PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Matic
07-07-11, 18:29
Širokim zadnjim trapom od 161,170...kombajna neće mu se povećati nešto preterano ajnšlang već će dobiti bolje vozne karakteristike u mokrim uslovima(blato,kiša)jer će zadnji točkovi pratiti trag prednjih i neće dolaziti do zanošenja kombajna.
Vašu nervozu lečite na nekom drugom forumu koji je namenjem za takve stvari a ne ovde.

zrine892
07-07-11, 19:39
Nisam ja nervozan, lijepo sam pitao ionako nisam puno aktivan ovdje niti pišem puno da sam nesto skrivio ti.
Ja neznam čemu je tvoj problem, Jel imaš možda PMS ? uvijek nekakva glupa odgovora daješ, ne samo meni nego i ostalima.
Ako nemaš šta pametnije za reči pusti nekom drugome da mi odgovori.

Što se tiče zmaja 142, svi mi znamo da je on neokretan i da mu puno prostora treba da se okrene.
Ako je tako balavo, blato ili mokro onda nijedan tek kombajn nemože izaći iz blata. A kamoli onaj sa užim trapom ili širim.Što se tiče ti zadnji trapova od 143,161...
Oni imaju veći ajsnlag, zbog toga što je iza stabilniji i širi je iza...
Ja samo pitam jel odgovara zadnji most od 161 ili dali mogu napravit da ima veći ajnslag.

Matic
07-07-11, 20:18
Ako su moji odgovori vama glupi,nekome nisu jer koliko vidim inžinjer ste za poljoprivredne mašine pa znate mnogo više od svih ostalih u temama koje pratite.

http://www.youtube.com/watch?v=BFkK1OjBen8

Stralle
08-07-11, 00:01
evo danas sam isao da virim i gledam oko zadnjih tockova na 142.
Moze da se poveca okretnost samo da se cilidar pomeri ka spolja ili da se ubaci veci cilidar... Al opet to je mac sa dve ostrice.
tj cilidar koji se vise izvlaci od fabrickog...

bukur
08-07-11, 14:14
Jel neko imao nekakvu saradnju sa ZORANOM iz Dobanovaca u vezi sa remontom kombajna?

kiraj
08-07-11, 14:51
Juče , menjali osovodinu slamotresa .Pljenula iz čista mira.Pre dve godine kad je rađen remont stavljena nova.Zastoja takoreći nije ni bilo pošto se defekt desio preključe u 9 uveče.

Shale
08-07-11, 15:14
@bukur
Znam ja Zorana, meni je radio nešto na kombaju (142), a mom drugaru je remontovao komplet i ubacivao sečku. Šta te interesuje?

Dobrinčan
08-07-11, 22:58
Kako sam danas ocetkao na njivi klasa,mislim da je dominatror 96-tica Lkl{{,radili smo u istoj duzi,jedina razlika je SAMO Lkl{{ u tome sto sam ja vro zito sa 1t prinosa po k.j a on negde izmedju 3.i 3.5t po k.j. Isao sam drugom na pola varijatora,moglo je i brze,ali neravno pa sam se mnogo struckao Lkl{{Lkl{{Lkl{{

krecar
09-07-11, 10:45
A posle 15 godina crkose lezajevi na prijemnom, rekao sam da smo napravili da budu po dva i eto koliko su trajali , sad je malo zastoj ali jbg sta rda se radi.
Neko je pitao kako smo to napravili pa cu danas da uslikam kad je sve tako rastavljeno.

Pozdrav i samo napred8)

Shale
10-07-11, 13:35
Evo video žetve od pre neki dan kod komšije radili balaton:

http://www.youtube.com/watch?v=7CDcJRMabd4

Matic
10-07-11, 22:01
Ovako se radilo danas.Sorta Indijanac.

http://www.youtube.com/watch?v=WMgoEpwVB4E

http://www.youtube.com/watch?v=DQpdh3SLFf0

Milic93
10-07-11, 22:37
Evo slika jucerasnje zetve, upitanju je Zmaj 135 brzina kretanja na satu u kabini 4,2 km/h
http://thumbnails54.imagebam.com/14000/217a05139997769.jpg (http://www.imagebam.com/image/217a05139997769) http://thumbnails42.imagebam.com/14000/1e62c7139997772.jpg (http://www.imagebam.com/image/1e62c7139997772) http://thumbnails52.imagebam.com/14000/0331a6139997776.jpg (http://www.imagebam.com/image/0331a6139997776)

mirmir
14-07-11, 00:11
Da ne otvaram novu temu,mislim da moze i ovde ovaj problem.Drustvo ako moze pomoc,upravo sam rasturio motor od zmaja 780,zakovao iz cista mira i uvrnuo radilicu.Posto je kombajn veoma dobrog drugara moramo se muciti.Sta da radimo,mislili smo da kupimo tamica 60 izvadimo sto nam treba a ostalo bacimo na kilo i naravno nekako da nabudzimo taj motor kao trajno resenje ili da krpimo ovaj.Gde naci radilicu za ovaj sestak a da je dobra.Svaka pomoc bi mi dobro dosla i iskustva u prepakivanju na drugi motor.

sinisa1979
15-07-11, 00:51
@mirko jel to motor m-36? Neki kazu dva fergusona motor.... ako je taj mislim da ima jedan kod nas u selu u delovima. Pitam sutra pa se javljam.

blaz
15-07-11, 19:41
je to je taj imr 036!

mirmir
15-07-11, 20:17
Tako je drustvo,motor 036,kao dva IMT533.Javite ako gde ima radilica da nije urvnuta zbog zakivanja motora.Dosad kod svih sto sam pitao radilica je katastrofa.

Matic
15-07-11, 21:44
Bio je u S.Mitrovici na otpadu takav motor,kompletan sa svim agregatima.Da li je i sada tamo ne znam jer sam ga video prošle godine u ovo vreme.

MONTOYA
15-07-11, 22:30
da i ja sam ga video a bio je i u bogatiću jedan kompletan i jedan nekompletan ali je otišlo za smederevo....

mirmir
15-07-11, 23:14
Obicno ono sto trazis toga u datom momentu nema.Inace radilice na tim motorima odlaze veoma lako jer su tanke a dugacke,ma taj motor dokle je fabricki radi ko sat,a posle se samo neka cuda desavaju,valjda zamor materijala jer to su motori pre nove ere.

Sto je najgore drugar sa tim kombajnom uradio polovini sela zetvu i na kraju jos sebi da odradi i motor riknu.Morao je da plati drugog za svojih 5 hektara.

telnett
16-07-11, 00:12
Treba da moze da se stavi motor od 577 pase zvono , jedino treba izvesti vodu na hladnjak, nosace motora i resiti pogon ventilatora hladnjaka posto je motor kraci .

Inace takav m36 motor ima u So kod Jovana na otpadu, a i video sam na pijaci u BT da jedan iz Vajske ima isto .

spasoje
16-07-11, 00:48
Danas gledao kombajn ZMAJ 143. Ima kukuruzni adapter i zitni 4.2m. obicni.Godina 94. prefarban motor solidan remenje solidno jedino sto u kabini neradi nista od instrumenata(obrtaji motora ,bubnja, prit ulja , temp vode, ampermetar,znaci ono na gornjoj konzoli ) a dole sve radi. On mu je naknadno ugradio satove za temp. vode i prit ulja(ove sa pijace).na satu je sada 980 Rh.Dali neko moze da mi kaze nesto o slabim tackama kao sto sam cuo da mu pucajuslamotresi:lol:Motor je s 46.Cijena 11000 e.http://i53.tinypic.com/hwk38m.jpghttp://i56.tinypic.com/2qrzgqp.jpghttp://i53.tinypic.com/2871beq.jpg

Matic
16-07-11, 09:14
Žitni heder nije njegov već od 142-ke.To sve na gornjoj konzoli može da se sredi i popravi.Za te pare isplati se uzeti ga mada možda može i neki euro dole.

adamov zoran
16-07-11, 20:58
koliko je tezak zmaj univerzal da li prednji tockovi sa felmama pasuju od 142 na univerzala

Matic
16-07-11, 21:56
Točkovi pasuju na sve Zmajeve kombajne počev od 141 pa na gore.Za ove manje Zmajeve ne znam mada postoji verovatnoća da i na njih pasuju.

mirmir
17-07-11, 00:45
Tako je tockovi pasu od 141 pa na gore

mirmir
17-07-11, 00:51
Spasoje,slaba tacka ovog kombajna 143 je godina proizvodnje,a to je godina teskih sankcija,e sad kakve sankcije takva i izrada,mada zna i da se potrefi i dobrih proizvoda.Jos jedan problem kod dosta 143 je konstantno ubacivanje nafte u ulje motora,a kako to resiti je naucna fantastika.

konstantin81
17-07-11, 14:00
imaš u Leskovcu 143 za 9.000 eura, ja je gledao ali sam odustao jer je bila počela žetva, nije neko exstra stanje ali za te pare mislim da nije skupa.... kod ove mi se ne svidja heder...

robert
17-07-11, 20:38
i ja sam hteo uzeti 143 ali odustao sam,za te pare kupio sam mnogo veci kombajn u dobrom stanju.puno je dati toliko za takav kombajn,jako je mali kapacitet.141,142,143,univerzal to je sve isto,mali kapacitet a na ceni su...

Matic
17-07-11, 21:35
Jeste a dok ga niste kupili onda je bilo da li valja 143,da li valja 142 pa kako su se pokazali pa kako ovo pa kako ono.Pustite prazne priče,svako kupuje ono za čega ima novac i šta mu se sviđa.

Attila
17-07-11, 23:15
Jeste da je manji kapacitet 142 ali kad nešto se pokvari u trafici kupim deo stavim i teraj dalje ali kod tebe kad se pokvari dok nabaviš deo gotova žetva.

mirmir
17-07-11, 23:19
Tacno 100%,znamo svi da je strana masinerija 10 generacija ispred nase po kvalitetu,ali ipak za delove je lakse za nasu robu
Jeste da je manji kapacitet 142 ali kad nešto se pokvari u trafici kupim deo stavim i teraj dalje ali kod tebe kad se pokvari dok nabaviš deo gotova žetva.

Bubu
18-07-11, 00:17
Ljudi, manite se tih prica o trafikama! Za sve Zmajeve kombajne se mogu naci polovni a i novi delovi relativno svuda...

robert
18-07-11, 00:47
nemam ja nista protiv zmaja,do sad sam radio sa univerzalom,a i radio sam sa 142-kom.idu oni lepo.moze za svaki kombajn da se nadje deo.ali ako neko svaki 10-ti dan mora nesto da menja onda je to vec krs i ne odrzava se kako treba.nesto ako se odrzava onako kako treba,onda se tu ne kupuju delovi stalno.ima tu par ljudi koji tako pricaju kao da se svaki dan kupuje neki deo za kombajn.

sorin
18-07-11, 01:04
Ja imam 142-ku i ne menjam nista svakodnevno, osim vode za pice. Nijedan kombajn koji se ne odrzava nece dobro sluziti, ni 142-ka a ni Jondir, a vecina menja delove svako malo jer ne odrzava i ne proverava masine. Ode lezaj, ne promeni se pa onda zakolje osovinu, ona raz..be leziste i kad pukne pokrlja jos 3 stvari. I onda kazu, nevalja ova masina, bolja je uvek ona koju nemaju i misle da moze ici bez odrzavanja!

spasoje
18-07-11, 10:45
Spasoje,slaba tacka ovog kombajna 143 je godina proizvodnje,a to je godina teskih sankcija,e sad kakve sankcije takva i izrada,mada zna i da se potrefi i dobrih proizvoda.Jos jedan problem kod dosta 143 je konstantno ubacivanje nafte u ulje motora,a kako to resiti je naucna fantastika.
Na njemu je motor s46 kao na 142 .Ne vidim zasto bi ubacivao naftu u ulje . To mislim da se lako resava (aAC membrana ili semering na bos pumpi ili mozda piske dizne mada ce i u tom slucaju gorivo da gori u cilindru i da pusi ili komsija dodje nocu pa naspe dva tri litra nafte da ti sutra popravljas i menjas ulje.Nisam rekao glavnu stvar da u racun ide moj 132 RM(ful oprema)za 4.5oo eura.1979 god.Ima dogradjen sortir (vadi sve primese iz soje tipa amrozije i kostana do 95%.zatim ljuljeve iz psenice 70% itd.)Ima razbacivac slame i opremu za kukuruz i zitni heder 3.6 metara.http://i52.tinypic.com/2q3rn1g.jpg

evo slike cilindra kojim radim soju (stim sto se ove rupe ne broje) a onaj za psenicu je u kombajnuhttp://i51.tinypic.com/1zeicde.jpghttp://i51.tinypic.com/dp90k8.jpg

stankovic
18-07-11, 13:43
Kolega ima problem sa 171...u zetvi mu uzasno sporo otvara lulu za kipovanje...pumpa gura sve kako treba samo cilindar od lulue otvara 2,3 minuta...culi smo da im je to boljka,a kako tu boljku ukloniti??zna li neko?

