PDA

View Full Version : Bušenje bunara na njivama

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3

novii
05-01-08, 20:06
Kada se pogleda cena bušenja bunara i nije baš velika, U Apatinu se radi za 5 eura po meteru. Sa time da se voda nalazi na 30 metara dubine. Dali je neko od vas ratara možda radio nešto oko navodnjavanja na svojim njivama?

tarana
05-01-08, 21:49
neisplativo.
nafta + oprema + rad << dobit

navodnjavanje je okej za voce i povrce...

Sale
04-07-08, 12:19
@ novii

Koji promer bunara su ti busili ? I do koliko metara mogu da izbuse i kog promera?Ako imas neki kontakt bilo bi super posto mene to zanima zbog navodnjavanja kap po kap.

Sale
04-07-08, 12:26
Zaboravih

Da li je neko od vas upoznat da je za busenje bunara potreban projekat tj,odobrenje nadlezne institucije pa cekanje 15 dana do pravosnaznosti ,pa tek onda busenje bunara i onda ti naplacuju ne po ucinku nego po povrsini parcele .Lopovi . Interesuje me da li je ova prica tacna ,ako jeste busicu nocu :lol:

Čugi
04-07-08, 18:29
Ma ćuti i buši, ko te šta pita, zaj..i te lopove i njihove propise! ":":{

novii
04-07-08, 23:58
Pa ovako ide, 5 evra je dužni meter bušenja, akod nas je ova vodena žila koja se koristi na dubini od 25 metara bliže Dunavu do 34 metra jako daleko od Dunava. E sada za prečnik okitena koji oni postavljaju neznam, ali znam da im je mušterija i to jedna od boljih firma "Vojvodina šume". Sada za informacije ne mogu trenutno pomoći, ali ću za koji dan poslati privatnu poruku, ako nađem njihov broj. Buše bunare svuda po Vojvodini i kroz sve tipove tla.

Za propise prvi put čujem, ali se raspitaj dali su i ostali koji su u tvom kraju pravili bunare, morali da srede papire ili su to radili kao sav normalan svet. Ako su svi oko tebe pravili papire, moraćeš i ti, jer su sigurno imali dobar razlog.

I kjučna stvar koja mene zanima jeste šta planiraš navodnjavati sistemom kap po kap.

Sale
07-07-08, 11:21
Spremam se da na jesen zasadim 8 ha leske.I sistemom kap po kap navodnjavanje.Inace komsije pored mene nekih 3-4 km kupili 40 ha i busili bunar radila im skala green iz Subotice sistem za navodnjavanje i oni im preporucili coveka koji busi ,dosao cova sa nekom ogromnom mehanizacijom i nije ni krenuo mozda 15 min. evo inspekcije.Kazu gde je dozvola,navodno na bilo cijoj njivi od 0 - 30 cm je tvoje i ti si vlasnik a sve dalje je drzavno.Kazne su astronomske ne znam kako su se izvukli i da li su .Kasnije su busili na 86 metara precnik 250 mm.To je veliko strasno a i cena takodje.Ja sam izracunao ,tj.pored svih mudrijasa koje mozes da stretnes u mom selu i okolini nasao sam coveka koji je sam sebi busio nekada bunar i to u blizini moje njive.Tako da mi treba bunar od 40 m i 110 mm precnika. Ozbiljna investicija,a da ne pricam da mi treba 16 km creva.

tarana
07-07-08, 12:02
ta leska ide na ugovor? obezbeđen otkup? okvirna cena?
nešto mnogo leskara viđa u poslednje vreme, čak i kod mene, u sred banata...
da ne bude posle 3-4 godine, kod prvog roda, da ima lešnika keri narep...
8ha je vrlo ozbiljna investicija...nadam se da znaš šta radiš...

tarana
07-07-08, 13:00
sale, ti imaš pravo na subvenciju kod bušenja bunara, ako ti troškovi prelaze 80.000. i to ne malu subvenciju.
pogledaj informator na sajtu ministarstva poljoprivrede.

Sale
07-07-08, 13:27
Znas iz onog naseg filma cuvenu : " KO RISKIRA TAJ PROFITIRA "
Nazalost kod nas nista nije sigurno ali posle dosta razmisljanja i knjiga ,prakse drugih ljudi kocka je bacena.Nema ugovora za lesku.Ozbiljniji rod tek od 5 god.Ove godine je bilo oko 4 eura kg. na veliko.
Hvala za bunar ,nije mi palo na pamet da gledam sajt min.polj. Ali to je mac sa dve ostrice daju ti pare da iskopas bunar a pre toga projekat,odobrenja,prijava kopanja itd. i onda pocinju da stizu uplatnice za vodu ali ne koliko potrosis nego na povrsinu ,tako da ta cifra nece biti mala.A druga strana busim sam i navodnjavam koliko i kad hocu.

Sale
07-07-08, 13:58
@ novii

Bojim se da je ta cena koju si mi rekao za kopanje bunara mala ,ali ako nadjes kontakt posalji mi .Iako je ta cena svi sa foruma cemo na >:({

mitta
07-07-08, 22:52
SALE minimum precnik 160 mm radi pumpe

Sale
08-07-08, 11:17
Dolaze mi neki madjari koji buse sa nekim kamionom pa cu i sa njima da se posavetujem ,a uzeo sam od druga dmb dizel slap 1000 pumpu tako da odmah probam i ako je malo ima da buse do kine. :'({ :'({

cabage
09-07-08, 23:26
Samo da se malo uključim u ovu temu. Izgleda mi nekako da vi u srbiji imate neke privilegije što se tiče navodnjavanja. Evo, za primjer, kod nas u hrvatskoj je bušenje bunara 130 eura po metru dubine. Promjer cijevi 180 mm. Buši do dubine koja zadovoljava kapacitete koji su potrebni.
Ja sam ipak prošao nešto jeftinije, 35 eura po metru uz promjer 110 mm. Dubina 23 metra i dovoljno vode da potopim cijelo selo.
16 km cijevi? Ako misliš na kap po kap, to mi i ne izgleda nešto specijalno. To ja trošim redovito svake godine, čak i više. Ako je riječ o okitenu, onda buši bliže njivi, hehe. Premda vjerojatno nije.
Kod nas sad rade neke projekte navodnjavanja, na razini države. Ali to se odnosi na slavoniju, gdje ima površina u komadu, dok kod nas u podravini, ne. Mi smo toliko rascjepkani da nas ni flasterom nemožeš polijepiti. Ja sam primjerice, na četiri njive vukao okiten po 400 metara da mogu navodnjavati.

novii
10-07-08, 00:10
Koliko sam ja video tehnologiju, nije to nekakva mudrost. Svako ko se malo razume u bravariju, može da napravi tako nešto. Reci ti nama samo kako je u Hrvatskoj stvar sa papirima za bunare, dali je baš neophodno ih praviti ili se može bušiti i bez njih. Ne, nisam mislio na propise, nego na praksu na terenu.

I molim te dali si ih pitao zašto je bušenje bunara tako skupo kod vas?

ivanhoe
10-07-08, 11:56
Koliko sam ja video tehnologiju, nije to nekakva mudrost. Svako ko se malo razume u bravariju, može da napravi tako nešto.
Nije u pitanju bravarija nego iskustvo gde stati! i poznavati teren. Konas je pre 20-30god 6metarska zila presahla.Sad je bogatija od 50m_ske

Sale
10-07-08, 13:20
Busim bunar na sredini njive koju cu navodnjavati kap po kap.Inace nisam mislio da je 16 km creva puno u km nego u finansijama koje moras odmah dati pa za godinu dana cekati povracaj para.Kad saberes creva ,kopanje bunara ,kapljace,pumpa i svu tu opremu za navodnjavanje otprilike sam racunao 6000-7000 eura.A posto to nisu jedina ulaganja za osnivanje jednog zasada onda je to puno.Postoji i kod nas subvencija 40 % ali cekas dugo na lovu.
Precnik bunara diktira cenu ,ja sam se dogovorio na 110 mm po metru 25 eura.A za papire sam se malo raspitao tako da definitivno busim bez njih.

cabage
10-07-08, 23:22
Koliko ja znam, trenutno je u izradi neki projekt za te bunare. Uglavnom sve se svodi na to da država ubere svoj dio kolača. Pročitao sam neki dan u skripti ministarstva poljoprivrede da je voda prirodno bogatstvo i da si nitko ne smije uzeti za pravo da se prema njoj odnosi kao da je njegovo vlasništvo.
Dakle, ne znam onda na temelju čega bi država htjela napraviti program po kojem bi nam uzimala koncesiju na vodu ^-^
Zašto je bušenje skupo? Jednostavno zato što imaš jeftinije i skuplje izvođače. Ovi jeftiniji, kao što je bušio meni, može do dubine od 32 metra i dalje ne. Maksimalni mu je promjer bunara 125 mm. Dakle to ne može zadovoljiti ljude koji recimo vodu imaju na 50 metara. E, sad ovi koji buše dublje s većim promjerom računaju odmah i više. Ovo od 130 eura je najjeftinije, a ima i puno skuplje. Recimo, on buši na slijepo, pa kad dođe do vode, evo ti pa navodnjavaj. Drugi vrše neka geo ispitivanja pa tek onda buše, a oni koštaju i duplo, pa čak i trostruko.
Poznajem ljude koji su dali i po 15 tisuća eura za bunar, samo da mogu navodnjavati par jutara voćnjaka. U suštini, nisam baš siguran, ali mislim da još nitko koga znam nije tražio neko odobrenje za bušenje bunara. Dokle ide, ide. I ovako nam je proizvodnja preskupa. Evo, mineralno nam pred par dana otišlo 25% gore. Sad 7-20-30 košta oko 90 eura metar.

Sale
11-07-08, 10:26
Kod nas je postojala drzavna firma Geosonda koja je to radila prof. medjutim kao i sve drzavne firme se raspala i ljudi koji su radili u toj firmi su otvorili svoje privatne firmice i rade isti posao .Pokupili su geo karte iz bivse firme i na osnovu toga ,ti kazes potes gde se nalazi tvoja njiva ili kuca nebitno oni otprilike znaju konfiguraciju tla.Mogu malo da pogrese u metar dva .Medjutim ja sam nasao lika na netu koji je sticajem slucajnih okolnosti bio kod mog druga i trazio vodu nekim elektricnim uredjajem ,malo to zvuci neverovatno ali je moj drugar nasao tacno vodu na toj dubini gde mu je ovaj lik rekao .Deluje neverovatno.Trazi 100 eura za taj posao.Zvao sam da skoro da dodje kod mene posto je i dalje neverujem u to ali je verovatno na odmoru i nejavlja se .Tako da nije bas sve na slepo trazenje uvek ima nekih alternativa.A sto se tice drzave od 0 - 30 cm zemlje je tvoje sve posle je drzavno ( tako i za vod), od 0-10 metara visine mozes da gradis i da nepitas nikoga a posle 10 metara odobrenja,dozvole,lova itd.Moze im se.

kombajner
13-07-08, 21:01
e i ja planiram to da uradim ...nemoze se bez toga ...pa bih te molio sali da mi das broj telefona tih koji ce tebi raditi:lol:ako nije problem:lol:

mitta
13-07-08, 22:51
sale nemoj ispod 160 mm precnik

cabage
14-07-08, 00:18
sale nemoj ispod 160 mm precnik

I ja se slažem. Ako ti treba dubinska pumpa, nikako nemoj škrtariti s promjerom bunara. Ja sam išao na 110 zbog cijene ali i zbog toga što ja mogu direkt da spojim pumpu 4 cola na bunar i vučem vodu. Ako nema vode na dubini od 6 metara, treba ti dubinska pumpa. Nema te pumpe koja će diči vodu s dubine veće od 8 metara, a uvijek ti treba neka rezerva u vodenom stupu.
Kod mene je voda na 5.5 metara i trenutno navodnjavam s pumpom 10 tisuća litara na sat. Kad uključim pumpu, nivo vode se diže za nekih 5 cm, i to je dobro. No nije svuda ista situacija. Znam čovjeka koji ima bunar 48 metara, voda mu je na 27, a kad uključi pumpu, pada na 32. Dakle, nikako ne treba škrtariti kod takve investicije. Ako ti je kakva rijeka u blizini, vjerojatnost da će biti vode je veća.

kombajner
14-07-08, 00:27
mene zanimaju cene i koju uslugu vrse uz tu cenu...

Sale
14-07-08, 10:37
Sad za vikend su mi bili dvojica i skopali bunar od 37 m. Cena 8 e po metru.Madjari.Veoma korektni.Dogovor je bio sa njima da sam ja trazio izmedju 80 i 100 lit. u minuti.Posto oni imaju karte i znaju konfiguraciju tla a ja vec imao bunar od 10 metara i slab dotok vode nekih 20-25 lit. u minuti ( malo za kap po kap) takav je dogovor da ja nista neplacam dok ne dobijem ono sto sam trazio.Nasli su mi drugu vodu na 22 metra ali nije bilo nekih pomaka u kapacitetu pa su nastavili dalje. Na 37 metara sljunak i dobar sloj ,probali pumpu sve ok.Precnik 2 cola creva i stavili sito od 4 metra.
A sto se tice drugog ozbiljnijeg bunara gde mi treba min.500 lit. u minuti, oni su predlozili da iskopaju manji precnik 50 do prve vode pa onda mogu da tacnije da kazu sta mogu ocekivati na tom zemljistu i kakav je njihov predlog.Daju predloge i za pumpu.Proverio sam ih ok su pumpe i cene.

Sale
14-07-08, 10:57
Zaboravih telefone. Covek koji je glavni zove se Keseg Nandor on je vlasnik firme i ima 3 ili 4 ekipe ljudi koji kopaju za njega bunare.Trenutno su u Sremu dve ekipe. Nandor 063/52-84-18 .
Rucno na busilicu buse do 3 cola , sa kamionom do 125 mm.

