PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Matic
20-11-11, 16:18
Za ležajeve sam pitao jer na našem tržištu ima da se bira dosta kombinacija od mekih do najtvrđih od presovanog špera koji hoće da pojedu osovinu.

srdjan7
20-11-11, 16:31
Iz iskustva pisem svima,a pogotovo konstantinu da ne menja ni jednu fabricku osovinu na zmaju,jer su nove blago receno katastrofa...stavili smo nove osovine povrata i ciste mase i u pola sezone haos-svi limovi na njima se pokrivili.na kraju vracene stare i zavrseno bez problema.

Bobo
20-11-11, 16:53
Maticu, nisam znao da i tu prave bofl robu... Ne znam kako je kod vas, al ja u 10 minuta voznje traktorom biram bukvu koju cu rusiti i mogu sam napraviti lezajeve za jedan dan posla... Al opet, lakse mi je kupiti, kad znam da je roba dobra.

Srdjane:

Sto se osovina tice za ovrsenu i neovrsenu masu, jesu li se osovine izbacile iz centra ili su samo spirale pomotane? Ako su ti se stare spirale pojele, jeftinije je kupiti kod cika Milivoja nove i navariti ih na staru osovinu i teraj dalje...

konstantin81
20-11-11, 16:53
Iz iskustva pisem svima,a pogotovo konstantinu da ne menja ni jednu fabricku osovinu na zmaju,jer su nove blago receno katastrofa...stavili smo nove osovine povrata i ciste mase i u pola sezone haos-svi limovi na njima se pokrivili.na kraju vracene stare i zavrseno bez problema.

Znam i ja to u vezi osovina, ali sam prinuđen da menjam ovu sa spiralom za čistu masu jer je stara skroz propala i ne može se nikako srediti, (isrivila se i baca a spiralu je skroz pojela korozija i limovi se isrivili). Inače ovu novu koju sam nabavio je stajala kod jednog dobavljača još od pre 2000 godine, pa se nadam da je možta napravljena od boljeg materijala.

srdjan7
20-11-11, 17:41
Maticu, nisam znao da i tu prave bofl robu... Ne znam kako je kod vas, al ja u 10 minuta voznje traktorom biram bukvu koju cu rusiti i mogu sam napraviti lezajeve za jedan dan posla... Al opet, lakse mi je kupiti, kad znam da je roba dobra.

Srdjane:

Sto se osovina tice za ovrsenu i neovrsenu masu, jesu li se osovine izbacile iz centra ili su samo spirale pomotane? Ako su ti se stare spirale pojele, jeftinije je kupiti kod cika Milivoja nove i navariti ih na staru osovinu i teraj dalje... E da jeste Bobo...nego za dva dana rada se pomotali limovi kao od papira-a cim sam je kupio primetio sam da je lim na novoj daleko tanji nego na fabrickoj.inace osovina je od "Cika Milivoja" tako da znate.

GANGA
20-11-11, 17:54
Što se tiče spirala postoje dve vrste pravljenja tj načina pravljenja, najlakše za nas kad je izjedina i na par mesta se privari i gotovo a što je ona tanka i od lima loših karakteristika za tu namenu pa još prilikom pravljenja da bi se dobila mora se iz pravog lima doći do zavojnica a to se radi istezanjem i automatskim zavijanjem pa zato je unutrašnji kraj koji varimo za osovinu deblji od spoljnog dela, drugi tip je da se pravi iz jednog kruga koji se isteše samo za jedan korak spirale i kao takav se sastavlja ali uz mnogo više varenja ali zato trajanje takve je višestruko duže. Ja sam poručivao iz Čačka da mi urade iz segmenata samo sam dao unutrašnji prečnik i spoljni i čovek pošalje poštom. A osovine za mene nisu problem jer strugar kod koji ih radim je odličan i neradi od bilo kog kvaliteta.

Bobo
20-11-11, 18:03
Prvi mi je glas da netko ima zamjerke na "cika Milivojeve" spirale... ja ih imam u mom zmaju i nema problema nikakvih.

Ganga, istina ziva, ali nisam se nigdje susreo s tim spiralama iz jednog koraka, ali vidjao sam na slikama na ovom forumu bas i ne cini mi se prakticno variti korak po korak. Pogotovo na vece duzine spirale...

Da li je velika razlika u cjeni od ove sto se mota i ove sto se ispresava "korak po korak" ? Vjerujem da je ova ispresavana jeftinija...

GANGA
20-11-11, 18:11
Prvi mi je glas da netko ima zamjerke na "cika Milivojeve" spirale... ja ih imam u mom zmaju i nema problema nikakvih.

Ganga, istina ziva, ali nisam se nigdje susreo s tim spiralama iz jednog koraka, ali vidjao sam na slikama na ovom forumu bas i ne cini mi se prakticno variti korak po korak. Pogotovo na vece duzine spirale...

Da li je velika razlika u cjeni od ove sto se mota i ove sto se ispresava "korak po korak" ? Vjerujem da je ova ispresavana jeftinija...
Skuplje jesu a ima se i variti više ali nije to kilometar već nešto "malo" kraće a zavisi i za koju namenu a na internetu ima se pronaći taj iz Čačka.

Matic
20-11-11, 18:30
Ja sam menjao kod mene na kombajnu spirale ovršene i ne ovršene mase i uzimao sam ih od Milivoja iz Subotice.Sami smo skinuli stare istrošene i navarili ove nove,jeste malo nezgodan posao ali se uradilo.Proveravao sam obe pre izvesnog vremena i stoje kao i prvog dana,nisu se deformisale.

mihalyocska
20-11-11, 18:52
Sta moze da bude uzrok grejanja zadnje osovine slamotresa na 142? Ove jeseni je pukla stara osovina(koja se nije grejala) , a nova montirana se konstantno greje. Drveni lezajevi nisu previse stegnuti i ima dovoljno masti. ^-^
Sto ne probate izmeriti dali bi se moglo ugraditi od dure dakovica kuglicne lezajeve na slamotrese i zaboraviti na njih ,ja na moj kombajn imam kuglicne i kad skinem kajis i zavirtim remenicu treba pricekati dok stane . Tera ga jedan kajis 17mm i uopste se ne greje . Kombajn posedujem vec deset godina i dosad nikad nisam imao problema oko njih cak i kajis je jos onaj sa kojim sam ga kupio .;D}

Farmer II
20-11-11, 19:04
Ovako, skini remen s velike remenice (pogon slamotresa) i okreci ju rukom. mora ici lagano da ju djete moze okretati, u suprotnom ne valja. izmedju drvenih polutki lezajeva stavljaj komadice lima sve dok ne dobijes dovoljan zazor, da se remenica lako okrece.

Ako ju dugo budes tako terao i ona se pregrijava, omekanice i ona i puci ce. nisi na kraju napravio nista.

Dok sam jos djete bio, naucio sam ovo na tezi nacin (jedini sam bio dovoljno malen da se zavucem i rastavljam lezajeve slamotresa na pogonskoj osovini, jer je doticna pucala kolegi svaka dva dana. mislio je Drveni lezajevi, namjestice se oni sami... je klinac, preko dana sve u redu, i pred kraj posla KRC, nema je vise... dok ja rastavljam, in na teren po novu osovinu, dok ga covjek nije pitao sta on radi s kombajnom da u tjedan dana kupuje vec trecu. Uz tu trecu osovinu je dobio i originalne limice koji se umecu u lezajeve radi tog lufta i od onda nikakvih problema. Kako se lezajevi trose, povecava se luft, i po potrebi vadis limic-dva.

na 133 sam mjenjao sve lezajeve slamotresa cim sam ga kupio i sam sam pravio ove odstojnike od lima i nema problema.
Kad se skine kajs, lako se pokrecu slamotresi rukom, naravno da i ja postavljam te plekice/limice, smatram da do zagrevanja ne dolazi zbog trenja osovina-lezaj, jer lezaji nisu stegli osovinu i ima dovoljno tolerancije. Pre postavljanja uporedjivao sam staru osovinu sa novom, i nisam nasao nikakve razlike. Znam i sam da ce da kad se ugreje da omeksa i pukne.....Smatram da je materijal problematican i da lose podnosi opterecenje.

Evo ga ovaj ovde sto prodaje osovine od svetlo vucenog celika,http://www.poljoberza.net/DetaljiOglasa.aspx?id=95b3ef27-6a32-4ab7-b408-17c25974b60d ko meni garantuje da nisam i ja dobio takvu osovinu.

Sto ne probate izmeriti dali bi se moglo ugraditi od dure dakovica kuglicne lezajeve na slamotrese i zaboraviti na njih ,ja na moj kombajn imam kuglicne i kad skinem kajis i zavirtim remenicu treba pricekati dok stane . Tera ga jedan kajis 17mm i uopste se ne greje . Kombajn posedujem vec deset godina i dosad nikad nisam imao problema oko njih cak i kajis je jos onaj sa kojim sam ga kupio .http://poljoinfo.com/images/smilies/grin.gif
Kolega, koji ti kombajn posedujes? Nisam nigde video da se mogu na zmaju montirati kuglicni lezajevi sa djure djakovica, moracu da obidjem nekog djuru u okolini i da osacujem te lezajeve.

Bobo
20-11-11, 19:40
Ufff, onda moje isprike... Kako je i Matic rekao, dobio si neku losu osovinu na zalsot i sad teraj, pa provjeravaj sto ce joj se dogadjati u radu, ali ipak pronadi neku staru ali dobru osovinu za rezervu jer nikad sene zna...

Ne znam koliko kosta i koliko je uopce isplativo staru originalnu osovinu (ako je pukla ili je previse potrosena) odnesti kod ovih sto zavaruju radilice i nanose na njih nove slojeve na lezajna mjesta...

Farmer II
20-11-11, 19:50
Ufff, onda moje isprike... Kako je i Matic rekao, dobio si neku losu osovinu na zalsot i sad teraj, pa provjeravaj sto ce joj se dogadjati u radu, ali ipak pronadi neku staru ali dobru osovinu za rezervu jer nikad sene zna...