Matkee
18-07-11, 13:57
http://www.youtube.com/watch?v=nYDiv_zQDGM
Evo jednog dela spremanja Gertrude za sezonu.

Sve pohvala za obavljen posao, tako je to kada je neko majstor...
Znam da je mali off topić, ali me zanima kako se pokazali villager bušilica koja se vidi na 2:46 min snimka...>:({

Bubu
18-07-11, 15:11
Kolega ima problem sa 171...u zetvi mu uzasno sporo otvara lulu za kipovanje...pumpa gura sve kako treba samo cilindar od lulue otvara 2,3 minuta...culi smo da im je to boljka,a kako tu boljku ukloniti??zna li neko?

Po meni bi trebalo proveriti da li elektro-magnetni ventil otvara dovoljno i da li su svi reduciri i holenderi dovoljnog protoka jer creva u 99% slucajeva jesu. Nisam siguran da li cilindar za lulu ima neku redukciju tj. da kazem 'usporivac protoka' da ne bi naglo otvarao lulu. Ja sam imao problema sa tim regulatorom protoka na pikap uredjaju na presi za baliranje pa sam morao da ga zamenim novim i od tada nemam problema.

KishRobert
18-07-11, 15:44
A da li ste vi izmerili pritisak pumpe koja gura sve to?

stankovic
18-07-11, 17:54
Pumpa je nova,i bez problema gura sve ostalo,al elektro ventile nismo cackli,probacemo to..

Matic
18-07-11, 21:46
Matkee ta bušilica nije ni za očin.Već je dva puta bila na remontu a stara je 3-4 meseca.Jednostavno nije za bušenje metala nego za drvo.
Ja nemam tih problema sa lulom,otvara se brzo samo sporo zatvara.Proverite da se nije neko crevo skupilo pa spolja gledano deluje o.k a u stvari nema protok.

mirmir
18-07-11, 23:08
Uh,creva oce da zezaju,skupe se vremenom unutra.Kao sto zna da zeza crevo na tocku od auta,pa blokira tocak.Ista stvar totalno.

Bobo
19-07-11, 01:51
Ajmo narode, svi cika Bobi u pomoc...

Problem je slijedeci: pojele se osovine prijemnog bitera i bubnja na mom zmaju 132RM (133) zvao sam mog stalnog dobavljaca djelove u BiH i nikako da mu stignu te osovine, pa vas pitam jel itko zna gdje se na potezu od granice do BG moze pronaci neka radnja s kvalitetnim djelovima. Cjena vise-manje nebitna, ali naravno da je pozeljno sto jeftinije a sto kvalitetnije.

Cuo sam da ima u Sabcu neka trgovina i tamo su isli ljudi po djelove kad nije bilo u Bosni. Valjda netko od vas zna za tu radnju...

Bubu
19-07-11, 04:16
Nesto novih delova za te male Zmaj kombajne sam video u Vajskoj kod trgovaca. Najbolje bi bilo da odes tamo ako ti nije tesko i daleko-Vajska ti je spram Vukovara.

Matic
19-07-11, 06:17
Ja bi ih navario i obradio na strugu.Nove u kvalitetu teško je naći.

Bobo
19-07-11, 09:28
Bubu, stos je u tome sto ja u nedjelju onu drugu idem kod Ujaka u goste. on bi mi to sve pokupovao da se ja ne moram voziti 2 puta do srbije i nazad. e sad, on zivi u BG, a ima i na selu kucu, pa mi pase i neka trgovina iz BG i okolice... A ako nista drugo, provozat cu se i taj drugi put, pa se vozikati okolo dok ne nadjem.

Maticu, radjena je osovina na prijemnom biteru prosle godine i majstor mi je rekao da on nema gdje ponovno zakaliti osovinu i da ju je jako polako vario da ju ne pregrije. nije mi davao nikakvu garanciju i tako je na kraju i bilo, osovina je izdrzala soju lane i ovogodisnju zetvu i vise ne moze. varijatorske remenice se sudaraju jedna s drugom... NITKO ovdje ne zeli raditi takve stvari, jer navarivanjem jako omekane osovinu, pa se ona mota tokom rada i na kraju pukne. Kaliti sve nose u Zagreb koji je nekih 160-170km udaljen pa ne znaju koliko da ti racunaju takvo sto...

Osovina bubnja nisam ni znao da je losa, dok mi nisu pukla sva tri ona dugacka sarafa od jednom (osovine fali 5mm skroz okolo, sto ce reci da je tanja 1cm nego sto bi trebala biti...) Sva sreca pa su pukli na razlicitim mjestima, pa se nisu tanjuri varijatora rastavili. Da su se rastavili, ona velika opruga direktno odbija koljeno s kilera i eto mi jos 200€ stete. Imam super srecu da je jedan dugacki saraf izletio ni sam ne znam kako kraj tog koljena od kilera i samo je zaderao gumeno crijevo za vodu...

Osovine moram kupiti nove, koliko god da bile "kvalitetne" jer su garant bolje od ovih koje sad imam. Plus osovina, cu jos uzeti i 4 glavcine za diskove varijatora, a ni to nije jeftino, pa kajle, novi lezajevi kad se vec sve vadi van, pa mozda i sinje bubnja i tako, nakupi se toga...

Jos jedno rjesenje imam, da nadjem dobre polovne osovine, znam covjeka koji rastavlja zmajeve i ima djelova cjelo cudo, al tako sto mi se bas i ne kupuje polovno...

MONTOYA
19-07-11, 09:49
imaš u šapcu šta god hoćeš za zmaja i cene su prihvatljive
sad sam proverio osovina prijemnog bitera 10700 a osovina bubnja 9600

spasoje
19-07-11, 11:41
Ako ides kvalitetno resiti problem obavezno menjaj i glavcine jer nikada ne zakolje osovinu a da ne zakolje i glavcine. To ti je otprilike isto kao kad menjas lanac a lancanik ne a on takodje ima zakrivljene zube i kad stavis novi lanac on se penje na lancanik.http://i55.tinypic.com/dg5d8y.jpghttp://i55.tinypic.com/kef8zm.jpg Ja sam vario obadve osovine medjutim nije dugo potrajalo. Dve osovine + cetiri glavcine da bih sve islo u kompletu bilo mi je tada velika investicija (a bio je i rat kod nas)pa sam to resio na stari nacin lancanikom (PRIVREMENO) dok ne dodju bolja vremena.I pretpostavljas sta se desilo od tada do danas nikada nije bio ni jedan problem i tako je to ostalo stim sto moras imati dva lancanika manji na bubnju za zito 1050 o/min. i veci za soju i kukuruz 540 o/min.Poenta je u tome sto ostaju stare osovine i glavcine i to u stvari malo i lufta na kajlama ali eto radi.Naravno da te ne ubedjujem na ovo resenje jer ipak je bolje kupiti sve novo i imas podesavanje brzine bubnja iz kabine a vidim da kazes da ti i cena nije neki problem.>:({

zoran kljajicevo
19-07-11, 13:24
jel zna neko gde ima delova za zmaja polovnih neki otpad ili slicno

Peter
19-07-11, 15:46
jel zna neko gde ima delova za zmaja polovnih neki otpad ili slicno
U Bajsi kod Ozoreka ima polovnih delova za zmaja.

krecar
19-07-11, 16:38
Ja bi ih navario i obradio na strugu.Nove u kvalitetu teško je naći.

Mi smo navarili osovinu prijemnog pre 15 godina, pa sad kad smo menjali lezajeve morala jedna strana ponovo malo da se navari, i tako je terala nekih 4ha i tacno pukla tu gde je krpljena po sred lezaja.
Novu smo uzeli kostala 11500din

Bobo
19-07-11, 16:51
MONTOYA, svaka ti cast! Jos kad bih znao kako se trgovina zove ili bar adresu trgovine, jer bi ja isao u subotu po to odmah. Odmah i glavcine kupim sve 4 i kajle, i onda sam miran godinama...

SPASOJE i ja sam u planu imao da prepravljam na lancanike, samo sto lancanika nema nigdje nego ih moram prepravljati od 780... na 780 je pogonski na biteru 22 zuba i to je 835 okretaja. 19 zubi na bubnju je 1050 koje i ti imas, 22 zuba na bubnju je 935 okretaja i 43 zuba je oko 500 okretaja. sve sam ja to vec prije dvije godine gledao kako bi se dalo izmisliti, ali bezuspjesno jer majstori ovdje ne znaju koliko bi trazili da preprave 3 zupcanika na kajlu...

Osovina bubnja mi je jako potrosena i vitlava, osovina prijemnog bitera je kod prijasnjih vlasnika vec bila radjena. budale su popunjavali utr za kajlu i ponovno ga brusilicom urezivali umjesto da su okrenuli osovinu i sa druge strane pravili kanal, ako su vec morali. i pregrijali varenjem osovinu i bila je vitlava i ona. Nosio sam osovinu prijemnog bitera tokaru koji ju nije mogao ispraviti, ali je lezista za lezajeve ucentrirao, a zbog toga je pogonska remenica bubnja jos vise klimala... jedno s drugim, kombajn je 1981.g. i nije to nikad ni mjenjano na njemu a ja mislim da je on to i zaradio.

Ove godine koliko je pokosio, da dam i 500€sveukupno u remont bubnja i prijemnog bitera, da pomjenjam sve lezajeve tamo znam da sam miran dugo vremena (bar 10 godina) Varenje osovine je samo rivremeno rjesenje i sad je tom krparenju dosao kraj...

KRECAR: ili sam ja krivo skuzio ili tebi lezajevi na prijemnom biteru traju 15 godina?!? Ja mjenjam jednom u sezoni pod obavezno i bez dva rezervna ne krecem u zetvu...

pocerina
19-07-11, 17:56
Bobo
MONTOYA je najverovatnije mislio na prodavnicu NOMEKS-BUCALO, oni imaju sve delove za Zmaj kombajne

todor
19-07-11, 18:39
jel zna neko gde ima rasturen kombajn 142 treba mi limarija iznad slamotresa i leva strana kod motora

ratarhr
19-07-11, 20:35
Ovako imam pitanje kakav hladnjak ide za motor IMR S 46 dali ima gdje u srbiji za kupit i koliko i ako netko zna koliko vode u njega stane ?

todor
19-07-11, 21:04
Ovako imam pitanje kakav hladnjak ide za motor IMR S 46 dali ima gdje u srbiji za kupit i koliko i ako netko zna koliko vode u njega stane ?22litre stane

ratarhr
19-07-11, 21:06
A dal možda znaš koliko košta takav novi hladnjak?

todor
19-07-11, 21:08
A dal možda znaš koliko košta takav novi hladnjak?to neznam pa ukucaj delovi za zmaj kombajne na google pa će ti izbaciti ko prodaje da ti ja sad ne govorim jer neznam stvarno

MONTOYA
19-07-11, 22:16
A dal možda znaš koliko košta takav novi hladnjak?
nov hladnjak naš IKATERM je oko 45000 din a turski je oko 250 e

ratarhr
19-07-11, 22:50
A taj turski hladnjak dal može izdržat te temperature ?
Tj. dal ga je imo netko na kombajnu ?