Sale
14-07-08, 11:28
@ mitta

Milslim da mi nece trebati toliki precnik posto necu zalivati sa potapajucom pumpom nego dizel Slap 800 ili 1000.
Nemam struje na njivi a stalno da nosim agregat i pumpu sa sobom bas ne ide.A ako nisi tamo kao ja sto nisam opeljese te za cas.Tako da ce definitivno biti dizelka u gepek i zalivam kad hocu.A madjari su mi ponudili jos jedno resenje ako ne dobijem kapacitet koliki mi odgovara da izbusim vise bunara ali ne manje od 6 metara udaljen jedan od drugog u onda spojim u jednu cev i u pumpu.To nije lose za kapacitet ali za moj dzep jeste posto ti se to racuna kao da kopas jos jedan . Udavio sam vas sa bunarima ;D}. ako sam nesto zaboravio pitajte.

kombajner
14-07-08, 12:37
pa jel treba jedan bunar na 1 hektar ili kako ide:lol:??i koliko te je kostalo:lol:?

Sale
14-07-08, 12:54
Zavisi od kolicine vode ,od parcele ,sta zalivas? Kod mene je kap po kap ,pa cu morati jedan ali vredan bunar i vise sekcija za zalivanje .Mislim da cu moci odjednom zalivati oko 2 ha.Fora je i u pritisku koji daje pumpa .Za zalivanje kap po kap ne smes staviti jaku pumpu da ne bih kapljaci izleteli. Opet sve zavisi sta zelis zalivati i kojim sistemom.

tarana
14-07-08, 13:35
2 njive sam kupio s iskopanim bunarima, al' ne znam šta bi' s njima...
nemam vremena za povrće a za ratarske kulture :<<> kanda je neisplativo...

Arsa
14-07-08, 14:12
2 njive sam kupio s iskopanim bunarima, al' ne znam šta bi' s njima...
nemam vremena za povrće a za ratarske kulture :<<> kanda je neisplativo...

Krompir Bato , posla malo visae nego na Kukuruzu a love 3x i vise

tarana
14-07-08, 14:44
a plasman?

Arsa
14-07-08, 14:54
a plasman?

Kao prvo kvantas , a posle toga videcemo kada ima sta da se proda nadje se kupac , ja sm tako radio do bombardovanja , zatim sam imao pauzu opravdanu (splet nesrecnih desavanja u porodici , ostao bez oba roditelja) a od ove godine planiram ponovo da krenem sa Krompirom , ako te nesto zanima slobodno pitaj

kombajner
14-07-08, 17:09
kukuruz i zeto ...ali neznam dalm moze kap po kap zito ...jel moze:lol:??

Sale
14-07-08, 18:02
@ kombajner

Mislim da bi ti bio prvi pionir u zalivanju zita kap po kap.Nisam cuo da je neko to radio ,mozda zato sto onda ne bi zito skupljao kombajnom nego bi ga morao seci motornom testerom. :lol:

kombajner
14-07-08, 21:57
pa dobro predpostavio sam.....ali kukuruz oze...u ostalom zitu netreba neka kisa ...

drillsystem
18-07-08, 03:01
U vezi bušenja bunara: www.drillsystem.co.rs

milan88
19-07-08, 17:20
Да ли је сазнао неко да ли треба дозвола за бушење? ^-^ .

ilijat
25-02-09, 17:19
Milslim da mi nece trebati toliki precnik posto necu zalivati sa potapajucom pumpom nego dizel Slap 800 ili 1000.

Nisam najbolje shvatio, da li sa precnikom od dva cola koristis dizel pumpu Slap 800 ili 1000?

Sale
25-02-09, 19:18
@Ilijat

Nisi dobro shvatio.Precnik bunara koji treba da izbusim ( koji sam ja zamislio ) je 125 mm i na taj precnik Slap 800 ili 1000. Ali sto vise pricam sa ljudima koji se razumeju u bunare svi me ubedjuju u veci precnik 150 -160 mm .Razlika je mozda mala u mm ali je u ceni skuplje 2.5 x ( busenje ) . Veci precnik iz razloga sto cu nekada dobiti struju na tom placu pa je bolje spustiti potapajucu pumpu . Dilema velika.

nebojsa
26-02-09, 01:54
Meni su bušili temerinci, doktori za te stvari. Poznaju teren ko svoj džep. Tačno znaju slojeve i dokle treba da idu. Došla njih dvojica i za dva sata sve gotovo. Kolegi bušili neki somborci i nije zadovoljan. Moj bunar je 2 cola na 28m. Platio sam 7e po metru, sve njihovo, dobio sam i ručnu pumpu i nepovratni ventil. Inače taj nepovratni ventil rešava problem oko vodenog stuba.

ilijat
26-02-09, 11:29
Na koje nacine moze da se crpi voda iz bunara od 2 cola? Da napomenem da ne mogu da koristim struju.

nebojsa
26-02-09, 11:37
Tomos samousisna pumpa je više nego dovoljna, 550l/min, radi na mešavinu, pesak i druge nečistoće joj nemogu ništa, laka za manipulisanje i održavanje. Ja je koristim, zadovoljan sam i svima je preporučujem. Ako nekog interesuje kontakt firme koja ih prodaje neka javi, donose na kućnu adresu. Mislim da ovde kod mene čovek prodaje polovnu.

ilijat
26-02-09, 11:50
Tomos samousisna pumpa je više nego dovoljna, 550l/min, radi na mešavinu, pesak i druge nečistoće joj nemogu ništa, laka za manipulisanje i održavanje. Ja je koristim, zadovoljan sam i svima je preporučujem.

To bi bilo savrseno, kolika je cena te pupe? Za ovo 550l/min mi nije jasno jer su mi rekli da bunar od dva cola, daje oko 80 do 100 l/min.

genic
26-02-09, 13:31
pa stavlja se veći 'fi' da ne bi dolazilo do zagušenja, a 80-100 lit/min ti je optimalan protok za dugovečnost bunara. ona Tomos pumpa verovatno ima maksimalan kapacitet od 550 l/min, a ti ne moraš da je upregneš do kraja i bolje da radi na manjem br obrtaja.

nebojsa
26-02-09, 13:37
Ovo 550 l/min je max. kapacitet pumpe. Može biti da je izdašnost bunara mala. Ja sam kod mene probao, doduše kratko oko pola sata, ali ide i 400 l/min. Neznam odakle si ti ali ovde kod mene nema problama sa vodom ako se dobro izbuši bunar. Kada su meni bušili bunar čovek mi je garanrovao bar 200 l/min. a imam i mnogo više.
Što se tiče pumpe ja sam novu platio oko 420 evra po prošlogodišnjem kursu. Ako te interesuje polovna mogu da pitam kolegu pa ti javim.

ilijat
26-02-09, 14:54
Ni kod mene nemam problema sa vodom, nego moj prijatelj koji bi trebalo da mi busi bunar ima opremu sa kojom moze da busi samo dva cola i kaze da na dva cola ne moze da se postavi nikakva benzinska pupma, vec samo elektricna pumpa ili hidropak (ako sam dobro zapamtio da se tako zove).

Čugi
26-02-09, 15:45
Hidropak ne može sam da radi, mora pre njega biti pumpa jer on ne vuče vodu, nego povećeva pritisak u odlasku, nešta mora da dovede vodu do njega.

nebojsa
26-02-09, 16:12
Stvarno nemam pojma odakle mu te informacije. Pa ja koristim tu pumpu na bunar od 2 cola i nisam jedini koji ovde tako radi. Moj kolega ima tri bunara, dva su od 2 cola a jedan od fi 75 mm (mislim da je to 3 cola) i za sve koristi istu pumpu. Naravno treba ti odgovarajuća redukcija ali to je najmanji problem. Na ovom bunaru od fi 75 čak nema ni nepovratni ventil (bušili somborci) pa pumpa uvek vuče vodu iznova i sve radi ok.

ilijat
26-02-09, 17:12
Stvarno nemam pojma odakle mu te informacije. Pa ja koristim tu pumpu na bunar od 2 cola i nisam jedini koji ovde tako radi. Moj kolega ima tri bunara, dva su od 2 cola a jedan od fi 75 mm (mislim da je to 3 cola) i za sve koristi istu pumpu. Naravno treba ti odgovarajuća redukcija ali to je najmanji problem. Na ovom bunaru od fi 75 čak nema ni nepovratni ventil (bušili somborci) pa pumpa uvek vuče vodu iznova i sve radi ok.

:D

Jer bi mogao jos da mi objasnis sta je nepovratni ventil i za sta sluzi. Mozda sam dosadan ali stvarno se nikada nisam susretao sa ovim.

dudovcanin
26-02-09, 17:43
Nepovratni fentil radi na principu klapne. Kad jednom povuces vodu motorom ili rucnom pumpom ne dozvoljava da se voda po zavrsetku rada vrati u bunar.

nebojsa
26-02-09, 17:58
Nisi dosadan, baci pitanje pa ko i kada bude imao vremena neka odgovori, zato služi forum.
Nepovratni ventil služi da spreči oticanje vode iz cevi t.j. da drži vodu pri površini pa kad sledeći put prikopčaš pumpu ona odmah počne da vuče. Ako nemaš nepovratni ventil nivo vode u cevi se spusti pa pumpa mora jedno vreme da radi "na prazno" dok ne povuče t.j. dok ne podigne nivo vode.

mityoo
26-02-09, 18:02
Sto je kod pumpi i opasno jer ima delova u pumpi koji se hlade vodom pa ako pumpa ne povuce vodu vec radi na suvo moze da crkne pumpa! Ne pise dzabe na pumpi da neradi na suvo duze od 30 sec.

nebojsa
26-02-09, 18:03
Tako je mityoo

~Kiki~
26-02-09, 21:14
Ode semering u majčinu !

mityoo
26-02-09, 22:02
Moj ujak voli da kaze po starinski: U ocov! :D

ivanhoe
26-02-09, 23:48
Cugi, hidropak je sistem sa pumpom,rezervoarom,presostatom,manometrom. vuce vodu sa 7m i

gura do 5 bara. Sluzi za snabdevanje par domacinstava, nije za njive.
Nepovratni ventil sluzi za drzanje vodenog stuba i pritiska. (hirofor-hidropak)
Centrifugalne pumpe (vecina su takve) nemogu povuci vodu,(osim specijalnih) zato imaju otvor

za nalivanje

nebojsa
27-02-09, 00:38
Ja imam tomosovu samousisnu pumpu, takođe se naliva voda ali samo pri prvom startovanju. Povlači vodu sa 8m (po specifikaciji) ali je mnogo bolje i praktičnije imati nepovratni ventil a i ne košta bog zna koliko.

Čugi
27-02-09, 00:52
Cugi, hidropak je sistem sa pumpom,rezervoarom,presostatom,manometrom. vuce vodu sa 7m i

gura do 5 bara. Sluzi za snabdevanje par domacinstava, nije za njive.

Hidrofor da, ali nisam siguran i za hidropak, njega kod mene koriste na gradskoj instalaciji za povećanje pritiska u kući, za više spratova, i ja sam ga koristio jedno vreme dok je bila loša gradska vod.mreža.

Sale
27-02-09, 04:20
Tu tomosovu pumpu sam koristio i sljaka super ali za neki duzi rad ne ( puno trosi ) .
@ nebojsa
Daj ako imas broj tih Somboraca ,da uporedim cene .
Postoji jos jedna varijanta bunara .Prvo se izbusi vecim precnikom (160 mm) nekih 30 metara a onda ako ima potrebe za dublje manjim presekom ( 125) ,tako da bi dobili veci kapacitet samog bunara a i sutra kad stigne struja ko njive moze da se ubaci neka potapajuca pumpa.

nebojsa
27-02-09, 10:20
Pitaću kolegu za tel. pa ću javiti ali mislim da oni nerade toliko velike prečnike.
Što se tiče potrošnje pumpe u pravu si, troši, ali ako nemaš drugo rešenje onda je i to ok. Meni za 3.5-4 sata potroši oko 5 l mešavine ali za to vreme izbaci oko 40 m3 vode. Naravno da je nećeš koristiti za pšenicu i kukuruz a meni se isplati.

laslo
03-05-09, 14:12
Pozdrav svakome.