Ne znam koliko kosta i koliko je uopce isplativo staru originalnu osovinu (ako je pukla ili je previse potrosena) odnesti kod ovih sto zavaruju radilice i nanose na njih nove slojeve na lezajna mjesta...
Moracu da do sledece godine resiv ovo, kKo sto kazes ili negde staru osovinu da nadjem ili ovo sa varenjem, mada mislim da dosta uzimaju za to. da bi u zetvi imao bar jednu rezervu....jer ova kad je pukla, posteno nam je pokvarila planove za taj i sledeci dan, al sta da se radi.

mihalyocska
20-11-11, 19:57
@Farmer II moj kombajn je Fortscrhritt E512 ,gledao sam na otpadu u jednoj djuri bili su osovone sa lezajima slicni kao u moj samo jos malo jaci "kuciste" ako se dobro secam rec je o 1620

ljuboslav
20-11-11, 20:05
Koje pogonske kajiseve koristite zmaj 142/43 (varijator) i kakva imate iskustva s njima? Mi smo pre koristili optibel jedno 10 sezona po 150 jut. i super su se pokazali ali smo prosle godine zamenili za nove optibel koji su posle jedne sezone gori od onih starih.

Matic
20-11-11, 20:13
142 ima 4 slamotresa a ne 6 kao ĐĐ ili vaš Fortscrhritt E512 i osovine im nisu konstruisane za kuglične ležajeve tako da je to ne moguća misija.

mihalyocska
21-11-11, 21:11
142 ima 4 slamotresa a ne 6 kao ĐĐ ili vaš Fortscrhritt E512 i osovine im nisu konstruisane za kuglične ležajeve tako da je to ne moguća misija.
Niste me svatili nisam rekao da prebaci osovinu nego samo lezaj sa kucistem na osovinu od zmaja znam da zmaj ima 4 a djuro 6 i u moj ima 4 slamotresa . Neverujem da je nemoguca misija posto to sastoji od dva polu prstena sa navojem koje su malo konusne oni se stave na osovinu navuce se lezaj koji je isto konusni i to se stegne sa maticom neznam sta ju tu nemoguce^-^

dejan 77
21-11-11, 21:21
covek je u pravu moguce je ali to trazi malo majstorskog duha.medjutim koliko to kosta i sta se dobija to treba staviti na papir.pa ko voli nek izvoli.

Matic
21-11-11, 21:22
Jedino da se iseku prsteni sa osovine da bi ležaj mogao proći.

dejan 77
21-11-11, 21:32
eto pojavio se majstorski duh, sve se moze kad se hoce. jedan poznanik je isto imao punooo problema sa tom osovinom i drvenim lezajevima ,dok se nije iznervirao i ugradio kuglicne lezajeve extra kvaliteta, tu osovinu i lezajeve vise nije spominjao. skinu se platne samo treba da se nadju odgovarajuci lezajevi i kucista sa mogucnoscu stelovanja.malo vise posla ali se isplati

KishRobert
21-11-11, 21:36
Ili da se kompletno osovina zameni sa osovinama koje imaju vec fabricki ugradjene kugl.lezajeve!

mihalyocska
21-11-11, 21:44
Ako se moze naci osovina sa odgovarajucom sirinom

KishRobert
21-11-11, 21:48
Moze,od starih clays kombajna,za zmaj univerzal,141 i 142 je skoro pa i originalna.

mihalyocska
21-11-11, 22:07
Moze,od starih clays kombajna,za zmaj univerzal,141 i 142 je skoro pa i originalna.
Dali se moze to naci i koje je jeftiniji budjiti ili kupiti komplet.

KishRobert
21-11-11, 22:10
Dali se moze to naci i koje je jeftiniji budjiti ili kupiti komplet.
To se mora traziti...al'kad se nadje i namontira,to je neunistivo!

adamov zoran
24-11-11, 20:11
koliko bi kostalo slamotresi i osovine od clajsona da se stave na142 zmaja

Matic
24-11-11, 20:46
Zavisi pošto ih kupite.

KishRobert
24-11-11, 21:07
Vama trebaju osovine od claysa,clayson je novije pa vec ne pase!

konstantin81
25-11-11, 19:11
počelo sredjivanje ...

http://i40.tinypic.com/8vp5ir.jpg

---------- Poruka napisana u 19:11 ---------- Prethodna poruka je at 19:07 ----------

http://i44.tinypic.com/xd5wxx.jpg

pujol
25-11-11, 20:08
Tako se to radi,kombajn se sredjuje pre bozica a ne u minut do 12,kako mi 99% radimo.Bravo Mihajlovici ;D}

juznije.tuznije
29-11-11, 14:37
Pozdrav drustvo,molim za pomoc.Muci me jedan problem naso sam hladnjak za kombajn 133 nov za neke male pare,ali problem je u tome sto je njegovo sace krupnije u odnosu na moj i staje 7l vode manje u sistemu.Vlasnik hladnjaka nezna ko je proizvodjac ali tvrdi da sa tim hladnjakom kombaj ne moze da predje 60 stepeni temperature prilikom rada,jer u tom hladnjaku se ne zadrzava prasina.Kaze da ventilator hladnjaka izvuce kroz to sace svu prasinu da malte ne nemora ni da se izduvava.Dali neko od vas ima iskustvo sa tim hladnjakom,i dali vredi stavljati takav hladnjak na kombajn,koje su mu mane i nije li to turski unapred hvala.

miroslav k
29-11-11, 15:37
ja stvarno ne znam da dam odgovor na ovo pitanje, ali uporedite zmaj univerzal i Z.141 imaju iste motore a hladnjak na univerzalu je skoro za trećinu manji, ako mozes postavi sliku hladnjaka, da je bas 7 litri razlika izgleda mi puno kakvo je to bas krupno saće

borko jagodinac
29-11-11, 16:35
Turski hladnjaci koje mozemo kupiti po prodavnicama rezervnih delova, jesu manje zapremine. Npr. za imt 560 je za 3 litra manja zapremina nego original, to znam

steva mrštanac
29-11-11, 17:30
Hladnjak sa tako krupnim sacem smo mi svojevremeno imali na Zmaju 780 i bio je besprekoran, nema skidanja sa kombajna koko bi ga cistio od pleve. E sad dal je bio manjeg kapaciteta to ne mogu da se setim jer je bilo dosta odavno. Sto se proizvodnje tice ovaj na mom je verovatno bio domace proizvodnje ili u krjnjem slucaju MF. Daj neku sliku pa da ga prostudiramo.

juznije.tuznije
29-11-11, 18:20
Vazi slikacu cim budem mogao da odem do njega,proizvodi ga neki privatnik iz uzica tomije danas javio.

konstantin81
29-11-11, 22:22
a jesi li zainteresovan za neki polovan za 133?

juznije.tuznije
29-11-11, 22:43
Jesam samo ako je ispravan i nije krpljen,javi za cenu pa da se dogovaramo.

konstantin81
01-12-11, 17:45
moram da vidim imam 3 komada, ukoliko neki vredi javljam ti na p.p.

---------- Poruka napisana 01-12-11 u 17:45 ---------- Prethodna poruka je 29-11-11 at 23:51 ----------

posle generalnog remonta hteli smo da vidimo njegove mogućnosti,
malo sam preterao, al aj sad.....

http://www.youtube.com/watch?v=bwKA7l30QFo

miroslav k
01-12-11, 19:05
ide kao claas,

steva mrštanac
01-12-11, 21:52
moram da vidim imam 3 komada, ukoliko neki vredi javljam ti na p.p.

---------- Poruka napisana 01-12-11 u 17:45 ---------- Prethodna poruka je 29-11-11 at 23:51 ----------

posle generalnog remonta hteli smo da vidimo njegove mogućnosti,
malo sam preterao, al aj sad.....

http://www.youtube.com/watch?v=bwKA7l30QFo

Jel uslo nesto u dzak u ovom krugu il se 0ovaj dzakaros vozi dzaba :lol:

PANTA 142
01-12-11, 21:52
Nije to claas. DRAGON je to.

sinisa1979
01-12-11, 23:34
Zvucace kao off ali nije. Jedan nas prijatelj iz susednog sela je kupio traktor Kubota ~70ks(ne znam tacno koji model...) i nakon nekog vremena predstavnici Kubote se nasli u Srbiji i od kupca do kupca su isli da vide i cuju kako su zadovoljni njihovim traktorima. Naravno sa prevodiocem... I tako su dosli do ovog naseg prijatelja,''anketirali ga'' i jedan od Japanaca primeti pod supom Zmaj univerzal sa hederom za suncokret bez kabine i u onako ne bas najboljem izdanju. Prljav,razdrpan ali ispravan i u funkciji! I pita Japanac; Sta ti je to? Naravno preko prevodioca. A kaze njemu vlasnik: Ah sta je pa kombajn,Zmaj! I na to ce prevodilac,vlasniku: Kako to da mu prevedem? Zmaj? Pa kaze vlasnik: Kako,kako? Reci mu da je to kombajn i da se zove Zmaj! I kad je prevodilac Japancu rekao da je to kombajn i da se zove Zmaj,ovaj nije mogao da veruje i jos je narednih pola sata isao oko njega,islikao ga sa svih mogucih strana i stalno ponavljao uz osmeh: DRAGON,DRAGON.... :lol:

konstantin81
01-12-11, 23:55
ha ha ha :lol:, i ja nisam mogao da verujem kad sam video, to je vozio moj brat, pa sam ga na brzinu usnimio, a naćeš verovati ispalo je 37 vreća od 40 ari, inače na tom kombajnu je radjeno nekoliko prepravki, kasnije je odradjeno tako i na 133, tako da sa lakoćom rade, ali u principu ne voze se ovoliko brzo, kao što sam napisao ovo je bila čisto proba ......

---------- Poruka napisana u 23:55 ---------- Prethodna poruka je at 23:52 ----------

Jel uslo nesto u dzak u ovom krugu il se 0ovaj dzakaros vozi dzaba :lol:

PANTA 142
02-12-11, 00:25
Slusaj prijatelju to moze i 780 kad ulazi masa na hederu uze nego sirina vrsalice. Povezi ti njega tako punim hederom u dobrom zitu .

