PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

spasoje
01-09-15, 21:43
Ako se nezjebavas ,ti resi taj luft od 10 mm na osovini ili goni samo u rikverc.Za clana @bg.

zektor
01-09-15, 21:48
[QUOTE=bagata;1048406]Interesuje me dali moze u Srbiji da se nadje gusenici za zmaj kombajni, i koja bi bila cena, evo kako izgledaju

Ne znam samo dal pasu i na 142
http://www.polovniautomobili.com/kombajni/5584469/zmaj-161-gusenice

Dobrinčan
02-09-15, 10:28
Da se vratimo malo na temu u radu sa psenicom. Jel vam se desava da bude zrna na ovom mestu?

http://i61.tinypic.com/sys6fn.jpg

Bobo
02-09-15, 22:32
BG: Imas i okomitu polugu za podesavanje rucice mjenjaca, ne samo tu vodoravnu. S obadvije podesavas hod rucke i ako je sve u dobrom redu mora da radi kako treba... Ja trenutno kao pogonski remen imam varijatorski remen bubnja koji je osjetno dulji ali po ravnom radi radnju a uzbrdo samo mogu ici 1. brzinom. Mjenjac mi je nagnut prema naprijed i to dosta pa sam opet mogao podesiti rucku mjenjaca bez vecih poteskoca. Je da ova vodoravna hvata na obje strane samo dvije loze navoja ali radi vec drugu sezonu tako...

Dobrincan: TO zrno je vjerovatno ispalo izmedju slamotresa direktno dolje... Ako u zetvi nisi nalazio zrno iza kombajna na zemlji nemas brige...

Dobrinčan
02-09-15, 23:19
Bobo desavalo mi se da bude zrna iza nije mi jasno kako uspe tuda ta propadne??? A zavesa ona iza bitera je skroz spustena.

Bobo
03-09-15, 00:13
Ja na mom malom zmaju od prvog dana uopce ni nemam zavjesu iza bitera i vrsim po kojekakvim grbavim terenima i nikad problema s rasipom nisam imao... Kako ti nije jasno kako propadne poneko zrno psenice izmedju dva slamotresa. Nista to nije...

Dobrinčan
03-09-15, 00:31
Ma znam da nije ali opet bode oci pa dovodi do raznih sumnji. Ma znam da nije,ali opet...

Matic
03-09-15, 20:39
Ako ti bode oči skini to ojačanje i više nećeš videti ni zrna na tom mestu.

Bobo
03-09-15, 20:54
Moze napraviti i limeni "krovic" preko tog djela i nece se vise nista nakupljati...

bagata
04-09-15, 09:45
Interesuje me dali moze u Srbiji da se nadje gusenici za zmaj kombajni, i koja bi bila cena, evo kako izgledaju

Ne znam samo dal pasu i na 142
http://www.polovniautomobili.com/kombajni/5584469/zmaj-161-gusenice

Kolika je cena na tih otprilike

savosi
05-09-15, 21:20
Ima li neko mozda razvodnik varijatora voznje za Zmaj Univerzal moze i polovan,rastavio sam ga i u njemu nasao komadic gumice(semeringa) i ne znam kako izgleda.
U katalogu ne vidim nista slicno pa ne znam da li ga uopste i ima u samom razvodniku...
Inace desava se da sam pojacava varijator i u radu za 5-10 sekundi ubrza do maximuma i moram stalno da cimam rucicom varijatora.

Farmer II
05-09-15, 21:30
@savosi, vrlo verovatno da su propale gumice i/ili semering na klipu varijatora voznje. To se lako remontuje u kucnoj varijanti, kupis ceo komplet u nekoj hidraulicarskoj radnji i lagano zamenis.

savosi
05-09-15, 23:01
To sam naravno uradio pre nedelju dana,moje su propustale i napolje,ceo set je bio oko 1200 din,probao sam da zadrzim varijatorske remenice polugom i nisam uspeo tako da sam zakljucio da je ipak razvodnik u pitanju.Remenice nemaju lufta posto sam ih piksnovao pre par godina...

Glackop
06-09-15, 02:26
Ako su gumice u cilindru promenjene,a varijator se i dalje sam pomera znaci da je zazor u razvodniku povecan i tu nema gumice koje to zaptivaju pa se stoga mora zameniti,ili pokusati neki remont ali koliko je to uspesno cisto sumnjam.

savosi
06-09-15, 07:22
I ja sam dosao do tog zakljucka ali mi nije jasno odakle se u samom razvodniku stvorio deo semeringa iako ga po katalogu nema u samom razvodniku.
Jedini nacin da je mozda tu dospeo je kroz sistem cevovoda iz recimo cilindra i slicno.

Farmer II
06-09-15, 07:46
Aha razumem, moguce i da je do razvodnika. Uvek mozes svoj da skines i posaljes u trstenik, oni rade remont, jer ne verujem da neko ima razvodnik u rezervi.
Moj komsija je davno slao na remont, kada je radio ceo kombajn, i do sada lepo radi

Glackop
07-09-15, 00:46
To se u Petoletki uspesno resavalo i bude isto kao nov,ali ne znam da li oni jos uvek rade/treba se proveriti/ A rade to i privatnici po Trsteniku /ima ih puno/ali znaj sad ko je taj koji ima potreban pravi alat i masine za uspesan remont?

My balls do not blend
07-09-15, 01:16
To sam naravno uradio pre nedelju dana,moje su propustale i napolje,ceo set je bio oko 1200 din,probao sam da zadrzim varijatorske remenice polugom i nisam uspeo tako da sam zakljucio da je ipak razvodnik u pitanju.Remenice nemaju lufta posto sam ih piksnovao pre par godina...
Gde si uzimao gumice za klip?

Meni je padao heder , vitlo i varijator ubrzavao, skinuo i poslao za Trstenik. Sve je lepo funkcionisalo prvih 10-15 dana a onda sve po starom. Zvao sam I kurtu i Mutru niko ne zna o čemu je reč, pregledao sve moguće forume i došao do zaključka da razvodnik ne sluzi za držanje opterećenja nego BLOK-VENTIL . Na razvodniku ima samo jedan i to za heder i on je najverovatnije rikn'o . Još bi probao da remontujem klipove. Mislim da su me odrali 200€ za remont razvodnika ::suncanje::

savosi
07-09-15, 08:21
Gumice uzimao u Higum M,kod mene vitla i heder ne padaju ni kad je ugasen ,problem je samo sa ubrzavanjem varijatora^-^

My balls do not blend
07-09-15, 20:55
Ne znam šta da ti kažem, probaću i ja zamenim gumice na klipu varijatora. Nema druge nego je to do razvodnika, meni kada se ulje ugrije heder padne za 15-20 min, pre sam trazio kakve blok ventile da ugradim nezavisno ali su sve tipa kao za hidraulični topling.

MONTOYA
07-09-15, 21:40
Gumice uzimao u Higum M,kod mene vitla i heder ne padaju ni kad je ugasen ,problem je samo sa ubrzavanjem varijatora^-^
Probaj zameni raspored na razvodniku pa ćeš videti ima li kakve razlike

savosi
09-09-15, 00:10
Ne znam na koji raspored na razvodniku mislis ali probao sam da zamenim mesta crevima na cilindru i opet se isto desava klip se izvlaci odnosno opet ubrzava a po nekoj logici trebao bi da usporava,sad mi tek nista nije jasno...^-^
Pregledao sam i raspodeljivac protoka i u njemu nema nikakvih gumica i kao kod razvodnika ide metal na metal i sve mi deluje ok.

Sada me buni to sto i sa zamenom creva na cilindru varijatora dolaci do povecanja brzine,ima li neko ideju sta bi moglo biti ?

My balls do not blend
09-09-15, 08:10
Ne bi trebalo da usporava zato što ako ne diraš ventil stoji u neutralnom položaju i sve je zatvoreno, ali verovatno razvodnik ne drži pa vraća ulje pod težinom varijatora.

savosi
10-09-15, 00:03
Naravno u neutralnom bi trebalo da je sve zatvoreno ali kod mene postoji protok(verovatno) ali kako je moguce da je i sa zamenom creva protok opet u + stranu?
Pocinjem da sumnjam u cilindar i nove manzetne i gumice,probacu negde da nabavim ispravan cilindar za probu ipak mi je to najbrze i najlakse resenje da bih bio 100% siguran do cega je...

Glackop
10-09-15, 00:49
Ako vec oces i dalje da eksperimetises kupi gumene manzetne a ne one krute ili kako se vec zovu G-11,ja sam tako kod mene stavio samo sam morao da pravim novi klip/to je onaj deo na kom se stavljaju manzetne/ jer unutrasnja mera mi nije bila ista ista sa originalom,a spolja je isto 40x10mm.I tad skidas sumnju da li je do klipa ili ne.

kokolo
10-09-15, 07:40
Nastelovao sam remenje na varijatoru i kombajn tesko ubrzava, kao da proklizuje a remenje nije labavo, 3 brzinom na tvrdom na zemljanom putu uz brdo nemogu izaci, stane kombajn, a dok vrsim 2 brzinom uz brdo gubi korak pa ubrzavam varijator da bi na nekoj brzini poceo bolje da hvata i pocne da dobija korak ali opet nedovoljno(kao da proklizava)dok kad dodjem na nizbricu tad dobije pravi korak, znaci vidi se da je proklizavao, a napominjem da je ramenje dotegnuto, e sad da je lamela losa on ne bi uzbrdo ubrzavao pri dodavanju brzine i to samo ne nekom mestu.U rikverc krece s mesta odlicno i ide lepo, drzi brzinu.Gde bih mogao da trazim kvar.

My balls do not blend
10-09-15, 09:02
Naravno u neutralnom bi trebalo da je sve zatvoreno ali kod mene postoji protok(verovatno) ali kako je moguce da je i sa zamenom creva protok opet u + stranu?
Pocinjem da sumnjam u cilindar i nove manzetne i gumice,probacu negde da nabavim ispravan cilindar za probu ipak mi je to najbrze i najlakse resenje da bih bio 100% siguran do cega je...
Težina varijatora ga vuče u + stranu.

Dobrinčan
10-09-15, 15:11
Pocela sezona veselo. Juce pukne zadnja osovina slamotresa i usput slomi 2 slamotresa sa strane... Jel ima neko ko reparira polovne slamotrese posto su pukli pre zadnjeg lezaja??

