Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

zcurcic

Član
Učlanjen(a)
12 Nov 2009
Poruka
2.198
Lokacija
Čenej
posto sam jutros nesto posebno inspirisan, verovatno od jucerasnjeg krkanluka i nerada, mislim da nam ova tema ne bi skodila.
na ovoj temi bi mogli sumirati neke predloge i inicijative koje bi drzava mogla da sprovodi kako bi nasa poljoprivreda i proizvodi bili konkurentniji svetskoj, da ne kazem evropskoj.
posto se na nasem gazdinstvu ne bavimo stocarstvom vec cini mi se vise od pet godina, malo sam izasao iz te oblasti i ne bih licno davao predloge za taj deo poljoprivredne proizvodnje vec iskljucivo za ratarstvo. stocari slobodno neka daju i svoje predloge.
jedan od najvaznijih cinilaca poljoprivredne proizvodnje je energija, odnosno u nasem slucaju nafta. smatram da ideja o povracaju akcize je odlicna za utroseno gorivo, ali mislim da bi se mogla jos unaprediti. posto svi znamo da u nasoj drzavi svako gleda nekoga da zezne (uglavnom nas predju), tako i mi zelimo da prevarimo drzavu i da nam da vise novca nego sto bi nam pripadalo, uzimamo fiskalne racune sa pumpi i podnosimo drzavi da nam povrati novac za gorivo koje nismo potrosili. mislim da bi se trebalo ograniciti kolicina nafte po ha koja bi bila malo iznad proseka za sve polj. kulture i imali bismo pravo na povracaj za samo tu kolicinu nafte, naravno uz fiskalni racun, a ne na lepe oci. ova mera po meni bi trebala da vazi za sve pa i za velike polj. komplekse. takodje po meni povracaj akcize bi trebao da se isplacuje dva puta godisnje u martu i septembru, pred najvece spicove poljoprivredne sezone. naravno trebalo bi izracunati prosecnu potrosnju nafte za svaku kulturu i na osnovu povrsine zemljista koja se obradjuje (uzeti u obzir i zakup) isplacivati povracaj akcize za utroseno gorivo.
kada sam se vec dotakao zakupa, svidela mi se ideja da se ogranici povrsina zemljista koja bi se mogla obradjivati ili licitirati, primer uslovom da poljoprivredno gazdinstvo na vise od 30 ha mora imati jos jednog zaposlenog radnika kojem bi uplacivala pio. naravno ako u tom gazdinstvu rade otac i sin, onda povecati na 60 ha i tako dalje. ovako imamo primere da neko uzima stotine ha, placa ljude na crno i uzima ekstra profit za sebe. ova ideja bi se trebalo malo bolje razraditi, u pogledu povrsine i u pogledu osiguranja i placanja radnika, recimo da se taj radnik osigura na 6 do 9 meseci dokle traje polj. sezona, a ne 12.
mislim da ste shvatili ideju ove teme. slobodno pisite, ne bih vise da davim, jer meni ideje non stop padaju na pamet. ima i glupavih, ali siguran sam da se nadje neka i pametna.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Izvini ali cini mi se da imas vise onih sto nisu pametne.Govoris iz pozicije zaposlenog a poljoprivreda ti je hobi.Mozda i ja gresim,ali...Vidim spominjes akcizu i da se ogranici kolicina dizela.Koliko ja znam ona je vec ogranicena na 60 lit.Bolji je predlog da kao Hrvatska uvedu neku boju za dizel koji bi koristili u poljoprivrednim masinama,a ne da se maltretiramo sa sakupljanjem racuna ,predajom i odlaskom u banku po povracaj.Nismo svi u gradu pa da svaki cas idemo u registar i banku pogotovo kad je sezona.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

