ZMAJ kombajni

branko7 je napisao(la):
Na 143 neidu lančanici, ima deblje osovine od 142. Fabrika nije ni pravila lančanike za njega, a nebi bilo loše da ih ima, jer sa kaiševima nemogu da se spuste obrtaji ispod 550.

143 bez problema spusta obrtaje na 350 sa kajisem...
Post je spojen: [time]1257795911[/time]
_________________________________________________
mityoo je napisao(la):
Ja licno vise volim da menjam lopate bitera kad je korpa izvadjena jer ima vise mesta u kombajnu za rad....(ovo vazi za 142 za ostale neznam jer ih nisam nikad premontiravao)
Slazem se sa tobom, mnogo je lakse jer te ne bocka cuveni cesalj bitera :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1257796105[/time]
_________________________________________________
meshter je napisao(la):
Ove godine sam sa 142-kom krunio pionir B23, imao je vlagu 12.7%, necistoca je bila 1% a lom je bio 1%. Obrtaji bubnja su bili 300 o/min a vetar i avcuzi su ubrzani, na pogonskoj remenici vetra se ubaci onaj prsten sto stoji spolja.Na biter idu dva cesljasta krila i dva ravna a na slamotrese dotresaci.I onda je zmaj pravi ZMAJ.
Jel mozes malo detaljnije pojasnite te dotresace na slamotresima, nikada nisam cuo za to...
Post je spojen: [time]1257796648[/time]
_________________________________________________
Bobo je napisao(la):
Jednostavno sam ZNAO da mi necete vjerovati, i imam jos jedan video clip koji nisam digao na youtube, a ovih dana cu dici i njega.

Kako mi je samo krivo sto nisam fotoaparat imao uz sebe, pa da se lijepse vidi kakvi su kukuruzi, i kakvo je stanje u bunkeru.

Na tom trecem clipu se vidi koliko jako u bunker curi, i moze se razaznati da nema loma zrna.


Kad je pravio prvi krug, i dosao na dno njive, prosao par puta po uvratinama da si napravi mjesta za okretanje i nije se mogao vratiti nazad vrseci kukuruze, vec je na pola redova morao stati i voziti kukuruz susjednom njivom (strniste) da iskipa bunker, jer se iz njega prosipalo.

Jos jednom kazem, jako mi je zao sto nisam ponio fotoaparat sa sobom, da se bolje vidi, i sto se netko nije s 539 vozio kraj nas da vam mogu reci bar otprilike brzinu kretanja.

Obrana su 4 reda na toj njivi 2. i pun varijator, ali stabljike su ostajale doslovce cjele, jer se kombajn brebrzo kretao, i rakete nisu mogle pokidati stabljiku. Usluzno vrsi malo sporije da bar malo usitni kukuruzovinu, a sebi vrsi uvijek pun varijator i tanjura kukuruziste da ga lakse poore.

Bas cu ga morati ovih dana nazvati da vidim jel ima jos gdje vrsiti kukuruze, pa da to snimim kako treba, jer ocito je ljudima nevjerovatno da je zmaj 142 to u stanju odraditi.

Bobo, koliki je bio prinos kukuruza po k.j na toj njivi u kojoj zmaj ide drugom + varijator??
 
Da se ne bih zavlacio u kombajn da slikam dotresace nasao sam u knjizi ovu sliku i kratko objasnjenje
2hsc60i.jpg
2zpjija.jpg
sledeca tabela je iz uputstva za ZMAJ 190,170,150 RM, trebalo bi da vazi i za 143
jtao2v.jpg
 
Nije me bilo par dana, pa opet dizem neke stvari iz "zaborava" ;)

Dakle, prinos ne znam koliki je bio, jer nije moja njiva. Kukuruzi nisu bili odlicni i vrhunski, al bome daleko od losih kako ih opisujete.

Kazem, ne znam sigurno koliko je njiva dugacka, al dolje, malo po uvratini da si napravi mjesta za okretanje i gore se nije mogao vratiti, nego se morao voziti po susjednoj njivi. Vec neko vrijeme ima u planu napraviti povisenje na bunker u visini kabine, al nikako da se odluci.

Svoje kukuruze vrsi uvijek 2. i pun varijator, bez obzira na prinos, a iza njega izgleda kao da je netko povaljao kukuruze. Stabljike ostaju citave, samo malo "prozvakane". Prosle godine je imao oko 8000kg/kj vlaznog zrna i brali su sa 2 142-ke, a na ovoj drugoj nista nije ubrzavano, potpuno standardni kombajn, i ovaj njegov s ubrzanim hederom. Brali su isto tako u 2. i pun varijator. kukuruz je bio sijan na 18cm razmaka a u vrsidbi su stabljike bile oko 3.5m visoke.

Kad sam se s njim vozio u kombajnu, pitao sam ga koliko varijatora je dao, i kaze pun. Nisam mu vjerovao, na sto je on nekih 10 sekundi drzao rucku varijatora skroz naprijed da mi dokaze, a onaj 142 je bio ispred nas i nista ga nismo sustizali. Pri okretanju sam gledao u bunker i od izlaska iz redova do ulaska u druge nije prestajalo curiti u bunker.

Sto se rasipanja tice, u to ne ulazim, al da rasipa toliko koliko vi kazete, nitko ga ne bi zvao da im ide vrsiti, a covjek na kombajnu radi od malih nogu.


