PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

565
24-05-10, 22:19
pa na pocetku sezone i kad se zavrsi da ga vratim kuci ovako neka stoji na ulici,ali bi mi dobro dosla informacija o tezini 161 bez hedera

abro
24-05-10, 22:24
Da sad netražim ali mislim oko 5t. >:D
Imam ja neke uzane 38 i original pašu na kombajn, e sad od čega su neznam, nešto matoro,zadrugar i tome slično... traži nešto u tom smeru a što se tiče razlike 142-162 razlika u felni je zanemarljiva,nijansu šira.

mityoo
24-05-10, 22:41
Ja za 142 imam rezervni točak 38x13.6 i iste je visine kao original guma za 142....

565
24-05-10, 22:43
abro >:({ a sta mislis o onom sto sam pisao da praim fiksnu osovinu

zmaj
24-05-10, 22:54
::pomoc:;drugari dal neko zna od cega ce da mi odgovaraju uske felne da stavim na kombaj 161 da bih mogao da ga proteram kroz ulicu nekih 100 metara jer je ulica 3m a kombaj 3,30m jer imam jednog namcor komsiju neda da prodjem kroz njegovo.

odgovaraju ti gume i felne od zmaj 133 ili zmaj 135,saraf,saraf!one su uze a i mogu se okrenuti,pa je onda jos uzi gaz

565
24-05-10, 23:30
hvala clanu zmaj >:({

mims
25-05-10, 09:30
jel neko resio zasto s46motor,pusta gorivo u karter?

Imaš ovde naširoko pisano o tome:

http://poljoinfo.com/kombajni-i-beraci/motor-s-46/

kiraj
25-05-10, 22:35
Danas smo rešili da počnemo sredjivanje hedera od 142-ojke.Rasturili ga ko Bugari skupštinu.hoćemo da mu zamenemo korito i malo ojaćamo konstrukciju.Ako je neko ovo radio gde je kupovao korito?Da li neko ima ideju kako ojačati konstrukciju da se ne ugiba u sredini.Sada imam slike pre skinutog korita a sutra ću slikati konstrukciju pa da mi neko objasni šta treba ojačati. http://i48.tinypic.com/2kg4yp.jpg http://i47.tinypic.com/iz99iq.jpg

abro
25-05-10, 22:38
@kiraj
Ada,Mol,možda: http://prometalmuncan.com/radionica.html ima ih xxxxxxxxxxxxxxxxxx

zmaj
25-05-10, 22:44
Danas smo rešili da počnemo sredjivanje hedera od 142-ojke.Rasturili ga ko Bugari skupštinu.hoćemo da mu zamenemo korito i malo ojaćamo konstrukciju.Ako je neko ovo radio gde je kupovao korito?Da li neko ima ideju kako ojačati konstrukciju da se ne ugiba u sredini.Sada imam slike pre skinutog korita a sutra ću slikati konstrukciju pa da mi neko objasni šta treba ojačati. http://i48.tinypic.com/2kg4yp.jpg http://i47.tinypic.com/iz99iq.jpg

video sam na netu,l i a firma u molu radi evo ti br 024/861-375,024/863-183

kiraj
25-05-10, 22:59
@kiraj
Ada,Mol,možda: http://prometalmuncan.com/radionica.html ima ih xxxxxxxxxxxxxxxxxx
Marin Munćan mi je prošle godine radio komplet puž i kostur vetra ,zadovoljan sam sa njim .Kontaktirao sam ga ali hoću da proverim i na druga mesta.Momentalno ima gužvu ,ali mi je obećao da će odraditi.Nisam znao da ima sajt.Čovek je u komšiluku kod Zrenjaninca.

gagi
25-05-10, 23:01
imas i u curugu jednog duletugagicu je radio prosle godine pitaj njega

tesin
25-05-10, 23:11
jel to Raca ili Loncarski iz curuga:lol:

gagi
25-05-10, 23:14
loncarski

kiraj
25-05-10, 23:16
loncarski
Milenko.

tesin
25-05-10, 23:19
Loncarski Milenko-Brasa

gagi
25-05-10, 23:25
mislim da jeste ima prodavnicu reezervni delova ali cuces od Duleta naj bolje malo je duze cekao a zasto ^-^ na vizit kartu pise loncarski milica Kralja Petra 1. 50 021833218 835004 0642686801

danger
25-05-10, 23:27
bezi od njega ako hoces da ti heder bude spreman za zetvu,lazov i samo zavlaci,znas ono ovo,jako neozbiljan igrac,ja sam radio u molu kod muzlai i puz nov,korito,zadnje stranice, sve u roku i doneo u rumu na vasar ja preuzeo i dovidjenja

kiraj
25-05-10, 23:29
Da li si radio ojačanje kostura ?

danger
25-05-10, 23:45
neznam za koga je pitanje,al posto je sve bilo za suncokret varijantu obavezno je pojacan kostur a i ubacen dodatni flah na vinklu gde su prsti jer su kljunovi dosta teski i od ljuljanja mi je staro korito puklo a bilo je dotrajalo,sto je sigurno sigurno

kiraj
25-05-10, 23:53
Za Dangera je bilo pitanje,
Suncukretna varijanta i pravi problem,Kad montiramo kljunove dodajemo ojačanje ali i to krivi.Kad kosi 5-6 dana počinje da se uleže.Razmišljamo da ga sad dodatno ojačamo kad je već sav rasturen .

danger
25-05-10, 23:57
ojacavan je izmedju svake krivine sasije a i prednji deo celom duzinom,ja neradim adaptaciju vec imam komplet heder za suncokret i zato sam ga odmah sredio da nebude problema,inace se nekrivi jedino bi trebao par sipki promenutu da mogu kljunove pravilno podesiti

mityoo
26-05-10, 06:06
bezi od njega ako hoces da ti heder bude spreman za zetvu,lazov i samo zavlaci,znas ono ovo,jako neozbiljan igrac,ja sam radio u molu kod muzlai i puz nov,korito,zadnje stranice, sve u roku i doneo u rumu na vasar ja preuzeo i dovidjenja
Gde si našao baš najgoreg u selu? Mene je zavlačio 3 meseca za kostur vetra, i kad sam otišao kod drugoga, i kupio, jer je imao na lageru, onda je počeo tek da ga kroji..... Ja o Mužlaiu imam dosta loše mišljenje, pogotovo odkako je matori umro, a braća se posvađala... Ima u selu i boljih i vrednijih

kiraj
26-05-10, 06:19
@Mićo ,nemoj da ih tajiš,koji su?

mityoo
26-05-10, 12:35
@Mićo ,nemoj da ih tajiš,koji su?
"Poljoservis" vlasnik Arežina Stojan je uglavnom povoljniji, pridržava se rokova i ima uglavnom dosta robe gotove na lageru , a kvalitetom ništa ne zaostaje za Mužlaijem.... Telefon na PP

kiraj
26-05-10, 16:29
Evo kostura od hedera.Da li neko zna šta treba ojačati da se nebi više krivio ?Momentalno je prav i nije truo ali je problem kad počne žetva posle nekoliko dana počinje u sredini da polako pušta .Ovo je izraženije u suncokretu,pošto su kljunovi teški i natežu ove jadne L profile. http://i45.tinypic.com/2qbam3t.jpg http://i46.tinypic.com/1zva81x.jpg

galki
26-05-10, 19:49
E sad jos kada bi ga opeskario bilo bi pravo za sledece radove odnosno ojacavanje.

meshter
26-05-10, 20:45
@kiraj
Kod mene na kosturu kad je radjen remont hedera umesto srednjih vinkli stavljene cevi 40x40 a vinkla do grla zatvorena to jest napravljena cev. Ovo sam slikao na brzinu telefonom, ako se ne vidi dobro slikacu ponovo.
http://i45.tinypic.com/nbvog4.jpg

Bobo
26-05-10, 21:09
gledam sad ovaj sajt http://prometalmuncan.com/radionica.html i na naslovnoj strani mi nije nesto jasno kako ovaj kombaj ima sve sa druge strane cak se i ulazi sa desne strane da li je to mozda radito za englesko trziste :lol: :lol:

Slika je okrenuta kao u ogledalu... nema veze jel za eng trziste ili nije, svi kombajni su jednaki. Jesi kad vidio novog lexiona u eng da ima ulaz s druge strane?

Inace, na stranici ima radi foto galerija samo od jednog gotovog kombajna, dok drugu galeriju ne mogu ni jednu otvoriti... Cini se kao ozbiljna firma ze remont strojeva...

Nego, jel ima itko od vas ideju kako ispreviti usukano grlo na kombajnu? meni heder visi na desno i to dosta, a na 132 kad se mjenja heder, ide s njim i grlo, jer su oni jedna cjelina. Dakle, da je kao na 142, otkopcao bi heder, podmetnuo neke plocevine na desnoj strani i problem rijesen, ali kad to ne mogu napraviti, moram ispravljati grlo... Uvlacni lanci dobro rade, nsita ne zaskace, ali grlo je definitivno usukano, hederski stol je 100% ravan.

Ajmo, svaka ideja je dobrodosla!

mityoo
26-05-10, 21:21
Pisao sam o tome lane, podmetneš parče gvožđa u obliku polumeseca pod grlo, tamo gde se okači na kombajn.... Ili skineš nosač grla sa one strane koja je višlja i oturpijaš rupe na dole....

zorancile
26-05-10, 21:22
Bobo, jel ti sigurno krivo grlo? Da nije krivo nešto drugo?

SAKULJAN
26-05-10, 21:28
svaka 142-ka ima heder nagnut na istu stranu to mi je rekeo jedan serviser iz zmaja i to namerno kako mi je rekao kao navodno zbog razora i neznam cega jos ljudi su to resavali i sa vecim tockom na toj strani ali ja teram tako

MONTOYA
26-05-10, 21:30
ja na mojoj 142-ci nisam primetio da je nagnut heder ^-^

Bobo
26-05-10, 21:32
Mityoo, sam sam napisao da je grlo PRISARAFLJENO za heder i da se to tako ne moze raditi. Vidio sam kako si ti napravio i da imam isti problem na 142, to bi napravio i ja, ali kad ja imam ZMAJ-ev "poluproizvod" ;) Kad na malom zmaju skidas heder, skida se i grlo u kompletu, a kukuruzni ima svoje grlo i tako mjenjas hedere. Grlo se skida s hedera samo kad pukne donja osovina uvlacnih lanaca, a to se nikada ne dogadja...

