PDA

View Full Version : Prasići,problem

Advertisement

Strane : [1] 2

RaubRitter
28-01-10, 00:12
Prasići su stari tri meseca,čini mi se da su dobri mada juče primetih da grizu repove jedni drugima.Pa molim za odgovor u čemu je problem i ima li rešenja za takav vid ponašanja

Dragan18
28-01-10, 00:31
to je znak da imaju neki nedostatak u ishrani 1. promeni im premiks ili konceentrat (proizvodjaca) , namazi im repove sa preradjenim uljem , ako to ne pomaze spusti im sa krova jedan lanac da njega grizu >:D

Post je spojen: 1264635228________________________________________ _________
Mislim da ima i neki lek kao sto je KANISTOP (kanibalizam stop) raspitaj se >:D

banatski
28-01-10, 00:34
Kanibalizam kod svinja prouzrokuju prenatrpanost, higijena smeštaja, mikroklimatski uslovi, neadekvatna ishrana...
Ako je ishrana u pitanju postoje razliciti preparati u zavisnosti od proizvodjaca koji resavaju problem. Takodje se moze resiti tako sto se povredjene zivotinje izdvoje da miris krvi ne bi doveo do jos jaceg sirenja kanibalizma...
Ovo sa lancem je takodje provereno uspesno. :D

Dragan18
28-01-10, 00:47
Kanibalizam kod svinja prouzrokuju prenatrpanost, higijena smeštaja, mikroklimatski uslovi, neadekvatna ishrana...
Ako je ishrana u pitanju postoje razliciti preparati u zavisnosti od proizvodjaca koji resavaju problem. Takodje se moze resiti tako sto se povredjene zivotinje izdvoje da miris krvi ne bi doveo do jos jaceg sirenja kanibalizma...
Ovo sa lancem je takodje provereno uspesno. :D

najcesce je zbog nedostatka nekog vitamina u koncentratu.
a osim svega navedenoga moze biti i do genetske sklonosti ka kanibalizmu >:({

Post je spojen: среда, 27. јануар 2010. 16:52:27 MST_______________________________________________ __
mi smo imali ove godine jedno leglo , gde je samo jedno svinjce pravilo problem. Kanibalizam se javio kod jedne zenke u uzrastu oko 40 kg, grizla je usi drugim svinjama nemilice. problem je resen NOZEM :D

dakle , ako je jedan izolovan slucaj tj. ako samo jedno svinjce napada onda je problem najverovatnije genetski kod tog jednog svinjceta, a ako se svi medjusobno grizu onda je do HRANE. Probaj to sa lancem i sa preradjenim uljem i prati koje svince se grize.

jhon dere
28-01-10, 00:52
a jesu li svi od jedne krmače ili su pomešani sa prasićima od druge ?

a lanac tije najbolji za te stvari 100%

RaubRitter
28-01-10, 01:59
Svi su od jedne krmače.
Mada koliko vidim iz odgovoro da je to pre svega zbog hrane.
Osudjen sam da uzimam superkoncentrat od prodavca koji nema ustaljenu nabavku koncentrata te silom prilika moram da hranim onim čega u radnji ima.
hranio sam ih superzelenim (Zemunac) a u zadnjih nedelju dana hranim ih Jabukom .

I mslim da ste u pravu Hrana je uzrok.

Šta da radim ni sam ne znam.
Od žitarica umam samo kukuruz i ječam a da bih kupio zemunac moram u zemun polje što mi je daleko.Alernativa mi je Boleč i 100% iz Velike Plane.Moram da vam i to kažem da su me par njih upozoravali na Jabuku ali ne u smeru da će se javiti sklonost kanibalizma.

Iskreno ovaj minus i ovaj bedak koji me je snašao sa prasićima mi ne miriše na dobro.

Dragan18
28-01-10, 02:16
jel se svi medjusobno grickaju? pitacu tatu za neku smesu koncentrata za prasice pa da vidimo sta mozemo da iskombinujemo

Post je spojen: 1264641527________________________________________ _________
za pocetak im namazi repove sa preradjenim uljem , i postavi neki lanac >:D

gagi77
28-01-10, 06:53
Ubaci i KANISTOP prašak u hranu obavezno ima ga u svakoj vet. apoteci.Što se tiče hrane 100% i Gebi su odlični.Ja koristim Gebijev VZ.

Miloš D.T
28-01-10, 08:58
Ubaci im i uglja i to pomaže.

galic
28-01-10, 09:09
Parce neke cigle,kamena,

Mozda ti je hrana i dobra,ako si sekao repove,mozda nisi dovoljno odsekao,jer u toj gornjoj polovini repa nema zivaca tj. slabiji su i onda se svinji navade jer grizu a ovaj drugi ne oseti.

A ako ga dobro odfikaris prvi put kad ga ugrize ovaj odmah reaguje i bezi. Iteze dolazi do kanib.

tibor
28-01-10, 09:40
Pojačaj hranu i da uvek budu siti i više lizina

Zoran Kostović
28-01-10, 10:00
Obavezno dezinfikuj rane,najbolje sprejom jer ih i on sam za određeno vreme odvraća od griže a sve ostalo je već napisano.

Dragan18
28-01-10, 10:18
ima sad neki sprej za dezinfekciju i za otvorene rane , mislim da je tamno zelene boje , probaj to da nadjes >:D

Zoran Kostović
28-01-10, 10:47
Na taj sprej sam i mislio,mislim da se zove TRISULFILAR ili tako nekako.Probao sam da nađem ambalažu jer sam ga potrošio ali nisam uspeo.

farmil
28-01-10, 11:24
pored lanca ubaci plastične flaše i to nekoliko komada , to im je zanimacija da ubiju dosadu, kao tebi tv ili komp.

jhon dere
28-01-10, 11:48
Kod nas na napredkovoj farmi prasići imaju igračke :lol: lopte i kojekakve gumene igračke

samo pazi ako budu igrali fudbal da se "navijači" onda nepošibaju :lol:

vidi kod nas je pre uvek visio lanac u svinjcu i baba je povremeno bacala ugalj prasićima mada nikad nisam dobio neko stručno objašnjenje od nje zašto im daje ugalj , a znam da ako su pomešani prasići od 2-3 krmače onda se grizu i to onda pofajtaš sve zajedno naftom ili nečim da svi isto mirišu i miran si .

RaubRitter
28-01-10, 12:08
...evo šta sam uradio:

''Ínstalirao'' sam lanac,ubacio jedan mali od pune gume točkić i... eto sad se zezaju pa da vidim dokle će.
Na moju žalost hranu ne mogu da im promenim.
Sve u svemu Hvala vam ljudi na odgovorima koji nadam se da su mi pomogli.

U zdravlje

Dragan18
28-01-10, 12:31
ti te prasice planiras da tovis?

kaze moj tata da hoce da se grizu ako im je hladno u oboru

MONTOYA
28-01-10, 13:42
Imao sam sličnih problema,ubacivao sam kanistop i on ih smiri ali i manje konzumiraju hranu jer više spavaju pa sam prekinuo sa njim,već izručim na pod zrna kukuruza i on ih zabuni i kada god uđem u svinjaru ja im po malo bacim i na kraju su se smirili.Kanibalizam koliko sam ja imao iskustva dolazi često rasom,jer uvek kada se pojavi počne od najlošijih prasaca koje sam kupio

Dragan18
28-01-10, 14:56
Moj cale kaze da bi najbolje bilo da ih prodas ako nisu presli 30 kg , jer i ako sad zaustavis taj kanibalizam moze vrlo lako da se javi kad budu bili veci , a onda ce i nastala steta biti veca.... >:D

Post je spojen: четвртак, 28. јануар 2010. 07:17:27 MST_______________________________________________ __
treba ti
18 kg sojine sacme
3 kg premiksa 3% bilo kog proizvodjaca
5 kg suncokretove sacme
15 kg jecma
8 kg stocnog brasna
3 kg mesno-kostano brasno
i ostatak do 100 kg ide kukuruza

probaj da nadjes ove komponente i da dobro zamesas. Napravi 100 kila pa vidi kako jedu , ako ima neko poboljsanje javi >:({

zlikovac
28-01-10, 21:19
naprskas ih naftom i dobro nalemas batinom {"{": i nema vise problema bar ja takoradim jer stalno spajam legla znam da spojim po tri cetri legla

a sto se tice uglja on se ubacuje preventivno malo radi zabave a najvise da bi preventivno sprecio proliv

gagi
28-01-10, 22:01
zlikovac je upravu za naftu a za batine samo klinasti kais

tibor
28-01-10, 22:58
Odsečeš donje prednje zube,posle nema sčim da ujeda

Nicyolas
28-01-10, 23:36
Ja secem repove do cetvrtog dana tako da ne mogu da ih jedu i imam lance u tovilistima !

Post je spojen: 1264718705________________________________________ _________
http://www.link-websites.com/superlab/cms/mestoZaUploadFajlove/Svinjarske_farme_.pdf
ovde imas svasta ja uzimam neke njihove proizvode kao naprimer turpiju za zube prasica i jos mnogo stvari za njih ! >:({

pop
30-01-10, 09:12
Gore navedena nafta je i kod mene "lek" našpricaš i staneš kod obora krenuće on ponovo a onda dejtvo leka pojačaš sa lopatom i za jedan dan gotovo.

djeta keta
30-01-10, 12:59
slaba hrana imam puno iskustva garantujem

miljko
30-01-10, 13:22
Kanibalizam je jedan relativno cest problem na farmama koje nemaju adekvatne uslove gajenja.Sve ove stvari koje ste naveli su neke mere koje trenutno maskiraju problem ali ga ne resavaju.
Jedan od cestih problema jeste da zivotinje koje se u porcijama hrane(nekoliko puta dnevno) nemaju dovoljno mesta na hranilici pa oni koji su najjaci odguraju slabije a slabili da bi dosli do hrane ujedaju jace za rep koju su zauzeti hranom i to ne primete.Kad rep pocne da krvari tu spasa vise nema.Drugi razlog moze da bude, prenatrpanost u boksu, dalje promaja, visoka koncentracija stetnih gasova u vazduhu, nedostatak materijala za zanimanje, previse sitno mlevena hrana, neke od bolesti mogu povecati nervozu zivotinja i na kraju rasni sastav donekle utice na temperament zivotinja. Kad sve ovo navedeno proverite, normalno trebe se poznavati potrene vednost tih parametara, i te postojece nedostatake odklonite, trebalo di da dodje do sprecavanja daljeg sirenja kanibalizma.Grupe koje vec imaju masivne probleme sa kanibalizmom se ne mogu u potpunosti zaleciti samo donekle ublaziti gubitci. Borba zivotinja posle grupisanja je normalna i nije opasno ako su zivotinje slicne kilaze u jednoj grupi. Problem nastaje kod velike telesne razlike i kad se u jednu postojecu grupu ubaci jedna, dve zivotinja.
Toliko od mene ukratko na ovu temu
Mag. med vet Miljkovic

savak
30-01-10, 14:19
Svaka čast na ovom izlaganj gospodine Mag. med vet Miljkovicu!

saleso
30-01-10, 15:16
najcesci uzrok grizenje repova je presitno prukljupljena hrana ja sam imao tih problema pa sam to negde procitao pa sam promenio sito,ja otkad hranim silazom nemam tih problema

KishRobert
04-02-10, 22:40
primetio sam da mi jedno prase(ako to moze biti prase oko 35kg) ima proliv i to bas,bas...sta da preduzmem?koji je lek?

francuz
05-02-10, 00:24
Norodine injekcijono 2-3-4-5 dana dok ne stane proliv, 1kubik na 16 kg TM, ili u hrani( po meni prakticnije) Neosulfoks.

gagi77
05-02-10, 01:34
primetio sam da mi jedno prase(ako to moze biti prase oko 35kg) ima proliv i to bas,bas...sta da preduzmem?koji je lek?

Nabavi Otoprim,odlična inekcija za jake prolive,može i hloramfenikol.

aca74
05-02-10, 07:16
Kada se ovako priča svašta se i čuje. Pa valjda ima veterinara u tom Novom Bečeju. A hloramfenikol :<<>::lose::, pa on se ne daje životinjama čije se meso koristi u ishrani ljudi ":":{.

gagi77
05-02-10, 07:23
Ne razumem zašto ne davati hloramfenikol,pa valjda svaki lek ima svoju karencu.

aca74
05-02-10, 08:06
Zato što ovaj nema karencu. Nije u pitanju karenca 7-30 dana, već taloženje u masnom tkivu i potencijalni problemi kod zdravlja ljudi koji konzumiraju ovakvo meso. Zbog toga se i radi kontrola rezidua (ostataka) u mesu raznih antibiotika, koje govore o karencama i korišćenju zabranjenih supstanci. To se radi u EU ali i našoj zemlji.

