ZMAJ kombajni

Gledajuci jos neke 142 video sam jos razlika, usisnik vazduha za motor, i kod mene je elektronski obrtomer bubnja a ne preko sajle.Mi smo mu postavili velike retrovizore jel su fabricki mali pa se nista nevidi. Mrezu od hladnjaka smo skratiliza 40 cm zato sto je bila za toliko vislja od kabine,te je postojala mogucnost da kaci zice od telefona.
 
Koliko vidim da imas ventilaciju sa strane, pa mi se cini da tvoj zmaj nije RM model. na obicnim zmajevima je bilo normalno da je "kutija" vislja od kabine i da se s njom cesto zapinjalo za granje i da je samo smetala. RM modeli imaju kutiju i usisnik zraka za motor nize postavljene, bas zato da budu zasticeni.

Ali isto primjecujem da imas i tapeciranu kabinu i bolje sjedalo, a to su bila poboljsanja koja je imao samo RM model, tako da nisam vise siguran kakav je tvoj kombajn... ;) ;) ;)

Sto se tice obrtaja bubnja, do jucer nisam znao da je ikoji zmaj 142 ili 143 imao taj instrument "na zicu" mislio sam da svi imaju preko sajle...
 
Društvo, evo da ne otvaram novu temu zbog sitnice, iako je :off_topic:,interesuje me da li je zmaj 142 viši od djure 1620, ili ako je ĐĐ viši, koja je njegova visina? Uskoro pravim manji hangar, pa moram da znam zbog visine? pozdrav
 
Za 142 ti treba 4 m ili 3.8 ako skratis mrezu hladnjaka, a za djuru neznam.
 
ni jedan zmaj 142 nema fabricki skracenu kutiju ventilacije vec je to sve kucna radinost ili kako se ko dosetio
 
Danger, kako ja znam da 142RM ima kracu kutiju za usis zraka, bas zato jer je na obicnim ( citaj; starijim) zmajevima ona smetala...

Tu informaciju mi je rekao covjek koji je svojedobno u zmaj tvornicu isao po djelove za svog zmaja, a sad ako je on lagao meni ( a ne vidim razloga zasto bi mi lagao) onda i ja vama lazem.

On je imao 142RM i gdje prodje kabina, prolazi i kombajn, a nista na njemu nije prepravljano, dok je njegov kum imao obicni 142 koji je s tom kutijom zapinjao za grane kojekakve...
 
Bobo je napisao(la):
Koliko vidim da imas ventilaciju sa strane, pa mi se cini da tvoj zmaj nije RM model. na obicnim zmajevima je bilo normalno da je "kutija" vislja od kabine i da se s njom cesto zapinjalo za granje i da je samo smetala. RM modeli imaju kutiju i usisnik zraka za motor nize postavljene, bas zato da budu zasticeni.

Ali isto primjecujem da imas i tapeciranu kabinu i bolje sjedalo, a to su bila poboljsanja koja je imao samo RM model, tako da nisam vise siguran kakav je tvoj kombajn... ;) ;) ;)

Sto se tice obrtaja bubnja, do jucer nisam znao da je ikoji zmaj 142 ili 143 imao taj instrument "na zicu" mislio sam da svi imaju preko sajle...
Kod mene je sve isto kao kod Kiraj-a a moj je RM model!(ventilacija, i visoki usisnik i kutija)
 
Mityoo, koje je godiste tvoj zmaj?

Ovaj kolegin je, koliko se sjecam, bio negdje oko 90.godista i sve je to na njemu bilo tvornicki... i usisnik i kutija a ventilacija je bila s prednje strane...

Ovaj kombajn ima samo RM naljepnicu, jer je covjek nasao komplet RM naljepnica u Rumi, za neke male pare...



Kutija je vislja nego kabina, kabina nije tapecirana i ventilacija je sa strane... Koliko mi je cak poznato da su noviji RM modeli na hederu imali reduktore, a ne cigancice, tak da ono...

Ovo bi bio 142RM kakvog ga ja znam, i istog takvog je i kolega imao:



A ovo je opet od treceg poznanika, 142 ali je on sam tapecirao kabinu, rezao kutiju, i pravio je neki sistem koji mu olaksava otvaranje cijevi za kipanje, te je tu neizostavan "RM" komplet naljepnica ;) Lijepo se vidi ventilacija sa strane.

 
E, vidis, ovaj kolegin RM nije imao takvu instrument tablu, koliko se ja sjecam... Bila je kao s gornje slike...

Cini se da su i u Zmaju sarali i vise nego sto smo mislili ;)
 
moja zamerka kod zmaja je sto tebi,kombajneru,signalne lampe nisu u vidokrugu,i onda dzaba tebi sve to kad na vreme ne vidis. ::lose::
 
Nemam momentalno slike ali smo u desni ugao kabine /gde se spaja gornje i donje staklo/ stavili mehanicke satove pritiska ulja i temperature,tako da je to bas u vidokrugu.
 
Ja sam planirao staviti bas na to mjesto okretomjer bubnja, jer mi to u soji vrijedi kao jos jedan par ociju, a ovako je polozaj tog bitnog instrumenta lose izveden
 
bobo
ja sam prvi vlasnik mog zmaja,kupljen 89 u zmaju sa oznakom 142RM i ima povisenu vent,kutiju,kod koga sam god video skracenu svi su rekli da su to sami skracival i budzili,onaj drugi sat sto je mityoo okacio je moj
 
Eto, meni je ovo prvi glas da je na RM modelu bila visoka kutija...

Sad i to znam...

A kako smo vec zakljucili da su i u ZMAJU sarali i s kabinama i sa svime i svacime, tako da vise nista nije mjerodavno...

Sto se sata tice, ja se na koleginom 142RM njega ne sjecam... A isto tako RM kombajn s ojacanim zadnjim trapom i limom ispod vjetra i tapeciranom kabinom...
 
Evo slike
14loaya.jpg

_________________________________________________
 
Super rjesenje!

Ja na to mjesto planiram izvesti obrtomjer bubnja, da se ne saginjem, sad hoce li tobiti original obrtomjer, ili nesto na struju, vidjet cemo ;)

Daj mi samo reci koliko je ono KS motor sto si u zmaja stavio? Zvuk ne da je fantastican, nego JAOOO...
 
Motor je oko130 ks inace takvi motori su stavljani u Z-125 i 161 .
 
Hvala na informacijama!

Ne znam zasto, ali bilo kakav turbo motor na kombajnu mi se cini kao lose rjesenje... Cjeli dan na velikom gasu, turbina se grije ko sam vrag pljeva leti okolo... bolje bez nje nego s njom ako se mene pita... Pogotovo na ZMAJ kombajnu gdje pljeva leti oko motora koji nije zasticen nicime, dok se na drugim kombajnima gleda da oko motora uvjek puse neki "propuh" koji ce rastjerivati pljevu i hladiti okolni zrak oko motora.
 
Nazad
Vrh