Sistemi za navodnjavanje

Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ sasa j
Verovatno će se isčistiti. Moj kolega je imao problema sa bunarom koji su mu bušili neki somborci. Svaki put kad bi uključio pumpu posle nekoliko dana pauze imao je toliko peska da se filter odmah začepio pa je morao prvo da izvlači vodu u njivu pored pa tek kad se malo isčisti puštao je u sistem. Inače čuo sam da se kod novog bunara za pravljenje rezervoara koristi jača pumpa od one koja će se kasnije koristiti. Na taj način se izbegava kasnije pojavljivanje peska u vodi.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

nebojsa je napisao(la):
@ sasa j
Verovatno će se isčistiti. Moj kolega je imao problema sa bunarom koji su mu bušili neki somborci. Svaki put kad bi uključio pumpu posle nekoliko dana pauze imao je toliko peska da se filter odmah začepio pa je morao prvo da izvlači vodu u njivu pored pa tek kad se malo isčisti puštao je u sistem. Inače čuo sam da se kod novog bunara za pravljenje rezervoara koristi jača pumpa od one koja će se kasnije koristiti. Na taj način se izbegava kasnije pojavljivanje peska u vodi.
To sam i hteo da uradim,sa vecom pumpom malo da ispumpavam.
Nema nesto mnogo peska ali dovoljno da smanji protok i opterecuje pumpu.

@Deda Lalo evo telefona zove se Rudi 0637060083
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Imam cevi fi 90 i bauer pumpu III. Kako i koje topove da montiram da ne prenosim cevi. Koju sirinu bi mogao da zalivam na 200 m duzine? Bunar je fi 90 na sredini njive a njiva je 400m. Parcela je 3/ha. Ako neko ima ideju ili je mozda radio tako neka mi pomogne... :sta:
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

DaVinci je napisao(la):
sa gore navedenom pumpom hteo bi da zalivam povrsini od 1-2 hektara
bunar mi je na sredini njive znaci 200m u dva pravca

200m duzine i oko 20-30-50m sirine, povrsina za zalivanje
ako je moguce sa jednim ili (dva) topom pa da ga povlacim od kraja njive ka sredini ka bunaru :kisa:
da dodam
dali mogu da ta dva topa povezem vatrogasnim crevima sa pumpom ili da ih povezem okiten crevom manjeg precnika :sta:
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ DaVinci

Ja sam "topove" spojio vatrogasnim crevom na razdelnicu, jer tako mogu brzo da demontiram sistem i premestim ga!
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ sasa j.

Komsija koji ti je precnik busio Rudi ? Ja sa njima bas i nisam bio zadovoljan . Oni su za male precnike ,bunara.
A sto se tice peska nema nego samo duzom eksploatacijom mozes da ga eliminises .
A naci majstora za ozbiljan bunar vecih precnika je veliki problem . Srecom po preporuci pronadjoh bunardziju iz Novog Sada i sada zalivam 8 ha u cugu .
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Da se i ja prikljucim razgovoru, koristim tomu vinkovica sa njegovom original pumpom, cevi aluminijumske f70 30 kom i f50 30 kom. Na tako punoj liniji od 400m montiram 20 raspskivaca na svakoj drugoj cevi. Prvih deset su sa ventilom, zatvorim ih dok rade onih deset pa kad oni zavrse posao ove otvaram i dok rade premestim liniju i tako dok se ne priblizim na 200m kada svih 20 rasprskivaca rade punom parom. Inace rasprskivaci koje koristim bacaju 12-15m u poluprecniku. U planu mi je da kupim top za precnik 70m. Vodu koristim iz lepog zagadjenog Timoka pa mi od godine do godine obala pravi dosta problema. I da ne zaboravim, drago mi je sto ova tema postoji i pozivam sve dobre poznavaoce materije na nesebicnim savetima i preporukama kako bi smo se lakse izborili sa besparicom i susom
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Sale je napisao(la):
@ sasa j.

Komsija koji ti je precnik busio Rudi ? Ja sa njima bas i nisam bio zadovoljan . Oni su za male precnike ,bunara.
A sto se tice peska nema nego samo duzom eksploatacijom mozes da ga eliminises .
A naci majstora za ozbiljan bunar vecih precnika je veliki problem . Srecom po preporuci pronadjoh bunardziju iz Novog Sada i sada zalivam 8 ha u cugu .
Zdravo Sale,precnik bunara je f-75 protok vode kako mi je rekao i kako mi garntuje je oko 250l/m.
Trenutno nije velika povrsina koju napajam sa vodom ali za kasnije ce mo videti,cuo sam da su imali problem kod tebe,ali kod mene su je brzo nasli.Bio mi je jedan sa buckalicom zavrsio i vise se nije vracao vratio pare i ostavio crevo zakopano,koji ti je precnik bunara(kapacitet)vezano za pesak verujem da ce nestati ali me malo zeza,moram cesce da cistim filtere.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

Da se malo ukljucim u temu.
Kao sto kaze Nebojsa na ovom terenu Kula-Sombor za ozbiljno zalivanje potrebni su bunari od tridesetak m pa i vise. Imam sistem za busenje bunara koji smo sami pravili. Mi smo busili frezama od 360 mm pa unutra spustali cevi od 160mm i zasipali granulatom. U ovaj bunar spustim cev fi 90 ili 75 pa to vezem na bauerku. Zalivam tifonom fi 75 i imam Rovatijev top. Pre desetak god podzemne vode su bile toliko niske da Bauerka nije mogla da vuce vodu i drzi stub vode (problem je kada je nivo ispod 6m) pa smo morali da spustamo trktor i pumpu po 2,5 m dole. Kopali smo "garazu" za traktor kao vojka kada ukopava tenkpve. Divna rabota ::lose::
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@sasa j.

