Bušenje bunara na njivama

Na koje nacine moze da se crpi voda iz bunara od 2 cola? Da napomenem da ne mogu da koristim struju.
 
Tomos samousisna pumpa je više nego dovoljna, 550l/min, radi na mešavinu, pesak i druge nečistoće joj nemogu ništa, laka za manipulisanje i održavanje. Ja je koristim, zadovoljan sam i svima je preporučujem. Ako nekog interesuje kontakt firme koja ih prodaje neka javi, donose na kućnu adresu. Mislim da ovde kod mene čovek prodaje polovnu.
 
nebojsa je napisao(la):
Tomos samousisna pumpa je više nego dovoljna, 550l/min, radi na mešavinu, pesak i druge nečistoće joj nemogu ništa, laka za manipulisanje i održavanje. Ja je koristim, zadovoljan sam i svima je preporučujem.
To bi bilo savrseno, kolika je cena te pupe? Za ovo 550l/min mi nije jasno jer su mi rekli da bunar od dva cola, daje oko 80 do 100 l/min.
 
pa stavlja se veći 'fi' da ne bi dolazilo do zagušenja, a 80-100 lit/min ti je optimalan protok za dugovečnost bunara. ona Tomos pumpa verovatno ima maksimalan kapacitet od 550 l/min, a ti ne moraš da je upregneš do kraja i bolje da radi na manjem br obrtaja.
 
Ovo 550 l/min je max. kapacitet pumpe. Može biti da je izdašnost bunara mala. Ja sam kod mene probao, doduše kratko oko pola sata, ali ide i 400 l/min. Neznam odakle si ti ali ovde kod mene nema problama sa vodom ako se dobro izbuši bunar. Kada su meni bušili bunar čovek mi je garanrovao bar 200 l/min. a imam i mnogo više.
Što se tiče pumpe ja sam novu platio oko 420 evra po prošlogodišnjem kursu. Ako te interesuje polovna mogu da pitam kolegu pa ti javim.
 
Ni kod mene nemam problema sa vodom, nego moj prijatelj koji bi trebalo da mi busi bunar ima opremu sa kojom moze da busi samo dva cola i kaze da na dva cola ne moze da se postavi nikakva benzinska pupma, vec samo elektricna pumpa ili hidropak (ako sam dobro zapamtio da se tako zove).
 
Hidropak ne može sam da radi, mora pre njega biti pumpa jer on ne vuče vodu, nego povećeva pritisak u odlasku, nešta mora da dovede vodu do njega.
 
Stvarno nemam pojma odakle mu te informacije. Pa ja koristim tu pumpu na bunar od 2 cola i nisam jedini koji ovde tako radi. Moj kolega ima tri bunara, dva su od 2 cola a jedan od fi 75 mm (mislim da je to 3 cola) i za sve koristi istu pumpu. Naravno treba ti odgovarajuća redukcija ali to je najmanji problem. Na ovom bunaru od fi 75 čak nema ni nepovratni ventil (bušili somborci) pa pumpa uvek vuče vodu iznova i sve radi ok.
 
nebojsa je napisao(la):
Stvarno nemam pojma odakle mu te informacije. Pa ja koristim tu pumpu na bunar od 2 cola i nisam jedini koji ovde tako radi. Moj kolega ima tri bunara, dva su od 2 cola a jedan od fi 75 mm (mislim da je to 3 cola) i za sve koristi istu pumpu. Naravno treba ti odgovarajuća redukcija ali to je najmanji problem. Na ovom bunaru od fi 75 čak nema ni nepovratni ventil (bušili somborci) pa pumpa uvek vuče vodu iznova i sve radi ok.
:D

Jer bi mogao jos da mi objasnis sta je nepovratni ventil i za sta sluzi. Mozda sam dosadan ali stvarno se nikada nisam susretao sa ovim.
 
Nepovratni fentil radi na principu klapne. Kad jednom povuces vodu motorom ili rucnom pumpom ne dozvoljava da se voda po zavrsetku rada vrati u bunar.
 
Nisi dosadan, baci pitanje pa ko i kada bude imao vremena neka odgovori, zato služi forum.
Nepovratni ventil služi da spreči oticanje vode iz cevi t.j. da drži vodu pri površini pa kad sledeći put prikopčaš pumpu ona odmah počne da vuče. Ako nemaš nepovratni ventil nivo vode u cevi se spusti pa pumpa mora jedno vreme da radi "na prazno" dok ne povuče t.j. dok ne podigne nivo vode.
 
Sto je kod pumpi i opasno jer ima delova u pumpi koji se hlade vodom pa ako pumpa ne povuce vodu vec radi na suvo moze da crkne pumpa! Ne pise dzabe na pumpi da neradi na suvo duze od 30 sec.
 
Cugi, hidropak je sistem sa pumpom,rezervoarom,presostatom,manometrom. vuce vodu sa 7m i

gura do 5 bara. Sluzi za snabdevanje par domacinstava, nije za njive.
Nepovratni ventil sluzi za drzanje vodenog stuba i pritiska. (hirofor-hidropak)
Centrifugalne pumpe (vecina su takve) nemogu povuci vodu,(osim specijalnih) zato imaju otvor

za nalivanje
 
Ja imam tomosovu samousisnu pumpu, takođe se naliva voda ali samo pri prvom startovanju. Povlači vodu sa 8m (po specifikaciji) ali je mnogo bolje i praktičnije imati nepovratni ventil a i ne košta bog zna koliko.
 
ivanhoe je napisao(la):
Cugi, hidropak je sistem sa pumpom,rezervoarom,presostatom,manometrom. vuce vodu sa 7m i

gura do 5 bara. Sluzi za snabdevanje par domacinstava, nije za njive.

Hidrofor da, ali nisam siguran i za hidropak, njega kod mene koriste na gradskoj instalaciji za povećanje pritiska u kući, za više spratova, i ja sam ga koristio jedno vreme dok je bila loša gradska vod.mreža.
 
Tu tomosovu pumpu sam koristio i sljaka super ali za neki duzi rad ne ( puno trosi ) .
@ nebojsa
Daj ako imas broj tih Somboraca ,da uporedim cene .
Postoji jos jedna varijanta bunara .Prvo se izbusi vecim precnikom (160 mm) nekih 30 metara a onda ako ima potrebe za dublje manjim presekom ( 125) ,tako da bi dobili veci kapacitet samog bunara a i sutra kad stigne struja ko njive moze da se ubaci neka potapajuca pumpa.
 
Pitaću kolegu za tel. pa ću javiti ali mislim da oni nerade toliko velike prečnike.
Što se tiče potrošnje pumpe u pravu si, troši, ali ako nemaš drugo rešenje onda je i to ok. Meni za 3.5-4 sata potroši oko 5 l mešavine ali za to vreme izbaci oko 40 m3 vode. Naravno da je nećeš koristiti za pšenicu i kukuruz a meni se isplati.
 
Nazad
Vrh