PDA

View Full Version : Herbicidi u kukuruzu

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Čugi
08-01-08, 16:38
U današnje vreme kada se obrađuju velike količine zemlje, ratarstvo se jednostavno ne može zamisliti bez njih. Ja se držim uglavnom Bayer-ovih proizvoda. Prošli sezonu sam prvi put koristio Equip u fazi 4-6 lista, i uz jedno špartanje posle toga, rezultati su bili izuzetno dobri. Pre Equipa sam koristio Merlin u kombinaciji sa Agrosavinim Acetosav-om posle setve pre nicanja i to se takođe pokazalo dobro, ali samo kada nije sušna godina, u tom slučaju sam vršio još jedan tretman Motivell-om na parcelama na kojima je bilo potrebno.
Vaša iskustva....

dukej
08-01-08, 18:33
Ja bas i nisam nesto odusevljen Equipom.Prosle godine sam ga primenio u kombinaciji sa Cambiom i imao sam retrovegetaciju uskolisnih korova. Sirokolisni su bili unisteni. Doza je bila 1l/kj Equipa i 1l/kj Cambia. Uzrast uskolisnih korova nije bio toliki da je on mozda uticao na retrovegetaciju. Pretpostavljam da je zbog doze i da se kod upotrebe Equipa mora ici na max. dozu od 2.5 L/ha.
Nekako mi se vise svidja Motivel i gledacu da ako budem morao da koristim herbicide za uskolisne korove da to bude on.
Medjutim, ne volim da uskolisne korove resavam u kukuruzu vec gledam da to resim plodoredom pa ako bas treba onda to radim u soji. Ne samo zbog ekonomskog faktora vec i zbog drugih stvari.

bubiša
08-01-08, 18:40
Ja moje njive "čistim" posle pšenice (2Xoranje ili total) ali desi se da se neka njiva "provuče".
Prošle godine sam na jednoj njivi radio sa kombinacijom Equip 1l/kj i Cambio 1l/kj.
Pokazalo se kao dobra kombinacija.Posle prskanja jednom sam ošpartao i gotovo.
Više volim varijantu da prskam "na zeleno" jer tu vidim šta imam od korova ali je to skuplje od prskanja "na crno".
I još jedna veoma važna stavka je da "na crno" zavisi od kiše a to se nikada ne zna kada će biti.

banePA
18-01-08, 15:50
Posto se od skora bavim poljoprivredom i ne mogu bas nesto da se pohvalim da sam preterano uspesan u primeni herbicida odnosno "otrova", njive su mi dosta zakorovljene jer ih deda bas nije odrzavao. Cime vi prskate vase njive i u kojoj fazi kukuruza koja velicina, broj listova? ^-^ Ja sam do sad prskao sa Equipom i Matonom, rezultati nisu bili losi ali nisam bas zadovoljan. ^-^

bubiša
18-01-08, 21:25
@banePA

Za sve herbicide uopšteno važi pravilo da se mogu upotrebljavati do petog lista kukuruza uključujući i ona prva dva.
Neki, na primer Motivel, Calisto mogu da se primene do osmog lista.
U ovoj temi imaš i herbicidne ogleda koju je dukej postavio pa sam možeš da pogledaš koji herbicid kako deluje.
>:({

dis
18-01-08, 21:51
Ја се држим опробане комбинације Banvel + 0.05 lit Tarot. Не тврдим да је ово најбоља комбинација, код мене се до сад показала најбоље. Иначе Motivel који је по мени превише нахваљен има особину да не сузбија у потпуности усколисне корове него их само заустави у порасту "окамени" - уколико после третирања дође до обилних падавина ретровегетација је загарантована. :'({ :<<>

novii
26-01-08, 14:45
@ dis

0.05 ili 0.5 ? ^-^

bubiša
26-01-08, 15:32
U ogledima:
Tarot 25 WG 0.05 l/ha +Trend 90 0.1% + Plamen 2 l/ha----------retrovegetacija sirka i to bujna
Tarot Plus WG 0.370 l/ha + trend 90 0.1%---------------------- ima retrovegetacije ali nije toliko bujna.

banePA
06-02-08, 19:19
jel zna neko kako se krecu cene herbicida za ovu god jel su vece u odnosu na proslu Motivel, Eqvip, Cambio...

S3RiOUS
07-02-08, 19:16
ajde ljudi pomozite, da li znate cene sledecih herbicida:

motivel
mustang
maton
acetosav
atrazin?

bubiša
07-02-08, 20:56
Kod mene u poljoapotekama kažu za desetak dana će se znati cena. >:({

S3RiOUS
07-02-08, 21:08
Nemoj zaboraviti da nas obavestis! :D

bubiša
07-02-08, 21:16
Za forumaše sve >:({ >:({ >:({

S3RiOUS
07-02-08, 21:49
Pa ako setva prodje ok da se ponapijamo i proslavimo!!! >:({

S3RiOUS
09-02-08, 17:34
Jel neko mozda pitao za cene gore navedenih herbicida? treba mi da bih ukalkulisao sve troskove setve?

Čugi
10-02-08, 12:17
Dobio sam mail danas od Bayer-a, za koji dan postavljaju novi cenovnik na njihov sajt.

S3RiOUS
11-02-08, 18:39
Kad ga postave ti javi! ;D}

bubiša
14-02-08, 20:23
U organizaciji Agrozavoda iz Vrbasa danas je Bayer održao prezentaciju svojih proizvoda.Bilo je i nekih novina ali naj važnija
od svih novina je da cenovnik danas treba da se završi i u ponedeljak objavljuju na sajtu.
koliko su nam rekli cene bi trebalo da budu slične prošlogodišnjim sa povećanjima ne većim od 2-5 %.
Ostaje nam da vidimo.
>:({ >:({

mladen
15-02-08, 17:37
kod mene je ustaljena verzija 2l gvardijana 1,5l atrasina i ja miran cjele godine , e prosle godine sam nacuo da ce bit susna i nisam tako radio vec sam pustio korove da izrastu pa sam i tukno u glavuu {"{": sa 1l motivela i jednom flasicom kalista ja mislim da je u pitanju 2,5 deci svisu pocrkali :lol: . Jel ko radio sa LUMAKSOM kazu da je dobar ;D}

rraallee
01-03-08, 19:32
Bayer je postavio nove cene 19.02.2008. malo pre sam pogledao.

branko
15-04-08, 22:34
Danas je konačno pravo :'({ :'({ :'({ :'({.
Imao sam vremna da se pozabavim oko herbicida za kukuruz.
Kombinaciju koju ove godine primenjujem kada kukuruz bude 3 do 5 listova je sledeća:

TALISMAN 0,6 lit/KJ + MOTO 0,35 lit/KJ.

To je potpuno identično kao:

MOTIVEL 0,6 lit/KJ + MATON ili LENTEMUL D 0,5 lit/KJ

... samo što je jeftinije skoro 10 evra/KJ. :D

Gornju kombinaciju proizvodi Galenika.
Kupujem u Hemoslaviji NS.

Čugi
15-04-08, 22:45
Ja ove godine opet idem u experimente, prošle godine sam koristio Equip i zadovoljan sam, sad ću da probam novi Bayer-ov preparat Maister (http://www.bayercropscience.co.yu/proizvodi/herbicidi/maister_od.htm), jeste skuplji ali spektar delovanja mu je dosta proširen u odnosu na Equip, jača je koncentracija aktivnih materija, ima jednu više od Equip-a i koristi se u manjoj dozi.

mladen
15-04-08, 22:52
jel Bayer postavio cjenovnik i ako jest de stavi i njhovu adresu ;D}

Čugi
15-04-08, 22:55
http://www.bayercropscience.co.yu/prodaja/cenovnik.asp >:({

S3RiOUS
16-04-08, 12:51
ja sam pola mojih zasejanih povrsina prskao sa 1.5l avetosava i 0.6l atrazina po jutru. Pala je kisa i ocekujem da prskanje uspe. A drugu polu cu najverovatnije Equip-om negde ok 1.25 l/kj.

branko
17-04-08, 08:40
Zato i izbegavam dubinsko špricanje...
Jednom, eventualno dva puta, ošpricam kukuruz kada vidim kojih ima korova, i gotovo.

novii
19-04-08, 21:38
Trbam prskati njivu, ali mi čovek koji to radi kaže da ima dosta pirevine (wikipedia (http://sr.wikipedia.org/sr-el/Пиревина) i kirka.co.yu (http://www.kirka.co.yu/kirkapharma/lekovitobilje/pirevina.htm) ), pa me zanima šta bi se moglo prporučiti protiv tog zla. Takođe i sirak je konstanto prisutan, ali ću ići pšenicu posle kukuruza da se njega rešim.

^-^ ^-^ ^-^

mladen
20-04-08, 09:35
po meni naj bolje resenje da pustis kukuruz da nikne do 6 pera a dotle ce i korovi izbit (pirevina) i onda da poprskas preko lista sa MOTIVELOM koji je tata mata za uskolisne korove

novii
20-04-08, 09:50
Kupio sam kombinaciju gvardijana i amitraza, mislim nisam ni siguran kako se pise, ali sam odneo odmah da covek moze poprskati. Dugo sam razmisljao dali da idem sa motivelom, ali sam se odlučio za ovu varijantu.

dukej
20-04-08, 12:07
To ti je kombinacija zemljišnih herbicida i oni ti ne vrede za pirevinu. Pirevina je višegodišnji korov sa rizomom a takve korove zemljišni herbicidi ne suzbijaju. Jedino Motivel ili neki drugi herbicid za uskolisne korove u kukuruzu ali i to će biti teško jer je pirevina žilav korov. Čistićeš ti nju više godina iz njive...

mladen
20-04-08, 16:36
posij psenicu i kad je ovrses pustis da postrniku potjeraju korovi (pirika)i onda i {"{": sa totalom i ti se onda rjesio pirike >:({

branko
22-04-08, 17:16
Slažem se sa dukej-em u vezi pirevine.

Za novii:
Motivel sigurno čisti njivu od sirka, ali treba ići sa split aplikacijom.
Kada je kukuruz 5 do 7 listova ide se doza 4 dcl/KJ a nakon 7 dana ponoviti sa 3 dcl/KJ.
Motivel neće naškoditi kukuruzu i kada ovaj ima 8 listova a sirak jednostavno - nestane.
Jeftinije sredstvo a jednako efikasno i sa potpuno istom aktivnom materijom, u istoj dozi jeste - Talisman. :D

S3RiOUS
29-04-08, 20:58
Jest li culi da se vec pojavio laznjak?

