PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

Matic
23-12-12, 14:03
Mnogi misle da nije ali guza je jako osetljiva stvar.

danger
23-12-12, 14:04
Može i stiropor, dve table (neće da nazebete).Lkl{{

nije ni to losa zamisao s obzirom da opasna promaja duva kroz slamotrese,treba se cuvati.....

- - - - - - - - - -

Mnogi misle da nije ali guza je jako osetljiva stvar.

zavisi....kako kaze jedan uvazeni moderator kad se stavi cmarobran nema da brigas.....

stralex
23-12-12, 16:29
da li je nko skidao bunker na 142... i da li je komplikovano...?

mims
23-12-12, 16:50
A što bi to radio?

MONTOYA
23-12-12, 17:08
da li je nko skidao bunker na 142... i da li je komplikovano...?

sigurno je da ima prilično posla
video sam kod Prokića u M.Mitrovici skinut bunker i remontovan,menjan lim ispod spirale,bočni limovi(čeoni) i izlaz za cev od kipe...uradio je svaka mu čast,kao nov...
da i dodato je povišenje

aron
23-12-12, 21:22
ja sam ga skidao menjao sam 70% donjeg dela bunkera malo je zajebano vratiti nazad i meni je radio prokic pa je pogresio u merama pa nije mogao da legne ali je dosao posle i sve prepravio uglavnom smo mi to namestili ali mnogo muke ako treba da ga krpis bolje ga uradi iznutra da sam znao da ce biti tako nebih ga skidao i moj je lepo izgledao kad je donet kuci kako kaze kolega montoja ali drugacije to izgleda kad montiras

pocerina
24-12-12, 21:58
Jedan kolega iz sela prodaje 142 samo zitna varijanta, mislim da je 92 godiste, cini mi se da trazi 9000 evra... Koga zanima nesto vise nek se javi na PP..

Nedjooo
24-12-12, 21:59
ddragan kao svako ko se bavi poljuprivredom gledas da prodjes sto bolje ako mozes ikako,a ja sam vec napisao da bih radije uzeo krs al za realne pare pa sredio,a ne uzeo krs a platio preskupo..zato i ne trcim da ga kupim na precac,nadam se da ce izletiti nesto povoljno,samo treba traziti..
Spasoje tako ce i biti,jos mi cica radi na granici u Brckom pa valjda sta uspem srediti..

ddragan
24-12-12, 22:08
Naravno Nedjo i ne samo ko se bavi poljoprivredom nego apsolutno svako gleda da prodje sto jeftinije,to je sasvim normalno,nego jedan od vas dvoje je napisao 'ili su krsevi ili su preskupi' pa sam zbog tog napisao post.
Imas u okolini Sapca lika koji ima brdo kojekakvih krseva Zmajeva,neko iz te okoline moze da ti da br.ko ga zna.

Nedjooo
24-12-12, 22:13
ddragan.msm da sam ja napisao,mislio sam uopsteno da su stvarno preskupi,da bar ne moram platiti jos i pdv i carinu i prevod,i jos.....nadam se da me shvatas,nebih da budem zamoran i da dosadjujm clanovima u ovoj temi,ali trudim se da prodjem sto bolje..jednom kad se zajebes,gotovo je,pogotovo jer se ne kupuje svaki dan...ako ko zna odakle je taj covek neka mi javi,ima pice od mene ako budem isao da pogledam...

sinisa1979
24-12-12, 22:15
Ooo da Nedjooo.... Od Banje Koviljače preko Lešnice,Prnjavora,Badovinaca,Crnobarskog salaša pa do ušća Drine u Savu i tako nekih 8-9meseci relly-a pri V.J. Ajd da ne odem skroz u off... Dal' neko ima viška papire od nekog zmajevog kombajna? Ili makar zna nekoga da prodaje?

Nedjooo
24-12-12, 22:39
sinisa1979 nasa je zadruga u to vreme kupila 8 novih 142,ostala je jos 1 nekompletna..mozda imaju papire od njih,otici cu da ti pogledam to...

SEMBERAC77
24-12-12, 23:13
Aj nedjooo vidi oceli prodati i onaj kombajn ako budes iso moze se sta iskoristiti za djelova...

Peet
24-12-12, 23:37
A jeli Nedjoo kako bi trebao da izgleda taj krs? ili sta da mu bude a sta da mu ne bude uredno i sta smatras pod krsom kao jeftino da ti odgovara, a sta je ono skupo a po tebi opet krs? Bas bi bilo interesantno da cujemo!!!
Ako mozes da se izjasnis u evrima!

Peet
24-12-12, 23:53
Shvatim ja da svi mi zelimo jeftino a dobro ali malo teze to ide! U svakom slucaju mnogo je toga rekao a nista da bi razumeli sta hoce!

Bobo
25-12-12, 00:09
Ovako, momci...

Koga zanima, ima moj kolega zmaja 142 na prodaju. Motor je generalno uredjen i koliko znam da je radio je dvije sezone. Odmah da kazem da mu je kuciste vjetra i spirala za zrno i neovrsenu masu strunulo, ali ga ima novog kupljeno u srbiji (s poklopcima koji se skidaju radi ciscenja spirala) i stoji u supi. Takodjer ima sve moguce nove djelove potrebne da se kombajn 100% sredi i uredi u vrijednosti, kako on kaze, 1500€ (lopatice vjetra, lance za aucuge, remenice varijatora i tome slicno). Dakle, kombajn je KOMPLETAN ima kukuruzni heder sa kompletnom adaptacijom, i zitni kojem fali djelova skupa s kolicima. Kolica ne znam u kakvom su stanju, ali eto...

Djelova cjelo cudo uz njega daje, samo treba malo truda i volje i kombajn ispravan. Mjenjana je sabirna ravan, jos je boja na njoj koliko sam vidio. Ima i pogon bubnja uradjen na dvoredni lanac za zetvu kukuruza i varijator za zetvu psenice.

Nikad nije bio registriran tako da se u pola sata radnim danom naprave papiri za ozbiljnog kupca (za strojeve koji nikada nisu bili registrirani u HR, treba jedan svjedok kod biljeznika i papiri su uredni)

Cjenu je rekao FIKSNO 5000€ i teraj sve sto ima i sto ide uz kombajn. Oni koji zele spustati cjenu da ni ne dolaze, za njih nema zivaca. Bio je neki covjek iz Srbije kod njega sto kupuje sve sto je ZMAJ ikad proizveo i prebacuje u Rumunjsku i poceo mu spustati cjenu i kombajn dan danas stoji pod supom i ceka kupca.

Da napomenem, kombajn se upali i vozi se bez problema, mislim da su kocnice upitne (kao i kod svakog zmaja) ali ostalo je ispravno...

Koga zanima neka me kontaktira na PP, mogu otici poslikati stroj, Kako mi se cini da je to upravo ono sto Nedjoo trazi ;)

ddragan
25-12-12, 00:15
To je povoljno.Kod nas dobra 142-ka sa dobrim kukuruznim adapterom tesko da moze ispod 11-12000e da se nadje.

zicko
25-12-12, 00:30
mozda pomogne,za kolegu nedju,na sajtu polovni automobili ima zmaj 161 sa losim motorom cini mi se da je 83god,vidim da se duze vreme vrti na oglasu a cena nimalo nije velika cak naprotiv 1800evra sto je po meni itekako primamljivo,pa taj kombaj da se prodaje na kilo vise bi vredeo,ali verovatno da nije samo motor u pitanj mislim da mozda postoji jooos neki skriveni kvar ali svakako ko zeli dobar komabajn za sebe uz malo ulaganja moze dobiti solidno dobar kombaj za male pare

Matic
25-12-12, 08:43
Bogami sve je mačka u dzaku.Ja sam se otelio dok nisam doveo novopridošli kombajn u perfekt stanje.Tri meseca efektnog posla i redom deo po deo na proveru i eventualnu zamenu.

Nedjooo
25-12-12, 12:04
Peet po krsom smatram ono sto mi je clan ddragan preporucio da pogledam na oglasima iz M.Metkovica,kombajn kosta 3000 e ali je limarija losa,instalacija,to je neka realna cena...a ne da dajem 10 000 e za kombajn koji je gori od tog a samo prefarban...razumes li me sada....ne moras da budes sarkastican bezveze,ako ne razumes i ne zelis pomoci nemoj da obracas paznju na postove...uostalom ako sam ne znas sta je krs,i kako izgleda i sta treba sredjivati,mani se posla...

Bobo moze u pp odakle je taj covek,i slike...ako ima na njuskalu mozda sam i gledao,hvala ti...

zicko gledao sam to,ali ipak msm da je to prevara,ipak tako male pare...ne znam..a preveliki mi je za nase parcele ovde...

Kish Robert,posto nemogu da te dodam na ignore listu posto si mi neki moderator,MOLICU te da se manes mojih postova...ne krsim pravila foruma,tako da cu te zamoliti da me se manes,sa takvim ljudima ne vodim neku diskusiju...pogotovo sarkasticnu,posto je to tebi normalno..

clanu Postar zahvaljujem na podrsci jer je zbog mene popio ban,od doticnog gore navedenog,a i ja cu isto sa njim izgleda al nema veze...daj coveku vlast i vidis kakav je..

Bobo
25-12-12, 12:13
Nedjooo, nije kombajn na njuskalu, kombajn se nalazi u okolici Pozege, nekih 15km izvan grada... Kad budem isao kod njega, poslikat cu ti i poslati slike...

Ako ti se za 3000 nudi zmaj 142 i da je u voznom stanju to kupuj i stvar rijesena. jeftinije neces nigdje naci... Ni ovaj nema instalaciju ispravnu koliko znam, treba uloziti i truda i novaca. Matic je isto tako kupio kombajn, svi smo vidjeli slike sa sredjivanja i eto isplatilo se.

tako sam ia ja kupovao "dobar i uredan" kombajn "na poznato" pa sam morao jos toliko uloziti u njega da ga dovodem u dobro stanje jer su prijasnji vlasnici to krpali kako god su znali i imali ideje. Novi dio staviti je ludost, bolje staru osovinu navariti pa brusilicom tokariti, sve sto je navoj potrosen se lako zavari i takve fore... Zgadio mi se kombajn kad sam ga poceo "mesariti" pred sezonu...

Matic
25-12-12, 12:16
Kod mene je bilo spolja gladac a iznutra jadac. Lkl{{

Nedjooo
25-12-12, 12:17
Bobo e to,vidim da si ti shvatio na sta msm,radije kupim taj od 3000 evra i znam da ga moram uraditi i uloziti u njega,nego od 10 000 a opet ga moram sredjivati..oni kombajni sto se odlicno odrzavaju,takve domacini retko prodaju...uskoro cu ici da pogledam pa cu napraviti i neke slike...u svakom slucaju hvala ti...

Bobo
25-12-12, 12:27
Da se razumijemo, imam ja na piku vec neko vrijeme kolegin 142, samo jbg, treba dosta truda i volje i dobra radiona da se to sve odradi. Moj kombajn mi zao prodavati jer za njega ovdje ne mogu dobiti vise od 2500€ da ga i ofarbam kao novi da bude. Meni vrijedi vise, dva kombajna mi ne trebaju i jbg... A bilo bi dobro taj 142 srediti da dere kukuruze i vece parcele u psenici a s malisom manje njive koje su tesko pristupacne, al dva kombajna imati to je ludost...

Sad ta 142 tamo stoji i ceka bolje dane da kolega malo dodje do para pa da ga sredi i s njim samo vrsi kukuruze, za zitarice ima fahra starog s kojim je puno zadovoljniji nego s novim 142...

