PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

cira92
31-01-14, 20:32
cira92 Evo ti prilike da im uvališ bunker za dobre pare Lkl{{ i to više komada da ne kažem čitavu seriju>:({

Mogo bi da napravim liniju za proizvodnju... :lol: Ocigledno da njima bunkeri netrebaju jer su svi dzakarosi....

konstantin81
31-01-14, 22:15
nisam bio ceo dan na forumu, pa evo da vam odgovorim
1. prodat je našem čoveku na kosovu, u kosovskoj kamenici, očekujem da dodje po njega za neki dan za 7.900 e, inače je 1995 godište.džakaroš
2. šiptari su pokupovali brdo kombajna, i to uglavnom 135 jer su odlepili na njih, i uglavnom kupuju sve džakaroše.
3. uglavnom kupuju kombajne u exstra stanju, to je verovatno ta fora da su kasnije prefarbani u neke njihove boje pa izgledaju kao novi.
4. u vezi komentara "kako si ga istrpeo u dvorištu" neću da komentarišem jer su svi jaki samo na rečima, a od svih koji su gledali samo je jedan bio šiptar, i navodno mu se kombajn nije sviđao jer je varen kod zadnjeg trapa i nudio mi neku mizarnu cenu, e njega sam bukvalno otkačio prevashodno zbog debilskog ponašanja a ne nacionalnosti, s druge strane kupac je kupac ma ko on bio.
Uzgred kroz priču je rekao da ima 13 kombajna Zmaj 135 i da su svi njegovo vlasništvo, ja se šokirao, prvo sam mislio da nisam dobro čuo.........
i još uvek kupuje.... strašno ...
Šta li rade s njima bem li ga .... liči mi možda na neko utrkivanje ko će imati bolje kombajne. Znam samo da su odlepili na 135-ice i da čiste sve redom. Toliko od mene.

KishRobert
31-01-14, 22:32
Meni nije jasno,kako mozete da se vodite takvim ubedjenjem?
Taj covek,bilo ko da je,dosao je kod tebe u dvoriste i moguce je da ce da ti ostavi dinar.
Totalno ne bitno da li je on crn,beo,siptar,indijac...ne bitno,jedino je bitno da se njemu novci uzmu.

cira92
31-01-14, 22:42
Ima 13 kombajna Zmaj 135???? ^-^ PA koliko taj ovrsi za jednu sezonu covece??? A treba mu 13 vozaca.... Gde ih samo drzi da mi je znati... ^-^

konstantin81
31-01-14, 22:49
Ima 13 kombajna Zmaj 135???? ^-^ PA koliko taj ovrsi za jednu sezonu covece??? A treba mu 13 vozaca.... Gde ih samo drzi da mi je znati... ^-^

da 13 vozača, otac ga pitao zar mu nije logičnije da uzme neki veći zapadni kombajn nego 13 zmaja, a on samo klima glavom .... nije mi jasno.

Koliko sam skontao, cela suština je u nabavci delova, jer i delove nabavljaju bez problema. Nisu oni tako ludi kao što se nama čini. Sad kad kupim johdeer-a i kad vremenom stane pišaću u njega zbog delova. :lol:

duja
01-02-14, 18:19
EVO JEDNA MODIFIKOVANA 142 [/URL][URL="https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&ved=0CFgQuAIwBw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DJ2D r3_njhD0&ei=PC3tUqEvwv7KA_XwgcAK&usg=AFQjCNFq6UX2LVG0OmOfsFbe0Uj-HK9DRw&sig2=2P0nKY3l06BQPuTdkyCPfA&bvm=bv.60444564,d.bGQ"]
► 7:57► 7:57 (https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&ved=0CFgQuAIwBw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DJ2D r3_njhD0&ei=PC3tUqEvwv7KA_XwgcAK&usg=AFQjCNFq6UX2LVG0OmOfsFbe0Uj-HK9DRw&sig2=2P0nKY3l06BQPuTdkyCPfA&bvm=bv.60444564,d.bGQ)

www.youtube.com/watch?v=J2Dr3_njhD0
16.01.2014. - Отпремио/ла Lazar

kiraj
01-02-14, 18:27
Lepo sređen kombajn.

http://www.youtube.com/watch?v=J2Dr3_njhD0

duja
01-02-14, 18:30
Hvala kiraj na postavljenom snimku>:({

aron
01-02-14, 22:59
odlican kombajn sve sto fabricki zmaj nema a treba da ima ovaj kombajn to ima svaka cast

- - - - - - - - - -

od cega ti je klima

Bobo
01-02-14, 23:29
Ovo je fantazija. Ovakvi su iz tvornice trebali izlaziti... Ja sam O D U Š E V LJ E N ! ! !

Majstorima svaka cast, da nas je vise takvih s voljom i zivcima, gdje bi nam kraj bio...

bukur
02-02-14, 09:36
Kombajn je kao lutka, dali moze neki podatak o toj kameri sto snima pozadi, gde je nabavljena, cena, dali moze da se ugradi vise komada na jedan monitor?

MONTOYA
02-02-14, 09:57
A meni se nešto baš i ne sviđa...prvo onaj bunker,lepše bi bilo da ga napravio kao na 143
hladnjak od klime i kompresor isto na udarnom mestu,ako slučajno pukne kaiš može lako da pokrši sve
Ipak svaka čast na volji i trudu da se boboljšaju uslovi rada

milosica
02-02-14, 14:06
zna li neko tacno na koliko se steluje korpa bubnja na univerzalu za zito i soju

ima li neko podatak

cira92
02-02-14, 16:31
Jer se meni cini ili je i heder suzavan na taj 142??? ^-^

Bobo
02-02-14, 16:48
Je. 3.6m mu je prava mjera. Davnih sam dana o tome pisao da se kolegin kombajn PREPORODIO kako je suzio heder... Manje vibracija, nema rasipanja ni kad ga poteras malo zivlje, mozes se svuda zavuci s uzim hederom, motor kao da ne radi cak i kad je sjecku ugradio nosio ju je bez brige...

Jbg, vi vecinom radite po ravnom i velikim njivama pa je pametnije staviti boji, da ne kazem jaci motor i nemas brige, al ovdje je uvijek bolji korak ostaviti original motor i srezati heder ;)

cira92
02-02-14, 16:54
Kod mene u selu su dvoje suzili heder na 142... Posle jedne godine jedan je prodao taj suzenji heder i ponovo kupio orginal od 4.20 a jedan idalje ide sa 3.60... Bas sam razgovarao na tu temu sa ovim sto je ponovo menjao za 4.20 i kaze da je veci ucinak sa 4.20 nego sa 3.60 to su njegove reci....

Matic
02-02-14, 16:56
Suženje hedera apsolutno nema veze sa rasturom.

Bobo
02-02-14, 17:16

Kolega, znam sto pricam... Kad ides uz brdo "punim ustima" sita ne stignu progutati... Nisam ja kriv sto je kod vas sve ravnica. Zato je vama pametnije staviti pouzdaniji motor nego suzavati heder. Radio sam na koleginom 142 4 godine od cega dvije sa sirokim hederom i dvije s suzenim. Preporodili smo se i mi i kombajn, manje opterecenja u bubnju, po grbavim terenima je lakse pokupiti ako je poleglo, u rjetkom usjevu ga mozes potjerati a u jakom usjevu se ni uz brdo ne muci, mogli smo doci na svaku njivu bez skidanja hedera i to nam je vise znacilo nego ista drugo.

s 4.20 se cesto provlacio kojekuda, nije mu se dalo skidati heder zbog pola jutra povrsine i onda se objesis hederom na neki nasip zemlje ili tako nesto, onda kosa puca malo-malo i tako. s 3.60 je jednostavno komfornije a ucinak po malim njivama je DEFINITIVNO veci s manjim hederom nego s vecim.

Matic
02-02-14, 17:19
Ovde jeste ravnica ali ima majstora kombajnera koji seju li seju za sobom a ima i onih za čijim se kombajnom nikada ne zeleni.

cira92
02-02-14, 17:22
U mom kraju su glavni krivci za zelene njive sami vlasnici tih njiva!!!!!!!!!!!!! Na nekim parcelama je nemoguce pokupiti psenicu sa zemlje koliko je polegla!!!!!!! NEma sanse i tu mora da se zeleni... A ja da polomim 2-3 kose nepada mi napamet,pa on neka kosi rucno vlasnik te parcele.... Lkl{{

Bobo
02-02-14, 17:39
Gledaj, jasno je meni da postoje svakakvi mamlazi kojima se cak ni izmedju dvije razlicite kulture ne da prestelavati kombajn. Ima i ovdje takvih... NO, pitam ja tebe, vrsis nizbrdo nekih 50m a u bunker ne upada skoro pa nista. Dodjes na kraj njive, i kombajn se tokom okretanja iznivelira al je sad nagnut na stranu... Sita NEMA SANSE da progutaju svo zrno. Uz brdo kad idem, hvatam manje u otkos i idem polakse da sto manje mase dodje do sita a kad sidjem dolje polako se ispravljam da sita propuste vecinu zrna. To je na pojedinim njivama jednostavno tako. Poslije takvih njiva gdje sam nizbrdo upravljao kocnicama dok nisam nabavio tegove za zadnje tockove, vrsidba po ravnom mi dodje apsolutno kao odmor...

spasoje
02-02-14, 17:40
Šta mislite koliki bi heder mogao terati 142 u normalnoj pšenici kosidba 10 cm od tla prvom i sa min. varijatora. Ja mislim da bih mogao 7m. Tako da to sve zavisi od puno faktora i šta kome odgovara.Kod Bobe @ su takve njive ,sa nagibima i mali ulazima pa mu odgovara manji .
Ja sam uvek za veći heder ako je moguće.
Manje okretanja ,manja brzina kretanja ,Manji put predje kombajn ,pa mora biti i potrošnja manja. Bilo bi logično.
Matematika je jednostavna ,ako kmbajn sa hederom 3.6 se kreće 5km na sat na 2.5 km, brzine bi morao imati heder 7.2 da bi protok mase bio isti.

duja
02-02-14, 17:43
evo par informacija o kombaju sa snimka . bunker zapremine 2500 kilograma unutra dodata jos jedna spirala i namesteno da malo estetski izgleda ne kao na 143ci da zapinje zice po selu. Klima sa mesovitim delovima od forda i fiata ,naravno postavljena tako gde nesmeta i gde ima mesta da se radi oko nje . Hladnjaci su predimenzionisani ali to nam je bila prva ugradnja ali sto kazu od viska glava ne boli. heder smo suzili zbog prolaza na 3.80. kamera je investicija od 200 eura monitor moze da prati do 8 kamera . A sto se tice kraceg hedera iz iskustva mogu da vam kazem da imam veci ucinak nego sa redovnim hederom >:({

cira92
02-02-14, 17:54
Gledaj, jasno je meni da postoje svakakvi mamlazi kojima se cak ni izmedju dvije razlicite kulture ne da prestelavati kombajn. Ima i ovdje takvih... NO, pitam ja tebe, vrsis nizbrdo nekih 50m a u bunker ne upada skoro pa nista. Dodjes na kraj njive, i kombajn se tokom okretanja iznivelira al je sad nagnut na stranu... Sita NEMA SANSE da progutaju svo zrno. Uz brdo kad idem, hvatam manje u otkos i idem polakse da sto manje mase dodje do sita a kad sidjem dolje polako se ispravljam da sita propuste vecinu zrna. To je na pojedinim njivama jednostavno tako. Poslije takvih njiva gdje sam nizbrdo upravljao kocnicama dok nisam nabavio tegove za zadnje tockove, vrsidba po ravnom mi dodje apsolutno kao odmor...

Svaka cast na smelosti da vrsis sa 133 na tolikim nagibima da upravljas kocnicama.... Skidam kapu stvarno... Jedino cega se plasim su njive na nagibima,i kad pogledam neke snimke na internetu stvarno me zadivljuju ti vozaci na smelosti...
Za mene nema tih para za koje cu ja da vrsim na tim nagibima i d ase strecam sto puta i da dovodim is ebe i sve u opasnost... JOK.. Jos jednom svaka ti cast... >:({

Bobo
02-02-14, 19:34
Svaka cast na smelosti da vrsis sa 133 na tolikim nagibima da upravljas kocnicama.... Skidam kapu stvarno... Jedino cega se plasim su njive na nagibima,i kad pogledam neke snimke na internetu stvarno me zadivljuju ti vozaci na smelosti...
Za mene nema tih para za koje cu ja da vrsim na tim nagibima i d ase strecam sto puta i da dovodim is ebe i sve u opasnost... JOK.. Jos jednom svaka ti cast... >:({

Nije strasno. heder se vozi po zemlji a zadnji tockovi nisu toliko u zraku, vise drljaju po zemlji. Ako imas vise od pola bunkera, dizes heder a odvaja se zadnji kraj od zemlje. Malo pazis, cesce kipas na takvim terenima i to je to. Veci mi problem predstavlja terati malog zmaja po uzduznom nagibu, bunker je s lijeve strane, kabina isto tako, nije centriran po pitanju tezista, pa se desava ako je lijeva strana "nizbrdo" i da mi desni tocak krene proklizavati, i ne mogu dalje naprijed, znaci da prebacuje teziste na lijevu stranu i nista drugo nego rikverc, kipanje i ides dalje. Nemam puno takvih njiva (4-5) ali ako se mene pita i jedna je previse. Ako se mozes postaviti tako da kabina ide "uzbrdo" samo teras, samo se zna desavati da ides "psecim hodom" toliko da slama iz kombajna ispada uz nepokosenu slamu...

Navikne se covjek kako da nacme takvu njivu i ide bez vecih problema ako pazis i znas sta radis. Nabavio sam nazad tegove u tockove i sad vise ne upravljam kocnicama, sad idem nizbrdo ko covjek.

Kolega je na gorespomenuti 142 prije ugradnje sjecke imao nazad teg od ZMAJ univerzala. Kaze da ga je vagao i da je pokazalo oko 150kg. Nije htio kukuruze raditi bez tog utega a u psenici nije bilo problema.

miroslav k
02-02-14, 19:35
Nelogično mi je da je veći učinak sa hederom 380 cm, nego 420, može da bude samo isti

konstantin81
02-02-14, 19:41

slažem se, ima veze i sa brzinom, kod mene na 143 kad ide brže hoće da poseje pozadi i to baš ...

probaću ove sezone da mu namestim dve manje remenice na spiralama, da vidimo šta će se desiti, sve imam utisak da sporo vuče kako povratnu masu tako i u bunker .......

ranije je pisano o tim remenicama, i par puta sam postavljao pitanja ali mi niko nije odgovorio....

cira92
02-02-14, 19:42
Bobo- Svaka cast na smelosti,ali kad bi meni poceo da kopa desni tocak (od velikog nagiba) ja bi odmah i skocio sa njega i pobegao..

