PDA

View Full Version : Bušenje bunara na njivama

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3

nemawa
20-04-10, 23:34
Sokac. A jel ti to radis i drugima ili samo za sebe. I za koliko para bi busio. Ja sam na brdu i nem pojma koliko duboko mora da se ide. A i ima svega u zemlji. Da li bi se usudio da probas da kopas u Sr. Karlovcima. Jeste malo podalje od Osijka... ali bi ti platio put. Ili da mi postavis neke crteze i slike... pa da probam sam da naprvim.

Bušač
21-04-10, 23:14
Zdravo Sale !
Ovako nemogu ti tačno reći šta je razlog peskarenja , ali probaću nekoliko stvari da ti predlažem...
Prvo bi trebalo znati po kojem principu ti radi bunar?
Da li ja bunar sa sitom?
Ako jeste , onda razlog je da oko sita nije postavljen granulacija , ako je postavljen onda nije dobro napravljen.
Najverovatnije vodonosnom horizontu ima i sitan , i krupan pesak i taj sitan prođe kroz sito.
Može da se proba sa kompresorom povećavati kapacitet ,ali više vredi nagurati bunar sa čistom vodom , a onda isprati sa kompresorom..
Ako sitan pesak sešće u sito smanjiće se kapacitet bunara , i taložiće se u sito.
Ako slučajno bunar nije sa filterom onda drugi razlog...
Trebaće više podataka za pomoć.
Pozdrav.

dzionik
22-04-10, 03:55
Bušač imam i ja jedno pitanje.
Imam bunar fi deset il dvanest cm,dubine sto metara, nivo vode na četrdeset a pumpa na šezdeset metara.
Zadnjih par puta kad sam vadio pumpu zbog čišćenja primetio sam da teško ide i gore i dole na nivou vode kao da ima nešto što pliva i to bar pola metra visine. Inače su postavljene metalne cevi do kamena, ne znam na kojoj je to dubini.
Šta bi to moglo da bude i kakav sistem kompresovanja, da li uopšte mogu sa malim kompresorom od 300l\min da to uradim ili mora veći??
Slagao sam, nije jedno pitanje :-)

savoris
22-04-10, 09:00
Nemawa,to ti je konstrukcija koja stoji na tri cijevi ,na dvije prednje ima nosač hidromotora koji klizi po njima sa točkićima i ide gore -dolje ,hod je 2 metra a šipke su obične colove dužine 1,5 m. Za pogon sam napravio sam hidraulični agregat ,motor 5,5 ks sa hidro- pumpom koji to okreće preko razvodnika lijevo-desno hidro-motor,svu tu konstrukciju napraviš sam sa fleksericom i aparatom za varenje.Trošak ti je samo hidro-motor ,pumpa i motor sa moto-kultivatora 5.5 ili jači.
Ova bušilica kod Hipija je malo komplicirana i robusna ,ja moju vozim u gepeku oktavije.Sutra ću staviti sliku.Pozdrav!

gdje su slike ^-^
ja nabavio hidromotor i planiram da ga postavim na viljuskar i samo spustam , hod viljuskara 3 metra , na traktoru imam hidropogon , malo brusilice aparata za varenje i guzice
ima da busim kao kasetna bomba da je pala :lol:

kojom brzinom se okrece svrdlo ?

pop
22-04-10, 09:10
Bušač,
kod mene je sličan problem kao kod Saleta samo što kod mene u naletima dolazi jako sitan pesak ljubičasto-plave boje bukvalno je sitan kao prašina i vodu jako zamuti i posle par minuta rada voda se izbistri i traje nekoliko nedelja da bi onda opet došao taj sitan pesak. Bunar mi je 3" sa metalnim sitom video sam kada su spuštali cevi ne znam koji je kalibar tog sita ali mislim da je ovaj pesak dosta sitniji i da sito ne može da ga zadrži. Sama pojava je interesantna znači bude po nedelju dve čista voda bez peska i onda se zamuti ali posle par minuta se razbistri. Da li je ovom bunaru polako kraj ili ima neka caka koju ne znamo. >:({

savoris
22-04-10, 20:57
:D sokac , svaka cast na jednostavnosti
ima li ovaj hidromotor dovoljno snage i kojom brzinom se vrti , kako ti izgleda buseca glava i koliko vode je dovoljno za busenje , mislim koja pumpa i koji protok vode je dovoljan za nesmetan rad

Bušač
22-04-10, 23:37
Zdravo zdionik !
Čudesan je taj bunar ako statički nivo je na 40m!
Shvatam da je teško izvući pumpu sa 60m , i ovako je teško , ne sa 60m!
Neznam šta može da bude ,nije slučajno ulje od motora sa dub. pumpe?
Ako bunar konstruisan od gvozdene cevi ,što kažeš pojma nemam šta je!
Izvini , ali neznam.

Post je spojen: 1271973109________________________________________ _________
Zdravo Pop!
Nikad nije kraj za bunar!
Ako voda u bunaru ZAMUTI onda to nije pesak nego GLINA !
Neznam koji je bio metoda bušenja kod tebe , ali ako sito su stavili naknadno , ne zajedno sa bun.konstrukcijom , onda postoji mogućnost da između matične kolone i sita povuče glinu.
Ako odjednom spušten onda ili granulacija nestručno stavljena(nije koncentrično),ili nisu napravili na gornjem delu vodonosnog horizonta tkzv. tampon od gline.
Dali ovo se pojavi posle startovanja pumpe , ili u toku navodnjavanja?
Treba videti u flaši šta je(dali glina ili " puder" pesak)-glina tako izgleda u vodi kao prašina.
Pozdrav.

nebojsa
23-04-10, 08:36
@ Bušač

Nisam se uključivao u raspravu ali pratim temu redovno. Rakao si gore "Nikad nije kraj za bunar" pa me to navelo da te i ja pitam u vezi toga. Dakle da li bunar stvarno ima vek trajanja kao što se priča? Ja imam bunar bušen na 28 m fi 63 mm, postavljene su one bele plastične cevi (gore redukovano na fi 50 i stavljen nepovratni ventil) i dole filter 8 m i okolo nasuta frakcija. Ovo je treća godina i nemam nikakvih problema sa njim. Od prvog dana nemam peska u vodi i filter nemoram da čistim skoro uopšte dok kolega non-stop ima peska u vodi i pri svakom navodnjavanju mora prvo da izvlači vodu 10-15 min pa tek onda da pusti u sistem. Ili sam ja imao sreće ili je majstor znao svoj posao :lol:

Ima li nešto što bi trebali da uradimo kako bi nam bunar i dalje dobro funkcionisao, nešto kao "redovno održavanje"?

dzionik
23-04-10, 08:43
Ne da je teško nego ledja samo pucaju, svaki put se meračim da napravim neki čekrk.
Da znaš da je jedna pumpa izgorela i ostavila ulje unutra, to tako teško ide da prosto moram da je poguram dole kad spuštam pumpu. Dal je moguće da mu ulje toliko smeta?

Šta kažeš za kompresovanje??

Taj bunar je iza Avale gde je poznat bezvodni kraj i površinski bunari obično presuše leti ili imaju malo vode. Mislim da je kamen na tredeset i nekom metru jer mi tu uvek zapne pumpa kad je vadim.

pop
23-04-10, 10:12
@Bušač

konstrukciju i sito (ako misliš na plastične cevi ) su zajedno stavili u rupu koju su predhodno izbušili bunar je dubine oko 27 metara, radi već oko 7 godina i zimus se pojavio ovaj pesak nije ga bilo pre ne verujem da je glina(ne razmazuje se na dodir) to je pre jako sitan pesak pošto su krisatli vidljivi okom i taloži se na dnu kante kao prašina uostalom kada se ponovo pojavi slikacu ga pa cu okaciti slike. Sito sam video bilo je boje metala (pocinkovano) i izgledalo je kao mreža za komarce koja je više puta umotana oko cevi. Ne znam da li da probam da ostavim ceo dan vodu da izvlači iz bunara možda se dole pročisti nemam blage veze šta da radim Bojim se samo da mi ova pojava ne ošteti pumpu

Sale
23-04-10, 12:10
@Busac

Bunar je 50 m , 320 mm burgijom busen zaronjena cev fi 160mm sito je stavljeno na osnovu majstorove tehnike vodonosnih slojeva . Granulacija je sipana ( davno je bilo mislim da je bila dvojka ) i to podosta . Sito je stavljeno ali koje to neznam . Sa kolicinom vode sam zadovoljan (600-700 lit. /min. ) ,nivo vode ne opada puno kad ukljucim dizel DBM ali kao i na svakom pocetku zalivanja moram prvo 10 min . da pustim vodu da istece pa onda u sistem i onda na svakih 20-30 min. cistim filter od sitnog ali bas sitnog peska . Na pocetku sam prihvatio majstorovu sugestiju da mora da se ocisti od sitnog peska i da ce se vremenom to izgubiti ali sada mi se cini da cu uvek imati taj problem. Da li ima bilo kakve pomoci ?

šokac
23-04-10, 20:53
Savoris,hidromotor ima dosta snage ,imam dlijeta 100mm,150 i 200mm motor radi na pola gasa na agregatu ,tlak ulja je 25 bara isa tim tlakom radim sve i malo i veliko dlijeto a maksimum je 100 bara full gas .Za ispiranje honda-pumpa 500/min na leru.
Danas izbušio jedan na 22 metra 600 litara za kompletno bušenje fi 100mm.
Ako to postaviš na viljuškar biće dobra stvar ,ako ovo tjera 5,5 ks ( ti nećeš ni morat palit traktor samo to nasloni na njega :D)

Bušač
23-04-10, 21:09
Nebojša !
Kod dobro napravljenog bunara nema "održavanja" !
Ako nemaš peska to je dobro i za pumpu i za tebe ! :D
Samo onda počinje problem kad se pojavi pesak.
Ako bunar počinje da se peskara onda prevuče kroz sito taj pesak , i polako ga začepi.
To se primećuje poput smanjenja kapaciteta .
Peska ima onda kad je bunar napravjen sa sitom koji ne odgovara za taj pesak , a majstor ima samo takav , i napraviće ti bunar...
Da kažem SRCE bunara je sito , a srce sita je GRANULACIJA!!!
Granulat nora jako pažljivo da se sipa , pošto ako nije koncentrično sipan oko cevi , onda možda sa jedne strane cevi ima 100 mm , a sa druge strane 30!
Gde ima manje tamo će da uđe pesak!
Kod tebe sigurno dobro su napravili.
Samo koristi bunar ,neće mu ništa , dok ne bude peska !
Pozdrav >:D

šokac
23-04-10, 21:17
Ja sam ljudi tako prvi bunar zeznio ,izvuko iz njega 50 litara i zapunio se do kraja pijeskom ,nije valjalo ni sito ni granulacija,uzalud trud i muka.
MOžda ću se moć zvat majstorom nakon sto bunara!!

Bušač
23-04-10, 21:22
Zdionik!
Ulje uopšte nesmeta , mora da ima neki drugi razlog što je tako teško uđe pumpa...
Ako bunar je od čeličnih cevi nije deformisan sigurno.
Za ispiranje , samo jedan stvar.
Takav bunar se kompresira sa mammuth sistemom.
što znači treba da uguraš cevi npr. fi 50 i pored još cev za vazduh od pola coli.
vazduh treba da uđe u fi 50 sa donje strane i to treba da se spušta grubo na nivo pumpe!
Običan kompresor neće vodu da podigne sa 40 met. sigurno !
Za ispiranje treba neki industrijski kompresor većeg kapaciteta.

Post je spojen: 1272051391________________________________________ _________
Pop !
Ako ti bunar stalno peskara bolje da prikačiš na to neki kompresor pa da probaš tako.
Više će izvući nego pumpa , i štitiš pumpu od peska.
Eventualno ako jako sitan pesak , onda netreba bojiti od oštećenja , dok malo ima u vodi...
Sito mi je malo sumnjivo ,pošto tkzv.bunarski filteri se namotavaju SAMO JEDANPUT oko perforacije ! :<<>
Zato se proizvodi u više tipa i gustine mreže , za određeni pesak!

nebojsa
23-04-10, 21:45
@ Bušač

Hvala na odgovoru. Znači kod kolege je verovatno u pitanju sito. Koliko bi pomoglo da se u cev fi 75 ubaci manja, recimo fi 50 sa bolje odrađenim filterom?
Meni je bunar bušila ekipa iz Temerina a temerincim su po tome poznati :D

Bušač
23-04-10, 21:48
Sale !
To je ozbiljan bunar , ali problem je o tome da najverovatnije u bunaru ina više "vodozahvata".
Na više mesto je stavljen filter!-možda gresim !
Ali ako stavljen isti tip (gustina) filtera a možda negde ima sitniji pesak , onda razlog peskarenja je tamo.
Ili možda cevi nisu stavljeni u sred bušotine pa granulat nije dobro leglo oko filtera.
>:D

Post je spojen: 1272020081________________________________________ _________
Nebojša , stvarno sam rekao da bunaru nikad kraj , a tako biće !
Tako nemože da se popravi bunar , pošto taj pesak ili će proći i kroz sito ili ga zabetonira , i neće imati kapacitet skoro ništa...
Takav bunar sam već probao popraviti , uspeli smo zaustaviti pesak , samo kapacitet se smanjilo skoro na pola !-ali bez peska!!! :D
::lose::

Post je spojen: 1272052554________________________________________ _________
Možda Šuranji? ::svaka cast::

dzionik
24-04-10, 09:21
Hvala na odgovorima Bušač, pretpostavio sad da to neće ići ali sam svakako hteo da probam, uštedeo si mi puno rada.

nebojsa
24-04-10, 10:19
@ Bušač

Ma ti sve znaš. Tačno tako Robert mi je bušio >:({

dzionik
24-04-10, 10:51
Iskusan čovek i hoće da pomogne, svaka čast!!!

pop
24-04-10, 13:50
@Bušač

Hvala na savetu, molim te samo mi pojasni šta je to "kompresor" da li je to klasičan kompresor za vazduh ili nešto drugo i na koju foru da ga zakačim na bunar (ko ne zna taj pita) pozdrav.

dzionik
24-04-10, 14:01
Mamut pumpa radi na principu vazduha koji sa mehurovima diže i vodu gore, znači u pitanju je kompresor za vazduh. Slična stvar postoji na spoljnim filterima za vodu na akvarijumima, staklena cev ukoju na donjem delu ulazi cevčića koja ubacuje vazduh koji diže vodu gore do kolena koje je odvodi dalje. Vrlo jednostavan sistem stim što prave mamut pumpe imaju dole komoru sa suženjem koje povećava pritisak.
E sad kako to sve izvesti na bunaru...

šokac
05-05-10, 19:45
hej,ljudi jel radite šta?

savoris
05-05-10, 20:32
ja nista oko ovoga , trenutno samo razradjujem planove u mojoj glavusi :D

šokac
05-05-10, 21:23
I ja sam probo razne varijante , ovo je peta serija modela ,zasad radi dobro

Bušač
09-05-10, 22:16
Zdravo ljudi !!!

Nešto tanko se divani ovde...
Ne treba navodnjavati ?
Pozdrav svima vama.

peto1
09-05-10, 22:26
Trebaa ali da se odvodnjava dali busis i takve bunare koji sluze za odvodnjavanje. A posle kad zatreba moze i da navodnjava.

Hipija
10-05-10, 13:00
Gde ima da se uzme usisno crevo i vatrogasne spojke?Bio sam u jednoj radnji i covek mi napravi predracun na 11000 din,to mi je nesto puno para {"{":.

