PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

dragan.kovacev
25-02-13, 23:33
Kad ima ovaj sistem na oprugu, nece usput da se otvara sama?

cira92
25-02-13, 23:36
Koliko je izvodljivo da se tu stavi jedan hidraulicni cilindar i da on otvara i zatvara lulu???? Video sam na nekim ZMaj 133 da imaju hidraulicno otvaranje ali jos nisam video na 142...

frenky
25-02-13, 23:37
Ima na kraju taj uskocnik sto je zabravi, na toj sipci pomocu koje je vuces i na kraju zakopcas gore na bunkeru.

cira92
25-02-13, 23:37
mesto letve lopata il asov za nedaj boze

Lele to sam zaboravio...

- - - - - - - - - -

I najvažniji alat.Otvarač za pivo.

A to mu vise dodje kao dodatna oprema za >:({..

frenky
25-02-13, 23:39
Koliko je izvodljivo da se tu stavi jedan hidraulicni cilindar i da on otvara i zatvara lulu???? Video sam na nekim ZMaj 133 da imaju hidraulicno otvaranje ali jos nisam video na 142...
142-ke to nemaju ali vec 143-ke da.

cira92
25-02-13, 23:41
Pa jer neko uspeo to da uradi??? Mislim da stavi klip na 142???

Druškan
25-02-13, 23:49
moja 142 85g kratka lulaLkl{{

Pre ce biti da je 141?

frenky
25-02-13, 23:54
Suvise komplikovano naspram opruge. Morao bi da uradis dovod ulja, ventil za dizanje/spustanje,dvosmerni klip, a sto je najbitnije da napravis automatsko kopcanje i raskopcavanje, jer ovako kako je sad ako bi kojim slucajem zaboravio raskopcati lulu klip bi je u sekundi pokidao.

Mijodrag
25-02-13, 23:54
Pa jer neko uspeo to da uradi??? Mislim da stavi klip na 142???

Jedan moj drug je stavio klip na 142 na lulu. Vec 2 ili 3 sezone radi mu perfektno. Lkl{{

dragan.kovacev
26-02-13, 00:04
Ima na kraju taj uskocnik sto je zabravi, na toj sipci pomocu koje je vuces i na kraju zakopcas gore na bunkeru.

Kod mene nestelovano da samo malo kaci taj uskocnik i onda lako predje preko njega, kad bi ovako leza slobodno u taj uskocnik kao kod tebe, nebi je nikad pokrenuo na nacin kako je ja pokrecem.

frenky
26-02-13, 00:20
Nisam mislio na taj ispod lule. I kod mene je nastelovano isto kao sto i ti kazes, nismo se razumeli. Mislio sam na onaj osigurac na povlacenje sto je na kraju sipke pomocu koje je vuces. On drzi da se u transportu slucajno ne otvori.

kiraj
26-02-13, 06:33
Izgleda da ja ovde jedini lulu otvaram sa postojecom sipkom na luli kojom je i pritegnes na kraju, nisam ni znao da sam toliko uporan covek...
Nisi jedini.

dragan.kovacev
26-02-13, 13:26
Ej momci, koliko treba da ima obrtaja biter na 142, 870 ili 840?

Shale
26-02-13, 13:29
Ja mislim 840... A da li neko zna kako se šteluje broj obrtaja bitera?

Matic
26-02-13, 13:34
870 a šteluje se na poluzi gasa PVP.Njenim produženjem ili skraćenjem šteluje se broj obrtaja odbojnog bitera.Potrebna vam je aparatura koja meri obrtaje da bi ga naštelovali.

Korisnik1787
26-02-13, 13:45
Mala dopuna od nestručnjaka 840 plus 30, minus 15 o/min, ali za tačne informacije obratite se doktoru za kombajne jer on je jedini merodavan da vam tačno odgovori na ovo pitanje,sve ostalo su nagadjanja.

dragan.kovacev
26-02-13, 13:50
Nisam bas pratio ovu temu u potpunosti, neznam ko je taj doktor?
Stroboskop za merenje obrtaja imam, samo jos volju da dobijem za posao.

zmaj
26-02-13, 14:59
Moze slika stroboskopa?koliko je para?

denisbusur
26-02-13, 15:37
Zdravo. Imam jedan veliki problem sa svojim kombajnom u pitanju je Zmaj 133 RM. Problem je taj sto prosipa zito. Zito se zadrzava na zadnjem trapu a i dok kombajn radi zito se moze naci na rukama. To je pocelo pre 2 godine kada sam menjao sita na ladji. Kako god da namestim sito vidi se da prosipa. Ventilacioni otvori su namesteni po pravilu. Ako bi mi neko mogao nekako reci o cemu se radi. Sve sam pokusao

MONTOYA
26-02-13, 16:25
Ej momci, koliko treba da ima obrtaja biter na 142, 870 ili 840?
evo šta kaže priručnik
http://thumbnails104.imagebam.com/23941/ab9cd7239402565.jpg (http://www.imagebam.com/image/ab9cd7239402565)

dragan.kovacev
26-02-13, 17:07
I moj prirucnik ovako izgleda, al sam cuo da zmajevi serviseri koriste malo opsirnija i preciznija uputstva gde stoji ovaj podatak 840 pa + - kako kaze gosn moderator.

zmaj, strob. mi je od pasenoga i cim ga bude doneo slikacu ga.

jbrtka
26-02-13, 17:17
Merač obrtaja ima da se kupi na kupindu,ja sam tamo kupio cena 25e, radi odlicno.u par navrata sam proveravao tacnost na strugu,i jako mala odstupanja su bila,za te pare je ekstra.

dragan.kovacev
26-02-13, 17:29
Pa ta mala odstupanja zato sto je proizveden na pravom i nezaobilaznom mestu KINA Lkl{{

sinisa1979
26-02-13, 17:35
Merač obrtaja ima da se kupi na kupindu, Jan zar nisi rekao da je taj crko što si kupio na kupindu? Ljudi ko je taj the doctor?

jbrtka
26-02-13, 18:28
Ma,mislio sam da je gotov,al samo baterija crkla,trenutno je kod clana bukur,radi bez problema...

konstantin81
26-02-13, 18:28
i mene interesuje? Lkl{{ i niko da odgovori čoveku za prosipanje na 133 .....

srdjan7
26-02-13, 18:43
Postavio sam pitanje u temi rezervni delovi,ali posecenost teme je slaba,pa da pitam i ovde-gde se obratiti za izradu drvenih lezaja slamotresa po uzorku?

Spajki
26-02-13, 19:20
Zdravo. Imam jedan veliki problem sa svojim kombajnom u pitanju je Zmaj 133 RM. Problem je taj sto prosipa zito. Zito se zadrzava na zadnjem trapu a i dok kombajn radi zito se moze naci na rukama. To je pocelo pre 2 godine kada sam menjao sita na ladji. Kako god da namestim sito vidi se da prosipa. Ventilacioni otvori su namesteni po pravilu. Ako bi mi neko mogao nekako reci o cemu se radi. Sve sam pokusao
Nadjite clana @Bobo,on je expert za za te 13x Zmajeve.Kakva si ti sita?Sa rupama ili imas sito kojem se podesava otvor?

daki-Td
26-02-13, 19:24
e slazem se Bobo je ekspert za 133 samo da se javi,Lkl{{inace nisam strucnjak za 133 al od prosle godine i ja je imam pa se polako ucim a taj tvoj problem kolega,ili je do sita ili da ti vetar nije jak pa izbacuje zrna van^-^

MONTOYA
26-02-13, 19:33
I moj prirucnik ovako izgleda, al sam cuo da zmajevi serviseri koriste malo opsirnija i preciznija uputstva gde stoji ovaj podatak 840 pa + - kako kaze gosn moderator.

zmaj, strob. mi je od pasenoga i cim ga bude doneo slikacu ga.
ne vidim zašto bi u priručniku pisalo jedno a za servisere važilo drugo ^-^
u priručniku za kukuruznu adaptaciju piše 840

Shale
26-02-13, 19:49
ne vidim zašto bi u priručniku pisalo jedno a za servisere važilo drugo ^-^
u priručniku za kukuruznu adaptaciju piše 840

Ja sam zato i rekao 840, jel sa prenosom 19/52 imam nešto malo više od 300 obrtaja...

MONTOYA
26-02-13, 19:57
ja u pšenici idem na 870 a u kukuruzu spustim na 830

srdjan7
26-02-13, 20:23
Pa nekom stolaru,nije to problem napraviti Mislio sam na lisnate lezajeve...imao sam vizit kartu coveka koji ih radi,ali kao u zemlju da je propala.

Attila
26-02-13, 20:25
Takve smo mi kupili na vašaru u Debeljači videću za broj ako nađem.

dragan.kovacev
26-02-13, 20:30
Nije za njih jedno a za nas drugo podesavanje, sami ste dosli na serviserovo podesavanje 840 +30 -15, samo sto nije bas tako uprosceno.
u tehnickim podacima stoji 870
u 3.adpter za kukuruz n=830 o/min i od tih obrtaja bitera dalje su varijante obrtaja bubnja.

miroslav k
26-02-13, 20:42
@frenky
Takav sistem je i kod nas od 2002 godin, funkcioniše odlično,

vladamax
26-02-13, 20:59
ja u pšenici idem na 870 a u kukuruzu spustim na 830
da li to stelujes na pvp ili nekako drugacije?

attila81
26-02-13, 21:11
Mala dopuna od nestručnjaka 840 plus 30, minus 15 o/min, ali za tačne informacije obratite se doktoru za kombajne jer on je jedini merodavan da vam tačno odgovori na ovo pitanje,sve ostalo su nagadjanja.

Ja mislim ko je taj dr..Nije mozda @Kris80?!

Korisnik1787
26-02-13, 21:38
Nije ni približno i neću napisato jer ako niste pratili forum nećete nikada saznati.

ddragan
26-02-13, 21:47
Miroslav Jovanovic je doktor koliko se ja secam,bila je raspravka u temi Clas kombajni i u ovoj pre otprilike 2 meseca ako se dobro secam,mrzi me sad da listam u nazad.

dragan.kovacev
26-02-13, 21:48

@matic je lepo napisao kako se steluje i to je jedino ispravno.

-------------------------

rucica gasa se stavi u radni polozaj i zavisno sta pokaze stroboskop tako se poluga gasa skracuje ili produzava

KAMENI
26-02-13, 21:50
Pa naravno Dr. Matić !!! ^-^

Bobo
26-02-13, 21:54

Nesto si gaaadno zeznuo.. na koliko ti je vjetar otvoren na onim limovima sa strane u psenici? Po prirucniku kaze otvoreni MAX ali to NIKAKO ne funkcionira, poizbacuje svo zrno napolje, pogotovo u losoj psenici koja nema dobar hektolitar.

Dalje, na kojim obrtajima ti je vjetar? imas na pogonu vjetra dvodjelne remenice i one se rastavljaju i po potrebi se ubacuju-izbacuju sajbice i na taj nacin se remenice sire/skupljaju? Kod mene je to na tvornickom podesenju, iz glave ne znam kako trebaju stajati posto to nikad ni ne diram.

Jesi li skoro radio pumpu visokog pritiska? ako jesi jesi li napomenuo da se radi o kombajnu? Ako nisi majstor ju je otvorio i kombajn ima da se pri tim obrtajima raspe po njivi. Samim time je cjela vrsalica ubrzana pa tako i vjetar, te sita preko kojih zrno u kombinaciji s pojacanim vjetrom samo preskace i zavrsava iza kombajna.

Dalje, usmjerivaci vjetra... hmmm, ni to iz glave ne znam ali iskreno da ti kazem nikad ih ni ne diram, podeseni su uvjek jednako za sve kulture koje vrsim (psenica, jecam, zob, tritikal, raz, soja).

