PDA

View Full Version : ZMAJ kombajni

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61

branko
20-11-10, 19:51
Loma bi sigurno bilo više, ali ne razumem zašto uopšte razmišljaš o takvoj prepravci, kada je kostruktor tu stavio taj elevator.
Spirala sa povećanjem ugla pod kojim se masa izvlači ima sve manji protok.
Ako tu ubaciš spiralu, kombajn skoro sigurno neće moći da transportuje soju kroz nju, upravo zbog pravelikog ugla.

MONTOYA
20-11-10, 20:27
ne skoro već 100% neće moći soju
a kada se napuni sprala pšenice ili kukuruza taj prenos ako bi bio na jedan kaiš sigurno bi stao

miroslav k
20-11-10, 23:03
a kada se napuni sprala pšenice ili kukuruza taj prenos ako bi bio na jedan kaiš sigurno bi stao

moje mislenje je da moze spirala nema veze ugao, obrtaji su u pitanju, loma bi bilo vise sigurno.@sutjescanin sta je problem sa elevatorom? nestize da vuce masu ili?

Sutjescanin
20-11-10, 23:26
Sve je ok vuce masu i sve ide ,samo sam razmisljao zbog spanovanja lanca habanje zamena i to, imao sam dosta problema sa povratnom masom kidao mi non stop lanac pa sam razmisljao na tu soluciju da stavim spiralu ,neverujem da neki kombaj ima spirale pa sam pitao sta vi mislite o tome?

branko
20-11-10, 23:31

moje mislenje je da moze spirala nema veze ugao, obrtaji su u pitanju, loma bi bilo vise sigurno.@sutjescanin sta je problem sa elevatorom? nestize da vuce masu ili?

Ima veze itekako.
Ja sam prebacivao stočni grašak Junior sa spiralnim transporterom, koji je bio pod uglom od nekih 35-45 stepeni.
Spirala se non-stop gušila, tako da sam je morao puniti malo po malo. To isto bi se desilo i u kombajnu.

@sutjesčanin

K'o što rekoh, da tako nešto može, konstuktor bi to već uradio.

Sutjescanin
20-11-10, 23:40
@ branko da mnoko toga konstruktor je izostavio na zmaju al na prolece postavicu slike sta je sve izostavio i sta cu sve da uradim na zmaj 142 pa cemo pricati dal sam pogresio ili sam uradio pravu stvar,to je jedna od ideja koje imam u planu da stavim ajli raspitivacu se jos koliko bi posto imati loma sa piralom

Korisnik1787
21-11-10, 06:17
Gospodine @Sutjescanin
Spiralni transporteri se uglavnom koriste za horizontalni i transport pod uglom, a redje za vertikalni transport i to na kraća rastojanja.Ovaj način trasporta se izbegava jer zbog trenja zrna o oplatu transportera i o samu spiralu izaziva dosta loma na većim dužinama transportera.To možete da primetite i kada otvorite spirale ovršene i povratne mase na kombajnu da ima dosta izlomljenog zrna.Inače ima kombajna koji u povratnoj masi koriste spiralu u skoro vertikalnom položaju (Sampo, neki modeli New Holland ...), i u ovršenoj masi nakon elevatora koji nosi vertikalno postoji sporala koja dalje nosi masu u bunker.Kao Sampo kombajna je ova spirala problematična kada u usevu ima trave dolazi do gušenja vertikalne spirale.Dosta je problematično dimenzionisati horizontalnu i vertikalnu spiralu da bi to idealno funkcionisalo i najveći problemi nastaju na samom spoju izmedju vertikalne i horizontalne kada masa menja smer kretanja.Nemojte ovo shvatiti da Vas odgovaram od ideja o unapredjenju Zmaja samo ukazujem na nedostatke ovog načina transporta.
Evo i slika i kataloga rezervnih delova za kombajn Sampo gde je predstavljena spirala povratne mase:
http://i55.tinypic.com/2vih268.jpghttp://i53.tinypic.com/2w50gev.jpg
Srećno u unapredjenju >:D

Sutjescanin
21-11-10, 10:46
@ panonstib ok hvala na savetima ako je tako odustajem od spirala ,imam u planu da napravim:da sa jednog mesta podmazujem sve spoljne lezajeve, da sprovedem sa gumenim ili bakarnim cevima do jednog mesta gde cu postaviti mazalice,da napravim bubanj oko hladnjaka koji se okrece i sam cisti od prljavstina kao na 191,secku za slamu sa klatecim nozevima i tarup sa tri noza na adapetru za kukuruz.postavicu nekoliko slika sa idejama koje imam u planu pa da malo caskamo dali bi bile izvodljive.

Razmisljao sam da umesto drvenih lezaja na slamotresu stavim lezajeve od tvrde plastike sta vi mislite?

branko
21-11-10, 11:25
Sutjesčanin, sjajne su ti ideje.
To o centralnom podmazivanju je ideja koju i ja imam nameru da sprovedem.

Korisnik1787
21-11-10, 11:27
Gospodine @Sutjescanin
Opet ja.Što se tiče podmazivanja sa jednog mesta malo pročitajte sajt Vogel koji pripada komaniji SKF koji proizvode uredjaje za centralno podmazivanje koje se ugradjuje na gradjevinskim, transportnim, poljoprivrednim ...... mašinama.Tu ćete dobiti neke ideje jer i strani kombajni se podmazuju na jednom mestu ali svaki ležaj posebno zbog toga što nije moguće odrediti tačnu količinu maziva prolikom centralnog podmazivanja za svaki ležej (odnosno zbog dimenzije ležaja).Imam predloge i za ostale delove, ali ćete me zamrzeti jer stalno nedjem neke zamerke. ::sramota::
http://i51.tinypic.com/5pezo8.jpghttp://i51.tinypic.com/21nhxz8.jpg

Bubu
21-11-10, 11:43
Idem malo u off ali zelim da se ukljucim. Ja sam isto razmisljao da delimicno prepravim podmazivanje tesko pristupacnih mesta na prikolici za stajnjak. Naime, kontruktori su napravili da se lezista pogonskog vratila za lance od patosa podmazuje sa unutrasnje (uvek zaprljane) strane pa se izgleda prethodni gazda nije puno razmisljao da li da maze (sto znaci da nije mazao 99%) i zbog toga su lezista propala. Ideja je da se stave bakarne cevi kao na kocnicama automobila od lezista do pristupacnog mesta. Nisam pristupio realizaciji jer nisam imao vremena a za izradu cevi imam drugara koji ce mi to bez problema napraviti po zelji i meri. Nisam razmisljao o centralnom podmazivanju jer stvarno nema potrebe.

branko
21-11-10, 11:46
Ja sam to sa bakarnom cevi napravio na mom kombajčiću za podmazivanje srednjeg ležaja na ventilatoru, jer je skoro nepristupačan. Funkcioniše idealno.

KishRobert
21-11-10, 12:36
Razmisljao sam da umesto drvenih lezaja na slamotresu stavim lezajeve od tvrde plastike sta vi mislite?

dok smo imali zmaj univerzal,cale je ugradio obe osovine slamotresa od clays-a kombajna koji imaju metalne lezajeve.ugradjeni su 1998,kombajn smo prodali 2001,ljudi kazu da i dalje "trce" i da ni lezajeve nisu dirali.

zorancile
21-11-10, 12:51
Mislim da nije dobro da se ugradi centralno podmazivanje jer u neku mazalicu ide lakše, a u neku teže mast, da se ne bi desilo da sva mast udje u jednu mazalicu, a da ostale ostanu suve?
Možda bi moglo ako bi se za podmazivanje koristilo ulje?

SAKULJAN
21-11-10, 12:54
To se lepo napravi jedna ploca sa gomilom mazalica na nekom pristupacnom mestu pa od svake mazalice bakarna cevcica do lezaja na dobu pa na biteru itd,ja sam razmisljao da tako namestim bas zbog toga da nebi neki lezaj premazo a neki da mi ostane suv i onda gecrk.

KishRobert
21-11-10, 12:58
a sto je vama tesko da podmazujete onako kako je to i namesteno?

SAKULJAN
21-11-10, 13:03
Zato sto vecina lezajeva nema mazalice nego zatvoreni lezajevi a kada namestis da mazes mnogo je bolje

Sutjescanin
21-11-10, 13:12
Jeste upravu je sakuljan,i naravno ploca u kojoj idu mazalice i posebno crevo za svaku mazalicu,evo slika za moje slamotrese kako i ja mazem

http://i53.tinypic.com/eikqp.jpg

kiraj
21-11-10, 13:38
Sutjesčanin ,
interesuje me ideja za roto sečku.Postavi neki nacrt da vidim kako si to zamislio.
Što se tiče plastika mesto drvenih ležajeva ,mislim da nije dobro rešenje.Znam za jedan primer što je čovek probao i pokajao se .Razlog ,plastični ležajevi su mu smazali osovinu za jednu sezonu.Možda treba voditi računa o tvrdoći same plastike od koje se prave ležajevi ??