Siguran sam 100% da je grlo usukano. najprije sam mislio da je usukan heder, ali nije. Ovo s gumama sam pokusavao, ali nije bas dobro po gumu kad vrsim na nakosom terenu. Pa sam gledao lezajeve grla da nije desni propao ili se lijevo otegnulo, nije, sve na svom mjestu. Na kraju sam uzeo fiksno mjesto na kombajnu i mjerio s jedne strane grla i s druge strane i razlika se pokazala. Dakle, treba grlo ispraviti.

je li moguce da otpustim sve sarafe koji drze grlo i heder na okupu, hoce li se pojaviti u sarafima toliko lufta da mogu desnu stranu hedera podici nekom dizalicom i onda pozatezati sve sarafe da to sve drze na okupu?

Ovo je glupost da je na svakom 142 heder namjerno nagnut u stranu zbog razora i ne znam ja cega sve ne. kad ga spustis na zemlju, mora biti na milimetar ravan. Problem je taj sto je lijeva strana teza zbog pogona, a na veliku sirinu hedera konstrukcija (koje nije uopce zamisljena za tu sirinu) popusta i heder polako "propada" na lijevo.

MONTOYA
26-05-10, 21:36
pa to ti je mityo i pričao da odvrneš te šafove što drže ležište grla i prošlicuješ malo rupe

Bobo
26-05-10, 21:42
Decki, sad ja opet moram ukazati na cinjenicu da su lezista na malom zmaju ovrnuta vodoravno, i da proslicam rupe, mogu ih micati samo naprijed-nazad, a ne gore dolje...

MONTOYA
26-05-10, 21:50
da ti ja nešto predložim...
kupiš 142-ku i skratiš heder ili nađeš menji i da te bog vidi
u susednom selu čovek je kupio dve 132-ke mislio je da će bolje proći kada uđe u njivu sa ekstra dobrim žitom nikako da izađe iz nje pa guše pa se kvare... i na kraju su mu se ogadili i prodao ih je

mityoo
26-05-10, 21:52
Decki, sad ja opet moram ukazati na cinjenicu da su lezista na malom zmaju ovrnuta vodoravno, i da proslicam rupe, mogu ih micati samo naprijed-nazad, a ne gore dolje...
E onda tu imeđu šasije i nosača grla umetni lim ili flah, koliko ti treba da izravnaš...(kao što imaš limove između dve polovine ležaja slamotresa)

Bobo
26-05-10, 22:02
Mislio sam i na tu soluciju, i to je jedna od lakse izvedivih, samo treba bar 1cm podmetnuti da se kompenzira tih 10cm na kraju hedera... Bojim se da nece ostati pre velika "rupa" iza lezista,, jer je ono odmah kraj bubnja, a na limariji koja se ucvrscuje za leziste treba busiti nove rupe, ali je to jos najizvedivija solucija...

Mislio sam da ce najpametnije biti izravnati grlo, jer ne znam ni zbog cega je usukano, ali moze biti da samo "nakrivim" heder u suprotnu stranu...

Ajde, ako jos itko ima kakvu ideju, cekam da cujem.

zorancile
26-05-10, 22:25
Bobo, otkači heder, pa izmeri dijagonale grla, a zatim i dijagonale na kombajnu (rupu u koju ulazi grlo) pa nam onda kaži dali je krivo grlo ili kombajn. ^-^
Obrati pažnju dali ti grlo više češe na levu ili desnu stranu kombajna, dali više gore ili dole. Kad se kombajn iskrivi za 1cm kraj hedera ti bude višlji za 10cm.

Bobo
26-05-10, 22:32
Kazem ti, mjerio sam visinu osovine od zemlje s ovadvije strane kombajna i jednake su, onda od osovine do vrha grla i kombajn je ravan, onda od osovine do donjeg kraja grla i tu se pokazala greska u mjerenju. ne sjecam se koliko, ali nesto malo. dovoljno da se na kraju hedera pokaze 10-ak cm...

kiraj
26-05-10, 22:36
@ meshter,
da li na tako remontovan kostur montiraš uredjaj za suncokret ?Nevidi se na slici najbolje ali sam razumeo šta si uradio.Po razmišljanju mog majstora nije nikakav problem vinkla do grla ,nego treba učvrstiti nosač prednje vinkle(onaj lim koji je savijen pod uglom većim od 90 stepeni) .Nemogu da objasnim njegovu zamisao ali ću slikati kad budemo radil pošto slika sve kaže.
Možda neko ima više iskustva i znanja ,nislim da je L profil 40 jači od cevi 4ox 40

zorancile
26-05-10, 22:44
Bobo, grlo je dovoljno jako, teško da može da se iskrivi. Kombajn je slabiji.

North ARMY
26-05-10, 22:51
smanji malo pritisak u levoj gumi,a desnu naduvaj više ako nije Prevalika razlika.mislim ako možeš da prođeš što jeftinije,da nemoraš da budžaš kombajn.na 142-kama obično je leva strana problem,pa ja sam to tako rešavao-bez ispravljanja krivih drina ::namigivanje::

Ljubi te majka pametnog,ceo kombajn krivis da heder izgleda pravno,po meni je puno bolje Micino resenje sa komadom cevi ili cega god...

Bobo
26-05-10, 22:54
Ne znam bas... na vecim kombajnima mora biti jako zbog dugackog kukuruznog hedera ili sirokog zitnog hedera, ali mali zmaj nema ni jedno ni drugo. Plus svega jos je to britanska licenca, pa puno djelova ima kao i zmaj 780, od cega najvise smeta prijemni biter, a dalje da ni ne pricam.

Ti mali kombajni su daleko od doradjenih strojeva, i jedan 142 je u usporedbi sa 13x kao lexion 600.

Za sad je ideja za pod leziste hedera ubacim komad plocevine cini najpametnijim izborom,a jos cu malo zalegnuti pod grlo i heder da vidim tocno kako je grlo sastavljeno, pa da vidim jel se moze odsukati, na neki bezbolan nacin...

meshter
26-05-10, 23:21
@kiraj
Nemam adaptaciju za suncokret jer se ovde retko seje a cevi koje sam stavljao su sa debelim zidom 4mm.Mislis na nosac ove vinkle na koju se stavljaju dupli prsti, tu nisam nista ojacavao jer nije bilo potrebe.
http://i49.tinypic.com/2w3duyq.jpg

kiraj
27-05-10, 06:47
Kad neide adaptacija za suncokret onda nemaš problem.U suštini adaptacija za suncokret bukvalno "otvara"heder prema napred pogotovo u sredinini ,pošto je na krajevima čvršći jel ga drže stranice hedera.Probaćemo da ga učvrstimo na srednji deo sa jačim materijalom od mesta kačenja na grlo do nosača za duple prste.

zmaj
27-05-10, 08:18
Ija sam navario parce metala da bih izravnao heder,a sad imam isti problem da je leva strana niza pa moram to uraditi i na drugom kombjanu!

SAKULJAN
27-05-10, 22:26
Mityoo, sam sam napisao da je grlo PRISARAFLJENO za heder i da se to tako ne moze raditi. Vidio sam kako si ti napravio i da imam isti problem na 142, to bi napravio i ja, ali kad ja imam ZMAJ-ev "poluproizvod" ;) Kad na malom zmaju skidas heder, skida se i grlo u kompletu, a kukuruzni ima svoje grlo i tako mjenjas hedere. Grlo se skida s hedera samo kad pukne donja osovina uvlacnih lanaca, a to se nikada ne dogadja...

Siguran sam 100% da je grlo usukano. najprije sam mislio da je usukan heder, ali nije. Ovo s gumama sam pokusavao, ali nije bas dobro po gumu kad vrsim na nakosom terenu. Pa sam gledao lezajeve grla da nije desni propao ili se lijevo otegnulo, nije, sve na svom mjestu. Na kraju sam uzeo fiksno mjesto na kombajnu i mjerio s jedne strane grla i s druge strane i razlika se pokazala. Dakle, treba grlo ispraviti.

je li moguce da otpustim sve sarafe koji drze grlo i heder na okupu, hoce li se pojaviti u sarafima toliko lufta da mogu desnu stranu hedera podici nekom dizalicom i onda pozatezati sve sarafe da to sve drze na okupu?

Ovo je glupost da je na svakom 142 heder namjerno nagnut u stranu zbog razora i ne znam ja cega sve ne. kad ga spustis na zemlju, mora biti na milimetar ravan. Problem je taj sto je lijeva strana teza zbog pogona, a na veliku sirinu hedera konstrukcija (koje nije uopce zamisljena za tu sirinu) popusta i heder polako "propada" na lijevo.

A zasto mislis da je glupost kada vidis koliko ljudi ima isti problem

Bobo
28-05-10, 00:22
Problem je u losoj konstrukciji hedera... Tko ce normalan praviti kombajn kojem je NAMJERNO heder "grbav"... Ajd, malo logicki razmisljaj.

Vjerovatno si nekad vrsio soju, pa zamisli kako je vrsiti kad ti je jedna strana hedera vislja od druge 10cm. Pogotovo mali zmaj koji ima kabinu sa lijeve strane a heder s desne strane nizi...

mityoo
28-05-10, 07:26
Meni je leva strana bila niža i uvek se video prelaz između dva prolaza.... odkako sam izravnao nevidi se

565
28-05-10, 13:14
drugari treba mi pomoc nemam vaijator doba skinuta je hidraulika kako da povecam broj obrtaja jer mi je sad na 520,kako da povecam i koliko trba da bude u vrsidbi jecma i psenice

abro
28-05-10, 19:23
@565
520 obrtaja na manjim ili većim, mnogo bitna informacija kod 161-162, dali si prebacivao ručku na menjaču bubnja u veće obrtaje?