Kolika je cena Motivela u vasem kraju?

branko
29-04-08, 22:08
Motivel kupujem samo u Hemoslaviji NS.
Mislim da je cena oko 3300 din.
Kod njih nisam nikada ni sa čime imao problema...

S3RiOUS
29-04-08, 22:32
Ma nisam ni ja imao problema ali prosle godine u selu je bilo problema sa preprodavcima

Čugi
30-04-08, 01:13
Tema "Motivell osnovna tema" spojena sa tekućom jer ovde i pripada, nećemo otvarati za svaki herbicid posebnu temu jer bi to išlo u nedogled.

S3RiOUS
04-05-08, 15:32
Ja sam danas oprskao pola njiva sa Matonom 0.5 l/kj cena mu je oko 500din./l.

Čugi
15-05-08, 19:53
Ako ni zbog čega drugog, isplatilo se otići na sajam zbog herbicida, kupio sam Maister za sve njive pod kukuruzom, pakovanja po 5l po ceni od 2800din/l sa sajamskim popustom, inače je u maloprodaji 3500din/l. :-*

mladen
15-05-08, 23:15
sa kolko naj manje pera se moze prskat kukuruz motivelom

Čugi
16-05-08, 00:35
sa kolko naj manje pera se moze prskat kukuruz motivelom

Mislim da je 2.

branko
16-05-08, 06:23
Mogu javno da pohvalim herbicide od Galenike.
Uvek sam bio skeptik za njihove proizvode, ali sam ove godine probao i sa time...
Rezultati su potpuno isti kao i sa drugim mnogo skupljim proizvodima. :D

Nadam se da iduće godine neće pokvariti kvalitet.

S3RiOUS
19-05-08, 22:10
Ja sam nekako navikao kada je u pitanju Motivel da njivu prskam iz dvaputa u razmaku do 10 dana. prvi krug sam prosao pre neki dan sa dozom 0.3l/kj a neznam da li cu i prskati drugi put posto je u pitanju semenski sirak a i nema ga puno. Druga faza bi bila do 0.45l/kj.

branko
20-05-08, 19:22
To je sistem koji njivu očisti od sirka skroz, bez obzira da li je u pitanju semenski ili rizomski...
Lkl{{

IMT 577
21-05-08, 21:05
Danas sam prskao kukuruz sa herbicidom PEAK 75 Wg,jel ima iskustva neko sa istim,inace od korova ima samo ambrozije koja je tek iznikla ima 2 ili 3 lista i hoce li ikako biti uspjesno posto je kisa pala odma po zavrsetku prskanja ali vrlo slaba

dukej
21-05-08, 21:50
Ja sam pre dve godine koristio peak i nisam bio zadovoljan. On ne nosi kereće grožđe i iako sam ja mislio da ga ni nemam na mojoj njivi (jer ranijih godina nisam uopšte imao problema sa njim), posle peaka sam se razuverio. Njiva je bila sva u kerećem grožđu. Tad sam zaključio da nikad ne smeš reći da nekih korova nemaš u njivi jer se oni uglavnom prikažu tek ako ih neki herbicid promaši... 8)

IMT 577
22-05-08, 22:18
Da li tarot plus utice na prinos kukuruza i smijem li po drugi put prskati jer je kisa(slaba) pala odma posle prskanja sa PEAK-om pa mislim da nece biti koristi od toga.Tarot plus sam koristio prethodne dve godine i dobro se pokazao mada je preskup,da napomenem sve parcele sam prskao sa trophy+atrazin posle setve a pre nicanja tako da sad imam ove korove:ambroziju(na jednoj parceli),na drugoj abutilon theophrasti,convolvulus arvensis ili slatkovina,cirsium arvense ili palamida njivska i malo sirka,koja bi kombinacija bila najbolja za ove korove.Sa PEAK-om sam poprskao samo jednu parcelu i sa tarotom plus takodje jednu znaci tek poceo pa zato pitam sta bi bilo najbolje da koristim za dalje koju kombinaciju vi predlazete

mladen
22-05-08, 22:37
moj predlog motivel + cambio ili kalisto

IMT 577
22-05-08, 22:40
Jeli kalisto sam ili i on u kombinaciji sa motivelom

mladen
22-05-08, 23:37
kalisto ide u kombinaciji sa motivelom ako imas dosta uskolisni korova iz rizoma.
kalisto je za sirokolisne korove i ima produseno djelovanje znaci unisti trenutno iznikle korove a neda nicati novim korovima jedini preparat koji moze ici do 8 pera kukuruza

S3RiOUS
23-05-08, 12:17
Samo da znate ako prskate Kalistom 2 godine ne smete sejati repu na toj parceli!!

IMT 577
10-06-08, 21:13
Motivel je za uskolisne korove jel da a sta je uspjesno za sirokolisne korove ito sada kada je kukuruz malo visi? Da li se smije i po drugi put prskati jer me opet zeznula kisa posle prskanja sa tarot plus?

mladen
10-06-08, 22:20
do 8-9pera moze kalisto za sirokolisne korove .
nije bas preporucljivo dvaput prskat al sa drugim herbicidima i manjom dozom za nevolju mozes

Čugi
10-06-08, 23:49
Novi Bayer-ov LAUDIS (http://www.bayercropscience.rs/herbicidi/laudis.html) , je ne prikosnoven za ogroman spektar širokolisnih i nekih uskolisnih korova(sirak iz semena), čak do 10-og lista bez ikakvih problema.

tarana
09-02-09, 17:47
jel neko cuo za trijumf? bajagi radi pos'o umesto guardiana ali je nesto jeftiniji.

tarana
23-02-09, 14:14
treba mi preporuka za kukuruz.
očekujem po ogumcima sirak iz semena i gorušicu.
letos prskano totalom i orano 2x.
a kad ste već tu, njiva pod suncokretom a biće muharike.nikakve alarmantne i opasne količine ali će biti.
dal uopšte da idem s prskanjem pre nicanja il' da je stamanim kad se pojavi?
da budem baš dosadan, u dilemi sam i za jednu njivu pod pšenicom.tek druga godina kako je radim a biće palamide opet po ogumcima. dal' da idem s tretmanom po pšenici il' da je stamburam na leto totalom.ako idem, s čim ću u boj? koja špeKcija..

Čugi
23-02-09, 16:30
treba mi preporuka za kukuruz.
očekujem po ogumcima sirak iz semena i gorušicu.
letos prskano totalom i orano 2x.

Upravo Laudis.

mityoo
23-02-09, 16:36
Za uskolisne u suncokretu je odlican Titanic ide 1l/ha ako je samo muharika ili 1,5 ako imas sirka i garantovano deluje! A prska se kad su korovi 10-20cm

tarana
23-02-09, 17:44
laudis posle setve a pre nicanja? ko proizvodi i otprilike cena?

mityoo: samo muharika. muhar se dosta kasno pojavljuje, pogotovo ako je susno. cisto sumnjam da mogu da docekam 10 cm u odnosu na porast suncokreta.prekrice je..

KishRobert
23-02-09, 18:46
laudis posle setve a pre nicanja? ko proizvodi i otprilike cena?

bayer...
http://www.bayercropscience.rs/herbicidi/laudis.html

Čugi
23-02-09, 18:49
Ima u mom postu gore direktan link.

mladen
23-02-09, 19:03
u dilemi sam i za jednu njivu pod pšenicom.tek druga godina kako je radim a biće palamide opet po ogumcima. dal' da idem s tretmanom po pšenici il' da je stamburam na leto totalom.ako idem, s čim ću u boj? koja špeKcija..
obavezno poprskaj sa sekatorom doza za hektar bila prosle godine 16e a sa njim mozes uc do pojave lista zastavicara i obavezno ubacu ranu preko lista ili rastopi ureje

tarana
23-02-09, 19:33
hvala ocu...hvala majci...

neshasba
06-04-09, 23:20
muhar sam unistavao merlinom ali mi se desi da ga ne uhvati pa me zeza u berbi. Jel ima neko jeftino kontaktno sredstvo za muhar.

todor
06-04-09, 23:21
ekvip ili maton

mityoo
07-04-09, 07:14
Tarot mosi muhar vec sa pola doze! 30 gr/ha i nemas vise problema sa muharom!

tarana
07-04-09, 09:18
sve mi se čini da ova godine od prskanja posle setve a pre nicanja, nema ništa...bez kiše - to je bacanje para..

kiraj
07-04-09, 12:21
Pa valda ce pasti nesto kise.

tarana
07-04-09, 12:46
treba da padne bar 20l da bi delovalo...a nema je na vidiku...očekujem da mi kukuruz nikne za 7-8 dana

leka
07-04-09, 21:24
sve mi se čini da ova godine od prskanja posle setve a pre nicanja, nema ništa...bez kiše - to je bacanje para..
Ja godinama prskam,a desilo mi se prosle godine isto tako nema kise a kukuruz samo sto nije nikao.onda sam poslusao savet od stariji ljudi,posto kombinacij otrova za prskanje atrazin gvardijan nije skupa isao sam sa 50 procenata vise vode po jutru nego obicno kada ocekujem kisu ,naravno u vecernjim satima i prskanje mi je uspelo ::svaka cast::

neshasba
07-04-09, 21:39
hvala drugari >:({. Malo mi je muka što muhar niče iz semena i ima jako nisku klijavost i zna (bar kod mene) da niče posle svake kiše. Meni merlin odgovara jer zna da ga tuče par puta, a kad je suša muhar slabo i raste jer je kod mene nabijena zemlja. Merlin mi ne odgovara zbog cene jer moram da ga kombinujem sa nekim skupljim kontaktnim zbog drugih korova. Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi). Jel' može ovo da se meša? Stalno vraćam seme korova stajnjakom u njive {"{": pa me zanima da može stajnjak da se prska (možda je ovo glupo pitanje? ^-^). Primetio sam da mi neke bubice jedu zrna pa negde fali (pojma nemam šta :lol:) pa kažite neki insekcitid (jeftin) i kad i kako >:({

Tijana022
07-04-09, 21:54
Sa merlinom treba biti oprezan,jer moze da osteti kukuruz ako kasnije padne mnogo kise,preskup je i ne treba se igrati sa njim.Gvardijan i atrazin su ok resenje za prvo prskanje pod uslovom da bude kise,samo je atrazin zabranjen vec odavno i dosta ga je tesko naci,ali moze jos uvek da se nadje.Kupovati Motivel je bacabje para(TALISMAN,sto je rekao Branko,ima istu aktivnu materiju kao motivel,samo je mnogo jeftiniji,a za sirak iz korena je jos bolji PROTIVEL,ljudi koji su prosle godine radili sa njim su prezadovoljni
).
_________________________________________________P ost je spojen: 1239134252________________________________________ _________

hvala drugari >:({. Malo mi je muka što muhar niče iz semena i ima jako nisku klijavost i zna (bar kod mene) da niče posle svake kiše. Meni merlin odgovara jer zna da ga tuče par puta, a kad je suša muhar slabo i raste jer je kod mene nabijena zemlja. Merlin mi ne odgovara zbog cene jer moram da ga kombinujem sa nekim skupljim kontaktnim zbog drugih korova. Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi). Jel' može ovo da se meša? Stalno vraćam seme korova stajnjakom u njive {"{": pa me zanima da može stajnjak da se prska (možda je ovo glupo pitanje? ^-^). Primetio sam da mi neke bubice jedu zrna pa negde fali (pojma nemam šta :lol:) pa kažite neki insekcitid (jeftin) i kad i kako >:({
Da je neko prskao stajnjak,to jos nisam cula,ali mozda ima :D A seme obavezno treba da tretiras FURADANOM,ili nekim drugim na bazi CARBOFURANA.Cena toga ti je sad malo veca,poskupeo je bas mnogo,sad je litra do 3000,a ide na 100kg semena,iliti 1dl na 10 kg

leka
07-04-09, 22:02
Od kada je atrazin zabranje?I Zasto?