Matic
10-09-15, 16:29
Sada lepo izvadi sva 4 slamotresa,skrati ih da budu dužine kao na 142-ki i više nikada nećeš znati šta je zadnja osovina i uopšte problemi sa slamotresima.Dobro si prošao kako to zna da napravi karambol.

Druškan
10-09-15, 17:08
A da nisu drvenu ležajevi bili pretegnuti? Obično zbog toga strada osovina slamotresa.

Matic
10-09-15, 17:14
Na 143-ki slamotresi su predugački i time osovima trpi preveliko opterećenje.Nije jedini slučaj gde se to desilo a sečka taj proces još više ubrzava.Isti problem je imao i jedan naš član.

Dobrinčan
10-09-15, 17:24
izvadjena su sva 4. Kupio sam 2 nova slamotresa. Ne mogu ih skracivati jer nece doteci do otvora za secku.... Predpostavljam da je problem pucanja zadnje osovine sto je prednja jos uvek fabricka a zadnju drugi put menjam vec. verovatno nisu isto savijene pa pravi problem.

Druškan
10-09-15, 17:25
Znam da su duži nego na 142, ali u mom kraju nisam čuo za te slučajeve, pa zbog toga sam i napisao post iznad.

Matic
10-09-15, 17:36
Isto mišljenje je imao i gore pomenuti član i isto nije hteo da sasluša a kamoli prihvati savet.Kada je nekoliko puta prošao kao bos po trnju uradio je modifikaciju.

MONTOYA
10-09-15, 18:24
Drugar je skratio slamotrese ali i skratio rep i namestio sečku

banePA
10-09-15, 19:48
Mene jedan majstor savetovao da na Z-142 ubacim slamotrese od univerzala, koji su kraci od 142 a dosta kraci od 143, isto zbog pucanja zadnje osovine! Ali mislim da je najveci razlog pucanja mala privreda sa 0% kvaliteta izrade, a ne duzina slamotres!

Matic
10-09-15, 19:55
Neće svako da plati kovanu osovinu nego uzima sklepanu(dosta povoljnija varijanta)napravljenu da traje do prekosutra mada i prodavci uvaljuju i ubeđuju potencijalne kupce u kvalitet.Onda na red dolazi montaža i štelovanje drvenih ležajeva koje je veoma pipavo.Kroz godine nosači ležajeva na slamotresima dobijaju zazor koji treba da se ukloni menjanjem ploča i kada na to sve dođu predugački slamotresi eto problema.Da mu ugradiš i osovinu fi40 ona će završiti svoju karijeru zbog grejanja i preopterećenja.

Manjevic
10-09-15, 19:57
Ljudi puklo mi je kuciste na osovini grla. Na prednjoj osovini, sa leve strane. Stavljeno je novo pre 70ha i sada je puklo. Zasto bi moglo da pukne.

Stanislav
10-09-15, 20:11
Sto ne odnesete na kalenje kad vec imate problem?

Dobrinčan
10-09-15, 21:11
Ja cu sada da promeni i predju i zadnju osovinu slamotresa,nek budu od istog proizvodjaca pa cemo da vidimo.

savopunck
10-09-15, 21:25
Srbine boli nekog đon šta ćeš da radiš ,sebi radiš ,ali kad ti sto ljudi kaže da skratiš jer je pucalo svugde negde na 143-ci ynači samo da ti isti ljudi imaju bar malo iskustva s tim sranjem ,a ti majmuni nisu ynali ni računali da će to pucati pa tako napraviše navi tip kombajna umesto da su proširili kombajn za jedan slamotres mislim da bi bila mnogo sretnije rešenje.
Dobričanin skrati ti njih svi ti to savetuju iji metni od 142 i zaboravi da imaš slamotrese i osovinu slamotresa.

Glackop
10-09-15, 23:57
Ja cu sada da promeni i predju i zadnju osovinu slamotresa,nek budu od istog proizvodjaca pa cemo da vidimo.Te osovine samo tako i menjaju NIKAKO samo jedna jer druga sigurno nije savijena isto kao prethodna a dovoljno je razlika od samo 1 mm i eto grejanja i naravno da ce pukne,po meni vise to grejanje dovodi do njihovih pucanja no duzina slamotresa.Ja sam ove sezone izgubio ceo dan u stelovanju drvenih lezajeva...nastelujem ih pustim 5-10 minuta u rad zaustavim i pipam osovinu pored svakog lezaja kolika je toplota,i dok sam sve po najmanje pet puta ispostelovao pade mrak.

Dobrinčan
11-09-15, 00:03
Te osovine samo tako i menjaju NIKAKO samo jedna jer druga sigurno nije savijena isto kao prethodna a dovoljno je razlika od samo 1 mm i eto grejanja i naravno da ce pukne,po meni vise to grejanje dovodi do njihovih pucanja no duzina slamotresa.Ja sam ove sezone izgubio ceo dan u stelovanju drvenih lezajeva...nastelujem ih pustim 5-10 minuta u rad zaustavim i pipam osovinu pored svakog lezaja kolika je toplota,i dok sam sve po najmanje pet puta ispostelovao pade mrak.

Delim misljenje sa vama. Ja cu sada verovatno uzeti burgiju vecu 1mm od precnika osovine i razbusiti drvene lezajeve. Jer ono sa limicima je robija stelovati... U prodaji su bili i lezajevi od tvrde kuvane plastike...ali na svu ovu muku bilo mi preterano mnogo dati 25e po komadu za plasticni lezaj slamotresa.

ddragan
11-09-15, 00:49
I meni je pre 10-ak dana pukla zadnja osovina slamotresa(pre 3 god stavljena nova).Imala je lufta u drvenim lezajevima ali mislio sam izdrzace suncokret pa da ih prestelujemo.Sad sam opet kupio samo jednu i sve lezajeve nove,namontirana je ali posle toga kombajn nije radio.Videcemo kad krene u soju kako ce ici.

savosi
12-09-15, 10:12
Sto se tice mog problema sa ubrzanjem varijatora voznje, problem je bio u radnom cilindru.Nove manzetne su se raspale odmah nakon ugradnje tako da je cilindar propustao u oba smera.Na pogresan put me je navela cinjenica da mi je na starom cilindru proklizao navoj u cauri u koju se uvrce klip cilindra koji je osiguran od odvrtanja elasticnom civijom od 3 mm.Naime ,kupio sam navodno ispravan polovan cilindar od 142 koji je odmah poceo da curka i flisuje a kasnije i da propusta i ubrzava varijator i ove godine resio da ga remontujem. Kada sam ga rastavio vidim da je sam cilindar malo ostecen i ipak odlucim da remontujem svoj stari koji je jednostavniji za rastavljanje,kupim novi set za reparaciju ...

sasa82
12-09-15, 20:05
HITNO HITNO,mi treba vase misljenje koliko bi ste platili kombajn 133RM (na nalepnici fabrickoj tako pise) a na plocki na kombajnu pise TIP 13200003 god 1990.Prva zetva 1991 (poseduje papire ali nije registrovan).Od 2003 do 2013 nije radio uopste,2013 god je prodat 2 vlasniku koji ga sada prodaje ali on je uradio totalni remont.U hederu sve odradjeno:Puz,pikap prsti sve novo,Nova rogoza,nov p.biter,nove dopske sine,dob izbalansiran,Nove zice na podbubnju,nova sabina,novo petersonovo.Sve 4 gume nove.Sve komande u funkciju od meraca goriva do automata za zmigavce.Menjac eksta ko autoNije radjen Motor ne trosi gram ulja sada pritisak na 4bara.Na njemu nije pipnuo aparat za varenje.

- - - - - - - - - -

Da napomenem da postoji povoljnost 2rate i da druga rata bude 1.9.2016. KOLIKO BI STE TO ZADOVOLSTVO VI PLATILI?

Obrljan94
15-09-15, 13:12
I dalje imam problem sa rasipom zrna na keder, tj da previse zrma frkti i vraca se iz kombajna na keder a samim tim prosipa se ispred kedera po zemlji.Zmaj 133 je u pitanju, problem je samo u soji.Ove godine je slab prinos al' isto tako se desava, gornje sito otvoreno, donje sito je fiksno i njega sam stavio sada veliko od 16 mm da bi pokusao tako al' ista situacija kao i sa sitom od 11 mm, gledao sam lim koji dijeli ovrsenu i neovrsenu masu da l' nije pukao, al' nije i on je citav..Sta jos moze biti uzrok toga da pogledam?

mims
15-09-15, 14:17
Jel može neko da mi objasni kako da smanjim obrtaje na dobu na 171M sa kajšem na dobu. Jako mi lomi.

I šta još treba da se uradi da se smanji lom.

Matic
15-09-15, 23:01
I nama danas opaučila prednja osovina slamotresa.2011 je namontirana i eto koliko je izdržala.Nije zbog zazora ležajeva već je bila napukla,lepo se vidi.Da li ne vode računa kada ih kuju ili je pregreju kada vare distancere ležajeva nemam pojma.
Mims koliki su ti obrtaji trenutno?

hrnciar
15-09-15, 23:15
maticu osovine menjaj samo u paru od istog prodavca

Matic
15-09-15, 23:21
Možda je to pravilno ali neću.

bosserb
16-09-15, 17:40
Obrljan94 (http://poljoinfo.com/member.php?8520-Obrljan94) Možda je problem u višku povratne mase

My balls do not blend
16-09-15, 18:54
Jel može neko da mi objasni kako da smanjim obrtaje na dobu na 171M sa kajšem na dobu. Jako mi lomi.

Nema to veze sa obrtajima, ja na 142 šibam na 590 o/min loma uopšte nema na soji, ako nisi korpu raspustio max???? Raspusti obavezno jer ne igra ništa, onda jedino ostaje donje sito malo više da se otvori.

spasoje
16-09-15, 20:29
Vec smo svi to vise puta konstatovali .I gornjee ako je takodje zatvoreno moze da ubacuje u produzetak pa u povrat. Koliko se kolega muci sa tim zrnom na hederu jos od letos.
Mene bi dosad raspi..dio pa bi mu donje izvadio potpuno a gornje otvorio ako tada bude vratio u puz onda bi isao kod gospodje Nizame da vidim sta je ugatano.

mims
16-09-15, 22:17
Imam preko 500 ako ne laže merač.