MONTOYA
19-07-11, 23:01
zašto ne bi mogao,nije kao naš ali je skoro duplo jeftiniji
ako hoćeš tvoj da remontuješ znam čoveka....200e je remont

ratarhr
20-07-11, 08:39
Ma ja imam neki hladnjak u koji stane manje vode i diže mi se temperatura kada sam vidio koliku zmaj ima elisu i koliki je taj hladnjak shvatio sam šta je moram novi uzet ne vrijedi mi ništa drugo .. !

Shale
20-07-11, 12:25
Spreman za suncokret:
http://i53.tinypic.com/2wgc7ir.jpg

ratarhr
20-07-11, 21:13
Kupio ja danas novi auspuh sa S 46 motor kad ono neki nakrivljeni pitam prodavaća kaze to je za motor imr s 46 koji je u zmajevima 142, dal on mora biti nakošen, ja sam ga postavi da stoji na zadnju stranu nakrivo zašto je to tako i jel sam dobro postavio ?
http://i55.tinypic.com/np4b2t.jpg

Matic
20-07-11, 21:49
Obično se montira da ta krivina ide prema komarniku od hladnjaka a pošto toga kod vas nema onda može i ovako,zašto da ne.Recite mi da li na auspuhu ima i sakupljač varnica?

ratarhr
20-07-11, 21:52
Ima unutra prigušivać neznam šta je sakupljać varnica imam ja komarnik na kombajnu !

Matic
20-07-11, 22:00
Sakupljač stoji na vrhu auspuha,oblik kao limenka otprilike samo što ima sitne rupice na sebi.Na slici se ne vidi komarnik.

ratarhr
20-07-11, 22:03
Nema to za iskre ima unutra prihušivać evo slika komarnika dal ima razlike ako je okrenut prema komraniku i zašto je nakoso jer nevalja kada je pod 90 stupnjeva ?
Ako mislimo na isti komarnik ovaj od hladnjaka ?
http://i53.tinypic.com/149a2c9.jpg

Matic
20-07-11, 22:15
Tako je na taj komarnik sam mislio.NE znači da sam u pravu ali kažu da se okreće prema komarniku da bi ga izduvni gasovi čistili.Ja sam imao na svom kombajnu tako okrenuto i sem začađenosti nisam primetio da on nešto čisti.

Ranko Cuvrk
21-07-11, 21:11
Pozdrav svima. Ako moze jedno pitanje,radi se o zmaju 141 motor s 46 koji je do skoro radio kao pcela ali je od nedavno poceo da neravnomjerno radi (frfla) sto se u kabini i ne cuje ali ako se nalazis iza ili sa strane to je jako izrazeno. Nema dima na aspuh dok nezafrfla ili trokira. Interesuje me da li je ko imao ovakav problem i da li ga je sam rjesavao ili se pumpa mora skinuti i nositi kod majstora a onda je mozda bolje kupiti novu ako je do nje uvopste problem.

ratarhr
21-07-11, 21:37
Kod mene je radio malo mrljavo prva stvar podesili paljenje i odnjeli pumpu na reglažu kod mene su u pitanju bile i 2 dizne obe su ranije bacale također ih je bošista naštimo a na pumpi je mjenjo regulator i oćistio ju !

Matic
21-07-11, 21:39
Promenite crevo od dovoda nafte.Vuče negde falš vazduh.

Zrenjaninac
21-07-11, 22:14

Pogledajte kakve prigušnice ima.Treba da su 0.5m a ako su manje lula ide sporo.One se nalaze na klipu gde se zavijju creva.

Matic
21-07-11, 23:05
Evo šta sam ja danas radio.Ugradnja trajnog rešenja problema sa gorivom(gašenje,vraćanje nafte u rezervoar,trokiranje...)
http://i55.tinypic.com/2i6fdhx.jpg
Električna AC pumpa
http://i54.tinypic.com/1znsjzb.jpg
Nova,prava creva.Ona na metar su pravila probleme pucajući,isprljaše ceo motor.Pošto je kasno završeno nisam slikao do kraja ceo sistem montaže.Nastavak u sledećem broju.

peto1
21-07-11, 23:09
Nije valjda da je stigla pumpa ja je vec otpiso. A creva se stide na kakav su kombaj ugradena. Mogo si malo motor srediti pa onda slikati.

Matic
21-07-11, 23:10
Stigla je odavno samo mi nismo stigli ranije da je ugradimo.

KishRobert
21-07-11, 23:14
Pa ti imas mercedesa?

Matic
21-07-11, 23:17
Da ali samo na kombajnu.Mečka je mečka,ove godine sam se uverio.

danger
22-07-11, 00:34
@gosn Matic,pa zar 352 moze da trokira vraca naftu gasi se itd........prosto nemogu da svarim ovakvu izjavuLkl{{

Matic
22-07-11, 00:38
Može,može živi bili pa videli i kod sebe na kombajnu.

zorancile
22-07-11, 00:39
Loša AC pumpa?

danger
22-07-11, 00:43
Gosn Matic,dal taj kombaj vas malo zeza,kod mene creva neidu tako,po meni imas jedno viska crevo(bespotrebno)

Matic
22-07-11, 00:50
Ono prelivno gore jel?

danger
22-07-11, 00:53
da,izbaci to sto vraca iz pumpe na filter,povrat sa pumpe direktno u rezervar,obrati paznju na taj holender na pumpi.....

Matic
22-07-11, 01:04
Zorancile tako je,loša AC pumpa.Prepakivana i remontovana što u kućnoj radinosti što kod bošiste i ne vredi.PAr dana radi kako treba i počne da zeza.

zorancile
22-07-11, 01:06
Verovatno je AC pumpa skupa kad si kupio električnu?

North ARMY
22-07-11, 01:08
10-20e idu elektricne pumpe.

Matic
22-07-11, 01:11
Tako je N.A električna je dooosta jeftinija od ove klasične.

zorancile
22-07-11, 01:12
Koliko su dugotrajne takve električne pumpe?

danger
22-07-11, 01:14
s obzirom na cenu ako izdrzi i jednu sezonu dosta je.......

Matic
22-07-11, 01:16
Dok traje neka laje.

zorancile
22-07-11, 01:19
Povezana je na kontakt bravu?
(Pre neki dan sam u autoservisu video VW Polo kome je električna pumpa povezana sa otvaranjem vrata. Čim otvoriš, ona počne da pumpa, dok sedneš natera pritisak.)

North ARMY
22-07-11, 01:19
Ako je trajala na autu 10-20godina trajace i ovde bar 5 sezona.

Matic
22-07-11, 01:26
Jeste,povezana na kontakt bravu,da se kontakt i ona kreće sa radom.

Bubu
22-07-11, 01:41
I mi imamo isti problem na Mercedesu kao Matic samo se jos nismo do sada nakanuli da promenemo AC pumpu koja kosta oko 50 evra u kvalitetu. Jako je zeznuto kad nece Mecka da povuce gorivo-ili se penji pa vuci na usta ili duvaj kompresorom u rezervoar... :D

ratarhr
22-07-11, 08:05
Zaboravio sam napisat da sam i ja na S 46 mjenjo crijeva bila su pletenasada sam stavio gumirana koja su me dosta izašla kod mene je obićna ac pumpa dolje kod rezervara imam slavinu kada završim sa poslom zavrnem ju ujutro ju odvrnem ništa pumpat gas na leru samo stisnem start on odmah uhvati, a dok nisam imo slavinu također crevo u usta i vuci koliko sam se goriva nagto uff .. !

Matic
22-07-11, 12:09
Bubu pakovanje za AC pumpu u kvalitetu košta nepunih 4.000 dinara tako da pumpa za 50 eura nije u kvalitetu.

Bobo
22-07-11, 12:19
MONTOYA, svaka cast! Zvao sam trgovinu imaju sve sto mi treba, i sutra sam u Sapcu po djelove...

Cjene nisu pretjerane (bar meni koji zaradim u zetvi dovoljno da pokrijem sav ovaj trosak...

dvije osovine su oko 200€ i sve 4 glavcine su oko 240€ lamela obicna 21€ neka bolja je 24€ krute, bez federa, na zalost...

Kajle, lezajevi, ovo ono sveukupno mislim da ce biti ispod 500€i s tim sam zadovoljan, jos ako bude popusta kako je covjek rekao. MILINA.

Jedino mi zao sto vise nema lamela za 133 sa federima, nego samo krute... Al sta ces, takav je zivot.

Cuo sam, a mozda to netko i od zmajarosa zna, da pase lamela od mercedesa 123 na malog zmaja, kazu uz malo dorade lamele... Koliko je ovo istina, jer bih bas volio imati lamelu s federima kad vec kupujem sve da valja, pa da i to rijesim kako treba.

krecar
22-07-11, 13:54
Rekao sam ranije, preradili smo kucista i stavili po dva lezaja, tako da kad stavis zaboraviš na njih , samo redovno podmazivanje i nema problema.
Imam slike u telefonu , ali ovde nemam kabl da skinem. Postavicu neki dan.
Znaci kad to uradis, nema da skidas to cesto, i mi smo skidali jednom godisnje dok to nije uradjeno, I kad vec sve to menjas bilo bi najbolje da to uradis sad .

Pozdrav

FansteBG
22-07-11, 16:35
Pozdrav jos jednom. Imam par pitanja i dilema o malim zmaj kombajnima 13x serije, pa i o 780 kombajnu. Naime deda i njegov brat imaju z133 i z780. Ovaj drugi vec 5-6 godina nije radio, jednu godinu je cak i kisao ali smo ga sada pokrili i malo upalili da vidimo kakav je motor, i radi. Zanima me vredi li se uopste petljati oko takvog kombajna? posto je zapusten i sve mu je zardjalo i mora da se menja. Dedin brat koji je inace odlican mehanicar za te masine kaze da moze to da sredi ali meni je malo glupo da gubim vreme ako npr mogu da za pristojne pare kupim neki od onih 13x kombajana. Sto se tice
z133 on je u solidnom stanju ali ga je uzeo dedin bret i sad hoce da mi zavalja kombajn za 1.500e kao pola posto ga ceni 3.000. Deda opet kaze kako mu je motor pred riknjavanjem i da za manje para mozemo kupiti bolji kombajn. Ima li ko iskusan po tom pitanju? Neki baja iz susednog sela uzeo 131 sa bunkerom i kabinom za 1800e, cujem da ima povoljno da se kupi i 132, pa me sada interesuje misljenje od nekih iskusnijih kombajnera posto vidim da ste ovde dobro potkovani znanjem Lkl{{. Ne zamerite na duzini posta, pozdrav i svako dobro.

Bobo
22-07-11, 20:30
Krecar, ajde molim te cim prije detaljne slike te prerade i sto si sve radio s kucistem. Takodjer me zanima kako sad to sve stoji jedno sa drugim, jer kad uglavis jos jedan lezaj, pomices sve jos vise prema desnoj strani i remenice onda nisu u ravnini kako to onda funkcionira?

