PDA

View Full Version : Krava posle telenja ne moze na noge

Advertisement

Nicyolas
26-01-10, 21:22
Skoro sam isao da komsili pomognem da oteli kravu ona vec nedelju dana ne moze da se odrzi na noge ni dva minuta noge joj drhte veterinar joj je davao nesto ne znam sta nisam ga pitao ! Da li neko moze da mi kaze sta se desilo? Lepo se otelila nije tele veliko 14 klia otprilike mozda i manje !

todor
26-01-10, 21:26
najverovatnije pad kalcijuma još ako je do kraja izmuzao prvi put imao sam i ja dosta toga tako da sam provalio šta je neka proba svaki dan da je preokrene da nebude na jednoj strani za ostale informacije na pp

Nicyolas
26-01-10, 21:27
Setio sam se dao joj je neki kalcijum i jos nesto posle joj je dao infuziju ali sta je u njoj bilo ne znam !

todor
26-01-10, 21:30
samo neka je preokrene svaki dan jer šanse su 50-60% da če ustati što se meni nije dešavalo nego dođu nakupci i za sto evra je odnesu

Nicyolas
26-01-10, 21:30
Pa ne znam ali ona vec nedelju dana ne ustaje !

Post je spojen: 1264537889________________________________________ _________
Recicu mu !

todor
26-01-10, 21:32
to je onda sve manje šanse bez zezanja najozbiljnije ti kažem što duže ne ustaje sve su veće šanse da neće ustati

Nicyolas
26-01-10, 21:46
Pa dabro sta sad da radimo takva joj je sudbina !

todor
26-01-10, 21:56
neka je okreće svaki dan ili vas nekoliko da je opaše sa jedne i druge strane sa nekim pajvanom ili kako se kaže i da probate da je dignete jedino to ostaje još

Nicyolas
26-01-10, 22:00
da da !

todor
26-01-10, 22:02
ako je dignete neka malo stoji uz pridržavanje mi smo to radili ali nije se izvukla

Nicyolas
26-01-10, 22:05
Ma ova sama pokusava da ustane prednje su joj ok ali zadnje kao da su od papira po jedan min !!

todor
26-01-10, 22:05
to je ono što kažem nedostatak kalcijuma

Nicyolas
26-01-10, 22:08
Ali kako se to dogodilo sta da radim da se ne desi meni ?

todor
26-01-10, 22:09
kad ti se oteli krava ili junica nemoj do kraja da je izmuzaš nego samo toliko da imaš za tele ja tako radim i hvala bogu nikad problema

Nicyolas
26-01-10, 22:12
Pa nikad i ne izmuzem do kraja kad se oteli samo pet litra !

todor
26-01-10, 22:14
to ti je dosta ,jel ti pala nekad ja otkako tako radim nikad problema a pre toga 4 krave otišle

Farmer Bob
27-01-10, 00:46
Nekom je ovo sve smesno,ali ti nikyolas otvaras stvarno sve zanimljivije teme koje su i skakljive u nasem poslu.Pazi ovako:svaku kravu kad se oteli do sada smo izmazali do kraja(mada sam cuo odavno da ne treba),ali jedna krava evo tri teljenja nam pada za redom.Posle telenja ustane,deluje sve ok,a uvece ili sutra ujutro BAM!Ne moze da ustane.I onda sto kaze todor,prevrtanje infuzija,kalcijum dva tri dana,a onda uvece skupim drustvo, pajvani,i taj veterinar naravno,bacimo joj hladne vode u uho i na glavu,napravimo galamu i ona skoci.Onda rugi put,kaze da je kao prilikom telenja nagnjecen zivac u krstima pa zato nemoze na noge(zadnje).E sad,kaze doktor,posto je evo 6 put ostala steona,nema vise kockanja,dacemo joj pre telenja kalcijum u vidu nekog gela,sirupa neznam ni ja,oralno da bude preventiva.Inace to hoce da se desava bas visokomlecnim kravama,a moja je npr.tu do 3ol??I kad sva ta parada prodje,Bogu hvala,ja kupim moje tele?!Al'sta ces....idemo dalje. >:D >:D

cukaneca
27-01-10, 05:36
Pa ne znam ali ona vec nedelju dana ne ustaje !