- - - - - - - - - -

Sutra se montira ponovo lanac pa će da vidimo.

Matic
16-09-15, 22:18
Kod mene ide 420 obrtaja preko remena.Ne može niže.

mims
16-09-15, 22:21
Bio je lanac i prošle godine pa je zaglavio na španeru i napravio havariju. Hteo sam da ga izbegnem ali nemože, jako se suv kukuruz i jako lomi.

Matic
16-09-15, 22:28
Verovatno lom nastaje zbog separatora.

ivan-sakule
16-09-15, 22:33
mims
Kada je suv kukuruz mislim da nemozes da radis na vece obrtaje a da nemas malo veci lom!
Od kad sam stavio lanac imam 340 obrtaja,danas sam vrsio suv kukuruz 13,6 je vlaga i bio je lom 4! Mada je to puno,gledao sam na prikolici mislim da nema toliko ali toliko pise na nalogu!

nadalj#
16-09-15, 22:43
Čitam kako vas sve pate te osovine slamotresa. Na 161 taj deo ne postoji maltene ni u katalogu... lezajeve namazemo jedared u godini(sramota i reći ). Lufta ima ili propisanog i ne propisanog al ne mari.

Inace kombajn je olupina al za naše potrebe posluzi i ne retko čistije od claasa

Sent from my SM-G360F using Tapatalk

Matic
16-09-15, 23:08
Na 161 su deblje i slamotresi imaju manje obrtaje.Šta se može,osovina fi 30 a kvalitet 0.Da je nekadašnji kvalitet po JUS-u trajale bi duugo.

Bubu
17-09-15, 00:33
Čitam kako vas sve pate te osovine slamotresa. Na 161 taj deo ne postoji maltene ni u katalogu... lezajeve namazemo jedared u godini(sramota i reći ). Lufta ima ili propisanog i ne propisanog al ne mari.

Inace kombajn je olupina al za naše potrebe posluzi i ne retko čistije od claasa

Sent from my SM-G360F using Tapatalk

Bogme, tako sam i ja dok sam imao 162 samo sto prednje lezajeve nisam ni mazao jer sam zdravo deb'o pa sam se bojao da se uvucem u kombajn i napravim havariju na ladji od silne tezine :D

mims
17-09-15, 12:55
Verovatno lom nastaje zbog separatora.

Šta da mu radim?

sinisa1979
17-09-15, 13:45
Proveri zategnutost lanaca ovršene i ne ovršene mase

Matic
17-09-15, 22:05
Mims ne znam tačan odgovor pošto nemam separator ali sam u razgovoru sa nekim članovima koji imaju Z 170-171 čuo da je separator u kukuruzu suvišan.Možeš da raspuštaš korpu(pod bubanj)sve u zavisnosti kako se koji hibrid kruni.Obrtaje preko remena možeš još da smanjiš ako platnu na remenici sa oprugom okreneš kontra.

mims
17-09-15, 22:07
Hvala svima, stavili smo lanac i popodne je probano ima oko 2% loma tj. skoro ništa. Obrtaja ima oko 300 moram izmeti sa nečim ozbiljnijim ovi moji merače ne rade lepo.

brankovic
17-09-15, 22:30
Ne znam da li cu znati dobro da postavim pitanje...::sramota::
Da li je za Z 142 obavezno (ili preporucljivo) imati lancanik (ili sta vec) za smanjenje broja obrtaja bubnja za zetvu kukuruza?

Dulkaarpad
17-09-15, 22:42
Preporucljivo je. Doduse mislim da i ne moze da se smanji obrtaj toliko da radi s podnosljivom lomom ako se koristi kao obicno. Vec i suncokret je na granici remen - lanac.

brankovic
17-09-15, 23:04
To je ovo oznaceno na slici,je l' da?

http://www.dodaj.rs/t/3P/mP/26ElI92R/7890d5b18740-800x600.jpg (http://www.dodaj.rs/?3P/mP/26ElI92R/7890d5b18740-800x600.jpg)

Zna li neko cenu ovog kompletnog dela?

Matic
17-09-15, 23:08
Oko 350 evropskih.

Bobo
17-09-15, 23:12
Dok je u mom kraju bilo vise zmajeva, svi koji su imali 133 ili 142 su vrsili kukuruz i soju s remenom, i nikad problema nije bilo. Kad je jedan kolega kupio drugi kombajn, zmaja 142 je ostavio za kukuruz i onda mu je nabavio lancanike i lanac za bubanj posto manje boli glava s lancem ;) Ali dok je radio i psenicu s njim, uvijek je bio remen na pogonu bubnja.

Lom najvise ovisi o sorti kukuruza, dozrijevanju, vlagi zrna i o samom podesenju kombajna... Lanac je svakako bolja stvar ali nije prijeko potreban za vrsidbu kukuruza.

My balls do not blend
17-09-15, 23:59
Koristio sam lanac koji ima 5400/min u kukuruzu do pre dve godine i batalio, remen pravi lom od 3-4.5 kao što kaže koleda zavisi o hibridu ali do 4% se ne skida ništa...takodje remen se manje grije nego u soji i suncokretu. U suncokret je istina da pravi više primese ali na odkupu oni "prorešetaju" odvoje krupnu nečistoću i nema problema, niko nikom ništa nije zakinuo ::suncanje::

Matic
18-09-15, 12:25
Dobro ti bubanj nije izleteo napolje sa tolikim obrtajima.

milosica
19-09-15, 00:53
na koliko se mogu smanjiti obrtaji bubnja sa lancem posto nameravam to staviti na univerzala da radim pasulj ili kako drugo nastelovati kombajn zbog loma

Bobo
19-09-15, 01:07
Koliko god zelis... Na bubanj stavis najmanji koji pase (20-ak zubi, mozda i manji) a na biter sto veci stane (80 zubi ako zelis). Ako se biter vrti 900 o/min tad su okretaji bubnja 225...

milosica
19-09-15, 01:11
Koliko god zelis... Na bubanj stavis najmanji koji pase (20-ak zubi, mozda i manji) a na biter sto veci stane (80 zubi ako zelis). Ako se biter vrti 900 o/min tad su okretaji bubnja 225...

a imas li neki savet na koliko bi obrtaja trebalo raditi pasulj i da li ima jos neko stelovanje i koliki su obrtaji bitera

Manjevic
19-09-15, 01:14
https://www.youtube.com/watch?v=mT8yEtXSKwo&app=desktop

Bobo
19-09-15, 01:15
Kolega je radio grah (pasulj) s malim zmajem pa mu je sinje skidao i metao orahove letve da smanji lom. Korpa otvorena do kraja, okretaji smanjeni na minimum minimuma i zrno nije islo u bunker nego ga je hvatao dolje na poklopcu ovrsene mase u korito. Transportni lanci jako izlome grah, jos ako ide na ponovni izvrsaj (povratna masa) to je katastrofa od loma.

Za grah je ipak naj povoljnija vrsalica koju pogoni traktor i grah se na njivi cupa i samo ubacuje u nju i to je posao. ovo sve ostalo (po onom sto cujem) je patnja.

Kolega forumas "ivanz" ima dosta iskustva s grahom pa se kod njega raspitaj sto i kako...

Farmer II
19-09-15, 17:12
Kada se menja zadnja osovina slamotresa na 142, da li moze da se okrene kontra od prednje ili mora isto? Pitam jer ako mora isto, onda treba da se odsece jedan deo , predvidjen za pogon, posto u tom slucaju udara u rezervoar. Ako moze kontra onda nema secenja i moze da se montira i na njivi.

Attila
19-09-15, 18:21
Ne mora da se seče i kod nas je tako postavljen i tako tera razbacivač slame.

zikabog
19-09-15, 19:12
Ja ne znam kako, ali kod mene moze da se okrene kako hoces i ne smeta nikome.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Rasa91
19-09-15, 19:17
Dok smo radili danas iskocio je kombajn iz brzine(142), njiva ima breg i kad je pocela da se spusta samo ooop. Sta bi moglo da bude? Menjac?

banePA
19-09-15, 20:37
Probaj da produzis ili skratis one poluge sto idu u menjac od rucice, meni je iskakao iz 1. brzine i to mi rece jedan majstor da probam tako i posle toga nikad vise!

zikabog
19-09-15, 21:44
Ako iskace iz 2. onda lako moze biti da je crkao iglicasti lezaj na drugoj brzini. Onda osovine izgube saosnost i pod promenljivim opteracenjem se zupcanik iskosi i iskoci. Meni je zbog toga iskakao kada se ide po neravnom.

Perisic
22-09-15, 13:02
Evo malo akcije:

http://youtu.be/XD5Gbv2Ozuw

Fuzija82

pantelija1
24-09-15, 22:27
Da li ima neko prednju felnu za 143 ili 142 da proda,moze i ceo tocak sa gumom?

zektor
26-09-15, 22:58
Da li ima neko prednju felnu za 143 ili 142 da proda,moze i ceo tocak sa gumom?

Imam ja! Moze ceo tocak moze samo felna...

Glackop
27-09-15, 02:19
Kolko je para sta?Cisto me zanima cena,jer kad naletim povoljno i ja bi uzeo jedan za rezervu.

Manjevic
27-09-15, 02:32
I mene zanima cena...

Matic
27-09-15, 09:29
Kompletan točak sa ekstra gumom ide za 400-500 eura.

MONTOYA
27-09-15, 10:50
Ja sam platio 300e sa odličnom goodyear-kom Lkl{{

zektor
27-09-15, 11:08
A ja cu komplet tocak sa gumom koja verovatno moze doterati kombajn samo do kuce dati za 100 evrica.

srdjan7
28-09-15, 22:45
Semering do hladnjaka od 142 pusta...menjao sam ga jednom,ali je ubrzo popustio i taj...oba su dalmik,i jako se tesko stavljaju(beze),a udje isuvise lako,i bez silikona ne bi dihtovao spolja verovatno...postoji li nki problem ili samo da uzmem semering drugog proizvodjaca?

