PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

danger
30-09-12, 21:29
Pricas bez veze,za nadogradnju bunkera ti ne treba duzi elevator.

takodje vec dve godine imam nadogradnju i puni bunker do gore bez obzira koja kultura se vrsi,mora samo biti ispravna spirala da moze odgurivati i nema potrebe za produzenjem

sale ratar
30-09-12, 21:46
143 nema dublji bunker nego viši, i nije problem nadogradnja ako su zvrcaljka i lanac dobri, a ako su loši onda se zvrcaljka pali, a i ako nabija u bunker, mora brzina kretanja mora da se smanji...

Ja se izvinjavam na greški, ako je bunker višlji kao što kažeš a spirala stoji kao kod 142 (na istoj visini) on ipak napuni bunker isto kao 142 sa nadgrađenim bunkerom.

Shale
30-09-12, 21:49
Napuni on bunker, ali nemože bržo da ide, tj mora ići 1 sa manje varijatora...

ljuboslav
30-09-12, 22:05
mi tako teramo godinama samo treba da se dodaju na spiralu par lopatica da gura zrno tacno na sredinu i nema problema. Bunker je podignut na visinu kabine znaci nekih 20 cm.

kiraj
30-09-12, 22:22
ja sam sa lancom dobio 300 obrtaja i perfektno radi suncikret i kukuruz,jel ima negde da se kupi nadogradnja bunkera za zmaja 142?broj tel.
Napravi ga sam ,u ovoj temi imaš slike ,kako smo mi to uradili.

http://poljoinfo.com/showthread.php?120-ZMAJ-kombajni&p=375781&viewfull=1#post375781

gogi666
01-10-12, 15:28
Poz momci,
Imam sestoredni adapter u odlicnom stanja na prodaju!( nije oglas )
Bez secke! Koliko para bi mogao da trazim!? Stari tip.

zzivica
01-10-12, 20:46
kralju dobro odradjeno al nije mi jasno kako si oborio i sastavio ivice lima dal mogu ja sam da kupim lim i vinkle pa da ih spojim?a moram menjati i poklopce sa precagom jer su stari i truli.

kiraj
01-10-12, 20:50
Kod mene su poklopci bili dobri ,kao i prečaga.Ovde nije ništa krivljeno nego je napravljen ram od vinkle i ubačen lim.

zzivica
05-10-12, 23:00
Kralju hvala,jel si produzio aucug tj elevator,jel ti nekad zagusio elevator bunkera kad je bio pun?

Korisnik1787
05-10-12, 23:13
Gospodine @zzivica,
ja stvarno ne vidim gde ste Vi pročitali da se neko na ovom forumu zove kralj.Ispravite me ako grešim.

kiraj
06-10-12, 06:35
Kralju hvala,jel si produzio aucug tj elevator,jel ti nekad zagusio elevator bunkera kad je bio pun?
Nije produžavan aucug a nije ništa zagušivalo iako smo ga punili do kraja.

zzivica
07-10-12, 20:22
za neobrazovane seljake Kiraj na madjarskom a na nasem kralj no vazno da sam razjasnio sa vama sve nejasnoce sam svoj majstor je danas zlatno pravilo,

KishRobert
07-10-12, 20:33
za neobrazovane seljake Kiraj na madjarskom a na nasem kralj no vazno da sam razjasnio sa vama sve nejasnoce sam svoj majstor je danas zlatno pravilo,
Pripazi malo na recnik,a to sto tvrdis za prevod nisi u pravu.

Goran G.
07-10-12, 20:51

slabo znam madjarski ali mislim da je király-kralj@->--

Chille
07-10-12, 21:06
znam madjarski i zzivica je u pravu >:({

zzivica
07-10-12, 21:13
no nije sad ni tolko bitno al pogledajte mog zmaja
http://upload.slike.com/slike/XTceC.jpghttp://upload.slike.com/slike/zQ0MD.jpg
http://upload.slike.com/slike/2AEgY.jpg
http://upload.slike.com/slike/rC9U.jpg
http://upload.slike.com/slike/5kcaE.jpg

miroslav k
07-10-12, 21:17
Jer može da radi bez sečke ako neko želi da balira?

zzivica
07-10-12, 21:25
nov biter,generalna motora,gume extra jake,nema kocnice,limarija za 5,nava adaptacija za suncokret,sve u svemu dobro odrzavan kombajn sto nije slucaj kod ostalih koje sam obisao,a naravno da je i radio jako puno zemlje.

- - - - - - - - - -

moze samo skines kais i odvijes dva srafa da secka visi na kombaju da bi slama mogla da ispada kao na starom klasu 98.

- - - - - - - - - -

kupljen od nase clana foruma banecurug iz curuga nema da nema.

banecurug
09-10-12, 15:05
I kako vam se svidja secka?

zzivica
09-10-12, 22:31
strava sece,a gume da nespominjem.

asusaz
23-10-12, 21:03
dali neko moze da mi objasni kakvi su oni kombajni 143 sto imaju crnu straftu i sive felne,kada su se pravili i koje motore imaju?

nikollaa
24-10-12, 20:12
Koje je godiste??

danger
24-10-12, 22:33
e to je bitno,kakvu straftu ima po sebi.......sivu ili zutu.....

miroslav k
24-10-12, 22:37
U Zmaju se farbalo sa bojom kakvu su imali, znam dasu bili i crveni i narandžasti i sa žutim i sivim felnama sve zavisi kakvu su farbu imali, i zmajeve prikolice bilo je svakakvih i crvenih i belih sa crnom ili crvenom šasijom felne isto bele sive crvene žute, znači da boja nema pravila koje je godine proizveden, ali oni Z 143 sa crnom šraftom su sigurno aerodinamičniji od ostalih

MONTOYA
24-10-12, 22:45
ima veze boja sa godištem...
npr. 142-ka sa sivim felnama i krovom se pojavila 92-ge god. ali druga serija,prva serija 92-ge kao moj je žut
tako sa sivim detaljima je izlazio do poslednjeg...
94-95 je izašla serija fabrički remontovanih prepoznatljivi po oblom rezervaru za gorivo kao na 143-ci,tu je bilo i sivih i žutih...

PKB
25-10-12, 10:12
Ima razlike ,sa zutim straftama su sa mercedesovim motorima ali malo ih ima ,ima ih cak i sa turbinom itd drugacija je i malo instrument tabla .Susreo sam se sa par komada ran komerc iz Subotista je imao 1 sa mercedesovim motorom i turbinom ,a jedan privatnik kod nas ima sa perkinsovim takodje su zute trake .Kombinat je imao sa sivim trakama 2004 god sa imr motorima koji nisu valjali od prvog dana jako tesko su palili nema sta nije pokusavano pumpe,dizne,zupcenje itd ali dzaba, mali pritisak ulja ,purnjali su kao cira lokomotiva itd da nenabrajam sad nedostatke ,sto kod ovih nije slucaj e sad dali je slucajnost sto ovi imaju zute trake a nemaju ove motore ja znam za 4 kombajna koji imaju zute trake a nemaju imr motore

- - - - - - - - -

Matic
25-10-12, 18:37
Ran komerc je imao 2 sa Cummins motorima i 2 sa IMR motorima.

PKB
25-10-12, 19:52
Jedne godine su dolazili kod nas da kose suncokret ,jedne noci sam ja selio jedan iz Surcina za Jakovo ,e sad mozda ja gresim znam da je ovaj imo turbinu i sad nisam siguran ali bio sam ubedjen da je meckin motor .A za cummins znam da postoje agregati a za te motore nisam ni znao da su ugradjivani u kombajne .Jesi ti sto posto siguran ???

zarkovmali
25-10-12, 20:57
Kao sto je clan Matic naveo i ja potvrdjujem da imaju te motore,posto sam video kombajne dosta puta i zagledao ih...

Matic
25-10-12, 21:03
102% siguran.Oba kombajna koja su imala Cummins motore sada su kod mojih poznanika u vlasništvu.

sale ratar
25-10-12, 21:19
Ja sam svojevremeno doterao nov zmaj 143 sa cuminsovim motorom u zadrugu gde sam radio.Dobra motorina, ako se nevaram 122ks turbo.

PKB
25-10-12, 21:33
Ma motor azdaja niko to nespori samo sto sam ja bio u zabludi da je mercedesov ali sad znam ,hvala vam drugari

nikola ilic
25-10-12, 22:09
Koji god da je,dobro je,samo da nije Perkins....

miroslav k
25-10-12, 22:13
Šta fali perkinsu?
Perkinsove motore se ugrađivali i u Claasove kombajne i u traktore napr, u Mc Cormica itd,

nikola ilic
25-10-12, 22:18
Mnogo toga,al to je moje misljenje...>:({

Korisnik1787
25-10-12, 22:44
Aha, nisam znao do danas da je etalon kvaliteta ako se nešto ugradjuje u Claas kombajne i McCormick traktore.Mnogo mi je drago kada nešto novo naučim.

danger
25-10-12, 23:31
Ran komerc je imao 2 sa Cummins motorima i 2 sa IMR motorima.

a jel su imali sivu ili zutu straftu......

Matic
26-10-12, 09:04
I jedne i druge.

PKB
26-10-12, 10:53
Ja sam video samo sa zutim ,ma dobri su i imr ovi motori nego ovi su nasi stajali dugo na placu ,a culi smo da su negde bili utovareni na brod da su vraceni zbog nekih nedostataka a verovatno nisu bili dobro zasticeni od soli ,i to je verovatno zeznulo karike to smo mi zakljucili e sad za 143 znam x nedostataka osim motora ajde da je samo motor to je resivo ali gde su druge stvari koje su tesko resive. Evo da navedem par stvari ,problem sa nosacima spirale za kipovanje,problem sa varijatorom broja obrtaja bubnja stalno padaju popusta klip slab je za toliki otpor trebali su drugacije to da rese zato nema propusnu moc kad se optereti npr u soji jaca slama i malo divljeg suncokreta nema sanse da proguta ,varijator voznje nijedan nije dobro balansiran jos kao novi su tresli kao blesavi i to prouzrokuje kidanje nosaca menjaca i dalje pucanje sasije i kad jednom krene do k jedno pored drugog samo puca ,losi orbitroli jednostavno nemoze se resiti curenje,los kvalite svih mogucih materijala jednostavno da neduzim vise ,osovinice za kipovanje najveca glupost u zivotu otcvika je ko od sale kod navoja ,pa ona mala spiralica iza sedista za neovrsenu onaj lim je mnogo blizu nje i tu je bilo problema oko nje dosta,pa smo se namenjali svih mogucih osovina od vetra x puta sto stvarno neznam koje tu opterecenje ima strasno pa neovrsena,pa ovrsena a najveci problem sto nepostoji nacin zadihtovati kabinu,a u njoj pakao itd zabolese me prsti od kucanja vise ahahahhha

mihalyocska
27-10-12, 20:30
Redko se cita da neko ovoliko hvali neku masinu

nikollaa
27-10-12, 21:01
Ja sam kupio iz Ran komerca kombajn sa IMR motorom.. Koga zanima nek dodje u koje bilo doba dana i noci da vidi kako kombajn pali bez grejaca... U pocetku je palio lose. ali postoji nacin da se i to uradi, samo ko se imalo razume.