Post je spojen: 1264509089________________________________________ _________
Recicu mu !
ako toliko dugo ne ustaje mozda je najbolje prodati je dok jos mozes.inace je kod mene bio slucaj kad je krava lecena zbog "pada kalcijuma" a u stvari je bio problem u karlici i naprsnucu iste

Lala iz Banata
27-01-10, 08:19
Cim ona proba da ustane, i drhte joj noge cist nedostatak kalcijuma. Ako posle prvog davanja glukoze, kalcijuma i roborante-callier-a i.v. nije ustala, ponavljaj dok ne ustane. Okrecite je redovno sa strane na stranu da joj ne utrnu noge. Nije cak ni svaki kalcijum isti, ubedljivo je najbolji je Calciveyxol 38, proizvodjaca Veyx Pharm Gmbh. I meni je pala jedna pre 4 dana, dobijala je dva puta neki kalcijum Surcalce, i nece i nece, kad je dobila ovaj drugi odmah se podigla.

todor
27-01-10, 08:59
lalo nije sve i u kalcijumu nekoliko vrsta su probali kalcijuma i taj tvoj što si rekao i opet došli nakupci i nekako dali 100e za kravu od 750kg i odneli je čak mi je za jednu kravu nakupac dužan 100e ali ga nikako nemogu navatati u đurđevu

mims
27-01-10, 09:20
Pošto traje toliko, pitaj ga da li je očuvana svest, da li je glava zabačena nazad i da li se čuje hrknje. Ako nije ništa od ovoga verovatno je lom karlice, lom noge ili nagnječenje nerava, može biti i nervna forma ketoze i još jedno 7-8 stvari.

četiri hrasta
27-01-10, 09:40
Ali kako se to dogodilo sta da radim da se ne desi meni ?
To je pravo pitanje! Treba spreciti a ne lečiti. Svaka kreva posle telenja ima velike potrebe za Ca i ako nije pripremljena da ga povuče iz kostiju, ona pada.
Tri nedelje pred telenje treba da dajete koncentarat napravljen sa premiksom SCHAUMANN rindavit VK i da izbacite detelinu iz obroka.

Farmer Bob
27-01-10, 10:36
Znam da krava ne treba da bude debela i da se smanji koncentrat,ali zasto da se izbaci detelina?Mislim kakve ona ima veze sa nedostatkom kalcijuma?? ^-^ >:({

todor
27-01-10, 11:14
pa koliko ja godina imam krave nikad detelina nije izbačena jer krava treba da se hrani cele godine istom hranom samo 2 nedelje pred teljenje povećam obrok i to je to

Nicyolas
27-01-10, 11:15
Hvala svima na savetima recicu mu a pomocicu ipak najbolje smo komsije !

nemanja_st01_58
27-01-10, 12:15
Cista je ludost ne izmuzati kravu do kraja kad se oteli. Tako samo mogu da nastanu problemi i da se smanji kolicina mleka. Kada se krava oteli treba je sto pre izmusti jer se tako pospesuju kontrakcije materice i lakse se pocist.
Kada krava padne pokusava se sa infuzijom glukoze i kalcijumom i vitaminom ad3 jer bez njega ne moze uspricani kalcijum da se usvoji i tako se radi 5/6 do 10 dana a sanse za ustrajanje ako je samo kalcijum u pitanju su skoro 90% dok ako je u pitanju nesto drugo onda su vrlo male.

Inace detelinu nikako ne izbacivati iy ishrane jer ona sadrzi dosta kalcijuma koji krave usvajaju a kravama koje su zasusene treba davati min 2 kg koncentrata (sa manjim procentom proteina) koji u sebi mora da sadrzi premiks (1 do 3 % u zavisnosti kako kaze proizvodjac)za krave muzare ili jos bolje zasusene krave i moze da sadrzi i stocnu kredu. Ovim se preventivno sprecava nedostatak ca i padanje krava.
Jos jedna vazna stvar je dovoljna kolicina Vitamina D bez koga se Kalcijum ne usvaja te stoga steone krave treba izvoditi iz stale na sunce ili naparviti vece prozore na stali da kravu ponekad sunce obasja i pospesi stvaranje vitamina D u kozi.

Ako se ispostuje ovakva ishrana i pustanje krava na ispust nema bojazni od padanja krava.

Zoran0230
27-01-10, 12:44
Ja sam imao kravu koja je redovno posle teljenja padala od kalcijuma,obično do 24 sata,dok nisam promenuo veterinara koji je rekao:ne može krava sa 20 l mleka da padne od kalcijuma i ovako treba raditi:prva muža 1-2 litre mleka,posle povećavati za pola litre(tako 2-3 dana) ovo je provereno jer meni ta ista krava već posle trećeg teljenja ne pada.Ne obraćajte pažnju na upalu vimena jer će to proći a prilikom davanja kalcijuma krava može da ugine!!!

todor
27-01-10, 12:53
zorane tako i ja radim ,nemanja da su tebi 4 prvoklasne krave pale i nikad ne ustale video bih dali bi izmuzao sve ili samo toliko da imaš za tele ja otkako ne izmuzam sve posle teljenja nikad problema

Zoran0230
27-01-10, 13:48
Tako je Todore.koga zmija uje taj se i guštera boji,ovo je isprobano .Ne vredi davati kalcijum pred teljenje,možeš joj davati šta hoćeš ona je tome podložna.Krave treba pred teljenje držati na dijeti da bi bilo manje komplikacija prilikom teljenja.

