pod sauhom pogotovu zimi ili zaboravljen sauh da se vrati isto to napravi. sve se vrti uglavnom oko karburatora i slavinice.kinez ko kinez koliko para toliko muzike.neznam kako su postavljeni ventili ali postoji mogucnost i tuda direktno u karter da sliva visak koriva izmedju usisnog ventila i vodjice

mali.alen
23-08-13, 23:47
Kako su meni objašnjavali to je najčešće do neispravnog karburatora, odnosno plovka. Preliva i pravi se prebogata smješa vazduha i goriva koje ne sagorijeva u potpunosti već se dio sliva niz stubline u karter.

Kakve je boje svjećica?

svjećicu nisam gledo. pogledat cu sutra

vica022
27-08-13, 15:22
skini i crevo sto vodi sa slavine u karburator i vidi kad je zatvorena dal nepropusta gorivo. a karburator ocisti ako znas ili ga daj majstoru da podesi nivo. to je jako bitno jer preterano mrsna smesa goriva brzo moze unistiti motor. spira film ulja sa sklopova koji su pod velikim opterecenjem a plus trosi sigurno preko duplo goriva sto nije za zanemariti. enhel je bas hobi alat i nije cudo sto cesto zeza. imam 2 testere kod kojih su oba karburatora se toliko rastelovala da se nemogu srediti. treba pogledati jer mozda i od viligera pasuje jer kinezi rade jedan motor sa sto naziva a sve skoro identicno

- - - - - - - - - -

evo prepravljene DMB pumpe slap 500 za zalivanje preko kipor motora na hondi F600. usteda 4-5 puta u potrosnji a zivaca tek da nepisem.http://imageshack.us/a/img191/6558/pbqx.jpg

srez
06-09-13, 22:33
Pozdrav još jednom. Nov sam ovde, a prostudirao sam temu od početka do kraja i shvatio da ima bistrih glava i veštih ruku pa bi mi svi predlozi i/ili gotova rešenja dobrodošli. Naime, dopalo me da održavam u životu malo bašte, nešto voćnjaka, starog koji se ne prska, i vinove loze (koja mora da se tretira). A pošto ne živim (stanujem) tamo gde je sve to, a "pozajmljivači" su mi već orobili garažu i "uradili" motornu testeru i trimer, ništa od alatki ne smem da držim tamo. Zbog toga, kao puž (sve svoje sa sobom nosim) sam i kupio malu frezu koju mogu da utovarim u gepek od kola (astra karavan). I nije mi potrebna veća jer se bašta ore i tanjira traktorom, samo da isfrezira koliko mogu da posejem tog dana. U tom momentu najpovoljnije, i blizu, ispala je mio standard model 265 (sa B&S motorom 2KS). Izgurala je nekako prošlu sezonu, ove već više sam proveo oko nje nego u bašti da bi pred kraj ispustila dušu: nema kompresije, karburator se raspao (odvalio se deo koji drži filter vazduha) i neće više ni da upali. Naknadno sam saznao, od prodavčevog rođaka, da je u nju sipao mešavinu ("ne može da škodi") iako je 4taktni motor i da se ne bih natezao i gubio živce...
Moje pitanje je: da li kupiti neki Tomos UMO motor (kao na modelima 350) ili na ovom raditi generalku tj. imate li predstavu ima li delova i koliko je isplativo. I da li Tomosa koristiti sa reduktorom broja obrtaja ili bez (odn. kupiti takav za 60-70 eur?) Nadam se da ću uspeti da umetnem slike.
Ili, da li su ovi motori prejaki ili preteški za nju i šta znate i mislite o njima http://www.kupujemprodajem.com/HONDA-motor-5-5ks-4808556-oglas.htm?filter_id=38614435.
Još jednom se izvinjavam ako sam nešto pogrešno uradio, nisam još naučio u detalje kako ovo radi, ali bi mi svi predlozi ili gotova rešenja dobrodošli.
Nisam uspeo da uguram slike direktno (da li zato što sam nov) pa da pokušam ovako: http://www.dodaj.rs/f/16/NT/3sen3S2m/dscf4373.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3F/10a/zbUJj95/dscf4376.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2y/wT/AVrtQXm/dscf4378.jpg

vica022
07-09-13, 10:05
ja koliko vidim to je honda F400 sa brigs motorom. tast mi je imao istu samo sam mu motor ubacio od moje F 600 a to je g 200 motor od 5ks.uz male prepravke moze se prilagoditi kompletan. zaboravio sam je slikati da vidite kako izgleda. ja ti iskreno nebih preporucio tomosov motor jer je to picajzla od motora. prvo slab a drugo kvarljiv i nepouzdan. cesto sitnice zezaju da ti istera zivce.bolje uzeti kineza benzinca cetvorotaktnog jer ni potrosnja nije zanemariva.mnogo manje trosi od tomosa. za brigs motor je tesko naci kvalitetne delove. tast je radio na njegovom brigsu i sve otkazalo za godinu dana. kad bi nasao G35 ili G 150 hondin motor to bi bila premija jer je original za tu frezu. brigs motor jeste dobar dok je original ali sklon pregrevanju i posle je jako tesko uraditi ga.moja preporuka ti je G150 motor jer svih delova za njega ima i to je jedan od najpouzdanijih motora a dosta odgovara delova i od G200 motora. to je oko 4ks motor i delovi su pristupacni svi

