Herbicidi u kukuruzu

Sa Laudisom nema brige, gledao sam parcele tretirane sa njim, jedino se sirak provuče iako kažu da deluje na semenski. Ove godine ću probati Galenikine proizvode samo zbog cene, do sada sam isključivo koristio Bayerove proizvode i bio sam prezadovoljan.
 
tarana je napisao(la):
ja sam uzeo laudis...nije jeftin, ali ocekujem da odradi posao..2220-30 din. litra po jutru.
http://www.bayercropscience.rs/herbicidi/laudis.html
2,4D ne koristim.
ako se moze znati zasto ?Ja takodje nesto sumnjam u tu materiju kod mene u ataru je bilo prinosa i preko 10t po kj nisam sa svima pricao al za dvojicu znam da pored djubrenja ... nijedan nekoristi 2,4d uglavnom je to nesto skuplje
 
nekazem da nesto nije uredu ali koga znam da prska sa 2.4d (i ja sam taj) nisam cuo bolje od 6-6,5t mozda je to slucajnost al cinjenica je da posle prskanja 1-2% biljki podvije vrh i zajalovi pitanje kako podnesu to ''zdrava" stabla ,nisam se ja nesto namenjao hemije da mogu da poredim sa ostalim materijama al cisto konstatujem :cao:
 
Ja koristim kombinaciju talisman i plamen i to na 5 jutara 3 litre talismana i 1,5 litara plamena +
10 kg ureje - siguno uspeva da unisti sve korove a kosta oko 8000 din sto je oko 1600 din/jutro.
 
Ja sam koristio motivel(protivel, talisman, niko) i monosan zajedno i nema nikakvih problema! Ali ako sumnjas u monosan(2,4D) a ti uzmi banvel!
 
sasa22 je napisao(la):
nekazem da nesto nije uredu ali koga znam da prska sa 2.4d (i ja sam taj) nisam cuo bolje od 6-6,5t mozda je to slucajnost al cinjenica je da posle prskanja 1-2% biljki podvije vrh i zajalovi pitanje kako podnesu to ''zdrava" stabla ,nisam se ja nesto namenjao hemije da mogu da poredim sa ostalim materijama al cisto konstatujem :cao:
a koji to preparati imaju tu materiju?
interesuje me za banvel i protivel?
 
ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton
 
Maton je isto 2,4D samo je jaca koncentracija od ostalih preparata na toj bazi pa ga treba manje!
sasa22 je napisao(la):
ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton
Tako je!
 
Upravo zbog tog predoziranja se mnogi plaše upotrebe Matona.
Nikada, nikada nisam imao problema sa upotrebom ni Matona, ni Monosana, ni Moto-a...
A ta priča o 10 t/kj kukuruza moguća je samo ako je zemlja obilno nađubrena sa Ureom i NPK, i predusev nađubren sa barem 40 tona stajnjaka. Ako je i tada moguća.
Uverio sam se tokom godina da kada proizvođači pišu potencijal rodnosti nekog hibrida, onda napišu uvek više nego što je to moguće, jer reklama služi tome da se proizvod proda. I nije bitno dal je podatak na reklami istinit, ili ne. Grozno.
 
mityoo je napisao(la):
Maton je isto 2,4D samo je jaca koncentracija od ostalih preparata na toj bazi pa ga treba manje!
sasa22 je napisao(la):
ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton
Tako je!
Citao sam ovo, pa da se i ja ukljucim. Slucaj od pre neki dan: moj komsija, mladic od 20-ak godina, inace paor pocetnik poprskao je 2 kj kukuruza u fazi 3 lista, sa pazite sad - 2 l Matona! Razgovarao je sa par agronoma koji ga uveravaju da u toj fazi to nije nista, ali ja nisam bas siguran. Inace jos nismo bili da vidimo da li je samo prskao ili "uprskao"...
 
uslovi za 10t ijesu to sto si ti naveo Branko u jednom slucaju covek ima 70 krava u muzi pa stajnjaka ne manjka a u drugom je pred usev povrce mislim da je bio luk ali da je moguce,jeste,no mene je prvenstveno zaintrigiralo pored onih mojih dilema sto sam naveo i to sto je Tarana napisao da ga nekoristi, a covek je kolko sam primetio dosta aktivan u usajanju novih saznanja :cao:
inace prinos od 10t jeste daleko bar meni ali znam slucaj od prosle godine za 8t zp 434 i na nekoj prosecnoj zemlji tome se bar mogu nadati :cao:
 
to je hormonski preparat prvobitno izmišljen za korove u pšenici. već 10 godina se "priča" da umanjuje prinos kukuruza 5-15% u zavisnosti od momenta primene...da li je priča potvrđena ne znam, ali sam je čuo iz više izvora i ne bih da proveravam...
 
zahvaljujem i cenim :ppozdrav: ,pola povrsina sam vec poprsko sa 2.4d atrazin i nikosulforon sve po 0,5l po jutru i sve niskobudzetno (siran 1500din) a preostala 4jutra cu verovatno laudisom zbog nejednakog nicanja i zbog eksperimenta jer nemoze nesto za 280din da radi isto dobro kao i nesto za 2000din po jutru
 
Ja sam se opredelio radije za Dikambu umesto 2,4D mada sam pre uglavnom koristio 2,4D
 
banatski je napisao(la):
mityoo je napisao(la):
Maton je isto 2,4D samo je jaca koncentracija od ostalih preparata na toj bazi pa ga treba manje!
sasa22 je napisao(la):
ako negresim banvel je dikamba a protivel nikosulforon a 2,4d su maton,moto,esteron .Ja godinama idem 0,5 maton i 0.5 atrazin od 2-5 lista medjutim prvi put procitam sa kutije matona da je od 2-4 lista i da je 0.5 gornja mera (po kj) dok u ostaloj literaturi moze svasta da se nadje za maton
Tako je!
Citao sam ovo, pa da se i ja ukljucim. Slucaj od pre neki dan: moj komsija, mladic od 20-ak godina, inace paor pocetnik poprskao je 2 kj kukuruza u fazi 3 lista, sa pazite sad - 2 l Matona! Razgovarao je sa par agronoma koji ga uveravaju da u toj fazi to nije nista, ali ja nisam bas siguran. Inace jos nismo bili da vidimo da li je samo prskao ili "uprskao"...
U toj fazi to i ne bi trebalo da bude nista,sem da je bacio nekih pola litre dzabe,ali MATON nije skup.Maton je jako opasan ako je kukuruz veci ima 5 (aj josnekako),ali nikako vise od 5 listova,tada moze da upropasti kukuruz(postaje staklast i krt i najmanji vetar moze da ga polomi,a takodje ga zaustavi u razvoju,uspori i smanjuje prinos mnogo).MATON u dozi od 0,7l po KJ (ako ide sam) i u dozi od 0,5l po KJ ako se kombinuje sa necim za uskolisne korove i postuje temperatura kad se prska i da kukuruz ne bude veci od 4 lista-NE MOZE DA STETI. Takodje ni ovaj sto je prskao dva jutra sa dve litre ako nema vise od 3 lista-ne bi trebalo nista da mu bude. Maton je dobro i jeftino resenje za onog ko zna s njim da radi.
 
aj' ako je neko raspoložen da se igra matonom, da napomenem da se broji i list u točiru...
 
Nazad
Vrh