Đubrenje prirodnih livada

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Nisam uspeo da pronađem sličnu temu na forumu.Postoji dosta oprečnih mišljenja o ovoj operaciji,koja đubriva,koja količina,u koje vreme itd...Imate li bilo kakvo iskustvo po ovom pitanju?
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Nisam uspeo da pronađem sličnu temu na forumu.Postoji dosta oprečnih mišljenja o ovoj operaciji,koja đubriva,koja količina,u koje vreme itd...Imate li bilo kakvo iskustvo po ovom pitanju?
Zdravo,
ja jos nisam poceo da vucem osoku iz mog sengrupa ali nas veterinar koji ima 60 tak krmaca vuce po livadama (daje za dzabe) ljudima, i oni se mnogo hvale na to, ne mogu da raskose prvi otkos trave drugi otkos obavezan. Toliko ja znam.
 
Ja imam 0.60 ha svoje vestacke livade i u nju negde u februaru zavisi od vremena razbacim 150-200kg tri 15-ice 16-ice sta imam iposle toga prodjem drljacom razbijem krticnjake .Uzimam pod kiriju jos 2 ha vestacke livade ,al tu nebacam djubre.Razlika se poznaje i u prvom kolu a i u otavi.
 
Prehranjivanje se obavlja pred samo kretanje vegetacije,rasturiti 3x15=150/kg/h ako je zemljiste plodnije,ako je slabije zemljiste baciti 3x15=400/kg/h i zatim zadrljati.
 
Ako u sklopu trava ima deteline ne bacaj KAN,jer ce da je proredi i vremenom totalno unisti.Za trave je najbolja upotreba kompleksnih min.djubriva i tp 8-26-26,jer je kod trava najveci zahtev za fosforom i kalijumom.
15-15-15 moze u rano prolece,ja sam bacao odmah za snegom 150 kg i bilo je da se ne raskosi.Iduce godine bacam pomenuto kompleksno i to 200 kg i popravljam zapustene brazde za navodnjavanje,zbog otave.
Na jednom delu nisam nista bacao....razlika je kao nebo i zemlja !!
 
cika-jovo....dugotrajnom upotrebom KAN-a na prirodnim livadama unisti se detelina i vecina sirokolisnih trava.Rastu manje kvalitetne trave i ta ,,nabildovana,,masa je slabijeg kvaliteta.Slamka od jednog metra sa dva listica....to se dobije sa Kanom.

Ovo je provereno.Ako se livade djubre i stajnjakom,manja kolicina KAN-a je prihvatljiva i nece doci do ovoga sto sam gore napisao.

Moje misljenje.Mozda i nisam 100% u pravu,ali iskustvo tako govori.
 
:ppozdrav:

ja imam vestacke livade koje traju vec 15god mozda i jace - neki tezak ilovak + nagib, tu smo bacali i 15 i kan, dobro i jedno i drugo - bolje neg nista, al za prirodne livade - neznam sta bi bilo bolje, jer sta ce mo sa razlaganjem 15ice kolko ono traje - zar ne bi bilo bolje onda da se baci posle kosenja otave da bude za iducu godinu?
 
Na ravnim terenima vestacko djubivo se baca u jesen..... kod tebe u ravnici i to si u pravu,a u ovim mojim brdima u rano prolece...zbog ispiranja.Kod nas,em je strana,em je porozno.
 
gde mi druze nadje ravnicu jos gde je livada - pa tu i koze pasu pod rucnom :haha: i to prirodna livada mozes misliti kakav je teren kad je zalivadjeno
 
Pomenuo si vestacke livade koje traju 15 god.

Logika kaze ovako........ako su vetacke livade,onda se ore,.....ako se ore to sigurno radis sa traktorom......ako moze da ore traktor to je ravnica ili blagi pristanak i ispiranje terena u toku zimskih meseci je iskljuceno.

Logicno,zar ne...?
 