- - - - - - - - - -

Ja sam video samo sa zutim ,ma dobri su i imr ovi motori nego ovi su nasi stajali dugo na placu ,a culi smo da su negde bili utovareni na brod da su vraceni zbog nekih nedostataka a verovatno nisu bili dobro zasticeni od soli ,i to je verovatno zeznulo karike to smo mi zakljucili e sad za 143 znam x nedostataka osim motora ajde da je samo motor to je resivo ali gde su druge stvari koje su tesko resive. Evo da navedem par stvari ,problem sa nosacima spirale za kipovanje,problem sa varijatorom broja obrtaja bubnja stalno padaju popusta klip slab je za toliki otpor trebali su drugacije to da rese zato nema propusnu moc kad se optereti npr u soji jaca slama i malo divljeg suncokreta nema sanse da proguta ,varijator voznje nijedan nije dobro balansiran jos kao novi su tresli kao blesavi i to prouzrokuje kidanje nosaca menjaca i dalje pucanje sasije i kad jednom krene do k jedno pored drugog samo puca ,losi orbitroli jednostavno nemoze se resiti curenje,los kvalite svih mogucih materijala jednostavno da neduzim vise ,osovinice za kipovanje najveca glupost u zivotu otcvika je ko od sale kod navoja ,pa ona mala spiralica iza sedista za neovrsenu onaj lim je mnogo blizu nje i tu je bilo problema oko nje dosta,pa smo se namenjali svih mogucih osovina od vetra x puta sto stvarno neznam koje tu opterecenje ima strasno pa neovrsena,pa ovrsena a najveci problem sto nepostoji nacin zadihtovati kabinu,a u njoj pakao itd zabolese me prsti od kucanja vise ahahahhha

Svako ima svoje misljenje ali ja znam sta sam na tom kombajnu radio, nista od toga nije radjeno.. ako vas bas zanima menjane su gumice na sabirnoj ravni i dva kaisa su promenjena.. a oko motara nije nista radjeno. uradjen je komplet anaser i kombaj pali nijedan mu nije ravan moze da se provari ko neveruje slobodno..

Matic
27-10-12, 21:19
Dobro je.Sve si rekao.

Bubu
27-10-12, 21:20
http://img22.imageshack.us/img22/5306/dsc0558tb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/22/dsc0558tb.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img21.imageshack.us/img21/5783/dsc0610g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/dsc0610g.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Matic
27-10-12, 21:22
Branislave koliki su obrtaji bubnja u kukuruzu?Pretpostavljam da je pogon preko remena.

Bubu
28-10-12, 03:12
Ako sat ne laze, kad sam sredio gonjenu remenicu i napravio odgovarajuce distanc platne pokazao je 410-420 o/min i malko fali da kais na gonjenoj remenici izadje do kraja a na pogonskoj je usao taman koliko treba i spaner je do kraja (ne bas do kraja vretena vec do rupe za osigurac) otpusten. Pitanje je samo da li su obrtaji motora na meri ili ima i viska obrtaja jer po katalogu obrtaji bubnja mogu da se skinu na oko 390.

zarkovmali
28-10-12, 04:01
Nikola@ Ako se vec hvalis sta je radjeno na tvojoj 143,Vozio ga je Bubuleja krljac iz Asanje(koji ga je pregrejao do kraja,i kada je ugasen vise nije mogao motor da se pokrene i isao je na operacioni sto kod Pere Litane,2008 god) :){{

PKB
28-10-12, 11:39
Heheheh ,ma svako svoju masinu hvali.Sve moze da se uradi taman posla ja sam samo naveo par stvari sa kojima 143 ima problema sto vec kod 142 nije slucaj svako ko se dvoumi izmedju 142 i 143 ali verujem da nema takvih ,na prvom mestu 142.
Reci mi Nikola koliko si ti sa tvojim kombajnom radio godisnje xa ??A siguran sam da je x stvari radjeno na njemu sto nisi ni primetio ali kao sto kazem sve se uradi nije to problem .Ja sam kod nas zaduzio 2005 godine novu 143 do 2011 ima nepunih 3000 m c iso sam sa njom po Obrenovcu,Batajnici itd sve je kosila osim kukuruza. Prvi dan blokirali nam tockovi na sred auto puta ,kolegi se raskacio varijator ,posle par dana kontakt brava se istopila dobro se nije zapalio kombajn kod kolege,rotacije pocrkale cim smo izasli iz kruga , bilo je tu jos x stvari .Hocu da ti kazem znam taj kombajn u dusu preso sam sa njim sve i svasta ali tako neke stvari ti ukazuju na kvalitet materijala od cega je sklapana sa kakvom nemarnoscu su radjene itd ,a vozio sam dosta i 142 konkretnu Tovilovu zutu koju je uzeo od aerodrom beograda ,kombajn je azdaja nema problema toliko sa korovima ,bolje je resen usmerivac vazduha na 142 vislji je nego na 3 jci bollje strujenje vazduha ima kad namestis mehaniski broj obrtaja miran si nema sta vise da razmisljas itd ipak se kod dvojke jos iole vodilo racuna .Mozda ima nekih boljih primeraka trojki nekazem sve se moze dovesti u red ali je pitanje ISPLATIVOSTI.Sve kosta.

Bubu
28-10-12, 12:15
Problem sa varijatorom bubnja je imao i 162 pa se to dalo prepraviti na mehanicki vrlo lako a identican varijator se nalazi na 143 koji je pocet da se pravi 10 godina posle 162. Dva drugara su imali 143-ke 2001. godiste, jedan je kupio nov, drugi sa 200 i kusur sati, bukvalno nov kombajn. Ni jednom se nisu desavale navedene budalastine, oba kombajna su prodata sa preko 2500 radnih sati i zamenuli su ih zapadni, moderni kombajni. Oba kombajna su isli u zito, soju i kukuruz a ponekad i u suncokret. Za novije od ovih ne znam kakvi su ali bilo je i par starijih komada u selu, u prolazu, kod ljudi koji cesto menjaju kombajne ali su i ti kombajni isli u zetvu relativno normalno.

PKB
28-10-12, 12:22
Ma ok budalastine ,necu vise nista da komentarisem.4 kombajna na sva cetiri sve indenticni kvarovi samo u drugacijem vremenskom periodu

Matic
28-10-12, 12:47
PKB samo opušteno.Ovde smo da podelimo iskustva a kome se ne sviđa neka ne čita.

Bubu
28-10-12, 13:15
Kad sam rekao budalastine, nisam mislio na izmisljene price i neistinu vec na spomenute banalne kvarove.

pocerina
28-10-12, 13:50
PKB kako si mogao sa kombajnom da izadjes na auto put ?

Matic
28-10-12, 14:50
Može samo je potrebna najava policiji i naravno njihova pratnja.

nikollaa
28-10-12, 17:37
Moja 143 godisnje uradi oko 270 jutara sto zita sto kukuruza sto suncokreta, ja od 2008 kad sam je doterao znam da oko motora nista nije radjeno sem alnasera i sem sto je menjano ulje.. I prezadovoljan sam sa paljenjem i sa radom kombajna..Lkl{{ Zarkovmail, dodji slobodno da vidis kako pali kombajn, neboji se ni jednog kombajna... Zarkovmail, otkud ti znas da je bas moj kombajn bio na generalnoj kod tog tvog majstora iz Asanje? bilo je 4 kombajna. 2 sa kamiksovim motorima i dva sa obicnim IMR motorima. PKB na motoru nista nije radjeno kliko ja vidim jer na svakom sarafu stoji farba, Prva farba. a za ono ostalo normalno da mora nesto da ode.. da je 142 bolja od 143 to jeste ja imam i jedan i drugi.. trojka ima samo brze istresanje, kao malo vise hidraulike, nije toliko bucna, udobnija je i brza je u transportu.

- - - - - - - - - -

Zarkovmail, pa i vi ste hteli da kupite bas ovaj kombajn koji sam ja kupio, sto ste hteli da ga kupite kad nevalja? >:({Lkl{{

Manjevic
28-10-12, 18:17
Kupio bih kombajn sa sve tri adaptacije, pa me zanima vase misljenje da li je bolje uzeti 142 ili 162? ili mazda cak neki 132, 133 i kupiti posebno troredni adpter za kukuruz?

zarkovmali
28-10-12, 19:52
Nikolaa ja sam kupio moj kombajn jer sam za njega imao pare tada ,pazi bilo je cetiri kombajna ,a sa zutim trakama je bio samo bio jedan imr,i 102% da je tvoj zakovao i doslepan je iz Bene ,pravo kod Pere Litane,i uradjen je.... :){{Ali nebitno ti kazes da te sluzi i da ide >:({

nikollaa
28-10-12, 23:04
Slepali ga ili ga neslepali, moj kombajn pali ko mina bez grejaca, jete vazno je da ide i da ja nemam problema sa njim, i da prva farba na sarafovima na motoru stoji. Lkl{{>:({ sa zutim trakama bilo je 2 komada kombajna. jer znam kad smo mi isli da vidimo kobajn u Pecincima smo sreli jedan kombajn iz ran komerca koji su prodali i bio je sa zutom trakom isto kao i moj.

mims
29-10-12, 12:07
Ajde malo oladite vas dvojca.

daki-Td
29-10-12, 15:24
molim kolege za pomoc,naime jos letos u zetvi otisao mi je lezaj glavnog motornog pogona na malom Zmaju 133,ja sve rasturim i stavim drugi lezaj SKF,nisam stedeo hteo sam najbolje sto sam mogao naci kod mene u kraju a posto je bila sezona meni se zurilo,i ja izaberem taj kao najskuplji pa racunam kao valjace,nije nesto malo radio odmah se zapalio jedva sam stigao kuci i tu parikirao kombajn i do danas ga nisam dirao,sad hocu ponovo sve da rastirim,pa molim savet koji lezaj da stavim a da to bude kako treba da radi kako valja i naravno ako ima neko broj prodavnice ili neke radnje gde to mogu naruciti,kataloski broj lezaja je 6212..unapred hvala>:({

Manjevic
29-10-12, 16:55
jel zanate nekog ko izradjuje adaptaciju za suncokret, kupio sam danas kombajn samo u zitnoj varijanti...

kiraj
29-10-12, 16:57
http://www.la.backabanat.com/

Dobrinčan
29-10-12, 17:32
PKB Dali ste vi imali oba zmaj kombajna u vlasnistvu ili ste vozili iste u zadrugama??
Druga,po cemu je je 142 na prvom mestu u prednsoti na 143?? To sto na 142 mehanici moras da podesavas obrtaje bubnja?? To sto nemas varijator vetra?? To sto vitlo rucno izbacivas?? Sto na pogonu bitera imas onaj siroki kajis koji hoce da proklizi u opterecenju? To sto sa pogona spirala ovrsene i ne ovrsene mase lanci cesto spadaju?? Jel mozda 143 los sto mu se lezaj doba i bitera izbije za 5 min? Motori su im manje vise isti,samo razlika u komarniku i mislim polozaju vazdusnog filtera. Po meni je 143 jedna poboljsana verzija 142-ke,kojo je dodato sve sto 142-ci fali...

PKB
29-10-12, 18:52
Nisam imo u vlasnistvu ,mada sam imo prilike ortacki da uzmem 142 povoljno ali visa sila.To sto ti pricas olaksava rukovaocu da lulu sklopis iz kabine i te navedene stvari sto pricas zaboravio si i cigancicu tj reduktor to su neke stvari ,ali s obzirom da je duza da ima ojacane privodne lance a usta su ista i heder je jos manji za 20 cm plus produzeni sto nego na 142 ,nema sanse da proguta to sto je u stanju 142 a to je sustina svega da postigne da izvrsava a da se nevuces ko slina probo sam sve moguce varijante znam kako se ponasa 2 a kako trojka po meni glas za 2 . Koliko si prljave parcele kosio sa 2 koliko sa trojkom koliko si brzo iso sa 3 koliko sa dvojkom itd U sustini to su skoro potpuno isti ,u pitanju su nijanse. A za lezajeve tice da vidim ko ce da ih skine za 5 minuta.Ali newredi da se raspravljamo nisam ja merodavan posto nisu korektno odrzavani ni 2 ni 3 a trpeli su torturu terani so bukvalno ko tudji tj od jutra do mraka bez seljenja parcele su velike u komadu drugo je kad ga ti odmoris kad se selis sa parcele na parcele znaci mu i taj predah . Necu vise da raspravljam o tome to je neko misljenje ,samo mi reci sledece jel bolji 539 2008 god ili 90,jel bolja rakovica 90 ili 2009 to ti je u sustini to .

nikollaa
29-10-12, 20:12
143 je mozda za nijansu slabija sto se tice materijala tj lima. ali ko imalo pazi i ko neleti po putu i ko nekrlja, trojka je po meni nesto najbolje sto je izaslo iz zmaja sto se tice kombajna. evo uporedi: koliki je lezaj na dobu-bubnju na 142-ci a koliki je na 143? koliko 3 ima brze istresanje ladje i koliko joj slamotresi brze rade nego na 2. uostalom cim se oseti da je kombajnu tesko i da samo sto ne zagusi das mu obrtaje i sve proguta, dok kod 2 tog nema. to je samo par stvari u kojima je 3 u prednosti od 2. a o buci, prasini,udobnosti,preglednosti itd da nepricamo to su velike razlike izmedju ta dva kombajna.

zarkovmali
29-10-12, 20:28
Sta je ovde inzenjera,mogli ste ponovo zmaj osnovati i praviti kombajne... A da je 143 nesto najbolje sto je zmaj napravio to malo sutra..Zmaj 171 je najbolje resen i uradjen,i npr Maticev zmaj 151 samo steta sto je odradjen u jednom primerku,ovde nekima ne vredi objasnjavati ako oni imaju to,to mora najbolje da bude....