tacno tako, ali mislim da razumem materiju. kakve veze li tek imaju nasi ministri i zaposleni u vladi. mozemo diskutovati o mojim predlozima. koje su zamerke, sta bi bilo bolje, napisi ti neki predlog. slusam kritike non stop, ali ne cujem resenja. da li neko uopste razmislja o tome da se nesto popravi u srbiji.
Post je spojen: [time]1262940085[/time]
_________________________________________________
kiraj je napisao(la):
Izvini ali cini mi se da imas vise onih sto nisu pametne.Govoris iz pozicije zaposlenog a poljoprivreda ti je hobi.Mozda i ja gresim,ali...Vidim spominjes akcizu i da se ogranici kolicina dizela.Koliko ja znam ona je vec ogranicena na 60 lit.Bolji je predlog da kao Hrvatska uvedu neku boju za dizel koji bi koristili u poljoprivrednim masinama,a ne da se maltretiramo sa sakupljanjem racuna ,predajom i odlaskom u banku po povracaj.Nismo svi u gradu pa da svaki cas idemo u registar i banku pogotovo kad je sezona.
bojim se da je tu problem taj sto bi se dizel koji bi bio oslobodjen akcize mogao naci na crnom trzistu. ti kao proizvodjac odes sa traktorom i cisternom ili buradima natocis gorivo bez akcize i posle ga preprodajes. to je po meni problem. jedino ako bi se iskljucivo tocila takva nafta u masine koje dodju na benzinsku stanicu, ali to je po meni neizvodljivo. ides sa kombajnom da tocis gorivo, smesno.
glavni problem je sto u srbiji samo pokusavamo nekoga da prevarimo.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@zcurcic
kolko trošiš u proseku goriva po ha?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

ne trosim gorivo. zato sto placam usluge.
zbog toga bi trebalo uraditi kalkulaciju za sve ratarske kulture, izvuci prosek i dodati odredjenu kolicinu goriva na taj prosek jer najmanje u plodoredu sada ima psenice koja zahteva i najmanju potrosnju goriva.
mislim da je gorivo u sistemu kakvom funkcionise nasa drzava ogromna stavka u troskovniku, i da bi svima koji rade u poljoprivredi trebalo omoguciti da smanje cenu kostanja tog naseg proizvoda kroz povracaj akcize.
uvek postoje mogucnosti za neku prevaru, ali mislim da bi ovakav povracaj akciza za gorivo ostavio malo prostora za tako nesto. oni koji placaju usluge, kao ja bi opet kupovali fiskalne racune, ako bi zeleli da koriste taj benefit. taj novac bi u stvari subvencionisao uslugu koju placam.
da li imate neku drugu ideju kako bi funkcionisao taj povracaj akciza, a da ne vodi u sverc.
da li ima neko predstavu kako bi subvencije izgledale? da ostane ovaj nacin, ili da se subvencionise kg proizvedenog poljoprivrednog proizvoda ili nesto trece. subvencije po meni bi ostvarivali samo individualni proizvodjaci, odnosno registrovana polj. gazdinstva.
Post je spojen: [time]1262944173[/time]
_________________________________________________
sa takvim unapred dogovorenim merama medju polj. proizvodjacima u okviru polj. organizacija ici pred vladu i delovati na vlast. ako nece da ih sprovedu, onda kako se popularno kaze radikalizovati protest.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

u hr nema plavog dizela na slobodno samo overene knjizice ili da kazemo bonovi i dobijes onoliko koliko te sleduje tako da ako radis 100ha i dobijes npr.10.000l plavog dizela za godinu dana pa tebi ako se isplati prodaj po 55-60din po litri a onda kad tebi treba za traktore ili kombaje kupuj po 94din,naravno niko nije lud da to radi,u hr je to dobro reseno jedino mozes nesto malo sa lozakom da radis posao ali veoma je rizicno,prva kazna 500kn=6000din pa ti muljaj,u svakom slucaju da hoce nesto da rese mogu i izvodljivo je ali nece jer sto da daju seljaki po 60 kad i on moze da placa ko i ostali po 94
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

zcurcic je napisao(la):
ne trosim gorivo. zato sto placam usluge.
zbog toga bi trebalo uraditi kalkulaciju za sve ratarske kulture, izvuci prosek i dodati odredjenu kolicinu goriva na taj prosek jer najmanje u plodoredu sada ima psenice koja zahteva i najmanju potrosnju goriva.
pa urađena je kalkulacija.i ograničena količina goriva na 60l/ha.
'de si našo da reformišeš poljoprivredu baš od onog o čemu nemaš pojma?