Juzna pruga
05-02-10, 09:25
Ajde bre aco, kad bi se država tako brinula za nas, kao ti, de bi nam bio kraj. Nego živeli >:({

mims
05-02-10, 10:04
Hloramfenikol je zabranjen za upotrebu kod životinja koje se koriste za ishranu ljudi.

D.R.E.D
05-02-10, 14:19
U svakom slučaju se slažem puno puta humani antibiotici i sredstva puno jeftinija od veterinarskih lekova ali treba ih koristiti samo u kranjoj nuždi !!!!!
Probaj da nabaviš Enrocin i Ampicilin injekcije različiti su sastavi injekcija znači na različete grupe bakterija deluju . Najbolje bi bilo da ga izdvojiš jer on nebi sme da konzumira ni previše hrane(moguće da baš zbog toga ima proliv) a njemu da daš zrnastu hranu .

MONTOYA
05-02-10, 15:10
što se tiče proliva,koristim TYLOVET (tilozin)odličan je i za goveda i svinje,a što se tiče hloranfenikola kod nas ga veterinari koriste,da je zabranjen verovatno ne bi smeli ^-^

DanielČ
05-02-10, 16:43
Enrocin 5%- 2 ml u vratnu muskulaturu ukoliko je izmet redak bez sluzi,krvi i sl. i zuckasto smedje boje.Proliv ne uzrokuje uvek ista bakterija, a po izgledu izmeta uglavnom moze da se utvrdi koja je "vrsta proliva" u pitanju a samim tim i odgovarajuca terapija.U svakom slucaju preporuka je da pozoves VETERINARA.

farmil
05-02-10, 19:00
protiv proliva kod prasdi najbolje je u postojeću hranu napraviti mix(25% stočnog brašna,25% kukuruznog brašna, 25%hlebnog brašna i 25% postojećeg koncentrata)i to im davati u manjim količinama -obročno.
Uspeh zagarantovan , isprobano , posle dva dana nema proliva.
a ako i to nepomaže 3.5ccm TILOVETa ili TILOZINa i 2ccm STREPTOMICINa u usta(oralno).

Tar
09-02-10, 09:55
Kada se ovako priča svašta se i čuje. Pa valjda ima veterinara u tom Novom Bečeju. A hloramfenikol :<<>::lose::, pa on se ne daje životinjama čije se meso koristi u ishrani ljudi ":":{.

ovo na srecu nije sasvim usamljen glas razuma ali je stvarno iznenadjujuce koliko je neznanja i primitivizma i ........

Proliv nije bolest.
To je posledica(simptom) neke bolesti ili greske u ishrani.
Da bi se lecilo treba da se zna sta je uzrok.
A ovi koji bez ikakvog znaja i kontrole trpaju razne lekove ne vodeci racuna o tome kakve posledice to moze da ima su blago receno neodgovorni stim da to moze da bude i krivicno delo!
A jos gore je kada neko na upozorenje da je to zabranjeno kaze sta se sekiras i popi pivce za zivce pa teraj misko.......
Pitam se sta treba da uradi neki otac cije dete na primer alergicno na antibiotike pojede takvu svinjetinu pa dobije napad gusenja i ne daj boze...........
To je kao rakija Zozovaca. Zozo svinje. A trovac je trovac!

Nadam se da ce neki inspektor procitati ovo.

D.R.E.D
09-02-10, 11:17
Zato postoji ovaj forum ne samo da izmenimo mišljena nego i da proširimo vidike ,da ukažemo na nepravilnosti ili da uputimo na pravi put i dobro je da se čuje glas razuma .Ko je iole savestan taj će da razmisli i prihvati ili bar će malo više da se informiše u budućnosti pre nego što proba nešto sam na svoju ruku da uradi .Svakako bez saveta ili dogovora stručnog lica -veterinara ne treba da se ulazi u lečenje životinja to i ja potpisujem .

Nicyolas
09-02-10, 14:18
Ja sada planiram da isecem prasicima rep stari su dva dana !

MONTOYA
09-02-10, 15:45
@ Tar
Jesi li ti veterinar?

Tar
09-02-10, 17:26
Naravno ne!

MONTOYA
09-02-10, 19:02
Pa zato i ne znaš da veterinari ne leče sa čajevima i vitaminom C nego lekovima koju su u većini slučajeva antibiotici u raznim kombinacijama

KishRobert
09-02-10, 19:30
bogami,ja sam dobio od prijatelja stavolj,to im je za 2 dana izlecilo.

Tar
09-02-10, 19:43
što se tiče proliva,koristim TYLOVET (tilozin)odličan je i za goveda i svinje,a što se tiče hloranfenikola kod nas ga veterinari koriste,da je zabranjen verovatno ne bi smeli ^-^

Hajde sad polako slovo po slovo. Mozda ces da razumes. Proliv nije bolest to je simptom neke bolesti Prvo mora da se ustanovi koja bolest je u pitanju pa se onda prema vrsti izazivaca koristi lek.
Zatim proliv ne mora da bude posledica neke bolesti vec moze da bude u pitanju neki problem sa hranom koji se otklanja pravcilnom ishranom.
A sta ti radis?
Ti koristis TYLOVET, koji je pre svega namenjen za respiratorne bolesti, upale pluca, bronhitis... a da ni najmanje pojma nemas o cemu se radi.
To se prijatelju zove nadrilekarstvo odnosno nadriveterina a to je primitivizam i nista vise.

zlikovac
09-02-10, 20:01
ja dajem preparat od veterinarstva beograd prasak se zove VETA DIAR i snjim sam veoma zadovoljan a sastojci praska su Klinoptilolit vitamin a b2 c i aminokiselina

MONTOYA
09-02-10, 22:36

Hajde sad polako slovo po slovo. Mozda ces da razumes. Proliv nije bolest to je simptom neke bolesti Prvo mora da se ustanovi koja bolest je u pitanju pa se onda prema vrsti izazivaca koristi lek.
Zatim proliv ne mora da bude posledica neke bolesti vec moze da bude u pitanju neki problem sa hranom koji se otklanja pravcilnom ishranom.
A sta ti radis?
Ti koristis TYLOVET, koji je pre svega namenjen za respiratorne bolesti, upale pluca, bronhitis... a da ni najmanje pojma nemas o cemu se radi.
To se prijatelju zove nadrilekarstvo odnosno nadriveterina a to je primitivizam i nista vise.

Kada već nisi veterinar nemoj se mešati u stvari koje neznaš,niko nije lud pa da leči od nečega što je prouzrokovano npr. i hranom a što se tiče TYLOVET-a naveo si samo neke bolesti za koje se primenjuje ali baš one gde je najmanje efikasan.Najefikasniji je pri lečenju težih oblika proliva,takođe je bitno što se može davati sam tj.bez dopune drugim antibioticima
http://i50.tinypic.com/2iia9gl.jpg

Tar
09-02-10, 23:26
Prijatelju iz Macve,
to sto si podvukao zove se dezinterija a ne proliv. Dakle dezinterija je bolest a ne proliv. Proliv je posledica bolesti. Pa tako i dezinterije. Znaci dezinteriju prati proliv ali nije svaki proliv dezinterija.
To je valjda jasno?

Posto ja stvarno nisma veterinar, ja lepo procitam na leku sta pise i za sta je namenjen. A ti si uzeo da procitas tek kada si se ukljucio u polemiku.
Trebalo ti je 2 i po sata da rastumacis i nisi rastumacio. Sve one bolesti koje su navedene na pocetku su respiratorne, znaci bolesti disajnih puteva. Tako sam i napisao "pre svega" a ne samo to.

Kako ti znas sta je izazvallo proliv?
Nikako. Ne znas sta je uzrok ali znas terapiju..
"sto se tice proliva, koristim TYLOVET....."
Da si napisao u slucaju proliva izazvanog bakterijskom infekcijom tih i tih bakterija koristim TYLOVET.Ja bih rekao svaka cast, ovaj zna sta radi. Ali nisi.Nisi ni mogao jer to ne znas. Ni ne treba da znas. To je posao veterinara.

francuz
09-02-10, 23:39
Pozdrav svima,
E sad mislim da bi trebao neko iz struke da se ukljuci...
ne mislim na sebe vec na veterinara sa iskustvom...
i hajde da iskuliramo, ovde smo jedan drugom da pomognemo(mislim) :D >:D >:D >:D

MONTOYA
10-02-10, 00:00
2 sata ^-^ odgovorio sam čim sam došao kući.Čoveče o čemu ti pričaš,niko ti nije ni rekao da proliv nije posledica bolesti,ali većinu razloga dobijanja tog proliva sanira pomenuti lek.
A kako veterinar zna kako je prase dobilo proliv,da ne zna možda nemušti jezik,ili možda nosi izmet na analizu da se utvrdi da li su i koje bakterije prisutne,nemoj mi o tome molim te.
Da se razumemo ne pobijam ja stručnost i školu veterinara niti poznajem veterinu kao oni,ali iskustvo i saveti njihovi i moje iskustvo sa stokom koja je prošla kroz moje obore su me naučile nekim stvarima koje ti očigledno nećeš da shvatiš već mi pametuješ

zlikovac
10-02-10, 00:07
svaka cast nedaj se teorija jedno a praksa drugo >:({

Miloš D.T
10-02-10, 08:59
2 sata ^-^ odgovorio sam čim sam došao kući.Čoveče o čemu ti pričaš,niko ti nije ni rekao da proliv nije posledica bolesti,ali većinu razloga dobijanja tog proliva sanira pomenuti lek.
A kako veterinar zna kako je prase dobilo proliv,da ne zna možda nemušti jezik,ili možda nosi izmet na analizu da se utvrdi da li su i koje bakterije prisutne,nemoj mi o tome molim te.
Da se razumemo ne pobijam ja stručnost i školu veterinara niti poznajem veterinu kao oni,ali iskustvo i saveti njihovi i moje iskustvo sa stokom koja je prošla kroz moje obore su me naučile nekim stvarima koje ti očigledno nećeš da shvatiš već mi pametuješ

Podržavam!! ::svaka cast::

Tar
10-02-10, 12:25
Hajde malo, strucnjaci za veterinu pogledajte sta pisete i sta radite:

Norodine injekcijono 2-3-4-5 dana dok ne stane proliv, 1kubik na 16 kg TM, ili u hrani( po meni prakticnije) Neosulfoks.

Post je spojen: среда, 10. фебруар 2010. 04:28:00 MST_______________________________________________ __

U svakom slučaju se slažem puno puta humani antibiotici i sredstva puno jeftinija od veterinarskih lekova ali treba ih koristiti samo u kranjoj nuždi !!!!!
Probaj da nabaviš Enrocin i Ampicilin injekcije različiti su sastavi injekcija znači na različete grupe bakterija deluju . Najbolje bi bilo da ga izdvojiš jer on nebi sme da konzumira ni previše hrane(moguće da baš zbog toga ima proliv) a njemu da daš zrnastu hranu .

protiv proliva kod prasdi najbolje je u postojeću hranu napraviti mix(25% stočnog brašna,25% kukuruznog brašna, 25%hlebnog brašna i 25% postojećeg koncentrata)i to im davati u manjim količinama -obročno.
a ako i to nepomaže 3.5ccm TILOVETa ili TILOZINa i 2ccm STREPTOMICINa u usta(oralno).

Enrocin 5%- 2 ml u vratnu muskulaturu ukoliko je izmet redak bez sluzi,krvi i sl. i zuckasto smedje boje.Proliv ne uzrokuje uvek ista bakterija, a po izgledu izmeta uglavnom moze da se utvrdi koja je "vrsta proliva" u pitanju a samim tim i odgovarajuca terapija.U svakom slucaju preporuka je da pozoves VETERINARA.

mora da se kaze da tu ima i razumnih glasova koji kazu da uzrocnik nije uvek isti i da lek treba dati prema uzrocniku bolesti... ali sve u svemu u celini pravi kongres veterinara :lol:

Ali nije smesno. To sto vi trpate u te prasce neko treba da jede.

tibor
10-02-10, 17:26
Dodamo jos Tiacor CT

Miloš D.T
10-02-10, 18:35
I KAODIJAR-S.