Interesuje me ako neko zna ko busi bunar u blizinu Backu topolu.Potrebno mi je za pranje svinjca koji svaki dan perem i koristim vodu neprestano svaki dan najmanje 7 sati.i koliko bi to kostalo i sta je jos potrebno da bi imao normalno pritisak kao na gradski vodovod.Hvala unapred

ivanhoe
03-05-09, 19:42
Ako nisi na kalvariji lako mozes i sam za sitne pare. ja sam sad za praznik ustedio ~100eura
Nase bunardzije idu i na teren 50m_ske buse za 200-250

Sale
04-05-09, 13:53
Hidromont je odlican .Ali mislim da im je najmanji precnik 90 mm koji oni buse.

bumbar
16-05-09, 15:06
A dali zna neko, za firmu koja bushi bunare u bosni, odnosno republici srpskoj? nalazim se na OZRENu, izmedju doboja i tuzle.

samo neki broj / adresu /mejl ili slicno...pa cu ja gledati da stupim u kontakt, da razjasnim cjenu.

puno pozdrava

zzzZZZZZzzzZZZzzz (bumbarov let ::namigivanje::)

zakicd
22-05-09, 18:28
Kako mogu da proverim koji je kapacitet bunara koliko vode daje u minuti da nekupim pogrešnu pumpu (potapajuću)

jhon dere
22-05-09, 18:37
ako je bunar KOPAN nije busen onda nemozes da pogresis nikako a ako je busen onda neznam kako da proveris ali znam da treba izvlaciti sto vise vode kako bi se zile -kanali kojima dolazi voda prosirile i brze tise vracala voda u bunar

Sale
25-05-09, 12:05
Gresis za kopani bunar.Moj komsija ima i ja ga isusim za 15 minuta.Onda cekam da dodje voda pa ponovo.Dok nosam izbisio na 38 metara i resio problem.
Najbolje ti je ako da taj koji ti je kopao da savet .Ja kada sam pregovarao za posao rekao sam im koju kolicinu vode hocu i ako ne bude oni snose troskove ponovnog busenja.
A ukoliko je buseni moze da se proveri proverom nivoa vode .Pustis pumpu ( za koju znas kolicunu koju daje ) i meris nivo vodu u bunaru koliko opada .

novica
28-05-09, 17:52
ja sam jesenas izbusio bunar fi 50 na 23 m dubine
busila je jedna Nandorova ekipa
bunar je izasao 184 eura
sada zalivam sa malom DMB pumpom 250l/min
i maksimalno moze da tera 3 prskalice bez obzira koliki gas das pumpi
dok kad zalivam iz kanala sa istom pumpom 8 do 10 prskalica
kako sam cuo od ljudi stvar je u bunaru jer postoji "pritisak" u bunaru
tj koliko ti bunar da toliko i mozes da povuces vode
da li jos neko ima ovaj problem sa bunarima ^-^

zakicd
28-05-09, 22:37
završili su mi bušenje bunara krajnja tačka je oko 114 metara fi 125 cm je do 34 metra posle ide fi 2 cola, bunardžija kaže da daje oko 200 litara u minuta ali opet ne bi da kupim previše jaku pumpu da ne ostane bez vode.
Kako da proverim kapacitet?

ivanhoe
28-05-09, 23:07
@novica Normalna stvar kad pumpa podize vodu iz dubine da joj je teze! Uprti vrecu kuruza na ledja i trci,oma ce ti bide jasno.
@zakicd Bunardzija ti je reko na osnovu iskustva gledajuci debljinu mlaza kod ispiranja.
Prikljuci pumpu i puni rezervoar,bure... poznate zapremine,meri vreme potrebno da se napuni i tada racunas.
Potopne pumpe uvek za 25-30%vise vode daje kod iste snage motora jer lakse guraju nego vuku vodu

Sale
29-05-09, 00:26
@ novice
Imas mali kapacitet bunara i tu ne mozes mnogo uciniti .Bunardzije kazu da max mozes povecati 25 % kapacitet nekim duzim koriscenjem samog bunara .
@ivanhoe
Na bunar koji sam izbusio fi 160 mm tj .busena je rupa od fi 320 a stavljena cev od fi160 mm . U tu cev moze se staviti max potapajuca 5 coli koja po Grundfoss proracunu moze da da max 400 lit. i to da je potpim na 20 - 25 metara ( za to postoji izracunavanje ). Koristim DMB dizelku Slap 800 5,5 bar koja daje blizu 600 lit u minutu .Tako da se bas neslazem sa tvojom tvrdnjom da potapajuce pumpe mogu dati vise vode.
Za veci kapacitet od 500 do 1000 lit .treba veliki fi za potapajucu i velika struja cak i blizu 35 kw .

Za proveru jednog manjeg bunara fi 50 i dubina 37-38 metara koga je izbusila Nandorova ekipa koristio sam Tomos pumpu koja po tablici daje do 500 lit/min.Punili smo rezervoar od 1000 lit. ( oko 7 min.) i na malom i velikom gasu daje istu kol.vode ,znaci to je max.bunara Samo sto bi duzim koriscenjem jace pumpe od bunara zaronio bunar ( ovo je misljenje vise bunardzija ),koristili smo je kratko.Kupio sam Pedrolo pumpu od 150 lit/ min. i sada sjlaka extra.
Drugi strucnjak ,mislim iz Rume Jurca dosta ga ljudi hvali . Kaze da mozes postaviti pumpu od 500 lit . i na kraju druge strane potisne staviti cesmu i pustiti samo jednu kap i pumpa ce raditi.
Ali bez probe mislim da ti tesko ko moze reci kapacitet bunara.Pusti tu DMB pumpu da radi i prati nivo vode u bunaru,koliko opada od momenta paljenja .Ako puno opada to nije dobro.kada padne izmedju 7 i 8 met pumpa ce ostati bez vode i ako je ne iskljucis riknuce.

duskoc
29-05-09, 09:28
Jedno laičko pitanje: Da li može "tifon" da se napaja sa bunara, i koliki prečnik bunara je tada potreban?

novica
29-05-09, 16:48
@sale
neznam kako da izmerim vodeni stub ^-^
znam da pre nego sto je stavljena klapna nivo vode je bio oko 1.5m
a sada klapna drzi vodu u nivou sa zemljom
pumpa najduze je radila neka 3 sata bez prestanka i svo vreme je jednako vukla vodu
znaci da ni posle tri sata rada voda nije pala na 7 m dubine jer u suprotnom slucaju pumpa ne bi terala vodu

oldtimer
29-05-09, 18:37
pa zar nije max dubina sa koje pumpa moze vuci vodu 9,81m?
Naravno, na ovim prostorima?

ivanhoe
29-05-09, 21:55
@sale sa grunfosovom pumpom 2' sam opkladu dobio.
1.smo je uglavili u vrh bunara "fontanom" povukli vodu i merili vreme potrebno da na prelivu rezervoara~1m3 krene voda.
Isto smo uradili potisnuvsi pumpu 10m u cev.
Za oko 1/3 manje vremena je pocela prelivati.
@ oldtimer centrifugalno kolo na usisu stvara pritisak -06Bar (vakum)
na svim prostorima

pop
29-05-09, 23:10
Ljudi kod mene na salasu je dosao covek sa ekipom i izbusli su mi bunar na 27 metara dubine citaj RUSKIM AMERIKANEROM. Ja licno gledao, prvo su neki bazen improvizovali i usred njega namestili malu rampu na vrhu rampe mali reduktor koji je pokretao amerikaner tj. busilica Trazili su samo 220 volti i za 30 minuta su iskopali bunar od 3 cola. Rasklopili su skalameriju ukljucili pumpu tomosku jedno pola sata da radi i otisli. Od tada je proslo cetiri godine i bunar radi na hidropaku je, imamo malo svinja od stoke koji piju vodu iz njega a i koristim ga za zalivanje baste i kao tehnicku vodu na salasu.

ivanhoe
29-05-09, 23:41
I kodnas 1 ekipa tako radi.
Pre 15-20g citavo naselje su uradili i jos nema reklamacije ::svaka cast::

oldtimer
30-05-09, 03:56
@ Ivanhoe
Dubina sa koje pumpa moze da zahvati vodu jednaka je GRAVITACIONOJ KONSTANTI!
Gravitaciona konstanta je jednaka gravitacionom ubrzanju, i iznosi 9,81 m!
Imao pumpu koja stvara minus milijardu bara, neces zahvatiti vodu sa dubine vece od 9,81m.Naravno, na ovoj geografskoj sirini.Na severnom polu ce to biti neka druga dubina...
Iz ovog razloga se koriste potapajuce pumpe...Ako je potapajuca pumpa dovoljno jaka, mozes ako hoces da guras vodu i na Mount Everest.
A ako ti je pumpa na povrsini, mozes crpiti vodu sa 9,81 m.Ni mm vise....
_________________________________________________P ost je spojen: 1243647703________________________________________ _________
http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae443.cfm

ivanhoe
30-05-09, 09:37
Hvala za link >:({ Za visinu sam znao ali ne i definiciju ::svaka cast::
Zato sam se i ogradio

@ oldtimer centrifugalno kolo na usisu stvara pritisak -06Bar (vakum)
na svim prostorima

Muzejske darling pumpe su cupale sa vecih dubina od centrifugalnih,koje su postale gotovo jedine

Sale
01-06-09, 16:49
Ja nisam video trenutno trazeniji posao od busenja bunara ,bar kod mene u selu.Naime, moj teca zove Nandora i neku njegovu ekipu vec vise od mesec dana kao i mnogi drugi .Stalno ga lazu od nedelje ,za par dana i tako te price.Da li je moguce da niko drugi to ne radi osim tog coveka iz Subotice ? Hidromont 1 ,koji se deklarise do 90 mm precnika bunara ,imao je izgovor ako naidjem na kameni sloj postoji mogucnost da mi se polomi burgija vidite vi sa nekim drugim busenje (katastrofa ) .
Da li ima neko jos neki broj ko je iole ozbiljan da busi bunara od fi 50 na nekih 30-35 metara?

diklofen
01-06-09, 16:58
Neka firma iz Temerina baš danas buši kod mog komšije u voćnjaku.Vidim da vuku cisterne sa vodom celo jutro što znači da se radi.Samo mi je rekao da je f110 i cena je 20e po dužnom metru.E sad šta se tu uključuje ja ne znam.Čuću na koliko su našli dobru žilu i koliko ga je to koštalo pa ću napisati.

Sale
01-06-09, 17:07
Ako nisi pogresio cenu onda su to dobri uslovi. Da li si u mogucnosti da nabavis neki telefon ?

diklofen
01-06-09, 18:24
Sad sam bio i još su na voćnjaku.Čim ga budem video raspitaću se.

Hidromont
01-06-09, 22:19
Message from: duskoc (crepaja) :
Jedno laičko pitanje: Da li može "tifon" da se napaja sa bunara, i koliki prečnik bunara je tada potreban?
------------
Pitaj komsiju... :)

ivanhoe
02-06-09, 14:38
U okolini Bogarasa radi dosta tifona sa bunara (2.vode nema).
Bunardzija ce ti na osnovupotrebne kolicine vode da ti preporuci promer.

duskoc
03-06-09, 10:10
hvala na odgovoru ivanhoe. Pozdrav

novica
20-06-09, 12:46
ja mislim da je bolje kad se zaliva vodom iz kanala ili rupa jer je voda dosta toplija i biljka porilikom zalivanja dozivi manji stres

tibor
20-06-09, 12:54
nocu zalivaj , manja isparivanja

cicimoric
20-06-09, 15:46
juce su ovde kod mene busili bunar jednom coveku na njivi. f100, 15E /m i isli su na dubinu od 98 m. Voda izlazi kao iz gejzira to je strasno koliko ima vode.

Sale
30-06-09, 16:51
Ta cena za taj precnik je skroz ok.Da li mozes nekako doci do broja telefona tih majstora ?

dr Pandja
09-07-09, 21:19
Postovani prijatelji,
Imam plac (kucu) na Kosmaju(selo Koracica).
Nemam vodu i hteo sam da busim bunar i vodu bih koristio za prskanje trave i kao tehnicku vodu.
Da li neko ima iskustva u tom brdskom kraju i sta bi mi savetovali.
Da li ekipa iz Banata i Vojvodine moze da busi bunare i na ovom terenu
Veliki pozdrav i hvala unapred

ivanhoe
09-07-09, 23:01
Da li ekipa iz Banata i Vojvodine moze da busi bunare i na ovom terenu
Nema svrhe skup je transport!

Karalic
09-07-09, 23:50
Dr.pandja, posto smo komsije, da Ti predlozim sledece vezano za to kako da dodjes do dobre vode:Kao prvo , zasto nevidis kako je Bata Zivojinovic (zivotinja) dobio vodu :lol: :lol: :lol: :lol:
Kao drugo, nikako ne angazuj Rome (Cigane) koji kopaju po okolini jer cu Ti drugom prilikom ispricati neprijatna iskustva mojih komsija :<<>kao trce , sacekaj liniju Makis - Mladenovac, i eto ti voda >:({

nebojsa
09-07-09, 23:58
Nemam pojma o kakvom transportu ivanhoe govori. Kod nas u Vojvodini je to prilično jednostavno jer je voda blizu površine a uglavnom nema tvrđih slojeva a kamoli stena pa ceo posao nije skup (5-7 e/m za fi 50 mm). Čak i kod nas na Telečkoj visoravni je to mnogo teži (čitaj skuplji) posao jer se javlja jedna stenovita ploča koju može probiti samo ozbiljnija ekipa a i voda je dublje pa sve to košta i 10 puta više. Mogu samo da predpostavim kakav bi to posao bio probušiti bunar na planini i koliko bi to koštalo. Raspitaj se da li je to tamo neko već radio.

dr Pandja
10-07-09, 12:11
Dr.pandja, posto smo komsije, da Ti predlozim sledece vezano za to kako da dodjes do dobre vode:Kao prvo , zasto nevidis kako je Bata Zivojinovic (zivotinja) dobio vodu :lol: :lol: :lol: :lol:
Kao drugo, nikako ne angazuj Rome (Cigane) koji kopaju po okolini jer cu Ti drugom prilikom ispricati neprijatna iskustva mojih komsija :<<>kao trce , sacekaj liniju Makis - Mladenovac, i eto ti voda >:({

Kazu da je Bata Zivojinovic sa gornje strane puta (a to je gradski mladenovacki vodovod koji se ne iskljucuje) a ja sam sa donje i prikljucen sam na izvor (koji se iskljucuje na drugi dan a u vreme letnje sezone vode ima samo dva sata dnevno).
Voleo bih da mi neko od ucesnika foruma posalje telefone bunardzija pa da njih pitam za savet i mogucnost ,kao i za cenu.Cak nisam ni siguran kakva je podloga kroz koju bi se busilo.
Sto se tice Ivanhoe ,molio bih ga da mi pojasni sta znaci nema svrhe skup je transport >:({

Sale
10-07-09, 13:27

Kazu da je Bata Zivojinovic sa gornje strane puta (a to je gradski mladenovacki vodovod koji se ne iskljucuje) a ja sam sa donje i prikljucen sam na izvor (koji se iskljucuje na drugi dan a u vreme letnje sezone vode ima samo dva sata dnevno).
Voleo bih da mi neko od ucesnika foruma posalje telefone bunardzija pa da njih pitam za savet i mogucnost ,kao i za cenu.Cak nisam ni siguran kakva je podloga kroz koju bi se busilo.
Sto se tice Ivanhoe ,molio bih ga da mi pojasni sta znaci nema svrhe skup je transport >:({

Ja pretpostavljam da je hteo da ti kaze da nece da idu dalje od vojvodine( posto su uglavnom iz vojvodine) a opravdavaju se cenom transporta.To se desilo mom teci ,navodno im je daleko.Saljem ti telefone na PP