Tijana022
07-04-09, 22:06
Atrazin je zabranjen vec prosle ili pretprosle godine,mislim da je cak i prometrin zabranjen.NE znam,mislim zbog trovanja vode.Prosle godine se radio hrvatski radazin,sada ima neki sutrazin,nisam gledala ko je proizvodjac.Sledece godine ce ga biti jos teze naci.

neshasba
07-04-09, 22:10
pa sa čim da bijem crnopiricu {"{": {"{": a da je jeftino Tijana

dicki
07-04-09, 23:00
koji je latinski naziv te crnopirice?

neshasba
07-04-09, 23:11
Triticum intermedium (valjda ^-^)
_________________________________________________P ost je spojen: 1239139015________________________________________ _________
valjda spada u neku vrstu pšenice (divlje ^-^)

dicki
07-04-09, 23:18
kakvo je to cudo:sirokolisno ili uskolisno?

neshasba
07-04-09, 23:26
ma uskolisno.

banatski
07-04-09, 23:34
Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi).

Nisam siguran koja je biljka crnopirka, ali mozda mislis na piriku - pirevinu ( lat. Agropyrum repens)! Mozes je unistiti totalom, ali samo pre nicanja osnovnog useva...

Izgleda li ovako:

http://www.pregled.com/images/slike_bilja/pirevina.jpg

neshasba
08-04-09, 00:11
nije pirevina, mada liči. U svakom slučaju ono što deluje na pirevinu delovaće i na crnopirku (bar bi trebalo)

dicki
08-04-09, 00:59
nekoliko herbicida za visegodisnje uskolisne:equip,tel75wg,tarot25,tarot plus wg,grid 75 wg,...

Tijana022
08-04-09, 01:00
pa sa čim da bijem crnopiricu {"{": {"{": a da je jeftino Tijana
sve zavisi u kojoj fazi je ta tvoja korovcina.Mnogi grese kad uzimaju herbicide,jer gledaju samo koliko im listova ima kultura,a ne i korov i ne gledaju da li je korovcina iz semena ili rizoma,zato cesto omanu u doziranju,uglavnom manje idu nego sto treba,tako da im zbog toga u potpunosti ne uspe tretiranje.
_________________________________________________P ost je spojen: 1239145456________________________________________ _________
ovo sto ti je odgovorio dicki je za to,ali kasnije tek kad kukuruz ima 3-7 listova.Ako vec sada imas tu travu,mozes da ides totalom kad posejes ili dan-dva posle toga,ili atrazinom kad je kukuruz do 3 lista
_________________________________________________P ost je spojen: 1239146342________________________________________ _________
UPSSSSSSSSS!MOJA GRESKA I TO VELIKA! Ne atrazin,vec AGRIAN(Gvardijan ili bilo sta na bazi ACETOHLORA
(naziv zavisi od proizvodjaca,npr.:Acetogal je galenikin,Acetohlor-Zorka Sabac itd.,a aktivna materija je ista)i NIKAKO POSLE NICANjA USEVA

dicki
08-04-09, 01:25
A kada da unistimo tu usku korovcinu cije su semenke i koren dole dublje? Ja bi svakako tretirao [i tretiram ]''zemljisnim'',ali bez kontaktnog nema posla.
_________________________________________________P ost je spojen: 1239147476________________________________________ _________
Mozda:1,4l/H frontijera pre nicanja,pa tarot + wg 0,3kg/H kasnije ::vadjenje_repe::

neshasba
08-04-09, 20:19
Hvala svima!
Tijana malo si me zbunila. Zasto ne atrazin? Mislio sam da totalu dodam i 1l atrazina (ili neke zamene) do drugog prskanja gde bih isao nekim od onih što je Dicki naveo (verovatno Equip jer može kasnije). Crnopirica se razmnožava iz rizoma i ja lično imam jako loša iskustva sa acetohlorima i ne želim više da ih koristim. Znači i dalje ostaje pitanje: jel' može da se meša total i atrazin. >:({

dicki
08-04-09, 23:19
Atrazin se ibegava zog [prskanjem se trujemo,ali ne moramo toliko i tako] ogranicenja sejanja kasnije.Total se brze razlaze.Preporuka :birati brze razgradive herbicide pa makar to islo u korist korova. :-*

Tijana022
08-04-09, 23:21
zat

Hvala svima!
Tijana malo si me zbunila. Zasto ne atrazin? Mislio sam da totalu dodam i 1l atrazina (ili neke zamene) do drugog prskanja gde bih isao nekim od onih što je Dicki naveo (verovatno Equip jer može kasnije). Crnopirica se razmnožava iz rizoma i ja lično imam jako loša iskustva sa acetohlorima i ne želim više da ih koristim. Znači i dalje ostaje pitanje: jel' može da se meša total i atrazin. >:({
o sto je atrazin prvenstveno za sirokolisne korove.Mesa se sa preparatima na ametrina,amitrola,flufenaceta,linurona,alahlora,ac etohlora,S-metalohlora,dimenetamida,dimetenamida-P.

mityoo
09-04-09, 00:24
Jesil probao tarot?
Ja licno vise volim da kupim Tarot i banvel pa ih sam doziram, jer ima gde treba samo pola doze tarota i cela doza banvela(npr gde nema sirka) ili samo tarot bez banvela( eventualno banvel prskam kasnije ako/kad se pojave sirokolisni korovi) Uglavnom kad stignem na njivu sa prskalicom onda biram herbicid(e) koje cu da koristim!

branko
09-04-09, 22:01
Jednom sam prskao kukuruz sa Tarotom - i nikad više.

Godinama idem isključivo površinsko prskanje.
Ove godine biće kombinacija Maton za širokolisne korove i kasnije Protivel za sirak.

Prognoze kažu da nema izgleda sledećih pet dana za kišu.
A ovde masovno prskaju dubinski. Po meni je to ove godine čisto bacanje para.

mityoo
09-04-09, 23:23
Pa i tarot ide povrsinski?... a cime prskas kokicar?

branko
09-04-09, 23:26
Nisam bio zadovoljan kako je Tarot odradio korove. Motivel se pokazao mnogo bolji.
Prošle godine se Taliban (Talisman) pokazao dobro, ali moraš se striktno pridržavati uputstva o terminu primene i potrebnoj dozi. Ove godine nema Talibana, pa ću ići Protivelom, jer sam čuo samo reči hvale o tom preparatu, a mnogo je jeftiniji od Motivela, ili Equipa.

Kokičar idem istom kombinacijom.
Kokičar ne sme da se prska Tarotom, Tarotom+ i Gridom, inače nema kokica, nego samo mućkovi.

Farmer II
10-04-09, 11:30
Nisam bio zadovoljan kako je Tarot odradio korove. Motivel se pokazao mnogo bolji.
Prošle godine se Taliban (Talisman) pokazao dobro, ali moraš se striktno pridržavati uputstva o terminu primene i potrebnoj dozi. Ove godine nema Talibana, pa ću ići Protivelom, jer sam čuo samo reči hvale o tom preparatu, a mnogo je jeftiniji od Motivela, ili Equipa.

Kokičar idem istom kombinacijom.
Kokičar ne sme da se prska Tarotom, Tarotom+ i Gridom, inače nema kokica, nego samo mućkovi.

Jesi siguran da nema Talismana?Ja sam ga koristio prošle dogine i bio zadovoljan. Taj Protivel, kolika je njegova cena i da li ima spektar dejstva kao i Motivel(znači na uskolisne korove, primarno sirak), i što je još važnije jel može da se kombinuje u prskalici sa lentemulom?Sad si me zabrinuo, baš sam polagao nade u talisman...
_________________________________________________P ost je spojen: 1239356332________________________________________ _________
Ljudi, šta koristite umesto prometrina kod useva suncokreta(znači posle setve a pre nicanja). Znam da nije za ovu temu, ali eto, da ne otvaram novu. Ja obišao neke apoteke, nema pa nema, niti će biti,(zabranili kao i atrazin) nude neke skupe zamene 2000, 3000 po litri.

dicki
10-04-09, 16:15
Acetogal,galigan240-ec...

mityoo
10-04-09, 21:56
Prskao sam prosle godine protivelom i bio sam zadovoljan! Ali ako se dobro secam posle Motivela/Protivela nesme da se seje repa...

branko
11-04-09, 22:22
Mićo, Motivel/Protivel ne utiče na prinos repe, ako je sledeći usev.
Lično proverio. :D

rasa02
11-04-09, 22:51
Da li je neko koristio Frontijer u kukuruzu i ako jeste koju dozu?

diklofen
12-04-09, 17:57
Ja sam ga koristio prošle godine u kukuruzu i nije me oduševio.Ne piše u uputstvu za džabe da mu treba kiša posle prskanja u roku od desetak dana.Ove godine sam ga koristio na svom suncokretu uz dodatak racera.Videćemo rezultate.
Doze su od 1-1.4 litra ali ja ne idem više od 1 litre po hektaru nikada.

