Samogradnja plastenika

Pa sigurno da niske temperature ne pogoduju razvoju jagode, ipak je tebi cilj da imaš proizvod koji će da sazri pre jagoda sa otvorenog. Slažem se da je rvv visoka, al provetravanje je jedini način smanjenja iste. Uzgred, prilikom ovakvih rasprava, uglavnom nas većina stvari asocira na pojavu truleži- Botrytis cinnerea. Ipak, nije sve tako crno. Pored visoke vlažnosti, gljiva za svoj razvoj zahteva i određenu temperaturu. Provetravanjem regulišeš temperaturu, a samim tim imaš kontrolu nad botritisom! :D
 
delboj je napisao(la):
hvala hvala.
pa dok cekam odgovor nekoga u vezi gradnje plastenika da postavim novo pitanje.
ja plastenik nocu zatvaram, ali je vlaga unutra ujutro a i uvece 100 %. pa neznam dali bi sta bilo bolje da je non stop
otvoren. i kako bi se te hladnije temperature odrazile na jagodu :sta: :sta:

Umesto da cekas procitaj celu temu o plastenicima pa ces videti kako ljudi prave plastenike, umesto cekanja, da ti sve ponove sto su vec jednom napisali onda ces cekati malo duze.
 
moze li mi neko pomoci kako da postavim unutrasnju foliju u plastenik al ne sa plasticnim prstenovima nego pomocu pocinkovane zice unapred zahvalan :sta:a ovako izgleda sa spoljnom folijom
m9uo8j.jpg
 
Evo i moj plastenik, koi sam napravio pre 4 godini. Povrsina je 500 kvadrati, od vnatre moze da se stavi jos jedan najlon(folija). Sadim ga paradajz...

 
Nista, ima preziveano 60 cm sneg, sneg se nasobere izmegu i plactenik izgleda kao ravna ploca.
Konstrukcija e dosta jaka, kad mogu poclikacu bolje.
Plastenik so kurbli se otvara i od gorna strana, pa tako sneg koj se nakupja izmegu paga u plastenik.
Pozdrav...
 
NIje kupen, ja sam ga pravio, imam alat i dosta volja za to, odzemao mi dosta vreme da ga napravim, a planiram da napravim jos jedan pred ovaj. Kostao me puno, ali nisam zazalio, jos prva godina sam ga isplatio i izvadio novac za jos jedan isti.
 
moze moze koja slika jer i ja zelim sam da pravim. daj malo podataka kakva je folija, dali grejes, cime, itd :ppozdrav: :ppozdrav:
 
2 radujko

Evo kako to da radiš:
1. izbroj koliko imaš držača daljine između unutrašnjeg i spoljašnjeg luka ( sa slike sam izbojao otprilike10),
2. izvučeš isti broj pocinkovanih žica uzduž plastenika na pod-zemlju, a da su nešto duži od plastenika, max. 1 m,
3. unutrašnju foliju odgovarajuće širine raširiš na pod plastenika, tako da ti žice budu ispod najlona,
4. uzmeš srednju žicu i podigneš je, pričvtstiš na unutrašnji luk, naravno oba kraja. tu ti treba dve osobe!
5. isto tako podigneš i ostale žice u redosledu jedan levi-jedan desni i stigneš do boka plastenika,
Sad imaš sve žice vezane za kranje lukove, i malo ti vise te žice,
6. od iste žice napraviš kukice u obliku slova S "broj uzdužnih žica x broj lukova=broj kukica",
7. svaku žicu prikačiš na unutrašnji luk sa kukicama,
Najbolje da kreneš sa sredine prema krajevima!
8. pritegneš malo žice, namestiš krajeve unutrašnje folije da dihtuju...

Jedina mana je što se mora brobušiti unutrašnja folija da bi se kukice zakačile za unutrašnji luk.

http://i51.tinypic.com/6za93q.jpg
 
Plastenik ne grejem, 2 folii(najloni) stavim, i paradajz sadim pocetka na Mart mesec. Kad mogu napravicu vise sliki.

Damjanco, od Velesko sum, potocno na 7 kilometri od Veles, do ezero Mladost.
 
gos
gospod je napisao(la):
Plastenik ne grejem, 2 folii(najloni) stavim, i paradajz sadim pocetka na Mart mesec. Kad mogu napravicu vise sliki.

Damjanco, od Velesko sum, potocno na 7 kilometri od Veles, do ezero Mladost.
jel ta folija na plasteniku od 200 mikrona ili 180?
 
E to stvarno ne bi mogao da ti kazem...neznam. Folija sam stavio pred 4 godini i zaboravio sam :sta:
 
otislo je tu dosta materijala i dosta je sigurno ulozeno finasciski al ako si ga isplatio iste godine onda si ti odlicno prosao mada trebalo je to sve povariti .Reci mi koliko si ga vremenski pravio ? :D
 
Evo obelezao sam kako je resen najlon kod oluk, ima jedna cevka nad oluk i so "stipki "je pricvrsten najlon
207vxc4.jpg

34gsw9e.jpg


Plastenik je praven oko 3 meseci, ali efektivni, ovako: samo mi je bil potreban jedan mesec da namestim stubovi (rucno sam kopao rupi so brat mi, dubina 80 cm, negde 80 rupi),celi 2 mjeseci je pravena zelezna konstrukcija, ja i otac smo zavarivali, brat mi i jedan bratuced pomagali, i jedan dan je bio potreban da se namesti najlon.

Jeste da kostao puno, ali kada razmislis da snjeg nista mu ne moze, ne rasturas konstrukcija za oranje, a so toa dobivas jedna rekolta+, stavim od unutrasna strana jos jedan najlon rano naprolet kada sadim paradajz, a so toa nije potrebno grejanje,,,, znaci i to kako se isplati svaka ulozena para.

U plastenik sobira oko 1500 korenja paradajz, znaci proizvodstvo od oko 13 tona, zavisno od cena paradajza kod nas negde prosjek mi je oko 25 denari min do 30denari(0.4-0.5 evra za kg), sto znaci da u jedna godina investicija se vrati i jos ima para za jos jedan isti plastenik...
 
mislim da je nepotrebno ulozeno u konstrukcii!
kod mene nema ni jedan cm zavarivanje
sirina tunela je 5,50 stubovi visina 2,5m od koih 0,50m je u zemji
razmak subovi1,5m
stub na vrh ima dve rupe razmak 20cm istie rupe ima i na cevi,kroz nih prolazi ekseri dvajstice koja sa spoljasna strana se savija i pricvrstuje cev za stub.Svi stubovi su povezani sa jednu pravu cev koja sluzi za pricvrstivanje na folija.Kad se folija dobro pritegne voda ne curi i nema potrebe od oluka.To je provereno i funkcionise vise od 15 godina kod mene
 
Dejanco je napisao(la):
mislim da je nepotrebno ulozeno u konstrukcii!
kod mene nema ni jedan cm zavarivanje
sirina tunela je 5,50 stubovi visina 2,5m od koih 0,50m je u zemji
razmak subovi1,5m
stub na vrh ima dve rupe razmak 20cm istie rupe ima i na cevi,kroz nih prolazi ekseri dvajstice koja sa spoljasna strana se savija i pricvrstuje cev za stub.Svi stubovi su povezani sa jednu pravu cev koja sluzi za pricvrstivanje na folija.Kad se folija dobro pritegne voda ne curi i nema potrebe od oluka.To je provereno i funkcionise vise od 15 godina kod mene
moze li neka slika ako nije problem
 
Nazad
Vrh