nemanja_st01_58
27-01-10, 14:11
Svaka vama cast ali ja imadoh do sad nekih 10-ak mojih krava i kod strica se promenilo nekih 50 i kod druge babe nekih sigurno 10/ak i tako kod mnogih ljudi sto sam gledao i slusao a nigde ne cuh da se krave ne izmuzavaju do kraja a na poljoprivrednom fakultetu u Zemunu sam zavrsio stocarstvo i sad sam na specijalistickim studijama i to nisam cuo niti video a znam samo da je neizmuzavanje kontraproduktivno i nikako krava od davanja kalcijuma ne moze da ugine, ako to radi neko ko je strucan!!!!!!!!!!!!

četiri hrasta
27-01-10, 14:25
Unos Ca mora da se smanji tri puta u odnosu na mužu. Između ostalog i prestankom davanja deteline.
Ljudi, nemojte se igrati, eventualno samo prvi put možete da neizmuzete kravu.

todor
27-01-10, 14:27
ja sam čuo da ne treba izmuzati kravu prvih dana i to baš od ljudi na fakultetu u novom sadu

Post je spojen: 1264599081________________________________________ _________
ma to je samo teorija pa šta da joj dajem osim deteline samo prekrupu

četiri hrasta
27-01-10, 14:31
Hoće li oni da ti plate lečenje vimena i kasnije u laktciji probleme sa mastitisom.

todor
27-01-10, 14:32
e za taj problem sa mastitisom imam kremu minti posle koje nema mastitisa

četiri hrasta
27-01-10, 14:33
Seno veštačkih trava, slamu!

Lala iz Banata
27-01-10, 14:33
Ako je radjeno konzerviranje vimena, nece dobiti upalu.

todor
27-01-10, 14:34
ma dajte koliko se već bavim sa kravama nikad nisu ostajale bez deteline pre teljenja

četiri hrasta
27-01-10, 14:35
Čestitam, samo tako nastavi!

Post je spojen: 1264599424________________________________________ _________
NA zadnjih dvesta telenja nisam imao nikakvih problema, a iz priče vidim da Vi jeste. O čemu onda mi diskutujemo?

zx
27-01-10, 15:11
4 hrasta na šta misliš kada kažeš da unos Ca treba umanjiti?
Ca jeste u većini slučajeva pareze (ne ustajanja), može biti ketoza i jedna važna stvar-Ca i P moraju da imaju pravilan odnos da bi Ca mogla krava da koristi!

četiri hrasta
27-01-10, 15:17
Svaka kreva posle telenja ima velike potrebe za Ca i ako nije pripremljena da ga povuče iz kostiju, ona pada.
Tri nedelje pred telenje treba da dajete koncentarat napravljen sa premiksom SCHAUMANN rindavit VK i da izbacite detelinu iz obroka.
Kravi od 650kg tri nedelje pred telenje je dovoljno 15 do 17kg kukuruzne silaže (cela biljka), 4kg sena veštačkih trava i 3,5kg koncentrata sa premiksom koji sam već pomenuo.

zx
27-01-10, 15:25
Da li si možda eksperimentisao da kravu 20 dana pre očekivanog teljenja vodiš u punom obroku kao u špicu laktacije?

todor
27-01-10, 15:34
zx ja jesam i dobro mi se pokazalo

zx
27-01-10, 15:55
Ti si jedan od retkih (vrlo) koji se ne drži konz. uvreženog mišljenja da krava ide na dijetu pred teljenje i 10 dana posle.
Za ostale-ja to radim nekoliko godina i nemam problema sa parezom,edemom vimena i mastitisom. Sporadično sam imao ketoze,jednom nervni oblik i par puta digestivni(nedostatak apetita).

todor
27-01-10, 15:57
mnogi kd mene tako rade

Zoran0230
27-01-10, 17:24
Nemanja,vidim da si završio fakultet ali bez uvrede praksa je drugačija.Neizmuzavanje krava se primenjuje kod onih grla koja su podložna padu od kalcijuma a kod ostalih se radi standardno kao što i ti kažeš.Nicylas je to pitanje postavio da bi znao šta da radi.Kada prvi put padne velika je verovatnoća da će i u buduće padati.

ivanm
27-01-10, 17:31
Kravu moraš da SVAKI put pomuzeš do kraja, a da ne bi imala problema sa kalcijumom treba da se pre svega dovoljno dugo drži zasušena i da se sve vreme kvalitetno hrani, dakle dobar odnos kalcijum fosfor !!!
;D}

zx
27-01-10, 18:58
Ako nekome treba pomoć oko ishrane krava mogu da pomognem.Trebaju mi hraniva koja se koriste,težina krave, litraža mleka i hemijska analiza(m.m.,prot.).Imam vrednosti za nekoliko stotina hraniva. Na raspolaganju sam. Ako neko može da uradi isto voleo bih da uporedimo rezultate!!!

