PDA

View Full Version : Predlozi mera za unapredjenje poljoprivrede od strane države

Advertisement

Advertisement

Advertisement

zcurcic
08-01-10, 08:57
posto sam jutros nesto posebno inspirisan, verovatno od jucerasnjeg krkanluka i nerada, mislim da nam ova tema ne bi skodila.
na ovoj temi bi mogli sumirati neke predloge i inicijative koje bi drzava mogla da sprovodi kako bi nasa poljoprivreda i proizvodi bili konkurentniji svetskoj, da ne kazem evropskoj.
posto se na nasem gazdinstvu ne bavimo stocarstvom vec cini mi se vise od pet godina, malo sam izasao iz te oblasti i ne bih licno davao predloge za taj deo poljoprivredne proizvodnje vec iskljucivo za ratarstvo. stocari slobodno neka daju i svoje predloge.
jedan od najvaznijih cinilaca poljoprivredne proizvodnje je energija, odnosno u nasem slucaju nafta. smatram da ideja o povracaju akcize je odlicna za utroseno gorivo, ali mislim da bi se mogla jos unaprediti. posto svi znamo da u nasoj drzavi svako gleda nekoga da zezne (uglavnom nas predju), tako i mi zelimo da prevarimo drzavu i da nam da vise novca nego sto bi nam pripadalo, uzimamo fiskalne racune sa pumpi i podnosimo drzavi da nam povrati novac za gorivo koje nismo potrosili. mislim da bi se trebalo ograniciti kolicina nafte po ha koja bi bila malo iznad proseka za sve polj. kulture i imali bismo pravo na povracaj za samo tu kolicinu nafte, naravno uz fiskalni racun, a ne na lepe oci. ova mera po meni bi trebala da vazi za sve pa i za velike polj. komplekse. takodje po meni povracaj akcize bi trebao da se isplacuje dva puta godisnje u martu i septembru, pred najvece spicove poljoprivredne sezone. naravno trebalo bi izracunati prosecnu potrosnju nafte za svaku kulturu i na osnovu povrsine zemljista koja se obradjuje (uzeti u obzir i zakup) isplacivati povracaj akcize za utroseno gorivo.
kada sam se vec dotakao zakupa, svidela mi se ideja da se ogranici povrsina zemljista koja bi se mogla obradjivati ili licitirati, primer uslovom da poljoprivredno gazdinstvo na vise od 30 ha mora imati jos jednog zaposlenog radnika kojem bi uplacivala pio. naravno ako u tom gazdinstvu rade otac i sin, onda povecati na 60 ha i tako dalje. ovako imamo primere da neko uzima stotine ha, placa ljude na crno i uzima ekstra profit za sebe. ova ideja bi se trebalo malo bolje razraditi, u pogledu povrsine i u pogledu osiguranja i placanja radnika, recimo da se taj radnik osigura na 6 do 9 meseci dokle traje polj. sezona, a ne 12.
mislim da ste shvatili ideju ove teme. slobodno pisite, ne bih vise da davim, jer meni ideje non stop padaju na pamet. ima i glupavih, ali siguran sam da se nadje neka i pametna.

kiraj
08-01-10, 09:25
Izvini ali cini mi se da imas vise onih sto nisu pametne.Govoris iz pozicije zaposlenog a poljoprivreda ti je hobi.Mozda i ja gresim,ali...Vidim spominjes akcizu i da se ogranici kolicina dizela.Koliko ja znam ona je vec ogranicena na 60 lit.Bolji je predlog da kao Hrvatska uvedu neku boju za dizel koji bi koristili u poljoprivrednim masinama,a ne da se maltretiramo sa sakupljanjem racuna ,predajom i odlaskom u banku po povracaj.Nismo svi u gradu pa da svaki cas idemo u registar i banku pogotovo kad je sezona.

zcurcic
08-01-10, 09:37
tacno tako, ali mislim da razumem materiju. kakve veze li tek imaju nasi ministri i zaposleni u vladi. mozemo diskutovati o mojim predlozima. koje su zamerke, sta bi bilo bolje, napisi ti neki predlog. slusam kritike non stop, ali ne cujem resenja. da li neko uopste razmislja o tome da se nesto popravi u srbiji.

Post je spojen: 1262940085________________________________________ _________

Izvini ali cini mi se da imas vise onih sto nisu pametne.Govoris iz pozicije zaposlenog a poljoprivreda ti je hobi.Mozda i ja gresim,ali...Vidim spominjes akcizu i da se ogranici kolicina dizela.Koliko ja znam ona je vec ogranicena na 60 lit.Bolji je predlog da kao Hrvatska uvedu neku boju za dizel koji bi koristili u poljoprivrednim masinama,a ne da se maltretiramo sa sakupljanjem racuna ,predajom i odlaskom u banku po povracaj.Nismo svi u gradu pa da svaki cas idemo u registar i banku pogotovo kad je sezona.

bojim se da je tu problem taj sto bi se dizel koji bi bio oslobodjen akcize mogao naci na crnom trzistu. ti kao proizvodjac odes sa traktorom i cisternom ili buradima natocis gorivo bez akcize i posle ga preprodajes. to je po meni problem. jedino ako bi se iskljucivo tocila takva nafta u masine koje dodju na benzinsku stanicu, ali to je po meni neizvodljivo. ides sa kombajnom da tocis gorivo, smesno.
glavni problem je sto u srbiji samo pokusavamo nekoga da prevarimo.

tarana
08-01-10, 09:57
@zcurcic
kolko trošiš u proseku goriva po ha?

zcurcic
08-01-10, 10:29
ne trosim gorivo. zato sto placam usluge.
zbog toga bi trebalo uraditi kalkulaciju za sve ratarske kulture, izvuci prosek i dodati odredjenu kolicinu goriva na taj prosek jer najmanje u plodoredu sada ima psenice koja zahteva i najmanju potrosnju goriva.
mislim da je gorivo u sistemu kakvom funkcionise nasa drzava ogromna stavka u troskovniku, i da bi svima koji rade u poljoprivredi trebalo omoguciti da smanje cenu kostanja tog naseg proizvoda kroz povracaj akcize.
uvek postoje mogucnosti za neku prevaru, ali mislim da bi ovakav povracaj akciza za gorivo ostavio malo prostora za tako nesto. oni koji placaju usluge, kao ja bi opet kupovali fiskalne racune, ako bi zeleli da koriste taj benefit. taj novac bi u stvari subvencionisao uslugu koju placam.
da li imate neku drugu ideju kako bi funkcionisao taj povracaj akciza, a da ne vodi u sverc.
da li ima neko predstavu kako bi subvencije izgledale? da ostane ovaj nacin, ili da se subvencionise kg proizvedenog poljoprivrednog proizvoda ili nesto trece. subvencije po meni bi ostvarivali samo individualni proizvodjaci, odnosno registrovana polj. gazdinstva.

Post je spojen: 1262944173________________________________________ _________
sa takvim unapred dogovorenim merama medju polj. proizvodjacima u okviru polj. organizacija ici pred vladu i delovati na vlast. ako nece da ih sprovedu, onda kako se popularno kaze radikalizovati protest.

danger
08-01-10, 10:50
u hr nema plavog dizela na slobodno samo overene knjizice ili da kazemo bonovi i dobijes onoliko koliko te sleduje tako da ako radis 100ha i dobijes npr.10.000l plavog dizela za godinu dana pa tebi ako se isplati prodaj po 55-60din po litri a onda kad tebi treba za traktore ili kombaje kupuj po 94din,naravno niko nije lud da to radi,u hr je to dobro reseno jedino mozes nesto malo sa lozakom da radis posao ali veoma je rizicno,prva kazna 500kn=6000din pa ti muljaj,u svakom slucaju da hoce nesto da rese mogu i izvodljivo je ali nece jer sto da daju seljaki po 60 kad i on moze da placa ko i ostali po 94

tarana
08-01-10, 11:06
ne trosim gorivo. zato sto placam usluge.
zbog toga bi trebalo uraditi kalkulaciju za sve ratarske kulture, izvuci prosek i dodati odredjenu kolicinu goriva na taj prosek jer najmanje u plodoredu sada ima psenice koja zahteva i najmanju potrosnju goriva.

pa urađena je kalkulacija.i ograničena količina goriva na 60l/ha.
'de si našo da reformišeš poljoprivredu baš od onog o čemu nemaš pojma?

aj da vidimo i za pšenicu kol'ko treba goriva:

oranje na 25cm - 12l/kj
10l drljanje 2x posle oranja i jednom posle setve.
8l - 2x prihrana
4l - prskanje protiv korova
10l kombajniranje i prevoz
10l - ugor.
--------------
54l/kj = 94j/ha

zcurcic
08-01-10, 11:15
ocigledno im nije onda dovoljno ogranicenje. trebalo bi da se poveca. koliko se trosi nafte na repu i ostale kulture?
vama ogranicenje od 60 l/ha je ok?
nisam znao za to ogranicenje, ali mislim da treba mnogo toga da se izmeni pa i to ogranicenje. ko ga je utvrdio i na osnovu cega?
ljudi odmah me napaste, kao da sam zlocinac.
mogu da postavim i ovakvo pitanje. da li mislite da je sadasnji sistem povracaja akciza za dizel gorivo ok ili ga treba menjati i kako? dajte odgovore.

mims
08-01-10, 11:21
@zcurcic u tvom tekstu su samo neka ograničenja, te ograničiti ovo te ograničiti ono, umesto da nas puste da radimo ti bi još da nam nešto ograniče.

tarana
08-01-10, 11:40
nema tu puno mudrovanja ni pravljenja spiska lepih želja. dogodine postajemo kandidati za EU.počeće neka sitna lova da stiže odande i svake godine će se povećavati lagano. s lovom stižu i pravila trošenja. izdržaćemo lopove još 2-3 godine...

kiraj
08-01-10, 11:55
Mozda tada, dobijemo nekog savetnika ili pomocnika ministra koji nece biti onaj cika novinar sto zagovara puzeve i slicno .Koliko vidim ministar ko ministar ali oko njega ima svasta.Da bi navodno nesto radili oni se trude da izmisle toplu vodu ,pa upropasre i dobre predloge sa kojekakvim ogranicenjima .Da li neko normalno gazdinstvo moze da proizvodi bez goriva ,semena i djubriva?Nemoze,a mi moramo da se majmunisemo da dokazujemo da smo to i koristili za proizvodnju.Pa put do registra nekoliko puta, pa nije dobro ispunjeno ,pa zakasnio si ...Evo konkretnog predloga sa obrazlozenjem .Toliko Ha upisanih u registar X subvencije = idi u banku po pare.Da netupim vise posto nema ko ,osiv Vas da ovo procita.

~Kiki~
08-01-10, 11:58
Neće biti bolje ni kd uđemo tamo će tek biti jb. Najbolje je dok ulazimo i dok oni šalju lovu za razvoj , ali ti posle to naplate sa kamatom kad uđeš (Mađarska , Rumunija , Slovačka) .

tarana
08-01-10, 12:02
Neće biti bolje ni kd uđemo tamo

ne boj se ništa.
tamo važe druga pravila.
nećeš da radiš kako treba?
nema para!
čim popraviš - biće.
pa ti vidi.
rumuni su probali nešto da muntaju prošle godine. drugu turu para nisu dobili, sve dok nisu napravili kako bog zapoveda.a u pitanju je bilo nekih 400 miliona $.

~Kiki~
08-01-10, 12:10
Nisam na to mislio , da je EU puno jača što se tiče poljoprivrede , da počnem samo od mehanizacije i tu mi nisam siguran da možemo biti konkurentni . Jeste da je ovde narod specifičan i vredan , ali se bojim da će biti čupavo . Naročito što ćemo igrati po njihovim pravilima . Ali vreme će pokazati šta i kako !

tarana
08-01-10, 12:33
ne razumem taj strah od konkurentnosti...
čega se ti konkretno plašiš?

zcurcic
08-01-10, 12:42
@zcurcic u tvom tekstu su samo neka ograničenja, te ograničiti ovo te ograničiti ono, umesto da nas puste da radimo ti bi još da nam nešto ograniče.

neophodni su mehanizmi kontrole, narocito jer smo nauceni da drzavi ne verujemo i da uvek pokusavamo da je predjemo, jer je ona toliko puta nas presla.
siguran sam da ima ljudi koji posteno rade, ali ima dosta i onih koji bi pokusali da iskoriste benefite bez osnova i pridobiju korist za sebe.
subvencije su tako osmisljene kako bi sto manje proizvodjaca ostvarilo prava na iste. siguran sam da neko ima informacije koji procenat poljoprivrednih gazdinstava je ostvario ta prava. moj komsija koji se iskljucivo bavi poljoprivredom prikupio je racuna za manje od pola povrsina i dobio subvencije za samo tu povrsinu.
cekamo sve da nam drugi rese. sada kada je dosao zakon o saobracaju iz eu, svi se bune, jer nije prilagodjen nasim uslovima. isto tako ce biti i sa njihovim propisima, koje 99,9 % ljudi ne poznaje (ja ne poznajem ni nase, odmah ste me provalili). kada pocnu da se primenjuju, onda kuknjava. oni gore znaju samo da prepisu, a nista sami da smisle. po meni je zbog toga neophodno da sami razmisljamo o tome, jer nas najvise i pogadjaju ti propisi.
nadam se da ce neko napisati neki predlog za bilo sta.
shvatio sam da je sistem subvencionisanja nafte dobar, idemo dalje. na kraju ce ispasti da ministarstvo radi u nasu korist.
javna skladista su ok, ali izgleda da njihovi kapaciteti nisu dovoljni.
da li znate da robne rezerve placaju iznajmljivanje skladista, jer drzava ne poseduje silose i skladista. sve je najverovatnije prodato. najverovatnije jer niko ne zna sta drzava poseduje, koji su to objekti. to su problemi koje eu nam nece resiti, a ne bih zeleo ni da nam resava.
druga stvar je sto pod broj jedan nisam za ulazak u eu, pogotovo ne u narednih 10tak godina, sa ovakvim stanjem nase poljoprivrede.

Post je spojen: 1262951135________________________________________ _________

svi treba da se plasimo njihove agrarne politike, politike protekcionizma i kvota. koju mogucnost daljeg razvoja cemo imati kada nas ogranice odredjenom kolicinom proizvodnje mleka, mesa i ostalih poljoprivrednih proizvoda. mi ne mozemo da ispunimo kvote za izvoz govedjeg i svinjsko mesa u eu. sigurno ce nas ograniciti na proizvodnju jos manje kolicine tih proizvoda.

tarana
08-01-10, 12:52
ej sinovac,
samo mi daj da radim pod istim uslovima kao ostali.
i ništa se ne sikiraj!
to što imaš kvotu na mleko ili meso, ne znači da ne smeš da ga proizvedeš, nego da višak ne možeš plasirati na tržište EU.
a protekcionizam je za nas paore dobra stvar, jer se pod tim podrazumeva sistem subvencija.
i izbaci tej "benefit" iz rečnika, molim te ko boga...
kad čujem onog golubovića iz ministarstva kako pominje "benefit" a obraća se paorima, sav se naježim.
u srpskom jeziku postoji reč - korist.

zcurcic
08-01-10, 14:28
ne znam sta mi bi sa tim benefitom, unistismo i nas jezik. korist od sada pa na dalje i ubuduce.

kiraj
08-01-10, 14:37
Komsija Tarana,taj gosn Golubovic iz ministarstva je sada u Institutu a koliko pratim i gosn Curcic je u Institutu.

tarana
08-01-10, 14:43
čudo nije otišo u minstarstvo trgovine.

zcurcic
08-01-10, 16:16
Komsija Tarana,taj gosn Golubovic iz ministarstva je sada u Institutu a koliko pratim i gosn Curcic je u Institutu.

sve vam je politika. samo sto mi to ne zelimo da shvatimo i prihvatimo. cini mi se da ljudi jos veruju u deda mraza, s obzirom na to kako se ponasaju i glasaju (cast izuzecima). sve se vrti oko partije i njihove knjizice i podobnosti, tako da toga ima i u institutu.
posto nikome ne smeta sadasnji sistem subvencija, povracaja akciza, jer niko nema predloge za bilo kakvu izmenu i promenu, pomislicu da nase ministarstvo radi odlicno.
izgleda da prica da eu nema alternativu deluje. kakvo nas otreznjenje samo ceka. nazalost onda ce biti kasno.

kiraj
08-01-10, 17:49
Curcicu,Ti ne citas.Evo konkretnog predloga sa obrazlozenjem .Toliko Ha upisanih u registar X subvencije = idi u banku po pare.Da netupim vise posto nema ko ,osiv Vas da ovo procita.

~Kiki~
08-01-10, 21:11

Kako kažu Bolje se plašiti nego uplašiti . Ne plašim se konkurencije što se tiče posla , nego toga što smo zbog zastarelih mašina manje konkurentni . A opet će najgore proći mali koji , neće imati snage da se odupru , eventualno da se osnuju neka odruženja .

radivoj.nadlacki
13-01-10, 16:37
Hajde da se i ja malo uključim

Ne želim da se veliko udubljujem u mere direktne podrške (po grlu, odnosno po ha) ali samo nekoliko napomena. Ovo što trenutno postoji kod nas nije, uopšte, direktno plaćanje po ha već je regresiranje repromaterijala, zbog toga su potrebni računi kao dokaz da ste repromaterijal za koji tražite regres zaista kupili i platili. Za uspostavljanje direktnih davanja po hektaru (nevezano za to šta se proizvodi na zemljištu) potrebno je uvođenje elektronskog katastra. U evropskoj uniji je ta mera povezana, tačnije uslovljena, sa ispunjavanjem nekih normi očuvanja životne sredine (recimo primena nitratne direktive) ili u slučaju davanja po grlu sa normama dobrobiti domaćih životinja. Kod nas je izrada elektronskog katastra u toku i radi se kao projekat finasiran od strane Svetske Banke.

Ono o čemu bih ja želeo da čujem vaše mišljenje su mere ruralnog razvoja ili kako smo ih ranije zvali mere za unapređenje poljoprivrede i sela. To su mere podrške u obliku podsticaja (bespovratna sredstva u određenom procentualnom iznosu od vrednosti investicije). Te mere su ugrubo podeljene u tri velike grupe:
1. Mere za unapređenje konkurentnosti i dostizanje visokih standarda proizvodnje na poljoprivrednim gazdinstvima (podsticajna sredstva za nabavku opreme i mehanizacije i izgradnju farmi, silosa, hladnjača i slično). Ove mere su najznačajnije i nose najveći iznos sredstava.
2.mere usmerene na zaštitu životne sredine od štetnog uticaja intenzivne poljoprivrede (mere podrške organskoj proizvodnji, očuvanju genetskih resursa domaćih životinja i sl)
3.Mere proširenja ekonomskih aktivnosti na selu u cilju sticanja dodatnih prihoda za seosko stanovništvo (sesoki turizam, zaštita geografskog porekla, mini pogoni za preradu, aktivnosti seoskih žena i sl)

Proces izrade uredbi je u toku, tako da je upravo sada vreme da diskutujemo na tu temu jer imamo prostora i vremena da uvrstimo vaše sugestije i ideje u konečne verzije uredbi ruralnog razvoja za 2010.

Veliki pozdrav svima i izvinjavam se na dužini posta.

stiv
13-01-10, 16:54
Pa eto ja bih da pitam ^-^,dali će i koliki povraćaj biti za polj.mehanizaciju,za koju >:D

nebojsa
13-01-10, 17:05
@ radivoj.nadlacki
Ja sam mislio da si ti digao ruke od nas :lol:
Nisam gledao tvoje gostovanje kod Zaharija, uključio sam se tek pred kraj pa neznam o čemu je bilo reči. Zna li se kolike će biti obaveze za PIO za 2010? Hoće li biti subvencija za osiguranje, opremu za navodnjavanje i plastenike?

stiv
13-01-10, 18:01
@Radivoj Nadlački
Još od Ivane Dulić sprovodi se politika ili program podrške poljoprivrednicima,ali se sve mere ili uredbe donose se tako da njih mogu da koriste većinom oni poljoprivrednici koji su ..veći ,snažniji... tako da se stvara velika razlika izmedju poljoprivrednika, a upravo ti ..veći,snažniji.. vrše pritisak na one ..slabije.. i dodatno im otežavaju opstanak.Da li bi se moglo to promeniti u korist onih ..slabijih..,tj. da se poljoprivednici pomažu srazmerno njihovoj moći.Zašto pomagati nekog ko je dostigao neki nivo tj.ako neko može da radi 100,200...1000 hektara ,poseduje silose,itd,ako je sposoban neka radi bez pomoći Države a ne da oni upravo najviše kukaju, a za to vreme uvećavaju svoju imovinu. >:({

kiraj
13-01-10, 19:35
Lepo je to zamisljeno .Pomoc za susare i ostalo,ali kako mladi ljudi koji ostaju na selo da zive, da zarade nesto da bi imali ucesce za ovakve investicije ? Da dobiju loto ili da mole Boga da cale ode na onaj svet.Kako se u sali kaze :Ziv Baba ,mrtav kapital .Mozda je neozbiljno ali je u stvarnosti istinito .Kazacete neka se udruze.Slazem se, ali malo ljudi ostaje na selo ,te i kad se udruze nemaju dosta za ozbiljnu investiciju.Drzava rasproda svoje skladistne kapacitete ,a sada placa kiriju za robu koju skladiste robne rezerve.Najvece zlo sto su i seljake koji su jednim delom gradili te kapacitete iskljucili iz nasledstva istih (seljak nije dobio akcije za silose i ostalo).Sada treba da gradimo ponovo te kapacitete a postojeci ce da zvrje prazni.Ali ...

radivoj.nadlacki
13-01-10, 20:10
Da, uglavnom ste u pravu za sve ono sto ste izneli. To znamo i vi i ja, ali takodje znamo koliki je agrarni budzet i, sta se i koliko tu moze uciniti.
Mislim da nije produktivno da mene pitate oko PIO fonda jer ne radim u toj sferi, ja sam u sferi ruralnog razvoja. Nase uredbe jos nisu finalizirane i jos su u fazi pripreme, tu imam mogucnost da ubacujem vase ideje i predloge pa ako i 50% istih prodje ja cu smatrati da smo uspeli da ucinimo korak napred.
U globalu imacemo cetiri ili pet uredbi kojima ce se podsticati nabavka mehanizacije za stocarstvo, povrstarstvo i nadam se neke "krupnije" mehanizacije za one koji se bave ratarstvom. Sredstva jesu ogranicena ali hajde da od toga sto imamo uradimo maksimalno dobro.
Zeleo bih da cujem predloge, koja vrsta masina i mehanizacije bi trebala da nadje svoje mesto u uredbama a da je do sada nije bilo?
Da li podsticati podizanje farmi za gajenjenje domacih zivotinja, skladista za zitarice (silosi i recimo podna skladista), hladnjace za cuvanje voca i povrca?