Bobo
02-12-11, 13:10
Da se razumijemo, 780 ima korpu iz jednog komada s 10 sinja i pogon bubnja dvorednim lancem. Ako je ispravno podesen, i kad zastopa bubanj znas da je masa jaka, bilo zito dobro ili travnato. 133 ima dvodjelnu korpu s 18 sinja i pogon bubnja preko remena (varijatora) lakse zagusi sto zbog dulje korpe, sto zbog remenskog pogona. jedine prepravke kojih se sad mogu sjetiti da ste korpu napravili tako da bude kao na 780, dakle da ste ulaz pravili na 10. sinji a onih zadnjih 8 skroz otpustili. tako je i moj kombajn bio "postelan" kad sam ga dovezao kuci. A druga prepravka je pogon bubnja lancem. Drugo nema sto na njemu zagusiti, jedino trava da e namota na prijemni biter. Odbojni na malom zmaju nisam nikad cuo da se nekome zagusio, ali da se i on ubrzati, da progura vecu kolicinu slame...

sto se tice brzine vsidbe, u dobrom zitu (ne odlicnom) a dobro zito u mom kraju je 30m po kj idem oko 4-5km/h (prema zmajevom mjeracu) i s tom sam brzinom dosta zadovoljan. Lijepo cisti, ne prosipa, a radi bez dima i ne muci se motor puno. Ovakva brzina kao sa snimka je moguca samo kad se kosi dosta visoko, pa se pokupe klasovi i malo slame ispod njih da se nadoknadi masa potrebna za izvrsaj tera se brze, da heder vise nakupi. ili se manje hvata u heder kao sto je kod tebe slucaj...

Slobodno napisi kakve ste prepravke napravili, zivo me zanima. pa cu dati svoju ocjenu, ako smijem.

konstantin81
02-12-11, 22:08
blizu si bobo, ima više stvari, prvo na prijemnom biteru se montiraju dodatni noževi, na dobu se stavljaju nosači noževa od 780 - koji su gusani i mnogo teži nego na novijim serijama, remenice dobskog kaiša se takođe menjaju - stavljaju se deblje i masivnije i još neke sitnice koje ću ostaviti za sebe, inače ovako se ne vozi, ovo je bio samo jedan krug, a što se tiče komentara pante 142 da ne može ići u dobrom žitu odmah ću da ga demantujem. 135 to može ako je dobro naštelovan jer je napravljen da prže provuče masu od 133, i ide on bez problema i u mnogo gušćem, ali se javlja problem kao i kod svih zmajevih modela, da poseje pozadi, tako da je ipak klasika najbolja.

Bobo
02-12-11, 22:21
Znaci, igrali ste na vecu zamasnu masu bubnja... zanimljivo. nozevi na prijemnom biteru vjerujem da smetaju u uvjetima velike trave ili se varam?

Jeste li sto mrdali na korpi, jer nema te zamasne mase koja ce progurati veliku kolicinu slame kroz 18 sinja. ili je korpa rastputena za zub, ili je otvoren zadnji kraj korpe, pa se dobije izvrsaj slican 780? barem ja to tako zamisljam...

Ovo pitam za tvornicke kombajne bez preinaka:
Sto je to mjenjano na 135 u odnosu na 133 da brze provlaci masu kroz sebe? Nisam nikada 135 vidio u zivo, pa ne znam ni kakve preinake vrsalice ima u odnosu na 133, pa te molim da mi ovo kazes, ne zanimaju me tvoje preinake...

srdjan7
02-12-11, 22:39
Ako neko ima da proda anlaser od 142 ili R65,neka javi na PP.pozdrav

konstantin81
02-12-11, 22:47
Znaci, igrali ste na vecu zamasnu masu bubnja... zanimljivo. nozevi na prijemnom biteru vjerujem da smetaju u uvjetima velike trave ili se varam?

Jeste li sto mrdali na korpi, jer nema te zamasne mase koja ce progurati veliku kolicinu slame kroz 18 sinja. ili je korpa rastputena za zub, ili je otvoren zadnji kraj korpe, pa se dobije izvrsaj slican 780? barem ja to tako zamisljam...

Ovo pitam za tvornicke kombajne bez preinaka:
Sto je to mjenjano na 135 u odnosu na 133 da brze provlaci masu kroz sebe? Nisam nikada 135 vidio u zivo, pa ne znam ni kakve preinake vrsalice ima u odnosu na 133, pa te molim da mi ovo kazes, ne zanimaju me tvoje preinake...

što se tiče ladje i ostalih elemenata dole, u potpunosti je isti kao 133, jedina razlika su slamotresi koji su nazad otvoreni i koji na sredini odozgo imaju još jedan dodatak zgog bržeg slanja mase pozadi, to je razlika i ništa više. Što se tiče ostlih stavki napred, najočigledniji je heder, koji je potpuno drugačiji, ragoža je na 2 lanca, menjač sa 3 brzine, stabilizator hedera i još neke sitnice....
a što se tiče korpe mislim da je otac tu nešto takođe prepravljao, jer je to bio njegov deo posla, a upravo onako kao što si rekao o otvaranju zadnjeg dela, sve što te interesuje pitaj,....

srdjan7
03-12-11, 18:48
Treba mi broj nekog privatnika koji radi kombajnska sita-imao sam njegov broj,ali ne bi nasao ko za inat...ako neko zna koga,i ko dobro radi...

miroslav k
03-12-11, 18:52
imam broj od Lasla Mužlai iz Mola
024861375
063512230
mislim da nije menjao brojeve jer podsetnica je od pre 2-godine

srdjan7
03-12-11, 19:04
jedino njega imam broj,ali ne javlja se...ima li ko jos neki broj?inace hvala Miroslave!

Petru
03-12-11, 19:20
i kod milinkovica su iste cene drugar iz plandista kupio letos

kiraj
03-12-11, 22:08
Koja sita te interesuju.Ja sam letos poručio sito ,ili perforiremi lim sa rupama od 4 mm iz Požege a ram smo sami uradili.

bobocan
03-12-11, 22:26
kiraj , da li si to narucio umesto donjeg sita? ja sam letos napravio od 9 mm ali nisam ga stavljao trebalo ga jos malo doraditi za sledecu ce zezonu biti gotovo! sta mislite da li ce to sito biti bolje od ovog stelujuceg?

kiraj
03-12-11, 22:29
Da ,umesto donjeg sita ,za vršidbu lukovnog semena.

miroslav k
04-12-11, 00:05
kiraj , da li si to narucio umesto donjeg sita? ja sam letos napravio od 9 mm ali nisam ga stavljao trebalo ga jos malo doraditi za sledecu ce zezonu biti gotovo! sta mislite da li ce to sito biti bolje od ovog stelujuceg?
evo odgovor u vezi sita.: Da li ce bito bolkje od stelujućeg to ne znam ali sigurno ce biti dugotrajnije, ja psenicu vrsim sa sitom od 8mm i nema problema, ako je dobar izvršaj onda ide super ali ako je los hoce da se zapuši sa oklaskama,a za 9 mm ne znam, sa 10mm se odlicno radi soja

Bobo
04-12-11, 09:39
Psenica, jecam, tritikal, soja... Sve vrsim na 8mm sito bez ikakvih problema. Jedino zob ide na "za broj vece" ne sjecam se dimenzije rupe, mislim da je 12mm. velika vecina maliih zmajeva ima donje sito fiksno, a neke serije 133RM su dolazile s donjim stelajucim. kako mi kazu da nisu bili ljudi s tim zadovoljni i masovno su ih izbacivali iz upotrebe, ne znam zasto...

steva mrštanac
04-12-11, 09:59
Ja jos nisam cuo da je 133 ojka imala donje stelujuce, (ako mislimo na isto sa okruglim rupama).

makarijus
04-12-11, 15:15
iz zrenjanina sam i trebaju mi papiri za kombaj Zmaj 143 2000god.
Moze li se naci tako nesto.

Unapred hvala

steva mrštanac
04-12-11, 15:21
To je jako tesko naci trebaju i meni za zmaj 133 rm.

miroslav k
04-12-11, 16:36
iz zrenjanina sam i trebaju mi papiri za kombaj Zmaj 143 2000god.
Moze li se naci tako nesto.

Unapred hvala
tesko da toga ima, najbolje kupi jos jednu 143 i imaces brata blizanca na svaki metnes po jednu tablicu, (mala šala)

vidim da si iz Banackog DEspotovca, ajd molim te reci nam u temu YTO traktori kako sluze oni kinezi kod braća Božića?

Bobo
04-12-11, 17:43
Ja jos nisam cuo da je 133 ojka imala donje stelujuce, (ako mislimo na isto sa okruglim rupama).

Da da.. .133RM medju zadnjim serijama tamo su imali i donje stelajuce sito. Maknes poklopac i imas polugu s leptir sarafom preko koje stelas donje sito kao i gornje. Ja samo da ga negdje mogu naci, kupio bih ga za probu, jer me zanima kako kombajn radi s takvim sitom, al ponajprije zbog toga sto imam takve musterije koje isti dan kose i zito i zob, pa jedan takav, pa drugi takav, pa treci takav, al nece nitko cekati da prvo svima pokosim tizo, pa onda svime zob. NE, prvo jednom, pa drugom pa trecem... E stelajuce sito bi me tu spasilo dosta.

konstantin81
04-12-11, 20:58
moj 133 rm je zadnja serijija 1991, ali ima klasično donje sito ( širinu rupa neznam), ali radi super...

winchester
10-12-11, 17:12
Da li neko ima iskustva sa ZMAJ UNIVERZAL,i kakva su iskustva.Pozz.

sinisa1979
10-12-11, 18:16
Sta mislis?

winchester
10-12-11, 20:16
Kakav ima ucinak,da li se kvari kojom brzinom kosite soju,kokuruz...

cika_jova
10-12-11, 20:38
зна ли неко да ми одговори од које до које године се производио Змај 141

Matic
10-12-11, 20:41
Ako ne grešim od 76-te do 82-83-će

sremac88
11-12-11, 18:11
Da se podsetimo letnjih dana

http://www.youtube.com/watch?v=mVS8guQVu9w&feature=related

MONTOYA
11-12-11, 18:25
Dali neko zna koliko ide km/h 143-ka u transportu tj. treća pun varijator

Petru
11-12-11, 18:31
zavisi od kajseva na varijatoru i samom varijatoru ali odprilike od 17 do 22km na h

MONTOYA
11-12-11, 18:36
znači ide brže od 142-ke ?

Matic
11-12-11, 18:39
Brža je od 142-ke primetno.

zarkovmali
11-12-11, 18:43
Dali neko zna koliko ide km/h 143-ka u transportu tj. treća pun varijator kod mene pise 20km , od kada sam ga kupio uvek tako ide...

