ZMAJ kombajni

Vjerovatno problem pri odzracivanju, jel da?

Pokusaj kako sam opisao i vidjet ces da ce najvjerovatnije proraditi...
 
Ja sam prosle godine menjao kociono ulje u sistemu jer kad sam kupio kombaj nije imao cep na posudi pa sam se bojao da ne zakaze u najgorem momentu, i odonda nisam imao nikakve intervencije na kocionom sistemu, jedina zamerka mi je da je pedala jako tvrda i da moras da stojis na njoj inace ne blokira!
 
Barum ima dobre gume za traktore, al s remenjem se bas i nisam susretao, tako da ne znam o cemu se radi. Pred sezonu sam kupio Borovo remen za pogon bubnja i raspao se 4. dan u malo guscem zitu, i kad sam vratio nazad stari, poderani, izganjani pogonski remen kojeg mi je dao susjed iz sela, s njime sam skoro zavrsio sezonu. Na predzadnjoj njivi zobi se poceo raspadati, pa sam ga zamjenio.

Onaj stari remen je pogonio zmaja 780 GODINAMA. trebabiti sirok 45mm, a kako mi se cini da je blize 35, nego 45... odradio mi svu soju prosle godine i ove godine jos preko 30 jutara zita i jecma, te nesto zobi.

Optibelt je zakon za remenje, a ako ga nema, pokusaj naci GOOD YEAR, MICHELIN ili PIRELLI. Skuplje je od obicnog remenja, al pogonski imam neki pirelli nazubljeni, na njemu se ne pozna da je radio ista...
 
Imam pogonske nazubljene i onaj pljosnati od neke Danske firme rofan /roulunds/ i sluze od 2002. Kad sam ih kupovao imao sam informaciju da je to optibeltova fabrika u Danskoj.Sada sam zvao u Zr sto prodaje remenje vucni roulunds je 12900 a barum ili borovo su manje od 6000.
 
Borovo se kupuje kad nemas izbora u pola sezone i traje tocno onoliko koliko trgovcu treba da naruci bolji remen i dok taj stigne u trgovinu...

Dobio sam informaciju da se remenje koje se pravi u Borovu varira kvalitetom, jer im ulazna sirovina nikad nije jednake kvalitete, pa i remenje nekad bude dobro kao i optibeltovo, dok u vecini slucajeva ne valjaju nista, pa na sto naletis... Ljudi koji imaju veze u tvornici, pripremaju cjelu godinu popis remenja koje im treba i kad im jave da imaju dobru sirovinu, predaju narudzbu i dobiju dobro remenje.

takodjer citam po internetu da se jedan OPTIBELT kod 2-3 covjeka raspao u komadice na DF kombajnu, dok Borovo remen koji je stavljen da ga zamjeni radi svoj posao sasvim korektno.

Vjerujem da remenje koje ne trpi neke velike sile moze biti bilo kakvo, dok pogonsko remenje, remen ventilatora i vodne pumpe, te remen pogona hidraulicne pumpe mora biti kvalitetno.
 
Juce smo kosili semensku lucerku i zbog ovoga smo imali zastojod malo jace od sat vremena
bis0sm.jpg
.Zaglavio se u transporter povratne mase izmedju lancanika i lanca,te smo morali da se malo mucimo da ga izvadimo .
 
Molim za jedan savet za 141.2 za rad u kukuruzima jel obavezno triba blokirati prve kaskade slamotresa ili je to uzaludan poso.Ako treba lim je ravan ili u obliku slova L.Hvala unapred i pozdrav svima.
 
@ZRENJANINAC: Svaka cast majstore na ulozenom trudu! Mogao bi se kladiti da je iduce na redu za remont kolica za hedere, jer kako vidim da su pordjala dosta, a uz ovakvu kombinaciju strojeva, bilo bi sramota da i kolica ne budu makar ofarbana :D



E sad jedno pitanje za vlasnike 141/142/143... (Ovaj 6- redni gore me podsjetio)

Ajd, recimo da zivite u ravnici, da nema brda, nagiba i sta ti ja znam cega, znaci kao dlan...

Da li je veci ucinak postignut u jednom te istom kukuruzu kad se uzme 4-redni heder i bere u 2. brzini, ili 6- redni i branje u 1. brzini? U oba slucaja varijator pola i vise.

Znam da je kod nas sa 6-rednim manji ucinak, jer po brdu 142 s njim gadno prdi i uzbrdo bere 5 redi, jer je motor preslab za 6 redi i brdo odjednom. takodjer je problem malih njiva i uskih prolaza.


Zanima me sto je na velikim njivama bolje iskoristeno od ove dvije opcije pogotovo u ravnici gdje vecina vas i zivi/radi zemlju?
 
@ Bobo

Gde si ti video 141 142 ili 143 sa šestorednim adapterom.Pa oni ga nebi ni digli od zemlje ili bi išli na dva točka. :sta: :haha:
 
Ima jedan covjek ovdje 142 i s njim dere 6 redi ali samo u 1. brzini, kombajn vise ne moze gutati. uz brdo motor nema snage da guta 6 redova kukuruza i da cjelo to cude vuce uz brdo, pa majstor tjera red, a ponekad i dva manje, ovisno o usjevu. Tako radi vec neko vrijeme bez problema.

Svi ostali imaju 142 i 4 reda hedere i teraju 2. brzinom i skoro pun varijator. Neki imaju sve standardno, drugi imaju ubrzan heder, al sve je to isti klinac...
 
Kod nas svi zmajovi 14x serije idu sa 4 rednim adapterom za kukuruz!
 
Nazad
Vrh