Imam par pitanja.Bunar mi je f90,pumpa mi ima ulaz i izlaz f75,a glavni vod je okiten f63.E sad kako da resim povezivanje bunar-pupma,pumpa-glavni vod?Iz zemlje mi izlazi samo plasticna cev f90(spoljni precnik).Da li moze da uzmem usisno crevo f75 jedno 6 metara i da ga samo spustim u bunar(voda mi je na 2 metra) ili moram na tu plasticnu cev da pravim nekakve navoje i reducire pa da onda povezujem?Inace hocu da mi bude sve na vatrogasnim spojkama da mogu lako da skinem pumpu posto cu je svaki put skidati i nositi kuci.

meshter
12-05-10, 21:48
Ovaj bunar je busen pre 15 do 20 godina, dubine je 20 ili 21 metar i cevi su plasticne precnika 50 mm. Kapacitet bunara je 150 litara u minuti i koristim hondinu pumpu od 2 cola sa pogonom na elektro motor snage 1.1 kW.

http://i39.tinypic.com/1zlgf0g.jpg

Bušač
13-05-10, 21:46
Vatrogasne stvari ima da se kupuje u Subotici,firma se zove" Previ",bavi se sa takvim stvarima,ali najbolje rešenje kad odeš na vašar negde,i da kupiš tamo. Ja često lutam po vašarima,i vidim da ima takve spojke. Sa un.navojem od 2" ,par košta oko 1000 dinara,što nije skupo.
Usisno crevo isto sam video,za cenu nemogu ti ništa konkretno reći.
Svakako ti gl.vod ako je od fi63,onda najlakše da kreneš sa vatr.spojkama...
Pozdrav! >:D

Borovnicarka
16-05-10, 09:13
Pozdrav svima
Moze li mi neko pomoci da nadjem dobre busace bunara,potreban mi je dubinski bunar za navodnjavanje kap po kap...
Pozdrav i hvala

pop
18-05-10, 14:13
evo ti dobar bušač iznad tebe

Borovnicarka
18-05-10, 17:31
Ima busaca mnogo,samo sto slabo pronalaze vodu.Treba mi neko ko ce da pronadje dovoljnu kolicinu vode za navodnjavanje nekih 3.5 h.Inace bunar treba da se busi u okolini Arandjelovca.Ako neko ima broj tel. proverenih majstora neka mi napise,hitno mi je.
Pozdrav i hvala...

Bušač
19-05-10, 22:05
Zdravo ljudi !
Hvala vam što ste ponudili meni posao,ali zato nisam se reagovao na poruku odmah,pošto trenutno nisam u mogućnosti da prihvatim taj bunar.
Razlog , što smo dosta zauzeti (hvala Bogu),i nešto lokacija me ne odgovara. Prvo zbog daljine,drugi što prema podacima dosta problematično je bušenje na tom mestu !
Osnovna formacija vodonepropusnih slojeva na 70-85 m je GRANIT-kao mermer. Ima sloj od50-200 cm,zavisi gde.
Ali konačna dubina mora da bude između 130-165 met.-ako oće ozbiljan bunar,gde ima garant. 600 lit/min !
>:D

pop
19-05-10, 22:21
meni je prekjuče crkla turbina na pumpi majstor kaže da je od sitnog peska bunar mi je na izdisaju tako da se uskoro družimo @bušač samo da pribavim ::novac::

Borovnicarka
19-05-10, 23:28
@ Busac
Ozbiljan bunar i trebam.Mada...mislim da 600lit/min tesko da moze da ima na tom terenu,dovoljno je i pola od toga.Daljina je najmanji problem,sta je par stotina eura za gorivo,naspram posla od vise hiljada eura,problematican teren,takodje nije problem ako imate dobre masine-alate za busenje svih materijala,jedino je problem termin.
Ako ste zainteresovani za posao,napisite mi kada imate slobodan termin,kakvi su vasi uslovi rada,koja je cena,koja je zagarantovana kolicina vode,...
Pozdrav

dzionik
20-05-10, 08:31
Zar nije to zaštićeno vodno područje?? Malo je grehota koristiti takvu vodu za zalivanje.

Bušač
20-05-10, 23:07
Jeste zaštićeno , ne samo zbog vodonosnog horizonta,plus tamo je Knjaz...
Za bunar koji se buši na tom području OBAVEZNA je rudarska dozvola za bušenje bunara.
Jednostavno nebi bušio mermer , kad ima da se buši pesak i glina.
Ali prema podacima terenska konfiguracija je takva , da nema sloja koji ima izdašnost preko 30-50 lit/min. Zato mora da bude ta dubina.
Neverujem da nema sposobnih majstora tamo. Treba samo raspitati,i obavezno tražiti referenciju. :D

nebojsa
21-05-10, 00:05
@ Busac

Verujem da ste radili u mojoj okolini pa me zanima na koju dubinu se buši bunar na "gornjem terenu" t.j. na Telečkoj visoravni i koji fi? Koliko bi takav jedan bunar koštao? Kula delom leži na Telečkoj a delom na aluvijumu tzv "donji teren". Na "donjem terenu" nije problem izbušiti bunar ali na "gornjem" nije baš ni lako. Zanima me čisto neka okvirna cena da vidim da li da uopšte razmišljam o tom poduhvatu.

dzionik
21-05-10, 08:35
Crni Nebojša imaš poplavu a tražiš vodu ili misliš da te ne strefi jos i suša pored svega.

Golub
21-05-10, 08:43
Jeste zaštićeno , ne samo zbog vodonosnog horizonta,plus tamo je Knjaz...
Za bunar koji se buši na tom području OBAVEZNA je rudarska dozvola za bušenje bunara.
Jednostavno nebi bušio mermer , kad ima da se buši pesak i glina.
Ali prema podacima terenska konfiguracija je takva , da nema sloja koji ima izdašnost preko 30-50 lit/min. Zato mora da bude ta dubina.
Neverujem da nema sposobnih majstora tamo. Treba samo raspitati,i obavezno tražiti referenciju. :D

Jel znaš da mi kaže kakav je kvalitet vode za piće jer voda prolazi groz granit (spiranje granita)

nebojsa
21-05-10, 11:44
@ dzionik
Pa stvarno izgleda (tragi)komično :lol: Tako je to kod nas u Kuli. Donji teren ima visoku podzemnu vodu i u ovakim godinama to je problem. Na gornjem terenu čest problem je suša ali je u ovakim godinama dobro. Ko bi nama ugodio :lol:

Bušač
21-05-10, 21:53
Zdravo Golub !
Nešto si pogrešno shvatio. Voda nikako neće kroz granit,pošto granit je vodonepropusni materijal !
Nalazi se u glini,kao jedna ploča negde od 70-90 met.
Ali konačna dubina bunara oko Aranđelovca je od 130-160m , što znači da je negde na sred bušotine je !
Njegovo bušenje,je dosta problematično. Bez tkzv. SRŽNIH cevi malo da je nemoguće. To je dijamantski alat,dosta je skup i problematična je nabavka.
Znači kvalitet vode nikako nema veze sa slojevima koje se nalaze iznad nje!!!
Pozdrav. >:D

Post je spojen: 1274472128________________________________________ _________
Zdravo Nebojša !
Nećeš da veruješ,ali nažalost NIKAD nisam radio na tvom terenu,i podataka nema nešto puno.
Neznam šta je razlog da nas niko nije zvao,ali mislim da imate najverovatnije dobre bunardžije tamo !
Probaću potražiti podatke sa gornjeg dela terena.
Pozdrav.

šokac
01-06-10, 20:18
Bušač
može jedno pitanje ,kako bušiti direktnom metodom slojeve sa šljunkom
da objasnim pobliže ,na 7 metru se pojavio šljunak granulacije 1-3 cm ,pumpa je iznosila samo sitniji uz pokoji veliki,dlijeto probuši samo pola metra i pojavi se velika torzija uz gubitak cirkulacije (stalno se zarušava ) pa sam odusto
Mislim da bi sa bušenjem trebo odmah i spuštati kolonu (kako to izvesti) moje mišljenje,nisam koristio isplaku za ispiranje

Bušač
12-06-10, 22:55
Šokac
Izvini ,ali dosta sam zauzet,i nemam vremena za odmor na internetu.
Bušenje šljunka...
To najbolje izvesti sa zaštitnim cevima,tako da u to bušiš!!
Šljunak treba izvaditi,na bilo koji način,najjednostavnije sa spiralom,a istovremenski spuštati cevi.
Cevi bi trebalo koristiti metalne,a kad završiš bušotinu,onda ih izvadiš.
Tako to,znači sa isplakom teško ćeš moći,jedino na suvo. ::namigivanje::

šokac
12-06-10, 23:37
Hvala !!! i puno uspješnog posla!

worm
17-06-10, 21:54
Busac ,koju si skolu zavrsio ,ako nije tajna, kad se tako razumes u busenje

Bušač
19-06-10, 19:36
Nije tajna , školu sam završio u Beogradu na Rudarsko-geološkom fakultetu , po diplomi sam
GEO BUŠAČ !

zed
15-07-10, 12:19
hondina pumpa wb 30. 1100l U min a mozes je i podesiti 46000 din tako da tomos je skupa varijanta ako je 420e pozzz >:({

sasap
29-08-10, 23:31
Pozdrav forumasima,
procitao sam prethodne strane i mislim da imate dovoljno iskustava da mi pomognete. Naime, u okolini Indjije sam kupio zemlju koja je imala stari kopani bunar koji nije imao vode. Covek mi je produbio bunar jos 6 metara i ubacio betonske prstenove fi800mm. Problem nastaje kada sam otkrio da prstenovi nisu lepo uklopljeni i da je separat koji je sipan oko njih zavrsio unutar bunara i zatrpao mi tri metra vodenog stuba. Sada imam tri metra vodenog stuba i potapajuca pumpa Espa presusi bunar za 20min. Pitanje glasi: Kako moze da se dobije bolji dotok ili izdasnost bunara? Da li moze da se busi manjim precnikom kroz postojece prstenove? Da li ce se povecati dotok ako se betonski prstenovi izbuse na vise mesta?
Hvala i pozdrav.

Dobar dan i dobrodošli na Poljoinfo.Po kućnom pravilu foruma treba da se predstavite u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/.

Sale
30-08-10, 13:50
www.srbijabunar.com

Ovaj sajt izgleda odlican i sve sto je napisano je ok . Ali bojim se da cena jednog takvog burana koji Vi radite ( pretpostavljam posto se na sajtu nalazi djordje k. da ste to vi ) kosta jedno malo bogatstvo . Mozda gresim .
Ja nisam uspeo da vidim cenu na sajtu ali pretpostavljam da cete nam reci koliko po metru busi Vasa firma i u kojim dimenzijama cevi .

Bibliotekar
30-08-10, 16:25
Manje je poznato da je austrougarska vojska imala posebnu formaciju stručnjaka za pronalaženje VODE na terenu gde su boravile jedinice njine vojske.

Mislim da je uputno pročitati sledeći inženjerski dokument:
~ Jurdana Stanko - Rašlje i visak života (http://www.4shared.com/document/-2T_WPYA/Jurdana_Stanko_-_Raslje_i_visa.html) (pdf, 3.2 MB)

Linkovi za savremeno bušenje bunara:
~ Bušenje bunara (http://www.portal-srbija.com/gradjevinarstvo/izgradnja/busenje-bunara)

lipolistanac
06-10-10, 19:23
pozdrav forumasi. >:D zivim u macvi i bavim se rasadnicarstvom pa kanim busiti bunar za sistem kap po kap. zanima me ko bi to mogao da uradi za koje novce i koji precnik.u okolini njive nema bunara koji bi mogao biti orjentir koliko do vode ima ali cenim da je izmedju 20 i 30 m. hvala unapred. >:({

Isto važi i za vas.Dobar dan i dobrodošli na Poljoinfo.Po kućnom pravilu foruma treba da se predstavite u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/.

skal
16-10-10, 17:42
Pozdrav svima sad jedno zagonetno pitanje,nalazim se u Padini.opstina kovacica i tu sam jedini koji ima bunar tj 2 jedan nije trenutno u funkciji dali mozete pogoditi na kojoj je dubini moj bunar ,kostao me blizu 2000eu.posto sam imao muke sa prvim koji je precnika 50mm,busio sam drugi fi 240mm,staticki nivo vode je 15met.

Bušač
24-10-10, 20:21
Zdravo !
To samo zna onaj , ko ti je izbušio !! Nisi dobio nikakakvu dokumentaciju za te pare? ::lose::
Koji ti je kapacitet iz bunara?-možda tako potrefim nešto,pošto imam podatke sa terena,ali...
Pozdrav !

Borovnicarka
08-11-10, 09:48
Pozdrav svima...
Hitno mi je potrebna pomoc...
Ako neko zna nekog dobrog bunardziju,molim da mi napise,mozda znate nekog za koga ja nisam cula,a mozda ce hteti da dodje da busi bunar kod mene.Zvala sam svakog za koga sam cula.
Ne mogu da verujem,bunardzije treba moliti da dodju,rade i zarade novac.Niko nece da dodje,sve nesto odlazu,neckaju se itd...(a zemlja u krizi,kao nema posla)
Pomozite mi ,molim vas...
Hvala

peto1
08-11-10, 09:55
Eto ti adresa bunardija:

http://www.portal-srbija.com/gradjevinarstvo/izgradnja/busenje-bunara

Tri poruke ispod tvog posta samo da ljudi i citaju forum a ne samo da traze informacije. ":":{ ":":{

Borovnicarka
09-11-10, 10:14
Zahvaljujem vam se,od srca,na adresi ali da od njih ima vajde, ne bih ni pitala za bunardzije.Svi su zvati(davno jos)i nece da rade.Ovi iz Vojvodine nece ni da pomisle a kamoli da dodju.
Citam ja forum,ali pitah za dobrog bunardziju,koji hoce da radi,tako da ne vidim problem u tome sto pitah...

peto1
09-11-10, 10:29
Bar smo pkusali da pomognemo, ako ne da rade E tu vec nismo nadlezni. Valjda su se nakopali para pa im se ne radi.

tibor
09-11-10, 21:29
Bar smo pkusali da pomognemo, ako ne da rade E tu vec nismo nadlezni. Valjda su se nakopali para pa im se ne radi.

Sumnjam da su nakopali para,nešto drugo je u pitanju,(mislim na teren)

peto1
09-11-10, 21:40
Zar u Arandelovcu nije niko busio bunar pa da se raspitas ko im je busio sigurno da ima samo treba traziti.

tamara1611
26-11-10, 23:16
Najaci covek za busenje bunara je iz Temerina,ako nekoga interesuje nek se javi na pp

Bušač
01-12-10, 13:07
Najaci covek za busenje bunara je iz Temerina,ako nekoga interesuje nek se javi na pp

Ne kažem da nisu dobri , ali to znam da nisu najjači...
Radili su kod tebe? Ako nije tajna koji bunar su bušili? (dubina,prečnik bušotine)
Pozz !

nebojsa
01-12-10, 13:26
@ Bušač

Druže, ima li kakvih informacija o gornjem terenu kulskog atara što smo pričali onomad?

mladen87
01-12-10, 13:57
od mog kuma kum se bavi busenjem bunara!ima dve masine,jedna za male precnike,ne znam max dubinu a druga za suvo busenje,max precnik 120cm i onda spusta u tu rupu betonske kolone!namontirane su na TAM-ove 110!kada busi bunar prvo dodje neki tip sa fakulteta iz ns i sa sondom meri na kojoj dubini se nalazi voda i koja kolicina!onda buse sa nekom tankom burgijom da ispitaju pa tek onda buse pravi bunar!taj strucnjak garantuje za dubinu i kolicinu vode! ako nekog interesuje nek se javi!

Bušač
01-12-10, 15:06
@ Bušač

Druže, ima li kakvih informacija o gornjem terenu kulskog atara što smo pričali onomad?