Nicyolas
27-01-10, 19:20
Kravu moraš da SVAKI put pomuzeš do kraja, a da ne bi imala problema sa kalcijumom treba da se pre svega dovoljno dugo drži zasušena i da se sve vreme kvalitetno hrani, dakle dobar odnos kalcijum fosfor !!!
;D}
Mislis da sve izmuzem u prvoj muzi posle telenja ?

farmil
27-01-10, 21:54
krava se ne hrani koncentratom samo dva dana u godini, na dan zasušenja i na dan teljenja. svaki dan krava trebada jede istu vrstu hraniva samo u odredjenim količinama. Vi stučnjaci sa fakulteta to verovatno znate, što ja znam iz prakse da je govedima za razgradnju odredjene hrane (koja nije bila na jelovniku) potebno do 20 dana za razvoj bakterija, tako da ako ne hraniš kravu koncentratom ili lucerkom pred samo teljenje doćićeš u situaciju da kad treba krava da da maksimum mleka posle 20 dana , ona nije spremna. Zato ja moje krava hranim uvek istom hranom i u fazi zasušenja i u fazi teljenja, samo izbalansirano, da ne dolazi do gojaznosti, a da se održi fizička kondicija.

Nicyolas
27-01-10, 21:56
Znam to vrlo dobro !

dejan26
27-01-10, 21:58
Ja sam totalni amater,sto se krawa tiče,ali to 'neizmuzawanje do kraja,ili namusti samo da tele ima mleka' ima logike i te kako!Zasto?Mleko je bogato Ca,u mleko Ca dolazi iz krwi,i sada kada je wime puno mleka,ono deprimira mlečnu zlezdu,i ona ne radi punom parom,tj.ne stwara puno mleka,a samim tim i ne crpi weliku kolicunu Ca iz krwi,kada izmuzete do kraja,wime je prazno,nema pritiska na mlecne acinuse,i mlecna zlezda odmah stwara mleko,crpi Ca iz krwi,i ako krawa nije dobro priremljena naglo joj pada

Nicyolas
27-01-10, 22:02
@zx da li trebam da dajem neki dodatak u koncentratu za kalcijum ?

dejan26
27-01-10, 22:05
koncentracija Ca u krwi,a depoi u kostima su ili nedowoljni ili se ne može Ca tom brzinóm izwuci iz kostiju da nadomesti toliki gubitak Ca,koji ide u mleko!A sto se mastitisa tice,ako je higijena ok,nece joj biti nista tih dan-dwa posle telenja,pa posle se moze izmusti do kraja,jer za 2 dana krawa ce izbalansirati Ca postepeno,jer nece biti naglog pada usled nagle proizwodnje welike kolicine mleka.To da to ima smisla i te kako.Pozz od owcara.:-)

zx
27-01-10, 22:13
Lepo si Dejane sve to objasnio,a "stručnjaci" neka to zapišu.

Nicyolas
27-01-10, 22:15
Da hvala ! :D >:({

Zoran0230
27-01-10, 22:23
Tako je Dejane svaka čast.Teorija je jedno a praksa drugo.Ja se 20 godina bavim ovim poslom a uvek imam oko 6 krava i do sada sam imao samo jedan slučaj koji sam opisao što znači da je provereno jer moja krava u zadnja 3 puta nije padala zbog primene metode koju sam izneo.

grunt
08-02-10, 20:49
Gospodo imam jednu oteljinu kravu drugo tele,malo je bilo teze teljenje ali ne kako ume da bude.Krava je odmah ustala i posle nekog vremena izbacila posteljicu,tele je prilicno krupno oteljeno u odnosu na kravu.Sada se javlja jedan problem koji ja do sada nisam imao,pri mokrenjiu polavljuje se nesto na vagini izlazi neko crvenilo velicine decije pesnice i vraca se,dali mi neko moze reci sta je to?Pri tom krava se normalno ponasa!

Lala iz Banata
08-02-10, 20:56
Desava se to. Nemoj se brinuti.

Zoran0230
08-02-10, 21:00
Ne mogu stručno da ti objasnim kako se to zove ali to hoće da se javu i mesec dva pred teljenje.mislim da nemaš razloga za brigu

grunt
08-02-10, 22:01
Ali bio mi veterinar i kaze da je skartiram,a krava sad treba da da ono pravo.Znaci da nebrinem?

