Motokultivatori - opšta tema

@ yt1rdi
ne znam kakav je kod tebe plug, da li je original za 509 jer ljudi i prave male plugove za kultivatore. ovaj moje je orginal prevrtac, veliki dosta. da bi orao obavezno moras imati obe ispravne blokade ( naravno uz plug si sigurno dobio tegove i kandze jer ako nisi od oranja nema nista ). nije toliko problem orati ledinu sa njim. tada ide lepo, ubacis u drugu i picis, ali ako je mekse zemljiste ima da se upisas od muke, mada u sustini sta god budes orao motokultivatorom ima da jauces. problem je u tome kada stavis tegove kandze kultivator je tezak mnogo zbog cega je tesko i upravljati sa njim, a prilikom oranja cesto se desava da te izbaci iz brazde, pa je smrt ga vracati ponovo u brazdu . ako ne nastelujes plug kako treba gotov si. x puta mi se desavalo da ga ugasim u pola oranja i ostavim do sutradan jer se iznerviram od muke. jednostavno je teeeeskooo drzati rucke.
 
odgovor je jednostavan. ako je tvrdja zemlja brazda se bolje slaze, odnosno nece kultivator da bezi iz brazde, jer kandze uranjaju u tvrdju podlogu i nece da slajfuju u mestu, jer kultivator ako samo malo zaslajfuje krivuda i bezi iz brazde. kada je meksa zemlja, brazda se ne slaze kako treba, kultivto slajfuje, bezi kao lud i pokida ti ruke. msm da sam objasnio kako treba
 
pozdrav ljudi :bravo:imam mundijal slican ovom, da li je neko pravio ovakvu roto kosu i dal bi valjalo od diferencijala dal bi odgovaro prenos.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
pitanje je da li bi uspeo da postignes odgovarajucu brzinu okretanja nozeva i da li je uopste izvodljivo. ne znam da li je jos imao ko problema sa kosom za 509. mi smo se mucilli dosta sa njom jer se desavalo da nam sredina otkosa ostane nepokosena jer ne moze da postigne odgovarajucu brzinu. mnogo je siroka tj. ima visak nozeva. to smo uspeli da resimo tako sto smo zamenili kosu sa kosom od 507-ce jer ona ima nekoliko nozeva manje, a samim tim je i uza i lepo je kosila. muci me mnogo sto nemam reduktor jer bas je koristan dodatak i za freziranje i za kosenje. ima li ko prskalicu? planiram da je nabavim, ali niti sam je video niti sam cuo bilo kakvo iskustvo u vezi nje.mozze li da se koristi bez reduktora?
 
a prilikom oranja cesto se desava da te izbaci iz brazde, pa je smrt ga vracati ponovo u brazdu
У преводу фале му два точка.::lose:: Ма, има да му додам још једну осовину иза плуга и седиште па ћу да управљам задњим точковима ко чамцем. :ideja:
 
dejan je najbolje objasnio. sve preko 5 ari je ludost raditi, a do 5 je zanimljivo i neobicno. ja sam morao da razorem malinu i kupinu zbog vode, ali vise necu.znaci orati samo sa njim samo, ali samo ako je bas neophodno, kao u mom slucaju jer traktor je presirok za malinu .. ne znam kakvo je iskustvo sa malin plugovima koji nisu prevrtaci.
@ yt1rdi
moj ti je savet da bataljusjes sve. kultivator je zna se za freziranje, prevoz i ostale sitnije stvarcice i poslove, ali za oranje NIKAKO!!!!!
 
@ dejan
i tu si upravu. jeste tomica majka za malinu i kupinu,slazem se u potpunosti, ali skupi su mnogo, a hvala bogu mallinama i kupiama sve veca cena tako da cu tomicu da kupim za jedno 58 godina. ipak cu i dalje da se druzim sa matorim 509, pa nas dvojica polako, ne zurimo nigde.dani su pred nama
 
motori na 509 su lda 450 i dosta su pouzdani...menjaj mu ulje na 80h - 100h,redovno cisti rebra na cilindru,ne veliki gas i majstori nece imati za leba!
 
motor mi je vec poceo da kasljuca. mora se osveziti, ali ima vremena. cim malo duzem freziram nece da prima gas, ali jbg taman i ja malo odmorim, a i mattori. ali otac me je naucio da kada ga zagrejem nikako ga odmah ne gasim, vec ostavim ga na leru 5 min, pa tek kada odradi toliko gasim ga. cuo sam da je generalka za njega od 150-200 e
 
zavisi da li je puna generalna,ili samo da ga ukaricis i malo oslajfovati ventile,koliko ti trosi ulje?
 
kada bih radio radio bih totalno generalku. znaci u fulu. ne mogu da ti tacno kazem koliko trosi ulje, ali troskari, nije ni malo, a ni mnogo.. njemu je punih 26 godina i nije nista znacajno menjano. zato se i trudim da sto manje radim sa njim. ove godine samo freziranje maline i kupine i prevoz do 500 kg i apsolutno nista vise, znaci samo ono sto moraaaa. neka se strpi do sledece godine za generalku jer se ove godine borimo da ostanemo zivi od ove krizetine. malo su mi i creva od goriva losa pa curi nafta i uvlaci vazduh, ali to nije veliko ulaganje. oko 1000 din.
 