PKB
29-10-12, 20:31
Haahah svaka ti cast al sam se nasmejo zarkov mali ,svaka ti dala mislim vode da pijes iz bokala.

nikollaa
29-10-12, 20:40
Svako ima svoje misljenje.. 4 slamotresa na 5 metara hedera?? Vama to resen problem?? ahahahahahahaha. e sto mrzim tako kad neko prica sto ste kupili 143 ili 142 a niste 171 ili 151?? a sto je Maticev radjen samo u jednom primerku?

nikola ilic
29-10-12, 20:45
Mnogo je i 4,2m na 4 slamotresa,Zmaj je prvobitno napravljen sa kosom od 3,6m,ali je zbog PKB prepravljen na 4,2,bio mali ucinak...

srdjan7
29-10-12, 20:46
Ala se ovde zakuvalo!sad cu ja da uletim i da kazem da je pored 142,190 najbolji zmajev kombajn,a 143,koliko sam imao prilike da vidim kod vlasnika,mrka kapa,motori takodje...a znam za dva koja su kupljena nova.

nikollaa
29-10-12, 20:52
Ja opet kazem svako ima svoje misljenje. ja imam 142 i 143. 143 je dobar kombajn samo kad upadne u prave ruke tj kad upadne kod coveka koji ce malo pazi na kombajn da ga redovno odrzava itd.. znam i ja dosta ljudi kod kojih je 143 u havarisanom stanju i koji ga pljuju kad god ga vide, a nece da naprave supu za njega nece da podnaziva redovno nece da ide polako letnjim putom itd. i kako taj kombajn da funkcionise neka mi neko odgovori?

Matic
29-10-12, 20:55
Sve sami inženjeri.

PKB
29-10-12, 20:58
Ma netreba nikom soliti pamet svako zna sam da proceni.Kamo lepe srece da jos radi zmaj i da je negde u rangu klasa ili nju holanda .Da su ove barabe od politicara barem malo razmisljali da su pomogli tim fabrikama ,da su dali pare za licence da su isli u korak sa vremenom a ne ovako sve pod katanac od tolike sile da nam se svi smeju .Koliko su para izneli iz drzave ko zna sta je moglo .Sramota ostavili jedno parcence ogradili ko alkatraz i kao sklapaju tanjirace i prikolice .Sta smo mi glupi neznamo tanjiracu da konstruisemo strasno ccc ,a gde su ostale stvari mogli su kopirati ako vec nisu hteli konstruisati izmenis par detalja i cao nemoze ti niko nista nije kopija nego slicno ,ali ovo je tuga ode sve i sta sad.

dragan.kovacev
29-10-12, 21:00
i ja cu da napisem da 143 svi voze brze od 142, a dali gledaju nazad sta se desava i sta se desava, to neznam i nisam zagledao...
znam da burazer nije odusevljen kad promenimo njivu a ja mu saopstim da ide nazad i pogleda dali bacana vetar ili sito i po potrebi izvrsi se stelovanje...

Bubu
29-10-12, 21:49
Tresla se gora, rodio se mis..

Vidim neki pominju velik je heder 4.8 na 4 slamotresa? To je sada kao kad su meni rekli ljudi za traktor kao moj 'malo im je 4 cilindra na 100 konja' Pa koliko onda cilindara treba da ima traktor od 300 konja? 12?

Kombajni sa sirinom bubnja 1,5-1,6m i 6 slamotresa u zavisnosti od motora, povrsine sita i slamotresa, protoka apcuga i jos kojekakvih cuda nose hedere i od 8 metara pa sto ne bi mogao onda jedan 'bicikli' od 4 slamotresa da nosi heder od 4.8? Mozda zato sto 142 ne moze da nosi taj heder a recimo 150 i 151 mogu pa je nekima krivo? Taj isti 151 ima jedno 15 prednosti u odnosu na 142, zato i moze da nosi taj heder koji nosi.

Cinjenica je da je ZMAJ fabrika pravila masovno ono sto se moze lako prodati. I BMW 3 kocka je auto, 3 puta bolji od Golfa II koji se pravio u isto vreme pa opet tih istih Golfova ima barem 5 puta vise jer su bili cenovno pristupacniji.

190-ka je spram svoje cene odlican kombajn jer masa ljudi bezi od tako velikog kombajna. Primera radi, 170-ka u istom stanju moze da se proda za 30-50% vecoj ceni a taj isti 170 je samo umanjena verzija 190-ke..

Od svih tih Zmajeva, mislim da je 191 jedini kombajn koji po svim karakteristikama moze da parira zapadnom kombajnu jer je to jedini Zmajev kombajn iz serijske proizvodnje izuzev silaznog koji ima hidro pogon pored sve ostale opreme. Bas taj hidro pogon je maksimalno prosto napravljen u spregi sa fabrickim menjacem koji je olaksan za par zupcanika tako da i kad dodje do nekog ozbiljnog ostecenja hidraulike pogona, uz relativno malo novaca moze da se stavi klasican varijator voznje, menjac vrati u stanje kakav je na 171 i tako se vozi kombajn.

Dobrinčan
30-10-12, 10:04
Nisam imo u vlasnistvu ,mada sam imo prilike ortacki da uzmem 142 povoljno ali visa sila.To sto ti pricas olaksava rukovaocu da lulu sklopis iz kabine i te navedene stvari sto pricas zaboravio si i cigancicu tj reduktor to su neke stvari ,ali s obzirom da je duza da ima ojacane privodne lance a usta su ista i heder je jos manji za 20 cm plus produzeni sto nego na 142 ,nema sanse da proguta to sto je u stanju 142 a to je sustina svega da postigne da izvrsava a da se nevuces ko slina probo sam sve moguce varijante znam kako se ponasa 2 a kako trojka po meni glas za 2 . Koliko si prljave parcele kosio sa 2 koliko sa trojkom koliko si brzo iso sa 3 koliko sa dvojkom itd U sustini to su skoro potpuno isti ,u pitanju su nijanse. A za lezajeve tice da vidim ko ce da ih skine za 5 minuta.Ali newredi da se raspravljamo nisam ja merodavan posto nisu korektno odrzavani ni 2 ni 3 a trpeli su torturu terani so bukvalno ko tudji tj od jutra do mraka bez seljenja parcele su velike u komadu drugo je kad ga ti odmoris kad se selis sa parcele na parcele znaci mu i taj predah . Necu vise da raspravljam o tome to je neko misljenje ,samo mi reci sledece jel bolji 539 2008 god ili 90,jel bolja rakovica 90 ili 2009 to ti je u sustini to .

Ako si ti vozi konje koje su svi jahali,mi dalje nemamo mnogo sto sta da pricamo. Lkl{{ Demontaza lezaja doba i bitera,odvrtanje 4 srafa 8mm,skidanje poklopca kucista. Odrvtanje centralne hilzne,kucnes je malo nazad i lezaj slobodan,i tako se rukom svlaci komplet sa osovine. Odvrtanje 4 srafa 10mm skidanje kucista lezaja i problem resen. >:({
P.S 142 ili 143 isto sranje isti radni ucinak...ako vozis normalno i polako svaki ce raditi manje vise dobro. >:({

Zarkovmali,ko je spomenu da je 143 najbolji?? O 171 ne mogu reci nista jer niti sam ga uzivo video niti znam kako radi. Cuo sam samo reci hvale.I nema potrebe da se ti i Matic sprdate sa necijim postovima. >:({

Bobo
30-10-12, 10:46
Davnih dana se sasvim slucajno pokazalo sta znaci zmaj 142RM sa hederom 3.60 u odnosu na 142RM s hederom 4.20...

Kolega je kupio kombajn s 4.20 hederom i tako ga terao 3-4 godine, vrsio je jako jako puno usluzno i kombajn se i dosta kvario jer sve su male njive, pa kreni-stani i tako, neletis u travnato bilo je stvarno svega... izvrsaj mu po malim parcelama i brdovitom terenu nije bio neki i kombajn je bio na rubu snage (u nedostatku boljeg izraza)... Jedne godine popizdi i odnese heder covjeku koji je po cjeloj bivsoj jugoslaviji sirio i skracivao i preradjivao hedere da mu suzi ovaj njegov na 3.60 i u medjuvremenu je napravio pred zetvu servis na kombajnu (standard, promjene lezajeva dotrajalih, remenja i tako to...)

Kad je u zetvu krenuo, nevjerovatan obrat situacije... Kombajn se moze terati kako god hoces, mase nema previse, mozes ici brze da ga po potrebi napunis, ako je gusce zito ili je neka trava, ne moras drzati nogu na kvacilu... cjela vrsalica manje bila opterecena i opceniti preporod se desio, kombajn se ponasao 3 puta bolje nego s velikim hederom. Pricam o brdovitom terenu i malim parcelama, ali vjerujem da bi isti efekt bio i u ravnici... Dosta manje opterecen kombajn a ucinak jednak, jer se moze po potrebi i brze potjerati.

adamov zoran
30-10-12, 10:53
pa heder od 420m nemoj terati pun pa dobijes isto manje mase gde je trava a gde je slabije zito teraj pun i to je to pravis da kombaju bude lako

PKB
30-10-12, 11:56
Ako si ti vozi konje koje su svi jahali,mi dalje nemamo mnogo sto sta da pricamo. Lkl{{ Demontaza lezaja doba i bitera,odvrtanje 4 srafa 8mm,skidanje poklopca kucista. Odrvtanje centralne hilzne,kucnes je malo nazad i lezaj slobodan,i tako se rukom svlaci komplet sa osovine. Odvrtanje 4 srafa 10mm skidanje kucista lezaja i problem resen. >:({
P.S 142 ili 143 isto sranje isti radni ucinak...ako vozis normalno i polako svaki ce raditi manje vise dobro. >:({

Zarkovmali,ko je spomenu da je 143 najbolji?? O 171 ne mogu reci nista jer niti sam ga uzivo video niti znam kako radi. Cuo sam samo reci hvale.I nema potrebe da se ti i Matic sprdate sa necijim postovima. >:({

Jesi ti citao sta sam piso ,ja sam zaduzio ganc nov kombajn i vecinu sam ga ja sam vozio po samo kad mi treba slobodan dan neko uleti na dan dva. A ostalo svaki dan po ceo dan sam ja radio sa njim. Ja znam da nijedan jedini lezaj tako nije siso kao sto ti kazes svaki je secen sa brenerom jer kosuljica nema teoretske sanse da sidje sa osovine,znaci pravili smo i alate tukli ko majmuni samo secenje .E sad ako si ti imo bas toliko srece pa za 3-4 min skines svaka cast , a to mozes sa leve strane hde je go lezaj a sa desne nemozes ni da dodjes do lezaja za 4-5 min posto ima poprilicno stvari da se razbucaju da bi se doslo do lezajeva i bubnja i pod bubnja .

- - - - - - - - - -

A ucestvovo sam u skoro svakom remontu i forsiro sam da se skoro sve uradi .Brt nemozes 11\206 lezaj da skines za 4 minuta a ne lezaj od doba.