Karalic
10-07-09, 16:14
Ja poznajem lika (neki rade mesar iz ivance) koji je otprilike selo posle koracice ka kosmaju i on je svojevremeno dobio vodu na arterski bunar , mislim da je f 150. A sa dubine oko 280m. E, sad... vode ima u izobilju, samo sto je voda uvek topla (26c) kako zimi tako i leti i nije za pice , mislim topla je , ne na bakterijska svojstva. A, da... radili su mu ovi iz geosonde i uzeli su mu 15000Eura. to je po meni jako,jako puno ::novac:: ::novac:: ::novac::Ali ,sad ima vode da moze da :pecanje:

Sale
10-07-09, 16:34
Puno je to para ako covek hoce samo travu da zaliva i tehn.vodu.A cena za taj fi mislim da bi i sada bila ista ako ne i veca u zavisnosti od bunardzija.

ivanhoe
10-07-09, 17:06
Osim tornja,busne opreme,agregata,mora poneti i radionicu,jer uvek nesto pukne slomi se...
i nema pno skoknucu kuci da napravim!
na 1nom bunaru ne moze naplatiti put od parstotina kilometara+ imaju itu posla preko guse

dr Pandja
11-07-09, 19:50
Drage kolege zalivachi !!
Hvala vam na savetima.
Tek sada sam konfuzan i ne znam sta da radim.Dakle u obzir dolazi busenje arteskog bunara(zbog konfiguracije terena) a bunari koji se buse u Vojvodini ,Banatu i Backoj nista ? ^-^

Karalic
11-07-09, 21:02
Ja sam se spasio tako sto sam dobio gradsku vodu, kopali su mi likovi sa traktorom (lancem). Ukupno su mi iskopali 4.000 metara, znam po okiten cevima ( kupio u petrohemoji u Pancevu dir.)
Tako da sada imam vode na pretek, a fixno je 50 dindzi bez obzira na kubikazu. I, sobzirom da sam veliki potrosac , a imam i u planu farmu koza , verujte mi da sam se spasio. cak sam i izbetonirao ukopanu cisternu od 12 kubika, u slucaju da nestane gradska voda , ali do sada nisam imao tih problema >:D sve u svemu , mislim da sam dobro prosao >:({

Post je spojen: 1247336823________________________________________ _________
Drugo, Sale da ti kazem sledece... a dr pandja to zna sigurno, da je u nasem kraju , uslovno receno naci kvalitetnu bunarsku vodu ravno nemogucoj misiji. Ja sam licno angazovao radnike za bunar, pa kad su naisli na kamen puzar na osmom metru, beskonacno debeo, stali su. Ali ,ja nebi bio ja, pa otisao u komunalno i angazovao njihov Pikamer, ili ti kompresor kako neko kaze... I tako oni lupali, lupali jedno tri dana da probiju taj kamen puzar ali nista ":":{ kamen ostao tu, ja ostao bez vode i nista. A, prvi komsija kopao arterski bunar i nasao vodu na 62 metru ,ali je sva zuta , non stop i nije za pice , pa je i on sad pre neki da uveo Gradsku vodu posle par Godina.E, a sad glavna stvar... nasa Opstina nije prikacena na Beogradski vodovod ,nego ima svojih 14 arterijskih bunara f300 a sa dubine prosecno od 170 metara, pa do cak 300 metara. Kasnije se ta voda akumulira na kosmaju u jedan bazen gde se i hlorise i obara ph na 6,8 te se distribuira krajnim korisnicima ::svaka cast:: Prosto , Opstina nama vodu , a mi njima ::novac::

Sale
13-07-09, 10:00
Ja sam se spasio tako sto sam dobio gradsku vodu, kopali su mi likovi sa traktorom (lancem). Ukupno su mi iskopali 4.000 metara, znam po okiten cevima ( kupio u petrohemoji u Pancevu dir.)
Tako da sada imam vode na pretek, a fixno je 50 dindzi bez obzira na kubikazu. I, sobzirom da sam veliki potrosac , a imam i u planu farmu koza , verujte mi da sam se spasio. cak sam i izbetonirao ukopanu cisternu od 12 kubika, u slucaju da nestane gradska voda , ali do sada nisam imao tih problema >:D sve u svemu , mislim da sam dobro prosao >:({

Drugo, Sale da ti kazem sledece... a dr pandja to zna sigurno, da je u nasem kraju , uslovno receno naci kvalitetnu bunarsku vodu ravno nemogucoj misiji. Ja sam licno angazovao radnike za bunar, pa kad su naisli na kamen puzar na osmom metru, beskonacno debeo, stali su. Ali ,ja nebi bio ja, pa otisao u komunalno i angazovao njihov Pikamer, ili ti kompresor kako neko kaze... I tako oni lupali, lupali jedno tri dana da probiju taj kamen puzar ali nista ":":{ kamen ostao tu, ja ostao bez vode i nista. A, prvi komsija kopao arterski bunar i nasao vodu na 62 metru ,ali je sva zuta , non stop i nije za pice , pa je i on sad pre neki da uveo Gradsku vodu posle par Godina.E, a sad glavna stvar... nasa Opstina nije prikacena na Beogradski vodovod ,nego ima svojih 14 arterijskih bunara f300 a sa dubine prosecno od 170 metara, pa do cak 300 metara. Kasnije se ta voda akumulira na kosmaju u jedan bazen gde se i hlorise i obara ph na 6,8 te se distribuira krajnim korisnicima ::svaka cast:: Prosto , Opstina nama vodu , a mi njima ::novac::

Znam da kamenje moze biti veliki problem,ovaj bunardzija koji je meni busio ima extra dobru opremu ( ja se ne razumem previse ) .pokazao mi je neke dijamantske burgije sa tri glave ,da se uplasis ( he,he).

Karalic
13-07-09, 17:50

Znam da kamenje moze biti veliki problem,ovaj bunardzija koji je meni busio ima extra dobru opremu ( ja se ne razumem previse ) .pokazao mi je neke dijamantske burgije sa tri glave ,da se uplasis ( he,he).
So bi rekli, bez alata nema zanata! >:({

ivanhoe
17-07-09, 00:08
extra dobru opremu ( ja se ne razumem previse ) .pokazao mi je neke dijamantske burgije sa tri glave ,da se uplasis ( he,he).
Oprema nis`nevredi bez majstora ":":{
Dzaba su1. i 2. majsor imali izuzetnu opremu, 3. mi je iz cuga napravio bunar sa uzasnom opremom

kloki
25-07-09, 13:12
imam jedno kontra pitanje kolega ima bunar na njivi i nema vode godinama a cevi mu trebaju

KAKO IZVADITI CEVI IZ BUNARA?

ivanhoe
25-07-09, 14:19
jednu po jednu ::namigivanje::
Napisi konkretnije ako ocekujes pametniji odgovor >:({

kloki
25-07-09, 14:30
pa ne znam ste konkretnije
viri cev iz zemlje pola metra a okolo nje vojvodina.
to je stanje na terenu.
ima oko 30 40 metara pocinkovane cevi 80mm

kiraj
25-07-09, 15:56
Mozda nije pametno ali probaj sa nekom stegom oko cevi i hidraulik a verovatno moras i seci ako nemoze da se odvrne na sastav.Video sam negde na metalnu plocu 0,4xo,4 postavjen hidraulicni klip sa crevima koja se prikopcaju na izvod traktora te to sluzi kao hidraulicna dizalica.Mozda mozes tako nesto iskonstruisati sa vecim klipom pa na kraju klipa postaviti neku stegu i probati.

kloki
25-07-09, 16:05
nasao sam neko resenje na netu
kazu bitno je da krene a posle i hidraulika radi.

http://i29.tinypic.com/2hzmstw.jpg

http://i25.tinypic.com/6s44na.jpg

http://i25.tinypic.com/nosh38.jpg

ivanhoe
25-07-09, 16:37
1.napraviti 2kraku povecu klovnu i sa 2 traktora vuci krajeve u smeru ZAVRTANJA i ritmicno udarati sa 2 malja po cevi da popusti zemlja.
2.cev omotati jakim lancem,krajeve zakaciti za hidrauliku i dizati.
3.kako koji muf izidje maljevima izlupati,brenerom zagrejati i odvrnuti cev da ne bude cudjenje kod zadnje cevi {"{":

kloki
25-07-09, 18:22
1.napraviti 2kraku povecu klovnu i sa 2 traktora vuci krajeve u smeru ZAVRTANJA i ritmicno udarati sa 2 malja po cevi da popusti zemlja.
2.cev omotati jakim lancem,krajeve zakaciti za hidrauliku i dizati.
3.kako koji muf izidje maljevima izlupati,brenerom zagrejati i odvrnuti cev da ne bude cudjenje kod zadnje cevi {"{":

šta je klovna

kiraj
25-07-09, 19:23
Kloki mozda bi bilo dobro oko cevi iskopati neku jamu i nalivati sa vodom da voda pored cevi omeksa zemlju.

ivanhoe
25-07-09, 23:52
šta je klovna dva jaka flaha polukruzno savijena na kraju probusena i srafovima spojen

Jugos
31-07-09, 10:23
Ispravite me ako gresim,ali ja nisam nasao temu oko navodnjavanja tj.,sistemi za navodnjavanje itd... Jel je moguce da to nikog ne interesuje? ;D}

Sale
31-07-09, 10:31
Ima otvorena tema "Navodnjavanje u vocnjaku" . Zavisi koju bi kulturu navodnjavao i sa kojim sistemom ?

martona
09-08-09, 12:26
Dali bi neko mogao meni dati brojtelefona bunardzije iz temerina? Unapred hvala!

tibor
09-08-09, 14:24
Martona@imas broj u PP-u

martona
09-08-09, 18:23
Hvala lepo Tibor! A dali znas dalju informaciju o njih kako funkcioniraju oni bunari kojeg su oni busili dali ima dosta vode ili nekih primedbi,mislim na velike bunare preko 100 metara

markodim
11-08-09, 21:23
jel zna neko neku firmu iz srbije koja busi bunare, Niis i okolina?

jhon dere
11-08-09, 21:50
ja znam da ima neka privatna firma u nišu baš koja busi bunare , toje pre bila neka drzavna firma pasuje onda 2-3 radnika otkupila pitaću kako se zove firma pa ću napisati , mada oni buše ja mislim do 700m ako ne i više .

Post je spojen: 1250018299________________________________________ _________
markodim poslao sam ti broj hidro geologa iz te firme na pp. firma je ozbiljna i prava sad trenutno buše u vojvodini za nis , tusu već 15 dana .

Hipija
01-10-09, 02:35
Meni malo nisu jasne neke stvari oko bunara ^-^!!!!

Interesu je me:
-ako busim benar f125 koju pupmu da stavim(motornu),koristicu sistem kak po kap 400 kapaljki po 4 litre u minuti
-da li ta pumpa moze da regulise protok vode,da mi nebude previse jaka pa da mi izbije kapaljke na sistemu ili da mi nebude slabo izvlacila vodu pa da nema dovoljno pritiska u sistemu
-da li moze da se sitem navodnjavanja nadogradjuje,ako sad imam 400 kapaljki, za 2 godine planiram da prosirim nasad za jos 400 kapaljki

Koje pupme preporucujete? >:D

Sale
01-10-09, 03:15
Pa ako nemas struju onda ti ostaje jedino resenje motorna.Pumpa ti zavisi od kapaciteta bunara.Bolje kupovinu pumpe ostavi kao zadnju stavku posto neznas kapacitet bunara ,a onda kada budes znao mnogo je lakse traziti pumpu.A kapljaci ne mogu tako lako da izbiju.Imam pumpu koja daje 140 lit u min. a gura u 100 kapljaca po 4 lit. i ne iskacu .

Hipija
01-10-09, 12:07
Sale koliko redova navodnjavas odjednom ili koliko metara creva sa 140 lit u min?

Sale
01-10-09, 13:33
Duzina je 200 metara a imam 4 reda od kojih 3 navodnjavam a 4 sam ostavio crevo a ove jeseni treba da zasadim neke vockice za kucnu upotrebu ,cisto da mi ne bude sve leska.
A racunica je ovako : u svakom redu (70 biljaka x 4(kapljac ) lit. na sat) x 3 reda = 840 lit / sat ,
a pumpa je 140 lit./min = 8400 lit/sat pa ti sad vidi da kapljaci izdrzavaju 10 puta kolicinu vode i veci pritisak i ne iskacu.

vradus
26-10-09, 13:04
Pomoc, treba da kopam bunar na njivi, zvao sam 2 firme u jednoj su mi rekli da za 300l/min treba da se kopa na 100-120m i da je cena 150-160e po metru a u drugoj 250e po metru, sto je priznacete ogromna cifra, da li bi neko mogao da mi posalje kontakte ljudi koji izvode te poslove po pristupacnijim cenama.
Hvala vam unapred

Post je spojen: 1256555261________________________________________ _________
Dodatak.njiva je povrsine 3.5 ha, podizem vocnjak (lesnik) i verovatno cu morati da ga delim na 4 sektora upravo zbog velikih cena kopanja bunara

Sale
26-10-09, 13:33
Da li neko u tvojoj blizoj okolini ima bunar ? Na koliko metara je kopao ? Koliko je pristipacna voda od povrsine ? Kojom bi pumpom zalivao ( elektricnom ili na gorivo ) ? Da li si izracunao koliko ti treba vode na sat , da bi na osnovu toga trazio koliki kapacitet bunara da ti neko izbusi ?

tibor
28-10-09, 22:00
@vradus, sto moras tolko duboko da busis bunar?Busis na plice par komada i spojis u jedan ispod zemlje.

Brkic
30-10-09, 22:23
Planiram bušenje bunara na njivi,
interesuje me protok od 150-200 lit/min
može li vaša pomoć oko prečnika cevi za taj protok,pumpe(na struju jer je blizu salaš) i ljudi koji buše na teritiriji Sombora,njihovi telefoni.

nebojsa
30-10-09, 22:57
Imaš u SO jednu ekipu, neznam telefon ali mislim da je kod nas oglas na svakoj drugoj banderi. Odmah da ti kažem da moj kolega nije baš zadovoljan njima.
Tebi je dovoljan bunar od 2 cola (t.j. cev fi 63 koja se gore redukuje na fi 50 mm) a može i samo da se ubaci okiten fi 50. Obavezno da ti stave nepovratni ventil.
Što se tiče pumpe ako imaš struju možeš slobodno da :veseljak:: . Da znaš samo koliko me je koštao benzin za pumpu ::jako_besan::. Neznam koji tip, marka i sl. ali to ćeš već lako rešiti bitno da imaš struje.