Nedjooo
25-12-12, 12:32
kupio bih ja davno 133 ovde ih ima koliko hoces,samo ne mozes kvalitetno kukuruze raditi sa njom,zato i trazim 142..

ddragan
25-12-12, 13:00
Nije nikakva prevara taj 161 je iz Bavanista i poznajem vlasnika dobro,cena je ta zato sto je kombajn gori od najgoreg krsa,jedno 10 god najmanje nije usao u njivu a do pre 3 god je bio pod vedrim nebom.Sadasnji vlasnik ga je kupio da ga sredi za sebe ali se verovatno ne isplati jer takav dobar kombajn kosta oko 5000,a svo ulaganje koje je njemu potrebno premasuje tu cifru.Jedini spas za taj kombajn je zelezara u Smed.

stralex
25-12-12, 17:53
sigurno je da ima prilično posla
video sam kod Prokića u M.Mitrovici skinut bunker i remontovan,menjan lim ispod spirale,bočni limovi(čeoni) i izlaz za cev od kipe...uradio je svaka mu čast,kao nov...
da i dodato je povišenje
Ja imam drugi problem, bunker moram da skinem da bi zamenuo lim ispod svu plevu mi ubacuje ispod motora...

Matic
25-12-12, 18:14
Kada već to radite ubacite lim dvojku i mirni ste dugo.Malo je teze manipulisati sa njim ali je dugoročno rešenje.

MONTOYA
25-12-12, 18:20
stralex,jel baš propao lim ili izbacuje između lima i bunkera,tamo ima guma koja zatvara taj prostor

Matic
28-12-12, 20:51
Kod čika Milivoja iz Subotice.Dolazi u Rumu na vašar stalno.

MONTOYA
31-12-12, 11:57
Ima li možda neko neispravan sat obrtaja doba ili brzine kretanja i naravno da mu ne treba Lkl{{

Matic
31-12-12, 11:58
Ima Mića. :lol:

MONTOYA
31-12-12, 18:02
Prodao si čoveku neispravan kombajn,to nije lepo od tebe :lol:
Mislio sam ako je neko menjao sat... a ne da vadi neispravan iz kombajna Lkl{{
u principu potrebno mi je kućište sata,žao mi da kupim nov pa da ga razbucam {"{":

abro
31-12-12, 18:36
@montoya

Mislim da ima kod mene. Ako ti treba javi se na pp.
Moram ga potražiti i videti šta ima od njega.

Bobo
31-12-12, 18:50
Imam ja kompletan sat obrtaja bubnja. Pokupio na otpadu, mislim da je ispravan, jer su iza pokojnika zena i kcer pobacale sve ne otpad a covjek se bavio prodajom razno raznih djelova za traktore i kombajne. Izmedju ostalog je bila i kompletna tabla sa zmaja 142 i samo citav sat obrtaja bubnja drugi svi porazbijani...

Jedino, ne znam kako da ti ga dostavim...

Moj sat je ispravan pa mi ovaj ne treba. Ispalo je da se kod mene "kratka sajla" sto pogoni pinjoj zajela i da zato nije radio sat...

MONTOYA
31-12-12, 18:56
kad ti preporučim prijateljicu na FB sam ćeš ga doneti Lkl{{

SEMBERAC77
31-12-12, 19:08
Dragi forumasi srecna N. G. sve najbolje.Evo slika mog starog Zmaj 133,a upravo smo se ponovili sa novim Zmaj 142,konacno,slike od 142 kada dotjeramo.http://www.dodaj.rs/f/3H/G/1VW9tDOe/fotografija0317.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2H/gs/1tsuknqK/fotografija0315.jpghttp://www.dodaj.rs/f/3Z/cP/1KFoez8Q/fotografija0318.jpg

Nedjooo
31-12-12, 19:13
semberac gde si kupio 142 i koliko si platio,ima li papire..

adamov zoran
31-12-12, 19:19
citao sam razna misljenja oko odbojnog bitera u psenici i kukuruzu mislim na 142 sada pitanje da li zmaj univerzal moze da vrsi kukuruz sa njegovim odbojnim biterom mislim na onaj stari tip limeni molim misljenja

SEMBERAC77
31-12-12, 19:34
kupio sam u trnjacima od mlina tomic 85 godiste sa svom adaptacijom zito kukuruz kolica 18500 km

- - - - - - - - - -

kupio sam u trnjacima od mlina tomic 85 godiste sa svom adaptacijom zito kukuruz kolica 18500 km

nema papire

kristal
31-12-12, 19:36
Ja krunim sa Univerzalom kukuruz, montiram dva flaha sa kandzama a druga dva ostaju limovi .Biloje kad nisam premontirao pa je isto isao kao da sam premontirao, meni se nikad nije zagusio ili bilo sta.

adamov zoran
31-12-12, 19:55
to krunis iz kotarke a da li hoce da se polomi

kristal
31-12-12, 20:53
Krunim sa njive a kad krunim iz kotarke skinem adapter i namontiram ovu korpu nije se lomilo nista.

http://i50.tinypic.com/2z8rez8.jpg

adamov zoran
01-01-13, 11:25
dobra stvar a kako izgledaju sapurine da li mnogo lomi

abro
01-01-13, 12:32
@kristal

Podseti me sa ovom slikom na 80-te. Identična kombinacija je radila i kod mene tih godina.

KishRobert
01-01-13, 12:59
@kristal

Podseti me sa ovom slikom na 80-te. Identična kombinacija je radila i kod mene tih godina.

Koliko ti onda imas godina abro?

danger
01-01-13, 14:30
pa verovatno je 60-to godiste cim je 80-ih to radio i seca se toga......

frenky
02-01-13, 12:57
Nemora da ima puno godina. Valda moze puno da pamti.

abro
02-01-13, 13:55
@KR
Baš ako moram precizirati , mislim na drugu polovinu 80-tih.
Neki klinci visili po igralištima a neki morali lopatati...e sad zamisli kako treba lopatati da ne troši uludo kombajn.

gosp. @danger zadužujete se... Lkl{{

KishRobert
02-01-13, 14:04
Uuuu ala si mator!!
:){{Lkl{{

kristal
02-01-13, 14:30
Ja za njega imam ubrzani elevator, jer ovaj obicni nema sanse da ga nahrani a iz drugog cardaka slobodnim padom milina gledati iz kabine kako se sliva.Prosecno sat vremena Zmajevka.

miroslav k
02-01-13, 19:37
Dok smo krunili sa čardaka (što kaže Član Abro) zmaj univerzal prerađen samo za krunjenje, (slamotresi izvađeni) motor radi na pola gasa (ušteda goriva) ubrzan vetar i transporter, slobidnim padom zmajevka puna za max 15 min,

sasa 073
02-01-13, 21:47
potreban mi je cilindar hedera za zmaj 142 dali znate nekog ko prodaje polovne delove za kombajne

miroslav k
02-01-13, 21:53
jer se stari nemože izremontovati?

sasa 073
02-01-13, 22:31
stari cilindar je pokrivljen

mims
02-01-13, 22:33
Nemože da se ispegla?

sasa 073
02-01-13, 22:52
nemoze,neko je postavio oslonac ispod cilindra ili je krenuo malo vise napred.tako je doso na kombajnu,ove godine bas ce primecuje da koci prilikom spustanja

sinisa1979
03-01-13, 00:39
Ako ti nije teško postavi sliku da procenimo dal može il ne može. Nije da sumnjam u tvoje znanje al bi voleo da ga vidim....

Bobo
03-01-13, 01:21
Dobra presa i par komada suhe hrastovine cine cuda za hidraulicne cilindre. Samo treba puno zivaca i sve se da ispraviti.

Kolega je prevrnuo zmaja 214 s punim bunkerom kukuruza, cilindar se pomotao kao kifla. Eno ga i dan danas uredno kipa poslije ispravljanja...

frenky
03-01-13, 01:49
Da se moze remontovati cilindar to znam ali za drva , pa nije to raonik da se ispravlja , pa posle da necuri ulje?

Bobo
03-01-13, 02:08
Ne curi niti naj manje ako se odradi posao kako treba...

Ja sam dobio jedan jednoradni cilindar uvrnut kao banana, odnesao ga majstoru i na presi malo po malo i ispravili smo ga a istog je presjeka ili cak i deblji od zmajevog podiznog cilindra. Radi besprjekorno. Ne moras koristiti drvene blokove za ravnanje, moze i tvrda plastika, a ako ti nije zao cilindra, mozes jednoradne ravnati direktno metal na metal. Tako je moj ispravljen. tvrdo drvo sluzi da se cilindar ne ostecuje prilikom ravnanja ali meni za jednoradni cilindar to nije bilo bitno posto se cilindar pod pritiskom ulja razvlaci.

sasa 073
03-01-13, 14:28
imam sliku cilindra,ali neznam da postavim

- - - - - - - - - -

jpeg image dsc00674 evo kako izgleda cilindar

KishRobert
03-01-13, 15:24
http://poljoinfo.com/showthread.php?107-Postavljanje-slika-na-forum

sasa 073
03-01-13, 17:48
http://www.dodaj.rs/f/45/vz/3CuUIQga/dsc00674.jpg

KishRobert
03-01-13, 18:46
Hmmmm nece to bas ici lako,
da je klip kriv,to bi lako,cilindar neznam da li moze na taj nacin da se ispravi sa presom.

sinisa1979
03-01-13, 21:56
Uf teško..... Koliko vidim sa slike nešto "oštro" se našlo na putanji spustanja i baš je ulubljen... Da je samo kriv cilindar mislim da bi se moglo ispraviti ovako...... Ne znam. Eventualno da ga probaš ispraviti obrnutom metodom onog kako se iskrivio. Znači vratiš cilindar nazad na kombajn ali priključak za crevo okreneš dole i onda nešto postaviš ispod cilindra,neki panj ili nešto sl. I po mogućnosti da je malo poluokruglo kao i cilindar spolja. Pokušaj spustanjem hedera vratiti ga koliko toliko. Naravno treba ti još neko da upravlja komandama ili da prati "proces". I da. Brzinu hedera podesi(uspori) na onom ventilu ispod kabine sa desne strane. Treba da ide rukom,eventualno ključem ali mora ići lako, a veličina ključa je negde 46-48... Ako ne bude išlo ima likova koji remontuju cilindre (Karavukovo,Indjija... Ako sam dobro zapamtio) a mislim da ćeš kontakt naći u temi rezervni delovi za kombajne. Ako ne prelistaćemo vizitke....

bukur
03-01-13, 22:08
Kupis nov klip na vasar u rumu i teraj dalje ili kupis samo cilindar ima toga na kile

frenky
04-01-13, 00:48
Dobar je Miraz u Novom Sadu al bolje prvo Ruma vasar jeftinija je varijanta.

SEMBERAC77
07-01-13, 21:16
Dali neko zn gdje bih mogao da nabavim plekove na vjetru za zmaja142 ...

KishRobert
07-01-13, 21:53
Probaj ovde!
AGROMETAL,MOL, 024/861-310 Kovac Laslo,delovi za zmaja
MUZLAI,MOL,024/861-375,delovi zmaj,limarija,sabirne,korito hedera,konstrukcija vetra,ladje itd....

Sumadinac KG
08-01-13, 17:36
Posto sam ja nov na forumu i npr.citam nesto pise evo slika a slike nigde???Lkl{{a ja tupan ne znam da se snadjem gde da pogledam sliku????Hvala

tomasevic
08-01-13, 18:07
::pomoc:;Jel ima neko da proda secku za zmaj 142.