pitanje je da li bi uspeo da postignes odgovarajucu brzinu okretanja nozeva i da li je uopste izvodljivo. ne znam da li je jos imao ko problema sa kosom za 509. mi smo se mucilli dosta sa njom jer se desavalo da nam sredina otkosa ostane nepokosena jer ne moze da postigne odgovarajucu brzinu. mnogo je siroka tj. ima visak nozeva. to smo uspeli da resimo tako sto smo zamenili kosu sa kosom od 507-ce jer ona ima nekoliko nozeva manje, a samim tim je i uza i lepo je kosila. muci me mnogo sto nemam reduktor jer bas je koristan dodatak i za freziranje i za kosenje. ima li ko prskalicu? planiram da je nabavim, ali niti sam je video niti sam cuo bilo kakvo iskustvo u vezi nje.mozze li da se koristi bez reduktora?
ja imam 509kosio sam snjim nepitaj al je malo teska za rad,to sto si kratio nema veze stim jedino manje vuce u strani,inace to nije zbog toga il su ti losi zubi il donji nozici,i sta jos gde je veca trava taj deo sto radi levo desno malo obara napred. valja neko da nabacuje u većoj travi i to nesme da ostavlja. ja sam kupio uredjaj za mundijal i stavio tu istu kosu samo je skratio na 140 jer je 8k.
prskalica sam ljudima nabavio nepitaj ja imam na 509 standard osjek pumpu stavicu sutra sliku,radi ekstra na leru ja prskam maline,lako se stavlja na kaiš kod zamajca,komsija je stavljo i na el motor. imo sam 5 osala je moja i jos jedna mogu da prodam tu samo stavis bure i uzmeš crevo i cepaj,fabričku sam jednom vido u rumi i vise nikad,a lik trazi 300e:haha: ja sam kupovo 50-80 zavisi kad naletis,nek ima trebace nekom. a kad sam uzo meni prvu pre 5god platio sam 170maraka.
sto se tice reduktora toje prava stvar al tesko naci,bez njega freziranja nema i to sam imo i digo ruke uzo mundijal.
a kosi ona lepo prvom tu nije brza.i neznam dal znas ima dva rikverca spori taj koji imas i jjos jedan ko druga ide,samo sto slepci nisu prorezali ni taj rikverc ni 4 brzinu, a prosto ko noc.
inace ja sam na moju nabužio vile grablje hidrauliku svetla alternator,kopačicu napravio, i de nemoze traktor tu ide ona.
a to sto neprima gas nije bas do motora,i taj sam problem imo,PRVO resi creva i fals vazduh to kod dizela neprolazi,DRUGO smeni ulozak pumpe i diznu filter goriva ako nisi jer cim se zagreje gas gubi,motor ide iako troska.
meni covek uradi motor KAO SMENI te uloske gasa cas ima cas izgubi, odem drugom majstoru stavi ulozak i diznu pred mojim ocima. to pali bez gasa i nema stucanja. e sad me zeza regulator malo menja nivo gasa a dotog doci je opet rasturaj,al ide normalno samo ruzno slusati
 
Poslednja izmena:
@ aca
ima kod nas jedan tu prskalicu prodaje, ali niko je nije korsitio. smucilo mi se vise da nosim na ledjima kantu za prskanje. slikaj ti meni tu tvoju prskalicu, da vidim na sta lici jer mi nije bas jasna kao funkcionise. reduktpora ima sigurno u rumi, sigurno i kazu da je oko 50-ak evra. to za rikverc prvi put cujem???? ni to mi nije jasnoo gde tacno i kako to:sta: za alternator znam i ima u prospektu gde se i kako postavlja. daj ako te ne mrzi slikaj ti ta tvoja cuda da vidim, jer ti ocigledno si napravio nesto za sta prvi put cujem i ne mogu ni da pretpostavim kako si uspeo i kako nabudziti. pazi hidraulika:sta::sta: ako to stvarno funkcionise ti si onda genije:bravo:

---------- Poruka napisana u 23:24 ---------- Prethodna poruka je at 23:15 ----------

neko je trazio prospekte za motokultivatore. eo jedan link pa moze da pomogne http://www.scribd.com/doc/44343098/D-Simonovic-Motokultivatori
 
E a jel ista pumpa za 506 ko za 509 ? Ako ne koja, cena ? I ako moze neko da postavi skicu pravljenja prskalice :) potreban materijal i tako to. Lakse stavis bure u prikolicu i ides da radis pa i ako treba pomeris par metara pa opet nego da nosas atomizer na ledjima
 
dobro veče pratim ovaj forum pomno već neko vreme imam 10 ari placa sa kojim se borim junački i peške pošto se moj kultivator upokojio posle svega 30 godina službe
hoću da kupim NOV i imam dva izbora koji mi se u pare uklapaju
Benzinski motokultivator EINHELL BG-MT 3360 LD ili
Benzinska kopaciča freza T-205 MTD
Svaki savet je dobrodošao hvala vam unapred

---------- Poruka napisana u 02:03 ---------- Prethodna poruka je at 01:53 ----------

shvatio sam
 
i ja bih voleo da vidim bilo kakv plan za rucnu izradu prsklice, ali treba nabaviti motor, bocne prskalice. najmanji problem je nabaviti prikolicu od auta i prepraviti za kultivator kao i burence od od 100 l. gde naci motor, manometar??
 
slikacu vam nesto sutra, inace je sneg metar kod mene,od vila vidim vrh samo,pumpu sam ja okacio na 2šarke i ima granicnik kad dignes uvis da nespadna moze se staviti na koju oces uz malo dogradnje,bure na prikolicu i ko gospodin ides kud oces,a one fabricke sto kace na klin sa buretom je vise za ravan.ova koja mi je ostala je 60e . a kome kolko treba creva tolko i kupi,meni su redovi malina 60 m a crevo par metara duze.
inace te grablje sa kojim guram i grabim sam coveku montiro na trakt.vile rikverc gas i teraj, a sa frezom sidjes de oces i sedis
a reduktor sam jednom vido bio je100e,ja sam jedan bio kupio od onog švercera iz loznice za50 al nije bio kompletan,i kad sam uzo mundijala prodo sam i njega i kosni i frezu za 300
 
Nazad
Vrh