Post je spojen: 1263410235________________________________________ _________

Još od Ivane Dulić sprovodi se politika ili program podrške poljoprivrednicima,ali se sve mere ili uredbe donose se tako da njih mogu da koriste većinom oni poljoprivrednici koji su ..veći ,snažniji... tako da se stvara velika razlika izmedju poljoprivrednika, a upravo ti ..veći,snažniji.. vrše pritisak na one ..slabije.. i dodatno im otežavaju opstanak.Da li bi se moglo to promeniti u korist onih ..slabijih..,tj. da se poljoprivednici pomažu srazmerno njihovoj moći.Zašto pomagati nekog ko je dostigao neki nivo tj.ako neko može da radi 100,200...1000 hektara ,poseduje silose,itd,ako je sposoban neka radi bez pomoći Države a ne da oni upravo najviše kukaju, a za to vreme uvećavaju svoju imovinu. >:({

Da, to je problem u globalu, ako bismo sredstva davali unapred bio bi velik procenat nenamenskog trosenja i opet, najdeblji kraj izvuku oni najposteniji.
Mi smo iz sektora predlozili kabinetu ideju o formiranju fondova za razvoj poljoprivrede na nivou opstina, gde bi ministarstvo na svaki dinar koji izdvoji opstina dalo dinar i onda bi se ucestvovalo kao ucescu kod kredita kod banaka bezkamatno. Time bi se kamata realno oborila na nekih 4% godisnje sto je prihvatljivo ^-^
Uredba je napravljena i nadam se da ce uskoro ugledati svetlo dana i da cemo tako doci do jos jednog izvora finasiranja za poljoprivrednike.
Ako imate predloge na koji nacin jos mozemo da pomognemo onim "manjim" poljoprivrednicima...slusam

stiv
13-01-10, 20:20
Mislim da treba da se pomogne kupovina traktora manje snage,do recimo 7o ks ,jer te traktore kupuju manji poljoprivrednici i njima je teže da kupe taj traktor nego onom što radi više zemlje i treba mu veći traktor, a sredstva su manja tj. prihvatljiva za budžet ,normalno nove precizne sejalice bilo za koju namenu.A prava stvar bi bila da se kupovina kombajna pomogne, ali to verovatno neće biti još dugo moguće.

radivoj.nadlacki
13-01-10, 20:25
@Stiv
A recimo da traktore podelimo u dve grupe pa da za one manjih i srednjih snaga bude veci iznos podsticajnih sredsttva a za one malo vece manji iznos? (tako sam ja razmisljao...sto ne znaci da sam u pravu)
Precizne sejalice...mozete li malo konkretizovati?
Kombajni su preskupi za podsticajna sredstva...popili bi ceo budzet...ali kroz dugorocne kredite bi bilo bolje resenje?

stiv
13-01-10, 20:32
Mislim da kupovina traktora veće snage treba da se pomogne, ali ako ima para, ti se traktori još i kupuju a manji nikako tu treba pomoći.Neka vam prodavci polj. mehanizacije daju statistiku prodati traktora pa će te videti.Sejalice savremene za ratarstvo-kukuruz ,pšenicu,itd i za povrtarstvo.

zcurcic
13-01-10, 20:33
2.mere usmerene na zaštitu životne sredine od štetnog uticaja intenzivne poljoprivrede (mere podrške organskoj proizvodnji, očuvanju genetskih resursa domaćih životinja i sl)
3.Mere proširenja ekonomskih aktivnosti na selu u cilju sticanja dodatnih prihoda za seosko stanovništvo (sesoki turizam, zaštita geografskog porekla, mini pogoni za preradu, aktivnosti seoskih žena i sl)

Proces izrade uredbi je u toku, tako da je upravo sada vreme da diskutujemo na tu temu jer imamo prostora i vremena da uvrstimo vaše sugestije i ideje u konečne verzije uredbi ruralnog razvoja za 2010.

koliko sam upoznat mali broj ljudi se odlucuje za organsku proizvodnju i ta sredstva se trose na druge nacine. moj komsija je prijavio povrsine za organsku proizvodnju i trenutno su te povrsine u prelaznom periodu. problem je sto je gradska uprava za urbanizam izdala utu za zivinarsku farmu velikog kapaciteta u zoni grupisanih salasa, cija izgradnja samim tim ugrozava organsku proizvodnju i ruralni turizam koji je poceo da se razvija na okolnim salasima. naravno izdati utu nisu po planu generalne regulacije naselja cenej, koje ima definisanu industrijsku zonu i zonu za izgradnju mini farmi.
pitanje, dokle ce trajati taj nedostatak komunikacije izmedju ministarstava, gradskih, pokrajinskih vlasti. svi gledaju samo svoje dvoriste i nekomuniciraju. ne mozemo pricati o programima razvoja od strane republike, ako se oni sputavaju na nivou gradske vlasti ili bilo koje druge.

radivoj.nadlacki
13-01-10, 20:52
koliko sam upoznat mali broj ljudi se odlucuje za organsku proizvodnju i ta sredstva se trose na druge nacine. moj komsija je prijavio povrsine za organsku proizvodnju i trenutno su te povrsine u prelaznom periodu. problem je sto je gradska uprava za urbanizam izdala utu za zivinarsku farmu velikog kapaciteta u zoni grupisanih salasa, cija izgradnja samim tim ugrozava organsku proizvodnju i ruralni turizam koji je poceo da se razvija na okolnim salasima. naravno izdati utu nisu po planu generalne regulacije naselja cenej, koje ima definisanu industrijsku zonu i zonu za izgradnju mini farmi.
pitanje, dokle ce trajati taj nedostatak komunikacije izmedju ministarstava, gradskih, pokrajinskih vlasti. svi gledaju samo svoje dvoriste i nekomuniciraju. ne mozemo pricati o programima razvoja od strane republike, ako se oni sputavaju na nivou gradske vlasti ili bilo koje druge.

Uredbe za podsticanje organske proizvodnje nose vrlo malo deo budzeta ali su neophodne. Koliko ja znam trose se namene kompenzacije gubitka prihoda u periodu konverzije i kasnije po uvodjenju i sertifikovanju organske proizvodnje.

Ali da li da odustanemo od mera podrske zato sto je doneta (ne)suvisla odluka o podizanju farme gde joj mesto nije?
U svetu postoji institucija javnog zagovaranja....ljudi koji imaju problem se organizuju i daju publicictet svom problemu i pokusavaju da izlobiraju da se problem resi.

zcurcic
13-01-10, 21:04
u srbiji to ne ide. lobiramo i borimo se, a nista. svi pricaju o salasima, turizmu, a rade naopako. ne predajemo se i nadamo se da ce nas koncept organske proizvodnje i seoskog turizma pobediti. jer je to jedini ispravan nacin. mislim da je mnogo lakse napraviti farmu na drugoj lokaciji, nego izgraditi 20tak salasa, jer je to prosto nemoguce. salasi su ostaci nekadasnjeg zivota i treba ih cuvati i ne mogu se ponovo izgraditi.
da li gazdinstvo kojem poljoprivredna proizvodnja nije osnovni izvor prihoda moze da trazi sredstva za razvoj seoskog turizma po tim uredbama?

radivoj.nadlacki
13-01-10, 22:19
u srbiji to ne ide. lobiramo i borimo se, a nista. svi pricaju o salasima, turizmu, a rade naopako. ne predajemo se i nadamo se da ce nas koncept organske proizvodnje i seoskog turizma pobediti. jer je to jedini ispravan nacin. mislim da je mnogo lakse napraviti farmu na drugoj lokaciji, nego izgraditi 20tak salasa, jer je to prosto nemoguce. salasi su ostaci nekadasnjeg zivota i treba ih cuvati i ne mogu se ponovo izgraditi.

::svaka cast::

da li gazdinstvo kojem poljoprivredna proizvodnja nije osnovni izvor prihoda moze da trazi sredstva za razvoj seoskog turizma po tim uredbama?

Da za uredbe iz trece grupe mera ne ide PIO klauzula jer bi izgubile svaki smisao ALI MPSV podstice seoski turizam kao meru ostvarivanja dodatnog prihoda na poljoprivrednom gazdinstvu, dakle, morate biti registrovano poljoprivredno gazdinstvo i prebivaliste podnosioca zahteva mora biti tamo gde se investicija sprovodi. Nije nam cilj da podsticemo nekog iz Beograda ili bilo kog grada da razvija turizam kao biznis...to je vec u nadleznosti Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Sektora za turizam.

Svako dobro

torpedo
29-01-10, 19:57
Mislim da treba da se pomogne kupovina traktora manje snage,do recimo 7o ks ,jer te traktore kupuju manji poljoprivrednici i njima je teže da kupe taj traktor nego onom što radi više zemlje i treba mu veći traktor, a sredstva su manja tj. prihvatljiva za budžet ,normalno nove precizne sejalice bilo za koju namenu.A prava stvar bi bila da se kupovina kombajna pomogne, ali to verovatno neće biti još dugo moguće.
::svaka cast:: ::svaka cast::
Napokon jedan pravi predlog, mada bi moglo i u više grupa, recimo 3. Ovim bi se obuhvatio najveći broj poljoprivrednika. Pitanje je samo da li je državi cilj da oporavi "sitne" pp ili, kao do sada, da gura "velike"? U takav zaokret čisto sumnjam, ali čovek se nada dok je živ. I umire u nadi....
Obzirom na cenu novih, zapadnih traktora i kupovne moći srpskog seljaka jedno 90% pomoći od strane države bi bilo sasvim zadovoljavajuće ::lose::

radivoj.nadlacki
30-01-10, 00:17
Predlog koji je u Nacrtu uredbe je 30% povracaja za traktore a 40% povracaja za poljoprivrednike mladje od 40 godina i za one u marginalnim podrucjima. Ni EU ne daje 90% povracaja, sto je mnogo, mnogo je :D

U Nacrtu su navedeni traktori od 30-160KS tako da za svakog ima ponesto.

Kombajni...kroz subvencionisane kredite od strane ministarstva.

Ali sacekajmo da uredba prodje na Vladi, pa onda mozemo pricati sa sigurnoscu.

Pozdrav

paorpaor
30-01-10, 01:03
Lepo ;D}

mityoo
30-01-10, 01:09
E sad da je još neka uredba za one sa plićim džepom koji nemaju mogućnosti da kupe novo pa kupuju polovnu mehanizaciju....pa da i oni dobiju koji dinar nazad... Ala bi bilo lepo...

paorpaor
30-01-10, 01:13
U to cisto sumljam,mada bi bilo odlino.

mityoo
30-01-10, 01:19
Problem je što je to teško kontrolisati da ne dođe do mućke(mi srbi smo mnogo zaj..an narod) ali takva uredba bi pomogla mnogim malim i srednjim proizvođačima... A stručnjaci za smišljanje uredbi nek mućnu glavom ako hoće da pomognu, a tu smo i mi na kraju krajeva pa koliko je u našoj moći, će da pripomognemo...

paorpaor
30-01-10, 01:21
JD od 130 ks sa oko 3000 rs jedno '98 bi lego ko budali samar.

mityoo
30-01-10, 07:50
Meni bi odgovarao i jedan ZTS 16245 iz kraja 90-tih

Tar
30-01-10, 08:48
Da bi se doslo do odgovora prvo treba postaviti pitanja.
Na primer:
-Da li drzava treba da pomaze poljoprivredu?
-Ili drzava treba da pomaze efikasnu, produktivnu poljoprivrednu proizvodnju?

Kada stvari posmatram iz ugla potrosaca ja hocu sto jeftiniji i sto bolji pp proizvod. Vecina gradjana ove zemlje nisu poljoprivrednici pa je i drzavni interes ono sto je interes vecine.

Dakle ako treba a treba kreditirati i stimulisati poljoprivredu onda treba stimulisati onoga ko proizvodi 5 tona zita/ha a ni kintu onome ko ne ume da dobaci ni prosek.
Sada je poljoprivreda i socijalni amortizer pa svi dobijaju po nesto a to je onda nista i nema napredtka.
Interes drzave nisu njive u parlogu pa takve treba dodatno oporezovati. Neces da radi prodaj drugom ko hoce. Niko nece da kupi, onda spusti cenu.
Moj predlog je da drzava nadje nacin da nagradi(stimulise) one koji postizu dobar rezultat. Sto veci prinos po ha to veca premija. Isto vazi i za stocarstvo i za mlekarstvo i za sve.
Ni jedna proizvodnja pa ni poljoprivreda ne sme da bude socijala. Treba pomagati one koji hoce i umeju.

paorpaor
30-01-10, 10:00
Jes da si iz beograda,al evo moram se sloziti sa tobom u vecem delu osim u jednom,a to je interes vecine. Vecina nije brojno stanje,to nikako nesme biti jer bi to znacilo da vise vrede dva ne radnika nego jedan radnik. Vecinu treba gledao kroz novac,a evo i kako. Da nema poljoprivrede ova drzava bi odavno otosla na dobos jer je grad nesposoban da odrzi dzavu sam. Znaci iako je poljoprivrednika manje nego ostalih oni(mi) su u ovom slucaju vecina. Tako da njihov (nas) interes treba da bude prioritetan nad ostalima jer oni (mi) trenutno odrzavamo drzavu u kakvom takvom zivotu. Druga je stvar da se poljoprivredom kao do sada ne moze babiti bilo kome padne na pamet. To mora biti profesija isto cenjena kao doktorska jer je zemlja zivo bice i vrlo lako moze da umre.

cukaneca
30-01-10, 10:30
jel bi mogao taj nacrt uredbe da se stavi ovde pa da ga komentarisemo.mene konkretno zanimaju uslovi koje treba ispuniti za povracaj 30% vrednosti traktora/hobista/.

radivoj.nadlacki
30-01-10, 11:57
Da bi se doslo do odgovora prvo treba postaviti pitanja.
Na primer:
-Da li drzava treba da pomaze poljoprivredu?
-Ili drzava treba da pomaze efikasnu, produktivnu poljoprivrednu proizvodnju?

Kada stvari posmatram iz ugla potrosaca ja hocu sto jeftiniji i sto bolji pp proizvod. Vecina gradjana ove zemlje nisu poljoprivrednici pa je i drzavni interes ono sto je interes vecine.

Dakle ako treba a treba kreditirati i stimulisati poljoprivredu onda treba stimulisati onoga ko proizvodi 5 tona zita/ha a ni kintu onome ko ne ume da dobaci ni prosek.
Sada je poljoprivreda i socijalni amortizer pa svi dobijaju po nesto a to je onda nista i nema napredtka.
Interes drzave nisu njive u parlogu pa takve treba dodatno oporezovati. Neces da radi prodaj drugom ko hoce. Niko nece da kupi, onda spusti cenu.
Moj predlog je da drzava nadje nacin da nagradi(stimulise) one koji postizu dobar rezultat. Sto veci prinos po ha to veca premija. Isto vazi i za stocarstvo i za mlekarstvo i za sve.
Ni jedna proizvodnja pa ni poljoprivreda ne sme da bude socijala. Treba pomagati one koji hoce i umeju.

Ih, bre, svaka ko Njegoseva gadja u centar, bravo ::svaka cast::

U nekim razvijenijim drzavama ljudi koji zele da napuste poljoprivredu imaju alternativu a to je sekundarni ili tercijarni sektor. Kod nas nema alternative, cak se desava da ljudi ostaju bez posla i da silom prilika krce stare staze i bogaze na nekom selu i zapocinju sa poljoprivredom. E zbog toga nasa agrarno-ruralna politika mora imati i tu socijalnu komponentu.
Isto tako postoje velike razlike izmedju poljoprivrednika...pre neki dan su mi na tribini sa Asocijacijom poljoprivrednika Vojvodine trazili da se granica sa 160KS podigne na 200KS a sa druge strane u opstini Mali Zvornik je najvece registrovano gazdinstvo od 4ha i kako napraviti suvisle uredbe da bi izasli u susret i jednima i drugima. Zato su i definisane marginalne opstine, tacnije opstine sa ogranicenjima za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju, da bi im se pomoglo u nekoliko vise nego ostalima. U sustini ruralnu politiku bi trebalo krojiti tako da se omoguci svakom ko na selu zeli da ostane, da ulaze i da zivi da pronadje svoje mesto pod Suncem. Za one velike to ce znaciti kupovinu sirokozahvatne mehanizacije, podizanje silosa i sl dok za one male, koji zive na mestima rajske lepote, omoguciti da i kroz npr seoski turizam, stare zanate, servise koje pruzaju drugim poljoprivrednicima, zastitu geografskog porekla (svrljiski belmuz, kraljevacki kajmak, sjenicki sir, zlatiborski prsut, leskovacki ajvar etc...etc...) zarade dovoljno da bi ostali i opstali na selu. Nas u Sektoru za ruralni razvoj ima 14, tacnije 16 ako racunam pomocnika ministra i drzavnog sekretara i ja smatram da je to nedovoljno i to je jedan od razloga zasto sam ovde, zelja mi je da ovde dobijam predloge, ideje, savete, argumentovane kritike i da poljoprivrednici budu taj 17. ti zaposleni, pogotovo jer bolje poznaju lokalne karakteristike od nas u BGD. Samo za informaciju u Makedoniji u Sektoru za ruralni razvoj radi 35 ljudi ^-^

>:({

Tar
30-01-10, 12:02
@paorpaor
da ne zamaramo i ne idemo previse u sirinu.
Ako jedan ratar ima visok prinos a drugi ima los onda ovaj prvi kao ratar vredi mnogo vise. Znaci kao ratar a ne kao covek. Tu postoje drugi propisi koji stite pojedinca, npr o ravnopravnosti o zastiti ljudskih prava i sl.
Sustina je da vlada, ministarstvo poljoprivrede treba da stvore uslove da poljoprivreda napreduje. Drugi organi treba da se bave socijalom.
Ponovicu, potrosaci poljoprivrednih proizvoda, a oni su vecina, zele sto bolji i jeftini proizvod. Ne zele da finansiraju nekoga ko proizvodi neracionalno. Sve sto drzava placa u vidu regresa, premija i sl, placaju svi gradjani a ne Cvetkovic. To sto dobiju polj.proizvodjaci placa svaki gradjanin. I tacka. Onaj ko placa ima pravo da za svoje pare zahteva. Ne zato sto je vredniji. Vec zato sto daje pare.
Trebalo bi da imamo takvu poljoprivredu da ona nosi i vuce celu zemlju ali nije tako. Za sada to je samo potencijal. Znaci moglo bi a nije. To sto se neki politicari udvaraju seljacima kako bi svi bez njih pomrli ili nesto slicno je obicna demagogija. Poljoprivredni proizvodi se prodaju za novac (ne poklanjaju se) a cesto su skuplji nego sto bi kostali uvozni.
Pre nego sto artikulisemo zahteve drzavi hajde da artikulisemo razmisljanje. Jel' jasno da na malom posedu ne moze da se zivi od ratarstva. to je jasno svima sem znacajnom broju malih ratara. Dakle posto na malom posedu ne moze uspesno da se ratari jer i sa 10tona/ha prinosa psenice sa malog poseda ne moze ni da se prezivi onda to necemo da placamo.
Dakle drzava treba da kaze da ce davati podsticaje za ratare samo za 20-30 ha i to za pocetak da bi vremenom taj kriterijum bio sve ostriji(40-50-100...ha). I to nesto minimalno. A onda prema prinosu. Sto veci rod da i doprinosi budu veci. Treba nagraditi rad i ulaganja ako je drzava uopste zainteresovana za odredjenu ratarsku proizvodnju.

Predhodni post je "uleteo" dok sam ja u zanosu ( :lol: ) kucao svoj. I on (ovaj moj) je pomalo suvisan sada.

radivoj.nadlacki
30-01-10, 12:09

Ali...

hajde da, barem na trenutak, pokrijemo Vojvodinu na karti sakom pa da posmatramo ostatak Srbije, sta bi po vasem misljenju drazava, tacnije Ministarstvo poljoprivrede, trebalo da preduzme. Kakave mere da kroji za ostatak Srbije? Jer, dozvolicete, ratarstvo je samo jedan od grana poljoprivrede a ruralni razvoj je cak siri pojam od poljoprivrede.

Tar
30-01-10, 14:32

Ali...

hajde da, barem na trenutak, pokrijemo Vojvodinu na karti sakom pa da posmatramo ostatak Srbije, sta bi po vasem misljenju drazava, tacnije Ministarstvo poljoprivrede, trebalo da preduzme. Kakave mere da kroji za ostatak Srbije? Jer, dozvolicete, ratarstvo je samo jedan od grana poljoprivrede a ruralni razvoj je cak siri pojam od poljoprivrede.

Pa dobro ja pomalo kao pijan plota zato sto je kod nas rasireno svastarenje pa ratare i oni koji ne bi trebali i onda pitaju kako od toga da zivim?

Vi ste dali odgovor. Voce, povrce, seoski turizam, proizvodi sa geografskim poreklom.....i dali ste mi slagvort za jedan pogled u komsisko dvoriste. U Hr. To bi mogao da bude i moj predlog.
Pravio covek pristojan beli sir uspesno. A onda da li iz vlade ili zupanijskog ureda za pp nije vazno neki ambiciozan cinovnik ili vise njih dodju i pitaju: belog sira imamo dosta u ponudi ali ovaj kraj nema ni jedan brend. Da li bi vi hteli i umeli da napravite trajan tvrdi sir.......Onda neki drugi kazu to se radi tako i tako. Ne prekidajuci ono od cega zivi dotiticni je isprobavao i posle nekog vremena uspeo da napravi ono sto se kod nas populatno zove kackavalj a u stvari je tvrd, trajan sir. Strucnjaci kazu: "ima mesta za doterivanje i popravljanje" ali ovo je dobro iza ovoga hocemo da stanemo...." Dakle brend.
Ovako, anegdotski ispricano, deluje mozda bajkovito. To sam naravno procitao u trenutku kada se doticni proizvodjac vec pretvorio i u otkupljivaca mleka jer sir dobro ide..xaxa. Ne znam da li je taj projekt opstao pa cak ni da li je tacan. Mozda sam ga i izmislio ali nije los. Zar ne?
A da, on je obezbedio i tih nekoliko kojima otkupljuje mleko i sa kojima ugovara kvalitet tog mleka ne samo kolicinu. Onda slede oni ambiciozniji koji hoce to isto da prave pa ih drzava nauci da se udruze i da kontrolisu kvalitet, drzava malo pomogne da se formalno ogranici podrucje. Uz dobru propagandu za neku drugu lokaciju "napor" drzave bice manji a vec u trecem nece biti ni potreban.

I na kraju da se ogradim posto kod nas o svemu mora da se misli. Ako nekome zasmeta sto je ovo primer iz Hr. setite se one kineske: "nije vazno da li je macka crna ili bela ako lovi miseve!"

radivoj.nadlacki
30-01-10, 14:54
@Tar ako dozvolite da se u nekim stavkama ne slozim ali smatram da cemo se na kraju opet sloziti >:({

Pravio covek pristojan beli sir uspesno. A onda da li iz vlade ili zupanijskog ureda za pp nije vazno neki ambiciozan cinovnik ili vise njih dodju i pitaju: belog sira imamo dosta u ponudi ali ovaj kraj nema ni jedan brend. Da li bi vi hteli i umeli da napravite trajan tvrdi sir.......Onda neki drugi kazu to se radi tako i tako.

Mrzim takve drzavne cinovnike koji su od Boga pametniji ::lose:: . Mislim ko sam ja da nekom iz Svrljiga pricam sta on treba da radi. NPR u Svrljigu prave savrsen belmuz (mesavina kukurznog brasna i nekog masnog sira pa se to topi i sjedinu u sjajnu stvar a kazu da je vrlo dobro za muski deo populacije ::namigivanje::) taj proizvod tamo se pravi vekovima, tradicija je dokazala i njegovu vrednost i njegovu bezbednost. Drzava samo treba da omoguci ljudima tamo podsticaje za izradu elaborata i dobijanje oznake geografskog porekla kao i dobijanje podsticaja za nabavku opreme za proizvodnju takvog proizvoda.