PKB
08-01-13, 18:17
Imas toga sad po oglasima samo potrazi mislim da je jedan covek iz sela platio 1300 evra sa ugradnjom ,samo malo potrazi .

miroslav k
08-01-13, 18:59
Posto sam ja nov na forumu i npr.citam nesto pise evo slika a slike nigde???Lkl{{a ja tupan ne znam da se snadjem gde da pogledam sliku????Hvala
Jer bi ste bili ljubazni da pojasnite ovaj Vaš post? Ako Vam nešto nije jasno slobodno pitajte jer vidim da ste novi član na ovo forumu pa Vam je teško da se snađete.

Sumadinac KG
10-01-13, 13:37
pa naprimer nesto citam i kolega je napisao evo i slika a slika nema....da li su one skrivene negde ili ja ne znam da otvorim

andric1609
10-01-13, 13:59
Ako citate prve stranice ove teme od pre nekoliko godina tu slika vise nema, obrisane su...verovatno ce vam neko od moderatora objasniti.

Sumadinac KG
11-01-13, 16:03
i ja sam to predpostavio...inace sta mislite koliko moze u jednom danu da poznje zmaj 142 bez kvarova i sa hederom od 3.60???

ddragan
11-01-13, 16:29
Prvenstveno zavisi sta vrses i koliki su prinosi.Kapacitet kombajna se meri u kg ovrsene robe a ne u jutrima ili hektarima.U psenici Zmaj 142 otprilike oko 40t na dan,ako je u mestu sve mozda jos malo vise.

Sumadinac KG
11-01-13, 16:41
prinosi kao kod nas u sumadiji od 5 do 6 tona po hektaru e sad parcele kako gde recimo sa nekim normalnim prelaskom iz parcele u drugu.Koliko kilograma psenice staje u bunker???

ddragan
11-01-13, 16:56
Oko 2t ako je fabricki bunker bez nadogradnje.Moje neko misljenje da sa tim hederom od 3,60m nemoze preko 10-11kj.Ako gresim nek me neko ispravi,ali mislim da je tu negde.

cira92
11-01-13, 19:03
Imam jedno pitanje (ako nije za ovu temu nek premeste moderatori) nesto se prepirem sa drugarom.. On tvrdi da mnogo vise moze da pokosi psenice sa Zmaj 142 (heder je 3.60) nego ja sa mojim Claas Mercatorom (heder je 3.00).. Ja mislim da je na Clasa veci i bunker i ima veci kapacitet sta vi mislite???

PKB
11-01-13, 19:07
Ma kad bi se kosilo po jusu i laganica 10 kj to je sasvim ok ,radili smo mi na nasim parcelama i sa trojkom i dvojkama i vise .Ali nema potrebe sasvim puna kapa 10 kj

dragan.kovacev
11-01-13, 19:11
::pomoc:;Jel ima neko da proda secku za zmaj 142.
prodavao je jedan iz Jarkovca u Rumi je svakog treceg, imao ih bas dosta, nisam ih zagledao al na oko mi nisu delovale bas nesto, al sve se da popraviti ako je cena ok. imam broj ako te zanima...

Sumadinac KG
11-01-13, 20:56
Koji je class???zmaj 142 sa hederom od 3.6 je mocan a sa fabrickim 4.2 onako malo bi sporije isao ne znam???

- - - - - - - - - -

Sta je to 10 kj???

cira92
11-01-13, 20:59
Koji je class???zmaj 142 sa hederom od 3.6 je mocan a sa fabrickim 4.2 onako malo bi sporije isao ne znam???

- - - - - - - - - -

Sta je to 10 kj???

Pa Claas Mercator (motor 6 klipova perkins) Heder 3 metara.. Cisto smo uporedjivali pa me zanima sta vi mislite???

galki
11-01-13, 21:09
ja mislim da ce claas biti brzi jer ima bubanj od 125cm i sira sita

- - - - - - - - - -

ja mislim da ce claas biti brzi jer ima bubanj od 125cm i sira sita

ddragan
11-01-13, 21:09
10kj tj 10katastarskih jutara ili lanaca
10kj ili 5,7ha

cira92
11-01-13, 21:12
I ja mu to pricam ali ovaj moj drug ne odustaje od toga da nemogu ja das e merim sa njim jer je zmaj veci kombajn od Claas Mercatora,mada je kod mene veci i bubanj i sita i bunker.. Motori su slicni samo sto je kod mene orginal Perkins nije S46...

Sumadinac KG
11-01-13, 22:49
Ovako ja sam imao Class-a 3metra keder 105 bubanj i mogao je lagano da poznej u danu 5ha.ako 142 moze da poznje samo 5,7 ha za dan onda jbg,ono jeste bubanj iste sirine ali je heder veci kod zmaja i sita sira i jaci motor...Merkator je mocna masina nema sta,i u rangu je 142,a sto se tice motora i ovaj S46 je po licenci Perkinsa isti je to djavo..

Bobo
12-01-13, 01:17
Decki, ne znam kako vi terate te zmajeve, ali opet ce biti da ja lazem i izmisljam kao i za teranje u kukuruzu 2. pun varijator. Davnih dana dok sam jos bio osnovna skola prvi "Veliki" kombajn u kraju je bio zmaj 142RM 4.2 heder, cudo jedno koliko je to bio ogroman stroj... No ne mozes proci vamo, ne mozes proci tamo, kolega je perjao dan i noc jer je to bio jedan od rijetkih kombajna u selu i malo malo neki kvar. Dojadilo mu vuci heder na kolicima po uskim putevima i dvije sezone kasnije se u selu pojavljuje s hederom 3.6m u psenici da je ne znam kakva. kao i u kukuruzu 2. pun varijator i tu sezonu je zavrsio s vrlo malo zastoja i bez i jednog ozbiljnijeg kvara. Kombajn je s tim uzim hederom imao kapaciteta da tera i sjecku za slamu koja je kasnije ugradjena a imao je standardni s46 motor u sebi. Kad mu je srezao heder, kombajn i kombajner su se preporodili, jednostavno u to vrijeme nije bilo tolikih njiva u privatnom vlasnistvu da je 142 mogao svugdje doci s 4.20 hederom.

10kj koje spominjete s 3.6m hederom 142 je u stanju spiciti u jednom popodnevu i to garantiram glavom. Ja sa 133 sa selidbom pokosim 10kj u danu bez ikakvih problema a prije 10 ujutro ne krecem u posao i kipam u mjestu u prikolice. za 142 je 10kj taman da se zagrije na radnu temperaturu. Naravno, sve ovisi i od prinosa na njivi i stanja usjeva, korovi, kipanje u hodu ili na mjestu, da li kombajn ceka prikolice ili ne, kvarovi, seljenje od njive do njive, ali 10kj sa svim nabrojanim 142 danas MORA skinuti.

PKB
12-01-13, 09:16
Pa ja sam naveo da bez preterrivanja po jusu ti je malo slabiji varijator od max u prvoj brzini .I da se popije par ladnih piva i klopa itd . A ja sam takodje kosio u vecini slucajeva 2 pun varijator ,ali da su to godine kako treba i da rodi kako bi trebalo djavola bi ti tero 2 pun varijator !!!

frenky
12-01-13, 15:58
Svako tera kombajn kako hoce. Kad ujutru pravim raspored za kosenje ,napravim takav plan da neteram ni sebe ni masinu. Nikad neteram drugom niti sam ikad terao, a uvek se sve uradilo. Pricam o Z-142.

ddragan
12-01-13, 15:58
PKB sta si kosio u drugoj pun varijator?Psenicu,suncokret?
U drugoj sam samo kukuruz skidao kad su prinosi do 3000kg po ha,i kad mi psenice ostane oko 1m da kosi heder.
A to sto 142 sa 3,60 hederom za poslepodne skine 10 kj stvarno nebi komentarisao,i sam Bobo je napisao malo malo pa kvar,a tek rastur i necistocu mogu da zamislim.

PKB
12-01-13, 16:14
Sve sam kosio i nema necistoce ali ima rastura ne strasno ali ima . Ima neki put problema kad su velike vrucine bas kad upece sunce hoce da se greje 142 doduse se nije grejala ali 143 se greje sve cisto kao suza i bez termostata i opet ,cak smo menjali i satove nismo im verovali i stavili druge ali kad upece na zitu greju se ali ima tu drugih stvari . I soju sam kosio drugom pun varijator ima rastura nema necistoce .Ali to je kombinat i ja kad sam radio malo privatno vodio sam vise racuna nece neki gazda da ti njemu pretrcis drugom pun varijator i da mu naplatis 6000 . Kombajn u sustini radi bolje kad ima mase sto je bolja masa lepse radi.

Matic
12-01-13, 16:16
Sve je u iskustvu i podešavanju kombajna.Ima i onih koji dave i mile po njivi da bi navodno kvalitetnije uradili i bez rastura a za njima se zeleni kao gora.

frenky
12-01-13, 16:19
143-ka hoce da se greje zbog toga sto hladnjak ima gusce sace. Na 142-kama sace je redje i lakse provlaci vazduh kroz sebe i zbog toga se negreju.

MarkoSreta
12-01-13, 16:24
JA za m kosio najvise 10h dnevno,njiva dugacka 1km kipuje se na obe uvrtine u to je prava mera za z-142(normalan heder) ,sve preko toga kod mene u Sumadiji je nemoguce ili kombajner nije normalan!

PKB
12-01-13, 16:25
Jeste i to jedan od razloga i usmerivaci su drugaciji na 3 jci ,ali po meni od kako smo promenili fabricke vodene pumpe na ovim se za sezonu pojede kolo straota bozija i dog necrknu opet lezajevi da se remontuje opet pumpa necirkulise voda dovoljno dobro mozda i gresim.

ddragan
12-01-13, 16:27
Slazem se da lepse radi sa vise mase,ali ne 2 na pun varijator.
A sto se tice suncokreta i te brzine sa malo rastura to pricajte onom ko ga nikad nije radio,mozda i poveruje.

MONTOYA
12-01-13, 16:35
ljudi o čemu pričate... 142-ka nema šta da traži drugom u dobrom žitu...
u lošijem 3-4t/ha može druga al baš pun varijator...treba i ravna njiva za tu brzinu,ako je retko i loše hoće i kosa pa propusti ...

frenky
12-01-13, 16:58
Ljudi ako hocete da terate brzo onda kupite Clasa ili nekog drugog zapadnjaka .

Attila
12-01-13, 16:58
Mi sa dva kobajna pokosimo 20-25 jutara na dan oko 11 sati rada. u drugoj sam vozio dok sam vršio suncokret sa kukuruznim adapterom

PKB
12-01-13, 17:08
Suncokret nisam nikad sa zmajem kosio ali sam bio kad su iz ran-komerca kosili sa 143 .Znam da mora da se vodi racuna prilikom kosenja ,a sto me nervira adapter tj produzeci oni to je toliko lose uradjeno strasno kajlovali smo ih sa kojekakvim zicama drvima straota bozija upadnes u malu rupicu pootpada sve heh.

Montoya da nisam radio pa da ti verujem ,ali sam radio kad ga opletes malo pocne crno da dimi i imo sam problema samo sa ovrsenom masom tu je hteo da zagusi dog nisam na levatoru na izlazu na onoj sto razgrce navario parce spirale da bolje sklanja i promenio kandzastu spojnicu i dotego je zlo ali moze opet da preskoci i opleti .
A da sam imo nekih vecih kvarova i nisam ima lik sto je tero pola varijatora imo je vise kvarova nego ja , i doduse malo sam sa trojkom cesce gusio na soji to mi bilo najgore ,a desavalo mi se i neki put na jecmu da sam zagusio to je jos vece zlo .