Po meni je problem u previse otvorenom vjetru i u kombinaciji s povecanim brojem okretaja motora dodje KATASTROFA. Obrtaji motora pri max gasu moraju biti 1850 o/min ili jos tocnije 945 obrtaja PRIJEMNOG bitera pri max okretajima. Ovo provjeravam svake godine prije pocetka zetve za svaki slucaj posto sam imao slucaj da je majstor koji je radio PVP istu nastelao na 2200 okretaja, jer "Zna on sta je ZMAJ kombajn"...

ddragan
26-02-13, 21:54
Pa naravno Dr. Matić !!! ^-^Nije Matic 1000%.
Evo nek potvrdi Gdin Panonstib.

Shale
26-02-13, 21:55

Ma kupiš lančanike, i rešiš problem...Lkl{{ A i razlika je za kukuruz u nekih 15-ak obrtaja, dal je 305 ili 320 neigra veliku ulogu... Kolko sam ja razumeo Matića tu gore ima onaj šraf na kojem se skraćuje poluga, pa se dobije manje obrtaja, ako nisam u pravu nek me neko ispravi.

P.S. Da li neko zna gde ima da se kupi ta aparatura za merenje obrtaja bitera?

Korisnik1787
26-02-13, 21:57
Nije ni Matić i molio bih da se o ovom prekine jer ko zna, zna, a ko ne zna taj neće ni znati.

Matic
26-02-13, 21:58
Kada se skraćuje povećavaju se obrtaji a kada se produžava smanjuju se obrtaji.Nije to nikakva umetnost uraditi samo je potreban merač obrtaja.
P.S.Shale pisao je J.Brtka gde je kupio stroboskop za merenje obrtaja.Na Limundu ili Kupindu ih ima.

konstantin81
26-02-13, 22:12
vezano za 133, ja sam imao problem kod 135 sa prosipanjem pozadi a problem je bio prejak vetar, bar kod mene .....

dragan.kovacev
26-02-13, 22:14
Nesto si gaaadno zeznuo.. na koliko ti je vjetar otvoren na onim limovima sa strane u psenici? Po prirucniku kaze otvoreni MAX ali to NIKAKO ne funkcionira, poizbacuje svo zrno napolje, pogotovo u losoj psenici koja nema dobar hektolitar.

Dalje, na kojim obrtajima ti je vjetar? imas na pogonu vjetra dvodjelne remenice i one se rastavljaju i po potrebi se ubacuju-izbacuju sajbice i na taj nacin se remenice sire/skupljaju? Kod mene je to na tvornickom podesenju, iz glave ne znam kako trebaju stajati posto to nikad ni ne diram.

Jesi li skoro radio pumpu visokog pritiska? ako jesi jesi li napomenuo da se radi o kombajnu? Ako nisi majstor ju je otvorio i kombajn ima da se pri tim obrtajima raspe po njivi. Samim time je cjela vrsalica ubrzana pa tako i vjetar, te sita preko kojih zrno u kombinaciji s pojacanim vjetrom samo preskace i zavrsava iza kombajna.

Dalje, usmjerivaci vjetra... hmmm, ni to iz glave ne znam ali iskreno da ti kazem nikad ih ni ne diram, podeseni su uvjek jednako za sve kulture koje vrsim (psenica, jecam, zob, tritikal, raz, soja).

Po meni je problem u previse otvorenom vjetru i u kombinaciji s povecanim brojem okretaja motora dodje KATASTROFA. Obrtaji motora pri max gasu moraju biti 1850 o/min ili jos tocnije 945 obrtaja PRIJEMNOG bitera pri max okretajima. Ovo provjeravam svake godine prije pocetka zetve za svaki slucaj posto sam imao slucaj da je majstor koji je radio PVP istu nastelao na 2200 okretaja, jer "Zna on sta je ZMAJ kombajn"...

Podmetaci kada su u remenicama tad je obrtaj ventilatora veci i tako se radi vecina kultura, ja sam na 142 probao u suncokretu da ih izbacim i smanjim obr. i nije bilo dobro, morao sam ih vratiti, tako da samo kolicinu vazduha stelujem.

sto se tice usmerivaca vetra, trebalo bi biti usmereni na prvoj trecini sita, gledano od ventilatora, a proverava se tako sto se u radu naglo iskljuci rucica vrsalice i kada se pogleda na sita, ta trecina mora biti cista bez bilo kakve mase i zrna, tad je potpuno sigurno da se zrno pravilno odvaja od mase...

trebao je malo bolje objasniti na kom mestu mu prosipa, dali odmah iza sita ili malo dalje ili na slamotersima, to mora znati ako misli da se rastur otkloni...

Bobo
26-02-13, 22:24
Podmatac koji izvadis iz jedne remenice moras u drugu staviti... kad izvadis ili stavis podmetac i iz jedne i iz druge realno nisi napravio nista, nego za istu vrijednost promjenio obod obje remenice. ako samo iz jedne izvadis a drugu ne diras, mjenja se broj obrtaja ali se onda mora dotezati remen.

Da su mu slamotresi postopani, to mora biti ja stvarno ne znam sta da toliko na ocigled prosipa iza... A kako mi se cini da je pre jak vjetar u pitanju, pogotovo ako nije sigurno na kojim se obrtajima vrti motor tj. vrsalica na punom gasu.

Ovo sto je netko prije napisao da se nabavkom lancanika rjesava problem, nije istina. ako je biter na pre velikim okretajima onda je cjela vrsalica na pre velikim okretajima i obrtaju bubnja tu ne igraju apsolutno nikakvu ulogu. Sve pocinje od obrtaja bitera (kod 13x prijemnog, kod 14x kod odbojnog) i ako je to ispravno onda se stela vrsalica dalje a ako ovo nije unutar tvornicke specifikacije nema se sta dalje gledati dok se taj "kvar" ne otkloni.

savopunck
26-02-13, 22:29
majstor mi je rekao da se podmetac mece u kukuruzu da se dobije broj obrtaja veci nemam adapter za kuruz tako da nisam nokad radio a inace u zitu vetar otvoren skroz u jecmu malo zatvorim u sunc zatvorim skroz pa malo otvorim zub dva tako ja radim potpisisujem i overavam na 142
a vetar gornji regulator podignut skroz a donji spusten skroz tako da duva na pocetak i na kraj sita

Bobo
26-02-13, 22:37
Ne pricam za 142 ja pricam o malom zmaju, mozda je za 142 drugacije, njegovu knjigu nisam toliko dobro listao... Mani se sta majstor kaze, nego prelistaj upute za stelanje pa pogledaj da li se to igdje spominje. Ne znam sto u kukuruzima radi vjetar, posto je moj kolega dvije sezone kukuruze radio doslovce bez vjetra u 142, povadjeno sve napolje jer je s kombajnom najseo u poguzvao cjelo kuciste vjetra... nije to ni popravljao posto za psenicu ima drugi kombajn...

misika1956@gmail.com
26-02-13, 22:41
Nije ni Matić i molio bih da se o ovam prekine jer ko zna zna ko ne zna taj neće ni znati. Lepo vam je rečeno-ali ne slušate ...Nijedan da spomene ispravno podešavanje : Broj obrtaja zavisi prvo od stanja mase koju diže u bunker , jer to vam plaćaju na otkupnom mestu , i od mase koju ostavlja kombajn iza sebe jer od toga zavisite dali će vas gazda ponovno zvati ..Bolje prekinuti pisanje na ovu temu i u sezoni zovite upućenog na njivu da vam pokaže .U šupi sada niko nije tačno namestio ..!!

daki-Td
26-02-13, 22:46

a moze li se nekako proveriti broj obrtaja motora bez skidanja pumpe,posto je kod mene fabricki motor zamenjen i stavljen drugi S44,nemam pojma od cega ^-^mada na punom gasu cini mi se kombajn malo ubrzan ali tolikih problema sa prosipanjem nema..

savopunck
26-02-13, 22:50
Lepo vam je rečeno-ali ne slušate ...Nijedan da spomene ispravno podešavanje : Broj obrtaja zavisi prvo od stanja mase koju diže u bunker , jer to vam plaćaju na otkupnom mestu , i od mase koju ostavlja kombajn iza sebe jer od toga zavisite dali će vas gazda ponovno zvati ..Bolje prekinuti pisanje na ovu temu i u sezoni zovite upućenog na njivu da vam pokaže .U šupi sada niko nije tačno namestio ..!!

evo ja ga imam i broj obrtaja ventilatora je vezan direktno sa obrtajem motora treba 2200 a znna se po katalogu kolke remenica treba na vetar ako ces jaci vetar prsten sa ubacuje izmedju dve polovine remenice znaci manji obom remenice remen dublje ulazi u nju a totreba za kuruz jer je teza masa tolko ja znam a sad...

Bobo
26-02-13, 22:51
Pa lijepo sam napisao da se mjeri broj obrtaja prijemnog bitera na malom zmaju koji na punom gasu mora imati 945 obrtaja. Postoji uredjaj koji radi pomocu reflektirajucih naljepnica. naljepi se jedna na prijemni biter ukljuci se vrsalica i uredjaj uperimo na mjesto gdje ce naljepnica prolaziti i na displeju se prikaze broj okretaje odredjene osovine. Kako da vam jednostavnije objasnim...

Postoji i jednostavniji nacin ali nije 100% tocan. remen za pogon bubnja dovedite u polozaj da je u vodoravnom polozaju tako da je na otprilike istoj udaljenosti od osovine na biteru i na bubnju te okretaje mozete OTPRILIKE ocitati na okretomjeru bubnja. Ovo nije precizna metoda ali makar otprilike znate o cemu se radi.

MONTOYA
26-02-13, 22:53
daki,namestite pinjon na motor i sat za obrtaje u kabinu i problem rešen

Bobo
26-02-13, 22:55
Upitna je tocnost satova za mjerenje okretaja... nekad nekako pokazuju tako da je ipak pouzdaniji digitalni uredjaj za mjerenje okretaja...

daki-Td
26-02-13, 22:56
rado bih ja to namestio ali jednostavno ne znam gde to da nadjem da kupim pogotovo za te male zmajeve,mozda malo glupo pitanje a da to nije isti sat kao na vecim zmajevima?

cira92
26-02-13, 22:57
kupis lepo sat od rakovice 76 i resen problem.. ;D}

MONTOYA
26-02-13, 22:59
ili od 577

Bobo
26-02-13, 23:01
Koliko znam da industrijski IMR motori nemaju mjesto za pinjon na bregastoj osovini, da li ovi ugradjivani na kombajne imaju? Mislim, prilikom izrade jedna operacija manje ako se vec zna da nece ti motori ici na traktore iako imaju oznaku "/T" pumpa im je nastimana na nize okretaje...

cira92
26-02-13, 23:05
Skoro sam radio generalku na moj S44 sa Zmaj 132 i nemogu da se setim 100% ali ja mislim da nije imao mesta u bregastoj za pinjon.. Ili gresim nemogu da se setim neka me neko ispravi ako gresim??? ^-^

daki-Td
26-02-13, 23:07
ja sam sam moj motor prosle godine radio ali zaista se ne secam da je imao mesta za pinjon^-^a to me muci zato sto sam ga uzeo sa zamenjenim motorom,i to mi je prodavac rekao a inace motor je fabricke boje narandzaste tako da nemam pojma od cega je skinut^-^

MONTOYA
26-02-13, 23:09
iste su bregaste,zašto bi pravili dva modela samo zbog pinjona...
na deklu verovatno nema ruma al to nije problem uraditi

cira92
26-02-13, 23:10
iste su bregaste,zašto bi pravili dva modela samo zbog pinjona...
na deklu verovatno nema ruma al to nije problem uraditi

Hvala na odgovoru znaci nema razlike u bregastama samo sto nema mesta za pinjon u dekli.. Hvala.. >:({

daki-Td
26-02-13, 23:17
hvala kolega i od mene pogledacu to malo bolje,samo dok sve to ubacim zar nije jednostavnije odneti skinuti pumpu i odneti kod bosiste,da je proveri i nasteluje u slucaju da nije kako treba,znaci za male zmajeve na punom gasu 1850- obrtaja ako sam lepo razumeo^-^

Bobo
26-02-13, 23:23
Ako se dobro sjecam, Da 1850 okretaja...