Glackop
29-09-15, 02:26
Naravno drugog,npr domaci INIS, namesti i garant ce drzati a ako imas onaj useceni kanal od prethodnog semeringa onda mozes i skratiti oprugu za 5mm,ali ako je motor pri kraju i duva na sve strane onda tu nema neke vajde.

srdjan7
29-09-15, 15:57
Naravno drugog,npr domaci INIS, namesti i garant ce drzati a ako imas onaj useceni kanal od prethodnog semeringa onda mozes i skratiti oprugu za 5mm,ali ako je motor pri kraju i duva na sve strane onda tu nema neke vajde.Motor je generalno odradjen,za kanal znam-kanala na remenici nema...verovatno je do semeringa.

brankovic
04-10-15, 22:04
Imam dva pitanja: Lkl{{
1. Kada se menjaju ona tri lancanika na uvlacnom grlu,lanac se skracuje-odnosno produzuje u zavisnosti za sta se kombajn sprema.Sta je potrebno kupiti (spojnice,poluspojnice) da bi se olaksalo to skracivanje odnosno produzavanje lanca? Ne bih svaki put da se mucim sa nitovanjem...
2. Gde bi mi preporucili da kupim one gume koje idu na adapter,a koje sprecavaju klip kukuruza da ispada? (te gume imaj i beraci)

batasrle
04-10-15, 22:32
ja ne menjam te lancanike,zito suncokret i kukuruz sve radim na iste..

frenky
04-10-15, 22:34
Manje lancanike nemoras da menjas a samim tim nemoras ni lanac da skracujes, pored postojece rupe gde je sad zasrafljena prednja osovina izbusis druge rupe na grlu, vislje za razliku manjih i velikih lancanika. Onda prebacis osovinu gore i samo prespanujes lanac. Ja imam i manje lancanike ali vec godinama nisam ih menjao.

Dobrinčan
04-10-15, 22:35
Imam dva pitanja: Lkl{{
1. Kada se menjaju ona tri lancanika na uvlacnom grlu,lanac se skracuje-odnosno produzuje u zavisnosti za sta se kombajn sprema.Sta je potrebno kupiti (spojnice,poluspojnice) da bi se olaksalo to skracivanje odnosno produzavanje lanca? Ne bih svaki put da se mucim sa nitovanjem...
2. Gde bi mi preporucili da kupim one gume koje idu na adapter,a koje sprecavaju klip kukuruza da ispada? (te gume imaj i beraci)

Da potrebno je skratit lanac bar za 1 clanak. Ja imam tu polu spojnice,mnogo je lakse saviti elektrodu(kao osigurac) u spojnici nego nitovati lanac svaki put.

brankovic
04-10-15, 22:40
Koliko sam razumeo,trebalo bi stavljati manje lancanike za kukuruz.Znam da moze i sa vecim da se radi,ali ja volim da radim "po pravilu",pa sam cak te manje lancanike i kupio,jer ih nisam dobio uz kombajn.Zato me zanima to za spojnice,poluspojnice koje imaju osigurace i koje su jednostavne za zamenu.

@frenky
Za tu mogucnost nisam ni znao...

@dobrincanin
Moze tako kad ima gde da se stavi osigurac,ali kad nema rupa,onda mora da se nituje.

MONTOYA
04-10-15, 22:47
Ja bih kupio još jedno grlo i onda na njega namontirao male lančanike....da se ne zezam

frenky
04-10-15, 22:52
Ako si kupio manje lancanike onda bi bilo dobro da imas i lebdecu osovinu jer svaki put rasturati sve bas nije sjajno ali ako vec hoces tako da ti pomognem, kod mene na lancu ima jedna spojnica i jedna poluspojnica (normalno x3).

Manjevic
04-10-15, 22:53
Ja bih kupio još jedno grlo i onda na njega namontirao male lančanike....da se ne zezam

Ja bih kupio jos jedan kombajn, da se ne zezam da menjam krpu I sita.:-)

Dobrinčan
04-10-15, 22:54
Ja bih kupio jos jedan Kombajn, da se ne zezam da menjas korpu I sita.:-)

Moj komsija je to uradio,ima dve 142-ke jedna kukuruzna varijanta jedna zitna. :D

Bobo
04-10-15, 23:02
Ima jedan moj kolega 3 komada. Imao je do prosle godine 2 jedan kukuruz i suncokret a drugi za psenicu i ostale slicne kulture. Na "psenicnom" mu lane ode odbojni biter u ciku sezone, na brzinu uradi adaptaciju na "kukuruznom" i nastavi zetvu, kad te sreca hoce, razleti se i na njemu biter... Ode u Srbiju po novi biter, i popravi "psenicni" kombajn i ne sjecam se sta je bilo, nesto se drugo potrga i sta ce posudi 142 od jednog naseg poznanika (koji se modernizirao pa mu je 142 bio samo za rezervu dok se stranci ne poprave) i s posudjenim 142 dovrsi zetvu i toliko mu se svidio pa sad ima 3 142 u dvoristu...

Obadva "psenicna" su u TIP-TOP stanju dok je onaj "kukuruzni" malo izblijedio ali sve radi 100% na sva 3 kombajna.

brankovic
04-10-15, 23:12
Hvala,Frenky >:({
Imam jos jednu lebdecu osovinu.Inace mi nije problem to sve prepakivati,ali cekic ne volim da koristim,kad se to ne mora,zato ne bih da nitujem,nego da odradim to kultruno Lkl{{ i pravilno.

Pipalov
08-10-15, 13:58
Ne znam gde je tema za oglase pa cu napisati ovde ,a ako smeta vi prebacite u odgovarajucu.
Dakle mislim da je doslo vreme da zamenim mog zmaja za neku stranu masinu,Zmaj je 142,86.god.poseduje svaki heder posebno,zitni,kukuruzni i suncokretni,moguca svaka proba i provera.Hederi su pre dve god izremontovani,moze se reci da je bez ulaganja.
http://www.polovniautomobili.com/kombajni/7115543/zmaj-142-sa-3-hedera

pantelija1
15-10-15, 21:12
Hvala ali nasao sam tocak komplet sa gumom ukrajinskom 250 evra..samo felna 120 evra pa ako nekom treba imam broj od lika inace ima tih ,,lomova,,na kile
:D

- - - - - - - - - -

E sad,imam problem sa spojnickim vratilom na 143 pa me zanima da li je neko vec to radio,kako sta ali mislim da cu celo zvono dole?pomoc

deni89
22-10-15, 01:29
Da li je neko radio suncokret sa kukuruznom korpom i blindama sa 141/2? Ako jeste molim da mi saopsti svoje iskustvo.

kiraj
22-10-15, 07:20
Radimo tako od kada imamo kukuruzni adapter .Od kada imamo kombajn,sem prve godine, suncukret radimo sa kukuruznom korpom.

deni89
22-10-15, 09:26
Za korpu je ok, a sto se tice blinda na bubnju da li predstave problem? Nece da gusi?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

kiraj
22-10-15, 09:59
Do sda, nije ni jednom zagušio.Obrtaji bubnja su oko 350 , preko lanca.

Manjevic
24-10-15, 02:24
Da li Zmaj 142 oseca secku? Da se skine psenica na nekih 10cm od zemlje, i da bude pustena secka? Da li se mora znatno sporije voziti ili ne?

- - - - - - - - - -

Da li je neko radio suncokret sa kukuruznom korpom i blindama sa 141/2? Ako jeste molim da mi saopsti svoje iskustvo.

Ja sam radio tako. Mislim da je cak bolje nego kada se radi sa zitnom korpom.

brankovic
24-10-15, 21:20
Koliko se najvise moze smanjiti broj obrtaja bubnja na Z 142?Danas sam prvi put radio kukuruz,ali cini mi se da ima malo vise loma nego sto bi trebalo... Sat pokazuje oko 500 obrtaja.

zikabog
24-10-15, 21:48
Sa remenom je to minimum. Sa lancem oko 300 obrtaja.

Dobrinčan
24-10-15, 21:49
Da li Zmaj 142 oseca secku? Da se skine psenica na nekih 10cm od zemlje, i da bude pustena secka? Da li se mora znatno sporije voziti ili ne?

Oprostise se od druge brzine i radis sa seckom. :) U trenutnom radu je ne oseca,malo je veca potrosnja goriva. Posledice secke su vidne tek posle 5-6 godina upotrebe. :)

sale ratar
24-10-15, 21:59
Jel kolega koje su to posledice posle 5-6 godina, a drugom kad se vrše tu je usev malo jači.

Matic
24-10-15, 22:03
Kupi 143-ku pa će ti se samo kasti. Lkl{{

Dobrinčan
24-10-15, 22:09
Jel kolega koje su to posledice posle 5-6 godina, a drugom kad se vrše tu je usev malo jači.

Dim crn a debeo kao ruka na auspuhu. Dobro pirucka na iberu i pocinje da troskara ulje.

sale ratar
24-10-15, 22:26
Evo 4 godine radi sa sečkom 142 i fala bogu nema problema a radila sečka neradila nikakve razlike ne primećujem u radu, motor nit dimi kad je sečka uključena ni kad je isključena, nit se više greje kad je uključena nit kad je isključena, možda zavisi i do sečke i pogona kako je rešen.

MONTOYA
24-10-15, 22:46
Verovatno i od kondicije motora Lkl{{

Matic
24-10-15, 22:47
Mića je najbolje rešio kondiciju motora. Lkl{{

MONTOYA
24-10-15, 22:51
Kad je kupio izanđalu mašinu :lol:

Manjevic
10-11-15, 12:12
Da li neko zna duzini Zmaja 170. Pravio bih neki hangar. Ali cu nemas da menjas kombajn, pa da mi ne bude kratko.
Pa ako moze neko da mi kaze duzini Zmaja 170?

Bobo
10-11-15, 19:43
Da li neko zna duzini Zmaja 170. Pravio bih neki hangar. Ali cu nemas da menjas kombajn, pa da mi ne bude kratko.
Pa ako moze neko da mi kaze duzini Zmaja 170?

Koliku god da napravis, bit ce kratka ;)

Kolega mjerio supu po 142 s kukuruznim hederom zakopcanim pa sad D-F tera u supu na rikverc a heder uredno kisne a oko kombajna se ne moze ni hodati kad je doteran do zida...