- - - - - - - - - -

Ali opet ponavljam neracunajte nas u kombinatu i privatno .Reko sam moras se drugacije obhoditi i prema privatnoj masini i prema privatniku ciju kulturu kosis .

MONTOYA
12-01-13, 17:14
nisam rekao da neverujem,nego da tom brzinom u dobrom žitu 142-ka ne može valjano da odradi

PKB
12-01-13, 17:26
Probajte pa cete videti :lol: Mi nesjemmo psenicu po par godina samo pokupimo svu slamu i tu posle bacamo prihranu !!!:lol::lol::lol::lol: Salim se pa imamo mi mehanizatore sto idu za nama i kontrolisu rastur ima ga ali neznam tacno sad koliko procenata na granici dozvoljenog. A sta mislite za klasom nema kad ga oplete do 5.8 -6 km nema a sve preko toga polako se povecava i kod njega prosipanje !!!!!!

Vlada B.B
12-01-13, 17:29
Ja kada kosim ,pokosim oko 10 lanaca na dan sa 142-kom,ali sto mi je najvaznije bez ikakvog kvara.Dok su mi drugi terali kombaj tada su kosili i po 15-16 lanaca na dan ali posle kada dodje kuci sve zivo zeza i landara.Svaki dan neki kvar.te se kose raznitovale ,te se zagusio kombaj,te upalio kais od doba.jednom je pukao drveni lezaj na slamontresu onaj napolje i kombaj je tako radio ceo dan ,a o prosipanju da i ne govorim.Sada kada sam kosio kukuruz probao sam 2. i dosta brzo ide ,a mogu zamisliti kako to izgleda u zitu........i nasta to kosenj lici

grunt
12-01-13, 17:35
Naravno da ima i to mnogo vise nego kod npr 142ke kad ga stari deka nasteluje nema prosipanja,mozes oma sejati.U stvari danas je bitno toliko HA po toj ceni a ti sto na njivi imas posle zeleno djubrenje nije vazno mada ni to nije lose:lol:da se zaore!

- - - - - - - - - -

Naravno da ima i to mnogo vise nego kod npr 142ke kad ga stari deka nasteluje nema prosipanja,mozes oma sejati.U stvari danas je bitno toliko HA po toj ceni a ti sto na njivi imas posle zeleno djubrenje nije vazno mada ni to nije lose:lol:da se zaore!

miroslav k
12-01-13, 17:46
Decki, ne znam kako vi terate te zmajeve, ali opet ce biti da ja lazem i izmisljam kao i za teranje u kukuruzu 2. pun varijator. Davnih dana dok sam jos bio osnovna skola prvi "Veliki" kombajn u kraju je bio zmaj 142RM 4.2 heder, cudo jedno koliko je to bio ogroman stroj... No ne mozes proci vamo, ne mozes proci tamo, kolega je perjao dan i noc jer je to bio jedan od rijetkih kombajna u selu i malo malo neki kvar. Dojadilo mu vuci heder na kolicima po uskim putevima i dvije sezone kasnije se u selu pojavljuje s hederom 3.6m u psenici da je ne znam kakva. kao i u kukuruzu 2. pun varijator i tu sezonu je zavrsio s vrlo malo zastoja i bez i jednog ozbiljnijeg kvara. Kombajn je s tim uzim hederom imao kapaciteta da tera i sjecku za slamu koja je kasnije ugradjena a imao je standardni s46 motor u sebi. Kad mu je srezao heder, kombajn i kombajner su se preporodili, jednostavno u to vrijeme nije bilo tolikih njiva u privatnom vlasnistvu da je 142 mogao svugdje doci s 4.20 hederom.

10kj koje spominjete s 3.6m hederom 142 je u stanju spiciti u jednom popodnevu i to garantiram glavom. Ja sa 133 sa selidbom pokosim 10kj u danu bez ikakvih problema a prije 10 ujutro ne krecem u posao i kipam u mjestu u prikolice. za 142 je 10kj taman da se zagrije na radnu temperaturu. Naravno, sve ovisi i od prinosa na njivi i stanja usjeva, korovi, kipanje u hodu ili na mjestu, da li kombajn ceka prikolice ili ne, kvarovi, seljenje od njive do njive, ali 10kj sa svim nabrojanim 142 danas MORA skinuti.
Tako je bobane, sa dobro utegnutom 142 se može pokositi 20 kj, da nebude puno šetanja u transportu, rastura na sitima ne sme da bude kad su dovoljno otvorena, ali na slamotresima sigurno ima rasipa ili kao što knjiga kaže do 5% na svakom kombajnu je dozvoljeno, 2 pun variator mi se čini jako brzo i zbog kose, jer zmajevi dupli prsti baš i nisu za brzu vožnju.

PKB
12-01-13, 17:50
Nema problema sa kosom ,niti ostaje negde da zvace ,niti je doslo nekad do pucanja pruta itd -ovo pricam za trojku posto sam sa njom mnogo vise radio.Normalno bilo je tu brze sporije .

PKB
12-01-13, 18:16
Sve ima svoje .

ddragan
12-01-13, 19:08
Jedna slika govori vise od 1000 reci oko stelovanja sita i vetra.
http://www.dodaj.rs/f/1x/Qc/KLrkdOi/fotografija02081.jpg

PKB
12-01-13, 19:33
Svaka cast ,ali ako je cisto nema tu mnogo filozofije :lol:

spasoje
12-01-13, 19:38
Dve slike su ipak potrebne. A druga je parcela u avgustu posle kiša. Ovo gore je extra čisto....

Matic
12-01-13, 19:51
Ovo može u koljivo.Po meni bolje da ima malo pleve u prikolici nego da se zeleni njiva iza mog kombajna.

MOMOSARIC
12-01-13, 19:57
Kad dodje avgust već je kasno šta ima onda da se gleda . treba gledati u njivi čim krene , izbrojati zrna na zemlji i odrediti kolko je ispalo samo , kolko je prosuo keder a kolko unutar kombajna . Velika je razlika u rasipu sada i prije nekoliko godina kad je cijena žita bila dosta manja.

cira92
12-01-13, 20:01
Ovo može u koljivo.Po meni bolje da ima malo pleve u prikolici nego da se zeleni njiva iza mog kombajna.

Upravu si druze ko goce toliko cisto zito on mora da baca malo,laksa zrna razbijena i to.. A kad sam vrsio uslizno jednom coveku on je izrazio zelju da bude jako puno pleve jer je i ona teska na kilo kad bubu merili a ne da mu odbijaju necistocu za dzabe u mlin... :lol:

ddragan
12-01-13, 20:05
Ovo može u koljivo.Po meni bolje da ima malo pleve u prikolici nego da se zeleni njiva iza mog kombajna.Verovo ili ne,ni na jednoj parceli se nije zelenelo,jer nije mi prioritet da bude cisto nego bas da nema rastura.Bilo je po neko zrno rasuto ali je to ispod 1%.

PKB
12-01-13, 20:07
Beste deco sa prozora :lol: Salim se ,nemoj se ljutiti hehe.

spasoje
12-01-13, 20:13
Za ovakav posao potrebno je još neke stvari da se poklope a kombajn manje više .U pravog kombajnera mora svaki ispravan kombajn da radi uredno .Ovo što kaže @ćira92@ je uradio moj komšija koji je otvorio sito u kuku. pa je išla malo i klasura malo i tekunice.Pošizio jer kako god odveze oni skinu isti procenat .

cira92
12-01-13, 20:19
Pa jeste uvek isti procenat odbijaju necistoce i kod nas u mlinu... Ako je cisto kao pirinac isto toliko a dodje neko sa pola zita pola kukolja njemu isto toliko.. I sto da ga cistim da bude cist,kad mi opet odbiju,ovako bar imaju zasto!!!! Lkl{{

ddragan
12-01-13, 20:29
Ciro ta laka i stura zrna koje kombajn izbacuje su BOLESNA i tu vec nije ni do kombajna ni do kombajnera nego do same agrotehnike,ali da ne idemo u off ovde ima tema za to.
U 2 postu gore si pisao o tom.

cira92
12-01-13, 20:37
Znam gde sam pisao ali ne volim da ta zrna ostanu po njivi kad vrsim nekom vise nece da me zove... A kod nas u selu su Zmajevi dosli na tako losem glasu (bas zbog kombajnera koji rasipaju mnogo) da niko nece vise da vrsi sa Zmajem.. Jednom me zvao jedan da mu vrsim i pita cime dolazis ja rekoh sa Clas i krenem ja izbusim zadnju gumu i uzmem zmaja 132 i kad sam stigao na njivi ovaj da me bije za malo!! I morao sam pola sata da objasnjavam coveku da ne rasipa.. Isao je od kraja do kraja njive na klenima i preturao po otkosu!!! Ja se naljutio i krenuo kuci i ondah je trcao zamnom i nekako me ubedi da se vratim.. Razne budale ima kod mene u selu!!!!!1 :

MONTOYA
12-01-13, 21:00
kako računate rastur?

cira92
12-01-13, 21:06
kako računate rastur?

Na koj rastur mislis???

MONTOYA
12-01-13, 21:09
rastur pšenice za kombajnom

ddragan
12-01-13, 21:10
Šac metodom.
U principu znam kako se racuna sa onim tepsijama,ali ko da vuce sve za sobom.To sa godinama rada dodje da mozes odokativno i prilicno tacno da odredis jer vidi se na odredjenoj povrsini koliko zrna ima na zemlji i da li ima ostalih neizvrsenih zrna u vlatu i bar ja po tom stelujem.

grunt
12-01-13, 21:24
Kako kaze Balasevic princip je isti sve su ostalo nijanse,kombajni su odlicni kao i traktori sve je to namenjeno za rad u njivi e sad sto neko ne zna da nasteluje sita,vetar,obrtaje,plug kosu vucu itd,to je druga prica.Kad se pojavi nov kombajn svi kazu vidi kakav je lep crven ili zut nikog nije briga kako je taj kombajn nastelovan za rad,al sta ces takav smo mi narod.....

cira92
12-01-13, 21:34
Kako kaze Balasevic princip je isti sve su ostalo nijanse,kombajni su odlicni kao i traktori sve je to namenjeno za rad u njivi e sad sto neko ne zna da nasteluje sita,vetar,obrtaje,plug kosu vucu itd,to je druga prica.Kad se pojavi nov kombajn svi kazu vidi kakav je lep crven ili zut nikog nije briga kako je taj kombajn nastelovan za rad,al sta ces takav smo mi narod.....

Upravo to.. Kod nas dolaze sa mnogo vecim kombajnima i rade usluzno i lete preko njiva i nikog nije briga kako su ovrsili samo je vazno da im je vrsio nov Claas!!! A kad vide starijeg zmaja odmah celo selo zna da rasipa!! Ja sam hteo da se opkladim sa jednim da za mojim Zmajem nece nista da nikne ali nije smeo..!!

grunt
12-01-13, 21:52
Nemoj da se nerviras radi sebi najbolje sto mozes pa ce te za koju god moliti da im radis,kad vide sta je prava stvar.I jesu zmajevi pravi kombajni neka kaze ko sta hoce!

sale ratar
12-01-13, 23:27
Što reče jedan kod nas "ne zove se on džabe zmaj".Izvinte za :){{.

Sumadinac KG
12-01-13, 23:33
Jedna slika govori vise od 1000 reci oko stelovanja sita i vetra.
http://www.dodaj.rs/f/1x/Qc/KLrkdOi/fotografija02081.jpg

Kojom brzinom vozite 142 u psenici koja ima prinos od 5 do 6 tona po hektaru???

sale ratar
12-01-13, 23:42
Dragane da nije ovo na slici rapsodija ili 40s?

ddragan
12-01-13, 23:57
Sale Ingenio je na toj slici i prinos je bio oko 3800kg/kj.