Zoran0230
08-02-10, 22:52
Šta veterinar kaže,šta joj je?

dejan26
08-02-10, 23:23
Pa to ye ProIapsus zida wagine werowatno od tesqog porodyaya popustio osIabiIa weza sto drzi zid wagine,i pri swaqom napinyanyu-moqrenyu to ispada,weterinar ye u prawu,moze se desiti qod sIedeceg grawiditeta da to ispada u wecem obimu,pa onda se siye i sto peripetiya!

grunt
09-02-10, 08:04
hvala ljudi na savetu!

Lala iz Banata
09-02-10, 12:38
Nema potrebe za sivenjem. Samo se stave dve sinice da ne moze to da ispada i to ce da zaraste i bez sivenja. Ja sam imao jednu sa tim, i sad je ko nova.

grunt
09-02-10, 17:35
Znaci lalo da je ostavim pa da vidim kako ce biti,ja licno mislim da je osemenim kad bude vreme odnosno videcu po vremenu trazenja dali je doslo do neke komplikacije,zao mi mlada krava mirna ko jagnje dosta mleka bas mi zao.

Lala iz Banata
09-02-10, 18:09
Nema razloga da je skartiras.

Zoran0230
09-02-10, 18:24
I ja mislim kao i lala

cukaneca
14-02-10, 07:58
kod mene kazemo za to da krava izbacuje "telo" ja sam imao par krava koje su to radile i posle svakog telenja ces imati sve veci problem tj. sve vise ce ispadati napolje a najvise pred telenje. ne znam nijedan slucaj gde je to prestalo. posto ti je krava dobra i to je tek pocelo mozes je ostaviti jos jedno ili dva telenja ali uz veliki oprez, narocito pred telenje. moj otac je vezivao uzetom kravu oko stomaka pa ispod vimena i gore pored repa dve struke i na taj nacin pokusavao da spreci ispadanje. pa sam i ja dosta puta vracao unutra kad ispadne uz prethodno ispiranje. sve u svemu ako procenis da vredi muke da bi recimo izvukao od nje zensko tele onda napred >:D

todor
14-02-10, 19:03
ja imam isti problem ali moja je dala već 8 teladi i to dva puta bliznakinje kojima ne ispada i nemam problema tako da je to lutrija

frenky9415
14-03-11, 00:53
Da li je istina ako se stelnim kravama daje vise mlevenog jecma da je veca mogucnost da padnu snogu ja kada meljem jecam i kukuruz stavljam 50:50 mada teba navodno vise kukuruza .Sta mislite o ovome? >:D

Enes
09-01-12, 02:07
Ja se iznenadih koliko ljudi u mom kraju nemaju pojma oko stocarstva, pogotovo uzgoja mijecnih krava.
Kod moih roditelja desio se slucaj ovih dana da se krava tesko otelila i nakon toga ne moze da ustane.
GReska je napravljanje sto krava nije pomjerana vec 6 dana :( lezala je sve na istoj strani(veterinar rekao da je ne diramo jer se bojao da nije slomljena karlica).Veceras kad smo je okrenili imao sam sta vidjeti.Noga tvrda k'o kamen, mislim da kapi krvi nije bilo u njoj.Masirao sam je skoro 2 sata i noga je porpimila normalan oblik, posala je makana i krava je skro pa ustala.

A ovo oko izmuzanja nisam imao pojma a kamo li moji roditelji.Sreca u nereci jeste, sto je bilo nemoguce izmuzati kravu do kraja pa je eto kako svatih, sprijecn gubitak kaclija.
Ima li ko jos kakav konkretan savjet da mi ponudi?
Koliko svatih u zadnje vrijeme bolje se moze naci savejta na interentu po forumima, nego od ''strucnih lica''...nazalost

brajce92
10-01-12, 11:06
to je post porodjajna groznica,desava se ako se kravi u gravidnosti nedaje dovoljno vitamina,a to zavisi i od uhranjenosti krave,iscrpljenosti,fizicke sposobnosti itd,pa ona crpi svoje zalihe vitamina iz kostiju da bi teletu bilo dovoljno,jer teletu mora biti a kravi kako bude,zbog toga i nemoze ustati poslije telenja,a ima slucajeva kada lezi i do 21 dan i 21 dan ustane na noge,a karlica moze puci kod nepravilnog telenja tj. ako neki "doktor iz sela" teli,koji se razumije u sve,a to je lahko utvrditi ako je karlica pukla,uzmes neko kablo i udaris je malo po nogama i ako ne reaguje,nemice noge i takve stvari,to moze biti znak da je karlica pukla,a u takvim slucajevima ako je karlica pukla mora se ekonomski iskoristiti,znaci najvaznije je da kravi dajete cesto vitamine i nece dolaziti do ovakvih problema da ne moze ustati poslije telenja

---------- Poruka napisana u 11:06 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

zaboravio sam reci da ako krava legne i nemoze ustati,mora se svaki dan okrecati sa jedne strane na drugu,da bi krv mogla cirkulirati i da ne bi doslo do mastitisa,i mora se normalno izmuzati

Igorvet
10-01-12, 11:07
Ovako,nadam se i buduci kolega.Karlica ne moze puci od samog telenja,nego puca ako krava sklizne ili se raskreci tad karlica puca.A o lezanju posle telenja mozemo svi samo da nagadjamo dok se ne uradi rotera-test i klinicki ne pogleda krava.Ima dosta razloga za lezanje krava posle telenja....

mims
10-01-12, 11:54
Kolega izvinite a koji vitamin se deponuje u kostima?