Brkic
30-10-09, 23:20
Hvala na brzom odgovoru,ima li neka druga ekipa pored somboraca.
Ko je tebi bušio,telefon ??
Našao sam Pedrolo-ve pumpe,ogroman asortiman.
Ne znam da li mi treba pored nepovratnog ventila i posuda sa vodom koja se povezuje na pumpu kao kod hidropaka ili ne jer pumpe nisu samousisne ?

nebojsa
30-10-09, 23:42
Meni su bušili temerinci, 021/841-810, 063/562-941 Robert Šuranji. Ima i jedna ekipa u Baču ali neznam ni telefon ni kako rade.
Što se tiče pumpe neznam kako to funkcioniše ali ima nešto u temi o sistemu KPK pa pogledaj tamo.

vradus
10-11-09, 00:24
Za sad nema nista od kopanja bunara posto je zemljiste koje je bilo u igri otpalo zbog velike kiselosti ph 4.7, inace posle onih porazavajucih informacija zvao sam coveka koji mi je rekao da je dovoljna dubina od 50m za tu kolicinu vode koja mi treba i to 30e po metru, inace u blizini ( oko 700m) je bio bunar dubine 530m i receno je da to ne bi trebalo da utice, a sto se pumpi tice ako sam dobro razumeo nema potrebe za potapajucom pumpom ukoliko se voda nalazi na 7 i manje metara od povrsine zemlje, a ukoliko je ispod tog nivoa onda je potrebna potapajuca pumpa i agregat ako nema struje, ako gresim ispravite me. pozz

Sale
10-11-09, 02:37
Ne gresis .Bolja varijanta je da mozes da koristis neku dizel pumpu,ali to zavisi od vode u bunaru .Da li znas na tom bunaru koji je blizu koliko je blizu voda povrsini ,mislim na koliko metara?Gde si radio analizu zemlje ? Da li si uzimao sa vise tacaka i od 0-30 i 30-60 ?

vradus
10-11-09, 12:41
U tom bunaru voda izlazi na samu povrsinu a analizu zemlje sam radio u Institutu za zemljiste (ovlasceni su) u Drajzerovoj ulici u Beogradu i receno mi je da uzimam uzorke sa dubine od 0-30 levo i desno od dijagonale i tako jedno 8 puta. Nego kazi mi koliko ti imas bunara, na kojoj dubini, koliki im je kapacitet i gde si nabavio 450t stajnjaka i po kojoj ceni?

tibor
10-11-09, 16:09
gde si nabavio 450t stajnjaka i po kojoj ceni?
Imam ja kolko hoces,250din/t

Sale
10-11-09, 16:41
Imao sam srecu sto u selu pored ima velika farma ( drzavna ) 7 jul. Ali su im cene kao kod privatnika .8 tona u prikolici sa dovozom oko 100 eura + rasturanje ( njihivo) sa 4 traktora ,ultom .... Suma sumarum oko 7500 eura za g..... A ukupno bunara sam busio 5 kom na vise parcela .Na ovoj od 8ha dva .Tj. jedan izbusili majstori i kada smo probali nema kapacitet koji smo se dogovorili , majstori pravac kapija a bunar osta na njivi sa 150 lit.u min.Onda drugi majstor i veoma profi 600-650 lit u min. Imas skicu u temi navodnjavanje kap po kap da se ne ponavljam .

Post je spojen: 1257864287________________________________________ _________

Pa gde si bio covece kad sam kupovao od ovih prevaranata ;D}

nebojsa
10-11-09, 16:49
@ tibor

E Tibore da si malo bliži

DaVinci
10-11-09, 20:36
meni su izbusili bunar majstori sa motorom apen 50kubika nesto preradjen,malo kajseva ,zupcanika,jedan tronozac malo vode oko3-4000litara i busi :D

bunar sam izbusio na 50m dalje nisu mogli nisu imali dijamantsku busilicu hehe(stena)

sa tim bunarom zalivam 50 redova po 400m pritiskom od 2-3bara sistemom kap po kap sledece godine
na toj parceli sejem 8hektara kukuruza ali cu ga zalivati topovima ,dali neko zna neto oko tog zalivanja vodenim topovima :lol::lol:??

Post je spojen: 1257878508________________________________________ _________
isto tako radim zalivanje sistemom kap po kap bez bunara

na pocetku parcele postavim okiten sistem sa spojnicama i dalje dovezem cisternu od 10 000litara vode i iz nje pumpom zalijem njivu sistemom za 10min izbaci 10 000litara 1 cisterna dovoljno za hektar ili najbolje da se izmeri vlaznost zemljista i dalje nastaviti po protokolu hehe ......

nebojsa
10-11-09, 22:36
Ja sam isto jednom razmišljao o tome zašto ljudi ne zalivaju ratarske kulture bar ovde kod mene gde je dosta lako doći do vode. Onda sam seo i napravio jednu prostu računicu, odprilike ovako:
-za jednu zalivnu normu ti treba 20-30 mm vode zavisno od vlažnosti
-1mm=1l/m2 što znači 10.000 l po hektaru
-ako računamo donju normu to je 20x10.000=200.000 litara ili 200 m3 vode samo za jedno zalivanje i samo za jedan hektar. A za tvojih 8 ha ::samo bes::
-izračunaj koliko ti treba dizela ili ne daj Bože benzina pa vidi koliko ti se to isplati na ove cene proizvoda. Možda eventualno ako baš vidiš da će sve totale da uvene. Mog kolegu je samo za jedno zalivanje po jutru koštalo preko 50e ali to ni blizu nije bilo dovoljno da nakvasi kako je trebalo.
Ja bi voleo da sam omanuo u računu pa ako neko ima bolji digitron neka javi :lol:

Post je spojen: 1257885553________________________________________ _________
@ DaVinci
A šta si konkretno zalivao tom vodom iz cisterni?

peto1
11-11-09, 00:05
Ja sam isto jednom razmišljao o tome zašto ljudi ne zalivaju ratarske kulture bar ovde kod mene gde je dosta lako doći do vode. Onda sam seo i napravio jednu prostu računicu, odprilike ovako:
-za jednu zalivnu normu ti treba 20-30 mm vode zavisno od vlažnosti
-1mm=1l/m2 što znači 10.000 l po hektaru
-ako računamo donju normu to je 20x10.000=200.000 litara ili 200 m3 vode samo za jedno zalivanje i samo za jedan hektar. A za tvojih 8 ha ::samo bes::
-izračunaj koliko ti treba dizela ili ne daj Bože benzina pa vidi koliko ti se to isplati na ove cene proizvoda. Možda eventualno ako baš vidiš da će sve totale da uvene. Mog kolegu je samo za jedno zalivanje po jutru koštalo preko 50e ali to ni blizu nije bilo dovoljno da nakvasi kako je trebalo.
Ja bi voleo da sam omanuo u računu pa ako neko ima bolji digitron neka javi :lol:

Post je spojen: 1257885553________________________________________ _________
@ DaVinci
A šta si konkretno zalivao tom vodom iz cisterni?

Pa onda pokusajte ovako netreba ni sruja ni nafta.

http://www.aermotorwindmill.com/

Post je spojen: 1257890998________________________________________ _________
http://www.ironmanwindmill.com/

Karalic
11-11-09, 01:53
Po toj ceni bi Ti ja otkupljivao ama bas SVE, i to u narednih deset godina,samo da si u mojoj blizini >:D

Sale
11-11-09, 11:09
@peto1

ja sam razmisljao o takvoj vetrenjaci ali kada krenes da kucas na digitron ::lose:: mnogo je to novaca.

peto1
11-11-09, 11:34
@Sale
Nije to mnogo novaca kada radi 24h na dan i na slabom vetru. A kada uzmes u obzir kako nebojsa racuna i nije skupo. Jednom ulozis i imas stalno vode.

water pumps to windmills

http://www.aermotorwindmill.com/links/education/windmill_movie.asp

Post je spojen: 1257932348________________________________________ _________
http://www.aermotorwindmill.com/Links/Education/Index.asp

Sale
11-11-09, 14:56
Ideja kao ideja nije losa ali ima uvek ono ali . Finalni proizvod ove vetrenjace je tank od X,Y, litara vode ,odakle ti opet treba pumpa koja dalje gura vodu kroz raznorazne sisteme zalivanja .Sto znaci da sa jedne strane imas cenu komplet vetrenjace ,montaze ,tanka,cevi ,pumpe u bunaru itd. i sa druge strane dizel pumpu od oko 800 eura + gorivo .Cini mi se da bi za razliku koja je ogromna u korist vetrenjace mogao da kupis goriva za 3 zivota da navodnjavas . Ali ako nista drugo bar bi izgledala na njivi kao u filmovima.
>:({

nebojsa
11-11-09, 16:44
Zanimljivo je ovo sa vetrenjačom ali kakve sam ja sreće kad bi je montirao prestali bi svi vetrovi :lol:
Nije to loša varijanta za dobijanje struje za neki salaš ili slično. Generator proizvodi struju, višak se šalje u akumulator pa se povlači u momentima kad je manje vetra.
Ali opet kad sve staviš na papir ::lose:: .Nemam je toliko para a i da imam odakle mi :lol:

jhon dere
12-11-09, 12:17
Finalni proizvod ove vetrenjace je tank od X,Y, litara vode ,odakle ti opet treba pumpa koja dalje gura vodu kroz raznorazne sisteme zalivanja
možda bi moglo nekako da ide prirodnim putem zavisno od visine rezervoara ali bi bio jako slab pritisak

ali kakve sam ja sreće kad bi je montirao prestali bi svi vetrovi
ili bi došao neki tornado i oduvao je za sva vremena :lol:

Nije to loša varijanta za dobijanje struje
to sam video u jednoj vikendici na fruškoj gori ali je to nešto malo bilo i ručni rad jednog "stručnjaka" al radilo je tako da kad ima vetra radi jedna sijalica od auta i mali neki radio a kad nema vetra onda uživaš u tišini preko dana a noću u mraku :lol:

nebojsa
12-11-09, 13:23
Da, mogao bi rezervoar da se podigne pa posle prirodnim padom. Koliki bi pritisak dobio neznam ali pritisak opada kako se rezervoar prazni.
Što se tiče proizvodnje struje ima stvarno ozbiljnih rešenja ali za ozbiljne novce. Dok država to malo ne pogura teško da će to da zaživi. Možda uvođenje novih distributera nešto promeni.

Sale
12-11-09, 13:41
Morala bi to biti ozbiljna visina ako hocu zalivati 8 ha odjednom.
I onda okopavas i kad zelis osvezenje imas i svoj bazen i sa visine gledas vocnjak :lol: :lol: :lol: ::svaka cast::

jhon dere
12-11-09, 13:45
Što se tiče proizvodnje struje ima stvarno ozbiljnih rešenja ali za ozbiljne novce

vidi ovo

http://uradi.com/index.php/uradi-sam-svoj-majstor/struja-iz-vetra.html

Sale
12-11-09, 13:56
Velika igra za velike novce . Mislim da smo svetlosnim godinama daleko od toga.Mozda gresim ,ali ideja ::svaka cast::

nebojsa
12-11-09, 18:12
Novci jesu veliki ali za jedan trafo imaš tri balona ::super:: . 10k $ je manje od 7k e. Pola od toga će ti uzeti ovi naši glodari samo za energetsku saglasnost da te spoje na mrežu + još brdo troškova + potrošnja po industrijskoj tarifi X godina. Sve i da ti ne treba trafo i to izlazi puno para.
Prednost ovih balona je i ta što kad ti sve dosadi namontiraš korpu i odeš na put oko sveta :lol:

peto1
12-11-09, 18:20
Kad krenes na put oko sveta ponesi i nesto za meze i dobrog sremackog soka. ::vino:: ::000::

Koliki pritisak terba da bude u sistemu za zalivanje kap po kap.

Sale
12-11-09, 18:58
Ma cini mi se da bi radio samo za helijum ,posto nasi lovci ( a i oni koji to nisu ) pucaju na ste sto leti i ne leti . Table pored puta su tako izbusene kao na strelistu . Pa ovaj balon bi im dosao kao meze .

Post je spojen: 1258045491________________________________________ _________
[ Koliki pritisak terba da bude u sistemu za zalivanje kap po kap.
[/quote]

Creva su testirana na 8-10 bara ( ova koja ja koristim ), zavisi od duzine . Komsiji koji ima plastenik ( oko 25 metara ) poklonio sam mu dva bureta od 1000 lit. On kaze da kada ih podignes na metar od zemlje dobijas pritisak malo manji od 1 bar . Uglavnom slobodnim padom zaliva sa dva ceo plastenik .
Ali cu na prolece da kupim pored irometra i merac za pritisak pa cu meriti i mene mnogo zanima koliki je pritisak na pocetku laterale i koliko opada na duzinu od 100-150 metara.

nebojsa
12-11-09, 19:57
@ peto1
Ako misliš na trake KPK obično je deklarisano da rade od 0.5 do 2 bara i da pri tome daju jednaku količinu vode po kapaljci. E sad kako je to u praksi vidiš kad kupiš i namontiraš.

peto1
12-11-09, 20:29
Creva su testirana na 8-10 bara ( ova koja ja koristim ), zavisi od duzine . Komsiji koji ima plastenik ( oko 25 metara ) poklonio sam mu dva bureta od 1000 lit. On kaze da kada ih podignes na metar od zemlje dobijas pritisak malo manji od 1 bar . Uglavnom slobodnim padom zaliva sa dva ceo plastenik .
Ali cu na prolece da kupim pored irometra i merac za pritisak pa cu meriti i mene mnogo zanima koliki je pritisak na pocetku laterale i koliko opada na duzinu od 100-150 metara.