Druškan
10-11-15, 20:36
Ima li uputstvo za kukuruzni adapter Zmaj, ako moze da mi posalje link, u poruci. Hvala

Cuprija
13-11-15, 21:01
remen za pogon ladje i elevatora neovrsenog klasja za 143-ku je 22x6750 ili malo kraci? da li neko zna tacnu dimenziju?

Dobrinčan
14-11-15, 01:42
remen za pogon ladje i elevatora neovrsenog klasja za 143-ku je 22x6750 ili malo kraci? da li neko zna tacnu dimenziju?

22x4045 La

Cuprija
14-11-15, 08:12
6750 je njegova duzina istegnut i iskidan -izmeren.trebala bi mi tacna dimenzija

mikulaš
14-11-15, 17:53
6750 je njegova duzina istegnut i iskidan -izmeren.trebala bi mi tacna dimenzija

Sad sam pogledao 22x 6500 i u katalogu i na delu Lkl{{

brankovic
23-11-15, 11:42
Moze li mi neko reci gde se ispusta voda na Z 142? Znam za hladnjak,ali ima li jos negde mesto za ispustanje?

MONTOYA
23-11-15, 11:46
Imaš na bloku sa zadnje leve strane

Matic
23-11-15, 18:11
Moj savet da skineš hladnjak dole i nakreneš ga na stranu da sva voda može da iscuri pošto ćelije stoje vodoravno inače hoće da se zaledi.

KAMENI
23-11-15, 18:34
To sam i ja nekad radio, sad kada ispustim vodu, upalim ga i cimnem koji put napred ili nazad i tada se slije voda koja se zadrži u saćima hladnjaka.
Kada sve iscuri iz hladnjaka i bloka, vratim čepove na svoja mesta, skinem crevo sa vrha hladnjaka (što dovodi toplu vodu u isti) i direktno u hladnjak sipam 1-2lit. antifriza.
Tako sam se rešio krpljenja hladnjaka pred sezonu zbog zaleđavanja vode.....

vladimir92
23-11-15, 18:40
Prvi put cujem da ledi hladnjak kad je voda ispustena.^-^

KAMENI
23-11-15, 18:47
Imamo više limara u gradu ali samo jedan krpi hladnjake............ Kad dođeš kod njega pred žetvu da ti nešto radi, nemožeš ući u radionicu od kombajnskih hladnjaka Lkl{{
Nekad sam mu i ja bio redovna mušterija dok nisam počeo sipati antifriz.......

srdjan7
23-11-15, 18:50
Poslusaj kolegu Matica i Kamenog-saca na tom hladnjaku stoje kontra,a ispust je zera vislji od dna,pa uvek ostane malo vode...uz dodavanje litre antifriza,uradio su pravu stvar.

Tomo VS
23-11-15, 18:55
Zato smo mi nas postojeci hladnjak na zmaju prepravili i sada su mu sace vertikalne i nema straha od ostajanja vode u njima!

vladimir92
23-11-15, 18:56
Jel to vazi samo za Zmajev hladnjak,ili ima isti kao na Imt-u?
Nemam Zmaja nego mi cudno da ledi.Iz 539 ispustim vodu i tako ga ostavim,nikad nisam vario hladnjak zbog mrznjenja.

brankovic
23-11-15, 19:13
Kombajn je sad trenutno napolju,pokriven,a za neki dan ce u supu.Danas sam ispustio vodu,ali i zalomio onaj sraf na bloku.Umesto da odvrnem onaj manji,ja uzmem kljuc 17 (bio mi pri ruci) i on puce...Verovatno taj veci nikad nije ni odvrtan.Eto,stalno neka zurba i umesto da bude brze i lakse,ono bude komplikovanije.Videcu sta cu za to malo sto je ostalo u hladnjaku.Mozda je najjednostavnije sipati malo antifriza,kao sto Srdjan rece.Nije bas lako skinuti hladnjak,skidao sam ga letos...

Tomić Toma
23-11-15, 19:14
Prvi put cujem da ledi hladnjak kad je voda ispustena.^-^
To je kada celije stoje u horizontalnom polozaju, za razliku od traktora gde su celije vertikalne i prilikom ispustanja sva voda se spusti dole izadje na sraf, dok kod horizontalnih celija ostane nesto malo vode koja najccesce od prljavstine ne izadje i zimi smrzne. Posle eto ti problema.

vajska
23-11-15, 19:19
Ja sam imao 3 Zmaja i nikad nisam imao problema sa zaledjivanjem vode u hladnjaku.

KAMENI
23-11-15, 19:19
Vlado, na traktoru je saće vertikalno postavljeno u hladnjaku i kad ga ispuštaš sve iscuri......
U zmajevom hladnjaku saće su postavljene horizontalno (vodoravno) i kada ispustiš vodu iz njega iz nekog razloga (prljavština, začepljenje, nagnječenje saća) se voda zadrži u nekom od saća i naravno zima uradi svoje.....
Nadam se da sam ti pojasnio....>:({

vladimir92
23-11-15, 19:20
Jasno.Hvala na objasnjenju.>:({

deni89
23-11-15, 19:32
Od kad smo uzeli kombajn samo dve sezone smo skinuli hladnjak, posle smo sipali antifriz u sistem i od tada ne brinemo.
Sad pred kukuruz uzeli smo jos jednog Zmaja 141,na njegovom hladnjaku su sace postavljene vertikalno, mislim da je hladnajk od Univerzala, al opet smo sipali antifriz da budemo mirni. Inace ovaj ce raditi iskljucivo kukuruz i mozda suncokret ako ce biti potrebe, nisam stigao da ga slikam ubacen je u supi mozda ce biti sutra neka slika.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

sale ratar
23-11-15, 20:38
Samo dve litre antifriza uspeš kad iscuri voda i ocedi se i mir.

paorpaor
23-11-15, 21:50
Jel taj antifriz toliko skup kad ga niko ne sipa vec sipate vodu.

Peet
23-11-15, 22:16
Mislim da je mnogo jednostavnije sipati antifriz nego se zaj...ti sa skidanjem hladnjaka! Ja takodje nisam hteo skidati hladnjak nakon pustanja vode prve godine kad smo ga kupili ali posle nekih ubedjivanja skidali ga samo prve godine. Kad smo ga skidali jos 3 do 4 l je sigurno cureleo iz hladnjaka!

Tomić Toma
23-11-15, 22:16
Jel taj antifriz toliko skup kad ga niko ne sipa vec sipate vodu.
2 evra (a i manje) cela litra:lol:. Pa puta 15l, pa jos za traktore... Nakupi se tako i opet mora da se menja svake 2 godine. Lakse ovako sipati vodu i moliti se da ne pukne blok ili hladnjak ako se ne ispusti... Zato sam ja kupio traktor sa vazdusnim hladjenjemLkl{{.

Sotir
23-11-15, 22:30
Nov hladnjak smo kupili pre 3 godine pred vrsidbu zita kostao je oko 27 soma,zato pazite,ako ljudi imaju pozitivna iskustva sa dolivanjem antirfiza pred zimu sipas i ne mislis.Nas je hladnjak bio dosta krpljen,star i stalno je imao problem,zato smo i uzeli nov.

frenky
23-11-15, 22:56
Ne samo sto ima horizontalno postavljeno sace vec i to je podeljeno na tri dela, zbog toga se nemoze nikako nikad ispustiti sva voda. Zato kad se skine jos uvek iscuri jos 2-3 litre. I ja imam nasut antifriz u sistemu, cele 2015 je isparila jedna litra ovako sam miran od razmrzavanja.

Glackop
23-11-15, 23:47
Nemoj da ste uopste sigurni u tu jednu litru antifriza koju sipate,zato sto ona jedva i da moze prekriti dno hladnjaka,i sta se onda desava sa onim cevcicama u visljim slojevima u kojim je ostala voda?Najmanje i najsigurnije je da napravite rastvor od nekih -20 ne mora jaci a bolje je naravno i to nekih bar 7-8 litara,nakon ispustanja vode sipati tih 7-8l.i pustiti da radi neki minut,onda to mozete ispustiti i prebaciti ga npr u traktor a ovamo ako ostane litar ili nebitno koliko znate bar da nije voda i da nece izduti celije,kao sto je kod mene bio slucaj.

stizanin
24-11-15, 00:40
I meni se desilo prosle zime da se zaostala voda u hladnjaku smrzla i napravila stetu, zato je sada antifriz u sistemu.

sasa82
01-12-15, 15:38
Pozdrav kolege.Potreban mi je podatak kolika je tezina ZMAJA 133 sa sortirom bez kabine i bez prese.Ja se izvinjavam ako je vec to pisano ja nisam pronasao.Hvala unaprede.

Dobrinčan
03-12-15, 00:42
Ljudi trebaju mi brzi odgovori,moze i na pp. Prednosti i mane z191?? verovatno je pisano 100 puta,ali treba mi na brzaka pa ne mogu citati sve. Imam neku kombinacju da menjam moju 143-ku za 191. Meni treba veci njemu treba manji i svima lepo. Lkl{{

denisbusur
03-12-15, 20:25
gde se nalazi broj sasije na zmaju 133. ima na plocicama raznih brojeva ali neznam koji je broj sasije

daki-Td
03-12-15, 20:58
gde se nalazi broj sasije na zmaju 133. ima na plocicama raznih brojeva ali neznam koji je broj sasije pozadi sa desne strane kombajna imas plocicu,i na plocici gde pise serija,to je broj sasije(obicno 4 ili 5 brojeva )>:({

Donje Stopanje
06-12-15, 01:59
http://www.polovniautomobili.com/kombajni/6167614/zmaj-161

kada bih ovako sta kupio, koliko bi me kostalo da dovedem u red za upotrebu?

Manjevic
06-12-15, 02:13
Mani se corava posla. Cim on hoce da ga prodao u delove. To je dosta trulo, staro, nema bas delova. Bolje kupi 142, barem ce biti delova narednih 20godina.

dragan dmb
06-12-15, 17:34
Donje Stopanje (http://poljoinfo.com/member.php?21987-Donje-Stopanje)

ovo sa slike tesko i 3000e da dovede u red

Donje Stopanje
07-12-15, 01:45
Bas corava posla, realno motor i menjac su najbitniji, ostalo je je lim :)

Dok razmisljam sta i kako, da vas pitam, jesu fabricki ugradjivani Mercedes motori (i u koje kombajne) ili su kasnije ubacivani?