Onda slede oni ambiciozniji koji hoce to isto da prave pa ih drzava nauci da se udruze i da kontrolisu kvalitet, drzava malo pomogne da se formalno ogranici podrucje. Uz dobru propagandu za neku drugu lokaciju "napor" drzave bice manji a vec u trecem nece biti ni potreban.

Ne treba drzava nekog da nauci da kontrolise kvalitet i zdravstvenu bezbednost proizvoda JA TO ZAHTEVAM KAO POTROSAC. Da drzava i tu treba da pomogne merama da neko moze da nabavi opremu koja je u skladu za zahtevima higijensko-sanitarnih normativa. Da, kod takvih proizvoda vrlo je vazno i promovisati ih i upravo pokrecemo jedan projekat sa austrijskom Vladom o promociji tradicionalnih i proizvoda sa geografskim oznakama kod nas. Od ove godine podsticemo rekeonstrukciju i opremanje malih pogona za preradu poljoprivrednih proizvoda u svrhu dostizanja potrebnih zahteva sa aspekta bezbednosti hrane, dajemo subvencije za labortorijske analize prilikom izrade sertifikata za dobijanje geografske oznake.

Oko udruzivanja...nek se udruzuju samo oni koji u tome pronadju ekonomski interes a ne zato sto ih drzava na to "uci" jer su ovi drugi osudjeni na propast.

Ali, da, drzava treba da edukuje i konsultuje ljude da budu bolji sa onim sto vec poseduju i sa onim sto vec znaju a to se radi preko savetodavne sluzbe, kojoj isto tako sledi reforma i modernizacija.

I na kraju da se ogradim posto kod nas o svemu mora da se misli. Ako nekome zasmeta sto je ovo primer iz Hr. setite se one kineske: "nije vazno da li je macka crna ili bela ako lovi miseve!"

Imam prijatelje u Hrvatskoj i to mi ne smeta ali ima toliko dobrih primera iz Srbije, zar ne.

Veliki pozdrav i zadovoljstvo je razgovarati sa vama >:({

Tar
30-01-10, 16:22
Slazem se da je trziste mocan i jedini pravi mehanizam.
Ali, (naj)mocnije drzave su se odrekle principa da trziste sve resava kada su usle u krizu.
Nisu pustili ni banke ni velike korporacije da propadnu a da na njihovom pepelu izrastu druge.
A mi smo u mnogo vecoj krizi. Svetska kriza,tranzicijakoja je krizna (po sebi), zatim sankcije, zatim bombardovanje, i na kraju a mozda najvaznije samoup.soc svest i nauk da drzavu ne diras a ona ce da misli umesto tebe...
OK je baciti decu u vodu pa ko ume da pliva prezivece a ko ne ume udavice se. Kada bi sva ta deca imala iste uslove. Ali ako su neka primorci a neka kontinentalci? Tek ako u selu u unutrasnjosti postoji bazen mozes onom sto se davi da viknes: "a sto nisi naucio da plivas?"
Ovo sa decom koja se dave je naravno samo malo nespretnija stilska figura!

Kontrola kvaliteta je pogresno shvacena. Aludirao sam na udruzenja proizvodjaca Parmezana ili Rokfora koja garantuju da je Parmezan Parmezan a Rokfor Rokfor.

Vi ste sigurno upoznati sa velikim viskovima neprodatog sjenickog sira?
A sjenicki sir je brend.
Ali mozda se trziste menja? Mozda taj sir ima vise soli nego sto trziste prihvata. Ne znam, uocio sam pojavu propadanja jednog brenda. Pa i sa tim brendom (dok se trazio) i sa jagnjetinom koja se i danas ceni taj kraj je sve vise pust. Da li drzava moze to jednostavno da posmatra pravdajuci se trzistem. Po mom misljenju drzava treba da pomogne u transformaciji seljaka u poslovnog coveka u oblasti pp.
Ja ne znam kako. Ako ni administracija ne zna kako neka raspise konkurs na tu temu.

Da vidimo primer iz zemlje koja je "majka" kapitalizma, Velike Britanije. Tamo su se ovce gajile zbog vune (svetski brend) i mesa domaci brend. Danas ne mogu da izdrze konkurenciju slabo naseljene zemlje kao sto Novi Zelend ili Argentine ili Bugarske nema veze....Zato je administracija (izbegavam rec drzava) pribegla edukaciji. Organizovano se dovode strucnjaci za sir iz Fr. da bi Britance naucili da prave sir. Da bi prezivelo ovcarstvo u Britaniji.
A tamo se deca skoluju da se takmice, zive i pobedjuju u tom sistemu.

Mozda bi bilo preterano da se "Monopol" (igra) uvede kao skolski predmet ali bi bilo neopodno da se nastava iz biologije u seoskim sredinama prilagodi pp problematici. Da se umesto paramecijuma uci o stiomacnim bakterijama kod prezivara bez kojih nema dobre konverzije, da se umesto o clankovitim glistam uci o kisnim glistama i glistama djubretarkama.....da su gliste pokazetelj zdravlja zemljista, da su neophodne u organskoj proizvodnji i .....

radivoj.nadlacki
30-01-10, 17:12
U sustini slicno razmisljamo sa varijacijama na temu...

Drzava ne treba da se ponasa diktatorski pa da svima govori sta da radi ali ne treba ni da pusti, kao sto Vi rekli, "dete u vodu pa da vice MASI RUCICAMA".

Hajde da uzmemo bas sjenicki sir kao primer pa da iz toga naucimo sta je uloga drzave a sta je uloga proizvodjaca. Da li drzava treba da pomaze proizvodnju bilo cega sto nema prodju na trzistu...naravno da ne. Proizvodjaci uz pomoc savetodavnih sluzbi, Mreze za podrsku ruralnom razvoju i mnogih drugih drzavnih institucija treba da pomogne sjenicanima da njihov proizvod nadje mesto na trpezama svih stanovnika Srbije pa i sire. Sjenicki sir je bio prodavan, uglavnom, na zelenim pijacama u Sandzaku ili po Beogradu i cak Novom Sadu. Ekonomska krizaje ucinila svoje i naravno traznja za sirom je opala i poceli su se gomilati viskovi ali i beogradska gospoja sve manje ide na pijacu a sve vise u megamarkete. Da bi sjenicani sa sirom mogli napasti trziste vecih gradskih centara moraju kao prvo imati dovoljne kolicine proizvoda, sto znaci da ce u buducnosti tesko moci pojedinacno da prodaju svak za sebe jer se urbano stanovnistvo sve manje snabdeva na pijacama. Zatim, moraju imati dovoljan nivo kvaliteta i na kraju kontinuitet u snabdevanju. Da bi uopste "primirisali" trgovinskim lancima, proizvodnja tog sira se mora obavljati na tradicionalan nacin (izrada elaborata o tehnoloskom postupku za proizvodnju takvog sira), taj sir mora imati neke specificnosti i kvalitet kao i ime zbog cega ga Vi ja pozelimo kupiti (zastita geografskog porekla) i naravno marketing. Da bi sjenicani sve to uspeli treba da urade sledece:
1. da se udruze da bi postigli prvi uslov za uspesnu prodaju a to je dovoljna kolicina proizvoda, ujednacenog kvaliteta u kontinuitetu- drzava ima program edukacije menadzera u zadrugama za obuku u oblastima bazicnog menadzmenta, knjigovodstva i sl. jer sjenicani u pocetku, sigurno, nece imati para da plate profesionalne menadzere.
2. Da imaju objekte sa opremom u skladu sa vazecim zakonskim propisima u pogledu higijensko-sanitarnih uslova- Drzava od ove godine daje bespovratana sredstva u iznosu od 50% za rekonstrukciju i opremanje objekata u cilju dostizanja potrebnih standarda
3. Specificnost proizvoda- drazava daje bespovratana sredstva od 50% za laboratorijske analize u cilju dobijanja oznake geografskog porekla, pokriva 40% troskova same sertifikacije i kroz razne strane projekte pomaze u promociji ovih proizvoda
4. Prodaja- e tu drzava ne treba da se mesa direktno ali treba da pomogne promovisanjem takvih proizvoda, nadam se da ce uskoro na pijaci Zeleni Venac biti otvoren etno centar gde ce biti prodajna izlozba svih proizvoda iz Srbije koji su tradicionalni, sa geografskim poreklom, rukotvorina zena sa sela i slicno, naravno ne treba drzava da ulazi u pregovore sa trgovinskim lancima.

U krajnjem slucaju veliku ulogu u svemu tome imaju i organi lokalne samouprave koji sto tako treba da pomognu lokalni ruralni razvoj ali i tu ce drzava da pomogne time sto ce na svaki dinar koji opstina izdvaja za ruralni razvoj ministarstvo da dotira jos jedan dinar i to ce sluziti u cilju stvaranja revolving fondova za kreditiranje pod povoljnim uslovima nasih poljoprivrednika.

Uskoro zapocinjemo i pregovore sa bankarskim sektorom da iznadjemo povoljnija resenja za ruralna podrucja jer smatramo da je dovoljan garancija ako drzava ucestvuje u nekom projektu sa 50% bespovratnih sredstva.

Mislim da se tesko, kao sto se iz ranije navedenog moze videti, moze govoriti o principu "baci ih u vodu i vici im da masu rucicama". Da li je sve to sto drzava radi dovoljno o tome se moze diskutovati, da li moze bolje i o tome mozemo diskutovati.

Mislim da i sjenicanima i svima ostalima je bolje pomoci u principu "nauci gladnog da peca (stvori mu uslove i pomozi mu finasijski da moze sam da razvije svoj biznis) a nemoj mu dati jedu ribu za veceru (npr interventni otkup i potom bacanje par tona sira a da problem i dalje postoji)

Tar
30-01-10, 18:03
Eto ! ::namigivanje::

E a sad da iskoristimo prisustvo "vlasti":

Slabo se snalazim na sajtu ministarstva. Cini mi se da nije dovoljno azuran.Cini mi se da bi mogao da bude jednostavniji.

Na primer kozarstvo (moja ljubav). Regulacija uvoza, zabrane uvoza iz pojedinih zemalja tu se tesko snalazim.
Sumnjam da se neka uredba o proglasenju koza za stetoticene jos uvek provlaci kao vazeca (?).

I najinteresantnije najavljena ili vec realizovana uredba o obuci(licenciranju ili kako se to vec zove) individualnih uzgajivaca za VO (vestacka oplodnja) za sopstvene potrebe.
Ne mogu da nadjem nista na tu temu. Ako je istina onda sam zbilja ushicen da je u ovom slucaju drzava otisla ispred struke. Jer mnogi nasi strucnjaci ili "strucnjaci" tvrde da je to nemoguce ili tesko izvodljivo dok to u USA rade sami farmeri posle jednodnevnog kursa u kome nauce i anatomiju koze (koliko taj zahvat zahteva) i kako da sinhronizuju estrus u stadu i kako da izvrse vestacku oplodnju.

radivoj.nadlacki
30-01-10, 22:34
Ne spominji mi sajt ministarstva, katastrofa al sta je tu je ::lose:: ja stalno saljem sugestije PR sluzbi.

Predlog je da mi konkretna pitanja posaljes kao privatnu poruku pa cu u od utorka kada budem u office probati da izcackam od kolega iz veterine.

Zabrana drzanja koza....ah da, jedna "mudra" licnost iz nase istorije je to davno nekad i ucinila. Nadam se da danas nemamo vise tako "mudrih" na vlasti ::namigivanje::

Ja sam slusao jedmog momka iz savetodavne sluzbe u Negotinu dok je drzao predavanje poljoprivrednicima u Donjem Milanovcu upravo oko izazivanja estrusa kod ovaca (ono sa sunjderima i sl), ne znam oko vestackog osemenjavanja ali cu pitati kolegu iz Negotina.

Kao sto vidis ja nisam wikipedia pa da ukucas pojam ja izbacujem odgovor :D ali sto ne znam pitam onoga ko zna pa prosledim dalje.

Pozdrav

PS: Dao sam sebi za pravo da ti vise ne persiram, nadam se da nemas nista protiv toga?

Tar
31-01-10, 09:12
Moram da (te) davim sa tim sajtom.
Tu bi trebalo da se nalaze prave informacije. To je prvi, mali ali vazan korak da se pomogne pp.
Pratim neke forume o lesnicima i vidim da se ljudi najvise informisu preko onih koji su neku proceduru vec prosli. To je samo delimicno u redu jer tu ima i pokvarenih telefona....U svakom slucaju vidim da jedan broj prvo nesto posadi, tako posavetovan, pa kada se obradi tamo gde treba za refundaciju, ispostavi se da ne ispunjava uslove.

Kada trazim nesto na sajtu trebalo bi dovako da se krecem
stocarstvo/ koze/ uvoz/

Tamo sigurno postoji neki dokument koji tretira ono sto me zanima ali ja moram da znam da li je zakon ili uredba ili odluka ili.... i kada je doneta.

Zale se ljudi kako vlast, drzava malo radi za njih. Nekada sa pravom nekada ne. Ispravi me ako gresim ali mislim da deo te pomoci ostane neiskoriscen zbog neinformisanosti.

radivoj.nadlacki
31-01-10, 13:16
Ne davis me, naprotiv, rekoh ranije, pravo je zadovoljstvo razmenivati iskustva sa tobom.

Salji sugestije i ovde a ja cu ih forwardovati webmajstorima ::namigivanje:: tacnije nasoj PR sluzbi.

Za sve ostalo sto si rekao ::svaka cast::

Zale se ljudi kako vlast, drzava malo radi za njih. Nekada sa pravom nekada ne. Ispravi me ako gresim ali mislim da deo te pomoci ostane neiskoriscen zbog neinformisanosti.

To je jedan od razloga i zasto sam ja tu a postoje i sajtovi savetodavnih sluzbi Vojvodine i centralne Srbije pa se i tamo mogu postavljati pitanja. Ako Vam ne odgovaraju, samo javite meni ::samo bes::

mims
02-02-10, 12:21
A šta kažete na ovo?

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/174959/Placa-13-TV-pretplata-zbog-struje-na-njivama

radivoj.nadlacki
02-02-10, 14:23
A šta kažete na ovo?

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/174959/Placa-13-TV-pretplata-zbog-struje-na-njivama

Ja sam uredno podneo zahtev za babinu kucu u kojoj niko ne zivi sa dva svedoka i sa tog strujomera mi je skinuta TV preplata.
Znaci, tema apsolutno nije za diskusiju pogotovo ne u ovoj temi gde imamo mnogo pametnijih stvari da raspravljamo nego o ovakvim stvarima. ::lose::

mims
02-02-10, 14:27
Nisam hteo da otvaram novu temu. Ovde mi se učinilo zgodnim.

radivoj.nadlacki
02-02-10, 21:50
Ma OK samo i te novine pisu svasta i sto je bilo i sto nije... >:({

Nego, sta mislite o ideji da ubacimo i nove kabine za traktore u subvencije, zakon je zakon a kabine su skupe pa....

mityoo
02-02-10, 21:53
Ako po novom zakonu vlasnici traktora budu primorani da kupuju i ugrađuju kabine na svoje traktore, koji su dosad korišteni bez kabine, to bi bilo lepo od države da pomogne seljaku da se pridržava zakonom propisanih normi!

mims
02-02-10, 21:53
Bolje da su sva registrovana gazdinstva dobila po rotaciju. Ipak se okreće. >:({

dicki
02-02-10, 22:08
Ma OK samo i te novine pisu svasta i sto je bilo i sto nije... >:({

Nego, sta mislite o ideji da ubacimo i nove kabine za traktore u subvencije, zakon je zakon a kabine su skupe pa....
Naravno, pa ljudi imaju traktore koje su legalno kupili po drzavnim standardima u to vreme , sada drzava menja standarde i ne bi trebalo da sav teret ne predvidjenih troskova podne na ''bez kabinase''.

mityoo
02-02-10, 22:29
Još nisu zakasnili... mogli bi da je dele na šalteru uprave za trezor, kad obnavljamo registraciju gazdinstva pa da uštede i na poštanskim troškovima...

Bolje da su sva registrovana gazdinstva dobila po rotaciju. Ipak se okreće. >:({

radivoj.nadlacki
02-02-10, 22:32
Još nisu zakasnili... mogli bi da je dele na šalteru uprave za trezor, kad obnavljamo registraciju gazdinstva pa da uštede i na poštanskim troškovima

A da ode ministar u emisiju "Jedna pesma, jedna zelja" :lol: :lol: :lol: ::namigivanje::

paorpaor
02-02-10, 22:44
Kako unaprediti davanje drzane zemljiste u zakup ?
Konkretan problem se desio kod nas u selu na zadnjoj licitaciji po novom zakonu. Po tom zakonu prednost pri licitaciji bi trebalo da imaju mestani ko u kojoj je licitacija. Da tako je bilo na papiru,ali u stvarnosti NE. Pojavio se izvesni Jukic iz Vajske i licitirao zemlju preko jednog naseg komsije. Izlicitirao je 55 ha ,a od mehanizacije ima imt 539 i rusa 52,plug ,drljacu,spremac i 2x prikolice dubrave,mislim komsija ima i niko nije postavio pitanje kako ce on to da odradi sa tom mehanizacijom.
Kako spreciti ovu vrstu prevare ?

Dragan18
02-02-10, 22:53
Da se zemlja ne placa unapred ako je ikako moguce ....... {"{": {"{": {"{": prakticno sam izbacen iz igre za bilo sta....

paorpaor
02-02-10, 22:58
Pa tek to ne vredi jer bi onda licitirali astronomske cifre pa posle isli na vansudska pomirenja.

Dragan18
02-02-10, 23:08
neki kompromis:lol:

ako je neko toliko izlicitirao ima da plati toliko i tacka... sta tu ima mudrolije...

dicki
02-02-10, 23:57
Još nisu zakasnili... mogli bi da je dele na šalteru uprave za trezor, kad obnavljamo registraciju gazdinstva pa da uštede i na poštanskim troškovima

A da ode ministar u emisiju "Jedna pesma, jedna zelja" :lol: :lol: :lol: ::namigivanje::
Ako si sa sela , onda bez potrbno dajemo sugestije-za sve probleme svaki seljak zna.Ministru je valjda posao da vladi peva o svom ministarstvu,naplati pesmu ,a novac podeli seljacima.Nekako mi ne logicno da pricamo coveku sa sela o problemima sela' i tako umesto direktno problemi idu bez potrebno indirektno do min.Bez ljutnje molim, ali ako ne gresim malo-pre na forumu si postavio pitanje''sta mislimo da drzava potpomogne kupovinu novih kabina za traktore koji ih nikad nisu imali '' ^-^ Nekako mi to dodje vrcenje u krug.Sa druge strane mnoge stvari koje drzava treba da odradi sa rokovima i informacijama koje treba blagovremeno da imamo, ne odradi vec nas dovodi u skripac sa vremenom kada jurcamo da kupujemo seme, naftu,servisiramo masine za predsetvu i setvu, jurimo papreno skupe herbicide... Po pitanju licitacija, prave se klanovi od kojih sitniji bivaju uguseni, a ti ljudi nemaju druge mogucnosti zaposlenja jer nema posla.Na drzavi je da resi taj problem, ja ne mogu kao sto ni jedan od seljaka ne moze.Kada je bila licitacija kod nas,za nju su znali nekoliko njih koji su i izlicitirali. Samo vreme licitacije je postavljeno u pogresno vreme-u zimu ^-^ .Treba li komentarisati? Pa u vezi zakona o saobracaju...Jel bio neko iz min.polj. prisutan da nesto kaze na neke nebuloze donesene tim zakonom [ne tice se tehn.stanja].Sitnica:Jesu li asfaltirana sva skretanja u atar 20m. ako ''voz'' moze biti 18m? Da kupimo po kubik fosne i po cisternu za pranje ^-^ Uh, problema kolko os' samo treba volje za resavanje.

Dragan18
03-02-10, 00:02
dicki ::svaka cast::, na sve bi dodao da se uvede tako da covek moze da izlicitira zemlju bez placanja unapred i da se licitiranje podrazumeva na X (npr. 5) broj godina,ali da covek moze da odustane odma ili posle prve godine , stim da plati zakup sto je izlicitirao , ukoliko ne plati zakup (ugovorom da se odredi neka nepokretnost ili pokretnost kao garancija) da mu se oduzme garancija.

Problem nastaje konkretno kod mene, imam mehanizaciju da radim,imam zelju ali nemam pare da platim sve unapred a krediti su skupi !

paorpaor
03-02-10, 00:17
Mislim da nase sugestije ministar ne cuje,ne zato sto nece vec zato sto oko njega ima ljudi koji mu ne prenose stvari kakve jesu vec onakve kakve im njihovi "jukici" "libelule" kazu. Ovaj kod nas je poceo da kupuje zemlju kao lud,kazu da ima 80 "brazda",licitira po celoj opstini Backa Palanka i Bac mada nebi smeo. Ne krivim ja njega,vec drzavu sto takvima dopusta to da rade. VU Karadjordevo prosto cerece,zemlju uzimaju kao da je njihova dedovina. Na kraju ce vlast past ne zbog toga sto nije radila dobro,vec zato sto ne zna sta se radi u njihovom dvoristu,ili nece da zna. Nisam ni za to da zemlju radi kako kome padne na pamet,ali kad su vec uveli obavezu pio (u cemu ih podrzavam) dajte cujte i nas PRAVE poljopvridnike. Ne moraju oni da konrolisu cene,samo nek uklone ove,kako se kod nas popularno kaze,krokodile.

Dragan18
03-02-10, 00:27
1. Zemlju licitiraju samo oni u cijoj se neposrednoj blizini ona nalazi
2. Izlazi se na uvidjaj kod kuce tog paora da se vidi sa kakvom mehanizacijom raspolaze (dal uopste moze da radi izlicitiranu zemlju)
3.nakon izvrsene licitacije i provere (uvidjaja) pravi se ugovor ,stavlja se pokretnost i nepokretnost kao garancija u slucaju ne placanja
3. Od licitacije se moze odustati odma (u tom slucaju izlicitirano preuzima sledeci koji je ponudio najvise) ili nakon godinu dana pod uslovom da je izmirena obaveza prema drzavi (a ako ne plati oduzamti garanciju)
4. licitacija zemlje na neki odredjeni broj godina recimo 5
5. redovne subvencije ako je namiren PIO

paorpaor
03-02-10, 00:31
U sustini to je to,samo sto bi ja dodao da se po jednom gazdinstvu ogranici max izlicitirana povrsina na recimo 30 ha. Bilo bi jos malo neke dorade,ali nista sustinski,vise oko te provere licitanta.
Jos kad bi nam Nadlacki malo pomogao 8)

Dragan18
03-02-10, 00:35
min.50 max100 hektara po gazdinstvu... >:D 8)

ili taj minimum jos malo smanjiti i to je to ... eto od 30 do 100 hektara...