aj da vidimo i za pšenicu kol'ko treba goriva:

oranje na 25cm - 12l/kj
10l drljanje 2x posle oranja i jednom posle setve.
8l - 2x prihrana
4l - prskanje protiv korova
10l kombajniranje i prevoz
10l - ugor.
--------------
54l/kj = 94j/ha
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

ocigledno im nije onda dovoljno ogranicenje. trebalo bi da se poveca. koliko se trosi nafte na repu i ostale kulture?
vama ogranicenje od 60 l/ha je ok?
nisam znao za to ogranicenje, ali mislim da treba mnogo toga da se izmeni pa i to ogranicenje. ko ga je utvrdio i na osnovu cega?
ljudi odmah me napaste, kao da sam zlocinac.
mogu da postavim i ovakvo pitanje. da li mislite da je sadasnji sistem povracaja akciza za dizel gorivo ok ili ga treba menjati i kako? dajte odgovore.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

@zcurcic u tvom tekstu su samo neka ograničenja, te ograničiti ovo te ograničiti ono, umesto da nas puste da radimo ti bi još da nam nešto ograniče.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

nema tu puno mudrovanja ni pravljenja spiska lepih želja. dogodine postajemo kandidati za EU.počeće neka sitna lova da stiže odande i svake godine će se povećavati lagano. s lovom stižu i pravila trošenja. izdržaćemo lopove još 2-3 godine...
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Mozda tada, dobijemo nekog savetnika ili pomocnika ministra koji nece biti onaj cika novinar sto zagovara puzeve i slicno .Koliko vidim ministar ko ministar ali oko njega ima svasta.Da bi navodno nesto radili oni se trude da izmisle toplu vodu ,pa upropasre i dobre predloge sa kojekakvim ogranicenjima .Da li neko normalno gazdinstvo moze da proizvodi bez goriva ,semena i djubriva?Nemoze,a mi moramo da se majmunisemo da dokazujemo da smo to i koristili za proizvodnju.Pa put do registra nekoliko puta, pa nije dobro ispunjeno ,pa zakasnio si ...Evo konkretnog predloga sa obrazlozenjem .Toliko Ha upisanih u registar X subvencije = idi u banku po pare.Da netupim vise posto nema ko ,osiv Vas da ovo procita.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Neće biti bolje ni kd uđemo tamo će tek biti jb. Najbolje je dok ulazimo i dok oni šalju lovu za razvoj , ali ti posle to naplate sa kamatom kad uđeš (Mađarska , Rumunija , Slovačka) .
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

~Kiki~ je napisao(la):
Neće biti bolje ni kd uđemo tamo

ne boj se ništa.
tamo važe druga pravila.
nećeš da radiš kako treba?
nema para!
čim popraviš - biće.
pa ti vidi.
rumuni su probali nešto da muntaju prošle godine. drugu turu para nisu dobili, sve dok nisu napravili kako bog zapoveda.a u pitanju je bilo nekih 400 miliona $.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Nisam na to mislio , da je EU puno jača što se tiče poljoprivrede , da počnem samo od mehanizacije i tu mi nisam siguran da možemo biti konkurentni . Jeste da je ovde narod specifičan i vredan , ali se bojim da će biti čupavo . Naročito što ćemo igrati po njihovim pravilima . Ali vreme će pokazati šta i kako !
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

ne razumem taj strah od konkurentnosti...
čega se ti konkretno plašiš?
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