Sutjescanin
21-11-10, 13:44
Evo slika sa idejama koje planiram

http://i51.tinypic.com/35lar77.jpg

Sistem sa video na Kombaj DRONINBURG,ako se desi nesto sa biterom odvrnu se srafovi ,skine se dekna sa lezajem i izvadi se biter komplet napolje

http://i56.tinypic.com/n187mh.jpg

Da napravim okvit za korpu i da podelim na tri dela Class sistem

http://i51.tinypic.com/ajp0fk.jpg

Da se napravi slic nsapred i nazad iza osovine slamotresa ,u slucaju nekog kvara unutra bubnja-bitera da nebi skidali dva slamotresa nego se izvuce kao fioka ,skine se samo zadnji lim i izvuce

recite mi za ove ideje sta vi mislite

kiraj
21-11-10, 14:24
Ono za biter mi se svidja.

Matic
21-11-10, 14:29
Takođe mi se sviđa ideja za biter.Mi smo u pola sezone menjali biter a posao da se ubiješ i poludiš koliko je nezgodno.Čini mi se da je na D.F takav sistem

adamov zoran
21-11-10, 18:04
slamotresi od new holand clajson skoro bez kvara lezaji zatvoreni nema mazanja

zrine892
21-11-10, 22:39
Imam par pitanja u vezi tih preradaka.
Prvo sta se dobije sa ovime da ako podijeliš na tri dijela korpu ?
Drugo.
Onaj sistem za biter izvadit van. Dali je taj lim dovoljno čvrst ? Ipak biter ima veliku brzinu i vibraciju. Mozda bi trebalo malo pojačati na tom dijelu gdje je mislio rezati ?

gogi666
21-11-10, 23:35
Planiramo da ugradimo tarup na setoredni heder za kukuruz!
Molim vas za misljenje o majstorima! Ko dobro radi ko ne!
Imamo Zmaj 171 sa "vazdisnim sestakom" i mislim da da ce moci da tera i tarup bez problema!?

I osim toga nam treba heder za suncokret, najbolje sa kolicima! Ako ko sta zna moze na PP!
Sta mislite kolika bi mu trebala cena biti tj. koliko najvise da platim :lol:

Hvala

poz >:({

Korisnik1787
22-11-10, 04:24
Gospodine @Sutjescanin,
idemo redom.Prvo pitanje je bilo postavljeno u vezi "vadjenja" bitera.Osim Droningborg imaju i drugi kombajni i uglavnom se vadi sa leve strane kombajna (u smeru vožnje).Ovaj način demontaže mnogo olakšava zamenu limova na biteru što nije slučaj sa Zmaj kombajnima
http://i55.tinypic.com/2a5dmkl.jpg
Na ovoj slici se vidi kako se izvlači biter iz Claas kombajna
Drugo pitanje je pitanje korpe.Najbitnije je napraviti jak ram na koji se kače korpe.One su pričvršćenjene vijcima samo u donjem delu.Pošto je sada ram fiksan i nemenja se bitno je da se stavi guma ispod rama i poveže sa sabirnom ravni.Ovaj princip se koristi jer je moguće zameniti korpe bez skidanja grla na kombajnu.
http://i56.tinypic.com/10390z4.jpg
Što se tiče plastičnih ležajeva za slamotrese na njih treba zaboraviti.Ili ići sa kugličnim ležajevima kao što imaju New Holland, Deutz-Fahr, Claas ...... ili ostati na drvenim ležajevima koji su kuvani u ulju (ne potopljeni) i nikako ići na lamelno drvo kao što je na Claas-u, jer za takve drvene ležajeve mora biti i odredjeni kvalitet osovine slamotresa. >:D

Sutjescanin
22-11-10, 11:15
@panonstib jeste vadi se biter sa suprotne strane nisam imao sliku pa sam stavio ovu sliku kao primer.

kombajner
22-11-10, 12:42
Pozdrav... zanima me kako je na zmaju 142 cev za kipu dali se otvara mehanicki povuce se rukom i osigura? ili ima sistem sa kojim ne treba da teglis tu cev?? i koji je motor u zmaju 142? >:D

Matic
22-11-10, 12:47
Sve imaš u ovoj temi samo malo pretraži >:D

mims
22-11-10, 13:23
Cev je sistem tegljenja, neki su ugrađivali neki klip, imaš ranije u temi. Motor S46, 105 ks.

branko
22-11-10, 16:12
Da li neko može da mi kaže može li se negde naći kabina za 142-ku i po kojoj ceni?

MONTOYA
22-11-10, 16:21
jedan moj rođak je kupio od 141-ce za 200e malo je krov na ćošku bio ulubljen
ima jedan kod nas rastura kombajne pa ću ti poslati broj

branko
22-11-10, 16:23
jedan moj rođak je kupio od 141-ce za 200e malo je krov na ćošku bio ulubljen
ima jedan kod nas rastura kombajne pa ću ti poslati broj

Hvala.

mityoo
22-11-10, 18:51
Ja znam jednu kabinu od univerzala....

SAKULJAN
23-11-10, 20:10
Evo ovaj covek pravi sve vrste kabina za traktore i kombajne http://www.kupujemprodajem.com/kabine-379687-oglas.htm?filter_id=1423

branko
23-11-10, 20:23
Imam ja ovde jednog koji pravi isto tako odlične kabine, ali je to isuviše skupo.

Bolje mi je naći neku za 200 evra i još toliko uložiti da se sredi...

nikola indjija
23-11-10, 21:31
Imam ja ovde jednog koji pravi isto tako odlične kabine, ali je to isuviše skupo.

Bolje mi je naći neku za 200 evra i još toliko uložiti da se sredi...

Branko koliko je to isuvise skupo

branko
23-11-10, 21:59
To je oko 1200 evra.
Ako nekog zanima broj telefona od tih majstora, nek me kontaktiraju preko pp.

gogi666
24-11-10, 10:32
Evo ako nekoga interesuju lageri/lezajevi svih vrsta!
Bilo lepo da se uporede cene!?
Ako ima problema sa snalazenjen sa strani pitajte!

Bohrung Außen Breite
Unutrasnji precnik Spoljni precnik Sirina

nadjete velicinu pa dodjete do cene!

Tema je odgovarajuca za sve masine sa lezajevima!
>:({

http://www.ekugellager.de/innendurchmesser.php

Matic
24-11-10, 20:58
A gde su slike od ponove?

zzivica
24-11-10, 21:02
ljudi trebami zamajac korpe za univerzala hitnnnoooo....

Korisnik1787
24-11-10, 21:08
Gospodine @zzivice,
Molio bih Vas da me malo prosvetlite i edukujete i da mi objasnite šta je to zamajac korpe? ^-^

zzivica
24-11-10, 21:34
korpa i to ti je onaj deo gde se sarafa korpa sa lamelom,i tu nema sapurina samo lamela sa korpom i zamajac se srafi na osovinu menjaca.

Matic
24-11-10, 21:36
Ček jel tebi zamajac nije na motoru nego dole na menjaču?Jel?

zzivica
24-11-10, 21:40
imam i tamo i dole

Post je spojen: 1290631335________________________________________ _________
treba mi deo imam jos 5 kj kukuruza da krunim a sace sneg

Korisnik1787
25-11-10, 05:53
Gospodine @zzivice,
koliko je meni poznato zamajac se nalazi na motoru i tamo ima neku svoju funkciju oko mrtvih tačaka položaja kolenastog vratila.Stvarno nisam upoznat za čega služi zamajac na menjaču? Da li i menjač ima mrtvih tačaka pa treba da ima zamajne mase da ga pokrenu iz tih tačaka? Molio bih Vas da mi to objasnite.Hvala unapred.

abro
25-11-10, 08:39
ljudi trebami zamajac korpe za univerzala hitnnnoooo....

Ako nisi rešio javi da potržim,možda se nađe negde kod mene...

mityoo
25-11-10, 10:20
Koliko sam ja upoznat zamajac ima korpu (kvačila), a korpa nema zamajac.... E sad nema svaki zamajac korpu(koja se inače stručno zove "potisna ploča") Jer je kod kombajnskih motora zamajac na motoru a kvačilo (sa potisnom pločom i lamelom)je na menjaču, koji je od motora udaljen oko 3 metra.... A to što ZZivica zove "Zamajac na menjaču, predpostavljam da je mislio na "doboš kvačila"

MONTOYA
25-11-10, 10:31
znamo svi na šta je zzivica mislio samo što majstor ivica prekrstio deo

Korisnik1787
25-11-10, 10:51
Gospodine @MONTOYA

korpa i to ti je onaj deo gde se sarafa korpa sa lamelom,i tu nema sapurina samo lamela sa korpom i zamajac se srafi na osovinu menjaca.

iz ovog posta se vidi da on nije prekrstio deo nego da nezna gde se nalazi zamajac.Ako hoćemo da forum ostane stručan onda ovakve stvari se moraju razlikovati, a Vi ako znate šta je on mislio onda znate šta i ja mislim. >:D

abro
25-11-10, 11:14
Spojnica (korpa kvačila)
http://i53.tinypic.com/vr6juw.jpg
1. Zamajac
2. Disk (lamela)
3. Potisna ploca
4. Potisni lezaj
5. Opruge

mityoo
25-11-10, 12:22
Jeste, tako je kad je kvačilo na zamajcu motora.....