srez
08-09-13, 00:20
Uh, hvala za presudu (za Tomosa) po kratkom postupku.
Na knjižici koju sam dobio uz nju piše Mio standard 265, doduše na naslovnoj strani jeste F400 ali unutra na slikama je baš ovaj model. Bar na prvi pogled razlikuju se po upravljaču (guvernalu), ova nema mogućnost regulacije gore-dole i levo-desno (za uz vrstu) već samo može da se okrene unazad za 180 stepeni. I to nebaš praktično, treba odviti dva šrafa s maticama. A ima dve brzine napred i rikverc (ne znam kako je na F400).
Što se tiče Hondinih motora, evo već mesec dana unazad blesim po svim mogućim oglasima ali se ne sećam da sam video koji, možda i jesam ali nisam znao ovo što sada znam pa mi promaklo. A i ko bi prodavao dobar motor ako je dobar, a i ako nije da ga kupim pa ja da ga radim ispada skuplja ... od masla.
Ostaje Kinez/Korejanac ili šta je već. Ima li konkretnih (praktičnih) iskustava s njim, najviše me zanima da nije pretežak i da nije presnažan. I ima li delova ako danas/sutra nešto crkne?

brankomaster
08-09-13, 01:08
Primetio sam danas da mi 506 odmah po paljenju i pri malom gasu primetno dimi, mesavinu sam pravio strogo prema uputstvu sa stihl uljem. Posle krace voznje i pri vecem gasu znatno manje dimi, ljudi koji se doznaju kazu da je kompresija ok. Kultivator sam oterao kod majstora i on mu je podesio paljenje, zamenuo neke dihtunge i ulje. Ne gusi se, ne gubi na brzini niti se gasi samo mi nekako cudno dimi ( ovo govorim iz perspektive vlasnika 507 pa bas i nemam iskustva sa dvotaktnim motorima). Svecica mi ne pravi problema niti imam potrebe da je cistim. Ponekad iz auspuha kapne kapljica dve crnog ulja, ali to je stvarno jako mala kolicina.Molim za savet, plasim se da ne radim nesto pogresno posto sam ga skoro pazario a ne bi voleo da radim neke vece i skupe popravke.

TheBigBang
08-09-13, 01:41
Imam 506sx isto mi se dešava, ali ne tako često.Primetio sam, kada je na nekom nagibu, hoće da krene to crno ulje iz cilindra, pa na auspuh da izlazi.Pitao sam ,rekli su da je to normalno.Koliko je normalno, ne znam.Za dve godine,koliko ga imam, samo jednom mi je žešće dimio i to onda kada sam mu prvi put promenio sva ulja i očistio petrolejom gornji i donji most.Za menjač sam samo dolio SAE80,nisam ispirao petrolejom.Tada mi je samo taj jedan put dimio kao Ćira, i tada sam prvi put video to crno ulje da izlazi na auspuh.To se desilo ovog proleća.Dimio je 1h i od tada nikada više.Povremeno vidjam crno ulje, ali ne tako često.Pošto uglavnom sam menjam priključke koje imam za njega, dešava mi se da zaboravim da skinem posudu za ulje na filteru za vazduh, jer postavim imt506 u položaj da prednji deo bude izdignut i tada se zamasti onaj žičani filter u filteru za vazduh,jer u posudi imam SAE30 ulje.To su neke moje sugestije koje su se meni dešavale, možda i tebi pomognu.

Vulkan
08-09-13, 01:43
To je čini mi se uobičajeno kod dvotaktnih motora, malo više dima dok ne počne opterećenje da se zagreju.

TheBigBang
08-09-13, 01:47
Moj ne dimi nikada, ali baš nimalo.A kada je dimio taj jedan put (kada sam mu dolio SAE80 i Redma O), dimio je toliko da nisam ništa video oko sebe,bio sam u belom oblaku dima.To je izdimio taj jedan put i od proleća ga nisam video nijednom više.Radi normalno..osim što na cilindru zna da zamasti svećicu i da ispušta isto to crno ulje na auspuh.Mešavinu pravim regularno.Koristim Husqvarnino HP ulje, sa onom mericom na boci.Pre Husqvarne sam koristio Dolmarovo,oko godinu dana, a posle njega Stihl ulje i od letos sam krenuo Husqvarnino.

vica022
08-09-13, 09:49
dok su hladni moraju malo da dime. e sad jednu stvar mnogi zaborave a to je da pre paljenja dvotaktnih motora treba izmuckati rezervoar malo. ulje uvek tezi da ide ka dnu i kad se upali prvo mrsnija smesa ode u karburator. a nebi trebalo vecu kolicinu goriva nikad ni drzati unutra ako se ostavlja duze od 15 dana.stara mesavina je najopasnija za dvotaktne motore. iz svake moje dvotaktne masine po zavrsetku posla ako je nekoristim duze vreme izvucem svo gorivo i sipam u sledecu koju koristim. sve sto duze odstoji od 2-3 sedmice ide u kosacicu .imt ima mali stepen kompresije i teze sagori ulje u pocetku ili prilikom rada na leru i malom gasu. karburator je cesto rasipnik goriva i dobije vise nego treba i to vecinom znacajno utice na rad i zamascivanje. posto je i potrosac vecina gleda da radi na sto manjem gasu i problemi su tu. da negovorim da mu je i paljenje boljka. to su masine koje su davno trebali prekinuti da proizvode.tehnicki promasaj.