Bobo
02-02-14, 19:45
Konstantin: Objasnio sam moje tvrdnje...

cira: neuci se covjek. Nije to toliko strasno koliko zvuci...

konstantin81
02-02-14, 19:49
uh, kako nisam snimio letos snimak moje 133-ke u parceli sa nagibom od 45 stpeni. I kod mene nije sjajan teren, zbog toga svi uglavnom na 133 i 135 nose buriće od 200 litara pozadi.

I pored toga, kada je velika nizbrdica, zadnji točkovi lebde u vazduhu a upravljanje samo na kočnicama >:({

Shale
02-02-14, 19:55
evo par informacija o kombaju sa snimka . bunker zapremine 2500 kilograma unutra dodata jos jedna spirala i namesteno da malo estetski izgleda ne kao na 143ci da zapinje zice po selu. Klima sa mesovitim delovima od forda i fiata ,naravno postavljena tako gde nesmeta i gde ima mesta da se radi oko nje . Hladnjaci su predimenzionisani ali to nam je bila prva ugradnja ali sto kazu od viska glava ne boli. heder smo suzili zbog prolaza na 3.80. kamera je investicija od 200 eura monitor moze da prati do 8 kamera . A sto se tice kraceg hedera iz iskustva mogu da vam kazem da imam veci ucinak nego sa redovnim hederom >:({

Druže, a jel možeš malo da slikaš kako ste to u bunkeru uradili, a i ostale prepravke koje ste radili?

sinisa1979
02-02-14, 20:01
ima li neko podatak
Vidi ovde
https://app.box.com/shared/i0ip5c4zmy
Ima i ovde nešto
http://poljoinfo.com/showthread.php?120-ZMAJ-kombajni/page60
http://poljoinfo.com/downloads.php?do=file&id=53
A nek se i ovo nadje pri ruci
https://app.box.com/shared/bnydg5xmy0

FansteBG
05-02-14, 19:23
uh, kako nisam snimio letos snimak moje 133-ke u parceli sa nagibom od 45 stpeni. I kod mene nije sjajan teren, zbog toga svi uglavnom na 133 i 135 nose buriće od 200 litara pozadi.

I pored toga, kada je velika nizbrdica, zadnji točkovi lebde u vazduhu a upravljanje samo na kočnicama >:({

Ltos sam imao slino iskustvo sa 780, njegove kocnice su na daleko cuvene :D

cira92
05-02-14, 19:30
Taj Zmaj 780 je zlo!!!! Moj komsija zbog njaga napario covek novu ogradu i kabiju... Izdale kocnice a drugacije nemoze da se stane.. :lol: Em nema kvacilo em nema kocnice nezna se sta je gore... ^-^

FansteBG
05-02-14, 19:57
To sto nema kvacilo i nije tako lose, nema lamele, nema one cizme i zezanja oko toga, plus mu je i menjac izdrzljiviji od ovih 13x . Gore je sto nema kocnice skoro uopste, tu vec radi snalazenje, spustis heder, namotas volan, gasis ga itd. Bas me zanima kako je to na engleskim verzijama.

cira92
05-02-14, 19:59
Nikad nisam bas nesto posebno zagledao te kocnice na 780.. Zar je nemoguce namestiti ih da koce??? One su mehanicke????
Zbog toga sto nema kvacilo kad god prebaujes u rikverc i kad krenes on poskoci od pozadi,kako krece naglo...

FansteBG
05-02-14, 20:15
Pa ne razumem se bas najbolje ali u svakom slucaju moguce ih je malo zategnuti preko navoja pored tockova, pa onda malo usporavaju kombajn kad pritisnes a na manjim nagibima ga i ukoce. Ma to mu je jedna velika mana, a sem godista nema ih jos puno :). Malo trzne kad menjas brzine ali ako ispraznis varijator do kraja nista specijalno, vise sam cimanja doziveo na 133 oko menjaca, a on poskoci kad se koristi varijator, bar onaj nas.

cira92
05-02-14, 20:17
Moj 132 nikad nije poskocio kad promenim u rikverc,ali kad pritisnem kvacilo varijator se vrati skroz do kraja pa zato valjada....

FansteBG
05-02-14, 20:29
Me ne mislim da poskoci od menjaca nego od varijatora, osetljiv je previse pa skoci ko jare, a menjac nekad tesko upada u brzinu pa mora da se klepi al van toga je ok.

konstantin81
05-02-14, 20:42
OTEsteBG;809721]Me ne mislim da poskoci od menjaca nego od varijatora, osetljiv je previse pa skoci ko jare, a menjac nekad tesko upada u brzinu pa mora da se klepi al van toga je ok.[/QUOTE]
:lol: lamela od bmv 318 je cudo .... nisi se javio na pravo mesto dok si imao Dragona :lol:

Zmaj je cudo.

Sto bi reko moj pokojni deda '' sinko, tesko pleva iz grudi izlazi'' tj. ko je jednom bio kobajner, voli kombajn do kraja zivota i tesko ga se odrice. Neobjasnjivo, ali istinito, kao droga....

cira92
05-02-14, 21:02
Ili od Mercedesa Lamela... Lkl{{ Cuo sam da lamela od Mercedesa 123 pase orginal na Zmaj 132-133????? Ja mog jos nisam rasturao,da kucnem u drvo ide ko ZMAJ.. Lkl{{

Bobo
05-02-14, 23:25
Ima kolega moj 780 specijal, na njemu ima dosta colovih navoja i engleskih oznaka. Ima tvornicko kvacilo, doduse neki cudan sistem, al ima) bunker, i rucka varijatora mu je kraj sjedala i ima nazubljenu podjelu i uvijek rucku pomices za par zubi gore ili dolje, zanimljiv sistem. Kocnice nikad nije ni imao a ljudi koji su u "zlatna vremena" imali 780 su prepravljali od stojadina diskove i celjusti i to je u mjestu stajalo.

Kod mene na 132rm je lamela bila proklizavala i stavio sam originalnu njegovu (krutu, bez federa) i sluzi vec dvije godine bez greske, pazljivije se pusta kvacilo i nema cukanja i skakanja.

Nekidan sam doterao kolegi 132 i njemu kad samo dirnem rucku varijatora da ubrzam, skoci kao lud. Bit ce da je netko izvadio prigusnicu iz crijeva, i to ima da kida pogonsko remenje kao ludo. a nikad usporiti... Sve u svemu, s tim kombajnom se u mjenjanju brzina MORA stati u mjestu i MORA se vratiti varijator do kraja bez obzira imao kvacilo ili ne. Evo kod mene je mjenjac radio 5 sezona bez greske i lane mi se sruni jedan lezaj i 4 sata smo stajali i kombajn je opet vrsio. Kad sam kupio kombajn SVI koji su radili s malim zmajem su mi rekli da apsolutno prije svake sezone skidam mjenjac i pregledavam jer oce odlaziti lezajevi i osovine a samim time i zupcanici u njemu. Ja samo pred sezonu ispustim ulje i gledam je li prljavo ili nije i to je sva mudrost.

Stos je u tome sto su svi mahinalno raspajali sipku koja vezuje rucku varijatora i pedalu kvacila, da ne moraju svaki puta ubrzavati kombajn, i onda mjenjac tu jako puno trpi i prije odlazi... Kod mene je to doslo raspojeno i ja sam ponovno spojio i podesio oprugu i nema greske godinama rada po svakakvim terenima. Eto, dva lezaja u 5 godina. Zanemarivo.

cira92
06-02-14, 00:45
Videcemo koliko ce moj menjac da izdrzi,za sad nikad nije otvaran vidi se ali kombajn nije nista ni vrsio dok nije dosao kod mene.... Kod mene na 132 ta sipka sto vraca varijator povezana i cim zgazim kvacilo varijator se vrati do kraja... Sace treca sezona od kad ide 132 kod mene a zamenio sam samo lezajeve na prijemnom biteru,lezajeve na slamotresima,onu gumu sto trese sita i to je od zamene posle pretresa kad sam ga kupio... A kad sam ga doterao bilo je uzas,od stajanja skoro sve zardjalo i zapeklo,ni jedna rucka ni za varijator ni za heder ni za vitlo nije mogla da se pmeri koliko su zapekle,kocnize skroz zapekle,motor puko blok od mraza i kaisevi svi propali od stajanja..... Ali sreca pa je bio na trupcima pa gume ostale citave,i NIKAD nije ni jedan tocak skinut sem sad desnog prednjeg zbog motora.. Lkl{{

Ali kombajn sigurno stojao preko 10 godina na istom mestu bez paljenja i pomeranja..

Bobo
06-02-14, 09:55
A, eto... mene samo zivcira sto korpa ima one limove sa strane visoke i preko zime pohrdja i ne mozes korpu podesavati... Spricao sam WD pred zimu, zabijao srafciger da odmaknem malo taj lim od stranice da ulje i wd probiju, razradim korpu da ide mislina, podesim sve, i na proljece ona opet zapekla. Jedino mi to na malom zmaju trenutno jede zivce, prije je to bio prijemni biter, koji je imao vitlavu osovinu pa je u sezoni prozvakao 2-3 desna lezaja. kako sam kupio novu osovinu teram dvije godine s jednim lezajem i jos se ni ne osjeti da klima i malo.

cira92
06-02-14, 17:55
Taj prijemni biter je vrhunac inzinjerstva!!!!!!!!!!!!!!!! DA sve tide preko njega pa to nije normalno!!!! Onaj desni lezaj sta on pretrpi samo on zna!!

Korpu mi nepominji jer znam sta sam ja patio kad sam kupio kombajn (kad stoji preko 10god) mozes misliti kako je to zapeklo!!!!! Ja sam to tad jedva razradio ali sad nema da blokira....

Ostalo je manje vise uredu jer ipak je to kombajn malog kapaciteta pa sa njim samo polako....

grunt
06-02-14, 20:24
Iz iskustva prijemni biter odnosno lezajevi su boljka kakav god da stavis jedino vek produzava kvalitetna mast,cim se primeti mali mali luft treba menjati jer sezonu nece izdrzati.

Bobo
06-02-14, 20:44
Od kako sam stavio novu osovinu prijemnog bitera i obadvije glavcine te osovinu bubnja novu i obadvije glavcine nove FAG c3 lezajeve na obje osovine, dvije sezone al da se imalo cima ijedna osovina...

Prije je osovina prijemnog bitera bila malo vitlava, kidalo se remenje zbog lufta u glavcinama i kajlama i desni lezaj je stradavao malo-malo... I sad ga iz navike vozim na kombajnu u rezervi, ali podmazujem ga cesce nego ostale lezajeve. Mast koristim neku tursku na gumenoj bazi i zadovoljan sam. kanta 16kg u Rumi 20€ jeftina a radi radnju...

Citao sam bas po ovom forumu da se MORA staviti veci lezaj, ili dva standardna ne desnu stranu da ce uvijek biti problema s tim, pa su me savjetovali da stavim dvoredni samougadjajuci lezaj na desnu strani prijemnog bitera sto ne dolazi u obzir posto bi ga u 10 minuta prasina postopala skroz na skroz, onda su mi govorili da bacim "glupe" remenice i da za pogon bubnja stavim lanac, da remenje ne valja... Bilo je svakakvih "strucnjaka" a kad sam rekao da idem uskoro u sabac po osovine rekli su da necu s tim napraviti nista, da osovina nikad ne stradava i da zbog nje ne odlaze lezajevi. Sta da im kaze covjek...

cira92
06-02-14, 20:59
Moja osovina je bila na strugu da se otkrije dal "baca" ali sva sreca nije kriva... Cena joj je ja mislim 80e kad sam pitao za novu... MA samo da su ga malo rasteretiri taj prijemni biter da ne ide sve preko njega,a da budemo realni taj lezaj je mali za to opterecenje!!! Da je bio bar iste velicine ko i levi...
Ih bre Bobo ti nosis taj lezaj kod sebe ali ja to nikad ne bi rasturao u njivi... Em nemam alat kod sebe em nemam volje da srafam na suncu... Lkl{{

Bobo
06-02-14, 21:05
90% stvari rjesavam u njivi... lezajevi, remenje, sve su to manji zahvati...

Kod Bucala u Sabcu osovina prijemnog bitera placena 115€, osovina bubnja 95€, glavcine 4 komada mislim 20€ svaka i mislim da sam dvije kajle i ona tri dugacka sarafa platio 7€

Bilo je nekog popusta posto sam iz HR dolazio po to u Sabac. Tek mi onda kazu da dolaze i u Rumu i da su mi mogli sve ponesti sto sam trebao.

cira92
06-02-14, 21:11
JA se tacno secam da sam nasao osovinu bitera za 80e... Posto mi je lezaj stradao i blokirao a osovina pocela da se vrti kroz lezaj i mislio sam da nema nista od nje pa da kupim novu i pitao sa kad ono 80e.. Nije ni skupa bila,ali jeftinije sam prosao sa starom osovinom i Co2 aparatom.. Lkl{{

grunt
06-02-14, 21:42
Da taj desni lezaj se resava na njivi radio sam to nekoliko puta i teraj dalje...

sinisa1979
06-02-14, 21:43
Ćirko tako pregrejana osovina kad tad pukne. Ne zbog CO2 nego zbog zaribanog ležaja.....

cira92
06-02-14, 22:04
Sinisa kad pukne tad ce da radi 80-100e i teraj dalje.. >:({

- - - - - - - - - -

A ovako se to i odradi pred sezonu.. Lkl{{

http://www.dodaj.rs/f/16/Sp/3df2IWTu/img1913.jpg

http://www.dodaj.rs/f/f/nN/4l0MFNPD/img1908.jpg

Bobo
06-02-14, 22:26
Ma kakvi... Ovo je ludost, ja moju skidam komplet s kucistima i lezajevima... Sad kako je sve namjesteno, samo pred zimu obavezno varijator bubnja popustim dokle ide posto bas i ne vjerujem da nategnuti remen ne moze ove nove osovine savinuti kroz 6 mjeseci stajanja...

cira92
06-02-14, 22:32
Bobo sta je ludost??? ^-^

spasoje
06-02-14, 22:44
Zasto si poskidao kabinu bunker ostalo. ???

cira92
06-02-14, 22:50
Pa kabinu nemam na kombajnu??? ^-^ A bunker sam uradio tako da mogu da ga skinem za 10min i radim ko covek... Lkl{{

- - - - - - - - - -

Ma kakvi... Ovo je ludost, ja moju skidam komplet s kucistima i lezajevima... Sad kako je sve namjesteno, samo pred zimu obavezno varijator bubnja popustim dokle ide posto bas i ne vjerujem da nategnuti remen ne moze ove nove osovine savinuti kroz 6 mjeseci stajanja...