Dobrinčan
30-10-12, 13:30
Ja sam konkretno pisao o samoj demontazi lezaja,a nece mi biti tesko da skinem levu stranu i da slikama demostriram. :) Vidi zaduzio si nov kombajni odmah druga na pola varijtora...da se vidi koliko i kako moze... ;D}>:({ a ono prc isti ucinak kao i 142... :lol:

Korisnik1787
30-10-12, 13:50
Eeee kada bi se tako skidali ležajevi na kombajnu svi bi majstori bili. Većina mora da se seče na bilo koji način, a to znam sigurno pošto sam radio dosta stranih kombajna.Ako je takvo stanje kod stranih onda nije velika razlika ni kod domaćih.

Bobo
30-10-12, 14:07
Nemojte me krivo shvatiti, ali namjenjao sam se lezajeva i lezajeva na mom zmaju i na koleginom 142 dok sam radio uz njega i cesto puta me kolega zovne da mu dodjem pomoci popravljati fahra...

Na mom kombajnu nisam do sad morao sjeci niti jedan jedini lezaj koji sam mjenjao, kod kolege 90% silazi lako i bez sjecenja, grijanja ili razbijanja...

spasoje
30-10-12, 19:07
Joj, kad se to ne primeti na vreme pa se zavari malte ne cahura lezaja za osovinu, pa se pregrije, ili skoro presece osovinu.Zamisli kad vozis neki ogroman strani kombajn sa klimom slusas muziku a tamo se neki lezaj koji je 6metara od tebe raspao .Zakon je redovno servisirati kombajn i to preduhitriti ako je moguce.

PKB
30-10-12, 19:26
Da samo sto na takvim kombajnim ima maltene senzori dali ti je musica proletela kroz vazdusni filter itd,ma prijavljuju dosta toga napredovala je tehnika jbg.

Dobrinčan
30-10-12, 19:39
Nego zanemarimo mi sve nesuglasice i razlicita misljenja,svako je iskusio nesto drugacije,sta je tu je ko ima zmajeve zna sta je muka. >:({

http://www.youtube.com/watch?v=rnYRxEYdH9E

Kad teras polako,kao u videu,uradis 1-2k.j manje ali dodjes ispravan kuci. Lkl{{
A slike kucista i lezajacim nahvatam slobodnog vremena.

spasoje
30-10-12, 19:41
Uf.... kad se setim senzora i elektronike.Sve je to krasno i lepo.Nije ni bitno dali ce musica upasti u cilindar jer ce izaci na auspuh,ali je jako bitno da se primeti ako je prolupao lezaj na osovini slamotresa a sve radi sve se okrece senzori nista ne konstatuju a vozac slusa muziku jer je kombajn ogroman i ne primecuje sitne vibracije 6 m. iza svojih ledja, i kvrc puce osovina od 2000e.Na to sam mislio.Gledao sam na tim velikim Klasoma i Top lajnerima nekoliko kvarova da se malte ne napravi rupa u limu i sve se pokida a vozac se kune da se nista nije culo.Cudno ^-^ Sad sam vidio video od Dobrincan,,, Jako kulturno jednom reci.Malo se cuje ciganka.

565
31-10-12, 20:27
pozdrav drugari,desavalo mi se u vrsidbi da mi se masa na uvlacnom grlu ponovo sa gornje strane lanca vraca u heder a neide u bubanj,sine na bubnju su odlicne,transportni lanac je nov kao i 90posto delova na kombajnu stavljeno je prd pocetak sezone,zasto mi se to desavalo......A pojavio mi se jos jedan problem na hidraulici nemogu da okrecem volan dok nepomeram neku od rucica hedera.kombajn je zmaj 161.

sale ratar
31-10-12, 21:28
565 dok se nije oribao to jest dok nije skinuo rđu sa poda grla hoće da povraća masu a hidraulika verovatno negde zaglavljiva neki ventil.

zaregakovo
31-10-12, 22:08
pozdrav drugari,desavalo mi se u vrsidbi da mi se masa na uvlacnom grlu ponovo sa gornje strane lanca vraca u heder a neide u bubanj,sine na bubnju su odlicne,transportni lanac je nov kao i 90posto delova na kombajnu stavljeno je prd pocetak sezone,zasto mi se to desavalo......A pojavio mi se jos jedan problem na hidraulici nemogu da okrecem volan dok nepomeram neku od rucica hedera.kombajn je zmaj 161.
To bi mogao da bude problem na ventilu prioriteta (odliva ulje prema razvodniku) odnosno razdelni volan hidraulike hedera i volana nalazi se ispod kabine skini ga rastavi i probaj ga ispolirati .

MONTOYA
31-10-12, 22:09
Nego zanemarimo mi sve nesuglasice i razlicita misljenja,svako je iskusio nesto drugacije,sta je tu je ko ima zmajeve zna sta je muka. >:({

Ne znam zbog čega misliš da je muka raditi sa zmajem?
zbog udobnosti,kapaciteta ili kvarova?
Meni najviše smeta kapacitet,al šta je tu je,za te novce tog gabarita ne možeš ni kupiti bolji kombajn...
Udobnost....slična priča
Kvarovi,tu dosta zavisi od gazde,ko ga pripremi pred sezonu kako treba i zmaj radi kako treba

Dobrinčan
31-10-12, 23:30
Ne znam zbog čega misliš da je muka raditi sa zmajem?
zbog udobnosti,kapaciteta ili kvarova?
Meni najviše smeta kapacitet,al šta je tu je,za te novce tog gabarita ne možeš ni kupiti bolji kombajn...
Udobnost....slična priča
Kvarovi,tu dosta zavisi od gazde,ko ga pripremi pred sezonu kako treba i zmaj radi kako treba

Pa znas kako,zbog svega po malo... Slazem se sa tobom, kapacitet i udobnost po meni,ali sta je tu je za luksuz se nema :-\

P.S sto se tice kvaliteta rada nijedan zmaj se ne boji bilo kog drugog kombajna,samo mu nedostaje brzina...

nikola ilic
01-11-12, 09:15
Auuu druze sad ga i ti pretera,dobar je Zmaj,al ne ide da ga uporedjujes sa inostranim kombajnima.Ima tu mnogo vise od brzine.

Dobrinčan
01-11-12, 16:00
Sta to strani ima sto zmaj nema,osim elektornike i kompujtera?? :lol: Sve ostalo im "isto",mislim "isti princip" rada. >:({

Evo obecanih slika kucista doba z143 leva strana.

Trenutno stanje...
http://i46.tinypic.com/1q4z60.jpg

Bez poklopca kucista... (odsrafljeno 4 srafa 8mm)
http://i46.tinypic.com/ofd16b.jpg

Slika centralne hilzne,koja je konusta,kojom se stezanje navoja navlaci se u lezaj i steze oko osovine i lezaja...
http://i48.tinypic.com/2vrtl07.jpg
http://i45.tinypic.com/2vxggt4.jpg

Raspustanjem hilzne se automacki dobija oslobacanje lezaja sa osovine a odvranjem 4 srafa 10 mm oslobaca se kuciste,bukvalno sve samo spadne bez ikakve velike upotrebe sile(cekica). I bukvalno sama montaza i demontaza kucista i lezaja traje od 10-15 min.

Slika stare hilzne(puknute)
http://i47.tinypic.com/cnhqu.jpg

http://i47.tinypic.com/2mnlzm8.jpg

Svi majstori a ja brica... Lkl{{:lol:>:({

KishRobert
01-11-12, 16:02
Span hilzna!

Matic
01-11-12, 16:31
Sviđa mi se sistem.Zbog njega je skidanje dosta olakšano.

sinisa1979
01-11-12, 17:15
Na 142-ci, pripremljen ležaj 6308 sa njegova dva kućišta u kompletu silaze za pola sata maksimum,pa da je koliko zapeko. Osim ako je zaribao ležaj pa upilo osovinu... Mada i onda ga skidamo bez većih muka (naoružani smo radapcigerima,brenerom-acetilen/oksigen,brusilicama,REL aparatima....). Ali brate,pa ovo je milina na 143! Nisam video da 3-ke imaju takav ležaj,nisam obraćao pažnju. A i nisam imao potrebe. Bravo za dragona!

Farmer II
01-11-12, 17:26
Stvarno olaksano skidanje. Da li je taj sistem i na biteru?

Korisnik1787
01-11-12, 18:16
Sve je to lepo gospodine @Dobrinčan samo niste objasnili koliko se priteže KM navrtka i koji je princip motaže samoudesivog ležaja.Kada se postavlja MB osigurač gde i kako se podmazuje prilikom montaže.Znači uskraćeni smo za mnogo informacija, a pošto Vi podržavate ovaj sistem molio bih Vas da nam i to objasnite kako ne bi bilo grešaka prilikom montaže i brzog otkaza ležaja.

PKB
01-11-12, 19:10
Svaka cast ,mi nismo imali nijedan ovakav tip lezaja na zmajevima ali sam video te lezajeve ima ih na klasu na osovinama od slamotresa takav sistem gde se lezaj bukvalno skida ocas posla.Izvinjavam se na ukazanom nepoverenju i mom cinizmu,moja greska nece se ponoviti. Pa naprimer klas ima tri bubnja ima pomocne izbacivace slame,hidro pogoni ,sva stelovanja iz kabine,zatvoren hladnjak , to su neki laicki navedeni primeri da tacno nelupam nazive itd ipak su svi usavrsavali kombajne i ostale masine a mi kako smo poceli pre sto godina tako bi hteli i dan danas da pravimo

sinisa1979
01-11-12, 19:49
Ali neko ne želi ni tako da pravimo pa se postarao da se stavi katanac na kapiju....

565
01-11-12, 20:11
To bi mogao da bude problem na ventilu prioriteta (odliva ulje prema razvodniku) odnosno razdelni volan hidraulike hedera i volana nalazi se ispod kabine skini ga rastavi i probaj ga ispolirati .

vazi drugari hvala na pomoci probacu pa se javljam

Dobrinčan
01-11-12, 20:13
Panonstib, ja to mogu objasniti i opistai opste narodnim izrazima,strucne nazive ne znam. Lkl{{ Poklopac kucista je u stvari osigurac lezaja,i on onemogucava pomeranje istog. Sistem ugradnje je sledeci:prvo se u lezaj stavi span hilzna sa navojom okrenutim ka napred,zatim se sve komplet stavlja u kuciste. Kuciste tako opremljeno provlaci se kroz osovinu i srafi na svoje mesto. Zatim sledi stezanje hilzne,koje ja vrsim po nekoj sopstvenoj proceni da bude po prilici stegnuto.Kada se stegne hilzna postoji osigurac kojim se fiksira da se matica slucajno nebi odpustila. Valjda nisam nesto preskocio. Lkl{{ E sada sto se tice podmazivanja to vam stvarno nebih znao odgovoriti.
Da isti je sitem i na biteru.
PKB ma nema problema druze nisam ni ja svaki put u pravu. >:({

Matic
01-11-12, 20:42
Jel isti sistem ležaja i sa druge strane kombajna tamo kod varijatora bubnja?

Dobrinčan
01-11-12, 20:55
Da,da iste su obe strane i isti je princip i na biteru....

Korisnik1787
01-11-12, 22:08
Tačno tako gospodine @Dobrinčan, samo što ima mnogo grešaka pri toj Vašoj montaži i nema ništa odokativno kod tog tipa ležaja nego se moraju tačno znati na koliko se stežu kako se podmazuje čaura za pritezanje (hilzna) čime se podmazuje kada se montira MB osigurač, čime se steže (ne steže se sekačem)........ .
Ja se još nisam do sada sreo sa Claas komajnima koji imaju 3 bubnja!

Matic
01-11-12, 22:29
Meni jedan čika reče da na njegovoj Megi ima 2 bitera.

Korisnik1787
01-11-12, 22:34
Sve je moguće, možda ja nisam pratio na času kada se to predavalo.

kinez
01-11-12, 22:52
ta matica na toj hilzni moze da se stegne sekacem i cekicem odokativno ako neko zna sta radi,ja sam nalivao kompletne lezajeve u kucnoj radinosti za jednog bautz-a(letece lezece)i rucno obradio po radilici i to radi par godina i drzi pritisak solidno ne vidim razlog zasto bi morala ova matica da se stegne bas tako pracizno.ivinjavam se:){{

Korisnik1787
01-11-12, 22:59
Zato što za svaki tip ležaja sa čaurom za pritezanje postoji tablica za pritezanje i ne trpi udarno pritezanje nego se ono vrši sa kukastim ključem.To što ste Vi pravili leteće ležajeve u kućnoj radinosti ne znači da ste napravili atomsku bombu i još se ne zna kakve će to sve posledice imati po taj motor.