A kod univerzala je ovako:
Kvačilo koje se montira na menjač:

http://i53.tinypic.com/28jiscj.jpg
http://i53.tinypic.com/vwuyic.jpg

A evo je i spojnička koja se montira na zamajac motora:

http://i52.tinypic.com/2j3gp5c.jpg

abro
25-11-10, 13:50
@mityoo
Upravo tako. :D
Što se mene tiče ta materija mi je dobro poznata. Jedino nije mi se tražio univerzalov katalog a predhodnu sliku sam imao u računaru.

mityoo
25-11-10, 14:12
@abro
:D
Ovako smo bar razjasnili razliku, pa ako nekom nije bilo jasno sad ima priliku da shvati! Lkl{{

zzivica
25-11-10, 22:42
zamajac sluzi da vas zamajava od dosade ali ljudi danas je covek porucio nov deo i stize brzom postom cena mu je 90 eura sto mu gromova kao da je mercedes.

MONTOYA
27-11-10, 08:34
jel postoji mogućnost,da li je neko uspeo da zmaj 142 ubrza malo u 3-ćoj,baš je spor u transportu {"{":

Matic
27-11-10, 08:37
Stavi mu veće gume

MONTOYA
27-11-10, 14:33
nije to rešenje,onda bi i u prvoj bio brži,mogu ja njega da ubrzam na varijatoru ali je opet i u prvoj brži,
mislio sam dali može u samom menjaču,neka zamena zubčanika...

miroslav k
27-11-10, 20:09
jel postoji mogućnost,da li je neko uspeo da zmaj 142 ubrza malo u 3-ćoj,baš je spor u transportu {"{":

moja 141 ide ko mali 533, vece gume i transportni gas 2400 obrtaja. u pitanjiu je MB 352a

danger
27-11-10, 22:51
jel to ima transportni i radni gas na kombaju ^-^
kod mene je radni gas na 352a 2500

dejan 77
28-11-10, 13:52
nesluzi zamajac samo da bude frikcioni deo lamele

GANGA
28-11-10, 13:58
Nešteluje se kombajn prema gasu tj. obrtajima motora već se obrtaji mere na biteru i prema njemu se naštelava obrtaji motora tj režim u kom motor prenosi dovoljno obrtaja da bih biter imao preporučeni broj obrtaja, a iz ličnog iskustva ako radiš na 2500 obrtaja kombajn ti neradi dobro tj imaš dosta rastura na sitima.

Zrenjaninac
28-11-10, 14:01
Nešteluje se kombajn prema gasu tj. obrtajima motora već se obrtaji mere na biteru i prema njemu se naštelava obrtaji motora tj režim u kom motor prenosi dovoljno obrtaja da bih biter imao preporučeni broj obrtaja, a iz ličnog iskustva ako radiš na 2500 obrtaja kombajn ti neradi dobro tj imaš dosta rastura na sitima.

e ovo je 100% tačno štelovanje >:({

miroslav k
28-11-10, 14:46
mozda neko nije shvatio o cemu se radi.
menjao sam motor na z-141 umesto standardnog za MB 352a. od z125. posto motor pod punim gasom ima 2400obrtaja ne teram ga u radu punim gasom nego samo na 2000 ob kako je predvideno na z 141.

zrine892
28-11-10, 14:55
ali zato u transportu brži jer mu daš onda do kraja gasa na 2400 o/min...

kiraj
28-11-10, 14:57
Danger nije napisao da je motor OM 352 A u Clas kombajnu.

Korisnik1787
28-11-10, 15:34
Gospodine @miroslav k
Na 2000 o/min motora na Vašem kombajnu koliko se obrće odbojni biter?Da li znate taj podatak? Evo slike uputstva za ZMAJ 142
http://i54.tinypic.com/2lcphzb.jpg
Po uputstvu za servisere ZMAJ-a stoji podatak da je dozvoljeni broj obrtaja odbojnog bitera 840 plus 30 minus 15 o/min.
To treba gledati a ne broj obrtaja motora.
Kod drugih marki kombajna se meri nešto drugo, ali to nije ova tema pa nećemo o tome i još nešto broj obrtaja motora OM 352 A na CLAAS-u 98 u neopterećenom stanju je 2600 o/min izvinjavam se za :){{

MONTOYA
28-11-10, 20:45
pogladaj te ovu 142-ku
slike su sa HR foruma,po rečima vlasnika kombajn je 88 god i sve je na njemu fabričko ^-^http://i55.tinypic.com/20htz49.jpg
http://i56.tinypic.com/143hkpl.jpg
http://i54.tinypic.com/jgrtb8.jpg

Matic
28-11-10, 21:17
Moguće da je rađen za HR tržište

Ristin
28-11-10, 22:44
maticu@
valjda smo mi i hrvati bili jedna drzava tad kad je radjena pomenuta 142ka,SFRJ. >:({
mozda je bilo manjka ovih standardnih kabina pa su nabacili mozda kabinu od ovih vecih zmajeva(lupam,predpostavka)al ako je moja predpostavka tacna ja cu da prosirim pitanje,zasto nisu zadrzali hidrauliku na levku za bunkerisanje kao na 143 ^-^

zrine892
28-11-10, 22:52
Nesto mi je cudno. Dali se uopce radi o zmaju 142 ?
Na onoj slici gdje je cilindar za lulu se vidi auspuh da stoji na drugoj strani.

MONTOYA
28-11-10, 23:05
ma kako nije 142 ka samo je kabina kao na 170 i ta cev za kipovanje na hidraulik
verovatno je neki sajamski eksponat ili proto tip koji je bio u nekoj firmi pa završio kod...
sviđa mi se :D

galki
29-11-10, 07:37
a vidite sat verovatno za temperaturu stoji na bunkeru ^-^

KishRobert
29-11-10, 14:28
to je neka teska budzotina....a sat,sigrno mu nestalo bakra da produzi do kabine za manometar!

Bobo
29-11-10, 18:50
Kaze covjek da je to tvornicki, a i meni tako izgleda, cim ima takvu instrunemt tablu da je tamo 4. rucka za otvaranje cjevi za kipanje... zasto bi bila budzotina, vrlo lako moze biti sajamski primjerak koji je prodan nekome "podobnom" pa ga je ovaj prodao dalje kad mu je taj kombajn dosadio...

Moguce je isto da je ovo neka proba modela 143... Kako claas napravi novi kombajn i suti o tome, dvije godine ga ganjaju pod starom limarijom i pod starim brojem i ako se pokaze dobar, onda ga predstavljaju javnosti, a ako ne, suti se i dalje i razvija se neki novi...

Deni
29-11-10, 19:29
Evo, uspio sam poslikati i ovaj sistem sto se u mom kraju na veliko primjenjuje kao pomocno sredstvo pri otvaranju cjevi za kipanje na 142.

http://img816.imageshack.us/img816/3609/dsc03132g.jpg (http://img816.imageshack.us/i/dsc03132g.jpg/)

na cjevi imaju 3-4 rupice u koje se feder moze "ubosti" ovisno koliko je jak, a sipka se kod drzaca cjevi (desno na slici) stavi s duzim navojem i tu se po potrebi takodje moze stelati jacina opruge...

Sistem radi super, a vrlo jednostavno za napraviti

super rešenje, sviđa mi se, i meni je u planu da napravim za sledeću sezonu samo bih zamolio one koji imaju takav sistem na kombajnu, da izmere prečnik opruge ,dužinu, i debljinu materijala, i ako može da se poslikacev u zatvorenom položaju ... HVALA !!!

b_a_t_a
29-11-10, 22:05
Na Zmaju 161 je mnooogo duza opruga od ove.

Matic
29-11-10, 22:07
Pa i lula je mnooogo masivnija od ove pa srazmerno tome i opruga je jača.Jel? >:D

b_a_t_a
29-11-10, 22:40
E ima tu logike. :D

milan_spay
29-11-10, 22:44
Na Zmaju 161 je mnooogo duza opruga od ove.