Dragan18
16-04-09, 17:16
predlazem da neko fino uzme ovako : 1)za uskolisne= taj taj i taj herbicid toliko i toliko l/h kako se pokazao
2)sirokolisni= .....
3)buba ta i ta ... ......

Ajde ljudi pogubismo se pogotovo mi Nestrucniji i laici
Castim pivom na sajmu onoga ko ovo napravi :) >:({

dudovcanin
16-04-09, 17:31
E sad....ponuda nije losa....ali ja se u to slabo razumem. >:D

mityoo
16-04-09, 19:57
E sad nije tako jednostavno.... Recimo ja kad prskam nosim sa sobom najmanje 3 vrste herbicida pa onda od prisutnih korova zavisi koji cu da koristim i sa kojim cu eventualno da ga mesam i koliku cu koncentraciju da pravim! Tako imas maximalni ucinak sa najvecom mogucom ustedom!

drobi
16-04-09, 23:21
Sa pola doze Tarota i 5kg uree napravis cudo, naravno ako nemas rizomskog sirka.Za sirokolisne obicno dodajem Peak ili Banvel.

branko
17-04-09, 11:20
Dragane, evo šta ja koristim u tretmanu kukuruza protiv korova:

1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

3) Seme tretiram furadanom, ali samo ako kukuruz ide u ugar.

4) Od prihrane preko lista koristim Kemiru, ili Murtonik u dozi od 2 kg/ha. Prilikom kultivacije špricam u trake.

5) Od insekata do sada nikada nisam ni sa čim špricao, tako da tu nemam nikakva iskustva.

To je provereno što se mene tiče. I nemam ni potrebu, ni želju da nešto menjam.

Farmer II
17-04-09, 11:38
Sa pola doze Tarota i 5kg uree napravis cudo, naravno ako nemas rizomskog sirka.Za sirokolisne obicno dodajem Peak ili Banvel.

DEder objasni, ovo sa ureom, ajd tarot, al što urea?

leka
17-04-09, 11:48
Ja sam pre dva dana oprskao kukuruz dubinski,neka :'({ naletela ali slabo,nije me skupo izaslo ::novac:: pa i ako ne uspe- nema veze :D icicu ponovo sa prskanjem kad nikne

dicki
17-04-09, 16:03
Branko@ Koristim iste preparate,+ acetogal posle setve pre nicanja kada procenim da ce buti kise.Ovog puta je bilo bez Acetogala.

mityoo
17-04-09, 16:16
Pise u uputstvu tarota! Urea pojacava dejstvo tarotu(i ne samo njemu nego i ostalim herbicidima) a licno iskustvo kaze da je efekat uocljiviji kad nema dosta kise! I korovi su u stresu zbog nedostatka vlage pa onda herbicid slabije deluje, tu urea pomaze!

Tijana022
17-04-09, 20:38
Branko to dosta dobro radi i savetujem da poslusate njega,tj.ovo sto napisao.Ne preporucujem ureu u prskalicu,zato postoji fertikare kemira,murtonik... Samo doziranje prihrane preko lista zavisi od zelene mase,a ovo sto je on naveo je sasvim dovoljno u toj fazi i treba je obavezno koristiti kad se radi tretiranje herbicidima,jer smanjuje shok kukuruza koji moze da izazove neko hemijsko sredstvo,pogotovo ako se kasni sa tretiranjem,pa kukuruz bude veci nego sto treba. I oprez kod matona,strogo voditi racuna o dozi i velicini kukuruza,on je jeftin,ali moze jako da osteti kukuruz ako se nepravilno koristi.

dragansavin
17-04-09, 21:34
ekvip ili maton

preporucujes coveku maton za muhar a zna se da maton ubija samo sirokolisnu travu,znaci nista od muhara. Dali je neko radio sa Maisterom i kakvi su rezultati,pogotovo ako je neko prskao redno koju je dozu stavljao?

Dragan18
17-04-09, 21:41
Dragane, evo šta ja koristim u tretmanu kukuruza protiv korova:

1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

3) Seme tretiram furadanom, ali samo ako kukuruz ide u ugar.

4) Od prihrane preko lista koristim Kemiru, ili Murtonik u dozi od 2 kg/ha. Prilikom kultivacije špricam u trake.

5) Od insekata do sada nikada nisam ni sa čim špricao, tako da tu nemam nikakva iskustva.

To je provereno što se mene tiče. I nemam ni potrebu, ni želju da nešto menjam.

branko imas 3 piva od mene na sajmu :) jos ako mi bude trebala neka kombinacija da mogu da se mesaju otrovi i za sirokolisne i za uskolisne javicu pa da napravimo dozu itd.

JEL PUNO AKO BACAM OKO 160 L/kj vode sa prskalicom?

dragansavin
17-04-09, 21:45
po meni nije ja licno bacam 150 lit/kj mozda nesto malo manje jer prskalica RAU 440 LIT IMAM NA 3 kj

Dragan18
17-04-09, 21:56
moja je agromehanika 440 l u pumpi mi je pritisak 4 bara a prskam na malo manje od 3 mozda oko 2.5
jel 4 bara dobar potpritisak ili treba manje?

branko
17-04-09, 22:10
Moja prskalica je podešena na 130 lit/kj.
Pritisak 4 bara.

@dicki >:({

Zemljišne herbicide ne koristim baš zato što zavise od vlage.

Ovogodišnja kombinacija Maton+Protivel izlazi oko 1000 din/kj.

Dragan18
17-04-09, 22:13
pritisak prskanja ili pritisak u pumpi na 4 bara?

kojom brzinom ides da toliko bacis sa rusom?

KishRobert
17-04-09, 22:14

da li ove dve stavke smeju zajedno da se koriste,znaci i siroko i uskolisno?

neshasba
17-04-09, 22:24
koliko košta protivel.

branko
17-04-09, 22:27
pritisak prskanja ili pritisak u pumpi na 4 bara?

kojom brzinom ides da toliko bacis sa rusom?

To je pritisak na manometru.
Za prskanje koristim Ursusa.
Brzina je 3 brzohodna, a obrtaje podesim na 1800.
Kolika je brzina u km/h to ne znam jer nemam brzinomer. Možda Kiki, ili Mićo, ili neki od vlasnika Zetora mogu pomoći oko brzine kretanja.

da li ove dve stavke smeju zajedno da se koriste,znaci i siroko i uskolisno?

Nikada nisam probao. Motivel inače uništava i neke širokolisne korove, ali to je više korektivno, nego glavni udar.

Moj princip rada je:
1) Prskanje protiv širokolisnih korova, kada je kukuruz 3-5 listova.
2) Nakon 7 do 10 dana međuredna obrada+folijarna prihrana u trake.
3) Prskanje protiv uskolisnih korova, kada je kukuruz 5-7 listova.
4) Nakon 7 dana drugo prskanje sa Motivelom, ako je njiva jako zaražena sa sirkom, ako nije onda preskačem ovu radnju.
5) Nakon 7 dana druga međuredna obrada sa prihranom 100 kg/kj AN-a.

@neshaba

Protivel košta malo više od 1500 din/lit.

oldtimer
17-04-09, 22:29
Da li nek od vas prska u red?
Ja koristim periodicno vec par godona, ali nisam bas prezadovoljan.Sirinu prskanja sam napravio na 23 cm, dakle trecinu vrste, i stavljam 3x manje herbicida.Medjutim nisu bas najbolji rezultati.Da li mislite da bi trebao da povecam docu, ili da ostavim kako sad radim?

neshasba
17-04-09, 22:35
Pa u čemu je štos Branko kad kažeš da je ista aktivna materija kao kod Motivela. Što je onda tolika razlika u ceni. Ja za širokolisne koristim stari dobri Monosan. I mešam ga sa svim živim...

branko
17-04-09, 22:52
Kažem da nisam probao mešanje herbicida za široko- i uskolisne korove.
Motivel je orginal Bayerov a Protivel je Kinez.
Monosan i ja koristim, ko što napisah, al' kada kupujem kupim ono što trenutno ima od gore navedenih.

Ja koristim periodicno vec par godona, ali nisam bas prezadovoljan.Sirinu prskanja sam napravio na 23 cm, dakle trecinu vrste, i stavljam 3x manje herbicida.Medjutim nisu bas najbolji rezultati.Da li mislite da bi trebao da povecam docu, ili da ostavim kako sad radim?

Pa razmisli i sam.
Ti tri puta oslabiš dozu.
Doza treba da ti ostane ista, jer ti potrošiš po kj umesto nekih 150 litara materije samo 50 litara. Ja u bure od 440 litara napravim rastvor za folijarnu prihranu i isto prskam u trake, i to mi je za 8 kj, dakle 8x50=400. Kada bi prskao celu površinu tih 400 litara bi mi bilo dovoljno za malo više od 3 kj (3x130=390), dakle rastvor napravim za 3 kj.
Nadam se da si me razumeo.

dicki
17-04-09, 23:39
Prskao sam u redove i nisam zadovoljan.Cini mi se da sto dobijem na mostu izgubim na cupriji.Prskajica je 6 redova[montira se pozadi na agromehanikinu 440l]. Usteda na preparatu: da,ali utaba zemlju i uvek ostaje problem korova izmedju redova...A krila prskalice su 10m. A vreme utroseno u radu?

oldtimer
17-04-09, 23:43
Moja krivica!!!Nisam dobro objasnio...Ja kada prebacim na vrste, prskam 8,5 kj, a normalno 3kj.Kada sipam herbicid, sipam za 3kj, a prskam 8,5kj.Ne sipam ja 3x manje herbicida, vec za tri puta manju povrsinu tri puta manje herbicida.

branko
18-04-09, 17:07
Aha, razumemo se.
Davno sam probao prskanje zemljišnim herbicidom u trake prilikom setve.
Uradi to određeni posao, ali nisam bio zadovoljan, jer dok dođe vreme za međurednu obradu korovi između redova se preterano razmahnu i guše špartač.

sasa22
18-04-09, 17:30
neko je postavio pitanje za mesanje uskolisnih i sirokolisnih ja sam prosle godine maesao maton atrazin i talisman (pola doze talismana) u prvom prolazu i nisam primetiom neke probleme ni na biljkama ni u "prikolici" nego godinama na istim parcelama imam "jagodnjak" one crne divlje jagode, cime to tretirati? >:D

KishRobert
19-04-09, 10:21
imal' ko pojma posto je maister do od bayer-a?

cukaneca
19-04-09, 18:50
neko je postavio pitanje za mesanje uskolisnih i sirokolisnih ja sam prosle godine maesao maton atrazin i talisman (pola doze talismana) u prvom prolazu i nisam primetiom neke probleme ni na biljkama ni u "prikolici" nego godinama na istim parcelama imam "jagodnjak" one crne divlje jagode, cime to tretirati? >:D
crne divlje jagode, ako je to ono sto se kod mene zove ostruga pusta pipke kao grane oko biljke u sirinu ima sitne bodlje i sirok list probao sam sa staraneom i plusom zaustave porast i urade posao ali ne uniste biljku posle nekog vremena se ponovo siri ako neko nema bolje resenje ja koristim lantamul jer isti posao odradi kao i neka skuplja sredstva koja su mi /preporucivali/

sasa22
20-04-09, 12:21
po opisu to je to moram se raspitati za taj lantamul >:({

dicki
20-04-09, 12:36
Tesko da Lentemul-D unisti tu ''jagodu''.Da to nije divlja kupina?Da to nije kerece grozdje?