Po pitanju bregase sa 100% sigurnosti tvrdim da industrijski rakovica motori nemaju rupu za "kratku sajlu" za ocitanje broja okretaja.

Konkretno, motor M33/I skinut s vilicara kupljen u namjeri da se stavi na IMT 539. Zamjenili smo sa starog traktorskog motora na ovaj karter, usis i zamajac. Drugo sve pase. kad smo skidali poklopac bregaste s industrijskog motora vidjeli smo da bregasta nema rupu za sajlu, pa ju nismo ni stavljali. Bio je plan raskopati stari motor i izvlaciti bregastu ali smo do zakljucka da ne vrijedi tolike muke... pritisak ulja i temperatura motora i drugo nista ti ne treba i to smo osposobili.

Ne znam kako na drugim industrijskim motorima ali dva 539 u mom kraju imaju motore s vilicara i ni jedan nema obrtomjer u funkciji radi bregaste osovine. Jednu sam na svoje oci vidio a za drugu ne znam...

dragan.kovacev
27-02-13, 00:08
Podmatac koji izvadis iz jedne remenice moras u drugu staviti... kad izvadis ili stavis podmetac i iz jedne i iz druge realno nisi napravio nista, nego za istu vrijednost promjenio obod obje remenice. ako samo iz jedne izvadis a drugu ne diras, mjenja se broj obrtaja ali se onda mora dotezati remen.

Da su mu slamotresi postopani, to mora biti ja stvarno ne znam sta da toliko na ocigled prosipa iza... A kako mi se cini da je pre jak vjetar u pitanju, pogotovo ako nije sigurno na kojim se obrtajima vrti motor tj. vrsalica na punom gasu.

Ovo sto je netko prije napisao da se nabavkom lancanika rjesava problem, nije istina. ako je biter na pre velikim okretajima onda je cjela vrsalica na pre velikim okretajima i obrtaju bubnja tu ne igraju apsolutno nikakvu ulogu. Sve pocinje od obrtaja bitera (kod 13x prijemnog, kod 14x kod odbojnog) i ako je to ispravno onda se stela vrsalica dalje a ako ovo nije unutar tvornicke specifikacije nema se sta dalje gledati dok se taj "kvar" ne otkloni.

Ovako bi bilo kad bi se zajebavali, al posto pricamo ozbiljno onda je to ovako.
ako recimo vadimo distantnu plocu sa gonjene remenice i samim tim smanjujemo obrtaje vratila ventilatora, isto moramo uraditi i na drugoj remenici koja daje pogon sabirnoj ravni, ladji i slamotresima, da bi zadrzali nepromenjen broj obrtaja istih.

ako bi uradili kako si ti rekao, na gonjenoj izvadis i stavis u drugu koja daje pogon s.ravni i slamotersima, doslo bi do smanjenja obrtaja.
ako bi uradili kontra, dobili bi povecan broj obrtaja separacije.
znaci sta uradis na jednoj to uradis i na drugoj, samo tako je pravilno...

Kris80
27-02-13, 02:12
Evo čovek pravi nove Zmaj kombajne po porudžbini.Od Zmaj 125 do Univerzala.Lkl{{

http://www.mojauto.rs/data/images/2013/02/27/00/spb3110-1361922691.jpg

http://www.mojauto.rs/polovni-poljoprivredna/1207786_Zmaj_142_2012_god

Peet
27-02-13, 02:24
Ko zna, zna a i ume!Lkl{{

Kazner
27-02-13, 07:08
Ja sam 100% siguran da sam ovaj kombajn vidjo ovde na forumu a sad na oglasu
http://www.pik.ba/artikal/5839541/zmaj-142/

kiraj
27-02-13, 07:13
Dobro si video,to je Kirajev kombajn.Slikan je , pre 3-4 godine.Još je kod nas.

Attila
27-02-13, 07:25
Ni ne zna da prodaje kombajn?

Kazner
27-02-13, 07:27
Treba traziti autorska prava na ovu sliku Lkl{{,al je macan pravi,mocno isgleda

kiraj
27-02-13, 08:13
Malo traži za takav kombajn.Lkl{{

Kazner
27-02-13, 08:28
Mozda covjeku zapelo,pa mora od muke:lol:

MONTOYA
27-02-13, 08:53
hvala kolega i od mene pogledacu to malo bolje,samo dok sve to ubacim zar nije jednostavnije odneti skinuti pumpu i odneti kod bosiste,da je proveri i nasteluje u slucaju da nije kako treba,znaci za male zmajeve na punom gasu 1850- obrtaja ako sam lepo razumeo^-^
naravno da treba i bolje je odneti pumpu kod bošiste da podesi obrtaje...ali onda ti sat ostaje kao kontrola za ubuduće... plus što možeš podesiti na ručici radne obrtaje a osloboditi na pumpi da mu u transportu rokneš gas na 2200
što se tiče bregaste na 577 je zasečena pa lim koji je na osovinici pinjona ulazi u nju....ne ulazi sajla...

srdjan7
27-02-13, 09:50
posto na moje pitanje nije nije odgovorio i pomogao m(za sad)da ja pomognem vama....za obrtaje za male novce sve to resava pinjol od mtz,ltz,kao i sajla i sat od navedenih"poluproizvoda"...samo mala medjuploca i resili ste se muka...a inace pinjol za zmaja original je oko 40 eura.

Bobo
27-02-13, 09:51
Ovako bi bilo kad bi se zajebavali, al posto pricamo ozbiljno onda je to ovako.
ako recimo vadimo distantnu plocu sa gonjene remenice i samim tim smanjujemo obrtaje vratila ventilatora, isto moramo uraditi i na drugoj remenici koja daje pogon sabirnoj ravni, ladji i slamotresima, da bi zadrzali nepromenjen broj obrtaja istih.

ako bi uradili kako si ti rekao, na gonjenoj izvadis i stavis u drugu koja daje pogon s.ravni i slamotersima, doslo bi do smanjenja obrtaja.
ako bi uradili kontra, dobili bi povecan broj obrtaja separacije.
znaci sta uradis na jednoj to uradis i na drugoj, samo tako je pravilno...

Sinoc sam odgovorio i sad komentara nema...

U glavnom... na 133 u knjizi pise da distanceri uvjek moraju biti iskoristeni, dakle ako jedna remenica ima distancer i druga ga ima i to su srednji okretaji vjetra, tj 945o/min ako zelimo ubrzati vjetar iz pogonske remenice se distancer vadi i umece se u gonjenu a ako zelimo vjetar usporiti obadva distancera idu gore na pogonsku remenicu.

Ne znam vise kako ide raspored remenja na 142 davno sam pekao zanat kod kolege na tom kombajnu no na 133 sabirna ravan i kompletna ladja ima pogon direktno s prijemnog bitera dvorednim lancem a ovo sto je receno za ubrzanje vjetra da za sobom povlaci ubrzanje slamotresa i elevatora je istina.

Lako moguce da sam ja nesto krivo rekao posto knjigu trenutno nemam kod sebe ali gotovo da sam siguran da pise kako sam rekao. Kad se domognem knjige, provjerit cu da ne sirim dezinformacije...

Na malom zmaju ide s motora plosnati remen na prijemni biter s njega ide remen "17" do odbojnog bitera u omjeru 1:1 i s druge strane odbojnog bitera se nalazi dvodjelna remenica s koje ide pogon vjetra koji takodjer ima dvodjelnu remenicu. S vjetra ide sesterokutni remen koji pokrece slamotrese te elevatore ovrsene i neovrsene mase.

Ovo spo ti pises i te kako ima logike jer potrebno je ubrzati samo vjetar a da ostalo ostane na propisanoj brzini vrtnje. Dok ne prolistam knjigu, ne znam nista ;)

daki-Td
27-02-13, 09:59
posto na moje pitanje nije nije odgovorio i pomogao m(za sad)da ja pomognem vama....za obrtaje za male novce sve to resava pinjol od mtz,ltz,kao i sajla i sat od navedenih"poluproizvoda"...samo mala medjuploca i resili ste se muka...a inace pinjol za zmaja original je oko 40 eura.
hvala kolega sve je to jasno,samo nije mi jasno kakva medjuploca i gde se ona montira,nemam ni jednog imt 577 ili rakovicu 76 pa da mogu videti otprilike kako to tacno izgleda,ovako sve nagadjam otprilike^-^

denisbusur
27-02-13, 15:40
Da li je moguce da je problem u gornjem situ. Kupljeno je novo pre dve godina ali celije kada se nasteluju nisu otvorene podjednako nego je neki red manje neki vise otvoren ali je razlika vrlo mala. Oko motora nije nista dirano. Sve je radilo normalno dok nisam zamenijo sita

Bobo
27-02-13, 17:09
Sumnjam da je samo do gornjeg sita... sve ovisi koliko ga otvaras ali nastavak sita uvjek drzi na pola otvoren i malo pod vecim kutem nego gornje sito neneces imati problema s rasipanjem... ako je i nastavak sita zatvoren kao i sito to moras jace otvoriti a sve mi smrdi na previse otvoren vjetar. Sumnjam da moze na ocigled preljevati preko sita, to znaci da je sito skoro skroz zatvoreno...

U zetvi udji u njivu i u sred otkosa naglo iskljuci vrsalicu, smanji gas, i izadji iz kombajna i pogledaj u sito. prednja tracina mora biti cista, cak do polovice moze biti. Ostatak treba biti prekriven mjesavinom pljeve, zrna i neovrsenih klasova te kratkom slamom... Ako je cjelo sito previse prljavo (cjelo pokriveno zrnom pljevom i ostalim) onda je previse zatvoreno, ako je cjelo sito cisto, onda je ili previse otvoreno ili je vjetar pre jak i nepravilno podesen...

dragan dmb
03-03-13, 21:13
obrtaji motora mogu biti i elektricni izvuce se w zica sa statora alternatora i elektronski uredjaj u kabini

sova
03-03-13, 22:17
Treba traziti autorska prava na ovu sliku Lkl{{,al je macan pravi,mocno isgleda
Pa naglaseno je u onom textu ispod da je slika uzeta iz pik baze, dakle sa neta.

bajaxxx
06-03-13, 13:52
Pozdrav forumaši,
nov sam u ovim vodama i zanima me da li Zmaj 141 može da radi na terenima pod nagibom ili samo u ravnici?

pocerina
06-03-13, 18:12
Moze da radi i na nagibu, jesi ti iz Kaone kod Sapca ?

bajaxxx
06-03-13, 18:16
Moze da radi i na nagibu, jesi ti iz Kaone kod Sapca ?
Ne nego iz Dragačeva

cira92
06-03-13, 19:20
Pa ne bas na velikim nagibima... Ja mislim da je ipak previsok za neke vece nagibe....

Bobo
06-03-13, 19:47
Velik je nagim kad vrsis i tocak koji je s gornja strane izgubi trakciju, tj krene da slajdra posto je izgubio pritisak na zemlju, Sve dok tockovi vuku, nema problema.

Inace samo teraj i ne brigaj puno. na nagibima zna biti problema da se masa ne razlijeva preko cjelih sita nego samo kraj razdjelnih limova pa bi izvrsaj mogao biti slabiji a rasip veci. sita se malo vise otvore i teraj.

Godinama po brdima rade i obicni kombajni bez nagibnih sita pa nema problema, kako 142 tako i 141 pa cak i univerzali su isli.

s malim zmajem mi je naj slinije kad zob vrsim i idem dijagonalno kroz njivu posto zemlja bjezi pod tockovima ;) neopisivo strasan osjecaj...

cira92
06-03-13, 20:05
Bobo- Snimi jedan takav vrsaj molim te gde pocne gornji tocak da slajfuje i gde zemlja bezi pod tockovima... Ja ne bi isao tamo sa mojim masinama nikad da se preturim...

pocerina
06-03-13, 21:32
Nece se preturiti ne boj se....

cira92
06-03-13, 21:43
Neznam ali nisam hrabar na bocnim nagibima cak ni sa UAZ... :lol: A sto se tice uspona i spustanja toga se ne bojim...

dragan dmb
07-03-13, 19:02
i kod mene ima nagiba koliko oces a bilo je i njiva gde sam morao raditi popreko vrsaj (vrses pa u rikverc dole za sledeci red) i tako cela njiva jer nije pomoglo ni da je lula sa gornje strane jer kombajn nisi mogao da kontrolises ide gde nagib tera ali sta ces kad imamo takav teren

bajaxxx
10-03-13, 12:20
Zna li neko, orijentaciono, za koliku površinu imanja je namenjen kombajn Zmaj 141 i 142, kukuruz i pšenica uglavnom?