Kako mozes prijemni biter da skines komplet sa kucistima???? ^-^ Moras prvo heder da otkacis???

Bobo
06-02-14, 23:00
Ludost je skidati bunker a pogotovo izvlaciti osovinu iz kucista ovako... Heder se ne mora otkopcavati, samo ga pustis na dvije palete malo jace i "cimnes" kombajn par puta da heder bas dobro legne na njih. povadis klinove, skines onaj poprecni lim, dvoredni lanac, remen za pogon bubnja, i kad su vec poluge za dotezanje remena rasarafljene, skines i obadvije remenice s prijemnog bitera, odvrnes ona 4 velika sarafa, skines remenje s lijeve strane i kompletan ide napolje.

Desni lezaj kad se mjenja, samo otpustim remen, skinem poluge, skinem remen, remenice, vadim kajlu, seger, dvoredni lanac skidam i lancanik. odvrnem desno kuciste i od njega odvojim poprecni lim i izvucem kompletno kuciste s lezajem napolje, na platformi za uvrecavanje iscekicam napolje, nabijem nov unutra, namazem ga, i vratim. Sve ukupno ne traje mozda 45 minuta. Ako nisam u zurbi, oteram kombajn u neki hlad kraj bilo koje od obliznjih sikara ili grmova i sarafam u miru uz pivo...

cira92
06-02-14, 23:04
Meni bilo jednostavnije ovako nego da otkacinjem heder bas zbog toga sto se na mom kombajnu bunker skida zacas,mnogo bi vise trajalo otkacinjanje hedera neko skidanje bunkera...
Ja od srafanja na njiv nista ne radim,a jok... Nemam ni alat na kombajnima,kad nesto crkne zovem caleta da zavrsi ili obrnuto i kraj... Srafanje kad stignemo kuci preko noci... Lkl{{

Bobo
06-02-14, 23:08
Nisi razumio... heder ne odvajam od kombajna... a kad vratim osovinu prijemnog bitera nazad, klinove uglavim u kucista i heder ponovno zakopcan. Stavim ga na palete da cvrsto stoji i da ne mrda nikud...

cira92
06-02-14, 23:10
Ja nisam tako radio... Ja na gore uslikani nacin... I nije bilo tesko nista,skinuo sam zacas...

grunt
07-02-14, 08:40
Za desni lezaj isto na njivi po mogucnosti u hladu a kad menjam osovinu ide sve napolje sa kucistima odvoji se heder i povade klinovi,posle nabijem lezajeve u kucista i sve komplet vratim na mesto.

Bobo
07-02-14, 09:34
Ciro, ne znam na koju foru moze biti lakse skidati bunker s kombajna i veliku remenicu skidati dok je osovina na kombajnu i mjenjati lezajeve dok su kucista na kombajnu?? Ipak mislim da je lakse odvrnuti 4 sarafa i skinuti 3 remena i lanac i cjela osovina ide napolje komplet s kucistima. Ako nesto treba pod presu, moze se. osovinu kompletnu nosis u hladovinu i tamo ju sarafas... Skoro sam se spreman kladiti da ja to bre razmontiram i smontiram nego ti i da se manje i napatim...

stizanin
07-02-14, 15:11
Imao sam zmaja 133 pet godina a za ovaj problem sa prijemnim biterom sam saznao ovde na forumu, mozda sam imao srece.

Bobo
07-02-14, 15:18
Nesto ti se onda zbilja potrefilo... Znas i sam da se sve moguce i nemoguce pokrece preko te osovine... jedino mjenjac i kipanje iz bunkera idu direkt preko motora, drugo sve na prijemni biter... Ludi englezi smislili a ovi nasi jos ludji pa prekopirali ;)

cira92
07-02-14, 16:25
Bobo ja nekazem da mozda nije brze ali ja sam prvi put tako odradio jbg,na greskama se uci... >:({

spasoje
07-02-14, 16:30
Od kada sam prešao na lance, nije mi nikada otišao ležaj na P. Biteru.Šta je razlog neznam .Možda što mirnije radi. Prije sam menjao slično kao i BOBO. Njteže je skinuti veliku remenicu zakaiš.To treba izbegavati.

Bobo
07-02-14, 17:13
Lezaj hoce otici cesto zbog lufta na galvcinama remenica, klimaju, vibriraju, i prave velike sile na osovine i lezajeve. Ljudima je preskupo da kupe nove osovine i glavcine a niko kog poznam s malim zmajem to ne podmazuje, kazu da ce podmazati remen i da ce remen proklizavati... Od kako sam stavio nove osovine i glavcine, nema lufta ni malo, podmazem glavcine dvaput u sezoni i nema brige. remen i lezajevi na prijemnom biteru mi traju vec dvije ili tri sezone bez greske... Prije ovog zahvata, sam lezajeve i remenje mjenjao za "dobar dan".

dracanin
07-02-14, 20:17
Kad vec pricate o osovini prijemnog bitera na 133, recite mi kako vadite klin neko to zove kajla iz velike remenice.

spasoje
07-02-14, 20:29
Ja zavarim za njega neku polugu od 1 meter i to prosecem da okoraci kajlu ne da je lomi. Na suprotni kraj zavarim neko jace zeljezo. Oslonem na nesto tu polugu da se nelomi i vrti. Malo zagrejem i ravno macolom niz polugu udaram u to zeljezo sto sam zavario.I tako je cupam.

Sto se tice mazanja ja svako jutro mazem sve glavcine zatim lezajeve bubanj ,biter 1 biter 2 a ciganku i varijator voznje tj onu mazalicu na vrhu osovine varij. voznje mazem i popodne.sve ostale bar svaki drugi dan.

FansteBG
07-02-14, 20:49
Nisam znao da 133 moze da se prebaci na lanac. Jel kombajn sporije radi kad se prebaci na lanac?
Jedno glupo pitanje... poskidao sam iglice i letve sa vitla, tj pocupao kao magarac, kad smo radili suncokret i kukuruz pa sad nznm kako cu nove da pravim. Jel moze da radi zito sa klot vitlom, samo sa sipkama? Meni ne deluje kao problem.

dracanin
07-02-14, 20:56
Ceo dan smo to izbijali i nakraju skinuli sa sve remenice.

spasoje
07-02-14, 21:06
nIJE MI JASNO KAKO SI USPEO POKIDATI IGLICE ili letve.Letvee se lako naprave i zarezu za igle .Mozes izbusiti sipke i kupiti iglice koje idu na gole sipke. Ako imas malu povrsinu mozes i tako ovrsiti. a sta ces ako pude poleglo .Da netreba ne bi ih pravili.Vise ce kidati vlati bez igala .

FansteBG
07-02-14, 21:15
Poskidao, nisam kidao iglice :), nisamo mogli da radimo sa njima , a letve su neke poispadale jednu je kombajn usisao do pola, pa sam par pocupao kad sam popizdeo, jer su samo smetale a sve se klima, cak mi je i jedna sipka ispala u radu. Imam te iglice sve ali sad bez letava ne mogu da stoje, a vidim da na Klas kombajnima nema letvi samo iglice i sipka.

spasoje
07-02-14, 21:20
Kupis brodski pod i skines onu izbocinu nozem ili oblaricom.moze i daska ..Iseces na meru .Stegnes 7-8 komada sa stegama zajedno sa jednom starom.Malom motorkom na struju ili nekim cikularom useces one zareze po starom sablonu.Pola sata posla j to .

FansteBG
07-02-14, 21:30
Imam brodski pod u steku vec... hvala na savetima, pojma nisam imao da te iglice i letve znace u radu a niko nema da objasni.

spasoje
07-02-14, 21:37
Sta nije jasno .Kako bi digao polog sa sipkom da nema iglica. Koliko bi lomio vlati stablo da pustis sipku dublje. Ovako ako je uspravna podesis da hvata 15-ak cm. i to je to .Igle se onako lagano provlace.
Ta mi jedilema slicna onom pitanju, Sta ce vozilu kocnice kad svejedo jednom mora stati.
Spomenuo sam br. pod zato sto on ondgovara po sirini i debljini samo skines ono rebro (ispupcenje \) a ono supljo okrenes prema sipki.

Bobo
07-02-14, 21:40
Kajlu ako vadim iz siroke remenice, znaci da moram mjenjati taj lezaj. Sve skinem kako sam prije opisao, lezaj izrezem i razbijem i on silazi u komadima. Odvrnem osiguravajusi saraf s remenice, i nadjem cjev kojom lupam po remenici da propadne dolje (kako nema lezaja sad ima mjesta da se nabije. i samo neka krene centimetar-dva uzmem kovacka klijesta i samo ju izvucem...

Prvi puta kad smo skidali patili smo se dva dana posto nismo htjeli razbijati lezaj. Nosio sam na kraju osovinu na ispresavanje koliko smo jos nabili lupanjem kajlu u remenicu. Kasnije smo se opametili i da vidis kako silazi ;)

Sto se mazanja tice, necemo decki pretjerivati. Pise lijepo u knjizici koja je uz kombajn dosla sta se i na koliko RADNIH sati maze. Ako vam vrsalica danas tuce 10 sati, onda u redu svaki dan mazati, mada se vecina kombajna maze na 20 radnih sati ako se dobro sjecam.

Pred sezonu podmazem apsolutno sve od pocetka do kraja. kasnije svaki drugi-treci dan (ovisi od kolicine posla) podmazujem osovinu prijemnog, odbojnog bitera i bubnja, glavcine na varijatoru bubnja, gornju i donju osovinu uvlacnog grla, glavcine varijatora voznje, i SVAKI dan cigancicu, skoljke na kosi i lezaj kod ruke cigancice.

Sezona rada kombajna u zetvi strnih zitarica mi traje nekih 10-ak dana i do soje mir. U zetvi soje (10-ak jutara vrsim dva-tri dana) mazem cjeli kombajn samo jednom i pred garaziranje sve preletim i malo ukljucim vrsalicu na 10-20 sekundi i otpustim remen na varijatoru bubnja...

Svaki dan da ga mazem, unistio bi zastite na lezajevima, prasina bi u njih ulazila i onda nisam napravio nista. To sam prve godine napraviocima sam doterao kombajn, terao mast u svaki lezaj dok nije probila napolje, i tako svaki dan, zastite s lezajeva poispadale i poderale se. To nije posao. Ovako druknem svaki drugi treci dan dvaput mazalicom u lezajeve i to je to. Samo na kliznim lezajevima (cigancica) teram mast dok ne procuri napolje.

cira92
07-02-14, 21:50
Kjalu vadim isto ko spasoje zavarim na nju metal u obliku slova T i udri cekicem.... Jer mislite na letve i igle na vitlu??? ^-^

FansteBG
07-02-14, 22:01
Sta nije jasno .Kako bi digao polog sa sipkom da nema iglica. Koliko bi lomio vlati stablo da pustis sipku dublje. Ovako ako je uspravna podesis da hvata 15-ak cm. i to je to .Igle se onako lagano provlace.
Ta mi jedilema slicna onom pitanju, Sta ce vozilu kocnice kad svejedo jednom mora stati.
Spomenuo sam br. pod zato sto on ondgovara po sirini i debljini samo skines ono rebro (ispupcenje \) a ono supljo okrenes prema sipki.

Ma mnogo ja znam kako, polog sam video u jednom cosku letos na njivi i na slikama, nisam ni razmisljao o tome, imam masu stvari da naucim. Ovo za lom stabla sam skontao, pustim ga samo da kaci vrh vlata, mada na 780 se vitlo tesko steluje po visini, nema komandu za to, nego kljucem zatezes federe na krajevima hedera... da ne gusimo temu bitno da sam ukapirao da ne ide bez iglica :D pozz

cira92
07-02-14, 22:03
Koliko znam na ZMaja 780 je nemoguce podici vitlo??? Samo napred anzad postoji mogucnost i to mozes dok vozis da podesavas...

dracanin
07-02-14, 22:05
Umesto letvi na vitlovima ubaci se jos jedna cev u donjoj zoni igli veze safom kao i letva, vecita svar

MATIJA CASE 5140
07-02-14, 22:06
vi koji imate 142 -ke , dali menjate na uvlačnom grlu lančanike one veče za žito , ili terate u žitu sa ovim manjim što su za kukuruz ?
mislio sam da probam da ostavim te manje , moral obi to bez problema vuč masu nutra , ili se varam?

cira92
07-02-14, 22:06
Umesto letvi na vitlovima ubaci se jos jedna cev u donjoj zoni igli veze safom kao i letva, vecita svar

Upravo sam hteo da predlozim to ali sam prvo pitao dal na to misle.. Lkl{{ Preteko si me kolega.. >:({

spasoje
07-02-14, 22:15
Kaoko vežeš igle za šipke. .Bežat ce .

cira92
07-02-14, 22:18
Zasece se malo sipka... Ja sam gledao kako je jedan odradio to i posle sam se pokajao sto sam ja uradio ponovo te daske!!!

FansteBG
07-02-14, 22:22
Da mislim da moze i tako, jer igle imaju dva kruzica.
@ Ciro, moze na 780 vitlo i po visini da se steluje, ima neke federe kroz koje je provucen dugacak sraf i onda zatezes i popustas i tako pomeras gore dole, samo je neprakticno.

cira92
07-02-14, 22:26
Hvala na informaciji nisam znao da ikako moze da se podigne vitlo na 780.. Naucio sam nesto novo.. >:({

mims
07-02-14, 22:28
vi koji imate 142 -ke , dali menjate na uvlačnom grlu lančanike one veče za žito , ili terate u žitu sa ovim manjim što su za kukuruz ?
mislio sam da probam da ostavim te manje , moral obi to bez problema vuč masu nutra , ili se varam?