KAN posle kosenja, za naredni otkos, stoka se ne sme napasati na toj povrsini, a NPK u rano prolece, cim se otopi sneg, moje iskustvo
 
druze veliki nagib mi je tamo gde je prirodna livada, a na manjem je vestacka mada mi se i na njoj napravilo kliziste :ppozdrav: :off_topic:

inace sam primetio da se ove godine usejalo dosta trojke i smiljke u prirodnu livadu i dosta se popravio kvalitet sena na njoj - pre nisi mogao da se odbranis od one divlje nane, ali se sad pojavila i ambrozija koje do skoro nije bilo kod nas
 
Kod mene su livade u tom delu gde koza pase pod rucnom,nekad su to bile njive pa onda vestacke trave sejane danas je to mesavina vestacke trave i ostale prirodne trave a godinama nije djubreno vec se trava gubi.Koliko se povecava prinos po hektaru djubrenjem u rano prolece recimo sa tri 16 i to 200kg po hektaru.Pozdrav svima.
 
Samo djubrenjem neces bitno povecati prinos.Bacio ti 200kg ili 600 kg.Zapusteni travnjaci tesko usvajaju hranjive materije i dok se travnjak ne oporavi ekonomski je neopravdano bacati velike kolicine vestaka,pa bilo kog.

Evo sta se desava!Na losem travnjaku logicno je da najbolje uspevaju nekvalitetne biljke.One vremenom uguse sve leguminoze i kvalitetne sirokolisne trave....kvalitet je u listu.Moj predlog za revitalizaciju livada ili livade je da na jesen najpre podrljas,,ako ima mnogo mahovine,onda i vise puta.Na mestima gde su jako proredjene trave podsij sa smesom koja sadrzi i leguminoze.Posle podsijavanja podrljaj jos jednom i ostavi do proleca.

U rano prolece,odmah za snegom baci vestak,ali ne vise od 150 kg.Sta da bacas zavisi od sastava trava.Ako ima dosta leguminoza,bacaj vestak sa manje azota ( 8-26-26 ) u suprotnom 3 x !5.To je vezano za prvu godinu.Kada se livada oporavi sto se tice kvaliteta trava,u narednoj godini povecaj vestak i nema da izostane uspeh.Sa malo rada i paznje kosices 3 do 4 puta vise travne mase.

Nas narod najvise gresi sto neredovno odrzava livadu,a onda kada prinos padne na par slamki seti se da baci vestak i to obicno uradi u nekoj enormnoj kolicini.Tako samo stimulise korove i lose trave na porast i tu nema nikakvog kvaliteta.To sto rodi ni magare nece da pojede.

Kada sam se vec raspisao,evo jos par gresaka.Bacanje KAN-a u jesen stimulise trave na poras,nespremne ulaze u zimu i dolazi do izmrzavanja i proredjivanje travnjaka.Isto takodje preterano bacanje KAN-a na lose i zapustene livade,dovodi do toga da slaba trava sav dobiveni azot ne moze da preradi u proteine i taj azot u obliku amonijaka kroz hranu dolazi u krv zivotinja,gde remeti odnos magnezijuma i cinka sa ostalim metalima,pa kod muznih krava je neminovan pad proizvodnje mleka, cesto povadjanje pa i sterilitet.

Leposavac....prvo sredi livadu,to nije neka investicija,pa djubri...ima da se zeleni i do Mitrovice da se vidi.

Pozdrav....:ppozdrav:
 
Jos nesto....nemoj samo da kazes da to nema sanse da se uradi.Gledao sam u Starovlaskom kraju gde ljudi frezama drljaju takve strane da tu ni koze ne pasu.Kace za one freze sto se sa njima vozikaju po selu drljace sa jednim krilom i video sam da to ide jako brzo.
 
Ako u sklopu trava ima deteline ne bacaj KAN,jer ce da je proredi i vremenom totalno unisti.Za trave je najbolja upotreba kompleksnih min.djubriva i tp 8-26-26,jer je kod trava najveci zahtev za fosforom i kalijumom.
15-15-15 moze u rano prolece,ja sam bacao odmah za snegom 150 kg i bilo je da se ne raskosi.Iduce godine bacam pomenuto kompleksno i to 200 kg i popravljam zapustene brazde za navodnjavanje,zbog otave.
Na jednom delu nisam nista bacao....razlika je kao nebo i zemlja !!

Mislis obrnuto?
Trave traze azot i vlagu.
Leguminoze traze F i K vise,jer dusik mogu usvojiti.
 
Nazad
Vrh