Post je spojen: 1265153923________________________________________ _________
recimo prednosti da imaju oni koji imaju vise dece u gazdinstvu... (tako se moze i unaprediti natalitet tj. podsticati ga )

dicki
03-02-10, 00:44
Taj problem [kao i sve drugo] svako gleda kako njemu odgovara.A treba poci od toga da su prava podjednaka za sve. Po meni : Licitira se 500Ha u mestu u kome ima 100 registrovanih polj. domacinstava[primer].Svako polj. dom. bi imalo pravo na 5Ha. Licitacija nije potrebna zato sto opstine imaju cenu zemlje [kad naplacuju por. na promet] ta svota podeli sa koeficijentom [ na pr. 10,11,12...]u zavisnosti od kvaliteta zemlje i njene cene. Na pr: u opstini ... se licitira 100Ha druge kl.= 2500e: 11 = 227,272e za jednu god. Ko nece ili ne moze [a ponudjen je] ne mora.Za tu ne prihvacenu arendu se uvecava onih 100Ha i deli na one koji hoce.Period zakupa 3 ili 5 god. [Da bi Kasnije jos neko imao sansu kao svi].Sledi izjasnjavanje o periodu zakupa i polaganje hipoteke.Placanje do 1. 11 za tekucu god.Ako neko ima na pr samo 2Ha. zemlje ne moze uzeti u zakup nesto mnogo zato sto nema zalog za to, a ono koliko moze da uzme neka obradjuje po svom nahodjenju [nek asovi il' nek plati] To je njegova licna stvar.Na dalje ako preostane zemlje,omoguciti granicnim opstinama, mrzi me sad pisati za taj modul. >:D

paorpaor
03-02-10, 00:46
Kad bi to tako bilo kod nas bi zemlju uzela tri coveka jer mi imamo u ko tovarisevu oko 250 ha. Mora se izaci u susret vecem broju poljoprivrednika,a u isto vreme da se veci ne favorizuju.

dicki
03-02-10, 00:54
Kako bi uzela tri coveka ^-^ ^-^ ^-^ Jel imate u Tovarisevu 3 registrovana polj. gazdinstva i 250Ha. za licitaciju?

paorpaor
03-02-10, 01:01
min.50 max100 hektara po gazdinstvu... >:D 8)

ili taj minimum jos malo smanjiti i to je to ... eto od 30 do 100 hektara...

Post je spojen: 1265125123________________________________________ _________
recimo prednosti da imaju oni koji imaju vise dece u gazdinstvu... (tako se moze i unaprediti natalitet tj. podsticati ga )

Mislio sam na ovaj predlog. Inace kod nas u selu ima oko 50-ak gazdinstava koji nesto vrede a od kojih ce za 10 godina ostati 10-ak. Trnutno ima oko 150-200 registrovanih gazdistava ali posle ove obnove tesko da ce biti i upola. Ja znam bar njih 10 koji nece obnoviti gazdinstvo.

Dragan18
03-02-10, 01:03
Dicki predlog nije los ali u praksi tesko da moze da se sprovede... ::lose::

OBAVEZNO da se gospodin NADLACKI javi povodom ove javne debate i da neku smernicu ili sugestiju. da sve lepo zamislimo i prezentujemo to gospodinu MINISTRU >:({ 8)

dicki
03-02-10, 01:10
Nema tu mesta za vrede ili ne.Vazno je da svi dobiju podjednaku sansu.Sigurno bi se ovo gore {sto sam pisao] moglo vrlo brzo dopuniti, ali to nije problem kada je temelj dobar i posten.Ako neko misli da je neposteno ili ne korektno, prema bilo kome hteo bi cuti protiv argument.

Dragan18
03-02-10, 01:14
svako od tih registrovanih bi mogao da zivi od roda sa tih recimo 5 hektara?? ??

dicki
03-02-10, 01:18
Ma to dali bi mogao to zna njegova zena, a on je dobio sansu, kao svi,

paorpaor
03-02-10, 01:25
Ma i ja sam za pravilnu i postenu raspodelu i prelog je dobar. Pod tim "ne vrede" ne mislim da su to losi ljudi,nego su to gazdinstva koja u dogledno vrema (3-6 god.) se nece vise baviti poljoprivredom je nema ko da nasledi sede glave,a ima i mladih koje poljoprivreda ne interesuje. Vodjen tim,a i u tvom predlogu stoji,smatram da ne treba sve styavljati u isti kos po tom principu jer je dosta gazdinstava otvoreno proforme. U svakom selu se zna ko se ozbiljno bavi poljoprivredom,bez obzira na kolicinu zemlje,i to bi se vrlo lako moglo odraditi na nivou same mesne zajednice. Mi koji smo bili zainteresovani smo se skupili i dogovorili,ali onda se pojavi neko sa strane ko kroz poljoprivredu pere ko zna kakve pare i napravi sranje. To se mora spreciti da se nebi napravio jaz izmedju exremno velikih i exrtremno malih. Jasno da se ne moze svima ugoditi,ali vi bi se zaprepastili koliko je malo ljudi u stvari spremno da radi poljoprivredu ozbiljno. U tovarisevu su mislili da ce biti zainteresovano 100 ljudi,kad ono ni 10.

Dragan18
03-02-10, 01:27
jeste dobio sansu to stoji....ali ,sansu dobija i onaj koji izlazi na licitaciju. .... zar ne ?zato su bitna udruzenja poljoprivrednika u ceeloj toj prici ...svi oni koji su u udruzenju mogu da se dogovore kome treba koliko zemlje, uostalom svaki poljoprivrednik u selu zna ko kako obradjuje zemlju (i to treba da bude pokazatelj koliko moze zemlje da uzme)

predlazem da se uvedu inspekcije koje ce da obilaze zakupljenu zemlju...

paorpaor
03-02-10, 01:31
I to,to je dobar predlog.

Dragan18
03-02-10, 01:38
momci odoh ja da spavam sutra se cujemo povodom ovoga svega.... ISKRENO SE NADAM da ce se i Gospodin NADLACKI ukljuciti u konverzaciju i da cemo uspeti da prenesemo nase paorske misli ministru dok mu nije kasno da promeni politiku i zadrzi fotelju ( kako kaze narodna poslovica:"posle j****a nema kajanja")

takodje da se ozbiljno razmisli o uvodjenju bonova za dizel jer ljudi ce masovno izaci na ulice bude li se ova tortura sa dizelom i akcizama nastavila... 100 Din litar dizela...pa to nema nigde...

dicki
03-02-10, 01:56
paorpaor@ Nisi izgleda razumeo sustinu.Kako sam napisao,malverzacije skoro da ne moze biti, a izlozio sam sve za nekih 1/2 h. Nisam upotrebio mesece i mesece ,pa sam na brzinu sklepao nesto na sta je tesko realno nesto prigovoriti.Znam ja da u selu, kao i u gradu ima i ovakvih i onakvih.NJihove licne osobine su njihova licna stvar [da ne nabrajam + i - osobine u smislu hoce da rade, nece da rade; imaju malo ili puno zemlje,pameti,bikova,kokosaka,drljaca.,slanine...]ali sansu dobijaju svi! Ako neko nece zbog bilo cega ne mora.To se ponudi svima ostalima.Ako uzme svoje sledovanje i da drugome, to je njegov peoblem.On mora da zalozi nesto da dobije svoj deo i tu zemlju moze dati ili raditi,ali bi bio podmiren.Kako je tebi krivo sto su veci uzeli ...Ha. zemlje,a ti nisi dobio, tako je i sitnijim od tebe krivo sto si ti uzeo, a oni nisu malo dobili.

Post je spojen: 1265159289________________________________________ _________

jeste dobio sansu to stoji....ali ,sansu dobija i onaj koji izlazi na licitaciju. .... zar ne ?zato su bitna udruzenja poljoprivrednika u ceeloj toj prici ...svi oni koji su u udruzenju mogu da se dogovore kome treba koliko zemlje, uostalom svaki poljoprivrednik u selu zna ko kako obradjuje zemlju (i to treba da bude pokazatelj koliko moze zemlje da uzme)

predlazem da se uvedu inspekcije koje ce da obilaze zakupljenu zemlju...
Nisi zavrsio recenicu :ali sansu dobija i onaj koji izlazi na licitaciju ,JA dodajem i ko ima para. Kako svi mogu da se dogovore?Ti bi 50Ha a ja ne mogu da dobijem 5 ?Ko kako obradjuje zemlju je njegov obraz i njegova stvar .Ako mu se tako isplati neka radi.Samo ne znam dokle ce moci.

kiraj
03-02-10, 07:03
Niko ovde nije spomenuo , kako spreciti davanje zemlje u podzakup.Na licitaciji se pojavi sa pravom prece kupovine,niko ga netera ,on jednu godinu radi a posle je da u podzakup .

Ranko Cuvrk
03-02-10, 08:46
Kod mene je zakonom zabranjeno davanje zakupa pod zakup ili koncesije pod zakup koga je dobio licno ga mora obradjivati inace se pokrece proces o raskidanju ugovora( Drzavnog poljop. zemljista ) . Prioritet pri dodjeli DPZemljista imaju stocari ali se svim podnosiocima zahtjeva udovolji.

kiraj
03-02-10, 09:15
Zabranjeno je i ovde davati u podzakup ali ugovor o poslovno tehnickoj saradnji to prekriva.Niko to neradi javno.

paorpaor
03-02-10, 09:24
Ja sam spomenuo slucaj davanja zemljista u podzakup,ali ne i kako ga spreciti. Sutra ce se taj isti "jukic" i "libelila" pojaviti kod vas na licitaciji tako sto ce naci nekog paora da licitira za njega. Tu bi trebalo primeniti evropske zakone tzv komsijke kontrole. Ako 20 ljudi kazu da je taj isti paor dao zemlju u pod zakup,to jest nije licitirao za sebe vec za nekog drugog onda bi ja kaznjavao zestoko. Drzava ce svakako dobiti parew za zakup,samo je njena dobra volja da li od pravih paora ili od kojekakvih kao sto je svojevremeno bio Mile Jerkovic.

Tar
03-02-10, 10:52
.... Ako 20 ljudi kazu da je taj isti paor dao zemlju u pod zakup,to jest nije licitirao za sebe vec za nekog drugog onda bi ja kaznjavao zestoko.

Ti si u pravu. Nazalost "ako 20 ljudi kaze.." nije pravna kategorija. Isto kao i "svi znaju" ili "opste poznata stvar". Kaznjavanje jeste pravna kategorija.
Daj predlog kako da ih "pohvatamo" ili jos bolje kako to da se spreci.
>:D

paorpaor
03-02-10, 11:19
Na zapadu postoji pravna kategorija "ako 20 ljudi kazu" i potrebna je samo dobra volja da se i kod nas primeni. Do duse nekad u SFRJ je to bilo i kod nas. Problem je sto zakone kod nas prave pravni savetnici bas tih ljudi koji rade te prevare.

dicki
03-02-10, 13:07
Kako sam pisao gore taj podzakup bi bio moguc, ali bi bio minimalan. A ako bi hteli iskoreniti i taj minimum moglo bi se zapretiti gubitkom hipoteke [da bi neko dobio zemlju i pri tome platio to sto je dobio do na pr.novembra meseca, mora zaloziti nekretninu ]. Od uvek su naj prostija resenja bila :D Kada se zemlja podeli seljacima u njihovom ataru na ravne casti, ko ima da se buni.Ne prihvacena zemlja se opet i odmah deli svima podjednako.Nacin deobe bi mogao biti '' iz sesira ''.

Tar
03-02-10, 13:21
Na zapadu postoji pravna kategorija "ako 20 ljudi kazu"

Ma ne, to totalno nije tacno. Na primer "svi znaju" da neko prodaje drogu ali to nije dovoljno. Onda policija mora da mu namesti i da ga uhvati kada daje dozu i uzima novac.

Ti se s pravom ljutis ali pusti ljutnju i bes, a daj predlog. Tako se zove ova tema.

mims
03-02-10, 13:47
Mislim da bi država trebala da organizuje mnogo bolju kontrolu otkupljivačkih mesta, uzimanja uzoraka, merenja i sl. Instrumenti se baždare ali je bitno i kako se koriste.

dicki
03-02-10, 13:53
Trenutno, po pitanju zakupa situacija je haoticna. Kao u nekom Spanskom ulicnom stampedu, uz jednu razliku: tamo srlja jedan preko drugog, a ovde slojevito gazi jedan drugoga: na nekoga ko ima na pr. 5ha. a zeli da radi jos na pr. 5 se penje onaj koji ima 50, a radio bi jos.Na tog ''50'' se popeo onaj sa 200,tako da onaj mucenik dole jedva dise. Kada se na tu kamaru nakaci onaj ''500 +'' onom na dnu samo pop moze pomoci. To nikako nije neka zdrava trz. konkurencija, zato sto nisu isto svi tretirani, BEZ obzira na STARTNU LINIJU.

Post je spojen: 1265201904________________________________________ _________

Mislim da bi država trebala da organizuje mnogo bolju kontrolu otkupljivačkih mesta, uzimanja uzoraka, merenja i sl. Instrumenti se baždare ali je bitno i kako se koriste.
Svakako, pa makar poljoprivrednici to finansirali-manje ce ih kostati nego ovako.

Jugos
03-02-10, 14:05
Sve te uredbe i kojekakvi zakoni su pravljeni da pomognu velikima,mozemo da pisemo kako to nije posteno do mile volje ,a kakva vajda od toga? Nikakva samo gorcina...

Neco
03-02-10, 14:25
tako je Jugose svi znaju teoriju al praksa se slabo primenjuje.

paorpaor
03-02-10, 15:17
Konkretno to bi trebalo uraditi ovako.
U nekom mestu XY ima na licitaciji 500 ha i u tom mestu ima 200 PG. Javni skup se napravi i javno se pita ko je zainteresovan da zakupi zemlju pod uslovima koje propisuje drzava (placanje unapred,obavezna garancija...). Kad se ljudi izjasne i vidi se da je recimo zainteresovano 50 PG za zakup prelazi se na raspodelu zemljista po kriterijumu kvaliteta i kolicine,a nikako iz sesira. Ja znam bar 5 mesta gde su se ljudi dogovorili bez vecih problema,jer ako se ne dogovore ode zemlja nekom trecem. Uslov svih uslova bi morao biti da imas mehanizaciju za takav zakup,to jest da ne mozes sa fergusonom da zakupis 50 ha. Kao drugi uslov jeste medjusobna kontrola licitanata,to jeste da ako 49 PG kazu i prijave nadleznoj inspekciji da je ono jedno PG dalo zemlju u podzakup da to ima pravnu tezinu. To bi znacilo da na tvojoj zakupljenoj parceli ne moze ni jedan drugi traktor biti osim tvog,a u slucaju kvara da se to dokumentuje i potvrdi od strane ostalih licitanata. Trece ne sme se dozvoliti nikakvim pravnim subjektima (firmama) koje su proformr otvorene na teritoriji tog mesta da zakupe zenlju,jer zemlju mogu i samo iskljucivo da obradjuju mestani tog mesta, privatna lica. U slucaju da nema zemlje za zakup u nekom mestu onda se zemlja obezbedjuje sa granicnim mestima.
To bi bia sustina,ali bi se jos moglo doraditi.

Dragan18
03-02-10, 15:40
Konkretno to bi trebalo uraditi ovako.
U nekom mestu XY ima na licitaciji 500 ha i u tom mestu ima 200 PG. Javni skup se napravi i javno se pita ko je zainteresovan da zakupi zemlju pod uslovima koje propisuje drzava (placanje unapred,obavezna garancija...). Kad se ljudi izjasne i vidi se da je recimo zainteresovano 50 PG za zakup prelazi se na raspodelu zemljista po kriterijumu kvaliteta i kolicine,a nikako iz sesira. Ja znam bar 5 mesta gde su se ljudi dogovorili bez vecih problema,jer ako se ne dogovore ode zemlja nekom trecem. Uslov svih uslova bi morao biti da imas mehanizaciju za takav zakup,to jest da ne mozes sa fergusonom da zakupis 50 ha. Kao drugi uslov jeste medjusobna kontrola licitanata,to jeste da ako 49 PG kazu i prijave nadleznoj inspekciji da je ono jedno PG dalo zemlju u podzakup da to ima pravnu tezinu. to bi znacilo da na tvojoj zakupljenoj parceli ne moze ni jedan drugi traktor biti osim tvog,a u slucaju kvara da se to dokumentuje i potvrdi od strane ostalih licitanata. Trece ne sme se dozvoliti nikakvim pravnim subjektima (firmama) koje su proformr otvorene na teritoriji tog mesta da zakupe zenlju,jer zemlju mogu i samo iskljucivo da obradjuju mestani tog mesta, privatna lica. U slucaju da nema zemlje za zakup u nekom mestu onda se zemlja obezbedjuje sa granicnim mestima.
To bi bia sustina,ali bi se jos moglo doraditi.

Kako definisati : moj rodjak je dosao da mi pomogne da uradim zemlju.... ili ja i rodjak se udruzili i radimo zemlju on ima fergusona a ja rusa.... ^-^ ^-^ ^-^ tako nesto ima puno rupa....
BEZ PLACANJA UNAPRED ali SA GARANCIJOM

paorpaor
03-02-10, 15:46
Ma nema rodjaka kojekakvih. Ako treba neko da ti (ne mislim konretno tebi) pomgne onda ni nisi u stanju da radis zemlju. Cist racun,duga ljubav. Ko hoce da radi moze al posteno.

Dragan18
03-02-10, 16:17
a udruzenja??

radivoj.nadlacki
03-02-10, 18:39
Ako si sa sela , onda bez potrbno dajemo sugestije-za sve probleme svaki seljak zna. Nekako mi ne logicno da pricamo coveku sa sela o problemima sela' i tako umesto direktno problemi idu bez potrebno indirektno do min. Bez ljutnje molim, ali ako ne gresim malo-pre na forumu si postavio pitanje''sta mislimo da drzava potpomogne kupovinu novih kabina za traktore koji ih nikad nisu imali '' ^-^ Nekako mi to dodje vrcenje u krug.

Da, ja sam sa sela i to vrlo blizu sela u kom Vi zivite. Kolege i ja smo shvatili da bi bilo dobro da ukljucimo i traktorske kabine, da bi pokazali dobru volju i pomogli ljudima da se usklade sa zakonom. Ja to mogu da ubacim bez da se konsultujem ovde sa ljudima. Pitanje i to i mnoga druga postavljam da bih dobio podrsku, sugestije i predloge jer vise glava vise zna i za mene je to savrseno logicno i ispravno. Ja sam jedan i nemojmo ocekivati da ja mogu da resim sve i nikako da resim odjednom, problema je mnogo ali moja parola je da se resava jedna po jedan kvalitetno a u tom resavanju sam video svrhu svog bivstvovanja na ovom forumu da cujem sta ljudi misle i da proverim stav poljoprivrednika o onome sta razmiljam ja. Vas niko ne tera da do ministra idete, kako kazete indirektno, preko mene, napisite dopis, potpisite i posaljite na sledecu adresu:

Ministarstvo poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede
Kabinet ministra
Nemanjina 22-26
11000 Beograd

Svako dobro

Dragan18
03-02-10, 18:43
Ako si sa sela , onda bez potrbno dajemo sugestije-za sve probleme svaki seljak zna. Nekako mi ne logicno da pricamo coveku sa sela o problemima sela' i tako umesto direktno problemi idu bez potrebno indirektno do min. Bez ljutnje molim, ali ako ne gresim malo-pre na forumu si postavio pitanje''sta mislimo da drzava potpomogne kupovinu novih kabina za traktore koji ih nikad nisu imali '' ^-^ Nekako mi to dodje vrcenje u krug.

Da, ja sam sa sela i to vrlo blizu sela u kom Vi zivite. Kolege i ja smo shvatili da bi bilo dobro da ukljucimo i traktorske kabine, da bi pokazali dobru volju i pomogli ljudima da se usklade sa zakonom. Ja to mogu da ubacim bez da se konsultujem ovde sa ljudima. Pitanje i to i mnoga druga postavljam da bih dobio podrsku, sugestije i predloge jer vise glava vise zna i za mene je to savrseno logicno i ispravno. Ja sam jedan i nemojmo ocekivati da ja mogu da resim sve i nikako da resim odjednom, problema je mnogo ali moja parola je da se resava jedna po jedan kvalitetno a u tom resavanju sam video svrhu svog bivstvovanja na ovom forumu da cujem sta ljudi misle i da proverim stav poljoprivrednika o onome sta razmiljam ja. Vas niko ne tera da do ministra idete, kako kazete indirektno, preko mene, napisite dopis, potpisite i posaljite na sledecu adresu:

Ministarstvo poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede
Kabinet ministra
Nemanjina 22-26
11000 Beograd

Svako dobro

Drugacije to izgleda ministru ako to on cuje od Vas ili od nas .... u tome je caka...

zcurcic
03-02-10, 18:45
drzava je siromasna, ali sto je jos gore po meni bezidejna i bez neke nacionalne strageje u bilo kom pogledu, a ne samo u pogledu poljoprivrede. poljoprivredni proizvodi su bili i bice uvek kamen spoticanja prilikom svih pregovora. jos s pocetka proslog veka doslo je do ozbiljnog sukobljavanja izmedju sad-a sa jedne strane i evropskih zemalja sa druge, zbog izvoza jeftine psenice iz sad-a. raznorazne runde pregovora su vodjenje oko liberalizacija nacionalnih trzista i uvek se najteze dolazilo do dogovora oko poljoprivrednih proizvoda. nazalost nasi politicari kao da nisu citali i ucili o tome, tako da su vrlo olako pristali na ucene od strane EU i spustili carinske stope na polj. proizvode. poslednje ministarstvo je donelo i nove pravilnike o uvozu, uredbe o subvencijama kako bi ojacale nase polj. proizvodjace, zapocet je novi sistem javnih skladista, ali sve je to malo kada s druge strane imate proizvodjace iz eu koji imaju najsavremeniju mehanizaciju i subvencije unazad po nekoliko decenija. uprkos svemu tome, nasi proizvodjaci i pojedini proizvodi su konkurentni, ali zarada koju ostvaruju nije dovoljna za iole pristojan zivot. takodje sve se svodi na izvoz sirovina (soja, kukuruz, malina, secer), a malo na izvoz finalnih proizvoda (meso, dzemovi, sokovi, slatkisi, kompoti).
ono sto je po meni neophodno jeste popisati svu drzavnu imovinu, tipa silosa, hladnjaca, skladista, ako je ista ostalo, koji bi mogli da sluze za dalji razvoj sistema javnih skladista i robnih rezervi. koncept liberalnog trzista je po meni izuzetno stetan, kako po proizvodjace tako i po potrosace. u protekloj deceniji imamo stalno neke oscilacije cena primarnih polj. proizvoda (psenice, kukuruza, svinja, mleka) kao posledicu tog liberalnog ili ti po srpskom slobodnog trzista, a po meni i mislim mnogim drugima anarhicnog trzista. zamisljam kako su recimo te robne rezerve mogle da intervenisu pre par godina kada je cena tovljenika bila oko 40 dinara/kg i otkupe visak tog mesa. ne bi doslo do masovnog klanja svinja i sada prilicno nepovoljne cene, prvenstveno za potrosace, od oko 150 din/kg i skupog mesa. ta svinjetina bi se kasnije mogla prodati po mnogo vecoj ceni i robne rezerve bi imale veci kapital. isto to se moglo uraditi i sa psenicom. nefunkcionisanje robnih rezervi je tajkune postavilo na njihovo mesto i oni ubiraju ekstra profit, umesto da se sa intervencijom robnih rezervi stabilizuju ceni, a i trziste. sistem javnih skladista, meni deluje kao odlicna ideja. medjutim ovim resavamo samo problem ratarskih kultura, a usput imaju manu jer i kapacitet nije dovoljno velik. po meni je jedna od najvaznijih strategija stabilnost trzista i cena, odnosno samim tim i planska proizvodnja. jer ovako non stop imamo dileme sta sejati na prolece.
sto pre nasi politicari shvate da je poljoprivreda jedna od najvaznijih delatnosti u koju treba ulagati to ce svima biti bolje. nazalost od seljaka uzimaju vec vise od pola veka i preko njegove grbace srbija prezivljava sve ove godine.
nadam se da nisam previse udavio.