Mi smo menjali svaki put.

spasoje
07-02-14, 22:31
Mislim da ste polupali lončiće sa ovim šipkama. Gore nema kruga nego U. Dole ima krug koji ulazi u zarez na letvi i onda se zakači ono, zadnjo stranom .Ako provučeš šipku kroz te rupe na igli ja nisam skonto gde se moze zarezati a da ga drzi .Zakrenit će se i na gornjoj šipci. Nije mi jasno. Slikajte mi to ako imate priliku da i ja preradim .Ovako mi se uvek letve saviju na sredini pošto je heder 3.6 a samo ima na sredini sastav.

cira92
07-02-14, 22:36
Sipka se postavi isto gde je i daska sa unutrasnje strane i zasece se a ne kroz te rupe na iglama... >:({

stizanin
07-02-14, 22:44
Ja ne menjam lancanike i kukuruz vrsem sa onim vecim(zitnim),znam da bi trebalo ali ne vidim neku smetnju i ovako.

dracanin
07-02-14, 22:51
Sutra mi dolazi drugar koi je postavio sipke umesto letvi na vitlovima na 133,detalj bice sutra kako je to odradio.

sinisa1979
07-02-14, 23:24
Bez problema ide i sa malim lančanicima. A s'druge strane ima ljudi koji rade kukuruze sa velikim lančanicima. Ma nije to džabe Zmaj! Lkl{{

Bobo
07-02-14, 23:40
Ivin'te sto se vracam na temu zmaja 780 ali moguce je ite kako podizati i spustati vitlo na njemu. Izbacaj vitla se radi jednom "kurblom" koja se vrti i spregom razno raznih zupcanika izvlaci-uvlaci vitlo prema-od hedera. Podizanje vitla se odigrava jednom polugom koja slici polugi na plugu, isto tako ima dolje segmentnu podjelu. ja se na tu rucku moram cjeli objesiti (150+kg) da joj ponistim spregu koju stvara tezina samog vitla i onda cjelom svojom tezinom ju vucem i podize se vitlo...

Kolega ciji je kombajn, je naspram mene cisti zgoljo al zilav ko sam vrag. On jednom rukom "iz trzaja" podigne vitlo kad mu je potrebno...

Ipak je hidraulika zakon ;)

pujol
08-02-14, 01:19
Da li neko zna gde mogu da nadjem remenicu koja ide na hidraulicnu pumpu za zmaja 133,135,i ako neko zna tacne dimenzije,treba mi hitnooooo...

Bobo
08-02-14, 09:01
To ti majstor napravi... Odneses mu bilo koju remenicu koja ti makar otprilike pase. Izmjeri dimenzije konusa i kajle i to je to. Nikakva velika mudrost.

dracanin
08-02-14, 10:42
Sipka se postavi isto gde je i daska sa unutrasnje strane i zasece se a ne kroz te rupe na iglama... >:({
Samo treba uzeti debelozidnu cev

Glackop
08-02-14, 17:32
Ja sam pre neki dan prodao pumpu/30.e/ a remenicu mu dao gratis,ona je malo tanjirasta plus konus koji svaki metalostrugar ne ume da uradi,tako da ne preporucujem pravljenje jer u svakom slucaju cak i nova ce izaci jeftinije.Super ste mi dali ideju sa cevi umesto drvenih letvi jer su meni natruleli oni metalni limovi i bas sam se razmisljao da li da ih kupujem i gde da ih nadem ali sad cu sigurno primeniti navedeno resenje.

Bobo
08-02-14, 17:55
Kakve vi to onda majstore imate kod vas?!? Ovdje svakom majstoru samo izmjeris obujam konusa s gornje strane, obujam konusa s donje strane te duljinu istog, izracuna "pad" konusa i naprave sta god treba... Remenica moze biti bilo kakva, napravi se konusni dio koji pase na pumpu i u stroju se ucentrira i zavari za neku odgovarajucu remenicu tako da remen ide u centar da ga ne zvace.

Remenica mora biti na svakom cosku takvih, ne mogu vjerovati da je to trazena roba...

pujol
08-02-14, 17:57
Ja sam pre neki dan prodao pumpu/30.e/ a remenicu mu dao gratis,ona je malo tanjirasta plus konus koji svaki metalostrugar ne ume da uradi,tako da ne preporucujem pravljenje jer u svakom slucaju cak i nova ce izaci jeftinije.Super ste mi dali ideju sa cevi umesto drvenih letvi jer su meni natruleli oni metalni limovi i bas sam se razmisljao da li da ih kupujem i gde da ih nadem ali sad cu sigurno primeniti navedeno resenje.
Puuuu da sam znao komsija,ne mogu nikako da nadjem,prosle godine sam skinuo od komsijinog kombajna jer mi je trebala za moj berac,a ja sam berac prodao,a komsija sad oce da proda i njegov kombajn i zvao me pre neki dan da mu donesem.Ubio se trazeci ne mogu da nadjem.

Glackop
08-02-14, 18:15
http://www.dodaj.rs/t/1o/pL/30WJmUsf/mala60132.jpg (http://www.dodaj.rs/?1o/pL/30WJmUsf/mala60132.jpg)Evo ova na primer kosta oko 1200-1500.din,i hteo sam da kazem da li se onda isplati praviti za te pare?Razumem u krajnjem slucaju samo ako ne moze nigde da se nadje,inace ovako ne.Naravno da ima majstora koji znaju da izracunaju koliki je konus ako mu date prednju i zadnju meru rupe ali taj majstor ovu na slici nece da ti radi za te pare.

sinisa1979
08-02-14, 19:19
Da li neko zna gde mogu da nadjem remenicu koja ide na hidraulicnu pumpu za zmaja 133,135,i ako neko zna tacne dimenzije,treba mi hitnooooo...

Pokušaj ovaj broj nazvati,čovek ima delove za 133. 0600785680 Nisam zapisao kako se zove,znam samo da je od Belu Palanku.

- - - - - - - - - -

Glackop svi strugari znaju napraviti konus,to se uči u školi,ali niko neće jer ih mrzi.

Vojkanvrelo
09-02-14, 10:10
Jesi zvao Mrkija iz sela Trupale kod Nisa?

pujol
09-02-14, 13:48
posalji mi broj na pp

draza89
09-02-14, 18:29
Zna li neko koliko kostaju "slajgazi" ili "turpije" na bubnju? nadam se da znate o cemu govorim..
Mi na nasim 133cama skoro sve drzimo fabricki, nista ne preradjujemo i nemamo nikakvih problema..
Podmazivanje svaki dan, sve lezajeve!!!
Sto se tice osovine i lezajeva prijemnog bitera.. jednom nam je otisao lezaj prijemnog bitera, i to tacno prije 6 sezona. zamjenili smo osovinu, lezaj, puske na remenici i od tada nikakvih problema nismo imali. i opet kazem a znam da se vas dosta slaze samnom "Ko maze, taj i vozi!" podmazivanej svaki dan.
ps: moj kombajn pozanje oko 800 duluma u sezoni i ne radimo kukuruz..
Fiksiranje obrtaja bubnja mi se ne svidja jer je nekada potrebno promjeniti broj obrtaja, zavisno od vrste i zrelosti zita koje zanjemo..

- - - - - - - - - -

I jos da dodam, mislim moje misljene.. Ako je sve uredno i "u pravcu" i lezajevi a i osovine mogu dugo da traju, uz redovno podmazivanje naravno.. pozdrav

cira92
09-02-14, 18:44
I ja podmazujem svaki dan ali samo Mazalice koje su glavne... Ne mazem svaki dan nesto sto nema potrebe...

mirko68
09-02-14, 18:52
Nije dobro bas puno masti. Ja sam jedno vreme svaki dan podmazivao kombajn i imao sam probleme sa lezajevima, sad kako sam razredio na svaki drugi pa ponekad i treci dan ali to je retko na treci dan, nemam problema vise. Video sam na internetu da 143-ke imaju neke bele, crvene i crne tacke za podmazivanje. Kod svake mazalice stoji ta jedna tacka. Bele tacke se podmazuju na 10 radnih casova, crvene na 50, a crne na 250 radnih casova.

Matic
09-02-14, 18:59
Svakodnevnim podmazivanjem možete da dobijete kontra efekat.

Glackop
09-02-14, 19:10
Svakodnevnim podmazivanjem možete da dobijete kontra efekat.
Upravo tako!Evo jedan banalan primer,sigurno svako od vas ima bar jedan elektro motor na nekoj masini,razmislite kada ste menjali i dali uopste nekad podmazivali te lezajeve?Pa sto ne crknu...hoce naravno ali kada mu zaista dodje vreme,a to sto neki otvaraju zatvoren ZZ ili 2RS lezaj i dodatno pune mascu jer misle da fabrika skrtari time skrate vek lezaja za najmanje duplo.

CVEJA Po
09-02-14, 19:43
Da li neko zna dimenzije propelera na Zmaju 142?

Glackop
09-02-14, 19:49
Ako si mislio na ventilator hladnjaka on je 455mm.

CVEJA Po
09-02-14, 19:56
Ako si mislio na ventilator hladnjaka on je 455mm.
Na to sam mislio.Znaci spolja 45 cm,a unutrasnja rupa?I koliko je razmak izmedju srafova dijagonalno da li znas??

Glackop
09-02-14, 20:08
Sredisna rupa je 40mm,a osovinski dijagonalni razmak medju srafove 65mm.

CVEJA Po
09-02-14, 20:52
Sredisna rupa je 40mm,a osovinski dijagonalni razmak medju srafove 65mm.
Hvala puno Glackop.>:({

grunt
09-02-14, 22:04
Stvar je u kvalitetu masti!!!Jebes propise nista dok mazalica ne probije,na prijemnom biteru mazanje na svakih 5rh pa i kad crne lezaj nek ima masti u njemu (od nje sigurno nije stradao)manite me tih propisa iz knjiga praksa je majka meni su uvek stradali SUVI lezajevi.......................................... ..

sinisa1979
09-02-14, 22:13
A ko kaže da je ta tvrdnja bazirana samo na praksi? Evo jedan moj primer.... Pre jedno dve godine sam menjao čoveku ležaj na kombajnu a da nije znao za njega od kako je kombajn izašao iz fabrike. 14 godina je domaći ležaj trajao da nije video ni M od masti a kombajn nije uopšte malo radio.

spasoje
09-02-14, 22:33
Ajd neka nako nepodmaze lezaj koji nosi komplet osovinu iz motora sa remenicom za kais i diskovima varijatora na 132..To je onaj sto ima mazalicu na cevcici pokraj anlasera.Moze samo izazv ati pozar kad se lezaj osusi i kuglice zakuju ,dok se on snadje planut ce pleva koje tu uvek ima .Zasto su ljudi predvideli da se na cekicaru na e. motoru nemazu a na bubnju kombajna mazu valda znaju oni koji su ga i napravili a ne mi koji ga koristimo.Poredjenje nije umesno. Ni na ventilatoru na kompjuteru se nemazu ,jaka stvar.
Nije bitno dali se maze ili ne. Jedno i jedino je bitno da u njemu ima masla. A kako cete vi to obezbediti nije vazno .Ako vi verujete da vas ZZ moze drzati mast 15 god nemojte mazati .Ali ako ostane suv malo mu je ostalo od zivota.

steva44
09-02-14, 22:39
Sad je kupovina lezaja cista sreca sve sami falsifikati,meni kineski trajo 5 puta duze od nemackog,a mozda su i nemci stavili ,orginal kineza,,

grunt
09-02-14, 23:12
Ma serem se na inzinjera i tehnologiju ko je izmislio zatvoren lezaj koji se ne podmazuje,necu da mi traje 15 god ocu da ga mazem nije mi tesko.Cak sam na kompjiteru skinuo kuler povadio gumice i stavio masti komp radi ne cije se:lol:

cira92
09-02-14, 23:26
Ma serem se na inzinjera i tehnologiju ko je izmislio zatvoren lezaj koji se ne podmazuje,necu da mi traje 15 god ocu da ga mazem nije mi tesko.Cak sam na kompjiteru skinuo kuler povadio gumice i stavio masti komp radi ne cije se:lol:

To za kuler na napajanju je zakon... Lkl{{ Samo jedna mazalica da se ugradi i tu i nema vise brujanja!!! :lol:

Glackop
09-02-14, 23:37
TRENJE...je kljucni faktor koji mast stvara ako se naliva u nepropisnim dozama,e sad konstruktor nije naveo kolicinu vec samo vremenske intervale,pa je ostalo mesta za rasprave u nedogled.Sta se desava sa previse masti...kuglice su zarobljenje mascu pa povremeno prestaju sa kotrljanjem te pocnu povremeno kliziti pogotovu ako je lezaj rasterecen,sto automatski dovodi do povecane temperature i skracivanja veka trajanja lezaja.Ovo se otprilike moze opisati primerom {zasto se ne moze trcati po vodi}

MONTOYA
10-02-14, 07:43
Ja jedino svakodnevno mažem aksijalne ležajeve na varijatoru bubnja,naravno kad radi kombajn ceo dan

draza89
11-02-14, 20:14
Kvalitet je presudna u svemu naravno... Bas zbog toga podmazujem svaki dan, a mast jednostavno iscuri, kad pocnem pumpati mazalicom, jednostavno se osjeca kao da je lezaj prazan.. znam da bi bilo dobro podmazati sa nekom masti za vece temperature ( litijumskom ili koja vec) al skupo je to.. Zato mazem svaki dan sa ovom masti koja mi je dostupna i mislim da je to ispravno...

Druškan
11-02-14, 20:35
Ljudi,nemojmo se zavaravati da lezaj moze da crkne "preteranim" podmazivanjem. Moze,ako se maze svakog dana ne kvalitetnom mascu,koja vise stete pravi nego koristi,jer je toliko gusta(kao puter) i vece trenje pravi nego sto podmazuje(primer ona najjeftinija sto se moze naci po najlonu). Redovnim podmazivanjem mascu kao sto je LPD ili neka koja su bolja,ujedno i skuplja,ne moze doci do crkavanja,jedino da negde udje prasina(sto kod Zmaja i nije toliki problem),ili kada su u pitanju lezajevi male "poljoprivrede". Mada danas je problem i kvalitetne lezajeve naci,svasta uvaljuju....

cira92
11-02-14, 21:05
Ja koristim SAMO tovatnu mast FOR 2!!!!!!!!! Dobra je sto se tice cene i kavaliteta....

Bobo
11-02-14, 21:08
Svi su od jednom pametniji od inzenjera koji su te lezajeve i konstruirali... Kad ste vec toliko pametniji od njih, sto ne izmislite onda neki bolji stroj???

Nagledao sam se prerada i dorada za cjeli zivot a nemam ni 30 godina...

Netko je vec napisao, svaki drugi dan maze ombajn i smanjili se kvarovi osjetno. KO ne vjeruje, neka proba neki lako promjenjiv lezaj mazati svaki treci dan i ne vise nego rucnom mazalicom dva puta druknuti mast u njega. Cim procuri, to ne da je puno, nego je PREVISE. Mast kad probije napolje, ostecuje se gumena zastita, koja na kraju zna i pasti s lezaja, prasina ulazi u lezaj i dovidjenja.

