Potrosnja IMT traktora

landini

Član
Učlanjen(a)
24 Apr 2014
Poruka
2.101
Lokacija
N/A
nadam se da nije problem sto otvaram ovu temu ali me zanima a vjerujem i ostale koliko koji imt trosi sa kojim prikljuckom i sve vezano za potrosnju.
mene konkretno zanima koliko IMT 560 trosi na hektar u oranju sa dvobrazdnim plugom 12 coli?
 
Evo ja da konstantujem:osmeh:
Orao ja sa imt540 a burazer sa rakovicom 60,ista njiva jedan pored drugog,oba traktora plug OLT 12 coli,teren relativno ravan,njiva kocka,zemlja sabijena.
Ja ubio 16-17 litara po hektaru a burazer sa rakovicom blizu 30,ja sam orao a on je strugao zemlju.Nakraju progutali silu goriva kad se pogleda ukupno.

Ako bude ovaj moj 560 trosio vise od 20 litara po hektaru ima da ga lansiram u kosmos monumentalno:osmeh:
Kojih 30 litara,pa sa 540 nisam pregurao 20 litara u varijanti samozapalenja traktora od muke,ali se uvek oralo,20,25cm ali konstantno i uzbrdo i nizbrdo.Uvek plug 12 coli.

- - - - - - - - - -

Odlicna tema:bravo:
 
skoro sam kupio 560 i svi u selu mi govore da mu nije bez veze rezervar od 90 litara. kao da hoce potrosit boga oca. pa sam se malo zabrino. sumnjam da cu imat ista jesenjskog oranja. ali definitvno na proljece izmjerim sa punim rezervarom ko sto se i mjeri. pa objavim rezultat. kod mene su zemlje inace teske. u 1 hektaru nadjes 7 vrsta zemljista. tako da se po mojoj potrosnji(u buducnosti) moze racunati skoro maksimalna potrosnja. toliko od mene. ali me zivo zanima neki prosjek potrosnje. pa tako da se slobodno raspisite. :osmeh:
 
Evo ja da konstantujem:osmeh:
Orao ja sa imt540 a burazer sa rakovicom 60,ista njiva jedan pored drugog,oba traktora plug OLT 12 coli,teren relativno ravan,njiva kocka,zemlja sabijena.
Ja ubio 16-17 litara po hektaru a burazer sa rakovicom blizu 30,ja sam orao a on je strugao zemlju.Nakraju progutali silu goriva kad se pogleda ukupno.

Ako bude ovaj moj 560 trosio vise od 20 litara po hektaru ima da ga lansiram u kosmos monumentalno:osmeh:
Mirko druze ja nemam 560 ali kod mene ljudi sto ih imaju svi im se zale na potrosnju, pogotovo u oranju. skoro sam pricao sa covekom koji ima 560 novi tip kaze da mu trosi preko 30 litara plug imt 756 visoki. moj 539 ne prelazi 20 litara
.
 
Sa mnogima sam pricao ko je imao 560 i svi koji imaju linijsku pumpu se zale.I mi smo nekad imali 558 i 560,potrosnja kod oba je bila do 20 litara u oranju uz plug OLT Posavac 12 coli.(pumpe su roto)558 se duze zadrzao,560 je bio kratko jer je morao da ode zbog finansijskih razloga pa ga kasnije zamenuo jeftiniji 558.

- - - - - - - - - -

Evo jedan Bobo-v komentar iz 2011,nadam se da se nece ljutiti sto ga citiram:ppozdrav:
Evo, bas se s kolegom dopisujem i kaze da je od 8 do 16 sati poorao 8.5kj kukuruznjaka paljenog na 20cm dubine sa IMT 560 i 757.20 plugom. prva direktna i pun rezervoar goriva je spalio, kaze da nema vise nista u traktoru ;)
Znaci prosek 18 litara po hektaru na 20cm,to je za moje potrebe odlican odnos potrosnja-dubina.
 