MONTOYA
11-12-11, 20:02
zna li neko na čemu je dobijena ta razlika u brzini
PS
koliko 143-ka ide minimalno

danger
11-12-11, 20:17
jel bi mozda da kupis 143 ako ide brze za 2km na satLkl{{

MONTOYA
11-12-11, 20:32
čitaš mi misli ;D}
hoću na trke :lol:

Matic
11-12-11, 20:45
Jedan zupčanik u menjaču je drugačiji.

MONTOYA
11-12-11, 20:50
dal paše na 142-ku

Matic
11-12-11, 20:51
Ko?Menjač ili taj zupčanik?

danger
11-12-11, 20:51
nepase..........................Lkl{{

MONTOYA
11-12-11, 20:57
zubčanik,ustvari par

konstantin81
11-12-11, 21:56
kad već pričate o 143 ci , kod mene vidim da su slamotresi u zadnjem delu odozdo ulubljeni i da su pucali, izgleda da je prethodnom vlasniku pukla zadnja osovina slamotresa pa su udarili u graničnik ispod slamotresa. Čuo sam da je kod trojki to boljka i da se to često dešava, šta inače može da se uradi po tom pitanju.....

Matic
11-12-11, 21:59
Mogu da se skrate slamotresi.

konstantin81
11-12-11, 22:02
za koliko, i kolko je to dobra ideja, inače i ja sam razmišljao o tome vidim da je ogromna dužina slamotresa i da problem nastaje baš u tom zadnjem delu....

Matic
11-12-11, 22:05
Član Žarkovmali je merio kod mene na kombajnu dužinu slamotresa i ispalo je ako ne grešim da su na 143-ci slamotresi 50cm duži.On je menjao slamotres jer mu je pukao.Najbolje njega kontaktirajte,reći će vam sve iz prve ruke.

Rale 83
11-12-11, 22:05
Mogu da se skrate slamotresi.
I okrajke prodavati ovima sa unirversalima :lol:

Zrenjaninac
11-12-11, 22:06
Mi smo na 171ci skratili 40cm slamotrese.Premeri koliko su dužine kod 142 pa po tim merama skrati i ti?

Matic
11-12-11, 22:10
Zar na 171 nisu kraći fabrički u odnosu na 142 jer ipak 171 ima separator a samim tim i kraće slamotrese?

Zrenjaninac
11-12-11, 22:12
Na 171M su duži slamotresi od obične 171 za 50cm.

Matic
11-12-11, 22:17
Znači da su kod njega isti kao na 143-ci po dužini.

Rale 83
11-12-11, 22:20
Jedva cekam da vidim kako ce @panonstib reagovati na ova kracenja , smatram da se kracenjem slamotresa povecava mogucnost za povecanje rastura , ja bi radije pomerio kolenastu osovinu nego kratio slamotrese (komplikovaniji zahvat) A s druge strane vecina zmajeva nikad da se otarase slame

Zrenjaninac
11-12-11, 22:21
Pa sad sa sigurnošću ne bih mogao da tvrdim ali neverujem da su isti.Nije isti ni raznak osovina a i duži su kombajni 171 od 143

Rale 83
11-12-11, 22:21
@panonstib
Sta bi se desilo kad bi se ubrzali slamotresi na kombajnu ( na bilo kojem)

Zrenjaninac
11-12-11, 22:23
Jedva cekam da vidim kako ce @panonstib reagovati na ova kracenja , smatram da se kracenjem slamotresa povecava mogucnost za povecanje rastura , ja bi radije pomerio kolenastu osovinu nego kratio slamotrese (komplikovaniji zahvat) A s druge strane vecina zmajeva nikad da se otarase slame

Veruj mi nemam rastura ništa više od obične 171 čak i manje.Onda bi svaka starija 171 sejala iza sebe jer nema duže slamotrese.

sinisa1979
11-12-11, 22:35
Premeri koliko su dužine kod 142 pa po tim merama skrati i ti? Upravo tako! Mi smo to radili i nikad vise nije pucala osovina. Jedino sto moras i ojacanje koje se nalazi ispod slamotresa pomerati ili prepravljati jer koliko se secam kad ih skratis bas ce kraj slamotresa doci naspram njih pa ce zadrzavati masu. Dal je neko imao problema da mu puca spirala tj osovina cistog zrna i povratne mase?

Rale 83
11-12-11, 22:42
Dali su inzenjeri u zmaju produzili slamotrese samo da bi vlasnicima kombajna zagorcali zivot ??

Matic
11-12-11, 22:44
Nisu sigurno zbog toga ali da je dobro,nije.

Zrenjaninac
11-12-11, 22:50
Hoće da pucaju ti dugački slamotresi pa iz predrustrožnosti smo ih skratili da ne bih morali u sezoni da radimo modifikaciju.

zarkovmali
11-12-11, 22:51
slamotres od 143 je dugacak oko 420cm , a lomljenje mi se desilo ove godine u zitu jedana mi je pukao tacno naspram zadnje osovine slamotresa isavijao se sav,a jedan je napukao pa sam ga vario,osovina ne moze da izgura da uradi vise od 200 jutara i pukne,u mestu se negreje kada nema mase na slamotresima,ali kada krene masa na slamotrese ne mozes da pipnes,170 cm od osovine zadnje slamotres viri nazad..nisam jos skratio posto nisam stigao,ali sigurno cu da ih skrtaim cini mi se treba oko 60cm,ali evo ostaje nam da cujemo da li ima neko drugo resenje da iznese....ubrzavanje slamotresa ne treba,imaju dovoljno brzine da izbace masu pozadi... a drugar imam 142 i nikada nije menjao zadnju osovinu slamotresa,a ne zna ni on koliko je uradio...

sinisa1979
11-12-11, 22:54
A dal su ih produzili ili su stavili od nekog drugog Zmaja? Cisto da dobiju na smanjenju rasipanja zrna e sad sto ce zadnja osovina nositi veci deo tereta slamotresa i sto ce pucati,to njih ne zanima!

Zrenjaninac
11-12-11, 22:56
slamotres od 143 je dugacak oko 420cm , a lomljenje mi se desilo ove godine u zitu jedana mi je pukao tacno naspram zadnje osovine slamotresa isavijao se sav,a jedan je napukao pa sam ga vario,osovina ne moze da izgura da uradi vise od 200 jutara i pukne,u mestu se negreje kada nema mase na slamotresima,ali kada krene masa na slamotrese ne mozes da pipnes,170 cm od osovine zadnje slamotres viri nazad..nisam jos skratio posto nisam stigao,ali sigurno cu da ih skrtaim cini mi se treba oko 60cm,ali evo ostaje nam da cujemo da li ima neko drugo resenje da iznese....ubrzavanje slamotresa ne treba,imaju dovoljno brzine da izbace masu pozadi... a drugar imam 142 i nikada nije menjao zadnju osovinu slamotresa,a ne zna ni on koliko je uradio...

Verujmi pomaže samo brusilica.

Matic
11-12-11, 23:01
Inžinjeri nisu mogli da mu ubace deblju osovinu kao na većim serijama jer bi onda morao da ima 5 slamotresa pa je zbog toga došla osovina 30mm.Da je 35 kao na velikanima ne bi nikada pukla i bolje bi trpela opterećenje.

Bubu
11-12-11, 23:16
162 prodat, stigla prinova 190 RM :)

http://img195.imageshack.us/img195/2213/dsc01434pc.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/195/dsc01434pc.jpg/)

Bice detaljnih fotki ovih dana. Fali mu par limova ali to ce biti kupljeno novo do proleca a i svakako mu ne doprinose kvalitetu zetve.

Matic
11-12-11, 23:20
Bubu sad ste glavni u okolini.3 Džamba imate.

konstantin81
11-12-11, 23:22
ako je neko radio skraćivanje slamotresa nek napiše kako to funkcioniše, jer ću je to uraditi sigurno, upravo su skinuti....

Bobo
11-12-11, 23:25
Bubu, ne bi me zacudilo da nanjuskas i 191 negdje ;)

Zrenjaninac
11-12-11, 23:34
ako je neko radio skraćivanje slamotresa nek napiše kako to funkcioniše, jer ću je to uraditi sigurno, upravo su skinuti....

Rekao sam ti ja sam uradio i nikakvih posledica nemam.

sinisa1979
11-12-11, 23:37
I ja sam napisao a i Zarkov mali.... Prati Konstantine prati...

Bubu
11-12-11, 23:40
Maticu, 1 Dzambo je u rinfuzi, ostali su samo dugmici a 2 ce biti kako Bog zapoveda! :)

Bobo, dosta mi je i ovih..nije problem nanjusiti vec platiti skoro duplo za malo jaci motor, hidro pogon i lepsu limariju a isti ucinak...

konstantin81
11-12-11, 23:45
Rekao sam ti ja sam uradio i nikakvih posledica nemam.

i još nešto, kad ste ih skratili, jeste li ih zatvorili pozadi kao što je fabrički, ili su ostali otvoreni kao što je na 135....

sinisa1979
11-12-11, 23:57
Mi smo zatvorili.

Zrenjaninac
12-12-11, 00:05
i mi smo ih zatvorili.

Shale
13-12-11, 23:31
I ja sam čuo da na 143 pucaju slamotresi da u previše dugački... Elem nama je na 142 pukla zadnja osovina slamotresa jesenas u kukuruzu, iako je prošle godine menjana (kod predhodnog vlasnika), a nije uradila više od 200 jutara...

Nego ja sam imao drugačiji problem ove jeseni u kukuruzu, imao sam jako puno loma. Doduše pogon bubnja je ostao na kaišu, a broj obrtaja na oko 500. E sad interesuje me jel neko radio na lanac? Da li neko zna gde ima da se kupi i koliko to košta?

KishRobert
13-12-11, 23:33
Mora da se radi na lanac.
Jos se vise spuste obrtaji.

Shale
13-12-11, 23:40
Ma znam da može da se spusti još ali prethodni vlasnik nije radio na lanac, bar zadnjih 5 godina (koliko je nama radio kukuruz) i nikad nije imao strašan lom...
Doduše kad teramo drugom lom nam ne prelazi 5, 5.5%, dok 1, pogotovo bez varijatora (uz bregove), čak i do 15 % su mi nalazili...

E sad ja sam čuo da taj sistem od 3 + 1 zupčanik može da se nađe za 300 evra? Da li je to tačno i gde to ima da se kupi ako neko zna?

