ZMAJ kombajni

kombajner je napisao(la):
na zmaju 132 ima i video sam ga verujem da je odlicna stvar!!
Kao klinac od 9/10 godina sam ucio da vozim kombajn, deda je imao tu 132ku sa nekim sirokim hederom (znam da je bio siri od 133). Najveca mana na tom kombajnu je bio taj presiroki heder i prijemni biter, stalno su crkavali lezajevi na njemu.
 
Prijemni biter je jedna velika pozdarija... cesto zbog njega zna bubanj zastopati, jer ako malo vise mase dodje do njega, kad on uspori, cjela vrsalica usporava ::lose:: Probelm je u tome sto je s desne strane presiljen... Dvoredni lanac koji tera heder i ekscentar ladje i varijator za pogon bubnja... Lezaja dva imam rezerve, ovaj na kombajnu se malo klima, al koliko imam za vrsiti, cekat ce pred iducu sezonu da ga mjenjam.

Cuo sam od forumasa "mladen" da je on preradio desno kuciste prijemnog bitera i da je stavio dva lezaja tamo i da od onda nema problema s time. Istu stvar planiram napraviti i ja.

Sto se sireg hedera tice, to je 3.66, nemam pojma kojem je to baji palo na pamet da kombajn sa 75ks i 80cm grlom moze progutati toliku masu... bas bih ga u soji volio vidjeti ::lose::

(turbo) separator, drugi bubanj, kako god ga zvali je jos jedan bubaj manjeg opsega koji se nalazi iza glavnog bubnja. On takodjer ima svoju korpu, i ima isti broj okretaja kao i glavni bubanj, no zbog manjeg opsega ima vecu kutnu brzinu i na taj nacin dodatno izvrsava slamu koja na obicnom kombajnu ide kroz odbojni biter i na slamotrese.

Na taj nacin se smanjuju gubitci...

Evo, i CLAAS Tucano ima prijemni biter: :haha: :D

[youtube=425,350]W2iQLn14GuU[/youtube]
 
Koja je sirina usta na 16x i 17x, koje motore imaju, koliko slamotresa?

Na ovih par stranica je bila rasprava pred bubanj,bubanj,biter... pa me onda interesuje koji je raspored na 16x i 17x ?

Koliko mi se cini 17x ima bubanj-separator-biter, a 16x biter-bubanj-biter, jel tacno nesto od ovoga?
 
Kako sam ja to skuzio, ovi veci (17x, 19x) imaju bubanj, separator, biter, osim malih zmajeva... oni imaju biter, bubanj, biter...

Dok 142 treba imati bubanj, biter, a mislim da i 16x radi na taj princip...


Sad smo ga bas uzmjesali u vrazju mater... :ppozdrav:
 
Dakle, sad je vrijeme da danger vidi da zmaj (nekim cudom) zbilja ima prijemni biter:

Danas otisao na selo i kolega taman rastavio svoj 780 i odvojio heder od kombajna tako da se lijepo vidi prijemni biter. Malo je ostecen, jer su uvodni lanci pukli i uletjeli u njega, ali sve u svemu, evo ga:



Ovo su prijemni biter i bubanj na mom zmaju:


Ovdje se vidi dvoredni lanac koji pogoni heder, ekscentar ladje i varijator bubnja:



A evo vam ga jos jedan zgodan detalj s ovog zmaja 780 specijal. (Kombajn na sebi ima naknadno stavljanu plocicu na kojoj pise 1965.g., ali se stvarno godiste kombajna ne zna). Tvornicki ima ugradjeno kvacilo i varijator sa segmentima, sto je puno bolje rjesenje nego onaj obicni varijator na rucku.







Malo starija slika, ali se vidi komanda varijatora:


A evo ga i frisko oprani redni sestak Rakovica sa 62.5ks pri 1800 okretaja.. Zvjer nad zvjerima



Na jednoj slici se lijepo vidi da su brzine na 780 oznacene engleskim slovima L (LOW) i H (HIGH) A ne kao na obicnim 780 rimskim brojkama I i II. Ovaj kombajn je jedan od prvih napravljenih, pa je na njemu dosta djelova englesko. Na puno odljevaka pise MHF( Massey Harris Ferguson), tako da je ovo pravi muzejski primjerak.
 
:haha: :haha: :haha: :haha:,e bas se primite ili necitate sta pisem,gde sam ja Bobo napisao da tvoj zmajcek nema taj prijemni biter ili kako na slici izgleda kao na beracu one lopatice sto isterivaju prljavstinu gde vetar duva.....ja sam samo hteo da pojasnim da od kako si ti poceo sa prijemnim biterom na tvom kombaju neki forumasi su poceli to da traze na svojim142 :haha:,a ja sam prokomentarisao na salu turbo rm 142 a ne tvoj 13x,nadam se da sam sada bio jasan a meni je smesno bilo sto neko ko ima 142 pocinje to da trazi na svom kombaju i sve zagleda gde je kao da nikad nije skidao grlo i menjao korpu ili ga je juce kupio pa nezna :cao: :cao: :cao:
@todore
uvek si ti upravu samo mi nije jasno zasto moj om352a ima 150ks :sta:,mora da su nekih tudjih 25ks presli u moju stalu :haha: :haha:,druze om352a jejako sirok pojam i tu moras znati sledece i kod motora,da li je motor 352.900-410 pa 411 pa 412 pa tako dalje a to utice na tip i snagu mercedesa :cao: :cao:
 