Igorvet
10-01-12, 12:00
Mislim da je mislio na kalcijum i fosfor,al nije znao da se izrazi....

mims
10-01-12, 12:03
Zato ga i pitam.

Matic
10-01-12, 12:08
Jel neko probao da daje Energy Plus kravama koje su pred teljenjem?Multivitamiski kompleks u vidu tečnosti koji se daje zajedno sa hranom.

Igorvet
10-01-12, 12:16
Kolega @brajce92 to sto ste napisali za vitamine u kostima je kardinalna greska za coveka od tako reci struke,dobro razmislite kad pisete i o cemu pisete jer stvarate zabunu medju clanovima foruma.Voleo bih kad bi ovaj savet skvatili prijateljski i iz najbolje namere.

---------- Poruka napisana u 12:16 ---------- Prethodna poruka je at 12:11 ----------

Ja sam ga koristio ranije al sam imao za posledicu jak proliv kod tretiranih krava,medjutim prosle godine sam ga koristio kod krava u slaboj kondiciji i kahekticnih u svrhu oporavka i bilo je sve ok.

brajce92
10-01-12, 17:22
izvinjavam se,hvala vam na savjetu,shvatio sam to kao prijateljski,ali mene su tako profesori ucili u srednjoj,a imo sam slucaj gdje je covjek telio kravu,svezo prednju i zadnju nogumu teleta i zakacio za traktor i karlica pukla,

Igorvet
10-01-12, 19:40
Pa to onda nije telenje,to je kidanje krave.Kad se kaze telenje misli se na normalno telenje krave uz ljudsku pomoc,a ne traktorom.Onda taj profesor nezna.Gde ste kolega zavrsili srednju skolu?

brajce92
10-01-12, 20:02
zavrsio u Kalesiji,to je jedan mali grad u blizini Tuzle

kifler
10-01-12, 20:07
Kako li je uspeo da veze prednju i zadnju nogu ,koliko li je taj pametan ili strucan? Prilikom telenja prednje noge stoje jedna pored druge a na njima glava teleta tako da mislim da je ovo samo jos jedna provala vise. Licno kod sebe na imanju od 5 godina telenja bio je samo jedan slucaj okrenutog teleta ali ga je dr vet rukom okrenuo i sve je bilo ok (oko 60 telenja).

Igorvet
10-01-12, 20:23
Ima svakakvih slucajeva.Ima slucaj kad tele ide sa sve cetri noge napred i onda ko nezna pomesa noge

cika_jova
10-01-12, 23:24
може та варијанта са предњом и задњом ногом да се деси, ал забога завуче се рука провери се да ли све иде како треба па се онда везује

Igorvet
11-01-12, 10:14
Moj cika jovo,danas teli kravu ko stigne,oni cim vide dve noge odma kace i cupaju,niko to ne proverava....

cika_jova
11-01-12, 12:24
тако је има где људи вежу и једну ногу од једног и једну ногу од другог па вуку и неће

Igorvet
11-01-12, 12:49
I taj sam imao slucaj pa su skroz pocepali matericu i krava je iskrvarila na telenju.

Enes
11-01-12, 16:12
to je post porodjajna groznica,desava se ako se kravi u gravidnosti nedaje dovoljno vitamina,a to zavisi i od uhranjenosti krave,iscrpljenosti,fizicke sposobnosti itd,pa ona crpi svoje zalihe vitamina iz kostiju da bi teletu bilo dovoljno,jer teletu mora biti a kravi kako bude,zbog toga i nemoze ustati poslije telenja,a ima slucajeva kada lezi i do 21 dan i 21 dan ustane na noge,a karlica moze puci kod nepravilnog telenja tj. ako neki "doktor iz sela" teli,koji se razumije u sve,a to je lahko utvrditi ako je karlica pukla,uzmes neko kablo i udaris je malo po nogama i ako ne reaguje,nemice noge i takve stvari,to moze biti znak da je karlica pukla,a u takvim slucajevima ako je karlica pukla mora se ekonomski iskoristiti,znaci najvaznije je da kravi dajete cesto vitamine i nece dolaziti do ovakvih problema da ne moze ustati poslije telenja