Ranko Cuvrk
11-02-10, 21:29
Imam 20 krmaca veterinar mi nije usao u stalu nepamtim 20 god. mozda i duze, sto ne znaci da nemam zdravstveni problema kod svinja.
Moj komsija pozove veterinara da mu rjesi jednu bolest kod svinje a on mu donese u stalu najmanje tri druge i nikad ga se rjesiti dok se sve to plati sta tu njemu ostane ::novac::

miljko
15-02-10, 09:51
drugari, mozda je Tar malo bucno obajsnio sve ovo ali je ipak u pravu. Prolivi kod prasica su relativno cesta poaja i u zavisnosti od uzrasta imaju razlicit spekrat virusa i bakterija odnosno parazita. Ovakvim nacinom terapije kojim se sluzite ili moje kolege veterinari sprovode, su dosta neodgovorne. Jedan od razloga je taj da se stvaraju rezistence jer se ne terapira pravim lekom i mozda ni u pravoj dozi, sve to treba da se izbaci u okolinu ili ostane u zivotinji ako se karenca ne ispostuje, pogresna terapija mnogo kosta jer se vreme gubi kod bolesnih zivotinja i trosi novac za lek koji ne deluje. Jedan bris od jednog ne tretiranog praseta sa tipicnim simptomimam bi trebao veterinar da posalje na analizu i prema tome bi trebala da se radi terapija.Posle nekog verema (meseci) ako ista terapija ne deluje kod narednih prasenja postupak se ponovi. Takva analiza kosta oko 1000dinara u zavisnosti od toga sta se trazi.
Inace sto se dejstva Tylana na Brachispiru hyodiseteriae tice jer dosta losa zbog vec postojecih rezistenci. Postoje preparati novije generacije koji dizenteriju svinja lece ali se dizenterija javlja kod starijih kategorija zivotinja a ne kod prasica. Kod prasica su cesci problemi razliciti sojevi E.coli, Cl perfringes tip A ili B, Rova ili Coronavirus kod loseg kolostruma, Cocidioza (parazit),ascaris suis ("crevne gliste") kasnije Lawsinia intracellularis a kasnije u tovu pored Lawsonija i Dizenterija. Sve te bolesti su sa manje ili vise karakteristicnim simptomima koje veterinar sa odredjenom kavlifikacijom moze da nasluti ali definitivno odgovor daje analiza od koje moze da zavisi uspeh terapije.
>:({

lacarac
19-02-10, 17:04
Dali se nekom desilo da svinje jednog legla napadnu jedno iz tog istog legla da ga izgrizu do smrti,meni je ovo vec drugi put i zbog cega se to desava?Oko 60 kilograma su svinje.

bacan
19-02-10, 17:09
kod nas je bio jednom slucaj,ali se jedna povredila i druge su valjda osetile krv pa su je pocele gristi tako da smo je morali izdvojiti.

D.R.E.D
22-02-10, 07:27
@lacarac
Pročitaj ovaj post od početka i možda i nađeš odgovor na tvoje pitanje >:({

lacarac
22-02-10, 07:53
@lacarac
Pročitaj ovaj post od početka i možda i nađeš odgovor na tvoje pitanje >:({

Probacu nesto od ovoga mada je sada sve u redu.Zasto su tog jednog napali neznam

D.R.E.D
22-02-10, 08:53
Hoće da napadnu i kad je bolestan-oslabljen a kad jednom krenu onda ne staju dok ga ne dokrajče ali ako te baš zanima trebaš onog što su izgrizli da otvoriš i da pogledaš iznutrice ako vidiš nešto sumnjivo čuj se sa vetreinarom on će ti reći šta je problem.
Kod mene je bilo jedne godine tov.od 50-60 kila uveče sve o.k ujutro jedno uginulo i izgrižen na par mesta pozva vet. on ga otvori i pluća mu puna krvi on mi kaže da je jedna vrsta plućne bolesti koji se razvije u roku par sati pucaju kapilari u plućima napune se pluća sa krvljju i dolazi do gušenja i prilikom toga ostale svinje reaguju i izgrizu bolesnog .

lacarac
22-02-10, 16:35
@D.R.E.D
Sad kad razmislim bice da je najpre ovo jer kad smo ga zaklali srce mu je bilo puklo ali ja sam mislio
da je to zbog samog tog napada.Verovatno je njemu prvenstveno bilo lose zbog srca pa su ga ovi drugi dotukli jer to se dogodilo u roku pola sata,inace su j...ni pijetreni u pitanju.

francuz
22-02-10, 16:40
Kod nas na napredkovoj farmi prasići imaju igračke :lol: lopte i kojekakve gumene igračke

samo pazi ako budu igrali fudbal da se "navijači" onda nepošibaju :lol:

vidi kod nas je pre uvek visio lanac u svinjcu i baba je povremeno bacala ugalj prasićima mada nikad nisam dobio neko stručno objašnjenje od nje zašto im daje ugalj , a znam da ako su pomešani prasići od 2-3 krmače onda se grizu i to onda pofajtaš sve zajedno naftom ili nečim da svi isto mirišu i miran si .

@jhona DERU
nije baba bacala ugalj nego cumur...on je adsorbent, i kupi(upija) stetno iz creva a pritom ne steti nista.
slobodno baci u oboru 2 puta mesecno i posmatraj kako puca...
>:D >:D >:D

Post je spojen: 1266825474________________________________________ _________
A

Hajde malo, strucnjaci za veterinu pogledajte sta pisete i sta radite:

Post je spojen: среда, 10. фебруар 2010. 04:28:00 MST_______________________________________________ __

mora da se kaze da tu ima i razumnih glasova koji kazu da uzrocnik nije uvek isti i da lek treba dati prema uzrocniku bolesti... ali sve u svemu u celini pravi kongres veterinara :lol:

Ali nije smesno. To sto vi trpate u te prasce neko treba da jede.

E pa 'ajde da cujemo strucnjaka sa Petlovog brda!
@ TAR
daj nam reci na koji nacin ti suzbijas proliv na tvojoj farmi kod tvojih prasica, pa da mi naucimo nesto novo. >:D

Post je spojen: 1266854804________________________________________ _________
Drugari, jos nesto, u konsultaciji sam sa mojim(nasim lokalnim) veterinarom, on trvdi da mnogo njegovih kolega daje terapiju po inerciji a da pritom slabo vode racuna o rezistenciji na lek.
Na primer, mi jos na nas kraj ne koristimo tilozin zato sto imamo drugu grupu lekova koji jos funckionisu koje menjamo 2 puta godisnje npr kod odredjene vrste infekcije dajemo Norodine prvih 6 meseci, a posle za isti vid terapije koristimo Gentamicin drugih 6 meseci.

francuz
25-02-10, 02:04
E ajd nam se malo predstavi VUKM iz Nisa!!!
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Post je spojen: 1267132166________________________________________ _________
Danas sam imao grizenje repova, a uzrok im je sto sam redukovao hranu zadnja 3 dana..., cim sam hranilice napunio, sve se smirilo ^-^

KishRobert
02-03-10, 20:07
opet moji problemi....
jedna nazimica(50 kg) je dobila batine od ostatka legla,u nedelju.da sam samo zakasnio sat vremena ubili bi je.
namzao sam je sa razradjenim uljem i napadi su prestali.medjutim od poslepodneva danas povraca,ono sto pojede,nema krvi.
sad sam je izdvojio od ostatka "ekipe"...
sta ciniti?

savak
02-03-10, 20:08
Pozovi veterinara!

pamta prvi
15-03-10, 08:31
Pozdrav,
hteo sam da pitam od mene iskusnije svinjare da li je neko imao iskustava sa bolescu prasadi za koju su mi rekli da se zove CADJ prasica. Neko kaze da je virusnog porekla, opet neki drugi da je bakteriskog. Prosli put sam dovodio veterinara, dao im nekakve injekcije ( od dve sam video da je jedna Glukal :lol:) i nista. Onda mi je jedan kolega savetovao da u prepranu svinjsku mast (odprilike 300 g) ponesam 10 penicilina i 10 streptomicina i da time mazem obolele prasice i ... mogu vam reci da je to dalo vrlo dobre rezultate. Medjutim kod narednog legla u tom delu prasilista mi se i u narednom leglu pojavila cadj. Nisam dezinfikovao toviliste jer nisam imao vremena. Ako je virus cime dezinfikovati objekat i kako. Otkud kod mene ta bolest... Molim one koji o ovom problemu nesto znaju da mi odgovore. Hvala

gagi77
15-03-10, 09:44
Pozdrav,
hteo sam da pitam od mene iskusnije svinjare da li je neko imao iskustava sa bolescu prasadi za koju su mi rekli da se zove CADJ prasica. Neko kaze da je virusnog porekla, opet neki drugi da je bakteriskog. Prosli put sam dovodio veterinara, dao im nekakve injekcije ( od dve sam video da je jedna Glukal :lol:) i nista. Onda mi je jedan kolega savetovao da u prepranu svinjsku mast (odprilike 300 g) ponesam 10 penicilina i 10 streptomicina i da time mazem obolele prasice i ... mogu vam reci da je to dalo vrlo dobre rezultate. Medjutim kod narednog legla u tom delu prasilista mi se i u narednom leglu pojavila cadj. Nisam dezinfikovao toviliste jer nisam imao vremena. Ako je virus cime dezinfikovati objekat i kako. Otkud kod mene ta bolest... Molim one koji o ovom problemu nesto znaju da mi odgovore. Hvala

Čađavost ili "vlažni ekcem" je akutna upala kože prasadi na sisi,koja često zahvata celo telo i najčešće obolevaju prasad od 10 do 30 dana starosti.Uzročnik ove bolesti je staphylococcus hyicus.Čađavost se javlja usled lošeg higijenskog držanja i slabe ishrane.Običnoi obole sva prasad u leglu,a promene na koži se jave naglo i brzo se šire po celom telu..Obično počinje na licu,trbuhu,grudima i sa unutrašnje strane butina.Za nekoliko dana skoro celo telo bude prekriveno zatvrdnulim i ispucalim naslagama pa prase izgleda kao da ima oklop.Održavanje higijene u objektima a posebno u prasilištu je značajna mera preventive protiv ove bolesti,krmačama na 5 dana pre i posle prašenja bi trebalo ubaciti u hranu NEOSULFOX-P (zamena za GALOFAK-200) i to u koncentraciji od 0,5 %.Takođe treba pravilno seći zube i repove sterilnim kleštima.U slučaju da se ova bolest javlja masovnije može se vakcinisati vakcinom staphylococcus hyicus na 14-21 dan pred prašenje. LEČENJE: penstrep i prednizolon (inekcije),zatim se napravi krečno mleko od pola litra zejtina i pola litra krečne vode(kreč se razmuti kao za krečenje) i tim mlekom se natapaju naslage, posle toga se maže cink-vitaminska mast i sve tako dok se naslage potpuno ne izgube.

D.R.E.D
15-03-10, 11:21
gagi 77
::svaka cast:: do slovce tako !

pamta prvi
18-03-10, 11:08
Hvala Vam ljudi. Saznao sam nesto i ja. Samo jos jedno pitanje: kod mojih prasica se cadj javila oko 36 sati posle prasenja neverujem da su bas bili gladni a krmaca ima 250 kg i potok mleka, nego mislim da su se u objektu zadrzali virusi (bakterije) i da je to bila kapisla a posle sve ostalo. Ima li veze to sto u objektu imam vrlo malo dnevnog svetla. Doduse ja sam to dobro osvetlio zivinim svetiljkama, prozracno je prilicno cisto...
Planiram da proletos uradim ispust ya svaki boks pojedina;no sa jedno 10 m2 betona i isto toliko zemlje gde bi krmace mogle po volji( kaubojska vrata) da iylaze i ulaze. Sta mislite o tome?

zx
18-03-10, 12:13
Za svinje sam amater (radim mlečno govedarstvo), ali ću ti reći jedan primer koji možda važi i za svinje-neka to prokomentarišu profi sv.- jednom prilikom sam gledao neku brošuru gde su bile 2 slike stada krava. Na jednoj krave čiste, verovatno oprane, očešljani repovi, u dubokoj slami,... ,a na drugoj u ispustu, umazane i blatom i balegom, doduše u dobroj kondiciji i ispod ove druge piše "ovo je prirodna sredina". Ako je i kod svinja takva sredina povoljna, u tom ispustu ćeš dobiti manje radnih sati sigurno,a verovatno i bolje zdravlje krmača.

pop
19-03-10, 05:33
zemljani ispusti su extra za krmače pogotovo zbog zglobova. Kod mene hoće da ćopaju baš zbog betona pogotovo starije krmače. Ja planiram jedna veliki ispust i odmah posle osemenjavanja u njega do prašenja. Mislim da ću ga ogradim za početak bodljikavom žicom kroz koju ću pustiti struju (el. pastir) dva tri puta kad ih macne stuja neće ti riti niti biti blizu ograde bar se tako ovce i krave ponašaju ako ovo uspe ne menjam ogradu.