- - - - - - - - - -

Uh, hvala za presudu (za Tomosa) po kratkom postupku.
Na knjižici koju sam dobio uz nju piše Mio standard 265, doduše na naslovnoj strani jeste F400 ali unutra na slikama je baš ovaj model. Bar na prvi pogled razlikuju se po upravljaču (guvernalu), ova nema mogućnost regulacije gore-dole i levo-desno (za uz vrstu) već samo može da se okrene unazad za 180 stepeni. I to nebaš praktično, treba odviti dva šrafa s maticama. A ima dve brzine napred i rikverc (ne znam kako je na F400).
Što se tiče Hondinih motora, evo već mesec dana unazad blesim po svim mogućim oglasima ali se ne sećam da sam video koji, možda i jesam ali nisam znao ovo što sada znam pa mi promaklo. A i ko bi prodavao dobar motor ako je dobar, a i ako nije da ga kupim pa ja da ga radim ispada skuplja ... od masla.
Ostaje Kinez/Korejanac ili šta je već. Ima li konkretnih (praktičnih) iskustava s njim, najviše me zanima da nije pretežak i da nije presnažan. I ima li delova ako danas/sutra nešto crkne? za tu hondu je malo teze naci dobar motor iz razloga sto je mali potrosac. sve skoro na tvojoj hondi istovetno je F400. oznaka je zbog slabijeg motora i par sitnica.kinez nije losa solucija i nije skup .nasao sam tastu za 100 eur nov. sve ce ih vise biti i povoljnije tako da ce i delova biti. raspitacu se malo ako nadjem hondin kakav povoljno. nisu skupi delovi i ima sve za njega. ta oznaka 265 ti je snage motora i zato se razlikuje. ima vise verzija motora koji su ubacivani na tu sasiju. tvoj je najslabiji 2kw sto je 2,65 ks. ima sa brigsom od 3,5ks i dva hondina G35 i G150 motorima i stariji model G 42 koji je preteca ovih.moze se skoro zgodno da ubaci G200 motor od F600 -620 honde jaci je i malo tezi a to i fali toj frezi [ malo tezine] posto mi je tast pirocanac poklonio sam mu moj motor G200 i prilagodio toj F400 sasiji. kazem minimalne izmene i plus sam je ubrzao time sto sam original remenicu okrenuo kontra tako da bi iskoriscenje motora bilo bolje. kod mene je F600 honda sa kipor koreanskim motorom koji je sebe otplatio za godinu dana samo na razlici potrosnje goriva [ 280 eur]. ima slika gore gde sam i pumpu DMB prebacio da ide preko njega.taj motor je iste snage ali duplo tezi od hondinog 40 kg .

srez
08-09-13, 09:54
OK, hvala, menjamo kriterijume pretraživanja oglasa pa ispočetka. Nego, kako ide sa montiranjem remenice, mora li da se urezuje navoj u radilicu ili "ima fora"?

vica022
08-09-13, 10:37
za koji motor mislis. na hondinim G35-150 ti je sve original i precnik remenice isti. sve de sraf u sraf. za kineske ce trebati praviti sad je pitanje dal je konusan ili ravan izlaz radilice.kod mene je na kipor dizelu konusna radilica i vijak je osigurava. nista problematicno. ako vec hoces kineza onda je najbitnije videti kakav je raspored rupa za pricvrscivanje za sasiju i prilagoditi pravac remenici. ja sam kipora da kazem zgodno prilagodio i onda resio pravac remenice za pogon. ovu tastu sto sam prilagodio isto je jako prosto skoro original je legao motor od F 600 na F400.

TheBigBang
08-09-13, 13:19
dok su hladni moraju malo da dime. e sad jednu stvar mnogi zaborave a to je da pre paljenja dvotaktnih motora treba izmuckati rezervoar malo. ulje uvek tezi da ide ka dnu i kad se upali prvo mrsnija smesa ode u karburator. a nebi trebalo vecu kolicinu goriva nikad ni drzati unutra ako se ostavlja duze od 15 dana.stara mesavina je najopasnija za dvotaktne motore. iz svake moje dvotaktne masine po zavrsetku posla ako je nekoristim duze vreme izvucem svo gorivo i sipam u sledecu koju koristim. sve sto duze odstoji od 2-3 sedmice ide u kosacicu .imt ima mali stepen kompresije i teze sagori ulje u pocetku ili prilikom rada na leru i malom gasu. karburator je cesto rasipnik goriva i dobije vise nego treba i to vecinom znacajno utice na rad i zamascivanje. posto je i potrosac vecina gleda da radi na sto manjem gasu i problemi su tu. da negovorim da mu je i paljenje boljka. to su masine koje su davno trebali prekinuti da proizvode.tehnicki promasaj.