Duža, jača, masivnija i konstantno napregnuta a ne kao ovde da visi...

b_a_t_a
29-11-10, 22:49
Ima i dugacku sipku sa navojem za regulisanje zategnutosti opruge. ::namigivanje::

Bobo
30-11-10, 17:05
Nema potrebe da stalno opruga bude utegnuta, pogotovo ovako kratka opruga... Ne znam sa cega su uzimali opruge, ali je sistem stvarno bez greske. kad otvara cjev, samo ju cimne i sama se otvori sigurno trecinu puta, a dalje je lako... ovo je kombajn koleginog sogora, suraka, kako se vec kaze, i nije zadovoljan zategnutoscu opruge, kaze da je pre malo navoja na sipki i da bi valjalo da je malo utegnutija, ali o ovako to radi bez greske. on na svojem kombajnu ima isti sistem, smao s malo jacom oprugom i s vise navoja za stelanje, pa je uspio napraviti sistem da radi bez i jedne mane.

dicki
02-12-10, 14:42
Stigla masinska prinova.
Za negativne komentare necu da cujem @->-- , a i ako ih ima, molim da se pisu maleckim slovima,koja se ne mogu procitati bez dioptrije ''3''[ zena ima ''1,5''].Naravno ako neko hoce da hvali pozeljna su sto veca slova, a to necu tretirati kao vikanje na forumu 8) :lol:
http://i55.tinypic.com/30cc03p.jpg
http://i51.tinypic.com/rcpjdv.jpg
http://i54.tinypic.com/k00pjo.jpg

zorancile
02-12-10, 15:02
Kako da ga hvalimo kad je izdaleka slikan? :lol:
Daj nam malo podataka, cena, godište, deda ter'o - baba prodala...

dicki
02-12-10, 15:47
Cena - ne moze... Razlog: ne prodajem. God. 88. NIKAD zimi nije vozen.Nikada nije radio nista sem zita, soje i kukuruza. Smisljeno je slikan iz-dalje kako bi sto bolje izgledao. Lkl{{

leka
02-12-10, 15:50
Izgleda iz daljine da je farban ili mi se cini ^-^

dicki
02-12-10, 15:58
Prva farba, bez obzira odakle se gleda...

leka
02-12-10, 16:08
onda mora da je dobar a i dobro je placen ::novac:: sigurno :D

SAKULJAN
02-12-10, 17:23
To je ZMAJ to neume da bude lose samo dobro.Neka te sluzi i neka ima sta da prodje kroz njega >:D

kloki
02-12-10, 17:54
vidim samo lepo okošenu travu :D

MONTOYA
02-12-10, 17:55
Čestitam na kupovini,nek te dobro služi
reci mi jel veliki sat na istrument tabli do bunkera ili do šoferke

kloki
02-12-10, 17:55
Cena - ne moze... Razlog: ne prodajem. God. 88. NIKAD zimi nije vozen.Nikada nije radio nista sem zita, soje i kukuruza. Smisljeno je slikan iz-dalje kako bi sto bolje izgledao. Lkl{{

pa drugo i nema samo suncokret

naravno sve čestitke na kupovini da te dugo služi
ja o kombajnima neznam skoro ništa samo se malo šalim >:({

dicki
02-12-10, 18:22
Čestitam na kupovini,nek te dobro služi
reci mi jel veliki sat na istrument tabli do bunkera ili do šoferke

Do soferke je.
Pitanje za ''zmajevce'': cemu sluzi nazljebljena osovinica pored sijalice za kabinu?
http://i52.tinypic.com/24uxoog.jpg
http://i52.tinypic.com/2wck5d0.jpg

miroslav k
02-12-10, 18:25
meni to ne funkcionise ali mislim da je to za grejanje kabine

MONTOYA
02-12-10, 18:28
ventil za grejanje

mityoo
02-12-10, 18:33
Na tu osovinicu paše ručka za otvaranje prozora od Z101 i okretanjem te ručke otvaraš i zatvaraš dotok tople vode u sistem za grejanje kabine! Ista instrument tabla kao kod mene....

miroslav k
02-12-10, 18:34
ali trebalo bi da imas jos 2 ventila iza kabine gde izlaze creva, bar kod mene je tako, verovatno je to vec prepravljano

dicki
02-12-10, 18:36
A ja se smrzo ko vaska {"{": {"{":

MONTOYA
02-12-10, 18:38
jel povezana voda sa krovom kabine

kiraj
02-12-10, 18:41
Kombajn izgleda lepo.

KishRobert
02-12-10, 18:57
A ja se smrzo ko vaska {"{": {"{":
jel si lepo rekao da kombajn nikad zimi nije radio!?
zato njemu grejanje i ne radi.

paorpaor
02-12-10, 19:02
Nema sta, pravi Zmaj od kombajna ::svaka cast::

tomica
02-12-10, 19:20
mi sa zmajcekima smo ponosni na svaku novu pridoslicu cestitke i srican rad

vlajko0209
02-12-10, 19:53
Čestitke i od mene. ;D}

dicki
02-12-10, 20:01
Ajde sta ste navalili... Jedva predjoh jednog matorog biciklistu, a vi Zmaj,Zmaj... :lol:

gogi666
02-12-10, 20:21
Mozda glupo pitanje, ali koji kombajn radi zimi? ^-^ ^-^ ^-^

Matic
02-12-10, 20:38
Kombajn za sneg.

North ARMY
02-12-10, 22:36
Kad ce ta cast za masinu da ne docekamo da nas zaveje sneg. >:D

Matic
02-12-10, 22:46
Tebi sneg neće da smeta jer ne moraš ići preko Venca što je veeliki plus jer možeš komotno otići i sličugama do Siriga.

dicki
02-12-10, 22:55
Ko naidje kroz i pored Siriga samo neka navrati na >:({

danger
02-12-10, 23:24
masina prava al ako dozvolis imam jednu zamerku,registarska tablica je previsoko pa ako pandur igrom slucaja nosi dioptriju -3 (koju si naveo)nece videti broj pa ce biti primoran da se penje na merdevine pa na heder da stane da procita,i sad....zamisli stane na kljunove da vidi tablicu a tebi pod sedistem tri lava,pa jos da duvas posle ::namigivanje::

dicki
02-12-10, 23:39
Ajd' skinucu i nju. Jedna manje-vise nije bitno :lol:.Lava nikad ne drzim ispod nogu-uvek je u frizideru :lol:

kombajner
03-12-10, 00:01
http://www.youtube.com/watch?v=BLsjwOU7O5M&feature=related AL su ga sredili svaka im cast ::svaka cast::

cukaneca
03-12-10, 05:31
ČESTITAM PRINOVU, DICKI! Da se što pre otplati!!

mica967
03-12-10, 08:08
Dicki pridruzujem se cestitkama nek te dobro sluzi >:({

mims
05-12-10, 00:02
Koja je razlika između 171 i 171M, ako je ima? I kolika je visina 171?

nenad.humac
05-12-10, 15:10
Svaka pohvala za kombajn, lepo si ga sredio ;D} >:({

Zrenjaninac
05-12-10, 18:55
Koja je razlika između 171 i 171M, ako je ima? I kolika je visina 171?

Ima razlike evo par njih koliko mogu sad da se setim.
-Prvo kabina je drugačija sva od stakla i lepša
-Drugo dodata je još jedna šasija ispod kabine i dodati kumeni jastičići tako da je kabina skroz odvojena od šasije -lim na lim-
-Treće Veće boce od hidraulike one što služe za plivajući položaj u transportu a i kad spuštaš adapter da lepo pliva
-Četvrto ojačana prenosna osovina na grlu
-Peto Zatvorenija limarije i duže stranice
-Šeto Duži slamotresi
-Sedmo ukrućen zadnji deo
i još nekih par sitnica kao što je pokazivač visine hedera da ima uvek istu visinu rezanja prilikom košenja.
>:D

mims
05-12-10, 19:11
Hvala, a od koje godine su se ti pravili?

Zrenjaninac
05-12-10, 19:34
Hvala, a od koje godine su se ti pravili?

od ´92god.

Matic
05-12-10, 19:48
I opet da ponovim sve to je već rečeno i objašnjeno ne jednom već sto puta u ovoj temi,samo treba malo biti vredan i pretražiti temu jer u principu za svaki Zmajev kombajn je dato detaljno baš detaljno objašnjenje kao i poređenja raznih modela.

kombajner
05-12-10, 19:53
I opet da ponovim sve to je već rečeno i objašnjeno ne jednom već sto puta u ovoj temi,samo treba malo biti vredan i pretražiti temu jer u principu za svaki Zmajev kombajn je dato detaljno baš detaljno objašnjenje kao i poređenja raznih modela.
Listati jedno 200 stranica zbog jednog pitanja na koji je dobijen odg i kraj ? Mozda si u pravu al i meni je laske da pitam neko ce mi ubrzo odgovoriti i to je to >:({

Zrenjaninac
05-12-10, 20:11
i ja se slažem sa kombajnerom.Jednom sam nešto tražio čitvo popodne sam listao stranice nebili pronašao pravi odgovor... ::namigivanje::

mims
05-12-10, 20:28

Listao sam do strane 86 i popi***o i nisam našao. Kad bi neko to malo pročešljao bilo bi lakše, ima dosta gluposti od početka postojanja foruma. Ali dosta je bilo :){{. Hvala na odgovoru.