D.R.E.D
19-03-10, 08:33
Pamto
Nije loša ideja sa zemljanim ispustom ali zavisi kako si planirao da čitavo vreme imaju pristup tom delu ili samo određeno (1-2 sat dnevno) pišem ovo zato jer od ovog ti zavisi kako ćeš ograditi . Svinja kad krene da kopa ona iskopa i do metar i po u dubinu toi imaj na umu kad ovako nešto planiraš ja sam imao prilike da vidim to uživo . Kod mene tamo gde su krmače ispust je urađen od cigle i nije toliko oštar kao beton (20-30 cm crnog peska isplanirao par puta nalio vodom dobro utabao postavio cigle a između cigala izlio sa cementnim malterom )

nemanja_st01_58
19-03-10, 09:04
U vezi sa bolescu koja se zove cadjavost prasadi
Kada vam se krmaca oprasi odmah posle prasenja menjajte slamu koja je natopljena krvlju i plodovom vodom, ta slama je glavni uzrok pojave ove bolesti *na njoj se uyrocnici razvijaju i lako prelaze na malu prasad*
Iz iskustva ovo pricam a mislim da nije ni skupo niti treba nesto da se ulaze, znaci samo ciscenje i odmah se smanjuje mogucnost pojave ove bolesti. Izuzetno su piatreni osetljivi dok se kod domacih belih i autohtonih rasa ova bolest i ne javlja

Ranko Cuvrk
19-03-10, 21:44
Imam problem kod prasadi odlucene 10 dana pocinju gristi repove,dodavao sam na vec gotov koncentrar 2,5 % ribljeg brasna,nije pomoglo ,mozda malo smanjilo,zamracivao prostoriju isto slaba pomoc ,kupio sprej (porcivet)bas nista ne pomaze,sjekao zube u donjoj vilici,razvrsto ih u vise boksova da dobiju sto vise prostora nista nije pomoglo. Kad ih duze vrijeme posmatras imas utisak kao da su umjesto vode pili red bul,nigdje se ne smiruju i rjetko kad spavaju po danu.
Ranije rjetko san imao ovakav problem ali to se obicno radilo o jednom najmanje prasetu , izbacim ga van i problem rjesen, sada imam 100 kom. a sigurno ima 30 koji grizu repove i neznam sta da radim .

pedja voganj
19-03-10, 22:50
Promeni hranu,ja mislim da je to do hrane.

francuz
20-03-10, 06:18
Imam problem kod prasadi odlucene 10 dana pocinju gristi repove,dodavao sam na vec gotov koncentrar 2,5 % ribljeg brasna,nije pomoglo ,mozda malo smanjilo,zamracivao prostoriju isto slaba pomoc ,kupio sprej (porcivet)bas nista ne pomaze,sjekao zube u donjoj vilici,razvrsto ih u vise boksova da dobiju sto vise prostora nista nije pomoglo. Kad ih duze vrijeme posmatras imas utisak kao da su umjesto vode pili red bul,nigdje se ne smiruju i rjetko kad spavaju po danu.
Ranije rjetko san imao ovakav problem ali to se obicno radilo o jednom najmanje prasetu , izbacim ga van i problem rjesen, sada imam 100 kom. a sigurno ima 30 koji grizu repove i neznam sta da radim .

Meni se to desavalo, ali kod vecih prasadi 35-40kg a uzrok je bio sto sam redukovao hranu, i smanjio proteinski procenat.
MENJAJ KONCENTRAT!!

pamta prvi
22-03-10, 14:00
Pamto
Nije loša ideja sa zemljanim ispustom ali zavisi kako si planirao da čitavo vreme imaju pristup tom delu ili samo određeno (1-2 sat dnevno) pišem ovo zato jer od ovog ti zavisi kako ćeš ograditi . Svinja kad krene da kopa ona iskopa i do metar i po u dubinu toi imaj na umu kad ovako nešto planiraš ja sam imao prilike da vidim to uživo . Kod mene tamo gde su krmače ispust je urađen od cigle i nije toliko oštar kao beton (20-30 cm crnog peska isplanirao par puta nalio vodom dobro utabao postavio cigle a između cigala izlio sa cementnim malterom )

E, ja sam iz Šumadije i kod mene neće moći da se zakopa 1,5 m u crnoj smonici. To je jedno drugo ja ću smo da pobijem bagremove stubove što dublje budem mogao i na njih "kaubojsku" ogradu, pa ako ih baš budu izrile onda ću betonirati oko stubova, više me plaši šta će biti na prelazu sa betona na zemlju tu će to biti malo teže za rešiti. No biće to dobro, valjda.

francuz
22-03-10, 22:45
Pamto

E, ja sam iz Šumadije i kod mene neće moći da se zakopa 1,5 m u crnoj smonici. To je jedno drugo ja ću smo da pobijem bagremove stubove što dublje budem mogao i na njih "kaubojsku" ogradu, pa ako ih baš budu izrile onda ću betonirati oko stubova, više me plaši šta će biti na prelazu sa betona na zemlju tu će to biti malo teže za rešiti. No biće to dobro, valjda.

Pamtaprvi,
nadji pragove sa pruge, pa spiči u krug, kao temelj, pa onda iynad toga yica...
Znaš kad će da pomere prag koji je priljubio yemlju, ..., NIKAD!!

mladja kg
29-03-10, 20:19
lipsalo mi je dvoje prasadi starosti 15 dana na sisi,sta bi to moglo biti

mims
30-03-10, 10:33
Ima jedno 15 razloga, trebalo bi da se uradi obdukcija, ovako ništa pouzdano.

D.R.E.D
30-03-10, 11:34
lipsalo mi je dvoje prasadi starosti 15 dana na sisi,sta bi to moglo biti

Ima jedno 15 razloga, trebalo bi da se uradi obdukcija, ovako ništa pouzdano.

:lol:
mladjo nemoj se ljutiš >:D

aca74
30-03-10, 11:44
A kakvi su simptomi bili, ima li išta što je karakteristično?

mladja kg
30-03-10, 20:55
ma nista bas nije ih prignjecila,moguce srcka

mims
31-03-10, 11:00
Nisam mislio ništa loše ali na osnovu onih podataka nemože niko pouzdano da kaže bilo šta. Pitanja mogu biti razna, koliko ima sisa a koliko prasadi, jel prvo prašenje, kako su izgledali dok su bili živi, kakav je smeštaj - higijena, jel su dobili gvožđe, da li su pod kvočkom, jel ima promaje, ako je neka infekcija promene bi trebalo da pokaže obdukcija ali i nemora. odgovorom na neka od ovih pitanja se možda može doći do uzroka.

level3
14-05-10, 14:25
Prasici ispod prvopraskinje sedmi dan dobili proliv, traje vec 4 dana,
davao sam enrodian 3 doze u razmaku od 20 sati, nista
veterinar im dao vec 2 injekcije, isto nema poboljsanja
Sta da radim i odakle proliv?

Kengur
14-05-10, 15:12
Trebalo bi da sačekaš nekoliko sati da lek proradi.Nisam veterinar ,ali ON bi trebalo da zna šta je problem pa je verovatno i tako i postupio.Dao im je verovatno najbolje što je imao,barem tu ne štede.
Poy i nadamo se najboljem

Sika
14-05-10, 18:37
ma ako su tako mali neka ih...procice ih... >:D

North ARMY
14-05-10, 18:43
Prasici ispod prvopraskinje sedmi dan dobili proliv, traje vec 4 dana,
davao sam enrodian 3 doze u razmaku od 20 sati, nista
veterinar im dao vec 2 injekcije, isto nema poboljsanja
Sta da radim i odakle proliv?

Ja sam imao sl situaciju,spricali im neko belo govno u usta,veterinarka davala lekove... i nista dok im nisam skuvao caj od lista dunje,ali sad ni toga nema...

level3
14-05-10, 20:28
Hvala svima za odgovor.
Poceo sam i ja da dajem caj od kamilice, ali krmaci.
Moguce da sam zasrao kod pravljenja hrane za krmacu, davao sam joj 18% soje
a soja hoce preko mleka da izazove proliv.
Smanjio sam soju za pola...Videcemo

Nikola.KV
07-07-10, 22:31
Imam turu prasadi staru 5 dana,i primetio sam da imaju redju stolicu oker boje.Krmaca je na Gebiju za dojare,bez drugih dodataka i zelenisa.Druga tura stara 7 dana nema tih problema. ^-^

gagi77
07-07-10, 23:51
Smanji krmači hranu a prasićima daj Kaodiar S da ih ne bockaš streptomicinom ili sulfakelom.

Nikola.KV
08-07-10, 14:02
Uzeo sam da ocistim krmacu od parazita,kupio sam je pre mesec dana i covek mi je rekao da je ociscena,mada sad sumnjam.Imam kaodiar pa cu njega sutra.

Ristin
16-07-10, 22:52
da i ja iznesem u ovoj temi svoj problem.imam prasice stare 16 dana,primetio sam unazad 2-3 dana da su poceli da kaslju,nije to neki napastan kasalj ali u toku dana kad ih cesce obilazim recimo 3-4 puta na dan primetim da kaslju.sta mi je ciniti?neprimecujem da im je zasada nesto naskodilo,bas-bas dobro izgledaju i napreduju ali preventive radi

Kengur
16-07-10, 23:48
Po savet kod veterinara >:D

MONTOYA
17-07-10, 14:07
komšija
neomulin prašak u hranu

galic
17-07-10, 20:36
Ako je stolica zute boje kao limun,i ako je retka skoro vodenasta to je vec problem i tad treba leciti a ako je relativno cvrsto ja ne lecim jer takav vid proliva skoro sva prasad dobiju dok su pod krmacom.
Pocinju pomalo da konzumiraju hranu od majke a ne mogu da prevare jer im probavni sistem jos nije da kazem usavrsen.

Zato neka prasad seru tako sa nedelju a neka sa 2 pa i do 3 nedelje sve zavisi od kakvoce mleka i koliko ih zadovoljava.

Post je spojen: субота, 17. јул 2010. 02:43:08 MST_______________________________________________ __

da i ja iznesem u ovoj temi svoj problem.imam prasice stare 16 dana,primetio sam unazad 2-3 dana da su poceli da kaslju,nije to neki napastan kasalj ali u toku dana kad ih cesce obilazim recimo 3-4 puta na dan primetim da kaslju.sta mi je ciniti?neprimecujem da im je zasada nesto naskodilo,bas-bas dobro izgledaju i napreduju ali preventive radi

Moze biti 1001 stvar ako dobro napreduju ne slabe,mozda i nemaju problem,temperatura u objektu,slama nova-ako dajes,ovo vreme mi jedva prezivljavamo a ne zivotinje ,mislim da ce tvoja prasad prestati da kaslju ...

Ako pocnu da slabe da primetis,mozes im dati ,Enrocin,ili Pestrep obavezno sa produzenim dejstvom.. Traje 3 dana i od 1 aplicirane doze u 90 % slucajeva prestaje kasalj naravno ako je na vreme. A enrocin nema sa produzenim dejstvom. I terapija traje od 3-5 dana

Post je spojen: субота, 17. јул 2010. 11:45:08 MST_______________________________________________ __

Uzeo sam da ocistim krmacu od parazita,kupio sam je pre mesec dana i covek mi je rekao da je ociscena,mada sad sumnjam.Imam kaodiar pa cu njega sutra.

Ja obicno dajem Ivermektin>:({

Zoran Kostović
17-07-10, 21:04
Kaodijar se daje u usta prasadima protiv proliva a ivermektin deluje na ekto i endo-parazite (injekcija) tako da nema veze sta je jeftinija varijanta nego sta se zeli postici tim lekovima.

Nikola.KV
17-07-10, 21:57
Neotil je zavrsio posao,3 dana po kubik i gotovo.Kaze mi vet da je to antibiotik sirokog spektra,resava i proliv,i kasalj,a i cena je prihvatljiva-700 dindzi 200ml.

MONTOYA
17-07-10, 22:02
kod nas je po to 100ml

prof. dr. Seljak
17-07-10, 22:09
Zoran je u pravu,ovo su dva različita leka sa dve različite funkcije. Tu smo da ispravljamo greške!

galic
18-07-10, 11:16
Izvinite na gresci,pomesao sam.... :P{ Sad sam i ja video sta sam napisao,jbg... Hteo sam sve odjednom reci e ne moze..

Setih se usput,drugar mi leci prasad od proliva sa Kaodijarom, i nema rezultate, a iskuplji je od ostalih,recimo taj proliv ako je jak ja takodje resavam sa Neotilom. Mislim da sam negde pomenuo vec

MONTOYA
18-07-10, 11:33
neotil ili tilovet se i kod mene pokazao dobar kod prasaca i teladi

francuz
19-07-10, 09:42

je li je Tilozin u pitanju?