---------- Poruka napisana u 11:06 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

zaboravio sam reci da ako krava legne i nemoze ustati,mora se svaki dan okrecati sa jedne strane na drugu,da bi krv mogla cirkulirati i da ne bi doslo do mastitisa,i mora se normalno izmuzati

Krava je uhranjena, al mislim da je polijena.
Jede, hranu ne odbija sve k'o da je zdrava, kupili smo muzilicu i nema problema oko muze(krava se drzi iskljucivo radi svojih potreba za mlijekom :) )
Krava krene da ustane i malo joj fali da se podigne u potpunosti tako da mislim da nema nikakvih lomova.
NEki dan sam pokusao da je pridignem, masirao sam je, glamio polijo je po ucima hladnom vodom(procitao na temi da je nkom to uspjelo) al nista.
KRajnji rezulta je bio da se krava naljutila i navece nije dala ni kapi mlijeka.
KAda je okrecemo, djeluje kao da nema ni jedne cijele kosti u sebi....prosto nevjerovatno koliko je opustena.

Da li je pokusati podizati ili je pustiti da samo ustane za koji dan?
Da li je dovoljno samo okretati kravu il je potrebno i dalje masirati noge nakon okretanja?

pankin
11-01-12, 17:08
dovoljno je okretati ali ne škodi da joj utrnulu stranu istrljaš malo slamom i ako imaš mogućnosti izvuci je negdje di ima zemlja ispod puno sigurnija bude kad ustaje,jel kad počne da klizi još više se plaši i onda leži i kad može da ustane

RatkoPa
11-01-12, 17:30
---------- Poruka napisana u 17:30 ---------- Prethodna poruka je at 17:24 ----------

LIFT ZA PODIZANJE KRAVA - do 1500 kg

http://www.biovictus.hr/57-214-large/lift-za-podizanje-krava-do-1500-kg.jpg

Naprava za podizanje krava koje se ne mogu same dići na svoje noge (npr. nakon kompliciranog poroda).

Naprava ima vrlo robustan i stabilan dizajn i dokazala se nebrojeno puta kroz desetljeća korištenja.
Investicija u ovu napravu isplaćuje se vrlo brzo i one je neophodna na svakoj farmi mliječnih krava
Nosači se mogu prilagoditi tako da veličina odgovara svakoj kravi.
Uz pomoć remenice ili drugog uređaja za dizanje svaku se životinju može pomoći do noge.
Radi se o vrhinskom profesionalnom uređaju

Vrbavac
11-01-12, 17:58
Ako su zgrčeni zadnji papci ne drže je noge ,krava je izgubila kalcijum možeš je podići dizalicom neće stajati moraš zvati veterina da da infuziju.

dr dragan
11-01-12, 18:13
Enes pozovi veterinar da joj da kalcijum brzo posle toga ima da ustane meni pre dvadesetak dana jedna nije mogla da ustane zovi doktora odmah

Igorvet
11-01-12, 19:02
Ako lezi,nemora da znaci kolega da je izgubila kalcijum,ja sam imao kravu koja je imala obicaj tako da lezi po deset dana,samo sto ja stalno radim analizu krvi i korigujem ishranu po krvnoj slici.Njoj sam vadio krv i nikad nije imala problema sa padom kalcijuma,kalcijum joj je uvek bio u normali.Na nevidjeno mozemo samo da nagadjamo sta joj je,treba da pozove veterinara u svakom slucaju da je pregleda i da uradi rothera test.

ljiljanakn54
11-01-12, 22:23
imala sam i ja taj slucaj treba pokusati dic sto vi kazete na pajvane odnosno i na kaiseve pa joj dobro mlakom vodom i ribacom cetkom oribati od kicme do na dno nogu da joj rastrnu noge i vidjeti da li moze da stane na koju nogu ako ih nekontrolisano drzi naprijed i ne pokusa da se na jednu ili drugu osloni onda je najbolje dat je posto zasto. Meni je prije 2 mjeseca jedna junica otelila i 5 dana je pokusavala na prednje se digne a na zadnje ne. Jedan stari veterinar mi je rekao topla voda i cetka od ribanja i dobro je istrljajte sto sam i uradila kad smo je digli i ona je poslije 20 tak minuta pokusala da stane na noge i eto sada je bogu fala zdrava.
Ne znam da li praktikujete da se tele u vezu ili imate dio "porodilista", zbog duboke stelje od sijena gdje se mnogo lakse ustaju.