Koliko se u tehniku razumem na 1m visine nema ni 0,1 bar. Jer je 1 bar 10,5m visina vodenog stuba.

@ peto1
Ako misliš na trake KPK obično je deklarisano da rade od 0.5 do 2 bara i da pri tome daju jednaku količinu vode po kapaljci. E sad kako je to u praksi vidiš kad kupiš i namontiraš.

Pa te vetrenjace koje pumpaju vodu mogu nagurati na 5m visine to ti je 0,5 bara i ako se polako puni kada ima vetra imas besplatnu vodu i konstantno zalivanje.

Sale
13-11-09, 10:02
Ja se nikada nisam zanosio da dizem burice,kanistere i sl. na neku visinu .Kazem ti sta mi covek rece , ako je on mene slagao onda i ja sve vas.
Ako ti kazes da je 0.1 bar ok .Ali ajde mi objasni kako covek sa tim pritiskom zaliva kap po kap ceo plastenik a kaplje mu i na prvoj kapaljci kao i na zadnjoj .Po meni je za tu situaciju potreban malo veci pritisak .

Ne mislim na trake nego na creva precnika 20 mm .

E sad , napisao si da je deklarisano da rade od 0.5 do 2 bara ( trake ) . Ja neznam sta on koristi ( trake ili crevo ) ali po ovoj teoriji on sa tim malim pritiskom ( 0.1 bar ) ne moze da zaliva .

Ispravime ako gresim .

peto1
13-11-09, 12:28
@Sale

E sad , napisao si da je deklarisano da rade od 0.5 do 2 bara ( trake ) . Ja neznam sta on koristi ( trake ili crevo ) ali po ovoj teoriji on sa tim malim pritiskom ( 0.1 bar ) ne moze da zaliva .

Ispravime ako gresim .

Naravno da ne mozes da zalivas sa prskalicom ali KPK mozda.

@ peto1

peto1
15-11-09, 09:14
http://www.youtube.com/watch?v=wk6n-RUrCEE

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/b3/b30099c77d6080f11fb03f9d41bebc8a.jpg

Ova druga radi pomocu vetrenjace.

vosi
18-01-10, 20:57
Meni su bušili temerinci, 021/841-810, 063/562-941 Robert Šuranji. Ima i jedna ekipa u Baču ali neznam ni telefon ni kako rade.
Što se tiče pumpe neznam kako to funkcioniše ali ima nešto u temi o sistemu KPK pa pogledaj tamo.
nebojsa mozesli par odgovora da mi das
1.koja ti je dubina bunara koju su ti Temerinci busili
2.po kojoj ceni
3.koja ti je cev po precniku
4.koliko vode daje
hvala ti unapred >:({

nebojsa
18-01-10, 22:22
@ vosi
Dubina bunara je 28 m, cevi su fi 63 pa na vrhu redukovano na 50 i stavljen nepovratni ventil i ručna pumpa. Nisam siguran pošto je bilo, mislim nešto ispod 230 e što mu onda dođe 8 e/m. Sav materijal je njihov, moje je bilo samo da donesem 2-3 džaka frakcije i 3 m3 vode.
Što se tiče kapaciteta meni skoro uvek pumpa radi na pola gasa (tomos 550 l/min.), znači preko 200 l/min. a terao sam je i sa 3/4 gasa i vukla je normalno.

Hipija
20-01-10, 15:46
Meni nije jasno ^-^ ako imam bunar na 28 metara dubine sa kojom pumpom mogu da izvlacim vodu?Da li mi treba potapajuca pumpa ili moze i druga neka?Na vocnjaku nema stuje!!!

Nebojsa jel imas neki kontakt od tih Temerinaca sto su ti busili?

tibor
20-01-10, 16:34
[quote=nebojsa ]

nebojsa
21-01-10, 19:42
@ Hipija
Evo Tibor ti je pomogao.
Što se tiče bunara tu je sledeća situacija. Bunar jeste izbušen na tih 28m ali se stub vode podigne tako da pumpa praktično vuče sa mnogo manje dubine. Da nije tako moja pumpa bi bila neupotrebljiva jer vuče sa maksimalno 7-8 m. Ako ugradiš nepovratni ventil (što ti svakako preporučujem) nivo vode ti je uvek tu na površini pa čim upališ pumpu ona krene da vuče vodu, manje mučiš pumpu.

peto1
21-01-10, 19:54
Voda u bunaru se digne do nivoa na kojoj je podzemna voda, probaj sa kanapom i kamenom spusti u cev kad izbusis bunar i videces na kojoj dubini vec imas vode.

Hipija
22-01-10, 10:21
;D} a sad sam skontao.Nije mi bilo jasno,vi pricate da imate takve pumpe koje vuku sa 7-8 metara a bunar ste busili na 25 metara.Sad sam shvatio :D!!!

Interesu je me sta mislite o hondinoj pumpi WB30?Vuce vodu sa 7-8 metara,1100 litara/min je protok,pritisak 3 bara,benzinski motor 5,5 ks,mali potrosac.Cena 42 000 dinara.
Za razliku od DMB Slap koji je 72 000.Ljudi sto prodaju hondu hvale pumpu i kazu da trosi 1l benzina na sat.
Kada se pogleda odnos cene i kvaliteta,a honda ipak ima ime,mislim da cu se odluciti za nju.

aremane
22-01-10, 18:10
ti sto prodaju kazu 1 lit./sat.,
uzmi to sa rezervom jer i u katalogu za auto pise mala potrosnja pa znas i sam koliko trosi a koliko pise.

U svakom slucaju racunaj u proseku 3 sata po navodnjavanju x broj dana x 105,00 din lit. benzina (za sada), racunica odokativnom metodom
nije mala cifra bez obzira na to sta se gaji.
Moja preporuka je da kupis dizel pumpu bez obzira sto kosta vise.

Okrim
22-01-10, 19:17
@Hipija
Ti si postavio pitanje u vezi pumpe HONDA WB30XT a ja imam pumpu model WB20XT pa ti mogu reći da sam zadovoljan tom pumpom. Razlika između ta dva modela je u tome što je usisni priključak kod modela WS30XT prečnika 3 cola, a kod moje pumpe je 2 cola, stim je kod mene i manja količina vode.
Pumpu sam kupio novu, servisirao je kod ovlašćenog servisera posle oko 20 sati rada i mogu ti reći da radi besprekorno. Terao sam dva tifonska topa JOLLY na dužini preko 100 metara pod punim gasom i potrošnja mi je bila manje od jednog litra po satu zalivanja.

Ako te nešto više zanima pitaj!

milos bota
22-01-10, 20:27
[quote=nebojsa ]

Mane bač 021 770 059 Rajko(sin)064 496 18 16

Hipija
22-01-10, 20:28
"OKRIM"

Hvala na informacijama.Ja sam vec skoro odlucio da je kupujem.Interesovalo me je samo iskustvo ljudi koji imaju HONDINE pumpe kako su se pokazale u praksi.Trgovci naravno da je hvale kao i sve proizvode sto prodaju,a nisam nigde nasao da se prica o njima,samo se spominju DMB i TOMOS pumpe.
Jel mozes da mi kazes koliko te je izasao srvis za nju?

"AREMANE"

Razlika u gorivu je do 13 dinara po litri.Po meni je to zanemarljiva razlika ako cu ja imati bolju,kvalitetniju,istrajniju..... pumpu.

Okrim
22-01-10, 20:41
@ Hipija

Servis za pumpu nisam ništa platio jer sam je kupio preko ovlašćenog predstavnika koji ima i servis. Inače koliko su mi objasnili da na tom prvom servisu samo promene ulje, provere zazor na svećici i ventilima i pogledaju filter za vazduh. To je tako bilo pre dveipogodine, a neznam kako je danas.

Za pumpu sam dobio pola plaćenog iznosa na ime refundacije sredstava za zalivamje, pa ti savetujem da se raspitaš i eventualno da sačekaš jer to nije beznačajna ušteda.

Mislim da si odabrao pravu stvar ako kupiš tu pumpu. Ja imam TOMOS-a i snjime sam dosta zalivao, ali HONDA je mnogo bolja i ekonomičnija.

Hipija
22-01-10, 21:14
Da znam za povracaj novca.To i hocu da uradim kao i ostatak sistema za navodnjavanje da uzmem racune i da prilozim pa da dobijem 50% nazad.

Ako je uzmem razmenivacemo iskustva.Mislim da se necu pokajati. >:({ >:({ >:({

Okrim
22-01-10, 21:30
@ Hipija

Siguran sam da nećeš pogrešiti ako kupiš tu pumpu, ali se prvo raspitaj oko vraćanja novca, jer u ono vreme kad sam ja kupovao računi nisu mogli biti stariji od mesec dana, tako da mi je jedan račun od tifonskog topa propao.

Šta planiraš zalivati i na kojoj površini?

Hipija
24-01-10, 16:09
Imam lesnik posadjen pre 3 meseca na 1 hektru.Na tu povrsinu ova pumpa bi trebala da radi na leru,ali hocu namerno jacu pumpu zbog mogucnusti prosirivanja zasada.

Nerazumem zasto ako ti je racun od mesec dana nece da priznaju?Kekve vezi datum igra ulogu,ako ti sve lepo imas fiskalni racun znaci platio si PDV,sta je tu sporno ne kontam ^-^?

Okrim
24-01-10, 17:08
@ Hipija

Nisam konto ni ja, ali sam takvo obrazloženje dobio od Ministarstva kad sam ih zvao da mi objasne zašto mi nisu usvojili račun za jedan tifonski top, a za drugi jesu, iako je razlika u nabavci bila nekoliko dana. Rekli su mi da račun nesme biti stariji od 30 dana, jer se u suprotnom nemože ostvariti refundacija sredstava.
Kad budeš kupovao pumpu traži da ti prodavac izda sve potrebne papire, a ne samo fiskalni račun i garanciju.

nemawa
26-01-10, 02:08
Zdravo dobri ljudi.

Vec par godina pokusavam da nadjem ljude na mi iskopaju bunar. E zvao sam Temerince pre par godina i niko nije hteo da radi. Problem je sto sam u Sr. Karlovcima na brdu. I moguce je da ima kamenja u zemlji. Plac je od 20 ari i netreba mi veliki protok. Ali da imam za vocnjak i povrcnjak. Jer se vec par godina desava da sve presusi, jer je i zemlja losa (ilovaca).

Ima te li kakve preporuke za firme koje bi to mogle da urade.

E da. Jos veci problem je sto je prilaz placu uzan. Sa ulicne strane je sirok 8 metara, a kuca je siroka 5.5. Pa ta masinerija kojom bi busili bunar treba na je maksimalno siroka dva metra.

unapred
Hvala na pomoci.

Nemanja

termal
28-01-10, 22:50
Ako nisi na kalvariji lako mozes i sam za sitne pare. ja sam sad za praznik ustedio ~100eura
Nase bunardzije idu i na teren 50m_ske buse za 200-250
koji im je kontakt telefon??

nemawa
17-03-10, 11:48
Ajde ljudi pomagajte. Ide lepse vreme... pa da se bisu bunar u Karlovcima. Ima li iko ikakvu informaciju. Pomoc, savet....

markodim
17-03-10, 12:00
Da li te Hondine pumpe vuku vodu sa odredjene dubine ili samo ako voda izlazi na povrsinu?

Okrim
17-03-10, 13:58
@ markodim

Hondine pumpe vuku vodu sa maksimalne dubine od 7 metara.

markodim
17-03-10, 16:54
Sta ako je voda na vecoj dubini? koje pumpe tad dolaze u obzir?

telnett
17-03-10, 17:12
Potopne pumpe koje se spustaju u rupu

Okrim
17-03-10, 18:02
@ markodim

Ako je voda na većoj dubini,onda se postavlja cev sa nepovratnim ventilom koji će održavati visinu vodenog stuba.
Drigo rešenje je korišćenje potapajuće pumpe, ali one su na elektro pogon i jako skupe.

telnett
17-03-10, 18:26
Mala ispravka

Ako je voda dublje od 7-8m mora potopna , ne pomaze nikakav nepovratni ventil.

Sa obicnom benzinkom pumpom sto je blize voda povrsini ima vise vode, sto ide nize manje

Znaci 2 ista bunara ; 1 kojem je na 2 metra voda od povrsine ( kada se ne koristi bunar spusti se kanap sa srafom i izmeri ) i 2-gi kojem je voda na 7 metara nece imati isti kapacitet na isti precnik

Okrim
17-03-10, 21:37
@ telnet

Kod bušenih bunara ako je voda na nižem nivou od 7 metara pomaže nepovratni ventil koji je postavljen na višljem nivou. To može svako potvrditi ko zaliva iz dubljeg bunara i koristi površinsku pumpu!

milos04
17-03-10, 22:36
kod nas je drugacije primer kod mene licno voda se nalazi na 15 metara sahta je duboka 7 metara u nju spustili smo traktorsku pumpu i putem transmisije vucemo vodu guramo i do 25 rasprskivaca mada najbolje jeste do 15 rasprskivaca inace moj komsija vrsi busenje bunara i plitke i dubinske?

Okrim
17-03-10, 23:11
@ milos04

kod nas je drugacije primer kod mene licno voda se nalazi na 15 metara sahta je duboka 7 metara u nju spustili smo traktorsku pumpu i putem transmisije vucemo vodu guramo i do 25 rasprskivaca mada najbolje jeste do 15 rasprskivaca inace moj komsija vrsi busenje bunara i plitke i dubinske?

Miloše, to je stvarno naporno, ako je stvarno pumpa 7 metara ispod površine zemlje i koristi se transmisija za njezin pogon. To još nisam video, ali nekažem da nije moguće, ali postoje mnogo komfornija rešenja da se voda sa te dubine izvuče na površinu.