Matic
05-12-10, 21:30
Jednostavno klikom i unosom reči u pretraživač foruma može relativno lako da se pronađe željeni odgovor na neko od pitanja koje nekoga zanima.Jeste najlakše postaviti pitanje ponovo i napisati 5 stranica u odgovoru i komentarima i šta onda?!Tema se širi bez potrebe i jedno te isto se ponavlja i čemu onda to sve.Ako nekoga mrzi da traži to je njegov problem jer kada bi svaki član ponaosob pitao u svakoj temi nešto što je već mnogo puta objašnjeno i rečeno na čega bi onda forum ličio sem na divlji zapad.Bez uvrede svi ali tako je.

futurefarming
06-12-10, 16:45
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Kad-kombajni-utihnu.lt.html

robici
10-12-10, 10:55
o zmaju 190 nesto jako malo pricano,skoro nista,a mene taj kombajn naj vise zanima.ako je neko radio sa takvim kombajnom voleo bi da cujem opis tog kombajna i misljenje,moze i na pp >:({

Farmer II
10-12-10, 15:40
Mnoge nas zanima veći učinak na njivi za iste pare kolko košta 14x Evo ga jedan u oglasima z190 http://poljo.oglasi.rs/details.php?id=35426&back_ref=index.php?cat=6&page=5&order=date_added&order_way=desc&page=5

Mislim da sam na forumu pročitao da je neki član napisao da su takve kombajne zvali šlog, jer im stalno nešto falilo :lol:

zorancile
10-12-10, 15:46
Pročitajte temu "koji kombajn kupiti u ovo vreme"
http://poljoinfo.com/index.php?topic=9151.0

MONTOYA
10-12-10, 16:01
jedan poznanik je svojevremeno hteo da preradi 162 kao 142,kaže pouzdanost i veći kapacitet ali je kupio povoljno ekstra 142-ku i odustao od te avanture

kiraj
10-12-10, 16:46
Mnoge nas zanima veći učinak na njivi za iste pare kolko košta 14x Evo ga jedan u oglasima z190 http://poljo.oglasi.rs/details.php?id=35426&back_ref=index.php?cat=6&page=5&order=date_added&order_way=desc&page=5

Mislim da sam na forumu pročitao da je neki član napisao da su takve kombajne zvali šlog, jer im stalno nešto falilo :lol:
Mislim da sam ovaj kombajn video uživo.Na slikama je mnogo lepši.

robici
10-12-10, 17:07
*farmer*
bas am danas video taj oglas,ima i za 7000 z190 nesu skupi.nego mene vise zanima dali imaju neku manu,koliki im ucinak,koja im potrosnja itd... >:({

Post je spojen: 1292000652________________________________________ _________
zmaj 171 ima dva bubnja i dve korpe,jel tako?a jel i 190-tka isto tako uradjen?

Zrenjaninac
10-12-10, 19:33
Jeste sve isto samo je serija 19.. širi za 25cm

robici
10-12-10, 19:37
Jeste sve isto samo je serija 19.. širi za 25cm
mislis na bubanj da je siri za 25 cm na z190?

Zrenjaninac
10-12-10, 19:42
da da i bubanj i slamotresi

zorancile
10-12-10, 20:07
Post je spojen: 1291975452________________________________________ _________
zmaj 171 ima dva bubnja i dve korpe,jel tako?a jel i 190-tka isto tako uradjen?

Ne. Ima samo jedan bubanj i jedan separator.

robici
11-12-10, 00:06
jel neko ima od vas z190?

zmaj191
11-12-10, 17:16
imam ja 191 ;D}

ratarhr
11-12-10, 18:50
I, kako ti se pokazao 191, nabaci koju sliku ili bolje jel imas video, malo kabinu da vidim kakava je iznutra naravno .. >:({ >:D

zmaj191
11-12-10, 22:01
pokazao se odlicno , sila od kombajna :D

dicki
17-12-10, 17:26
Nije moje, slikano usput...
http://i54.tinypic.com/hx7q1e.jpg
Imam jos 6-7 detalja...

Matic
17-12-10, 17:49
Pa gde su ti?Podeli ih sa nama nemoj samo za sebe da ih čuvaš

dicki
17-12-10, 19:53
http://i51.tinypic.com/2qnnpug.jpg
http://i55.tinypic.com/16izad2.jpg
http://i55.tinypic.com/w06cty.jpg
http://i54.tinypic.com/28quipk.jpg
http://i52.tinypic.com/33wl1f8.jpg
http://i51.tinypic.com/1037t3k.jpg
http://i53.tinypic.com/i1y14w.jpg

>:D

Matic
17-12-10, 21:01
Super je upakovano.Jel to sa nekog stranog kombajna sečka? >:D

todor
17-12-10, 23:39
nešto slično ima i kod mene u selu samo što ima u kabini dugme da uključi isključi sečku ,matic ta sečka mi liči na klasovu jer su kod mene masovno ubacivali takve sečke sa klatećim noževima kao na slici

dicki
17-12-10, 23:40
Ne znam... Lici na JD.

todor
17-12-10, 23:44
dicki ja samo kažem kakve su kod mene u selu ugrađivali i koliko sam od ljudi čuo skoro svi su klasove stavljali jer mi i ujak ima na zmaj 125 od klasa sa klatećim noževima

tesin
18-12-10, 15:07
to je secka od JD i uzeta je cela skolopka sa JD ako se nevaram od 965

dragan dmb
18-12-10, 23:00
zmaj 162 skracen na 3,60
http://www.youtube.com/watch?v=MMqsf5r6y3Q

gogi666
19-12-10, 00:29
Treba mi jedna nova guma za Zmaj 171 gde ima povoljno i koju marku bi preporucili!?
Koliko se secam isle su oko 800Eura?

mims
19-12-10, 10:12
Povoljno nema, spoljna 75000 unutrašnja 5000 Ruma guma.

tesin
19-12-10, 15:52
Treba mi jedna nova guma za Zmaj 171 gde ima povoljno i koju marku bi preporucili!?
Koliko se secam isle su oko 800Eura?

aj napisi dimenzije pa ti javim,imam jako povoljno novih guma.

Post je spojen: 1292770530________________________________________ _________

zmaj 162 skracen na 3,60 http://www.youtube.com/watch?v=MMqsf5r6y3Q

taj kombajn tako ide i sa 4,80m kosom

dragan dmb
19-12-10, 20:04
druga varijator do kraja jedino u trecu videcu kad ubacim hidro pogon ovo je za 8 minuta 5 otkose po 170 metara pozdrav

tesin
19-12-10, 22:46
ja imam malu remenicu na varijatoru pa ide dosta brze od fabrickog....tako da meni netreba treca.

Post je spojen: 1292795314________________________________________ _________

dragan dmb
20-12-10, 12:39
ja imam malu remenicu na varijatoru pa ide dosta brze od fabrickog....tako da meni netreba treca.

Post je spojen: 1292744914________________________________________ _________

hahaha super to je odlicno :lol:? meni je dosta 50 ari za 22 minuta

oldtimer
21-12-10, 15:27
Da li ima razlike u ucinku, kvalitetu, komforu, izradi...izmedju ZMAJ 142, I ZMAJ 142RM?

danger
21-12-10, 21:07
skoro se moze reci da je razlika u tezini kombaja,na zadnjem delu zmaja pored oznake 142 pise i veliko RM sto znaci da je kombaj dodatno opterecen sa ta dva veeeelika slova,ili da kazemo tezi je pozadi pa je stim i prednost u odnosu na obicnog 142,mozda ce zvucati da te zezam al ako izuzmemo neke sitnice oko kabine i jos nekih drugih nebitnih toliko sitnica da ih nenabrajam, znaci sve isto

oldtimer
21-12-10, 23:05
:D Ok, hvala....sutra idem da pogledam jedan, pa me interesovalo da li trebam da se vatam za to RM, ili ne

SrdjanM.
21-12-10, 23:15
Imam kombajn ZMAJ 162,,letos sam ga uzeo,,pa me interesuje na sta najvise treba da obartim paznju na prolece pri remontu:lol:? ^-^

zorancile
21-12-10, 23:19
Obrati pažnju na šasiju. ::namigivanje::

Matic
21-12-10, 23:20
Kombajn je mašina sa kojom uvek igraš igre bez granica.

milan_spay
21-12-10, 23:23
Obrati pažnju na šasiju. ::namigivanje::

:lol: :lol: :lol: Deo "šasije" oko excentra pogona lađe i sabirne.
Sa desne strane (menjač bubnja) da li je popucala oplata, biter, glavna prenosna osovina, varijator bubnja, menjača, itd itd...

Post je spojen: 1292970296________________________________________ _________

Kombajn je mašina sa kojom uvek igraš igre bez granica.

Apsolutno tačno, prosto ne verovatno... >:({

SrdjanM.
21-12-10, 23:27
Sasija je tu ojacana... :D a,,kako da proverim da li ima lufta na osovini ladje,,ako se to uopste i moze proveriti:lol:? ::namigivanje::

gogi666
21-12-10, 23:42
Par podataka o motoru za ljubitelje Zmaja 171 :D

Motor F6L413FR
Rednih 6 cilindara
125mm precnik stubline
130mm hod klipa
9572 kubika
Duzina / Sirina / Visina (cm): 131/79/103
Kompresija : 18
Proizvodnja : 79–95
KS (KW) / min/1 : 192(141)/2500min/1
Obrtni moment : 613Nm / 1500min/1
Tezina 740Kg
Minimalni obrtaji motora u operaciji 1500min/1 (preporuceno)

I u idealnom slucaju bi mogao ovako da izgleda:
http://i51.tinypic.com/21441g3.jpg

http://i55.tinypic.com/1zchils.jpg

SrdjanM.
21-12-10, 23:48
Majstore jel to vazdusno hladjenje i kako se pokazao u radu pri velikim temparaturama ... 8)

Matic
21-12-10, 23:50
A kada će slike ponove?Nije valjda da izrađuješ slike toliko dugo?

gogi666
22-12-10, 00:10
Naravno vazdusar!
Ovaj (171) jos nije radio kod nas jer smo ga uzeli posle sezone!
A do sada Zmaj 170 isto vazdusar sa 5 cilindara nikada problema sa motorom niti sa temperaturom tako da sam ubedjen da da nece ni ovaj imati vecu temperaturu jer ima 40 KS vise za isti otpor!
Slike nazalost nece uskoro!