Sumadinac prvom na pola varijatora e sad zavisi od slame da li za nijansu brze ili sporije,i remenje(kajsevi) su naspanovani malo vise nego sto bi trebalo.

sale ratar
13-01-13, 09:06
Ingenio je sa osijama ako se dobro sećam kao i 40s i rapsodija a te pšenice se izuzetno lako izvršavaju pa je zato tako čista.Nesumnjam da kombaj nije dobro podešen.

MONTOYA
13-01-13, 09:26
Šac metodom.
U principu znam kako se racuna sa onim tepsijama,ali ko da vuce sve za sobom.To sa godinama rada dodje da mozes odokativno i prilicno tacno da odredis jer vidi se na odredjenoj povrsini koliko zrna ima na zemlji i da li ima ostalih neizvrsenih zrna u vlatu i bar ja po tom stelujem.
naravno,ko će nositi tepsije...
koliko je normalno da ima zrna u otkosu...mislim gde je granica,šta je merilo...

spasoje
13-01-13, 09:49
Kod nas kažu kad raširiš prste šake i spustiš na zemlju ,ispod smeju da budu1- 2 zrna .To je oko 10 cm 2 ...E sad ,dal je tačno ,^-^.A kad se seje rukom ili ciklonom ,potrebno je ispod te iste šake da bude 5 do 8 zrna .Ito su govorili....

Bobo
13-01-13, 11:06
Aj da se i ja oglasim...

Vidim da neki znaju o cemu pricam a drugi opet citaju kako njima pase. Lijepo je napisano da je kolegin isao s 4.20 hederom i malo malo neki kvar, nakon sto je suzio heder, u bilo kakvoj pšsenici 2. pun varijator i sezona zavrsena s 2-3 zamjenjena lezaja i pokojim remenom... potrosna roba, decki moji...

Treba kombajn razumjeti i ako treba od njive do njive ga stelati. Ima kombajnera koji nikada na kombajnu usmjerivac vjetra nisu pomakli i gornja sita kako su jednom nastelana tako vrse sve kulture?!? Kad ih pitam "Zasto tako" odgovor je jednostavno "to je tako u tvornici podeseno i to se nema sta dirati"...

Komsija me pita kako stelam moj kombajn za vrsidbu soje, pa sam mu poceo nabrajati da stelam, sita, vjetar, korpu, bubanj... samo je rukom odmahno i rekao da se to nista ne mora i da ce on to ovako vrsiti kako je podeseno. Nije bilo ni jednog jedinog citavog zrna u bunkeru i onda kasniej kombajn krvi...

Ja vam nemam razloga lagati nit su moje njive, nit su moji usjevi, nit su moji kombajni. Nikakve dobiti nemam ako vam izmisljam gluposti da vam lazem.

Kolegin 142rm je isao s hederom 3.6 na svakoj njivi 2. pun varijator i to da je cist uzorak bio kao sto je normalno a rasip takodjer u normalnim granicama.

Ista stvar i s vrsidbom kukuruza, 2. pun varijator i jos mu heder spor. Kombajn moze izvrsiti ali stopa na hederu koji je ubrzan do zla boga. Dok niej heder ubrzavao iza njega su ostajale citave stavljike samo polegnute u smjeru vrsidbe. svoje je radio tako i u smjeru oranja da ide "niz stabljike" i sve zaoravao da ne viri van. usluzno je isao sporije da samelje stabljike makar malo. kad je ubrzao heder, deri 2. iber...

Ko ne vjeruje, neka proba. njiva nece izgledati na nesto a ako je kombajn u urednom stanju i nisu mu elevaroti pojedeni i spirale, ima da tera masu kroz sebe samo tako. Dokazano vise puta i na vise kombajna.

Lijep pozdrav

Sumadinac KG
13-01-13, 11:50
Sale Ingenio je na toj slici i prinos je bio oko 3800kg/kj.

Sumadinac prvom na pola varijatora e sad zavisi od slame da li za nijansu brze ili sporije,i remenje(kajsevi) su naspanovani malo vise nego sto bi trebalo.
Sta Mislis Dragane jel bi mogao drugom otpusten varijator nacisto,mislim ocenicu ja ali pitam.

MONTOYA
13-01-13, 11:56
Kod nas kažu kad raširiš prste šake i spustiš na zemlju ,ispod smeju da budu1- 2 zrna .To je oko 10 cm 2 ...E sad ,dal je tačno ,^-^.A kad se seje rukom ili ciklonom ,potrebno je ispod te iste šake da bude 5 do 8 zrna .Ito su govorili....
po mom računu... zmaj 142 kosi 4m otkos mu je oko 1m,ako na 10cm2 u otkosu ima jedno zrno to je približno 12,5 kg po hektaru
masu 1000 zrna sam računao 50g

Bobo
13-01-13, 12:08
Miroslave, kad si vec i ovo s varijatorom napomenuo, kolega je na prijasnjem 133 stelao varijator da ide brze po cesti i vidio je da to NE VALJA, zdere lezajeve i remenice i remenje i puno vise stete nego koristi, tako da je na 142 imao varijator podesen "po PS-u"

spasoje
13-01-13, 12:20
@Montoja@ Dali si računao 4m širinu ,ili samo sirinu slamotresa tj ,sita.Jer pazi ,nije to ni slično...

Bobo
13-01-13, 12:21
Prerade koje su radjene na kombajnu u vezi zitne varijante su bile vezane samo za suzavanje hedera. Nista drugo nije ubrzavano na kombajnu. Mozda nema neke veze i ja dan danas ne razumijem ali dok je heder bio 4.20 jednom tjedno smo mjenjali pogonsku osovinu slamotresa. I dan danas postoje polomljene osovine pod cardakom... Znam da je to kolegi jelo zivaca i zivaca... Nakon suzavanja hedera nije vise bilo problema s pucanjem ove osovine. Mislim da nema neke veze jedno s drugim, ali znam da se to desavalo...

Prerade u kukuruznoj varijanti na vecini zmajeva na mom terenu se odnose na metanje veceg zupcanika na pogon hedera (ne znam koliko zubaca)... I kod pojedinaca je bio pogon bubnja na lanac, ali vecinom su ostavljali remen...

ddragan
13-01-13, 12:27
Sta Mislis Dragane jel bi mogao drugom otpusten varijator nacisto,mislim ocenicu ja ali pitam.Zavisi od bas dosta faktora,zanaci od samog useva kakav je,kolika mu je vlaga,da li je jutro pa je od rose jos mekana slama psenica ili 2 popodne i uprzena....i od ovog sto je Miroslav napisao koliko je nategnuto remenje jer to dosta menja situaciju,najbolje bi bilo da se po satu za brzinu gleda ali ja nemam taj sat tako da necu da lupam da li je 3 ili 6 km/h brzina jer stvarno neznam.

MONTOYA
13-01-13, 12:28
Spasoje,napisao sam...računam da heder hvata 4m to je na dužini od 2500m =1ha za njim ide otkos od 1m
ako računamo da na 10cm2 ima jedno zrno znači na 1m2 ima 100 zrna a na tih 2500m i 250000 zrna,ako uzmemo da je masa 1000 zrna teška 50g to znači da je u otkosu za kombajnom ostalo 12,5 kg...

Bobo
13-01-13, 12:40
E, vidis ovi moji ubrzavaju zbog dugih stvari. Kad brzo teraju, postopaju se rakete jer ne moze dovoljno brzo proletjeti kukuruz kroz njih i jednostavno cupa stabljike za sobom. Nije im bitno tarupiranje jer ,kako sam vec napisao, imaju svi velike traktore i plugove pa vrse u smjeru oranja, dakle krenu od jarka pa okolo i nema problema, samo sto kod takve vrsidbe nema kipanja u hodu posto je cjev za kipanje iznad neovrsenih kukuruza...

Bobo
13-01-13, 12:55
Ko kaze da dapter nije skroz do zemlje? Nije bas skroz da se vozi po zemlji ali nije ni "pod klipove". Postavljao sam slike dva zmaja koji su vrsili jedan za drugim kukuruze visnje od kabine na 142. isto tako 2. i pun varijator ali su morali ici kuci i na hedere poprijeko montirati letvu da kukuruzi ne plate po staklu. Odradilo se bez problema, ali na sta ta njiva lici majko mila. Poslije te vrsidbe je covjek njivu prodao mom tetku i ja sam to morao malcirati i dva dana sam ostao dok nisam to sve samljeo da bi s 549 mogao zaorati toliku masu.

Opet naglasavam da vam nikome nemam razloga lagati i izmisljati. Taj covjek danas zivi u Indjiji i ako opet kupi kombajn (a kaze da hoce) onda ce vam "ciko pokazati" kako se to radi i sta je sve zmaj u stanju. Covjek ima IMT i ZMAJ mehanizaciju u malom prstu. Jedino od IMT i ZMAJ strojeva sto je imao je Agromehanikina prskalica, agrijina pneumatska sijacica i creina rasipac za gnojivo... ostalo SVE "crveno" ;)

KishRobert
13-01-13, 12:56
Stavlja se lančanik od linije za šećernu repu sa 50 i neki zub i tako se dobije ubzan adapter.Kljunovi se nameste tako da se adapter može spustiti skroz do zemlje i rezultat svega toga je da je stablo iskidano pri samom dnu a stabljika iskidana kao da je radio tarup kojeg inače nema jer se stabljika mnogo brže provuče kroz otkidačke valjke i izlomi pti toj brzini prolaska kroz ubrzan adapter.Izgleda kao da je obrano beračem sa tarupom a ne sa kombajnskim adapterom bez tarupa>:({
57 zuba .

spasoje
13-01-13, 12:57
Po meni ako ide brzo tek će da čupa ako spusti.Raketa mora da provuče stabljiku od 3m. pri toj brzini.Kad je leglo smo dole i polako.

Bobo
13-01-13, 13:00
Logicno je da ako ide brzo da ce povaljati staljiku prije nego ju rakete uhvate kako treba i jos ako ju iscupa to je izgubljen klip. ovako ju uhvati dolje i dok je dosla u rakete, klip je vec otkinut i teraj dalje. ako dignes vislje, samo dajes stavljici vece ubrzanje da prije padne na zemlju. ako je dolje uhvacena, neka i padne, kad ju rakete vuku i odradjuju posao.

Postavio sam na youtube dva snimka gdje je usluzno vrsio kukuruze, malo losiji i isao je na 3/4 varijatora da malo i samelje stabljiku posto ovdje mahom ljudi imaju 539 i slicne traktorice i cime da zaoru kompletne povaljane stabljike...

sale ratar
13-01-13, 13:13
Jel koliko ti vaši zmajevi idu na sat drugom sa punim varijatorom?

Matic
13-01-13, 13:14
Može da provuče kada je stablo kukuruza zdravo.A kada je trulo kao prošle i predprošle godine onda je priča totalno drugačija ali za dalju raspravu u slobodnu diskusiju jer je ovde odavno veliki Off.

Bobo
13-01-13, 13:32
Jel koliko ti vaši zmajevi idu na sat drugom sa punim varijatorom?

NIJE MOJ ZMAJ!!!! Opet citaju na preskokce i kako kome pase!!!

A ide ovoliko i snimano bas zbog ovakvih nevjernika:

http://www.youtube.com/watch?v=mPs0zqR2EDs

http://www.youtube.com/watch?v=lpxjEJ8mG-0

OPET napominjem, ovo je usluzna vrsidba i ovdje ide pun varijator samo u rijetkim kukuruzima. Svoje je vrsio SVE u 2. pun varijator...