Bobo
10-03-13, 12:49
Bobo- Snimi jedan takav vrsaj molim te gde pocne gornji tocak da slajfuje i gde zemlja bezi pod tockovima... Ja ne bi isao tamo sa mojim masinama nikad da se preturim...

Ako se sjetim, snimit cu. Imam i ja njiva gdje vrsim kosine samo nizbrdo pa dolje moram cekati da sita prenesu sve zrno posto se 90% zrna nabije na pocetak sabirne ravni, da odmah okrenem uzbrdo, ode sve zrno napolje ;)

Mi koji smo na takvom terenu rodjeni smo navikli na to i to nam je u krvi. Oranje u strani je dosta lose, pogotovo kad ti je tocak u brazdi sto jos povecava nagib. Tako i kod vrsaja kombajnom, pazis gdje je ostao dubok razor i razor doslovce zajasis kombajnom i kasnije je lako ;) samo ides kao i po ravnoj njivi.

Bude i slucajeva kad imas smoro pun bunker i ides nizbrdo pa teret prevagne kombajn i zadnji tockovi odu u zrak... onda upravljas kocnicama i kad nadjes na otpadu zadje utege za tockove za zmaja imas osjecaj kao da si dobio na lotu ;)

Zna li neko, orijentaciono, za koliku površinu imanja je namenjen kombajn Zmaj 141 i 142, kukuruz i pšenica uglavnom?

Bilo je ljudi kod mene na terenu da s jednim 142 povrse svojih 150kj i jos rade usluge okolo... Kombajnu nece biti nista ali kombajner mora biti spreman na cjelodnevni rad.

Sumadinac KG
13-03-13, 16:52
Veliki pozdrav svim forumasima i molba da mi pomognu oko razmisljanja...Kako je moguce na kederu od 141 prepraviti osovinu i prste spirale koja uvlaci masu i staviti okrugle prste od Zmaja 142????unaprad hvala svima

Korisnik1787
13-03-13, 18:53
Ako nije za samohodni Zmaj meni je nepotreban.Inace kvalitetan je kais,to se i vidi,kad ga drzis u ruci.Zato ljudi recite nije li za samohodnoga?

http://www.dodaj.rs/f/3a/Qy/3STa3nFb/2013-03-13-1844-35.jpg

Pa Vi sada odlučite da li Vam treba ili ne.

stralex
13-03-13, 23:24
Pozdrav forumaši,
nov sam u ovim vodama i zanima me da li Zmaj 141 može da radi na terenima pod nagibom ili samo u ravnici?
Naravno da moze, bolji je od bilo koje 132 i slicnih na brdovitom terenu... Samo treba paziti na prednju gumu moze da iskoci na nekom vecem nagibu kada ga pretovaris...

Sumadinac KG
15-03-13, 13:57
sta je ovo prestaloje pisanje,diskusije o raznim problemima itd????Lkl{{

Matic
15-03-13, 14:43
Ako na ove 392 strane nije do sada napisano i objašnjeno nikada neće ni biti.

Bobo
15-03-13, 14:51
Cekajte ljudi da zatopli da krene sarafanje po ljutim zmajevima... Evo samo mene ceka zamjena motora i pregled bocnih reduktora te remont zvona... Mozda i mjenjac rasklopim i pregledam...

TO je "samo" onosto se MORA odraditi, izuzev mjenjaca, pa ces vidjeti kad krenu opet problemi na 142 s dizanjem nivoa ulja, pa potraga za reduktorima kose, kvalitetnim duplim prstima i remenjem onda sneke kad se zajedu, odredjeni problematicni lezajevi pa dolazi adaptacija kombajna pa tu prepirke jel idu cesljevi na biter ili ne, pa onda sjecke za kukuruzne hedere, razna ubrzanja i usporenja i tako...

Cekaj samo da sezona krene, ima da ova tema cvate ;)

Vojkanvrelo
15-03-13, 14:57
Dobro me podsetiste.Ja kod mene na z135 redovno imam problem labavog vucnog kaisa,kolko god ga utezem on sve labav.Svake godine nesto mozgujem oko toga pa cu morati i ove.

Matic
15-03-13, 15:00
To je do kvaliteta remena.Teško je kupiti kvalitetan jer Kinezi sve živo kopiraju.

MONTOYA
15-03-13, 15:07
jel koristio neko TEMPO belt kaiševe?

Matic
15-03-13, 15:09
Ko ih proizvodi?

Vojkanvrelo
15-03-13, 15:10
Ne bi trebalo,prosle godine sam saranio optibelt kupljen u coning-u,ranije sam koristio borovo pa reko nevalja kais ajde da kupim bolji medjutim jedne veceri bas zadnji dan zetve on se samo preokrenu,kao riba na vodi.Mislim da je prethodni vlasnik nesto petljao oko lezesta motora.

MONTOYA
15-03-13, 15:20
Ko ih proizvodi?
http://www.tempo.net.cn/
proizvodi Kina...deluju prilično kvalitetni takođe je i cena povoljna

Matic
15-03-13, 15:25
Nisam se sretao sa njima.Moguće je da su kvalitetni.Ko ih zastupa/prodaje?

Obrljan94
15-03-13, 15:30
Danas sam gledao kombajn Zmaj 133 koji sam htjeo da kupim,pa ima problem sa prijemnim biterom,odnosno prijemni biter mu je pobjegao malo u desnu stranu pa zakacuje tj cese od lim na kombajnu.Da li su to u pitanju samo lezajevi ili jos nesto i koliko je potrebno novca da se to rementuje?

Vojkanvrelo
15-03-13, 15:38
Danas sam gledao kombajn Zmaj 133 koji sam htjeo da kupim,pa ima problem sa prijemnim biterom,odnosno prijemni biter mu je pobjegao malo u desnu stranu pa zakacuje tj cese od lim na kombajnu.Da li su to u pitanju samo lezajevi ili jos nesto i koliko je potrebno novca da se to rementuje?
Trebalo je to da slikas i postavis.Na 133 cesto puca prikacinjanje hedera za kombajn koje se nalazi bas oko bitera.To ako se zavari lose onda ima velikih problema,moze da ide u stranu ili kucista uzadju iz ose pa se osovina greje.Nezgodan je to problem koji treba debelo zagledati.Mislim da nema malog zmaja na kome to nije pucalo vise puta.

Bobo
15-03-13, 15:50
MISLIM da sam ja kupoavoa za pogon bubnja TEMPO remen i nazubljeni su i u BiH kostaju zeru vise nego Borovo remen koji vise necu staviti ni oko plota da drzi kapiju da se ne otvara. Kupim borovo i namontiram ne izdrzi ni dan nego ga u maalo jacoj masi prekine "na zivo" zamjenim ga i teraj dalje sutradan opet taj novi remen pukne... nadjem taj TEMPO negdje u supi i namontiram, nema greske, samo teraj i ne gledaj vise u njega. Obadva borovo remena su imali samo JEDNO platno a ostalo sve naj obicnija guma. malo proklizi, odma se istopi, deformira, pocne skakati i nema mu spasa. Ovaj tempo em je narebran iznutra, em ima platana po sebi dosta vise nego borovo remen ja sam jako jako zadovoljan. Meni je receno da se proizvode u Poljskoj

Po pitanju prijemnog bitera, skida se osovina dolje, i na sirokoj remenici (gdje ide plosnati lezaj) ima jedna kajla koja se mora DOOOOBRO zabiti i na remenici jos uz kajlu postoji i saraf s kontramaticom koji kad se zavrce "ujeda" osovinu i drzi remenicu na mjestu... Skidalje pak te remenice s osovine prijemnog bitera je KRVAV posao, mi smo se bez prese napatili kao ludjaci, nema sta mu nismo radili ali kajla nece napolje.

To se popravi bez nekog troska, ali zivaca ce ti pojesti cjelo cudo ;)

Obrljan94
15-03-13, 16:04
Nije mi palo na pamet da slikam to pa da vidite sliku jasnije bi to bilo,sve u svemu u nedelju idem da pogledam jos jedan kombajn pa da odlucim koji uzeti.Ovaj danas sto sam pregledao je imao samo taj problem sa prijemnim biterom sve ostalo mu je bilo stvarno veoma dobro ocuvano,ma da je taj kombajn uvezen iz Slovenije svercer ga je uvezao pa sam mislio da ce to biti nesto samo nasminkano za prodaju al' kad smo ga danas malo pretresli vidjeli smo samo taj problem na prijemnom biteru sve ostalo je bilo u odlicnom stanju.

Vojkanvrelo
15-03-13, 16:09
Jesi imao zmaj 132-133 do sada?Koliko je trazio taj.

Obrljan94
15-03-13, 16:16
Nisam imao do sad svoj kombajn,a inace taj svercer mi je rekao 6 000 evri za kombajn,1988 godiste uvezen iz Slovenije i kao sto sam vec napisao jedini problem koji sam mu ja nasao je na prijemnom biteru.I u mom kraju je cijena malih Zmajeva 132-133 ove godine veca nego prosih godina.Proslih godina su kod nas za takve zmajeve trazili po nekih 5 000 evri,dok sam ja do sad pogledao oko 10 kombajna i ako je bio odrzavan redovno svi traze po nekih 6 000 evri sto uopste nije mala cijena.

daki-Td
15-03-13, 16:19
to ni malo nije mala cena za zmaja 133,pogotovo sto su se i kod nas u srbiji masovno napalili da dovlace raznorazne 133 iz slovenije ili hrvatske,a kakvog su kvaliteta te masine dobro gledaj,jel ne ide das tolike pare za 133 i posle da ti se otvori rupa za ulaganje bez dna ^-^

zico78
15-03-13, 16:19
ako je samo prijemni biter upitanju to imas u komsiluku na otpadu kompletan sa kucistima lezaja za 50.€ ja uzeo bubanj a osto je biter

Vojkanvrelo
15-03-13, 16:24
Detaljno da zagledas svaki delic na kombajnu i ako kupis da sve lagano prekontrolises jer tu moze imati gomila skrivenih problema.Pogotovo menjac moze biti komplikovan.

Obrljan94
15-03-13, 16:27
@daki-Td
Bas tako uopste to nisu male pare bas im je cijena skocila gore,a i potraznja im je veca ove godine.

@zico78
Jel to na otpadu ovdje u Bijeljini?

zico78
15-03-13, 16:28
ne Brcko kod fisa nije ti daleko gdje si gledo kombaj to je velika cijena

Obrljan94
15-03-13, 16:34
Gledao ovdje kod jednog covjeka koji inace zivi u Sloveniji pa tako ponekad uveze i kombajn.Jeste pojaka cijena al' imam u nedelju jos par kombajna da pregledam pa cu onda odluciti sta i koji uzeti,i naravno on je meni tu cijenu rekao pre nego sto sam ja malo pretresao kombajn tako da u svakom slucaju o cijeni se valjda moze jos pricati,probati sta skinuti jer previse je to novca za taj kombajn a pogotovu ako se uzme u obzir da su proslih godina za takve kombajne trazili po 5 000 evri.

zico78
15-03-13, 16:39
mora da bude tip top za te pare tesko je naci dobar kombaj pogledaj sta je vrsijo vecinom su svi slovenski kombaji vrsili kukuruz posle nekoliko serzona podere ga i kad kupis imas problem

Vojkanvrelo
15-03-13, 17:26
Moze li neko da kaze isplati li se kupovati samohodni berac ZMAJ ili je ipak bolje kupiti bourgoin sa 4 reda?
Izuzetno cenim svaki ZMAJ proizvod ali ipak treba biti realan.

gogi666
15-03-13, 17:45
Ima kod mene u selu jedna 143 na prodaju, valjda 2000 god. sa sve tri opcije mislim da trazi 22.000,- pa ako je neko zainteresovan ...

