Herbicidi u kukuruzu

u dilemi sam i za jednu njivu pod pšenicom.tek druga godina kako je radim a biće palamide opet po ogumcima. dal' da idem s tretmanom po pšenici il' da je stamburam na leto totalom.ako idem, s čim ću u boj? koja špeKcija..
obavezno poprskaj sa sekatorom doza za hektar bila prosle godine 16e a sa njim mozes uc do pojave lista zastavicara i obavezno ubacu ranu preko lista ili rastopi ureje
 
muhar sam unistavao merlinom ali mi se desi da ga ne uhvati pa me zeza u berbi. Jel ima neko jeftino kontaktno sredstvo za muhar.
 
Tarot mosi muhar vec sa pola doze! 30 gr/ha i nemas vise problema sa muharom!
 
sve mi se čini da ova godine od prskanja posle setve a pre nicanja, nema ništa...bez kiše - to je bacanje para..
 
treba da padne bar 20l da bi delovalo...a nema je na vidiku...očekujem da mi kukuruz nikne za 7-8 dana
 
tarana je napisao(la):
sve mi se čini da ova godine od prskanja posle setve a pre nicanja, nema ništa...bez kiše - to je bacanje para..
Ja godinama prskam,a desilo mi se prosle godine isto tako nema kise a kukuruz samo sto nije nikao.onda sam poslusao savet od stariji ljudi,posto kombinacij otrova za prskanje atrazin gvardijan nije skupa isao sam sa 50 procenata vise vode po jutru nego obicno kada ocekujem kisu ,naravno u vecernjim satima i prskanje mi je uspelo ::svaka cast::
 
hvala drugari :ppozdrav:. Malo mi je muka što muhar niče iz semena i ima jako nisku klijavost i zna (bar kod mene) da niče posle svake kiše. Meni merlin odgovara jer zna da ga tuče par puta, a kad je suša muhar slabo i raste jer je kod mene nabijena zemlja. Merlin mi ne odgovara zbog cene jer moram da ga kombinujem sa nekim skupljim kontaktnim zbog drugih korova. Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi). Jel' može ovo da se meša? Stalno vraćam seme korova stajnjakom u njive :udri: pa me zanima da može stajnjak da se prska (možda je ovo glupo pitanje? :sta:). Primetio sam da mi neke bubice jedu zrna pa negde fali (pojma nemam šta :haha:) pa kažite neki insekcitid (jeftin) i kad i kako :ppozdrav:
 
Sa merlinom treba biti oprezan,jer moze da osteti kukuruz ako kasnije padne mnogo kise,preskup je i ne treba se igrati sa njim.Gvardijan i atrazin su ok resenje za prvo prskanje pod uslovom da bude kise,samo je atrazin zabranjen vec odavno i dosta ga je tesko naci,ali moze jos uvek da se nadje.Kupovati Motivel je bacabje para(TALISMAN,sto je rekao Branko,ima istu aktivnu materiju kao motivel,samo je mnogo jeftiniji,a za sirak iz korena je jos bolji PROTIVEL,ljudi koji su prosle godine radili sa njim su prezadovoljni
).
_________________________________________________Post je spojen: [time]1239134252[/time]_________________________________________________
neshasba je napisao(la):
hvala drugari :ppozdrav:. Malo mi je muka što muhar niče iz semena i ima jako nisku klijavost i zna (bar kod mene) da niče posle svake kiše. Meni merlin odgovara jer zna da ga tuče par puta, a kad je suša muhar slabo i raste jer je kod mene nabijena zemlja. Merlin mi ne odgovara zbog cene jer moram da ga kombinujem sa nekim skupljim kontaktnim zbog drugih korova. Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi). Jel' može ovo da se meša? Stalno vraćam seme korova stajnjakom u njive :udri: pa me zanima da može stajnjak da se prska (možda je ovo glupo pitanje? :sta:). Primetio sam da mi neke bubice jedu zrna pa negde fali (pojma nemam šta :haha:) pa kažite neki insekcitid (jeftin) i kad i kako :ppozdrav:
Da je neko prskao stajnjak,to jos nisam cula,ali mozda ima :D A seme obavezno treba da tretiras FURADANOM,ili nekim drugim na bazi CARBOFURANA.Cena toga ti je sad malo veca,poskupeo je bas mnogo,sad je litra do 3000,a ide na 100kg semena,iliti 1dl na 10 kg
 
Atrazin je zabranjen vec prosle ili pretprosle godine,mislim da je cak i prometrin zabranjen.NE znam,mislim zbog trovanja vode.Prosle godine se radio hrvatski radazin,sada ima neki sutrazin,nisam gledala ko je proizvodjac.Sledece godine ce ga biti jos teze naci.
 
pa sa čim da bijem crnopiricu :udri: :udri: a da je jeftino Tijana
 
Triticum intermedium (valjda :sta:)
_________________________________________________Post je spojen: [time]1239139015[/time]_________________________________________________
valjda spada u neku vrstu pšenice (divlje :sta:)
 
neshasba je napisao(la):
Elem još dva pitanja oko herbicida: crnopirka. Imam je i sad pa sam mislio totalom i 1l atrazina (za posle da ako reši ponovo da radi).

Nisam siguran koja je biljka crnopirka, ali mozda mislis na piriku - pirevinu ( lat. Agropyrum repens)! Mozes je unistiti totalom, ali samo pre nicanja osnovnog useva...

Izgleda li ovako:

pirevina.jpg
 
nije pirevina, mada liči. U svakom slučaju ono što deluje na pirevinu delovaće i na crnopirku (bar bi trebalo)
 
Nazad
Vrh