Matic
13-01-13, 13:34
Koliki je tu prinos?

http://www.youtube.com/watch?v=AcuC0emq8ps
Ovako ide moj kombajn kada je prinos 3.5-4 t po k.j

Bobo
13-01-13, 13:45
Ovo s videa i nisu neki kukuruzi, vidi se da su niski. Bio sam prisutan kad je kolega vrsio prinos 7t/kj vlaznog zrna. Na 300m dugackoj njivi je da napuni bunker otisao dva puta gore i dva puta dolje i to je bio na knap pun bunker, dakle 16 redova po 300m.

MONTOYA
13-01-13, 13:46
Bobo,kod kolege ti nije RM
kukuruz je pološ...
probao sam i ja drugom pun varijator bez tarupa u boljem kukuruzu i može bez problema...
ali u pšenici sa 4.2m nema šta da probam
evo kako izgleda prva pun druk
http://www.youtube.com/watch?v=j3nR3-P0NDs
http://www.youtube.com/watch?v=j3nR3-P0NDs

sale ratar
13-01-13, 13:49
U takvim kukuruzima može da ide drugom, koliko vidim dosta je loš a u dobrom malo teži slučaj.Nisam dobio odgovor na pitanje.

Bobo
13-01-13, 13:51
Oko sokolovo ;)

Ovo je samo naljepnica. Jedan od "modnih detalja" koji imaju svi na 142 a ne znaju ni sta znace ta dva slova ;)

Prvi kombajn koji spominjem je bio RM (onaj na kojem je suzavan heder) i taj kombajn je sad negdje kod Vukovara, a ovaj sa snimka u kukuruzu je sad kod covjekovog suraka i radi kod njega...

PKB
13-01-13, 13:53
Nemam nijedan snimak da okacim bas mi je zao okacicu par zanimljivih slika .

deni89
13-01-13, 14:00
Ovo s videa i nisu neki kukuruzi, vidi se da su niski. Bio sam prisutan kad je kolega vrsio prinos 7t/kj vlaznog zrna. Na 300m dugackoj njivi je da napuni bunker otisao dva puta gore i dva puta dolje i to je bio na knap pun bunker, dakle 16 redova po 300m.
Ako je bio pronos 7t/kj u kakav bunker je stalo toliko kukuruza,mislim ako je isao 16 redova po 300m? o kom kombajnu pricmao?
Mi kad smo vrsili kukuruz od 6,5t/kj na njivi dugakoj 400m isli smo gore i vratili se do pola njive,mozda malo vise i bio pun...(to je 600-700m a ne 1200mkako ste vi rekli) ako pricamo o Z-141-142 i 4-redni adapter,nesto ne stima...>:({
Ps:bio je AS72 isli smo 1 skoro bez varijatora,a niace u pinos do 5t ako je hibrid koji se lakse skida idemo 2 bez varijatora.

spasoje
13-01-13, 14:03
"Montoya"-lepo lepo,kao tarupom a nije;D}.Tako se radiRoto sečka, ako nije.@BOBO @UZmi opet digitrom .I ja imam njive 400 m i taman odem i vratim se i pun .A nema taj rod....

ddragan
13-01-13, 14:06
Ovo je i meni bilo sumnjivo ali sam cutao.Bobo 142kin bunker bez nadogradnje max ali max znaci kad pocne da curi napolje ima 2200kg, ni kg preko toga nemoze da stane.16 vrsta na 300 metara je vise od pola lanca pa po bunkerima prinos je onda manji od 4500kg/kj.

PKB
13-01-13, 14:10
Evo slike sa zavrsetka zetve neke davne 2010 ako se dobro secam !! Direktor doneo malo da se opustimo ,sto nam je kasnije naravno preselo :lol::lol: salim se !!!http://ultraphoto.org/images/logr33nubewrk7rg6bz.jpg (http://ultraphoto.org/)http://ultraphoto.org/images/t8ryrvgrnyfn6s9qr.jpg (http://ultraphoto.org/)http://ultraphoto.org/images/qlie4u4odifhwzlbgk.jpg (http://ultraphoto.org/)http://ultraphoto.org/images/mt17xg8ughvz4mj1mvyn.jpg (http://ultraphoto.org/)

Janosh
13-01-13, 14:12
PKB
Ove godine umesto rubina picete kamilino mleko.

Od svih ovde prisutnih snimaka nekako mi najbolje ide ovaj Montoy- in zmaj.
Dali je na prodaju, posalji cenu u pp?

PKB
13-01-13, 14:13
Heheh izgleda ima da sisamo kamilka !!! :lol::lol::lol:

deni89
13-01-13, 14:22
http://www.youtube.com/watch?v=-j340LjvimE&list=UUjdVc4_PZri9tlaOdI7JHTQ&index=1
Malo je losiji snimak... ovo je 2 mozda i malo varijatora snimak je od 2010 pa ne secam se tacno a tako ni za prinos nisam siguran oko 4t/kj, mozda clan Peet je zapamtio tacan prinos.

sinisa1979
13-01-13, 14:28
"Montoya"-lepo lepo,kao tarupom a nije;D}.Tako se radi
Ipak je sa tarupom tj roto sečkom....

spasoje
13-01-13, 14:29
Dobre vam mašine i parcele al brate snimci nisu baš.Evo mog uljeza u temi Zmaj .Boja odgovara...http://www.youtube.com/watch?v=s2UYe6nMHy4

savopunck
13-01-13, 14:30
ekipa lako cemo>:({

danger
13-01-13, 14:32
Neverujem,nego su kljunovi podignuti i adapter spušten do zemlje-a i namešten je kako treba.Možda grešim-reći će nam Montoya?

e i ti si stvarno lik.......pa jesi corav i nevidis kako tarup ispod secka i razbaciva,cak baci i 3 do 4metra

PKB
13-01-13, 14:36
Pa mali mu je ovaj 4 redni treba mu 6 redni Lkl{{. Slabo ga lozi .

- - - - - - - - - -

Da ta ekipa lako cemo je radila od pola sest ujutru pa dok se vidi tj osam sati uvece .Svaki dan od pocetka do kraja .

spasoje
13-01-13, 14:38
Što se tiče ovoga kamilka ,nema da brinete .Vidi mu se po očima da čim je ispo iz mame nije se fatao za sisu nego za flašu viskija.Tako da snjim će te samo da lumpujete i bančite...>:({Tj NEKO HOĆE.

PKB
13-01-13, 14:41
Ma udarila ga suncanica , a oci nabubrili od prasine tero kombajn tamo po pustinji ceo dan.:lol:

danger
13-01-13, 14:46
Tako baca i provlači i sa ubrzanim adapterom,samo vrca na sve strane

da daaa,bas isto tako......
da tako radi bez tarupa,dal bi ti onda dao 1000 i nesto ojra za tarup ako tako radi.......

S.Pisarov
13-01-13, 14:48
http://www.facebook.com/photo.php?v=546022192090524 (http://www.facebook.com/photo.php?v=546022192090524)Ddragan u akciji.

Bobo
13-01-13, 14:49
E jbm li ga sad... rekao mi on sam bas taj dan da ima prosjek 7t/kj vlaznog zrna. vrsili su s dva 142 jedan za drugim i ne znam koliko su s uvratina skidali redova (mislim da je 4 prolaza bilo i s jedne i s druge strane). gore dolje s 4 reda, gore 4 i nazad tri, ovisi koliko je bilo u bunkeru.

Vlazno zrno je vrlo fleksibilan pojam. Kod nas jedna farma otkupljuje vlazno zrno za silazu i ovi "veci" pola njima prodaju a pola predaju na silose i tako. Na jednom mjestu u njivi su se kukuruzi mogli cjediti kao spuzva, a koliko su bili teski u bunkeru kombajn se u rikverc propinjao kad se naglije pusti kvacilo. Koja je vlaga bila u prosjeku ne znam, ali opet ponavljam da nemam razloga lagati ni vama ni sebi. Ako je on mene lagao, ispadam i ja lazov. To je poslijedica mog povjerenja ;)

danger
13-01-13, 14:55
na prinosu oko 7.5-8t na duzini od 390m terao sam 3 tamo i 3 reda nazad,s tim sto sam morao blizu kraja stati i malo razgrnuti rukom da neode kukuruza na motor i jedva izgurao do kraja,tada jos nisam imao nadogradnju....pa ti zakljuci dal su te lagali....

miroslav k
13-01-13, 15:31
Suvog kukuruza stane više kukuruza u bunker nego vlažnog zbog hektolitra, znači da je vlažniji kukuruz lakši od suvog,

MONTOYA
13-01-13, 15:36
"Montoya"-lepo lepo,kao tarupom a nije;D}.Tako se radi
ima roto sečku...majstor jbrtke

Sumadinac KG
13-01-13, 21:57
Zavisi od bas dosta faktora,zanaci od samog useva kakav je,kolika mu je vlaga,da li je jutro pa je od rose jos mekana slama psenica ili 2 popodne i uprzena....i od ovog sto je Miroslav napisao koliko je nategnuto remenje jer to dosta menja situaciju,najbolje bi bilo da se po satu za brzinu gleda ali ja nemam taj sat tako da necu da lupam da li je 3 ili 6 km/h brzina jer stvarno neznam.
Ja se izvinjavam ako moze da mi kaze neko koja je fora sa tim remenjem jer vidim da je to kod zmaja bitno i o kom remenju je rec???ja sam na Classu zatezao remen samo za varijator bubnja,varijator vitla i varijator vetra,sve ostalo remenje je bilo zategnuto bez ikakvog stelovanja i neke izmene za razlicite kulture.

ddragan
13-01-13, 22:11
O remenju koje goni kombajn je pisano,ako ti je varijator voznje u redu nista to nediraj.

danger
14-01-13, 18:51
Šac metodom.

neradi se to Sac metodom niti treba nositi kojekakve tepsije,postoji uredjaj koji to radi i nekoristi nikakve baterije ,ima samohodni pogon i pokupi svako rasuto zrno,jedina mana je sto vi morate da pratite koliko se puta uredjaj sagnuo jer se svako pokupljeno zrno kasnije nemoze prebrojati jer se dobije u puding verziji...................Lkl{{

http://i47.tinypic.com/33l2dqb.jpg

miroslav k
14-01-13, 20:02
@Danger
E ovaj uređaj ti je odlićan, a posle može na tepsiju :lol:

ddragan
14-01-13, 20:45
Bice da se uredjaj slogira i crkne usled velike vrucine i napornog rada pa da nebude ni za tepsiju.

Dobrinčan
17-01-13, 02:16
Da se ukljucim u temu,prinos negde oko 3800kg/k.j. Zrno cisto kao na draganovoj slici i naravno 1 sa malo varijatora + secka u radu. Rasip minimalan,tek po koje zrno... 8) E sad ja jos nisam uspeo nastelovati da zrno bude cisto,da se vozi brzo i da nema rasipanja ako neko zna tajnu formulu,za te 3 bolne tacke,voleo bih da to podeli samnom... >:({

http://www.youtube.com/watch?v=rnYRxEYdH9E (http://www.youtube.com/watch?v=rnYRxEYdH9E)

spasoje
17-01-13, 10:15
Blago tvom kombajnu i onom ko ga nekad kupi...::svaka cast::

Dobrinčan
18-01-13, 12:12
Recimo da je to sve tako kao sto kazete,a li u selu konkurencija ja jaka i ako ne radis pricizno i pedantno neces imati posla u to ukljucuje i to nisko rezanje slame. E sada sto se tice silikona i ostalih navedenih limova i fabrickih propusta nisam primetio da ima,mozda je to neko pre mene eliminisao. Ja sam isprobao sve moguce vrste rezanja i brzine teranja,pri zatvorenijim sitima da zrno bude cisto, 2 brzinom i nailazio sam na strasne prizore rasipanja. Ovako 1 na pola siguran ja siguran gazda i svi zadovoljini. >:({

Matic
18-01-13, 12:19
Miroslave nije cilj pokupiti vlat.