SrdjanM.
22-12-10, 00:14
Hvala.... >:({

MONTOYA
22-12-10, 08:18
:D Ok, hvala....sutra idem da pogledam jedan, pa me interesovalo da li trebam da se vatam za to RM, ili ne

većina kombajna na kojima piše RM to nisu već su vlasnici samo zalepili nalepnicu :lol:
vidim skoro u oglasima 142 RM 83god. ^-^

mladen87
22-12-10, 13:00
koje godine je poceo da se pravi 142 a koje godine 142RM?

MONTOYA
22-12-10, 13:13
počeo je 1988
"redizajniran" 1991

mims
22-12-10, 14:42
Ovo prvo nije tačno, moj je bio 1984.

dicki
22-12-10, 14:53
Otkud sada '84 kad je bio '88 kad si ga prodavao ^-^ Tako si meni rekao {"{":

Matic
22-12-10, 15:45
Podmladio se u međuvremenu. :lol:

MONTOYA
22-12-10, 17:04
Ovo prvo nije tačno, moj je bio 1984.

tačno je 100%
čak u katalogu delova ZMAJ 142 RM ima podatak i od kog serijskog broja
najlakše je odrediti da li je RM ili ne po instrument tabli
RM ima prekidače svetala kao Z 101 i veliki sat do šoferke

mims
22-12-10, 17:10
počeo je 1988
"redizajniran" 1991

Ja sam razumeo da si rekao da je 142 počeo da se proizvodi 1988 a to sigurno nije tačno, a od koje godine je RM to neznam.

Otkud sada '84 kad je bio '88 kad si ga prodavao ^-^ Tako si meni rekao {"{":

Ispravljena je greška u oglasu jedan dan posle postavljanja.

MONTOYA
22-12-10, 17:21
Zmaj 142 je počeo 1983

mityoo
22-12-10, 17:39
I to sa onim narandžasto ofarbanim kombajnima...... Oni su svi 83 godište.....

Zrenjaninac
22-12-10, 18:01
Naravno vazdusar!
A do sada Zmaj 170 isto vazdusar sa 5 cilindara nikada problema sa motorom niti sa temperaturom tako da sam ubedjen da da nece ni ovaj imati vecu temperaturu jer ima 40 KS vise za isti otpor!

I pri tome ima veći uljani hladnjak i veću vazdušnu turbinu. >:D

gde se nalazi ovaj motor jel na prodaju?

gogi666
22-12-10, 23:22
Naravno vazdusar!

I pri tome ima veći uljani hladnjak i veću vazdušnu turbinu. >:D

gde se nalazi ovaj motor jel na prodaju?

Sta ce tebi novi motor kad tvoj dobro radi!?? :lol:

Ma jok druze, te slike su sa neta a motor je izgleda u belgiji ( www.hamofa.be )!
Mada ih slabo ima na prodaju ( ne kvare se :D)

A moze i ovako:

http://i51.tinypic.com/2n8yj6d.jpg
http://i53.tinypic.com/33mx7pd.jpg

zorancile
22-12-10, 23:31
Gogi, malo ih ima na prodaju zato što se raspadnu! Izleti klipnjača kroz blok.

gogi666
22-12-10, 23:33
Druze kakav majstor/sofer takva masina!!!

danger
23-12-10, 00:18
počeo je 1988
"redizajniran" 1991

moj je 1988 i nosi oznaku RM,prvi vlasnik

MONTOYA
23-12-10, 08:24
kao i moj :D

mims
23-12-10, 18:31
Ja se ponovio:

http://i55.tinypic.com/rt2rk1.jpg
http://i56.tinypic.com/bgpqxj.jpg
http://i54.tinypic.com/28i42lv.jpg
http://i56.tinypic.com/2r39f95.jpg

Ako neko ima katalog i uputstvo nek se javi, može i elektronski ili štampani oblik.

Matic
23-12-10, 18:41
::svaka cast:: Kolko novaca je bio?

SrdjanM.
23-12-10, 18:50
svaka cast...neka je sa srecom.... :D jel znas mozda koliko kosta heder za kukuruz posebno:lol:? ::namigivanje::

SAKULJAN
23-12-10, 18:58
Neka je sa srecom i da radi kao ZMAJ >:D

mims
23-12-10, 19:36
Hvala, bio je 17ke a neznam pošto je samo kukuruzni. >:D

dragan dmb
23-12-10, 19:40
cestitam svaka cast na izboru sa srecom

Zrenjaninac
23-12-10, 21:44
dobra mašina i adapter je noviji tip samo nemoj da teraš sa tim tarupom ako ga ima. >:D

mims
23-12-10, 21:46
Ima tarup, što da ga ne teram sa njim.

Zrenjaninac
23-12-10, 22:13
taj tarup puno vuče snage motora a imaš u temi gde se već polemisalo oko klasičnog i roto tarupa.Pazi samo će ti se kazati.

meshter
23-12-10, 23:50
Na prvoj slici se vidi kako je postavljen rezervoar za gorivo na ZMAJ 142 iznad motora a na drugoj se vidi suzen heder, slike su iz ovog oglasa http://www.kupujemprodajem.com/zmaj-142-makedonija-stip-303329-oglas.htm?filter_id=1560

http://i51.tinypic.com/2jg9j06.jpg

http://i54.tinypic.com/jp7z1k.jpg

zzivica
24-12-10, 00:09
A kako sipaš dizel,sa tavana?

Post je spojen: 1293145999________________________________________ _________
Kako možete da kratite hedere kad nemora da kosi punu kosu.

Bubu
24-12-10, 04:50
@ZRENJANINAC

Kod nas u selu ima 2 takva adaptera sa tarupom. Jedan je u sprezi sa 151-com a jedan sa 191-com i oba rade bez poteskoca. Recimo taj 151 ima Mercedes motor OM352A i nista ne ide sporije od naseg 162 koji isto nosi 6-redni adapter i ima isti motor.

ratarhr
24-12-10, 07:35
Ćestitam na kombajnu sve najbolje .. :D 8) >:({

mims
24-12-10, 08:43
Hvala. Inače prethodni vlasnik je tarupao sa njim, videćemo kad stigne do kukuruza. >:({

Zrenjaninac
24-12-10, 10:20
Ok tamo, ide kod nas su izbacili te tarupe jer teško idu i sa 191 moraš da miliš da bih uradio kako treba još ako ima onih humki po njivi tada nastupa haos.

mims
24-12-10, 10:22
Kažem videćemo, nije mi to toliko ni važno ako nebude moglo imam četvororedni zmajev tarup, remontovan prošle godine, tako da nema zime.

Post je spojen: 1293120799________________________________________ _________

Sipa se na pumpi, a verovatno ga je čovek skratio da može da prođe, očigledno je u pitanju brdski kraj.

abro
24-12-10, 12:47
142-ka sa 3,6m hederom nema ništa manji učinak od 4,2m hedera a mnogo lakše radi , za transport da ni ne govorim. Iz iskustva.

SrdjanM.
24-12-10, 17:14
@ZRENJANINAC

Kod nas u selu ima 2 takva adaptera sa tarupom. Jedan je u sprezi sa 151-com a jedan sa 191-com i oba rade bez poteskoca. Recimo taj 151 ima Mercedes motor OM352A i nista ne ide sporije od naseg 162 koji isto nosi 6-redni adapter i ima isti motor.
ja hocu da uzmem adapter za kukuruz za zmaja 162 pa me interesuje jel ide dobro sa 6-rednim i kojom brzinom ga teras.... >:({

SAKULJAN
24-12-10, 17:24
To gore jeste rezervoar za gorivo ali se u njemu nalazi voda za rezwrvu koja je povezana sa hladnjakom tu se nesipa gorivo >:D

Matic
24-12-10, 17:34
Moj komšija ima adapter 4 reda na 162-ci sa klasičnim tarupom i ide kao nevreme po njivi,na kombajnu je MB motor

SrdjanM.
24-12-10, 17:43
Moj komšija ima adapter 4 reda na 162-ci sa klasičnim tarupom i ide kao nevreme po njivi,na kombajnu je MB motor
ne mogu naci nigde 4 reda za njega,,a da uzmem od 142 pa da prosirujem usta pravo da ti kazem mrzi me...ali bilo bi mi bolje... ::namigivanje::

Matic
24-12-10, 18:04
On je ovaj kupio kod Sukura u Bečeju,bogami platio ga je masno ali evo već nekoliko godina radi bez problema

abro
24-12-10, 18:57
ne mogu naci nigde 4 reda za njega,,a da uzmem od 142 pa da prosirujem usta pravo da ti kazem mrzi me...ali bilo bi mi bolje... ::namigivanje::

Vrlo lako i brzo rešivo.