Bobo
14-12-11, 00:52
Imas u sapcu kod Bucala ide i u Rumu na vasar. Lancenike ima svih kombinacija za sve zmajeve. Dvoredni, naravno, cjena 1 zub - 1€

U mom kraju svi vrse na remen, a kad treba vise usporoti bubanj, stavlaj se kraci kais koji se da vise utegnuti u varijatoru i to je to... Ne da se nikome sarafati...

ratarhr
14-12-11, 14:07
@Bobo kraći kais, koliko ja znam kod mene na claasu ako se hoce kukuruz tako sam ćuo standard je 32x3200, a u kukuruz sam vidio jedan je stavio 32x3400 jer je remen duzi i proklizuje vise i samim time ima manje obrtaje bubnja ^-^

miroslav k
14-12-11, 16:57
remen ne sme da proklizuje

ratarhr
14-12-11, 17:10
Vidi ja na claasu imam 32x3300 a standard je kao što sam reko 32x3200, ali bivši gazda je na remenice bubnja gdje mali klipovi izlaze (skupljaju i raširuju remenice) je gazda navario pločice da ima vece obrtaje ali sada sa 32x3300 nemože spustit ispod 700 okretaja sa tim sam vršio soju i odlićno je a max. je 1300 sada tako da imam 2 nova remena 32x3200 ali jos ih nemam potrebe stavljat oni su rezerva !

Shale
14-12-11, 17:14
Sa 700 obrtaja vršio soju? Koliko si lom imao?

miroslav k
14-12-11, 19:46
@shale
claas ima samo 6 sina i mali bubanj pa zbog toga

Bobo
14-12-11, 19:52
Kolega, kraci remen kad stavis, on Propada dublje u jednu stranu varijatora i samim time dobivas sporije okretaje bubnja a remen je i dalje utegnut.

Stavljao sam i na svog malog zmaja kraci remen kad sam se ucio vrsiti soju, jer mi je standardni 1715 proklizavao kad ga otpustim na 400-500 okretaja jer ona tri federa vise nemaju svoju svrhu, pa sam stavljao s varijatora pogona 1630 i radilo bez greske i bio je taman nategnut a moze na taj nacin ici i do 400 okretaja bez ikakvih problema.. Ako nema remen koji je istog presjeka a kraci od standardnog, moze se staviti siri remen, ali da je duzina kao i tvornicki remen i nema problema.

Ovu foru s kracim remenom kombajneri u mom kraju koriste od kad ja za sebe znam i stavljaju kraci remen tek ako je lom pre velik sa standardnim remenom. Kraci, remenom se ne moze vrsiti psenica, npr, jer tu trabaju veci obrtaju bubnja a da se kraci remen utegne, za vece obrtaje, znacilo bi da remen u obje remenice mora dublje propasti nego standardan i bude nategnut ko zivca na tamburi. Tu se kidaju lezajevi, osovine i to izbjegavajte.

miroslav k
14-12-11, 19:55
potpuno se slazem sa clanom bobo, da kraci kajs smanjuje obrtaje a kad je nategnut i istrosen da se obrtaji ne mogu smanjiti dovoljno

Matic
14-12-11, 20:42
Ja sam ipak za varijantu sa lančanicima.Ove godine smo sve kulture radili na kaiš dok sledeće neće ići tako.Suviše je skup kaiš da bi se igrao sa njime.

Deni
14-12-11, 20:58
Drugu sezonu smo radili (vršili) i soju sa lančanicima... na biter 22 zuba bubanj 34Z , kukuruzna varijanta: na biteru ostaje lančanik 22Z, na bubanj 43Z ako ne grešim... moguće i sa 19 Z na biteru

Bobo
14-12-11, 21:17
Pa moze i soja na 22-43. To je oko 480 okretaja bubnja, to je za soju super... Cini mi se 22-34 nekako puno... to je negdje 650 okretaja. Stvarno mi se cini puno... Da li koristis kuruznu ili psenicnu korpu za vrsidbu soje?

Slazem se da su lancanici bolji izbor, ali ako ih nemate, treba dati 100€ za njih plus ostala oprema koja ide (distanceri razni, lanac, spaner). Ako se nemaju lancacnici ili se ne mogu nabaviti, moze i kraci remen, odradjuje isti posao kao i lanac.

sinisa1979
14-12-11, 21:58
Slazem se da su lancanici bolji izbor, ali ako ih nemate, treba dati 100€ za njih plus ostala oprema koja ide (distanceri razni, lanac, spaner). Ako se nemaju lancacnici ili se ne mogu nabaviti, moze i kraci remen, odradjuje isti posao kao i lanac. Sa kaisem se moze postici broj obrtaja kao sa 19-52 lancanicima? Moje misljenje je da se ta "oprema" za smanjenje obrtaja brzo isplati,pogotovo ako se na otkupnom mestu gleda lom. Jedna off topic konstatacija: Ako se isplati kupovina pluga obrtaca pa valjda se i lancanici isplate.....

Peet
14-12-11, 22:04
Ja kukuruz vrsim sa lancanikom od 19 zuba na biter i 43 zuba na bubnju. To su 368 obrtaja i opet pri vlagi od 14% ima malo loma.

Evo ovde mozete videti semu sa podesavanjem broja obrtaja bubnja.

http://imageshack.us/photo/my-images/41/picture030jd.jpg/ (http://imageshack.us/photo/my-images/41/picture030jd.jpg/)

sinisa1979
14-12-11, 22:33
Kupi lancanik od 52z pa ce biti jos manje loma

Shale
14-12-11, 22:45
Nije meni problem soja, problem je kukuruz.... Jedan moj prijatelj je ove godine radio sa 142 na lanac (mislim da su zubčanici bili 43 - 34) oko 290 - 300 obrtaja (mislim da je to najmanje na koliko zmaj može da se spusti) i imao je lom 2,5 - 3%, a ja najmanje 5%. Ajde ni to nije strašno, ali zamislite 10 - 12 %? - po meni je po puno... Po mojoj proceni meni su oko 3 do 4 tone kukuruza odbili na lom... Taj sistiem lanaca lančanika da sam kupio, ove godine bi mi se isplatio... Plus što sam izgubio usluga...

Ali definitivno ću ga dogodine kupiti, pa i ako ga nebudem koristio (jer sam čuo da kad je kukuruz vlažniji, nema puno loma), nek stoji u šupi i čeka neke druge dane...

Bobo
14-12-11, 22:46
Cek malo... Danas sam neki sav pogubljen, nemam pojma koji mi je vrag...
Dakle, biter se na 142 vrti 830-840 okretaja a to nisam znao... Na malim zmajevima je 935.

Ono moje pitanje iznad za vrsidbu soje zanemarite, sad vidim da je ta kombinacija lancanika oko 400 okretaja...

Kolega nabavio za fahra 1000, zmajeve glavcine i komplet lancanika koji se na glavcinu samo postavljaju sarafima. lancanik 52 zuba je nesto ogromno al kaze da se preporodio od kako na fahru ima zmajev heder i zmajev komplet lancanika... Znam da u kukuruz ide na bubanj 52, al koji ga pogoni, ne znam, vjerovatno je 19 kako kaze sinisa, jer tu nema sanse da pravi loma...

Shale: nije bio pogon sigurno 43-34... najsporiji je kako je gore napisano 19-52 (standardni tvornicki lancanici, sa pravljenima moze i sporije) A kad bolje razmislim, radite vi u vojvodini velike povrsine, i vama se isplati uloziti novac u lancanike za vrsidbu kukuruza. ja sam se poceo ravnati po sebi pa sam automatski pomislio da je i vama tako... Istina, da nije bilo toliko loma, komplet lancanike bi se zaradio u jednoj sezoni.

miroslav k
14-12-11, 22:55
obicno se biter vrti na 880 obrtaja , znaci kombinacija 19&43 zuba lancanika ce izgledati ovako 880x19:43=389 obrtaja

Shale
14-12-11, 23:15
Da, na kajiš nemogu više da podignem od 880 obrtaja . Moguće da ga ja nisam dobro razumeo, ali siguran sam da je na bubnju 43 e sad da bi dobio oko 300 obrtaja treba mu lančanik od 15 zuba, ako sam ja u pravu? A sa kombinacijom 19 - 52 se dobije oko 300 obrtaja, manje više?

U svakom slučaju Hvala svima, definitivno ću kupiti... A na lanac sigurno nemože da se zaguši bubanj, a na kajiš mi se to dešavalo i na 500 obrtaja, pogotovo kad ga drugom poteramo sa malo varijatora...

Bobo: ja i neradim velike površine, generalno svake godine sejem oko 35 kj kukuruza od kojih se 30 vrše, ali bi ove godine sigurno uradio još 20-30 kj za lovu pa po 50 evradi, to nisu male pare...

sinisa1979
14-12-11, 23:25
Po mojoj proceni meni su oko 3 do 4 tone kukuruza odbili na lom... Taj sistiem lanaca lančanika da sam kupio, ove godine bi mi se isplatio... Plus što sam izgubio usluga...Ali definitivno ću ga dogodine kupiti, pa i ako ga nebudem koristio (jer sam čuo da kad je kukuruz vlažniji, nema puno loma), nek stoji u šupi i čeka neke druge dane... 3000kg x npr 12din=skoro dva seta pogona na lancanik.... Za usluge si sam rekao + veci rastur za kombajnom jer je i lom veci.... Lancanici se jaaaako brzo isplate.

Shale
14-12-11, 23:54
A j... ga kad sam tek ove godine kupio kombajn, a svi nešto ljubomorni, niko neće da ti pokaže, kad god pitam nekog nešto to ide tako i gotovo, dok nisam počeo da se sam interesujem...

Ali opet ponavljam Hvala svima... još ću definitivno da razmislim da li da uzmem 19 - 52 ili 19 - 43, ili možda obe, pa da menjam 52 ili 43 po potrebi... a možda još i uzmem i 34 pa uparim kombinaciju 19 - 34 na 490 obrtaja, i samo menjam na bubnju u zavisnosti od vlažnosti...

sinisa1979
15-12-11, 00:08
Zvuci poznato.... Zato postoji forum. Ni ja puno toga nisam znao pa sam tu saznao. Clan Kiraj mi je poslao korisnih podataka oko ovih stvari da ne kazem nedoumica pa mogu i ja tebi ako hoces. Uzmi 19/52 i 43 i onda menjas samo veci lancanik,a onaj od 34 mislim da ti nece trebati osim ako zelis da skidas kukuruze sa velikom vlagom.