MONTOYA
19-07-10, 10:45
jeste

S`JUGA
19-07-10, 13:04
Pozdrav svima. Ovo pitanje je moglo ici i u temi"prasenje krmaca" ,ali bese mu sad. Tako se kod nas kaze. ::namigivanje::. Ovako. Koji bi starter ili pred-starter preporucili za prvo hranjenje prasadi,starosti nekih 14 dana. Da ne pravimo sad tu neku reklamu poroizvodjacima ,vec da to bude ispisano iskustvima iz svinjaca. Onako iz prakse. Kako i koji vam se najbolje pokazao i kako ste ga davali prasicima.Suv ili navlazen. Hvala. >:({

zx
19-07-10, 14:24

...i ako je proliv uporan ili jak dati i streptomicin oralno (na usta).

zex vicius
31-07-10, 19:56
slicne simptome sam imao na moim prasicima prosle godine nista nije pomagalo nosio sam izmet na analizu , uginulo prase , i na kraju je uzrok ovom prolivu oker boje konzistencije majoneza koji se javljao 10-14dan a ponekad i ranije je KOKCIDOZA lece je sledece 1g Bikoksa na 1l vode i to funkcionise vec godinu dana kao svih mojih poznanika

sabi
05-08-10, 21:40
prekljuce sam primetio na jednom prasetu, na stomaku otok-crvenilo velicine oko 2cm, juce sam primetio na jos dva praseta na dva tri mesta takodje crveno oko 2-3cm a na sredini rana. Pozvao sam odmah veterinara, kaze da je alergija tj. gljivicno oboljenje zbog hrane, a kupujem gotovu smesu, takodje je rekao da im 48 sati ne dajem da jedu i da im dam malo minazela a posle toga ce se povuci.

level3
05-08-10, 22:28
Kog uzrasta su prasici?

sabi
05-08-10, 22:41
od 25 do 35 kg

level3
05-08-10, 23:21
Mozda je "crveni vetar", jesi ih vakcinisao?

sabi
06-08-10, 10:03
Nisam vakcinisao, veterinar je rekao da ih stavim na gladovanje 48 sati i da im dajem minazel, jutros sam gledao malo se povuklo ali na nekima tek izbijaju rane

level3
06-08-10, 22:27
Ako su veseli i hoce da jedu, krastice im izbijaju kao posledica neke viroze koja je
u prolazu,
ali ako su neveseli i kunjaju, ne idu na hranilicu..ja se
na bih igrao, prvo sumnjam na crveni vetar.
Ako imaju povisenu temperaturu pravo po veterinara

francuz
08-08-10, 08:44
Nisam vakcinisao, veterinar je rekao da ih stavim na gladovanje 48 sati i da im dajem minazel, jutros sam gledao malo se povuklo ali na nekima tek izbijaju rane

Uz duzno postovanje prema strucnjacima, nekad znaju samo da kazu po nesto, eto samo da bi rekli, tako da preporucujem svakom i da uporedo misljenja veterinara i sami razmisle, ili jos traze misljenje kolega iz oblasti svinjarstva, a naravno svoje misljenje da smatraju i primene...

Nikola.KV
24-08-10, 22:50
Primetio sam danas da mi prasici stari 2 meseca napadaju jednog samo iz legla(Pojedose mu usi). Do sad mi se to nije desavalo.Na Gebiju su.

gagi77
25-08-10, 07:36
Pozdrav Nikola.Kupi "Kanistop" (VZ Subotica) i ubaci u hranu.Takođe ne bi bilo loše ako nemaš lance kod njih da okačiš više komada da se zanimaju.Ovog malog jadnička odvoj za svaki slučaj.Možeš da mu naprskaš na uši antibiotski sprej (oko 1000 din) ili da mu mažeš cink-vitaminsku mast (oko 200 din).Ako mu mažeš mast dobro će ga štititi od muva.

Nikola.KV
25-08-10, 15:49
Znam za Kanistop,ali sam resio problem (bar se nadam) tako sto sam ih premazao masinskim uljem.Nocas je sve bilo ok.Cuo sam za pojavu kanibalizma,ali do sad se nisam sretao sa tim.Mada koliko sam primetio samo jedno grizu,i cini mi se da ga napada najveca zenka,dok ostali nisu,bar dok sam posmatrao.

tibor
25-08-10, 22:11
Znam za Kanistop,ali sam resio problem (bar se nadam) tako sto sam ih premazao masinskim uljem.Nocas je sve bilo ok.Cuo sam za pojavu kanibalizma,ali do sad se nisam sretao sa tim.Mada koliko sam primetio samo jedno grizu,i cini mi se da ga napada najveca zenka,dok ostali nisu,bar dok sam posmatrao.

Njoj seci zube

casper
26-08-10, 21:45
vet zavod subotica to su ti lekovi da staviš uz jutarnju kafu da ti jednino apetit popravi za drugo nisu ::lose::

Nikola.KV
27-08-10, 15:33
Hvala svima na savetima,ulje je odradilo posao-vise se neujedaju.

S`JUGA
28-08-10, 17:52
Imam prasad starosti nekih 48 dana . Do zalucenja sve je islo ok. Prihvatili koncetrat(Gebi premium) i napredovali odlicno .Onda sam ja napravio jednu turu uz gebijev Super od 40% dodao kukuruz koji izgleda da nije dobar. Ma sto posto nije valjao i onda izazvao proliv kod njih. onda sam i to nekako resio,vratio ih na cist koncetrat i ponovo jedu ali neverovatno slabo napreduju.Ma tuga. Uz to nekao mi se cini da dosta uzimaju vodu sa pojilice i dosta mokre. Kako da ih sto pre povratim. Imaju apetit ali slabo napreduju.Pozzzzzzzzz

zeljko_bl
28-08-10, 18:05
pozdrav jugo probaj da imas das nesto protiv parazita ako nisi davao,ali ako su imali proljev treba im 15dana da docu sebi

S`JUGA
28-08-10, 19:34
Konkretno protiv parazita nisam. Proliv sam zaustavio strptomicinom ,vrlo efikasno. Ma zajebo sam ih kukuruzom,sumnjao sam da nije bas kvalitetan pa sam pri pripremi koncetrata ubacio i Minazel,cak i malo vise od uobicajene doze.Ali nije pomoglo. Na kraju ispade VECA DARA NEGO MASLO. Jbg. Ma bili su kao lopte ,sijali se kao izglancani. A sada je tuga ,da ih covek ne pogleda. Cak se i izdvojilo leglo ,neujednacenost medju njima je sve veca i lako uocljiva. No.jedu ,vratio im se apetit .Malo mai je cudno zbog povecanog unosenja vode? Znam da je nesnosna vrucina a i jedu cist gebijev koncentrat. valjda je to normalno ili ne ?

sasa1
28-08-10, 20:56
mozda nije do kukuruza nego do koncetrata.moguce da je bilo viska soli.treba im malo vremena da se oporave.staro je pravilo da se hrana bez velike nuzde nemenja.

prof. dr. Seljak
28-08-10, 23:36
Drži se S'Juga, desilo im se to što se desilo, došlo je do promene strukture crevnih resica i sada slabije usvajaju vodu i svarene hranljive materije, zato su takvi simptomi. Ako možeš ograniči im vodu, na neku normalnu meru, daji kvaliteta koncentrat i u vodu im dodaj kompleks B vitamina, vratiće se sami, samo polako. Imao sam pre dve godine sličan problem, mlad inženjer pa takva muka, nisam mogao da ih gledam. Prvi put nisam hteo da primenim znanje koje sam naučio nego mudrovao i umalo zeznuo stvar. Posle se povratili i sa 6 meseci i 4 dana prosek bio 135 kg,. Samo je bitno da proliv ne potraje i da ne uništi u potpunosti sluzokožu creva. Sa injekcijom od parazita sačekaj bar 7 dana od pojave zadnjeg proliva, jer samo hvatanje i špricanje jesu stres za životinju i mogu dovesti do ponovne pojave proliva, mada i sami preparati protiv parazita deluju malo laksativno.

S`JUGA
30-08-10, 21:07
Puno hvala svima na savetima i iskrenim postovima. pozzzzz >:D

BANE IVANOV
03-10-10, 20:00
vet zavod subotica to su ti lekovi da staviš uz jutarnju kafu da ti jednino apetit popravi za drugo nisu ::lose::

ha ha ha u potpunosti se slažem sa tobom :D

Post je spojen: недеља, 03. октобар 2010. 13:33:07 CDT_______________________________________________ __

Konkretno protiv parazita nisam. Proliv sam zaustavio strptomicinom ,vrlo efikasno. Ma zaj...o sam ih kukuruzom,sumnjao sam da nije bas kvalitetan pa sam pri pripremi koncetrata ubacio i Minazel,cak i malo vise od uobicajene doze.Ali nije pomoglo. Na kraju ispade VECA DARA NEGO MASLO. Jbg. Ma bili su kao lopte ,sijali se kao izglancani. A sada je tuga ,da ih covek ne pogleda. Cak se i izdvojilo leglo ,neujednacenost medju njima je sve veca i lako uocljiva. No.jedu ,vratio im se apetit .Malo mai je cudno zbog povecanog unosenja vode? Znam da je nesnosna vrucina a i jedu cist gebijev koncentrat. valjda je to normalno ili ne ?

bacaj taj gebi iz iskustva ti govirim.kada su prasad mala ne možeš ih podići sa jeftinom hranom a da nemaš problema.ja ti preporučujem biofaktorov ROP 10.NENADMAŠAN JE U FAZI ŽALUČENJA I NAKON TOGA.garantujem da proliva neće biti neverovatno ali veruj mi ja sam probao sve .ovo je bolje i od šaumana.jer nema ni pojave edemske bolesti.Od gebijevih granula prasad slabo napreduju mnogo piju vode i zato dobijaju proliv.zatim ti koristiš antibiotike i uništiš kompletnu crevnu floru kojoj je potrebno i do dve nedelje pa i više da se oporavi.Minazel ja nužno zlo jer on vezuje slobodne radikale u organizmu ali isto tako i vitamine i minerale.koliko je dobar toliko je i loš.koristi ga samo kada su žitarice buđave.to je zeolit dakle obična zemlja da ne kažem glina znam i gde je iskopavaju na jugu srbije i nama prodaju.poslušaj savete i od prof.dok.seljaka korisni su.Što se tiče sredstava protiv crevnih parazit koristi ivermektin ali isključivo stranog proizvođača.1ml. na 33 kg.telesne mase pod kožu.idealno bi bilo ponoviti aplikaciju nakon dve nedelje.bilo bi najbolje sa nekim drugim preparatom zbog rezistencije,ali ako ne dobar je i isti.tako sam barem ja čuo na predavanjima doktora koji su svoje iskustvo stekli radeći na farmama u Americi.pa to iskustvo primenjujem i na svojoj farmi.

KishRobert
17-10-10, 11:01
imam neki problem,ako se to uopste zove problem,svih 7 prasad su u odlicnom stanju,lepo napreduju,igraju se,raspolozeni su....
e sad svima su repovi kao do pola odseceni i suse se,a mi ih nismo sekli,prijatelj tvrdi da je to krmaca njih ocepila...pa bas sve,ako je to?

Zoran Kostović
17-10-10, 11:07
Nije to uradila krmaca, radi se o atrofiji repova. Zarasce rane i kao da nista nije bilo a dobijas kupiranu prasad.

KishRobert
17-10-10, 11:22
hvala zorane!
jel to nesto alarmantno?
sta je posledica toga?

Nikola.KV
17-10-10, 11:37
Cuo sam za to,navodno zavisi od rase prasadi,pa sam organizam odbacuje krajeve repa ^-^

Sika
17-10-10, 16:40
ma to je normalno....to se i mojm upravo sada desava.. >:({

crni gruja
18-10-10, 13:59
propratio sam vasa misljenja ali meni se to do sada za ovih 5 god, nije desilo tako da znam sta moze da me ocekuje ha ha :D

mikiki
01-11-10, 18:29
Imam trenutno tri legla prasadi starih 2 nedelje, primetio sam da pojedini prasici hramlju. prvo sam mislio da ih je krmaca "nacepila" ali sam primetio da su im zglobovi nateceni. kod nekih su upitanju zadnje a ima i nekih sa nateklim prednjim nogama. Da li neko moze da mi objasni o cemu se radi?? hvala unapred

gagi77
01-11-10, 20:17
Pozdrav mikiki.Kod tvojih prasića je u pitanju upala zglobova.Treba im dati penicilinski antibiotik sa produženim delovanjem i Prednizolon.