Spajki
03-02-10, 18:45
@radivoje ::svaka cast:: za vase prisustvo na forumu i ucesce u nasim temama i razgovorima >:({ >:D

dicki
03-02-10, 18:47
Ovako los zakon o zakupu se ne moze popraviti ma koliko se nadogradjivao.Temelj tog zakona je katastrofalno los,tako da je nadogradnja cisto gubljenje vremena. Zainteresovanost za zakup je bitan parametar,placanje u napred je favorizovanje svih sem sitnog poljoprivrednika, kojih ima u naj vecem broju. Svima ostalima je stalo da udju u ''prvu ligu'' pa zato gledaju da izkritikuju one iz ''prve lige'' ne osvrcuci se na tolike seljake iza sebe koji malte ne gladuju. Znaci, podjednaki uslovi za velike koji mogu da se ''izkeze'' i u napred plate zakup,i izfinansiraju obradu zemlje, a mali neka prodaju svoju zemlju ako ne mogu tu trku izdrzati, i to kome : pa velikima.Sto se tice izvlacenja iz ''sesira'' i dalje mislim da je naj korektnije [ da ne pisem o velikom broju zavrzlama koje se desavaju u sistemu bez ''sesira''] tako postupiti.Zabranjivati ulazak tudjih traktora u njivu nije u redu . Zasto: uh, ima razloga i razloga, a ko hoce sire da pogleda naci ce ih i sam bezbroj. Jedan od velikog broja pr:Dogovorimo se komsija i ja da mu orem i sejem 2 god. i 36 dana u zamenu za 16kom. jaja od morke.Sta, treba da pravimo ugovor? Uz to, pokvari mi se traktor. Sta, treba da prilazem potvrdu, ili zovnem komsinicu Pelagiju da potvrdi kvar[ a prijatelj iz cetvrte ulice desno od crkve ne sme da mi pomogne]. >:D

paorpaor
03-02-10, 18:50
Dobro da ima da cuje neko i nas paore ::svaka cast::
Mislim da bi trebalo vise ljudi iz ministarstva poput gosn Nadlackog da se ukljuci u forum. Culi bi informacije koje mozda ne stizu do njih,a u isto vreme mi bi culi informacije koje su nama potrebne.

dicki
03-02-10, 18:52
Ps. prvo uredjenje pa udruzenje. Kada se ne uredjeno udruzi onda se dobije samo veca kolicina ne uredjenog. >:D

Dragan18
03-02-10, 18:55
Ovako los zakon o zakupu se ne moze popraviti ma koliko se nadogradjivao.Temelj tog zakona je katastrofalno los,tako da je nadogradnja cisto gubljenje vremena. Zainteresovanost za zakup je bitan parametar,placanje u napred je favorizovanje svih sem sitnog poljoprivrednika, kojih ima u naj vecem broju. Svima ostalima je stalo da udju u ''prvu ligu'' pa zato gledaju da izkritikuju one iz ''prve lige'' ne osvrcuci se na tolike seljake iza sebe koji malte ne gladuju. Znaci, podjednaki uslovi za velike koji mogu da se ''izkeze'' i u napred plate zakup,i izfinansiraju obradu zemlje, a mali neka prodaju svoju zemlju ako ne mogu tu trku izdrzati, i to kome : pa velikima.Sto se tice izvlacenja iz ''sesira'' i dalje mislim da je naj korektnije [ da ne pisem o velikom broju zavrzlama koje se desavaju u sistemu bez ''sesira''] tako postupiti.Zabranjivati ulazak tudjih traktora u njivu nije u redu . Zasto: uh, ima razloga i razloga, a ko hoce sire da pogleda naci ce ih i sam bezbroj. Jedan od velikog broja pr:Dogovorimo se komsija i ja da mu orem i sejem 2 god. i 36 dana u zamenu za 16kom. jaja od morke.Sta, treba da pravimo ugovor? Uz to, pokvari mi se traktor. Sta, treba da prilazem potvrdu, ili zovnem komsinicu Pelagiju da potvrdi kvar[ a prijatelj iz cetvrte ulice desno od crkve ne sme da mi pomogne]. >:D

Naravno ,zemlju moze da zakupi svako ko hoce , a inspekcija koja izlazi na teren nek kaze dal se zemlja obradjuje kako treba il ne. NA osnovu izvestaja inspekcije se utvrdjuje dal onaj ko zakupi moze da nastavi da obradjuje zemlju il ce da mu oduzmu zemlju koju je zakupio i daju onome ko svoju izlicitiranu zemlju obradjuje kako treba.

dicki
03-02-10, 19:07
Dragan18@ Ako pazljivije procitas moj stav, zakljucices da inspekcija tu nema sta da trazi [ a voleo bi da ih ima 3 x vise za druge stvari ] Ako dobijem zemlju u zakup i ne radim je '' ko svet '' ipak me ceka obaveza placanja, a od cega to platiti ako je prinos los zbog loseg rada.Tu se zna ko se cese po glavi inspekcija sigurno ne.

radivoj.nadlacki
03-02-10, 19:07
Drugacije to izgleda ministru ako to on cuje od Vas ili od nas .... u tome je caka...

Jedno ne iskljucuje drugo. Ja sam samo coveku odgovorio na post.

Gledao sam na sajtu ministarstva i ne nadjoh tekst izmena i dopuna zakona o zemljistu da vam dam link. Gledacu da ga iskopam i okacim ovde. Mislim da bi bilo logicno (ogradjujem se ovo je moje licno poimanje stvari) da redosled stvari bude sledeci:

1. Procitati Zakon i videti sta je regulisano zakonom i koje aktivnosti u tom procesu su u ingerenciji ministarstva a koje u ingerenciji lokalne samouprave da biste znali kome pitanja da uputite. Znaci, proucite zakon....
2. Ukoliko je stav poljoprivrednika na forumu, koji je prethodno usaglasen na forumu ili na nekim buducim sastancima clanova foruma, da su potrebne izmene i dopune samog zakona onda to lepo srociti i poslati Upravi za zemljiste
3. Puno stvari je u ingerenciji lokalne samouprave, tu ljudi treba da se udruze (formalno ili neformalno) i da izvrse pritisak na lokalnu samoupravu da se napravi program u skladu sa zahtevima poljoprivrednika
4. Sve uocene nepravilnosti treba odmah prijaviti Generalnom inspektoratu, Ministarstva poljoprivrede sa imenima, adresama, datumima i svim drugim informacijama potrebnim da bi inspektorat delovao. Znajuci pomocnika direktora tamo, on jedva ceka ovakve prijave. Nemojte ocekivati da nekih 250 inspektora sami uoce takve stvari, morate inspektoratu pomoci i uputiti ih tamo gde ste uocili nepravilnosti. Nemojte, molim vas, ici logikom "jedan covek kome ne zelim da kazem ime", jer ako neko prikriva zlocin, koliko ja znam, postaje saucesnik u istom.

Ja nisam wikipedia i nemam odgovore na sva pitanja, uzgred i ne radim u Upravi za zemljiste. Da odgovaram na pojedinacna pitanja iz ove oblasti nemam znanja a ni snage ni vremena. Da ih, jedno po jedno, postavljam direktoru Uprave ne zelim jer necu da trosim "kredit" i poverenje koje uzivam kod tog nadasve pametnog i postenog coveka na pojedinacna pitanja koja nisu konkretna i argumentovana.

Znaci hajde da malo detaljnije proucimo tematiku, udjemo u materiju, izgradimo jedinstvene stavove i sa takvim predlozima nastupimo bilo kod Ministarstva, bilo kod lokalne samouprave.

Svako dobro

paorpaor
03-02-10, 19:12
Ko je taj sto je merodavan da presudi sta je obrada zemlje "ko svet". Sta ? postoji propis koliko korova smes da imas po m2 ili sta?

Dragan18
03-02-10, 19:16
Dragan18@ Ako pazljivije procitas moj stav, zakljucices da inspekcija tu nema sta da trazi [ a voleo bi da ih ima 3 x vise za druge stvari ] Ako dobijem zemlju u zakup i ne radim je '' ko svet '' ipak me ceka obaveza placanja, a od cega to platiti ako je prinos los zbog loseg rada.Tu se zna ko se cese po glavi inspekcija sigurno ne.

dobro de... to si u pravu

mityoo
03-02-10, 20:05
Ma netreba tu nikakva inspekcija! U prvom krugu davanja državne zemlje u zakup da mogu da učestvuju samo RPG iz mesta gde se nalazi predmetna nekretnina, I da se da rok RPG-ima da se prijave da su zainteresovani da uzmu državnu zemlju u zakup i do koje maksimalne površine! Zatim se lepo podeli zainteresovanima na ravne časti, stime da, ko je upisao da mu je potrebna manja površina nego što bi njemu pripadala, uzima traženu površinu a preostali deo se deli među ostalima koji su prijavili da bi uzeli više nego koliki deo im pripada... Tako niko nebi bio favorizovan, Jer ovim velikima koji kupuju zemlju sa strane i ako bi našli nekog iz sela da uzima zemlju za njih, nebi mogli da kupe puno a to im se ne isplati da drže zemlju po 20-50ha u svakom mestu u vojvodini...

dicki
03-02-10, 20:44
Tako je Mityoo. Imas pice. >:({

mityoo
03-02-10, 21:43
A do drugog kruga bi dolazilo samo u slučaju da je ponuda zemljišta veća od potražnje lokalnih RPG pa bi se tada izdavala preostala zemlja koju nisu uzeli lokalni paori i tada bi mogli da licitiraju svi bez obzira odakle su i koliku površinu hoće da uzmu

dicki
03-02-10, 21:47
Ti bi dva pica aaa..

paorpaor
03-02-10, 22:18
To sve isto kaze i ovaj postojeci zakon ,ali po mom misljenju ima nedostatak u primeni.

mityoo
03-02-10, 22:50
Ma neee, nego sam morao da ustanem od kompa pa sam poslao na brzinu a misao ostala nedovršena.... Može i jedno piće ali duplo! :lol: :D

Ti bi dva pica aaa..

Post je spojen: 1265233879________________________________________ _________

To sve isto kaze i ovaj postojeci zakon ,ali po mom misljenju ima nedostatak u primeni.
Kolko ja znam ne kaže baš ovako!

paorpaor
03-02-10, 22:55
Ne bas svako slovo,ali uglavnom. Imam ga na kompu i citao sam ga vise stotina puta,vec se izlizao.

mityoo
03-02-10, 23:25
Moraću onda malo da ga prelistam detaljnije da vidim što se to neradi tako ako tako piše! Koliko znam kod nas nisu nikog pitali koliko zemlje ti treba u zakup, ili da su rekli da se prijaviš pa ćemo da delimo....

dicki
03-02-10, 23:25
Ako pise da se nudi zemlja u zakup pri cemu se uz zalog placa u novembru,ako pise da se zemlja nudi bez licitacije svakom registrovanom gazdinstvu [ u smislu 100 ha,se nudi 100 RGZ. pa ko oce- oce, ostatak se deli]... Nije isto. >:({

paorpaor
03-02-10, 23:34
Taj deo nije isti doslovce,ali su kod nas bili predstavnici lokalne vlasti i rekli da je najbolje da se mi medjusobno dogovorimo,a licitaciju odradimo pro forme.

Dragan18
03-02-10, 23:36
Taj deo nije isti doslovce,ali su kod nas bili predstavnici lokalne vlasti i rekli da je najbolje da se mi medjusobno dogovorimo,a licitaciju odradimo pro forme.

a ko ce da se dogovori kad dodje JErkovic ili slicni njemu pa palamude,prete i slicno ....

paorpaor
03-02-10, 23:47
Ma moze se pojaviti i Miskovic licno ne bi mu nista vredelo. Mi smo odradili nas deo posla,posteno se dogovorili,ali je zakon dozvolio da je pojavi izvesni "jukivc" i licitira preko ovde jednog nazovi paora zemlju. Postoje i druge mere teranja nepozeljnih gostiju i one su mnogo drasticnije. Bitno je samo da bude malo sloge i zajednickog interesa. Tu treba da je zakon na strani sitnih paora da po svaku cenu spreci stvaranje prevelikih pojedinaca koji ce da rade 2,3 hiljade ha. Ta zemlja je mogla biti u rukama 100porodica i drzava je mogla dobiti jos 100 pio uplata,a ovako nemaju ni tu jednu.

mityoo
03-02-10, 23:47

a ko ce da se dogovori kad dodje JErkovic ili slicni njemu pa palamude,prete i slicno ....
Da... onda ispadne malo mnogo drugačije!

dicki
03-02-10, 23:59
Paorpaor@ Kakav bre dogovor. Sastanu se nekoliko njih u lokalnoj kafani i medjusobno podele ponudjeno uz dogovorenu cenu na licitaciji, a ostali neka puse.Kada je sve isto po tebi,neka se primenjuje ova druga ''ista varijanta'' po kojoj cu ja moci dobiti 5 Ha . Po tvojoj varijanti nisam uspeo. ::samo bes::

paorpaor
04-02-10, 00:12
Paorpaor@ Kakav bre dogovor. Sastanu se nekoliko njih u lokalnoj kafani i medjusobno podele ponudjeno uz dogovorenu cenu na licitaciji, a ostali neka puse.Kada je sve isto po tebi,neka se primenjuje ova druga ''ista varijanta'' po kojoj cu ja moci dobiti 5 Ha . Po tvojoj varijanti nisam uspeo. ::samo bes::

Svako ko je hteo da uzme zemlju u zakup,a zivi u tovarisevu,je mogao da dobije svojih 5 ha. Ljudi nisu hteli,verovali ili ne. Da si ti kojim slucajem stanovnik tovariseva danas bi imao 5 ha 100 %.
Sve je bilo javno i nikakvi mocnici nisu donosili presudne odluke. Pre dve godine kad je trebala biti licitacija na dogovoru nas je bilo oko 20,a oveni 10(mislim 6). Da ponovim sve je bilo javno jos samo sto nije isao dobosar.

mityoo
04-02-10, 00:24
E onda si imao ludu sreću! Kod mene će da se pokolju za arendu i ovi seoski paori a ne još da dođe neko sa strane! Ima oko 1800 ha državne zemlje a da je po redovnu cenu trebalo bi 3000 da svima udovoljiš! Nego neki nisu imali da plate arendu odma drugi su se žalili da im neko sa strane nabio cene, a i licitacija je bila u aprilu!

dicki
04-02-10, 00:28
Nije svuda kao u Tovarisevu.A zakon treba da vazi svuda.Jesi li cuo da se dogadjalo da na vratima stoje dvojica i kad neko hoce unutra na licitaciju kazu: ma puno je covece, nema mesta.[odnosi se na javno nadmetanje].To sto bi ja dobio u Tovarisevu meni i ostalima koji bi eto 5ha, ne znaci nista.Ja zivim ovde,neko onde, pa se ljudi zale, da ne mogu dobiti malu kolicinu kojom se zadovoljavaju.

paorpaor
04-02-10, 00:32
Zato treba prvo preferirati dogovor u svom mestu. Kod nas se polako kristalizuje situacija sa zemljom i sve vise se pravi granica izmedju onih koji zaista hoce da rade zemlj i onih kojima je to bio,moram reci,bukvalno hobi. Iz mog sela je dosta nih radilo u firmama u Backoj Palanci (Majevica,Nopal,Sintelon...) i uzput obradjivali dedovinu,ali niko nije ozbiljno razmisljao da se bavi poljoprivredom. Dosta je mladih otislo,a i sto je ostalo velika vecina ne vredi bas mnogo. Tuzno ali istinito. Tako da je u mom mestu moguc dogovor oko drzavne zemlje,a isto to su dogovorili i paori u Gajdobri.

dicki
04-02-10, 00:57
Zakon treba da regulise te stvari. Ti se tvrdo drzis svog stava zato sto si dobro prosao, i to je tako ocigledno. Kada bi vecina kao ti bila zadovoljna ,zakon bi bio dobar.A dobar ce biti kada vas nekoliko dobijete nesto manje zemlje kako bi drugi dobili bar nesto.Sto se tice broja masina za obradu zemlje i broja prava na hektar,to je licna stvar o kojoj mozemo razgovarati van ove teme.Ko to sebi za pravo moze dati da kaze: meni pripada vise zato sto ja imam i mogu da uradim vise? Ko ce meni odrediti cime da radim i koliko da radim i uz ciju pomoc.To je licna stvar i sugestija moze postojati kao predlog, ali NE OBAVEZUJUCI.

Dragan18
04-02-10, 01:01
Zakon treba da regulise te stvari. Ti se tvrdo drzis svog stava zato sto si dobro prosao, i to je tako ocigledno. Kada bi vecina kao ti bila zadovoljna ,zakon bi bio dobar.A dobar ce biti kada vas nekoliko dobijete nesto manje zemlje kako bi drugi dobili bar nesto.Sto se tice broja masina za obradu zemlje i broja prava na hektar,to je licna stvar o kojoj mozemo razgovarati van ove teme.Ko to sebi za pravo moze dati da kaze: meni pripada vise zato sto ja imam i mogu da uradim vise? Ko ce meni odrediti cime da radim i koliko da radim i uz ciju pomoc.To je licna stvar i sugestija moze postojati kao predlog, ali NE OBAVEZUJUCI.

::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: DICKOG ZA MINISTRA :D

dicki
04-02-10, 01:13
Hvala, hvala, ali odbijam. Jedino mogu da prihvatim ukazivanje na dobro mesto za pecanje.

KishRobert
04-02-10, 08:50

voleo bih da cujem farmer boba misljenje o ovom,jer isto to rade njegovi sogori u n.becejskom ataru.

paorpaor
04-02-10, 10:46
Vidi Dicki,ako mislis da budesa Robin Hud u poljoprivredi to ti nece dugo trajati. Na taj tvoj nacin raspodele zemlje bi znacio da ako ima 100 ha i 100 RPG koji su zainteresovani da bi svako dobio na ravne casti po 1 Ha. Eee onda dolazimo do kvaliteta zemlje i tek tu bi imao problema jer kako bi se neko slozio da komsija radi Ha prvoklasne zemlje,a neko Ha nekog peska pa makar on bio i po jeftinijoj ceni. Taj tvoj predlog jeste pravedan,ali je debelo utopijski i mogu slobodno da kazem komunisticki.
Treba naci sredinu i ekonomsku racunicu i omoguciti svima da se bave nekim vidom poljoprivrede.Pod svima ne smatram da celo selo zemlju dobije kao socijalnu pomoc.
Potrebna je samo dobra volja vlasti da zadje po narodu i cuje sta bi to bilo najbolje. Ako smo mi mogli u jednom jebenom Tovarisevu da se dogovorimo moze bilo ko drugi. I na kraju bih hteo da dodam da je nemoguce svima ugoditi,jer sto ljudi sto cudi. Mora se naci sredina ni po babi ni po stricevima.

leka
04-02-10, 11:29
::svaka cast:: ::namigivanje::

dicki
04-02-10, 15:35
Ko procita sve gore napisano-razumece. Ti se Paor stalno vrtis u krug, bez konstruktivnog resenja,bez nekog predloga, zagovaras pravednu raspodelu i dogovor,ali pominjes komunizam...Ja stvarno nemam reci.Sve sto sam pisao ti trazis po dva puta da ti odgovorim ^-^ Kada dam odgovor ti pitas nesto o cemu je vec raspravljano.

paorpaor
04-02-10, 16:16
Ja sam dao predlog koji si ti kategoricki odbijo. Sta sad treba da uradim da se slepo slozim sa tvojim predlogom i da kazem da si upravu. Jednostavno po mom skromnom misljenju tvoj prdlog mi se ne svidja,a zasto naveo sam u predhodnom postu. Krecem od prvog i osnovnog pravila da poljoprivreda nije socijalna grana pa da se tako ponasamo sa njom. Kad kazem komunizam,pa zar tvoj predlog ne lici na onaj iz doba komunizma i maximumu zemlje,gde je zemlja bila podeljena na ravne casti. Pa nisu svi ljudi sposobni da se bave poljoprivredom (i ako se deklarisu kao poljoprivrednici) ili da budu doktori. Ne fer bi bilo prema onima koji su generacijama stvarali da ih stavljamo u isti kos sa onima koji sad kao hoce da se bave poljoprivredom,ili onih koji su dosli do velikih poseda drzavne zemlje a da neznaju ni plug da nameste. Nije potrebna samo dobra volja da bi se bavili poljoprivredom,potrebno je daleko vise od toga. Problem je sto drzavna zemlja nesme pasti u ruke 2 lokalna mocnika-tajkuna vec koliko je to realnije da se rasporedi na ljude koji su pravi poljoprivrednici i zive iskljucivo i samo od poljoprivrede. Moje mere kako da se to spreci su jasne,obavezna kontrola zemljista iznenadnog i bez najave,da se vidi ciji su traktori na njivama,da se veruje na rec ostalim poljoprivrednicima kad kazu da je taj i taj dao zemlju u pod zakup. Uostalom tako nesto je napravio i predsednik opstine Nova Crnja.

dicki
04-02-10, 17:43
U tvom stavu ima puno kontradiktornosti [vezano za zakup zemljista] i tvoje je pravo da branis taj stav.Razumes to da se skupite vas 5-6-10 i izlicitirate po dogovru neku kolicinu zemlje, a ne razumes da se gore na visem nivou isto tako neko dogovori i uzmu jos vecu kolicinu.I sada umesto da imas na umu da je jos neko zainteresovan ti predlazes da se eliminisu ''tajkuni'' kako bi ti zauzeo vise prostora umesto njih.Ko onda postaje ''tajkun''? Naravno da ces gledajeci sa te tacke okarakterisati moj predlog kao ''komunisticki''.Prvo i osnovno pravilo nije to sto ti mislis da jeste. Sto se tice bavljenja poljoprivredom tu smo se slozili.Ali, i tu ima jedna zackoljica.Ono sto ne mogu ja,verovatno moze neko drugi,ali na brzinu definisati koliko moze,sa cim moze,kako moze,zasto moze...je cisto mesanje u privatnost coveka.Ako zemlju dobije neki ''nadri radnik'' zna se : puci ce , a tebi ce biti omoguceno da dobijes i radis zemlju.Stari,unuci... ili bilo ko drugi ko ne moze ili nece automatski otpadaju [ glupo je to naglasavati, ali eto...]. Po pitanju inspekcije: Koliko ih je potrebno samo na jedan atar od 7000Ha? Izvinjavam se sto po nekad orem,spremam, prskam,berem nocu.Pa da, mozda da uvedemo radno vreme od 8-16, i oduzimamo masine koje budu na njivama pre i posle radnog vremena. >:({

paorpaor
04-02-10, 17:52
Postoje poljocuivari koji rade nocu,a i ne vidim zasto bi takav vid inspekcije imao odredjeno radno vreme. Ja sam jasno naglasio,iznenada i bez najave izvrsiti inspekciju. Ne znam da li si dobro citao moje postove,ali u njima jasno kazem da je zemlju mogao da uzme ko god je bio zainteresovan i nikako nismo imali za cilj da pravimo nove tajkune,prosto to je smesno i pominjati. Ne moguce je sve strane zadovoljiti podjednako.Zato ja kazem da je ovaj zakon o zemljistu dosta dobar,ali bi trebalo dodati par izmena i njegovu primenu striktno postovati,naravno uz inspekciju.

