PDA

View Full Version : Vertep

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

North ARMY
05-01-10, 18:39
Idu li kod vas po selu "vertepasi" kod nas idu svake godine posle zavrsetka liturgije u crkvi.
Ja sam pre 2-3g nosio vertep,sad sam malo omatorio pa posle crkve idem na >:({ .

Вертеп или Бетлехемари, бетлемари
су христијанизоване варијанте обредних поворки младића, које су пред Божић обилазиле домаћинства у неким нашим крајевима. По својој морфологији и садржају, обичај је христијанизована форма коледарских обредних поворки и новијег је датума. Реч вертеп јавља се у XIII веку под називом "врътъпъ" а у значењу места рођења Исуса Христа (пећине).

Lala iz Banata
05-01-10, 18:45
Kod nas na Badnje vece idu kolindrasi.

Miloš D.T
05-01-10, 18:46
Kod mene idu po 2-3 grupe svake godine.I ja sam išo do pre 3 godine.Kako sea zovu kod tebe vertepi.Jel imate Gube? :lol: :lol: :D

North ARMY
05-01-10, 18:50
Ja sam bio Guba Sima :D
Dobro vece,dobro vece red mi je da se predstavim svima ja sam Guba Sima,guba gubu gubuje nist' ne radi samo pije.Guba ne zna citati on zna samo iskati,neko dinar neko 2,ko sta ima nek nam da.Neko sunku,neko plece makar bilo magarece samo da je po najvece.Malo sale puno srece ovo drustvo dalje krece >:({
Inace to kod nas organizuje seoski veroucitelj i kod nas bude par grupa jer ne stignu celo selo da obidju.

Lala iz Banata
05-01-10, 18:53
To je to. To se kod nas zove korindjanje ili kolindranje. >:({

Miloš D.T
05-01-10, 18:53
Kako su imene vertepa kod tebe?

North ARMY
05-01-10, 18:55
E jebemu ne secam se sad tacno jer nisam bio prisutan dok oni recituju,kad oni izrecituju tek onda ja upadam u kucu po harac :D

Miloš D.T
05-01-10, 18:58
Kod nas se zovu:Irod(car),Gašpar,Merhior i Valtazar.

North ARMY
05-01-10, 19:02
U pravu si tako je i kod nas,sad si me podsetio. >:D

Miloš D.T
05-01-10, 19:06
A ima 2 Gube.A tekst ide ovako:Dobro veče gospodari što ste se u vaš dom sabrali.Vi tu jedete i pijete a mene starce ne zovete,napolju je sneg i kiša i tamo je stari Čiča Gliša.Gurnuo me u baru ja iskalja svoju krasnu i prekrasnu šubaru..........itd :D

North ARMY
05-01-10, 19:11
Nije nas tako pocinjao.
Nas kaze (nije od reci do reci) Cujem da se na dalekom istoku rodio sin carski.....i onda oni kroz taj tekst pricaju kako idu da mu odnesu darove i da mu se poklone.

Post je spojen: 1262715308________________________________________ _________
ako sutra budem mogao ostati u crkvi snimicu vertepase pa cu okaciti,ali ne obecavam ::sramota::

Miloš D.T
05-01-10, 19:15
Kod naa su Gube dva čobana,imaju one (budže-štapove)i one bunde kožne i kapu onu čobansku.

North ARMY
05-01-10, 19:21
e ovo je taj tekst samo sto su izvoidjaci mnogo losi i uniforme su nikakve,ja sam nosio subaru dedinu i prsnjak naopacke okrenem :D
http://www.youtube.com/watch?v=-2QuVbRTpTw
http://www.youtube.com/watch?v=f6xf_VUQDZ0

cukaneca
05-01-10, 19:28
bilo bi dobro, ako se slazete, sve ove oko bozica teme spojiti nekako u jednu

Matic
05-01-10, 23:08
I kod mene je drugačije odnosno ni u jednom selu nije isto.Nekada sam i ja bio vertep sve dok se nisam oženio mislim da smo moja grupa i ja nekih 12 godina bili redovni vertepi svakog božića.Grupa se sastojala od 4 cara Irod,Gašpar,Merhiol i Valtazar.Petar i Đak.3 gube i ovca.

Miloš D.T
06-01-10, 17:13
Kod mene bila jedna grupa vertepa sad pre 10 minuta. :D >:({

Miloš D.T
06-01-11, 19:47
A ove godine ni jedna. ^-^ Izgleda da dečkići neće da idu. ^-^

Matic
06-01-11, 20:27
Kod nas ima nekih 6 grupa a selo malo.Miloše kod tebe bi trebalo da bude barem 10 ako ne i više

kinez
06-01-11, 20:37
kod nas se zovu kolendari >:D

North ARMY
06-01-11, 20:42
Ove godine je jako losa organizacija u crkvi koliko vidim,u 7 se zavrsilo u crkvi ja sam kuci do pola 10 na pauzi pa cekam da vidim hoce ili,ali ih nema... ^-^

Nikola.KV
06-01-11, 20:45
Овде нема тих обичаја. Уноси се Бадњак,слама и печеница (прасе),помолимо се Богу,и вечера.Видим да је такав обичај описан и на сајту СПЦ.

Miloš D.T
06-01-11, 21:18
Kod nas ima nekih 6 grupa a selo malo.Miloše kod tebe bi trebalo da bude barem 10 ako ne i više

Trebalo bi ali nema,baš čudno. ^-^

German hunting terrier | Jagdterrier