KishRobert
01-11-10, 21:54
od cega se to desi?
mislim upala!

mikiki
02-11-10, 01:42
Da od cega? ^-^ Ovo mi se desava vec drugi, treci put. Hramlju jedno vreme pa ih prodje.Bilo je i uginuca, jel nisu bili u stanju da dodju do krmace.

miljko
02-11-10, 13:23
to je u navjecem broju slucajev upala zglobova koja se moze prosiriti i na mozak (ZNS) a uzrocnik je Streptokokus suis, vrts bakterija koja pravi problema u kontinuiranoj proizvodnji bez dezinfekcije boksova izmedju prasenja. Moze prouzrokovati dosta visoke gubitke ne samo za verme dojenja vec i kasnije u odgoju. Lecenje se moze vrsiti amoxicilinom ili baytrilom, na penicilin se streprokoke samo nasmeju, vecina serotpova je rezistetntna. Pored Streptokoka, slicne simptome moze prouzrokovati i Haemophilus parasuis ili gleserova bolest ali konacna dijanoza se moze utvrditi sekcijom uginulih ili bolesnih prasica. Pozdrav

mikiki
02-11-10, 14:22
to je u navjecem broju slucajev upala zglobova koja se moze prosiriti i na mozak (ZNS) a uzrocnik je Streptokokus suis, vrts bakterija koja pravi problema u kontinuiranoj proizvodnji bez dezinfekcije boksova izmedju prasenja. Moze prouzrokovati dosta visoke gubitke ne samo za verme dojenja vec i kasnije u odgoju. Lecenje se moze vrsiti amoxicilinom ili baytrilom, na penicilin se streprokoke samo nasmeju, vecina serotpova je rezistetntna. Pored Streptokoka, slicne simptome moze prouzrokovati i Haemophilus parasuis ili gleserova bolest ali konacna dijanoza se moze utvrditi sekcijom uginulih ili bolesnih prasica. Pozdrav
Hvala na informacijama. Kazi mi jos molim te, cime je najbolje da dezinfikujem prasilista?

miljko
02-11-10, 19:21
jedna od jeftinih metoda je krecno mleko kojim bi se citava prostorija, odnosno boks, oprema i sve ostalo dezinfikovali a neposredno pre ulaska krmace u prasiliste bi povrsina ispod krmace trebala da se vodom ispere. Postoje i razna dezinfekciona sredstva na trzistu na bazi joda ili kvaternernih amonijumskih jedinjenja, neke vrste soda...ali se mora voditi racuna da ne budu korodivna.

crni gruja
02-11-10, 19:32
imam jedno super sredstvo za dezinfekciju ..leglo ili krmacu mozes ubaciti posle dva sata ... a hodnike -staze ..prskam i kada su zivotinje tu.. nemam kesicu ali cu da se raspitam za naziv.... >:D

lela66
02-11-10, 22:06
Do upale zglobova često dolazi kod nepravilne seče zubi.
Za dezinfekciju preporučujem Environ, nekorodivan je i biorazgradiv ( pogledajte na internetu).
Mada je i obična masna soda dobra za pranje ali treba napraviti dobar rastvor i pažljivo rukovati, posle pranja dobro isprati.

stojkegk
02-11-10, 22:26
ljudi komsija mi ima 2 praseta (35-40kg),pre nekoliko dana su poceli otezano da disu,na prvi pogled se moze primetiti da imaju nakupljen sekret u digestivnom traktu(krkljaju),temperatura 39,2...od lekova smo im davali prvi put deksametazon i neofloxacin,posle toga su dobijali neopen L.A.,pa BORGAL,i poslednji put GENTAMICIN-NEOGENT,ali nista ne pomaze...da li neko ima neki savet?

level3
02-11-10, 22:34
Riknuo mi juce jedan od oko 40 kg, jedan od najboljih u boksu. Od trenutka obolevanja(bar kako sam ja primetio) do uginuca je proslo oko 12 sati, rekordno brzo. Interesantno je da su mu se oci skoro zatvorile od otoka kapaka.
Mislim da je tzv edemska bolest u pitanju
Jel ima neko drugu ideju?

mikiki
02-11-10, 23:17
imam jedno super sredstvo za dezinfekciju ..leglo ili krmacu mozes ubaciti posle dva sata ... a hodnike -staze ..prskam i kada su zivotinje tu.. nemam kesicu ali cu da se raspitam za naziv.... >:D
ok!! samo pozuri ako mozes!! ;D}

crni gruja
02-11-10, 23:23
zvao sam drugara ali je otisao negde ,, sutra ujutru ti javljam ..obavezno kesica mislim da je oko 130.00 i ide na pet (5) lit. vode i prskalicom naneses gde god ti treba >:D

mikiki
02-11-10, 23:34
zvao sam drugara ali je otisao negde ,, sutra ujutru ti javljam ..obavezno kesica mislim da je oko 130.00 i ide na pet (5) lit. vode i prskalicom naneses gde god ti treba >:D
e hvala ti puno!! ::svaka cast::

crni gruja
02-11-10, 23:40
@mikiki
nema na cemu .... dobijas informaciju sutra.. >:D ::namigivanje::

KishRobert
04-11-10, 17:45
opet imam problem.
kao sto sam pisao za onog prasca sto su mu(valjda)noge polomljene,taj samo lezi i slabo se krece,sva sreca pa sisa.
e sad drugi,isto samo lezi i slabije je aktivan,isto sisa,al' nije tako zivahan k'o ostali.veceras sam primetio da ima kao neki mehur/oteklinu na ledja blize repu,nije modro al' na dodir ga boli.misli skici kad ga pritisnem.

da li da zovem veterinara?
jer ako doguraju do 20kg,znam sta i kako cu sa njima! :D

crni gruja
05-11-10, 00:28
@mikiki
brate udari nas ovaj zemljotres ..veruj mi ni na kraj pameti da ti se javim..taman se smirilo kad malopre ..zaljulja 4.4 rihtera srecom trajalo kratko 2-3 sek. cujemo se ..pozz >:D

Karalic
25-12-10, 22:14
Ubaci jedno 30% stocnog brasna, pa napraviti kasu, ali ne mnogo retku...
A moze da im se ubaci i malo uglja , cumur..
I , smanji malo hranu. >:({

Post je spojen: 1293311707________________________________________ _________
To sa ugljem jednokratno , a sa stocnim brasnom jedno par dana, a onda postepeno im smanjivati stocno brasno >:({

francuz
25-12-10, 22:42
POOZDRAV PRE NEKI DAN SAM KUPIO 10 KOM PO 9 KG :lol: I DAJEM IM HRANU 3 PUTA NA DAN PO DVE RAVNE FANGLE,U HRANI JE PROTAMINO PIGI 20% JECAM 12% I OSTALO KUKURUZ.SAD SAM VIDEO DA IMAJU MALO REDJU SRACKALICU!STA JE RESENJE?

@GUMENI
DIJETA!!!!!!!!!!
3 puta po pola fangle koncentrata(startera), smanji hranu!, i ubaci tylozin 3 dana 1 kubik po prasetu ( ujutru samo na pola fangle stavi 10 ml tylozina i promesaj, preko dana i uvece po pola fangle bez antibiotika), bice kao rukom.

crni gruja
26-12-10, 08:27
@GUMENI
100 gr po prasetu i svaki dan dizi po 25 gr vodi racuna ..jedno 10 dana...dok ne pocnu da jedu po 300 gr i normalno obroceno ...hranilice mora da olizu tako ces i videti po koliko da im das bolje da budu gladni nego proliv da ih upropasti ..pozz.. >:D

Žera
27-12-10, 12:18
Probaj Colivet o-4800 plv. tolikima je pomogao možda će i tebi... ::namigivanje::

somika
14-01-11, 23:19
pre svega pozdrav svima-evo kod mene sta mi se desavalo im opet mi se desava samo manje oprasi se jedna krmaca 7,druga 10,treca 9,cetvrta i tako redom 7,8 komada u 10 dana sve je ok ako ima mrtvo rodjeno sta da se radi aliiiiiii posle nekoliko dana samo vidim po neko prase mrsavi, kuti prilazi krmaci na sisu ali ne doji odvaja se od ostalih prasica,gubi boju,mrsavi ispocetka i malo proliva imaju samo toci i cao,tako da od 10 kom samo dvoje ostanu zivi tu je naj vise a kod ostalih 8-4=4,9-2,7-1,8-2 i sad pre neki dan super sve posle 4 dan 9-2.zvao sam veterinare njih cetvoro za misljenje neko kaze da je upitanju hrana pa se nagutaju mleka i samo najveca i najsnaznija odlaze i stradaju,neko kaze virus nemogu da budem pametan pozdrav svima

crni gruja
15-01-11, 00:50
@somika
cime hranis krmace? da nije problem u mleku.. ^-^

tibor
15-01-11, 07:21
somika@
Navodno proliv,rešavali smo sa Roxacinom

none 73
15-01-11, 14:32
cini mi se da je to MMA sindrom ja nisam imao takav problem

Milan BMK
15-01-11, 18:29
Kako bi ja "oporavio" krmaču u pitanju je Vijetnamska, problem kod svih krmača posle prasenja je isti tj. posle zalučivanja prasadi da ih prasad bukvalno po kilazi prepolove....jedva hodaju koliko su mrsave, znam da treba poboljsati ishranu, ali sama ishrana ne resava problem...hvala Pozdrav >:({

Nikola.KV
15-01-11, 18:43
samo hrana,i ja imam taj problem jer su mi krmace jako udojne,i sve sto pojedu daju na mleko.Daj joj koncetrat sa 16% proteina i kukuruznu prekrupu,minimum 3 kg,i bice OK.

crni gruja
15-01-11, 18:50
pisao sam i ranije... 500 gr po prasetu + 2 kg za nju a to sto je mlacna prasad napraduju a ona ne moze da kalira na tezini i hranis je konc. za dojare sa 16%prot. :D

Nikola.KV
15-01-11, 18:53
Ma kakvi nemoze da kalira.Moje imaju konc po volji uvek,prasad za sebe starter,ali se prepolove dok doje.Ne gube na zivahnosti,ali omrsave bruka.Imam par drugara veterinara,i svi se slazu da su takve-ekstra udojne,i dok imaju prasad daju dosta mleka a one mrsave.I isto tako brzo vrate masu kad odbijem prasad,za nekih mesec dana su opet u fulu.

crni gruja
15-01-11, 19:10
dobro ne kazem da ne omrsave ali ne toliko drasticno ako se hrane po pes-u... >:D

Nikola.KV
15-01-11, 19:12
Moje gube,al su zato prasici :D. I nebunim se,samo tako nek nastave,i ja zadovoljan.

crni gruja
15-01-11, 19:14
prekosutra odvajam prasad na 28 dan pojeli njih 10 kom .. 10 kg SPP(predstarter) slikacu ih .. imaju od 8 do 11 kg prelepi.. :D ;D}

Nikola.KV
15-01-11, 19:16
Ja sam odvojio pre pet dana dve ture,prosek 9 kg.Danas ih spricao Ivermektinom protiv parazita.

francuz
15-01-11, 19:29
pet dana nakon odvajanja? a da nije prerano?

Nikola.KV
15-01-11, 19:30
Mozda,videcemo.

francuz
15-01-11, 19:36
Mozda,videcemo.

ajd na chat

somika
16-01-11, 09:35
pozdrav svima-ja hranim krmace normalno sta ima kukuruz,jecam.stocno,prekrupa pojim sa hlebom razmucen u vodi i to tako do 15-20dana do prasenja onda samo gebi za prasulje i voda cista tako i posle prasenja 15-20dana dok ne odvojim prasice-normalno 15dan pocinjem da im bacam starter negde na cisto u boksu da onjuse i tako do odvajanja i samo gebiiiiiiiiiiiii do 35kg.Od 28 januara do 25 februara mi se prase 7kom pa cemo videti izmenio sam nacin ishrane kod ove sad sto su mi se oprasile pa cemo videti za ove naredne-sta bude bice.pozzzz

nikola.mkd
28-03-11, 06:34
Bok ja imam prasina koji imaju veliki trbuh,a su mrsavi i mislim da imaju gliste ko zna sta da dam protiv toga ? pozz :D

KishRobert
28-03-11, 08:28
Bok ja imam prasina koji imaju veliki trbuh,a su mrsavi i mislim da imaju gliste ko zna sta da dam protiv toga ? pozz :D

Resenje je ovde!
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0

Nikola.KV
29-03-11, 09:33
Od kad Makedonci nazivaju Boga kao Hrvati ^-^

nikola.mkd
29-03-11, 21:23
hehehe milo mi e sto dobiv odgovor na moeto prasanje i vi blagodaram m i sakam da imam sorabotka so vas pozz :D

Nikola.KV
29-03-11, 21:28
Osnovni je red da kazes "Dobar dan,ja sam taj i taj,dolazim odatle i bavim se time".A ne odmah "prasad mi i
maju velike stomake".Da nisu trudni,sta mislis

francuz
29-03-11, 21:35
Ma covek ne razume Srpski.
E momak sa Vardarot ;D}, prvo ke idas tuka:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 ,

Malo pises za tvojata rabota, malo za tvojata imanje....
Ma bre, idi u temu i predstavi nam se da bismo mogli da ti pomognemo!