Zdravo !
Podatke imam sa Crvenke , pošto tamo smo bušili nedavno.
Imam litološki profil kompletan do 138m ! Prvi bolji vodonosni sloj se nalazi između -60,0 do-74,5met.
Pre tog sloja su peskovi slabo zaglinjeni...(-37,4 do-39,5m)
Kapacitet iz ovog bunara je 400 lit/min, statički nivo -15,8m , temperatura vode 14,27 oC.

skal
17-12-10, 12:47
@bušač..pravo dati kazem neznam tačno koja je izdašnost bunara jedino što znam da imam potapajuću pumpu od 1.5kw--10.6A--i protok na dubini od 30 met 150lit.prva voda 75-90met.sito 10met.to ti mogu reći o mom bunaru mada dobro bimi došla i malo veća pumpa ,a kolka je izdašnost bunara nemam pojma,zmam da radi bez problema,

nebojsa
17-12-10, 23:53
@ Bušač

Hvala za informaciju. Pretpostavljam da je i za Kulu slično kad je gornji teren u pitanju. Mada ne mora da znači. Koliko orijentaciono košta takav jedan bunar?

Bušač
20-12-10, 09:59
@ skal

Ako te interesuje pumpa , mogu ti pomoći ! Treba videti dinamički nivo u bunaru , tj.kada pumpa startuje , i izmeriti depresiju .(- m)
Poput toga može orienaciono izračunati kapacitet bunara.
Ako pumpa od 4" , imamo od 100-420 lit/min , 1,1- 7,5kw ! Potisni vod od 5/4 - 2 "
Pozdrav

Post je spojen: 1292836256________________________________________ _________
@ nebojša

Ne mora znači , ali grubo to je to !

Bunar je ucevljen sa prečnikom 125 mm , a filterska konstrukcija fi 90 mm .
To košta (bez pumpe) 2500 eu, sa garancijom izdašnosti od 300 lit/min!
Ako si zainteresovan tu smo !

Pozz!

skal
20-12-10, 11:56
bušač@pumpa je 4" a izlaz 2" to znam dabi trebo da izmerim kolko opadne voda kad pokrenem pumpu al nikad nisam,još ovu godinu moram raditi s ovom a za dalje ću videti .inače sve to sam saznao u zrenjaninskom vodovodu oni sami dali neke savete

nebojsa
20-12-10, 13:20
@ Bušač

Hvala na informacijama. Nemam zemlje na gornjem terenu pa trenutno nisam zainteresovan. Gornji teren mi je interesantan jer nema problema sa podzemnom vodom ali zato je teže (t.j. skuplje) izbušiti bunar. U svakom slučaju hvala, ako šta iskrsne znam gde da se obratim ::namigivanje:: Koliko bi orijentaciono koštala pumpa za takav bunar?

Bušač
20-12-10, 23:57
@ nebojša

Cena pumpe zavisi od mnogo stvari... Od proizvođača , broja radnih kola , kapaciteta , i od snage el.motora.
Npr. Sumoto motor 5,5 kw + pumpa (hidraulika) subline max. kapacitet 390 lit/min , košta bez kabla
grubo 980 - 1015 eu.
Ako ti interesuje sa manjim motorom (2,2, - 3, - 4, - kw ) nomalno da je jeftiniji !

skal
21-12-10, 12:40
bušac@ i ja imam isto sumoto motor 1.5kw,a hidraulika je sabline mislim daje to talijanska i imam oko 150lit,koja je sledeća po veličini ? interesuje me zbog agregata jer imam5.5kw onaj vojni končarov,

Bušač
21-12-10, 18:51
@ Skal

Po kapacitetu , ili po pritisku ?
Od 1,5 kw ima pumpa od 220 lit/min . Oznaka : F 14-8
A tvoja je najverovatnije F 10-13 !
Ima čak od 400 lit/min ,sa motorom od 1,5 kw, a tamo pritiska jedva ima.
Te pumpe se koristi za prebacivanje vode. (kod ribnjaka )

idklecin
21-12-10, 19:19
Koliko izadje busenje bunara ::novac::

Bušač
21-12-10, 22:17
Koliko izadje busenje bunara ::novac::

\
Koji bunar ?
Koja lokacija?
Za čega treba? (koji izdašnost) inače od 300 - 7500 eu.

maki_vs
23-12-10, 19:52
pitanje za busaca dali radite i ovakve busotine http://poljoinfo.com/index.php?topic=11155.msg219895%3bboardseen#new znam da bi to bilo skupo ali me interesuje dali su potrebne dozvole za takve busotine jer sam cuo da ta voda posle tece non-stop(ziva voda)i mora da se sprovede negde u neki vodotok...

Bušač
24-12-10, 10:43
@ maki vs

Nažalost neradimo dubinske bušotine , i jeste dozvola je OBAVEZNA za ove bunare , kao i za ostale ,samo niko još ne prati ove radove.

Pogotovo , što alat ima samo geosonda , nis-naftagas , hidrosonda.
Sama konstrukcija bunara košta preko 35000 eu,pošto ugrađuju se specialni cevi , i filterska konstrukcija...(zbog toplote , i ph vrednosti)
+ bušenje+dozvole , a mislim da nećeš lako dobiti !
Inače retko gde teče sami voda , nego sa pumpom se vadi , a ta pumpa isto košta debelo !
Po mom mišljenju nema perspektiva u to , idealnije rešenje je onda TOPLOTNA PUMPA , i geotermičko grejanje !-mnogo jeftinije

tatalovicsrbija
13-02-11, 16:20
Pozdrav ljudima na forumu i konkretno me interesuje saradnja sa Busac-om posto sam iz bajmoka i hteo bi da busim bunar u vocnjaku oko 3 ha, a vidim da imas iskustva u tome pa ako ti nije problem da mi das neki br. tel. na mail tatalovicsrbija@yahoo.com, da se cujemo i vidimo ako imas vremena.

pop
13-02-11, 21:19
@ maki vs

Po mom mišljenju nema perspektiva u to , idealnije rešenje je onda TOPLOTNA PUMPA , i geotermičko grejanje !-mnogo jeftinije

... koja se firma bavi ugradnjom i prodajom toplotnih pumpi i razmenjivača kod nas

bacsku
14-02-11, 17:07
javi se na privatni email i dobićeš informaciju
bacsku@tippnet.rs

tatalovicsrbija
16-02-11, 17:00
moze i ovde ako ti ne smeta da ostali mogu nesto da nauce od tebe posto vidim da puno znas o ovim stvarima. Zanima me bunar od oko 50 m dubine sa precnikom cevi od 2 cola, dali bi mi ovakav bunar zadovoljio potrebe za vodom za 3ha vocnjaka i koliko bi me to kostalo?

bacsku
18-02-11, 08:49
@ maki vs

... koja se firma bavi ugradnjom i prodajom toplotnih pumpi i razmenjivača kod nas

imaš firmu u horgošu koji postavlja toplotne sonde i proizvodi toplotne pumpe

Bušač
21-02-11, 21:22
Zdravo ljudi !
Malo sam bio odsutan , ali tu sam opet.
Za toplotne pumpe znam dobru stručnu firmu , ENERGY NET u Subotici ,u Novom Sadu (Kać)
u Beogradu ... Potaži ih na netu imaju web stranicu i podatke.
Jedan deo posla radimo mi za njih. :D
npr. bušenje GEO-SONDI , bunare za toplotne pumpe (standardne i upojne)...
Pozzdrav svima ! >:({

Post je spojen: 1298295154________________________________________ _________
Zdravo !
Iz bunara od 2" (fi 63mm) možeš dobiti maksimalno 100 litara vod u minuti.
Ali možda sam i malo preterao litražu....
Ali neka , znači 100 lit/min. Cena grubo 250-300 eu. Mnogo zavisi od uslova.(struja, voda)
Neverujem da će biti dosta za 3 ha !
Minimum 200-250 litara bi trebalo , i ako radiš sa kap po kap , ili mikro.
Možda dovoljno i 150-200 ako ne bude 8) 8)

Post je spojen: 1298321220________________________________________ _________
Sad čitam prethodnu poruku ,
hydronovageodrilling@gmail.com - moj mail , pa ako hoćeš napiši konkretno šta si izmislio , i možemo da se vidimo negde.
Pozz !

nebojsa
21-02-11, 22:46
@ Bušač

Moj bunar je 2" na 28 metara je bušen. Nikad nisam merio, ali po onom koliku površinu zalivam t.j. po dužini traka i njihovog kapaciteta, moj bunar daje minimum 200 l/min ^-^

Bušač
22-02-11, 22:25
Zdravo !

To je izuzetno redak slučaj... :-*
Ali postoji teren gde je to izvodljivo. Napravio sam i ja bunar fi 75 koji daje oko 300 lit u minuti , pumpa je DIREKTNO prikačena na bunar.
Ali , što sam i rekao retko se nađe takav sloj , možda ima u šljunku , u krupnozrnom pesku...
U okolini Bajmoka to neizvodljivo to znam iz prakse , i zato ne kažem da može.
Samo jedanput treba reći da može iz bunara od 2" izvaditi 200 litara vode u minuti , posle svima treba takav bunar. ::namigivanje::

talianu
23-02-11, 00:17
Bušač i moj sam curi oko 100 l u minuti bez pumpe imama i slika po forumu kačenih, dva cola je.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=140.225

nebojsa
23-02-11, 08:58
Samo jedanput treba reći da može iz bunara od 2" izvaditi 200 litara vode u minuti , posle svima treba takav bunar. ::namigivanje::

Hahaha pa verujem ti. Da sam znao ne bih ni pisao :lol: Eto na mom terenu je tako a nisam jedini >:({

busac u pokusaju
03-03-11, 22:31
pozdrav kupih skoro neku masinu za busenje bunara pa reko da se prikljucim i ja u razmenu iskustava posto sam laik za te stvari. poseban pozdrav za busaca(imam mnogo pitanja za tebe)

branko
03-03-11, 22:33
pozdrav kupih skoro neku masinu za busenje bunara pa reko da se prikljucim i ja u razmenu iskustava posto sam laik za te stvari. poseban pozdrav za busaca(imam mnogo pitanja za tebe)

Dobro došli na Poljoinfo forum.
Običaj je da se najpre predstavite u sledećoj temi: http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.4575
Hvala.

busac u pokusaju
05-03-11, 09:10
busac interesuje me sledece:cene pvc cevi,mrezice za filtere gde se mogu nabaviti i gde je najpovoljnije.U prethodnim tvojim odgovorima si napisao za neki teren da po mapi je vodonosni sloj negde oko.... metara pa me interesuje kako da dodjem do tih mapa posto na netu toga nema ili ja ne umem da pronadjemi jos samo jedno pitanje (zasad)tvoj cenovnik?

Bušač
07-03-11, 09:33
Pozdrav !
Unapred ti želim puno uspeha u poslu.
Interesuje me koju mašinu si kupio? -samogradnja , ili fabričko?
Tražene podatke mogu da ti ispišem ali u privatnoj poruci. Znači ako možeš mi poslati jednu e-mail adresu , zapisaću ti sve što si pitao.
Pozz !

busac u pokusaju
07-03-11, 19:25
mislim da je fabricka ali starije proizvodnje vuce se kao prikolica ima na sebi dizel motor esad posto je ona oko 1000 kila teska interesuje me da li bih mogao masinu nadograditi na neki manji kamion recimo tamic ili neku manju zastavicu ida li se to moze atestirati? ivangrujic@stcable.net

CVIJA
07-03-11, 19:50
Pozdrav svima ! Da se i ja malo ubacim u raspravu! Ja imam 4 bunara sve su 75-ice (3") i to na 18, 26,23 i 30 metara dubine, koristim ih za zalivanje povrća sa raznim sistemima i ja mislim da je to sasvim dovoljno vode za bilo kakvo zalivanje. Iz jednog zalivam tifonom fi 63 , iz drugog cevima fi 90 a iz ostala dva kap po kap. Njive su mi sve od 4 do 5 jutara i sva zalivam iz dva puta. Sve radi besprekorno i nikad mi nije falilo vode u bunaru. Mislim da bih sa kap po kap mogao zalivati i odjednom ali nemam veću pumpu.

john
07-03-11, 20:34
@Bušač jedno pitanje dali se meri količina vode u nekim odredjenim uslovima jer kako ti kažeš iz fi63 ima najviše 100l vode u minuti a koliko bi onda bilo iz malog bunara fi50 jer ja imam taj na 20m dubine i sa njim zalivam tifonom isto fi50.

Bušač
07-03-11, 22:15
Kapacitet se meri ili sa kompresorom , ili sa pumpom većeg kapaciteta,koji je prigušen sa ventilom.
Eksploatacija bunara se počinje sa manjim kapacitetom , a ventil se otvara postepeno . To radimo , dok bunar ne "propeskara" ili dok ima vode u bunaru. (prekidanje vodenok stuba)
Kod dubinskih pumpi , stalno merimo i dinamički nivo vode u bunaru.(depresiju)

Post je spojen: 1299507840________________________________________ _________
Svi ste ljudi , koji imate plitke bunare (20-25m) srećni. :-*
Na dobrom ste terenu , pošto ja nisam rekao da nemože napraviti takav bunar.Ja lično oko50-60 komada takvih bunara napravio , ali pitanje je bio na određeni teren ,gde to ne igra ulogu , zato sam napisao to !
Samo sitna popravka , cev fi 75 je =2 1/2 "
Fi 90 je 3" , ali to je otom-potom. >:({
Ali evo , ako neko zna da napravi tamo u Bajmoku bunar koji ima dubinu 20-25m , i daje preko 150lit , pa svaka mu čast ! :D

Post je spojen: 1299533316________________________________________ _________
Može sve da se atestira , samo pitanje za koje pare? ::novac::
Ako ima do 1 t , to možeš na tandemku nabacati ,i gotovo!
Ja imam jedan takav alat , sa njom bušimo i dubinske bunare. (do 150m)
Imamo jedan na vojnom džejmsu ,ali kod njega registracija je uvek problematična... >:D

john
07-03-11, 23:32
[quote=Bušač ]
Kapacitet se meri ili sa kompresorom , ili sa pumpom većeg kapaciteta,koji je prigušen sa ventilom.
Eksploatacija bunara se počinje sa manjim kapacitetom , a ventil se otvara postepeno .

Pitam jer meni to deluje malo vode ja sam na moj bunar sipao creina cisternu od 3500 litara za 12 minuta sa prepravljenom tomos pumpom pa mi to dodje oko 290 litara u minuti a bunar fi50. ^-^

worm
08-03-11, 14:06
ali koja dubina bunara

Post je spojen: уторак, 08. март 2011. 00:06:57 CST_______________________________________________ __
ne nosi svaki sloj istu kolicinu vode

Post je spojen: уторак, 08. март 2011. 07:21:32 CST_______________________________________________ __
Busac

jel mozes i meni da posaljes cenovnik, jer bi trebalo da pravimo ribnjak za sportski ribolov ,busili bi bunar, pa me interesuje kako se krecu cene

kozlica
19-03-11, 15:58
Postovani Forumasi!
Nova sam na forumu i bice mi drago da prihvatim neciji savet i isto tako da nekome moji saveti pomognu. Zivim u Zrenjaninu a u jednom mestu do Zrenjanina ( Elemir ) imam zemlju i hocu ove godine da sadim paradajz na foliji ali mi je potreban bunar za navodnjavanja pa me zanima da li neko zna na kojoj dubini u Elemiru moze da bude voda. Unapred hvala!

DrSabo
28-03-11, 14:21
Pozdrav cenjenim forumašima!
Da li neko zna kakva je situacija sa vodom u Petrovaradinu - ali na brdu kod vojske? I da li ima neko ko bi se poduhvatio da tamo izbuši bunar?
Voda treba za zalivanje travnjaka, nešto drveća, par voćki i malu bašticu.