Enes
12-01-12, 22:30
Veterinar je dolazio, davao je neke lijekove, ne znam sta je davano.Da je i da se daju D3 kapi(cini mi se).
Nisam bas sve u toku, posto ja imam drugih obaveza a to se roditelji brinu, ali cini mi se da im je rekao da ni on sam vise ne zna sta bi joj dao...
DAnas su je pokusali dici, ja nisam bio kuci, al mi rekose da se uposte ne trudi da ustane.
Papci nisu skvrceni, bar meni ne djeluju kao takvi.Znam da sam cuo, da kad je veterinar dolazio i pregledao je, rekao je da su ok noge, reaguje kao sto i treba da reaguje....
Roditelji se brinu, a mene vec zglobovi na rukama bole od okretanja krave svaki dan :)

JVuo
16-01-12, 17:39
Imam problem sa kravom koja je 267 dan steonosti,6 to tele..Doslo je do gubitka kalcijuma po dr.vet i tzv ljuljavaca zuba usled toga krava tesko ustaje,jako malo jede slabo balega..Davana joj infuzija kalcijum i u venu i pod kozu i ona je ustala ali to je drzalo samo par sati..kako da se ona sa minimalno hrane sto uzima i vode dovede do teljenja pitam se.

Igorvet
16-01-12, 19:32
Ako dodje do telenja dodje,krajnji ishod je nemoguce predvideti nastavite sa davanjem kalcijuma infuzije i AD3E vitamina

JVuo
16-01-12, 20:40
Da li moze svakodnevdno da se daje?ili na svakih par dana..i da li bi moglo posle 275 dana je indukovati jer je tesko je odrzavati do 285 i vise dana???

srele
16-01-12, 20:46
Kolega Igorvet imam referentne vrednosti za kalcijum,fosfor, magnezijum i glukozu. Da li bi napisao svoje da uporedimo a i naravno ako imas jos neke utoliko bolje!?

Enes
17-01-12, 19:31
Krava jutros pri okretanju, petnaset dana nakon teljenje, ustala.Pomogli smo joj da stoji, jer je lezala preko noci na desnoj strani i nije moglo dobro da se osloni.Stajala je jedno 5 min i onda sama legla.
Danas, tokom dana je sama pokusavala da ustane i nije uspjela a kad smo joj pokusali pomoci, opet se nije trudila.
Uglavnom, eto nadam se da ce bit ok u narednom periodu.

steva44
18-01-12, 00:12
Ernese neznam sta je veterinar davao ,ali ja sam imao slican slucaj ,veterinar mi je rekao da joj se uklestio neki zivac u karlici pa joj je dao nesto protiv bolova pa je kasnije normalno ustajala ,samo sad kad ti bude ustala sledeci put nepustaj je da legne bar sat vremena ,sto god duze stoji to bolje.

Enes
18-01-12, 22:54
Ne znam tacno sta je sve davao, znam da je dao neki prasak u kome su vitamini i davao joj je neke kapi.
Veceras je krava opet ustala al isto tako kratko, pokusali smo je drzati ali slaba korist, jednostavno su joj noge klizile ispod i nije pokusavala da stoji, bili smo je svezali da ne moze da padne, ali se samo ''objesila'' i jednostavno nije imala volje da se potrudi da stoji.
Ono sto me najvise zabrinjava, jeste da joj se na liejvoj zadnjoj nozi bila pojavila rana i oteklina.
SAd je otok pao i pala je dlaka na tom mjestu ali imam osejcaj da je sad tu ''rupa'' i smatram to problemom da su tu zivci i muskulatour aosteceni.
ISto tako pojavila se rana na vimenu.
Bojim se da je to sve posljedica predugog lezanja i lagano gubim nadu da ce uposte krava da stane na svoje noge....

STa raditi sa tim ranama, cime ih mazati?
Zao mi je roditelja, oni ti sve previse uzimaju ka srcu, i previse ih pogada situacija...mislim da ne mogu da prihvate ''poraz''

steva44
19-01-12, 00:31
Cink vtaminska mast imas je skoro svugde da kupis a imaju je i veterinari .Sa njom mazi i bice rane ko rukom odnesene.Ali kad je ustala nema sta da brines oporavice se ona vazno da nije pukla karlica .JA sam nekad po mesec dana dizo krave da stoje ,imam onaj utovarivac za djubre pa je opasem pajvanom padignem i na kraju su se sve oporavile,.I da nemoj joj menjati xranu hrani je ono sa cim si ja u zadnje vreme xranio .jer bakterije u buragu dok se ne promenu potrebno je nekoliko dana a ona je sad slaba .mozas joj samo oseceriti vodu zbog energije.Trebalo bi da se oporavi.

Enes
19-01-12, 00:39
Hvala ti...vjerovao ili ne podigao mi je nadu taj tvoj komentar Lkl{{
Pokusat cu sutra da nadem tu mast pa da i to pokusamo.

sasa71
19-01-12, 00:58
enes ako nema cinkovna mast moze flogocid a nije lose da joj das vodu i secer a taj veterinar je mogo da joj ukljuci infuziju kad je pala do sad bi se oporavila

German hunting terrier | Jagdterrier