ZMAJ kombajni

Na remenici koja je na biterskoj osovini podesim na onom šafu na kraju poluga da se remenica što više otvori ali do maksimalno 38mm jer je kaiš 40mm,na remenici koja je na dobnoj osovini onu oprugu što je na kraju drugih pluga ("klema" tako ih kod nas zovu)dotegnem da remenica se maksimalno skupi čak kaiš malo i pređe ivicu
 
Što se tiče univerzalne korpe nemam zamerke niti sam primetio razliku.Na 142 sam menjao i imao žitnu i kukuruznu a na 171 univerzalna i isto mi radi samo što nema muke oko adaptacije.
 
Ja licno vise volim da menjam lopate bitera kad je korpa izvadjena jer ima vise mesta u kombajnu za rad....(ovo vazi za 142 za ostale neznam jer ih nisam nikad premontiravao)
 
dragan0611 je napisao(la):
Imam Zmaj 141 vec dest godina, radim 70 ha zemlje i nikad nisam imao problema sa lomom kukuruza kao ove godine a jos mi je ostalo 17 ha za skidanje a ne znam kako da umanjim lom. Okretaji bubnja su 570 i ne mogu vise da ih smanjim i pogon je preko remena nemam lance s bitera na bubanj. Dok radi vrlo mala količina zrna se vraca preko povrata na bubanj sto znaci da su sita dobro podesena jer cisto bere a ne prosipa.Korpa ili podbubanj je namestena pa sam probavao sve varijante od skroz podignute do spustene i isto mi se desava dosta loma pogotovo sto je kukuruz suvlji. Ako imate kakvu ideju ili predlog hvala unapred. Pozdrav iz Baranje. :ppozdrav:

Meni je jedan decenijski vozac zmaja rekao da kad lomi kukuruz malo smanjis gas i picis i ide sve bez problema, ja sam tako par puta i radi, svako zrno celo!
 
i ja sam probao malo gas smanjiti al nisam zadovoljan jer ide malo prljavije a pojacao vetar i odmah neizvrsava dobro a dotegnem korpu pricam o pioniru,ja sam probao sto je montoya rekao al ispod 550 :nono:
 
pzdrav sima novi sam ovde.citao sam vase forume
,ali nisam nigde nasao dali je neko skracivao zitni heder i kako je to odradio.kombaj je zmaj 125 ali su ladja i sita od 161.Pa bi molio za malu pomoc ako neko ima saznanja ili je to radio. :sta:
 
Ove godine sam sa 142-kom krunio pionir B23, imao je vlagu 12.7%, necistoca je bila 1% a lom je bio 1%. Obrtaji bubnja su bili 300 o/min a vetar i avcuzi su ubrzani, na pogonskoj remenici vetra se ubaci onaj prsten sto stoji spolja.Na biter idu dva cesljasta krila i dva ravna a na slamotrese dotresaci.I onda je zmaj pravi ZMAJ.
 
Dobru volju imam,znanja oko posla isto tako.Samo me muci dali da secem na sredini pa prosirim ulaz ili sa krajeva.I kako da ga zadrzim da bude u pravcu. :sta:
 
Licno odlucio sam se seci krajeve. Izmerio rastojanja ovoga-onoga i udri, najbitnije je da pazis na korak kose, reduktora, da kosa seta po propisu. Vitlo mi je bilo jednostavnije seci u sredini i isto sa obe strane da ne izgubi simetriju. Sve radi ok jedino zamerka je sto se posle nevidi, iz sedeceg polozaja, visinu kosenja.
 
Evo mene i kod vas... uhvatio malo vremena, pa da postavim dva video clipa sto sam snimio prije tjedan-dva...

Dokaz da zmaj 142 moze u 2. brzini vrsiti kukuruze s pola i vise varijatora. Obrao je kolega i 4 reda s punim varijatorom, da mi pokaze da moze ici i u suhim kukuruzima tako, a ne samo u vlaznima kao lani. Kad tako brzo ide, stabljika iza kombajna ostaje citava, samo polegnuta, pa je isao sporije posto radi usluzno, da se donekle stabljike "sasjeku". Kad sebi radi, tjera ga koliko moze ici. Pogon bubnja mu je reman dimenzije 2050x45, ak se dobro sjecam i brzina bubnja je po satu u kabini 400 o/min i ne pada ni malo. pogon hedera do ispod kabine ide standardnim remenom, a na onu veliku remenicu je postavljen veci lancanik od standardnog, kako bi se heder ubrzao. Onaj mali cilindar na hederu mu ne radi i zaglavljen je komadom drveta na max brzini, i po njegovim rijecima jos uvijek mu rakete sporo provlace stabljike, al nece za sad nista mrdati oko njih.

Iznutra:
[youtube]mPs0zqR2EDs[/youtube]

Izvana:
[youtube]lpxjEJ8mG-0[/youtube]

Njiva je dugacka oko 200 - 250m i ode dolje i gore, bunker 90%pun...
 
abro je napisao(la):
Licno odlucio sam se seci krajeve. Izmerio rastojanja ovoga-onoga i udri, najbitnije je da pazis na korak kose, reduktora, da kosa seta po propisu. Vitlo mi je bilo jednostavnije seci u sredini i isto sa obe strane da ne izgubi simetriju. Sve radi ok jedino zamerka je sto se posle nevidi, iz sedeceg polozaja, visinu kosenja.
A kako si ga spoijo,tj izravno dole na betonu ili si pravio neki kalup na sinama da bude u pravcu. koji je kombaj i za koliko si skratio heder.kolko je bijo i kolko je sad?
 
ruzmo je napisao(la):
abro je napisao(la):
Licno odlucio sam se seci krajeve. Izmerio rastojanja ovoga-onoga i udri, najbitnije je da pazis na korak kose, reduktora, da kosa seta po propisu. Vitlo mi je bilo jednostavnije seci u sredini i isto sa obe strane da ne izgubi simetriju. Sve radi ok jedino zamerka je sto se posle nevidi, iz sedeceg polozaja, visinu kosenja.
A kako si ga spoijo,tj izravno dole na betonu ili si pravio neki kalup na sinama da bude u pravcu. koji je kombaj i za koliko si skratio heder.kolko je bijo i kolko je sad?
abro je napisao(la):
Licno odlucio sam se seci krajeve. Izmerio rastojanja ovoga-onoga i udri, najbitnije je da pazis na korak kose, reduktora, da kosa seta po propisu. Vitlo mi je bilo jednostavnije seci u sredini i isto sa obe strane da ne izgubi simetriju. Sve radi ok jedino zamerka je sto se posle nevidi, iz sedeceg polozaja, visinu kosenja.
odradeno na kolicima, skraceno sa svake strane 30cm, sa 4.8 na 4.20
http://poljoinfo.com/kombajni-i-beraci/zmaj-kombajni/msg51470/#msg51470

zjjon5.jpg
 
toliko i ja moram skracivati.A generelni remont si uradio svaka ti cast :bravo: vidim da imas i secku.Jesi li je sam pravio ili si uzeo gotovu.posto cu ja sam da je pravim.koliko je precnik rotora secke kod tebe?
 
Nazad
Vrh