Baš tako.Delim mišljenje.imam imt506sx vec drugu godinu, ne mogu da kazem da nije borac,u principu..za ono za čega sam ga koristio,radi posao i mogu reći da sam prezadovoljan.Ali je problem snaga i eto, te 'sitnice' koje si naveo.Ja sam prošle zime sve ispraznio iz njega,ovde su mi rekli da to nije dobro..ali sam na proleće ove godine,kada sam došao na selo,kresnuo ga iz prve.Znači, nije radio od oktobra do aprila.Iz prve.Što se karba tiče, položaj igle sam mu namestio na drugu poziciju (od vrha igle).Nisam nešto testirao koliko sada troši, ali je onaj 'osigurač' u obliku slova U bio spao ne na poslednji položaj (zarez) na igli, već ispod..tako da sam menjao komplet i njega i iglu.
Meni ne dimi baš nimalo, kada se tek startuje mašina, možda malo..ali to je neprimetno.U toku rada ga i ne primećujem (što se dima tiče).

Uglavnom radim u prvoj brzini sve,dovoljno mi je snage..

brankomaster
08-09-13, 19:22
Sto se tice muckanja to redovno praktikujem, i uvek ga posle paljenja ostavim petnajstak minuta da radi u prazno pa ga tek onda isteram. Sto se frekvencije upotrebe tice to je jednom sedmicno i ne mogu puno da uticem na to zbog drugih obaveza ali ne verujem da ce se nataloziti bas toliko prljavstine. Sto se dima tice pojavljuje se na pocetku rada i ponekad kad ga pod teretom teram nuzbrdicom pa mu dodajem gas, po asfaltu ga uglavnom ganjam trecom bez frke i sa 400, 500kg sljiva dok letnjim putem i dolmom drugom sa manjim gasom. Kad uhvati zalet skoro da ne dimi (kao dobar motorbicikli). Sva ulja mi je majstor zamenuo i nastelovao karburator, po njegovim recima neki semering mu je ispustao ulje iz menjaca zbog toga je napljuvao u izvodnu granu auspuha pa je dimio kao vrag, ja sa tim nemam blage veze ali kao sto sam i rekao ne dimi tako jako kao pre opravke ali desava se ponekad.

robi89
08-09-13, 20:31
e ovako posto radim ceo dan evo i ja da se oglasim malo srez ako te interesuje imam ja da ti prodam motor la 300 120evra potpuno ispravan i garantujem za njega ja sam ga skinuo jer sam kupio dizela na njega skinut je sa labin progresa...ja sam radio sa njim ali mi je uletela kombinacija za dizel motor koja je bila veoma povoljna i onda sam ga kupio...sad kako oces pozz...
vica 022 e mogu samo da te pitam nesto koliko goriva trosis godisnje u frezu???? ako ti se isplatio samo preko potrosnje goriva?? normalno je to da pasu motori od f600 serije na f400 serije jer su motoru potpuno isti samo im je razlika u kubikazi......nista vise ali oglavno su sve to isti kalipi....a ti koreanci,kinezi,i ti dizel motori su svi tj.velika vecina su sa konisnim radilicama....
a za dvotakne masine je sasvim nirmano da dime dok su hladni i naravno sve zavisi i od mesavine ako se malo pretera odmah se vidi i primeti kako purnja.. pozz ljudi..

vica022
08-09-13, 23:10
nepisem koliko sipam goriva.usluzno samo oko 1ha ovog proleca isfrezovao i plus mojih oko 40ari baste. skoro svaki dan je u upotrebi sa prikolicom i od pre 3 meseca zaliva bastu svaki drugi dan ili svaki treci po 3-5 cas. sad izracunaj. dvotaktni DMB slap 500 za 5 sati potrosi oko 5 -7L benzina a sad ista pumpa na hondi 1L-1,5 L u zavisnosti od kvaliteta nafte.

robi89
09-09-13, 00:38
pa dobro to stoji ali dizelasa i dvotaknog benzinca nemozes da upored nikako ......jer dvotaktni motori zdredu gorivo, koliko ja znam...e sad ako gresim ispravi me....
ja sam ovog prolec vodeci evidenciju sa mojim tlabincem i dezil motorom izfrezao 12 hiljada kvadratnih metara....e sad i jos moje da neracunam..oko 30 ari +pokoseno oko 500 bala sena sta livade sta deteline..tako da neverujem da trosis vise goriva od mene pa samo te samo zato pitao za potrosnju....a sa benzinskim motorima nebih smeo u takav posao da se uputim pogotovo sa dvotaktnim masinama honda je jedan od najsigurnijih benzinskih motora ali sve ovo ostalo je 0 tako da druze moj ako neko radi sa motokultivatorima onda mogu reci slobodno da samm to ja nije da se hvalim ali sa ova moja dva motokultivatora uradim toliko da pojedinci sa manjim traktorima nerade tooliko.........dizel je mama za sve ostalo..... naravno ako oces ozbiljno da se bavis tim uslogama freziranja i oranja baste na manjim povrsinama i nemas traktorce onda kultivator ali obavexzno dizel....ja uglavnom uzimam evro dizel na nisovoj ili lukoilovoj pumpi kad me put nanese onda i na OMV i nemam zamerki nikakvih kako leti malo teze zimi ali masine pale bez problema sto se goriva tice.pozz