Imam samo pozitivna iskustva sa smanjenim podmazivanjem a koristim naj jeftiniju mogucu tursku mast kojoj ni ne znam ime. U pol zime se skori da ju jedva mazalicom isterujem al zato po ljetu na kombajnu ne moze biti bolja.

spasoje je spomenuo lezaj na spojnickoj osovini. Kako mi se cini da sam ja PRVI koji je na mom sadasnjem kombajnu tu mazalicu i podmazao, posto je bila ofarbana kad sam ju nasao. Izvukao sam ju bakrenim crijevom na pristupacnije mjesto i podmazujem SAMO na pocetku sezone taj lezaj, kao i mazalice na pedali kocnice, ruckama za stelanje korpe, i na ruckama mjenjaca.

Neiskusan sam bio kad sam kombajn kupio pa svaki dan podmazivao sve kao manijak pa i mazalice na mjenjacu sve dok nisam podmazao lamelu. Ko mi kaze da maze SVE mazalice svaki dan na malom zmaju ja mu u oci kazem da laze posto znam da sezonu nece izdurati do kraja s lamelom. ;)

Takodjer lezajeve na slamotresima drvene mazem samo pred sezonu strnih zitarica i pred sezonu soje. Kolega koji je kupio zmaja 780 iz 1963.g. uopce nema mazalice na slamotresima i nema ni malo lufta na njima dok sam ja moje lezajeve mjenjao cim sam ga kupio i vec se pomalo klimuckaju iako sam ih natopljavao u ulje cjelu zimu i podmazujem ih mascu...

Ne znam zasto se prema domacim, da ne kazem "istocnim" strojevima ljudi tako ponasaju... NITKO ziv ne cita upute koje su dobili uz neki stroj a te iste upute za koriscenje i odrzavanje je napisao onaj covjek koji je bio dovoljno pametan da taj stroj izmisli, konstruira i pusti ga u pogon... NE, nasi ljudi su pametniji jer imaju "zivotnu skolu" a "inzenjeri sjede, piju kavu i samo nesto tamo crtaju a da kombajna zapravo nisu ni vidjeli u zivo... otkud da oni znaju kako se takav stroj odrzava?!?"

Dok god takvo razmisljanje postoji, necma napretka...

Pokusat cu u ormaru iskopati knjigu od zmaja 132RM sa shemom i intervalom podmazivanja pa gledajte i ucite od pametnijih ljudi...

cira92
11-02-14, 21:12
Slazem se sa Bobom zasto amzati svaki dan sve mazalice.... Nema potrebe za tim,ni ja to ne radim,ali svaki dan na Claas-u mazem lezajeve bubnja (obavezno) i na Zmaju lezajeve prijemnog bitera i isto bubnja kao i oko hedera pored kose i toh pokretnih elemenata...

Ne mazzem svaki dan sta ti sad znam tamo one mazalice koje sluze da prolkiza ako zaglavi spirala (znate na sta mislim) ili oko menjaca...

Matic
11-02-14, 21:25
O podmazivanju se raspravljalo x puta u ovoj temi.Ima članova koji su preteranim podmazivanjem sebi učinili medveđu uslugu.

Druškan
11-02-14, 21:29
Svoje misljenje sam izneo,mozete ga zaobici u sirokom luku, kao i svako naredno.
Ne pricam konkretno o tom zmaju,nego uopsteno o lezajevima.
Ne mazem ni ja,ali cisto da ce lezaj crci ako uvek ima masti,mi je malo apsurdno,ali da "ne pametujem" dalje.
Drveni lezajevi ni nemaju potrebu za podmazivanjem,mozda jednom pred sezonu.
Toliko o inzenjereima kad se zmaj proizvodio 30god.bez ikakvog usavrsavanja! Kao i ostala nasa industrija,protiv koje nemam nista,cak sta vise je i cenim kakva je pre i bila,i koji je kvalitet postojao,samo steta sto je nisu poboljsali....
Toliko od mene.

Korisnik1787
11-02-14, 21:48
Prvo treba malo da prostudirate nauku o trenju (Tribologiju) pa onda možete da iznosite ovakva pogrešna mišljenja.
Nije kriv ni Zmaj ni IMT ni IMR pošto sam te firme posećivao za vreme studija i oni su stalno tražili od fakulteta da im iznadje unapredjenja, ali je uvek kočnica bila država koja nije dozvolila povećanje cene kombajna i traktora.Tako da nisu krivi inženjeri ni tehničari pa ni majstori tih fabrika nego DRŽAVA. Pogledajte tabelu podmazivanja i koje se mazive masti preporučuju za podmazivanje, a ne da svako navodi kako koristi neku i ta je zakon.Znači kod nas je kao i na ovom forumu sramota nešto pročitati, a u to sam se mnogo puta uverio.

Manjevic
11-02-14, 21:49
Evo povoljnog kombajna ako nekom treba.http://www.polovniautomobili.com/oglas4397840/zmaj_142/

Bobo
11-02-14, 21:50
Nakon ovako dugackog posta koji sam napisao moram dopisati i ovo...

Prica moj nekadasnjeg profesora "uporaba i odrzavanje poljoprivredne mahanizacije" koji je tad radio gao sef odrzavanje na jednom ovecem kombinatu...

Na jednom od mnogobrojnih kombinata u HR koji su u poslijeratno doba dobivali donacije iz Amerike u vidu traktora, tanjuraca, plugova i razno razne mehanizacije...

Dosao amer da pusti strojeve u rad i da pokaze kako se odrzavaju i sta ti ja znam sta sve ne. I poceo podmazivati tanjuracu i u svaku mazalicu drukne dva-tri puta i ide dalje... Pocelo komesanje medju "rajom" koja je to u nevjerici gledala i odmah su krenuli komentari kako ovaj nikad nije vidio stroja, da "sta on zna", "sparan i skrt, pa mu zao i masti..." i takve slicne dosjetke.

Vucne tanjurace su obavezno morali podizati u okretanju pa su se opet ljudi poceli cuditi "kako ovaj nista ne zna"...

Nakon nekog vremena su se poceli kvariti traktori, crkavati mjenjaci, potrosnja visoka i naravno pocele price kako su Amerikanci poslali robu s greskom...

E, dosao poslije izvjesnog vremena amerikanac da vidi u cemu je problem a nije znao sta je, u sustini, "balkanac" koji radi za malu placu i kad mu se ne radi da on namjerno potrga stroj.

Ujutro kad su kretali u rad s traktorima, svi samo po gasu, nit se ulje gledalo, nit se cekalo da se pritisak ulja podigne, da li ima pritiska ulja u mjenjacu ili nema, ma boze sacuvaj. Poceo ih je ispitivati kakva je "po knjizi" procedura za pocetak rada s traktorom i nitko ziv od sofera nije znao posto niti jedan od njih nije procitao uputstva za taj traktor, nisu znali za sto sluzi pola tipki u traktoru, proklinjali su "struju" dan i noc...

Od onda se amerikanac vise na kombinatu nije pojavljivao posto je saznao sto znaci "balkanac" te da nema pametnije rase na svijetu.

Ne znam kako je kod vas bilo po srbiji ali kod nas je to bilo za plakanje, bar po prici koju mi je pricao profesor...

Takodjer nevezano za odrzavanje, jednom prilikom kad se guma na vucnoj tanjuraci probusila nitko od ljudi na kombinatu nije znao da postoji tubeless guma pa su se opet psrdali sa stedljivim amerikancima i u sve tockove su stavljali unutarnje gume, iako nisu bili ispusteni. Glavno da amerikanac nista ne zna a uvijek su bili 3 koraka ispred europe i 30 koraka ispred balkana...

Izvinjavam se na jos jednom odugackom komentaru. Molio bih neka moderatori ostave dok ljudi ne procitaju pa neka obrisu kasnije...

pocerina
11-02-14, 22:46
Evo povoljnog kombajna ako nekom treba.http://www.polovniautomobili.com/oglas4397840/zmaj_142/
Pise da je iz mog sela, ali mi nepoznata garaza i kombajn...

ichbinmilan
12-02-14, 00:28
pocerina, a možda je Mačvanski Metković Lkl{{

zektor
12-02-14, 19:34
Jos levator i bunker da mu napravim i krecem u vrsidbu Lkl{{

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=6860&d=1392229862

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=6859&d=1392229859

mirko68
12-02-14, 20:50
Bobo, evo jos jedan primer da nemora da znaci svakodnevno podmazivanje. Lezajevi na dobu i biteru. To se menja jednom u 10-15 godina, a nepoodmazuju se ni jednom. Ja na svim 11206 imam mazalice i stavljam kvalitetne lezajeve i dok sam ih podmazivao svakodnevno imao sam problema, sad na svaki drugi dan podmazem ko sat radi.

MONTOYA
12-02-14, 21:33
kako mažeš 11206 koji nema šolju preko

pocerina
12-02-14, 22:30
pocerina, a možda je Mačvanski Metković Lkl{{

U pravu si, ja skroz zaboravio za Macvanski Metkovic,,,

milosica
14-02-14, 23:24
Vidi ovde
https://app.box.com/shared/i0ip5c4zmy
Ima i ovde nešto
http://poljoinfo.com/showthread.php?120-ZMAJ-kombajni/page60
http://poljoinfo.com/downloads.php?do=file&id=53
A nek se i ovo nadje pri ruci
https://app.box.com/shared/bnydg5xmy0
pogledajte ove linkove na jednom je prirucnik za kombajnere pa ce te videti koliko ste upravu ili ne mislim da je prvi link

mirko68
15-02-14, 17:54
Tu nisam nista, tu cu ove godine nesto da osmislim, ali svuda gde god ima solja tu je ubuseno i podmazuje je lezaj.

Glackop
18-02-14, 01:16
Kada sam kupio 142 nisam dobio skupljac kamena jer je poslednje radio kukuruz/kako tada bas nista nisam znao mogli su i pod bubanj da mi ne daju/,jel ima to negde da se kupi,i moze li u psenicu bez njega ako ga ne nadjem?

Kris80
18-02-14, 01:27
Može bez skupljača kamena i kukuruz i pšenicu da radi.Samo ćeš sve prosuti na zemlju.Lkl{{

Glackop
18-02-14, 01:32
Kako i zasto?I jel on ide na ove dve rupice sto se u polukrugu ocrtao trag na bocnoj stranici ispred bubnja?

Kris80
18-02-14, 01:36
Kad si ti uzeo kombajn?Jesi radio snjim?Kako misliš da radiš bez skupljača kamena? Masa će ti sve poispadati sa kraja grla još pre bubnja ako nemaš skupljač kamena.>:({

Glackop
18-02-14, 01:48
http://www.dodaj.rs/t/G/CM/2sg0Ocrl/img1125.jpg (http://www.dodaj.rs/?G/CM/2sg0Ocrl/img1125.jpg)Kako i zasto...i jel on ide bocno na ove dve rupice sto se vide ispred bubnja?Uzeo sam ga sad pre novu godinu,tako da nisam radio.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/p/is/4octURVT/img1127.jpg (http://www.dodaj.rs/?p/is/4octURVT/img1127.jpg)Na ovoj slici ova gumena zavesa kada se usrafi na grlo kako ce od nje uspeti bio sta da poispada,tj gde ce da ispada,ne znam da li mislimo na isto?

Kris80
18-02-14, 02:00
Skupljač kamena ti se šrafi za korpu (podbubanj),a ti si napisao da to nemaš.:lol:Na ova dva šrafa i sa jedne i sa druge strane ide ti vinkla koja je savijena u polukrug kako ti se i ocrtava na šasiji iznutra.Funkcija im je da ne dozvoljava ulazak mase između šasije i doba.>:({

Glackop
18-02-14, 02:21
http://www.dodaj.rs/t/y/q9/2pP5XTxm/img1129.jpg (http://www.dodaj.rs/?y/q9/2pP5XTxm/img1129.jpg)Ja sam uz korpu dobio samo ovaj lim sa gumom koji ide sa zadnje strane korpe tj prema slamotresima,sto znaci da mi ipak fali taj skupljac?,a te vinkle to mogu i sam da napravim kad sad vec znam cemu sluze hvala.

sinisa1979
18-02-14, 08:56
Funkcija im je da ne dozvoljava ulazak mase između šasije i doba.>:({
Šasije i doba ili šasije i podbubnja-korpe?

Matic
18-02-14, 09:07
Zašto bi se mučio i sam ga pravio kada ih ima kako novih tako i polovnih.

Vojkanvrelo
18-02-14, 10:36
http://www.dodaj.rs/t/G/CM/2sg0Ocrl/img1125.jpg (http://www.dodaj.rs/?G/CM/2sg0Ocrl/img1125.jpg)Kako i zasto...i jel on ide bocno na ove dve rupice sto se vide ispred bubnja?Uzeo sam ga sad pre novu godinu,tako da nisam radio.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/p/is/4octURVT/img1127.jpg (http://www.dodaj.rs/?p/is/4octURVT/img1127.jpg)Na ovoj slici ova gumena zavesa kada se usrafi na grlo kako ce od nje uspeti bio sta da poispada,tj gde ce da ispada,ne znam da li mislimo na isto?
Sudeci samo po ovim slikama imaces ti dosta posla.Oko kombajna u celosti.

Kris80
18-02-14, 13:41
Šasije i doba ili šasije i podbubnja-korpe?Kako sam i napisao između šasije i doba.Podbubanj(korpa) ide u nastavak toj vinkli kako se i vidi na slikama.

KAMENI
18-02-14, 13:56
http://www.dodaj.rs/t/y/q9/2pP5XTxm/img1129.jpg (http://www.dodaj.rs/?y/q9/2pP5XTxm/img1129.jpg)Ja sam uz korpu dobio samo ovaj lim sa gumom koji ide sa zadnje strane korpe tj prema slamotresima,sto znaci da mi ipak fali taj skupljac?,a te vinkle to mogu i sam da napravim kad sad vec znam cemu sluze hvala.

Na taj zaštitni lim ide još i češljasti nastavak. Te vinkle kod mene nema, tačnije nema čak ni rupa.

