Herbicidi u kukuruzu

Dragane, evo šta ja koristim u tretmanu kukuruza protiv korova:

1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

3) Seme tretiram furadanom, ali samo ako kukuruz ide u ugar.

4) Od prihrane preko lista koristim Kemiru, ili Murtonik u dozi od 2 kg/ha. Prilikom kultivacije špricam u trake.

5) Od insekata do sada nikada nisam ni sa čim špricao, tako da tu nemam nikakva iskustva.

To je provereno što se mene tiče. I nemam ni potrebu, ni želju da nešto menjam.
 
drobi je napisao(la):
Sa pola doze Tarota i 5kg uree napravis cudo, naravno ako nemas rizomskog sirka.Za sirokolisne obicno dodajem Peak ili Banvel.
DEder objasni, ovo sa ureom, ajd tarot, al što urea?
 
Ja sam pre dva dana oprskao kukuruz dubinski,neka :kisa: naletela ali slabo,nije me skupo izaslo ::novac:: pa i ako ne uspe- nema veze :D icicu ponovo sa prskanjem kad nikne
 
Branko@ Koristim iste preparate,+ acetogal posle setve pre nicanja kada procenim da ce buti kise.Ovog puta je bilo bez Acetogala.
 
Pise u uputstvu tarota! Urea pojacava dejstvo tarotu(i ne samo njemu nego i ostalim herbicidima) a licno iskustvo kaze da je efekat uocljiviji kad nema dosta kise! I korovi su u stresu zbog nedostatka vlage pa onda herbicid slabije deluje, tu urea pomaze!
 
Branko to dosta dobro radi i savetujem da poslusate njega,tj.ovo sto napisao.Ne preporucujem ureu u prskalicu,zato postoji fertikare kemira,murtonik... Samo doziranje prihrane preko lista zavisi od zelene mase,a ovo sto je on naveo je sasvim dovoljno u toj fazi i treba je obavezno koristiti kad se radi tretiranje herbicidima,jer smanjuje shok kukuruza koji moze da izazove neko hemijsko sredstvo,pogotovo ako se kasni sa tretiranjem,pa kukuruz bude veci nego sto treba. I oprez kod matona,strogo voditi racuna o dozi i velicini kukuruza,on je jeftin,ali moze jako da osteti kukuruz ako se nepravilno koristi.
 
todor je napisao(la):
ekvip ili maton
preporucujes coveku maton za muhar a zna se da maton ubija samo sirokolisnu travu,znaci nista od muhara. Dali je neko radio sa Maisterom i kakvi su rezultati,pogotovo ako je neko prskao redno koju je dozu stavljao?
 
branko je napisao(la):
Dragane, evo šta ja koristim u tretmanu kukuruza protiv korova:

1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

3) Seme tretiram furadanom, ali samo ako kukuruz ide u ugar.

4) Od prihrane preko lista koristim Kemiru, ili Murtonik u dozi od 2 kg/ha. Prilikom kultivacije špricam u trake.

5) Od insekata do sada nikada nisam ni sa čim špricao, tako da tu nemam nikakva iskustva.

To je provereno što se mene tiče. I nemam ni potrebu, ni želju da nešto menjam.
branko imas 3 piva od mene na sajmu :) jos ako mi bude trebala neka kombinacija da mogu da se mesaju otrovi i za sirokolisne i za uskolisne javicu pa da napravimo dozu itd.

JEL PUNO AKO BACAM OKO 160 L/kj vode sa prskalicom?
 
moja je agromehanika 440 l u pumpi mi je pritisak 4 bara a prskam na malo manje od 3 mozda oko 2.5
jel 4 bara dobar potpritisak ili treba manje?
 
Moja prskalica je podešena na 130 lit/kj.
Pritisak 4 bara.

@dicki :ppozdrav:

Zemljišne herbicide ne koristim baš zato što zavise od vlage.

Ovogodišnja kombinacija Maton+Protivel izlazi oko 1000 din/kj.
 
branko je napisao(la):
1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

da li ove dve stavke smeju zajedno da se koriste,znaci i siroko i uskolisno?
 
Dragan18 je napisao(la):
pritisak prskanja ili pritisak u pumpi na 4 bara?

kojom brzinom ides da toliko bacis sa rusom?
To je pritisak na manometru.
Za prskanje koristim Ursusa.
Brzina je 3 brzohodna, a obrtaje podesim na 1800.
Kolika je brzina u km/h to ne znam jer nemam brzinomer. Možda Kiki, ili Mićo, ili neki od vlasnika Zetora mogu pomoći oko brzine kretanja.