Bobo
18-01-13, 12:21
Ima i u tome nesto... "vezi konja gdje gazda kaze"... Mene su prvih godinu dana kad sam poceo usluge raditi kombajnom iskusavali na razne nacine. OD jednom svima treba slama, cak i jecmena i da se kosi cim blize zemlji... njive sam morao brijati.

U okolici Bjelovara (stocarski kraj) ljudi striznom kosilicom kose strnista i kupe slamu kolika je potraznja za njom... Ako kombajner ne kosi nisko, nitko ga ne zove.

nikola ilic
18-01-13, 12:40
Pa covek kosi normalno,nisi ti video sta je lizanje cetri prsta....moze se podici kad se kosi onaj cirkus tritikal ili neka luda pobeda,po meni moj a i ostali kombajni od drugara rade najbolje kad imaju jako zdravo mase u sebi,sve se zategne nema lupanja,jedno drugo kruni,a rastur na hederu se drugacije resava...

spasoje
18-01-13, 12:53
Baš. Ada se skida ispod vlati dolazi do neravnomernog doticanja mase u bubanj ,lupanaj ,povraćaja usled neprihvatanja odbojnog bitera.Samo po osećaju i iskustvo. Po knjigama je teško vrašiti.

savopunck
18-01-13, 12:54
mislim bar 10-15 cm od zemlje ako ne i jace a kad je poleglo brijanje a to zavisi kako je zamlja uredjena
a ko misli da kombajnira ista a da ne prospe taj se zaj. gadno nadji zmaja koji ne prosipa a poet se kladim da ce zakrpljen zmaj manje prosut nego novi moze reci ko sta oce kod nas skida neki iz turije sa johanom jebes poso tu nikne samo kise da ima lepo istarupira slamu pa ima svugde tako i neki sa fahr-om ode arenda u kur,,, zmaj ima veliku mani ne sme ici brzo i puno zavisi ko ima kakav osecaj za poso sa komb se ne zajebava pa vrsili i sa 190-kama jebiga tu netreba sejati na jesen samo ugar i gotova setva teraju ko na trkama
ja mislim da najvise izlazi kod drzaca ladje oma posle vetra ne mislim znam
ajd uzdravlje

Bunja95
18-01-13, 14:17
Imam ponudu da kupim zmaj 142 sa adaperom za zito i kukuruz.Kombaj bas i nije u nekom dobrom stanju ali je adapter za kukuruz kao nov.Covek mi trazi 10500 e .Sta vi mislite da li je puno sa obzirom da u kombajn treba da se dosta ulozi,ili je cena sasvim korektna?

sinisa1979
18-01-13, 15:40
Ako ima papire možda i nije puno. Možda. Ali ako nema papire onda je 100% puno! Jedino ako ne ideš u saobraćaj sa njim pa ti nije važno.... Evo recimo mi smo uzeli 2008-e godine 142-ku za 10000e u dobrom stanju,odlične gume,super motor,limarija....) '84god sa 3 hedera u dobrom stanju i hederi + repete smo dobili dvoja kolica,prednji točak,nešto kaiša pa čak i S-9 pp aparat.... Bilo je nešto troškova,investicija u njega ali ništa strašno. Sve smo dobili osim papira koji mi sad malo predstavljaju problem. Jbg nije bio registrovan.... Mogu da ne idem sa njim u saobraćaj ali ne mogu baš uvek da izbegnem asfalt. Zato,ako ima papire i ako znaš vlasnika i znaš kakav je kombajn pa još ako ga dobiješ na odloženo plaćanje,onda je cena ok. U suprotnom.... Ne znam,meni zvuči puno.

Nedjooo
18-01-13, 15:45
bunja95 imas u Bogaticu za 9000 e zmaj142 sa papirima za reg i 2 adaptera u dobrom stanju

MONTOYA
18-01-13, 15:48
po meni to je puno za kombajn koji kažeš da i nije u nekom stanju
ako je loše stanje a da vredi te pare mora da ima papire i da bude bar 90 god. i opet je full cena

Bunja95
18-01-13, 16:28
OK,hvala vam na vasim misljenjima i meni je ovo bilo puno novaca,najverovatnije da cu samo adapter za kukuruz kupiti...

zarkovmali
18-01-13, 17:01
http://img534.imageshack.us/img534/1420/fotografija0574.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/534/fotografija0574.jpg/)
da se malo prisetimo 2012 i nenormalnog visokog suncokreta sa kojim se borio zmaj :)

andric1609
18-01-13, 17:35
Kazem to je maksimalno koliko sme da bude i pricam o zitu naravno!

MONTOYA
18-01-13, 17:40
To si čuo od Maše?

andric1609
18-01-13, 17:46
hahahahaha . ne, tako kazu stari kombajneri ovde u selu, kazu da ces uvek naci tri zrna ispod sake u otkosu!!!! Sto? koja je Masina filozofija??

MONTOYA
18-01-13, 17:54
Andrić,pa to su njegove reči zato te i pitam...
ali ima neke logike jer po mom računu to je nekih 60 kg/ha

andric1609
18-01-13, 18:15
Da gledao sam tu tvoju racunicu vrlo je zanimljiva, ne znam mozda ja gresim proveravam na svakoj njivi tom metodom i uvek bude bar 2 zrna, po meni je puno kad bude 4-5 zrna , nisam gledao za drugim kombajnima ali iza mog je tako...

MONTOYA
18-01-13, 18:46
da i meni je puno da na 10cm2 bude 5 zrna i stvarno je redak slučaj da ima više od 2 vidljiva zrna,nekad ne mogu da nađem ni jedno(ne znači da ga nema) jedino u NS40 sam nalazio 3-4 zrna
po mojoj računici ako hektar da 6t pšenice nije mnogo 60kg rastura ispod otkosa a to je tih 5 zrna na 10cm2

mihalyocska
18-01-13, 21:45
Nekako je meni i jedno puno na svakih 10cm2 jer ja obicno ispod otkosa ocistim od slame i pleve od pola do jednog kvadratnog metra i nadem dva tri zrna , onda koliki je moj rastur .

Dragan brestovac
18-01-13, 22:18
Skoro je bilo na nekom kanalu o pljomasinama pa su spominjali i zitne kombaje.Kod kombaja savelikim dnevnim ucinkom bilo koje poznate marke postoji opravdan ekonomski rastur,naprimer 500 hektara psenice jedan kombaj pokosi za kratko vreme .taj rastur kada bi se pokupio nemas racuna da kupujes jos jedan konbaj manjeg zahvata plus placati sofera i traktor sa prikolicom da prati drugi kombaj .po njihovoj teoriji ima logike ko radi mnogo zemlje, jel nas zmaj kojeg ja imam je do 100 hektara jedne sejane kulture.

zarkovmali
18-01-13, 22:24
Moze zmaj 250hektara da uradi uz dobru organizaciju zito,suncokret,soja , kukuruz...

Matic
18-01-13, 22:26
Imamo člana na forumu koji je sa Zmajem 142 radio svojih 400ha godinama.

cira92
18-01-13, 22:41
Imamo člana na forumu koji je sa Zmajem 142 radio svojih 400ha godinama.

Uff mogu misliti kako je spreman taj kombajn... A ja sam za mojih 20-25 ha i jos nekih 20 usluzno kupio dva kombajna... Svaka cast coveku ali ipak je to previse,to mozda moze da izdrzi kombajn ali kombajneru je tesko jer nema bas nekog komfora..

Vlada B.B
18-01-13, 22:45
Ja kada ceo dan teram kombajn i kada dodjem kuci ne osecam noge.Imam osecaj kao da lepdim iznad zemlje

zarkovmali
18-01-13, 22:45
Upadne u trening ,u julu krene i do decembra predje u naviku ....A posle zmaj namlatio :-\

Vlada B.B
18-01-13, 22:49
Ja sam dva dana kosio kukuruz po 12 sati ,a najgore je bilo to kada sam legao, odmah sam poceo da sanjam kako kosim

Matic
18-01-13, 22:51
Ima i za to lek.Ne legati uopšte.Lkl{{ Spavati stojećki ili sedećki.

Vlada B.B
18-01-13, 23:01
Ja kad sam prosle godine prvi puta kosio kukuruz nisam mogao da verujem da je tolika buka i tutnjava u kabini.kosim,kosim pa kad uleti malo vise korenja u bubanj pa kad to zvekne ,sve mislim da cu da izletim sa sedista

Matic
18-01-13, 23:02
To je ništa spram buke u samohodnom beraču kukuruza.

Djudja
18-01-13, 23:02
Ja sam dva dana kosio kukuruz po 12 sati ,a najgore je bilo to kada sam legao, odmah sam poceo da sanjam kako kosim

Blago tebi, i koliko si pokosio u ::)

Vlada B.B
18-01-13, 23:03
Ej ne mogu da se setim......ali tero sam ga celu noc :lol:

Djudja
18-01-13, 23:07
Ej ne mogu da se setim......ali tero sam ga celu noc :lol:

;D} svaka cast

Dragan brestovac
18-01-13, 23:11
Vlado samo ti ostalo da pokupis pare dok spadne rosa.

SEMBERAC77
19-01-13, 23:41
Utovar Zmaj 133..Danas smo prodali nas stroj!!!http://www.dodaj.rs/f/38/En/1O0khAxE/fotografija0344.jpg

http://www.dodaj.rs/f/21/ky/10OJSHDW/fotografija0345.jpghttp://www.dodaj.rs/f/2h/XB/4BuCAY6G/fotografija0347.jpghttp://www.dodaj.rs/f/1E/XT/37OZfLJL/1/fotografija0348.jpghttp://www.dodaj.rs/f/l/ul/4dQNiIuD/fotografija0349.jpg
Majstor Mućin plače za strojom i pjeva Zbogom merdzo,zbogm preduzeće.http://www.dodaj.rs/f/2Y/Rd/34ESr2AP/fotografija0356.jpghttp://www.dodaj.rs/f/N/SR/4kIcuI2H/fotografija0357.jpg
http://www.dodaj.rs/f/S/8q/2vBrIm4H/fotografija0352.jpg
Majstor Mućin plače za strojom i pjeva:"Zbogom merdzo zbog preduzeće"!!!
,ali zato smo kupili zmaj 142 pa cemo zaraditi vise:-\:-\:-\,Boze zdravlja,a slike novog stroja kada stigne kuci.Lkl{{

spasoje
19-01-13, 23:47
Sve je dobro dok se ide napred ..>:({

daki-Td
19-01-13, 23:50
kolega jel tajna za koliko je otisla 133,moze i na pp>:({lepo izgleda ovako na oko Lkl{{

frenky
19-01-13, 23:51
Zasto ste mu morali skinuti vrh kabine?

spasoje
19-01-13, 23:53
Visina .Policija .nadvožnjaci.

SEMBERAC77
20-01-13, 00:07
Nije tajna 5000 evra...

grunt
20-01-13, 16:23
Taj mali zmaj 133 je stvarno cudo kako ima dobar izvrsaj ja ga imam od 86,radi psenicu i soju cudo od kombajna uz redovno odrzavanje naravno.