Čugi
20-04-09, 14:38

4100din/l

KishRobert
20-04-09, 16:09
auuu!

Čugi
20-04-09, 17:19
Jbg, ja sam samo njega prošle godine koristio i bio sam prezadovoljan, ali sad je stvarno preskup.......... ::jako_besan:: ::lose:: :<<>

sasa22
21-04-09, 18:13
Tesko da Lentemul-D unisti tu ''jagodu''.Da to nije divlja kupina?Da to nije kerece grozdje?

jeste divlja kupina, kerece grozdje je nesto drugo.Danas sam se raspitivao ako me nisu slagali lantemul ja na bazi 2,4d sto je isto sto i maton ,moto ,esteron ... al su mi preporucli "starane" na njegovoj listi stoji divlja kupina to je prva specija sto sam naso da je ima na listi

lucky
21-04-09, 19:11

jeste divlja kupina, kerece grozdje je nesto drugo.Danas sam se raspitivao ako me nisu slagali lantemul ja na bazi 2,4d sto je isto sto i maton ,moto ,esteron ... al su mi preporucli "starane" na njegovoj listi stoji divlja kupina to je prva specija sto sam naso da je ima na listi

Nemoj dzaba bacati pare za starane, provereno neuspesan za divlju kupinu.

KishRobert
21-04-09, 20:14
danas sam dobio preporuku da radim banvel 0,5l/kj + tarot/motivel/cordis 1l/kj.sta vi mislite o ovoj kombinaciji?

cicimoric
21-04-09, 20:19
danas sam dobio preporuku da radim banvel 0,5l/kj + tarot/motivel/cordis 1l/kj.sta vi mislite o ovoj kombinaciji?

to nisam probao, ali sam probao Laudis + Tarot prosle godine..............na parceli ostaje samo kukuruz i nista drugo, tu kombinaciju cu koristiti sigurno josh dugo.

mityoo
21-04-09, 21:52
Ja sam radio Banvel+Tarot a to ti je ista kombinacija koja je u Tarot plus! Prednost je sto mozes da podesavas jacinu jer ako nemas rizomski sirak onda je dosta 30g/ha tarota i nemoras da stavljas svih 60g/ha

dicki
22-04-09, 02:09
Protivel [ Motivel] : proso,muhar,lipica,stir,loboda,pepeljuga,tatula,lu benicarka,dvornik,ljutic,gorusica,pomocnica,misjak inja,boca,sirak iz rizoma,palamida,poponac. Lentemur D:lipica,stir,pelin,tarcuzak,loboda,konika,pepelju ga, suncokret,gorcike,buzdika,gorusica,rotkva divlja,ljutic,stisnusa,boca,razlicak,palamida,popo nac.ZADOVOLJAVAJUCE:tatula,grahorice. Ko ima ambrozije-Cambio umesto LentemuraD.

cukaneca
22-04-09, 05:52
mozda je to ta divlja kupina , nisam rekao da unisti nego zaustavi porast, oprlji je kako bi rekao i dok se ona oporavi kukuruz je vec porastao pa onda prolaz spartacem i to je to rekoh radio sam sa staraneom kaga su mi preporucili isto nije unistio ostrugu cena 2700 bila a lantamul 600 din

KishRobert
22-04-09, 18:43
protivel u hemoslaviji 1512din.

u
d.o.o. agro ilicic novi becej :

motivel 1/1 :3640din
0.5:1855din
calisto 1/1:9405din
clio pack0.3:8198din
clio pack0.15:4095din
casper:1430din
peak0.02680din
merlin duo 1/1:2200din
merlin duo 10/1:2070din
dimark/banvel:1640din
siran1/1:1510din
fluromark0.5:1250din
atrazin:430din
eqip1/1:2200din
gvardijan1/1:590din
grid10gr:770din

drobi
22-04-09, 22:43
Tarot+Banvel ti je odlicna kombinacija, samo pazi sa Banvelom, on je hormonski, ne moze do 7 lista kao Tarot.Peak(Syngenta) je dosta jeftiniji od Banvela, moze do 7 lista, i nosi sve sirokolisne sem kereceg grozdja.
Prosle godine sam probao Laudis(u postrnom kukuruzu), pravo resenje ako nemas rizomskog sirka.Jeste skup, ali od njega trenutno nema boljeg!Oko 2000din je litra.Moze do 10 lista.
_________________________________________________P ost je spojen: 1240433284________________________________________ _________

mladen
22-04-09, 23:11
peak je pravo resenje za sirokolisne korove za mene nema boljeg

oldtimer
22-04-09, 23:20
@Mladen
Jel Peak unistava tatulu?Ona mi je najveci problem od sirokolisnih u kukuruzu
@Drobi
Za koju povrsinu je dovoljna litra Laudisa?

dragansavin
23-04-09, 14:38

oko 3865 din u kikindi
_________________________________________________P ost je spojen: 1240490507________________________________________ _________

i ja isto prskam u red vec par godina unazad samo sto japrskam redno oko5.5-6 kj a na celo 3kj
na prskalicu stavljam 70 grama tarota + 1.2 l matona to mi je doza za 5 -6 jutara redno

mladen
23-04-09, 22:07
Jel Peak unistava tatulu?Ona mi je najveci problem od sirokolisnih u kukuruzu

unistava i tatulu sta rec kad ambroziju visoku 20cm spali

drobi
24-04-09, 08:05
Laudis ide 1.5-2 lit/ha.Dosta je skup, ali je zato i najbolji.

banePA
24-04-09, 14:00
Ja prosle godine kukuruz tretirao sa Talismanom i Avalonom i zadovoljan bio, sirak iz rizoma i iz semena unistava u dozi od 0,8 L/kj

sanbo4
24-04-09, 17:48
Pre nekoliko godina sam koristio Banvel u kukuruzu i efekat je bio jako los. Korov je samo malo zaustavljen u rastu i posle izvesnog vremena se oporavio. Nisam nikad imao prljaviju njivu. Ne secam se koju dozu sam koristio, ali sam siguran da sam radio prema uputstvu za upotrebu. Necu da kazem generalno da je Banvel los herbicid, ali ta serija koja je dosla do mene, nesto nije bilo u redu. Posle sam cuo, da su se jos neki ljudi zalili da je tretiranje sa Banvelom te godine jako lose uspelo.

mityoo
24-04-09, 21:49
Ja sam prosle godine slicno prosao sa Motivelom! Ono jes da je bio susni period ali Motivel(po etiketi original BASF) nije odradio posao kako treba! Sva sreca pa sam pratio situaciju i navreme sam ponovio prskanje ali ovog puta Protivelom! I on je odradio posao! Ja sumnjam da je Motivel bio Falsifikat ::lose:: {"{":

sasa22
25-04-09, 19:16
Laudis ide 1.5-2 lit/ha.Dosta je skup, ali je zato i najbolji.

el zna neko koliko je to skup? kod mene ga nema kazu da iz bayera nesto brljaju sa cenama te 20% gore te ce da vrate slabo ide prodaja pa ga neuzimaju dok se ne rese sa cenom.Imam neka 4kj 60% je tri lista 10%jedan a ostalo je tek pre neki dan dobilo vlagu pa tek tera klicu tako da ce mi trebati nesto od 2-10 lista

KishRobert
26-04-09, 11:03
jel neko radio sa gridom?sta tuce?

kiraj
26-04-09, 11:17
Dosada sto se tice kukuruza nisam imao problema sa korovima.Radim standardno posle setve nesto na bazi acetohlora a kad usev nikne nesto od 2,4 D. Ove godine na 4 kj nije mi uspeo acetohlor pa imam poprilicno izniklog muhara i sirka iz semena. Kojim hebicidom to da resim a da nije preterano skup.

branko
26-04-09, 12:10
Protivel, ili Talisman.

kombajner
26-04-09, 12:44
ja sam uzeo za posle setve inakor i atrazin uvek sa njima radim super su za uskolisne i sirokolisne biljke!!! inace inakor je 550 din valjda a atrazin je 440 tu negde + - 10 din kakve su cene kod vas

branko
26-04-09, 13:07
Da, ali misim da je Kiraju kukuruz već nikao.

Tijana022
26-04-09, 14:33
jel neko radio sa gridom?sta tuce?
Grid 75-WG ti je slican kao Tarot+.Obavezno ide sa lepkom(okvasivac) i za sirokolisne i uskolisne korove u kukuruzu je.20-25g po hektaru ga ide.Unistava skoro sve,a kombinuje se sa atrazinom ako ima mnogo otpornih sirokolisnih kao sto su: tatula i pomocnica ili sa necim na bazi dikambe u slucaju da ima mnogo poponca i tatule.Sve ostale korove resava sam.Strogo se mora voditi racuna o doziranju(ne sme se predozirati,ostavlja posledice na kukuruz) i cetvrti,peti list kukuruza je plafon,ne sme se kao sa motivelom i kalistom ici na 7-8 listova

KishRobert
26-04-09, 14:40
ostalo mi je nesto banvela/dimark,za oko 1 ha,na ogumcima ima po koja palamida i jos neko serokolisno(nista strasno) bilje,da li ce banvel biti dosta ili da dodam jos nesto za siroko?

kiraj
26-04-09, 20:09
Evo slike tog kukuruza, slikano u cetvrtak, korovi se vide malo slabije
http://www.imagechicken.com/viewcode.php?p=1240773239045111300&x=jpg

kombajner
26-04-09, 20:13
vidim svi sejete sa sejalicama pneumatskim a ja imam olt ali veoma sam zadovoljan sa radom uopste nije losa ali ipak je ona obicna

Čugi
26-04-09, 20:15
Koja je cena Talismana?

kiraj
26-04-09, 20:16
I mene intresuje

branko
26-04-09, 20:28
Koliko vidim sa slike ti tu imaš i samonikli suncokret i tatulu.
Lepo uzmi Monosan 0,5 lit/kj i manju dozu Motivela, 0,4 lit/kj, i prskaj.
Ja nisam nikada radio to zajedno, ali je neko ranije napisao da za to nema problema.