Ok Mirko, ne sumnjam ja u tvoje reci, ipak si imao i znas sigurno. ovo sto sma ja rekao su samo reci vlasnika, tako da ne mogu da tvrdim suprotno. a reci ti meni jel 558 ima sa 2 vrste menjaca, ona rucica menjaca kosa i ravna, tj brzi i sporiji
 
Da 558 prva serija je bila sa sporim menjacem,on ore drugom brzinom.Moj je bio 1973 god. i bio je brzi menjac,gume je nosio 16.9-28 uvek kao i 560 i on je bio sa 16.9 gumama.
Komsija takodje ima brzi 558 ali gume 14.9 i uvek je njegov proklizavao a nas je izlazio gde ovaj nemoze.Nizu dzabe fabricki stavili vece gume.I tu je takodje faktor potrosnje,bolje hvatanje za podlogu,manje proklizavanje,korak-brzina u oranju....
 
Ne trose toliko linijske koliko se prica. Nekima je mnogo da potrose I 10 litara po hektaru. Sve su to nijanse. Mnogo zavisi I do vozaca.
 
Komso posto su nam slicni tereni,slicna zemlja napisi koliko trosi tvoj 560 sa 756 koliko se secam taj plug imas,na koju dubinu.Vredece informacije posto je tema krenula bas sa tom kombinacijom:ppozdrav:
 
Za 558 moja 2 prijatelja imaju jedan je 70 god a drugi 75, ovaj stariji ore 2 brzinom a ovaj 1 , ali njegova druga nije mnogo brza nego ovom prva. i cak vise trosi ovom sto ore 2 brzinom, kaze do 30 l a ovom sto oree 1 brzinom manje od 20l. za ta 2 traktora znam sigurno
 
i ja sam nacuo da ima razlike u potrosnji na 560 izmedju klipne i rotacione pumpe. kod mene je rotaciona pa se tjesim :haha:
 
Mirko, nema problema sto citiras, trebalo mi je neko vrijeme dok i ja skuzim s kim sam to pricao pa sam se sjetio ;) Kod njega je zemlja laka za obradu, nesto slicno kao moja, samo sto radje duplo vise od moje ;)

560 je dobar traktor samo ako se pravilno koristi. Npr. ljudi ovdje oru s 558 s 2x12" plugom, isto tako i 560 2x12" a ja s 549 orem s 2x12" a ove godine za sjetvu psenice na 20cm dubine je i 539 vukao IMT 754 plug 2x12". Nitko ne ore dublje od 25, svi se boje "mrtve zemlje" i da ju ne vade gore...

Sad ti vidi koji vise trosi, 549 koji taj plug moze nositi i bez prednje vuce, ili 560 koji se s njim igra, pogotovo na 20-25cm dubine oranja, tezine ima ko jedan i pol 549 a snage nema da sam sebe nosi posto je dosta tezak. Kad im pokazem katalog IMT da je 757.20 plug namjenjan agregatiranju s 558 i 560, smiju se, kao nemoguce da on to vuce, to je previse za njega, oces da mi traktor zariba itd...

Kolegi smo prije 3-4 godine 755 prosirili da hvata 2x11.5 (nismo imali 2" plocevine pa je isla 1.5"). 539 taj plug vuce vec godinama uz jednaku potrosnju kao i dok je plug bio 2x10" samo se kvaliteta oranja popravila duplo posto sad ima vise mjesta da se zemlja okrene u brazdi. Ove jeseni su kupili 560 nove linije i za njega uzmu OLT posavac 2x12", kazu da ne moze on vuci 2x14" plug, ko ce potanjurat tako velike brazde i slicne price. Kad se krenu hvata za glavu od potrosnje onda ce bit vraga...

Sta je poanta ove price: Svaki traktor se mora agregatirati s prikljuckom koji moze taj traktor iskoristiti do maksimuma. dzabe ti 60ks traktor kad koristis 40 a ovih 20 viska stalno jede i trosi iako nista ne rade. Vecina je presla iz 539 u 560 pa su plugovi, tanjurace i sjetvospremaci ostali jednaki a 560 ima puno praznog hoda i tu se pojavljuje ta ogromna potrosnja o kojoj se prica.
 
Bobo pravo kaze . Jos nesto taj tip motora ako se tera na vise od 1700 obrtaja jede zivo gorivo u toj meri da i rusa osisa kao pas cevap u potrosnji .
 
Evo ja da konstantujem:osmeh:
Orao ja sa imt540 a burazer sa rakovicom 60,ista njiva jedan pored drugog,oba traktora plug OLT 12 coli,teren relativno ravan,njiva kocka,zemlja sabijena.
Ja ubio 16-17 litara po hektaru a burazer sa rakovicom blizu 30,ja sam orao a on je strugao zemlju.Nakraju progutali silu goriva kad se pogleda ukupno.