Krajisnik
18-02-14, 16:25
Jedno pitanje u vezi univerzala.Kako vam se cini ovaj oglas zvao sam coveka kaze da je kombaj u odlicnom stanju.Prijatan covek,mislim da je korektan i da ne laze.Prekosutra krecem da kupim ombaj pa sada poludeh od zvanja-da je solidan i da nije skup.Znaci on kaze heder 3.8 ne trosi ulje sredjen limarisjki do svake tacke sve izmenjano i garantje za ovaj kombaj.Kaze da pali kao mina na akumulator od rakovice 74 ampera.Ne dimi kao neki,radi tiho.Moze za 2900 evra sta vi mislite cenjeni sude
http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/1443614_Zmaj_univerzal_1979_god

Tomo VS
18-02-14, 16:34
Jedno pitanje u vezi univerzala.Kako vam se cini ovaj oglas zvao sam coveka kaze da je kombaj u odlicnom stanju.Prijatan covek,mislim da je korektan i da ne laze.Prekosutra krecem da kupim ombaj pa sada poludeh od zvanja-da je solidan i da nije skup.Znaci on kaze heder 3.8 ne trosi ulje sredjen limarisjki do svake tacke sve izmenjano i garantje za ovaj kombaj.Kaze da pali kao mina na akumulator od rakovice 74 ampera.Ne dimi kao neki,radi tiho.Moze za 2900 evra sta vi mislite cenjeni sude
http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/1443614_Zmaj_univerzal_1979_god
Neizgleda lose ovako na slici i cena je po meni OK!

kristal
18-02-14, 16:40
Posto i ja imam Univerzala motor Perkins 105ks, mislim da ako je sve kako covek kaze treba kupiti, sa hederom od 3,8m nemos ga poderati sluzice jos ko zna koliko godina.Treba obratiti paznju na menjac slabiji je od 142

sinisa1979
18-02-14, 17:48
Podbubanj(korpa) ide u nastavak toj vinkli kako se i vidi na slikama.

http://www.youtube.com/watch?v=56nQAkfR8E8

Kris80
18-02-14, 18:11
Umesto ovog inserta mogao si da napišeš nešto...>:({

sinisa1979
18-02-14, 20:38
Pa mogao sam,al nisam.... Aj evo sad ću.
Na tvoju rečenicu: Funkcija im je da ne dozvoljava ulazak mase između šasije i doba.
Ja sam te pitao : Šasije i doba ili šasije i podbubnja-korpe?
Ti odgovaraš : Kako sam i napisao između šasije i doba. Podbubanj(korpa) ide u nastavak toj vinkli kako se i vidi na slikama.
Ovo boldovano...... Da je neka druga kosilica u pitanju pa ajd,ok. Ali Dragon.....

Glackop
18-02-14, 23:03
Nasao sam novi sakupljac za 45.e,a poklopac naknadno 8.e,sutra narucujem ali bih zato da pitam dali mi treba i polopac jer ne znam kako to uzivo izgleda pa se razmisljam ako se to poklopi cemu onda svrha?Mozda su vam ova kao i prethodna pitanja smesna ali tek se upoznajem sa kombajnom pa ne zamerite na neko mozda i glupo pitanje,a inace nisam se mozda presttavio u temi za to sto cu iskoristiti ovde:bavim se duzi niz godina proizvodnjom masina za preradu drveta/Brente,banseke i ostrilice za tracne testere.../,znaci od nule pa do zavrsetka tj farbanja,sto ukljucuje...metalostrugar,glodac,varioc gasni,Co2,i argon,izrada projektovanje i postavljanje hidraulicnih instalacija,kao i elektronike od A do S.Evo i jedan klip da se vidi.http://www.youtube.com/watch?v=3H1Cbrr-h_Y

zektor
19-02-14, 21:28
Zna li neko mozda ovaj kombajn? Zavrsio je kod preprodavca pa reko da nije neko od clanova prodao. http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/1502236_Zmaj_191-moze-zamena_1991_god

matkoviczoran1
20-02-14, 19:39
Ovo je prva godina sa roto seckom, ja zadovoljan.View My Video (http://tinypic.com/r/5xpqv5/8)

Sava Bata
20-02-14, 22:21
matkoviczoran1 (http://poljoinfo.com/member.php?2193-matkoviczoran1) jer moze broj tel. na pp u toku smo kupovine adaptera,nikad nismo vrli pa da cujem malo iskustva

Rasa91
22-02-14, 15:00
kako da odradim kocnice na 142? par puta smo vec namestali one njene i nisu bas nesto. znam da su neki odradili sa diskovima od auta na poluosovini. ako imate neki predlog, da cujem.

MONTOYA
22-02-14, 15:11
Ja sam nešto razmišljao...
moguće je da 142 nema jaku kočnicu zbog nemogućstva da se ostvari dovoljan pritisak u radnom kočionom cilindru jer je i glavni cilindar istog prečnika...
Da su kočione lamele većeg prečnika moguće je da bi on kočio dobro i sa ovim cilindrima al tu se ne može ništa menjati...
Sa glavnim cilindrom manjeg prečnika npr. 22mm a dovoljnom zapreminom mislim da bi imali bolje kočenje
Naravno ovo je samo moja pretpostavka,nisam još isprobao jer su mi glavni cilindri još dobri al kad budu za menjanje pokušaću da ubacim od zetora 22,2mm ...

dragan.kovacev
22-02-14, 18:45
kako da odradim kocnice na 142? par puta smo vec namestali one njene i nisu bas nesto. znam da su neki odradili sa diskovima od auta na poluosovini. ako imate neki predlog, da cujem.
Kupis 2 g.kociona cilindra od zastave 101-jugica =3000din. Napravis nosac stavis ih jedan pored drugog tako da svakom pedalom bodes po jedan cilindar, a kocis sa obe pedale istovremeno, ima da radi kao sunce. Ono dole sve ostavis kako jeste.

Rasa91
22-02-14, 18:52
samo cilindre da prepakujem a da koci na fabricki sistem, ili da ubacim i diskove kao sto sam pitao?

dragan.kovacev
22-02-14, 18:54
Zacepis one duple izlaze sto koce prednje tockove, a cevi povezes tamo gde je jedan izlaz za zadnje tockove auta, tako sa oba cilindra i imas levu i desnu kocnicu.
Ja sam to uradio na 577 sa jednim cilindrom i radi jako lepo, samo sto sam ja zacepio solo izlaz a cevi razveo sa duplog, tako da nemam odvojene kocnice nego istovremeno koci oba tocka.
http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=4574&d=1364816751

- - - - - - - - - -

Ono dole sve ostavis kako jeste.
Dao sam ti odgovor za to, znaci bez diskova.

MONTOYA
22-02-14, 19:00
Zar nije bolje i jednostavnije sa zetorovim cilindrima 1300 din kom.

Rasa91
22-02-14, 19:02
Probacu ovo, bar je najjeftinije ako nista drugo. a trebalo bi dobro da radi.
Zar nije bolje i jednostavnije sa zetorovim cilindrima 1300 din kom. ajde i to da cujem..Lkl{{

dragan.kovacev
22-02-14, 19:35
Zar nije bolje i jednostavnije sa zetorovim cilindrima 1300 din kom.
Mislim da je to za automobile malo bolje napravljeno.
Moze i od ladinog cilindra za kvacilo, on ima samo jedan izlaz. uglavnom tog tipa da se preradi i radice super.

MONTOYA
22-02-14, 21:24
Mislim da najviše ima veze sa prečnikom cilindra

Glackop
22-02-14, 23:43
Nema tu sta da se misli u pravu si,nisam merio ali onako odokativno njemu je odnos tu negde 1/1 a oni sto predlazu da se ugradi sistem od Yuga je prednost visestruka prvo sto je disk veceg obima od njemu postojeceg kocionog diska,drugo i jos bitnije sto je odnos glavnog cilindra u fi negde oko dva puta manji u odnosu na klestima pa je za tih dva puta i potrebna manja sila pritiskanja papuce za isti kocioni efekat.E sad samo ne znam da li njemu i trebaju tako zustre kocnice jer bi se prakticno sa takvom silom pri naglom kocenju mozda heder lepio za tlo.

Matic
22-02-14, 23:47
https://www.youtube.com/watch?v=UG_pvJEAESs

Bobo
23-02-14, 00:19
Nisam do sad znao da je na zmaju odnos precnika glavnog i pomocnog kocionog cilindra 1:1... Zanimljivo su to zamislili. Isto tako kad sam ja ljetos letio kombajnom niz medje visoke metar kad su mi kocnice od jednom "propale" a kombajn na nizbrdici izbacio i brzine. Nisam ni znao da zmaj moze toliko brzo ici UZASAN OSJECAJ i nedaj boze nikome da iskusi sta sam ja iskusio. Nekako se zaustavio u komsijinom vocnjaku, provukao se kroz voce, doterao kombajn kuci, ugasio ga sjeo i pola se sata tresao od soka.

S kocnicama se nije za igrati. kod mene su eto radile ispravno od kako sam kombajn doterao kuci i to je bio prvi put da su u radu propale. Inace preko zime zna nekako doci zrak u sistem i praviti probleme ali to se par dana pred zetvu odzraci i teraj dalje.

Sistemi s diskovima mi se jako svidjaju i da su kod mene neispravne, uradio bih tocno taj sistem i vjerujem da nikad vise ne bi bilo problema s kocnicama.

cira92
23-02-14, 00:34
Bobo pa na malom Zmaju bar nije problem kad propadnu kocnice jer ima i one mehanicke (rucna)... Kod mene u selo retko ko ima kocnice na kombajnima,ja sam i na Claas-a stavio glavne kocione cilindre od ZMaja i koci kao blesav!!! Ipak bolje da imam ja kocnice nego da se zaustavljam pomocu hedera kao neki po selu ovde sto je za mene skroz glupavo....

Krajisnik
23-02-14, 05:24
Kupio kombaj.Izuzetno zadovoljan pazarom.Kombaj je u sasvim korektnom stanju,keder 2mm pravljen nov takoreci.Motor perkins kao sat.kombaj u odlicnom stanju.Prekosutra najkasnije dolazi.Kad ga operem masinom bice slika sa lica mesta.Heder 4.2,reduktor kose,secka za slamu.Gume solidne leva prednja nova.Zadnje dobre ali nejednake a ko zna Krajisnika zna da to nece ostati tako,do sezone bice sredjivanja sitnica.
http://speedy.sh/KnETW/4de3713107fa-800x600.jpg
http://speedy.sh/VNMsw/86fb41908b8b-800x600.jpg
http://speedy.sh/dkHJ4/9161d605467b-800x600.jpg

MONTOYA
23-02-14, 10:11
Bobo i na breni su 1:1 cilindri ali je potrebna manja sila da dejstvuje na kočioni mehanizam

Bobo
23-02-14, 11:10
Eh, brena ima drugacije "radne organe" u kocnicama veceg precnika i to staje u mijestu. Imam u rezervi i ferode za zmaja i za brenu, razlika skoro dupla u velicini a na traktoru su i mokre kocnice sto takodjer doprinosi efikasnosti kocenja i dugotrajnosti istih.

Ciro, kod mene "rucna" koci ali dosta nejednako i koristio sam ju samo kao parkirnu kocnicu a i problem je taj sto kad ju stisnes, zaglavi se, ne mozes ju fino dozirati a kombajn leti 20km/h nizbrdo i odskace preko visokih medja i letis prema vocnjaku. Ja se ne bih usudio naglo nagaziti na rucnu, mislim da bih letio kroz sajbu napolje da uhvati kako treba ili bi se u gorem slucaju jace zakocio jedan tocak nego drugi a to je jos i gore...

dragan dmb
23-02-14, 11:50
Ja sam nešto razmišljao...
moguće je da 142 nema jaku kočnicu zbog nemogućstva da se ostvari dovoljan pritisak u radnom kočionom cilindru jer je i glavni cilindar istog prečnika...
Da su kočione lamele većeg prečnika moguće je da bi on kočio dobro i sa ovim cilindrima al tu se ne može ništa menjati...
Sa glavnim cilindrom manjeg prečnika npr. 22mm a dovoljnom zapreminom mislim da bi imali bolje kočenje
Naravno ovo je samo moja pretpostavka,nisam još isprobao jer su mi glavni cilindri još dobri al kad budu za menjanje pokušaću da ubacim od zetora 22,2mm ...
ja sam stavio sa zetora i radi perfektno vec 6 godina

Korisnik1787
23-02-14, 12:37
Nadam se da se sada vidi!
http://www.dodaj.rs/f/2X/NP/21WQUxiH/4de3713107fa-800x600.jpghttp://www.dodaj.rs/f/12/QT/GYtR7bp/86fb41908b8b-800x600.jpghttp://www.dodaj.rs/f/3V/it/hw5zZwV/9161d605467b-800x600.jpg

MATIJA CASE 5140
24-02-14, 21:50
evo nešto novoga na mom Zmaju..
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00217.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00217.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00216.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00216.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00215.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00215.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00212.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00212.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00209.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00209.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00208.jpg[/URL
[URL=http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00207.jpg.html]http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00207.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00208.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00206.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00206.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00205.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00205.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00204.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00204.jpg.html)
http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00202.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00202.jpg.html)

http://i602.photobucket.com/albums/tt105/matek_5140/NOVO/DSC00200.jpg (http://s602.photobucket.com/user/matek_5140/media/NOVO/DSC00200.jpg.html)

moram zamenit još lamelu , još orginalna gore , al dala je svoje..i ako budem u financijskoj moči da ugradim sečku bude prije žetve...

putin
24-02-14, 22:07
Јеси ојачавао фелге предње..Ако ниси мој предлог је да то урадиш,пошто хоће да пукну и без надоградње кад је пун бункер

MATIJA CASE 5140
24-02-14, 22:16
ojačana je desna felga kad kombajn gledamo sa prednje strane , lijeva nije ...

Glackop
25-02-14, 00:04
Gde ima slika puknute felne da ja to vidim,jer mislim da je nemoguce samo ako nije istrulila sa unutrasnje strane.

sinisa1979
25-02-14, 00:12
Ne misliš dobro. Pucaju pod kukuruznim adapterom. Mada ima tu puuno faktora koji utiču na pucanje,ali dešava se.

cvejka
25-02-14, 00:34
Ne misliš dobro. Pucaju pod kukuruznim adapterom. Mada ima tu puuno faktora koji utiču na pucanje,ali dešava se.
najveci krivac za pucanje felni-sofer!

sinisa1979
25-02-14, 00:52
Nije tačno! Zavisi puno od vozača,ali šofer nije najveći krivac 103%!

