ZMAJ kombajni

Standardni heder za zmaja 13x je 3m a u opciji 3.6m. Drugo je sve prepravljanje, kemijanje, budzenje... Jedino mislim da 780 ima 2.8, ali nisam siguran...

Vjerovatno je bio 3.6, pa je skracivan an 3.2 kako kazes.

Ovaj sa 6-rednim adapterom u jakom kukuruzu tjera 5 redova, ali posto ovdje ljudi nemaju bas neke usjeve, tera sa 6 redova (sve u 1. brzini). Motor ne znam kakav ima u kombajnu, ali mi se cini da je original, al me ne bi cudilo da je turbo. A sad opet skracuje zitni heder, a da ima dovoljno jak motor, ne bi ga morao rezati ni najmanje, zar ne?

Svasta ljudima na pamet pada...
 
jeste bobo mislim da je skracen jer ga kupio pre 3 god mozda 4 ali vec je bio prepravljen!! pa da ako ima vec motor taj snagu zasto bi skratio heder??
 
mityoo je napisao(la):
A sta ako je sestoredni heder samo zbog 6-redne sejalice? Ja sejem 6-rednom sejalicom pa mi u svakom drugom krugu dodje vezni red u sred hedera, onda ako je lose posejano moram da vozim sporijejer inace samo odgura stabljiku i polegne je a ne ubere klip! A Z142 moze da pogoni 6-redni kukuruzni heder bez problema samo onda vozis prvom pun varijator a ne drugom i kipujes na oba kraja njive!

Da problem bi definitivno bio mali bunker, i sa nadogradnjom u visini kabine ne znam da li bi uspeo da izgura ceo krug! A i to za sejalicu je tacno!
 
Negdje sam vidio 142 s povisenim bunkerom, samo ne mogu vise tu sliku pronaci...

To mi se cini kao vrlo dobra stvar...
 
Bobo ,vec sam pisao nije snaga motora presudna bar kod 142. Imam jaci motor ali dzabe kad sita nemogu da odrade .Kad je prinos psenice od 3,5-4 t/kj. moram da milim inace ode preko sita.Gledao sam klasa mislim da je 76 nosi heder 3.6 m bubanj od metra ali su sita 1,5 m a kod 142 1m.
 
Mislim da je snaga motora u mom brdovitom terenu i te kako presudna! Ako treba vuci kombajn s povisenim bunkerom i 6 redni kukuruzni heder uz brdo, pa tu 100ks ima posla i te kakvog...

U zitu, vise-manje, prihvacam da motor nije presudan, ali u kukuruzu znaci dosta.

Sa zmajem treba znati raditi, bas zbog kratkih (malih) sita, jer ako ga malo poteras, sipa preko njih bas kao sto kazes. Ja sam primjetio da moj zmaj u jecmu kad "letim po njivi" s 3km/h ima puno povratne mase, jer donje sito ocito ne moze progutati sve zrno.

Od kako je kolega na svom 142 srezao heder na 3.6m, puno je lakse kombajnu bilo, jer je radio s manje mase i bolje ju je rastresao... mogao ga je ganjati kao lud, a kombajn vise nije prosipao a i manje se kvario. Po mom je 3.6m za zmaja 142 najbolja mjera, jer veci heder mu samo stvara probleme, ako se kombajner ne zna kontrolirati i polako ga voziti po njivi.

@MILOS: NIje to nista cudno... vidio sam to vec po nternetu kako neki baje teraju zitne hedera u kukuruz i to je islo, sto je najgore. Heder se vjerovatno kida, ali ako nemas kako drugacije, mozes i sa zitnim. Koliko si onda redova hvatao sa zitnim?
 
Radio je i drugar isto kao i Miloš sa 143 bez adaptacije sa žitnom varijantom samo je on kosio do zemlje i samo jednu sezonu vršio tako kukuruz i kaže da više nema teorije da radi tako bez adaptera i blindi
 
Robert kod klasa je 1,5x1 a kod 142 1x1 Ovo kazem otprilike da nemerim u cm tacne mere.
 
Blinde se na bubanj stavljaju da klipovi ne upadaju u bubanj, vec da se krune o korpu... Ako nemas blindirani bubanj, klipovi mogu uletjeti unutra i pojavljuje se lom...

Da ne trebaju, ne bi postojale..
 
Nazad
Vrh