Herbicidi u kukuruzu

KishRobert je napisao(la):
* višegodišnji uskolisni (travni) korovi:
- divlji sirak iz rizoma (Sorghum halepense)
* jednogodišnji uskolisni (travni) korovi, kao što su:
- proso korovsko (Echinochloa crus-galli)
- proso vlasasto (Panicum capillare) muhar sivi (Setaria glauca)
- sirak divlji iz semena (Sorghum halepense);
* jednogodišnji širokolisni korovi, u ranom stadijumu porasta, kao što su:
- lipica teofrastova (Abutilon theophrasti)
- štir bljutavi (Amaranthus blitoides)
- štir obični (Amaranthus retroflexus)
- ambrozija pelenasta (Ambrosia artemisiifolia)
- tatula obična (Datura stramonium)
- samonikli suncokret (Helianthus annus)
- kereće grožđe (Solanum nigrum)
- čistac jednogodišnji (Stachys annua).
 
Za zubacu je bolji Rimsulfuron(tarot) od Nikosulfurona(motivell) ali ti to zvanicno niko nece potvrditi, to su moja zapazanja i moje licno iskustvo!
 
Jel to ta zubaca:haha:
se7rxf.jpg

25uh1jr.jpg


Ovo je bilo prosle godine kod mene pored puta,a herbicid:haha:Pa naravno Laudis.
A ove godine nista od zubace. :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241128125[/time]_________________________________________________
I ovo je Laudis.Postrni kukuruz.Pao sneg u julu.

6nqmhg.jpg
 
U brate,pa dosta ti je prljava njiva. :sta: Laudis je skup za eksperimentisanje,a proizvodjac ne spominje zubacu.
 
Oprskao sam danas jednu parcelu sa talismanom+lentemul+trend+urea,a drugu sam radio sa starane 250+trend+urea.Videćemo rezultate.
talisman je kod nas u zadruzi 1800din/litra.Ne mora odmah da se plati tako da nisam uopšte razmišljao.Mislim da nije skupo prskati hektar kukuruza sa 1800din.
 
šandor je napisao(la):
Kolko si stavio uree? :bravo:
Pa otprilike sam stavljao oko 6-8kg/kj
drobi je napisao(la):
Sta ce ti Trend uz Talisman:haha: :sta:
zato što volim da ja znam šta imam u prskalici ,a ne da nagađam ima li okvašivača ili nema.Ni u jednoj brošuri za talisman ne piše da ima okvašivača u sebi.
 
Prekjuče sam oprskao kukuruz sa 0,5 lit/kj Matona.

Kukuruz u idealnom stadijumu 3 do 4 lista.
 
Pa to ti je super jer sam ja imao problem na jednoj parceli sa nejednakim nicanjem.Zato sam i radio sa staraneom 250 jer mu je raspon od 2-6 listova kukuruza.Naravno na toj njivi sam imao isključivo širokolisne korove.
 
:D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241259075[/time]_________________________________________________
pozdrav svima.
pisem po prvi puti molio bih za jedan (ili vise) saveta. naime nasledio sam od dede njivu pre pet dana , koja godinama nije obradjivana .iskljucivo se na njoj rasirio sirak.ptam kojim preparatima da ga tretiram, i naravno kada ,s obzirom da hocu tu da sejem kukuruz.
unapred svima zahvalan koji se oglase.
pozz:) od kole..
 
Najbolje da tu njivu ove godine samo više puta preoreš, jer šta god da poseješ sirak će ga ugušiti.
 
pa to sam i ja planirao, ali kako mi je i otac delom naslednik ,on je navalio da je posto - poto posejemo ,pa sam se zato i odlucio da je uradim.
pa sad moram da je sejem.
pa zato savete i vasa saznanja i trazim.
vizavi svega zahvaljujem se na bilo kakvoj pomoci.
PS. samo mi je najbitnije kako i kojim preparatom da je odradim da makar nesto uspem.
pozz:)
 
Moj pedlog je da probas sa redukovanom obradom. Obrada zemlje samo u redovima,tu polozis seme i vestak,a ostalo ne diras (ne obradjujes). 2 -3 dana nakon setve odes i oprskas totalom sirak i sve ostalo. Ako stavis pravu dozu sve ce izgoreti. Malo ce u pocetku izgledati ruzna njiva,ali za mesec dana nece se primetiti da je tu bio korov. Nebrini ako ne uzores,iskultivira i sve ostalo. Sa redukovanom obradom se moze postici odlican rod.
 
Stagod drugo da si sejao bilo bi bolje, ovako kukuruz i sirak su srodni pa sirkom zakorovljenu njivu nemozes ocistiti ako si sejao kukuruz! Mozes ga donekle potisnuti ali nemoj da ocekujes cudo! Preparata ima vise ja cu navesti samo neke: Motivel, tarot, equip....
Puno srece!
Imam jos jednu ideju ako nisi jos kupio seme!
 
pa prema vasim preporukama ,a i prema mom raspitivanju najvise se trenutno opredeljujem za tarot.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241291694[/time]_________________________________________________
prem da mi dosta njih predlaze i talisman.
 
kole je napisao(la):
:D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1241259075[/time]_________________________________________________
pozdrav svima.
pisem po prvi puti molio bih za jedan (ili vise) saveta. naime nasledio sam od dede njivu pre pet dana , koja godinama nije obradjivana .iskljucivo se na njoj rasirio sirak.ptam kojim preparatima da ga tretiram, i naravno kada ,s obzirom da hocu tu da sejem kukuruz.
unapred svima zahvalan koji se oglase.
pozz:) od kole..
Pa sto postavljas temu na dva mesta, jesmo ti davali savete u temi kukuruz 2009, mislim da nije lepo sto nas tako reci zezas
 
danas sam kupio atrazin maton i palacid .... imam mestimicno palamide i poneki sirak a ima i pomalo sirokolisnih al ocekujem da uskoro krenu i ostali jer je palo malo kise

Prskacu u kombinaciji
Maton 0.5 l/kj -atrazin 0.5 l/kj =za one parcele gde nema palamide
Atrazin 0.5 l/kj -palacid 0.33 l/kj =za one parcele gde je palamida

Kukuruz je u fazi 3-ceg do 4-tog lista
 
Ja cu najverovatnije raditi kombinaciju protivel+po potrebi banvel(Nikosulfuron+dikamba)
 
paorpaor je napisao(la):
Moj pedlog je da probas sa redukovanom obradom. Obrada zemlje samo u redovima,tu polozis seme i vestak,a ostalo ne diras (ne obradjujes). 2 -3 dana nakon setve odes i oprskas totalom sirak i sve ostalo. Ako stavis pravu dozu sve ce izgoreti. Malo ce u pocetku izgledati ruzna njiva,ali za mesec dana nece se primetiti da je tu bio korov. Nebrini ako ne uzores,iskultivira i sve ostalo. Sa redukovanom obradom se moze postici odlican rod.

A gde da nađe sejalicu za takvu setvu?
I kako da obradi zemlju samo u redovima?
 
Nazad
Vrh