Vojkanvrelo
15-03-13, 17:54
Da ne bi bio :){{ prebacio sam pitanje u temi zmaj beraci kukuruza.Posto me je zanimao 240,241 berac,molim da ako je neko hteo da pomogne neka nesto tamo kaze.

MONTOYA
15-03-13, 19:10
Nisam se sretao sa njima.Moguće je da su kvalitetni.Ko ih zastupa/prodaje?
stvarno ne znam ko je tačno zastupnik,znam da je drugar naručio iz beograda npr.nazubljen kaiš na dobu za 142 je 45e
to da prizvodi kina sam video na tom zvaničnom sajtu sad odakle je zvanično firma ne znam na kaišu ne piše

Bobo
15-03-13, 19:12
Decki moji, ovo s prijemnim biterom uopce nije greska na osovini, nego je greska onog koji je sastavljao biter pri remontu. Isto tako kad se mjenja osovina bubnja sto sam ja lane radio izmjerim sve da bude u milimetar u centru i budala pozabijam kajle dok nisam ugradio bubanj u kombajn. i sad znam zasto je i prije bubanj bio pomaknut u desnu stranu vise nego u lijevu. jednostavno lezajevi mu "fulaju" tih 5-6mm i kad premjeris osovinu da ide sve u milimetar dobijes dudanj u desnu stranu priblizen, bas kao i prijemni biter.

S prijemnim biterom nisam napravio tu gresku ali je bilo skidanja i stavnjanja i tri puta prilikom razmjeravanja ali u centru je 100% sad i nema ni da zucne.

Mene je moj kombajn nazivcirao i sve sam zivo na njemu promjenuo od A do Z evo ove godine mojom greskom ide generalno uradjen motor u njega a moj motor ostavljam za djelove bratu za skipa... osovine bubnja bitera, novi razdjelni lim u hederu, novi uvlacni lanci i donja osovina u hederu, nova kosa, nove plocica na duplim prstima, imam i nove reduktore u rezervi, lezajeve na slamotresima, ma ono kombajn bio zapusten skroz na skroz jer su se valjda bojali podmazati glavcine na varijatoru bubnja da valjda ne podmazu remen pa se osovine zajele i kidale remen na bubnju a to uopce nije jeftin popravak a montiranje lanca za pogon bubnja nije nikakvo rjesenje. Osovina bubnja 95€ osovina prijemnog bitera 115€ lim prijemnog bitera 40€, glavcine 4 komada svaka 15€ pa onda kajle, tri dugacka sarafa za stisknanje opruge na osovini bubnja, pa dva dana sarafanja, pa ako su sinje na bubnju losije mjenjaj i njih, pa lezajevi 15-20€ svaki i tako nakupi se na brzinu a ako se to ne gleda pri kupovini JAO si ga tebi kad ti krene remenje kidati a 50€ je naj jeftiniji remen koji mozes naci (Borovo i njemu slicni) Ovo se ni ne primjeti dok je remen utegnut pa ne bi bilo lose prije kupovine malo tu zaviriti jer je to jako velik trosak s obzirom na cjenu samog kombajna...

Manjevic
15-03-13, 20:56
Da li je neko radio kukuruz sa zmajem 132, 133? Kakvi su oni za taj posao, koliko im treba vremena za jedan hA? Ja sam cuo da se dosta tesko montira kukuruzna adptacija na te manje kombajne, ali nisam siguran. Hvala

ddragan
15-03-13, 21:07
Dok nisam imao kukuruzni adapter jedne godine mi je nas clan seca skidao puteve za branje sa Z132 ili 133 (ne secam se sta je imao)i sto se tice kvaliteta robe u prikolici mogao je na crtu da stane sa bilo kojim kombajnom novije generacije.A sto se tice dnevnog ucinka jbg...mali kombajn-mali ucinak.

Bobo
15-03-13, 21:24
Ako je brdovit teren ni ne pomisljaj na kukuruzni heder na malog zmaja, jer ga razbije, usuce, svasta mu radi. ako je vlazna godina, kombajn propada u blato ekstremno lako a svi znamo sta se desava kad upadnes u blato. Ili slepanje ili cimanje kombajnom naprijed-nazad. u prvom slucaju dolazi do razvlacenja kombajna posto je sasija nejaka a sva tezina je na prednjem kraju posto je kombajn s kukuruznim hederom na vagi i to doslovce. Kad ga cimas naprjed nazad desava se ili kvar na mjenjacu, ili lom lijevog bocnog reduktora ili u naj blazem slucaju pucanje spanera mjenjaca ali to te ne izvlaci iz blata.

Jednostavno ne vrijedi zezanja ako je teren los, jer kombajn vise NIKAD nece biti isti u vrsidbi psenice, od podesavanja korpe do finalnog izvrsaja, jednostavno je 132 i 133 za kukuruz pre mekan stroj i to pod svaku cjenu izbjegavati. radije povrsi nekome 5-6 ha vise pa plati nekoga s ozbiljnim kombajnom da ti povrsi kukuruze po mogucnosti netko s frezom na hederu da lakse zaores, a svoj kombajn cuvaj.

seca
15-03-13, 21:36
hvala matori na pohvalama...Ja sam radio kukuruz sa 132,radio je super,korpa se malo teze menja zato sto je iz dva dela,blinde se lako stavljaju,heder sam imao sa grlom,tako da to nije bio neki problem kaci ti ga....Radni ucinak je,oko 8 jutara na dan u kukuruzu od 5t po jutru,potrosnja oko 9l po jutru...Nije toliko tesko preraditi ga kad udjes u stos...

- - - - - - - - - -

Bobo moje iskustvo je super,nisam imao problema u psenici i to je radio odlicno...Sto se tice adaptera,stvarno je tezak za taj kombajn...mi u Bavanistu nemamo neka velika brda,neznam kako bi se ponasao u takvim uslovima...Njemu veci problem stvara zadnji trap,zadnji tockovi su po strani,bar da mu je jedan tocak u pravcu prednjeg bilo i puno lakse, u blatu...A menjac strada i sa zitnim adapterom a ne sa ovim.

Bobo
15-03-13, 21:46
vidi, kod mene je kombajn 3 i pol sezone odradio bez i jednog zahvata na samom mjenjacu osim sto sam previse podmazivao pa podmazao i lamelu... a godisnje kroz njega proteram jecma, zita, zobi, razi, tritikala i soje oko 60 jutara i mjenjacu nikad nista. evo na kraju prosle sezone slomim spaner jer sam zurio da kisa ne zezne stvar i desilo se sto se desilo. Radim na dosta grbavom i nepristupacnom terenu, sve su njive male i iscjepkane i imam stvarno puno okretanja tako da i kvacilo i mjenjac imaju posla kod mene, onda usluzno vrsenje neke zatravljene zobi koja se ni ne vidi od zelenila i tako svega bude...

NO kad mu okacis troredni adapter, pa nemas iza utege (ja sam sebi morao nabaviti, jer vrsiti nizbrdo na pojedinim njivama bez zadnjih tockova na zemlji ravno samoubojstvu) pa se bunker napuni i negdje se naguzis nizbrdo onda treba u rikverc izaci a ne mozes... pa se propinje iza, pa sve tezina na reduktorima koje drze samo 4 sarafa neka jadne, pa okreci na kocnicama, pa mjenjac polomi osovinu, ili zaglavis u blatu na takvom mjestu... nista mu ne mozes. da su suhi uvjeti i da nije neko pretjerano brdo ok, ali imam takvih njiva da ne mogu uzbrdo s 549dv uzvuci prazan tornado 40 berac, mora me netko slepati ispred, pa ti misli o kakvim ja brdima pricam. za vas pojam vjerovatno "planine" ;)

Govorim za moj kraj gdje se mali zmaj ne moze prodati ak ose i spomene rijec kukuruz. naj prije se sakrije heder negdje u selu da se ne vidi i prodaje se kombajn kao takav i kad kombajn ode tek onda su prodavali kukuruzne hedere a za kombajn su se kunuli zivotom da nije kukuruza ni vidio jer ga drugacije ne bi ni prodali. znam za takvih slucajeva koliko hoces i svi kad su presli na 142 doslovce se preporodili em zbog lakseg odrzavanja samog stroja em zbog bezbriznog rada u kukuruzu i inace veceg ucinka...

seca
15-03-13, 21:58
slazem se,upravu si,ja sam za tri sezone uradio oko 400 jutara sa 132,prve sezone sam stavio lamelu sa ublazivacima i lepezu umesto korpe i milina..a menjac nisam pipnuo...ko ima malog zmaja u ravnici moze bez problema da radi kukuruz,ali polako,to je moje misljenje

daki-Td
15-03-13, 22:02
evo ga jedan mali zmaj u kukuruzu i poprilicno brzo ide ili je to mozda zbog snimanja Lkl{{

http://www.youtube.com/watch?v=Klu8Owa9k_M (http://www.youtube.com/watch?v=Klu8Owa9k_M)

zico78
15-03-13, 22:14
ovo je moj zmaj pre nekoliko god posle kompletnog remonta sa kojim sam prezadovoljan samo radi kukuruz a sa drugim psenicu u kukuruzu nemoze veci od ovoga jer su putevi katastrofa koliko su zarasli radijo sam i u kisnim godinama nisam imo problema sa mjenjacem kada se dobro pripremi ide on polako ali uradi poso malo sam nekakve prepravke radijo na mjenjacu i nema problema
http://www.dodaj.rs/f/41/pc/OxEdT1N/hpim0739.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1C/10R/3VYdFb7I/hpim0740.jpg

daki-Td
15-03-13, 22:16
lepa masina za svaku pohvalu,jel ovo palo i detaljno farbanje >:({

Vojkanvrelo
15-03-13, 22:19
Mali zmaj nije za kukuruz.Kod nas su ga koristili u PIK-u i brzo se to pohaba ako se zeli raditi puno.Dok u psenici on moze raditi stotine hektara bez kvara.Ja do sad nikad nisam cuo da je neko slomio portalni reduktor.A sto se tice menjaca on u ravnici moze da radi godinama bez problema samo da mu se redovno doliva ulje,u brdovitom kraju ako ga ne pregledavas svake godine ima da te iznenadi obavezno.Tu menjac lomi najvise naglo kretanje iz mesta,bahato menjanje brzine pod varijatorom,jos vise uvratine i razori ili kombajniranje u 2. brzini pod usponom.Sto se hedera tice on ce i sa zitnim da plese pod malim nagibom ako nema tereta na zadnjim tockovima.Kod nas svi stavljaju bure vode.Z 135 ako nema tereta sa zitnim hederom u ravnom cim nagazis kocnicu on se odmah pobode.

Vlada B.B
15-03-13, 22:25
I ja sam se danas malo ponovio.Nije novo ali sluzi ce
http://www.dodaj.rs/t/2L/p/Th5Vm2c/heder.jpg (http://www.dodaj.rs/?2L/p/Th5Vm2c/heder.jpg)

Vojkanvrelo
15-03-13, 22:35
Izgleda sasvim pristojno.