Sale
26-04-11, 19:09
Pozdrav dobri ljudi ,

Da li neko od vas zna nekoga ko busi bunare u okolini Uzica ?

ilicn
30-05-11, 10:27
Pozdrav,
kako bi krenuo nesto da gajim trebale bi mi kolicine vode od nekih 10,000l na dan a kroz par godina verovatno 30,000l na dan...
za sad posedujem plitak bunar od 11m koji ima neki precnik recimo 80cm koji mi daje samo 2000l na dan i slabo ga koristimo..
Ako neko moze samo u par reci, da li je moguce da povecam kapacitet postojeceg bunara (zidovi su betonske cevi) komsije na placu pored imaju dubine 18m i 9000l na dan..
Jednostavno u ovom trenutku me zanima najjeftinije resenje..

hvala unapred pozzz

francuz
08-06-11, 10:11
Pozdrav dobri ljudi ,

Da li neko od vas zna nekoga ko busi bunare u okolini Uzica ?

Djordje busac bunara, iz Kragujevca sa kamionom ide svuda.
064 178 47 78

pozdrav

zmajurina
16-06-11, 15:28
Procitah celu temu i da pitam i ja Busaca: busio bih dva bunara za toplotnu pumpu, jedan kao izvor a drugi kao ponor (jer ipak se radi o eksploataciji vode iz zemlje a zemlji treba vratiti ono sto je iz nje uzeto). Radi se o periferiji Mladenovca, tacnije u predgradju Granice (ispod cuvene mlekare). Obzirom na iskustvo i profesiju, cini mi se da mogu da dobijem informaciju o ceni kopanja, kao i o tome da li je dovoljno kopati 2" bunar za toplotnu pumpu? Pumpa bi bila sa COP oko 4,5 za nekih 200m2 povrsine. U blizini placa postoji kopani bunar dubine 30m i ima vode stalno.

Hvala.

zmajurina
16-06-11, 15:33
Pozdrav.

Busio bih dva bunara za toplotnu pumpu, jedan kao izvor a drugi kao ponor (vrati zemlji ono sto si iz nje uzeo). Zanima me da li neko zna (pretpostavljam Busac da je upucen) da li je dovoljan bunar od 2" za toplotnu pumpu sa COP 4.5 koja ce se koristiti za nekih 200m2? Busenje bi bilo na periferiji Mladenovca, tacnije u predgradju Granice (ispod cuvene mlekare nekih 100m). U komsiluku postoji stari kopani bunar od 30m i uvek ima vode. Takodje bih zeleo da saznam i neku konkretniju cenu radova (ako je Busac ili neko drugi raspolozen da ponudi istu).

Hvala.

PS Tek sada primetih da je i prethodna poruka otisla, ali nema veze, evo i ove...

francuz
16-06-11, 16:20
@zmajurina,
ajd pojasni kakav je to sistem "toplotna pumpa"
Hvala.

zmajurina
16-06-11, 21:45
Voda u zemlji je skoro konstantne temperature, i ispod 1m od povrsine je temperatura skoro konstantna. Cilj je da se dobije voda temperature 10-14 stepeni koja se podize na nivo povrsine, tamo se podize pritisak te vode a samim tim i njena temperatura, uvodi se u izmenjivac toplote gde predaje toplotu radnom fluidu koji toplotu dalje distribuira za sistem centralnog grejanja, dok voda kojoj je oduzeta toplota se vraca na atmosferski pritisak i ohladjena vraca u zemlju, gde ce ponovo da se kroz tle zagreje i to je osnovni princpi. Ako zelis vise informacija izguglaj toplotna pumpa i imas materijala na pretek.

Pozz

tamara1611
16-06-11, 21:53
Najaci covek za te stvari je Ervin iz Temerina evo vam i tel 063503415.
Inace meni je radio bunare za navodnjavanje u Crepaji i pravi je profesionalac!

zmajurina
21-06-11, 23:22
Ervin radi samo po Vojvodini, masina koja mu je potrebna za dalje mu nije ispravna (verujem da je tako) a i odao mi je utisak da bi nerado dosao da busi. Mozda jeste profi ali izgleda da ima dovoljno posla po Vojvodini....

Hvala svakako za kontakt. Ima li ko jos nekog normalnog bunardziju (normalnog sa cenom, naravno, ne mora da je normalan u glavu, takvih ima i suvise, moze i lud samo da hoce da radi)?

Djordje iz KG mi je do sada najblizi ali i najskuplji :-)

mbranko
22-06-11, 00:13
Svi ste ljudi , koji imate plitke bunare (20-25m) srećni. :-*
Na dobrom ste terenu , pošto ja nisam rekao da nemože napraviti takav bunar.Ja lično oko50-60 komada takvih bunara napravio , ali pitanje je bio na određeni teren ,gde to ne igra ulogu , zato sam napisao to !
Samo sitna popravka , cev fi 75 je =2 1/2 "
Fi 90 je 3" , ali to je otom-potom. >:({
Ali evo , ako neko zna da napravi tamo u Bajmoku bunar koji ima dubinu 20-25m , i daje preko 150lit , pa svaka mu čast ! :D

a sto je s ovima kod kojh je dubina jednoznamenkasta , recimo kod mene je u vocnjaku izbusena rupa fi 40 cm na dubinu od 6 m (voda je bila vec izmedju 3 i 4 m ali kad smo kupili 6 m cijev onda smo toliko i izbušili) , i spustena je cijev od 5/4 te sve do dubine od 1m zalijano betonom. za čiščenje smo koristili mio standard pumpu ( 1000 l /min) koja je radila neprekidno 8 sati i nijednom nije ostala bez vode. Stari je godinama mjerio vodostaj u jednom bunaru za potrebe drzavne hidrometeoroloske sluzbe i nikada pa ni za najvece suse prije desetak godina nivo vode nije pao ispod 5 m.

zmajurina
22-06-11, 22:35
Ja bih voleo da mi se Busac javi kako bismo mogli da pregovaramo oko njegovog posla....

Hvala.

šokac
22-06-11, 23:06
Pozdrav svima!!!
Svi koji imaju plitke bunare mogu biti sretni do neba,kod nas cijeli potez uz rijeku Dravu je takav ,nivo vode je na dubini 2 metra tako da sve pumpe mogu radit bez problema
Količine vode su nepresušive (samo dokad?) na 5/4 ide do 5 kubika po satu dok smo na 4" vukli nevjerovatnih 68 kubika na sat !!

Makisa
28-06-11, 14:23
Pozdrav svima, nisam mogao da nadjem drugu temu gde bih mogao da izlozim svoj problem. Imam relativno mlad vocnjak (iskljucivo sljive), i resio sam da iskopam bunar za navodnjavanje ( ne treba mnogo veliki samo da mogu da spustim potapajucu pumpu). Ali tu se javio jedan problem jer sam hteo da dovedem struju jer sam sracunao da mi se bas ne isplati da zalevam na gorivo, izvadio sam kopiju plana ali u urbanizmu su mi rekli da ne postoji urbanisticki plan i on moze da se uradi u januaru. Pa me interesuje da li postoji neki nacin ako se obratim ministarstvu ili nekom drugom da dobijem tu struju ubrzano. Da idem na foru da ce mi se osusiti voce ako ga ne zalevam itd. Da li vredi pokusavati ili da cekam januara ?? Mada sam imao jos neke planove ali sve to propada dok ne dobijem struju.
Izvinjavam se jos jednom ako je pitanje off-topic

francuz
28-06-11, 14:56
@ Makisa,
ne cicijari za 100 litara goriva, i nemoj da mislis da su oni(ti kome trebas da se obratis) mutavi i blesavi.
Predaj zahtev i cekaj, januar je sutra.

rekreativac
28-06-11, 15:31
i jos kad ti kazu koja je cena tog prikljucka za struju ima da se onesvestis i za te pare da kupis par cisterni goriva

Makisa
28-06-11, 15:51
Ma znam ja koliko je prikljucak nije problem u parama u opste mogu ja da zalevam i sa motorom na gorivo ali struja mi je potrebna za drugu vrstu investicije na tom placu, pa sam pritom mislio da uradim i navodnjavanje vocaka na struju Lkl{{ Ali moracu da cekam januar nazalost.

MOMOSARIC
29-06-11, 16:21
Ako bi se odlučio da navodnjavam parcelu od 3ha , udaljenu 300m od rijeke i još 100-200m u njivi , crijevo recimo fi 75 i na kraju da stavim 2-3 tifonska topa (jolly) malo manja , dali je izvodljivo i kolika bi trebala pumpa?Koliko se gubi pritiska na toliku daljinu?Kolega okrim valjda koristi takve.Hvala.

Okrim
29-06-11, 22:52
Ako bi se odlučio da navodnjavam parcelu od 3ha , udaljenu 300m od rijeke i još 100-200m u njivi , crijevo recimo fi 75 i na kraju da stavim 2-3 tifonska topa (jolly) malo manja , dali je izvodljivo i kolika bi trebala pumpa?Koliko se gubi pritiska na toliku daljinu?Kolega okrim valjda koristi takve.Hvala.Ja trenutno ne zalivam ni jednu kulturu, ali kakva je suša, a ozbiljno razmišljam o tome.

Što se tiče tvog slučaja, mislim da bi sa prečnicima cevi koje si naveo pomenutu razdaljinu bez problema snabdevao potrebnom količinom vode. Pumpa bi ti trebala najmalnje 1000 l/minuti i time bi na toj razdaljini trebao da bez problema "teraš" dva "JOLLY" tifonska topa u širini od 40 do 50 metara. Širina zahvata topova zavisi od visine na koju su postavljeni (moji su na tronošcima visine 2,2 metara), od vetra i od prečnika gornje mlaznice. Ja sam pokrivao sa dva topa 72 reda kukuruza, ali mi je udaljenost od pumpe bila oko 110 metara, a vodu sam crpio sa "Hondom" od 600 litara u minuti.

To nije velika investicija i ja ti savetujem da to uradiš, a "JOLLI" topove ti preporučujem jer rade na manjim pritiscima i imaju izmenljive mlaznice, tako da im nije problem regulisati domet. Uz to su i sektorski, tako da stvarno precizno određuješ zalivanu površinu.

Ja sam bio prezadovoljan postignutim učinkom, što neznači da ne postoje bolja rešenja, ali su sigurno puno skuplja.

Moj ti je savet da pre kupovine pumpe potražiš savet kod nekog dobrog poznavaoca te problematike koliki su gubici pritiska na pojedinim prečnicima i udaljenostima, jer to stvarno neznam.

Pozdrav od Mirka iz Kule i slobodno pitaj ako mogu nekako pomoći. >:D

MOMOSARIC
30-06-11, 08:40
Ovde mi savjetuju ovo crijevo :
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdkQ8Mdd3_omB5LU9zEsavr-fAq_o1Ny7hFQCFq94HvNMx63Ko
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSzgVSIAcYWR72Cp9-Vimyd_W-ZCzPRKpIzGJMX5B1xdvWXBIOsetJ_oFjljA

,košta fi 50 oko 1.2e/m , a fi 75 2.5e/m , kažu da će funkcionisati.
Okrim ,jesi li tronošce kupovao ili pravio , kad bi stavio sliku bilo bi super.

Okrim
30-06-11, 10:13
Ovde mi savjetuju ovo crijevo :
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdkQ8Mdd3_omB5LU9zEsavr-fAq_o1Ny7hFQCFq94HvNMx63Ko
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSzgVSIAcYWR72Cp9-Vimyd_W-ZCzPRKpIzGJMX5B1xdvWXBIOsetJ_oFjljA

,košta fi 50 oko 1.2e/m , a fi 75 2.5e/m , kažu da će funkcionisati.
Okrim ,jesi li tronošce kupovao ili pravio , kad bi stavio sliku bilo bi super.

Tronošce sam ja napravio i to od cevi 20x20 mm a jedan je od okruglih običnih cevi od1/2 cola. Prvo sam napravio od "L" profila 50 x 50 debelog zida, ali je to bilo jako teško za prenošenje, zatim sam napravio od "U" profila 15 x26 x15, ali ti su bili slabi. a ovi sada su optimalni, nisu preteški za prenošenje, a dovoljno su čvrsti da izdrže rad topova. Cev od 6 m se preseče na tri dela od 2 metra, na jednom kraju sam zavario muf od 5/4 za jednu cev, kroz nju prolazi vijak M12 koji spaja druge dve cevi sa svake strane, u muf sam uvrnuo duplu niplu na koju dolazi top, a sa druge strane mufa se navrće dovodno crevo (samo parče) i dalje se nastavlja do razvodnika, ali slike će bolje odjasniti, samo mi treba malo vremena da sve to namontiram i slikam jer je sve rasklopljeno.

Što se tiče creva koje si postavio ma slikama mislim da ti neće odgovarati. Ja sam prvo takva koristio, navodno su bila atestirana do 5 bara, a radni pritisak im je bio 3 bara, međutim, stalno su pucala, kad sam pustio vodu i Hondu poterao punim gasom, jednostavno su se naduvala, stvorio se "balon" i pucalo je uzduž, tako da sam ih iskoristio za umetanje u stara vatrogasna creva koja su puštala i koja sam povoljno nabavio, ali to iziskuje mukotrpan rad da se uvuku creva jedno u drugo i jako su teška. Možda su to bolja creva od onih što sam ja kupio, ali svakako traži deklaraciju i garanciju od trgovca da nebi imao nepotrebnih problema kada počneš raditi.

Za sada toliko, odoh da slikam obo što te interesuje. Pozdrav od Mirka iz Kule.>:D

Okrim
30-06-11, 11:07
@ MOMOSARIC

Evo kao što sam obećao postavljam nekoliko slika osnovnih detalja mojeg sistema za zalivanje, pumpu nisam iznosio jer je u podrumu, a ako još nešto zatreba, samo pitaj.

Pozdrav od Mirka iz Kule.>:D

http://img715.imageshack.us/img715/2365/img2439m.jpg (http://img715.imageshack.us/i/img2439m.jpg/)
Rešenje spoja topova i tronožaca.

http://img9.imageshack.us/img9/6316/img2440y.jpg (http://img9.imageshack.us/i/img2440y.jpg/)
Delovi zalivnog sistema.

http://img843.imageshack.us/img843/1519/img2441jd.jpg (http://img843.imageshack.us/i/img2441jd.jpg/)
Na slici se vidi parče problematičnog creva.

http://img96.imageshack.us/img96/3235/img2442v.jpg (http://img96.imageshack.us/i/img2442v.jpg/)
Namontiran sistem spreman za rad.

http://img23.imageshack.us/img23/1598/img2443hu.jpg (http://img23.imageshack.us/i/img2443hu.jpg/)

http://img263.imageshack.us/img263/5118/img2444a.jpg (http://img263.imageshack.us/i/img2444a.jpg/)

Još nekoliko detalja namontiranog sistema.

MOMOSARIC
30-06-11, 12:16
E stvarno ti hvala na trudu , svidja mi se sistem , vjerovatno ću tako nešto slično pokušati.

GRIZZLY
08-08-11, 15:50
Pozdrav svima!! Gde se izgubi bunardzija, pod imenom "BUSAC" zamolio bih ostale kolege ako neko ima njegov tel. neka ga postavi unapred zahvalan

Bušač
10-08-11, 23:57
Pozdrav svima !
Malo sam bio odsutan , ali radimo kao crnci ...
Nazalost nemam puno slobodnog vremena , pa zato sam malo "inaktivan" .

zmajurina
13-08-11, 11:28
I ja bih vileo da dobijem broj Busaca... molim ako neko ima neka ga posalje na pp ili Busac neka se javi na pp sa brojem telefona.