Raspitaj se malo kod ljudi koji zalivaju iz bunara i videćeš da se to može mnogo jednostavnije. Pozdrav iz Kule. >:D

markodim
18-03-10, 09:01
Milose04 jel mozes da mi posaljes na pp broj tvog komsije koji bus bunare?

telnett
18-03-10, 13:05
@okrim

dali govorimo o nepovratnom ventilu ili injektoru ?

dali ti koristis bunar ili navodnjavas iz kanala ?

Okrim
18-03-10, 13:29
@ telnet

Reč je o nepovratnom ventilu, a neznam kako bi injektor zadržavao visinu vodenog stuba.

Što se tiče drugog pitanja, zalivao sam iz bušenog bunara dubine 22 metra, nivo vode 16 metara ispod površine sa namontiranim nepovratnim ventilom prečnika 52 mm i vukao sam vodu "Tomos" pumpom kapaciteta 300l/min. Prošle godine je moj prvi komšija bušio bunar sa istim sistemom, terao je rasprskivače na cevima pumpom "Tomos" kapaciteta 500 l/min i dešavalo se da je izvukao vodu, odnosno, nije imao dovoljan dotok vode u bunar, ali to je oćekivano s obzirom na sušu

Sada imam sistem sa dva tifonska "topa" koji rade na niskom pritisku i vučem vodu iz kanala pumpom "Honda" WB20XT, a o tome sam pisao na prethodnim stranicama, čak sam priložio i fotografije "topova" i tabelu utroška vode, domete, pritiske itd.

PS
Komšiji je bunar bušio Molnar iz Temerina. Njegovo je bilo sve, a komšija je jedino trebao da obezbedi vodu i ::novac::
Ako te interesuje još nešto slobodno pitaj. Pozdrav iz Kule!

telnett
18-03-10, 14:08
De mi reci taj bunar je na visoravni ?

milos04
18-03-10, 14:43
@okrim
pa ovako na pumpu stavljena je remenica na mestu gde je predvidjeno za kardansko vreteno zatim kaisevima od11200 duzine gore gde opet ima remenica koja je prikljucena na transmisiju i od transmisije
putem kardana prikljucujemo na kardansko vreteno na traktoru sto se tice pumpi ni jedna nemoze tooliku kolicinu vode da baci lil je velik potrosac a isto tako problem je i hladjenje mada umesto traktora moze se postaviti bilo koji drugi motor za pokretanje pumpe nadam se dasam malo barem objasnio kako to fukcionise ako postoji bolje posaljite

Post je spojen: 1268916414________________________________________ _________
@markodim
broj dobijas u toku dana na pp

Okrim
18-03-10, 15:01
@ telnet

Bunar iz kojeg sam ja zalivao se nalazi u donjem terenu, na putu Kula - Odžaci, sa desne strane. Tu parcelu na kojoj je bunarsam uzimao u arendu, a zalivao sam karfiol i postrni kupus. Koliki je sad nivo vode i da li je bunar u funkciji ne mogu ti reći jer tu zemlju neredim već dugi niz godina.

Što se tiče komšijinog bunara, on se nalazi isto u donjem delu terena, sa desne strane puta Kula - Crvenka.

@ milos

Miloše, neznam koju površinu zalivaš, koja ti je potrošnja vode, kapacitet pumpe itd, ali znam da mnogi u mojem kraju zalivaju iz bunara i svakome je pumpa na površini.

telnett
18-03-10, 15:13
Ako je na doljenjem terenu nemoguce je da ti je prva voda na 16 metara dubine pre ce bit 5-7 metara

Kod mene je isti slucaj Conoplja, kada sam trazio da mi buse niko od par bunardzija nije hteo da busi na brdu kada sam spominjao 100l min tako da sam izbusio dole pa cu gurati vodu uzbrdo tako da mi je voda kad se ne koristi bunar na 5.5m ( sa tim da je majstor rekao da se ukopa jos metar sahte za rezervu bunardzija je teleckanac izuzetno korektan covek ) da sam jos isao dalje od brda bila bi na 3-4

milos04
18-03-10, 16:06
@okrim
povrsinu koju polevam je ukopne povrsine blizu hektar kolicinu vode koju pumpa baca verujmi neznam pumpa je morava koja se kaci na traktor dalje oznake neznam mogu pogledati ali je iz sahte ne vadimo
ako ti nesto znaci guram 20 rasprskivaca pri polivanju paprike a dosta bih voleo da saznam kako to kod vas fukcionise jer kao sto sam rekao kod nas svi na taj nacin polevamo inace dubina vode u cevu je nepromenjena konstantno od 2,40do2.60 metra

Okrim
18-03-10, 16:18
@ telnet

Visinu vode u bunaru koji sam ja koristio nisam merio, informacije o dubini i nivou vode sam dobio od vlasnika zemlje koju sam radio, a ni on nije bušio bunar, jer ga je nasledio sa zemljom od dede koji se bavio baštovanstvom. Štose tiče komšije, sada sam ga pitao za detalje i on kaže da su bušili do oko 30 metara, a voda se nalazi na dubini oko 7 metara niže od površine zemlje.

telnett
18-03-10, 16:59

Svidja mi se tvoj tifonski top moracu nabaviti tako nesto. Nije bilo sa njim problema ?

Okrim
18-03-10, 19:43
@ telnet

To je italijanski "Jolly" i super sam zadovoljan sa njegovim radom, ali pošto nisammogao zahvatiti celu širinu (zalivao sam 72 reda postrnog kukuruza) kupio sam još jedan isti takav i radili su u tandemu.

To su sektorski topovi, rade na malim pritiscima, imaju dve dizne, jedna je izmenljiva,mislim da se može regulisati 4 prečnika, a stim i domet i količina vode.

Sada mi je sistem demontiran jer sam se razboleo i ništa ne zalivam, ali ako te interesuje kako to radi, slobodno navrati do mene da vidiš kako to funkcioniše. Za 10 minuta može biti u funkciji.

telnett
18-03-10, 20:00
sada sam cuo otprilike orjentaciono sta me zanimalo,Znaci zahvat 72 reda * 70cm oko 50m sa promenom dizna se regulise dolaz vode a nisi imao problema tipa da nesto nije u redu znaci kvalitetne znaci cool

Mogao bih svratiti no u ovom momentu nije moguce jer sam rastrzan na 5 strana sto ne znaci u neko naredno vreme

Bušač
29-03-10, 23:10
Zdravo ljudi ! Sad sam našao ovaj forum , i mnogo mi se sviđa !
Mi isto se bavimo sa bušenjem bunara , pa ako treba neki stručni savet , pomoć ako mogu
rado bi pomagao.-ako treba !
Pozdrav ! :D ::svaka cast::

nemawa
30-03-10, 13:59
Pa ti nam trebas. Ja sam u Sremskim Karlovcima. I hteo bih da izbusim bunar.
Ali je problem sto je prolaz pored kuce sirok 2 metra. Mozda koji santim jace.
E sad.... da li tvoj aparatura za busenje moze da prodje tuda. Do koje dubine mozes da busis. Da li imas dijamantske burgije jer moze da se desi da u zemlji ima i kamena?

Eto toliko. Ili posalji privatnu poruku sa brojem telefona pa da se spricamo.

Nemanja

Bušač
30-03-10, 22:35
Zdavo Nemawa !
Nisam prijavio na ovaj forum , da ovde zaradim novac !-ovo zbog pravila ! ::namigivanje::
Mogu da bušim do 150 m , imamo dijamantski alat , i bušaće krune sa wolfram carbid-om itd.
Nažalost moj kamion neverujem da prođe na 2m.
A mogu da ti kažem da na tvoj teren treba ozbiljan alat za bušenje, zbog krečnog kamena koji se nalazi negde između 60 i 80 m. Ima tamo sve i svašta , od bazalta do peščara !
Ali sve zavisi od kapaciteta bunara.
Možda netreba neki veliki kapacitet , pa onda netreba ni veća dubina !

šokac
04-04-10, 13:21
Pozdravljam sve i molim nekog za savjet ko buši bunare a riječ je o filteru koji se namota oko alkatena
Vidio sam da se to namota neka mrežica oko njega gdje su izbušene rupice e sad
-od čega je ta mrežica ?
-koliki su otvori u njoj ?
-koliko se te filter mrežice treba namotati oko alkatena 2"
-gdje to ima za kupit i kako se zove

Ovdje kod nas je sitni dravski pijesak .

Bušač
04-04-10, 21:52
Zravo Šokac !
Da ti odgovaram na pitanje ta mreža može da bude od više materijala ,ali glavnom se koristi plastično pletivo.
Ima još od prohroma , bakra , i još ko zna od čega
To sve zavisi od vodonosnog horizonta ,da li izaziva koroziju , agresivnost .(krečnost , ph vrednost itd. )
Otvori na pletivo obično koji se koristi za pesak su 0,15-0,30 mm.
Ako se koristi zasip frakcije onda može i veći otvori...
Na alkatan od 2" treba : fi63x3.14=197.82 znači oko 20cm+3cm za preklop , grubo oko 23 cm pletiva treba ,
a dužinu određuje debljina sloja.
To treba pogledati ili u toku bušenja , ili sa elektro-gamma karotažom.
Ako kod tebe je sitan pesak onda preporučujem sito 0.20 i zasip frakcije oko cevi min 30-50mm
Imaš da kupiš u Novom Sadu u firmi "Petar Drapšin" , ili u Mađarskoj zavisi koji kvalitet odgovara....
Srećan uskrs svima !!!

šokac
04-04-10, 23:50
Hvala na odgovoru,ma imam ja neku bušilicu za bunare do 30 m na hidrauliku ,dlijeta ručni rad od pločevine ,pa reko idemo probat to čudo na vikendici (kupio to čudo na otpadu za siću)
Izbušili 6 m zemlje i žutog pijeska pa 3 m gline ,onda krenio sitni bijeli pijesak jedva ga vidiš ,izbušio na alkatenu 2" rupe i zamotali mrežice plastične (komarnik) sve to turili u zemlju pokrenili pumpu (honda 500 l/min) dodali gas do kraja ,krenilo malo vode prljave i brdo pijeska da bi to stalo za pola minute .
12 metara alkatena se zapunilo tim sitnim pijeskom do vrha.
Očigledno su veliki otvori na toj mrežici ,nismo sipali ništa oko alkatena.probo sam pitat u trgovinama niko nema pojma ,pregledo valjda sve moguće
Ići ću u Mađarsku potražit ta sita ,kod nas dolaze neki mađari bušit bunare

Bušač
05-04-10, 22:21
Zdravo Šokac !
Ti mađari su baš iz mađarske ?
Firma u mađarsku se zove "HIDROSZER"-potraži sa google-om , sigurno ćeš naći.
Da ti kažem ako je sitan pesak onda treba da izbušiš minimum duplo veću rupu za alkaten...
Znači za fi 63 , treba da bušiš min fi 120 , treba staviti nešto na cevi da bi sito držilo u sred rupe , zbog frakcije.
Moraš potruditi , da zasip bude kako-tako jednoravno oko cevi , pošto ako cev tkzv. "nasloni" na pesak , onda ćeš imati isti efekat kao što si dobio sada..
Faktički ako dobro napraviš zasip imaćeš veštački filter u bunaru prečnika bušotine..(120mm)
Još nešto , probaj koristiti za bušenje retku vodu , da ne začepiš vodonosni sloj...
Pozdrav.

šokac
05-04-10, 22:46
Pozdrav Bušaču!
Sutra idem po filter mrežicu u Šikloš kod nekog Lacija ,kaže da ima toga u roli širine 1 metar ,veličine 0,30 mm (traži 15 eura po metru ,dal je puno il nije ,neznam) pa ćemo sutra ponovit bušenje sa dlijetom fi 150 mm, stavit ću zasip kako si reko granulacije 2-5mm .
Hvala na savjetu ,možda će nekad i poteć voda iz te rupe.

nikola indjija
06-04-10, 00:43
pozdrav svima ja na svojim njivama imam par bunara dubine 16m sirine bure od 200l u pitanju je parcela od 18kj,do vode leti ima oko 3,5m.nemam dovoljan kapacitet vode u bunarima za zalivanje,u pitanju su cevi,tifon i kap po kap.parcela se nalazi u Golubincima.Planirao sam da busim dublji bunar sa kime god sam pricao za busenje niko nemoze da mi garantuje da cu imati dovoljnu kolicinu vode. E ovako da skratim imali neko ko ce da izbusi bunar da ga ja isprobam sa pumpom i da tek onda platim busenje ako ima dovoljna kolicina vode jer ne bi da bacim pare i da dobijem ono sto vec imam.(u pitanju je pumpa od 1000l/min) >:({

zike
06-04-10, 00:56
Nikola
Sa koje dubine vuces vodu.

nikola indjija
06-04-10, 01:00
zike do 9m

zike
06-04-10, 01:19
pa zar nemozes sa vece dubine da vuces bodu onda bi mozda i imao dosta vode.

dzionik
06-04-10, 08:17
Lepo ti kaže imaš dole još sedam metara vode i sigurno jači priliv.

nikola indjija
06-04-10, 10:43
pa sa cim da vucem od dole imam cetiri pumpe i svaka kada dodje do 9-10m izgubi pritisak,cak sam ih i ukopavao po 2m i opet isto

zike
06-04-10, 13:08
Nikola uzmes ejektor on vuce vodu do 20m dubine sa njim mislim da bi resio problem.mogao bi sa dna tvog bunara da izlacis vodu bez problema.

nikola indjija
06-04-10, 14:33
sta ti je to ^-^

zike
06-04-10, 14:42
To ti je pomoc za izlacenje vode sa vecih dubina.posto ti sa tvojom pumpom izlacis do 9m stavis ejektor i onda mozes da izlacis vodu sa dna tvog bunara bez ikakvih problema.

nikola indjija
06-04-10, 18:52
zike objasni mi to malo bolje ako znas >:({

telnett
06-04-10, 19:15
Neces postic nista snjim posto je kapacitet kvaka

zike
06-04-10, 20:10
Nikola
o njemu sam ucio u vojski posto sam bio u protivpozarnoj sluzbi.imam o njemu sve zapisano u sveski ali nemogu da je pronadjem.znam da izlaci vodu od 10m do 20m dubine.Sad da ti kazem tacno princip njegovog rada ne mogu jer se nesecam.To sam ucio pre 6g tako da sam to zaboravio a i nije me bas nesto jako ni interesovalo.ali ako nadjem svesku onda cu imati sve podatke o njemu.