Vlada B.B
15-03-13, 22:40
Sada kada ovaj napakujem imacu sva tri hedera posebno.Na ovaj dolazi zitna varijanta,na stari ide suncokretova,i treci za kukuruz, i kada mu stavim secku bice sve sto se kaze u fulu Lkl{{

MONTOYA
15-03-13, 22:45
Vlado,koliko si ga platio

Vlada B.B
15-03-13, 22:46
Platio sam ga 1750 evra

vladj
16-03-13, 14:26
Evo ako nekome zatreba. Mislim da nije orig. ali uz male korekcije se moze upasovati. A nije ni skupa.

http://www.polovniautomobili.com/oglas3145364/zmaj_kabina/

cira92
16-03-13, 19:26
Evo ako nekome zatreba. Mislim da nije orig. ali uz male korekcije se moze upasovati. A nije ni skupa.

http://www.polovniautomobili.com/oglas3145364/zmaj_kabina/

Ma vec sam gledao tu kabinu i nekako se bojim da je kupim.. Plasim se da ima mnogo prepravki.. Ako neko zna kasnije (pred zetvu) kupio bi bunker i kabinu za Zmaj 132... Molim vas ako neko zna gde mogu da nabavim.. I ako nekom treba prodajem moj bunker sa kombajna pravljen... >:({

daki-Td
17-03-13, 18:34
Ma vec sam gledao tu kabinu i nekako se bojim da je kupim.. Plasim se da ima mnogo prepravki.. Ako neko zna kasnije (pred zetvu) kupio bi bunker i kabinu za Zmaj 132... Molim vas ako neko zna gde mogu da nabavim.. I ako nekom treba prodajem moj bunker sa kombajna pravljen... >:({
mislim da kod nas jako ces tesko ces naci kabinu i bunker za 132,ajd kabinu i nekako ali original bunker jako tesko,ja sam dugo pratio oglase i znam da sam samo jednom video kabinu i bunker od malog zmaja na prodaju,ekstra stanje ali mislim da preko 1000 evrica a mislim da i ti znas o cemu se radi,i meni trebaju oni limovi sa strane tj vrata ali sve sto sam do sad gledo sve je to ili izubijano ili istrulilo a pogotovo sto se kod nas vecinom rasturaju dzakarosi ja do sad nisam video ni jednog malog zmaja sa fabrickom kabinom i bunkerom rasturenog ali to ne mora znaci da nema u svakom slucaju srecno sa potragom>:({

cira92
17-03-13, 19:23
Ma nalazio sam ja nekoliko bunkera sa kabinom ali cene variraju od 1000 do 1500 evra... Sto mislim da je malo jaka cena... Ja sam bunker napravio i lepo me sluzi nista losije od orginalnog a kabinu mogu lako i da napravim.... >:({

dragan dmb
17-03-13, 22:28
@cira92

kabinu mozes napraviti novu kao na 135tici za 500e a bunker se moze prekrojiti od 141ce i to lepo izgleda video sam na nekoliko 132ke

daki-Td
17-03-13, 22:30
pa onda ti je bolje napraviti kabinu na tvoj vec postojeci bunker i teraj>:({dati od 1000 do 1500 za fabricki bunker i kabinu,plus u ugradnja i zezanje izadje to na mnogo mnogo^-^:-\

cira92
17-03-13, 22:43
Ma mnogo je stvarno dati 1500e za bunker i kabinu pogotovo sto sam ja vec napravio bunker.. Sve me je mnogo manje izaslo... Sad bi da napravim kabinu jos ali videcu kako cu vec to da iskrojim... Evo kako je ispao bunker kojeg sam sam pravio...

http://www.stavi-sliku.info/images/IGKpB.jpg

Bilo je dosta secenja i varenja ali isplatilo se... Funkcionise super otvorim lulu i vise ne silazim kad kipujem... Jedino moram da sidjem da prikopcam lulu...

stizanin
19-03-13, 20:12
Postovani u ovoj temi prvi put pisem.Listao sam
ovih trista i kusur strana
ali nisam uspeo da nadjem
dimenziju remena bubnja
Z-142 koji se stavlja kada se
zeli da se smanji broj obrtaja
bubnja u odnosu na standardni remen.

mims
19-03-13, 20:16
Kod 142 se stavlja lanac i lančanici.

stizanin
19-03-13, 21:30
Znam za lanac i lancanike, bilo je reci da se
bubanj moze malo usporiti stavljanjem
kraceg remena pa ako je to neko radio
bio bih zahvalan ako zna dimenziju remena.

Obrljan94
20-03-13, 11:47
Upravo dotjerao kombajn Zmaj 133,dakle kupio sam ga danas i dotjerao kuci.Kombajn je u odlicnom stanju,maksimalno ocuvan,garaziran sve odlicno.Platio sam ga 6200 evra,jeste pojaka cijena al' je stanje odlicno,i dobio sam uz njega tri sita tj 8,10 i 14 mm.Danas posle podne cu slikati pa ubaciti i slike.

Shale
20-03-13, 13:25
@stizanin

Ako mislis da sa remenom spustiš broj obrtaja ispod 500 neće uspeti, zato što nepostoji drugi remen širi od standardnog da bi se to uradilo na 142. To može da se uradi kod 143 ali je na njoj i standardni remen širi u odnosu na 142 (na 142 je 45mm a na 143 60mm), pa se stavlja remen 62 mm pa se tako uspe jš malo spustiti broj obrtaja... I o tome je neko od članova pisao.

Obrljan94
20-03-13, 17:35
http://www.dodaj.rs/f/2L/11v/2gElARvr/photo-0027.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3M/Pf/FjsAz0s/photo-0028.jpg
Evo i slike kombajna sto sam danas kupio i dovezao kuci,a kao sto sam vec napisao u prethodnoj poruci placen je 6 200 evri,odlicno stanje,godina proizvodnje 1986. gume su nove,lezajevi dobri,remenje novo.

daki-Td
20-03-13, 17:59
lepa masina kolega ali lepo si ga i platio ali neka je sa srecom i u zdravlju neka sluzi >:({

kristal
20-03-13, 18:14
Cestitam na kupovini kolega,nemoj zameriti stavi dve klocne na oba kraja hedera,moze se iskriviti.>:({

Matic
20-03-13, 18:15
Recite mi da li je naslov ove teme Čestitke?

Obrljan94
20-03-13, 18:18
@kristal
Stavicu sutra,to sam danas stavio onako samo da ne bude da nema nijedna klocna ispod,al' sutra cu staviti dve klocne pa spustiti.Hvala na savjetu,pocetnik sam u tim stvarima nikad do sad nisam ni imao kombajn tako da svaki savjet je zlata vredan.

MONTOYA
20-03-13, 18:28
pa i tebi su čestitali kupovinu claas-a u CLAAS temi :lol:

Vojkanvrelo
20-03-13, 18:32
Koliko vidim puz je korodirao prilicno,ili godinama nije radio ili je bio po kisi i opet neko vreme nije radio.Bice tu dosta rabote.

kristal
20-03-13, 18:33
Nije tema cestitke, naglasak je bio na klocni, pa sam dobronamerno ujedno i cestitao.Izvinjavam se na :){{

ddragan
20-03-13, 18:35
@kristal
Stavicu sutra,to sam danas stavio onako samo da ne bude da nema nijedna klocna ispod,al' sutra cu staviti dve klocne pa spustiti.Hvala na savjetu,pocetnik sam u tim stvarima nikad do sad nisam ni imao kombajn tako da svaki savjet je zlata vredan.Zar 133 nemoze da drzi heder gore kad je kombajn ugasen?

Vojkanvrelo
20-03-13, 18:38
Zar 133 nemoze da drzi heder gore kad je kombajn ugasen?
Naravno da moze,ali zasto opterecivati elemente.

ddragan
20-03-13, 18:40
Naravno da moze,ali zasto opterecivati elemente.Da nece mozda ledja da ih bole?

cira92
20-03-13, 19:29
I ja stavljam obavezno klocne,zasto opterecivati gume cele zime... ^-^

MONTOYA
20-03-13, 19:33
jel imaju oni brzo kačanje?

cira92
20-03-13, 19:36
jel imaju oni brzo kačanje?

Brzo kacenje nemaju mali zmajevi... Zmaj 780-131-132-133 to nema...

ddragan
20-03-13, 19:44
I ja stavljam obavezno klocne,zasto opterecivati gume cele zime... ^-^Cirko druga stvar je kad zavrsis sezonu i ostavis ga godinu dana da stoji do sledece sezone,ali on ce sad svaki dan da ga cacka da zagleda da prcka ovo-ono tako da garantujem da mu nista nesmeta da stoji normalno podignut.No dobro,nije ni bitno mnogo...

cira92
20-03-13, 19:52
Pa dobro to da i ja u sezaoni ili kad nesto radim oko njih ne spustam na klocne samo preko zime.. Ali sto kazes nebitno... >:({

Vojkanvrelo
20-03-13, 20:32
Dosta cesto se pohaba elemenat u razvodniku i ne moze da drzi heder u zadatom polozaju ali i kad moze ja bih ga drzao na panju.Osim ako je sat-dva nesto podignut ili se nesto stalno pali.Jedan kod nas nije podmetnuo panj a radio izpod hedera i heder posle 20 godina u vlasnistvu kod coveka samo odjedared se spustio i spljeskao coveka.
Inace prikacinjanje i otkacinjanje hedera je prava glupost koja traje bar pola sata.

stizanin
20-03-13, 21:46
Zahvaljujem se clanu Shale na informaciji
inace sa remenom imam oko 500 obrtaja
kada je bubanj opterecen a nize znaci nemoze
sa remenom.

Matic
20-03-13, 21:53
Ne može niže sa remenom.Nije neka investicija uzeti lančanike i lanac za adaptaciju.

Bobo
20-03-13, 21:54
Zasto uopce drzite heder podignut, nije mi jasno... ja moj spustim na zemlju i tako prezimljava, nikakve klocne i vrazje matere, jednostavno ne vidim smisla...

Inace MOZE se s remenom, koliko se sjecam kad sam zavirivao u kolegin 142 da je na remenu pisala duljina 2050 (moze biti da nije to TO) i rekao mi je da s tim remenom vrsi kukuruze bez ikakvih problema, je li to kraci remen ili nije, ne bih znao, ne znam koja je standardna dimenzija remena za taj kombajn. U kukuruzu tokom vrsidbe ima oko 400 okretaja bubnja ako je vjerovati instrumentu u kabini koji (slozit cemo se) i nije bas naj precizniji...

Na nasem terenu je samo jedan 142 opremljen lancanicima na bubnju i to samo zato sto taj kombajn vrsi samo i jedino samo kukuruze i nista drugo.

cira92
20-03-13, 21:58
Jedno pitanje za poznavaoce.... Koj model Zmaj kombajna je prvi proizveden???? I da li postoji Zmaj 740????? ^-^ Po selu sa cuo price da je neko u selu imao taj ZMaj 740 i da je jos stariji i mani od ZMaj 780??? Da li je to istina i ima li slika tog Zmaj 740 ako postoji...

- - - - - - - - - -

Zasto uopce drzite heder podignut, nije mi jasno... ja moj spustim na zemlju i tako prezimljava, nikakve klocne i vrazje matere, jednostavno ne vidim smisla...

Ja kad bi spustio heder na zemlju i tako stojao cele zime psi bi mi prokopali celu garazu zbog miseva ispod hedera a i ne ostavljam ga na zemlji da ne zardja u kontaktu sa vlaznom zemljom.. Ali prvenstveno zbog glodara... :lol:

Bobo
20-03-13, 21:59
postoji zmaj 810 u varijanti kao kombajn vrecar s 3.60 hederom i u varijanti kao samohodni berac kukuruza u klipu...

Za starije kombajne ne znam od 780, 810 i univerzala.

cira92
20-03-13, 22:03
postoji zmaj 810 u varijanti kao kombajn vrecar s 3.60 hederom i u varijanti kao samohodni berac kukuruza u klipu...

Znaci ne postoji 740???? Ja nisam cuo ni za taj 810....

Vojkanvrelo
20-03-13, 22:03
Pa kakve veze ima da li je na zemlju ili na klocnu,bitno je da je spusten...dok je u zivotu ipak malo drugacijeLkl{{

Bobo
20-03-13, 22:06
za 740 ne znam je li postojao ili ne... Ona tri koja sam naveo su po mojim saznanjima naj stariji ZMAJ kombajni.