vica022
09-09-13, 10:04
zbog usluznog rada sam i ubacio dizela a pumpa iako je nova trosi ko djavo tako da sam je rastavio preradio i sad preko honde ide. tu mi je najveca razlika i usteda. njen original motor mi je bio perfektan i sad je kod tasta. ali karburator mi je otkazao skroz i prosipao gorivo a nisam mogao naci original dobar. zato sam se odlucio za dizela i nimalo nisam pogresio. kazem ti sigurno sam samo na razlici potrosnje otplatio.radi dosta i to teskog friziranja jer zemlje su jako teske za obradu ovde. zato imam posla jer ni traktorski nemoze da odradi kao ona. po dubini pogotovu a to je za baste potrebno. evo i sad idem par plastenika da radim i to suvih ko beton. ali 1000 din po aru nije malo.uradim svakome sto bolje ko sebi sto rekli i svi zadovoljni.

brankomaster
10-09-13, 00:04
Interesuje me na koji nacin bi mogao da konzerviram rezervoar posto cu na jesen da ga skinem i detaljno ocistim iznutra (po uputstvu sa foruma) i ofarbam spolja. Kultivator necu paliti do sledeceg proleca pa bi voleo da znam kako da ga sacuvam od rdje i propadanja, da ga napunim naftom, cistim benzinom ili je mozda bolje da ga drzim praznog. Ako imate jos neki savet za odrzavanje masine koja tako dugi period nece raditi.

vica022
10-09-13, 10:33
prazan rezervoar je najgora solucija. mnogi praktikuju naftu, mada kad je pun vazduha nema i skoro je nemoguce da dodje do koroziranja. ja sam u hondu pre sipao mesavinu i upalim je da odradi malo na nju zbog karburatora i tako ostavim samo malo promuckam ponekad i cist je bio 33god a i sad je u upotrebi.na kiporu je pun eurodizela uvek tako da ni tu nebi trebalo imati problema. najgore je prazan izuzev naravno plasticni rezervoari koje praznim skroz.[ testera i trimer i cl] sve dvotaktne obicno upalim ponekad bar svakih mesec dana i to sa malo jacom mesavinom i drzim ih na suvom [gde je minimalna vlaga].ako je neces paliti mozes skinuti svecicu i usuti malo ulja i okrenuti koji krug. samo je onda teze upaliti kad ustreba. zato ih vecinom palim ali sa jacom mesavinom 3-4% i nema problema.

moskva
11-09-13, 12:51
Pozdrav svim forumasima.Nov sam u svemu ovome pa nemojte zameriti ako nesto nije po PS-u.Imam imanje u Ljuboviji koje mi je ostalo jos od cukundedova,pokusavam da ga odrzavam koliko je to u mojoj moci.Vecim delom je imanje pod sljivama,tako da se uglavnom bavim proizvodnjom rakije I suvih sljiva.Pratim ovaj forum vec osam meseci I zahvaljujuci njemu od nedavno sam postao vlasnik MTK IMT 509,sa originalnom kardanskom prikolicom.Kao novajlija u svemu ovome primetio sam nesto cudno na njemu.MTK je 1998 godiste,u odlicnom stanju,sa svim fabrickim na sebi.

Kod bivseg vlasnika je freza stajala malo duze vreme u garazi I nije koriscena.Kako god,primetio sam kad ugasim frezu I dodjem ponovo da je upalim na filteru vazduha kao da je malo zamasceno.Kao da izbacuje malo ulja na tom mestu.Kada sam ga kupio covek mi je sipao malo loz ulja da imam da ga odvezem ,medjutim posto nafte I loz ulja vise nema,ja sam sipao euro dizel,dok ne nadjem loz ulje.Kada sam mu sipao euro dizel posle upotrebe freze ceo filter vazduha je bio preplavljen od ulja.Kada sam mu sipao loz ulje vratilo se na normalno mada I dalje mislim da vrlo malo zamascuje.Mozeli mi neko pomoci oko ovog,malo sam se uplasio jer tek sam uzeo frezu I nisam nikad cackao oko nje.Siguran sam da ce te mi pomoci,jer ovde ima dosta pametnih ljudi sa mnogo iskustva.Veliki pozdrav,i unapred hvala.

iksi
11-09-13, 12:59
i ja imam isto 509 i nemam problema sipao sam mu i loz ulje a sipam mu i euro dizel nisam primetio isto se ponasa i na lozu i na evro dizelu

moskva
11-09-13, 13:31
Ne znam.Samo se plasim da nije nesto ozbiljno.