danger je napisao(la):
citam ovo o predbubnju ili dva bitera na zmaju pa sve gledam da nisam pogresio temu slucajno,mozda sam u fahru al ono ipak zmaj ljudi kad cemo mi te zveri pustiti da pasu umesto da lupamo gluposti,stalno

danger, ne znam na koga si mislio s ovim podebljanim, ali posto u zadnje vrijeme ja dosta pisem bas o toj temi, ucililo mi se da se komentar odnosi na mene i na moj kombajn, posto je i to ZMAJ...

Ja pricam o mom zmaju i pisem o 142 ono cega se sjecam, jer je to davno bilo...

Zato sam i isao poslikati prijemni biter, jer kako mi se cini dosta forumasa za taj uredjaj prvi puta cuje (zato su i pitali jel 142 ima o "cudi" il nema)

Takodjer sam pitao kako najbolje (najjeftinije) izmjeriti brzinu bitera pri max okretajima motora i sinula mi ideja da na varijatoru bubnja i prijemnom biteru napravim otprilike odnos 1:1 i onda cu moci ocitavati okretaje prijemnog bitera na obrtomjeru bubnja i nikakav mi vise brojac ne treba. Ista stvar se moze napraviti i na 142, posto i njegov bubanj pogon dobiva s bitera...

Sto se predbubnja tice, ljudi su bubanj nazvali predbubnjem, a separator su nazvali bubnjem. takodjer sam cuo da se zovu prvi i drugi bubanj, sto je ispravnije nego predbubanj i bubanj. Svakako se radi o bubnju i separatoru iza kojih dolazi odbojni biter i to je sva mudrost...

malo je zbrke nastalo jer su se pojmovi poceli mjesati.
 
Bobo nisi jedini prozvan u postu danger-a, vidi se da sam i ja, ali ok. Svako ko je dobar u necemu i nesto poznaje jako dobro tesko mu je da shvati da neko nije upucen u to i da ne zna napamet shta je i kako je.

Nije svako od malena visio na zmaju da ga zna do sitnijih detalja... Meni to licno ne smeta, jasno se vidi da danger zna kako sve to funkcionise ali nije covek koji bi ti prvo pomogao nego bi ti se prvo podsmevao kako ne znas da 142 nema dva bitera, ili separator a onda pomogao
 
to je drugar danger video kod svog komsije V.R, z142 rm sa sx optemom i tdi masinom koji je fenomenalan pa mu sad krivo sto on ima obicnu verziju 142 :udri: :udri:
 
Ne znam sto su mislili inzenjeri u ZMAJ-u kad su za 13x napravili 3.6m heder a nit su povecali snagu motora, nit ista... standardni kombajn sa 3.6 hederom. UZAS.

Cuo sam neke price, ali ne znam koliko istinite... Da su ljudi uzimali 3.6 heder, ali da su stabljali motor iz Brene u takve kombajne i sjecka iza i deri. Nemam pojma kako je takav kombajn mogao gutati toliku slamu, jer nekad bude i problema s malo jacim usjevom i 3m hederom... Da je jos uzi, meni ne bi smetalo.

Kad smo vec kod uzih hedera, prolazim jucer kroz jedno selo u kojem covjek ima 6-redni kukuruzni heder na zmaju 142 a jucer ga vidim kako rastavlja zitni heder i suzuje ga... Tko je sad tu lud?!?
 
ovaj nije imao bas 3.60 ali je on napravljen taj kombajn(namesten ) jer ima i bunker a bio dzakaros ja mislim da ima oko 3.20 ali to nije standard za zmaja 132?? ne mogu da zamislim kako moze stvarno kako guta toliku masu? a taj sa 6 redi verovatno zbog usluznog ali nije to razlog najverovatnije si ti upravu da je lud!!
 
Ne mora da znači da je čovek lud ako radi sa 6-rednim adapterom na 142-ci.Možda ima jači i veći motor na kombajnu koji može sasvim dobro da pogoni 6-redni adapter pa i sam kombajn bez problema.Znate li da ima 142-ki sa hederom od 161 fabrički.To sam video par puta u PKB-u sada ne znam kako je to išlo i kako se ponašalo
 
A sta ako je sestoredni heder samo zbog 6-redne sejalice? Ja sejem 6-rednom sejalicom pa mi u svakom drugom krugu dodje vezni red u sred hedera, onda ako je lose posejano moram da vozim sporijejer inace samo odgura stabljiku i polegne je a ne ubere klip! A Z142 moze da pogoni 6-redni kukuruzni heder bez problema samo onda vozis prvom pun varijator a ne drugom i kipujes na oba kraja njive!
 
Nazad
Vrh