Peet
15-12-11, 00:17
@shale
Sto vise kombinacije imas to bolje za tebe a i za kombajn.

Shale
15-12-11, 00:18
@sinisa1979
Pa i ako budem teo tel-kel nešto da prodam, mogu raditi i na kajiš...

Bio bih ti zahvalan, da mi pošalješ šta god imaš oko 142, što se tiče podešavanja, a i ako mi opet bude nešto nejasno, tu je forum, a ovde definitivno ima ljudi dobre volje koji oće da pomognu...

@peet
pa verovatno ću uzeti te tri, a i kao što sam već napisao, čuo sam da to košta 300 evrova, tako da to nije puno, a pomoće mi dosta...

Bubu
15-12-11, 09:38
Mi sa 162 nismo imali problema sa lomom ni u kukuruzu koji je imao 13% vlage a obrtaji doba su bili oko 450.

vladamax
15-12-11, 16:38
druze shale samo skini malo sa brusilicom na jarmu mesto gde remenica hoce da cese kad smanjujes obrtaje i odvi tocak u minus koliko god moze

Shale
15-12-11, 16:55
Pa g-dine Maksimović, to nedolazi u obzir... Kao što si već video, a i kao što sam ti pričao, tu će sigurno doći lanac...

ratarhr
15-12-11, 17:38
Ništa loma nesta sitno ..

mihalyocska
15-12-11, 18:44
Drugovi forumasi mozda da vam pomognem , ja nemam zmaja ,ali imam reduktor na bubnju na kome se nalazi poluga za menjanje brzina i to su direkt teranje i prepolovi obrtaj uslikacu ga i postaviti sliku da ga vidite .Cena mu je oko 100e zavisi u kakvom je stanju ,nazalost samo u madarskoj ga ima. Zito radim na 1100 obrtaja i kad pocinjemo suncokret smanjim na 800 i povucem polugu i dobijam oko 400 .Sad je skinut inace 10 godina ga nisam dirao a ni sad mu nefali nista samo je smetao oko radova i posle nisam ga vratio. Mozda bi se moglo ugraditi i na zmaja .

miroslav k
15-12-11, 18:50
jer reduktor u ulju kao na z 161?

mihalyocska
15-12-11, 18:53
Jeste u ulju ,ne znam kakav je na z161 .

bukur
15-12-11, 23:05
Evo sta je bio nas ZMAJ http://agroplus.rs/?p=5062 ako imate neki snimak ili nesto o istoriji zmaja nebi bilo lose da postavimo ovde da se nezaboravi

UnIvErSaL774
16-12-11, 13:57
Problem kod 143 gubi obrtaje pa kad idem da kosim baca ko lud vozim jako sproro sa korpom na mkasimum šta da radim???

zarkovmali
16-12-11, 14:22
@universal mislis imas 1000 obrtaja pa ti padne npr 700 pa ne izvrsava... ?

UnIvErSaL774
16-12-11, 16:32
Da hteo bih da rešim to

zarkovmali
16-12-11, 21:39
Da hteo bih da rešim toznas gde je papucica levo pored kvacila .....e papucicu uzmes skines , pa ispod nje imas uredjaj koji kada stisnes papucicu i 3 rucicu salje ulje u klip za obrataje + -.....skines njega ima 4 srafa i odneses kod hidrulicara da pokusa da ti uradi ,ja sam moj sam uradio samo otisao kod hidrulicara i on mi dao 5 gumica koje su kostale 200din,i zamenuo i vec dve godine ne gledam u obrtaje sve normalno,meni je zbog toga padalo ...

UnIvErSaL774
16-12-11, 22:04
Hvala Lkl{{

vladamax
17-12-11, 02:11
da li neko ima iskustva sa ubacivanjem mercedesovog motora na142? i da li ima neko kombajnsku varijantu ovog motora na prodaju?

miroslav k
17-12-11, 09:17
pisano je o tome samo treba prelistati temu od pocetka, mislim da je clan "kiraj" postavljao slike, ja imam isto mecana na Z141, motor moze da se nadje po oglasima, sad zavisi koliko ti se isplati, imaj u vidu, ako budes kupovao, da su delovi za njega 3x skuplji nego za s46

toni soprano
17-12-11, 21:21
ima li gde da se kupi troredni heder kukuruza ili ceo 133 sa kederom za kukuruz kao im se krece cena otp? hvala unapred

seca
17-12-11, 21:44
Toni imam ja 132 sa troredni adapterom za prodaju!

pocerina
17-12-11, 22:20
ima li gde da se kupi troredni heder kukuruza ili ceo 133 sa kederom za kukuruz kao im se krece cena otp? hvala unapred
http://www.polovniautomobili.com/oglas1667627/zmaj_adapter_3_reda/

vladamax
17-12-11, 23:30
kako si zadovoljan sa tim motorom? ja imam namestenu secku za slamu a hocu da namestim i roto secku za kukuruzni pa bi mi trebalo malo vise snage,postize to i ovaj,ali mu je na knap.retki su ti motori u oglasima u zadnje vreme jako.

Bubu
17-12-11, 23:32
Evo obecanih fotki:

http://img198.imageshack.us/img198/3715/dsc01435ki.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/198/dsc01435ki.jpg/)
http://img842.imageshack.us/img842/6519/dsc01437je.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/842/dsc01437je.jpg/)
http://img840.imageshack.us/img840/5962/dsc01436e.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/840/dsc01436e.jpg/)
http://img851.imageshack.us/img851/65/dsc01439hs.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/851/dsc01439hs.jpg/)
http://img69.imageshack.us/img69/3839/dsc01438z.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/dsc01438z.jpg/)

Matic
17-12-11, 23:38
Neđin džip u pozadini. Lkl{{

Bubu
17-12-11, 23:48
Da, to je dosao da vidi masinu dok ga Zarko nije oterao u Zabalj pod supu. :)

srdjan7
19-12-11, 13:02
Nadjoh ovu sliku od pre 2 godine...zamena vetra,ladje,sabirne,osovina mase,lopatica,sina,lopatica bitera,uvodnog lanca grla itd...
http://i40.tinypic.com/2ihqog8.jpg

winchester
19-12-11, 13:39
I ja sam to isto radio na univerzalu,veliki posao....:D

srdjan7
19-12-11, 13:45
punih 17 dana,sve je to postavljanje pipavo,da nesto posle ne kaci,zulja-prosek od 5 ujutru do podne,a nastavak posle 18 i nekad do ponoci...inace takav raspored je pravila enormna temperatura tokom dana posle skidanja psenice...ali sad je sto kazu pupu.

konstantin81
19-12-11, 14:03
to je upravo rađeno pre neki dan kod mene na 143.... Jeste veliki posao ali si posle miran duže vreme.;D}

Matic
19-12-11, 14:10
Povedite računa o držaču sita koga često namontiraju pogrešno pa otkine osovinicu koja ga drži u upadne direktno u korito ne ovršene mase.Omota se oko spirale,iskrivi je i probije korito pa je šteta velika ako se to desi a ubačen ceo nov kostur.

winchester
19-12-11, 19:08
Kod mene je ove godine otisao lezaj na osovini od grla,a nov stavljen ove godine i oduzeo jedan dan rada.I dva puta je lezaj od vetra na osovini 2 dana posla.

srdjan7
19-12-11, 19:18
A znate li krivce?da se ne pravim pametan,ali to su: DPI,KG,WBF itd,i neki bofl od skf-a sto se pojavio(made in Malesia)ti lezajevi mogu doci u obzir na mesta bez velikog opterecenja i obrtaja,gde se npr lako demontira-a sve ostalo samo kvalitet.

Matic
19-12-11, 20:45
Ti ležajevi nisu ni za sajdžije.

Bobo
19-12-11, 23:10
Momci, kad smo vec kod lezajeva... Dokazano na vise ZMAJ i DF kombajna kao i na mojem malom zmaju i mojim ostalim strojevima koji nisu kombajni... Kineski, jeftini CX lezajevi su se pokazali dugotrajniji nego originalni FAG lezaj... I sam na opterecenija mjesta stavljam FAG lezajeve, ali kad ga u ruku uzmem u "hladnom stanju" fag se klima ko babin zub. Vjerujem da kad dodje na radnu temperaturu da se sve utegne da ne lufta puno. ali eto nisam jedini koji se u ovo uvjerio. U rumi se CX prodaje za dzabe, toliko da imaju cjenu. Onih 6205 (valjda sam potrefio oznaku) sam kupio 10 komada i kad je SKF na kombajnu riknuo, zamjenio sam ga s CX koji je kostao malo jace od 1€ eno ga radi vec dvije pune godine a SKF nije sastavio sezonu na istom mjestu (reduktor istovarne cjevi na malom zmaju).

Kolega na DF na sjecku stavljao skupe, kvalitetne lezajevi i odlazili su i kad mu je bilo hitno kupio je CX jer su u trgovini samo njega imali u toj dimenziji, eno ga radi vec godinama.

Mozda cete se sprdati s ovim mojim komentarom, ali ovdje se taj kinez pokazao vrlo dobar. (kazu mi da je CX poljski proizvod po kineskoj licenci, ali je to svejedno kinez)

jbrtka
19-12-11, 23:49
A da li neko od vas koristi F&D lezajeve?Kakva su vaša iskustva sa tim ležajevima?

meeker
20-12-11, 00:55
Ovo što je Bobo napisao može imati loigike. Kvalitetan ležaj traži kvalitetno i definisano okruženeje da bi pokazao svoj kvalitet. Zna se kakva su bravarija i tačnost po svim osnovama poljoprivredne prkiljučne mašine u većini slučajeva, polovne da ne pominjem.

vladamax
20-12-11, 01:09
http://i42.tinypic.com/awcccm.jpg
ovo je jedan takodje "interesantan" kvar,pregradni lim iznad bitera se otkacio i ostetio dve dob sine,sve se desilo pod punim gasom i nimalo prijatno nije bilo. slamotresi napolje,otkacavanje grla,dva dana posla,inace dob sine su stavljene nove,uradile oko 300jut(do tada).
pregradni lim sa nosacem 45e
2dob sine 40e
ostalo 15e

Matic
20-12-11, 09:20
Dobro ste vi prošli.Nama je na 141 pregradni lim pocepao ceo biter,napravio fresku od njega.Ala je to posao da se zameni,da se ubiješ ništa više od muke.

srdjan7
20-12-11, 10:27
FAG lezaj ima metalnu zastitu,ne dihtije dobro kao sa plasticnom-tako da brzo udje prasina,i eto belaja.inace dobar lezaj.