FansteBG: naspram 780 je 132 azdaja i pol. Bolji motor (s44) koji je lakse odzavati. mjenjac s kvacilom, sto 780 i 131 nemaju. 132 bolje izvrsava od 780 jer ima bolji bubanj i za 8 sina dulju korpu, hidraulicni volan i tako puno poboljsanja u odnosu na 780. 131 je (po meni) samo medjuserija izmedju 780 i 132/133 i njega ti i ne bih preporucio, ako vec mozes naci 132 ili 133 i imas novce da kupis takav kombajn.

dragan dmb
22-07-11, 21:51
Bubu pakovanje za AC pumpu u kvalitetu košta nepunih 4.000 dinara tako da pumpa za 50 eura nije u kvalitetu.
ja sam platio bosovu pumpu 11000 din i ide ko zmaj

FansteBG
22-07-11, 21:59
Krecar, ajde molim te cim prije detaljne slike te prerade i sto si sve radio s kucistem. Takodjer me zanima kako sad to sve stoji jedno sa drugim, jer kad uglavis jos jedan lezaj, pomices sve jos vise prema desnoj strani i remenice onda nisu u ravnini kako to onda funkcionira?

FansteBG: naspram 780 je 132 azdaja i pol. Bolji motor (s44) koji je lakse odzavati. mjenjac s kvacilom, sto 780 i 131 nemaju. 132 bolje izvrsava od 780 jer ima bolji bubanj i za 8 sina dulju korpu, hidraulicni volan i tako puno poboljsanja u odnosu na 780. 131 je (po meni) samo medjuserija izmedju 780 i 132/133 i njega ti i ne bih preporucio, ako vec mozes naci 132 ili 133 i imas novce da kupis takav kombajn.

Hvala na savetu... znam za razliku, vozio sam i jedan i drugi, 133 je kao metak naspram 780 a deda opet kaze da 780 guta ko lud i da 133 cesce zagusi. U sustini me interesovalo koliko je vredno petljati se sa kombajnom poput 780 koji je gotov za otpad(sto mi je zao) ili jednostavno kupiti drgi, ili otkupiti onu polovinu 133-ojke. Mada ja licno mogu da vrsim i sa srpom posto necu imati vise od 3-4ha i jos malo rodbini ako se povrsi i to je to, ovo sa kombajnima je cist hobi tj zaludjenostLkl{{. Koja je uopste razlika imzedju 132 i 133? Sto se tice ovog 133, vozio sam ga pre 2 nedelje i lepo ide, ubrzan je i nije bilo nikakvih problema, ali mu vec godinama iskace menjac u brzini, posebno u brdu a hoce i na ravnom ponekad, nema desnu kocnicu i kako deda kaze motor je na izmaku. Kombajn je 86 godiste, narandzasta serija(jbm li ga sto su ga tako farbali), uvek je bio pokrivan ili garaziran,ima sklepan bunker. Sta bi ti uradio? jel bolje kupiti ga za 1.500e pa eventualno dati jos 500e za generalnu ili traziti nesto drugo?

bukur
22-07-11, 22:03
Evo novog vlasnika ZMAJ kombajna
http://www.youtube.com/watch?v=ossPMQt_m4w&NR=1

Bobo
22-07-11, 22:46
Pazi ovako... 780 ce rijedje zagusiti jer ima kao prvo: pogon bubnja preko dvorednog lanca, a kao drugo ima manju (kracu) korpu...

ove godine sam ganjao svoj kombajn bas onako pravo koliko god je mogao gutati, na mjestima je proklizavao i plosnati kais, pa sam ga dotezao u radu. NI JEDNOM mi nije zagusio, a imam i sine potrosene do pola na bubnju, nove cekaju sa strane i sad cu ih metati prije soje. Prije mi je gusio kad je bio los lim prijemnog bitera, pa nije uredno masa ulazila u bubanj, kako sam stavio nov lim na prijemni biter, samo ga teram kao da je tudji i ne stopa nista...

Po pitanju komfora rada, 780 opet gubi... 132/133 ima kvacilo, hidro volan, komande sve na dohvat ruke, ma bolji kombajn i tocka...

Po pitanju onog 133 nemam pojma, pregledaj ga dobro... generalka na motoru je 1000€ pa gledaj koliko ti se tako sto isplati raditi. Da se razumijemo moj 132RM je 1981.g. i motor trosi ulje i dimi na hladno plavi dim, kad se zagrije ne dimi nista, samo kad dodajem gas baci malo crnog dima sto je normalno i onda predvecer (kad i njemu i meni dojadi raditi) krece dimiti plavo i u radu ali snage ima, i na - temperaturama pali dobro...

Sam znas najbolje sto ti pase i s koliko novca raspolazes za kombajn i koliko ti kombajn uopce treba...

Razlike izmedju 132 i 133 su mozes reci nikakve... Godina proizvodnje je najbitnija razlika...

aleksa 57
22-07-11, 23:01
ja sam platio bosovu pumpu 11000 din i ide ko zmaj

I ja sam izbacio AC pumpu na Z-142 i ubacio električnu od opela gura već treću sezonu .Paćena 2700din,kad promeniš filtere od goriva daš kontakt sačekaš par minuta i teraj nema filtriranja nema vazduha.

zorancile
22-07-11, 23:04
Bobo, zašto tražiš lamelu sa oprugama? Kida obične?

FansteBG
22-07-11, 23:11
Hahaha ma ne treba meni ni kombajn ni zito ako realno gledamo, ja zivim u Bg-u, ali sam raspuste ko klinac redovno provodio na selu kod bae i dede i usput se zaludeo kombajnima. I dan danas redovno idem na selo a kombajne volim vise nego leba. Jednostavno moram da kupim pa kud puklo. Kod mene kombajn ne bi mnogo radio a i mogao bih da muj posvetim dosta vremena oko sredjivanja posto nista sem zita necu da radim. Ok hvala na informacijama, imam fore do sledeceg leta pa cu razmisliti sta i kako. Pozdrav.

Bobo
22-07-11, 23:14
Trazim lamelu s oprugama jer je jednostavno bolja od ove krute... na brdovitom sam terenu, a na zmaju iako su nove kompletne poluosovine, bocni reduktori nemaju lufta puno, ali opet se zaljece nizbrdo, pa lamelu stalno cima... Ova s federima bi puno dulje trajala od obicne...

Nisam u ove 4 godine mjenjac ni taknuo kako imam taj kombajn i svi mi cestitaju sto nisam imao ni jednog jedinog kvara na mjenjacu. ovdje po brdima uredno pucaju osovine od zupcanika, odlaze lamele i tako... po ravnom bi taj mjenjac trajao koliko i kombajn...

zmaj
22-07-11, 23:20
I ja sam izbacio AC pumpu na Z-142 i ubacio električnu od opela gura već treću sezonu .Paćena 2700din,kad promeniš filtere od goriva daš kontakt sačekaš par minuta i teraj nema filtriranja nema vazduha.
moze naka slika te pumpe od opela i kako je ugradjena na kombajn?

zmaj
22-07-11, 23:24
Trazim lamelu s oprugama jer je jednostavno bolja od ove krute... na brdovitom sam terenu, a na zmaju iako su nove kompletne poluosovine, bocni reduktori nemaju lufta puno, ali opet se zaljece nizbrdo, pa lamelu stalno cima... Ova s federima bi puno dulje trajala od obicne...

Nisam u ove 4 godine mjenjac ni taknuo kako imam taj kombajn i svi mi cestitaju sto nisam imao ni jednog jedinog kvara na mjenjacu. ovdje po brdima uredno pucaju osovine od zupcanika, odlaze lamele i tako... po ravnom bi taj mjenjac trajao koliko i kombajn...

odgovara od 123 mercedesa ja sam stavljao na svoj kombajn a cuo sam da odgovara i od bmw 320 dizela!a mercedesovu sam stavljao samo moras malo skratiti jedne strane sto ide na nutove spojnicke sa zadnje strane lamele!videces po staroj svojoj lameli gdje se treba odseci!

zorancile
22-07-11, 23:26
Bobo, čini mi se da paše lamela od Uaz-a, jedino što moraš da joj zameniš glavčinu. Proveri negde ako možeš...

Bobo
22-07-11, 23:35
zmaj, cuo sam i ja da pase od mercedesa 123, bas mi je danas kolega to ponovno rekao i da ne kupujem lamelu u sapcu, ali ga ipak necu poslusati. Kupit cu u sapcu a imam i na jednom mjestu od 123 mecke u jako dobrom stanju, samo mi kaze covjek sa sitnim ili krupnim grajfovima a ja nemam pojma kakvi su na kombajnu, pa kad skinem, sve cu znati...

Matic
22-07-11, 23:52
http://i51.tinypic.com/w03jhj.jpg
Evo kako je kod mene rešeno i ugrađeno.Slavina,sa slavine ide u separacioni filter iz filtera na pumpu i sa pumpe gore.

Bubu
23-07-11, 00:03
Maticu, lepo odradjen posao! :D Inace, cena pumpe jeste dobra i to sam proveravao na 2 ili cak 3 mesta koja ne drze bofl robu ali necu da reklamiram.

Milosimt
23-07-11, 19:40
Danas generalna poceo da lupa u radu, a kad se rukom vrti zaglavljuje u krajnjim položajima

http://i52.tinypic.com/35kq64o.jpg
http://i51.tinypic.com/28gwhds.jpg

MONTOYA
23-07-11, 20:56
i mene je jebavao na početku žetve.....

Milosimt
23-07-11, 21:26
MONTOYA šta je kod tebe bio problem meni se ovo pojavilo pred kraj žetve oko 5j sam pokosio tako da je lupalo

Matic
23-07-11, 21:49
Obavezno nove ležaje igličaste i to u kvalitetu.Svornjke takođe,šrafove takođe u kvalitetu jer ove kineske otcvika odmah.Proveriti da li viljuška,bolcna i šraf koji pogone kosu imaju lufta ako se pojavio sve zameniti novim delovima jer ne sme da ima lufta ni,ni.Ja sam sve remontovao pred sezonu ali sam prevideo viljušku i bolcni i rasturi mi ceo nosač kutije.Sada je sve rađeno iz početka ali onako kako treba,lufta nema uopšte,nadam se da sam rešio problem.

Bubu
23-07-11, 22:03
Kod nas je bio problem u toj 'radilici' koja je bila trnovana na mestu gde ide taj veliki lezaj ali se i to razjelo i pocelo je tu da lupa. Pri remontu je ostala stara samo ta velika viljuska sa spoljnim nosacem lezaja i kuciste.

MONTOYA
23-07-11, 22:14
kod mene su pocrkali ležajevi na toj ekscentar osovini (radilici) pa sam stavio nove(kakve sam našao)ali posle 10-tak hektara ista stvar,pa sam onda kupio sva četiri timken i nove čaure i da kucnem u drvo više nisam imao problema....

steva mrštanac
24-07-11, 08:27
Zetva je skoro gotova pa mozemo da svodimo utiske. Ja skoro da i nisam imao defekta osim osovine koja pogoni keder. Neshvatljivo mi je to da svake druge godine pukne iz cista mira. Kad se menja ide sve novo i opet se dogodi da se polomi bez ikakvog opterecenja. Evo i jedan klipcic u radu mog 133 rm.

http://youtu.be/dQVGHxwHG6g

galki
24-07-11, 08:33
stevo jeli kupujes gotovu osovinu ili je pravis, moj ti je savet uzmi od svetlovucenok celika za poboljsanje cini mi se da je oznaka 15 30 i samo ukopas mesto za kajle i to je to ja meni na kombajnu uzimam sve od tog materijala i nemam nikakvog problema.

KishRobert
24-07-11, 08:42
Zetva je skoro gotova pa mozemo da svodimo utiske. Ja skoro da i nisam imao defekta osim osovine koja pogoni keder. Neshvatljivo mi je to da svake druge godine pukne iz cista mira. Kad se menja ide sve novo i opet se dogodi da se polomi bez ikakvog opterecenja. Evo i jedan klipcic u radu mog 133 rm.

http://youtu.be/dQVGHxwHG6g
Jel moze nekakva slika od te osovine i mesta gde ona dolazi,ako je kao i kod mene,onda vi imate drugi problem,a ne u osovini.
Koliko pokosite pa da vam crkne osovina?

danger
24-07-11, 10:37
@Mrstanac,nesto mi sporo se okrece vitlo,jel nemoze to malo brze da se podesi

Rale 83
24-07-11, 10:47
Pojma nemam al ti mali zmajevi okrecu vitlo ko ludi

KishRobert
24-07-11, 10:56
Valjda moze da se uspori!