mikser
12-09-13, 00:05
moskva to se i meni desalo na tomo vink.dok sam sipo evro.sad sipam lozu il gasno crveno ne izbacuje nista.ako sipas evro na rezervoar naspi malo ulja za mesavinu cep ili dva pa probaj. prico sam sa majstorom o tome on mi kaze da skinem filter vazduha i vidi se dal ima garezi ako ima onda ventil ne zatvara dobro pa provuce vazduh. prvo obrisi dobro pa naspi ulja u gorivo,i naravno ulje u filteru mora biti do pola rupa ne preko.
evro dizel je uzas sipajte gasno kazu da je masnije.

vica022
12-09-13, 09:07
proveri ti vazdusni filter prvo. sace dobro operi u nafti ili odmascivac za pranje motora. potopis ga u donju posudu filtera kad operes i ostavis malo da se otkiseli. vrucom vodom ga posle isperes i ako imas kompresor izduvaj dobro . skini ceo filter od motora pa upali i vidi dal neizbija kompresiju slucajno . posto je duze stajao moguce da ventili malo zagarave ali to bi trebalo da nalegne u toku rada. a posto ima i lepih godina pitanje je i vodjica ventila dal nemaju lufta. u filter nemoj sipati previse ulja jer i zbog toga hoce izbacivati ili uvuci malo ulja u sam motor. ni ja nepraktikujem euro dizel jer nema potrebne aditive pa vecinom bosanski lozak sipam i najbolje se pokazao.ako vec sipas euro dizel naspi malo dvotaktola oko 1% je sasvim dovoljno cak i mnogo. samo da ima bolje podmazivanje pumpa.

moskva
12-09-13, 15:10
Cim budem otisao u selo odmah cu se pozabaviti sa tim filterom.Kod mene je tamo strasno brdovito I velika je strana,pa mozda ako ima malo vise ulja nego sto treba izbaci.Probacu sve sto mi bude palo na pamet.Kada sam sipao euro dizel,rezervoar mi je bio potpuno prazan,a krenuo sam da prevucem neke sljive,mislio sam ako sipam litar dva samo za toliko nece mu nista biti.i primetio sam da je ovaj euro sto sam ja sipao bio proziran kao voda,bezbojan,sto me isto malo zacudilo.Iskreno ni meni se ne sipa ovaj euro u te masine,hvala Bogu tu je Bosna pa cemo se snalaziti za loz ulje.

vica022
12-09-13, 18:07
moskva znam te terene jer sam iz krupnja rodom.hoce ako ima malo vise ulja u posudi a radi pod nagibom da uvuce ili zamasti.nista strasno samo nemoj previse sipati. to ulje samo na dnu lepi teze cestice i nije bitno tacno da ga ima. kad radis pod kosinama i vecinom tim terenima sipaj do ispod rupica na posudi.malo ce i u radu samom razraditi se i ocistiti motor nije to nista strasno.svi naftini derivati su potpuno bezbojni i samo se farbaju da bi se raspoznavali. ja umalo vecu glupost nisam napravio skoro. umalo nisam nasuo bezolovni u dizel frezu.obe kantice iste a oba bezbojni. srecom osetih miris benzina pre nego sto nasu u rezervar. a u zurbi malo treba. sipam ja i bezolovni nije los samo dodam ulja malo. D2 nasa nafta mi je najgora nasa kad sipam. dosta vise potrosi a gubi i na snazi i vise cadi. bas losa. zato kupujem bosanski lozak jeste skuplji jer u selu ga jedan prodaje ali potrosnja dosta manja

Crnobrnja93
12-09-13, 22:43
Ima li neko iskustva sa Kawasaki motokultivatorima ili nekim drugim manjim masinama? Kvare li se, ima li rezernih delova?

vica022
13-09-13, 09:43
sve japanske masine su jako kvalitetne ali honda je pretezno zastupljena i za nju je najlakse za delove. za ostale marke je sigurno mnogo teze za delove. kavasaki nisam video sem par trimera u rumi i kazu da su jako kvalitetni. ali to je sve doslo iz inostranstva a kod nas je veliko pitanje za delove i cenu istih

srez
14-09-13, 10:14
@Robi89, hvala na ponudi, skroz je OK, ali mislim da bih malo preterao ako bih skinuo nešto od 2 KS sa freze pa stavio nešto od 7 konja. Ipak ne bih želeo da je "pokidam" za jednu sezonu.
I izvinjavam se što ne odgovorih ranije, ubija nas (državni, ko bi rekao) posao.
@vica022, takođe se izvinjavam što ne odgovorih ranije. Na kineza sam mislio, za Honde pretpostavljam da su šraf na šraf. I koliko sam mogao da shvatim gledajući slike po oglasima svi kinezi benzinci imaju valjkastu (ne konusnu) osovinu.

stewwa
14-09-13, 21:16
moze li neko da mi kaze cemu sluze rotori za kultivator?

vica022
16-09-13, 00:32
ajd neku sliku da vidimo na sta mislis konkretno.postoje rotori koji se stavljaju umesto motika i isto sluze za frezovanje .mislim da se oni koriste za meksa peskovitija tla. ako mislimo na isto

stewwa
16-09-13, 11:18
to sam i mislio treba mi za jednu parcelu koja je dosta peskovita pa nadam se da cu s njom brze da zavrsim poso. slike nesto nece