mims je napisao(la):
@zcurcic u tvom tekstu su samo neka ograničenja, te ograničiti ovo te ograničiti ono, umesto da nas puste da radimo ti bi još da nam nešto ograniče.
neophodni su mehanizmi kontrole, narocito jer smo nauceni da drzavi ne verujemo i da uvek pokusavamo da je predjemo, jer je ona toliko puta nas presla.
siguran sam da ima ljudi koji posteno rade, ali ima dosta i onih koji bi pokusali da iskoriste benefite bez osnova i pridobiju korist za sebe.
subvencije su tako osmisljene kako bi sto manje proizvodjaca ostvarilo prava na iste. siguran sam da neko ima informacije koji procenat poljoprivrednih gazdinstava je ostvario ta prava. moj komsija koji se iskljucivo bavi poljoprivredom prikupio je racuna za manje od pola povrsina i dobio subvencije za samo tu povrsinu.
cekamo sve da nam drugi rese. sada kada je dosao zakon o saobracaju iz eu, svi se bune, jer nije prilagodjen nasim uslovima. isto tako ce biti i sa njihovim propisima, koje 99,9 % ljudi ne poznaje (ja ne poznajem ni nase, odmah ste me provalili). kada pocnu da se primenjuju, onda kuknjava. oni gore znaju samo da prepisu, a nista sami da smisle. po meni je zbog toga neophodno da sami razmisljamo o tome, jer nas najvise i pogadjaju ti propisi.
nadam se da ce neko napisati neki predlog za bilo sta.
shvatio sam da je sistem subvencionisanja nafte dobar, idemo dalje. na kraju ce ispasti da ministarstvo radi u nasu korist.
javna skladista su ok, ali izgleda da njihovi kapaciteti nisu dovoljni.
da li znate da robne rezerve placaju iznajmljivanje skladista, jer drzava ne poseduje silose i skladista. sve je najverovatnije prodato. najverovatnije jer niko ne zna sta drzava poseduje, koji su to objekti. to su problemi koje eu nam nece resiti, a ne bih zeleo ni da nam resava.
druga stvar je sto pod broj jedan nisam za ulazak u eu, pogotovo ne u narednih 10tak godina, sa ovakvim stanjem nase poljoprivrede.
Post je spojen: [time]1262951135[/time]
_________________________________________________
tarana je napisao(la):
ne razumem taj strah od konkurentnosti...
čega se ti konkretno plašiš?
svi treba da se plasimo njihove agrarne politike, politike protekcionizma i kvota. koju mogucnost daljeg razvoja cemo imati kada nas ogranice odredjenom kolicinom proizvodnje mleka, mesa i ostalih poljoprivrednih proizvoda. mi ne mozemo da ispunimo kvote za izvoz govedjeg i svinjsko mesa u eu. sigurno ce nas ograniciti na proizvodnju jos manje kolicine tih proizvoda.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

ej sinovac,
samo mi daj da radim pod istim uslovima kao ostali.
i ništa se ne sikiraj!
to što imaš kvotu na mleko ili meso, ne znači da ne smeš da ga proizvedeš, nego da višak ne možeš plasirati na tržište EU.
a protekcionizam je za nas paore dobra stvar, jer se pod tim podrazumeva sistem subvencija.
i izbaci tej "benefit" iz rečnika, molim te ko boga...
kad čujem onog golubovića iz ministarstva kako pominje "benefit" a obraća se paorima, sav se naježim.
u srpskom jeziku postoji reč - korist.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

ne znam sta mi bi sa tim benefitom, unistismo i nas jezik. korist od sada pa na dalje i ubuduce.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

Komsija Tarana,taj gosn Golubovic iz ministarstva je sada u Institutu a koliko pratim i gosn Curcic je u Institutu.
 
Odg: predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane drzave

čudo nije otišo u minstarstvo trgovine.
 
Nazad
Vrh