Precnik bunara koji su busili je 320 mm , dubina 50 met . stavljena cev 160 mm , koristim DMB 800 dizel pumpu sa pritiskom 5,5 bara . Izbacuje 600-650 lit . /min.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

@ Optimista
Kako izgleda ta sprava što buši fi 360 mm? I zbog čega si bušio toliki prečnik pa onda spuštao fi 90 i 75 mm? Zar nije bilo lakše odmah izbušiti taj prečnik?
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

nebojsa
bilo je dve sprave. Prva je bila veliki tronozac i rucno okretanje, a ova druga ima skalameriju i toranj od 8m visine. Cela skalamerija se montira na prikolicu. Hidraulika sa traktora sa povratnim vodom vrti frezu.

Nije svugde buseno fi360 ali dosta cesto. U praksi se pokazalo jako dobro je ti u otvor od 360mm spustis cev od 160 mm i oko cevi u bunar sipas 4-5mm sljunak. Time se dobija bolja propusnost sloja neposredno oko sita jer kod nas je dole pesak u vodonosnom sloju. Taj pesam u direktnom kontaktu sa sitom ne daje toliko propusnost koliko kada je izmedju sita i peska tamnon zona od sljunka.

E to sto vucem stub od 75 mm je zato sto je pumpi mnogo lakse drzati taj stub nego stub vode od 160 mm i sto mi je i sam ulaz u pumpu napravljen na 3 cola.
 
Odg: SISTEMI ZA NAVODNJAVANJE

kod nas covek ima tri bunara spojena u jedan i sa jednim agregatom tera tri tifona i zaliva od10do12 jutara u cugu
 
Imam jedno pitanje ili dilemu uvezi sa sistemom kap po kap! Da krenem od pocetka. Zalivam iz kanala sto prolazi pored moje njive, Jarcina se zove (mozda je neko pecao). Vucem cevi u drugu duz. Znaci ide 300m cevi koje stizu do njive koju zalivam koja isto ima duz 300m. Njivu secem na pola, to je jos 150m cevi tu se vezuje na layflat crevo itd. Sad moje je pitanje dali da uzmem creva sa kapljacima na 10cm ili na 20cm? Da napomenem, u pitanju je njiva povrsine 1kj gde ce biti zasadjena paprika. Prvi put radim sa ovim sistemo navodnjavanja pa me interesuju misljenja. Cuo sam razne price i iskustva pa da cujem i vasa. Neki kazu da ravnomernije zaliva kad su kapljaci na 20cm ali da duze treba da se zaliva. Moj teca koji godinama zaliva sa crevima na 10cm istu povrsino kaze da se brze zalije i boje natopi ali ne znam dali onda kaplje isto i na pocetku i na kraju npr. da na pocetku izbaci 10 l voda a na kraju 3-4l?!
 
Jingis to zavisi od proizvodjaca do proizvodjaca po mom misljenju to i nije upste vazno da li su kapaci na 20cm ili na 10cm najbitnije da obezbedis konstatno isti pritisak u trakama i nemoj da ti trake budu duze od 100m.Ja mislim da bi trebo obratiti paznju na neki ozbiljni filter jer ces ipak zalivati iz kanala to moze da prestavlja problem oko zapusavanja
 
@ Jingis

Ja koristim trake sa kapaljkama na 30 cm, 2 l po kapaljci t.j. 6.6 l/m. Na jednoj parceli mi je dužina traka oko 170m i nema šanse da se dobije ista količina vode na početku i na kraju mada će ti svi proizvođaći i trgovci reći da ove trake daju istu količinu vode na 200m. Iz tog razloga sam na novoj parceli pravio redove od 100 metara i sada sam zadovoljan. Sa trakama na kojima su kapljači na 10 i 20 cm nemam iskustva ali ako ja nisam mogao kvalitetno da navodnjavam na 170m sa kapljačima na 30 cm sumnjam da ćeš ti to moći sa trakama na 10 i 20 cm ali to zavisi i od njihovog kapaciteta. Informiši se i kod distributera ali sa velikom rezervom uzmi sve šti ti oni kažu. Na kraju krajeva jedno je ispitivanje u idealnim uslovima a drugo je praksa.
 
Mnogo toga zavisi i od pritiska koju pravi pumpa ? Koja kolicina vode je u pitanju ?
Primera radi imam 6 redova po 200 metara i kapacitet vode toliko da pumpa elektricna koja daje 150 lit. /min. i pritisak 4 bara radi full , na kraju svakog creva ako izvucem kapljac mlaz baca 5 metara , tako da mi isto daje vode i na poceku i na kraju samo je bitna kolicina i pritisak .
 
Ok...saslusao sam jos prica i vase. Od prilike znam kako cu. Jos nesto da napomenem. Zalivam sa agregatom, dizel motor izlaz 110 i cevi pocinkovane 110 vode do njive pa idu redukcije na 90 i 70. Agregat ne znam tacno koliki je kapacitet ali sam prosle godine sa njim zalivao papriku isto u drugoj duzi samo sa rasprskivacima i zalivao je i previse, nije isao pun gas.

@ topalovic

Za filter znam, ima komsija koji je pravio a i ja cu verovatno morati. Jel imas ti neku ideju kako bi to odpriliko trebalo da izgleda?
 
@ sale

Moraš da znaš da trake najbolje rade na određenom pritisku, zavisi od proizvođača ali tu je oko 1 bar. Nije fazon nabiti 2-3 bara u trake da bi na kraju imao nekakav pritisak. Tek tada ćeš imati nejednaku distribuciju vode.
 
Nazad
Vrh