Hvala.

braca1
20-08-11, 10:27
Imam plac od 40 ari u Starom Slankamenu na bregu , iskopao bih bunar da moze das snabdeva kucu , bazen 10x5m dubine 2m i bastu , travnjak i vocnjak oko kuce , moze neka preporuka sta je najbolje i najjeftinije uraditi kao i kontakt telefon nekoga ko sigurno moze da mi napravi bunar na mestu koje ima konstantan priliv vode. , poz braca djacic 064/1180970

zmajurina
26-08-11, 23:30
Braco i ostali,

cini mi se da sam konacno nasao pravog coveka za bunare. Poslao sam mu GPS koordinate placa i mesta gde sam planirao bunar, covek pogledao, rekao sta ima i sam predlozio da dodje na lokaciju da pogleda teren i osmotri okolinu. Nisam cak ni morao da ga teram da dodje. Lepo od njega. Kada budemo konkretizovali pregovore i planove, javljam utiske, za sada samo najbolje mogu da kazem.

Pozz

Karalic
26-08-11, 23:35
@zmajurino, odakle je covek? Jel kopa ili busi bunare?

prof. dr. Seljak
26-08-11, 23:48
Ajde molim te ako nije problem pusti mi broj na pp, izgoroh na ovoj vrućini!>:({

Kurkela
26-08-11, 23:53
Pozdrav

Interesuje me dali ima neki sajt, sa hidro - geoloskim (ili kako vec) mapama, podzemnih voda.
Kako to pronaci?
Cuo sam da ljudi salju svoje koordinate, i po svojoj lokaciji '' bunardzije'' dalje odradjuju posao.

miki_UB
27-08-11, 00:55
evo da se i ja prikljucim...cena od 5 eura je smesna i nije realna...U centralnoj Srbiji cena se krece izmedju 70-100 eura po duznom metru sa ugradjenim betonskim cevima i precnicima do 600 mm a dubina do nekih tridesetak metara
naravno cena zavisi i od vrste tla...ako ima kamena,cena je veca,a neki izvodjaci ne mogu busiti takvo tlo jer nemaju odgovarajuci alat.

zmajurina
27-08-11, 22:34
@Karalic: Covek busi bunar, ne kopa.

@Prof.Dr.Seljak: Saljem ti odmah na pp broj.

@Kurkela: Upravo sam to i napisao, poslao sam koordinate coveku i on je nasao sta treba. Odakle mu karte pojma nemam, covek se profesionalni bavi tim poslom pa verovatno ima, zar ne?

@Miki_Ub: tacno je da 5E po 1m nije realno, ali mislim i da 70-100 nije realno. Meni je jedan "komsija" sa periferije Mladenovca trazio 80E po 1m ali do 30m dubine ali da sacekam da popravi masinu za busenje koja se pokvarila, a Hidrogeocentar je ponudio 40E istraznu i jos 60E glavnu busotinu do 50m dubine sto izadje 100E, pa ko je tu neozbiljan sada... ima nas raznih, zato i trazim bunardziju vec nekoliko meseci i javljam utiske kada obavim pregovore.

futurefarming
02-09-11, 00:09
Pozdrav ljudi, jedno pitanje za profesionalce, koji deo Srbije, južno od Save i Dunava je pogodan za bušenje? Tražim zemlju za voćnjak pa bolje da na vreme pitam nego da me posle neprijatno iznenadi granit/mermer pod parcelom.

Bor, Majdanpek, Petrovac na Mlavi, Požarevac, je li problematično?

petrovicnikolaaa
11-09-11, 11:58
Postovane kolege forumasi imam par informacija i par pitanja za vas. Informacije su sledece, firma iz Kragujevca u mom komsiluku je izbusila bunar 92 metara fi 200 mm i to smo imali dogovor sa njima da ukoliko nema dovoljne kolicine vode nastave da buse i dalje dok je nebude bilo. Oni su tvrdili da na dubini od stotinak metara ima dovoljne kolicine vode, tako da se mi dogovorili sa njima da taj bunar plstimo do 5000 eura. tj 50 eura po metru. To je bilo pre dve godine sada sam kontaktirao jednu firmu traze mi 60 eura po metru i to fi 140 mm, cini mi se da je to preskupo... Istovremeno sam na netu nasao masinu za busenje arterijskih bunara do 300 metra za 10000 eura. Tako da mi neke stvari nisu ovde bas najjasnije... Ovi iz kg zavrsili bunar za 2-3dana, njih 4-5 bilo i radili du preko dana od ujutru od 8 do uvece do 21-22. Ne znam koliko nafte moze da potrosi ta masina za nekih 30 sati rada, jasno mi je da treba i 15 dnevnica 3 dana po 5 radnika ali s druge strane ovi mi traze 60 eura za fi 140 za fi 200 bi to bilo mozda 80 ako ne i vise a to za sto metara iznosi 8000 eura po tome ovo je posao isplativiji od trgovine drogom... mislim da je to preskupo, interesuje me vase misljenje u vezi ovoga? Takodje imam pitanje koliko bi trofazna pumpa pedrolo 2.2 kw izdrzala rada za navodnjavanje, tj. koliki je njen prosecni radni radni vek i moze li se ona popravljati ili se kupuje druga inace cena pumpe je oko 300 eura.

mladen87
11-09-11, 14:38
ti si izracunao bruto prihod od jednog bunara... svaki posao ima svoje specificnosti pa tako i ovaj!trazi ogromna ulaganja u masine,njihovo odrzavanje,dosta radnika,terenski rad po celoj drzavi,treba velika strucnost za obavljanje takvog posla.... konkurencija nije velika,takodje ni potraznja za bunarima nije neka i dosta se menja od godine do godine!jako specifican posao!
PS mozda imaju dosta posla pa te odbijaju cenom....>:({

petrovicnikolaaa
11-09-11, 17:54
znam bre brate ali ako masina kompletna i ispravna kosta 10000 eura a bunar mene kosta od sto metara 6000 eura samo busotina nije mi jasna bas ta matematika. Onda mi se vise isplati da kupim masinu i platim par radnika i izbusim bunar. Posle mogu da je prodam ili iznajmljujem posto me bas taj posao i ne zanima i nemam neka iskustva u tome. Za to busenje od par dana koliko nafte moze da potrosi? bure, dva? sta je to u odnosu na 6000 eura...

petrovicnikolaaa
11-09-11, 19:34
nego niko mi ne rece koliko mogu da ocekujem vek trajanja pedrolo pumpe 2.2 kw trofazna ako navodnjavam pola hektara jagoda i za domacinstvo, trosim prilicno vode...a jagode se navodnjavaju 3-4 meseca godisnje...

mladen87
11-09-11, 20:18
ta masina kosta malo vise od deset hiljada evra plus prateca oprema koja ide uz nju!moras da shvatis da je sto metara jako velika dubina za bunar pa samim tim mora biti skup!npr. od SM do Jagodine treba da krene dva auta,jedan vuce prikolicu sa cevima,jedan kamp prikolicu u kojoj spavaju,treba da krene busilica i da vuce kompresor plus gomila alata.... koliko kostaju cevi,koliko filter,koliko ce burgija istupiti ako naleti na stene dole,koliko kostaju dnevnice,hrana.... nije to bas tako prosto i jednostavno!sto bi rekao moj deda "nije svacije ispod sela pevati"!>:({

tibor
11-09-11, 21:42
znam bre brate ali ako masina kompletna i ispravna kosta 10000 eura a bunar mene kosta od sto metara 6000 eura samo busotina nije mi jasna bas ta matematika. Onda mi se vise isplati da kupim masinu i platim par radnika i izbusim bunar. Posle mogu da je prodam ili iznajmljujem posto me bas taj posao i ne zanima i nemam neka iskustva u tome. Za to busenje od par dana koliko nafte moze da potrosi? bure, dva? sta je to u odnosu na 6000 eura...
Da je tako jednostavno svi bi bušili bunar.

MOMOSARIC
11-09-11, 22:07
Nikola, u pravu si , ako neko ima da uradi više od 10 zuba ,a polovna zubarska stolica može da se nadje za 1000e, taj treba da je kupi i uradi sam:lol:
P.S.: ništa nije skupo ako nema jeftinije.

petrovicnikolaaa
12-09-11, 05:21
uporedjujes zubare...ovi sto su bili kod mene poveli tri ciganina sa sobom i alkohol tonu...nego je problem manjak konkurencije...

petrovicnikolaaa
14-09-11, 20:48
Padaju cene...pronadjeni su bunardzije koje buse za 35 evra po metru idemo dalje...stvarno mi treba bunar od stotinak metara sledece godine ga kopam ko je zainteresovan da busi neka se javi na pp. Vode ima na toj dubini provereno...

tamara1611
15-09-11, 19:24
Nikola nemas jaceg od Suranji Ervina iy Temerina,Sada je kupio jos jacu masinu!tel 063503415

petrovicnikolaaa
16-09-11, 08:21
hvala puno. nazvacu

zmajurina
16-09-11, 12:38
Javi mi kad nazoves Temerinca, ja zvao nekog koji me odje.o na prvu, nece u Sumadiju, daleko mu a i nema vremena da radi. Pa kad ce da radi? Posao se radi kad ga ima. Kad bude imao vremena tada nece ni imati posla.

tamara1611
16-09-11, 12:40
ako hocete popust pozovte se na dejana iz crepaje!

petrovicnikolaaa
16-09-11, 17:34
Javi mi kad nazoves Temerinca, ja zvao nekog koji me odje.o na prvu, nece u Sumadiju, daleko mu a i nema vremena da radi. Pa kad ce da radi? Posao se radi kad ga ima. Kad bude imao vremena tada nece ni imati posla.

Zvacu ga najverovatnije sutra, mada zato mi se i ne zove jer daljina je to...treba mu pola dana voznje ako ne i vise do mene...

zmajurina
23-09-11, 21:20
Jel ga pozva, sta ti je rekao:lol:

Pozz

MOMOSARIC
27-11-11, 12:22
Pitanje za bušača ili nekog drugog iskusog za bušotine.Naime imam dvije bušotine (bunara) uradjene .Obe su fi100 metalne cijevi .Jedna je do 15m ,izbušene rupe izmedju 11 i 14m dubine neznam koji fi rupica ali čovjek ništa okolo nije stavljao niti ničim zasipao.Dolje valjda šljunak.Ta bušotina jesuper ide 1000l/m , možda možei više al nisam probao.Visina vode ne pada ispod 5m na ovoj suši.
E sad problem je kod druge isto takve bušoine 800m dalje.Sve isto samo što je zaglavilo na 9m a čovjek kaže gledajući neki pijesak koji odozdo dolazi da nevrijedi ići dalje.
Naime i tu je u redu kad vučem do 200l/m čim idem više prekine voda ,i ako koristim potopnusa većim kapacitetom samo zamuti i nestane vode .Znači do 200lsve u redu.
Dali se može nešto uraditi da se poveća dotok?

milan 87
27-11-11, 12:39
dali je moguce bunar uzidati sa giter ?posto sa blok nemoze?

šokac
28-11-11, 21:04
Pozdrav svima!!!! koji su preživjeli ovu sušu ovog ljeta .
Ako mogu dati odgovor za MOMOSARIC.
"Sve isto samo što je zaglavilo na 9m" mislim da si sam dao odgovor na svoj problem-bunar je jednostavno PREPLITAK
Majstor koji ti je bušio mogo ti je odmah reći i to je bio siguran da ćeš imat smanjen kapacitet jer je plitko u vodonosnom sloju 9m za 200L A 15M ZA 1000L
Ako je već zaglavio na 9m onda ti je trebo drugi bunar izbušit koji bi ti bio dovoljnog kapaciteta.
Postoje metode za povećanje kapaciteta sa kompresorom i liftiranjem koje se odmah primjenjuju nakon bušenja ,ali ako si ti cijelo ljeto vuko max 200L mislim da je to vrh izdašnosti .Obično bunari u kratkom vremenu povećaju kapacitet do svoje maksimale nakon toga nema više .
Ako može jedan savjet svima koji će trebat bunare -dobar bunar je dobar bunar a loš bunar je jednostavno loš bunar-
Nema onih majstorskih izgovora da je suša,voda će naić itd,ako valja odmah ,valja cijeli život ako nevalja odmah nikad i neće.

MOMOSARIC
28-11-11, 23:32
Hvala na odgovoru , ma nije radio cijelo ljeto jer smo ga bušili krajem avgusta ( da je ove godine radio cijelo ljeto već bi se sve isplatilo ::samo bes::)
Čišćeno je kompresorom naravno nekoliko sati , vratio se nakon par dana izvuko cijev i ponovo je uspio samo metar dublje , ali valjda po vrsti pijeska je znao da ne vrijedi ići dublje .
poslije dan,dva izvlačenja postigo sam 200l/m i tako je izvučeno lupam 500m3 al to je to. Ovde je princip ( ja to shvatam ako ti kažu tako unaprijed) da bušač neće da snosi rizik za količinu vode . Ako ništa ,na proljeće ćemo morati malo se pomjeriti pa bušiti još jedan , ako bude malo veći kapacitet sa ta dva ću gurati ( al opet :-\)

skal
29-11-11, 12:47
neznam šta vi mislite al ja imem bunar 200mm dubina 90m statički nivo vode je na 14m,izbušen pre 7-8god do ove je radio perfekt a ove je vukla pumpa i vazduh pumpa je potapajuća 1.5kw,i daje nekih 150lit,po mom mišljenju je da buunar ove godine nije imao dovoljno vode zbog malo padavina neznam mozda i grešim al probaću da spustim pumpu još koji metar dole.