>:D

Bez brige, sve mu je objašnjeno na PP, u protivnom se ovo čisti. Hvala na pomoći i saradnji. Z.K.

Nebojsa Kostovic
30-03-11, 01:42
Znaci francuz osta ja bez drugara ^-^,kako vidim ti polako ali sigurno ode u funkcionere ovog foruma ::svaka cast::.

francuz
30-03-11, 09:14
Ma neee, smatram da veci efekat ima kad nekoliko ljudi opomenu jednu osobu, ona tada valjda shvati da je u krivi i da se mora oporavit na prav put.

Post je spojen: 1301469584________________________________________ _________
Vec neko vreme, skoro god.dana, u svakom 2 -3 leglu po jedno prase dobije otok na jedno uvo, starosno doba se menja, trenutno je jedno od 15 dana sa oteklim uvetom, sta mislite sta je uzrok, dao sam PenStrep LA 0,3kub.

dfiskal
30-03-11, 12:27
Ma covek ne razume Srpski.
E momak sa Vardarot ;D}, prvo ke idas tuka:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 ,

Malo pises za tvojata rabota, malo za tvojata imanje....
Ma bre, idi u temu i predstavi nam se da bismo mogli da ti pomognemo!

Bez brige, sve mu je objašnjeno na PP, u protivnom se ovo čisti. Hvala na pomoći i saradnji. Z.K.

Pravila foruma su poznata,ali dajte malo neformalnosti, ili prosto, da li je neko od vas, procitao ko je i sta je na "http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0 ," kada je covek "dosao " i nesto pitao...pogotovo,kada se radi o nasim komsijama Makedoncima ,Hrvatima,Slovencima,Bosnjacima.. itd.."docekajmo" ih kao pravi domacini (srpski)...pa ne ulaze,starinski receno, u MARSALAT..nego na poljoprivredni forum..mislim da nisam otisao u :){{ i naravno >:({

Pozdrav Misa

Nikola.KV
30-03-11, 13:18
Da,treba svi padobranci da upadaju i postavljaju pitanja i otvaraju teme kako im se prohte.Moderatori treba da preprave registraciju.Da bi se postavilo pitanje u bilo kojoj oblasti prvo treba da se predstave,a ne samo puko ostavljanje mail adrese.
@Nebojsa Kostovic
Ovde nema funkcionera,svi su poljoprivrednici,a ovo je razonoda.Da bi ovo funkcionisalo kako treba brine se par ljudi,a i mi sami treba da se pridrzavamo nekih pravila.Pa podji od sebe-upisi vec jednom odakle si jer si na to opomenut pre nekih 10-ak dana.Kosovo je regionalna oblast,a ne lokacija stanovanja,sem ako si cergar.

KishRobert
30-03-11, 21:12
@Nikola Kv
Uze mi rec sa tastature!

KishRobert
30-05-11, 18:13
Imam prasad od mesec dana starosti,jos su sa krmacom i lepo sisaju i napreduju,
al' od juce kao da imaju proliv,zut,flickast...jedu sve i dalje sto sam im davao,koncentrat i lucerka....
da zovem veterinara?

Nikola.KV
30-05-11, 18:45
Izbaci lucerku,mali su jos,i njima i krmaci.Konc smanji,i daj im KaodiarS u usta.Sje.ala ih detelina.

KishRobert
30-05-11, 20:17
Lucerka nije sveza,nego je od prosle godine al' lepa.
Kum mi tvrdi da su boginje?

Nikola.KV
30-05-11, 20:20
To se vidi,isto kao kod coveka.Hrani krmacu smanjeno,i njima bas smanji konc,verovatno su se prejeli.

none 73
30-05-11, 22:29
Smanji procenat proteina,verovatno su krnuli vise da konzumiraju krmacinu hranu.

nikola.mkd
02-06-11, 23:50
Jas sum Nikola Stepanuleski Imam 21 godina i sum od makedonija potocno od prilep i se zanimavam so svinjarstvo imam 15 krmace i sakam da imam sorabotka so vas bideki sum pocetnik i vi blagodaram odnapred pozz :D

draganpan
03-06-11, 00:01
Znaci francuz osta ja bez drugara ^-^,kako vidim ti polako ali sigurno ode u funkcionere ovog foruma ::svaka cast::.
Bogami ističe se ističe...

mbranko
03-06-11, 09:13
Od kad Makedonci nazivaju Boga kao Hrvati ^-^

krivo mislis,pravi tj. autohtoni za kajkavski dio hrvatske pozdrav bok nije to od "bog" vec od njemackog "mein buecken" (majn bokn) sto bi u prijevodu znacilo moj naklon koji je prvo skracen na "bokn" a onda samo na bok. sorry na off topicu

Nikola.KV
03-06-11, 22:48
Znaci Svabe uticale i na makedonski recnik?Svasta cu da cujem,ccccc....

francuz
04-06-11, 08:40
Bogami ističe se ističe...

Nece @francuz nikud!
Svi trebamo da uzmemo ucesce u "oporavljanju" novih clanova ka pravilnom pristupu forumu, da bi smanjili posao Moderatora koji imaju mnogo posla.

francuz
04-06-11, 08:44
Smanji procenat proteina,verovatno su krnuli vise da konzumiraju krmacinu hranu.

Moji su jeli sa krmacom svo vreme i bez problema je bilo, a uostalom, koncentrat za krmace ima manji % proteina od praseceg...
@None, okaci link koji sam ti prosledio @K.R, onaj gde se pominje upotreba kaodiar S, zbog doze...

markodjurdjevic
19-06-11, 19:09
Ljudi kakva je vasa praksa u odgoju prasadi, da li ih hranite po volji ili uobroceno dok sisaju i da li nakon zalucenja ih stavljate na blagu dijetu pa postepeno povecavate ili im pak dajete po volji od kako krenu da jedu pa do kraja? Desava mi se kad ih drzim na dijeti da mi se neko prejede, valjda ogladni, pa crkne, ili dobije proliv. Kakva su vasa iskustva s tim u vezi ?

francuz
19-06-11, 21:45
Pisano je o tome vec,
kad odbijes prasad onda im obrocis na njih 10-15 bacis 1/2 vangle zidarske , 3-4 x dnevno, i postepeno povecavas.
Prelistaj temu pisano je o tome.

markodjurdjevic
19-06-11, 22:02
Znam da je pisano o tome, citao sam detaljno, ali ipak pitam, posto sam od nekih cuo da im daju po volji, ne stavljaju ih na dijetu. I ja sam ih uobrocavao, a onda mi se desi da se oni jaci prejedu i crknu od edemske, ili dobiju proliv.

mbranko
19-06-11, 22:16
meni je jedan veterinar koji je po specijalnosti nutricionist (ili zdravo seljacki specijalizirao je prehranu zivotinja) savjetovao da je sama ishrana stvar iskustva i poznavanja vlastitih zivotinja. pa sam ja tako dosao do nekog svog sistema ishrane a to je da prvo krenem s bony m od sana i to u prvoj sedmici , nakon sto pojedu 7-8 kg bony m napravim im "predstarter" gdje mi je jecam 50% kukuruz 30%, sojina sacma 10% i pocetni premiks 10% i tako napravim 10 kg ali im prvih par dana dajem mjesavinu tog "predstartera" sa ostatkom bony m u omjeru 50/50. u svakoj slijedecoj mjesavini predstera smanjujem postotak jecma a povecavam postotak soje i kukuruza dok ne dodjem na omjer 50% kukuruz, 20% jecam, 20% soja i 10% premiks time ih hranim do cca 10 dana od odbica- nakon toga prelazim na premiks koji je predvidjen za odojke od 15 do 25 kojeg ide 4% a ostatak od 6% jer je ovog pocetnog premiksa islo 10% nadoknadim s stocnim brasnom. nemam nikakvih problema sto se tice proljeva a ni ugibanja (kuc kuc kuc po stolu) . Marko da li ovi koji ti ugibaju imaju kakve posebne simptome malaksalost, dezorijentiranost, plava uha ili trbuh jer bi u tom slucaju moglo biti u pitanju trovanje mikotoksinima, zbog toga ja par puta godisnje dajem zitarice (kukuruz i jecam) na analizu pa ako je potrebno onda dodajem u smjesu i neki fiksator mikotoksina a tu vi z srbiji imate odlican proizvod po povoljnoj cijeni Min-a-zel.

hebiga u ovom svom lupetanju zaboravio sam napisati da ih ne stavljam na nikakvu dijetu vec imaju hrane po volji.

francuz
19-06-11, 23:25
Marko,
ja licno mesam 1g tilozina po grlu u koncentrat, 5-6 dana, i postepeno povecavam dozu koncentrata.
nisam imao problem sa prejedanjem, nemoj se ti sekirati da su oni gladni 3-4 x dnevno po 1/2 vangle zidarske, pa polako punis vanglu

skala
01-07-11, 07:39
Jedno pitanje, kad je najbolje prasicima dati injekcije protov crevni parazita,moji su stari 42 dana odluceni su pre 7 dana i interesije me dali se i kada se daju injekcije protiv vlasca i dali se to daje preventive radi ili kad se sumnja na bolest. I uopste koje se injekcije i kada se daju preventive radi .Hvala unapred

Miloš D.T
01-07-11, 11:08
Koliko imaju kila?
Ja mojima dajem kada napune 2 meseca (ujedno ih infuje veterinar i da im inekcije protiv parazita)
Ivermektrin 1ml na 33kg pod kožu.

skala
01-07-11, 11:59
Koliko imaju kila?
Ja mojima dajem kada napune 2 meseca (ujedno ih infuje veterinar i da im inekcije protiv parazita)
Ivermektrin 1ml na 33kg pod kožu.

Sad ih nisam vagao, ali sam ih vagao kad su imali 30 dana i bili su izmedju 8 i 11,5 kg

Nikola.KV
02-07-11, 10:08
JA dajem mojima sa 40-45 dana,takodje Ivermektin,po 1/2 ccm.

mbranko
02-07-11, 16:35
Ja svojima dajem antiparazitik cetvrti dan nakon odvajanja od krmace , zbog jednostavnije dozacije koristim nilverm jer on ide 1ml/10 kg.

markodjurdjevic
02-07-11, 21:11
Ja svojima dajem antiparazitik cetvrti dan nakon odvajanja od krmace , zbog jednostavnije dozacije koristim nilverm jer on ide 1ml/10 kg. Gde nalazis NILVERM mbranko, kod nas ga odavno nema, a bio je exsta?

none 73
03-07-11, 20:29
Ja praktikujem da ih cistim u 7 nedelji starosti,posavetu vetrinera ...

mbranko
04-07-11, 06:42
Gde nalazis NILVERM mbranko, kod nas ga odavno nema, a bio je exsta?

kod nas ( RH ) ga ima u svakoj veterinarskoj ambulanti jer ga proizvodi veterina, to je dio bio plive koji proizvodi veterinarske lijekove ali se odvojio od nje, a cijena mu je cca 8 € za 100 ml.

ta Peera
04-07-11, 08:38
Ima i Ivemektin u prahu 1 kg kosta 1200 din
Daje se 7 dana i ide 100 g na 100 kg hrane i to do 40 kg tm a preko je malo veca doza i ide 120 g na 100 kg hrane

rekreativac
05-07-11, 22:30
@GUMENI
100 gr po prasetu i svaki dan dizi po 25 gr vodi racuna ..jedno 10 dana...dok ne pocnu da jedu po 300 gr i normalno obroceno ...hranilice mora da olizu tako ces i videti po koliko da im das bolje da budu gladni nego proliv da ih upropasti ..pozz.. >:D

ovoga sam se skoro pridrzavao do jedno 6 dana onda su dobili proliv pa sam im smanjio obrok ,danas pre podne bili dobro dao sam iim na svaka 4 sata po 50gr a posle 3 puta vidim opet malo proliva i to kod 2-3 praseta samo. prasici imaju oko 9-10 kila i odvojeni pre 10-tak dana a pojeli bi celu vrecu da im dam ali ne smem. vidim kazes postepeno davati do 300gr da li je njima to dovoljno hrane? posto vidim da se mnogo bolje od mene razumete u prasice sta da radim u ovom slucaju jel smem da im stavim mekinja tj. da razredim hranu koju im dajem ili jel smem izmedju obroka suve deteline da im bacim posto ionako kad im slamu bacim svu je izgrickaju i deo pojedu