Kazner
20-01-13, 17:44
Nije tajna 5000 evra...

Gdje ste ga prodali(u koji dio bih),jel taj sa labudicom od tvog kraja ili je kupac naso prevoz

SEMBERAC77
20-01-13, 17:54
Prodat u Derventu kupac nasao prevoz....

prnjavor3
20-01-13, 17:54
ja imam od priključaka sve a volio bi imati i kombajn.Pitao sam ovde koji bi mi paso za nekih 20ha i rekli su mi Zmaj 133.Novo pitanje je,koliko je to teško izdržavati.Kod mene su mašine piko belo a tako bih sredio i kombajn ako ga kupim.O štelanju i podešavanju nemam pojma nikad radio ali smatram da nije nuklearna fizika ali kad pogledam onoliko remenje sumljam da to može dugo raditi bez kvara.

SEMBERAC77
20-01-13, 18:00
Zavisi u kakvom stanju uzmes kombajn,ovaj moj na slikama,kada je uzet bio je u solidnom stanju,otprilike prvi put je ulozeno 500€,prosjecno je godisnje radio oko 50 hektara usluzno i mojih 10 hektara.Otprilike svake godine 10 hektara gore dole isto je radio.Svake godine sam ga detaljno pretreso,otprilike godisnje 200-300 € se ulozi dijelova.Pozdrav.Lkl{{

prnjavor3
20-01-13, 18:17
200-300e nije ništa

pujol
20-01-13, 18:43
200-300e nije ništa
posto sam imao i zmaj 133 i 135 ulaganje je daleko vece,posto sad delove pravi svako bez ikakvog kvaliteta,pa jedan varijatorski kais ili dopski,ako je kvalitetan koliko kosta.Svake godine pre pocetka se ulozi 300e a do kraja zetve,podrazumevam da kombajn radi od jutra do veceri jedno 15 dana,ode jos toliko ako ne i vise.

PKB
20-01-13, 18:50
Pa toliko kostaju nekje 142 bogte ovde kod nas 5000 je lepa cena /

SEMBERAC77
20-01-13, 18:57
posto sam imao i zmaj 133 i 135 ulaganje je daleko vece,posto sad delove pravi svako bez ikakvog kvaliteta,pa jedan varijatorski kais ili dopski,ako je kvalitetan koliko kosta.Svake godine pre pocetka se ulozi 300e a do kraja zetve,podrazumevam da kombajn radi od jutra do veceri jedno 15 dana,ode jos toliko ako ne i vise.

Sve zavisi u kakvom je stanju koji kombajn..

- - - - - - - - - -

Pa toliko kostaju nekje 142 bogte ovde kod nas 5000 je lepa cena /

Kod nas se traze u malo brdnije krajeve manji kombajni,a zmaj 142 kod nas se nemoze uzeti ispod 10 000 € do 15 000 €...Da valja.Pozdrav..

BATONI
20-01-13, 19:16
moze se naci Z 142 u dobro, stanju ne trebaju tolike pare

PKB
20-01-13, 19:19
Prodata prosle godine 142 u jako dobrom stanju malo radila a odrzavana dobro vlasnik radi u jatu kao avio mehanicar ,losiji motor ali je odradila tako proslu sezonu za citavih 4000 evra pa ti gledaj i orjentisi se .

cira92
20-01-13, 19:28

Ja prosle sezone od ulaganja u moj 132 sam imao samo (ne racunam generalku motora jer je to kad je kupljen i motor je bio super ali pukao blok od mraza),dakle imao sam samo jedan remen i to mojom krivicom i nista vise.. Pokosio je malo vise od 20 hektara... >:({

banecurug
20-01-13, 19:32
Ja prodao clanu @zzivica Zmaj 142 za 7 500e sa seckom, sirokim tockovima za 162, adaptacijom za suncokret...

prnjavor3
20-01-13, 20:55
Prodat u Derventu kupac nasao prevoz....to je meni u komšiluku

Bobo
20-01-13, 22:03
5000€ za 133?!?!?! ja da imam kupca za 5 000 bi ga i ofarbo i novo remenje i lance pometao na njega, i jos mu ga odvezem gdje god zeli, ako treba i u Bugarsku...

Nevjerovatno, dao bi se lijep posao napraviti s tim kombajnima. kod nas nadjes uredan 133 za 1500-2 000€, preko grane u BiH malo ga operes, ofarbas, pozatezes sve sarafe i ode on za 5000€... cista lova.

za 5000€ se u HR trazi zmaj 142 i to ako ti se posreci mozes birati koji ces (samo zitna varijanta) kukuruzni heder je i za 133 i za 142 ovdje 1000€ tako da nema smisla terati 133 i u njega ulagati pare ako imas iole vece povrsine. 142 je za njega i tata i mama.

Svaka cast, nisam mogao ni sanjati da su kod vas takve cjene. Bit ce red registrirati moju "azdaju" ofarbati ga i na neki BiH oglasnik ;)

cira92
20-01-13, 22:10
5000€ za 133?!?!?! ja da imam kupca za 5 000 bi ga i ofarbo i novo remenje i lance pometao na njega, i jos mu ga odvezem gdje god zeli, ako treba i u Bugarsku...

Nevjerovatno, dao bi se lijep posao napraviti s tim kombajnima. kod nas nadjes uredan 133 za 1500-2 000€, preko grane u BiH malo ga operes, ofarbas, pozatezes sve sarafe i ode on za 5000€... cista lova.

za 5000€ se u HR trazi zmaj 142 i to ako ti se posreci mozes birati koji ces (samo zitna varijanta) kukuruzni heder je i za 133 i za 142 ovdje 1000€ tako da nema smisla terati 133 i u njega ulagati pare ako imas iole vece povrsine. 142 je za njega i tata i mama.

Svaka cast, nisam mogao ni sanjati da su kod vas takve cjene. Bit ce red registrirati moju "azdaju" ofarbati ga i na neki BiH oglasnik ;)

Bobo doteraj ga kod mene u selo mozes za tako ofarbanog i sa novim remenjam dobiti i 5500... Kod nas se ljudi jako mnogo zalecu... Lkl{{

SEMBERAC77
20-01-13, 23:37
To su sve price rekla kazala, z 142 sa adapterom za kukuruz nemozes kupiti bez 10000 evra kod nasu bosni, u Hrvatskoj mozda moze Bobo, ali da bi dosla u bosnu treba jos na tu cenu dodati2500 evra carine i prevoza plus priprema pa ako treba farbanje a sve to kosta i jos nesto kod nas se traze 133 naj vise u federaciji jel u brdu da mu das dzaba z142netreba mu...

spasoje
21-01-13, 00:03
Takav kombajn nemože imati carinu 2500e. Ja na DF 13 20 IZ hrvatske u BIh platio 500e. Uzimase njegova cena novoga u katalogu ,pa se od te cene pošto je jako star računa samo 10 % da ne objašnjavam kako koje godine opada vrednost , i na ti 10 % ide ukupno 28% (carina pederve i još neke zajebancije.)Međutim uglavnom priznaju cenu na kupoprodajnom ugovoru .

SEMBERAC77
21-01-13, 00:32
Takav kombajn nemože imati carinu 2500e. Ja na DF 13 20 IZ hrvatske u BIh platio 500e. Uzimase njegova cena novoga u katalogu ,pa se od te cene pošto je jako star računa samo 10 % da ne objašnjavam kako koje godine opada vrednost , i na ti 10 % ide ukupno 28% (carina pederve i još neke zajebancije.)Međutim uglavnom priznaju cenu na kupoprodajnom ugovoru .
Zemljace nisam rekao da ti nisi platio carinu za svoj kombajn 500 evra samo sam rekao provizorno znaci nije sve carina ,normalno u tu cenu ide carina,labudica pa das 200 evra da ti nadju kombajn pa cariniku da prizna cenu sa ugovora itd da ne nabrajam vise, komsija je kupijo z133 u srbiji prije dva meseca jos je nije pretjero kaze da ga izlazi carina oko 1000 evra ako je istina.

spasoje
21-01-13, 00:46
Slažem se sa konstataciom da su Zmajevi najeftiniji u HR. Isto se slažem da si dobro prodao kombajn ,jest da je i finog izgleda. Ja bi bio zadovoljan kad bi za svoj sa kuk. adapterom koji je sam 4000 km dobio te novce. Dobro moj je stariji i 132 rm ,model.i nikad nije farban..Sretno sa kupovinom.

BATONI
21-01-13, 01:02
To su sve price rekla kazala, z 142 sa adapterom za kukuruz nemozes kupiti bez 10000 evra kod nasu bosni, u Hrvatskoj mozda moze Bobo, ali da bi dosla u bosnu treba jos na tu cenu dodati2500 evra carine i prevoza plus priprema pa ako treba farbanje a sve to kosta i jos nesto kod nas se traze 133 naj vise u federaciji jel u brdu da mu das dzaba z142netreba mu...

ja imam 142 sa oba adaptera ako se moze dobiti 11000e povedi musteriju imas od mene 500 e za pice Lkl{{

Nedjooo
21-01-13, 01:08
spasoje imas pp...Semberac komso daj slike te 142 da vidimo ljutog zmaja..

prnjavor3
21-01-13, 08:40
bobo traži meni jednu 133 za te pare ja ću kupiti

spasoje
21-01-13, 10:07
http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=zmaj+133 Kreneš kolima . Ima toga tamo dosta.Njbolje je kad čovek lično pogleda .Može i neki prijatelj da pogleda i javi ,ako je neki krš da džaba ne ideš.

Bobo
21-01-13, 10:41
Cim naidje neki, ja vam ovdje javim. UMALO sam kupio 133RM za 1000€ s losim motorom i malo je vani kisnuo 2-3 godine. no svoje povrse i ostave ga pod oras u basci i nudili ga za 1000€ i ja dodjem s parama oni se medjusobom posvadjaju i odustanu od prodaje...

Nekad bude i na njuskalu, a ovi sto su sad tamo su jaaako precjenjeni i vec se dugo prodaju.

Kad sam kupovao moj 132RM dao sam za njega 23 000kn (oko 3 000€) i bez i jednog kvara sam odradio soju te godine. kombajn kupljen "na poznato" tako da znam da kukuruza nije ni vidio, no nisam znao kako je odrzavan i tokom godina radi kod mene dosta i mojeg i usluga ali opet, sad mi zao sto nisam trazio savjet lokalnih kombajnera, rekli bi mi da se u poljoprivrednoj skoli u to vrijeme prodavala 142 s zitnim i kukuruznim hederom. Vrsio je kombajn samo za potrebe poljoprivredne skole (imaju nekih 100kj zemlje, ako i toliko) i kombajn je stalno bio pod supom, nikad pokisao, uredan 100%. Kolega isao gledati da kupi sebi i palio ga, gasirao, sve su gledali i on ga ne uzme, sta ce mu zmaj kad vec ima fahr-a.

Kombajn je prodan nedugo nakon sam ja kupio mog zmaja za 5000€. kukuruzni heder, zitni s kolicima, ZMAJ cerada, veliki drveni sanduk pun novih rezervnih djelova (sinje za bubanj, lopatice za biter, lezajevi, lanci i poneki remen)... kombajn radi kao svicarski sat i sad mi je zao sto nije kod mene u dvoristu...

I ja sam se zaletio ;)

prnjavor3
21-01-13, 18:14
neko je tražio kolica za adapterhttp://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=kombajn+zmaj

- - - - - - - - - -

http://www.njuskalo.hr/index.php?ctl=search2&f_keywords=kombajn+zmaj

German hunting terrier | Jagdterrier