Talisman i Protivel su malo više od 1500 din litra.

Da, Talisman, Motivel i Protivel su jedno te isto po efektima delovanja i dozama.

tarana
26-04-09, 20:32
ja sam uzeo laudis...nije jeftin, ali ocekujem da odradi posao..2220-30 din. litra po jutru.
2,4D ne koristim.

Čugi
26-04-09, 20:36
Sa Laudisom nema brige, gledao sam parcele tretirane sa njim, jedino se sirak provuče iako kažu da deluje na semenski. Ove godine ću probati Galenikine proizvode samo zbog cene, do sada sam isključivo koristio Bayerove proizvode i bio sam prezadovoljan.

cukaneca
26-04-09, 20:46
talisman 1450 din

sasa22
26-04-09, 21:13
ja sam uzeo laudis...nije jeftin, ali ocekujem da odradi posao..2220-30 din. litra po jutru.
2,4D ne koristim.

ako se moze znati zasto ?Ja takodje nesto sumnjam u tu materiju kod mene u ataru je bilo prinosa i preko 10t po kj nisam sa svima pricao al za dvojicu znam da pored djubrenja ... nijedan nekoristi 2,4d uglavnom je to nesto skuplje

KishRobert
26-04-09, 21:24
a sto?sta je sa tom materijom?

sasa22
26-04-09, 21:42
nekazem da nesto nije uredu ali koga znam da prska sa 2.4d (i ja sam taj) nisam cuo bolje od 6-6,5t mozda je to slucajnost al cinjenica je da posle prskanja 1-2% biljki podvije vrh i zajalovi pitanje kako podnesu to ''zdrava" stabla ,nisam se ja nesto namenjao hemije da mogu da poredim sa ostalim materijama al cisto konstatujem >:D

MILE
26-04-09, 21:43
Ja koristim kombinaciju talisman i plamen i to na 5 jutara 3 litre talismana i 1,5 litara plamena +
10 kg ureje - siguno uspeva da unisti sve korove a kosta oko 8000 din sto je oko 1600 din/jutro.

mityoo
26-04-09, 21:50
Ja sam koristio motivel(protivel, talisman, niko) i monosan zajedno i nema nikakvih problema! Ali ako sumnjas u monosan(2,4D) a ti uzmi banvel!

KishRobert
26-04-09, 21:52
nekazem da nesto nije uredu ali koga znam da prska sa 2.4d (i ja sam taj) nisam cuo bolje od 6-6,5t mozda je to slucajnost al cinjenica je da posle prskanja 1-2% biljki podvije vrh i zajalovi pitanje kako podnesu to ''zdrava" stabla ,nisam se ja nesto namenjao hemije da mogu da poredim sa ostalim materijama al cisto konstatujem >:D

a koji to preparati imaju tu materiju?
interesuje me za banvel i protivel?

sasa22
26-04-09, 22:01
ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton

mityoo
26-04-09, 22:41
Maton je isto 2,4D samo je jaca koncentracija od ostalih preparata na toj bazi pa ga treba manje!

ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton

Tako je!

branko
26-04-09, 22:49
Upravo zbog tog predoziranja se mnogi plaše upotrebe Matona.
Nikada, nikada nisam imao problema sa upotrebom ni Matona, ni Monosana, ni Moto-a...
A ta priča o 10 t/kj kukuruza moguća je samo ako je zemlja obilno nađubrena sa Ureom i NPK, i predusev nađubren sa barem 40 tona stajnjaka. Ako je i tada moguća.
Uverio sam se tokom godina da kada proizvođači pišu potencijal rodnosti nekog hibrida, onda napišu uvek više nego što je to moguće, jer reklama služi tome da se proizvod proda. I nije bitno dal je podatak na reklami istinit, ili ne. Grozno.

banatski
26-04-09, 23:01
Maton je isto 2,4D samo je jaca koncentracija od ostalih preparata na toj bazi pa ga treba manje!

Tako je!

Citao sam ovo, pa da se i ja ukljucim. Slucaj od pre neki dan: moj komsija, mladic od 20-ak godina, inace paor pocetnik poprskao je 2 kj kukuruza u fazi 3 lista, sa pazite sad - 2 l Matona! Razgovarao je sa par agronoma koji ga uveravaju da u toj fazi to nije nista, ali ja nisam bas siguran. Inace jos nismo bili da vidimo da li je samo prskao ili "uprskao"...

sasa22
27-04-09, 00:19
uslovi za 10t ijesu to sto si ti naveo Branko u jednom slucaju covek ima 70 krava u muzi pa stajnjaka ne manjka a u drugom je pred usev povrce mislim da je bio luk ali da je moguce,jeste,no mene je prvenstveno zaintrigiralo pored onih mojih dilema sto sam naveo i to sto je Tarana napisao da ga nekoristi, a covek je kolko sam primetio dosta aktivan u usajanju novih saznanja >:D
inace prinos od 10t jeste daleko bar meni ali znam slucaj od prosle godine za 8t zp 434 i na nekoj prosecnoj zemlji tome se bar mogu nadati >:D

KishRobert
27-04-09, 07:50
ja se na ovakvoj susi nadam i za 4 tone,sve sto predje bice super.

branko
27-04-09, 08:05
E baš tako.

tarana
27-04-09, 09:12
to je hormonski preparat prvobitno izmišljen za korove u pšenici. već 10 godina se "priča" da umanjuje prinos kukuruza 5-15% u zavisnosti od momenta primene...da li je priča potvrđena ne znam, ali sam je čuo iz više izvora i ne bih da proveravam...

sasa22
27-04-09, 11:00
zahvaljujem i cenim >:({ ,pola povrsina sam vec poprsko sa 2.4d atrazin i nikosulforon sve po 0,5l po jutru i sve niskobudzetno (siran 1500din) a preostala 4jutra cu verovatno laudisom zbog nejednakog nicanja i zbog eksperimenta jer nemoze nesto za 280din da radi isto dobro kao i nesto za 2000din po jutru

mityoo
27-04-09, 20:28
Ja sam se opredelio radije za Dikambu umesto 2,4D mada sam pre uglavnom koristio 2,4D

Tijana022
27-04-09, 23:54

Tako je!

Citao sam ovo, pa da se i ja ukljucim. Slucaj od pre neki dan: moj komsija, mladic od 20-ak godina, inace paor pocetnik poprskao je 2 kj kukuruza u fazi 3 lista, sa pazite sad - 2 l Matona! Razgovarao je sa par agronoma koji ga uveravaju da u toj fazi to nije nista, ali ja nisam bas siguran. Inace jos nismo bili da vidimo da li je samo prskao ili "uprskao"...
U toj fazi to i ne bi trebalo da bude nista,sem da je bacio nekih pola litre dzabe,ali MATON nije skup.Maton je jako opasan ako je kukuruz veci ima 5 (aj josnekako),ali nikako vise od 5 listova,tada moze da upropasti kukuruz(postaje staklast i krt i najmanji vetar moze da ga polomi,a takodje ga zaustavi u razvoju,uspori i smanjuje prinos mnogo).MATON u dozi od 0,7l po KJ (ako ide sam) i u dozi od 0,5l po KJ ako se kombinuje sa necim za uskolisne korove i postuje temperatura kad se prska i da kukuruz ne bude veci od 4 lista-NE MOZE DA STETI. Takodje ni ovaj sto je prskao dva jutra sa dve litre ako nema vise od 3 lista-ne bi trebalo nista da mu bude. Maton je dobro i jeftino resenje za onog ko zna s njim da radi.

tarana
28-04-09, 08:52
aj' ako je neko raspoložen da se igra matonom, da napomenem da se broji i list u točiru...

branko
28-04-09, 08:58
@Tijana, hvala na ovom dobrom objašnjenju. :D

Zato ponavljam, nikada nisam imao problema sa Matonom ako sam ispoštovao preporuku proizvođača.

cukaneca
28-04-09, 11:48
danas su mi bili ljudi iz zavoda za poljoprivredu potvrdjeno mi je da postoje sumnje u vezi 2,4d preparata i da treba strogo paziti na velicinu kukuruza inace kovrdzavost lista je jedan od simptoma 2,4d na biljku kukuruza. da dodam, mada je of u jecmu imam napad bolesti pa pogledajte vase njive. nastavlja se i ove godine besplatna analiza zemljista i kalcifikacija preporuka za kukuruz...motivel+banvel ili kalisto izbegavati kineze a za jecam = presing,falkon,rias,alert....

Tijana022
28-04-09, 15:13
@Tijana, hvala na ovom dobrom objašnjenju. :D

Zato ponavljam, nikada nisam imao problema sa Matonom ako sam ispoštovao preporuku proizvođača.
Ti nikada i neces ni imati problema,s cim kod da tretiras,bilo koju kulturu,jer dovoljno si pismen da procitas uputstvo i precizno izracunas koliko cega ti treba,pre toga pogledas sta od od korova imas i koliki su korovi.Jako je bitno i u kojoj fazi su korovi. Na vreme odradjujes sve koliko vidim i sigurno ne ides na njivu da prskas po rosi,u sred podne kad preko 30+ stepeni i po ovakvom vetru.Aj po vetru i moze,al da se vodi racuna o komsijama. I znas da doza herbicida zavisi od vrste i velicine korova i toga da li su iz semena ili rizoma,jednogodisnji ili visegodisnji... Mnogi ne razmisljaju,idu odokativno(misle da mogu da rese sirak iz rizoma sa manjom dozom,neki pak kontra,za svaki slucaj da pojacaju dozu,a ne da nema potrebe,vec ne vode racuna koliki im je kukuruz)i tako sami sebi maprave stetu,a posle im ne valja sredstvo,ni proizvodjac....Svi su krivi,samo oni nisu.

diklofen
28-04-09, 17:27
Ma ja mislim da se ovde mnogi prose...... što se tiče 2.4D preparata i njihove primene u kukuruzu.
Ako se koriste po specifikaciji proizvođača i ako se ispoštuje bar većina uslova iz uputstva nikakve štete na poljima kukuruza ne može biti.Te priče su prazna municija jer se ti preparati već decenijama koriste i nisu još uvek izbačeni iz upotrebe niti prevaziđeni u smislu plaćeno-dobijeno.I veliki kombinati ih koriste,a sigurno ne bi da to u bilo kom pogledu smanjuje prinos tj. šteti usevu.
Pa šta onda reći za Atrazin koji stvarno nanosi štetu ukoliko se pšenica seje na tanjirano kukuruzište koje prethodno nije imalo dovoljno padavina.E to je istina i o tome se više brinite nego o 2.4D preparatima.

mityoo
28-04-09, 20:53
Pa ja sam bas zato izbacio atrazin iz upotrebe!

branko
28-04-09, 23:12
Ja sam pokrenuo temu o Matonu na portalu Pokrajinske savetodavne službe:

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/modules.php?op=modload&name=MDForum&file=viewtopic&t=204

Pratićemo raspravu.

tarana
29-04-09, 08:49
nisi mor'o...ja sam je pokrenuo prošle godine.imaš je pri dnu strane... >:D

nego, da ne guglam džaba, imal' k'o iskustva sa zubačom u kukuruzu?
kupih jedno jutro do mene pre neki dan i tu nema šta nema od korova....

