Sistemi za navodnjavanje

Na pumpu ide alkaten 2", pa gore na površini spajam sa vatrogasnim , odn nešto ovako :
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdkQ8Mdd3_omB5LU9zEsavr-fAq_o1Ny7hFQCFq94HvNMx63Ko
sa tzv "vatrogasnim" spojnicama , prvo fi75 pa ako idem preko 100-200m smanjujem na fi 50 do topa, a vjerovatno bi moglo i samo fi50.
(Ma kakvi 5/4 ove pumpe su čudo to je za njih malo)
tačno tako moja pumpa je neka taljanska Subline il Sabline a motor japanski Sumoto 1.5kw od 10.5A,sve radi bes problema već 7-8 godina ni nevadim napolje iz bunara a1 leto zalije i do 100h rada
 
Tema je odlična! Planiram da za sledeću godinu nabavim neku pumpu za zalivanje. Recimo da bude Dmb slap 800 ili neka Honda istog kapaciteta, uzeo bi vatrogasna creva fi 75 mm, dužina parcele je ako se na varam 360 m, širinu ne znam a ima 2 ha. Zna li neko pouzdano koliki je pad pritiska na toj dužini i pri prečniku cevi od fi 75mm da li bi jedna od ove dve pumpe mogla da gura neki manji top koji bi premeštao po potrebi kao Okrim? Vodu bi uzimao iz kanala!
Kao najjeftinije rešenje mi se nameće da uzmem samo priključak pumpe koja se postavlje na Imt 509 ali mi jedan serviser reče da nije srećno rešenje, zašto ne znam. Ako neko ima bolju ideju bio bih mu zahvalan.
 
Sa DMB top ces tesko gurati, duzina parcele je velika.
Imam DMB slap - vakuum.
Sa njom prebacivam vodu iz jednog bazena u drugi, na duzini od 250 m, sa razlikom u visini od 2 metra.
Crevo je od 6/4
Pumpa sa benziskim malolitraznim motorom.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. G. Vuk ako ste mislili na dizel varijantu DMB sa pumpom viseg pritiska nece biti nikakvih peoblema za to sto ste planirali .Ja sam sa njim gurao vodu nekih 300 m i pokretao je na kraju veliki Skodin top sa tifona ,zalivao je posteno 50 metara precnik.Na svakih 100 m. je pad pritiska od 1 .atmosfere. Ja sam jos vukao vodu iz bunara sa petog metra a ti iz kanala sto je lakse.Mislim da bi na njega mogao nakaciti nekoliko onakvih topica kao Mirko. Srecno.
 
Sibili informacija je zlata vredna, da na dizel oumpu sam mislio. Možete li mi preporučiti gde i koja creva da uzmem. Danas sam išao kod čoveka koji pravi creva od plastičnih masa, najsličnija su običnom baštenskom crevu, max debljina je fi50 i nije armirano nego je zid debeo oko 2mm. Cena mu je 115 dim/metar i ne ulivaju mi baš puno poverenja.
 
ma imaš original vatrogasna creva i totije sigurno jeste daje skuplje al traju 5 puta duze od običnih gumenih jasam kupio takvo gumeno i trajalo 2 god a ova vatrogasna imam 13god i nije im ništa
 
Ja sam prvo isao sa cevima fi 70 nekih 210m a onda spoio armirano gumeno crevo od tifona dalje a ti vidi sa tim koliko bari ta creva trpr jesu atestirana i nemoj uzimati manje od 8 bari pritiska da bi na kraju imao zadovoljaxajuci kapacitet vode i snage.Preporucujem ti da isto ides na redukciju ,na pocetku sire a na zadnjih 100m moze i fi 50mm. Ta cena od 1,1 euro je velika ali opet zavisi od kvaliteta najsigurnija su vatrogasna lako se spajaju i brzo montiraju-demontiraju. Pozdrav
 
Ta gumena creva nemaju nikakav atest!!! To je obična sirovina sa kojim se prave i tanka baštenska creva samo je ovo deblje. Već sam odustao od njih i gledaću da uzmem vatrogasna.
Skal taj podatak da traju 13 god nisam imao, to je odlično! Gledao sam po internetu neke firme koje se bave prodajom vatrogane opreme, šta mislite da kupujem kod takvih prodavaca ili da tražim na druga mesta.
Evo ga jedan cenovnik i crevo fi 75 / 15 m košta 8095 din, mislim da je ovo preskupo, dok je za fi 52 / 15 m 2.350,00 što je prihvatljivije.
http://www.vukmir1.rs/cene.html
 
Vatrogasni creva ima na vojnim otpadima-bilo je- a i na svim buvljacima daleko jeftinije pogledaj polovna kao nova .Verovatno ukradena iz hidranta negde. Pozdrav
 
@Vuk

Za taj novac mozes da kupis okiten creva.
Mana im je sto su kruca i nezgodnija za prebacivanje i pakovanje.
 
ma danas sam išo na bubanj potok bila je gomila tih creva polovna kobojagi a ono nikad korišćena ,jasam se jednom ispeko na tom gumenom i nikad više mada ja zalivam sad sve kap po kap tako da koristim samo jedno crevo od pumpe do glavnog voda
 
Ne isplati mi se da skracujem creva bez potrebe.
Razmotavam ga u prolece, a pakujem u jesen.
Tako da crevo od 250 metara ( iz dva dela) samo jednom u toku godine pakujem.
 
A kakav sistem za zalivanje je po vama optimalan za zalivanje parcele od 2 ha, kap po kap mi nije interesantan. Možda bi došla i u obzir neka samogradnja agregata za navodnjavanje manjeg kapaciteta i sektorski topovi 2-4 kom bi mi bilo sasvim zadovoljavajuće.
 
Da se ne predstavljam posto sam ucesnik na ovom forumu ,tema o malinama.Imam jedno pitanje u vezi navodnjavanja.Gde mogu da nadjem usisno rebrasto crevo za pumpu precnika 50 mm.Potrebna duzina je 5m.Zahvaljujem svakom ko odgovori.
 
Da se ne predstavljam posto sam ucesnik na ovom forumu ,tema o malinama.Imam jedno pitanje u vezi navodnjavanja.Gde mogu da nadjem usisno rebrasto crevo za pumpu precnika 50 mm.Potrebna duzina je 5m.Zahvaljujem svakom ko odgovori.

Usisno crevo za navodnjavanje sam ja kupio u poljoprivrednoj apoteci, a viđao sam i na vašarima. samo je cena jednog metra žestoka, (bar za mene), ali to se ne kupuje svaki dan već traje godinama. Nazovi http://www.skalagreen.co.rs/, oni verovatno imaju i šalju brzom poštom. Ja sam kod njih kupovao sve spojnice i razvodnik od 2 cola.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Proletos sam uzimao usisno crevo na vasaru u Backoj Topoli po ceni od 900 din metar, sa time da nisam hteo rebrasto jel mi je ranije pucalo . Mogu pogledati kontakt tel sada u nedelju.
 
Gledao sam danas Villagerova vatrogasna creva, ima li neko iskustva sa njima?
 
postovanje svima imam jedno pitanje posto je vec rec o bunarima i zalivanju imam bunar od 3cola i koristim dizel pumpu vilager dali ja mogu neko kisno krilo da koristim sa ovoim bunarom i pumpom hocu da zalivam povrsinu od 2 jutra u pitanju je zalivanje karfiola hvala
 
Nazad
Vrh