Ranko Cuvrk
04-02-10, 18:34
Dobro je dok ima vise zainteresovani seljaka od ponude za zakup, problem ce biti kad bube malo seljaka a puno neobradjene poljoprivredne zemlje.
Mozda vlada to rjesi uvozom seljaka !!!

Dragan18
04-02-10, 18:35
Dobro je dok ima vise zainteresovani seljaka od ponude za zakup, problem ce biti kad bube malo seljaka a puno neobradjene poljoprivredne zemlje.
Mozda vlada to rjesi uvozom seljaka !!!

Uvek ce se naci neko ko ce to da uzme u zakup, neko ko je prosle godine radio 20 mozda sledece bude hteo da radi 70 .. nikad se ne zna...

dicki
04-02-10, 18:45
Moj predlog je: 1. iskoristiti vec postojecu kategorizaciju zemljista pri ponudi za zakup 2. Iskoristiti postojeci cenovnik zemlje u opstinama 3. na osnovu tacke 2 i 3 odrediti cenu zakupa [pa bi to izgledalo na pr ovako: 1kat=6din,2kat=5din,3kat=4din...] 4. Po opstinama blagovremeno, a naj dalje do 15.oktobra tekuce godine obavestiti RPG [ registrovana polj. gazdinstva] o davanju zemlje pod zakup 5. odrediti rok od 7 dana za izjasnjavanje RPG 6. Izmatematiciti i ''matematiku'' obelodaniti 6.U mesnim zajednicama prikupiti konacan spisak sa garancijama o placanju 7. Cenu zakupa uplatiti do ... novembra [ u suprotnom zalozena garancija za mesec dana podmiruje dug] 8. Garancija je poljoprivredno zemljiste-zastupanje banke. Ko bi hteo vecu kolicinu zemlje morao bi u napred da razmislja o bankovnim garancijama, a koliko bi stvarno mogao dobiti zavisi direktno od zainteresovanosti za zakup. Zaboravih 9. izvlacenje po kategorijama iz sesira. Ovako, mislim da bi svi bili podjednako tretirani i zacepila bi se usta onakvima kao sto sam ja. >:({

Ranko Cuvrk
16-02-10, 17:22
Mozda bi najbolja mjera za unapredjenje sela i seljaka od strane Drzave bila:
*Da nam nista ne uzimaju (poreze)
*Da nam nista nedaju (podsticaje) :lol: :lol: :lol:

Zoran0230
22-02-10, 00:04
Hteo bih da se uključim u temu ako mogu sa možda nekom konkretnim predlogom jer vidim da se uglavnom govori o onome šta koga tišti-pretežno o zakupu zemljišta kao što mene tište uredbe o subvenciji
Konkretno -da bi imali neki napredak mora se krenuti od osnove.Da bi se neko bavio stočarstvom ili ratarstvom(ne bih u druge grane zalazio jer ih slabo poznajem).Osnova su uslovi za obavljanje posla i opremljenost poljoprivrednika za određeni vid zanimanja
Što se stočarstva tiče -moraš imati osnovne uslove za odgoj životinja-ne mislim sad po nekim ekstra standardima-odgovarajuća štala ,prostor za odlaganje hrane ...znači ko ispunjava te uslove koje malo pametnije glave treba samo da dorade taj će moći da se bavi stočarstvom i biće subvencionisan i može pod zim uslovima da drži toliko grla,kraj priče.
u ratarstvu-koliko si mehanizovan toliko zemlje možeš da obrađuješ u vlasništvu ili u zakupu jer dešava se pogotovo u zadnje vreme da ljudi na pr.uzmu novog rusa na kredit a sada da bi ga otplatio mora da uzima zemlju u zakup ne bi li vratio kredit-godina podbaci rate stižu a korist imaju samo banke-zato treba ograničiti koliko ko može obrađivati zrmlje u skladu sa tim koliko je ko mehanizovan(mehanizacija da je na ime dotičnog),pa kada ojačaš podneseš zahtev za većom površinom zemljišta..
Normalno ,mora se sve to malo doraditi-pa onda gospodo da vidimo ko je poljoprivrednik-ko se može baviti a ko ne poljoprivredom(sve bi se brzo iskristalisalo)
Možda nisam baš bio najjasniji ali poenta je glavna-pooštriti uslove za bavljenje poljoprivredom

~Kiki~
22-02-10, 10:02
A kako da neko da postane velik , ako ne uzme traktor na kredit i naravno da za taj novi traktor treba naći posla i onda šta ... malog (manjeg) proizvođača treba ugušiti . >:D

Zoran0230
22-02-10, 12:58
Kiki svako prema svojim mogućnostima,u ovome ima mesta i za male i za velike-mi bi za 5 godina da napredujemo i to drastično jer nam mnogo što šta fali(i ja sam isti kao i ti)
Mnoge nepravilnosti bi se iskorenile i mnogo bi bilo lakše baš sitnim poljoprivrednicima i bio bi subvencionisan baš onaj koji treba
Rešio bi se problem zakupljivanja zemljišta-država bi odredila parametre pod kojima bi se to odradilo i to vrlo jednostavno a ne kao sada što se dešava
Možeš ti kiki da kupiš traktor koji hoćeš-prilikom prijavljivanja ga navedeš ali i mehanizaciju koja ide uz to ali bi ti uslov bio da redovno izmiruješ dugove i nema problema ali u momentu registracije sve mora biti na tvom imenu(malo bi bilo problema oko sitne mehanizacije ali to bih ostavio mudrijim glavama)
po meni bi se samo jednom registrovao(ovo je era kompjutera) s tim što bi bio dužan da prijaviš svaku promenu u određenom roku u suprotnom bi plaćali penale-nešto slično je u veterini i nema nikakvih mućki
Ne bi čekao u red jer ti bi ako misliš da napreduje otišao u trezor i prijavio se :oni bi bili dužni u kratkom roku da te posete tj da izađu malo iz zadimljenih kancelarija i da utvrde da li ti to možeš a i ti se ne bi prijavljivao da ne misliš da napreduješ
Dobijao bi bonove na određenu količinu goriva samo na ime tvoje gde bi bila naznačena količina kojom raspolažeš i uvek bi ti se rubrika ispunjavala do kvote koju si dobio što znači mućke nema,nema kupovanja fiskalnih računa itd.
To su samo neke od ideja koje nisu teško ostvarive a video bi da bi svim poljoprivrednicima bilo mnogo bolje
Sada po ovome oni sačekaju da se prijave svi i onda počnu manipulacije -nema dosta za sve pa moraju doneti uredbu da bi smanjili broj prijavljenih
to bi bila utakmica pod jednakim uslovima za sve prema svojim mogućnostima
Nisam ni ja velik-imam nepunih 11ha i 12 komada što krava bikova i teladi-neki prosek.Pozdrav

milan88
22-02-10, 13:47
Da bi zemljoradnik mogao dobro da zivi trebao bi da radi ili dosta zemlje, ili da se uz malo zemlje bavi stocarstvom. Znam ljude koji imaju desetak hektara i bave se samo kukuruzom, psenicom, eventualno repom i hoce da zive od toga, a 80% dana u godini ne rade nista, sede u kuci. Tu drzava treba da pravi razliku.

Zoran0230
22-02-10, 17:28
Da bi zemljoradnik mogao dobro da zivi trebao bi da radi ili dosta zemlje, ili da se uz malo zemlje bavi stocarstvom. Znam ljude koji imaju desetak hektara i bave se samo kukuruzom, psenicom, eventualno repom i hoce da zive od toga, a 80% dana u godini ne rade nista, sede u kuci. Tu drzava treba da pravi razliku.

Takvih ima dosta-zato ih država subvencioniše da bi mogli da prežive
Po meni bez stočarstva ili bar 50ha zemlje nema opstanka

Green
28-02-10, 18:31
Zanimljiva tema. Čitam i moram da se uljučim.
Što se državne zemlje tiče, imam par predloga.
Pošto smo već ustanovili da prevaranti uvek nađu rupu u zakonu da bi sebi pribavili korist, mislim da smo po tom pitanju bespomoćni.
Puno se priča o pomoći mladima i ženama u poljoprivredi, ali malo toga se realizuje.
Ja sam žena, imam 32 godine i moja porodica živi isključivo od poljoprivrede.
Imamo u vlasništvu 20ha od ukupno 75ha (trenutno) koje obrađujemo.
Napominjem trenutno, pošto je većina zemljišta u zakupu državna, a ugovori na tri godine, tako da nikako ne dolazi u obzir obnavljanje mehanizacije.
Mislim nema smisla podići kredit na 5godina a posle ostanem bez zemlje, a i kredit mi ostane.
Mislim da bi država trebala da izađe u susret mladim poljoprivrednicima dajući im ugovore na 20-ak godina kako bi mogli planirati svoju proizvodnju i investicije.
Zemljište koje sam uzela u zakup je najlošijeg kvaliteta, pošto, iz već navedenih razloga, do boljeg nisam mogla doći.
Sve zakupnine plaćam unapred, a sad sam platila 3 godine unapred kako bih se poštedela hipoteke.
I još nešto moram da napišem o diskriminaciji žena koje se bave poljoprivredom.
Imam jedno dete, a drugo je na putu.Redovno plaćam svoje obaveze za PIO i zdravstveno osiguranje.Kada sam pitala imam li i ja kao i sve osigurane žene pravo na porodiljsko odgovor je bio : Vi ste gospođo diskriminisani po tom pitanju.
Pa se ja pitam jesam li ja manje vredna u odnosu na druge žene ili je moje dete manje vredno u odnosu na drugu decu?

radivoj.nadlacki
28-02-10, 21:35
@green
::svaka cast:: pozdravljam te green i podrzavam u potpunosti

Ravnopravnost zena je tesko braniti i u drugim bransama a pogotovo u poljoprivredi gde je uvrezeno misljenje da treba da se zna ko je "Baba" i ko nosi pantalone ::lose::
Ono sto je novina po tom pitanju, barem po onim uredbama koje izlaze iz Sektora gde ja radim je da za sve uredbe gde isplata ide po automatizmu nosioci gazdinstava koji su zene dobijaju 10% veci povracaj (npr mehanizacija) a za sve uredbe gde se raspisuje konkurs svi dobijaju isti iznos podsticaja ali se zato pri rangiranju, ukoliko je nosilac gazdinstva zena bolje boduju te im se na taj nacin daje na znacaju.
Sto se tice zakupa zemljista, tesko da se moze davati na period duzi od 5 godina dok se ne sprovede restitucija imovine oduzete prilikom nacionalizacije. kad drzava vrati ono sto je nekada nepravedno oduzeto onda ce ono sto ostane drzavno moci da izdaje i na znatno duze staze. Ono sto je predlozio nas forumas Zrenjaninac je skroz OK a to e da mladji od 40 godina bi trebali da imaju prednost pri licitacijama drzavnog zemljista ali za to moramo svi zajedno da lobiramo kako kod opstina koje pisu program tako i kod Uprave za zemljiste pri ministarstvu poljoprivrede.
Sto se tice diskriminacije zena u PIO za poljoprivredu, znam za to i, posto je to u nadleznosti ministarstva za rad i socijalni politiku, pronasli smo tamo osobu, drzavnog sekretara Radinu Todoric koja ima razumevanja za ove probleme i koja je obecala da ce se za izjednacavanje prava svih PIO obveznika boriti i raditi na tome a otisao je izvanican dopis iz naseg sektora ka pomenutom ministarstvu jer tako nalaze procedura.

Radi se na tome, stvari se polako pomeraju napred ali verovatno ne onom brzinom kojom bi svi mi zeleli.

Veliki pozdrav

Green
28-02-10, 22:11
Radivoje, hvala na objašnjenjima.
Nadam se da neću preći 40 dok se stvari postave na mesto.

Pozdrav

radivoj.nadlacki
28-02-10, 22:21
Ako je zena nosilac gazdinstva dobija veci % povracaja ili se bolje boduje nevezano za godine (dame nikad ne pitamo za godine tako nalaze Bonton) ono za godine vazi samo za "jaci pol".

Ako je dama nosilac gazdinstva i ima manje od 40 godina, pored veceg procenta povracaja ili boljeg bodovanja, moze da dobije i simapatije svih nas na ovom chatu @->--

mityoo
01-03-10, 00:01
Tako je i kod mene bilo, da kad su kod supruge ustanovili tumor na štitastoj žlezdi (uplaćujem PIO na njeno ime) nije imala prava na bolovanje a da je bila zaposlena bila bi na bolovanju 17 meseci.... Gde je tu ravnopravnost?

Zoran0230
01-03-10, 09:11
Od tog PIO za poljoprivredu je slaba vajda-jedino da im uzmeš subvencije dok ih bude bilo ali sumnjam da će ih dugo biti a i ovogodišnje dok dobijete-lipsaj magarče dok trava ne naraste

branko
01-03-10, 18:22
Od tog PIO za poljoprivredu je slaba vajda-jedino da im uzmeš subvencije dok ih bude bilo ali sumnjam da će ih dugo biti a i ovogodišnje dok dobijete-lipsaj magarče dok trava ne naraste

Moram priznati da me sve više oduševljavaju tvoji komentari, jer su potpuno na mestu.

radivoj.nadlacki
01-03-10, 19:22

Moram priznati da me sve više oduševljavaju tvoji komentari, jer su potpuno na mestu.

Da i mene odusevljavaju komentari jer je u pitanju cista kritika... OK, ne valja...imate li ideju kako napraviti bolji sistem. Najlakse je kritikovati...

pidikanac
01-03-10, 19:36
aman ljudi sve zadruge kod mene kao naglašavam kao uzeli neki imučni ljudi iz sela paz da nije tako kada se zna i vide ljudi ko dolazi u zadrugu ko donosi i odnosi pare a ovi iz sela su tu samo paravan i rade za platu a ponašaju se kao mali bogovi i to nije samo ovde kod mene pitajte ljude iz Banatskog Brestovca.Dolova,BAN,Novog Sela pa sve to drže deki buđovani pa u kovinu ciglanu je kupio ovaj što mu oduzeše nezna ni on koliko stanova a silos je dobio onaj zaštičeni svedok u procesu đinđič tako da se mi bespotrbno prepiremo a oni skupljaju kajmak a čik se ti sutra pobuni i izađi u javnost da kažeš istinu .

Zoran0230
01-03-10, 21:23
Izvini Radivoje ako si pratio ovu temu imam ja i predloge.ako si pročitao a znam da jesi-ja neću kritikovati kada se počne raditi po savesti i u interesu poljoprivrede a ne u interesu pojedinaca tj.interesnih grupa
Znam da su vremena teška i da su vam ruke vezane ali nemojte ljudima davati lažne nade.Ovaj naš narod je napaćen i ogorčen i hvata se za slamku.
Ja samo realno gledam na stvari a realnost nimalo nije ružičasta
Danas su došli veterinari ne najavljeni naravno-stvar naše kulture i uzeli mi iz džepa 2350 din za 2 obeležavanja i pregled mleka na 5 krava a ti probaj da im ne platiš
Sutra treba da registrujem traktore i prikolice-takođe si prinuđen da platiš da te ne kazne
Ovo gospodo nije demokratija-više mi liči na koncentracioni logor-samo što ne ubijaju samo da bi se dočepali para i to od koga,od onih koji najmanje imaju jer oni koji imaju znaju kako te obaveze da izbegnu
Radivoje nijedna moja konstatacija nije laž-nadam se boljem ali ne sa ovom garniturom jer nemaju sposobnosti a ni znanja a ni ---- da uzmu pare tamo gde ih ima viška
Samo da napomenem -nisam politički opredeljen

pidikanac
01-03-10, 23:01
radivoje pa i dete kritikuješ sve dok se ne popravi ali ovi nisu deca koju nemožeš da zameniš več su zamenjivi pa prema tome oni sami neče reči dosta smo krali sad je dosta nego teraj dok ima e pa nema više biče izbori i menjamo sve tako jedino možemo legalno da ih kaznimo jer mi nismo kao oni da menjamo BAGEROM šta seljak može maksimalno da uradi sa svoje strane da blokira puteve probali i ništa još i batine dobili nego na izbore i to 100% izlaznost ali nelezi vraže pred prošle izbore i na sam dan glasanja išli od kuče do kuče i govorili da če se dobiti po 300e ako oni dođu na vlast pa neka sirotinja i poverovala poverovala jednom al dvaputa keče da padne na isti zez :D :D :D :D

Zoran0230
01-03-10, 23:57
pidikanac-ne vrede izbori -doći će još gladniji a ovi će nam sedeti na grbaču ohoho
Kod nas su pogrešni ljudi na pravim mestima

Koji je tamo (da kažem da je Radivoj sličan nama) video kravu sem na sliku,da zna šta su vile itd
Dokle god neko iz naroda ne bude bar savetnik-da može da utiče na odluke ministarstva-znači čovek koji zna šta je poljoprivreda nema leba ovi u kabinetu smisle a kada treba da se realizuje rupa koliko hoćeš
Zašto nisu uveli bonove za naftu-sad pumpadžija treba da piše referat a nije školovan za to
Ne možeš da budeš poljoprivrednik a da nema zemlje u tvom gazdinstvu(kod ovih može)
Subvencije treba ukinuti po hektaru i uvesti ih na ime i prezime
Ne može ona što ima 1ha da plaća isti PIO kao i onaj sa 1ooha
Naveo sam samo 4 stavke koje je lako sprovesti ako hoće ali oni se samo kriju iza (nema dosta para)a ovamo će sve kreditirati samo ne znam ko će te kredite uzimati(meni je rata 2008 bila oko 7000,sada 10300)
Oni su kao učenik koji ne zna lekciju a javlja se pred samo zvono da odgovara :'({

mityoo
02-03-10, 07:34
I ove subvencije povrata 30% za nove traktore će koristiti samo oni koji imaju, a oni koji nemaju dovoljno da kupe nov traktor, oni zaostaju još jedan korak, i tako korak po korak....pravi se sve veća razlika....

Zrenjaninac
02-03-10, 08:42
Što više čitam Zoranove postove sve mi se više sviđaju ali đabe je govoriti ovde, nažalost kad ne čitaju oni koji su molili da glasamo za njih,a za sledeće izbore i da kleče na kukuruz nema glasova :<<> ":":{

Zoran0230
02-03-10, 09:45
Što više čitam Zoranove postove sve mi se više sviđaju ali đabe je govoriti ovde, nažalost kad ne čitaju oni koji su molili da glasamo za njih,a za sledeće izbore i da kleče na kukuruz nema glasova :<<> ":":{

Čitaju oni i smeju se-govore gle ova budala ali ja sam napisao tek deo onoga što leži u meni ali i u vama,za sada sam relativno fini ali ja se ne javim dok me neko ne prozove ili iznosi neke neistine
Evo recimo subvencije za traktore-puni su ih oglasi.Mityoo ja isto ne mogu to sebi da priuštim,pa tako 90% nas,zar se to ne zove zajebancija-mogao si a što nisi-ko zna za taj vic
Oni ili ne znaju ili se prave prosti-neko će jedva platiti taj čuveni PIO pa posle uzeti kredit za setvu i žetvu jer ti prvo treba da imaš te pare a subvencije ako budu ove godine biće dobro
Eto sad su neke zadesile i te poplave pa se hvale kako će da pomognu(čoveku se srušila kuća a oni daju ako daju 30000din pomoći)-to su opet neka sela gde žive poljoprivrednici samo ne znam da li će ih osloboditi plaćanja PIO ako nisu platili a ko je platio samo mu vrate i to je to
Komšija zrenjaninac-ja ne idem na glasanje jer svi su oni isti.Kod nas ne može da bude demokratija,nama treba samo jedan bič i opal-mi drugačije ne umemo

Green
02-03-10, 16:24
Jao, nemojte o tih 30%.
Prvo sam se zagrejala da kupim novi mali traktor od neki 50KS, taman se ohladila kad sam preracunala rate, a danas mali traktor sa kojim smo bacali vestak, prskali itd zaribao (znaci-generalna)
A mislila sam da gore ne moze biti.
I sad ponovo mislim sta cu i kako cu, vreme prolazi, radovi pristizu, a traktora nema.
Mislim imam veci, ali on nije za te poslove.

Zoran0230
02-03-10, 17:57
Po meni je bolje kupiti polovan,jer za nas manje poljoprivrednike se nov traktor ne isplati a čim jednom prođe kroz blato više nije nov a trebaju ti velike pare-ako se zadužiš treba vratiti bar još 30%
Treba doneti uredbu za kupovinu polovne mehanizacije-mislim da bi time bolje poljoprivrednicima izašli u susret ali ne preko dilerskih kuća nego da možeš da kupiš od vlasnika.

paorpaor
02-03-10, 18:47
E Zorane ovaj ti je predlog na mestu. Za nas je doro polovno bolje i isplativije nego novo i skupo.

pidikanac
02-03-10, 18:51
pa to jeste dobro al za nas a oni nerade za nas več za sebe jer kada kupiš novo tu je i PDV a to je njihovo.

paorpaor
02-03-10, 19:01
A kad uvezes polovno,jel onda ne platis pdv i carinu ?

Zoran0230
02-03-10, 20:49
Ne mora mehanizacija da je uvežena-mislim na ono ja od tebe ti od mene-ja na primer ako prodam 540 mogu da kupim Zetora oko 80-o godište-ljudi nemaju para ni za 540 a kamoli za nešto ozbiljnije

branko
03-03-10, 18:05

Da i mene odusevljavaju komentari jer je u pitanju cista kritika... OK, ne valja...imate li ideju kako napraviti bolji sistem. Najlakse je kritikovati...

Kostiću su "prodate" šećerane po 1 evro. Pa to je stvaralo hiljade ljudi i onda dođe neki "evropejac" i pokloni šećerane.
Krenimo od toga koji "evropejac" je doneo ovakvu odluku i koliku štetu je naneo državi. Kada bi bilo volje da se takvi adekvatno i sa kamatom (kao što nama poreska uprava zaračunava kamatu za kašnjenje u plaćanju poreza) nateraju da obeštete državu, i primerno sankcionišu, procvetale bi ruže u celom agraru Srbije.