Matic
24-07-11, 14:06
Treba da ima varijator vitla.

konstantin81
24-07-11, 14:35
na 133 vital se šteluje preko remenice sa leve strane, i to ručno, na onom malom točkiću, dok na 135 to radi hidraulika preko ručke i papuče kod vozača, i ne treba da se okreće ovoliko brzo da ne bi obarao klas dole, već za nijansu sporije nego što se to vidi kod mrštanca na snimku. inače što se tiče osovine, ako je to ona u hederu sa 3 zupčanika, ona puca zbog preteranog zatezanja ragože ili dvorednog lanca, pre 4-5 sezona i ja sam imao problem s tom osovinom, jel ta osovina u pitanju ili neka druga?

vlada77
24-07-11, 21:26
moj zmaj odradio sezonu bez problemahttp://i51.tinypic.com/2afacg9.jpg

vlada77
24-07-11, 21:32
http://i52.tinypic.com/143mf0o.jpg

sinisa1979
24-07-11, 21:48
vlado par postova unazad imas postavljeno par pitanja izmedju ostalih ja sam te pitao kako su se pokazala svetla iznad sajbne? Dali se desava da imas odsjaj od prasine na sajbni?

vlada77
24-07-11, 21:49
nema odsjaja rade ekstra

pocerina
24-07-11, 22:46
Moze li neko da mi kaze kakav je kombajn Zmaj 125? Znam da je star, ali bi trebalo da ima veliki ucinak, a i dosta mi lici na 142, a nije skup

KishRobert
24-07-11, 22:54
To je preteca 161,staro,uzmi jedino ako ti poklanjaju ili mislis totalni remont raditi.

Matic
24-07-11, 23:02
Po čemu liči na 142?Ta dva kombajna nisu ni blizu jedan drugom.

North ARMY
24-07-11, 23:04
Maticu a boja ??

pocerina
24-07-11, 23:05
NAsao sam jednu sliku na netu, i tu mi je izgledao slican 142. Ne razumem se toliko u kombajne pa da znam razliku u kojekakvim detaljima

steva mrštanac
24-07-11, 23:13
stevo jeli kupujes gotovu osovinu ili je pravis, moj ti je savet uzmi od svetlovucenok celika za poboljsanje cini mi se da je oznaka 15 30 i samo ukopas mesto za kajle i to je to ja meni na kombajnu uzimam sve od tog materijala i nemam nikakvog problema.

Nisam nikad pravio uzimam gotovu kad da je pravim kad mi stoji kombajn u njivi. To je osovina koja preko dugackog lanca pogoni keder a ne u ragozi. Slikacu kad imam vremena sad sam mnogo umoran a imam ih nekoliko i sve su na istom mestu polomljene.

danger
24-07-11, 23:17
Pojma nemam al ti mali zmajevi okrecu vitlo ko ludi

valda tako mora...to mu dodje kao pred bubanj,40% izvrsi vitlo a ostalo u dobu,a zato taj kombaj ima dobar ucinak,jedino mu mana sto tih 40% nezavrsi u bunkeru

Matic
24-07-11, 23:28
N.A u pravu ste,boja im je jedino ista.Ti kombajni su završili svoje karijere na njivama.Mogu jedino da se rasture i da se prodaju delovi dok se još traže.Ne isplati se remontovati ih.Gosn Danger znači sa njega je Claas ukrao rešenje pred bubnja,eto šta je Dragon.

danger
24-07-11, 23:33
Gosn Matic,upravo tako,jedino sto je klas napravio gresku je ta da ga je postavio na nezgodno mesto,dok na dragonu ako odu lezaji na pred bubnju lako i brzo se menjaju,cak ih moze i moj tata napraviti.............Lkl{{

Matic
24-07-11, 23:35
Tako je čak postoji i rešenje da se ni ti ležajevi nikada ne menjaju,malo flaha,švajs aparat i rešeno večito.

Bobo
24-07-11, 23:43
Evo mene nazad iz Srbije...

Bio malo u Gostima u Gibarcu i tamo i prenocio. U subotu kako je i bilo dogovoreno, sve me cekalo u trgovini u sapcu, dobio i dobrog popusta... Jako sam zadovoljan.

VELIKO HVALA svima koji su me uputili na ovu trgovinu, jer sad imam jos jedno jaako dobro iskustvo vise. i sad znam ako sto i zapne, da imaju stvarno SVE za mog malog zmaja, pa cak i lancanike za pogon bubnja koje ne mogu pronaci nigdje, a oni ih drze na polici...

Zao mi je sto sam ovako na brzinu morao doci, pa se nisam javio nikome tko mi je bio usput... Montoya, N.A., Danger (cim sam objasnio kakve kombajne imas, odmah te moj rodjak prepoznao), i svi koji ste u blizini, bit ce valjda prilike u Rumi nekada ;)

Eto, sad cekamo da prodje kisa i sarafanje pa ce biti i usporednih slika starih i novih djelova...

Rale 83
24-07-11, 23:44
na 133 vital se šteluje preko remenice sa leve strane, i to ručno, na onom malom točkiću, dok na 135 to radi hidraulika preko ručke i papuče kod vozača, i ne treba da se okreće ovoliko brzo da ne bi obarao klas dole, već za nijansu sporije nego što se to vidi kod mrštanca na snimku. inače što se tiče osovine, ako je to ona u hederu sa 3 zupčanika, ona puca zbog preteranog zatezanja ragože ili dvorednog lanca, pre 4-5 sezona i ja sam imao problem s tom osovinom, jel ta osovina u pitanju ili neka druga?
E sad ....... ja vitla stelujem da se za malcice brze okrecu od brzine kretanja kombajna kad gledam u keder zito da stoji u mesto eventualno da podje 3,4 cm ka kombajnu

zorancile
25-07-11, 00:33
Moze li neko da mi kaze kakav je kombajn Zmaj 125? Znam da je star, ali bi trebalo da ima veliki ucinak, a i dosta mi lici na 142, a nije skup

Traži temu "koji kombajn kupiti u ovo vreme", sve što piše za Zmaja 161 i 162 se odnosi i na 125.

konstantin81
25-07-11, 16:52
Nisam nikad pravio uzimam gotovu kad da je pravim kad mi stoji kombajn u njivi. To je osovina koja preko dugackog lanca pogoni keder a ne u ragozi. Slikacu kad imam vremena sad sam mnogo umoran a imam ih nekoliko i sve su na istom mestu polomljene.

onda nešto nije u redu, jer ta osovina veoma retko puca, nekog opterećenja ima sigurno i zato se to dešava, ili je problem u cigančici što je više verovatno ili u kosi....

Matic
25-07-11, 17:18
Moguće.Da li imate školjke na cigančici ili je ubačena viljuška kao na hederima koji imaju kutiju za pogon kose?

Bobo
25-07-11, 17:19
I ovdje je na dosta malih zmajeva mjenjana osovina pogona hedera, pa tako i na mojem. Ja ju nisam ni taknuo svih ovih godina, samo svaki dan podmazujem cigancicu, a kroz kosu je proslo i zemlje i kamenja i cigle isto tako i kroz puz... da je negdje dobila tereta, pukla bi i moja, ali da u drvo kucnem, nista...

steva mrštanac
25-07-11, 21:02
Ako mi verujete sva sam zivo procesljao i puz je sredjen kompletno ciganka i soljice nove gore nema lufta u biksnama. Neznam sta je uzrok mislio sam i ja da negde zapinje pa otkacim lanac i vrtim rukom sve ide glat ma bukvalno sa dva prsta mozes da vrtis. Zbog nje mi dodje da otkacim keder i kupim drugi .

KishRobert
25-07-11, 21:22
Tebi je kuciste krivo i osovina ne "trci" kako bi trebala!
Zato tako i puca cesto.

pigsfarm
25-07-11, 21:52
i kod mene isti problem jednom u sezoni i ja menjam tu osovinu

Matic
25-07-11, 21:54
Onda nešto ne štima samo treba provaliti i otkriti šta.

pigsfarm
25-07-11, 21:59
Znam da nesto ne stima ali kako otkriti to

KishRobert
25-07-11, 22:03
Usta se moraju skinuti i proveriti kucista da li su u pravcu!

Matic
25-07-11, 22:05
Mi smo na našem 141 izbacili cigančicu i školjke na pogonu kose a ubacili viljušku i nikada nije bilo problema sa kosom.Školjke su nezgodne,ne smeju ni da se pretegnu ni da se ne stegnu.

pigsfarm
25-07-11, 22:09
a sta ako se stavi samostelujuci lager na jedno kuciste sad tako doslo mi na pamet kad ste spomenuli da nisu u pravcu kucista

Prijatelj
25-07-11, 22:12
kum mi ima zmaja 142 i grije mu se motor nakon generalne. Prije generalne se grijo ali ne toliko sad napravi opkos i tempera motora na crvenome. Kaze da je vodena pumpa dobra i zvao majstora nemore nac zast se grije .Ima neko ideju?

Matic
25-07-11, 22:27
Kakav mu je hladnjak?

zorancile
25-07-11, 22:28
Da nije suviše rano paljenje? Kakav zvuk ima?

konstantin81
25-07-11, 22:29
kum mi ima zmaja 142 i grije mu se motor nakon generalne. Prije generalne se grijo ali ne toliko sad napravi opkos i tempera motora na crvenome. Kaze da je vodena pumpa dobra i zvao majstora nemore nac zast se grije .Ima neko ideju?

mogu biti mnoge stvari, neka za početak krene od hladnjaka i proveri protok, zatim creva, dovod vazduha, zapušen auspuh, a ako nije to onda je stvar negde u motoru od uzubljavanja pa nadalje, nešto mora biti....

Prijatelj
25-07-11, 22:31
e ovvvvako znam da mu hladnjak potroši vodu pa moraju doljevati kad kose. Motor dok radi baca dosta dima. Neznam dali bi tako trebao.. zvuk motora se čini uredu kad je na punom gasu samo šumi.

Prijatelj
25-07-11, 22:34
mogu biti mnoge stvari, neka za početak krene od hladnjaka i proveri protok, zatim creva, dovod vazduha, zapušen auspuh, a ako nije to onda je stvar negde u motoru od uzubljavanja pa nadalje, nešto mora biti....

šta misliš pod zapušenim auspuhom?

danger
25-07-11, 22:39
dal cufka na auspuh

zdravko79
25-07-11, 22:41
ja sam imao slican problem na z-162, bio zapusen hladnjak, promenili ga i sve u redu. kakav je termostat?

konstantin81
25-07-11, 22:42
dešava se da auspuh navuče ulja od ranije pre generalne jer prilikom izbacivanja izduvnih gasova izbacuje i ulje, tako da dodje do začepljenja ali ne potpunog zbog čega hoće da greje motor, malo je verovatno da je baš to ali ipak proveri, takođe obrati pažnju na usisni sistem filter za vazduh i cev do motora, kod mene u žetvi čim temperatura krene da ide gore problem je ili u hladnjaku ili u prljavom filteru.... ako je on grejao ipre generalne prvo ciljajte na hladnjak a ako nije on onda idite redom jedno po jedno, sve se u životu rešava, bez brige...>:({

zdravko79
25-07-11, 22:45
kod mene je bilo ulje u hladjaku od pre generalke.

Prijatelj
25-07-11, 22:55
hvala provjericemo... pozdrav javim stace da bude

zorancile
25-07-11, 22:59
Da li je boš pumpa nošena u servis?

Deni
26-07-11, 15:27
Molim pomoć!, dal vredi dati više novaca (20e po komadu) za nazubljeno remenje,umesto običnog... ( za varijator vožnje)

sinisa1979
26-07-11, 15:52
Ja mislim da vredi. Ova remenja(kao sava) koja mi imamo se istezu ko zvaka! A sta bi bilo da radimo puno zemlje....

