Herbicidi u kukuruzu

@Tijana, hvala na ovom dobrom objašnjenju. :D

Zato ponavljam, nikada nisam imao problema sa Matonom ako sam ispoštovao preporuku proizvođača.
 
danas su mi bili ljudi iz zavoda za poljoprivredu potvrdjeno mi je da postoje sumnje u vezi 2,4d preparata i da treba strogo paziti na velicinu kukuruza inace kovrdzavost lista je jedan od simptoma 2,4d na biljku kukuruza. da dodam, mada je of u jecmu imam napad bolesti pa pogledajte vase njive. nastavlja se i ove godine besplatna analiza zemljista i kalcifikacija preporuka za kukuruz...motivel+banvel ili kalisto izbegavati kineze a za jecam = presing,falkon,rias,alert....
 
branko je napisao(la):
@Tijana, hvala na ovom dobrom objašnjenju. :D

Zato ponavljam, nikada nisam imao problema sa Matonom ako sam ispoštovao preporuku proizvođača.
Ti nikada i neces ni imati problema,s cim kod da tretiras,bilo koju kulturu,jer dovoljno si pismen da procitas uputstvo i precizno izracunas koliko cega ti treba,pre toga pogledas sta od od korova imas i koliki su korovi.Jako je bitno i u kojoj fazi su korovi. Na vreme odradjujes sve koliko vidim i sigurno ne ides na njivu da prskas po rosi,u sred podne kad preko 30+ stepeni i po ovakvom vetru.Aj po vetru i moze,al da se vodi racuna o komsijama. I znas da doza herbicida zavisi od vrste i velicine korova i toga da li su iz semena ili rizoma,jednogodisnji ili visegodisnji... Mnogi ne razmisljaju,idu odokativno(misle da mogu da rese sirak iz rizoma sa manjom dozom,neki pak kontra,za svaki slucaj da pojacaju dozu,a ne da nema potrebe,vec ne vode racuna koliki im je kukuruz)i tako sami sebi maprave stetu,a posle im ne valja sredstvo,ni proizvodjac....Svi su krivi,samo oni nisu.
 
Ma ja mislim da se ovde mnogi prose...... što se tiče 2.4D preparata i njihove primene u kukuruzu.
Ako se koriste po specifikaciji proizvođača i ako se ispoštuje bar većina uslova iz uputstva nikakve štete na poljima kukuruza ne može biti.Te priče su prazna municija jer se ti preparati već decenijama koriste i nisu još uvek izbačeni iz upotrebe niti prevaziđeni u smislu plaćeno-dobijeno.I veliki kombinati ih koriste,a sigurno ne bi da to u bilo kom pogledu smanjuje prinos tj. šteti usevu.
Pa šta onda reći za Atrazin koji stvarno nanosi štetu ukoliko se pšenica seje na tanjirano kukuruzište koje prethodno nije imalo dovoljno padavina.E to je istina i o tome se više brinite nego o 2.4D preparatima.
 
nisi mor'o...ja sam je pokrenuo prošle godine.imaš je pri dnu strane... :cao:

nego, da ne guglam džaba, imal' k'o iskustva sa zubačom u kukuruzu?
kupih jedno jutro do mene pre neki dan i tu nema šta nema od korova....
 
Tarot je potiskuje ali prezivi! Zato je tu psenica dogodine pa total odradi posao ili nesto sirokolisno i onda picis Gallant Superom! 1.5l/ha garantovano deluje! Ali radi sa Gallantom a nemoj sa zamenama koje su slicne(Titranic, fusilade, pantera nisu dovoljno efikasni)! Isprobano u suncokretu i repi!
 
mityoo je napisao(la):
Tarot je potiskuje ali prezivi! Zato je tu psenica dogodine pa total odradi posao ili nesto sirokolisno i onda picis Gallant Superom! 1.5l/ha garantovano deluje! Ali radi sa Gallantom a nemoj sa zamenama koje su slicne(Titranic, fusilade, pantera nisu dovoljno efikasni)! Isprobano u suncokretu i repi!
lako cu dogodine...sta cu sad?
motivel?
 
Ja sam danas uzeo Talisman pa ću videti kako on radi u kukuruzu koji je pun muvara.Njiva izgleda kao Vembli.Treba li da dodam okvašivača ili ureje?Šta preporučujete vi koji ste ga koristili?
 
dodaj i jedno i drugo , ljepilo radi sapiranja a ureju radi boljeg usvajanja herbicida od strane korova
 
Urea nemoze da skodi... a okvasivac mislim da netreba(ima ga u sebi) A moj tast je koristio pivo umesto okvasivaca samo neznam vec za koji herbicid!
@ tarana
Nema sredstvo koje efikasno suzbija zubacu (pogotovo onu matoru koja ima jak koren) u kukuruzu
 
Talismn oce muhara,ali za zubacu ne znam bas...U svakom slucaju se mora prskati [ima na njivi jos korova] pa je Motivel,Protivel ili Talisman naj prikladniji.
 
Dao Bog veceras jako dobru kisu,vreme je da se razmislja o herbicidima .
Ja sam licno ,zadnje dve godine razocaran sa motivelom i onim kineskim nikomom, valjda se tako zvao ,pa planiram ove godine ,da probam nesto drugo ,ne bih tarot posto znam ,da je kod nas ,bio jedan kontigent iz republike srpske fals ,prosle godine i ljudi su djaba prskali sa njim .Pa bih ove godine probao sa kordusom ali je dosta skup dodje 3800 po hektar , ali sam video dobar rezultat prosle godine kod nekih .da li je neko od vas koristijo kordus ?
A razmisljam neke parcele ,da probam i sa EQIPOM ,kakava su vam iskustava sa tim herbicidom, danas sam video i neki novi Siran,1400 din preporucuju mi ovi iz apoteke ,samo da nije ko taj kineski nikom.
 
Baš je to taj promenili su mu ime :udri: kordus je isti ko tarot, a equip je :D mada ja opet prskam sa tarotom i sa callistom
 
Nazad
Vrh