Zoran0230
03-03-10, 18:26
Ali.Branko,nadam se da vidiš da su poljoprivrednici građani drugog reda
Od poljoprivrednika još jedino može da se naplati i od nikoga više-zato ova država i opstaje inače bi mogli da idemo u -----.
Vlast ide linijom ne zameranja(zna se kome) a nas dere li dere ali mislim da je čaša polako počela da se preliva i ako nastave ovako neće biti dobro,možda nisu svi miroljubivi kao ja pa samo pišem
poljoprivrednici su sada počeli da se bore za goli život a to nije dobar znak
Imao sam do skora optimizma i po prirodi sam optimista ali sve više ga gubim

radivoj.nadlacki
03-03-10, 22:11

Kostiću su "prodate" šećerane po 1 evro. Pa to je stvaralo hiljade ljudi i onda dođe neki "evropejac" i pokloni šećerane.
Krenimo od toga koji "evropejac" je doneo ovakvu odluku i koliku štetu je naneo državi. Kada bi bilo volje da se takvi adekvatno i sa kamatom (kao što nama poreska uprava zaračunava kamatu za kašnjenje u plaćanju poreza) nateraju da obeštete državu, i primerno sankcionišu, procvetale bi ruže u celom agraru Srbije.

Ovo je konstatacija koja je skroz u redu ali ne znam zasto je adresirana na mene ^-^ niti sam ucestvovao u prodaji secerana niti mogu da ucestvujem u uvodjenju toga svega u red. Ja radim u sektoru za ruralni razvoj i barem Vama, Branko, ne moram da objasnjavam kako neke stvari funkcionisu.

Zoran0230
03-03-10, 22:32
Što se mene tiče,Radivoje,po ko zna koji put moram napisati da šta god pišem ne odnosi se na tebe,u glavnom pišem "ONI" ,e sad ko su oni nije teško zaključiti-ti si bliže vatri i samo bolje poznaješ tematiku od nas ali vidim da se ti u mnogome ne slažeš sa "ONIMA" ali si nemoćan isto kao i mi.
Jedinu zamerku prema tebi imam što mnogo forsiraš EU-kao nekog konačnog cilja kojem treba težiti(bar tako sam ja shvatio) a ja sam protiv EU ne zbog nje kao institucije već iz praktičnih razloga-Ne mogu se recimo isti sistemi primeniti u Nemačkoj,Italiji,Grčkoj...i u Srbiji,države su kao i porodice:drugačija shvatanja,interesovanja,mentaliteti,navike,istorij e,vaspitanja...Jednostavno da ne dužim,takva veštačka tvorevina ne može da opstane >:({ >:({ >:({

branko
03-03-10, 22:49
Radivoje, nisu ove kritike upućene lično vama.
One su samo predlog, tj razmišljanje običnog čoveka u vezi toga kako napraviti bolji sistem celokupnog agrara i ekonomije.

Radije bih sa vama ::prica:: uz >:({, kao danas sa članom savoris u Rumi na vašaru.

radivoj.nadlacki
03-03-10, 23:43
Ma lako cemo mi sa >:({

Problem postoji, treba razmisljati kako i na koji nacin ga predstaviti javnosti i kako uticati na njegovo resavanje.
Nekad su izlazak traktora i protesti resenje ali sve cesce se resenja nalaze u argumentovanim pregovorima ali za pregovore treba imati snagu (velik broj ljudi koji podrzavaju ideju koju neko zastupa). Ja i dalje stojim na ideji da bez asocijacije poljoprivrednika Srbije (u kojoj su clanice sve zemljoradnicke zadruge i udruzenja kao i pojedinacni poljoprivrednici) i to bez barem par desetina hiljada clanova nemamo snagu za istinsko lobiranje.

Nije problem u meni, ljudi su izfrustrirani, nekad iz pravednih razloga a nekad jer nisu dovoljno obavesteni a ja sam eksponent vlasti. Meni to ne smeta ni ovde ni na tribinama ali sta se time realno postize...da li se bilo sta postigne kad neko bilo ovde bilo na tribinama ostri zube na Radivoju ^-^. Radivoj danas jeste tamo, sutra ce mozda biti sa druge srane price...nicija nije gorela do zore. Zato treba traziti neka trajnija resenja za zastupanje interesa poljoprivrednika nezavisno i od foruma i od Branka i od Radivoja.

Zoran0230
04-03-10, 09:26
Radivoje problem je što ljudi tebe vide kao predstavnika vlasti,nemoj im zameriti što u tebi možda vide krivca za sve (ja znam da to nije tačno)ali se moraš nositi sa tim.Vidiš da su ljudi zabunjeni i ja zajedno sa njima.Počeli su baš da nam uzimaju pare na sve strane,dolazimo u situaciju da zdravi čitavi ljudi treba da se bore za golu egzistenciju,sada nam sve postaje luksuz
Mene lično najviše pogađa ovaj zakon o saobraćaju,verovatno i ostale a ministarstvo poljoprivrede nije prstom mrdnulo,zar oni to ne znaju
Imam prikolica stara 40 godina ali jaka i utegnuta,ofarbana ali su registr.na bele table,pa prikolica za junade koja koristim 1x godišnje-samo za te dve stvari ,da se ne bi neko iživljavao moram da izdvojim 40000 itd,ne smem više ni da mislim

milan88
04-03-10, 12:49
Evo danas slusam jednog bivseg ministra, koji je "unapredio" zeleznice, kako govori (u Skupstini) o tome da je poljoprivreda unistena, seljak osiromasen, sto stoji, ali da prica neko ko je do pre dve godine bio u vlasti, to je za povracanje. PS on rece da ce nafta da pojeftini za otprilike 20 dinara, ako Rusi kupe NIS :lol:.

Zrenjaninac
05-03-10, 08:55
Jel prošla uredba za mehanizaciju?

Zoran0230
16-03-10, 17:59
Najbolja mera da se unapredi poljoprivreda je da se ne bavimo poljoprivredom a da to prepustimo onima iz kabineta koji to izgleda bolje znaju.

Golub
23-03-10, 14:04
Najbolja mera da se unapredi poljoprivreda je da se ne bavimo poljoprivredom a da to prepustimo onima iz kabineta koji to izgleda bolje znaju.

Veliko bravo za tebe Zorane ;D} svaka čast napisao si pravu stvar. Valjda će mo jednom početi da vidimo situaciju onako kakva je, ane samo nada i nada i nada, a ovi stručnjaci iz kabinetima nam uzimaju i ovo malo crkavice što krvavo proizvedemo pa ondak optimistički zaradimo.

Zoran0230
23-03-10, 17:37
Hvala Golube-Problem i jeste u našoj državi što su pogrešni ljudi na pravim mestima.Po meni da bi bio portir u ministarstvu poljoprivrede trebalo bi da imaš golemo iskustvo iza sebe a za ministre da ni ne pričam.
Šta nekom vredi poljoprivredni fakultet ako nema dana staža na terenu.Možda treba više takvih kao što je Radivoj koji razume suštinu poljoprivredne proizvodnje.
Ministarstvo nema polaznu osnovicu-dozvolilo je svakome da se bavi poljoprivredom.
Kada nemate dobar temelj kuća se ruši-tako će i naša poljoprivreda proći.

Chatarak
25-03-10, 20:43
Sta se ovo dogadja u zemlji Srbiji ovih dana, maosovno seljaci a i ostali daju nekim ljudima zemlju
u zakup. Ko su ti koji uzimaju da obrdjuju tolike hektare sa mehanizacijom starom u nasem kraju
traktora 25 god. i kombajna 35 god. Pod kojim uslovima se preseli ovolike povrsine pod psenicom
prihranjenom pa datom u zakup. Da li ova masovna pojava ima mozda veze sa pokusajem da se
na prevaru i laz prigrabe subvencije Ministarstva poljoprivrede od 14.000,00 din/ha. Da li se sa
ovakvom vrstom prevare ide u Evropu. Ako je jos pored mene neko primetio ovakvu pojavu a zna
zasto drzava dozvoljava ovakve stvari, molio bih da mi neko to i objasni.

paorpaor
27-03-10, 18:59
Resice se to,nista se ne brini.

Zoran0230
27-03-10, 20:12
Baš me interesuje kako će to rešiti a da ne očepe te što se ne čepaju.Neće oni gurati ruke u vatru.

Jingis
28-03-10, 00:22
Sve pokusavam da se setim ali nikako mi ne ide od ruke!
Dali ima nekog povracaja od drzave na kupovinu obradive zemlje?? Ako nema mozda bi ovo mogao da bude jedan od predloga!?

Zoran0230
28-03-10, 12:47
To je bilo pa se ukinulo.

Jingis
28-03-10, 23:53
Mada opet kad bolje razmislim to bi opet bilo isto kao i za prodaju mehanizacije. Prodavac bi podigao cenu za onoliko pocenata koliko bi drzava vracala!

Zoran0230
29-03-10, 13:00
Opet se zna da boranija tu ne bi profitirala-za prave paore koji su finansijski oko 0 ne bi ni mogli konkurisati jer treba država njih da finansira a ne prvo recimo:za 10ha ko hoće subvencije mora da uloži oko 200000 din da bi obezbedio povraćaj koji ko zna kada će biti umesto da mu država da lepo 140000 na proleće a on da je dužan do zime da prikupi dokumentaciju-tako treba da se radi.

zcurcic
28-10-10, 15:04
unazad par meseci vidimo posledice lošeg vodjenja poljoprivrede, a i države proteklih godina. došli smo do toga da zemlja srbija nema dovoljno mleka, najavljuju da neće biti ni mesa, a kako ide setva pšenice ni hleba. usput sam pročitao vest da od 2012 neće biti dovoljno ni uglja za proizvodnju struje.
takođe na forumu su se ljudi ućutali, pa pretpostavljam da je došlo do miloševe "šta narod radi? ćuti." nažalost politička elita kako pozicija, tako i opozicija, nema ni ideje, ni kapacitete da kola zvana srbija zaustavi na ovoj stramputici, a kamoli da ih pokrene uzbrdo ili u pravom smeru. kada god smo pomislili da ne može gore, ono sve lošije i lošije. ministar se ne oseća odgovornim.
trebaju nam promene i ljudi koji će poslušati glas naroda i početi da rade u njegovom interesu. svi članovi foruma uglavnom slično razmišljaju i slažu se oko većine stavki. poljoprivredni budžet nije mali, problem je što se on troši nenamenski. subvencionišu se trgovci mehanizacijom, prodavci djubriva, umesto da se novac kanališe direktno proizvođačima poljoprivrednih proizvoda, pa da oni odluče gde bi mogli taj novac da potroše, a ne da im se nameću proizvodi koji oni ne žele. da ne spominjemo to da do pojedinih subvencija ne može se ni doći, ako niste bliski sa nekim iz vlasti.
malo o stočarstvu. prostim računom dolazi se do cifre od 3.75 milijardi dinara za trenutnu godišnju proizvodnju mleka u srbiji (750 miliona litara), svih proizvodjača i farmi, kako registrovanih, tako neregistrovanih. meni to ne deluje puno, gledajući budžet. vidimo posledice izrabljivanja proizvodjača. šteta je nesaglediva, nema krava, nema teladi, nema mleka, nema stajnjaka, nema čak ni pšenice, jer ljudima više ni slama ne treba. dok je oporavak ove grane dug i težak zbog same fiziologije životinja. cena svinja 110 din/kg, sigurno će ljudi bataliti i tov svinja. u mom selu ljudi tove par svinja samo za svoje potrebe, imaju jednu kravu, par kokica. znam da ovaj forum posećuju ljudi koji se ne bave profesionalno poljoprivredom, žive u gradu i nemaju mogućnosti da gaje za sebe. postavio bih im pitanje, šta mislite kakvo je meso to što kupujete od matijevića i ostalih trgovaca, a kakvo će tek biti kada ne bude domaće proizvodnje? zašto seljaci prodaju kukuruz koji se izvozi kao sirovina, a trgovci uvoze meso finalni proizvod i to sumnjivog kvaliteta? zašto radimo sve na našu štetu?
mogli bi eseje da napišemo o propustima, neznanju, bahatosti naših vodja proteklih 20, ako ne i 60 i 90 godina. gospodin rajs je sve ovo opisao još 1928 u svom delu čujte srbi.
zbog svega goreg nas nekoliko je pokrenulo osnivanje stranke nijedan od ponudjenih odgovora, čekamo svaki dan da dobijemo papire o registraciji. nema nas puno, nemamo pare, imamo neobično ime i zelju da promenimo srbiju iz korena.
ovom porukom želim da doprem do članova ovog foruma, da vam dam do znanja da ima još ljudi koji se ne predaju, koji bi da se bore za opstanak ove zemlje i naroda, koji nisu na platnom spisku ni miška, ni beka, ni EU, ni SADa, ni Rusije. želim da vam kažem da nam trebaju ljudi koji drže do sebe, koji imaju ideje i razmišljaju svojom glavom, koji žele promene, a ne vide način kako bi ih kanalisali.
želim da vidim sve nas ujedinjene oko iste stvari, napretka poljoprivrede, društva, države. želim da im pokažemo da ima uzornih domaćina, privrednika, studenata, profesora, lekara, naučnika, inženjera... kojima nije stalo samo do provizija i funkcija. želim da se ne predamo i da krenemo da radimo na promenama. one neće same doći, neće biti ni brze, biće bolne, ali što pre krenemo, pre ćemo ih završiti i stići do cilja, koji treba da bude zdrava, ponosna i bogata nacija. sa ovo političkom elitom, sledi nam konačan nestanak, brži nego što ga možemo i zamisliti.
nadam se da vas nisam previše ugnjavio.

Mali medved
28-10-10, 15:28
Poštovani,
Ovako to treba odraditi:
1. JAK MARKETING
2. Pisanje novinarskih članak i naučnih radova na temu neodržive poljoprivrede
3. Podsetiti narod da su poslanici njihovi predstavnici, i da se voljom naroda, poslanik, ministar pa čak i PREDSEDNIK može smeniti.
Polika upravo jeste to: volja naroda. Ko nam smeta - napolje.
4. Uništavanja monopola
5. Zaustavljanje globalizacije, i trenda ukrupljavanje zemljišta(centralizacije) (drži seljaka gladnog par godina pa nek proda zemlju)
6. POLITIČKI PRAVAC možda bolje reći Politički antipravac (Dobar početak bi se mogao učiniti iz knjige "Čujte Srbi!" Arčibalda Rajsa, on je opisao kvalitetan sistem politike za agrarnu Srbiju)

Ok, ovo su samo početne ideje, moraću malo da ih razradim, ali podržavam svaki napor svih ostalih da pomognu da se stvori PLAN

P.S. Arčibald Rajs "Čujte Srbi!" obavezno pročitati, ima na Scribd.com, ima nekih 40tak stranica

toshiba
28-10-10, 19:02
Oduzimanje zemlje tajkunima i poodela nama paorima na ravne casti :lol: :lol: :lol: :lol:

boki
28-10-10, 19:38
Oduzimanje zemlje tajkunima i poodela nama paorima na ravne casti ha:ha:ha:ha:ha ha:ha:ha:ha:ha ha:ha:ha:ha:ha ha:ha:ha:ha:ha POTPISUJEM i svako da radi 150 hektara i to da bude maksimum.

tomica
28-10-10, 21:25
manite se tih Titini fazona nego udri porez ko ima recimo iznad 200 ha naravno za to nam triba vlast ne ova nego ona koja ne zavisi od ovi nasih veliki zemljoposednika koji su ko zna kako stekli po 10.20 hiljada ha

toshiba
28-10-10, 21:29
Ne trazimo mi posteno zaradjeno, nego ono sto su oteli! ;D}

Post je spojen: четвртак, 28. октобар 2010. 14:31:11 CDT_______________________________________________ __
A sta falilo za vreme Tita kad si uzeo 300kg vestackog za 100 kg kukuruza? Ili za 2 vagona kukuruza nov traktor? Svi na letovanje, svi na zimovanje, kafane pune.... malo li je??!!

Rabadzija
29-10-10, 11:02
Zivko,
sve sto si rekao ima smisla medjutim nemoj da se uvredis ALI jedan od razloga zbog cega smo tu gde jedno sto nam je rukovodeca elita ZELENA sve neki mladi picopevci koji su posisali svu pamet ovoga sveta i sad sprovode reforme u Srbiji
Za neke stvari u zivotu je potrebna "seda glava"...jes da nam je i predsednik sed ali je i on jos mlad
Zloba je bio veliko zlo ALI JE Sloba vratio zemlju seljacima ( ili bar deo otete posle drugog svetskog rata) a sta ovi rade:lol:izmisljaju sve i sva samo da ne moraju da vrate nasu dedovinu jer je Misku i ovo malo sto je uzeo za sebe ili Matiji
Ministar trgovine govori da je poljoprivreda kriva za rast inflacije ove godine ^-^ pa sta je bilo prosle kada su cene pp proizvoda bile za "DZ" sta je onda probijalo inflaciju
U holandiji covek sa 50 krava je gospodin proizvodjac mleka koji u svom dvoristu ima bar jedan JDeer i svu najmoderniju mehanizaciju za cca nekih 50-tak Ha zemlje a gde smo mi:lol:?Licno znam ljude u okolini sa 100-200 grla koji su veliki isporucioci mleka a nema para da plati struju za istu tu farmu....pa i savetnik ministra je prestao da se bavi mlecnim govedarstvom jer je lepse i lakse na drzavnu sisu
Veliki problem ove drzave je sam Beograd.Oduvek su glavne istitucije svih bivsih drzava bile u Bgd a nama se drzava smanjivala a Bgdjana sve vise i vise.Svi koji su imali dobra radna mesta u Bgd gledali su da i deci nameste i isto ili slicno i tako u nedogled.A od proizvodnje i sto je bila u Bgd veoma malo je ostalo uglavnom je sve Misko kupio i rasprcao ne bili se omrsio
Mi sada imamo vecu drzavnu birokratiju nego sto je drzava od 23 miliona stanovnika imala mislim na SFRJ
Ne verujem da je neko od Beogradjana koji su se dobro ugnjezdili na neko budzetsko dobro radno mesto,poslao svoje dete ili decu pa bude radnik na liniji u nekoj fabrici,na autoputu,ili da ga pusti da se bavi poljoprivredom.
Bio sam neki dan u Bgd tj u Zemunu u jednoj prodavnici cveca,prodaju saksijsko cvece po cenama 50-70-100.000 dinara...halo bre ko je taj sto to kupuje ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ a Gorica se na radiju zali da je paprika u Bgd 200 dinara kilo.....i onda smo mi paori krivi za inflaciju ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{
neci vise da pisem jer cu poceti i da psujem ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{ ":":{
izvinjavam se ako sam sklizno s teme........

zcurcic
29-10-10, 11:48
bitno je postaviti prave ljude na prava mesta. riba smrdi od glave. nasa glava bazdi na sve strane. ne mozemo krenuti od repa i kriviti ljude u administraciji. ovi gore su nametnuli takav sistem, da samo clanovi partije, rodbina i ljudi preko veze mogu da se zaposle u javnim preduzecima, drzavnoj administraciji. ljudi se bore da prezive i snalaze se kako zanju da dodju do pisljivog dinara. zbog toga moramo ove gore smenuti. mislim da revolucija nije resenje, jer toma i vucic su isti kao i zuti i ostale stranke, a trenutno se oni namecu kao nesto novo. dovoljno je samo postaviti pitanje odakle im pare za kampanju na lokalnim izborima?
nista nije javno. ne znamo kako vlast trosi nase pare. mi placamo pdv i punimo budzet, od nasih plata se uzimaju doprinosi, a oni ih razbacuju sakom i kapom.
ne vidim drugu alternativu. mi pocinjemo od nule i svi koji drze do sebe su dobrodosli sa svojim idejama i kritikama. nisam nikada bio clan nijedne stranke, zavrsio sam faks sa nepune 23 godine i prosecnom ocenom 9.35, magistarske studije sa 9.39, pripremam doktorat i ne zelim da dozvolim da neko kao dinkic, tadic, cvetkovic, jovanovic, nikolic, vucic, dacic vredjaju moju inteligenciju sa debilnim izjavama svakog dana. zato sam krenuo u ovu pricu. verujem u ovo sto pisem i zelim da motivisem ljude slicne meni da nam se pridruze, jer jedino tako mozemo pobediti. sistem moramo promeniti tako sto ga moramo pobediti, pobediti pametnim izborom, a ne izborom manjeg zla i glasanjem protiv nekoga kao sto smo do sada radili.
sistem je truo i moramo da ga gradimo iz pocetka. za pocetak je dovoljno i razmisliti o necemu i nekom novom, pa nezvali se oni i Nijedan Od Ponudjenih Odgovora.

Rabadzija
29-10-10, 12:09
svaka cast na zivotnim rezultatima i na zelji da uradis nesto dobro za ovu zemlju i svako dobro ti zelim na tom putu
Mislim da mi paori mozemo uticati samo ako ojacamo udruzenja ili da se ujedinimo oko pojedinih stvari i pokazemo drzavi da smo u mogucnosti da i uradimo nesto za ovu drzavu kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu.

cukaneca
17-11-10, 11:34
http://www.poljoprivreda.biz/stav/tri_predloga_za_ozivljavanje_poljoprivrede_i_sela
U ovoj državi konačno mora da se povede računa o seljacima. Jer, ja slušam moje kolege iz Švajcarske koji kažu: "Onima na brdima daćemo šta god traže, samo da ne bi sišli sa brda. Jer ako i oni sa brda siđu dole u gradove, nikoga više nikad nećemo vratiti na brda!"
Lep tekst sa vrlo konkretnim predlozima, profesora Miladina Ševarlića. Samo još kad bi se to i sprovelo u praksi.
Prvi je program rezervi mesa u živoj stoci.
Drugi je predlog da država hitno donese lex specialis kojim bi se kompletna imovina u zadrugama koja se vodi kao društvena svojina prevela u zadružnu svojinu.
Treći predlog je da svi poljoprivrednici koji nemaju drugu profesiju budu penzijski i invalidski osigurani na minimalne penzijske osnovice, na teret budžeta Ministarstva za rad i socijalnu politiku, a ako žele veću penziju, onda i oni moraju da izvrše doplatu doprinosa za penzije.

dzionik
17-11-10, 16:26
Našim medijima je promaklo nešto u vezi navodne "neukosti" seljaka: Na skupu povodom Međunarodnog dana biodiverziteta, koji je održan 21. maja 2010-te u Rimu, prisutni farmeri, istraživači i akademici su zaključili da je poljoprivreda nešto više od obične privredne delatnosti - i da je zapravo KULTURA INTEGRALNI DEO POLJOPRIVREDE:

"...Biodiverzitet u poljoprivredi je pitanje kulture. Tradicionalna znanja i kultura su podjednako važni kao istraživanja i investicije... Istrazivači sve više priznaju da tradicionalna znanja farmera imaju vrednost..." i da ih "...treba sačuvati i preneti sledećim generacijama..."

http://www.poljoprivreda.biz/stav/seljaci_i_gradjani_%283%29_odr%C5%BEivost_i_profit abilnost

Ima tu pametnih ljudi ali ih izgleda niko ne sluša.

telnett
17-11-10, 17:25
zcurcic i koga onda staviti da ne bude sjasi kurta uzjase drugi kao sto je dosada bilo, sami stepenici nanize od 90 -> ovamo? Kao da se ljudi nesto pitaju ovde . Ako strancima nesto ne odgovara napravice scenario sa dzevom i doce njihovi ljudi na vlast .

zcurcic
17-11-10, 17:59
znam samo da su sve stranke iste i da smo zbog tog razloga odlucili da napravimo zaista nešto novo, a to je nijedan od ponudjenih odgovora. ucinili smo prvi korak, registrovali smo se. sada radimo na izradi kratkog programa, pomocu kog bi zeleli da predstavimo svoje ideje siroj javnosti.
moja zelja je da asocijacije poljoprivrednika prepoznaju, kao i drugi ljudi koji razmisljaju svojim glavama, iskrenu zelju za promenama i napretkom koju nasa stranka ima, da nas podrze na sledecim izborima i da one unapred predloze svog kandidata za ministra poljoprivrede, koji bi zajedno sa nama i sirom strucnom javnoscu pripremio strategiju razvoja poljoprivrede za naredni period.
u ponedeljak imam sastanak sa predsednikom stranke i cekam da cujem koliko su mi odresene ruke u domenu poljoprivrede, odnosno sta mogu da ponudim poljoprivrednim asocijacijama u zamenu za podrsku na izborima.
znam da kontakt preko foruma nije kao direktan razgovor, ali ovo je najlaksi vid uspostavljanja komunikacije pogotovo na daljinu. internet nam je jedini dostupan medij, jer je skoro besplatan.
moja zelja je da vam svima bar malo zagolicam mastu i da saznate malo vise o NOPOu.

ljubek
18-11-10, 09:34
”moru strategija, platformi, programa i sl.” nedostaje samo jedna ”sitnica” – konkretni predlozi koji bi svima bili razumljivi za oživljavanje srpske poljoprivrede i sela. Zato predlažem, za početak, tri konkretne akcije. Prvi je program rezervi mesa u živoj stoci.