Bobo
20-12-11, 10:46
Imas FAG i s gumenom i metalnom zastitom... i jedni i drugi se kad ih iz najlona izvadis i klimas u ruci klimaju... Da nema masti unutra, zveckali bi... imaju malo vece tolerancije, ali mislim da to klimanje nestane kad se zagrije na radnu temperaturu.

kad u oznaci lezaja pise RS to znaci da ima jednu gumenu zastitu 2RS znaci dvije gumene zastite Z znaci jedna metalna ZZ dvije metalne...

srdjan7
20-12-11, 11:24
Ma da,zaboravio sam napisati gore "vecinom"jer gde god nadjem sa gumenom zastitom,uzimam...mada mahom uzimamo vece kolicine lezaja kod jednog tipa na Najlonu u Novom Sadu,tip je ekspert,pita za sta treba,koji obrtaji,uslovi rada i po tome predlaze sta je najbolja kupovina.npr zadnje kupovina je bila-za biter i bubanj SNR(Francuski toboz)ako je neko cuo-kakvi su-pa onda TIMKEN,nesto CX-koga takodje hvali-kaze najbolji lezaj za male pare.I naravno sve sa gumenom zastitom.

Bubu
20-12-11, 12:33
Ja stavljam lezaj sa metalnom zastitom samo ako bas bas zurim da uradim posao a ne mogu da nadjem u tom trenutku lezaj sa plastikom inace ide samo plastika. Mi smo isto ugradjivali SNR lezajeve na najopterecenija vratila na kombajnu.

goran 1991
20-12-11, 12:42
pozdrav svima imam jedno pitanje dali je neko imao iskustva sa menjanjem lezajeva na dobu na zmaju 143?ako moze da objasni proceduru?cije lezajeve da stavim?i dali je neko ugradjivao mazalicu na kucistima ?hvala unapred

vladamax
22-12-11, 02:01
Dobro ste vi prošli.Nama je na 141 pregradni lim pocepao ceo biter,napravio fresku od njega.Ala je to posao da se zameni,da se ubiješ ništa više od muke.ostecen je i ovde malo biter.odnosno cesljevi na njemu,ali samo smo ih skinuli i ispravili. sto bi mi rekli njaka. srecom zoki iz dobanovaca se prihvatio posla pa je reseno.

winchester
22-12-11, 14:18
http://i42.tinypic.com/awcccm.jpg
ovo je jedan takodje "interesantan" kvar,pregradni lim iznad bitera se otkacio i ostetio dve dob sine,sve se desilo pod punim gasom i nimalo prijatno nije bilo. slamotresi napolje,otkacavanje grla,dva dana posla,inace dob sine su stavljene nove,uradile oko 300jut(do tada).
pregradni lim sa nosacem 45e
2dob sine 40e
ostalo 15e
Meni upalo drvo u glo i popucale spojnice na uvlacnim lancima,dve lopatice(SVE NOVE STAVLJENE OVE GODINE)morali da skratimo.Sve zbog jednog drveta.

mims
23-12-11, 23:12
Šta kažete za ovog, vidi se da je održavan:

http://www.polovniautomobili.com/oglas1718970/zmaj_142/#0

sinisa1979
23-12-11, 23:25
Stvarno je utegnut.... Ko da ga je Drina sazvakala i pljunula (kombajn je iz Macve).

jbrtka
24-12-11, 00:08
Taj covek prodaje i zmajeve adaptere(Gemovic Saša)ove jeseni kod nas doneo je 3 kom ali su svi u ekstra stanju.on ih uvozi

sinisa1979
24-12-11, 00:52
Uvozi Zmajeve adaptere? Odakle?

jbrtka
24-12-11, 01:22
Koliko mi je on pricao iz Hrvatske.ovde sto je doneo na dva adaptera na privodnim lancima jos bila boja,jedino su neki lezajevi bili zaribali od stajanja.limarija nigde udarena

MONTOYA
24-12-11, 09:00
Jeste,uvozi ih iz Hrvatske,kombajne i berače

Miloš D.T
24-12-11, 10:32
To mora da je onaj iz Glušaca.

pocerina
24-12-11, 10:56
Iz Uzveca..

miroslav k
24-12-11, 11:17
ali cena je zato prihvatljiva

Matic
24-12-11, 11:20
Iz Uzveća kako i reče član Pocerina.Bio sam jesenas kod njega komšiji po adapter.Ne poštuje dogovore.

sova
24-12-11, 13:18
Ako je 142_ci stavljen nov vjetar, ukazuje li to na nesto konkretno, tj tipa nestrucno rukovanje, mnogo radnih sati ili moze biti i nesto bezazleno.Inace vanjstina odaje dobar utisak, a o kombajnima malo znam.

Matic
24-12-11, 13:41
Da li je ceo komplet nov vetar ili su samo lopatice vetra nove?

miroslav k
24-12-11, 15:21
nemora to nista da znaci, kod mene na 141 je vetar fabricki od 81 godine, a na 142 smo menjali nov vetar kad je farbana, jer ako kombajn stoji napolju to je tanak lim pa brzo propadne, a kad je kombajn pod supom stim nema nikad problema

sova
24-12-11, 16:36
Da li je ceo komplet nov vetar ili su samo lopatice vetra nove?
Neznam,tako mi je samo receno,a ja sam vidio samo vanjstinu nisam nigdje zavirivao.

pocerina
24-12-11, 17:01
Kod mene u komsiluk stigla jedna 142, cini mi se da je placena 6000 evra, koliko sam video u solidnom je stanju.

sova
24-12-11, 17:04
Pocerina sa kukuruznim adapterom, ili bez?

pocerina
24-12-11, 17:08
Iskreno da ti kazem ne znam, video sam samo u prolazu, cak nisam ni video hder za zito... Oticicu da je pogledam pa javljam

MONTOYA
24-12-11, 18:17
malo teže da je i sa kukuruznim adapterom,kad on sam vredi ne smalo pola kombajna...

pocerina
24-12-11, 18:25
Pa i cisto sumnjam da ima kukuruzni... Ujedno taj isti covek je prodao svoj 133 za 4500 evra..

Matic
24-12-11, 18:33
Više od pola kombajna vredi adapter ako je u full-u i sa sečkom.

adamov zoran
28-12-11, 13:20
da postavim jedno pitanje imam clajson m103 preteca univerzala vrsio bi kukuruz sa njime adapter bi trebao od tri reda ali njegov odbojni biter je od lima kao kod univerzala da li bi bilo problema sanjime posto ga i zelen suncokret prilicno lupa ili bimorao ubaciti od 141 too sve stima

kristal
28-12-11, 16:05
Ja krunim kukuruz sa Univerzalom dok sam bio mladji zavlacio sam se u kombaj i menjao te sine na biteru ,stavjao flahove sa kukama.Na taj nacin bolje skida i brze tera tulaj van.Posto sad vec usluge neradim moze i kao za zito.iImao sam taj Clajson bez kabine ,sa njega kopiran Univerzal.Pomeni nemoras menjati biter

adamov zoran
28-12-11, 17:27
kristal sta mislis kupim 221 berac i imam delova pa ga prosirim na tri reda malo veci poso ali 221 kosta 1000eur a adapteri sada skuplji od kombajna

mihalyocska
28-12-11, 18:22
Nije losa ideja ,ako ti radis ok, da ti radi neko drugi onda bolje uzmi adapter

MONTOYA
28-12-11, 18:30
il preradi 221 da ti kruni 8)

miroslav k
28-12-11, 18:48
I u jedan bunker zrno a u drugi sapurike

kristal
28-12-11, 20:16
Ostali se malo sale , ja neznam tvoje majstorske spsobnosti moze se sve na kraju krajeva pitanje je dali se to isplati. Ja to ne bih radio vec kad kupis berac berisa njim .U doglednom vremenu kupis kombajn.To sve zavisi sa koliko zemlje radis.

winchester
28-12-11, 21:13
Ja krunim kukuruz sa Univerzalom dok sam bio mladji zavlacio sam se u kombaj i menjao te sine na biteru ,stavjao flahove sa kukama.Na taj nacin bolje skida i brze tera tulaj van.Posto sad vec usluge neradim moze i kao za zito.iImao sam taj Clajson bez kabine ,sa njega kopiran Univerzal.Pomeni nemoras menjati biter
I ja imam zmaj univerzal.Kojom brzinom kosis soju kojom kukuruz i koliko redova adapter,koliko godisnje pokosis?

kristal
28-12-11, 21:40
Soju obicno prvom brzinom radim zahvat hedera preko 4M zavisno od godine malo i variator. Kukuruz mogu i drugom , posto sam radio G.O. na adapteru.Adapter Zmaj 4 reda sa svim tegovima nazad (mislim na tockovima po 50kg i onaj popreko nekih200kg) Soje ima oko 30kj akukuruz mnogo vise.Vece parcele dam i ja osmorednom kejsu .bude tarupiran i pre voz njegov u njegov silos.Ja mislim da na sva tvoja pitanja sam odgovorio cao

adamov zoran
28-12-11, 22:10
имам берац са нјим берем имам комбајн али не могу да врсим кукуруѕ а цене адаптера надуване ѕнам када на лицитацијама нико није хтео ни да гледа бацали их у отпад сада цена комбајна и адаптера иста нема логике валјта је то трѕисна привреда

sinisa1979
28-12-11, 22:15
Moze da se nadje heder i u dobrom stanju i u losem. A da pravis od beraca heder... Jos da pravis od 6-to rednog 4-tvoro redni to jos i ok. Ali od beraca mislim da ti se to uopste ne isplati!