565
28-05-10, 20:16
jesam abro rucicu sam stavio u brzi hod i tu imam 520 obr.dali je moguce da mi sat nepokazuje tacno

zorancile
28-05-10, 21:13
Slikaj kako stoji kajiš, pa da vidimo.

SAKULJAN
28-05-10, 22:30
Problem je u losoj konstrukciji hedera... Tko ce normalan praviti kombajn kojem je NAMJERNO heder "grbav"... Ajd, malo logicki razmisljaj.

Vjerovatno si nekad vrsio soju, pa zamisli kako je vrsiti kad ti je jedna strana hedera vislja od druge 10cm. Pogotovo mali zmaj koji ima kabinu sa lijeve strane a heder s desne strane nizi...

ja sam rekao za 142 ZMAJA a ne za male kombajne i nije mi niza desna strana nego leva i sve 142-ke u mom mestu imaju isti problem

565
28-05-10, 22:40
slikacu surta

Dobrinčan
31-05-10, 23:42
Imam mali problem na zmaju,oko instalacije. Kada kombajn radi, dali na leru ili na punom gasu punjenje mi je 14V, kada upalim kratka ili duga svetla padne da 12V a ako popalim vise stvari npr. gornje farove, rotaciju i duga svetla punjenje mi padne ispod 10V i onda mi svetla uckilje... Stavio sam nov, mislim da se zove relej na alternatoru i nove cetkice, i opet isto... Jel zna neko sta bih mogao biti problem...

yt2aca
31-05-10, 23:51
Jesi li merio koliko Ampera vuče struje??
Moguće je da je negde došlo do kratkog spoja pa vuče dosta struje... i zbog toga pada napon... tj. VEĆA POTROŠNJA OD PROIZVODNJE!!!!! ;) >:({

Dobrinčan
01-06-10, 00:10
Nisam merio koliko vuce struje, mada zar nebih trebalo ako dodje do spoja da pregore osigurac?

mali_lala
01-06-10, 00:26
Pa napon moze da padne usled prevelike struje i osigurac treba da pregori ako dodje do kratkog spoja ali opet ima situacija kada i ne mora... Najbolje bi bilo elektricar da to proveri jer je moguce dosta stvari koje su krenule naopacke

galki
01-06-10, 07:49
Labav ti kais alternatora ili poderan pa samo stomak vuce >:D

danger
01-06-10, 08:38
ja sam imao taj problem pre par godina,problem resen zamenom novog kumulatora,akumulator je negde prosvirao i zezao i odvlacio struju cak i pored alternatora koji treba da daje 14v kad se sve popali napon padao i skoro da se svetla pogase,a kad se pali motor palio ko lud,proveri sledece,ako je i do alternatora napon nemoze tako brzo da padne na 10v,mora biti oko 12.5 v pa kasnije kako se prazni 12v pa 11v itd.....nemoze u 15 minuta da padne na 10v ako je baterija ispravna,upali svetla i kad ti se pocnu gasiti ili kako ti kazes padne na 10v izmeri u tom trenutku unimerom direktno na kumulatoru napon,ako je i na njemu 10v onda je on,ako nije onda gubis negde struju u instalaciji a ja sam imao taj problem unutar kabine ispod satova ima dva stekera i ta glavna zica crvena debela koja dolazi od motora za napajanje struje kabine se zatopila u stopicama i gubio se prenos struje,pregledaj sklopku mase ako imas,kleme itd....

MILOS90
01-06-10, 14:22
dobrincan jel ti padaju obrtaji doba na kombajnu u radu?

dobrincan iskljuci sklopku onu dole ispod akumulatora,ona je mene zezala i povezi kablove zajedno.....ili kupi drugu sklopku....a moguce je da ti je losa masa......proveri i to..... 8)

zmaj
01-06-10, 14:41
Probaj da stavis drugi altenator!ja sam stavio od pasata trojke benzinca i puni ok!orginal odgovara na nosace! {"{":

kiraj
01-06-10, 18:02
I kod mene je jedne godine brljo sa strujom , ispostavilo se da je akumulator u pitanju.To je bilo 2003,stavio sam nov akumulator i radio je do jesenas odlično.Zadnjih dana vršidbe suncokreta primetio sam da napon ponovo počinje da pada ,tako da opet sumnjam u akumulator, pošto je verno služio punih 6 godina.

Dobrinčan
01-06-10, 21:01
E ovako, kais je dobro zateknut, akumulator kupljen nov jesenas,sklopku na masi nemam, kleme i masa na sasiji osmirglana i ociscena.

MILOS90 obrtaji doba mi rade odlicno...

danger ako upalim samo jedna svetla napon paden istog momenta na 12V, a ako upalim kombinaciju gornja, donja i rotacija napon istog momenta pada ispod 10V i svetla odmah malo uckilje, dok kada rade zasebno sijaju lepo. Kada pogasim svetla napon se opet penje na 14V...

zorancile
01-06-10, 21:03
Da li si napon merio na akumulatoru ili negde na tabli?

Dobrinčan
01-06-10, 21:06
Merio na akumulatoru, na izlazu od alternatora i u kabin na satu mi pokaziva isto...

zorancile
01-06-10, 21:08
To je dok radi motor? A nije na leru?

Dobrinčan
01-06-10, 21:09
To je dok radi motor? A nije na leru?

Da dok je upaljen, a punjenje je isto dali na leru ili na punom gasu 14V...

zorancile
01-06-10, 21:32
Jel imaš neki drugi alternator da staviš samo za probu? Ja mislim da alternator slabo puni, da nema dovoljnu snagu. Ima napon dok se ne optereti, a onda padne. Trebalo bi ga ispitati ampermetrom.
Saberi koliko vati su ti sve sijalice koje upališ. Alternator ako je iskrin od 28 ampera, onda ima snagu od oko 320 vati (volt x amper = wat ,ima tu i neki koeficijent, nisam siguran koliki je). Ta snaga je verovatno merena na nekim većim obrtajima. ^-^

danger
01-06-10, 22:35
da al ako alternator nije kako treba,cas puni ili ne nemoze napon najednom da padne na 10v,moze na 12v pa vremenom da pada nadole,cim okine naglo nesto je drugo u pitanju

Dobrinčan
03-06-10, 18:48
Resio sam problem, tako sto sam stavio drugi alternator... >:({

danger
03-06-10, 23:14
dal neko ima telefon od coveka sto pravi spirale,bude u rumi na vasaru sa punim kamionom spirala,neznam odakle je.....zrenjanin ^-^........hvala >:D
@dobrincan
verovatno ti probila diodna ploca cim je tako padao napon naglo,ili ti uopste nije ni punio,nije ni bitno,resio si problem

MONTOYA
03-06-10, 23:21
jbg.danas sam baš s njim stajao ::prica:: al zaboravio da uzmem br.

meshter
03-06-10, 23:27
@danger
Majstor sto pravi spirale je iz Subotice, broj stize na pp >:D

danger
03-06-10, 23:34
blagodarim,jeste,subotica >:({

Post je spojen: 1275600983________________________________________ _________
kako je lepo imati drugove koji sve znaju >:({

Bobo
03-06-10, 23:56
Imao sam i ja negdje njegovu vizitku...

Zna iz glave mjere svih spirala za bilo koji ZMAJ ;)

danger
04-06-10, 00:00
ma vec sam kupovao kod njega al mi se zagubio broj negde,losa mi spirala za kipovanje gde se sastavlja cev i bunker,pola metra ka bunkeru i pola ka cevi,pa hocu da uzmem 1 meter pa da pojacam na vec postojecu

SAKULJAN
04-06-10, 06:00
Trisic Milivoje Subotica 024/567-280 spirale svih vrsta po meri >:D

Bobo
04-06-10, 13:24
Tako je, cika Milivoje!

kiraj
04-06-10, 18:08
I kod mene je jedne godine brljo sa strujom , ispostavilo se da je akumulator u pitanju.To je bilo 2003,stavio sam nov akumulator i radio je do jesenas odlično.Zadnjih dana vršidbe suncokreta primetio sam da napon ponovo počinje da pada ,tako da opet sumnjam u akumulator, pošto je verno služio punih 6 godina.
Jutros nije hteo ni da zavergla iako je akumulator punjen celu noć.Kupio sam nov akumulator i sad napon nepada .

mityoo
04-06-10, 20:02
Kod kombajnskih akumulatora je problem što dugo stoje, pa se ne dopunjavaju redovno,,,, Ja sam problem rešio tako što skinem posle sezone akumulator sa kombajna i stavim ga u ursusa... On fabrički ima dva akumulatora, ali sasvim fino pali i sa jednim.... Jedino zimi, kad je jako hladno, mu je malo jedan akumulator a kombajn se onda ionako ne vozi! U to vreme dojajem kombajnov akumulator u pomoć ursusovom, pa zimi vozim sa dva akku. u traktoru a leti sa jednim....

galki
04-06-10, 20:49
Mityoo dobro resenje >:({ ja planiram da kupim od 97 ampera zato sto bi trebalo na jesen da uzmem 539.

Dobrinčan
04-06-10, 22:20
Kod kombajnskih akumulatora je problem što dugo stoje, pa se ne dopunjavaju redovno,,,, Ja sam problem rešio tako što skinem posle sezone akumulator sa kombajna i stavim ga u ursusa... On fabrički ima dva akumulatora, ali sasvim fino pali i sa jednim.... Jedino zimi, kad je jako hladno, mu je malo jedan akumulator a kombajn se onda ionako ne vozi! U to vreme dojajem kombajnov akumulator u pomoć ursusovom, pa zimi vozim sa dva akku. u traktoru a leti sa jednim....

Koliko amperi ti je akumulator na kombajnu:lol:
Ja stavljam od 180

b_a_t_a
04-06-10, 23:30
Moj vala za nuzdu upali i sa 55 Ah.Inace dobije sa Rakovice 1 od 75 Ah i tako funkcionise vec 2 godine. :D

mityoo
04-06-10, 23:37

Koliko amperi ti je akumulator na kombajnu:lol:
Ja stavljam od 180
120A jer veći nemože da stane u mesto za akumulator na ursusu... I sasvim je dovoljan.... Kad mi je otišao alternator(neki prekid je imao pa nije punio) tek posle 3 dana sam primetio da slabi akumulator!