Miloš D.T
26-07-11, 16:04
Molim pomoć!, dal vredi dati više novaca (20e po komadu) za nazubljeno remenje,umesto običnog... ( za varijator vožnje)

Uzmi Optibelt i ne razmišljaj(mani se nazubljeni i kojekakvih bakrača)

danger
26-07-11, 16:07
ja imam na zmaju nazubljene,rade vec 7 godina i jos uvek su kao novi,dok savine obicne vec treca godina i budu ispucani pa ih menjam,moj glas je za nazubljen...............

Miloš D.T
26-07-11, 16:15
Imam i jedne i druge a imao sam i Savine(tuga ko pračka se istežu).Zato sam to i napisao.
Dobri su nazubljeni ALI nisu ko Optibelt.

kiraj
26-07-11, 16:16
Ako se glasa , moj glas za nazubljene.

sinisa1979
27-07-11, 00:27
I moj glas je za nazubljene!

steva mrštanac
27-07-11, 12:59
Za varijatore su najbolji nazubljeni jer hlade i remen i remenicu.

todor
27-07-11, 13:09
Za varijatore su najbolji nazubljeni jer hlade i remen i remenicu.
i ja sam za nazubljene i to optibelt jeste da su skupi ali isplati se

Deni
27-07-11, 20:36
Ljudi hvala na pomoći,>:({ čim bude kiše idem i kupim Optibelt-a nazubljenog...

ratarhr
28-07-11, 10:40
Da li je boš pumpa nošena u servis?
Gospodine Zorancile ja imam na classu s 46 motor mi se grijo u sezoni cak je jednom prokuvo, promjenio sam košuljice komplet klipove s klipnjačama na kraju je covijek i radilicu mi radio sve kompletno ja u ječmu prvi dan 80 stupnjeva drugi dan u pšenici se upalila lampica stop kad temperatura 120, jako je dimio bjelo pa mi je majstor malo pomerio paljenje i sada ne dimi bijelo samo malo plavo hladnjak ja nemam zmajev ali imam neki kojem je slićna litraža dal treba biti zmajev onaj veliki, pumpu mi je bošista repariro, novi auspuh, jedino di sam se zeznio malo više ulja sam usuo u motor, i desi mi se da mi na zraćnom filteru curi ulje, a ne vuće ulje kroz onu granu što ide na motor ?
Dali zna mozda netko šta bi bilo ?
Ja nemam termostat u motoru kod kolege na 142 bez termostat ne prelazi 60 stupnjeva, neznam šta da radim a nebi ovako tero da ne zariba mi motor !
Najgore mi je ako kupim novi hladnjak a stavim ga krenem u soju on se grije a hladnjak 500€ !

Matic
28-07-11, 12:25
Ako je vaš hladnjak loš onda je moguće da je to problem.Na sadašnjem kombajnu nam je Mercedes motor 130ks a hladnjak je od 142-ke.U žetvi kada su bili oni pakleni dani najveća temperatura motora je bila 80 stepeni,nije prelazila taj podeok.Na hladnjaku je samočistač nije kutija(komarnik) ali će da se montira komarnik jer samočistač mnogo prašine ubaci u hladnjak i jako je teško izduvati ga.Zar nema neka jeftinija varijanta hladnjaka ili da pozajmite od nekoga pa da samo probate sa drugim hladnjakom kako će se ponašati?!

ratarhr
28-07-11, 12:35
A znate kako je to, nitko nece sa svog kombajna da skida a hladnjak sam kupio neki polovni koji je 1960 godina smeće ali mu je i ona sač prekrupna, jer upalim kombajn kod mene vruća voda izađe iz motora i opet nazad se vrača vrela voda u tome je problem !

dicki
28-07-11, 12:51
http://i54.tinypic.com/ir5fgw.jpg
Mozda pomoge nesto ovako ...

MONTOYA
28-07-11, 17:38
A znate kako je to, nitko nece sa svog kombajna da skida a hladnjak sam kupio neki polovni koji je 1960 godina smeće ali mu je i ona sač prekrupna, jer upalim kombajn kod mene vruća voda izađe iz motora i opet nazad se vrača vrela voda u tome je problem !
pokušaj naći na otpadu sa nekog kamiona

Matic
28-07-11, 19:49
Na kamionskim je sitno saće.

MarkoSreta
28-07-11, 19:53
Ja sam imao problem sa temperaturom na z-142 sve dok nisam video jedan prost nacin zastitio hladnjak...donji deo komarnika sam zamotao u najlon,gornji deo mi je ostao slobodan za skidanje i nikada vec dve godine nisma imao problem sa temp. Naravno ako je hladnjak ok i ako se lepo izduva...

MONTOYA
28-07-11, 19:53
jeste sitno ali bi ga mogao poslužiti uz češće čišćenje

Matic
28-07-11, 19:58
Kada to sitno saće zablindira hladnjak rodiš mečku dok ga ne izduvaš i očistiš.

Korisnik1787
28-07-11, 21:44
Danas pregled jednog ZMAJA 171 u jednom lepom Banatskom mestu.Ustanovljeno je da par lešajeva nisu uredu i da stvaraju velike vibracije na kombajnu.Ujedno je izmeren pritisak radne hidraulike i on je zadovoljavajući.
http://www.dodaj.rs/f/3k/Ue/2SlK9zB3/slika018.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3o/Er/3J0RKt7i/slika019.jpg

ratarhr
28-07-11, 21:46
Vidi kakvo je kod mene sače previše je krupno ja mislim to mi mehanićar kaze, a on mi je našo polovni od zmaja 142 ispravan .. !
Jer vidite kod mene je elisa od imt 560 tako da mislim da je u tome isto problem jer hladnjak ima takav okvir pa sam stavio odgovarajuču elisu cini mi se da je na zmaju veca elisa .. !
http://i53.tinypic.com/5wjn7s.jpg
http://i54.tinypic.com/qpsead.jpg

zorancile
28-07-11, 22:01
Ratarhr, nisam ja baš neki gospodin...

i desi mi se da mi na zraćnom filteru curi ulje, a ne vuće ulje kroz onu granu što ide na motor
Ovo mi baš nije jasno šta se dešava. Kakav filter imaš i gde curi ulje?

Što se tiče hladnjaka, kombajni imaju krupnije saće baš zato da ga ne bi prašina i pleva zapušlie, ali zato mora da ima veću zapreminu (tj veličinu) nego što ima isti takav motor kad je ugradjen u traktor. Veličina elise treba da bude srazmerna hladnjaku i obavezno mora da ima usmerivač. Na traktorima se dešava da temperatura motora bude 10-15 stepeni veća bez usmerivača. Provereno više puta.
Kod starih kombajna se dešava da je hladnjak prljav iznutra, kamenac ili masnoća. U tom slučaju mora da se iskuva u sodi. Nekad to može da pomogne, a nekad mora da se skine poklopac hladnjaka pa da se pročačkaju ćelije.
Sve ovo važi ako ti je hladnjak dovoljno velik.

Matic
28-07-11, 22:02
Ugradite elisu koja treba da bude tu(od Zmaja 142)i stavite taj Zmajev hladnjak i rešili sve.
Panonstib nešto mi je jako poznat taj kombajn.

ratarhr
28-07-11, 22:06
Zraćni filter onaj što viri na onoj posudi dole u koju se nadolje malo ulja da kada vuće zrak prašina se ljepi na ulje e iz njega mi flisuje ulje nasuo sam do crtica dokle treba e sada zašto curi iz njega, nema tragova da vuče ulje iz motora kroz onu cev, kako se prokuva u sodi iz mog curi jako prljava voda napolje također i iz motora ima puno salitre !

zorancile
28-07-11, 23:06
Da bi kuvao hladnjak u sodi treba da imaš dovoljno veliku posudu, uspeš vode da prekrije hladnjak, uspeš sode i ložiš ispod dok voda ne proključa. Ostaviš ga u vodi neko vreme, ali ga izvadiš pre nego što se voda ohladi. Videćeš kako bude prljava voda...
Ne znam tačno koliko masne sode treba, možda 1kg, nisam nikad video do kraja... imam jednu mušteriju koja tako iskuvava hladnjak pre svake sezone.

Korisnik1787
28-07-11, 23:15
Sve je moguće gospodine @Matiću ja i ne idem kod nepoznatih kombajna nego samo koje poznajem!

kiraj
28-07-11, 23:35
Malo je plavo ofarbanih Zmajeva. tj GANGA kombajna.
Ugradite elisu koja treba da bude tu(od Zmaja 142)i stavite taj Zmajev hladnjak i rešili sve.
Panonstib nešto mi je jako poznat taj kombajn.

Korisnik1787
29-07-11, 00:09
Moguće da je i njegov, nisam ja ništa napisao samo sam napisao da sam bio u jednom malom lepom Banatskom mestu da pregledam jedan Zmajev kombajn.Nisam pisao ko je vlasnik jer nisam ovlaščen da napišem ko je vlasnik!

zorancile
29-07-11, 00:18
Da li će taj kombajn imati možda i hladjenje ulja hidraulika?

Zrenjaninac
29-07-11, 00:19
Malo je plavo ofarbanih Zmajeva. tj GANGA kombajna.

Da da Gangin samo on ima mali pritisak Lkl{{

GANGA
29-07-11, 00:34
U redu je gosp. panonstib evo ja se javljam da ste kod mene bili to i nije neka tajna ali bih više voleo da iznesem naše današnje rezultate i zaključkedanašnjeg rada. Naime pojavila mi se buka-sitna vibracija koju nisam mogao pronaći odakle dolazi, bila je sumnja na ležajeve sa leve strane kombajna ali pošto nemam instumente za merenje vibracija i dijagnostiku pozvao sam dotičnog gospodina da rešimo problem, problem nije rešen ali je pronađen a nalazi se u sva tri ležaja sa lave strane i to od bubnja, odbojnog bitera i separatora su ge crthte koje ću zamenuti i tek tada će problem biti rešen. Nepišem vam ovo slučajno već sada čitajte dobro - NETREBA SE UVEK PRAVITI INOVACIJE NEKAD TREBA OSTAVITI I ORGINAL KAKO JE FABRIKA NAPRAVILA, naime ja sam na pomenutim mestima pošto ima mogućnosti napravio da se pomenutu ležajevi mogu podmazivati a verovali ili ne ležaj može da strada i od masti najverovatnije neodgovarajuće za taj prečnik ležaja - iako koristim dosta dobre tovatne masti, ova ne odgovara već sam trebao ozeti za jednu klasu bolju i verovatno do ovog problema nebi došlo. Mislim da je ovde prvenstveno moja greška jer sam preskočio ovaj čas u školi a da se i vama nebi ovo dogodilo treba ipak konsultovati stučnjake kako u ovoj oblasti tako i u onimaa u kojima niste baš sigurni da je to ono pravo za šta smatrate da ste MOŽDA u pravu

zorancile
29-07-11, 00:38
Ganga, koliko su dugo radili ti ležaji?

GANGA
29-07-11, 00:42
Odgovor na par ranijih postova- da ima već ugrađen hladnjak ulja ali biće i povezan ovih dana kako to dolikuje ovom kombajnu a i imati funkciju kao i moderniji modeli, a pritisak i nije neki pokazatelj stanja motora uglavnom se može i štelovati što kod mene nije do sada bio slučaj ali će se sada i to urediti i po sugestijama i preporukama a i mojim znanjem pritisak ćemo malo smanjiti određenim hiruškim zahvatom. I ako je poziv bio sa ove strane pribeležite broj pa se javite da vidite ono što vas interesuje.

GANGA
29-07-11, 00:43
Ganga, koliko su dugo radili ti ležaji?
Dve godine i crkli od MASTI a ko neveruje neka proba.

zorancile
29-07-11, 00:49
Znači, da ih nisi podmazivao, trajali bi duže?