Manjevic
07-12-15, 01:50
Zvao sam ja njega posto u oglasu pise da.prodaje tockove. Tockovi su od 142, motor isto, znaci nije Mercedes.
U Zmaju 161-162 su fabricki ugradjivani Mercedesi. A I u 170-190, 171-191.

Bobo
07-12-15, 10:12
Jel nije u 161ugradjivan IMR ts-46T (kao na 5136)

zektor
07-12-15, 10:28
Zvao sam ja njega posto u oglasu pise da.prodaje tockove. Tockovi su od 142, motor isto, znaci nije Mercedes.

Kolega, ako niste sigurni u informacije koje pisete bolje nemojte iznositi netacne podatke >:({... Ima serija 161 ili 162 u kojima je fabricki IMR motor sa turbom ali ti modeli placu za mercedesom 8)
Ima jako mali broj Zmaj 170 u kojima su fabricki ubacivani mercedesi 352A ali uglavnom su to TAM motori a ne mercedesi kako vi kazete.

frenky
07-12-15, 12:30
Manjevicu, koliko trazi za tockove?

Manjevic
07-12-15, 13:02
Manjevicu, koliko trazi za tockove?

650e trazi za tockove.
@zektor ja znam sta sam napisao. Nego se treba malo bolje bolje citati.
Covek je pitao da ima sa fabricki mercedisima, odgovorio sam da ima. Nisam rekao da su samo Mercedesi. Vrlo dobro znam ima 190, sa Deutz motorom.

Glackop
08-12-15, 01:40
Ma skupi mu tockovi,mene ineresuje bar jedan cisto za rezervu da ga imam,ali kada je nova guma 400.e,ne pada mi na pamet da platim komad vise od 150.e i to najvise zbog felne inace gumu staru preko 15-20 godine znaci trulu uopste i ne racunam kao korisnu u toj trgovini.

Manjevic
08-12-15, 01:48
Imas na polovniautomobilima prodaje jedan tocak za 130e, ali je felna varena.

Glackop
08-12-15, 02:55
Bacicu pogled ali ne bih varenu.Nasao sam u svojoj blizini od univerzala naravno sa gumom koja je total losa,ali nikako da odvojim vreme i odem,a to sto i ne odvajam vreme je ocito povezano sa cenom od 150.e,a kaze da na falcu sa jedne strane se vidi unutrasnja guma.

dr.srdjan12
08-12-15, 08:57
Na ZMAJU161...Imam 2 komada.... stariji 80to. I mladji 84 to.... su perkinsovi motori od 105konja sa turbinom....FABRICKI... kao na 5136...isti a na 142ci je perkinsov kao na 5106

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

MONTOYA
08-12-15, 09:50
Pošto može da se nađe turbak

dr.srdjan12
08-12-15, 12:59
Pošto može da se nađe turbak
1500evra ispod ne ide.. uradjen pre dve godine.... Ja stavljam na kombajn mercedesa 135aka.... a skidam turbaka... Skidam ga jer sam ovaj dobio i uradio mu genralnu a manje trosi nego turbak

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

MONTOYA
08-12-15, 19:05
Za te pare mogu kupiti mečku

Matic
08-12-15, 19:06
Glackop ako je spoljašnja guma krenula sa falca nemoj džabe da daješ pare jer takav točak može da posluži samo za ne daj bože od njive do kuće i ni za šta više.To je glavni problem na tim gumama.

MONTOYA
08-12-15, 19:08
A možda i ne stigne do kuće

Shale
08-12-15, 20:16
Mi letos zbog toga morali da kupimo novu gumu.

Glackop
08-12-15, 22:34
samo za ne daj bože od njive do kuće
Ma i pitanje je dali ce i toliko da izdrzi.Meni u principu i ne treba od njive do kuce vec da ako kojim slucajem naletim i pregazim neki col ipo cev koji tek viri iz zemlje 20-30cm,da sa tim rezervnim mogu zavrsiti sezonu,znaci da bude u dobrom stanju inace ovo sve sto sam do sad vidjao ili nije ni za sta ili je solidna tj malo bolja od moje na kombajnu a cena ide cak i preko 400.e.Ja sam u planu da od ovog kupim samo felnu i na tu felnu cu da se naguzvam tj prezalim 400.e,i stavim novog cultora i to ide na kombajn a sa kombajna sto skinem to ce biti znaci dobra rezerva koja sigurno zavrsava sezonu.

bg
11-12-15, 18:14
Hvata li se bubanj i korpe od zmaja 132/133 na zmaj 135ku ? Ili osovina nije ista ?

http://i.imgur.com/kMrdYSH.jpg
http://i.imgur.com/hzTxxoo.jpg

pantalj
11-12-15, 19:07
Za kombajn 133 iz priručnika za upotrebu približne mase:na prednji desni točak.....2010kg,na prednji levi.....2160kg,na zadnji trap....1070kg, ukupno težina sa hederom od 12 stopa...5240kg.Nege sam davno pročitao da ja presa teška 450kg.

Bobo
11-12-15, 22:07
Hvata li se bubanj i korpe od zmaja 132/133 na zmaj 135ku ? Ili osovina nije ista ?

Trebalo bi sve biti isto. Ne vjerujem da su na 135 nesto puno prepravljali...

Nego, kakav je ovo bubanj i podbubanj?!? Ovog nema u prirucniku kombajna a imam prirucnik iz 1990.g. od 133RM...

Manjevic
11-12-15, 22:14
Sta je ovo na gornjoj slici? Od kog kombajna?

Darko Dren
11-12-15, 22:22
[QUOTE=bg;1075917]Hvata li se bubanj i korpe od zmaja 132/133 na zmaj 135ku ? Ili osovina nije ista?

Sve je to isto na 135 kao sto je na 133.

bg
11-12-15, 22:55
Znaci da i osovina je 100℅ ista. Inace ovo je oprema za pirinac za zmajku 132 133 i valjda 135.

Milance.
15-12-15, 22:05
moze li zitnim hederom da se vrse kukuruz?

Rasa91
15-12-15, 22:10
Kako da ne, samo skines sa vita one prste da ne nabadaju klipove.Lkl{{

Bubu
15-12-15, 22:40
Trebalo bi sve biti isto. Ne vjerujem da su na 135 nesto puno prepravljali...

Nego, kakav je ovo bubanj i podbubanj?!? Ovog nema u prirucniku kombajna a imam prirucnik iz 1990.g. od 133RM...

Bubanj i podbubanj za pasulj :D

bg
16-12-15, 08:04

Ma jok. Lomi ga ko iz kamenoloma da je ispao.

Bobo
16-12-15, 19:33

Za grah (pasulj) ljudi na male zmajeve mecu letve od friskog orahovog drveta ili cak neke gumene su znali izmisljati. Na bubanj su metali najsporiju kombinaciju lancanika, kombajn je stajao na mjestu na pola gasa i tako su vrsili grah na mjestu. Elevatori otvoreni da lopatice ne nose u bunker posto se jako puno lomi i ovako a kamo li da jos ide preko elevatora i jos na 3 sneke na istovaru iz bunkera.

Ovo sa slike bi na sebe namotavalo stabljika i stabljika, mislim da mi zetva graha bila jako izazovna za zivce s ovakvim bubnjem i podbubnjem...

MONTOYA
17-12-15, 18:52
Ajd da čujem stručnjake
Nažalost nemam bolju sliku ali mislim da se vidi šta je u pitanju
http://thumbnails105.imagebam.com/45312/aad012453114973.jpg (http://www.imagebam.com/image/aad012453114973)
Na bočnom otvoru vidi se bočna guma na sabirnoj ravni da prelazi ivicu otvora za neka 2 cm a trebala bi da ide malo ispod ivice....
širina gume, bočni zidovi sabirne ravni, nosači sabirne, vodoravnost, sve je u standardu ali ipak ne stoji kako treba
video sam to još na jednom kombajnu....
jel zna neko razlog ^-^

Glackop
18-12-15, 01:53
Ako je sve drugo kao sto treba onda znaci da radnik na presi ocigledno nije tog dana bio trezan pa stancovao otvore mimo sablona,a onda u ugradnji to nije primeceno,pa na kraju sklapanja je uvidjeno ali je kontrola zakljucila da to moze nesmetano raditi te da moze dalje iz fabrike.Koliko sam u pravu ne znam ali nemam drugacije resenje.

brankovic
18-12-15, 19:43
Ima li neko sliku (ili bi mi ucinio uslugu da slika) lanaca i lancanika (i ako ima jos nesto od opreme) za usporavanje broja obrtaja bubnja kada se radi kukuruz?
Planiram to da kupim,ne znam kako izgleda,a mozda je moguce nekad naleteti na to polovno na nekom vasaru...

kristal
18-12-15, 20:05
http://i68.tinypic.com/oizk1c.jpg

Nemam bolju sliku

brankovic
18-12-15, 20:29
@Kristal hvala! >:({
Znaci,tri lancanika,dvoredni lanac,španer. Još nešto?

frenky
18-12-15, 20:42
Treba ti jos nosac spanera sto se vidi na slici,zatim tri caure i sajba za kipovanje.

Manjevic
03-01-16, 00:16
Da li je neko stavljao univerzalanu korpu na 142 ojku? Pa da radi sa njom I psenicu I kukuruz. Da ne stavljam blinde na bubnju. Kazu da ni psenica ni kukuruz tako nece biti cisti.
Mada vidim da na stranim kombajnima rade sa tim univerzalnim korpama.

ddragan
03-01-16, 00:24
Planiram to da kupim,ne znam kako izgleda,a mozda je moguce nekad naleteti na to polovno na nekom vasaru...U Rumi na vasaru sam vidjao da prodaju sve u kompletu ovi sto rasturaju Zmajeve.

Spajki
03-01-16, 01:08
Da li je neko stavljao univerzalanu korpu na 142 ojku? Pa da radi sa njom I psenicu I kukuruz. Da ne stavljam blinde na bubnju. Kazu da ni psenica ni kukuruz tako nece biti cisti.
Mada vidim da na stranim kombajnima rade sa tim univerzalnim korpama.
Univerzalna korpa postoji (ali ne fabrički,tek od Z-170 koliko znam)ali je ne preporučujem,a blinde se moraju skidati za pšenicu i montirati za kukuruz.