Bubu
05-06-10, 00:03
Kupite ljudi mali suvi akumulator kao sto ja imam-negde sam i slike okacio. Pomenuti akumulator je jaci od najjaceg redovnog a velicine je kao 55Ah sto znaci da ima primenu od automobila do kombajna. . . :D

dzordz
05-06-10, 09:57
Kupite ljudi mali suvi akumulator kao sto ja imam-negde sam i slike okacio. Pomenuti akumulator je jaci od najjaceg redovnog a velicine je kao 55Ah sto znaci da ima primenu od automobila do kombajna. . . :D
kakav ti je to akumulator i koliko on kosta?i hoceli paliti zmaja 142?

meshter
05-06-10, 12:12
@dzordz
Palice 142 bez problema, ja koristim te akumulatore nekoliko godina i do sada su :D Vise o akumulatorima ima napisano ovde http://poljoinfo.com/tehnicke-i-ostale-diskusije-o-traktorima/akumulatori/105/

MILOS90
05-06-10, 13:20
da li zna neko koliko kostaju gume za sabirnu ravan za 143,pojeli su mi misevi pa moram da menjam,inace ima da sejem odmah zito........? :)

meshter
05-06-10, 13:25
Ne znam koliko kostaju ali znam koga mozes da pitas, stize ti na pp >:D

dzordz
05-06-10, 13:33
@dzordz
Palice 142 bez problema, ja koristim te akumulatore nekoliko godina i do sada su :D Vise o akumulatorima ima napisano ovde http://poljoinfo.com/tehnicke-i-ostale-diskusije-o-traktorima/akumulatori/105/
hvala za ovo

MILOS90
05-06-10, 13:35
hvala......sada cu da zovem da pitam ;D}

Bubu
05-06-10, 13:38
Ja sam pre 2 godine platio oko 19000 dinara proizvod firme OPTIMA model RED TOP (isti kao na fotki koju je kolega meshter postavio).
Od znacaja bi bilo da napomenem da je drugar u Belarusu 820 izbacio ona 2 standardna akumulatora i stavio jedan mali suvi i sa njim radi vec nekih 5 godina ako se ne varam . . .

MONTOYA
05-06-10, 15:35
da li zna neko koliko kostaju gume za sabirnu ravan za 143,pojeli su mi misevi pa moram da menjam,inace ima da sejem odmah zito........? :)
ja sam danas kupio za 142 one bočne 1000 obe

nsnidza
05-06-10, 20:04
Ja sam pre 2 godine platio oko 19000 dinara proizvod firme OPTIMA model RED TOP (isti kao na fotki koju je kolega meshter postavio).
Od znacaja bi bilo da napomenem da je drugar u Belarusu 820 izbacio ona 2 standardna akumulatora i stavio jedan mali suvi i sa njim radi vec nekih 5 godina ako se ne varam . . .

A da le je taj suvi osvezio sa vodom

Sutjescanin
07-06-10, 22:13
Dali neko mze da mi kaze zbog cega curi zito kroz ovaj otvor:lol:

http://i50.tinypic.com/21acwzr.jpg

Matic
07-06-10, 22:17
Možda ti je bušna sabirna.

mityoo
07-06-10, 22:26
Ili je istrunula guma koja spaja sabirnu ravan i lađu.... Sabirna ravan se najpre probuši napred ispod bubnja, a ne nazad kod lađe...

Baky
07-06-10, 22:50

A zasto mislis da je glupost kada vidis koliko ljudi ima isti problem

Druze kod svakog Zmaja 141-142 fabricki visi heder nekoliko cm ulevo,navodno da bi izcurila voda pri padanju kise!Najbolje je da na grlo gde lezi heder da sa leve strane ubacis parce flaha ili nekog gvozdja debljine 1cm,a imam druga ko je ubacio parce lamperije i to je to!ako tako uradis mora da valja,i jos nesto,moraces da odseces parce da bi mogao da ga osiguras sa leve strane gde ga kacis!sve u svemu kod psenice i jecma nemas ovaj problem sa hederom,ovo je vazno kada vrsis soju!!!

branko7
07-06-10, 23:07
Dali neko mze da mi kaze zbog cega curi zito kroz ovaj otvor:lol:

I meni je tu curilo, Ove godine sam vadio ladju napolje i obadve gume su mi bile pojedene (parcovi preko zime je izgrizli da nije ništa ostalo od njih). Sad sam stavio nove i trebalo bi da bude dobro.

mityoo
07-06-10, 23:21
Misliš na gume koje zaptivaju sabirnu i lađu, zar ne!

branko7
07-06-10, 23:24
Naravno, nebi curilo da su pojeli gume na točkovima.

mityoo
07-06-10, 23:38
Ovo sam mogao da pretpostavim... Pitao sam čisto da konstatujem da o istoj stvari pričamo...

aca zr
10-06-10, 08:19
Pozdrav drugari dali je neko od vas imao ili radio sa zmajem 131 imam jedan u ponudi relativno povoljno pa me interesuje kakvi su i koliki im je ucinak?

IMT-550
10-06-10, 11:41
Ovo sam mogao da pretpostavim... Pitao sam čisto da konstatujem da o istoj stvari pričamo...

Covek koji meni vrsi je pre neki dan menjao te gume na 143 bas zbog tog curkanaja... ::namigivanje::

adamov zoran
10-06-10, 13:04
Pozdrav drugari dali je neko od vas imao ili radio sa zmajem 131 imam jedan u ponudi relativno povoljno pa me interesuje kakvi su i koliki im je ucinak?
nije los kao i svi zmajevi ceo dan jedno deset lanaca

Bobo
10-06-10, 15:53
Vec sam mu napisao sve u privatnoj poruci u vezi tog kombajna...

Prijelazni model izmedju 780 i 132. nema kvacilo, rijetki imaju bunker, a mislim da se s kabinom nisu ni proizvodili... To je u biti 780 s hidraulicnim volanom i kocnicama s time da ima puno bolji heder nego 780...

Svakako traziti 132 i novije, ali za onu ijenu koju mi je napisao, mislim da se isplati kupiti i ovaj 131, ako je icemu...

565
10-06-10, 18:59
drugari na motoru om352 u bospumpi koliko ulja treba da se sipa

galki
10-06-10, 22:32
koliko se ja secam on ima centralno mazanje bos pumpe.

565
10-06-10, 22:52
neznam sta ti je to vizir sraf ali ja sam odvio onaj imbus sraf i sipao tu ulje jer mi je predhodni vlasnik rekao tu da sipam ali u pumpi nezadrzava ulje a povecava mi nivo ulja motoru,jos me jedno zanima dok nisam zamenio ulje u motoru pritisak na ler gasu mi je bio 2,5 a na punom 5 a sad na leru 3,5 a na punom ide do 6 jel to uredu >:({

565
10-06-10, 23:07
imam i na pumpi mazalica dana sam ga napuni mascu komplet jer predhodni vlasnik kao da ga nije podmazivao cele sezone koliko je masti stalo u njemu

565
10-06-10, 23:19
nerazumem te gde da zajebem drukove

Bobo
10-06-10, 23:24
Hoce ti reci da samo par puta stisnes pumpu i da je dovoljno... navikli smo da mora poceti mast izlaziti iz lezaja napolje i onda je dosta, a nismo ni svjesni da smo odavno pretjerali...

Par drukova u svaki lezaj i dosta... ako vec sumnjas u nesto, bolje tokom dana jos mazati, nego pretjerati ujutro...

565
10-06-10, 23:28
a to si u pravu navika je cudo,ali nema veze sad sam ga dobro podmazao i posle svko jutro pomalo

kiraj
10-06-10, 23:31
Ako podmazuje ležaj na vodenoj pumpi on nema klasičnu mazalicu nego štaufer mazalicu, gde se u čep napuni mast pa se zavrtanjem čepa dozira količina masti koja podmazuje ležaj u vodenoj pumpi .

565
10-06-10, 23:34
kiraj kod mene na vodenoj pumpi ima klasicna mazalica

kiraj
11-06-10, 06:36
Koliko znam tu netreba preterivati sa mazanjem.Ja potrošim za sezonu jedan čep masti na toj mazalici.

Bobo
11-06-10, 10:20
Samo da vam javim jednu novost... s mog "krsa" sam ipak jucer skinuo pumpu i za koji dan ju nosim majstoru da ju cjelu pregleda i popravi sto god da joj fali...

Kombajn je uredno palio i 15 puta u danu s vacim ili manjim razmacima izmedju paljenja, gas primao normalno sve je u redu bilo, da ga jucer nisam pet mogao upaliti. Poludio sam i skinuo pumpu i nek joj radi sto god zna...

Ipak sam odmah trebao poslusati vas savjet da ju skinem odmah i nosim majstoru, nego ovako cekati samu sezonu i s tim se muciti...

nsnidza
11-06-10, 19:47
Sa slicnim problemom se i ja borim ovih dana, nekad nece ni vruc da mi upali pa sam skontao da je AC pumpa vrisnula, kupim novu ono isto, sad sam promenio sva creva pa cu videti kako stoje stvari.

Bobo
11-06-10, 20:35
Ma, moju pricu zna cjeli forum, samo sam ja isao "pisati uz vjetar"... KOmbajn nisam mogao upaliti pri vanjskoj temperaturi od nekih 20-ak stupnjeva, nece ni dim da baci na auspuh, znaci, ne dobiva gorivo u cilindre, odzracio pumpu, napumpao AC pumpom, odvrnuo visokotlacne cijevi nek istjera pumpa zrak, i nece i nece. Onda otvorim poklopac pumpe i malo razradim one polugice unutra i kombajn je nekon ovog "zahvata" upalio i primao je gas normalno, ma nema mu greske.

nekidan ga idem upaliti, da ga isteram iz supe i da izvucem kosu iz hedera, kad nema sanse da ga bogujes. tad mi je prekipjelo i skinuo sam mu pumpu. Sutra idem i BiH po nekih djelova za kombajn, a usputno cu ponijeti pumpu do majstora, pa cemo vidjeti sta on kaze...