SrdjanM.
24-12-10, 19:24

Vrlo lako i brzo rešivo.
ali sa 4 reda bi oba tocka gazila po redu,,jel tako:lol: pa to onda opet nije resenje... ::namigivanje::

Bubu
24-12-10, 19:32
Nije tacno. I ja se raspravljam sa mojim kompanjonom clanom Tesin bas na tu temu. Evo u selu kod nas uspesno vec par godina radi jedna 161-ca sa adapterom od 125-aka, 4-rednim i fabrickim gumama 23.1x26 i ne cepa redove ako je sastav relativno dobar..

dragan dmb
24-12-10, 19:39
[/quote]
Vrlo lako i brzo rešivo.
[/quote] abro imas li koju fotku hedera kako je uradjeno kacenje

SrdjanM.
24-12-10, 19:43
Nije tacno. I ja se raspravljam sa mojim kompanjonom clanom Tesin bas na tu temu. Evo u selu kod nas uspesno vec par godina radi jedna 161-ca sa adapterom od 125-aka, 4-rednim i fabrickim gumama 23.1x26 i ne cepa redove ako je sastav relativno dobar..
ako negazi redove,,po mom misljenju bolji bi mu bio onda adapter od 4 reda...ali moram ja to proveriti kuda on gazi... >:({

Bubu
24-12-10, 19:48
Jedini problem sa 6-rednim adapterom na 162-ci je taj sto ne moze da se obidje pun krug na 400m duz ako je kukuruz rodniji od 5t/kj.
Mislim da cemo mi nas adapter skratiti na 4 reda iz 3 razloga-u startu ce nas tarup kostati bar 500 evra manje, ostace nam delova u rezervi i necemo morati da mislimo o rodu kukuruza sto se kapaciteta bunkera tice...

Peter
24-12-10, 19:50
ako negazi redove,,po mom misljenju bolji bi mu bio onda adapter od 4 reda...ali moram ja to proveriti kuda on gazi... >:({

Kod nas na john deere-u, je zmajev heder 4 reda (6 redi skracen na 4, po meni laksi nacin) a sirina bubnja 125, gume 23,1x26. Jedan tocak ide redovno izmedju redova, a drugi blago nakrivljuje red, tako da i tarupiranje posle njega nije problem, a jos ako bi bio tarup na hederu, onda uopste nemas brige. >:({

SrdjanM.
24-12-10, 19:54
Jedini problem sa 6-rednim adapterom na 162-ci je taj sto ne moze da se obidje pun krug na 400m duz ako je kukuruz rodniji od 5t/kj.
Mislim da cemo mi nas adapter skratiti na 4 reda iz 3 razloga-u startu ce nas tarup kostati bar 500 evra manje, ostace nam delova u rezervi i necemo morati da mislimo o rodu kukuruza sto se kapaciteta bunkera tice...
lepo razmisljas... :D ja sam ove godine imao 8613kg/jutru... kojom brzinom ga teras sa 6-rednim..:lol:?

abro
24-12-10, 19:57
162-ka 4 reda adapter :D :D :D :D :D
Ako sijete kukuruz tj sastave pravite ispot 60cm onda ima problema ali preko 60cm nikakvih. Dosta vršim a problem ima samo kod pohlepnih koji naprave sastave ko da siju repu.

SrdjanM.
24-12-10, 20:09
162-ka 4 reda adapter :D :D :D :D :D
Ako sijete kukuruz tj sastave pravite ispot 60cm onda ima problema ali preko 60cm nikakvih. Dosta vršim a problem ima samo kod pohlepnih koji naprave sastave ko da siju repu.
ajde ubaci koju sliku sa 4-rednim,,ako te ne mrzi.... >:D

abro
24-12-10, 22:01
SrdjanM.
Prelistaj malo ovu temu ima tu koja slika.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=3142.0

kiraj
24-12-10, 22:11
Pitaj ovog da ti proda samo adapter.Ako može 190 može i 162.
http://www.polovnemasine.rs/?view=product&id=1284130341

SrdjanM.
24-12-10, 22:49
mislim da nije ista sirina usta.... ::namigivanje::

milan_spay
24-12-10, 23:29
Ni kačenje ni pogon nije isti...

Post je spojen: 1293230222________________________________________ _________
Kod 161-2 su problem spirale, malog su prečnika i ne stiže da "odnese" masu do levatora i u bunker.
Radio sam sa 6-rednim a sada sa 4-rednim adapterom...
Sa 6-rednim miliš po njivi i to zna da pravi problem ako su valjci na donjoj granici, gura, masa ne ulazi, itd.
Sa 4-rednim to nije problem, komotno ide 4 i više km/h
Spirale stžu da odnesu masu, kompenzuješ zahvat i brzinu...
Najbitnije je da je učinak isti, ali se i više gazi njiva...

b_a_t_a
25-12-10, 23:25
Kod mene se isti problem javlja.Ako brze vozim pocne da puni vetar.Ne znam da li bi moglo nekako ubrzati spiralu? ^-^

Matic
25-12-10, 23:35
Jedino da promeniš lančanik.Da staviš sa manje zuba ali opet šta raditi sa svim ostalim

Zrenjaninac
25-12-10, 23:35
mislim da nije ista sirina usta.... ::namigivanje::

ni širina i pogon adaptera nije isto

milan_spay
26-12-10, 01:59
Kod mene se isti problem javlja.Ako brze vozim pocne da puni vetar.Ne znam da li bi moglo nekako ubrzati spiralu? ^-^

Nije rešenje ubrzati spiralu.
Jedina pomoć je zameniti spiralu ovršene mase tj. čistog zrna, ako je jednoredna sa dvorednom.
Inače problem je u prečniku spirale i dimenzijama elevatora, što je uspešno rešeno kod kombajna serije 170-171; 190-191.

miroslav k
26-12-10, 11:01

Nije rešenje ubrzati spiralu.
Jedina pomoć je zameniti spiralu ovršene mase tj. čistog zrna, ako je jednoredna sa dvorednom.
Inače problem je u prečniku spirale i dimenzijama elevatora, što je uspešno rešeno kod kombajna serije 170-171; 190-191.

mislim da nije problem spirala nego elevator ovrsene mase, jos ako su gumene lopatice potrosene.

b_a_t_a
26-12-10, 14:08
A da li bi mogla spirala i elevator od 171 na 161-162?

milan_spay
26-12-10, 14:58
A da li bi mogla spirala i elevator od 171 na 161-162?

Kako kaže naš uvaženi član Sava:"Uz brusilicu,aparat za varenje i malo volje sve je izvodljivo".
Tako i u ovom slučaju samo ne znam da li je isplativo toliko ulagati u toliko stare i izterane mašine.
"Unapredićeš" jednu stvar pa će potom trebati drugu,pa treću i tako redom...
Igre bez granica >:({

b_a_t_a
26-12-10, 19:11
Upravu si,to su igre bez granica.Najbolje je ostaviti kako jeste,pa kako je islo do sad neka ide i dalje. >:({
A mozda neko vreme i necemo imati prinos kao ove godine. ::namigivanje::

milan_spay
27-12-10, 00:25
Tačno tako, bolje ceo dan sa pola km/h sporije nego jurcati pa posle dva dana stajati i to opravljati, a 8)

vlada77
29-12-10, 20:13
sta kazete za ovu ZVER od masinehttp://i54.tinypic.com/kp3s9.jpg

danger
29-12-10, 21:04
zverka je super,nego ispod natpisa nemas obaveznu nalepnicu zabranjeno pusenje i papir na kome pise ko je odgovoran ako neko prekrsi zakon pusenja,kazna za to nije mala,i jos jedno pitanjce,zasto nema stakla na vratima,jel to da bolje vidis na retrovizor

vlada77
29-12-10, 21:37
dobro zapazanje! ::svaka cast:: zato sto ga nisam imao kada sam ga sredjivao,a sada nikad da ga stavim.

Post je spojen: 1293655179________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/20teyrn.jpg

branko
29-12-10, 21:50
Vlado, koliko te je koštalo to "sređivanje" zverke i šta si sve na njemu radio?

danger
29-12-10, 21:54
a sta ces kad sam video,tako i meni jedan clan kad sam okacio sliku mog zmajceka on prokomentarisa kako mi prednje gume nisu od istog proizvodjaca,a bas te godine mi leva eksplodirala pa sam stavio novu a desna ostala stara i njemu to upalo u oko ::namigivanje::

Matic
29-12-10, 21:56
Zanimljiv kombajnčić.Sredio si ga za svaku pohvalu. ::svaka cast::

vlada77
29-12-10, 22:28
Vlado, koliko te je koštalo to "sređivanje" zverke i šta si sve na njemu radio?
vidi druze sredjivao sam ga pre 8 godina ali sve sam pregledao i zamenijo sto je trebalo.tada sam ga i ofarbao.nije to bilo skupo,jer delovi za njega nisu skupi.jako je zahvalan,skoro svi lezaji se podmazuju,garaziran je i kosi godisnje oko 60 kj. psenice i prve tri godine sam ksijo po 30 kj. suncokreta.

milos bota
29-12-10, 22:54
koliko vredi takav kombajn?

vlada77
30-12-10, 13:41
neznam koliko vredi,nije na prodaju,ali meni vredi puno!ja neradim usluge,svoje pokosim na vreme i parkiram ga.mali je potrosac goriva i nije kvarljiv. :D

krecar
30-12-10, 17:27
Imam ja isti takav , prvi vlasnik od 87 god. nisam ga farbao jer nema potrebe, i sve stoji na mestu osim prese koja stoji u shupi.
Kad smo ga uzeli niko drugi nije imao u selu, pa smo onda radiliiiiii, sad se vec nakotilo krseva i polovljnjaka, tako da malo manje , ali ista prica, svoje na vreme i po nesto pored i garaza , ne trazi nista osim redovnog podmazivanja i slicnih vozaca ( naravi).