šokac
29-11-11, 22:12
Ma to si dobro reko da nijedan majstor bušač neće garantirat kapacitet ,ako to dobro ne platimo
Mislim da nije u redu od majstora da ti izbuši bunar od 9m ako si ti tražio da bude 15m.
Ima takvih terena da i uz najbolju volju ne možeš dublje sa jednostavnim alatom ,za takve rastresite terene treba imat opremu.
Nema ti druge nego još jedan nagodinu ,drugi bunar nemoj bušit jako blizu ovog jer bunar ima svoju zonu iz koje crpi vodu da ti se ne desi da oba presuše ako povučeš pumpama većeg kapaciteta.

mimara
05-12-11, 11:32
Поштовање пријатељи форумаши,нов сам овде,па да се представим,живим у околини Н.Сада и занимају ме сточарство и воћарство.Хтео бих да са вама поделим једно своје непријатно искуство.Наиме за потребе бушења бунара у свом воћњаку (на Фрушкој Гори)сам ангажовао фирму ,,Рајко и Далибор,, из Сопота и то сам се у старту за***ао.Ја на непрофесионалније људе у свом веку нисам наишао,Лагали су ме само за 2 ствари .1-за све и 2-за свашта.Почев од тога да Рајко није Рајко него Драгољуб,преко места за бунар (рашљама нашао место .а онда копао 15 метара даље)Главна лаж је била да ,,ако не нађе воду-нећу платити ништа,,.Тражио ми је капару око 500 еура(за трошкове,агрегата и наднице неких Румуна -или Бугара што копају.До тада је ископао неких 37 метара(ако и то није слагао).Кад је узео аванс а ја отишао кући пошто живим 30 км од воћњака,спаковао је машине и отишао.Када сам га сутрадан звао телефоном он ми је рекао да је наишао на стену ,а да му је ,,стрмо,,да копа ниже.Првобитно ми је понуди да ми врати 50 еур(ПЕДЕСЕТ) ,на шта ја наравно нисам пристао,Тражио сам да ми врати бар пола пара на шта је он пристао ,али ми је паре послао тек пошто сам запретио инспекцијом и тужбом. На жалост у земљи Србији је све могуће .Е сад паметан човек се учи на грешкама других а будала на својим.
Шта је ту је ,,Рајко,,је оставио рупу у мом новчанику али и огромну рупетину (око 80 цм-пречник)па сам за сад одустао од копања бунара,па се носим мишљу да ту рупетину искористим и у њу ставим резервоар за воду који бих касније искористио за скупљање кишнице.Дајте неки савет ...ако хоћете.Поздрав

---------- Poruka napisana u 11:32 ---------- Prethodna poruka je at 11:29 ----------

Поштовање пријатељи форумаши,нов сам овде,па да се представим,живим у околини Н.Сада и занимају ме сточарство и воћарство.Хтео бих да са вама поделим једно своје непријатно искуство.Наиме за потребе бушења бунара у свом воћњаку (на Фрушкој Гори)сам ангажовао фирму ,,Рајко и Далибор,, из Гроцке и то сам се у старту за***ао.Ја на непрофесионалније људе у свом веку нисам наишао,Лагали су ме само за 2 ствари .1-за све и 2-за свашта.Почев од тога да Рајко није Рајко него Драгољуб,преко места за бунар (рашљама нашао место .а онда копао 15 метара даље)Главна лаж је била да ,,ако не нађе воду-нећу платити ништа,,.Тражио ми је капару око 500 еура(за трошкове,агрегата и наднице неких Румуна -или Бугара што копају.До тада је ископао неких 37 метара(ако и то није слагао).Кад је узео аванс а ја отишао кући пошто живим 30 км од воћњака,спаковао је машине и отишао.Када сам га сутрадан звао телефоном он ми је рекао да је наишао на стену ,а да му је ,,стрмо,,да копа ниже.Првобитно ми је понуди да ми врати 50 еур(ПЕДЕСЕТ) ,на шта ја наравно нисам пристао,Тражио сам да ми врати бар пола пара на шта је он пристао ,али ми је паре послао тек пошто сам запретио инспекцијом и тужбом.&nbsp;&nbsp;На жалост у земљи Србији је све&nbsp;могуће&nbsp;.Е сад паметан човек се учи на грешкама других а будала на својим.<BR>Шта је ту је ,,Рајко,,је оставио рупу у мом новчанику али и огромну рупетину (око 80 цм-пречник)па сам за сад одустао од копања бунара,па се носим мишљу да ту рупетину искористим&nbsp; и у њу ставим резервоар за воду који бих касније искористио за скупљање кишнице.Дајте неки савет ...ако хоћете.Поздрав

Deda Lala
13-12-11, 22:06
Мој пријатељ ,пензионисани бушач (радио у Геосонди 40 и кусур година)на твоју жалбу је рекао:Стави преко отвора 4м2 даске фосне једну до друге,преко даске 3-4 слоја најлона па обичне даске ал` сад унакрст и преко њих нагрни ископану земљу.Оне године на пролеће отрпај па зови на част.
Нисам бунарџија али чуо сам више пута да је успело.Ко зна може бити да успе и теби.

MOMOSARIC
13-12-11, 22:26
Deda Lalo jel ovo namjenjeno Mimari?

sladjans
25-01-12, 22:19
Pozdrav svima i molim za savet u vezi kupovine tzv.Ruske pumpe,koja kazu ima da se kupi i na buvljacima.

vikendaš
04-07-12, 14:07
Zdravo svima
Da li neko zna kakave je situacija sa bušenjem klasičnog bunara ili bušotine u Ritopeku -prokop opština Grocka, nadm. visina oko 190m.Meni treba 1,5m3 dnevno za kućnu upotrebu.

Pozdrav

MIRKOPOZEGA
08-07-12, 12:10
Interesujeme da li neko zna da neka ekipa busi na podrucju Zlatiborskog okruga.Molio bih za neki kontakt.Hvala

sasamunze
08-07-12, 17:19
Interesujeme da li neko zna da neka ekipa busi na podrucju Zlatiborskog okruga.Molio bih za neki kontakt.Hvala
mi smo poceli sa kopanjem bunara 89 god kad i vikendicu, bunardzija, jedan stari dobar covek, iskopao sirine 2.5m i dubine 3 ili obrnuto, ozidao i ostalo da vidimo sledece godine dal da ga produbljujemo ili pokrivamo. navodno svima se cinilo da ce biti dosta vode a mi smo bili totalno ne iskusni i ne pismeni za seoski zivot. vec sledece godine smo shvatili da bunar treba produbiti i dogovorili se sa majstorem sto je kopao bunar da dodje kad moze i produbiga za jos koji metar posto je voda izvirala odozdo a ne sa strane kako kazu da treba. da li smo i kaparu pola para unapred ali je stari bunardzija nastradao u medjuvremenu i od naseg bunara nista. posle smo trazili po uzickom kraju za bunardziju ali slaba vajda, i prosle godine je neki covek iz Vrutaka dolazio i pogadjao se sa ocem ali se na kraju nije pojavio da radi iako su se navodno dogovorili.
tako da Mirko ako ti se neko javi i bude ok javi kontakt telefon

MIRKOPOZEGA
08-07-12, 17:31
Imao je odlican bunardzija u Pozegi,nisam siguran radi li jos uvek,pokusacu da pronadjem broj.Mene zanima busenje i postavljanje pumpe jer se nalazim na oko 28 m od nivoa reke,racunam da ce na 30-35-40m biti vode i to u dobroj kolicini.Na delovima iznad reke 4-5 m funkcionisu one rucne pumpe bez problema.

Na terenu Zlatibora su dolazile razne ekipe(al ne uspevam naci broj,tj ne trudim se dovoljno) gde su busili od 45-180 m,Zlatibor lezi na jezerima vode,tako da je sada ima gde niko nije ni zamislio da ce je nekad biti,jer su svi pokusavali bezuspesno sa klasicnim bunarima.

sasamunze
08-07-12, 22:58
Mirkane
Zlatibor lezi na jezerima vode,tako da je sada ima gde niko nije ni zamislio
a odakle ti ovo, jesi cuo na vise mesta da ima vode pa na konto toga ili
u brdima iznad uzica kopali su se bunari naj vise ali sto sam ja cuo a nisam bas obavesten do 45m i to njih par, ne mnogo. tako da bi mi bilo drago da ima tolko vode jel narod tamo pati sad u ovim susnim danima i to samo tako jel kuburi godinama sa vodom

rekreativac
12-07-12, 23:27
pozdrav narode ajde da nam tema ne zamre na ovoj susi pa da postavim koje pitanje
jel neko zna ko busi bunare i postavlja betonske cevi precnika 80 pa navise cantimetara ili da rusno kopa pa da uzida klasicni bunar?
to je pre bilo u svakom selu po bar jedan covek da je radio ali su sa godinama postali retki posto nije bilo interesenata da se zanat nastavi(a mozda se nije puno ni trazilo). ja sam nasao u okolini jednog i cuo da radi za 70e metar a kad sam otisao kod njega rece mi da je cena 100e i jos moram ciglu da kupim pa me to izadje oko 1800e za bunar od 15m a za te pare mislim da moze da se izbusi 2" na 100m i tu bi onda vode bilo stalno.
sta mislite da li je bolje kopani bunar ili buseni?

kanalas robert
13-07-12, 07:40
Kod mene vec na 18m ima stalno vode od 85-100 litara/min.Bunar me izasao svega 120 evra(2")

worm
13-07-12, 09:26
sta mislite da li je bolje kopani bunar ili buseni?

Zavisi kakav je teren i za sta ti reba voda. Inace buseni bunari su mnogo bolji ali i dosta skuplji, ali kad se jednom odradi kako treba miran si. Kod nas u Srbiji ima mnogo ,nazovi busaca, svako sve radi i svi sve znaju, takav smo narod Lkl{{ ,a o rasljarima necu ni da pricam to je kao da se vracamo u srednji vek jos cemo i vestie na lomaci spaljivati :lol: .Da je reda i zakona i da inspekcije rade svoje poslove niko ne bi mogao da busi i kopa gde mu se prohte, jer moze da se izazove vise stete nego koristi

rekreativac
13-07-12, 11:30
Voda mi treba za zalivanje bar za kap po kap tu mi je povrsina od 0,5ha a postoji mogucnost da prosirim za jos 2ha.
na tom terenu ima u blizini bunar kopan na 15,5m i covek zaliva kap po kap nekih 3ha ali mora iz vise puta i vidim da je sad ukopao pumpu(tomos 500l/min) mozda 2m i kaze ima vode dovoljno, cak je neki dan upalio pumpu i otisao da balira slamu(znaci da se ne boji da ce presusiti tih par sati koliko ima goriva u rezervaru). takodje u blizini postoje i buseni bunari za vodovod i to na dubini od 96-106m(kako mi rece radnik kojeg sam tamo zatekao).
na ovoj parceli su neki indijanci probali da buse(2") i nasli su prvu vodu na 10m ali nije bilo kapaciteta(kazu jedino za rucnu pumpu) i busili su do nekih 40m za dalje nisu imali opremu(ili su naleteli na stenu vise nisam siguran) tako da sam tada ostao bez vode na toj parceli

chort
04-08-12, 20:58
Da li neko zna nekog za kopanje ili busenje bunara u blizini Cortanovaca ?

Saja
13-08-12, 14:24
Da li se bunarom fi 200 mogu zalivati jagode na 50 ari (oko 20.000 lit. po zalivanju)?
Bunar se buši na 14 m, dok je gornji nivo vode na 5-7 m.
Da li ta voda može da se crpi vakum pumpom?
Unapred hvala na iskrenom i pouzdanom odgovoru.

skal
13-08-12, 14:41
Da li se bunarom fi 200 mogu zalivati jagode na 50 ari (oko 20.000 lit. po zalivanju)?
Bunar se buši na 14 m, dok je gornji nivo vode na 5-7 m.
Da li ta voda može da se crpi vakum pumpom?
Unapred hvala na iskrenom i pouzdanom odgovoru. Ja imam isto bunar fi200 al dubok je 90met a voda je izašla na 14 mmet i imam potapajuću od 4" daje 140-150lit za minut i moze da rado neprestano najduze sam ga koristio 7-8 sati neprekidno ,ako ima vode u tom sloju onda nema problem

Sale
13-08-12, 14:45
@Saja

Da li si izvlačio vodu iz tog bunara ? I sa kojom pumpom ? Da li znaš kapacitet bunara ? KOliko je nivo vode pre paljenja i u toku rada pumpe ? Sve pumpe nadzemne imaju problema sa usisavanjem vode preko 7-8 met.

prnjavor3
13-08-12, 15:42
pošto je kod vas u Srbiji kopanje tih bunareva fi 200,kod mene je 75e po metru fi 110 cijevi promjera kao za kanalizaciju samo malo deblja stijenka.Tako da slabo ko i kopa skupo je 1oo m 75oo eura malo je preskupo a i nisu se baš proslavili sa bušotinama na mom terenu

Sale
22-08-12, 13:13
Da li neko zna gde mogu da nadjem malu vakum pumpu rucnu koju bih montirao na Dmb Slap 800 da povučem vodu iz bunara ?
Da li neko koristi bilo šta za navlačenje vode iz bunara ?

šokac
22-08-12, 21:07
Poštovanje i pozdrav svima!
Sale ,ako ti je ispravan semering na pumpi onda samo napuni je vodom i za 30sekundi pumpa mora povuć vodu ako je do nje 8 metara, ako nije duže joj treba u 90% slućajeva nikako nemoš dignit vodu

worm
22-08-12, 22:16
pošto je kod vas u Srbiji kopanje tih bunareva fi 200,kod mene je 75e po metru fi 110 cijevi promjera kao za kanalizaciju samo malo deblja stijenka.Tako da slabo ko i kopa skupo je 1oo m 75oo eura malo je preskupo a i nisu se baš proslavili sa bušotinama na mom terenu

Prijatelju mora se razgraničiti šta je kopanje, a šta bušenje, to su dva različita pojam, i f 110, čega 110. cm, mm ? Vidim da pričaš o dubini od 100m tako da se 100% radi o bušenju ali opet naglašavam ta dva pojma treba razgraničiti. Pozdrav >:D

Sale
23-08-12, 00:11
Poštovanje i pozdrav svima!
Sale ,ako ti je ispravan semering na pumpi onda samo napuni je vodom i za 30sekundi pumpa mora povuć vodu ako je do nje 8 metara, ako nije duže joj treba u 90% slućajeva nikako nemoš dignit vodu

Moja pumpa nije vakumska i ne može da povuče sama vodu .Zamisao koju sam imao je da na potisu pumpe stavim kugl ventil koji zatvorim, u otvor za sipanje vode stavim rucnu vakum pumpu sa kojom izvučem vodu do kola pumpe .A na usisu od pumpe pa 8 met u bunar 2 i po cola crevo bez korpe i bez nepovratnog ventila .

prnjavor3
23-08-12, 11:57
Prijatelju mora se razgraničiti šta je kopanje, a šta bušenje, to su dva različita pojam, i f 110, čega 110. cm, mm ? Vidim da pričaš o dubini od 100m tako da se 100% radi o bušenju ali opet naglašavam ta dva pojma treba razgraničiti. Pozdrav >:Dmislio sam na 110 mm i u pravu si to je u pitanju bušenje pa me interesuje koja je cijena kod vas po 1 metedu

miroslav k
23-08-12, 21:44
Dobar bušeni bunar 4 cola, dubina 30+ metara izadje od 600 do 800 eu,

worm
24-08-12, 12:44
Sve zavisi, kroz šta se busi, nije isto bušiti krečnjak i glinu i pesak,a zavisi i od prečnika bušenja, pa onda kakvu ćeš konstrukciju ugraditi, koliko metara filtera i slično. Ali ozbiljniji bunar da radis samo busenje nemože da te izađe ispod 80e po m'

šokac
24-08-12, 21:51
E Sale ja mislio da je samousisna,sorry.To ti je dobra ideja ,vidio sam te vakum pumpe ručne -ima ih u mađarskoj u Pećuhu u poljoprivrednoj trgovini ,cijena oko 20 eura.
kod mene koriste svi koji imaju kardanske pumpe za navodnjavanje 3".

Sale
24-08-12, 22:08
@šokac

Našao sam na youtube kako se pravi sutra ću da je napravim .Samo da kupim sve delove u radnji za vodovod .Veoma je prosto .
Evo linka http://www.youtube.com/watch?v=8BEzhzpUYno

A što se tiče cene bušenja . Kod mene nema kamena ,znači lakši teren .Ali je bilo par nekih ploča za probijanje gde je čovek koristio dijamantske glave na bušilici .
Inače je bušio fi 320 mm ,a stavljao je cev sa filterima od 180 mm ,bušio 50 met. Insistirao sam da bunar ima više od 500 lit. u minuti i iz tog razloga je ovako bušeno . Prva voda tj. površinska voda kod mene u kraju je na 3-4,5 metara ( opet veoma pogodno ) .E sad ,radjeno je pre 4 godine i cena po metru 70 ojra . Moram naglasiti da je čovek izuzetno profi i korektan , sve je uradjeno od 8 do 17 h.Proban bunar i sve ok .

salemilo
29-08-12, 11:19
Sale
ne treba da vuces vodu na povrsinu, imas nepovratni ventil na ruzi dole, tako da treba samo crevo rebrasto da povuces dva tri puta dok ti radi pumpa i ona sama vakumom izvlaci vodu. U trenutku kada je uspostavila normalan rad promenice zvuk i to ti je to.

MOMOSARIC
29-08-12, 13:17
Ako je vakumska pumpa nemora biti nikakav ventil , ja sa hondom ne koristim ništa , povuče sa 3-5m za jedno 5-10s . Može i ventil ko neće da čeka tih 10s.