AC pumpa mi je ispravna, filteri nisu postpani, goriva u rezervoaru ima, me nema sta mu nisam radio. crijeva sam propuhivao sva i nista nije zastopano, sto mi govori da je pumpa zimus dobila vode, koja se u njoj smrznula na -20 i nesto... Drugog objasnjenja nemam, samo me muci kako je uredno palio i radio a sad opet nece...

danger
11-06-10, 21:45
drugari na motoru om352 u bospumpi koliko ulja treba da se sipa

^-^ ^-^ ^-^kod mene na 352a ima podmazivanje pumpe sa motora,sa filtera ulja ide crevo na bos pumpu i to je to,mozda je stariji model kod tebe pa nema

Post je spojen: 1276285627________________________________________ _________
@bobo
a ti mislio da ti mi zelimo zlo,lepo smo ti rekli da ce te zezati kad se budes najmanje nadao,imas srece sto je poceo ranije da te zeki,uradi pumpu i spremno docekaj zetvu >:D

kiraj
11-06-10, 21:54
I na mom OM-352A podmazivanje pumpe ide sa filtera,a motor je 1974-75.

Bobo
11-06-10, 21:55
Ma, nisam mislio da mi zelite zlo, nego sam mislio da ste se previse brinuli da ce me zezati kad ne bude bas trebalo, a ja bio tvrdoglav, i cim je upalio, vise me nista nije zanimalo...

Moj problem je moja tvrdoglavost i ona stara "lako cemo"...

Matic
11-06-10, 21:57
Tačno Danger.Rekao si mi još zimus da mi je pumpa kaput po simptomima koje ispoljava.Skinuo je,odneo kod bošiste a unutra kao da je neko sekirom lupao,sve se raspalo i pocrkalo.Majstor sve izmenjao sada ni ne okrene zamajac a on upalio. >:D >:({

KishRobert
11-06-10, 22:01
Sa slicnim problemom se i ja borim ovih dana, nekad nece ni vruc da mi upali pa sam skontao da je AC pumpa vrisnula, kupim novu ono isto, sad sam promenio sva creva pa cu videti kako stoje stvari.

nece ni tad,....ona vice za boshistom!

Ranko Cuvrk
11-06-10, 23:58
BOBO Pokusaj ,ako vec nisi, ocistiti sito u samoj pumpi.

Bobo
12-06-10, 19:28
Cistio sam sve zivo i nezivo... ne pratis na nastavi ;)

Pumpa danas dosla od majstora, i uzeo mi je 360Kn za djelove i 240 za ruke ?!? Al ajde, to je nesto manje od 80€ i garancija na rad 6 mjeseci. Ventilcic onaj unutra je zastekao, i to sam i sam znao, samo sto ga se nisam sam usudio vaditi iz sjedista, te je promjenuo onaj "ekscentar" i one dvije plocice na samom ulazu u pumpu. kaze da tu nije bilo skoro pa nista pritiska.

Pumpa iznutra cijela hrdjava i dobro je pa je isla majstoru, moje sumnje da je u njoj prezimjela voda su bile opravdane.

Samo me majstor razocarao svojom strucnoscu... naime, ja sam slucajno s pumpe jos zimus otkinuo plombu koja je bila na granicniku max obrtaja. NO majstor uporno tvrdi da je to netko dirao i da su obrtaji bili smanjeni i da niej turaza bila dobra. Na samoj pumpi na plocici pise 1860, NO majstor uporno tvrdi da je to 2080 i da to tako mora biti, da je 1860 pre malo... Cim sam kuci dosao, uzeo knjigu od kombajna i zbilja, 1860 okretaja...

Dal da mu vracam pumpu da ju namjesti kako treba, il da jednostavno postelam polugu gasa dokle je prije isla i da se ne brinem previse?

galki
12-06-10, 21:27
ceraj to tako ima da ide ko svjetlica >:D

SAKULJAN
12-06-10, 21:40
BOBO ja sam imao isti problem na traktoru i sve sam zivo probao i pumpu visokog pritiska i dizne i ac pumpu i nema sta nisam a problem mi je bio toliko jednostavan i jeftin da sam se slogirao kada sam provalio,nosac filtera za gorivo mi je dobijao vazduh na nekim mestima i traktor nece da upali vergla a nema dima u radu se samo od jednom ugasi nism pomisljao na vazduh u sistemu,nije trokirao,nista samo nece da mrdne promenuo sam kompletan nosac i traktor ide kao avion pokusaj sa tim pa ces videti >:D

kloki
13-06-10, 00:55
meni se jednom desilo da sam sve pumpe i filtere remontovao a na kraju sam našao spljoštenu onu gumicu na ulazu u filter goriva gde se šrafi metalna cev,poprečila se i zapusila rupu.

Bobo
13-06-10, 02:21
Kad vam kazem da je cjela pumpa iznutra bila hrdjava... na dovodu pumpe sam skinuo crijevo i gorivo pici ko ludo, bilo da ga verglam na anlaser il da rucno pumpam AC pumpu... dakle dovod goriva je u super stanju i nikakvih prljavstina nije bilo u sistemu. tad sam rastavio ulaz u PVP da ocistim sito (549 mi je na ovo bolestan) a ono kao novo, ni truna na njemu. tad sa mskinuo onaj dekl sto drzi to sito i onaj ventil, da se nisu opruge polomile i da nesto ne steka tamo, ali je i to bilo u redu...

Pumpa je dosla od majstora, samo ceka da ju ugradim, a to ce biti tek kroz par dana, jer imam i nekih drugih (bitnijih) obaveza trenutno...

Kao i do sada, bit cete obavjesteni sto se dogadja...

Dobrinčan
13-06-10, 16:05
Obisao sam sve vasare,otpade i prodavnice po okolini i nigde ne mogu da nadjem ovaj poklopac od vazdusnog filtera na zmaju, niti iko moze da ga napravi. Ne znam sta da radim, dali neko zna gde bih ovo mogao naci? {"{":

http://i47.tinypic.com/2po5uop.jpg
http://i48.tinypic.com/5cy3ox.jpg
http://i48.tinypic.com/2nkkku1.jpg
http://i45.tinypic.com/11w9eeh.jpg

amac86rs
13-06-10, 16:15
imao sam slican problem samo sto je meni poklopac bio dobar a plasticna posuda nije valjala i onda uzeo od drugog kombaja kmplet sve prepravio i teraj dalje

zorancile
13-06-10, 16:19
Tako izgleda "nos" od filtera vazduha za Indijski Tafe a prodaje se i za Imt 560. Turska ga proizvodi. Pitaj u prodavnici delova za Imt i Tafe, ili na vašaru.

http://i46.tinypic.com/2hfkhmo.jpg

Uvozi Jusel Šabac.

Bobo
13-06-10, 17:52
Ovo je pre malo za kombajn. Ja sam sebi stavio VELIKI al stvarno veliki. Kostao je oko 15€ u trgovini ovdje i ja sam super zadovoljan s ucinkom. U soji ga moram i do tri puta dnevno prazniti ;)

Petković Miroslav
13-06-10, 18:10
To je stvarno skupa mašina-cijena užasna.

Moja pusta želja ZMAJ 135.....29000 eura, 1278 eura tromesečna rata.... :<<>
http://img227.imageshack.us/img227/3566/pict1160gi8.jpg (http://imageshack.us)
http://img519.imageshack.us/img519/8678/pict1161mz5.jpg (http://imageshack.us)
http://img227.imageshack.us/img227/1014/pict1164zu6.jpg (http://imageshack.us)

zorancile
13-06-10, 20:06
Ovo je pre malo za kombajn. Ja sam sebi stavio VELIKI al stvarno veliki. Kostao je oko 15€ u trgovini ovdje i ja sam super zadovoljan s ucinkom. U soji ga moram i do tri puta dnevno prazniti ;)

Bobo, onda ti je mali, ako moraš da ga prazniš tri puta na dan... ^-^

Bobo
13-06-10, 22:40
Problem je u tome sto je usis zraka iako na visokom mjestu, i dalje lose zamisljen... na jako je losem mjestu i kraj njega stalno leti pljeva i zato se toliko puni, a u soji prasine kao u prici, pa se zato toliko cesto puni.

Tokom praznjenja bunkera se popnem na kombajn i istresem prljavstinu tako da nije neki problem. Da sam uzeo ovakav kao sa slike, ne bih mogao obici krug oko njive, a onda bih poludio.

http://img202.imageshack.us/img202/5166/dsc02188q.jpg (http://img202.imageshack.us/i/dsc02188q.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img693.imageshack.us/img693/6646/dsc02317w.jpg (http://img693.imageshack.us/i/dsc02317w.jpg/)

http://img267.imageshack.us/img267/3959/dsc02318x.jpg (http://img267.imageshack.us/i/dsc02318x.jpg/)

Ovak osam ja to rijesio. Ovo bude unutra na kraju radnog dana i povrsenih 5-6 kj na 7-8 njiva, sto znaci jako puno okretanja, pa se zato jako i zaprasi. kad vrsim velike njive, ne moram ga cjeli dan dirati. Da ni ne pricam kako sam kupio komban a neka vreca bial zavezana za ono "bure" a filter sam morao svaki dan ispuhivati kompresorom. Od kako sam stavio ovo na usis, filter ispuhujem, ali nema prasine u njemu... Jednom tjedno je dovoljno.

ja znam da se kod mene hoce brzo napuniti posuda, a i vidim ju iz kabine, pa nije problem kontrolirati nivo prljavstine. ne znam kako bi to bilo na 142...

zorancile
13-06-10, 23:22
Ja imam uljani filter za vazduh, a gore na usisnoj cevi je sitna žičana mreža (kao ona za komarce), tako da nemam problema sa tim. Povremeno metlicom očistim mrežicu ako vidim da se više ne providi, ali se to jako retko dešava, jer kad ga ugasim prljavština sama spadne.

amac86rs
13-06-10, 23:35
kod mene je vazdusni filter al je isto montirana mreza za komarce na usis pa udje samo najsitnija prasina. tako da ga cistim samo jednom dnevno uglavnom pred polazak na teren

Bobo
14-06-10, 01:12
E, vidis, ja samo posudu u psenici jednom dnevno ispraznim i nemam brige. Ulozak filtera je cist kao suza...