Nikola.KV
05-07-11, 22:39
Mozes i jedno i drugo da dajes,sta vise mekinje-st. brasno se i daju kod proliva,da sredi stolicu.I vidi jel proliv imaju ili meku stolicu.Deluje isto,ali kod retke stolice nesvare hranu potpuno i dijeta resava problem,a kod proliva se hrana nezadrzava i treba da se leci.Drugo,hrani ih 3 puta dnevno,ne vise.Mekinje daj odnos 1/2 u pocetku,1 mekinje-2 konc.

rekreativac
05-07-11, 22:54
sve mi se cini da sam preterao sa hranom posto ja uvek sve preforsiram danas su pojeli po 200gr i to im je izgleda puno, sinoc su popili neki lek( zaboravio kako se zove) i jutros su bili dobro a kasnije lose mada leze na suncu svi se crvene od opekotina pre neki dan hladno(bas kod prve redje stolice) pa mozda i to ima veze
sto se tice proliva i meke stolice imali su prvo jedno pa drugo a menjao sam i koncentrat sad dajem gebijeve granule pa im je izmet kod nekih braon a kod vecine sive boje

Nikola.KV
05-07-11, 23:02
Napravio si najgoru mogucu situaciju,mesanjem hrane i sa aklimatizacijom.Gebi i ja koristim,od njega prasad imaju "neformiranu" stolicu-svare ali nestegne se.Skloni ih sa sunca,i bice to ok.Samo nastavi sa Gebijem,i pomalo,kad cujes da se deru dodaj im,i tako par dana,dok se creva nenaviknu na konc.

prof. dr. Seljak
06-07-11, 11:03
Nemojte davati prasadima tek zalučenim u obrok mekinje i detelinu, i jedno i drugo su hraniva bogata sirovim vlaknima a to prasad nisu u stanju da vare i samo će im još dodatno ubrzati prolaz hrane kroz sistem za varenje, znači samo pogoršavamo situaciju. To je kaso bebi koju hoćemo da odviknemo od mleka damo da jede pasulj ili zelenu salatu. Držite parsad na jednom vidu dijete da prvih 7-10 dana jedu isto ili malo više hrane kao što su jeli pri kraju laktacije kad su prihranjivana. Još veći stres za prasad od promene hrane jeste promena objekta, tako da mali odgajivači koji imaju mogućnost prasad po zalučenju ostanu tu gde su bili za vreme dojnog perioda a krmaču izbaciti. Ne bi trebalo da izlaze na jako sunce, jer to im dodatno umanjuje otpornost. Ne bi bilo loše u vodu ako može da se doda neki kompleks B vitamina. Držite se momci!:-)

Nikola.KV
06-07-11, 21:24
Danas sam kupio pietrena za priplod,i cini mi se da mu je anus malo pocepan.Sta da radim,da predupredim dalje moguce cepanje i ispadanje creva?Nerast je u pitanju.

milan971
06-07-11, 22:14
To sto je malo pocepano zasipaj Bivacinom da bi se sto pre osusilo , da sprecis dalje cepanje to moras ishranom.Uvedi u obrok vise celuloze(mekinje,lucerka...)i po mogucnosti ovlazi obrok sve u cilju da mu izmet bude sto meksi.

Nikola.KV
06-07-11, 22:18
Nesto tako sam i razmisljao.'Bem mu mater,bas lep primerak.

milan971
07-07-11, 08:52
Nemas da brines uspece siguno,bas sad u ovoj turi tovljenika sam imao taj problem kod jedne zenskarice.To sam uradio i evo sad ima oko 90kg odgajila se bez problema.

rekreativac
13-07-11, 15:38
ovoga sam se skoro pridrzavao do jedno 6 dana onda su dobili proliv pa sam im smanjio obrok ,danas pre podne bili dobro dao sam iim na svaka 4 sata po 50gr a posle 3 puta vidim opet malo proliva i to kod 2-3 praseta samo. prasici imaju oko 9-10 kila i odvojeni pre 10-tak dana a pojeli bi celu vrecu da im dam ali ne smem. vidim kazes postepeno davati do 300gr da li je njima to dovoljno hrane? posto vidim da se mnogo bolje od mene razumete u prasice sta da radim u ovom slucaju jel smem da im stavim mekinja tj. da razredim hranu koju im dajem ili jel smem izmedju obroka suve deteline da im bacim posto ionako kad im slamu bacim svu je izgrickaju i deo pojedu
ja resio problem uz ljude sa foruma, posto sam video da su pre podne dobro a kasnije lose ustanovio sam da ne mogu da svare hranu koju sam im davao svaka 4 sata, pa sam ih hranio ujutru i uvece sa 700g(za njih 13) a u podne sa 600gr i postupno povecavao po 200gr ujutru i uvece ,sada dobijaju 1900gr ujutru i uvece i 700gr u podne cisto da ne budu gladni do uvece a cim im ostane hrane od jutarnjeg hranjenja cu i to da ukinem. cak sam postepeno presao na staru hranu posto gebija vise nemam pa im sam pravim i nikakvih problema nema.

Shale
24-07-11, 14:25
Ljudi pomagajte imam problem sa prasićima, neće da jedu. Tom problemu smo i mi malo doprineli jer smo im bacali koštice od kajsija. E sada jedan drugar koji je veterinar mi je rekao da im kvasim hranu, što ja i radi već 10 dana ali nešto i to slabo jedu.....

Jel neko imao takav problem i da li postoji rešenje za njega? Napominjem da su prasici kod nas mesec dana i da su super jeli kad su došli...

Miloš D.T
24-07-11, 14:46
probaj da promeniš koncentrat.

Shale
24-07-11, 14:48
Šta, daj neki predlog? Mi koristimo koncentrate magna vita...

Miloš D.T
24-07-11, 14:52
Probaj Sano ,Šauman...
Kod mene se to najbolje pokazalo.

Shale
24-07-11, 14:55
Probaću... Mada neverujem da će i to pomoći... Jel oni su super jeli do tih koštica...

none 73
24-07-11, 21:52
Kreni is pocetka.Nasta mislim is pocetka pa nemoj im davati jedan dan uopste da jedu zatim drugog dana im daj vrlo malo treci povecas i tako redom.Moras da izazoves glad kod njih.A da li si nesto jos primetio kod njih?Mislim na ponasanje ,izmet,koliko piju vodu,da li su naduveni u predelu stomaka?Probaj sa izgladnjivanjem i postepenim povecanjem hrane i nikako da hranu imaju preko celog dana ako si u mogucnosti za sada ih hrani u dva podjednaka obroka,ujutru i uvece.Samo onolko koliko pojedu u jednom obroku sto bi se reklo da polizu sve sto im das i postepeno povecavaj.

Shale
25-07-11, 12:34
Vode piju, odprilike 15, 20 litara dnevno, kažem odprilike jer nezam tačno. Hrane dobiju ujutro i dok nepojedu nedobijaju više... Izmet im je normalan, ponašanje normalno, nisu uopšte naduveni...

lepenica
18-12-11, 19:17
Imam problem sa prasicima,u poslednje vreme mi kijaju!Sta da radim?

gagi77
18-12-11, 19:31
Najverovatnije je u pitanju atrofični rinitis.Napravi dobru ventilaciju u objektu i daj prasićima produženi penicilin (depo L.A.) i prednizolon.Ako uspeš da nabaviš Tylovet umesto penecilina L.A. još bolje.Ja sam kod mene rešio problem sa prvom kombinacijom.Pozz

magelan123
24-12-11, 22:35
pojavio mi se problem kod prsice za prvi put, prebacio sam ih u B-fazi pojeli su 100 kg startera panto f10 i nisam imao na zalihu vise f10 pa sam napravio 50 kg f4 LIKRA premix.za roku od 3 dana prasici su poceli da jedu repove.moze li mi neko reci sta je nabolje da se uradi da se to spreci.sutra menjam hranu uzeo sam MILKIVIT
4% koj sam koristio i ranije.POZDRAV

zeljko_bl
24-12-11, 22:41
ima preparat kanistop njega ubaci u koncentrat,smanjio si proteinsku vrijednost koncentrata pa je vjerovatno zbog toga doslo do grizenja repova

Duško58
24-12-11, 22:49
Kanistop mislim da ces jako tesko naci, u gotovu hranu koju dajes dodaj jos vitaminskog 1% premiha. Jedu repove zbog nedostatka nekoga vitamina.

mbranko
24-12-11, 22:49
vjerojatno im je zasmetao nagli prelazak na F-4 jer ja to idem postepeno i nemam nikakvih problema a koristim baš likrine premikse F-10 i F-4 quattro, BTW koja je cijena kod vas za F-4 te da li je obicni ili Quattro?

magelan123
24-12-11, 22:57
obican f4 a cena je 1,77 eur po kilo. u toj klasi za 4% najbolji je MILKIVIT cena je ista
a koja je razlika od Quattro i obicni

mbranko
24-12-11, 23:21
takva je i kod nas a quattro je 10% skuplji , quattro ima 8% lizina i jos neke dodatke na biljnoj bazi za povecanje apetita, sprecavanje proljeva i bolju konverziju hrane . ja sam probao oba i osjeti se velika razlika.

magelan123
24-12-11, 23:59
e to je vec nesto drugo.obicni ima 4,5lizina milkivit je sa 9%lizina

MiroslavNG
17-01-12, 21:14
Da vam se ljudi pozalim sta me strefilo,tek posle mesec dana primetim da jedno zensko prase nema analni otvor.Danas sam primetio da veliku nuzdu vrsi kroz polni organ

Miloš D.T
17-01-12, 21:24
I kod mene je to jednom bilo,i uranio sam ga normalno.Tako da se ne sekiraš.

PG Krnac
17-01-12, 21:36
nakaci im po svinjcu lance da grizu i izlupaj im jedno 2 biber creba ili crvene crepovo,ja im bacim 2-3 plasticne flase od 2l,da imaju necim da se zanimaju...
Po meni je kanistop bacanje para,koristio sam ga ali nije davao neke rezlutate..... >:({

MiroslavNG
19-01-12, 16:03
Pitao veterinara sta sa tim prasetom sto nema analni otvor,kaze>OBICNO UGINU 4/5tog dana,posto je ovo prezivelo sacuvaj ga dok ne bude oficirske kilaze pa u rernu.

MiroslavNG
26-01-12, 08:40
Jedan mlad vet.me stavio na muku kaze da nije isto alfamec i invermectin.Kad sam kupio prodavac mi rece da je isto.Pise na kutiji 1% invermectin.Inace od sad na dalje lekove kupujem u bugarskoj.Holandske proizvodnje a tri puta jeftiniji.Za alfamec mi rekli da ide 1ml na 10kg

gagi77
26-01-12, 17:21
Alfamec i Ivermektin je isto.Oba idu 1 ml na 33 kg.Evo linka za Alfamec http://www.alfamedic.com.hk/products/main/Pharmaceuticals/ParasiteControl/AlfamecInjSol/page1/

PKB
06-02-12, 09:39
Ljudi pitanje jedno. Prasicima su bili skroz opusteni repovi visili dole ako me razumete,sad su podignuti gore blago zavijeni nevrte sa njima nego me zanima sto je promenjen polozaj tj drzanje . Dali to nesto znaci ???

---------- Poruka napisana u 09:39 ---------- Prethodna poruka je at 08:48 ----------

????? ? ?? ??? ??

galic
06-02-12, 09:40
Uslovi u objektu,temperatura,vlaznost,promaja...

PKB
06-02-12, 10:52
Hm,pa da juce reku da im dodam slame i dodam 2 i po bale a sa krajeva je bila pomalo probila ccc dali je do toga ,najverovatnije.Jel mogu da reagujem nekako?

galic
06-02-12, 11:24
Moras utopliti objekat to ti je 1. i osnovno,cim im bude toplije bice veseliji igrace se a samim tim ce drzati rep onako kako bi ti voleo da vidis.. , kod mene se desava da se repovi osuse i otpadnu nemoj da te cudi takva pojava.

PKB
06-02-12, 12:01
Ma ok su oni veseli igraju vrzmaju se tamo amo ususkaju se samo kad spawaju u slamu ,nije promaja neweje im sneg zatworeno im je .Widecemo kasnije sta ce biti ako ne ubacicu im i kvocku na par noci ovih kad bude owaj ledeni talas tj najawljuju od srede,mada se plasim samo da se nezapale ccc.

ta Peera
06-02-12, 17:51
Ljudi pitanje jedno. Prasicima su bili skroz opusteni repovi visili dole ako me razumete,sad su podignuti gore blago zavijeni nevrte sa njima nego me zanima sto je promenjen polozaj tj drzanje . Dali to nesto znaci ???

Da li si cistio prasice od glista ??
Prasici mogu da imaju imaju opustene repove i kad imaju gliste !?!

German hunting terrier | Jagdterrier