GANGA
29-07-11, 00:51
Znači, da ih nisi podmazivao, trajali bi duže?
Tako mu nekako dođe skoro u tom smislu ili da sam koristio odgovarajuću tovatnu mast kako sam i predhodni post napisao a niste ga baš dobro pročitali.

740
29-07-11, 01:22
Svakako, može crći ležaj i od masti. Naročito ako je mast neodgovarajuća, i ako je ima previše. Postoji jedna lepa nauka koja se zove Tribologija i ne mogu da prežalim što nisam imao taj predmet umesto nekih drugih gluposti koje sam dosad morao da slušam na fakultetu.
Sve u svemu, fazon je u tome da podmazivanje mora da se vrši prema kvalitativnim i kvantitativnim specifikacijama koje propisuje proizvođač ležaja. Te specifikacije nisu produkt nečije mašte, već su produkt proračuna i eksperimenata. Zato ako u uputstvu piše: koristiti tu-i-tu mast, i utisnuti tad-i-tad toliko-i-toliko grama, onda se toga mora držati. Jer šta se desi: ako se utisne previše masti, onda kuglice ležaja moraju da se probijaju kroz tu mast. A kao produkt tog probijanja nastaje energija u vidu toplote. Toplota se povećava, mast se topi i na kraju opet imamo povećano trenje metal o metal. Žljeb i kuglice se razaraju, dolazi do pojave sve većih vibracija, dok na kraju zamor materijala ne uradi svoje te se ležaj razleti u... a sa sobom odnese i kolateralnu štetu u vidu vratila i svega ostalog.
U ovakvim slučajevima ne važi pravilo da od viška glava ne boli.

zorancile
29-07-11, 11:21
Ganga kad skine te ležaje neka slika, da vidimo kako je rešio zaptivanje i podmazivanje i neka napiše ko je proizvodjač ležaja.

Toplota se povećava, mast se topi i na kraju opet imamo povećano trenje metal o metal.
Attila, kad je veće trenje, kad je mast gusta ili kad je razredjena? Podrazumeva se da je dobro zaptivanje, pa da ne može da iscuri.

Peet
29-07-11, 13:00
Ja sam imao problem sa temperaturom na z-142 sve dok nisam video jedan prost nacin zastitio hladnjak...donji deo komarnika sam zamotao u najlon,gornji deo mi je ostao slobodan za skidanje i nikada vec dve godine nisma imao problem sa temp. Naravno ako je hladnjak ok i ako se lepo izduva...

Ja nisam imao problem sa temperaturom al sam isto uradio i mogu vam reci da mnogo manje prasine ulazi u sam hladnjak, odnosno lakse je za izduvavanje.
A temperatura je tu oko 80. S tim da kad se radi uvek nakon 2 do 3 put okolo prelazim nekom cetkom preko tog gornjeg dela komarnika.

740
29-07-11, 14:19
@Zorancile:

Gustina maziva je jedna sasvim druga osobina. Ono što nas zanima jeste VISKOZNOST maziva (ona se definiše kao unutrašnje trenje između slojeva/lamela maziva. Da karikiramo: zamislite da ste presekli mazivo, i da sada u tom preseku vidite ploče, poređane jedne na druge. Recimo da jedno "mazivo" ima te ploče od stakla, a drugo "mazivo" ima ploče od drveta. Znamo iz iskustva da trenje između stakla i stakla, drveta i drveta nije isto. Tako da sada možemo da razumemo zašto je viskoznost najvažnija osobina ulja i maziva). Ono što je takođe važno znati, jeste to da se viskoznost maziva menja sa temperaturom. Što je temperatura veća, trenje između unutrašnjih slojeva maziva se smanjuje i one lakše klize jedna po drugoj. Zašto to ne valja? Ne valja zato što će onda kuglica lakše da istisne mazivo ustranu, i tako doći u kontakt sa žljebom. Mast ne može iscureti sve dok ne pređemo određenu granicu, kada njena viskoznost praktično nestane.
Zeto ne curi ni iz ležaja, ali kažem: sa povećanjem temperature se viskoznost maziva toliko smanji, da kuglica istiska mazivo koje se nalazi između nje i žljeba. A zatim sledi ono što sam u prethodnom postu napisao.

Ležaj je predviđen da radi na određenoj temperaturi okoline, a prilikom proračuna uzeta je u obzir i toplota koja se javlja kada se kuglica kotrlja u sredini sa optimalnom količinom masti. Taj proračun se zatim eksperimentalno potvrđuje u fabrici, i kada fabrika jednom kaže da njeni ležajevi zahtevaju takav-i-takav tretman, onda je to za korisnika Božje slovo. Nema tu šta da se filozofira. Ako korisnik ugura više maziva u ležaj, onda sve pada u vodu. Jer ležaj će se naći u temperaturnoj oblasti za koju NIJE PREDVIĐEN I NAMENJEN.

zorancile
29-07-11, 15:48
Attila, sve je to teoretski tako, ali u praksi je malo drugačije. Taj ležaj koji je ugradjen sigurno nije "dovoljno dobar" za to mesto, tj stručno nije imao dovoljnu dinamičku moć nošenja da bi trajao duže. Ne zaboravi da stari Zmaj više nije izbalansiran kao nov, i da nisu precizne tolerancije (ugradne mere) za taj ležaj (što je takodje jako bitno za vek trajanja).

740
29-07-11, 16:10
U praksi je drugačije?

Pa dooobro. Onda Vi meni objasnite koja je razlika između statičke moći nošenja i dinamičke moći nošenja. Dokle se računa prva a odakle druga?
I ako čovek stavi nova kućišta ležaja i nove ležajeve, da li je onda stari Zmaj ponovo unutar fabričkih tolerancija ili nije?

zorancile
29-07-11, 16:27
Onda Vi meni objasnite koja je razlika između statičke moći nošenja i dinamičke moći nošenja.
Nebitno u ovom slučaju. Nas interesuje dinamička moć nošenja pošto znamo da se ti ležaji na tom kombajnu obrću. Statička je bitna kad ležaj miruje ili polako osciluje.

ako čovek stavi nova kućišta ležaja i nove ležajeve, da li je onda stari Zmaj ponovo unutar fabričkih tolerancija ili nije?
Ni te fabričke tolerancije nikad nisu kao na zapadnim kombajnima. Bez velikog čekića nema zamene tih ležaja...

peto1
29-07-11, 16:57
Ni te fabričke tolerancije nikad nisu kao na zapadnim kombajnima. Bez velikog čekića nema zamene tih ležaja...

Na zapadnim traktorima treba mali cekic Kod Zmajceka smo veliki cekic za fino stelovanje.

Matic
29-07-11, 17:10
Ispada da niko sem vas nije video niti zna šta je Zmajev ili kombajn i neka priključna mašina zapadnog proizvođača i nema iskustva u zameni ležajeva na pomenutim mašinama.Istina je da su tolerancije kod svih takve da bez čekića nema skidanja a kamoli montaže ležaja.Rukom može da se ugradi na svaki uz prethodnu pripremu osovine i kućišta dok kod skidanja nigde ne može rukom ali da ne pametujem pošto ima dosta iskusnijih majstora jer ja sam po struci to nisam.

zorancile
29-07-11, 17:17
Šta si sad hteo da kažeš? Prva rečenica se ne slaže sa ostatkom teksta.

GANGA
29-07-11, 17:51
Da nebih pisao ponovo i sve objašnjavao samo ću napomenuti da su ležaji kupljeni u kvalitetu a da je moja greška to što sam ih hteo dodatno mazati, jedno pitanje za "zorancileta" kako je moguće ako kako vidim dobro poznaješ kombajne ležaji koji su crkli se nalaze na levoj strani kombajna a na desnoj strani su odlični a isti im je proizvođač gde je tu greška.

Korisnik1787
29-07-11, 17:59
@zorancile
Kod nas vladaju predrasude kako su strani kombajni precizni, mirni, tihi..... medjutim nije tako.Kroz dugogodišnje merenje vibracija na kombajnima iznenadićete se da sam najmanje vibracije odnosno najmirniji kombajn je bio Zmaj Univerzal.
Drugo nepoznajete neke pokmove o dinamičkom i statičkom opterećenju ležaja.Tu ste u pravu šta je koje samo niste to povezali sa praksom.Koliko stoji kombajn u toku godine i da li je više opterećen statičkim opterećenjem ili dinamičkim.Da li Vi na vašem kombajnu dok je van sezone okrećete vršalicu kako ne bi došlo do trajnih oštećenja na ležjevima jer statička opterećenja govore o plastičnim deformacijama prilikom mirovanja ležaja oli minimalnog okretanja ili oscilovanja.Drugo i remenje je zategnuto i u vremenu van sezone upotrebe kombajna pa se opet javljaju statička opterećenja ležaja.E, sada ako to saberemo koliko kombajn dana radi a koliko ne radi po mojoj računici ležajevi su više opterećeni na statičko opterećenje nego na dinamičko.
Sledće svaki ležaj na osovini je sa sfernom spoljom košuljiciom ili sa sfernim kućištem koje dozvoljava odstupanje do 7 stemeni nesaosnosti kućišta osovina.To je manji problem, veći je kada serviseri vraćaju remenice varijatora vetra,odbojnog bitera, bubnja .... odnosno remenica koje imaju veći broj obrtaja pa remenice nicu u osi.E to stvara velike vebracije a zna mnogo da skrati vek ležaja.
Ovo su samo neki delovi sa kojima niste upoznati, a znate mene da prozivate, a još uvek malo više poznajem tu materiju od Vas i uvek mogu sa vama da raspravljam i da Vam dokažem da niste u pravu i da ne poznajete dovoljo materiju!
S poštovanjem
pononstib

danger
29-07-11, 23:47
ajd da malo promenimo pravac.......................
pitanje......na zmaju142...lancanik na biter osovini koji pogoni bubanj(kukuruzna varijanta) ima sa 19 i 22 zuba,tako pise u upustvu za rukovanje,nisam to nikad koristio,tamo lepo imaju tabele koja s kojom kombinacijom i koliko se obrtaja dobije,e sad...meni su u tom paketu umesto 22 uvalili sa 15 zuba,znaci dobio sam 15 i 19,dal neko ima tabelu sa kobinacijom od 15,cisto me zanima koji se obrtaji mogu dobiti,a verovatno mali i nedovoljni

MONTOYA
29-07-11, 23:54
Kolega upotrebi tablicu množenja odnosno deljenja i dobićeš podatak koji te zanima

aleksa 57
30-07-11, 00:08
Zavisi koliko zuba ima lančanik na bubnju.

Korisnik1787
30-07-11, 00:24
Evo gosopodine @dangeru,
da nas ne kritikujete, pošto već imate brojeve obrtaja bubnja za lančanik od 19 suba na odbojnom biteru evo ih brojevi obrtaja za lančanik od 15 zuba na odbojnom biteru:
ako je na bubnju 34 zuba 368 o/min
ako je na bubnju 43 zuba 291 o/min
ako je na bubnju 52 koji je isporučuje na lični zahtev jer se malo koristi broj obrtaja je 240 o/min.
Nadam se da ste zadovoljni odgovorom.

sinisa1979
30-07-11, 00:55
Kazu ne postoji glupo pitanje.... Ali mozda ga ja postavim. Koji su lancanici najcesce u upotrebi za vrsidbu kukuruza tj koji obrtaji su se najbolje pokazali? 19-52,19-43,22-52.....ili neka druga kombinacija,da ne nabrajam. Pitanje za sve pa ko hoce nek odgovori. Hvala!

