ZMAJ kombajni

Daj lebati uslikaj tu budzotinu pa okači na forum a inače po meni je ipak bolje i bezbrižnije terati 4reda kako ga fabrika proračunala. :ppozdrav:
 
Jesenas kad god sam prolazio kraj njegove kuce dok sam isao na selo, kombajn nije u dvoristu bio... kad se jednom zadesio, ja nisam imao cime uslikati, pa nisam ni stajao kod njega...

Inace, dosta cudan lik. Ove godine je suzivao zitni heder, a tjera 6 redi kukuruza...
 
Taj kombaj sa 6 rednim hederom nije video njivu redovne duzi, inace bi ga vec zamenio! Kod nas ni sa 4 rednim nemozes uvek da obrnes krug!
 
Bas zato i pitam sto je isplativije, jer kod nas nema velikih njiva... Najvece su manje od 10 jutara, a rijetke su u privatnom vlasnistvu vece od toga...

Imam kolegu sa 142RM. Njemu jos dodje u pomoc njegov zet sa 142RM. Kolega ima ubrzan heder, dok njegov zet ima standardan i kombajn i heder i prase jedan a drugim 2. brzinom, varijator skoro pun. Ima njivu od 17 jutara i jedan kombajn moze s 4 reda napraviti tri prolaza kroz njivu i vozi se njivom s punim bunkerom do kamiona i tako skroz... Zamislite samo tu praznog hoda, a kamion jedva do njive dosao, kamo li da se za njima dvojicom vozi:





Bez Brene nema posla:


Ovdje se vidi koliko je njiva dugacka:


Google earth kaze da je na najduzem djelu njiva dugacka 312m, sto ce reci da kombajn s 4 reda prelazi oko 900m
 
900m je puno! Kod nas nemoze 800m preci sa 4 rednim nego ide 400m 4reda i 400m 3 reda
 
Velika mana kod zmajevih kombajna je izrazito mali bunker. Mislim da u 142 nemoze vise od 2000-2200 litara.
 
mityoo je napisao(la):
900m je puno! Kod nas nemoze 800m preci sa 4 rednim nego ide 400m 4reda i 400m 3 reda

Tako i kod mene na ponekim njivama, ali redje, uglavnom na 400 sa 4 reda tamo nazad, knap pun bunker u zrno!
 
banePA je napisao(la):
mityoo je napisao(la):
900m je puno! Kod nas nemoze 800m preci sa 4 rednim nego ide 400m 4reda i 400m 3 reda

Tako i kod mene na ponekim njivama, ali redje, uglavnom na 400 sa 4 reda tamo nazad, knap pun bunker u zrno!

Kolega je o prinosu nesto pricao oko 8t/kj izrazito vlaznog zrna... Sjetva je isla na 18cm razmak u redu, stabljike su na sredini njive bile preko 3m visoke, zato imaju one letve na hederima, jer nisu bez njih mogli vrsiti jer se stabljike naslazu na grlo i samo stopaju. Mnogi mi ne vjeruju kad kazem da su jedan i drugi tjerali 2. skoro pun varijator u kukuruzu, pa sam obecao ove jeseni ako ikako stignem otici do njih da snimam kako decki vrse, pa da i to vidite.

moram i do ovog sa 6-rednim otici, iako ga poznam samo povrsno, al i to da se dokumentira, pa da s time zavrsim...
 
Bobo je napisao(la):
banePA je napisao(la):
mityoo je napisao(la):
900m je puno! Kod nas nemoze 800m preci sa 4 rednim nego ide 400m 4reda i 400m 3 reda

Tako i kod mene na ponekim njivama, ali redje, uglavnom na 400 sa 4 reda tamo nazad, knap pun bunker u zrno!

Kolega je o prinosu nesto pricao oko 8t/kj izrazito vlaznog zrna... Sjetva je isla na 18cm razmak u redu, stabljike su na sredini njive bile preko 3m visoke, zato imaju one letve na hederima, jer nisu bez njih mogli vrsiti jer se stabljike naslazu na grlo i samo stopaju. Mnogi mi ne vjeruju kad kazem da su jedan i drugi tjerali 2. skoro pun varijator u kukuruzu, pa sam obecao ove jeseni ako ikako stignem otici do njih da snimam kako decki vrse, pa da i to vidite.

moram i do ovog sa 6-rednim otici, iako ga poznam samo povrsno, al i to da se dokumentira, pa da s time zavrsim...

Bobo nemoj misliti da ti neko ne veruje u to sto pricas, samo je rec o tome da je 6 redi mnogo za 142 i pritom bunker ne moze da primi tu kolicinu sa 6+6 redi! :cao:
 
Ovo s duzinom od 900-tinjak metara pricam o deckima sa slika, s cetverorednim hederima... Ovaj sa 6 redi ne znam sta izmislja, al valjda je heder dobio za jako jako male pare, pa tera tako. Taj kombajn sam vidio samo iz auta, al je radio kukuruze jednom poznaniku, i kaze da ga jedva nosi, al ide. Uz brdo ne moze tjerati 6 redi, jer motor nema snage, pa tjera ili 5 ili cak 4 reda...

Ma, svasta se u mom kraju moze pronaci.
 
Danas sam promenuo lancanik da uspori puz u hederu za zetvu suncokreta. Mnogi ovo rade i u soji. Crni je za suncokret .
307wxar.jpg
 
Zar toliko veci?!?

Nemam sad uputstva od kombajna kraj sebe, al razlika bi trebala biti manja, ili se ja varam?

Ako dobro brojim, jedan je 50, a drugi 70?
 
Ovako ide od 2 dana kad sam poceo da radim suncokret,samo 1 dan je radio sa onim manjim .
 
sto si to stavio,jer zbog pikap prstiju da manje lupaju i rasipaju,zar nije sad spor puz,nesto mi velik lancanik :sta:
Post je spojen: [time]1250110376[/time]
_________________________________________________
da li neko radi soju i suncokret sa manjim lancanicima za kukuruze u grlu prednji
 
Ja sve pa i kukuruz radim sa istim lancanicima! Samo zazor podesim...
 
ma video sam to,proseku rupu pa dizu i spustaju,ja imam komplet lancanike sa osovinom i zavrsetcima i samo promenim i naspanujem i nije mi tesko,nebusi mi se po grlu kojekakve rupe,ja sam za sistem "fabricki"gde je moguce a ako ne neradim nista na silu samo veci cekic uzmem :haha:
 
Taj spaner za dizanje i spustanje lancanika grla na Z143 ima fabricki tako da to nije budzenje, vec sam samo montirao nesto sto je fabrika izmislila...
 
Nazad
Vrh