Nego zasto ti guma stoji naopako jesi to prebacio desnu bila ti jaca?
Pozdrav svima i srecna nova godina i sve ono redom kako ide

vlada77
30-12-10, 18:05
nije nego vulkanizer krpio pa nije dobro okrenuo smer,majstorska posla.nego krecar stavi sliku tvog kombajna da vidimo kakav je.

Bobo
30-12-10, 20:38
Imam i ja 132rm it 81.g. i mogu vam reci da sam s njim stvarno jako zadovoljan. Djelova ima na svakom cosku i sto je najbitnije, jeftini su. Vlado, jel imas pogon bubnja preko varijatora ili dvoredni lanac? Ako je lanac, onda je to savrsena kombinacija, a ako je remen, onda znas koliki problemi nastaju kad dobije remenica lufta na kajli i koliko jako remen nateze osovinu prijemnog bitera. Najoptereceniji lezaj na kombajnu je desni lezaj na prijemnom biteru i taj lezaj dva puta dnevno mazem... A ako je pogon bubnja preko lanca, taj lezaj je puno rastereceniji, i samo ficukaj u takvom kombajnu.

Cjene im se u HR krecu polovnima, ali s dobrim gumama i da su garazirani stalno od 2000€ pa na vise. AKo je radio kukuruz, spasa mu nema, tu jako odlazi mjenjac, limovi oko bubnja, ma kukuruz izlupa cjeli kombajn. 3 reda heder nosi samo tako. Ko ga tera polako njemu ce biti uredan, al ko ga oplete malo brze ( A u kukuruzu je 13x stvarno brz kombajn) jako ga razbije, i taj vise za u psenicu terati nije.

Svoj kombajn bi mjenjao samo i jedino za z-135 i drugo nista. Veci mi ne treba, a ovaj mi je sasvim dovoljan. Uradi godisnje mojih 12kj psenice, 8-10kj soje i oko 30kj usluzno jecma, psenice i zobi. Sve u svemu, jako dobri i zahvalni strojevi.

vlada77
30-12-10, 21:45
imam remen na varijatoru bubnja,ali kada sam ga sredjivao eleminisao sam sve zazore,tako da za sve ove godine nisam imao problema. >:D

Proka Azanja
30-12-10, 22:16
E taj varijator bubnja im je bolest.Ja letos remontovao komsiji varijator bubnja na 133,samo sto je on malo odlagao popravku pa otisla osovina,lezajevi,zeznuo disk,haos napravio.Inace,Zmaj je za nase uslove prava mera,samo mi je zao sto se vise ne rade.

Bobo
31-12-10, 09:41
Moja osovina prijemnog bitera je kod prijasnjeg vlasnika "popravljana" tako da je povaren kanal za kajlu i ponovno proglodan... Mozete si misliti na sta to lici... Ja prije iduce sezone apsolutno moram mjenjati kompletan prijemni biter i pokusavam vec neko vrijeme nabaviti lancanike za 133, ali nigdje nema...

Varijator bubnja je problematican, jer su remenice daleko od lezajeva, pa natezu osovinu, jos pogotovo ako se kombajn cesce stopa. lanac toliko ne nateze osovinu, jer je blize lezaju i jer nije stalno utegnut, a na mjestu gdje bi remen proklizao lanec ce progurati masu. Jedino treba iz sigurnosnih razloga malo olabaviti plosnati kais, da ne bi bilo lomova dalje, kao se bubanj i zastopa.

krecar
01-01-11, 22:55
[quote=Bobo ]
Imam i ja 132rm it 81.g. i mogu vam reci da sam s njim stvarno jako zadovoljan. Djelova ima na svakom cosku i sto je najbitnije, jeftini su. Vlado, jel imas pogon bubnja preko varijatora ili dvoredni lanac? Ako je lanac, onda je to savrsena kombinacija, a ako je remen, onda znas koliki problemi nastaju kad dobije remenica lufta na kajli i koliko jako remen nateze osovinu prijemnog bitera. Najoptereceniji lezaj na kombajnu je desni lezaj na prijemnom biteru i taj lezaj dva puta dnevno mazem... A ako je pogon bubnja preko lanca, taj lezaj je puno rastereceniji, i samo ficukaj u takvom kombajnu.

[color=blue][b]E pazite sad ovako , moj otac je to provalio jos kad smo ga uzeli, da taj lezaj najvise strada.
Tako da smo tu stavili dva lezaja jedan pored drugog, kupili novo kuciste i kod majstora obradili prosirili da mogu da stanu dva komada i od tad a ima godina dosta
nijednom ga nismo skidali vise.

Tako da ako hocete to vam je resenje zauvek.

A slike cu staviti neke koje imam od letos, sad ne u garazi mrak i nema mesta da se slika i sve lepo vidi.

Srecna nova godinaaaa

STRALE
04-01-11, 01:40

Post je spojen: 1293120799________________________________________ _________

Skracivanje hedera nije zbog loseg gutanja mase vec zbog puteva i prolaza u njive! :)

Bobo
04-01-11, 09:12
Ja sam za desni lezaj prijemnog bitera znao i prije nego sam kupio kombajn. Zahvaljujuci forumu i forumasima ;)

ovo sam takodjer citao da se stave dva lezaja i da onda nema problema oko toga... Zivo me zanima kako to izgleda, jer moram kupovati novu osovinu prijemnog bitera pa kad to budem mjenjao, da odmah preradim i ja kuciste. Zao mi varijator bubnja mjenjati lancem, ali remen spana taj lezaj i unisti ga jako brzo...

Takodjer je problem kod mene omotavanje trave oko osovine prijemnog bitera i u manjoj mjeri oko osocine bubnja. Treba na kucista zavariti komad cjevi da pokrije osovinu skroz do lima bitera, da ne bude gola osovina, i nece se toliko ni lezajevi prigrijavati. Tu sam i ja malo kriv, jer mi se ne da u travnatim njivama svaki krug stajati i cistiti nakupljenu travu, vec kad kipam, a do tad je mast vec iscurila iz lezaja. natiskam novu mast u njega i teraj dalje...

Treba uzeti lezaj bitera, i potraziti takav dvoredni, samo ugadjajuci. Mislim da bi to bilo bolje rjesenje i za bi zauzimalo manje mjesta nego dva obicna lezaja. Lezajeve koje sam nabavio za biter, sam otvorio s jedne strane da ih mogu podmazivati, i na desnom lezaju je samo 5 velikih kuglica, a za toliko veliko opterecenje. To me posebno razocaralo, ali sam ga svejedno stavio, jer drugi nisam imao...

Bas cu potraziti takav dvoredac i preraditi kuciste da on stane unutra.

A sto se tice skracivanja hedera na 142, da ga kupim danas, sutra bi mu skracivao heder na 3.6m. Radio sam na 142 dok je imao original heder i gazda ga je ganjao kao da je tudji, koliko god heder moze gutati, tako ga je tjerao. rasipa cijelo cudo u psenici, a lomovi svaki dan, al DOSLOVCE svaki dan neka osovina, neki lanac, neki lezaj i tako. nije bilo dana bez sarafanja. Prolazenje sa sirokim hederom, uzas. Jedne godine je dao srezati heder i kad smo ga poterali po psenici. to je islo kao ludo. pogon kose vise nije odlazio, jer je kosa manja kombajn se nije gusio, jer ne ulazi vise onoliko mase u njega, provlacili smo se kroz kojekakve sikare s kombajnom puuuuno lakse nego s 4.2 a kombajn je radio puno mirnije, bolje, cisce je izvrsavao, a rasipa nije bilo...

Dnevni ucinak ovog kombajna sa skracenim hederom je bio puno veci, jer se lakse dolazilo do njiva, nije se vise toliko kvario (moze se reci da se nije kvario uopce).

Jednom rijecju, mi smo se ovdje preporodili s takvim kombanom, s obzirom da su male njive, tesko dostupne, nakosi teren... Ovdje je sve lakse s uskim hederom.

krecar
04-01-11, 14:09
Pozdrav , pa mogao si da znas za to kad si kupio kombajn skoro a da si kupio kad i mi tj. 1987 video bi taj zivi forum, kombajneri sa iskustvom i nazovi majstori .

Pozdrav jos jedan

robert
04-01-11, 16:24
da ne sistam 200 stranicu jer necu do sutra pregledati,sta bolje zmaj 143 ili 190?koliko je ucinak z143 i z 190?

hrnciar
04-01-11, 17:57
da ne sistam 200 stranicu jer necu do sutra pregledati,sta bolje zmaj 143 ili 190?koliko je ucinak z143 i z 190?

Ja da imam takvo pitanje meni bi bila uzivancija da to procitam i ja sam i procitao
A odgovor ti je po meni 190

German hunting terrier | Jagdterrier