Peet
30-07-11, 03:58
Nadam se da ce posluziti Dangeru i Sinisi 1979 a mozda i drugima.
http://img691.imageshack.us/img691/1297/picture030ml.jpg
http://img35.imageshack.us/img35/9007/picture031sb.jpg

kiraj
30-07-11, 08:44
[QUOTE=Peet;347853]Nadam se da ce posluziti Dangeru i Sinisi 1979 a mozda i drugima.
Isto samo uveličano

http://img713.imageshack.us/img713/7702/tablica1u.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/713/tablica1u.jpg/)

http://img190.imageshack.us/img190/607/tablicakm.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/190/tablicakm.jpg/)

Milosimt
30-07-11, 09:49
ALi treba dodati da do razaranja ležaja dolazi uglavnom usled zamora materijala oštećenja nastaju kako na kotrljajnim telima tako i na prstenovima uglavnom piting i naprsline.
Retko se javljaju oštećenja usled statičkih razaranja.
Za lezaj 6311 statička nosivost mu je 4750kg a dinamička 7650kg, tako da na 2 leažaja možete kombajn obesiti i nece ležajevima ništa biti od stajanja .

sinisa1979
30-07-11, 10:06
@peet jos kako pomaze! Mi smo uvek kretali,a znam jos par njih koji su kao i mi, i zavrsavali sezonu sa kombinacijom 19-52 tj najmanjim obrtajima a sad vidim da je to greska! Hvala jos jednom!

ratarhr
30-07-11, 10:14
Evo pitanje za Kombajnere Zmaja 141 i 142 kojom brzinom vršite 1. ili 2. koliko ga tjerate ako je u 2. na varijatoru u jakoj pšenici ?

robert
30-07-11, 10:18
2.ne mozes terati ako je jaka psenica,mora da bude bas jako losa da bi mogao terati 2.-om recimo soju ako hvatas 5 redi tu vec moze drugom bez varijatora,malo tesko ide ali guta >:({

Matic
30-07-11, 10:18
Drugu brzinu u jakoj pšenici zaboravite,može ako je retka i lošija pšenica,prvom i gas.

ratarhr
30-07-11, 10:27
Šta se desi u jakoj pšenici dal se motor poćne grijat ili obrtaji bubnja padaju ?

Matic
30-07-11, 10:28
Jednostavno mu je previše.Ne može on to da proguta.

MONTOYA
30-07-11, 10:40
Evo pitanje za Kombajnere Zmaja 141 i 142 kojom brzinom vršite 1. ili 2. koliko ga tjerate ako je u 2. na varijatoru u jakoj pšenici ?

može drugom ako je heder od 3m kao na tvom klasu

ratarhr
30-07-11, 11:23
Kod mene je heder 3m ulaz 110cm ili 105 nisam siguran koliki je na zmaju ulaz ?

MONTOYA
30-07-11, 11:25
na zmaju je 100 mada neko kaže 105 a heder je 4,2m ima u mom kraju jedna 142-ka sa hederom od 3m i piči drugom samo tako

branko
30-07-11, 11:25
Taj tvoj bi trebao da proguta masu i u 2. brzini.

OBAVEŠTENJE:
Zadnjih par stranica teme je malo "pročišćeno".

ratarhr
30-07-11, 12:11
Ja sam prvom kosio i nikad nisam varijator jako guro iso sam jedno 3kmh u rijetkom usjevu nisam znao baš puno o tome ali sam imo i jaku potrošnju !

MONTOYA
30-07-11, 12:20
zato si i imao jaku potrošnju,ja sam u ređem žitu išao oko 5 km/h gde je ravna parcela...jer mahom gde je lošije žito i neravnija je parcela
ti sa tim hederom mogao bi da dobro žito kosiš sa 3-4 km/h

galki
30-07-11, 13:15
ratar hr tebi je dob 1metar i 20 cm i ti komotno mozes da ides drugom i u najjacem zitu , to znam jer ja teram consula sve drugom iako je meni dob 1 metar i 5 cm i motor od 70 konja

Korisnik1787
30-07-11, 13:36
Jedna ispravka gospodine @galki širina bubnja je 125 i molio bih vas da predjete u temu Claas jer ovo je tema Zmaj.Hvala!

krecar
01-08-11, 22:23
evo nekoliko slika

http://poljoinfo.com/album.php?albumid=36

Bobo
01-08-11, 23:15
U mom kraju su do prije 7-8 godina bili jako trazena roba zmajevi 142... jedan kolega je imao 142RM i heder je odmah druge godine zbog nemogucnosti prolaza do svake njive suzio na 3.6m S takvim kombajnom je vrsio SVE moguce zitarice 2. pun varijator, ko mi ne vjeruje, ne mora i osobno sam ga tako terao. kombajn se prije sveke sezone rasturao od pocetka do kraja kao sto je matic rasturao gertrudu, ali je i kosio svake godine oko 400 jutara i na kraju je sav raskliman prodan za dobre novce...

Drugi kolega je imao 142 obican i nitko mi nije vjerovao da on sa remenom na bubnju tjera u kukuruzima 2. pun varijator, pa sam to snimio, i opet ste dizali prasinu. taj isti je kosio sa 4.2 hederom svu psenicu osim brkasice koju je morao vrsiti u 1. brzini. taj kombajn i dan danas radi i u 4 godine je od kvara imao samo razletjeli odbojni biter i vise nista...

Ja sa svojim 132RM (3m heder) vrsim psenicu oko 4km/h zob oko 5-6 ako je vjerovati pokazivacu u kabini. svoju psenicu kad sam vrsio (ravna njiva, nema ni travke) sam kosio oko 5km/h prinosa oko 4t/kj i ide sasvim fino kad je kombajn utegnut kako treba... soju koja je sijana na 25cm razmaka hvatam pun heder i vrsim oko 3-4km/h...

Ne znam zasto se ljudi boje potjerati kombajn malo brze u dobrom usjevu da vide kako ide onda. Istina, da bi se sa 142 u 2. brzini vrsila psenica, potrebno je vrsalicu malo "raspustiti" i sita malo vise otvoriti a vjetar je u psenici uvijek do kraja otvoren.

kazem, tko mi ne vjeruje, ne mora, ja znam sto sam vidio svojim ocima.

MONTOYA
01-08-11, 23:20
sa 142-kom pšenicu koja je rodila 4t/kj brzinom od 5 km/h može se vreći samo ako slamu kosiš na pola

krecar
01-08-11, 23:29
sa 133 nema sanse tako brzo da se ide, ili ti nije dobar brzinomer ili ne znam sta, a za soju da ne pricam tu zezaaaaa, i to sejanu na 60cm
kao sto rece MOntoya, moguce je ako se sakuplja samo klas, inace kad je dobra slava visoka a hoces da uradis lepo, nema sanse ima da zagusi pa mozes jos jedan vetar da ugradis

pozdrav

miroslav k
01-08-11, 23:38
@bobo
to da Z 142 moze da ide u kukuruzu 2 pun variator je tacno, ali ako je dobar prinos preko 6 t,kj nece stici elevator da nosi zrno u bunker makar koliko bio u formi,

Bobo
01-08-11, 23:42
Ja sa 132RM kosim (po pokazivacu u kabini - ne znam koliko je tocan) u 1. brzini na 3/4 varijatora, mozda i malo vise od toga. pokazivac pokazuje oko 4-5km/h a kosim dosta nisko. Psenica je prskana regulatorom rasta pa je niza od ostalih psenica u mom kraju, tako da iza kombajna nemam skoro pa nista slame, a koseno je ajmo reci dosta nisko...

I drugima kosim otprilike tom brzinom, samo zato jer je prinos manji, ali slame ime vise. svi se cude kako moj kombajn "samelje" slamu i ove godine su iza mene mogli balirati samo zobenu slamu. zitne pola ostaje na njivi, psesa ne moze pokupiti koliko je izmrvljena...

Ako ja mogu sa 132, onda se moze i sa 142.

Napisat cu vam svima, ali ce se vas dosta uvrijediti i reci da pisem gluposti... Ovdje svaki kombajner tjera kombajn do krajnjih granica, tj. kao da sutra ne postoji. zato se i kolegin 142RM prije svake sezone rasturao kompletan, ali je on to i zaradjivao da mu se napravi full remont jer je jako puno vrsio s njime.

Ne znate koje su krajnje mogucnosti vaseg kombajna i kako mi se cini da nikada necete ni saznati... 142 je cudo od kombajna i kad je izvrsaj los, ne doteze se korpa, nego se salta u 2. brzinu i daje mu se varijatora koliko god motor moge gutati. kad se katranom maze plosnati remen koji tjera vrsalicu da ne proklizuje i kad se u sezoni obavezno polomi 3 nove kose, onda znate koliko se kombajn tjera od jutra do mraka... Nagledao sam se zbilja svakakvih kombajnera a najzesci su mi likovi od kojih ja posudjujem upute od kombajna da sebi kopiram koji me nakon mjesec dana zovu kako se nesto na kombajnu stela, da im objasnim, jer su culi da ja to znam... kad im kazem da prolistaju knjigu koju imaju, onda mi odgovore "jebes knjigu, ko ce to citati, to su gluposti"

Ne kazem da ne znate tjerati kombajn koji imate u dvoristu, samo kazem da mozda svi niste svjesni koji ucinak ti zmajevi u stvari imaju kad ih potjera pravi sofer koji ne mari bas puno za kombajn.

zmaj 142 je vrsio njivu od 17 jutara u mom selu, nagib, blato i odvoz je imao solidan. vrsio je dva popodneva, a da je imao dva kamiona s prikolicom, skinuo bi tu njivu za dan kao od sale. Cak je u mojoj okolici bio covjek koji je na 142 naglavio 6-redni heder za kukuruz i tako vrsio par godina dok nije nabavio 161...

A sto 133 ne moze, imam par snimaka na mobitelu oje vec danima pokusavam staviti na youtube, ali me zeza i nece da ih podigne, da vidite kako "133 ne moze vrsiti"...

MONTOYA
01-08-11, 23:55
moj zmaj ide prvom pun druk 3,8 km/h i ako je pšenica dobra npr. 6t/h ove godine mahom je bila pozelena slama ne mogu da idem pun već smanjim na 3.2-3.4 kosim nisko i ne štedim kombajn....

zorancile
01-08-11, 23:57
Bobo, treba da izmeriš vreme i predjeni put, pa da izračunaš. To je najsigurnije.

Bobo
02-08-11, 00:01
Kazem, nemam pojma je li mi pokazivac ispravan, ja mislim da je...

Ti imas trobrzinskim jenjac i mora svaki zmaj moci kositi sve sto mu se nadje na putu u 1. pun varijator. pricam o 142 i slicnim zmajevima. a srezan heder sam ja osobno terao 2. pun varijator na svojoj njivi prije nekih 10 godina... pojedinci mi nisu vjerovali da se kukuruz vrsi 2. pun varijator i to sa standardnim remenom na pogonu bubnja pa sam snimao kolegu kako vrsi.

Steta pa nemam vremena da idem okolo u zetvi da snimim kako ovdje teraju 142-ke to je strasno nesto, ali zato imaju dosta ucinka i para se samo slijeva u dzep i onda nakon 5 godina krvavog ganjanja zmaja, prodas ga i kupis nesto komfornije... Ne znam kakvi su u SRB uvjeti za prodaju zmaja i za zaradu u usluznoj vrsidbi, jer ima puno kombajna, ali ovdje je tako. Nemam dugo svoj kombajn i vec sam razmisljao da ga prodam za godinu-dvije i kupim i ja nesto bolje, ali sad sam dao 450€ za djelove kojih nikada vratiti necu + nova prednja guma, pa ce zmajcek biti kod mene dok ne istrune, bez obzira na ucinak.

MONTOYA
02-08-11, 00:05
bobo ti ako voziš u dobrom žitu 5 km/h onda ti i ne treba veći kombajn

Stralle
02-08-11, 00:06
Kod mene je skracen heder na 142, sa 4,2 na 3,60 i vrsem prvom pun varijator ili drugom a kad je losije zito drugom i malo ga ubrzam na varijator...

German hunting terrier | Jagdterrier