KishRobert
29-04-09, 21:35
total!

mityoo
30-04-09, 00:23
Tarot je potiskuje ali prezivi! Zato je tu psenica dogodine pa total odradi posao ili nesto sirokolisno i onda picis Gallant Superom! 1.5l/ha garantovano deluje! Ali radi sa Gallantom a nemoj sa zamenama koje su slicne(Titranic, fusilade, pantera nisu dovoljno efikasni)! Isprobano u suncokretu i repi!

tarana
30-04-09, 07:20
Tarot je potiskuje ali prezivi! Zato je tu psenica dogodine pa total odradi posao ili nesto sirokolisno i onda picis Gallant Superom! 1.5l/ha garantovano deluje! Ali radi sa Gallantom a nemoj sa zamenama koje su slicne(Titranic, fusilade, pantera nisu dovoljno efikasni)! Isprobano u suncokretu i repi!

lako cu dogodine...sta cu sad?
motivel?

diklofen
30-04-09, 19:43
Ja sam danas uzeo Talisman pa ću videti kako on radi u kukuruzu koji je pun muvara.Njiva izgleda kao Vembli.Treba li da dodam okvašivača ili ureje?Šta preporučujete vi koji ste ga koristili?

mladen
30-04-09, 20:50
dodaj i jedno i drugo , ljepilo radi sapiranja a ureju radi boljeg usvajanja herbicida od strane korova

mityoo
30-04-09, 21:02
Urea nemoze da skodi... a okvasivac mislim da netreba(ima ga u sebi) A moj tast je koristio pivo umesto okvasivaca samo neznam vec za koji herbicid!
@ tarana
Nema sredstvo koje efikasno suzbija zubacu (pogotovo onu matoru koja ima jak koren) u kukuruzu

dicki
30-04-09, 21:13
Talismn oce muhara,ali za zubacu ne znam bas...U svakom slucaju se mora prskati [ima na njivi jos korova] pa je Motivel,Protivel ili Talisman naj prikladniji.

stiv
30-04-09, 21:13
Šteta za pivo >:({

Čugi
30-04-09, 21:51
Ja sam danas uzeo Talisman

::novac:: ^-^

Tibi
30-04-09, 22:38
Dao Bog veceras jako dobru kisu,vreme je da se razmislja o herbicidima .
Ja sam licno ,zadnje dve godine razocaran sa motivelom i onim kineskim nikomom, valjda se tako zvao ,pa planiram ove godine ,da probam nesto drugo ,ne bih tarot posto znam ,da je kod nas ,bio jedan kontigent iz republike srpske fals ,prosle godine i ljudi su djaba prskali sa njim .Pa bih ove godine probao sa kordusom ali je dosta skup dodje 3800 po hektar , ali sam video dobar rezultat prosle godine kod nekih .da li je neko od vas koristijo kordus ?
A razmisljam neke parcele ,da probam i sa EQIPOM ,kakava su vam iskustava sa tim herbicidom, danas sam video i neki novi Siran,1400 din preporucuju mi ovi iz apoteke ,samo da nije ko taj kineski nikom.

šandor
30-04-09, 22:43
Baš je to taj promenili su mu ime {"{": kordus je isti ko tarot, a equip je :D mada ja opet prskam sa tarotom i sa callistom

Čugi
30-04-09, 22:46
Equip je ok, koristio sam ga 3 sezone, i opet bi ali ::novac:: ::lose::

KishRobert
30-04-09, 22:47
sta eqip tuce?

Čugi
30-04-09, 22:49
sta eqip tuce?

* višegodišnji uskolisni (travni) korovi:
- divlji sirak iz rizoma (Sorghum halepense)
* jednogodišnji uskolisni (travni) korovi, kao što su:
- proso korovsko (Echinochloa crus-galli)
- proso vlasasto (Panicum capillare) muhar sivi (Setaria glauca)
- sirak divlji iz semena (Sorghum halepense);
* jednogodišnji širokolisni korovi, u ranom stadijumu porasta, kao što su:
- lipica teofrastova (Abutilon theophrasti)
- štir bljutavi (Amaranthus blitoides)
- štir obični (Amaranthus retroflexus)
- ambrozija pelenasta (Ambrosia artemisiifolia)
- tatula obična (Datura stramonium)
- samonikli suncokret (Helianthus annus)
- kereće grožđe (Solanum nigrum)
- čistac jednogodišnji (Stachys annua).

mityoo
30-04-09, 23:21
Za zubacu je bolji Rimsulfuron(tarot) od Nikosulfurona(motivell) ali ti to zvanicno niko nece potvrditi, to su moja zapazanja i moje licno iskustvo!

drobi
30-04-09, 23:41
Jel to ta zubaca:lol:
http://i39.tinypic.com/se7rxf.jpg
http://i42.tinypic.com/25uh1jr.jpg

Ovo je bilo prosle godine kod mene pored puta,a herbicid:lol:Pa naravno Laudis.
A ove godine nista od zubace. :D
_________________________________________________P ost je spojen: 1241128125________________________________________ _________
I ovo je Laudis.Postrni kukuruz.Pao sneg u julu.

http://i43.tinypic.com/6nqmhg.jpg

dicki
01-05-09, 00:13
U brate,pa dosta ti je prljava njiva. ^-^ Laudis je skup za eksperimentisanje,a proizvodjac ne spominje zubacu.

diklofen
01-05-09, 10:36
Oprskao sam danas jednu parcelu sa talismanom+lentemul+trend+urea,a drugu sam radio sa starane 250+trend+urea.Videćemo rezultate.
talisman je kod nas u zadruzi 1800din/litra.Ne mora odmah da se plati tako da nisam uopšte razmišljao.Mislim da nije skupo prskati hektar kukuruza sa 1800din.

šandor
01-05-09, 19:55
Kolko si stavio uree? ;D}

drobi
01-05-09, 21:17
Sta ce ti Trend uz Talisman:lol: ^-^

diklofen
01-05-09, 22:40
Kolko si stavio uree? ;D}

Pa otprilike sam stavljao oko 6-8kg/kj

Sta ce ti Trend uz Talisman:lol: ^-^

zato što volim da ja znam šta imam u prskalici ,a ne da nagađam ima li okvašivača ili nema.Ni u jednoj brošuri za talisman ne piše da ima okvašivača u sebi.

branko
02-05-09, 08:37
Prekjuče sam oprskao kukuruz sa 0,5 lit/kj Matona.

Kukuruz u idealnom stadijumu 3 do 4 lista.

diklofen
02-05-09, 09:33
Pa to ti je super jer sam ja imao problem na jednoj parceli sa nejednakim nicanjem.Zato sam i radio sa staraneom 250 jer mu je raspon od 2-6 listova kukuruza.Naravno na toj njivi sam imao isključivo širokolisne korove.

kole
02-05-09, 12:00
:D
_________________________________________________P ost je spojen: 1241259075________________________________________ _________
pozdrav svima.
pisem po prvi puti molio bih za jedan (ili vise) saveta. naime nasledio sam od dede njivu pre pet dana , koja godinama nije obradjivana .iskljucivo se na njoj rasirio sirak.ptam kojim preparatima da ga tretiram, i naravno kada ,s obzirom da hocu tu da sejem kukuruz.
unapred svima zahvalan koji se oglase.
pozz:) od kole..

branko
02-05-09, 14:46
Najbolje da tu njivu ove godine samo više puta preoreš, jer šta god da poseješ sirak će ga ugušiti.

kole
02-05-09, 18:31
pa to sam i ja planirao, ali kako mi je i otac delom naslednik ,on je navalio da je posto - poto posejemo ,pa sam se zato i odlucio da je uradim.
pa sad moram da je sejem.
pa zato savete i vasa saznanja i trazim.
vizavi svega zahvaljujem se na bilo kakvoj pomoci.
PS. samo mi je najbitnije kako i kojim preparatom da je odradim da makar nesto uspem.
pozz:)

paorpaor
02-05-09, 18:45
Moj pedlog je da probas sa redukovanom obradom. Obrada zemlje samo u redovima,tu polozis seme i vestak,a ostalo ne diras (ne obradjujes). 2 -3 dana nakon setve odes i oprskas totalom sirak i sve ostalo. Ako stavis pravu dozu sve ce izgoreti. Malo ce u pocetku izgledati ruzna njiva,ali za mesec dana nece se primetiti da je tu bio korov. Nebrini ako ne uzores,iskultivira i sve ostalo. Sa redukovanom obradom se moze postici odlican rod.

mityoo
02-05-09, 19:00
Stagod drugo da si sejao bilo bi bolje, ovako kukuruz i sirak su srodni pa sirkom zakorovljenu njivu nemozes ocistiti ako si sejao kukuruz! Mozes ga donekle potisnuti ali nemoj da ocekujes cudo! Preparata ima vise ja cu navesti samo neke: Motivel, tarot, equip....
Puno srece!
Imam jos jednu ideju ako nisi jos kupio seme!

kole
02-05-09, 21:01
pa prema vasim preporukama ,a i prema mom raspitivanju najvise se trenutno opredeljujem za tarot.
_________________________________________________P ost je spojen: 1241291694________________________________________ _________
prem da mi dosta njih predlaze i talisman.

dragansavin
02-05-09, 21:38
:D
_________________________________________________P ost je spojen: 1241259075________________________________________ _________
pozdrav svima.
pisem po prvi puti molio bih za jedan (ili vise) saveta. naime nasledio sam od dede njivu pre pet dana , koja godinama nije obradjivana .iskljucivo se na njoj rasirio sirak.ptam kojim preparatima da ga tretiram, i naravno kada ,s obzirom da hocu tu da sejem kukuruz.
unapred svima zahvalan koji se oglase.
pozz:) od kole..