Bobo
03-01-16, 10:04
Univerzalna korpa postoji (ali ne fabrički,tek od Z-170 koliko znam)ali je ne preporučujem,a blinde se moraju skidati za pšenicu i montirati za kukuruz.

Jel nije 143 imao univerzalnu korpu fabricki?

Matic
03-01-16, 12:20
Spajki je mislio na 142-ku.

Dobrinčan
03-01-16, 22:38
Jel nije 143 imao univerzalnu korpu fabricki?

Jeste,ali lose izvrsaj u psenici bude sa univerzalnom korpom.

Bobo
03-01-16, 23:43

Spajki je mislio na 142-ku.

Maticu, Spajki je napisao da je fabricki ugradjivana univerzalna korpa tek od modela 170 pa nadalje koliko ja znam citati. Samo sam skrenuo paznju da je mozda i 143 imao fabricku univerzalnu korpu u ponudi sto i jeste kako je i kolega Dobrincan potvrdio.

Znamo svi da je univerzalna korpa u nekim slucajevima dobra ali u vecini losa tako da je ipak bolje zitna i kukuruzna i mir boziji. Blinde se moraju stavljati da je ne znam kakva korpa u pitanju kad se radi kukuruz a u soji ne smetaju ako kojim slucajem dodje soja u isto vrijeme kad i kukuruz...

Spajki
04-01-16, 00:06
Sta je pre Zmaj izbacio:Z170 ili Z143?

Bobo
04-01-16, 00:12
Koji je manji 143 ili 170? Ako cemo vec tako... ;)

Covjek je pitao za zmaja 142, ti si odgovorio da tek od 170 imaju fabricke univerzalne korpe (Misleci GARANT na velicinu kombajna a ne na godiste od kad se proizvode kombajni). Ili se kasno ispravljas ili se nisi prvi puta dobro izrazio. Napisao si da ne postoji fabricka korpa nego tek od 170 pa na dalje, ako cemo po tvojem stajalistu prema godistu proizvodnje, opet greska posto je 143 izasao poslije tako da opet postoji fabricka za 142...

Samo sam skrenuo paznju na fabrisku univerzalnu korpu za zmaja 143 koja pase u zmaja 142.

Matic
04-01-16, 00:26
Paše ali treba dodatak jer kačenje nije isto.

Manjevic
04-01-16, 00:30
Koliko ste skinuli kukuruza najvise sa 141-142 kom? ja nemogu da skinem vise od 5,5-6 ha. kakav god da je prinos. kao da ide isto i u onom od 4t i u onom od 10t po ha.

Spajki
04-01-16, 00:47
Da,kako sam mislio to sam i napisao:Da je Zmaj pravio univerzalne korpe tek nakon izbacivanja na tržište modela Z170.Dobro si ti pročitao a dobro sam i ja napisao to u ponoć kad sam došao od Kuma kući >:({ .Kao što je Matić napisao kačenje nije isto tako da treba prepravke.Isto tako korpe od Z161,162 mogu da se ubace u Z170,171 uz malo prepravki.Inače, živeli >:({

- - - - - - - - - -

Koliko ste skinuli kukuruza najvise sa 141-142 kom? ja nemogu da skinem vise od 5,5-6 ha. kakav god da je prinos. kao da ide isto i u onom od 4t i u onom od 10t po ha.To zavisi od veličine parcele,kipovanje u hodu ili u mestu i pre svega onoga ko vozi.

Bobo
04-01-16, 00:48
Kolega je sam vrsio sa zmajem 142 i sam vozio sa 5106 i jednom zmajevkom 8t na silos udaljen 7-8km od njive. Njiva u komadu 10 hektara ravno, pola je nagnut teren, pola je ravno. u tri dana je odradio tu njivu. Prinos vlaznog zrna 7 tona po jutru (tako je on rekao, ako on laze, lazem i ja). Vrseno je u 2 brzini pun varijator sa JAKO ubrzanim hederom. Iza njega su stabljike ostajale skoro pa citave, samo nagnute u smjeru u kom je kombajn isao...

Dobrinčan
04-01-16, 01:00
Koliko ste skinuli kukuruza najvise sa 141-142 kom? ja nemogu da skinem vise od 5,5-6 ha. kakav god da je prinos. kao da ide isto i u onom od 4t i u onom od 10t po ha.

Neka norma mu je 10 k.j ili 50-60 tona ako ces u kilazi. >:({

Manjevic
04-01-16, 01:08
Pa to je to onda.... kojom terate? ja uglavnom druga bez varijatora, ili malo ubrzan. mada ima gde trazi prvu....

- - - - - - - - - -

Neka norma mu je 10 k.j ili 50-60 tona ako ces u kilazi. >:({
Ne moze bas svaki dan skinuti 50-60t. ako je prinos 5-6t po ha. nema sanse da skine 10ha. bar ja ne mogu, a ni moj kombajn.

Druškan
04-01-16, 01:14
Moze i oko 10ha da ovrsi u tabli. Meni je to bio neki maksimum, ali to se i teralo. Mada zbog rotosecke ne teram brzo jer onda ne uradi lepo, pa je i učinak manji, oko 14 k.j.. Uvek 2. 1/3 varijatora, ili pola varijatora. Zavisi od vrsta kukuruza kako se kruni kao i tuluzine kakva je. Prvom nisam nikad vozio u kukuruzu, ni kad sam imao prošle godine 8t po jutru.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Dobrinčan
04-01-16, 01:16
Prva na pola varijatora nekih 3 km/h. Ako zelis da ostavis ovakav utisak i usput vozis bez brige da ti nece nesto puci. Lkl{{

http://i65.tinypic.com/2uzup9c.jpg

Manjevic
04-01-16, 01:38
onda je meni ocigledno slab motor, ne mogu da terem brze od druge pola varijatora. cak mislim da sam 2014 isao brze, a prinos je bio jaci.
10ha ja nemogu da skinem. neki prosek mi je 5ha dnevno, ali se selim. pa gubim u putu barem jos jedan hektar.
najvise sam za sada skinuo psenice, za 12 sati sam skinuo 9,8ha, prinos se kretao od 5-6t po ha. nisam stao nikako, uglavnom sam praznio u hodu, terao sam drugom bez varijatora, heder 3,9m.

Bobo
04-01-16, 01:47
Ova dvojica:
http://i65.tinypic.com/28a7rsp.jpg

S ovakva dva kamiona u transportu i jedna zmajevka ceka kao "tampon" ako kamioni ne stignu.
http://i66.tinypic.com/2afcx2s.jpg

Skidaju 10 hektara za jedno popodne bez da se umore. Na obadva je heder ubrzan koliko moze bez ikakvih sjecki a prva brzina u kukuruzu samo kad je blato ili uzbrdo. Na slici se vidi kolike su stabljike i da na hederima imaju letve da stabljike ne lupaju po sajbi. Ako se bolje pogleda na sta njiva iza njih lici, to je katastrofa (zao mi je pa nemam bolju sliku njive. Najprije prodju uvratine i onda pjeske traze razore i od razora krecu u vrsidbu u smjeru u kojem ce se orati njiva jer stabljike ni malo ne usitnjavaju, ostaju mal te ne kompletne samo izlomite u smjeru kretanja kombajna. Usluzno vrse malo sporije da ljudi mogu poorati kako-tako s manjim traktorima al opet je to letenje po njivi.

Ovo sto Dobrincan ostavlja iza ebe, ne bude iza mog malcera tako fino sasjeckamo...

Manjevic
04-01-16, 02:11
@ Dobricanin koju secku imas na adapteru?

Dobrinčan
04-01-16, 02:19
Naseg seoskog metalo strugara Djuric SMB. Klasicna secka sa obrnutim kucistem oklagija,imam dva noza. I lancanik na osovini od grla mi je 43 ili 46 zuba,nisma tacno siguran.

Druškan
04-01-16, 02:24
Kod nas je vrsidba zavrsena odavno, ali ajde da i ja ubacim neki video

https://www.youtube.com/watch?v=ZZFSKzncR7A&list=UUyuCCB8LMGpJD_apLKqJ2ZQ

https://lh3.googleusercontent.com/-DYphMHbcW0g/VF3umMyeKWI/AAAAAAAABgk/thIckTIDsxE/w780-h577-no/IMG_20141107_120907.jpg

evo kako kod mene radi, mada treba jos da se ubrza tarup po meni, da sitnije sece. Moram pitati clana jbrtk koji bi zupcanici trebali.
Na snimku je losije jer su nakon toga nozevi naostreni i otkidacki valjci podeseni,mada i tuluzina je bila neka zilava.
Mada prvi od desna mi i dalje pravi problem kako god podesavao valjke, ne znam zbog cega.
Meni je voznja 1. br. gubljenje vremena kao i prosipanje nafte.

Dobrinčan
04-01-16, 02:33
Ako dobro vidim na video snimku oglagije ti okidaju skroz gore? Sto ti je ubrzaniji adapter to ti je brze habanje lanaca i ostalih okretnih delova.

Druškan
04-01-16, 02:39
Napisao sam da su otkidacki valjci posle,tj.sutradan podeseni, ako pod tome misliš na oglagije.
Adapter je ubrzan taman, mislio sam na lancanike koji pokreću rotosecku, da ih zamenim da bude još brza. Ubrzavao sam je, ali greje se, pa trebaju deblji lanac i lancanici.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Dobrinčan
04-01-16, 02:45
Da,da na okidacke valjke sam mislio ali sam umesto oklagije upisao oglagije. Upravo tako,ti veliki obrtaji ubise lanac secke,ja sam ga jedno vreme menjao (dok je bila ubrzana) na svakih 20 k.j. Sav se raspadne.

Druškan
04-01-16, 02:52
To je kao sto odma' napisah podeseno sutradan.
Mora ojacan lanac, kao i da se podmazuje nekoliko puta na dan. Tako barem ja radim i za 5god. promenjen je 1 ili 2 lanca. Ostale lance takodje mazem 2 puta u toku dana jer od prasinu budu suvi, pa pre propadnu. To obavim u toku kipovanja na polovini dana.

MONTOYA
04-01-16, 10:12
cak mislim da sam 2014 isao brze, a prinos je bio jaci.

