ZMAJ kombajni

Pa kako mi se cini tako je na 142.

Hvala meshter-u za ovu semu a ako ima neko od 143,171,191 semu hidraulicke instalacije neka postavi sliku, jer ipak tamo ima vise hidraulickog upravljanja
 
Nego, da vas pitam nesto...

Od prvog dana kako sam kombajn doterao u dvoriste, svi mi kazu da je nekako tih u radu, i da im sve sporo radi na njemu... Kad rucicu gasa pomaknem na MAX, leptir na pumpi dodje do granicnika i to je TO. Kolega godinama ima zmaja 780, i on kad da gas na iber mislis da ce sita izletjeti van iz njega, ali mu nista nije bilo do nekidan dok nisu uvodni lanci pukli.

nego, citam ja tako u uputama od kmbajna da bi se trebalo prije svake sezone utvrditi da li prijemni biter ima ispravan broj okretaja (nesto oko 850-900 u minuti, ako se dobro sjecam), a to je kad motor ima na iberu 1850o/min, jel tako?

Na koji nacin da ja utvrdim jel se moj kombajn vrti sporo, il se klegin vrti prebrzo? Kazaljka u kabini mi pkazuje okretaje bubnja, al mi to apsolutno nista ne znaci, jer to nije fiksna velicina, a na prijemnom biteru opet nemam nikakve mjerne uredjaje, nit imam obrtomjer motora u kombajnu.


Koji je najlaksi nacin da ovu dilemu rijesim, tj kako da utvrdim na koliko mi se okretaja vrti prijemni biter u vrsidbi, jer to u uputama nigdje ne pise?
 
Neznam da li si negde video ali znam da im ruicnih/prenosnih/ obrtomera .Postavis ga na osovinu i izmeris.Jedan majstor je kod mene merio sa analognim a od njega sam cuo da ima i digitalni .
 
Da! Te obrtomere inace mnogi koriste, od njih prave brojace bala na presama! Siljasti kraj naslonis na osovinu i nakon minut odmaknes i ocitas obrtaje!
 
Znaci, na osovini napravim neko izbocenje i primaknem brojac bala do tog izbocenja i stopam minutu vremena.

Zanimljivo... Vec sam mislio da ce te mi reci da nabavim sat i sajlu od imt 577 i da ju prisarafim negdje na motor i da nabijem gas na iber i da je to TO. Mislio sam ovo svejedno nabavljati negdje, je mi poluzje gasa ima lufta, i to toliko puno da od 3 polozaja rucice imam samo dva: Pol gasa i iber... Ne mogu ga u voznji fino regulirati nikako, tako da ge uvjek iberom teram.
 
Bobo mislim da nisi dobro razumeo ili ja neznam kako radi brojac bala. Ovaj sto sam ja video ima siljak oblozen gumom koji prislonis na osovinu gde meris obrtaje i gledas na skalu/kao stoperica samo malo vece/.Uglavnom sve osovine na kraju imaju udubljenje gde se stavlja u strug kad se obradjuju.
 
AHAAAAA... sad razumijem

Ja sam krivo razumio sto ste pisali ovdje...

Evo ga:
tach.jpg
 
Ja nisam o tome pricao ali ovo je jos bolje! Onaj sat za bale ima siljak koji gurnes u "kirner rupu" Koja skoro svaka osovina ima na kraju(da to je ono zabusenje da u strugu moze da se podupre sa siljkom)
 
mitxoo, zar taj siljak od brojaca za bale ne treba stiskati, pa da na taj nacin broji okretaje? Ne razumijem sto postignes time sto siljak brojaca gurnes u kirner rupu...
 
Ej momci nasao sam jedan motor od 142-ke, motor je NOV kupljen 1999 godine i nikad nije ni namontiran, kompletan sve novo, gazda ga je svake godine okretao na radilicu a godinu dana ne moze da se okrene, da li vi znate da li je zaribao mozda i da li treba neka generalna da se radi ili sta i da li vredi da se uzima i za koju cifru? jel moze neko da mi pomogne?
 
Ako nije ni radio, nije ni zaribao...

Izvrni brizgaljke, naspricaj WD-a, fiksiraj neku dobru polugu na radilicu i okreci... kad se pokrene, sipaj ulje u cilindre i po mogucnosti ga vrti anlaserom...

Nakon toga vrati brizgaljke, pokusaj ga upaliti i kad kresne, to je TO...
 
Znaci u principu ne moze nista da mu fali i nema potrebe za nekim vecim ulaganjem!
Jer motor nikad kombajn nije video, farba na njemu!
 
Ako ga je covjek okretao svake godine, nije od cega imao zapeci... Cuj, 10 godina stoji, mozda ga ne bi bilo lose otvoriti i pregledati, da slucajno nije sumnjiv materijal, pa da stubline nisu ishrdjale il nesta slicno ;)

Ujak kupio neki claas motor koji stoji vani sigurnih 10 godina, prije toga pogonio pilanu, a prije pilane bio na kombajnu koji je izgorio. taj motor je stajao dosta dugo vani na vlagi i opet je kresno ko lud... Istina da je motor izradjen, al je kresno.
 
Pa da, znaci da se otvori da se pregleda u svakom slucaju, ali mislio sam da li ce mozda trebati da se rade neke krupne stvari, tipa karike, klipovi, lezajevi i to?
 
Ako te gazda od motora nije slagao da ga je svake godine okretao onda nemoze da bude velik problem! E sad ako te je slagao pa nije okretao svake godine onda moze biti da su klipovi toliko zapeceni od rdje da treba menjati stubline i klipove, onda je to vec skupo....
 
Mislim da nema potrebe ista mjenjati unutra. Ako je onaj claas upalio nakon sto je vani kiso godinama, pa mora i Rakovica na kojoj boja jos stoji...

Ako ga uspijes upaliti, provjeri mu kompresiju, i vidjet ces da je to sve u redu. nabavi mu neki kiler od auta s ventilatorom i termoprekidacem i razradjuj ga na mjestu... mjenjaj mu ulje i meci u kombajn.

Svakako prije kupovine ponesi kljuc 19 i 13 da izvadis brizgaljke napolje i prosvjetli u stubline da vidis u kakvom su stanju... To ce ti sve reci... ak osu dobre, pokusajte ga anlaserom okrenuti, ako se pokrene, ne bi trebalo biti nikakvih problema...

Tu je i pitanje cjene, ako ti baja bude trazio brda i doline za njega, uzmi mercedesa ko kiraj i boli te spaga ;)
 
Nazad
Vrh