Ocito je da cu iduce godine morati nositi aparat sa sobom i poslikati i posnimati sve zivo i nezivo, pa cak i njivu kako izgleda iza njega, te zemlju iza kombajna da vidimo rasipanje zrna.
 
Meni to deluje nemoguce, pokusavao sam ja da ga vozim drugom + varijator i onda dodje do katastrofalnog zagusenja u kojem izgubim vise vremena odgusivajuci nego da sam isao prvom + varijator, pricam o kukuruzu gde je rod bio 7t. po k.j :cao:
 
Dobrinčan je napisao(la):
Meni to deluje nemoguce, pokusavao sam ja da ga vozim drugom + varijator i onda dodje do katastrofalnog zagusenja u kojem izgubim vise vremena odgusivajuci nego da sam isao prvom + varijator, pricam o kukuruzu gde je rod bio 7t. po k.j :cao:
Moguce je ima i kodnas ko tako vozi samo su skroz drugacija podesavanja korpe, sita, vetra, odkidaca... svega!
 
mityoo je napisao(la):
Dobrinčan je napisao(la):
Meni to deluje nemoguce, pokusavao sam ja da ga vozim drugom + varijator i onda dodje do katastrofalnog zagusenja u kojem izgubim vise vremena odgusivajuci nego da sam isao prvom + varijator, pricam o kukuruzu gde je rod bio 7t. po k.j :cao:
Moguce je ima i kodnas ko tako vozi samo su skroz drugacija podesavanja korpe, sita, vetra, odkidaca... svega!
To obavezno.
A kako rade sa kaisem ili lancem?
 
Bobo je napisao(la):
Nije me bilo par dana, pa opet dizem neke stvari iz "zaborava" ;)

Dakle, prinos ne znam koliki je bio, jer nije moja njiva. Kukuruzi nisu bili odlicni i vrhunski, al bome daleko od losih kako ih opisujete.

Kazem, ne znam sigurno koliko je njiva dugacka, al dolje, malo po uvratini da si napravi mjesta za okretanje i gore se nije mogao vratiti, nego se morao voziti po susjednoj njivi. Vec neko vrijeme ima u planu napraviti povisenje na bunker u visini kabine, al nikako da se odluci.

Svoje kukuruze vrsi uvijek 2. i pun varijator, bez obzira na prinos, a iza njega izgleda kao da je netko povaljao kukuruze. Stabljike ostaju citave, samo malo "prozvakane". Prosle godine je imao oko 8000kg/kj vlaznog zrna i brali su sa 2 142-ke, a na ovoj drugoj nista nije ubrzavano, potpuno standardni kombajn, i ovaj njegov s ubrzanim hederom. Brali su isto tako u 2. i pun varijator. kukuruz je bio sijan na 18cm razmaka a u vrsidbi su stabljike bile oko 3.5m visoke.

Kad sam se s njim vozio u kombajnu, pitao sam ga koliko varijatora je dao, i kaze pun. Nisam mu vjerovao, na sto je on nekih 10 sekundi drzao rucku varijatora skroz naprijed da mi dokaze, a onaj 142 je bio ispred nas i nista ga nismo sustizali. Pri okretanju sam gledao u bunker i od izlaska iz redova do ulaska u druge nije prestajalo curiti u bunker.

Sto se rasipanja tice, u to ne ulazim, al da rasipa toliko koliko vi kazete, nitko ga ne bi zvao da im ide vrsiti, a covjek na kombajnu radi od malih nogu.


Ocito je da cu iduce godine morati nositi aparat sa sobom i poslikati i posnimati sve zivo i nezivo, pa cak i njivu kako izgleda iza njega, te zemlju iza kombajna da vidimo rasipanje zrna.
varijator vožnje se "uštroji",ja sam to radio i kombajn bukvalno leti po njivi a rastura zaista nema.ali se drugačije i šteluje sve
Post je spojen: [time]1258292120[/time]
_________________________________________________
a prinos je bio oko 7t/kj.ljudi koji su gledali nisu mohli da veruju koliko zmaj trči po njivi a rastura nema ni zrna.probao moj drugi kombajner da ga stigne pa ga odmah zagušio
 
uff...volio bi ako je moguće da stavite sliku na forum od zmaja 191 i iz kabine...cak i od zmaja 143 iz kabine :)...u zadnje vrijeme sam zamrzio zmaja...a sada izgleda da ce ljubav jos trajati :D :ppozdrav:
 
Sta vi mislite da bi se desilo kad bi se sve to ubrzalo. Kombajn bi se rastimovao posle kratkog vremene,a da ne pricam o lezajevima,osovinama slamotresa itd. To je cist budzeraj i pri takvim uslovima rada nema sanse da nema rastura,ogromnog, zbog jedne veoma bitne stvarim,povrsine sita. Jednostavno u flasu za vino,staru,stane 0,7 litara i dosipo ti ili presipo vise ne moze da stane. Ko razume shvatice.
 
Mozes budziti i ubrzavati spirale i levatore ali obrtaj ladje ako diras :udri: osovina odlazi u pm.on je tako projektovan i prema toj srazmeri napravljen i to ne treba dirati. Bolje da ide 4km/h celu sezonu nego 7km/h dva dana i onda jos tri dana u opravci... :ppozdrav:
 
Ja mislim da su samo ubrzali elevator za zrno i vetar a sita teraju skroz otvorena, bubanj isto jako otvoren i ubrzan heder...
 
Nazad
Vrh