Tako je i kod mene bilo, 2014 sam išao brže na znatno većem prinosu

Dobrinčan
05-01-16, 02:12
Ja licno kada sam vozio 2 u kukuruzu imao sam fatalne kvarove tipa pucanja osovine bitera,spirala ovrsene i povratne mase. Desavalo se da pukne i lanac secke ili da oriba zupcanike na pogonu secke i slicnih problema.

Manjevic
05-01-16, 02:54
Pa Zmaj je to. Mora nesto da puca I da se lomi. Kao moj drug sto ima 142. Za dve godine radio motor, pukle mu dve osovine, jedan lancanik. Vario bunker I vetar. Kaze prezadovoljan je sa njim. A ja pitam, pa ovi kvarovi I varenja. A on kaze pa to je potrosnja materijal, kako mislis ti. Uz sve to platio ga je 15000e u zitnoj varijanti, zato sto je fabricko stanje.

Druškan
05-01-16, 03:20
To su fenomeni za mene [emoji1]
Od kad vozim kombajn nisam lomio osovinu bitera. A za spirale povratne i ovrsene mase, za to prvi put cujem da se nekom desi.

Manjevic
05-01-16, 04:01
Ni ja nisam cuo za spirale. A za osovinu bitera sam cuo da hoce da pukne.

Bubu
05-01-16, 04:35
Probajte velike Zmajeve, man'te se tih biciklova :D

Manjevic
05-01-16, 04:39
Znas onaj Zmaj 190 u Djurdjevu sto se prodaje za 8500e? Jel ti bese znas taj kombajn?
Na ovaj sam mislio.http://www.kupujemprodajem.com/zmaj-190-RM-28951007-oglas.htm?filter_id=29900007

MONTOYA
05-01-16, 10:14
Taj potiče iz mog kraja

Bubu
05-01-16, 16:35
Znam za taj kombajn, on je kod mog drugara Lemija. Kombajn je uspesno zavrsio sezonu a razlog prodaje je trgovina. Kombajn je isti kao moj samo sto mu je heder 4.8m.

Manjevic
05-01-16, 16:46
Mislim da nije puno za takav kombajn. Ako ima zivota u njemu.

Goran Lukić
05-01-16, 19:44
Ne kažem da su loši ti veliki Zmaj kombajni,ali kod mene su neupotrebljivi.Čak i 142 je preveliki,nemože svuda da prođe.Imam 132,komplet sam ga sredio pre 5-6 godina,uradio sam od tad sa njim više od 300 hektara i ide bez problema.Od kvarova sam imao dvaput zamenu desnog ležaja prijemnog bitera i poneki remen.Nije mu učinak nešto baš veliki ali prosečno pokosim sa njim oko 5 hektara za dan.Delova imam na 25 kilometra od kuće i u sezoni prodavnica radi celi dan.U toj prodavnici ima delova da se taj mali Zmaj sastavi ceo,bukvalno svaki deo.

Manjevic
05-01-16, 20:14
Mislim da je 142 najboljih zmajev kombajn. Mana mu je slabija motor. Kada bi imao mecku gore, mogao bi lepo da tera I secku za slamu I kukuruzni adapter bi terao bolje. Za skidanje do 100 ha psenice I kukuruza, ne treba boljeg. Mala potrosnja, jeftini delovi. Ja cu mozda za koju godinu ugraditi secku I klimu. I onda ga terati dokle god ima delova za njih.

zektor
05-01-16, 20:23
Mislim da je 142 najboljih zmajev kombajn. Mana mu je slabija motor. Kada bi imao mecku gore, mogao bi lepo da tera I secku za slamu I kukuruzni adapter bi terao bolje. Za skidanje do 100 ha psenice I kukuruza, ne treba boljeg. Mala potrosnja, jeftini delovi. Ja cu mozda za koju godinu ugraditi secku I klimu. I onda ga terati dokle god ima delova za njih.

Da si vozio neki od vecih zmajeva ne bi bas tako milsio >:({...

Bubu
05-01-16, 20:23
Ako mislis da je najbolji Zmaj model 142 onda treba da probas bilo koji veci Zmaj kombajn.

Matic
05-01-16, 20:29
Sve ima svoje.142 jeste jeftin za održavanje ali da je najbolji Zmajev kombajn nije.Kod većih modela počevši od Zmaja 170 pa na gore ima problema prilikom nabavke specifičnih delova.Rešivo jeste ali dosta skupo čak egzotično u nekim slučajevima i nema delova na trafikama.

dragan dmb
05-01-16, 20:31
al se ne kvare cesto

North ARMY
05-01-16, 20:40
Samo u sezoni. Lkl{{

Bubu
05-01-16, 20:41
Pa i nije neka egzotika, Ozorak ima polovno a Hajagos novo i opet ima gde da se uzme. Hidraulika je standardna, dobar je izbor motora koji mogu da se namontiraju. Remenice pasu od 170 do 191 sa svakog na svaki. Heder isto tako, bez prepravki. Hederski sto je produzen. Tockovi su standardni i ima ih na svakom koraku. Jedina glavna razlika u odnosu na 142 je sto ti kombajni ne znaju sta znaci pun heder, ambrozija od 2 metra, adapter sa tarupom, secka...je oni to ne osecaju.

dragan dmb
05-01-16, 20:51
Samo u sezoni. Lkl{{
kod aljkavog gazde se kvari i zapadni a znam ih mnogo>:({

Manjevic
05-01-16, 21:21
Ishreno, vise bih voleo da imam 171. Ali za 142 ima delova, I bas je prosta kombajn.

Bobo
05-01-16, 21:26
Da 142 ima slab motor da tera sjecku za slamu i kukuruzni heder je cista glupost. Kod vas u Srbiji je moda takva da se masovno ugradjuju mercedes motori i ko nema ugradjen mercedes, taj ispada budala. Provjereno 142 tera sjecku za slamu i 4.20 heder bez ikakvih problema sa standardnim motorom, provjereno tera kukuruzni heder bez tarupa u 2. brzini a s tarupom u 1. i to bez da se nesto preterano pati. Da ima jaci motor opet ga sjecka koci i svejedno mora u 1. brzini ako ocete da sasjecka lijepo... Bio je ovdje 142RM 91 ili 92.g. sa fabricki ugradjenim IMR TS46 (130ks) i nista bolje ne radi od standardnog zmaja samo je tolika buka da nije za biti u njemu...

Ako imate problema sa sporim radom u njivi, nabavite heder 3.6m koji i prilici kombajnu s uvlacnim grlom 100cm pa pricajte onda nesto. Sa uzim hederom u svim strnim zitima 2. brzina i samo furi, Koliko god heder moze progutati, moze i kombajn.

Nasli ste sad prepravljati kombajne koji su radili po 30 godina sa standardnim motorom...

mims
05-01-16, 21:30
Ishreno, vise bih voleo da imam 171. Ali za 142 ima delova, I bas je prosta kombajn.
Daj jedno 25k e i ja ti prodam moj. Lkl{{

ddragan
05-01-16, 21:31
Bolje se prepirite ko vise vagona (kg)odradi na dan nego da li moze 1.ili2.ili mu treba uzi ili mu treba siri.Kad 142.odradi 5 vagona psenice ili kukuruza na dan sasvim mu je dovoljno.

Druškan
05-01-16, 21:37
Moze i više od 5 vagona, ali da ne ulazim u raspravu [emoji1]
Dobri su to kombajni za ono vreme kad su konstruisani, steta sto nisu usavršavani.

Bubu
06-01-16, 00:11
Ne kazem ja Bobo da 142 to ne moze i znam gomilu ljudi koji godinama rade sa 142 bez ikakvih problema ali sto se cimati oko malog kombajna kad duplo veci istog godista i slicnog stanja kosta isto a ni odrzavanje mu nije nesto preterano skuplje jer ima 5 remena vise i duplu pumpu hidraulika? Nit je taj 'sveti' 142 nesto posebno okretniji od velikih nit ima bolji heder..

Bobo
06-01-16, 00:21
Ne kazem ja da je 142 bolji od 170, daleko od toga. samo govorim da je sposoban kombajn takav kakav jeste, nagledao sam se svakakvog ganjanja kombajna i niko se ziv nije zalio da mu fali sange, svi su ga prije postopali nego se motor "usro" od posla a jedan je imao i sjecku na njemu i terao ga je i uzbrdo bez greske, druga dvojica ih ganjaju kao da su tudji u kukuruzu 2. pun varijator kakav je takav je ali su hederi maksimalno ubrzani na lancanicima a onaj varijator na kukuruznim hederu po njima nema dovoljno hoda pa su odspojili cilindre i nagurali neke drvene kajle da i tu ubrzaju heder. Tako ubrzane hedere u 2. brzini standardni motor nosi bez problema i bez pregrijavanja a ovdje vecina prica kako u 1. brzini motor nema dovoljno snage da pogoni standardni heder...

Ako je nekome 142 slab i mal, slazem se da je vrijeme za zamjenu kombajna pa makar i za veceg zmaja ili nabavku jos jednog 142 ako je vec toliko dobar.

Ugradnjom jaceg motora na 142 se nece dobiti neka velika prednost u ucinku jer na tom kombajnu motor nikako nije najslabija karika.

Manjevic
06-01-16, 01:02
Ja sam pretplose godine leteo kroz kukuruz. Prinos bio duplo bolji nego sada. Ali tada je trosio 25l po ha. Ove godine na upola manji prinos isao je sporije, ali je pumpa radjena, tako da je trosio od 15-18l po ha.

Matic
06-01-16, 01:06
Zar nisi pisao jednom prilikom da ti je potrošnja oko 9l/ha?

Bubu
06-01-16, 05:40
Bobo, i ti treba da provozas bilo kog velikog Zmaja. U kukuruzu gde je prinos 10t po ha opusteno teram 2. pun varijator. Verujem da bi isto bilo i da imam roto secku na adapteru.

Manjevic
06-01-16, 06:05
Zar nisi pisao jednom prilikom da ti je potrošnja oko 9l/ha?

Jeste, ali u psenici. Ne u kukuruzu.
Mislim da je bilo nesto oko 10, ne mogu sada bas da se setim. I to je bilo bez setanja, radjeno sve na jednom mestu, kipovanje u hodu.

German hunting terrier | Jagdterrier