Bušenje bunara na njivama

sale nemoj ispod 160 mm precnik
 
mitta je napisao(la):
sale nemoj ispod 160 mm precnik
I ja se slažem. Ako ti treba dubinska pumpa, nikako nemoj škrtariti s promjerom bunara. Ja sam išao na 110 zbog cijene ali i zbog toga što ja mogu direkt da spojim pumpu 4 cola na bunar i vučem vodu. Ako nema vode na dubini od 6 metara, treba ti dubinska pumpa. Nema te pumpe koja će diči vodu s dubine veće od 8 metara, a uvijek ti treba neka rezerva u vodenom stupu.
Kod mene je voda na 5.5 metara i trenutno navodnjavam s pumpom 10 tisuća litara na sat. Kad uključim pumpu, nivo vode se diže za nekih 5 cm, i to je dobro. No nije svuda ista situacija. Znam čovjeka koji ima bunar 48 metara, voda mu je na 27, a kad uključi pumpu, pada na 32. Dakle, nikako ne treba škrtariti kod takve investicije. Ako ti je kakva rijeka u blizini, vjerojatnost da će biti vode je veća.
 
Sad za vikend su mi bili dvojica i skopali bunar od 37 m. Cena 8 e po metru.Madjari.Veoma korektni.Dogovor je bio sa njima da sam ja trazio izmedju 80 i 100 lit. u minuti.Posto oni imaju karte i znaju konfiguraciju tla a ja vec imao bunar od 10 metara i slab dotok vode nekih 20-25 lit. u minuti ( malo za kap po kap) takav je dogovor da ja nista neplacam dok ne dobijem ono sto sam trazio.Nasli su mi drugu vodu na 22 metra ali nije bilo nekih pomaka u kapacitetu pa su nastavili dalje. Na 37 metara sljunak i dobar sloj ,probali pumpu sve ok.Precnik 2 cola creva i stavili sito od 4 metra.
A sto se tice drugog ozbiljnijeg bunara gde mi treba min.500 lit. u minuti, oni su predlozili da iskopaju manji precnik 50 do prve vode pa onda mogu da tacnije da kazu sta mogu ocekivati na tom zemljistu i kakav je njihov predlog.Daju predloge i za pumpu.Proverio sam ih ok su pumpe i cene.
 
Zaboravih telefone. Covek koji je glavni zove se Keseg Nandor on je vlasnik firme i ima 3 ili 4 ekipe ljudi koji kopaju za njega bunare.Trenutno su u Sremu dve ekipe. Nandor 063/52-84-18 .
Rucno na busilicu buse do 3 cola , sa kamionom do 125 mm.
 
@ mitta

Milslim da mi nece trebati toliki precnik posto necu zalivati sa potapajucom pumpom nego dizel Slap 800 ili 1000.
Nemam struje na njivi a stalno da nosim agregat i pumpu sa sobom bas ne ide.A ako nisi tamo kao ja sto nisam opeljese te za cas.Tako da ce definitivno biti dizelka u gepek i zalivam kad hocu.A madjari su mi ponudili jos jedno resenje ako ne dobijem kapacitet koliki mi odgovara da izbusim vise bunara ali ne manje od 6 metara udaljen jedan od drugog u onda spojim u jednu cev i u pumpu.To nije lose za kapacitet ali za moj dzep jeste posto ti se to racuna kao da kopas jos jedan . Udavio sam vas sa bunarima :bravo:. ako sam nesto zaboravio pitajte.
 
Zavisi od kolicine vode ,od parcele ,sta zalivas? Kod mene je kap po kap ,pa cu morati jedan ali vredan bunar i vise sekcija za zalivanje .Mislim da cu moci odjednom zalivati oko 2 ha.Fora je i u pritisku koji daje pumpa .Za zalivanje kap po kap ne smes staviti jaku pumpu da ne bih kapljaci izleteli. Opet sve zavisi sta zelis zalivati i kojim sistemom.
 
2 njive sam kupio s iskopanim bunarima, al' ne znam šta bi' s njima...
nemam vremena za povrće a za ratarske kulture :nono: kanda je neisplativo...
 
tarana je napisao(la):
2 njive sam kupio s iskopanim bunarima, al' ne znam šta bi' s njima...
nemam vremena za povrće a za ratarske kulture :nono: kanda je neisplativo...

Krompir Bato , posla malo visae nego na Kukuruzu a love 3x i vise
 
tarana je napisao(la):

Kao prvo kvantas , a posle toga videcemo kada ima sta da se proda nadje se kupac , ja sm tako radio do bombardovanja , zatim sam imao pauzu opravdanu (splet nesrecnih desavanja u porodici , ostao bez oba roditelja) a od ove godine planiram ponovo da krenem sa Krompirom , ako te nesto zanima slobodno pitaj
 
@ kombajner

Mislim da bi ti bio prvi pionir u zalivanju zita kap po kap.Nisam cuo da je neko to radio ,mozda zato sto onda ne bi zito skupljao kombajnom nego bi ga morao seci motornom testerom. :haha:
 
Да ли је сазнао неко да ли треба дозвола за бушење? :sta: .
 
Sale je napisao(la):
Milslim da mi nece trebati toliki precnik posto necu zalivati sa potapajucom pumpom nego dizel Slap 800 ili 1000.

Nisam najbolje shvatio, da li sa precnikom od dva cola koristis dizel pumpu Slap 800 ili 1000?
 
@Ilijat

Nisi dobro shvatio.Precnik bunara koji treba da izbusim ( koji sam ja zamislio ) je 125 mm i na taj precnik Slap 800 ili 1000. Ali sto vise pricam sa ljudima koji se razumeju u bunare svi me ubedjuju u veci precnik 150 -160 mm .Razlika je mozda mala u mm ali je u ceni skuplje 2.5 x ( busenje ) . Veci precnik iz razloga sto cu nekada dobiti struju na tom placu pa je bolje spustiti potapajucu pumpu . Dilema velika.
 
Meni su bušili temerinci, doktori za te stvari. Poznaju teren ko svoj džep. Tačno znaju slojeve i dokle treba da idu. Došla njih dvojica i za dva sata sve gotovo. Kolegi bušili neki somborci i nije zadovoljan. Moj bunar je 2 cola na 28m. Platio sam 7e po metru, sve njihovo, dobio sam i ručnu pumpu i nepovratni ventil. Inače taj nepovratni ventil rešava problem oko vodenog stuba.
 
Nazad
Vrh