Bobo
01-11-12, 23:13
Panonstib, nemojte se ljutiti ali moram nesto napisati...

Knjiga je jedno, iskustvo na terenu je drugo, ali kucna radinost (koje ima na svakom koraku) je trece... Svaka vama cast i vasem radu se divim, ali ako covjeku nesto funkcionira, zasto da to tako ne radi? Istina, nije radjeno kako je zamisljeno, ali sam se nagledao i previse primjera gdje "specijalci" ZZ lezajeve otvaraju i trpaju u njih masti koliko god stane i opet ih zatvaraju i onda je lezaj kriv kad istera gumenu zastitu napolje i kvaliteta nije dobra... NO, covjek koji to UPORNO radi na svakom lezaju je i dalje zadovoljan tim svojim sistemom rada i tko sam ja da ga ucim i da mu govorim da to ne valja... Neka radi kako ko hoce, ne radi se o mom stroju pa me ni ne zanima...

Ovo je samo jedan od bezbroj nepravilnih primjera, ali ne mozemo svi imati sve alate, pa lezajeve vadimo aparatom za zavarivanje, umjesto seger prstanja izmisljamo razne selne, razne vijke stezemo sjekacem i cekicem od 4 kile i opet stvari rade... Ja sam na prednjoj vuci na traktoru isto sjekacem stezao lezajeve i u sto je najgore u cijeloj prici u tvornici su tako dotezani... matice razbijene da je to cudo jedno. 2000 sati dalje, lufta nema, i ne vidim razloga da nabavljam specijalan alat za ta dva sarafa koji nikako da se popuste i pokazu mi da sam nesto krivo napravio...

Opet kazem, postujem i Vas i vas rad i malo poznam tako preciznih ljudi, ali samo kazem malo popustite "kucnim radinostima" jer se vise puta dokazalo da i to odradjuje posao...

Dobrinčan
01-11-12, 23:43
Tačno tako gospodine @Dobrinčan, samo što ima mnogo grešaka pri toj Vašoj montaži i nema ništa odokativno kod tog tipa ležaja nego se moraju tačno znati na koliko se stežu kako se podmazuje čaura za pritezanje (hilzna) čime se podmazuje kada se montira MB osigurač, čime se steže (ne steže se sekačem)........ .

Gospodine panonstib ja bih voleo kada bi vi meni rekli ostalo posto ja definitivno ne znam. Da ne ponovim slicne greske i drugi put. Ali jedno je sigurno cekic i sekac ce dominirati jos duze vremena,jer nema se para ni za prece alate...>:({

kinez
02-11-12, 00:02
Zato što za svaki tip ležaja sa čaurom za pritezanje postoji tablica za pritezanje i ne trpi udarno pritezanje nego se ono vrši sa kukastim ključem.To što ste Vi pravili leteće ležajeve u kućnoj radinosti ne znači da ste napravili atomsku bombu i još se ne zna kakve će to sve posledice imati po taj motor.

lakse je napravite at.bombu treba samo paziti na kriticnu masuLkl{{a kod lezajeva treba paziti na sve,cenim ja vase znanje i vidim da znate bas puno svaka cast naucio sam dosta pametnih stvari od vas.A sto se tice posledica po motor sta vise da se ocekuje kad je izaso van svake specijale sledeci put ide pravo na spediter u komade

zaregakovo
02-11-12, 00:08
@ Panonstib pa koliko bi nam trebalo tablica tih španhilzni i KM ima svagde i na rasponu od 50 do ko zna kolio obrtaja i opterećenja to se nesteže jako otprilike od 6 do 10 kila zavisi od prečnika navoja to se radi samo po fabrikama ako neko to već proverava tamo za te knjige baš nema puno vremena zavrni ovlaš rukom overi malo čekićem i sekačem pola kruga i teraj dalje pratiš ako dobija aksijalni luft znaš šta ti je raditii

Korisnik1787
02-11-12, 08:51
Nema tu gospodo mnogo knjiga već postoji jedna tablica po kojoj se pritežu navrtke.U tim tablicama su dati uglovi pritezanja i i zazori koji treba da budu izmedju valjčića ili kuglica i spoljnog prstena i to za ležajeve u standardnoj varijanti i u C3 varijanti.Ja se slažem da vi svi težite da to uradite što brže i bez posebnog alata ali ako na Claas-u taj ležaj ima vrednost od 18.000.00 din onda vlasnik baš nije voljan da se taj ležaj montira sa čekićem ili ako na ventilatorima prečnika 4,00 m gde je ležaj izuzetno skup da ga majstor montira čekićem i odokativno priteže jer sama cena tog ležaja je veoma visoka da bi se tako montiralo.

dejan 77
02-11-12, 09:54
to sto mi radimo u kucnoj radinosti je jedno a ono sto je ispravno je drugo,na to i panonstib pokusava da skrene paznju. Jer ako ti kupis explorer SKF lezaj i ugradis ga cekicem moze ti se desiti da ti traje manje nego neki srednjeg kvaliteta, a inace on kada se ugradi pravilno nadzivi masinu u koju je ugradjen.

MONTOYA
02-11-12, 12:17
ja pod hitno skidam sve ležajeve sa mog zmaja...
dobro je izdržao,na 400kj ni jedan nije crkao što je uz pomoć priručnog alata ugrađen ^-^

LjubisaKrstic
04-11-12, 12:37
http://img829.imageshack.us/img829/3292/fotografija2746.jpg

Zmaj 135

igordulic
04-11-12, 12:54
Evo jedan zanimljiv oglas,za sve ljubitelje zmaja,da ga mozete staviti u ormar ili na neku policu :D
http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/1102838_Zmaj_0d-141-do-univerzala_2012_god

Farmer II
04-11-12, 17:34
Zna li neko kolko moze da se dobije za zitni uredjaj od zmaja 131 ili 132, u ispravnom i dobrom stanju?

adamov zoran
04-11-12, 18:15
da li neko ima ulazno grlo od zmaja univerzala 141 ili znate ko prodaje u delove kombajn

daki-Td
04-11-12, 21:10
Zna li neko kolko moze da se dobije za zitni uredjaj od zmaja 131 ili 132, u ispravnom i dobrom stanju?
meni je covek za zitni heder od 133 trazio 500 evra,sad koliko je to merodavno zaista ne znam ali cisto da podelim informaciju>:({

cira92
07-11-12, 20:15
http://www.dodaj.rs/t/l/Rq/43yny310/img0633.jpg (http://www.dodaj.rs/?l/Rq/43yny310/img0633.jpg)

Ovako sam ja sredio problem binkera na zmaja 132,kupio sam ga kao dzakarosa i prepravio ga,inace bunker je od Zmaj Unirvezela pa prekrojen moj rucni rad... Ali uspesno je zavrsio sezonu.. Koga zanima mogu detaljno da slikam bunker i prenos... >:({

Janosh
07-11-12, 20:37
Ubaci slike kako je odradjeno. >:({

Farmer II
08-11-12, 05:42
Da li je zmaj 161/162 jedini zmaj od ovih vecih kod koga se broj obrtaja bubnja spusta pomocu kajsa i nije potrebno montirati lanac (za manje obrtaje i skidanje kukuruza)?
Nisam upoznat s tim kombajnima, ali kroz forum se da videti da su neki trazili lanac za 191, 171, na 141/142 mora lanac. Nisam uzeo u obzir 151, ali oni su prilicno retki.

Bubu
08-11-12, 11:59
162 ima i reduktor za broj obrtaja bubnja pored varijatora remena tako da mogu obrtaji da se skinu na neku 'smesnu' vrednost ako se ne varam oko 300o/min ako ne i ispod 300. Na 190 nema potrebe da se montira lanac, ja sam nastelovao remenice kako bi trebalo da stoje sa svim distancerima, sat je spojen i pokazuje 410-420o/min s' tim da vrlo verovatno imam malo vise obrtaja motora jer u prirucniku za te velike Zmajeve pise da obrtaji bubnja mogu da se skinu na vrednost od 390o/min.

Farmer II
08-11-12, 12:23
Te distancere ces verovatno skidati kada budes povecavao broj obrtaja za druge kulture? Moze li tvoj recept da se primeni i na 170, posto su dosta slicni sa 190?

cira92
08-11-12, 16:52

Sutra slikam prenose i sve... Danas sam bio u nekoj guzvi...

Matic
08-11-12, 18:24
Može da se primeni i na 170 jer im je varijator bubnja isti.

Farmer II
08-11-12, 19:17
Pretpostavio sam. Dakle moze se zakljuciti da se na:
162/161 najlakse i najbrze spustaju obrtaji bubnja , i ostaje pogon na kajs
141/142 mora lanac ,
170/190 moze na kajs u kukuruzu, ali zbog distancera moraju se skidati polovine remenica, kao i sve ostalo da se dodje do njih , ako nisu dostupne.

...nisu trebali napustati sistem sa 162

zmaj
08-11-12, 19:52
moze i 143 na kais 400 obrtaja!fabricki i ne idu lancanici!

Matic
08-11-12, 21:01
Moj Zmaj 151 ima isti varijator bubnja kao 170-190 i u kukuruzu ide preko remena bez ikakvih distancera.Obrtaji su od 390 do 425 a to je sasvim pristojno.

Farmer II
09-11-12, 07:59
Evo kod mene su na 142 su novi delovi, i nikada nisam mogao da spustim ispod 450 obr. Ako bih pokusavao da rasirim remenice na biteru nekim odstojnikom, rizikujem da se kajs okrene i pokida.Istovremeno kajs na remenici za bubanj pocinje da izlazi napolje . A na 143 , 2 poznanika ih imaju, kupljene nove i opet nisu mogli da spuste s kajsem, pa su budzili lanac. Kao da kombajni nisu isti izlazili iz fabrike. ALi nisam hteo da pokrecem ovo pitanje.

Meni 142 postaje mala, pa se raspitujem za zmajeve nesto veceg ucinka, a da prelazak s kulture na kulturu bude sto brzi, posto necu imati mnogo vremena naredne godine za adaptacije. Zato sam i pitao za 162, 170....Posto imam i dosta transporta asfaltom, 6-redni adapter ce biti muka da se probije kroz guzve, pa mi je neki plan 162 s 4-rednim adapterom i seckom, on ima MB motor od oko 130-140 ks i mislim da ce biti dobro za ovu kombinaciju, ne premalo snage, a ni previse pa da trosi mnogo goriva.

cira92
09-11-12, 18:38
I ja planiram da zemenim 132 za 162 ali onda mi postaje problem stici do malo zabacenijih njiva koje radim usluzno,jedino da ostavim Claasa i kupim 162... Koliko bi kostala solidna 162?

dragan dmb
09-11-12, 23:23
http://youtu.be/6zrKL6KKXvA evo malo i moje masine

cira92
10-11-12, 00:26
Jaoj kako lepo izgleda ufffff,joj sto bi zeleo jednog takvog... Ufff kada bi moga da prodam 132 i doplatim jos malo i kupim 162 sredio bi ga kao slicno tako... Joj to mi je zelja ali treba :-\ pa jos moram da se strpim!!!!!!!

Farmer II
10-11-12, 06:21
@ dragan dmb, koliko brzo ides i kakav ti je dnevni ucinak sa njim? Da li je bilo mnogo muke za uklapanje gerinhofa na usta od 162?

Lep snimak ;D}

dragan dmb
10-11-12, 14:54
ovako posto kombajn ima hidro pogon u ovoj sikori sam isao prvom stepenaza do kraja a mogao sam i duplo brze otprilike bi mogao da idem kao na prvom snimku u svakom kukuruzu uz malo korekcije ubrzavanja adaptera za 20 posto i par drugih sitnica no ovo je prva godina a vec sledece ce biti mnogo bolje sto se tice uklapanja adaptera bilo je par problemcica ali dva dana posla i sve se resi ucinak mi je bio prosek 120 ari na sat

Farmer II
10-11-12, 16:41
Tvoj 162 ima hidro pogon? Mislio sam da na njega ide klasican menjac, kao i na 142

Matic
10-11-12, 16:44
Dragan je sam ugradio hidro pogon na svoj kombajn.