Jos da mi se samo da, pa da napravim po americkom sistemu da spojim usis zraka i auspuh, tako da auspuh izvlaci iz usisa necistoce, tako da bi u tom slucaju ulozak filtera bio vjecan...

kiraj
19-06-10, 19:21
Gledam ovaj usisnik vazduha i razmišljam zašto su usisnik na Z142 postavili tako da svu prljavštinu koju elisa hladnjaka provuče direktno usmerava prema usisniku.Na nekog clasa sam video da je usisnik faktički na početku repa iza bunkera .Interesuje me da li bi bilo bolje da je usisnik sa filterom na Z142 iza motornog dela?

Zrenjaninac
19-06-10, 19:29
Gledam ovaj usisnik vazduha i razmišljam zašto su usisnik na Z142 postavili tako da svu prljavštinu koju elisa hladnjaka provuče direktno usmerava prema usisniku.Na nekog clasa sam video da je usisnik faktički na početku repa iza bunkera .Interesuje me da li bi bilo bolje da je usisnik sa filterom na Z142 iza motornog dela?

i plus još vuče prašinu iz bunkera jer je pod tu stranu i bunker uvek otvoren.

dulegagic
19-06-10, 19:37
Uljani filter za vazduh je spas za motor i ja sam ga prosle godine namontirao :D

Farmer II
19-06-10, 20:04
kod mene je vazdusni filter al je isto montirana mreza za komarce na usis pa udje samo najsitnija prasina. tako da ga cistim samo jednom dnevno uglavnom pred polazak na teren
I ja radim tako....mada bi postavljanje uljanog filtera bilo najbolje resenje, samo treba obratiti paznju da taj filter bude dovoljno veliki

Korisnik1787
19-06-10, 20:31
Uglavnom na svim stranim kombajnima je sistem za usisavanje vazduha isti.
http://img535.imageshack.us/img535/6127/85155963.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/85155963.jpg/)

Svi su snabdeveni sa dva filtera (primar i sekundar) i sa odprasivacem krupnijih cestica pomocu vakuma koji se ostvaruje pomocu auspuha.
Fisteri sa uljnim kupatilom nisu pogodni za kombajne jer ulje nemoze da apsorbuje toliku kolicinu prasine tokom dana kao ovi filteri.

dulegagic
19-06-10, 20:39
I ja radim tako....mada bi postavljanje uljanog filtera bilo najbolje resenje, samo treba obratiti paznju da taj filter bude dovoljno veliki

Ja sam stavio filter od MTZ 82 i radi besprekorno :D

zorancile
19-06-10, 20:43
A i lakše nam je, ne moramo da ga izduvavamo svaki dan. ::namigivanje::

Dobrinčan
19-06-10, 21:27
Uljani filter za vazduh je spas za motor i ja sam ga prosle godine namontirao :D

Jel moze koja slika, da vidimo kako to izgleda... >:({

dulegagic
19-06-10, 21:58

Jel moze koja slika, da vidimo kako to izgleda... >:({

Naravno,slike kacim sutra!

Bobo
19-06-10, 22:04
Ja sam imao u planu spojiti auspuh sa usisom zraka, i nadam se da cu do soje to napraviti, ako mi se po ne znam koji put ne nadje nekih 100 drugih poslova...

krecar
19-06-10, 23:49
Pozdrav svima, ja imam 133 i na njemu imamo dva filtera (mi dodali jos uljdani) prvo dodje u suvi pa iz njega ide u uljani tako da problema nema nikad, ovaj suvi ocistimo jednom ujutru pre nego krenemo i samo terajj.

E SAD UPOMOC, TREBA MI ONA SRIRALA STO IDE U DNO BINKETA STO VUCE PREMA LULI ILI KAKO VI TO ZOVETE VEC, TREBA MI SAMO SPIRALA AKO IMA ILI CELO SA OSOVINOM.??

mityoo
19-06-10, 23:54
Imaš tu neko je već postavio broj telefona tipa iz subotice što mota spirale!

Bobo
20-06-10, 01:38
Ja sam mjenjao tu spiralu na svom 133, kao i onu okomitu. Cika Milivoje je napravio odlican posao, svaka mu cast ;)

krecar
20-06-10, 12:46
Da dobio sam tu vizitku HVALA, zvacu ga sutra pa da vidimo sta kaze, nego nije mi kombajn tu pa ne znam dimenzije . Bobo sta kazes jel on zna dimenzije ne moram da merim?

Bobo
20-06-10, 16:34
Ne moras nista mjeriti, cika Milivoje zna na pamet dimenzije spirala za zmaja. Na dno bunkera ide 80cm "lijeve" spirale na znam na pamet mjeru, ali je bila oznacena brojem 12, al on koliko znam ne prodaje manje od metra, tako da ces imati koji krug spirale viska.

Ovako je moja izgledala kad mi je pocela prosle godine u zobi praviti probleme. Kraj nje je nova spirala koja je drugi dan odmah navarena na osovinu, pa smo prilikom ugradnje vidjeli da jedna drugoj smetaju i da na donju osovinu ne ide spirala skroz:

http://img408.imageshack.us/img408/407/dsc02484x.jpg (http://img408.imageshack.us/i/dsc02484x.jpg/)

dulegagic
20-06-10, 18:04
Evo slika uljanog filtera za vazduh na mom zmaju
http://img2.imagetitan.com/img2/small/39/39_s7301161.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=39_s7301161.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/39/39_s7301162.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=39_s7301162.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/39/39_s7301163.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=39_s7301163.jpg)

MONTOYA
20-06-10, 18:11
što si auspuh okrenuo ^-^

dulegagic
21-06-10, 13:43
što si auspuh okrenuo ^-^

Ne razumem,kako sam ga to okrenuo,kako treba da stoji?

MONTOYA
21-06-10, 14:27
pa usmeren preko gornjeg komarnika od hladnjaka

kiraj
21-06-10, 14:55
Ovako,
http://img94.imageshack.us/img94/1002/p1130017x.jpg (http://img94.imageshack.us/i/p1130017x.jpg/)

dulegagic
21-06-10, 17:19
pa usmeren preko gornjeg komarnika od hladnjaka

Stvarno nisam znao da tako treba da bude postavljen,poradicu na tome. >:({
Kada smo vec kod auspuha,da li neko moze da mi kaze gde da nabavim lakat koji povezuje izduvnu granu i auspuh?

mityoo
21-06-10, 17:30
A zašto nevalja da stoji uspravno?

Matic
21-06-10, 17:34
Kada stoji uspravno onda varnice lansira u pravom smeru a nema sakupljač varnica na sebi pa verovatno zbog toga. ^-^

MONTOYA
21-06-10, 18:02
auspuh je namerno baš postavljen ka hladnjaku da bi terao prašinu od njega

Matic
21-06-10, 19:05
Ala je i tera zajebalo vek.Samo zatvoriti(blindirati)donji deo kutije tako da samo preko gornjeg dela(poklopca)vuče vazduh i nema problema sa zaprljanošću hladnjaka.Za celu sezonu jednom ili nijednom izduvavam hladnjak. :D

mityoo
21-06-10, 19:13
Samo metlicom opajem komarnik, kad zaustavim motor,da opadne pleva i prašina i teraj dalje!

Bobo
21-06-10, 19:23
Ja sam cuo da je to super stvar, da "kutiju" ljudi blindiraju s donje strane i cak malo i sa strana i da nema problema vise s prljanjem hladnjaka. Prvi put sam za to cuo bas na ovom forumu i u razgovoru s ljudima saznao da to neki i ovdje rade...

ove godine cu i ja probati neke kartone "izmisliti" pa cemo vidjeti jel znaju ljudi sta pricaju ;)

Miloš D.T
21-06-10, 20:07
Samo metlicom opajem komarnik, kad zaustavim motor,da opadne pleva i prašina i teraj dalje!

Isto tako i ja radim. :D

MONTOYA
21-06-10, 20:14
i ja sam zatvorio donji "komarnik" i hladnjak uvek čist :D
a onaj gornji opajkam do auspuha uvek ima manje pleve

Baky
21-06-10, 20:26
istina!!!

galki
21-06-10, 20:51
Ja kod mene skinem mrezicu posto se skida za sekundu udarim je o zemlju i vratim nazad.

Bobo
21-06-10, 20:53
Nije problem mrezica, problem je stopanje kilera...

meni se kroz mrezicu zavuce kojecega i svacega da je gadno za gledati koliko se toga uspije navuci u hladnjak...

tomica
21-06-10, 21:05
donja kutija zamazana gustom farbom je prava stvar i na filter dzak od jute otreses jednom dnevno dok pijes pivo i to jer sve

Matic
21-06-10, 21:12
Ja sam donju kutiju zatvorio pocinkovanim limom 0.5mm.Baš ću slikati i postaviti a ako nekome trebaju imam donju i gornju kutiju za 141-142 viška.

Bobo
21-06-10, 21:23
donja kutija zamazana gustom farbom je prava stvar i na filter dzak od jute otreses jednom dnevno dok pijes pivo i to jer sve

Ovo sam ja imao na kombajnu i to u dva sloja... Ulozak filtera se toliko prljao svaki dan da je to bilo kriminalno. Od kako sam stavio onu "posudu" da hvata prljavstinu, preporodio sam se. samo nju ocistim kad se napuni a ulozak ne diram po par dana i opet na njemu ne bude puno prasine koliko je samo u jednom danu proslo kroz dva sloja jutene vrece... Vreca mi se zgadila za sve vjekove vjekova.