Pa sto postavljas temu na dva mesta, jesmo ti davali savete u temi kukuruz 2009, mislim da nije lepo sto nas tako reci zezas

Dragan18
02-05-09, 22:46
danas sam kupio atrazin maton i palacid .... imam mestimicno palamide i poneki sirak a ima i pomalo sirokolisnih al ocekujem da uskoro krenu i ostali jer je palo malo kise

Prskacu u kombinaciji
Maton 0.5 l/kj -atrazin 0.5 l/kj =za one parcele gde nema palamide
Atrazin 0.5 l/kj -palacid 0.33 l/kj =za one parcele gde je palamida

Kukuruz je u fazi 3-ceg do 4-tog lista

mityoo
03-05-09, 07:42
Ja cu najverovatnije raditi kombinaciju protivel+po potrebi banvel(Nikosulfuron+dikamba)

branko
03-05-09, 09:25
Moj pedlog je da probas sa redukovanom obradom. Obrada zemlje samo u redovima,tu polozis seme i vestak,a ostalo ne diras (ne obradjujes). 2 -3 dana nakon setve odes i oprskas totalom sirak i sve ostalo. Ako stavis pravu dozu sve ce izgoreti. Malo ce u pocetku izgledati ruzna njiva,ali za mesec dana nece se primetiti da je tu bio korov. Nebrini ako ne uzores,iskultivira i sve ostalo. Sa redukovanom obradom se moze postici odlican rod.

A gde da nađe sejalicu za takvu setvu?
I kako da obradi zemlju samo u redovima?

dragansavin
03-05-09, 12:45
ima kod nas jer je nas kombinat kupio Englez i ima takvu masinu ,sejalicu ::namigivanje::

paorpaor
03-05-09, 13:13
Vrlo lako se mogu dodati dodatni prosekaci zemlje na nodetkama,a ako znamo da one imaju i difuzore u koje moze da sipa vestak stvar je resena. Bitno je da seme udje u vlagu 5-7 cm. Naravno da ovo nije najbolje resenje za setvu kukuruza,ali posto je u takvoj situaciji ja bolje resenje ne vidim osim ako se odluci da ove godine nista ne seje.

cicimoric
03-05-09, 14:35
Do sada sam uvek koristio Tarot. Nesto razmisljam od ove godine da predjem na equip. Jel ima neko da je koristio i jedno i drugo, i koje je bolje?

Čugi
03-05-09, 16:14
Nemam mnogo problema sa širokolisnim, pa se pitam da li samo da idem sa Talismanom....?

mityoo
03-05-09, 16:45
@cici
Kod mene se tarot bolje pokazao od equip-a
@chugi
Sve zavisi sta imas od sirokolisnih! Jer Nikosulfuron(aktivna materija talismana) deluje i na sirokolisne ali ne na sve! Mada ima dosta dobar spektar delovanja ima kad nije dosta da ide sam!
http://i377.photobucket.com/albums/oo218/mityoo/SWScan.jpg

Tijana022
04-05-09, 12:01
pa prema vasim preporukama ,a i prema mom raspitivanju najvise se trenutno opredeljujem za tarot.
_________________________________________________P ost je spojen: 1241291694________________________________________ _________
prem da mi dosta njih predlaze i talisman. Kakav Tarot kad jos nisi ni posejao? Treba prvo da posejes,uradis totalom(mozes isti dan kad i posejes),onda imas fore da vidis sta ce biti dok ne nikne.Kad nikne,opet imas fore da ga tretiras necim,a za Tarot ili Talisman imas vremena do 7.lista. A ta njiva koja nije radjena 5 godina,ne verujem da je samo u sirku,tu ima svega i svacega sigurno.kad budes radio Tarot ili Protivel idi maximalnu dozu.

sasa.g@yahoo.com
04-05-09, 22:19
Zamolio bih ako neko zna da mi kaže koji herbicid da koristim protiv korova u kukuruz kokičaru,imam veliki problem sa uskolisnim korovima i u nedoumici sam šta da upotrebim jer za sada mi niko ništa nije mogao pouzdano reći o tome.

mityoo
04-05-09, 22:48
@sasa
Branko ce ti preciznije odgovoriti ali mislim da tarot nesme! Procitaj temu kukuruz kokicar tamo ces naci odgovor na pitanje! Link:
http://poljoinfo.com/ratarski-proizvodi/kukuruz-kokicar/

branko
04-05-09, 22:53
@ sasa.g@yahoo.com
Najpre nam se predstavi.

Za kokičar dolazi u obzir samo Motivel, Talisman i Protivel.
Doza 0,5 lit/kj.
Ako je jako puno sirka, naročito iz korena, onda tretman vršiti iz dva puta. Prvi put sa 0,4 lit/kj a nakon sedam dana sa 0,3 lit/kj.

sasa.g@yahoo.com
05-05-09, 18:02
Branko hvala ti na savetu,upotrebiću neki od ovih herbicida koje si naveo i nadam se da ću se rešiti korova.Izvinjavam se svima što se nisam prvo predstavio pa onda ušao u diskusiju ali se nadam da mi nećete zameriti.Inače ja sam Saša i javljam se iz Blaca.Kokičar sejem po drugi put.Prošle godine sam sejao zemunski i nije bio loš.Kako nisam znao šta da upotrebim od herbicida prionuli smo okopavanju i tako završili posao.Ove godine sam posejao novosadski 620k da probam injega pa ću videti koji je bolji.Ne bih da mi se ponovi prošlogodišnji scenario sa motikom pa stoga tražim savete i pomoć od vas koji ste već proizvodili kokičar.
_________________________________________________P ost je spojen: 1241539557________________________________________ _________
Branko reci mi koji od ovih herbicida kokičar bolje podnosi pošto sam čuo da neki mogu da ga spreče u velikoj meri u rastu?

tarana
05-05-09, 21:18
dakle se laudisom sam prezadovoljan...oprskano pre 5 dana, širokolisne požutele a muhar se belasa...

KishRobert
05-05-09, 21:28
nije ni cudo,kolika mu je cena,mora da radi posao.

ervin
05-05-09, 23:14
TARANA koliko kosta laudis i kolka doza ide na 1kj jos nisam radio sa njim jer to ide na uskolisno i na sirokolisne korove ili se mesa sa nekim drugim herbicidom

branko
05-05-09, 23:55
@saša
U profil ubaci svoje podatke, ili otvori temu za predstavljanje.

Nema problema ni za jedan od navedenih herbicida.
Bitno je samo da se ispoštuje rok primene i doza preparata.

Čugi
06-05-09, 00:10
@ervin
i video
http://www.bayercropscience.rs/video/01-laudis-equip.html
>:D

topalovic
06-05-09, 21:03
Daj te ljudi neka iskustva cuo sam da eqvip deluje na zubacu i kazu da je bukvalno sprzi ali nemoze da je unisti potpuno u korenu.

dicki
06-05-09, 22:19
Daj te ljudi neka iskustva cuo sam da eqvip deluje na zubacu i kazu da je bukvalno sprzi ali nemoze da je unisti potpuno u korenu.
Mozda proizvodjac ne zna da unistava zubacu :lol:

mityoo
07-05-09, 07:51
Da :lol: :lol: posto na uputstvu nespominje zubacu!

case ih
07-05-09, 08:39
Imao sam malo muharika i dosta sirokolisnih, prsko sam pre nedelju dana sa 1l nikar+2l cambio na 1ha.
najjeftinija varijanta koja je sve pomela >:D

branko
07-05-09, 10:28
A šta je Nikar?

case ih
07-05-09, 10:49
A šta je Nikar?

Pakuje se u subotici (neznam koja firma), u sustini isti ko motivel a kosta 2800din

tarana
07-05-09, 11:47
Imao sam malo muharika i dosta sirokolisnih, prsko sam pre nedelju dana sa 1l nikar+2l cambio na 1ha.
najjeftinija varijanta koja je sve pomela >:D

koliko košta ta kombinacija po ha?

case ih
07-05-09, 14:25
mene je izaslo oko 4200din po hektaru posto sam nabavio cambio po 700din/l ali ga vise nema po toj ceni. E, sad ako hoces mozes i jeftinije proci ako radis sa matonom i ostalim jeftinim herbicidima koji stete kukuruzu. :<<>

paorpaor
07-05-09, 15:01
Da li je neko probao kombnaciju Novovel(motivel) i Callisto ?

branko
07-05-09, 15:42
E, sad ako hoces mozes i jeftinije proci ako radis sa matonom i ostalim jeftinim herbicidima koji stete kukuruzu. :<<>

Ako se Maton, i svi herbicidi sa istom aktivnom materijom, koriste u propisanom roku i dozi - nema apsolutno nikakvih gubitaka.
Da nije tako onda nebi Miškovićeva zadruga ovde u St. Pazovi koristila Lentemul D za prskanje kukuruza.

cicimoric
07-05-09, 20:24
Mene interesuje da li je neko probao kombinaciu Equip + Callisto posto sam to narucio i stiglo mi danas ?

Vidim na Equipu pise da sme do 6 lista, ali me interesuje dal je neko probao da prska kukuruz kada je prerastao 6 listova, i sta se desilo?

mityoo
07-05-09, 20:48
Pa zar Cambio nije dikamba? Ako jeste cemu 2l/ha?

macosd
07-05-09, 21:17
@cicmoric
ako si vec narucio tu mercedes varijantu onda 8) samo kuliraj i imas fore do 8 lista bez razmisljanja.
samo mislim da ti je jako skupa varijanta jer ima jako puno drugih jeftinijih varijanti!!!!! ::svaka cast::
_________________________________________________P ost je spojen: 1241724314________________________________________ _________
@ paorpaor
kombinacija ti je 100 % uspesna samo tucite po korovu :'({
ako mozes da nabavis Navu ( grid) probaj i on je odlican ali do 6 lista

KishRobert
07-05-09, 21:33
@macosd
si ti iz agromatco group-a?

macosd
07-05-09, 21:39
@ kish robert
da, smao mala isravka Agrimatco Group Dipkom
Mozda smo se sreli negde??