Shale
10-11-12, 17:42
Matiću, kako? Ajd daj koju sliku? i koliko te je koštala ta investicija?

Matic
10-11-12, 18:17
Nisam ja ugradio na svoj kombajn već je DraganDMB ugradio na svoju 162-ku a ima i slika u ovoj temi.

Shale
10-11-12, 18:33
Da, da, sad vidim... U brzini sam pročitao, i postavio pitanje...

vladamm
19-11-12, 22:32
pozdrav i jedno pitanje za iskusnije kombajnere:koja je realna cena zmaja 133,86-o godiste,motor dobar,odrzava ga moj komsija pa mi rekao,sredjivane kocnice i remontovana "vrsaca"? u pitanju je dzakaros. treba mi nesto takvo za licne potrebe i pomalo usluznog rada,ne mogu vise da placam svake godine po 800-900e. inace vlasnik ceni 3500e ali nije zakovano

daki-Td
19-11-12, 23:18
pa kolega to ti je ta neka cena 133 dzakarosa sve zavisi od stanja u kakvom je,medjutim za te pare trebao bi da bude sasvim pristojan,posto sam po oglasima vidjao i za manje para ali stanja u kakvom su vrlo su diskutabilna,ali posebno bi ti preporucio ako gledas 133 da vidis kakav je limarijski posto im je limarija slaba tacka,menjac i ostalo ne mozes da vidis kakvo je dok se ne proba u radu tako da se tu najbolje oceni,pa kad kupujes tako malu 133 kockas se pa kako prodjes ali one price malo radio i ostalo pusti u vodu>:({

vladamm
20-11-12, 12:56
>:({ne kaze mi on da je malo radio.on je drugi vlasnik. kaze da radi kod njega oko 40-50ha godisnjei da su ga zbog toga remontovalia prodaje ga da bi kupio bunkerasa. razmislicu ,imam jos neke opcije,duga je zima

danas sam bio kod coveka koji mi trazi 4300e za 132,78-o god ali u stvarno dobrom stanju. u pitanju je deda od 79 god koji vise ne moze da ga vozi. ocuvan kombajn do jaj ali je cena prevelika po meni. ja mu zbog izgleda davao 3300e

daki-Td
20-11-12, 23:18
imas vremena do zetve,pa mozes natenane nesto kupiti,ali gledaj da ga ne pretplatis,ma u kakvom stanju bio jel nije sve uvek na prvi pogled isto kao posle kad ga kupis i malo bolje pogledas tako da polako i dobro gledaj da ti se posle ne otvore jos neki troskovi oko ulaganja a kad kupis spremis lepo kombajn i zivce sto vise i onda u zetvuLkl{{ >:({

vladamm
21-11-12, 17:34
imas vremena do zetve,pa mozes natenane nesto kupiti,ali gledaj da ga ne pretplatis,ma u kakvom stanju bio jel nije sve uvek na prvi pogled isto kao posle kad ga kupis i malo bolje pogledas tako da polako i dobro gledaj da ti se posle ne otvore jos neki troskovi oko ulaganja a kad kupis spremis lepo kombajn i zivce sto vise i onda u zetvuLkl{{ >:({

vise od 3500e nemam nameru da platim jer je to max cena za dobrog zmaja. ipak su to jako stare masine. a znam da se mnoge stvari primete tek u njivi. spremim zivce,naftu, i polako Lkl{{

cira92
21-11-12, 20:04
Ja sam kupio 132 dzakarosa,pa sam ga prepravio u bunkerasa,a kostao me samo zamena bloka jer je napukao i 1000 evra... Imam Claas ali za 1000 evra nisam hteo da ga ostavim,to je dzaba za taj kombajn koji nije ovrsio 50 hektara za svoj radni vek... Nikad nije kljuc stavljen na njega ni na brezon od felne unutar bubnja jos farba stajala kada sam ga uzeo.. Kupio ga jedan deda novog pa mu posle 3-4 godine smrzne voda i pukne blok i on ga ostavi u garazi do dan danas kada sam ga ja kupio... Kupio sam bunker od Zmaj Unirvezala prekrojio ga i dobio extra bunker za moj 132 postavicu slike supra.... Ja mislim da je max 3000 evra...>:({

vladamm
21-11-12, 22:57
to si extra prosao.ovaj deka ceni 132 4300e i jos mi kaze da vredi on bar 5500

cira92
24-11-12, 22:04
Ma to je mnogo bar po meni... Cenkaj se malo ili trazi drugi...

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/l/Rq/43yny310/1/img0633.jpg (http://www.dodaj.rs/?l/Rq/43yny310/1/img0633.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/23/Df/1rqv6PiI/img1002.jpg (http://www.dodaj.rs/?23/Df/1rqv6PiI/img1002.jpg)

Evo nekih slika kako sam ja resio problem bunkera,nemam boljih slika moracu da naslikam i prenos kako sam odradio funkionise bez problema... >:({

- - - - - - - - - -

Evo obecanih slika kako sam odradio bunker na 132 inace je bunker skinut sa Zmaj unirvezala pa prepravljan nekoliko dana..

http://www.dodaj.rs/t/1Q/H1/1O1DkomJ/img1031.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Q/H1/1O1DkomJ/img1031.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2a/13Q/28O4iLde/img1016.jpg (http://www.dodaj.rs/?2a/13Q/28O4iLde/img1016.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/3M/81/4oI8U1ZA/img1017.jpg (http://www.dodaj.rs/?3M/81/4oI8U1ZA/img1017.jpg)

http://www.dodaj.rs/t/2Z/Pw/1wWhcvrW/img1015.jpg (http://www.dodaj.rs/?2Z/Pw/1wWhcvrW/img1015.jpg)

Ako neko hoce da namontira tako mogu jos detaljnije da naslikam.. >:({

Attila
26-11-12, 11:30
Šta je razlika između 170 i 171 kombajna i kako su se pokazali

banecurug
26-11-12, 11:43
171 je noviji, ima hidraulicno rasklopivu lulu za kipovanje za razliku od ovog prvog. Uglavnom idu sa hederima od 4.80m.

Matic
26-11-12, 11:58
Zmaj 170 nosi identičan heder kao 171-ca od 4.8 metara.Razlika je u tipu limarije,drugačija kabina,lula za kipovanje je skroz gore kao na D.F kombajnima i u tome što 171 sve funkcije što se hidraulike tiče obavlja preko elektro ventila odnosno na tastere.U principu identični kombajni.

Attila
26-11-12, 12:02
To znači da 170 je isti kao 142 samo sa većim kapacitetom

Matic
26-11-12, 12:04
Ni blizu Zmaju 142.Sve je drugačije počevši od prenosa do remenica,remenja...+što te serije kombajna imaju i separator.

Attila
26-11-12, 12:07
To dobro ili ne ako možete malo opširnije da objasnite jer kod nas nema takvih kombajna pa nemam koga da pitam u vezi 170

Matic
26-11-12, 12:16
Imate u temi otprilike oko 100-te stranice pisano je baš dosta o tim kombajnima.

Attila
26-11-12, 13:44
Hvala. Proveriću.
Do koje godine se proizvodio 170

UnIvErSaL774
26-11-12, 15:24
Meni je rečeno da 171 su se proizveli sa predbubnjem jel to tačno ??

Korisnik1787
26-11-12, 15:55
Ti što su Vam rekli nisu znali da taj kombajn nema predbubanj nego separator koji se nalazi iza bubnja.

banecurug
26-11-12, 21:37
Hvala. Proveriću.
Do koje godine se proizvodio 170

Valjda do 1988 ili 1989

Farmer II
27-11-12, 17:03
Da li zmaj 780 ima istu sirinu prednjih tockova(2.5m) kao i 131, 132?

FansteBG
29-11-12, 12:31
Mislis na rastojanje izmedju dva tocka? Gume su mu uze od 131/2. Ali bi generalno to rastojanje trebalo da bude identicno posto im je radni zahvat isti . Letos sam stavio vitlo na 780 od zmaja 131. Ako smem da pitam kakvi su radovi u planu? Lkl{{

konstantin81
29-11-12, 13:29
konačno sam postavio snimak mog remontovanog zmaja ...
http://youtu.be/tgc9puylEHs

- - - - - - - - - -

Farmer II
29-11-12, 14:05
Mislis na rastojanje izmedju dva tocka? Gume su mu uze od 131/2. Ali bi generalno to rastojanje trebalo da bude identicno posto im je radni zahvat isti . Letos sam stavio vitlo na 780 od zmaja 131. Ako smem da pitam kakvi su radovi u planu? Lkl{{

Prepravka nekog od tih kombajna u samohodni berac 3 reda, ako bude mlaka zima i ako budemo imali volje. O tim kombajnima neznam nista, ali mi se cini da nema mnogo posla oko prepravke, jedan levator i bunker, bez komusaljke jer je imamo kuci , a i beremo kukuruz koji se lako komusa.

FansteBG
29-11-12, 17:24
Ma 780 je jako pouzdan i jednostavan kombajn uprkos godinama. E sad...vidjao sam neke 130 zmajeve po netu kako su preradjeni ali ne znam bas koja je to caka jer kombajn kruni klip ne znam da li mozes da ga preradis da ti bere umesto da kruni. A i mali zmajevi nisu bas namenjeni za kukuruz, klip ga iznutra prilicno razbija. Sumnjam da ces to jednostavno i lako resiti ali zanima me rezultat.

sremac88
29-11-12, 18:03
konačno sam postavio snimak mog remontovanog zmaja ...

Ovaj bolje izgleda nego kad su izlazili novi iz fabrike, svaka čast na poslu ;D}

Bubu
30-11-12, 01:13
171 ima motor kao 190-ka, F6L413 FR a 170-ka ima F5L413 FR.

565
01-12-12, 19:50
http://www.dodaj.rs/f/3/yx/fSSLpRv/photo-0021.jpghttp://www.dodaj.rs/f/O/KB/3JuzMQHG/photo-0022.jpghttp://www.dodaj.rs/f/1D/jb/4ag8PvV5/img0783.jpgovako izgleda sad moj 161 posle kompletnog remonta.

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/2L/7c/26oxTnZN/photo-0023.jpg

- - - - - - - - - -

heder je skracen na 3,60

cira92
01-12-12, 20:07
Sto ga prodajes onda?? Ili menjas za 132-133?? Izvinjavam se na :){{

565
01-12-12, 21:04
zato sto nemogu da udjem u ulicu,ulica mi je 3m a on je 3.30 i dzaba sam dao tolko para na sredjivanje kad ce sve da propadne za 3-4 godine jer stoji napolju na ulici

prnjavor3
01-12-12, 21:56
koji zmaj bunkeraš bi neni odgovaro imam svoje strvi oko 7,8ha svake godine i još toliko bii mogao uslužno.Možda mi se ne isplati ali svake godine dadnem oko 900e za vršaj i to dolaze kad stignu i to me živcira pa bi sebi možda kupio nekakav.I koliko bi taj kombajn bilo realno platiti znam da zavisi opd stanja ali od min-do max cijene neka orjentaciona

cira92
01-12-12, 22:01
Kupi za tu povrsinu Zmaj 132-133 i neces da se pokajes.. Pa sta znam cene od 2000-5000 evra sve zavisi od stanja mene je moj izasao 1500-1800 evra komplet sa novim blokom jer je pukao od mraza ali tako je ispalo i bio je dzakaros pa sam ga prepravio,stavio bunker od Zmaj Unirvezala...

sasa 073
06-12-12, 16:16
Pozdrav.Drustvo potreban mi je katalog rezernih delova za ZMAJ 142.Dali neko ima ili zna ko ima.

Korisnik1787
06-12-12, 17:02
http://poljoinfo.com/showthread.php?2433-Tra%C5%BEim-dokumentaciju!/page21
Malo pregledajte forum i možda pronadjete ono što Vas zanima.

zrine892
06-12-12, 17:18
Koje si godine počeo proizvodit zmaj 141 ?