adamov zoran
28-12-11, 22:27
несто цемо радити добар комбајн или купимо 142 нису сад скупи

winchester
29-12-11, 10:03
Soju obicno prvom brzinom radim zahvat hedera preko 4M zavisno od godine malo i variator. Kukuruz mogu i drugom , posto sam radio G.O. na adapteru.Adapter Zmaj 4 reda sa svim tegovima nazad (mislim na tockovima po 50kg i onaj popreko nekih200kg) Soje ima oko 30kj akukuruz mnogo vise.Vece parcele dam i ja osmorednom kejsu .bude tarupiran i pre voz njegov u njegov silos.Ja mislim da na sva tvoja pitanja sam odgovorio cao
Bas lepo.Kod mene smo stavljali zadnji trap od 142 siroki i tegove 6 komada od 45kg,imao sam problema kada dignem heder upire u papucicu kvacila i nju sam prepravio sad je na redu secka na adapter i kos da se uradi.Jos jedno pitanje koliko stane u kos kod mene je na pola zavaren.Hvala.....

miroslav k
29-12-11, 11:25
Na koji kos si mislio? verovatno bunker zrna

winchester
29-12-11, 11:27
Na koji kos si mislio? verovatno bunker zrna
Da kod nas to neki zovu kos neki bunker.

kristal
29-12-11, 15:37
Ja sam povisio nekih 20cm tako da je sad bunker u visini sa kabinom.Nikad tacno nisam merio koliko stane,po proceni 1400-1500kg.Ima prozorcic na vrhu bunkera unjemu staklo nenamerno probuseno i kad je bunker pun pocinje da kaplje zavrat (senzor) javlla za praznjenje bunkera.

abro
29-12-11, 15:40
Ja sam povisio nekih 20cm tako da je sad bunker u visini sa kabinom.Nikad tacno nisam merio koliko stane,po proceni 1400-1500kg.Ima prozorcic na vrhu bunkera unjemu staklo nenamerno probuseno i kad je bunker pun pocinje da kaplje zavrat (senzor) javlla za praznjenje bunkera.
Dobar senzor, samo nerece kako praznis kabinu...:lol: :lol: :lol:>:({

miroslav k
29-12-11, 15:43
I kod nas na 141 je bunker takodje povisen i elevator (aucug) je produzen za 33cm, ima slike u ovoj temi ali treba traziti,
@kristal
dobar ti je senzor, ali ako ne iskipujes odma onda ti napuni i kabinu:lol:

kristal
29-12-11, 16:15
Nisam vam jos sve reko u vezi senzora kad vec jako pisti onda peskir i u rupu dok nestigne traktor za praznjene,inace mi uvek praznimo bunker u pokretu

srdjan7
29-12-11, 18:32
Bas lepo.Kod mene smo stavljali zadnji trap od 142 siroki i tegove 6 komada od 45kg,imao sam problema kada dignem heder upire u papucicu kvacila i nju sam prepravio sad je na redu secka na adapter i kos da se uradi.Jos jedno pitanje koliko stane u kos kod mene je na pola zavaren.Hvala.....Upiralo ti jer to grlo nije bilo na univerzalu original,vec od 141/2,a fabricko grlo od univerzala ima napravljene proreze u grlu bas za to,tako da se neometano stisne kuplung iako je dignit adapter.

winchester
29-12-11, 19:27
Upiralo ti jer to grlo nije bilo na univerzalu original,vec od 141/2,a fabricko grlo od univerzala ima napravljene proreze u grlu bas za to,tako da se neometano stisne kuplung iako je dignit adapter.
U pravu si kod univerzala je bilo grlo sa 2 proreza i zajedno se stavljalo na heder pa smo zbog kacenja adaptera i lakseg kacenja hedera promenuli stavili smo nove uvlacne lance nove lopatice lezaje i osovine sve novo....

kristal
29-12-11, 19:29
Tacno tako, ima proreza za kvacilo i za kocnice ,prorezi oblozeni sa gumenim trakama zbog prasine

danger
29-12-11, 20:10
Dobar senzor, samo nerece kako praznis kabinu...:lol: :lol: :lol:>:({

zenzor je pravi,a narocito kad se vrsi jecam a alarmira zavrat.............:lol:

srdjan7
29-12-11, 20:11
[QUOTE=danger;421590]zenzor je pravi,a narocito kad se vrsi jecam a alarmira zavrat...NEPROCENJIVO! :D

miroslav k
30-12-11, 21:32
Šta su prednosti kada se na zmaju 14x rezervar montira ovde?
ja nevidim nikakvu svrhu jedino mozda zbog prozorceta za mazenje slamotresa,

http://i41.tinypic.com/dfu79w.jpg

MONTOYA
30-12-11, 22:11
verovatno je zgodnije sipati gorivo ^-^

Matic
30-12-11, 22:20
Nema svrhe.Sem možda zbog kako rekoste mazanja slamotresa.

sinisa1979
30-12-11, 22:34
Zbog podmazivanja i zamene drvenih lezajeva. A i pristupacnije je za zameniti lezaj iza remenice na osovini slamotresa. Malo je i ac pumpi lakse da vuce.... Nije losa zamisao stim da kad vec dizes rezervoar mislim da je bolje dignuti ga skroz gore iznad slamotresa. A sipanje goriva se resava pumpom.

miroslav k
31-12-11, 23:11
Neko je pitao za povisenje bunkera, kod nas je to ovako odradjeno, i elevator produzen, u kukuruzu moze bez produzivanja ali u zitu ne moze (provereno) puno trpe onda lanci
http://i39.tinypic.com/21mueqs.jpg

UnIvErSaL774
01-01-12, 00:29
Idi u Žitištu da vidiš toliki je bunker kod 142 da skoro kači žice od struje Lkl{{

miroslav k
01-01-12, 01:05
I gde je tu logika? sta je sa gumama i felnama? mora se imati malo granice, daj sliku ako imas onog u Zitistu

igordulic
01-01-12, 17:11
Pa stavis jace gume,ima jedan gume od unomaga(ili tako nke masine nzm tacno) neke jako izdrzljive i napravio je covek povisicu stane navodno izmedju 3 i3.5t u bunker ali nije ravan bunker nego je ceo valjda prepravljen i ide u sirinu pa se skuplja,nije estecki ali da se dobije vise prostora valjda.Prodat kombajn za oko 16-17000e sad na kraju sezone kukuruzne,jedan clan foruma ga je uzeo.Radi se o Z-142.

miroslav k
01-01-12, 17:16
Cena mu je bila prevelika,a i u ovaj bunker stane dosta, 3 bunkera puna zmajevke od 8t

igordulic
01-01-12, 17:37
Sto se cene tice,to je vec drugo,navodno je kabina zatvorene,ali nije klimatizovana,sve sto se moglo prepraviti prepravljeno je da bude bolje,inace kombajn je bio u maloj bosni kod coveka koji je smislio neki semening za imt koji je sam ugradjivao ali mu bilo skupo da plati patent da se to odradi papirski da je on to izmislio pa je imt onda to preuzeo,i tako sad jos uvek prave,a sto se tice masina uvek je sve preopravljao i smisljao kako da to bude idealno,a sad je prestao da se bavi polj.pa sve rasprodaje.Ovi sto zive u subotici su svi culi za njega,a verovatno i znaju kakav je kombajn,ja sam samo video ovako i pricam sto su meni objasnjavali,ali oko cene je nepotrebna rasprava svakako.

Matic
01-01-12, 17:53
Ugrade se gume 23.1-26 komplet sa felnama kao što nose veći Zmajevi kombajni i nema problema.

MONTOYA
01-01-12, 20:36
jel pašu bez prepravke?

miroslav k
01-01-12, 20:39
Pašu, ali sa 4 rednim adapterom kad se kruni ako su uzi sastavi hoce da gazi redove

Matic
01-01-12, 20:42
Ne može gaziti redove jer je 142-kin prednji trap uži nego kod većih modela.Ugrade se te prednje i zadnje 7.50-20 i miran večno što se tiče guma na kombajnu.

MONTOYA
01-01-12, 20:48
kako se kreće cena dobre gume sa felnom?

Matic
01-01-12, 20:54
Komplet točak je jeftiniji dosta od točka za 142-ku.Donose braćini iz Vajske a cene od 150 do 300 eura za točak stim što taj za 300 mora imati gumu samo takvu na sebi.

MONTOYA
01-01-12, 21:12
sad si me baš zainteresovao,pošto mi je jedna guma malo pokazala pored falca...
a išao bi i brže Lkl{{

Matic
01-01-12, 21:18
Te da kažem male uvek iskoče kod falca felne a kada iskoči ona je gotova.Ove ne iskaču na tom mestu ali pucaju sa strane mada ima rešenje(prilično skupo) i za taj problem.Kombajn je osetno brži sa tim gumama.

MONTOYA
01-01-12, 21:44
te gume kad nose 190-tku,142 neće je opteretiti ni 70%

Matic
01-01-12, 21:48
Nosi i 162-ka te gume.Đura Đaković takođe i većina zapadnih kombajna.

zlaja
02-01-12, 23:26
Jej neko ima od vas ideju gde se može nabaviti prečistač vazduha na filteru( tj.ovaj plastični sa slike) pošto ovaj moj uradio svoje.Danas smo skinuli ceo usisni sistem sa kombajna i raskupusali ga i nećete verovati šta sve ima unutra.Savetujem i vama čišćenje istog.
http://thumbnails48.imagebam.com/16770/7c0756167696949.jpg (http://www.imagebam.com/image/7c0756167696949)

tuki789
02-01-12, 23:41
Pozdrav drugari! Hteo bih da kupim kombajn za svoje potrebe, mozda i za malo usluznog vrsaja. E sad, moje pitanje je da li kupiti zmaj 141 ili 142? Nisam bas pri puno kesa pa me interesuje za koliko bih mogao da kupim zmaj 142? Da li se moze naci za do nekih 6000E? Interesuje me samo zitna i suncokret varijanta. Ja bih ga kasnije sredjivao kad i koliko vreme i materijalna sredstva dozvoljavaju. Ako moze neka sugestija izmedju 141 i 142 i ako neko zna ko prodaje, ili ima da proda tako nesto bio bih veoma zahvalan na odgovoru?!

miroslav k
02-01-12, 23:44
sve jedno 141 ili 142, kojeg nadjes ocuvanijeg po mogucnosti od vlasnika a ne sa imanja uzimaj, 141 mozda ima kvalitetnije delove o 142 ali nemora da znaci

tuki789
03-01-12, 00:00
Da li je 141 isti u radu kao 142? Da li se oni razlikuju samo po luli za kipovanje zitarica?

German hunting terrier | Jagdterrier