MONTOYA
20-03-13, 22:09

hoćeš reći da je bio fabrički ZMAJ 810 samohodni berač kukuruza ?

cira92
20-03-13, 22:09
Kod mene u selu polako ali sigurno odumiru i ZMaj 780 ostala jos 2 do gomile nekada... I ova dvojica se vise muce sa njima nego sto rade... Prvenstveno jer nista nikad nije zamenjeno pa sad vise nema kud...

Matic
20-03-13, 22:10
Jel to bio osmoredni?

Bobo
20-03-13, 22:21
hoćeš reći da je bio fabrički ZMAJ 810 samohodni berač kukuruza ?

Da, imam negdje i slike. ZMAJ 810 samohodni berac.

cira92
20-03-13, 22:23
Koje su glavne razlike u vrsalici izmedju 780 i novijih recimo 132??? Znam da ima puno razlika motor,kvacilo,limarija i jos mnogo toga ali jer vrsalica ista??? Sirina bubnja ???

spasoje
20-03-13, 22:23
E to treba videti .Osmoredni pa u klipu i još ZMAJ.^-^ ĆIRO@To je isto .Ali je razlika ogromna u korpi .132 IMA DVE jednu iza druge a ovaj ima jednu.

Bobo
20-03-13, 22:29
Otkud vam to da je osmoredni berac?!?

810 je kombajncic zeru manji od 142 i mislim da se radilo o hederu 3 reda, nikako da slike iskopam, bio je jedan kod nas na oglasu za prodaju i znam da sam slike skinuo i sad ih ne mogu pronaci nigdje...

Cuj, glavne razlike u vrsalici 780/131 i 132/133 su kako je netko vec rekao u duzoj (dvodjelnoj) korpi s 18 sinja umjesto 10 kod 780, pogon ladje je napravljen na dvoredni lanac umjesto jednorednog kod 780, pogon bubnja odradjen varijatorom umjesto dvorednog lanca kod 780, laksi bubanj s jednodjelnim sinjama umjesto kovanog bubnja i dvodjelnih sinja kod 780, ubaceno closzovo sito umjesto petersonovog kod 780 i tako... Trenutno mi vise nista ne pada na pamet sto se vrsalice tice.

Ostale su razlike u kvacilu, hidraulicnom volanu, stelanju korpe s platforme vozaca, puuuuno bolji heder i hidraulicna instalacija, hidraulicne kocnice, sire gume, onako, noviji, moderniji kombajn. 780 je bas star kombajn

Bobo
20-03-13, 22:40
Je, to je 810, ali ja trazim slike 810 beraca kukuruza u klipu... Nikako da iskopam, ne znam gdje su spremljene...

cira92
20-03-13, 22:40
[QUOTE=miroslavjovanovic78@gmail;669185]http://www.njuskalo.hr/kombajni/kombajn-zmaj-810-oglas-3697297
Evo kolega Bobo-jel na ovaj misliš?

- - - - - - - - - -

Ovaj Zmaj 810 je dosta veci od 780 ili mi se cini??? Vidim da ima heder od 3.60 ali mislim na vrsalicu i ostalo jer vece nego na 780???

Bobo
20-03-13, 22:41
Je veci je... 100ks motor i 3.60 heder. nesto izmedju 780 i univerzala.

FansteBG
20-03-13, 22:54
Koliko sam ja provalio postojali su i neki 131 sa hederom od 3.60 a ulaz iste sirine kao na 780 i na ostalim malim zmajevima sa hederom 3.0. Verovatno su imali i iste motore kao 780. Kako li je fungcionisao taj 131 sa 3.60 bas me zanima.

cira92
20-03-13, 22:55
Kod mene u selu ima Zmaj 133 sa hederom od 3.60 evo ga u oglasima... >:({

Shale
20-03-13, 23:38
Već sam pisao što se tiče lanaca i lančanika koliko koštaju, ja sam platio prošle godine prenos 19/52 sa lancom (nove, a sa tom kombinacijom se dobija oko 300 obrtaja) 350 evradi.

A što se tiče loma, 2011 sam radio sa remenom i najmanji lom što sam imao je 6%, a na jednoj njivi (loš kukuruz) sam imao skoro 20% izmereno. Prošle (2012) sa lancem, najviše loma sam imao 5,5% na a najmanje 0.8% izmereno. Žena koja više od 20 godina uzorkuje nije mogla da veruje da može da se izmeri 0.8% loma. Čak i jedan drugar koji ima novog class avera nije imao tako mali lom, nego mu se kretao od 2 do 3 %. Tako da mi više napada napamet da radim sa remenom nego samo lanac...

frenky
21-03-13, 10:04
Zavisi na kojim kombajnima, ali na Z-142 nece da moze ako je vlaga kukuruza manja od 16-18%. Tabela koja stoji u uputstvu nije bez veze tu stavljena, probao sam i ja na kaisu, ali za mene to nije posao ako je lom visi od 3%. Sa lancanicima je kao rukom okrunjeno.
---------------
http://www.dodaj.rs/f/2S/vP/2sZbomxQ/picture-031.jpg
Sa remenom sam imao lom kao sto i Shale kaze, to nije posao.

savopunck
21-03-13, 10:12
Već sam pisao što se tiče lanaca i lančanika koliko koštaju, ja sam platio prošle godine prenos 19/52 sa lancom (nove, a sa tom kombinacijom se dobija oko 300 obrtaja) 350 evradi.

A što se tiče loma, 2011 sam radio sa remenom i najmanji lom što sam imao je 6%, a na jednoj njivi (loš kukuruz) sam imao skoro 20% izmereno. Prošle (2012) sa lancem, najviše loma sam imao 5,5% na a najmanje 0.8% izmereno. Žena koja više od 20 godina uzorkuje nije mogla da veruje da može da se izmeri 0.8% loma. Čak i jedan drugar koji ima novog class avera nije imao tako mali lom, nego mu se kretao od 2 do 3 %. Tako da mi više napada napamet da radim sa remenom nego samo lanac...

zasto mislis da class treba da ima manje loma ili ti da kvalitetnije radi od zmaja pa nema on mekse sine ili senzore za dodir

andric1609
21-03-13, 11:34
Zavisi na kojim kombajnima, ali na Z-142 nece da moze ako je vlaga kukuruza manja od 16-18%. Tabela koja stoji u uputstvu nije bez veze tu stavljena, probao sam i ja na kaisu, ali za mene to nije posao ako je lom visi od 3%. Sa lancanicima je kao rukom okrunjeno.
---------------
http://www.dodaj.rs/f/2S/vP/2sZbomxQ/picture-031.jpg
Sa remenom sam imao lom kao sto i Shale kaze, to nije posao.

cekaj jel to idu lancanici umesto varijatorskih remenica na biteru i bubnju? ako sam dobro razumeo..

Shale
21-03-13, 11:37
Zaboravi sam da napišem da je vlaga sva bila u jusu ispod 14% mereno... a uzeo sam i ovaj lančanik od 34 što ide na bubanj, tako da neverujem da ću vrći negde preko 28% vlage.

Ne nemislim, nego kad je stigao, svi kao vidi kako vrše novi klas, ovo ono, a nejesen kad je žito niko, svi tajac. Zmaj kad se podesi kako treba, radi izuzetno. E sad po meni ima drugih stvari kod zmaja koji su se trebale rešiti, počev od kabine, pa do avcuha ovršene mase... Ali ja sam izuzetno zadovoljan kako radi, i verovatno ga neću skoro menjati.

@andrić1609
Tako je. Skine se avcug, remenice i remen i stave se lančanici i lanac.

andric1609
21-03-13, 11:44
Zaboravi sam da napišem da je vlaga sva bila u jusu ispod 14% mereno... a uzeo sam i ovaj lančanik od 34 što ide na bubanj, tako da neverujem da ću vrći negde preko 28% vlage.

Ne nemislim, nego kad je stigao, svi kao vidi kako vrše novi klas, ovo ono, a nejesen kad je žito niko, svi tajac. Zmaj kad se podesi kako treba, radi izuzetno. E sad po meni ima drugih stvari kod zmaja koji su se trebale rešiti, počev od kabine, pa do avcuha ovršene mase... Ali ja sam izuzetno zadovoljan kako radi, i verovatno ga neću skoro menjati.

@andrić1609
Tako je. Skine se avcug, remenice i remen i stave se lančanici i lanac.
ne znam da to iko ovde kod nas koristi, a jesenas sam isto imao prilicno problema sa lomom a obrtaji bili smanjeni koliko god je moglo..

Shale
21-03-13, 12:11
Evo kako to izgleda, mada sam sliku već stavljao:

http://i46.tinypic.com/4r9a8o.jpg

Kod mog drugara je malo zasečen jaram pa može da pusti na 450 obtraja, mada je i tako imao malo veći lom ove godine... Ja nisam hteo da sčem jaram pa sam kupio lančanike i lance (inače kupljeni kod Batana u Rumi).

spasoje
21-03-13, 12:23
Kod mene je 340 o/min pa bude loma. Mislim da je krajnje nerealno očekivati da klip prođe kroz bubanj i da ga udari šina od korpu i da se zrno neokrba.Pogotovo lane kakav je bio suv i nekvalitetan.

frenky
21-03-13, 15:46
ne znam da to iko ovde kod nas koristi, a jesenas sam isto imao prilicno problema sa lomom a obrtaji bili smanjeni koliko god je moglo..
Vidi po ovoj tabeli sa kojim lancanicima u zavisnosti od kombinacije postizes odredjene obrtaje bubnja i mora da vrsi kvalitetno.
-----------------------
http://www.dodaj.rs/f/K/wZ/2Q1Tpm9w/picture-030.jpg
Da, stavljaju se lancanici umesto varijatorskih remenica.

aron
22-03-13, 18:00
ima da se kupi i kombinacija 16 52 da imas jos manje obrtaja

stizanin
25-03-13, 19:09
Razmisljam da probam zetvu suncokreta
sa kukuruznom korpom i blindama,
kakav bi bio kvalitet rada, mislim na
cistocu zrna.

spasoje
25-03-13, 19:48
http://www.youtube.com/watch?v=il0LluRA1LAhttp://www.youtube.com/watch?v=kHgM1_D9SbM Evo kako je bilo 2010 .Koji god kombajn krene u njive zapadne . Ja sam na 132 napravio točkove 18.6 30 i uradio svoje .Ali je rod bio dobar te godine.Loš je snimak (telefon).

cira92
25-03-13, 19:56
Uopste ne razumem ova tvoja 132-jka ima i bunker i onaj separator (ili kako vec) sto su imali dzakarosi??? Ja sam to skinuo sa mog kad sam pravio bunker... Jer si i ti naknadno stavio bunker????

frenky
25-03-13, 20:15
cistocu zrna.
Lepse radi suncokret sa kukuruznom varijantom nego sa zitnom. Kod nas svi rade sa kukuruznom varijantom suncokret.

kristal
25-03-13, 20:19
cistocu zrna.
Ja vec dugo godina radim na taj nacin, cak i lancanici su za kukuruz i nista nije prljaviji cak sta vise sa manje primesa

spasoje
25-03-13, 20:23
ćiro92@Bunker je orginal a sortir sam naknadno ugradio jer sam radio soju pa nas mučila ambrozija.Sortir je isečen brusilicom tako da sva ambrozija ispadne.Kod čoveka sam na 1 ha soje svezao 17 džakova ambrozije )semena),za nepoverovati.Sortir mi pravi problem u kukuruzu pa će ići dole....

cira92
25-03-13, 20:25
ćiro92@Bunker je orginal a sortir sam naknadno ugradio jer sam radio soju pa nas mučila ambrozija.Sortir je isečen brusilicom tako da sva ambrozija ispadne.Kod čoveka sam na 1 ha soje svezao 17 džakova ambrozije )semena),za nepoverovati.Sortir mi pravi problem u kukuruzu pa će ići dole....