Kod nas na forumu jedan tvrdi da ima zmaja 141 iz 76. god ? ^-^

Matic
06-12-12, 17:20
Tvrdnja mu je na mestu i čovek je u pravu potpuno.

zrine892
06-12-12, 17:21
Pa jel to nije univerzal ?

Attila
06-12-12, 17:24
Univerzal je još stariji 141 je limarijski isti kao 142 a za ostale razlike kazaće malo iskusniji

Matic
06-12-12, 17:26
Zrine nije Univerzal.Univerzal je 141-cin stariji brat a 141 Univerzalov naslednik...

pocerina
06-12-12, 20:26
A ciji je starijj brat Zmaj 125 ?

Matic
06-12-12, 20:31
Brat od 161-162 kombajna.

MILE
06-12-12, 20:33
A ciji je starijj brat Zmaj 125 ?
Mladji brat mu je Zmaj 161

sinisa1979
07-12-12, 00:08
Pozdrav.Drustvo potreban mi je katalog rezernih delova za ZMAJ 142.Dali neko ima ili zna ko ima.
Prvi post na strani 337.
http://poljoinfo.com/showthread.php?120-ZMAJ-kombajni/page337

vladamax
07-12-12, 17:08
a koliko bi trebalo 100%antifriza u 142 da drzi bar do -20c

Vlada B.B
07-12-12, 17:15
Ja sam danas kupio neki 100% antifriz i na njemu pise 40% antifriza i 60 % vode drzi do -24 ali sad ne znam koliko stane u zmajev hladnjak

pujol
07-12-12, 18:17
zbog cega sipate antifriz u hladnjak kombajna,kad ne radi preko zime?Ja na moji ispustim i tolko,kad sam ga kupio imao je u sebi antifriz i onda preko leta vise dize temperaturu nego obicna voda.

zico78
07-12-12, 18:34
kad je antifriz ne hvata se kamenac u bloku morora i hladnjaku a sa vodom posle nekoliko godina uhvati se kamenac posebno u hladnjaku pa se onda pocne da grije.
ja sam u jednom kombaju dobijo vodu i nabijo mi je temparaturu nosijo sam na ciscenje hladnjaka u njemu je bilo vise od 1.kg kamenca posle toga nije mi nabijo temparaturu sve bilo normalno.

srdjan7
07-12-12, 18:49
Za sve koji imaju 141-2...i ako ispustite vodu iz hladnjaka preko zime,upalite da malo motor radi,da izbaci jos neki deo vode,a zatim zatvorite slavine i naspite 2litre razredjenog antifriza da se pomesa sa delom vode koji UVEK ostane na dnu...ovim cuvate hladnjak...

Matic
07-12-12, 20:06
Najbolje rešenje vam je da skinete hladnjak dole i da ga preko zime držite u podrumu.Ćelije na tim hladnjacima stoje vodoravno tako da prilikom ispuštanja tečnosti iz hladnjaka uvek ostane dobra količina vode unutra.

cira92
07-12-12, 20:15
Kad vec ovde pisete o tome imao bi jedno pitanje pa bi vas zamolio da mi odgovorite da ne brinem malo je :){{.. Prve godine imam Zmaja 132 i ispustio sam vodu iz hladnjaka i iz motora vec odavno,ali me brine sad dali moram da ga upalim jednom tako da bi izbacio svu vodu iz bloka ili ne mora,termostat nema da znate.. I jos jedno pitanje molim vas Imam Clasa Mercatora prve godine u njemu nemam antifriz jer mi letos pukolo crevo pa ja sipao vodu,isto sam ispustio vodu iz bloka i iz hladnjaka jer se ispusta voda iz njega samo na dva mesta?? I jer moram da ga palim??Nema ni on termostat... Molim vas da mi odgovorite da ne brinem vise i ako mislite da je :){{ obrisite posle... Hvala unapred...

danger
07-12-12, 20:20
Za sve koji imaju 141-2...i ako ispustite vodu iz hladnjaka preko zime,upalite da malo motor radi,da izbaci jos neki deo vode,a zatim zatvorite slavine i naspite 2litre razredjenog antifriza da se pomesa sa delom vode koji UVEK ostane na dnu...ovim cuvate hladnjak...

te dve litre nemogu sacuvati hladnjak kako kaze Matic,ja takodje skidam svake zime hladnjak i u podrum iz dva razloga,prvo sto ga posle dobro operem sa obe strane a drugo sto ostane vode u celijama koje stoje vodoravno i neizadje i posle kalapisne hladnjak,sto je sigurno sigurno......a posle i lakse pri pranju kombajna da se opere motor i prostor ispod bunkera

Matic
07-12-12, 20:21
Ako niste sigurni skinite mu i creva.Kod mene na Bourgoinu postoji samo jedno mesto za ispuštanje rashladne tečnosti a ono se nalazi na hladnjaku i za sve ove godine koliko je kod mene nije se desilo ništa loše po pitanju zamrzavanja i sličnog.

cira92
07-12-12, 20:29
Plasim se jer sam Zmaja 132 kupio sa naprslim blokom bas od mraza pa necu da rizikujem.. A jer bi pomoglo da ih upalim? Joj dosta posla ima da se skinu hladnjaci pogotovo sa 132.. Hvala vam na pomoci nisam znao gde da postavim pitanje a muci me vec nekoliko dana sutra akcija bas kako ste rekli sipacu malo 100% antifriza u hladnjake a i upaliti kombajne...>:({

srdjan7
07-12-12, 20:43
Najbolje rešenje vam je da skinete hladnjak dole i da ga preko zime držite u podrumu.Ćelije na tim hladnjacima stoje vodoravno tako da prilikom ispuštanja tečnosti iz hladnjaka uvek ostane dobra količina vode unutra.Apsolutno se slazem,ta vodoravna saca bas prave problem,ali ja praktikujem kao gore navedeno...svako je prica za sebe.

gogi666
07-12-12, 20:55
Najbolje je imati vazdušar! Hahahaha

Matic
07-12-12, 21:04
Meni ne predstavlja nikakav problem da odvojim pola sata-sat da skinem hladnjak dole i da ga garažiram u podrum.Prošle godine nisam skidao a prethodnih obavezno nego sipao litar antifriza pa proletos namestio i tri puta skidao da ga krpim.Jedno rešiš drugo se pojavi e neće više.

Peet
07-12-12, 21:19
Samo prve godine od kad ga imam (141) skinuo sam hladnjak dole. Druge godine ispustio sam vodu i dodao 2-3 litre antifriza i na prolece prilikom startovanja poceo je curiti. Resio sam to i od onda antifriz svo vreme. Prilikom garaziranja dodajem jos antifriza dok nije bar na -28.

milan_spay
07-12-12, 21:40
Velik problem na hladnjacima ZMAJ kombajna zna da napravi i zalepljena pleva sa prašinom koju ventilator provlači kroz hladnjak i koja se tamo zadržava. Pogotovo u kasnu jesen, kada se vrše kukuruz, kada su magle i velika vlaga pa i pored antifriza u hladnjaku deformiše se saće.

Shale
08-12-12, 17:19
Od kako smo kupili kombajn u njega se sipa, dosipa antifriz a i stigao je sa antifrizom, a hladnjak obavezno na proleće skidamo i peremo a taj antifriz opet vraćamo u njega... Baš je burazer juče izmerio i dolio antifriza... Kaže ona spravica da u antifrz koji je sad u hladnjak može da izdrži do -34 stepena celzijusa...

A što se tiče temapature rada kombaja, nikad nije prelzila 85 stepeni celzijusa, a bilo je ove godine kad je bilo i 40-etak stepeni dnevne temparature... Kombaj je 142 a motor u njemu s46...

savopunck
08-12-12, 17:32
i svake god kad su gotovi poslovi skidamo ladnjak u podrum na prolece pranje vracanje i remont
a tem nemam pojma kolko stepeni uvek u zelenom uglavnom nije bilo problema kombajn stoji samo kad kipuje nema labavo rucak i ostali zenski razlozi inace ja imam ventilator od 8 pera mislim od zetora ventilatori 2 kom lepo se namestila i plasticni su a original jedno pero se odlomili kako nije sjebalo ladnjak ne znam ali hvala bogu dragom
ja vatam kisnicu ona nema kamenac kao voda iz zemlje i stane negde 30 litara vode

cira92
08-12-12, 18:26
Ja uvek u kombajne stavljam antifriz sem ove godine nisam ni razmisljao da vratim kad mi puklo crevo,ja mesam 100% antifriz sa destilisanom vodom i tako u sve masine... A temperatura na 132 je izuzetno niska skoro uvek...

miroslav k
11-12-12, 10:04
i svake god kad su gotovi poslovi skidamo ladnjak u podrum na prolece pranje vracanje i remont
a tem nemam pojma kolko stepeni uvek u zelenom uglavnom nije bilo problema kombajn stoji samo kad kipuje nema labavo rucak i ostali zenski razlozi inace ja imam ventilator od 8 pera mislim od zetora ventilatori 2 kom lepo se namestila i plasticni su a original jedno pero se odlomili kako nije sjebalo ladnjak ne znam ali hvala bogu dragom
ja vatam kisnicu ona nema kamenac kao voda iz zemlje i stane negde 30 litara vode

Gde stane 30 litri vode?

Matic
11-12-12, 10:07
Kom mene u rashladni sistem na kombajnu stane okruglo 36 litara.M.B motor je na njemu.

Bobo
11-12-12, 11:12
U malog zmaja ide oko 20l a da u 142 ne stane 30...

ratarhr
11-12-12, 16:26
Ja na mercatoru imam s 46 motor i od univerzala kombajna hladnjak ne moze preko 20l nikako, novi živin termometar cijeli dan ne pređe 70 stupnjeva :)

miroslav k
11-12-12, 16:41
U 142 u ceo sistem ide 22 litre

savopunck
18-12-12, 11:36
pa kazem ja 22 + prvih 8 lit za dosipatiLkl{{

winchester
18-12-12, 23:14
Da malo osvezimo temu.Moj ZMAJ UNIVERZAL.
http://www.dodaj.rs/t/15/cQ/2RNgXHL6/univerzal.jpg (http://www.dodaj.rs/?15/cQ/2RNgXHL6/univerzal.jpg)
http://www.dodaj.rs/t/3Z/pp/3vQmUcOr/univerzal2.jpg (http://www.dodaj.rs/?3Z/pp/3vQmUcOr/univerzal2.jpg)
nagnut je jel smo ga prali i ovako parkirali da bi voda izasla

cira92
19-12-12, 01:13
Lepo ocuvan Zmaj Unirvezal i lepo je videti da ga odrzavate uprkos godinama perete i ostalo.. Kod nas bila nekoliko Unirvezala ali istrulela do kraja nisu ih odrzavali drzali ih sve napolje i otisli u staro gvozdje.. Svaka cast to volim da vidim i ja isto tako opetrem da pustim da se iscedi izduvam podmazem pa u garazu... Bravo ;D}

ddragan
19-12-12, 01:23
Zar nije bolje samo dobro izduvati i podmazati kombajn i spakovati ga tako usijanog,nego do leta sve zivo zardja od vode?

winchester
19-12-12, 13:21
@cira92 Pa trudimo se koliko mozemo,ali on on nas dobro sluzi.Radili smo na njemu sve i svasta.Sto se tice limarije odlicna je.
@ddragan Naravno da je bolje da se izduva radimo i to ali ovom prilikom je opran

cira92
19-12-12, 19:09
Zar nije bolje samo dobro izduvati i podmazati kombajn i spakovati ga tako usijanog,nego do leta sve zivo zardja od vode?

Nikad nisam izduvao kombajn svake godine ga perem i dodji da vidis dal je zardjao,a idi kod onih sto ga ne peru i tako ostave... Ja kad operem ima 40 stepeni plus izduvam ga od vode i ostavim na suncu i podmazem na kraju i sta da zardja??? Olus ga perem toplom vodom skoro sva ispari od toplote lima...>:({

cira92
19-12-12, 19:47
Ma nikad nisam oprao kombajne unutra to se podrazumeva valjda..

winchester
19-12-12, 20:08
Ajoj ja po 3 kolica otpada izbacim iznutra prvo sve poklopce otvorim pa onda operem. Nekad ga i izduvam filter svaki dan a motor svaki drugi u zetvi. Nemam svoj kompresor tako da mi je to problem ali je u planu kupovina jednog.