Umesto da finansiramo zalihe zamrznutog mesa u robnim rezervama (ako ih uopšte i ima?!), bolje bi bilo da se srpskim domaćinima, koji imaju radnu snagu i zemljište, da određeni broj grla stoke, od kojih bi oni koristili za sopstvena potrebe besplatno sve što je prinos i prirast, a da u svakom trenutku moraju da imaju određeni broj grla te stoke. Kada država dođe u situaciju da mora da reaguje, zbog nestašice mesa, ona može da povuče određeni kontingent od na primer 10 ili 20 odsto grla i praktično na taj način ne uništi ekonomski proizvođače, a proizvođači ne moraju ništa da investiraju. Međutim, takav program mora da bude na nivou održivosti. Ako seljaku date pet krava, on od toga ne može da izdržava porodicu niti da ima ekonomski održivo gazdinstvo i da se dugoročnije ekonomski održi i da uz sopstvena dodatna ulaganja postepeno unapređuje i profesionalizuju svoje gazdinstvo. Ako mu date 30 krava, on će od toga moći da izdržava porodicu. Ako mu date 100 ovaca, on će od toga moći da unapređuje svoje stado. Ako mu date 20 ili 30 suprasnih nazimica, on će moći da radi i od svog rada da živi. U protivnom, mi ćemo imati potpuno pusta sela.

Drugi je predlog da država hitno donese lex specialis kojim bi se kompletna imovina u zadrugama koja se vodi kao društvena svojina prevela u zadružnu svojinu. Društvena svojina u zadrugama de facto ne može da postoji, kao što ne može da postoji društvena svojina u privatnim preduzećima, jer su zadruge stvorili zadrugari uplaćujući kao privatna lica svoje članske udele. Dakle, to je takođe privatni kapital u čijem ambijentu ne može da se stvara društvena svojina. Društvena svojina u zadrugama je nametnuta od strane prethodnog režima prema seljacima kao "klasnom neprijatelju" i mene zaprepašćuje činjenica da takozvani demokratski režim uvažava taj nonsens i tu takozvanu društvenu svojinu u zadrugama, koja je praktično zadružna svojina, a koju država sada rasprodaje u bescenje u procesu transformacije društvene svojine u druge oblike svojine. Svima, osim "slepcima kod očiju" i eventualno zlonamernog režima je jasno da u našoj privrednoj praksi de facto ne postoji društvena svojina u zadrugama. Može da postoji samo mali segment državne svojine koja je data zadrugama u procesu sprovođenja agrarne reforme 1945. godine. Zadružni domovi i drugi objekti, zemljište, mehanizacija i druga imovina nisu društvena svojina i ne mogu biti predmet privatizacije, u protivnom mi ćemo uskoro doživeti katastrofalnu situaciju u srpskoj poljoprivredi i selu. Znači, treba doneti lex specialis kojim bi sva društvena svojina u zadrugama bila proglašena zadružnom svojinom. Lex specialis je najbrži, najpravedniji i najpošteniji način da se uspostavi minimum pravednog stanja. Ili država hoće da popunjava budžet čak i sa ovim čemerom i jadom koji su generacije zadrugara, uglavnom seljaka svojim znojem zarađivali odvajajući od svojih usta u prethodnom decenijama da bi napravili zadruge.

Treći predlog je da svi poljoprivrednici koji nemaju drugu profesiju budu penzijski i invalidski osigurani na minimalne penzijske osnovice, na teret budžeta Ministarstva za rad i socijalnu politiku, a ako žele veću penziju, onda i oni moraju da izvrše doplatu doprinosa za penzije. Ovo stoga što daleko brojnijoj kategoriji radnika u propalim preduzećima koji godinama svojom ili tuđom krivicom nisu uopšte radili niti išta stvarali, država je povezala radni staž na teret budžeta, a seljaci su radili su sve te godine radili i ovaj narod hranili a nemaju nikakva prava.

U ovoj državi konačno mora da se povede računa o seljacima. Jer, ja slušam moje kolege iz Švajcarske koji kažu: "Onima na brdima daćemo šta god traže, samo da ne bi sišli sa brda. Jer ako i oni sa brda siđu dole u gradove, nikoga više nikad nećemo vratiti na brda!" Za pametne i dobronamerne i ova tri predloga su dovoljna za početak oživljavanja srpske poljoprivrede i sela. U protivnom, i dalje ćemo biti zarobljenici predizbornih (i opet započetih !!!) i drugih politikantskih farsi koji nas vode pravo i ubrzano u nacionalno beznađe![/font][/color]

Autor: Miladin Ševarlić, predsednik Društva agrarnih ekonomista Srbije
Izvor: www.poljoprivreda.biz

ovo na kraju mi se najviše dopada

cukaneca
18-11-10, 10:51
Čemu ovo ponavljanje, Ljubek?? Ako ti se svideo profesorov tekst, mogao si kao i ja da staviš link i svoj komentar. Ovako zauzimamo samo prostor.

ljubek
18-11-10, 11:15
izvinjavam se na zauzetom mestu sledeći put ću uraditi kako neca kaže.

zcurcic
29-11-10, 21:05
Пошто смо успели да региструјемо политичку странку (Ниједан од понуђених одговора) пре неке три недеље, кренули смо да пишемо програм. Моја област деловања је пољопривреда, живим на селу, моја породица поседује салаш, деда се бавио говедарством, товом свиња и ратарством. Након дедине смрти, због немогућности да се потпуности посветимо животињама, прво смо продали краве и престали да се бавимо производњом млека, након пар година престали смо да товимо свиње, јер цена живе ваге товљеника није била исплатива. Тако да се тренутно бавимо само сувим ратарењем. Завршио сам Пољопривредни факултет у Новом Саду 2004, на ком сам и магистрирао 2008, тренутно радим на докторској дисертацији из области оплемењивања шећерне репе.
Мало сам истраживао на интернету програме политичких странака. Из тог истраживања сам сазнао да СНС нема програм, већ 10 уопштених начела http://www.srpskanaprednastranka.org/%D1%81%D1%80/2010-06-05-00-10-55.html, ДСС има програм који је прилично уопштен у области пољопривреде, као и у свим другим областима http://www.dss.org.rs/pages/program.php, ДС у програму нема тему пољопривреда http://www.ds.org.rs/dokumenti/ds-program.pdf, у изборном програму из 2007 на страни 26 исто нешто уопштено о пољопривреди http://www.ds.org.rs/dokumenti/program_ds_za_bolji_zivot_2007.pdf, ЛДПов, СРСов и Г17+ програми ме не занимају, програм ЛСВ се заснива на денационализацији и реституцији пољопривредног земљишта, што није лоше, али свих ових година су та два појма чиста демагогија, као и све остало што причају наше бајне вође.
Круна свих програма је стратегија развоја пољопривреде Србије из 2005 http://www.b92.net/tv/znanje/dokumenti.php?nav_id=194971, ова стратегија је доста обимнија и захтева пар сати читања. Тренутно сам је само претрчао и видео да се доста тога своди на либерализацију тржишта, учлањењу у СТО, укидање подстицаја у другој фази приступања ЕУ и још доста тога око вода, шумарства, руралног развоја. Конкретне мере нисам нигде пронашао. Мере се доносе ad hoc, односно како која странка дође до ресорног министарства.
Пар порука раније смо имали примере господина Шеварлића, који су лако спроводиви и који представљају конкретне предлоге, а не нека филозофирања квази пољопривредника.
Све то горе је отприлике сума сумарум наше политичке елите, која нема појма о вођењу пољопривреде, а богами и државе, јер резултати су свима мање више познати.
Оно што бих ја сада желео јесте да предлозима и коментарима помогнете израду дела програма наше странке везаног за пољопривреду. За почетак ћу написати пар идеја до којих сам дошао из личног искуства, а доста тога и пратећи овај форум. Област воћарства, шумарства и водопривреде су мање заступљене, јер немам толико искуства у тим областима.

Пољопривреда – Ниједан од понуђених одговора (НОПО)

Уназад пар месеци видимо последице лошег вођења пољопривреде, а и државе протеклих година. Дошли смо до тога да земља Србија нема довољно млека, најављују се и несташице меса, а како тренутно иде сетва пшенице неће бити ни хлеба од домаћег брашна
Нажалост политичка елита како позиција, тако и опозиција, нема ни идеје, ни капацитете да кола звана Србија заустави на овој странпутици, а камоли да их покрене узбрдо или у правом смеру, како у области пољопривреде тако и у свим осталим областима. НОПО сматра да се прво морају дефинисати тачни циљеви које желимо да остваримо у пољопривреди.

Циљеви за НОПО су следећи:
- заустављање даљег пропадања руралних средина и одлазак радно способног становништва из њих,
- повећање продуктивности примарних пољопривредних производа по јединици површине,
- остваривање самодовољности у производњи основних прехрамбених намирница, као што су брашно, млеко, месо, шећер и дефинисање наведених производа као производа од стратешког значаја,
- јачање улоге робних резерви, које би требале да спрече ценовне осцилације пољопривредних производа, као и несташицу појединих пољопривредних производа, које су постале редовна појава последњих неколико година,
- повећање извоза пољопривредних прерађевина, а смањење извоза пољопривредних сировина,
- смањење увоза производа који се могу произвести у Србији и остваривање што већег суфицита у пољопривредној размени са другим земљама.

За остваривање ових циљева неопходно је рационално трошити буџетска средства и усмерити их директно ка пољопривредним произвођачима, који би сами одлучивали где би тај новац улагали. Мора се прекинути субвенционисање трговаца механизацијом, фаворизовање појединих произвођача минералних ђубрива. Мора се уклонити партократско додељивање појединих субвенција и сви произвођачи морају имати исте полазне шансе за добијање подстицаја и повољних кредита од стране државе. Наравно да је тешко обезбедити новац за све пројекте и идеје пољопривредних произвођача, због тога је неопходно повољне кредите делити оним производјачима који имају најбоље пројекте.

Механизми за постизање горе наведених циљева за НОПО су:
- наставак субвенционисања регистрованих пољопривредних газдинстава по јединици површине у зависности од начина производње (ратарство, воћарство, виноградарство, рибарство),
- субвенционисање свих произвођача млека и јунећег меса, без обзира да ли су у питању регистрована газдинства, правна или друга физичка лица која немају регистрована газдинства,
- увођење додатних подстицаја за стратешке производе пшеницу и шећерну репу, који би се исплаћивали по кг произведене робе,
- обавити неопходан попис комплетне државне имовине, како би се знали капацитети с којима држава располаже (пољопривредно земљиште, складишта, остали објекти),
- увођење појма пољопривредно дизел гориво за све пољопривредне произвођаче,
- давање повољних кредита за покретање говедарских, свињарских, овчарских фарми,
- строжа контрола увоза, производње, прераде пољопривредних производа како би се смањиле разноразне малверзације на тржишту,
- издвајање новчаних средстава за функционисање робних резерви,
- подстицање сеоског туризма, као још једног вида побољшања живота на селима,
- координација са осталим министарствима, како би се до што више сеоских средина довела неопходна инфраструктура за квалитетан живот грађана и останак на својим огњиштима,
- довести људе од знања и умећа, на одговарајуће положаје, како би се предвиђени планови спровели у дела.

Сматрамо да постављене циљеве Србија може достићи у релативно кратком временском периоду, 3-4 године, уколико би људи на челу министарства рационално трошили новац својих пореских обвезника, робне резерве редовно пратиле кретања на тржишту пољопривредних производа и правовремено интервенисале са откупом или продајом производа. Сматрамо да би уз горе наведене механизме омогућили и великим пољопривредним системима и породичним пољопривредним газдинствима сигуран пласман својих производа и њихов даљи напредак. Стварањем повољних услова, односно сигурности и стабилности, на тржишту пољопривредних производа били би задовољни и произвођачи и потрошачи.

branko
29-11-10, 21:50
Nema petlje niko od političara da javno kaže kako će uvesti ponovo zakon o poreklu imovine i za sve što se tim zakonom utvrdi da nije pošteno stečeno - jako oštre sankcije.
To treba da bude prvo u programu buduće stranke.

Što se tiče poljoprivrede, tu treba zviznuti ogromne carine za svaki prehrambeni proizvod koji je ispod standarda a standarde podići iznad evropskih. I onda se neće uvoziti kojekakav otpad.
Uvoznicima hrane, koju je inače moguće proizvesti u Srbiji nametnuti dodatne, ogromne, carine i poreze.
Prekršiocima odmah zatvarati firme.
Uvesti ponovnu registraciju uvozničkih firmi a one koje se bave uvozom hrane staviti pod poseban nadzor.
Ukinuti PDV na prehrambene proizvode koji su potpuno domaćeg porekla, počevši od same sirovine za istu.
Nakon toga ponovo uvesti odrđivanje tzv. zaštitinih cena poljoprivrednih proizvoda.
Uvesti nižu stopu PDV-a za poljoprivrednu mehanizaciju i stimulisati nove investicije, sa naglaskom na mala porodična gazdinstva.
Takvim dovođenjem domaće poljoprivrede i prateće industrije u "povlašten" položaj je moguće ponovo pokrenuti proizvodnju.

To je onako samo nešto na brzaka što mi je palo na pamet...

Možda je ovo samo lupetanje...

Možda bi bilo najbolje da pogledate kako su to radili socijalisti tokom '70-tih i '80-tih godina. Oni su svima, koji su hteli da rade, omogućili posao, podizanje kuće, godišnji odmor...
To što ih sada pljuju oni koji su tada bili u pelenama samo pokazuje da ništa bolje nisu živeli i osetili od ove kradokratije, koja je trenutno u Srbiji.

KishRobert
29-11-10, 22:08
branko,druze moj...al to je tako lepo sto si napisao,al nikako ostvarivo!

branko
29-11-10, 22:11
Da, na žalost...

Posebno ono prvo. Ne postoji u Srbiji ni jedan sadašnji a ni budući političar koji bi imao hrabrosti za tako nešto.

zcurcic
30-11-10, 17:42
@branko
poreklom imovine treba da se bave poreski organi, kao i drugi istražni organi. ono što je neophodno jesto to da istrazni organi, tuzilastvo, sudstvo i ostala administracija, rade nezavisno i po zakonu. treba to omogućiti i tek tako ćemo smanjiti korupciju, kriminal i privući investicije. aristotel je rekao da se vlast poverava zakonu, a ne čoveku, jer je čovek sklon iskoristiti vlast za ličnu korist. mi imamo zakone, koji su mrtva slova na papiru za pojedince, dok boranija ih se mora pridržavati.

cika_jova
30-11-10, 19:34
otprilike da bi se to sprovelo potrebna je apsolutna vecina u skupstini, ili da se unutar koalicije koja je na vlasti napravi po tom pitanju konsenzus sto alje proizilazi da ce onda poceti raznorazna ucenjivanja izmedju stranaka po drugim pitanjima kako bi se ovo odrzalo, sto znaci nema od tog posla nista

branko
30-11-10, 19:56
To je samo potvrda da je jednopartijski sistem bio bolji a sve muvatore je trpao u zatvore.

zcurcic
30-11-10, 20:11
nažalost. umesto jednopartijskog sistema, mi imamo istopartijski, koji je milion puta gori.
samo ime NOPO me je privuklo, zatim sam upoznao i nikolu i jos gomilu ljudi kojima je dosta celokupne politicke elite.

toshiba
30-11-10, 20:18
http://www.youtube.com/watch?v=JCAL7z1vrz8

cika_jova
30-11-10, 20:36
nemora da bude jednopartijski sistem, dovoljno je da bude vecinski, a ne proporcionalan, na taj nacin se isto dolazi do cilja, sa proporcionalnim imate stalno jednu istu poziciju gde niko samostalno ne moze da formira vlast vec mora da se stvori koalicija i onda je ja tebi-ti meni

futurefarming
30-11-10, 20:53
Druga sa klipa ne volim ni da vidim, ne kažem da se nije živelo dobro u to vreme ali mnogo bolje bi nam svima bilo da je na njegovom mestu bio neko mnogo pametniji ali to je već druga priča.....

Lično mislim da je najbolje rešenje vezani mandat poslanika gde se svaki čovek bira ponaosob, odgovara direktno svom izbornom okrugu tj. glasačima koji ga mogu i smeniti-kao kongresmeni u americi. I čim nešto počne da škripi okreneš telefonom kabinet "svog" poslanika i po spisku....

Neki kvazi takav sistem su počeli da primenjuju u Vojvodini ali je to sprdnja.

zcurcic
30-11-10, 21:04
promena izbornog zakona i smanjenje broja poslaničkih mesta bi takodje trebalo da se nadje u programu. moja ideja je neki kao kombinovani sistem. parafraziram 100 poslanika se bira glasanjem za stranke, 75 direktnim glasanjem za coveka kog zelimo da nas predstavlja u parlamentu. imamo 30 okruga, iz svakog okruga se delegiraju na taj način dva poslanika. takođe bi izbacio drugi krug glasanja, jer se stranke uvek nadju pametne i udruze oko nekog pojedinca i na kraju pobede coveka za kog glasa najvise gradjana. bg, ns, nis i jos neki gradovi bi na taj način delegirali više poslanika u parlament. gradjani iz okruga bi prikupljanjem par hiljada potpisa za opoziv poslanika, imali priliku da ponovo na neposrednim izborima biraju novog predstavnika, ukoliko bi bili nezadovoljni njegovim radom.
sistem je truo, moramo ga promeniti iznutra. ko bi to sproveo je pitanje, jer uvek treba imati na umu orvelovu zivotinjsku farmu, sve zivotinje su jednake, samo su neke jednakije od drugih.

branko
30-11-10, 21:07
@cika_jova

Ako se dobro sećam, prvobitni izborni zakon u višepratijskom sistemu je bio većinski, ali je onda promenjen u proporcionalni, kada je Milošević osetio da se SPS "razvodnjava" na JUL. Kasnije se ispostavilo da je čak i SRS morala da uđe u vlast radi održanja Miloševića.
A ustvari su učinili veliku uslugu ovim sadašnjim ...

stiv
30-11-10, 22:30
Hajde da osnujemo udruženje.....ja ću vam biti predsednik :D i tako ćemo da vršimo uticaj na ministarstvo da donosi odluke...po našoj meri... kad mogu svi...možemo i mi >:({

North ARMY
30-11-10, 22:37
@Stiv hoces ti biti i ::novac:: izvor ?? ::namigivanje:: >:D

stiv
30-11-10, 22:39
Lečio sam se dugo.....sad na sve pristajem ::namigivanje:: ako si mislio na finansijera...e pa to će biti..iz humani i volonterskih pobuda :D

North ARMY
30-11-10, 22:42
Moj idol je Srecko Sojic,samo za takve se radi volonterski.
Mada sam zagrejan da pomognem jednoj stranci,sve cu pomoci osim da jurim ljude za potpis.

stiv
30-11-10, 22:45
Odlično... :D ti ćeš biti jedan od pod predsenika...koji ništa neće odlučivati...al ti neće biti loše 8) ::novac:: >:({
A imaćemo..puno podpredsednika....koliko i članova ::namigivanje::

North ARMY
30-11-10, 22:48
E jebi ga necemo se zajebavati... daj da stvarno nesto uradimo.

Svi spominju udruzenja...ajde ovako da vidimo da li ima zainteresovanih da urade ovako nesto...npr kod nas je kukuruz 150e/t u evropi 210e/t da nadjemo nekoh ko ce nas organizovati za izvoz tako da njemu dodje 10e/t,20e/transport a ostalo seljaku ima li takvih igraca ??

Mislim da je to dobra ideja,ali samo ideja. >:({

stiv
30-11-10, 22:53
Takvih igrača ima.....samo je odnos malo drugačiji ":":{ samo da mi osnujemo udruženje.....onda koliko rodi..nek rodi 8) :D ::novac::

spricer ladan
03-12-10, 19:56
Da li nek zna gde ima na netu da se skinu obrasci za udruzenja ili asocijacije poljoprivrednika

Rabadzija
07-12-10, 08:32
Nema petlje niko od političara da javno kaže kako će uvesti ponovo zakon o poreklu imovine i za sve što se tim zakonom utvrdi da nije pošteno stečeno - jako oštre sankcije.
To treba da bude prvo u programu buduće stranke.

Što se tiče poljoprivrede, tu treba zviznuti ogromne carine za svaki prehrambeni proizvod koji je ispod standarda a standarde podići iznad evropskih. I onda se neće uvoziti kojekakav otpad.
Uvoznicima hrane, koju je inače moguće proizvesti u Srbiji nametnuti dodatne, ogromne, carine i poreze.
Prekršiocima odmah zatvarati firme.
Uvesti ponovnu registraciju uvozničkih firmi a one koje se bave uvozom hrane staviti pod poseban nadzor.
Ukinuti PDV na prehrambene proizvode koji su potpuno domaćeg porekla, počevši od same sirovine za istu.
Nakon toga ponovo uvesti odrđivanje tzv. zaštitinih cena poljoprivrednih proizvoda.
Uvesti nižu stopu PDV-a za poljoprivrednu mehanizaciju i stimulisati nove investicije, sa naglaskom na mala porodična gazdinstva.
Takvim dovođenjem domaće poljoprivrede i prateće industrije u "povlašten" položaj je moguće ponovo pokrenuti proizvodnju.

To je onako samo nešto na brzaka što mi je palo na pamet...

Možda je ovo samo lupetanje...

Možda bi bilo najbolje da pogledate kako su to radili socijalisti tokom '70-tih i '80-tih godina. Oni su svima, koji su hteli da rade, omogućili posao, podizanje kuće, godišnji odmor...
To što ih sada pljuju oni koji su tada bili u pelenama samo pokazuje da ništa bolje nisu živeli i osetili od ove kradokratije, koja je trenutno u Srbiji.

Branko,
svaka ti cast za svaku rec............ali to u Srbiji moze da zazivi samo ako dovedemo PUTINA :D

German hunting terrier | Jagdterrier