- - - - - - - - - -

evo nasta sam mislio http://www.youtube.com/watch?v=aB6xkGeSnr0

vica022
17-09-13, 20:45
ako je dosta peskovita tu ce rotori dosta pomoci. klasicne motike se prilicno ukopavaju i ceo mkt tone duboko.i kod mene se javlja taj problem kad je mekano za frezovanje jer mi je motor sad dizel i duplo tezi pa se ponasa kao sa oba prednja tega. ukopa se preko 35cm do samog kartera motora pa moram da napustim i cekam da presusi zemljiste.ali to je vrlo retko jer su kod nas zemlje izrazito tvrde za obradu

brankomaster
22-09-13, 22:13
molio bi za još jedan savet, pošto sam ranije vozio 507 nisam nikada imao problema sa kretanjem iz mesta ili pri promene brzine, već sam pod vrlo malim gasom moga da startujem iz stajanja (ul laganu puštanje kvačila i tek malecko dodavanje gasa, fino , polagano bez trzanja), dok kod 506 sam primetio da ako ga pri malom gasu ubacim u 3. i lagano puštam kvačilo hoće da se ugasi i posle toga obično jako teško pali, presisa i ubrlja svećicu pa sleduje čišćenje i gubljenje vremena i živaca, tako da sada praktikujem da ga krećem iz mesta sa priličnim gasom pa svaki put propisno poskočimo a i motor mi nekako krklja, ako ga vozim drugom moram vrlo brzo da ga prešaltam u treću i dodam mu dosta gasa da ne bi stao. U praznom hodu normalno radi i pri minimalnom gasu on u prazno može ceo dan da šljaka bez problema. Sve u svemu ne zvuči mi nikako dobro i bojim se da ću zeznuti nešto, na koji način bi mogao to srediti da ne bi došlo do nekog većeg loma. Posle kad se zaleti ja nemam nikakve frke sa njim ide ko raketa, samo to kretanje iz mesta i promena iz nižeg stepena prenosa na viši. Skoro sam ga vozio kod majstora i on je "naštelovao sve kako treba", bar je tako rekao kad sam mu dao novce....

mikser
22-09-13, 23:04
taj 506 sluzi samo za stelovanje zivaca,imo sam ga 15 dana i daleko mu lepa kuca,krv mi je popio.

brankomaster
22-09-13, 23:57
istina, ali obzirom da su mi 507 ukrali jedino mi preostaje da naučim da živim sa njim, pošto je to jedina solucija koju mogu sebi da priuštim. Što mu pre upoznam ćud lakše će mi biti.

TheBigBang
23-09-13, 13:56
Kako ukrali?

Inače,identično se 506sx ponaša i kod mene,kada prebacujem iz nižeg stepena prenosa u III,ako je na ručici mali gas,izgasi se.Kada dodam gas,prebacuje Ok.

brankomaster
23-09-13, 15:14
majstorski, obili elzet bravu, otkinuli lokot i pokrivili metalni ram vrata, zatim porusili ogradu baste i prebacili ga u komsijsko dvoriste gde nema nikog ( za to je trebalo jako puno vremena i bilo je prilicno bucno, a i transport je trebao biti spreman posto 507 nije bas lagan). To je uradio neko ko je znao sta radi. Velika greska je i na meni posto zimi na selo odlazim samo jednom nedeljno u kontrolu ali sam racunao da brava i lokot nest znace, odnosno da neko jos ima savest. Ali eto nisam racunao da haraju divlje horde koje nemaju zorta od zakona niti od sveta i da im je bas svejedno. Bilo je i ranije kradja na selu ali u zadnjih par godina je katastrofalno, ove godine su mi odneli dva velika snopa granja sto sam za kazan spremio cak i prazne balone od 5l koje sam ostavio da zalivam voce. Zato sam i uzeo polovan sto jeftiniji da bi imao manje stete ako me opet pokradu. Cim obavim poslove skidam mu tockove i upravljac i sklanjam ga na sigurno. Hvala za savet, jako mi je tesko da se naviknem na njegovu cud, onaj 507 je radio kao sat, nekako je bio dosadan, kresnes na pocetku i ugasis kad dodjes kuci, samo jednom sam mu otkinuo sajlu za paljenje i to je sve od problema, kupio sam ga novog u bolja vremena i vozio svega 50 tak puta godisnje zbog sljiva i posle u garazu, kad sam ga oterao da mi zamene sajlu majstor vidi godiste i pita jel ti ovo uopste koristis.