MONTOYA
21-06-10, 21:34
Ja sam donju kutiju zatvorio pocinkovanim limom 0.5mm.Baš ću slikati i postaviti a ako nekome trebaju imam donju i gornju kutiju za 141-142 viška.
jel gornja visoka ili niska

Matic
21-06-10, 21:37
Niska.Uzmeš obe i nastaviš je da bude visoka tj.od njih dve sklepaš jednu tako sam i ja uradio. >:D

MONTOYA
21-06-10, 21:38
Niska.Uzmeš obe i nastaviš je da bude visoka tj.od njih dve sklepaš jednu tako sam i ja uradio. >:D
pošto ti je ta gornja

zrine892
21-06-10, 21:40
Zaklat ću zmaja. Mrzim ga iz dna duše ":":{

Svake godine se patim da ga upalim. Kako ono kažu neće se pokidati ako stoji. Pa taj se i raspade dok stoji. Sve sam promijenio.Filtere,crijeva,bosch pumpu reparirao i kada smo ga pokusali upali akumulator krepao. Sada sam ga stavio punit pa budemo vidjeli sutra ":":{
Svake godine ista zajebancija da ga upalim.

MONTOYA
21-06-10, 21:42
moj pali i posle par meseci ko da je paljen svaki dan

Bobo
21-06-10, 21:43
Zrine, jesi li napravio neku pipu da ju preko noci zatvoris da ti se gorivo ne spusta nazad u rezervoar? Ako nisi, OBAVEZNO i neces imati problema s paljenjem...

Postoji neki ventil gore kod filtera i kolega mi kaze da je tamo stavio umjesto standardnog federa onu oprugu iz penkala i da vise nema problema sa spustanjem goriva. Dok to nije prepravio, svako jutro ga je morao odzracivati i pumpati gorivo prije paljenja...

Zeka
21-06-10, 21:49
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :lol: :lol: :lol: >:({ >:({ >:({

Matic
21-06-10, 21:50
Dajem obe za 50 eura.
Zrine ugradi bespovratni ventil na crevo od dovoda i rešio si se vraćanja nafte.

zrine892
21-06-10, 21:55
Zrine, jesi li napravio neku pipu da ju preko noci zatvoris da ti se gorivo ne spusta nazad u rezervoar? Ako nisi, OBAVEZNO i neces imati problema s paljenjem...

Postoji neki ventil gore kod filtera i kolega mi kaze da je tamo stavio umjesto standardnog federa onu oprugu iz penkala i da vise nema problema sa spustanjem goriva. Dok to nije prepravio, svako jutro ga je morao odzracivati i pumpati gorivo prije paljenja...

Imam taj ventil. Ne pomaze nista. Jer kada prvi puta ga palim kada idem raditi adaptaciju onda me zaj. Inace kada rezne jednom onda nikakvi problema da ga palim sutra. Nikada to nisam zatvarao. Uvijek je dobro palio . Jedino me zna nekada zafrkavati kontakt bravica za paljenje. Ali ja onda palim u rebra (direktno)
Znači prvi puta kada ga palim onda problemi. ":":{

Dajem obe za 50 eura.
Zrine ugradi bespovratni ventil na crevo od dovoda i rešio si se vraćanja nafte.

Imam taj ventil. To gorivo zna pasti u rezervar kada ga ne palim dugo.

danger
21-06-10, 22:51
mozes imati i 10 ventila,zavisi gde je problem,i pored ventila nepovratnog zna da vrati kroz povrat u rezervaz,povuce zrak i gotovo,kad je sve ok onda netreba nepovratni,posle 6 meseci mora da zvekne,mene su patile te cevi pa sam sve prepravio na creva i nikad vise problema

krecar
22-06-10, 12:39
[quote=Bobo ]
Ne moras nista mjeriti, cika Milivoje zna na pamet dimenzije spirala za zmaja. Na dno bunkera ide 80cm "lijeve" spirale na znam na pamet mjeru, ali je bila oznacena brojem 12, al on koliko znam ne prodaje manje od metra, tako da ces imati koji krug spirale viska.

Ovako je moja izgledala kad mi je pocela prosle godine u zobi praviti probleme. Kraj nje je nova spirala koja je drugi dan odmah navarena na osovinu, pa smo prilikom ugradnje vidjeli da jedna drugoj smetaju i da na donju osovinu ne ide spirala skroz:

Danas je stigla spirala videcemo za vikend sta ce biti i kakav japosao napravio Milivoje .
Mada nesto mi se sve cini kao da je preveliki precnik, mada mi se to verovatno samo cini jer nissam video do sad kako izgleda bez osovine i van bunkera. Javicu kako prodje SMENA nosaca mislim spirala.

zzivica
22-06-10, 20:03
da li neko ima polovnu osovinu od vetra za univerzala da mi proda?

Deni
25-06-10, 22:52
pri kraju smo nadogradnje bunkera još farbanje.....

http://i46.tinypic.com/2lt1xz4.jpg[/IM[img]

http://i49.tinypic.com/4qoe54.jpg[/IM[img]

http://i49.tinypic.com/34hfmyw.jpg[/I[img]

MONTOYA
25-06-10, 22:57
što nisi sredinu napravio višlju,ne zadržava se voda na poklopcima a i lepše je

Deni
25-06-10, 23:07
što nisi sredinu napravio višlju,ne zadržava se voda na poklopcima a i lepše je

ne zadržava, ima pad prema nazad,

zzivica
25-06-10, 23:29
ofarbaj lim :D
treba da remontujem uljanu pumpu hidraulike pa me interesuje ko radi najbolje?

amac86rs
26-06-10, 01:02
i ja sam u slicnoj dilemi da li posle zetve da skidam hidro pumpu ^-^ Mene su posavatovali da je saljem u trstenik e sad ne znam sta ciniti.

smedic
26-06-10, 11:30
Koliko je tezak Zmaj 142 ako neko ima upisano u saobracajnoj dozvoli?

CaneNS
26-06-10, 14:46
U uputstvu za rukovanje pise:
-masa bez hedera 5300 kg
-ukupna masa sa hederom od 14 stopa 6250kg

zorancile
26-06-10, 22:15

Niko. Kratko traje bilo ko da uradi. Pogotovo ako treba da nanosi metal na kućište, onda kad počne da se kruni imaćeš muke sa razvodnikom... najbolje da kupiš novu.

tm30
29-06-10, 22:04
po meni je njbolji mikron iz čačka i sve moze da se zavrsi brzom postom a dobijas i garanciju. 032/367-379, 063/659-624 www.mikron-seki.rs

Zeka
29-06-10, 22:14
Ljudi jel STE SPREMNI ^-^ 8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: ::namigivanje:: >:({ >:({ >:({

tm30
29-06-10, 22:14
Hteo bih da znam ako je mguce kolika je snaga i kubikaza motora sa zmaja 780 i gde mogu najpovoljnije nabaviti menjac od 141 ili 142?

Post je spojen: 1277842558________________________________________ _________

Ljudi jel STE SPREMNI ^-^ 8) 8) 8) :lol: :lol: :lol: ::namigivanje:: >:({ >:({ >:({
jesi siguran

Zeka
29-06-10, 22:16
pa nisammmmmmmm :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: {"{": {"{": {"{": {"{": ufffffffff ":":{

Post je spojen: 1277842665________________________________________ _________
mi smo jos malo spremni ... pa kako bog kaze tako ce da bidne..... >:D >:({ >:({ >:({

meshter
29-06-10, 22:24
Ako je petoletkina pumpa najbolje ce je remontovati petoletka, ja sam dao stari orbitrol plus pola cene novog i dobio fabricki remontovan u PPT i garanciju godinu dana :D

Bobo
30-06-10, 00:51
zmaj 780 koliko ja znam ima 5200ccm i 62.5ks pri 1800 okretaja motora. pri 2400 okretaja mu je mjerano, 75ks valjda...

kiraj
01-07-10, 19:36
Z 142 početak žetve 2010.
http://www.youtube.com/watch?v=NVBnh-wd7Zc
http://www.youtube.com/watch?v=jWaHKWWjP-E

meshter
01-07-10, 21:57
Lep zmaj 142 sa resenjima za ojacanje zadnjeg dela za secku i povecanim bunkerom, slika je sa naslovne strane najnovijeg poljoprivrednika. Ovo je na sajtu poljoprivrednika u slabijoj rezoluciji http://www.poljoprivrednik.net/poljo_novi_broj.php ovde sam skenirao u vecoj rezoluciji.

http://thumbnails27.imagebam.com/8680/b18cfc86792842.jpg (http://www.imagebam.com/image/b18cfc86792842)

Zrenjaninac
01-07-10, 22:10
http://www.youtube.com/watch?v=Z5eCE3T5rho

Žetva danas

Bubu
01-07-10, 22:46
Lep zmaj 142 sa resenjima za ojacanje zadnjeg dela za secku i povecanim bunkerom, slika je sa naslovne strane najnovijeg poljoprivrednika. Ovo je na sajtu poljoprivrednika u slabijoj rezoluciji http://www.poljoprivrednik.net/poljo_novi_broj.php ovde sam skenirao u vecoj rezoluciji.

http://thumbnails27.imagebam.com/8680/b18cfc86792842.jpg (http://www.imagebam.com/image/b18cfc86792842)

To je drugarov bivsi kombajn. Pre godinu ili dve je isto bio na naslovnoj strani Poljoprivrednika samo sto je bio slikan normalno sa prednje strane. Inace kombajn je imao secku od DF-a, Cummins motor, povisen bunker i pogonske tockove 18.4x30!
U pozadini se vidi selo Zabalj...