Dobra ideja to sa sortirom... Ali znam da uglavnom to svi bacaju pa sam se zato malo zacudio.. I ja imam taj sortir mucim se da ga namestim za preciscavanje zita priliko sejanja...

danger
25-03-13, 20:53
cistocu zrna.

vec duze vreme radim suncokret sa kuruznom korpom blindama sitom gornjim na 426 obrtaja,cistije radi na manje obrtaja jer necepa glavu,narocito ako su glave malo jace,cim je cepa glava pusta iz sebe vlagu i eto i u prikolici vlage,najbolje ti je kombajn postelovan kad iza dobijes ovrsenu glavu u komadu nepocepanu a izvrsenu

- - - - - - - - - -

usput......ima li ko cep i sito rezervara za 142

sinisa1979
25-03-13, 21:30
Gde rezervoar ima sito?

danger
25-03-13, 21:45
pa tu gde sipas naftu,ispod cepa brate.......

cira92
25-03-13, 21:47

Znam da na mom 132 ima sito ispod cepa za 142 neznam....

Mijodrag
25-03-13, 21:53
I kod mene na 142 ima sito ispod cepa, a na 143 nema.

sinisa1979
25-03-13, 22:44
Aaa to?! Ma ja već pomislio da negde ima neko skriveno sito a da ne znam za njega... Mada znam da nema al opet,aj da pitam. Pa što ne napraviš sito?

Matic
25-03-13, 22:45
Kanda ne ume. Lkl{{

sinisa1979
25-03-13, 22:54
Na očin! ^-^

ivanz
01-04-13, 19:22
evo moga

http://i56.tinypic.com/2lderyw.jpg

http://i51.tinypic.com/2aiiid3.jpg

kako si zadovoljan kombajnom.????

jel se kod njega za regulaciju broja obrtaja bubnja mjenjaju lančanici????

jesi vršio nešto drugo s njim osim žita......suncokret ili kukuruz?????

koliko ga dugo imaš?

cira92
01-04-13, 19:29
Kod mene u selu sa Zmaj 780 rade suncokret ali kukuruz niko.... U suncokretu ide 100%.. >:({

blaz
01-04-13, 19:40
s kombajnom sam jako zadovoljan što se tice kvalitete vrsenja. konkretno ovaj je kod mene od 2000,a stari cjeli zivot radi s takvim kombajnima,obrtaji bubnja se podesavaju pomocu lancanika..prije su vršili sve osim kukuruza s njim,moje misljenje je da je da je preslab za kukuruz.

Vojkanvrelo
01-04-13, 20:48
Kako bre preslab,pa zar nije na njemu sestocilindricni motor?

Bobo
01-04-13, 20:52
Da, sestak sa 60ks...

Vojkanvrelo
01-04-13, 20:55
Sto li sam ja sve ove godine mislio da su ti motori jaci.Mislim da je cak kod mene bio jedan sa sirim bubnjem nego 133,ali nisam siguran.Izgleda da sam pogresno mislio.

blaz
01-04-13, 21:02
Likarijskij je slab, motor ima 62.5ks pri 1800 okretaja.

cira92
01-04-13, 21:09
Sto li sam ja sve ove godine mislio da su ti motori jaci.Mislim da je cak kod mene bio jedan sa sirim bubnjem nego 133,ali nisam siguran.Izgleda da sam pogresno mislio.

Cisto sumnjam da je bio sa sirim bubnjem 780... Nema tu razlike izmedju njega i 13x u sirini bubnja... Motor od ZMaja 132 (s44) sije taj motor iz Zmaja 780 iako je ovaj sestak...

Bobo
01-04-13, 21:28
780 znaci da mu je vrsalica siroka 780mm, sto ce reci da nema ni sireg ni uzeg bubnja...

I sestak iz 780 i s44 iz 133 imaju po 60-65ks na 1890 okretaja, na 2400 razvijaju oko 75-80ks

Cak bih rekao da su ti motori za te kombajne dovoljno snazni i koliko god ga poteras u ne znam kakvom usjevu motor se nece patiti nego ce vrsalica stopati... snagom su potrefiti 100%

Vojkanvrelo
01-04-13, 21:31
Kao sto rekoh bio sam u zabludi.

cira92
01-04-13, 21:32
Slazem se Bobo sa tobom da su snagu potrefili 100% meni kombajn 132 pusa od snage... Uradio sam punu generalnu zato sto je pukao blok ubacio klipove 101mm i sve ostalo novo... A znam da kombajn nije vrsio vise od 30 do 50 hektara u svom radnom veku... Ali kad pricamo i uboredjujem ajde da ja uporedim moj 132 sa komsijinim 780,onaj 780 dimi i nema tu snagu i ako mislim da se taj motor vrti na nesto vecim obrtajima jer hoce vrsilica da mu izleti... Ali moramo uzeti u obzir da je to mnogo stariji motor (izradjen) a moj je jos uradjen komplet tako da nije bas ni merodavno... >:({

ivanz
01-04-13, 22:33
Likarijskij je slab, motor ima 62.5ks pri 1800 okretaja.

ja sam negdje pročitao 64ks pri 1800 obrtaja.......al to je to

a kakva je kvaliteta vršenja????

jesi vršio ječam s njim????

spasoje
01-04-13, 22:42
Zar to nisu dva motora od 33.ojke?^-^Ako je sve ispravno vrši sasvim normalno. Imaju sortire pod obavezno ako su vrećari.

milos539
01-04-13, 22:53
poz za sve, zna vli neko gde mogu kupiti hektometar za kombajni, i da sam ugradim,

Vojkanvrelo
01-04-13, 23:25
Proveri u miss sistem Novi Sad,imali su pre neku godinu ali je cena bila sasvim solidna.

Zmaj 151
02-04-13, 17:10
danas sam video u rumi na vasaru zmaj 143 sa mercedesom om352a lepo radi a i lepo su ugradili motor

Manjevic
02-04-13, 17:36
Koja je duzina Zmaj-a 132?

MONTOYA
02-04-13, 17:55
danas sam video u rumi na vasaru zmaj 143 sa mercedesom om352a lepo radi a i lepo su ugradili motor
taj je iz mog kraja,uvozi kombajne iz hrvatske a i bavi se prevozom kombajna

Zmaj 151
02-04-13, 18:18
tablica je becej a vidim da na sleperu ima zmaja mislim da je 132 i jos je doterao 142

MONTOYA
02-04-13, 18:27
nije Bečej već BĆ - Bogatić

Attila
02-04-13, 19:53
Jel zna možda neko gde može da se kupi jedan kljun za 142 za suncokret jer mi fali jedan a ostali su orginal zmajev oni koji su zalomjeni na dole pri vrhu.

seca
02-04-13, 20:59
imas u Kovinu prave ljudi sve kompletno...Probacu da ti nadjem broj tel...

JovicBojan
02-04-13, 21:15
Jel zna možda neko gde može da se kupi jedan kljun za 142 za suncokret jer mi fali jedan a ostali su orginal zmajev oni koji su zalomjeni na dole pri vrhu.ima kod mene u kovinu,ako te zanima mogu da se raspitam.

KAMENI
02-04-13, 21:37
http://img403.imageshack.us/img403/2866/zmaj7801ya5.jpg
Iskopao sam ovu sliku sa 5 strane ove teme. Imam jedno pitanje za starije i iskusnije poznavaoce ove ZMAJ mašine.
Pregovaram sa jednim čovekom koji je nekada posedovao kombajn kao sa slike a ostao mu je sortir cilindar ili kako se već zove, pa me zanima dali taj sortir (trijer) može da "čisti" i druge kulture ili je isključivo za žitarice.
Razmišljam da ga iskoristim za sopstvene potrebe pa me zanimaju neki osnovni podaci???
Na koliko se obrtaja vrti ?
Dali prečišćava u dve grupe ? (lom,urodica i čisto zrno)
Kapacitet ? Iako to i nije toliko važno.

cira92
02-04-13, 21:44
Ja imam taj sortir sa novijeg Zmaja 132 i mogu ti reci da uopste nisam zadovoljan sa njim... Imam dva komada oba napravljena za preciscavanje zita i razmisljam da ih dam i kupim pravi Trejer ili selektor...

Vojkanvrelo
02-04-13, 21:54
Ciro,dobro znas da na trijeru-sortiru je samo jedan mali deo sklopa nalik na tom kombajnskom trijeru,kvalitet rada trijera zavisi od drugih karakteristika.Ja imam dva kombajna koji imaju trijere i to je prava stvar,rade odlicno.Odvajaju prasinu,lom i daju cisto zrno,koliko je to moguce.Mali zmaj koji ima bunker a ne trijer ima mnogo losije isklasirano zrno i puno raznih primesa.

cira92
02-04-13, 21:57
Naravno ali ovi kombajnski se nikako nemogu koristiti za neku malo ozbiljniju selekciju... Ja imam dva ta sto su skinuta sa kombajna i ipak moram da ocistim zito na trijeru pre setve jer je ovo sto ja imam od kombajna nedovoljno...

- - - - - - - - - -

Evo u pozadini se vidi imam dva mada nije u prvom planu ali vidi se koga zanima slikacu detaljnije... ;D}

http://www.stavi-sliku.info/images/2013/04/02/IMG0633.jpg

Vojkanvrelo
02-04-13, 21:59
Jako lepa slika,ali ti ovde treba vetar,pa onaj elemenat sto trese i jos ona spirala sto odvaja urodicu i ima da bude kao iz instituta.

cira92
02-04-13, 22:02
Ma odustao sam ja od toga sad merkam neki Trijer da padne povoljno naravno... A ovo mi ostaje uspomena... Lkl{{

Vojkanvrelo
02-04-13, 22:06
Ja sam kupio prosle godine za 150e,star preko 100god,mislim ali radi boli glava.

cira92
02-04-13, 22:10
Kod mene nemogu da nadjem nigde ako neko zna gde se prodaje nebitno stanje i koliko godina ima slobodno nek mi kaze ... ZNam da nije tema ali kupio bi od kad trazim ali to niko kod nas nece da proda... Izvinite na :){{

spasoje
02-04-13, 23:16
Ovaj sortir je jedno obično cilindrično sito koje se okreće .Na prvih 30cm su rupice koje odvajaju prašinu i jako sitne čestice .Kada se vrše travice one tu idu .sav ostali deo su duguljasti prorezi širine do 2 mm kroz koji ispadaju sitniji ljuljei štura zrna i polomljena...Za ozbiljniju selekciju mu nedostaje onaj deo na selektoru ,kao lim gusto udubljen .On na osnovu težine razdvaja zrno od krupnijih a lakših frakcija.Zrno ili recimo kukolj ili galium (masna trava)upadne u udubljene i vozit će se gore sve dok ne ispadne usled gavitacije .Zbog razlik u masi najteže će ispadati pre...

ddragan
02-04-13, 23:47
imas u Kovinu prave ljudi sve kompletno...Probacu da ti nadjem broj tel... LIMPAK SZTR
26220 KOVIN
DUNAVSKA 44
Telefon: (013) 744-535

» Proizvodnja brava i okova (http://www.privredni-imenik.com/klasifikacija-delatnosti/18-metali-i-metalni-proizvodi#d257200)

KAMENI
03-04-13, 10:15
Ovaj sortir je jedno obično cilindrično sito koje se okreće .Na prvih 30cm su rupice koje odvajaju prašinu i jako sitne čestice .Kada se vrše travice one tu idu .sav ostali deo su duguljasti prorezi širine do 2 mm kroz koji ispadaju sitniji ljuljei štura zrna i polomljena...Za ozbiljniju selekciju mu nedostaje onaj deo na selektoru ,kao lim gusto udubljen .On na osnovu težine razdvaja zrno od krupnijih a lakših frakcija.Zrno ili recimo kukolj ili galium (masna trava)upadne u udubljene i vozit će se gore sve dok ne ispadne usled gavitacije .Zbog razlik u masi najteže će ispadati pre...

Spasoje, A recimo kada bi taj kombajn kosio soju, ili suncokret dali je možda postojala opcija da se promeni sito u odnosu na krupnoću zrna ili je to u ono vreme bilo tako-kako je i to je to???
Jel možda znaš koliko je obrtaja vrteo dok je bio na kombajnu ???

German hunting terrier | Jagdterrier