Sale
29-08-12, 14:12
Nije moja pumpa vakumska .Odvukao me posao na drugu stranu tako da nisam još napravio tu malu pumpu za povlaćenje ali dolazi i nepovratni ventil u opciju na kraju creva . Videćemo kako će biti . Ova sezona je blizu kraja što se zalivanja voća tiče .

Cyber_Seljak
29-08-12, 23:15
Izgleda da je ovo godina za busenje/kopanje novih bunara.
Ovakva susa dolazi glave bunarima u mome kraju, kuca po kuca ostajemo bez vode.

Najpre komsija, pa drugi, komsija do mene pazi da ne ostane bez vode, stedi... treci nema vodu, cetvrtom je nestajala....
Nestajala je voda i meni. Dodje majstor, izmeri nivo vode i kaze 80 cm u bunaru vode. Medjutim, to je nemoguce, jer je prva, tj najvisa rupa na cevi na visini od 25. Tako da ili nije lepo merio ili je cev propala. Ne bi bilo prvi put.
Ubacimo crevo i nepovratni ventil na njegovom vrhu i ubacimo u cev od 5/4, pustimo u pogon i radi.
Do veceras.

Od veceras sam opet bez vode.
I cini mi se da je vreme za kopanje novog bunara.
Ono sto mene muci je PRICA O UMI - jer, kako kazu stari ljudi, ispod ume se ne kopa, ako prodjes ispod ume, verovatno ce ti sva voda otici, i ono sto si imao, a moze da se desi da imas odlicnu vodu, ako probijes umu.
Ta prica o umi me muci, a vrlo rado bih doveo nekoga da mi izbusi petnaestak metara u zemlju, fi 200 mm, gurnem dole neku bolju pumpu ili sta li vec, i resim se muka.
I ovako mi voda nije bog zna sta.

Sta bi vi uradili da vam bunar presusuje? Nije li susa pravo vreme za kopanje bunara? ko sad nadje vodu, imace je uvek, mislim.
Gore suse tesko da ce biti od ove.

anthrax
30-08-12, 11:19
Cyber, komsija, ista situacija i kod mene. Imao sam oko 60 cm vode u bunaru precnika 30cm, masinski busen i sad vec nema vode. Dodje ona ali je pumpa iscrpi brzo (1/2 cola, dva creva sa protivpovratnim). Mislim da svi imaju problem.
Ortak je dovodio neke likove kod sebe koji buse rucno po istom principu pa se nadam za dve nedelje kad budem kod kuce da nadjem te likove i produbim malo kroz taj sljunak. Ali problem je dotok vode koji je verovatno sad mali i mozda produbljivanje ne da zeljene rezultate. Ako se ovako nastavi, mozda cu da kopam 1m precnik, novi bunar jer i seoski vodovod je prilicno slab.

MOMOSARIC
30-08-12, 21:46
Nije stvar u prečniku nego u lokaciji i dubini.

Cyber_Seljak
31-08-12, 15:00
U vezi toga: Ima li uma neku značajnu ulogu u tome ili ne? Može li se uspešno ići ispod ume i naći voda, ili je to ipak samo mit (zabluda) starijih da se ispod ume ne kopa?

MOMOSARIC
31-08-12, 20:49
Šta je uma ?

marko22
31-08-12, 21:13
Um-uma, na portugalskom jedan-jedna.Lkl{{

MOMOSARIC
31-08-12, 22:52
... ili Uma Turman ..

Cyber_Seljak
01-09-12, 08:56
Tako stariji ljudi u mome kraju zovu glineni sloj zemlje ispod vode.

marko22
01-09-12, 13:11
Aha, dakle UMA, rec zenskog roda, je naziv za termin SLOJ, koji je muskog roda. Nije ni cudo sto se ovi novogovorci upinju iz petnih zila da svi i u jeziku koristimo rodnu ravnopravnost. Mnogo ih frustrira taj nas jezik.

MOMOSARIC
01-09-12, 22:35
Sajber , ja neznam ništa u vezi tog glinenog sloja . Možda neko od bunardžija , ja sam samo korisnik njihovih usluga . Medjutim možda ima nešto u vezi toga , na jednom bunaru mi nisu uspjeli naći dobar dotok i nisu uopšte išli ispod 9m . Ja ih pito zašto , a oni kažu da znaju po nekom pijesku bijele boje koji izbacuje svrdlo da ne vrijedi ići dublje . Znam samo da je najbitnija lokacija i sreća . Na nekom mjestu ne ispadne dobro a 20m dalje može da bude drugačije . Sa druge strane u riječnm dolinama gdje je šljunak dole , tu je teško promašiti.

Sale
01-09-12, 22:51
Tri različita čoveka čiji je posao bušenje bunara su pominjala veoma sličnu priču .Da ako se bunar kopa dublje nego što treba ( UMA ) može da se desi da bunar i ono vode koju je imao dotadašnjim kopanjem izgubi.Iskreno ,po meni to nema smisla ali oni veruju u to . Ispade primera radi da je voda od 5-tog metra do recimo 40-tog metra u slojevima a ispod toga ništa i kada se probuši u to ništa voda nestane . Malo neverovatno zar ne .
E sad,malo ozbiljnije bunardzije koje mogu da rade karotaž ( probnu malu bušotinu ) koja košta naravno mogu da na osnovu nje i geo karte mogu veoma približno da kažu koja će izdašnost bunara biti .

šokac
02-09-12, 21:50
Evo ljudi ja sam sad krenio bušit te UME,mada bi najradije Umu T.Svi bunari su skoro presušili, ovi kopani do dubine od 9-12 m ili je jako malo vode u njima.Kod nas je taj famozni prvi sloj gline debeo oko 2 metra i on djeli površinske vode od slojnih.Kad probušim izolator od gline voda napuni bunar 4 metra od površine .Takav je i nivo vode u svim bušenim bunarima od 4-6 metara.Kopani bunar dubine 12 metara može biti suh a pokraj njega bušeni nivo vode na 4 metra.Dali se to može radit na nekim drugim terenima zavisi od puno stvari,dali imaju ispod slojevi koji mogu dat vodu ili se sezonski pune .Uvjek je dobro pogledat okolne bunare i dobru komšinicu.

MOMOSARIC
02-09-12, 22:04
Opasni ste vi šokci samo bi "neviste" gledali . Nego šta misliš o cijeni 70e/m bušenog bunara sa pocinčanom cijevi fi 100 , naravno i čišćenje kompresorom ?
Ljudi solidno rade , od 3 bunara 2 su mi super gone najmanje 1500-2000l/min više nisam probavao i niad nepada voda ispod 3-5m , a jedan nije dobar navodno nije moglo dublje od 9m i taj daje samo oko 200-300l/min.

šokac
03-09-12, 22:01
Gle,takva je cjena i kod nas kad ti takav posao naprave profesionalci,znači firma koju možeš ganjat ako ti se danas- sutra nešto desi bunaru i cijena je OK sa garancijom.
Mene jedino može baba ganjat sjekirom,drži vodu dok majstori ne odu.
Cjena je donekle presudan faktor ali nije mjerilo,ako si zadovoljan radom nije ti ni teško platit jer znaš da si dobio dobar bunar i kao prvo siguran,da će uvjek dati kapacitet koji ti treba.
Ja takav bunar radim sa alkatenom 90 mm,dubine 24 metra,kapaciteta 1000-1200 l/min ,20 eura/metar.
Isplata na licu mjesta ,ako napuni kubičnu bačvu za minut evo para !!!!!!

MOMOSARIC
04-09-12, 11:20
kod mene su uvjek probavali alkatenom al nikad nije mogo .

rekreativac
04-10-12, 21:51
ovde je neko(mislim iz arandjelovca) trazio busaca koji moze da busi i u steni,juce sam naleteo na coveka koji je busio bunare u knjaz milos-u u arandjelovcu a kopa i na drugim mestima,covek ima firmu hidrooprema u sapcu 015 350 711 inace je iz vitojevaca
022 440 612 mislim da se zove cane, pitao za cenu za fi 125 - 50e metar inace cena zavisi od precnika bunara

jakovljevic79
11-10-12, 11:18
Pre nedelju dana covek mi je izbusio bunar u dvoristu 13m.Skupio sam osmoro ljudi da bih okretali burgiju,burgija je velicine Ø50 cm .Bunar smo izbusili za 5 sati (nije imalo kamena).Na 12m usli smo u pesak i onda je stavio specijalnu burgiju za vadjenje peska tako da je na trinaestom metru napravio veliki rezervoar,onda je spustio betonske kace Ø50 (unutrasnji precnik Ø40).Za vadjenje zemlje iz bunara koristi elektro motor.Cena busenja po 1m sa njegovom kacom je 30eur.Bunardzija je iz jednog sela blizu Krusevca.

rekreativac
11-10-12, 13:23
jel mozes da pitas tog bunardziju do koje dubine moze da busi a posalji njegov broj na pp

jakovljevic79
11-10-12, 13:30
Busi do 40 metara

rekreativac
11-10-12, 13:40
uh,meni bi trebalo preko 50m ili 15-20m sa vecim precnikom ali onda mi je samo za kap po kap, jel znas mozda jel ima siru burgiju?

jakovljevic79
11-10-12, 14:26
nema,i ova je velika jer se okrece rucno.

Cyber_Seljak
12-10-12, 23:05
Daj mi kontakt, makar na pp ako ovde nije dozvoljeno.

- - - - - - - - - -

Jel Jakovljevicu, a da ste naisli na stenu? Ima li taj neko resenje i za takve stvari?
Sta onda?

jakovljevic79
15-10-12, 12:57
Nisam naisao na stenu.Ima burgiju za kamen, ako ni ona ne moze onda silazi dole i uzima spic u ruke,zavisi kakav je kamen.To sam gledao kod drugog coveka kada je radio,razbio je kamen velicine 20cm.

idivic
20-10-12, 14:23
Evo iscitah celu temu i opet nisam nasao odgovor na ono sto me zanima... pa rekoh da pitam iskusnije::pomoc:;
Planiram na prolece gusti zasad jabuke na 1ha, u planu takođe kap po kap...ono sto me muci je voda.
Postoji stari (>50 god) ozidani bunar dubine 10m precnika 2,5m, koji smo ocistili neki dan, ali dotok je nikakav...da napuni 2m trebalo je 2 dana :(
Pitanje je da li moze nekako da se "razradi" taj bunar da u kombinaciji sa neki akumulacijama koje bi iskopa daje vode koliko mi treba za navodnjavanje ?
Ako ne, mora da se kopa novi...tu me zbunjuje vise stvari:
-Koliki precnik bi trebalo da bude (vidim da ljudi kazu i da je 2 cola dovoljno za slicne namene)
-Koliki dotok vode (ja raucunam da mi je za 1ha jabuke min. dnevno potrebno 40-50m3, tj oko 50l/min bi bilo dovoljno)
-Dal ima neko ideju kolika bi dubina trebala (njiva je u Mionic, u dolini reke Ribnice)
-Cena busenja bunara kako vidim ide od 10 do 300 eur, sto je stvarno veliki raspon...
Pretpostavljam da zavisi od terena gde se buši, ko radi i šta ulazi u cenu (busenje,cevi, filteri, saht.....) ?

Cenio bi ako neko ima neku preporuku za proverene majstore koji znaju sta rade.

Hvala svima na pomoci

bosserb
20-10-12, 17:15
šokac (http://poljoinfo.com/member.php?2815-%C5%A1okac)

Ilustracija koja mnogo govori

http://www.ipininstitut.com/images/stories/faq_bunari/bunar3.jpg

worm
22-10-12, 20:41
Skolski primer seme sto je u prirodi slicno ali mnogo mnogo komplikovanije. Nego kako se krecu cene busenja po metru u aluvionu (sljunak,pesak,glina) f140mm dubine 20-35m i da li ima koga u Mačvi da to radi treba mi za drugara

miroslav k
24-10-12, 22:26
Gde je bolje bušiti bunar kad duž ide uzbrdo, na donjem ili gornjem delu? Logično je da na donjem bi trebalo biti pliće voda što nemora da znači da će lakše da vuče vodu jer pumpa mora da gura vodu skroz uz brdo

dado76
06-11-12, 23:12
Pozdrav za sve ! Imam namjeru napraviti stroj za bušenje bunara promjera do 200 mm. Dosta sam gledao po internetu posebno youtube snimke drillova. Najviše ih ima iz Amerike, Ukrajine i Rusije. Znam da treba napravit željeznu konstrukciju, treba mi električna dizalica, muljna pumpa i agregat. Eh sad ono što neznam a nadam se da će te mi pomoći je sljedeće. Kakav motor ide? Jel mora biti hidromotor ili može biti elektromotor? Mora li imati reduktor i koje snage kw je optimalan motor. Laik sam što se toga tiče pa nemojte zamjeriti što ću pitati šta pokreće svrdlo da kopa rupu ? Znam da je to motor ali trebali kakve hidraulike tu ili je sam motor dovoljan da kopa ? Hvala unaprijed na konstruktivnim odgovorima

njoko
26-11-12, 13:43
Pozdrav.
Kako sam već bunar sam kopao ručno 6 metara sve uredno salio armiranim betonom,prošla 2 tjedna sam bušio u njemu i evo što mi se desilo.
Nastavili smo bušiti još 6 cijevi fi 1000 koje smo i postavili,a onda kreču problemi.
Kako je zemlja iznimno tvrda nije mogao iči orginal svrdlom za cijevi fi 600 nego prvo 300 onda 400 nekih 22 metra,ali u međuvremenu bunarđiji se desile neke stvari i nije mogao doći 10-tak dana.
Kada smo krenuli sa bušenjem tj proširenjem fi 600 počelo se urušavati i skoro nam zatrpalo svrdlo,uspio je do nekih 17 metara.
Nema druge nego postaviti cijevi da to bude bolje stabilnije 2 fi 600 odjednom ali je jednostavno zemlja progutala te 2 cijevi.
Dole su neke čudne sile i zemlja samo radi urušava se,vode ima sbve ispumpali do dna.
Ispod 100 je ogroman krater one se drže na jednom sloju zemlje od 2 metra a ispod njega krater,neznam koliki jednostavno nemožemo ispumpat vodu,bunarđija išao unutra ali brzo pobjegao da ga ne bi poklopilo.
Sada što da radim dali da u taj krater nasipam krupni šljunak ili da ostavim da voda nanese pijesak iz zemlje.
Cijevi 100 nisu sijele ni cm a več su u vodi 7 dana.
Nagodinu u tom bunaru bušim dubinski 50-80 metara jer što sam ja kopao je fi 2700 promjer pa ima mjesta u njemu

MOMOSARIC
26-11-12, 23:33
To je nedostatak tih širokih bunara . Bolji sistem su cijevi fi 100 , 200 kolko treba . Neznam zbog čega ići sa betonskim "kacama" , možda je jeftinije?

njoko
27-11-12, 19:15
Zato što imam Elektrokovinu 8-stepenu pumpu 5.5 kw i struju trofaznu provedenu kraj voćnjaka,trebam za antifrost veliki kapacitet vode,a fi 100 mi nikako ne može udovoljiti vodom.

MOMOSARIC
27-11-12, 23:33
Ja sam iz fi 100 ladno vuko 1500l/min a čini mi se da može i 2000l . Kolko tebi treba ?

njoko
28-11-12, 18:58
3000 litara u minuti

MOMOSARIC
28-11-12, 20:38
trebalo bi da može taj protok i iz cijevi 140 a možda i iz stotke , ako ima dovoljno dotoka vode a ako nema džaba i bunar od metera.

savato
03-12-12, 15:15
Koja je realna cena za busenje bunara dubine 20 metara, precnika fi 100 mm?

mindjušar
03-12-12, 15:55
Ima li ko bunar za potopnu pumpu većeg kapaciteta,za tifon

kimi-miki
03-12-12, 15:58
Koja je realna cena za busenje bunara dubine 20 metara, precnika fi 100 mm?