KishRobert je napisao(la):
branko je napisao(la):
1) Širokolisni korovi: Maton, Moto, Lentemul D u dozi 0,5 lit/kj. Svima je ista aktivna materija, samo različiti proizvođači. Prskam kada je kukuruz u fazi 3-5 listova.

2) Uskolisni korovi: Motivel, Talisman (ili kako ga popularno zovu Taliban) a ove godine Protivel u dozi 0,5 lit/kj. U oba je ista aktivna materija a različiti proizvođači. Ako ima na njivi puno sirka (semenskog a pogotovo rizomskog) onda idem sa Motivelom na dva puta. Prva doza 0,4 lit/kj a nakon nedelju dana 0,3 lit/kj. Prskam kada je kukuruz u fazi 5 do 7 listova. Kukuruz trpi dozu od 0,5 lit/kj ako se i malo zakasni, tj. kukuruz bude i preko 7 listova.

da li ove dve stavke smeju zajedno da se koriste,znaci i siroko i uskolisno?

Nikada nisam probao. Motivel inače uništava i neke širokolisne korove, ali to je više korektivno, nego glavni udar.

Moj princip rada je:
1) Prskanje protiv širokolisnih korova, kada je kukuruz 3-5 listova.
2) Nakon 7 do 10 dana međuredna obrada+folijarna prihrana u trake.
3) Prskanje protiv uskolisnih korova, kada je kukuruz 5-7 listova.
4) Nakon 7 dana drugo prskanje sa Motivelom, ako je njiva jako zaražena sa sirkom, ako nije onda preskačem ovu radnju.
5) Nakon 7 dana druga međuredna obrada sa prihranom 100 kg/kj AN-a.


@neshaba

Protivel košta malo više od 1500 din/lit.
 
Da li nek od vas prska u red?
Ja koristim periodicno vec par godona, ali nisam bas prezadovoljan.Sirinu prskanja sam napravio na 23 cm, dakle trecinu vrste, i stavljam 3x manje herbicida.Medjutim nisu bas najbolji rezultati.Da li mislite da bi trebao da povecam docu, ili da ostavim kako sad radim?
 
Pa u čemu je štos Branko kad kažeš da je ista aktivna materija kao kod Motivela. Što je onda tolika razlika u ceni. Ja za širokolisne koristim stari dobri Monosan. I mešam ga sa svim živim...
 
Kažem da nisam probao mešanje herbicida za široko- i uskolisne korove.
Motivel je orginal Bayerov a Protivel je Kinez.
Monosan i ja koristim, ko što napisah, al' kada kupujem kupim ono što trenutno ima od gore navedenih.

oldtimer je napisao(la):
Da li nek od vas prska u red?
Ja koristim periodicno vec par godona, ali nisam bas prezadovoljan.Sirinu prskanja sam napravio na 23 cm, dakle trecinu vrste, i stavljam 3x manje herbicida.Medjutim nisu bas najbolji rezultati.Da li mislite da bi trebao da povecam docu, ili da ostavim kako sad radim?

Pa razmisli i sam.
Ti tri puta oslabiš dozu.
Doza treba da ti ostane ista, jer ti potrošiš po kj umesto nekih 150 litara materije samo 50 litara. Ja u bure od 440 litara napravim rastvor za folijarnu prihranu i isto prskam u trake, i to mi je za 8 kj, dakle 8x50=400. Kada bi prskao celu površinu tih 400 litara bi mi bilo dovoljno za malo više od 3 kj (3x130=390), dakle rastvor napravim za 3 kj.
Nadam se da si me razumeo.
 
Prskao sam u redove i nisam zadovoljan.Cini mi se da sto dobijem na mostu izgubim na cupriji.Prskajica je 6 redova[montira se pozadi na agromehanikinu 440l]. Usteda na preparatu: da,ali utaba zemlju i uvek ostaje problem korova izmedju redova...A krila prskalice su 10m. A vreme utroseno u radu?
 
Moja krivica!!!Nisam dobro objasnio...Ja kada prebacim na vrste, prskam 8,5 kj, a normalno 3kj.Kada sipam herbicid, sipam za 3kj, a prskam 8,5kj.Ne sipam ja 3x manje herbicida, vec za tri puta manju povrsinu tri puta manje herbicida.
 
Nazad
Vrh