SEMBERAC77
21-12-12, 21:13
Pozdrav ja sam novi clan od zmajeva imam dvoredni berac kukuruza zmaj 223 stroj za pohvalu,a od kombajna za pšenicu zmaja 133, upravo sada trazim da kupim zmaja 142 sa adapterom za kukuruz, pa ako gdje ima sta dobro da se prodaje javite...

gogi666
21-12-12, 22:31
Ko je ikad cistio zmajev kombajn zna koliko tu ima sranja unutra!
troje-cetvoro punih kolica prasine i zrna!
I se u kontaktu sa vodom pretvara u smrt!
voda iznutra nikako! Ja cak ni spolja! Ali zato duvanje traje 3-4 sata! Ove godine sam posle izbacio tri kile prasine iz nosa!!!
Ali sta ces,mora se cuvati koliko se moze!
Ipak mislim da je glavno za svaku masinu krov!
poz

Matic
22-12-12, 10:02
Gde vi to vozite kombajn kada ima toliko gadije u njemu. ^-^ Nakon krunjenja kukuruza kombajn je čist unutra a mislim na sabirnu ravan,lađu,spirale ovršene i ne ovršene mase i naravno afcunge.Jedino u bunkeru ostane neka mizerna količina zrna i to kod lule za kipovanje,spirale i na mestu gde ulazi afcung od ovršene mase.

miroslav k
22-12-12, 10:58
Podpisujem, posle soje ima puno toga tih naslaga svugde, ali u kukuruzu se sve to lepo očisti

Matic
22-12-12, 13:43
Soja je najgora što se tiče prljavštine.Blindira sabirnu samo tako.Ko radi dosta soje u sezoni sa kombajnom treba da čisti sabirnu a to je posao za poludeti.

danger
22-12-12, 16:44
Soja je najgora što se tiče prljavštine.Blindira sabirnu samo tako.Ko radi dosta soje u sezoni sa kombajnom treba da čisti sabirnu a to je posao za poludeti.

poludeti..................kako na kom kombajnu,neko je smislio sistem da se nemora ludeti

zarkovmali
22-12-12, 16:52
Danger@ kakav sistem da mi napravimo,ako moze da ne poludimo ? Lkl{{

Matic
22-12-12, 17:13
Danger znam ja da vi brenerom čistite sabirnu ali ja ne bi tako pošto u kombajnu bude jako vrućina tokom te rabote. Lkl{{

danger
22-12-12, 17:24
napisao sam na kako kom kombajnu,recimo kombajn koji poseduje clan @miroslav k (klas) ima mogucnost da se sabirna ravan vadi,to jest tepsije,kod klasa je posebno konstrukcija na kojoj su zavesice i nosaci a tepsije se odnazad samo gurnu,ocisti se za 10 minuta bez da se poludi,to isto moze da se napravi i na zmaju samo da se malo objasni madjarima iz Ade i Mola da naprave i da vidis kako bi to bilo prodavano.......samo ajd.......ko ce im objasniti....

- - - - - - - - - -

Danger znam ja da vi brenerom čistite sabirnu ali ja ne bi tako pošto u kombajnu bude jako vrućina tokom te rabote. Lkl{{

nije ta rabota,ti bi odmah vatrom i nasilu......

savopunck
22-12-12, 17:30
ja svog izduvam pa malo metla pa malo cacnes sve otvorim izduvam i amin pod krov
zavrsena rasprava
vi raspravljate oko ciscenja sta bi bilo da treba napraviti kombajn
To bi bila rsprava ko je sta rekao i ko kako radi
ajd uzdravlje

srdjan7
22-12-12, 17:57
Za čišćenje sabirne ravni na Zmaj kombajnima se napravi alat za 5 minuta a očisti se isto tako za 5 minuta.Samo treba znati a znanje se plaća>:({
Najobicnije duboke grabulje,da udje medju razdeonicke limove i drzalje od 1.5 metara i ne mora se ludeti...samo strpljivo.

mihalyocska
22-12-12, 19:04
Jos bolja opcija je stara istrosena motika kome se ispavi vrat da stoji u uglu od 90 stepeni sa drskom i skrati se da ude ispod bubnja i da ima sirinu kao razdelni limovi , par puta povuci i posle izduvati i bude cisto ko suza .

Janosh
22-12-12, 21:19
Da se pitam ja bih to na vruce pranje.

dragan.kovacev
22-12-12, 22:36
ja cistim sabirnu ravan kad god je potrebno(vise puta u sezoni)
konzervacija kod mene znaci- ocistiti od mase na slamotresima i izvuci sita da se nebi nastanili pacovi...
otpustiti remenja i lance...
nema mazanja i pranja...
pred sezonu ga izduvan vise nego sto ga perem-puromatom, da mi nebi padala prasina za vrat kad ga remontujem...

ddragan
22-12-12, 23:06
Biter je pretpostavljam svima cist,nema trunke prasine...

dragan.kovacev
22-12-12, 23:55
odbojni biter je uglavnom usijan, a poklopac na njemu se skida kad se slomi osovina...

ddragan
23-12-12, 00:09
Naravno da sam mislio unutra da je prljav a ne spolja.
Nebi reko da se samo tad skidaju poklopci...

dragan.kovacev
23-12-12, 00:32
ja sam jedini put tada skinuo poklopac i nadam se da nece docekati kod mene sledeci...

ddragan
23-12-12, 00:41
A lopatice?Koliko pratim forum sve kulture radis sa njim,jedino ako nisu naizmenicno cesalj,lopatica?

S.Pisarov
23-12-12, 00:52
cesalj pa lopatica i resen problem >:({

dragan.kovacev
23-12-12, 01:00
sve 4 lopatice.
u sustini ne pridrzavam se mnogo pravila za kukuruz.
pod bubanj, blinde, adapter i teraj.
e da, ove god. sam ga castio sa kuku.sitom...

ddragan
23-12-12, 01:06
Te lopatice u kukuruzu nece dugo da izdrze,u losem kao ove god jos i mogu par godina da rade ali kad naidju 2 godine kad je kuk.dobar poucaju cas posla.

SPisarov idi u temu HHO motori komsija ti pravi neku atomsku bombu,bice da ce da letite u vazduh svi iz tog kraja kad on to spoji.Izvinjavam se za off.

dragan.kovacev
23-12-12, 01:11
:lol::lol: nije smesno sto se pravi atomska bomba al cu dumrem...

pa casti cu ga sledece god ako bude jak kukuruz i sa tim cesljevima...

S.Pisarov
23-12-12, 01:32
prijatelju tu se moras pridrzavati jer te lopatice od zitne varijante razbiju sapurine i postaje bubanj u debalansu trese kombajn. mi smo na univerzala terali 2i2 neizmenicno bez ikakvi problema. ne brinem za komsiju popucali su prozori na radionici ofanziva je prosla;D}mirno spavamo::)izvinjavam se za off.

- - - - - - - - - -

dragan.kovacev
23-12-12, 01:48
cuti jos se smejem za ludog hemicara :lol: kao pera cojot ''suvi genije''

sto bi te lopatice uticale na BUBANJ i ne trese mi se kombajn nikad...
u stvari u cemu je cesalj u prednosti na spram lopatica u kukuruzu?

Matic
23-12-12, 10:52
Lopatice koristim samo u žetvi pšenice i ječmova dok češljevi idu za soju i kukuruz.Tako priručnik kaže.Bili smo skeptični po tom pitanju dok nismo probali a pokazalo se kao dobra stvar.Još je pisalo da se u soji izvlače produžetci slamotresa,probao da ih izvučem i nema šanse odvrnuti šrafove koji ih drže pa ide kao što je i do sada išao.Kod mene na kombajnu ceo proces skidanja lopatica i montaža češljeva ne traje duže od 10-ak minuta.

ddragan
23-12-12, 11:05
cuti jos se smejem za ludog hemicara :lol: kao pera cojot ''suvi genije''

sto bi te lopatice uticale na BUBANJ i ne trese mi se kombajn nikad...
u stvari u cemu je cesalj u prednosti na spram lopatica u kukuruzu?Mislio je na biter.
Maticu i na 141-2 taj poso otprilike toliko traje....dobro mozda malo duze.:lol:

Matic
23-12-12, 11:15
Znam koliko traje na 141-142.Poželjno je da se neko ko je šlang :lol: uvuče unutra ako neće da skida 2 slamotresa.Kod mene se to radi od gore.Otvori se poklopac na bunkeru i poklopac iznad odbojnog bitera.

ddragan
23-12-12, 11:22
To je gospodski onda,a verujem da u vreme menjanja lopatica i cesljeva konstruktora 142ke svrbi d..e samo tako,ako je jos uvek ziv.

Matic
23-12-12, 11:26
Nije mogao taj sistem na 142 da se ubaci zbog bunkera koji ide skroz unutra.Loše rešenje jer taj donji deo kada istruli napravi karambol u kombajnu.Nama je pocepao biter a što je milina promeniti ga.

danger
23-12-12, 12:53
Znam koliko traje na 141-142.Poželjno je da se neko ko je šlang :lol: uvuče unutra ako neće da skida 2 slamotresa.Kod mene se to radi od gore.Otvori se poklopac na bunkeru i poklopac iznad odbojnog bitera.

nisam bas bez stomaka al sam proletos menjao sve lopatice koje su bile popucane i podosta stare,imenjao sam ih tako sto sam samo treci slamotres odvrnuo i digao ga na 4,zatim izvukao sipku na kojoj visi lim sa zavesicom za usporavanje mase,lim sa zavesom izvadio napolje,odgore se digne poklopac udje se na slamotrese sidje na sabirnu i sita ponese parce deblje spuzve stavi se pod guzicu mi milu i sedne se na 2 slamotres i udri,naravno pre toga kroz bocni otvor pripremiti pozeljan alat ili obezbediti dodatnog majstora dodavaca radi izbegavanja izlazenja,da napomenem zbog davne zamene lopatica dva sarafa su se zalomila al je i to brenerom odradjeno,ako ste levak samo zamenite mesta slamotresaLkl{{,na ovaj nacin se izbegava skidanje zadnjeg lima da bi se slamotresi vadili skroz napolje

Matic
23-12-12, 13:19
Radio sam i tako a guzica nema mnogo izbora pri toj raboti. Lkl{{

S.Pisarov
23-12-12, 13:44
Kum ddragan i ja smo letos kod njega radili ja verujem da je njegove psovke konstruktor cuo postideo bi se covek^-^. mi metnemo metar sa metar gumu debljine 2santima i moyes da radis sa voljom jos da nepada prasina ya vrat...pa prosto sam srecan sto dj djakovic tu opciju nema

Matic
23-12-12, 13:51
Jako je zakukuljeno ali šta je tu je.Ovde neki po savetu majstora u kukuruzu voze bez češlja na podbubnju.Kao ko će ga blindirati i vratiti nazad kada nema mesta a bolje je ovako.Aha bolje je.

sale ratar
23-12-12, 13:52
Može i stiropor, dve table (neće da nazebete).Lkl{{

danger
23-12-12, 14:01
Jako je zakukuljeno ali šta je tu je.Ovde neki po savetu majstora u kukuruzu voze bez češlja na podbubnju.Kao ko će ga blindirati i vratiti nazad kada nema mesta a bolje je ovako.Aha bolje je.

vec par godina posle zetve psenice kad menjam podbubanj za suncokret i soju(kuruzna korpa) odmah na cesalj stavljam limenu blindu i tako radim sve kulture(soja suncokret kuruz),ustvari ceo kombajn bude uradjen na kuruznu varijantu,sve sem odbojnih lopatica na biteru,njih nikad nemenjam,dok traju traju,bolje ih cesce menjati da guza nezaboravi kako je to sedeti na slamotresimaLkl{{

German hunting terrier | Jagdterrier