Glackop
25-02-14, 01:00
Slucajno znam kako se prave felne,jer su mi deda i otac jos 70 i neke pravili felne za u to vreme ona takozvana gumena kola 15-16 cola a i ja se na njih sa desetak godina ucio variti,tako da otprilike znam koliko je jaka felna,pa zato mislim da je moguce puci samo ako je natrulela preko 50% i uz to kao sto prethodnik rece malo zustrija voznja i eto belaja.

sinisa1979
25-02-14, 02:03
Ne osporavam ničije znanje ni poznavanje materije.... Ali prednje felne na Zmaj kombajnu pucaju iako nisu ni 10% trule.
Evo vam par primera na 142-kama. 143 neću ubrajati jer mislim da tamo pucaju zbog povišice bunkera i godine proizvodnje.
Moji stričevi su kupili novu 142-ku 87-me godine. Kombajn je teškim radom zaradjen i kod njih nema ni ž od žustre vožnje. Kako kombajn tako i ostatak mehanizacije se čuva. Ko me zna i ko ovo čita a zna o kome se radi taj i zna da je to tako kako kažem. Ko ne veruje ne mora. Njima je pukla desna felna,za koju znamo da je pod manjim opterećnjem,a da pri tom kombajn nema ni povišicu bunkera niti je video kukuruzni adapter a kamoli radio s njim. Znači 27godina samo pšenicu radi!
Sledeći primer. Naš kombajn je 84-to i mi smo 4-ti vlasnici što znamo a ko zna koji smo ustvari..... Prethodni vlasnik ga je peglao sa sva tri adaptera,dobro zanemarimo suncokret on je smešno lak,ali se naradio kukuruza i pšenice,mašala! Ni kod nas nije na poštedi godišnje uradi dosta kj ali eno,da kucnem u drvo,nijedna felna nije pukla. A bude tu i lošeg puta i svačega. Da ne kažem mene.... Inače prvu dvojicu vlasnika ne računam jer je moguće da su felne menjane.
Sledeći primer je recimo kombajn mog šogora. Njegov kombajn je došao sa kombinata i 92-go je godište. Na njemu ima jednu žutu felnu i jednu sivu felnu napred. Pošto je 92-go i ima izbačene žmigavce,kockaste farove,drugačiju instr. tablu...... Bla,bla,bla trebalo bi da su mu sve felne sive ali pretpostavljam da su na kombinatu levu felnu zamenili jer je pukla a ovo im je bilo naj lakše da urade. I eno ta leva felna ne puca iako je pod većim opterećnjem a desna je pukla pod suncokretovim hederom dok još kukuruzni nisu ni imali. I nastavila je da puca sve dok nisam pojačao felnu. Kombajn radi malo manje od našeg ili možda jednako,a i vozi se nijansu pažljivije ili možda jednako.
Rezime: najviše zavisi od materijala za felnu,a odmah zatim od stila vožnje-vozača. Naravno utiče i povišica,loši putevi...... Ali vozač 100% nije najveći krivac!

dragan.kovacev
25-02-14, 02:32
Te felne nisu udesene to je 100%, u svakom selu primera koliko hoces, znaci falinka, a ne do vozaca, do njega je naj manje, ebes kombajnu ako treba da ga pregurivas preko rupa.
Ranije kad se pravili rasporedi za 5dana u napred bas su ih terali lagano, zadnji tockovi su vise u vazduh nego na zemlji, tako se tera 142.
Ja nisam video da je na 161 do 191 pukla felna, to su felne vecite!!!

MONTOYA
25-02-14, 07:48
Desna felna trpi veći teret,bunker je na desnoj strani dublji a desni točak većinom ide po lošijem delu puta u odnosu na levi
Siniša je u pravu,pucanje felne u 95% slučajeva nije do vozača

matkoviczoran1
25-02-14, 08:20
Meni je pucala desna felna par puta i ako je bila ojacavana i nisam imao povisucu na bunkeru. Onda sam kupio na otpadu staru felnu i sad je uredu i ako imam povisicu bunkera vec 3 sezone, a felna nije ojacana. Tako da i ja mislim da je do materijala. Inace kombajn je 92 godiste.

sinisa1979
25-02-14, 09:03
Montoya,leva felna je pod većim teretom. Po knjizi za 350kg. Verovatno zbog kištre sa alatom u kabini na levoj strani.....:lol:

MONTOYA
25-02-14, 09:21
Možda prazan kombajn,bez goriva i naravno prazan bunker... Lkl{{

Bobo
25-02-14, 09:37
Cudim se onda kako na malim zmajevima duraju felge i reduktori... SVE je na lijevoj strani i bunker i kabina i platforma za uvrecavanje i rezervoar. Pogon kose na hederu je s lijeve strane... SVE sto moze biti je s lijeve strane kombajna ;) Felge duraju, gume mjenjas svakih 20-30 godina a lijevi reduktor najebe cesto puta u kukuruzu zbog tog povecanog opterecenja. Pogotovo kad je cjev za kipanje izvucena, pa jos i ona zvace kombajn.

Krajisnik
26-02-14, 07:57
Otkazan transport kombaja.Drugi prevoznik angazovan.Dragan the Hej je jedan od neodgovornih prevoznika juce je do navece trebalo da natovari kombaj kod vlasnika i od ujutro nije dostupan.Ceo dan ga zovem ne javlja se i ja sam jednostavno osedeo.Da covek moze da bude toliko govno to je cudo ja bi mu oduzeo kategoriju.On mene laze ja vlasnika on drugara sa telehenderom pa jos ja ispadoh neodgovoran.A najmanje sam kriv.Nego sva sreca sto su vlasnici jako korektni ljudi i razumeju moju situaciju i svaka im cast na dobroti inace neznam sta bih.Jos da sam mu dao kaparu ili ceo iznos unapred a on se ne javlja ja bih ga golim rukama zadavio kad tad.Ako sve bude u redu covek na niskonosecu tovari oko 15 sati danas.Nesmem nista da kazem da ne izbaksuziram:

Glackop
26-02-14, 11:25
Znaci da felne serijski nisu radjene od iste debljine spoljnjeg materijala ili po kvalitetu materijala sto mi je i bilo logicno pa zapoceo ovu diskusiju. E zbog ovakvih primera ja nisam prakticno smeo da kupim kombajn preko oglasa,pa sam se na kraju odlucio za potpun sulud nacin tako da sam ga uzeo na nevidjeno od jednog prevoznika koji ga je upravo dovozio iz HR i kako je jos bio na prikolici samo po slikama mu rekao vozi kod mene uzimam ga takav kakav je,pa sta je tu je,ispao i on veoma smeo i korektan da sme krenuti ka meni na preko 350.km, bez kapare i bilo kakve garancije da cu ga uzeti kada ga budem uzivo video.I naravno ja sam znao da ce tu biti neke stvari koje mi nece reci kao ni svaki prodavac ali ne zalim sto mi obe gume nisu dobre hladnjak pustao na dva mesta fali mi skupljac kamena i cesalj bubnja i jos neke sitnice ali ne zalim kada procitam ovakva i jos gora iskustva drugih.

MONTOYA
26-02-14, 13:17
Od koga si kupio?

cira92
26-02-14, 19:15
I ja sam bio poludeo sa jednim prevoznikom koji me je lagao oko prevoza cele nedelje i nakraju kad smo trebali da podjemo da utovarimo on otkazao!!!! Nisam znao sta da uradim u tom trenutku!!!! Sreca pa pronasao coveka koji je krenuo istog momenta sa nisko nosecom prikolicom....

Krajisnik
26-02-14, 22:16
Ciro ista prica.Evo kombaj je u putu.Samo ja nisam cekao da me neko zavlaci nedelju dana.Ako nije po dogovoru odpadas odmah i idemo dalje

cira92
26-02-14, 22:20
Ciro ista prica.Evo kombaj je u putu.Samo ja nisam cekao da me neko zavlaci nedelju dana.Ako nije po dogovoru odpadas odmah i idemo dalje

Ma ja cam morao da cekam nedelju dana zbog prodavca i za to vreme ovaj prevoznik (culi smo se povremeno) mi stalno gocorio da je spreman da smo da krene i tako.....
Kad me je odbio moj cale je pronasao prevoz u rekordnom vremenu i posao je na put VOZAC a ne zafrkant koji je natovario,osigurao,prevozeo kombajn bez problema!!!!

Secam se da je usput na prikolici osigurao tocak armaturmom jer se otpusta... :lol: KAd sam to cuo (vozio samse sa njim) ja sam poplaveo od straha!!! A on ladan ko spricer samo ponekad baci pogled na taj tocak pozadi na nisko nosecoj prikolici... KAd smo tad stigli zivi i zdravi ........... Lkl{{

sinisa1979
27-02-14, 01:19
Ćirko nije valjda bilo ovako?

https://www.youtube.com/watch?v=ZEeUitEhonQ

Krajisnik
27-02-14, 03:27
Posto znam da ce vlasnik kombja koji sam kupio tj bivsi vlasnik da cita ovaj post posto prati poljoinfo zeleo bih jos jednom ane da mu se zahvalim za strpljenje i sto je uvideo da nisam kriv vec drugi faktor.Svaka cast retko je sresti tako dobre i kulturne ljude danas i ljude koji ce da shvate kada si u problemu.Nadam se posle svega da su zadovoljni sa moje strane potrudio sam se oko prevoza da odmah ispravim gresku gospodina koji je trebao da preveze kombaj zvao sam tj angazovao drugog u pola dvanaest noci i hvala prevoizniku sto je prihvatio posao znam da ce sada svi da kazu da je on to prihvatio za novcanu nadoknadu ali moje zivce niko ne moze da nadoknadi i covek je jednostavno kao i gospodin HEJ mogao da bude nedostupan ili da se ne javi ali nije bilo tako.Sada je pola 4 ujutro kombaj se istovara kad svane.Ako sve bude u redu ako Bog da bice slika i preporuka za saradnju.A sa doticnim gospodinom sto se saradnje tice-Obilazite u sirokom luku (sem ako niste leceni psihopata pa ti treba situacija da vidis kako stojis sa zivcima)

pocerina
27-02-14, 09:29
Krajisnik gde si kupio kombajn ?

Krajisnik
27-02-14, 11:31
Kombaj je kupljen u Jermenovcima.Stigao sinoc ljudi prespavali juros oko 7 poceo istovar.Za dva sata je bio u dvoristu.
http://i61.tinypic.com/158a8sm.jpg
http://i61.tinypic.com/158a8sm.jpg

cira92
27-02-14, 18:33
Sinisa- E bas tako je bilo!!!! "kad se tad nisam slogirao nikad necu"... :lol:

Krajisnik
28-02-14, 17:09
Da li moze i kako na kombaj da se ubaci sat za broj obrtaja varijatora kao sto imaju posto kod mene to nema na univerzalu.Gde se to uopste stavlja tj veze i kako to ide

Bobo
28-02-14, 20:03
Broj obrtaja varijatora?!? O cemu ti kolega pricas?

Ili broj obrtaja bubnja ili broj obrtaja motora. Malo si nesto pomijesao kako mi se cini...

Sloba KG
28-02-14, 20:46
pozdrav svima, novi sam clan foruma a i postao sam vlasnik prosle godine jedne 142. Kupio sam je posle sezone tako da mi je sad ovo prvi put da cu da radim u sezoni c'nim. vozio sam nekoliko puta kod komsije zmaja 135icu...

caco
28-02-14, 22:02
Zanima me dali neko ima uredjaj za suncokret koji se montira na kukuruzni adapter, onaj sa lancanikom i roto nozem ispod koji se montira umesto otkidacke ploce?
Hteo bih da napravim te uredjaje za moj adapter ali nemogu da nadjem nijedan u blizini da `uzmem` mere......

jbrtka
28-02-14, 22:15
imam ja ...

Bobo
28-02-14, 22:17
Sta ti posebno treba? rakete se razvuku koliko god mogu, na jednu stranu privodnog lanca se navare polunozevi od kose i gledas da napravis neki kontranoz radi lakseg odsjecanja stabljike... Nikakva mudrost velika to nije za napraviti. kolega je imao poseban komplet lanaca samo za vrsidbu suncokreta s navarenim nozevima i vrsio je tako dvije godine ali se dosta rasulo. Uzeo je kompletan heder 4.20m s adaptacijom za suncokret i puuuuuno je zadovoljniji sto se ucinka i rasipa tice. veci zahvat a manji rasip.

ddragan
28-02-14, 22:31
Bobo trazi se da stapovi budu istarupirani.Moze da se odradi kukuruzni da ne rasipa ni najmanje.

jbrtka
28-02-14, 22:44
ovaj dodatak se stavlja umesto desne otkidacke ploce,montira se sa 4 srafa ima lancanik na kojem se nalazi noz a na toj ploci je odmah namontiran i kontra noz.ovo se jako brzo montira i i ne trebaju ni drugi privodni lanci ni nikakvi nozevi da se vare na lance.

Bobo
28-02-14, 23:18
ddragan: Ne vidim kakve veze ima tarupiranje stabljika... neces heder u suncokretu pustati do zemlje valjda?!?

Jbrtka: Naj cesce se vidja takav sistem, nabave se 4 lanca navare se nozevi na njih i to tako radi... Prve godine kolega nije rasirio rakete cujem da su cjele glave odskakale od hedera na zemlju i da je tek tu bilo dosta rasipa. kako je krenuo s adaptiranim zitnim hederom, preporodio se u odnosu na kukuruzni. Nije neki velik ulog adaptacija za suncokret a svakako je bolje nego kukuruzni da je ne znam kakav. Ovaj sistem koji opisujes mi e svidja kako je zamisljen, dosta jednostavnije nego ovo sto ja spominjem.

ddragan
28-02-14, 23:25
Ne odseca bas do zemlje ali dosta nisko moze da se uradi da sece.

Sto se tice raketa kod takvog sistema kakav si ti opisao najbolje je skidati rakete dole.Kod nas dosta njih tako rade i meni se vise svidja nego sa uredjajem (siljkovima)za suncokret.
Slika je od clana Amazon.
Na kombajnu je Zmajev adapter prepravljen za suncokret.
http://www.dodaj.rs/f/23/HF/2HPIRtvZ/fotografija0271.jpg

jbrtka
28-02-14, 23:41
covek ima ovaj uredjaj vec 3 godine na njegovom adapteru zmaj i kaze da mnogo manje rastura nego kad je imao samo nozeve navarene na lance.
vec sam jednom pisao da je prvi uredjaj za suncokret napravljen kod nas u zadruzi POKROK 196 i neke...i ima jedna knjiga o tome,ako ima neko dobrovoljac da mu posaljem knjigu,da je skenira i postavi ovde,ima i slika od tog uredjaja a i detaljno je opisano kako su dosli inzinjeri iz klajsona i imali sakrivene kamere pa sve snimali i posle oni napravili uredjaj.

Krajisnik
01-03-14, 03:58
Broj obrtaja varijatora?!? O cemu ti kolega pricas?

Ili broj obrtaja bubnja ili broj obrtaja motora. Malo si nesto pomijesao kako mi se cini...
Upravo to Bobo

Bobo
01-03-14, 07:40
Upravo to Bobo

Koje od ovog dvoje na kraju? vjerujem da mislis na obrtaje bubnja, posto obrtaji motora kad se jednom nastimaju ne diraju se...

Dakle, trebas imati (mislim da je na 142 s lijeve strane) na osovini bubnja poklopac za lezaj s pinjonom i osovina mora imati utor za iglu pinjona. ot pinjona do kabine ide sajla do instrumenta koji pokazuje broj obrtaja bubnja. Satova ima, sajli ima, pinjon je malo teze pronaci, samo je problem da li imas na osovini bubnja utor za iglu pinjona, bez toga je ovo ostalo uzaludno.