Nesto mi ne stima u ovoj tvojoj prici,navozao sam se raznih traktora i radio sa njima,za teze poslove koristim r60 i imam 2 landina u ispomoc ako zatrebaju.To sto si ti sa 540 orao a ovaj sa r60 grebao moze biti samo ako mu je motor na izdisaju ili ima toliko lose gume pa nema nikakav grip.Rakovicom vucem leopar 2x40 i potrosnja mi je na 25-27cm dubine 25l a 3 sporohodnom 30l po hektru.Kad orem plice oko 20cm portosnja ne prelazi 20l.Imam ekstremno teska zemljista (smolnice) tu uglavnom ide kombinacija r60 i imt755 dubina oko 24-25 cm sve preko toga bi iskidalo plug,potrosnja mi je bila ispod 40l/Ha.Radim dosta sa imt-om 560 uglavnom oranje i ostale teze operacije,postavljao sam slike u temi imt, da ne bude da pricam na prazno,potrosnja mu je 20% procenata veca u svim poslovima nego r60 posto nose iste motore a ucinak je isti.Tu gde ne moze Rakovica da ore 1 direktnom a brza je nego 1 na 560 nemoze ni imt provereno,3 sporohodna ista situacija na Rakovici je za nijansu brza i opet ga sije u oranju,to sto se mnogi zale na Rakovicin hidraulik il je neispravno nesto il neznaju da ga koriste,nek je 30% neprecizniji nego hidraulika na imt-u,meni nikad hidraulika na rakovici nije pravila problem,malo je komplikovaniji al zato teret koji Rajka dize na polugama na 560 je misaona imenica.Imt 560 da ne nosi gume 16 bio bi neupotrebljiv traktor na klizavom i u brdu. PS,potpisujem post clana Telnett:ppozdrav:
 
Pazi sad idemo u raspravu IMT vs Rakovica.
Burazer ima dobar motor na rajki i nove zadnje gume ali ocigledno nezna da koristi hidraulik kako treba.Njegovo oranje je ravno katastrofi.Imao sam i ja 65S i malo sam orao s njom i znam orati s rajkom ali porediti oranje IMT-a i Rakovice je vise nego smesno,po meni rakovica ore na silu i snagu.
IMT 540 je brzi u prvoj od rakovice u prvoj,a i 560 takodje ali s 16.9 gumama.U to sam se licno uverio i verujem svojim ocima.

E sad nesto me zanima,kako R60 manje potrosi goriva od 560 a motori su identicni,sraf na sraf.I sad ja skinem motor sa rakovice i stavim na 560 i on trosi vise 20%.
Taj poduhvat sam radio pa zato pitam jeste li vi to radili pa imate iskustvo.
Zatim koja je tezina Rakovice 60?Jel znate koja je tezina 560?Jel znate naprimer koja je tezina 558?
 
Po pricama ljudi koji su vagali traktore, razilka izmedju 558 bez kabine i 560 starije tipe s kabinom je oko 900kg... pa ti vidi kolika je tu potrosnja s neadekvatnim orudjem.
 
Komsija ima 558 i ja sam ga licno terao na vagu,tezak je 2280kg u tom momentu,neznam koliko je imao goriva u njemu(po knjizi tezina je 2300kg)a 560 stari tip je merio burazer coveku pre mesec dana jer radi na otpadu sekundarnih sirovina pa imaju veliku vagu i tezina je bila 2440kg,takodje neznamo koliko je imao goriva (po knjizi 2395kg).Oba traktora su bez kabine.
Moj 540 bez kabine i tegovima na zadnjim tockovima meri okruglo 2000kg,merio sam ga pa nepricam bezveze.

A imate lepo i na youtube covek naterao na vagu 560 stari tip sa ubacenim S44(on je tezi)i koliko se secam merio je oko 2700kg sa kabinom a koliko je imao goriva neznamo a rezervoar je 90 litara.

A koliko je teska ta Rakovica to mene zanima.

- - - - - - - - - -

Evo ga 560 sa S44 i gumam 16.9 28 i tezina 2720kg!!Znaci sa klasicnim motorom je nesto laksi.
https://www.youtube.com/watch?v=nA-FA1NiiPU
 
Nazad
Vrh