Kako postupate od odbijanja sa sise do tezine 25-30 kg praseta.

francuz

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
12 Jan 2010
Poruka
1.567
Lokacija
Donji Krnjin, Leposavic, KiM, Srbija
:cao: :cao: :cao: svima,
Interesuje me kako Vi postupate od odbijanja praseta sa sise do tezine 25-30 kg, nacin ishrane, uslovi u objektu, itd...
Post je spojen: [time]1263330811[/time]
_________________________________________________
:bravo:
Ima li ko ziv na forumu,
siguran sam da je tema zanimljiva a sumnjam da iskustva nisu razlicita .
 
Uzgajalište

uzgoj prasadi nakon odbića do 20-30 kg tjelesne mase
može biti podijeljeno na prihvatilište (do 16-18 kg) i uzgajalište (odgajalište; do 25-30 kg)

Dva načina držanja prasadi:

- klasični način držanja na podu sa ili bez stelje
skupine od 20-60 životinja, 0,4 m2po prasetu
- kavezni način držanja
jednoetažni kavezi s propusnim podovima
kavez veličine 125 x 125 cm, visine 70-80 cm
0,2 m2po prasetu
Temperatura

Optimalna temperatura ovisi o kategoriji i napučenosti životinja
KATEGORIJA OPTIMALNA TEMPERATURA

Suprasne krmače i nerastovi 12 –16 °C

Dojne krmače 16 –18 °C

Prasad na sisi 28 –34 °C

Odbijena prasad 20 –28 °C

Tovljenici 25 –50 kg 18 –21 °C

Tovljenici 50 –100 kg 15 –18 °C


Uzgoj odbijene prasadi

potrebno je osigurati povoljne uvjete u uzgajalištu:
temeljito pranje i dezinfekcija prije naseljavanja prasadi
princip “all in, all out”
poželjno je da prasad iz istog legla ide u isti boks
osigurati optimalnu mikroklimu:
temperatura: prvih 14 dana 25 +/-1°C
kasnije 21 +/-1°C
RV: 60-65 %
niska temp. i visoka RV: pojava dišnih i probavnih oboljenja
niska vlažnost: bolesti dišnog sustava
dnevni prirast prasadi u uzgajalištu = 350–400 g
za 1 kg prirasta prasad pojede 2 kg hrane
 
Ok, Hvala Savak!
To je teoretski deo verovatno, ali je mene zanimalo licno iskustvo kod odgajivaca.
Da li ciste prasad od glista, da li ponavljate gvozdje 20 dana posle prve aplikacije, sam postupak odmah po odbijanju, da li redukujete hranu..........
Hvala
 
Što se mog ličnog iskustva tiče ja kad ih odbijem od sise prvi dan ne hranim uopšte,zatim im sledeći dan u hranu ubacijem prašak za gliste. Posle nedelju dana ponavljam čišćenje od glista. Prvi deset dana posle odbijanja povećavam hranu svaki dan postepeno po 50gr. a zatim ih hranim po volji. Gvožđe nikada nisam ponavljao posle dvadeset dana.
 
Ja kad zaljučim prasice dam im malo hrane tek da nebudu gladi ali im u tu hranu stavim prašak od proliva (neosulfox)i postepeno im povećavam količinu hrane ali stavljam prašak(jedno 7 dana)i do od prilike 25 kg im prelazim na hranu za braove i posle tog jedno desetak dana im dajem (ivermektrin inekcije od šuge vlasca i glista). :cao:
 
@milos dt
Izvini nijepitanje bilo namenjeno tebi , za tebe sam zno da znas
Evo jedan podatak, mleko krmaca ima 0.015% gvozdja a za jedno jedno prase je potrebno 0.5g gvozdja. Otprilike je potrebno 33.3l mleka po prasetu a krmace u proseku imaju 6 do 10l dnevno
Post je spojen: [time]1263410352[/time]
_________________________________________________
sta mislite kakoje veterinaru kad dodje kod mene. P.S. uvek ga posteno domacinski posluzim
 
MILOŠ D.T je napisao(la):
Ja kad zaljučim prasice dam im malo hrane tek da nebudu gladi ali im u tu hranu stavim prašak od proliva (neosulfox)i postepeno im povećavam količinu hrane ali stavljam prašak(jedno 7 dana)i do od prilike 25 kg im prelazim na hranu za braove i posle tog jedno desetak dana im dajem (ivermektrin inekcije od šuge vlasca i glista). :cao:
Gde kupujes Neosulfox, ja ga narucim direktno u fabrici u Subotici, salju mi City expresom.
A sto se tice gvozdja, Bata Ralu83 da odgovorim da znam da se aplicira zbog anemije, a to koliko krmaca ima gvozdja u mleku :sta: stvarno nisam znao, eto nesto i da naucim ::svaka cast::
 
francuz je napisao(la):
MILOŠ D.T je napisao(la):
Ja kad zaljučim prasice dam im malo hrane tek da nebudu gladi ali im u tu hranu stavim prašak od proliva (neosulfox)i postepeno im povećavam količinu hrane ali stavljam prašak(jedno 7 dana)i do od prilike 25 kg im prelazim na hranu za braove i posle tog jedno desetak dana im dajem (ivermektrin inekcije od šuge vlasca i glista). :cao:
Gde kupujes Neosulfox, ja ga narucim direktno u fabrici u Subotici, salju mi City expresom.
A sto se tice gvozdja, Bata Ralu83 da odgovorim da znam da se aplicira zbog anemije, a to koliko krmaca ima gvozdja u mleku :sta: stvarno nisam znao, eto nesto i da naucim ::svaka cast::

Kupujem u svakoj malo bolje snabdevenoj vet.apoteci u Rumi.
 
Dobro jutro,ima li koga?
Kako (cime) hranite prasad od odlucenja do 20-ak kg?Da li sami pravite tzv.Starter ili kupujete gotov pa posle prelaze na "domacu radinost",ili...?
 
Jel bilo kakvih negativnih pratecih pojava sa prelazom sa konc. na smesu (izvini,mozda te davim ali tek pocinjem da se bavim ovim poslom pa bih sto vise stvari da saznam) :cao:
 
Zar gebijev predstarter nisu granule ?

Radio sam pre sa gebijevim granulama ali mi prasici daleko bolje napreduju kad sam pravim hranu,mozda je to do mene ali stvarno ne znam.Ovako mi za sad ide jako dobro
 
Svako hvali svoj proizvod ali u suštini je najbolje kad sam napraviš koncentrat jer jedino tada znaš šta ima u njemu i koliko si čega stavio!
 
Gebijeve granule su dobre ja nisam imao nikakvih problema ali 38 din. :nono:

Tibore koja je tacna konverzija hrane sa granulama tj. predstarterom?ako si pratio?
 
Nazad
Vrh