Ljudi, srecno svima u zetvi! :D

Dr.Gruja
01-07-10, 23:00
Pitanje za kiraja i zrenjaninca posto vidim da su poceli vrsidbu koja je bila vlaga ^-^ >:({

Edit by novii
Offtopic pitanje, u temi Zmaj kobajni, pita se kolika je bila vlaga pri vršidbi. Ako je naziv teme Zmaj kombajni, onda se piše o toj vrsti kombajna. A za vlagu pri vršidbi ima druga tema, a ako nema, onda treba otvoriti. Postovi koji su usledili kao odgovor na offtopic su izbrisani.

zorancile
03-07-10, 21:02
Pitanje za vlasnike Zmaja 131,132,133,135 da li ste kosili soju i suncokret sa kukuruznom korpom?

robici
03-07-10, 21:09
eto da i ja stavim koju fotku,o cuvenom univerzalu(bombona)
http://i45.tinypic.com/2ibyech.jpg
http://i48.tinypic.com/20z19ix.jpg

meshter
03-07-10, 21:12
Najvise mi se svidja plava rotacija, uvek imas prvenstvo na raskrsnici :lol:

robici
03-07-10, 21:13
Najvise mi se svidja plava rotacija, uvek imas prvenstvo na raskrsnici :lol:
napred plava a nazad zuta,prava kombinacija :-D

MILOS90
03-07-10, 21:29
treba mi motor za kombajn, da ubacim u zmaja 143 i da izbacim govno od rakovicinog motora koji nije ni zasta? neka mi posalje u inbox ko ima motor da proda(mercedes,perkins,dajc)msm treba mi da je u dobrom stanju od 130 do 150 konja....? ":":{

ratarhr
03-07-10, 21:35
Danas.. na tabli vrsimo kod strica pšenicu on ima malog Claasa mercatora 3m kosa.. do nase tabble je Z-142..kombajn je u full dobrom stanju ali ide ko puž..dobro, ali gazda nam kaze da je unutra 4 klipa 90ks motor..sto ja mislim da je malo za 4,20 kosu...ali gazda kaze za godisnje njegovih 50kj zita 50kj soje i 25kj kukuruza i vise nego dosta malo mu je puno ali neda se..!!! >:D >:D >:({

hurli xa86
03-07-10, 21:55
Mali mercator ima grlo 120cm a Zmaj 100cm...
Da mercator ima kosu 420 opet bi bio brži >:D

galki
03-07-10, 22:12
@Robici svaka cast za univerzala dobro izgleda ;D}

robici
04-07-10, 00:27
@Robici svaka cast za univerzala dobro izgleda ;D}
taj kombajn je radio oko 60 ha zita godisnji dok se nije sejala soja,i jako puno je krunio kukuruze,a sad vec slabo uradim oko 25 ha zita e nesto malo vise soje i to je to.kombajn u extra stanju,al je mator,i kad uradim za dan 12,13 jutara zita onda sam zadovoljan ;D} mali je kapacitet a zita ima po jutru od 30 do 35 meteri,a to je za univerzal malo puno.bice na prodaju taj kombajn posle sezone soje,ocu da uzmem djuru djakovica mk770.

abro
04-07-10, 09:26
@robici
Sa slike zmajčeka čini mi se da nema svoje original prednje gume, dali sam u pravu?
Inače jako,jako dobri kombajni, imao sam ga. Ima par boljiki ali kvalitet vršenja :D .

hrnciar
04-07-10, 10:37
treba mi motor za kombajn, da ubacim u zmaja 143 i da izbacim govno od rakovicinog motora koji nije ni zasta? neka mi posalje u inbox ko ima motor da proda(mercedes,perkins,dajc)msm treba mi da je u dobrom stanju od 130 do 150 konja....? ":":{

Moj ce biti na prodaju ali neznam kad ja imam mercedes om352 135 ks.Jos uvek radi

robici
04-07-10, 10:49
@robici
Sa slike zmajčeka čini mi se da nema svoje original prednje gume, dali sam u pravu?
Inače jako,jako dobri kombajni, imao sam ga. Ima par boljiki ali kvalitet vršenja :D .
prednje tockove i zadnji komplet trap od classa,kabina od zmaja,prosiren bunker,secka od klasa,i komlet keper od neznam kojeg zmaja.dobri su,samo sto su jako spori.ovaj kombajn malo brzi posto ima vece tockove.

Bećarina pusta
04-07-10, 13:37
Evo jednog razbacivača slame na starom zmaju. Kombajn još uvijek radi.

http://img341.imageshack.us/img341/8774/fotografija0834.jpg (http://img341.imageshack.us/i/fotografija0834.jpg/)

Bobo
04-07-10, 22:08
OPA, 780 SPECIJAL... Ima takav u mojem selu. Tvornicki ima kvacilo i bunker, a na njemu je vise ENG djelova, nego YU. Pravi strojevi i zvjeri neuhvatljive ;)

Inace, ne svidja mi se ovakav razbacivac, pre velike su mu elise za moj ukus. al opet je dobro sto je jednostavan dizajn i sto elise nisu krute, pa ako se na rikverc negdje i natjera, nece nista biti "sistemu".

Ja nikako da nabavim nekakav kutni reduktor, pa da i ja sebi pravim razbacivac slame...

zorancile
04-07-10, 22:12
Bobo, koliko troši tvoj Zmaj? I na kakvom terenu?

mityoo
04-07-10, 22:12
@ Bobo

Zar na 131 osovina slamotresa ne izlazi van ležaja nigde?

Bobo
04-07-10, 23:00
MITYOO, nemoj da vredjas ;) ;) 132RM ;) razlika izmedju 131 i 132 je OGROMNA.

uglavnom, viri zadnja osovina na lijevu stranu, kao i kod svakof zmaja, samo mi treba neki prijenos pod 90° da na njega namontiram elisu razbacivaca... planirao sam i napraviti samo tako da usucem remen pod 90° ali to je zadnja opcija...

Za sad mi jos ne treba, a ako se ukaze prilika, napravit cu od nekog otpada...

zorancile: nisam nikada mjerio potrosnju, ali s punim rezervoarom odradim 2 dana u psenici. Puno se selim, pa na malim njivama napravim do 8kj u danu MAX, a to znaci od 10 ujutro do 11 navecer. u transportu je uvijek iber gas kao i u radu ;) ja sam potrosnjom super zadovoljan, cini mi se da niej veliki potrosac, iakko imam puno njiva i na brdovitom terenu.

MONTOYA
04-07-10, 23:10
ne viri zadnja osovina slamotresa fabrički na svakom zmaju,što i nije bitno,bitno je da na mom fabrički nema izlaz sa leve strane a mrzelo me da je čupam kad sam spremao kombajn da je produžim,inače bi namestio razbacivač,nabavio reduktore...

Bobo
04-07-10, 23:17
Nisam znao da ne viri napolje na svakom... obicno je nazad prednja osovina, samo okrenuta, ak ose ne varam. sto da prave dvije razlicite osovine, kad mogu tuci sve na jedan kalup?

MONTOYA
04-07-10, 23:24
našao se neki pametan {"{":

Bobo
04-07-10, 23:51
kazem, koji god sam vidio, na svakom zadnaj osovina viri s lijeve strane... Govorili mi iz sela da je to za pogon sjecke ostavljeno... al se lijepo nasmijem kad to cujem...

Uglavnom, nije to problem napraviti, samo sam i ja malo lijen po tom pitanju. ne treba uopce puno maste, i nije to neki veliki posao za napraviti, ali eto...

Bećarina pusta
05-07-10, 08:30
Bobo tog Zmaja sam uslikao u tvom ataru, u Jakšiću.

mityoo
05-07-10, 11:31
Ako ti viri osovina onda što ne napraviš kao ja?

Bobo
05-07-10, 15:27
Becarino, nisam znao da ima u Jaksicu takvih (u nedostatku bolje rijeci) "socijalnih" kombajna... tamo su sve gazde od reda i da netko jos ima takav kombajn, stvarno nisam znao...

Mityoo: tvoj sistem mi se svidja, ali mi se cini da to moze i jeftinije i jednostavnije. Pogotovo sto je moj kombajn uzak i dovoljna mi je samo jedna elisa. cekam da neletim na neki prijenosnik koji bi mi pasao, pa cu to napraviti...

Korisnik1787
05-07-10, 16:17
Danas sam bio u Rumi da pregledam Zmaj 141 RM i interesantan mi je bio rastresac slame.
http://thumbnails9.imagebam.com/8727/c9e39e87265121.jpg (http://www.imagebam.com/image/c9e39e87265121) http://thumbnails33.imagebam.com/8727/bebd3587265199.jpg (http://www.imagebam.com/image/bebd3587265199) >:D

robici
05-07-10, 19:06
ma nista bez secke,sve ostalo sto ljudi budze to slabo razbaca >:({

paorpaor
05-07-10, 19:26
Jel to kukuruz vrsen kad su cuke dole ?

Farmer II
05-07-10, 20:52
Komplikovano i opasno. Mityoo-ino rešenje je nekoliko puta bolje

robici
05-07-10, 21:09
koliko kostaku kod nas zmaj 190-tke?

mityoo
05-07-10, 21:19
@ Bobo

Ali sa jednom elisom nije ravnomerno razbačena slama.... Jedna elisa baca na jednu stranu....

ljakse
05-07-10, 22:07
za sečku na zmaj 141...142 treba motor MERCEDES 135 KS,Perkins 105 je slab motor za sečku.

jan
05-07-10, 22:41
Dobar je perkins malo sporije ide al radi

Matic
05-07-10, 22:48
@Panonstib jel se meni čini ili sam ja video ovaj kombajn koga sam zapamtio baš po tom reduktoru u Kraljevcima?

Korisnik1787
05-07-10, 23:26
@Matić
Moguće da je radio i u Kraljevcima jer je mi je danas rekao da ima i tamo zemlju, ali ovo je slikano u Rumi. >:D

Bobo
06-07-10, 00:51
mityoo, neka je jedna elisa, malom zmaju je vrsalica kompletna pomjerena u desno pola metra, tako da mi u biti i pase da vise baci na jednu stranu (lijevu)...

Matic
06-07-10, 08:50
O.K ali ipak nisam pogrešio što se kombajna tiče. >:D

mityoo
07-07-10, 00:30
mityoo, neka je jedna elisa, malom zmaju je vrsalica kompletna pomjerena u desno pola metra, tako da mi u biti i pase da vise baci na jednu stranu (lijevu)...
Ako tebi valja... Meni još bolje.... Ja sam danas radio uljanu repicu, nisam imao čime da slikam... Kad je suvo iza kombaja kao da je sečka išla... Kad je poškropala kiša, onda je ostala slam ucelo, ali je i onda razbacila lepo, tako da će moći baš lepo da se potanjira....

robici
08-07-10, 13:48
zmaj 190-tke,jel imaju hidro pogon?

mims
08-07-10, 13:52
Nemaju imaju menjač i varijatorski pogon.

Korisnik1787
08-07-10, 14:33
Ima Zmaj 191 sa hidropogonom.

German hunting terrier | Jagdterrier