Ja sam bušio prošle godine fi 120mm, cena 40 evra po dužnom metru... dubina 14m, vodeni stub oko 5m

tamara1611
03-12-12, 16:04
Ima li ko bunar za potopnu pumpu većeg kapaciteta,za tifon
imam ja ali nemam struju

mindjušar
03-12-12, 16:05
Koji fi i koji kapacitet je pumpa? Uzmeš agregat pa imaš struju?

tamara1611
03-12-12, 16:11
pa znas koji ti agregat treba????:lol:
a i sta sam onda uradio???to mi je isto kao i motorna pumpa,ovako je samo komplikovanije

ljubek
03-12-12, 16:12
a šta agregat troši manje goriva ili ...??

što dobiješ na mostu ode na ćupriji..

isidor
03-12-12, 16:23
pozdrav
ja sam se detaljno raspitao za bunare kapaciteta 600 l u minuti i opremanje takvog bunara kosta oko 6000e
Kod nas okolina perleza moram da ide do dubine 55m fi 225 minimum .potapajucadubinska pumpa od oko 8 kw snage agregat i ferkfentni regulator sahta i ostalo sta ide uz to i pitanje je kako ce da radi . Radila poljoprivredna skola iz zrenjanina silne pare dali a neradi valjano radili su po sistemu kljuc u ruke pa se sada tuze sa izvodjacem radova meni to skupo pa odustao bez 18000e ne bi prosao ako daju kredite povljne subvencionisane mozda i krenem u taj poduhvat

- - - - - - - - - -

na tim dubinam gde je voda isod 6 m nema sanse da da vuce traktorska pumpa zbog gasova opet zavisi od terena ali kod mene nema sanse mora dubinska pumpa i jos da dodam da su traktorski agregati preko kardana su skupli trostruko od malih dizela

ljubek
03-12-12, 16:26
šta kod vas u perlezu voda je u kini.

kod mene je bunar fi 75 34 m dubine sito 12 m i imam sa slap 800 700 l u min..
bunar izbušen pre 10 god i radi perfektno..
hidromont temerin ervin..

čekaj ajd objasni kako zbog gasova??

isidor
03-12-12, 16:37
pa ima dosta metana u vodi a i nalazi se prva voda na 8m ali to pumpe veceg kapaciteta ne mogu vuci tako da moraju ici dublje bez 40 metara nema sanse dubinska pumpa da vuce

- - - - - - - - - -

i nko nece da mi garantuje za vodu od bunardjije sto buse 110f i 4 cola pumpe garantuju do 250 litara u min i to do 30 m dubine

- - - - - - - - - -

a ovi drugo bez 70 e po metru ne rade pume su skupe 2200e rovati pumpa 600l u min

mindjušar
03-12-12, 17:02
Mislim da je kao prvo sigurnije potapajućom pumpom-nezavisi od nivoa vode u bunaru,a po iskustvu kolega koji tako navodnjavaju i potrošnja je manja agregata,nego traktora sa kardanskom pumpom

isidor
03-12-12, 17:11
pa sto se tice potrosnje ,neko jaci agregat sa regulatorom gasa i frekfentnim regulatorom je idelno jer regulaciom frekfencije regulise se i kapacitet pumpe a i te pumpe kao sto sam naveo rovati od 7,5 kw ne trpi el udare tako da sa regulaciom frekfenci regulisemo i protok vode i potrosnju struje a i goriva . A gregat dizel od 12 kw sto je dovoljno za takvu pumpu trosi oko 2,8l po satu barem su mi tako rekli

MOMOSARIC
03-12-12, 17:16
Trebalo bi Mindjušar da izadje na isto , jedino ako bi se koristile dubinske elektro pumpe one su energetski najefikasnije pa da im agregat pravi struju . Fi bunara uopšte nemora da bude toliki . Ja iz fi 100 tjeram i do 2000l/min . Dubinska najjača koja može u fi 100 je oko 350l/min , 7-8bara i 3.5kw snage . Ona može tjerati manji tifon . Ako se vodeni stub diže do max 7-8m dubine onda mogu i površinske i tu mogu daleko veći pritisci i protoci.
Druga je priča jedino kod vas u Vojvodini tamo gdje se mora ići na velike dubine preko 30m . Ni tu nije problem ako se stub vode kasnije diže do max dubine 8m a ako ne onda samo dubinske mogu da istjeraju. kod nas se dubine kreću od 5-15m za max dotok .
Najvažnije vam je raspitati se u vašem kraju do koje je dubine ko bušio i na koju visinu se diže stub vode dok pumpa vuče , sve ostalo se da izračunati a i dosta nas ovde zna.

mindjušar
03-12-12, 20:11
Nisam ja zapeo za potopne pumpe,ali nesigurno je,koliko ja znam,ispravite me ako grešim,traktorskom pumpom sa dubine veće od 6m nivoa vode u bunaru,naime plan je iz dva bunarada navodnjavam dve parcele,jedna 23kj,a druga 27kj,tifonom fi 90/400m,kišnim krilom širine 50m,ali nebi da doživim da u slučaju nižeg vodostaja u bunaru-a kad najviše trebe da nemogu navodnjavati,znači treba mi cca 90m3/h pri pritisku od 5 bara na izlazu pumpe

tamara1611
03-12-12, 20:33
ljudi nema od toga nista

MOMOSARIC
03-12-12, 20:36
U pravu si za dubinske pumpe , one jedine mogu kad padne stub vode ali i one mogu da presuše ako vode baš ponestane , jednostavno smanji se dotok . Dobro uradjeni bunari , na pravoj dubini za to područje ne presušuju baš tako lako. Siguran sam samo za kukuruz da traži dosta vode odjednom bar 30 a najbolje 50l/m kv , a soja može i češće pomalo i ona ipak voli izgleda ujutro -prijepodne . Pogledaj na nekoj tehničkoj listi od nekog proizvodjača dubinskih pumpi koja zadovoljava te karakteristike koje ti trebaju i koji fi bunara ti treba ne zbog njegovog protoka nego zbog toga da ta pumpa može da udje u njega . One nisu tako jeftine a i bunar je skuplji ako je veći fi . Ako pada visina vode onda one moraju. Jesil već računao kolko vremena treba da tifon predje 23kj , širine 50m protokom 90 kubika na sat , a da prospe bar 15l po kvadratu.

@tamara , u takvom području gdje treba bušiti tako duboko , gdje nema struje na njivi kad se sve sabere u ratarstvu navodnjavanje je isplativo u sušnim godinama a u prosječnim i nije.

tamara1611
03-12-12, 21:20
@tamara , u takvom području gdje treba bušiti tako duboko , gdje nema struje na njivi kad se sve sabere u ratarstvu navodnjavanje je isplativo u sušnim godinama a u prosječnim i nije.
BRAVOO,u normalnim godinama nema neke razlike u prinosu samo su troskovi veci a samm tim pada i zarada...:-\

nikola indjija
03-12-12, 21:42
Ima moj komsija na njivi tj preko puta moje njive bunar sa potapajucom pumpom neznam koja je litraza izlaz je fi90 i tera sa njom tifon isto fi 90 400m duzine ove godine od nekih 15dana zalivanja samo je jedna noc bila uspesna tj da je sve funkcionisalo kako treba,pumpa je trofazna i ima agregat traktorski tj vrti ga traktor mislim da je 24kwa,najvise je bilo problema sa tim agregatom.Kada pumpa nabije pritisak oko 7bara imt 577 samo puskara po mojoj proceni ta kompozicija tj busenje bunara,tifon,cevi i agregat kostali su oko 30000€ u pitanju je duvandzija

MOMOSARIC
03-12-12, 22:00
Nije da nema razlike i u normalnoj godini al kad se sve sabere sa tako skupim ulozima pa plus rad (svagdje ima puno rada osim centar pivota i donekle potapanja) onda se ne isplati . Ako se gleda dosadašnji višegodišnji prosjek padavina netreba , a ako je došlo do klimatskih promjena onda ???

mindjušar
03-12-12, 22:23
Jesil već računao kolko vremena treba da tifon predje 23kj , širine 50m protokom 90 kubika na sat , a da prospe bar 15l po kvadratu..

Ako bi imao 90kubika na sat iz bunara na 5bari,na diznama na kišnom krilu bi imao 2bara,pa duž da smota za 10h,mogao bi dobiti 30mm,to bi bilo 2ha/10h

MOMOSARIC
03-12-12, 22:47
A jel može to krilo tolko vode da propusti ?

mindjušar
03-12-12, 22:57
Može naravno

worm
04-12-12, 10:48
šta kod vas u perlezu voda je u kini.

kod mene je bunar fi 75 34 m dubine sito 12 m i imam sa slap 800 700 l u min..
bunar izbušen pre 10 god i radi perfektno..
hidromont temerin ervin..

čekaj ajd objasni kako zbog gasova??

Kod vas je veoma blizu Dunav i najverovatnije on prihranjuje te plice slojeve i ti si na nizoj koti od kote prihranjivanja pa imas samoizliv (blago tebi). Srednji Banat kao i severni u okolini Kikinde su najugrozeniji sto se tice podzemnih voda jer se kod nas zahvataju vode koje su stare nekoliko hiljada godina i kojima isto tolko treba da bi se obnovile jer se ti duboki slojevi prihranjuju najverovatnije sa padina Karpata.

ljubek
05-12-12, 16:20
prva izdan je na 4-4.5 m a kanal dtd je na 3 km udaljenosti što faktički odgovara nivou vode u dtd-u.
negde pre sam komentarisao da kada bi dtd imao funkciju do kraja tj da može podići nivo vode u koritu -do druge škarpe onda bi sigurno nivo podzemne vode i na daljini od 5 km bio viši za oko 1.5-2 m što bi sigurno moglo pogodovati rastu i razvoju ratarskih i voćarskih kultura.

može jedno glupo pitanje?

može li se taj metan kako povatat??

skal
05-12-12, 16:37
prva izdan je na 4-4.5 m a kanal dtd je na 3 km udaljenosti što faktički odgovara nivou vode u dtd-u.
negde pre sam komentarisao da kada bi dtd imao funkciju do kraja tj da može podići nivo vode u koritu -do druge škarpe onda bi sigurno nivo podzemne vode i na daljini od 5 km bio viši za oko 1.5-2 m što bi sigurno moglo pogodovati rastu i razvoju ratarskih i voćarskih kultura.

može li se taj metan kako povatat?? NE nekih 13-14god meni je cale tamo nastrado jer ventili i taj sigurnosni sistem nije radio bas u perlezu pa je doslo do eksplozije kadsu usli u prostoriju i iskljucivali pumpu,stose tice vode u tom kraju nije neki problem jer staticki nivo je dosta visok barje bio doksam ja tamo radio,i neoskudevaju sa podzemnim vodama ,

- - - - - - - - - -

pozdrav
ja sam se detaljno raspitao za bunare kapaciteta 600 l u minuti i opremanje takvog bunara kosta oko 6000e
Kod nas okolina perleza moram da ide do dubine 55m fi 225 minimum .potapajucadubinska pumpa od oko 8 kw snage agregat i ferkfentni regulator sahta i ostalo sta ide uz to i pitanje je kako ce da radi . Radila poljoprivredna skola iz zrenjanina silne pare dali a neradi valjano radili su po sistemu kljuc u ruke pa se sada tuze sa izvodjacem radova meni to skupo pa odustao bez 18000e ne bi prosao ako daju kredite povljne subvencionisane mozda i krenem u taj poduhvat

- - - - - - - - - -

na tim dubinam gde je voda isod 6 m nema sanse da da vuce traktorska pumpa zbog gasova opet zavisi od terena ali kod mene nema sanse mora dubinska pumpa i jos da dodam da su traktorski agregati preko kardana su skupli trostruko od malih dizela Jesi li bio slucajno u zrenjaninskom vodovodu ili se raspitivo negde okolo
'

šokac
05-12-12, 20:41

Pozdrav ekipi!!!
ljubek-na pitanje da li se da taj metan uhvatit? DA-prvo moraš uopće utvrdit da li je to metan il pumpa vuče malo zraka na usisu pa pravi mjehuriće u vodi.
To je jednostavan sistem sa vertikalnim cilindrom-doslovce bačva od nafte,dolje ima ulaz i izlaz a na vrhu je montiran izlaz za plin sa regulatorom-obični od plinske boce.Znači kad pumpa tjera vodu kroz tu bačvu ,voda se isplinjava ,plin se odvaja gore na vrhu bačve i pravi plinski jastuk ,dok otplinjena voda izlazi van.
Osnovno je pravilo da bačva mora bit pod tlakom ,znači da izlaz iz bačve mora bit zatvoren ne fizički nego sistemom sifona -izlaz se digne npr.3 metra i imaćeš tlak plina u bačvi 0,3 bara -mada imaju i ventili mehanički koji drže zadani tlak posude.
Zanimljiv primjer sam vidio na poljoprivrednoj tabli koja se navodnjava ,lik je taj plin iskoristio za pogon Honde 3" ,samo za početak upali na benzin i kad se pokrene ciklus ide na plin-doslovce FREE
Mala napomena -svi takvi sistemi su OPASNI-i trebaju se dobro napravit iako je sasvim jednostavan .Prava šteta ga je ne iskoristit ako ga ima.

MOMOSARIC
05-12-12, 20:49
Za svaku pohvalu , svaka čast ako neko uspije tako nešto napraviti .

ljubek
06-12-12, 08:25
to bi bio pravi perpetum za navodnjavanje ali apsolutno se slažem da je to malo opasno jer metan je koliko ja znam otrovan i eksplozivan.

skal
06-12-12, 12:11
to bi bio pravi perpetum za navodnjavanje ali apsolutno se slažem da je to malo opasno jer metan je koliko ja znam otrovan i eksplozivan.
bas tako i neoseti se miris to znam iz iskustva a stose tice tog hvatanja metana toje samo teorija a praksa tesko ostvarljiva i sve zavisi koja je kolicina metana u vodi radio sam u Vodovodu i znam neke stvari i greske koje suse desile usled kvara nekog ventila pa kad se na nesrecu pojavila varnica doslo je do eksplozije ,za otvorenu povrsinu nije tolko opasno al u zatvorenom ::lose::::lose::

worm
07-12-12, 13:11

Ako te interesuje neki separator za metan iz vode mogu da ti posaljem semu i crtez na mail sto sam ja crtao. Kao sto rece covek mnogo je bolje u otvorenom prostoru, a da metana ima u Vojvodini ima ga i to u velikim kolicinama ali smo mi prilicno glup narod i ne znamo da iskoristimo sta imamo. Ne bi me cudilo i to da damo kao sto smo dali litijum, zlato, bakar .... i da ne idem u :){{

Beshla
16-12-12, 22:47
Jedno konkretno pitanje za poznavaoca busotina i bunara. Koja je razlika u izdasnosti dve busotine kada bi se uporedile na istom terenu i istoj dubini (npr. jedna blizu druge), jedna je od 3 cola tzv. 'zatvoren' sistem i da se na nju se postavi centrifugalna pumpa, a druga je 'otvoren' sistem od fi 250-300 mm i u nju bi bila postavljena dubinska pumpa? Znaci, zanemarimo jacinu pumpi, interesuje me koja busotina daje vise vode. Pitam jer je jedan bunardzija mi tvrdi da zatvoreni sistemi uvek daju vise vode, a drugi da je bitan precnik cevi kod otvorenih busotina.

slobapatrola
16-12-12, 23:24
ako zanemarimo pumpe uvek ce da ima vise vode busotina koja ima veci precnik jer je i povrsina sita veca

German hunting terrier | Jagdterrier