Mozes rucnim mjernim uredjajem izmjeriti broj obrtaja bubnja. kosta oko 20€ u amaterskojo verziji, dobijes reflektirajuce naljepnice koju jednu zalijepis na tanjur varijatora bubnja, upalis vrsalicu i stojis pokraj i uredjajem mjeris. kad si vec tamo ubrzas ili usporis po potrebi i to je to

caco
01-03-14, 10:30
ovaj dodatak se stavlja umesto desne otkidacke ploce,montira se sa 4 srafa ima lancanik na kojem se nalazi noz a na toj ploci je odmah namontiran i kontra noz.ovo se jako brzo montira i i ne trebaju ni drugi privodni lanci ni nikakvi nozevi da se vare na lance.

Eeeee upravo o tome pricam.......
I zanima me dali je moguce da se nekako dobiju mere tog uredjaja? Posto mi brat ima cnc masine imam mogucnosti da se to brzo i lako napravi......

MONTOYA
01-03-14, 11:12
Ne odseca bas do zemlje ali dosta nisko moze da se uradi da sece.

Sto se tice raketa kod takvog sistema kakav si ti opisao najbolje je skidati rakete dole.Kod nas dosta njih tako rade i meni se vise svidja nego sa uredjajem (siljkovima)za suncokret.
Slika je od clana Amazon.
Na kombajnu je Zmajev adapter prepravljen za suncokret.
http://www.dodaj.rs/f/23/HF/2HPIRtvZ/fotografija0271.jpg
Dragane,kako ovako nisko seče stabljiku kad adapter ide visoko?

ddragan
01-03-14, 12:46
Spusteni su nozevi nize,pokusacu da slikam ako ikako moze da se pridje do tog adaptera pa da postavim slike,nezgodno malo za objasnjavanje preko poruka.

caco
01-03-14, 13:46
Eeeee upravo o tome pricam.......
I zanima me dali je moguce da se nekako dobiju mere tog uredjaja? Posto mi brat ima cnc masine imam mogucnosti da se to brzo i lako napravi......

Ustvari imam ovde kod kuma takve uredjaje ali su za njegov cappelo adapter, nije problem da se iskopira......I prema slikama koje sam nasao kojekuda na internetu, na oko ovi uredjaji su isti kao oni za zmaja, ali to je samo na oko predpostavljam.
Pa dali mozda neko ima iskvustva sa ugradnjom istih na zmaj-eve adaptere?

JovicBojan
01-03-14, 15:49
gde moze da se kupi taj dodatak,ili se pravi nekom nacrtu.

danger
01-03-14, 16:55
http://i61.tinypic.com/5khgzd.jpg

Bobo
01-03-14, 16:58
ODLICAN sistem!

Svaka cast na ideji, ko god da je smislio...

JovicBojan
01-03-14, 16:58
jer je ovo na zmajevom adapteru

danger
01-03-14, 18:02
jer je ovo na zmajevom adapteru

da zmaj,jedino sto mu prezime nije zemun nego olimak

- - - - - - - - - -

@jovicbojan,majstore procepi malo sanduce za PP da moze da dodje jos koja poruka.......
profiagrar novi sad i kosta oko 350e po redu

- - - - - - - - - -

izgleda ovako.....
http://i60.tinypic.com/34sfdza.jpg

Krajisnik
01-03-14, 18:06
Znaci onaj vreg vuce stabljiku dole a ovo se okrece velikom brzinom i secka je.Jel ta masa koja se isitni nece da uvlace lanci dalje u aparat za komusanje

zaregakovo
01-03-14, 19:36
Nego šta uvlačiće na šempetera sam jednog stavio na svaki drugi privodnik na privodnim lancima još dvoredni berač kuruzovina suva za dest minuta komušaljka puna kuruzovine ajmo kući sve otini i polako da se bere kako mora ništa silu možda ovo negde i pomogne

jbrtka
01-03-14, 20:20
radi se o otsecanju glave suncokreta a ne kukuruza,ovo nema nikakve veze sa beracem a kamoli sempeterom

zaregakovo
01-03-14, 20:29
OK sad tek vidim nisam ispratio početak priče jeste radi se o adapteru već sam pomislio kako se neko setio i napravio kao za doradu na berače pa da se ko ne zaleti da ugradi nisam mislio ništa loše

Sloba KG
01-03-14, 20:39
Ljudi potrebno mi je donje podesavajuce sito za 142, gde mogu da kupim? I sta mi predlazete novo ili polovno? Kombajn sam kupio sa jednim rupicastim i mislim da je fi8 rupa, da ne bih sad kupovao jos jedno za ovas i jecam, kupio bih podesivo sito radi lakseg rukovanja... Hvala unapred.

dragan.kovacev
01-03-14, 21:19
350e po redu!!!? jako BOLESNO!
Takav lancanik ne kosta vise od 20e, lezaj 5e, kontra noz ne znam al naj vise 20e (jbrtka, koliko bi kostao ovakav noz kod Hudjika? jer on ima kvalitetne.) onaj nosac maciji kasalj kao i 3 noza kose 100din kom.

stizanin
01-03-14, 22:09
Stvarno van pameti 350 evra po redu, suncokret se odradi fino adaptacijom zitnog hedera al sto mora prosto kad moze komplikovano. A sto se tarupiranja tice to moze da se uradi na drugi nacin.

Matic
01-03-14, 22:19
Malo ste promašili temu.Ne mnogo.

Srdjan Žorž
01-03-14, 22:19
Imam u ponudi zmaj 135 1999 god proizvodnje na sa da obratim paznju prilikom pregleda kombajna ima li nesto specificno sto njima najcesce nije uredu ili sto se najcesce pokvari a nevidi se odmah na prvi pogled?

danger
02-03-14, 00:05
Stvarno van pameti 350 evra po redu, suncokret se odradi fino adaptacijom zitnog hedera al sto mora prosto kad moze komplikovano. A sto se tarupiranja tice to moze da se uradi na drugi nacin.

dal je van pameti ili nije i dal je bolesno ili nije to ostavljam vama na razmisljanje.........
kao prvo to je original deo za taj adapter(olimac drago) a sve originalno ima svoju cenu,mozete proveriti cene i kod kapela,skoro se neko od clanova ponovio i kapelom pa mislim da je isto okacio slike te adaptacije,meni licno nije zao ni jednog euro centa sto sam to kupio,ja znam zasto sam to kupio a kad bi napisao i koliko sam hektara uradio neko bi i pozavideo tako da koliko sam zaradio ulozeno je maciji kasalj i ostaje mi za stalno,i da dodam da pored toga imam i zmaja za koga imam posebno adapter za suncokret al posto je bilo potrebe da dva kombajna rade suncokret prosle godine opredelio sam se za tu varijantu jer mi je ta varijanta bila najpovoljnija,problem je sto se podudara soja i suncokret tako da je bilo dana kad sam jedan dan radio suncokret i samo prekacima adapter pa sutra soju,da kupim adaptaciju za zitni kljunove i ostalu opremu to mi se naisplati sarafati a da kupim jos jedan zitni adapter(za klasa) i da na njega stavim da bude samo za suncokret to bi me kostalo od 3500-5000e zavisno od stanja i godista adaptera,a ovako me izaslo 1500 e plus pdv,plus da vidite kako njiva izgleda kad prodje kombajn to je nesto drugo,a o rasturu izmedju ovog adaptera i zmajevog da nepricamo,tako da ko uradi 10-20 jutara godisnje suncokreta za njega je to bolesno.........svako zna svoju racunicu,izvinjavam se ako je tema otisla u off al samo sam okacio slike nebil nekom pomogao oko ideje da si napravi,al izgleda bolje da i nisam,bolje je nekad samo citati i posmatrati na forumu......

MONTOYA
02-03-14, 07:29
Da zanemarimo bolesti i ostalo...mene interesuje šta je bolje na zmaju,žitni sa adaptacijom za suncokret ili kukuruzni sa noževima

Attila
02-03-14, 08:02
dal je van pameti ili nije i dal je bolesno ili nije to ostavljam vama na razmisljanje.........
kao prvo to je original deo za taj adapter(olimac drago) a sve originalno ima svoju cenu,mozete proveriti cene i kod kapela,skoro se neko od clanova ponovio i kapelom pa mislim da je isto okacio slike te adaptacije,meni licno nije zao ni jednog euro centa sto sam to kupio,ja znam zasto sam to kupio a kad bi napisao i koliko sam hektara uradio neko bi i pozavideo tako da koliko sam zaradio ulozeno je maciji kasalj i ostaje mi za stalno,i da dodam da pored toga imam i zmaja za koga imam posebno adapter za suncokret al posto je bilo potrebe da dva kombajna rade suncokret prosle godine opredelio sam se za tu varijantu jer mi je ta varijanta bila najpovoljnija,problem je sto se podudara soja i suncokret tako da je bilo dana kad sam jedan dan radio suncokret i samo prekacima adapter pa sutra soju,da kupim adaptaciju za zitni kljunove i ostalu opremu to mi se naisplati sarafati a da kupim jos jedan zitni adapter(za klasa) i da na njega stavim da bude samo za suncokret to bi me kostalo od 3500-5000e zavisno od stanja i godista adaptera,a ovako me izaslo 1500 e plus pdv,plus da vidite kako njiva izgleda kad prodje kombajn to je nesto drugo,a o rasturu izmedju ovog adaptera i zmajevog da nepricamo,tako da ko uradi 10-20 jutara godisnje suncokreta za njega je to bolesno.........svako zna svoju racunicu,izvinjavam se ako je tema otisla u off al samo sam okacio slike nebil nekom pomogao oko ideje da si napravi,al izgleda bolje da i nisam,bolje je nekad samo citati i posmatrati na forumu......

Ne treba tolko da šrafiš da bi postavio adaptaciu za suncokret uzmeš kompletnu sa nosačima ili kako se već zove kakv sam kupio ja za new hollanda i dvojica za 20min postave ili skinu nikakva nauka a platili oko 1200e.

danger
02-03-14, 09:10
ok,mene je izaslo 1500e jer sam izbio pdv,i sad.......za 300e da sarafam necu iz razloga kojeg sam naveo da danas radim suncokret sutra soju prekosutra opet suncokret i samo prekacujem adapter dal kuruzni dal zitni i tu ne gubim vreme dok na zitni se nemoze bas za 20 minuta prepakovati ako se hoce i zitno vitlo uraditi da bude kako je to fabrika predvidela a plus sto nemam tog "drugog igraca",kad zavrsim suncokret treba 15-20 minuta da se poskida da moze u kuruze da ide,bukvalno dva imbus sarafa i gotovo,i jos nesto,neznam dal imas i kakav imas ako imas kuruzni adapter,al ako imas dobar kuruzni adapter i da probas da radis suncokret s njim veruj mi nikad vise nebi zakacio zitnu varijantu s kljunovima.....................

zektor
02-03-14, 09:14
Ima sve svoje mane i prednosti... Ali treba probati >:({

Bobo
02-03-14, 09:22
Da zanemarimo bolesti i ostalo...mene interesuje šta je bolje na zmaju,žitni sa adaptacijom za suncokret ili kukuruzni sa noževima

Pisao sam vec ali razlike izmedju onog sistema s lancima s navarenim nozevima i suncokretnog hedera. Kolega od kako radi sa suncokretnim hederom kaze da se preporodio u odnosu na doradjeni kukuruzni. Prvu godinu cemo zanemariti posto nije niti razmicao niti skidao rakete s hedera pa je dosta i rasuo al kaze da mu to jos uvijek nije TO. dobio je za 350€ kompletan heder zitni 4.20 sa suncokretnom adaptacijom i kaze da je jako zadovoljan.

Ovaj sistem treba isprobati, vjerujem da radi naj manje duplo bolje nego sistem s navarenim lancima posto ovdje nema lufta i skakanja a i precizno se da nastimati razmak izmedju noza i kontranoza pa to samo "sec" i gotovo dok kod lanca nije ta prica.

milosica
02-03-14, 20:19
Da li moze i kako na kombaj da se ubaci sat za broj obrtaja varijatora kao sto imaju posto kod mene to nema na univerzalu.Gde se to uopste stavlja tj veze i kako to ide

imam isti takav kombajn vec 4 god mozes ugraditi obrtaje bubnja ali nemas potrebe posto vidim da imas samo zitnu varijantu radices zito i soju obrtaje podesavas sa desne strane na tockicu to tako sto upalis vrsalicu i okrenes tocak do kraja u plus i onda vratis za jedan krug nazad to ti je oko 1100 obrtaja koliko ti treba za ziti jecam zob tritikal itd a za soju okrenes istom procedurom u minus i onda vratis za jedan krug i to ti je oko 550 do 600 obrtaja koliko ti ide za nju

565
02-03-14, 22:02
poz. drugari jel moze neko da mi kaze od kog mercedesa odgovara lamela na 133,pisano je o tome,samo da se ne vracam puno nazad da trzim ako neko zna neka mi kaze>:({

milosica
03-03-14, 12:46
poz. drugari jel moze neko da mi kaze od kog mercedesa odgovara lamela na 133,pisano je o tome,samo da se ne vracam puno nazad da trzim ako neko zna neka mi kaze>:({
trbalo bi od 123 mercedesa i jos je bolja ako ima opruge zbog ublazuvanja trzaja

konstantin81
03-03-14, 18:32
Kod mene je od BMW 318 stari tip ...

Krajisnik
04-03-14, 19:04
imam isti takav kombajn vec 4 god mozes ugraditi obrtaje bubnja ali nemas potrebe posto vidim da imas samo zitnu varijantu radices zito i soju obrtaje podesavas sa desne strane na tockicu to tako sto upalis vrsalicu i okrenes tocak do kraja u plus i onda vratis za jedan krug nazad to ti je oko 1100 obrtaja koliko ti treba za ziti jecam zob tritikal itd a za soju okrenes istom procedurom u minus i onda vratis za jedan krug i to ti je oko 550 do 600 obrtaja koliko ti ide za nju
Hvala prijatelju do neba jednostavno i razumljivo za nekoga ko do sada nije imao kombaj.

MONTOYA
04-03-14, 19:21
To baš i nije tačno u potpunosti
Kad je nov kaiš imaš približno te obrtaje kako je navedeno u priručniku po fabričkom podešavanju,kako se kaiš troši tako i obrtaji se smanjuju pa treba preštelovati gornji nosač...bez sata teško možeš proceniti obrtaje

German hunting terrier | Jagdterrier