topalovic
06-04-10, 21:46
Pa princip je sledeci na injektoru (tako se zove) postoji klasicna klapna na jednoj strani i na drugoj dizna koja ima oblik levka,motor povlaceci vodu iz dubine polovinu te vode vraca drugim crevom do te dizne i tako potiskujuci novu kolicinu vode.Ja mislim da nije resenje za vece kapacitete je je dotok vode slab bas zbog toga sto voda non stop kruzi >:D

Bušač
06-04-10, 22:14
Zdravo Nikola !
Ako takav bunar oćeš na tvom terenu koji ti izdaje 1000 lit. u minuti , oštro hvataj za džep !!
Bunarska konstrukcija mora da bude min . fi 300 , zbog pumpe , koja je potapajuća!
Dali znaš nekoga tamo da ima neki bunar sa kojeg ima takav kapacitet?
Ili da napraviš sa manjin prečnikom , pa više komada (fi 125-3kom.)
Tako kako ti misliš sada niko neće napraviti , veruj mi.
Moraš unapred platiti makar 2/3 od cene , i obavezno ugovor o bušenju...
Garantovano za kapacitet , i za čistu vodu!(bez peska)
Dubina će biti negde po mapi između 105 i 140 met.
Pozdrav..
Još nešto , zaboravi injektor , ni k...cu ne valja.
To može da služi samo za domaćinstvo , do kapaciteta 35-50lit/min..

peto1
06-04-10, 22:24
Pogledaj malo na Google dubinske pumpe Mozda i nades nesto za sebe. Ali da su jevtine sigurno da nisu a i treba ti zato precnik cevi.

goxy
06-04-10, 22:36
za 1500-2000 eura moze da se iskopa bazen i svi problemi reseni. mozda gresim ali to je moje misljenje

peto1
06-04-10, 22:46
Em ce deca imati bazen za kupanje a mozda i da naplacujes ulaznice za bazen. :lol:

nikola indjija
06-04-10, 22:50
]ima kod nas bunara koji su na 10m dubine i na njima rade tifoni fi90bez ikakvih problema,a kod mene problem.prisustvovao sam kada je neki profa i bg.trazio vodu kod mog strica sa nekim instrumentima,a bunar je trebao da busi hidro agrar iz S.Mitrovice.Profa je uzeo 100evrica sto je trazio i rekao je da bi prava voda bila na oko 40m,cak je i izracunao kolicinu vode,ali stric je odustao od busenja prosle godine ako bude busio ove na tom mestu onda cu se uveriti u profinu tacnost,a do tada nemam srca ili ti ::novac::za isprobavanja.jedino proba i odmah lova posle uspesne probe bunara

Post je spojen: 1270583724________________________________________ _________
gorane bazen moze da se iskopa i za manje pare od nekih ljudi nisam cuo reci hvale
zakon je moj kanalcic dok ne presusi :lol: :lol:

goxy
06-04-10, 23:06
drzi se ti kanala od indjije i nemas problema taj jos nije presusio jos malo branu napravis

nikola indjija
06-04-10, 23:12
malo imam zemlje pored njega ove godine ide paprika, bostan u tunele i jesenji kupus pored njega,a brana ce biti dzakovi sa peskom.prosle godine nisam pravio branu i zalivao sam sa dve pumpe bez problema jedino sto me zezalo je trunje

goxy
06-04-10, 23:19
gde mi sad najstariji vocnjak bila su dva bazena,voda neiscrpna dok nisu produbili onaj kanal prema pazovi,to je taj od indjije,on je odvukao vodu i nisu vise ni radili. ja cu sad da busim jedan od 15 metara pa sta mu bog da

nikola indjija
06-04-10, 23:27
goxy
ja imam dva u eljdama oba po 16m jedan 17prskaca,a drugi samo za kap po kap
pa jel ima jos rupa gde su bili bazeni

goxy
06-04-10, 23:33
nema to je sve zatrpano

Bušač
07-04-10, 23:06
Zravo Nikola !
Čudim se da u 21. vek još ima ljudi koji veruju u takvim stvarima !
Najjednostavnije , je napraviti "probno bušenje" pa onda elektro-gama karotaža bušotine.
Tako možeš dobiti sve podatke sa terena sa određivanjem vodonosnih i vodonepropusnih slojeva !
Ne da platiš nekome ko kaže stvari bez veze !!!!
Odakle taj majstor zna šta ima u niz zemlje ?
Smešno,za te stvari , ne da nesme platiti , nego da čukneš ih po glavi !
Samo dobar majstor i biće vode 100% !
Pozdrav ! :D

Hipija
12-04-10, 14:06
Jel puno,covek mi trazi 11 eura po metru da mi bisi bunar f90?Otprilike ce busiti 25 metara dubine.
Moje je da mu obezbedim cisternu vode,pola kubika frakcije i traktor.

nemawa
12-04-10, 15:07
Ja da moze traktor da pridje..... dao bi mu da busi. Ovako nemoze da pridje.

Hipija
12-04-10, 15:21
Ma ja busim na vocnjaku moze sleper da udje :lol:

Bušač
13-04-10, 22:51
Tih 11 evra oupšte nije skupo za fi 90!
Ja već 5 godina bušim po 15-18 evra po metru ,sa cevima,
Neznam da li prethodna cena je sa ili bez cevi , i koji su ti cevi?
Da li kanalizaciono , ili bunarski debelozidni?

Hipija
14-04-10, 09:48
Sad koje su cevi neznam.Kazem moje je da mu obezbedim vodu,frakciju i traktor,ostalo je njegovo.Znaci cevi filteri.... sta vec sve ide.Pa i meni se cinolo je da je cena ok.Zvao sam jos par bunardzija i svi su bili skuplju.

@Busac
Reci mi u cemu je razlika izmedju kanalizaciono i bunarskih debelozidnih cevi?Koja je razlika u ceni?I reci mi na sta treba da obradim paznju pri busenju jednog bunara?

tibor
14-04-10, 14:24
Bunarski debelozidni trpi do 10-12 bara a kanalizaciono bog zna.
@Hipija ,ko ti buši bunar?

telnett
14-04-10, 14:52
Hipija jedno pitanje

Kako mozes biti siguran da ce busiti 25m ? Da obrazlozim, bunardzije traze odredjeni sloj zemlje da bi bio solidan kapacitet kada je meni radio covek je non stop gledao kakav materijal izlazi iz bunara pa se zaustavio na 40.

talianu
14-04-10, 18:50
Meni je prošle godine za f 2 cola uzeo 10 e po metru ,bunar je na 85 m i kapacitet mu je 6000 l/h
meni je sasvim dovoljno da zalivam 2 jutra voćnjaka sa sistemom kap po kap.

Bušač da li bi ja ako ubacim neku pumpu imao veći kapacitet?
http://i43.tinypic.com/11vk1lv.jpg
http://i43.tinypic.com/27ycnsk.jpg

Hipija
15-04-10, 10:04
@Hipija ,ko ti buši bunar?

To je cale sve ugovarao za busenje.Neki lik neznam odakle je imam samo njegov broj tel.Radi nedelju dana u firmi pa nedelju dana je slobodan.Tako ako vreme dozvoli busimo ovih dana ;D}.

Hipija jedno pitanje

Kako mozes biti siguran da ce busiti 25m ? Da obrazlozim, bunardzije traze odredjeni sloj zemlje da bi bio solidan kapacitet kada je meni radio covek je non stop gledao kakav materijal izlazi iz bunara pa se zaustavio na 40.

Siguran sam(manje vise) jer je komsija od mene udaljen oko 500-600 metara busio dotle bunar do nekih 25 metara.On je busio sebi za tifon f110.A i to podnevlje gde sam ja kazu da se max 30 metara busi.Neznam videcemo nadam se da nece trebati dublje.

telnett
15-04-10, 15:57
Koliko izdaje vode komsijin na fi110 ? To me zanima koliko otprilike moze da se dobije na taj precnik cevi moje je mali fi50 i daje oko 120l/minut sto je zadovoljavajuce za moje potrebe. E sad ako bi radio na drugoj prceli nebi mi bilo dovoljno nego 5x toliko .

Hipija
16-04-10, 09:40
Nemam pojma to koliko ce biti izdasnost bunara.Komsija je busio prosle godine ali ga nije uopste koristio.Meni za sad treba izdasnost isto oko 120l/min.Tako da cu na f90 sigurno dobiti to,ali namerno busim veci bunar jer nikad se nezna hocu li se siriti pa neka stoji.

U nedelju ako sve bude ok busi se pa cemo videti,javljam kapacitet!

Bušač
19-04-10, 01:04
Pozdrav talianu !
Ovako iz stomaka nemugu ti preporučit da montiraj pumpu sa većim kapacitetom , pošto treba znati karakteristiku tvog bunara...
Tkzv. izdašnost , koje bi trebalo da ti kaže bunardžija koji ti napravio bunar.
Može da se proba, ako imaš neku pumpu , ali ja bi prvo probao bunar sa kompresorom , pa da se izmeri kapacitet.-ali može sa vakuumskim "tomos" pumpom probati ako slučajno imaš.
Pazi, vakumska pumpa treba , i ne obična centrifugalna !
Pozdrav !

Post je spojen: 1271628911________________________________________ _________
Hipija !
Da ti kažem razlika između cevi za bunar ili za kanalizaciju je dosta velika!
Prvo je debljina zida same cevi, pa materijal itd.
Bunarski cevi su namenjeni da izdrže pritisak koji se nasloni na cev posle bušenja i postavljanje cevi.
Kanalizacijski cev može da izdrži 0,5-1,5 bari , dok bunarski od 6-15!-zavisi od proizvođača.
Dobro, sigurno za 11evra će bušiti od pe-kotura(okiten) koji je najjeftiniji ,i solidne su karakteristike...
Dosta dobar bunar može da se napravi od tih cevi.-pogotovo ako je iz jednog kotura!
Nadam se da sam pomagao malo.
Pozdrav!

Hipija
19-04-10, 09:38
;D} ;D} ;D} Izbusio se bunar juce.

Da nisam bio tamo i gledao koliko je vode otislo za busenje bunara nebi nikome poverovao.Znaci pripremi 5000l vode,dodjemo na vocnjak i busi majstor kad na 20-tom metru kaze bice malo vode daj jos ":":{ ":":{,trci u selo vijaj drugu cisternu....Doce covek sa 4000l cisternom za 20-tak min pretovarimo cisterne i nastavi dalje majstor busenje.Kad na 24-tom metru kaze opet ce faliti vode ":":{ ":":{ ":":{,opet zovi drugu cisternu 4000l i sve isto,da bi na kraju ostalo 500l od 13000l.Da neverujes.

Ali na kraju sam zadovoljan kako je uradjeno.Filter mi je 10 metara,a cevi su plasticne plave,valjda te kanalizacione.Lik koji mi je busio radi u Naftagasu 35 godina na busotinama.Sad kad uzmem pumpu videcemo sta smo napravili :lol: :D

nemawa
19-04-10, 10:50
A jel radio kamionom ili nekom portabl mashinom? Cuo sam od druga da ima neki lik iz Kule koji ima toranj na rasklapanje i radi trofaznim motorom na struju. A ima i nekoh koji koriste motor od APEN-ca. Pa bih da im udjem u trag.

Hipija
19-04-10, 12:41
Ovo je lik napravio sebi za par dana masinu.Masina je na auto prikolici.Radi preko kardana na traktoru.Isto se sklapa i rasklapa.Ima pumpu koja vuce vodu i busi sa njom.Slikao sam je i snimao malo u radu.Kad dodjem kuci okacicu slike.

šokac
19-04-10, 23:22
Pozdrav svima !
Evo da vam javim prva iskustva sa bušenjem bunara sa home - made bušilicom,nakon prvog neuspjeha i problema sa pijeskom naopokon je sve dobro proradilo sa novim filterima. Izbušili smo bunar alkaten fi 5/4 18 metara dubine ,test proba izdašnosti 120 l/min ,ukupno potrošeno vode 400 litara za bušenje ,2 m filtera.
Sa bušenjem sam stao kad se pojavio sloj pijeska granulacije oko 1mm ,debljine 1,5 m.
Zahvaljujem BUŠAČU na savjetu ,radio sam kako si reko.

Hipija
20-04-10, 00:48
http://i39.tinypic.com/4ubajc.jpg
http://i42.tinypic.com/15e76ty.jpg
http://i39.tinypic.com/2q06168.jpg

Ovako izgleda masina sto je meni busila bunar!

nemawa
20-04-10, 08:05
Sokac. A kakva ti je ta home made busilica. Sta je pokrece?

šokac
20-04-10, 21:58
Nemawa,to ti je konstrukcija koja stoji na tri cijevi ,na dvije prednje ima nosač hidromotora koji klizi po njima sa točkićima i ide gore -dolje ,hod je 2 metra a šipke su obične colove dužine 1,5 m. Za pogon sam napravio sam hidraulični agregat ,motor 5,5 ks sa hidro- pumpom koji to okreće preko razvodnika lijevo-desno hidro-motor,svu tu konstrukciju napraviš sam sa fleksericom i aparatom za varenje.Trošak ti je samo hidro-motor ,pumpa i motor sa moto-kultivatora 5.5 ili jači.
Ova bušilica kod Hipija je malo komplicirana i robusna ,ja moju vozim u gepeku oktavije.Sutra ću staviti sliku.Pozdrav!

Sale
20-04-10, 22:47
Busač

Imam bunar na 50 m i koristim DMB pumpu 5,5 bara dizel i posle dobrih pola godine zalivanja stalno mi se zapusava filter sa sitnim peskom .Da li tu ima pomoci ili ne . Ili samo duzom eksploatacijom bunara mozda se izgubi taj pesak . Kakvo je tvoje misljenje ?

German hunting terrier | Jagdterrier