TheBigBang
23-09-13, 18:26
A policija ima pametnija posla?Kao,na selu se ne zna ko krade?Ma to te oni skupa odradili,zato i ne mogu da nadju 'lopove'..;)

brankomaster
23-09-13, 20:21
gospoda drugovi kazu svako treba da cuva svoju imovinu, nemaju oni vremena da se time bave??!! kazem ok, onda ako ih ja pronadjem sam cu im i kaznu odrediti. a ne, to ne moze tako, onda ces ti pred lice pravde. tada sam video koliko je sati i da od moje masine vise necu videti ni sraf. posle pune dve godine kupio sam ovog 506 pa se sad zafrkavam sa njime, ali kako mi se cini nisam pogresio, posto je za moje potrebe odlican samo jos da mu naucim neke cake oko odrzavanja i bicu cak vrlo zadovoljan.

TheBigBang
23-09-13, 21:00
Ja sam prezadovoljan.Za ono za čega je namenjen,radi iz sve snage.Jedino što su meni,u medjuvremenu,porasli apetiti,pa bih da orem i freziram veće površine,a to sa 506 ne može.Može,ali se ne isplati u svakom aspektu.Za baštu,do 15tak ari je idealan i za oranje i freziranje.Ja mog 506 ne pogonim nikad više od I brzine,sa 1/3 gasa.To mi je dovoljno za sve što radim sa njim.
Mogu ti reći kako da našteluješ karburator,da troši manje mešavine.Ali za to bi morali fonom da se čujemo,jer ne može ovako,preko poruka.Nije teško,ali ima da se priča :)

A to sa policijom i zakonom,ne razumem,pa nećeš valjda u krevet da nosiš motokultivator?Jesu izlazili na uvidjaj?Ustanovljena provala i kradja?Pa?

vica022
23-09-13, 21:04
uzmi jedan veliki malj pa ga opici odozgo i nastelujem mu motor u trenu. bolje nego on tebi. vecina to verovatno zna ali nemogu 506 da smislim .to je toliko promasena serija i to po svim pitanjima. resavajte se tih sra..... dok je vreme i nije vam zivce i novce uzeo. ono sto se zove mkt a trosi vise od mog auta u moje dvoriste nece nikad uci a kamo li na popravku.ja ufrezujem sa rezervoarom od 3L ono sto ona radi sa tenkovkom. i kazete presisa i cisti svecicu. e stvarno neznam zasto joj se to desava

brankomaster
23-09-13, 21:36
karburator planiram da remontujem totalno, pazaricu novi plovak, iglicu i diznu na jesen kad ga rastavim i verovatno oterati kod ovog coveka koji mi je vec radio oko kulivatora, posto je rekao da sa ovim starim delovima ne moze puno da uradi posto su dosta propali, videcu kako ce se tada ponasati. dosla je milicija kad sam ih zvao, malo su se promuvali naokolo bez ikakvog fotografisanja ili pisanija, setali se par minuta ukrug i otisli uz komentar da ljudima svaki dan nesto nestaje. Ja sam posle toga bio bas uporan i odlazio redovno u stanicu da se rapitujem, pogotovo kad sam video da ce ove godine biti jako puno sljiva ali jasno su mi pokazali da im ne dosadjujem vise, ako oni kazu da rade na tome kako da ja to proverim? nikako! sto se malja tice, veruj mi i ja bi rado vozio neki 509 ili tako nesto bez problema, nebi mi tesko palo,samo bi se tada uvezao lancem oko tocka i spavao u garazi, sto mi opet ne garantuje da mi nece odseci nogu i odneti kultivator. ovo je bilo kompromisno resenje taman tolika suma da me ne otera do prosjackog stapa a masina dovoljna za posao koji radim pa makar morao da trpim sve njene kaprice i nedostatke, a kako citam ovde sa time se moze izaci na kraj uz dosta strpljenja, malo znanja i par casica rakije pa cu ipak probati.

vica022
23-09-13, 21:53
sve se moze kad se hoce . sta da kazem drugo nego nek ti srecno posluzi. sto se tice kradja ja sam srecno opet prosao ali zahvaljujuci tome sto sam sve skuplje od alata i masina prebacio kod druga dok sam bio odsutan od kuce. nestalo je oko 600-700 eur opet vrednosti sitnog alata i delova . cim nema nikog u blizini ciste sve redom. kod nas su ukrali kombajn u po bela dana na bankini ispred kuce dok je covek otisao da ruca. i nije pronadjen. sta dalje reci a zna se da je dobar deo milicije umesan u sve to i da dele. mnogo kradja a nista nadjeno

brankomaster
23-09-13, 22:08
bas vezano za lopovske horde, mozda nema veze sa temom ali nadam se da administracija nece zameriti. Imaju novi stos za kradju sljiva par mladjih ljudi (uglavnom devojke i zene) idu sa kantama sa jedne strane vocnjaka a sa druge strane na dolmi ide auto i svugde ukradu po kantu dve, ako ih uhvatis kazu eto par sljiva od zelje da pojedu ili za pekmez...cisto da budete na oprezu to nisu ocajne dame u nevolji koje vole pekmez od sljiva....

dejan 351
25-09-13, 20:28
mozda nekom treba

http://www.limundo.com/kupovina/Masine-i-alati/Poljoprivreda/pumpa-od-507/16985465

Tintoreti
25-09-13, 23:23
Vredi li cemu ova pumpa? Ima li neko iskustva sa njom?

German hunting terrier | Jagdterrier