Teljenje krava

Todore iz ovog tvog posta vidim da kod tebe krave ostaju steone uvek posle prvog osemenjavanja a štose veterinara tiče i taj tvoj veterinar ako je dobar je trebao da je teli 305-i dan,pročitaj post zx-a
 
taj veterinar je stariji od svih na forumu ima iskustva više nego svi mi zajedno a to teljenje nije hteo da radi pomoću te indukcije i ostalog ,da zahvaljujući tom veterinaru i odabiru semena krave uglavnom ostaju iz prvog puta kao i da se tele po 8-9 puta i prvotelke imaju 28-30lit mleka pa sad vidi jel veterinar ima iskustva jer retko koji tako odradi svoj posao kao ovaj veterinar
 
kod mene se holstajnke redovno tele 275-276 dan, simentalke najkasnije zabelezen slucaj 291 dan
a imam min 10 teljenja godisnje
moguce su razne komplikacije, a prvo i osnovno je da se vodi evidencija osemenjavanja i pregled nakon tri meseca kao potvrda pracenja nakon svakih 20 dana kako se grlo ponasa
treba razlikovati veterinara i veterinarskog tehnicara, slazem se da prksa ima velikog znacaja, ali ...


todore - svaka cast veterinaru ali najveci rizik snosis ti jer TI odredjujes kada ce se grlo osemenjavati i TI biras bika
 
Svaka čast,zdrave krave,dobar veterinar,kod mene to nije uvek slučaj,ipak ja ne želim da se upuštam u diskusiju samo realno govorim o činjenicama.Ja godišnje imam oko 6 teljenja pa samo x 20.Krava mi je najviše nosila 294 dana (ja sve pišem).Da je toj tvojoj kravi uginulo tele voleo bih da čujem komentar tvoga veterinara
 
kod mene je krava morala da se operise, veterinar je naveo razlog unutrasnje krvarenje, ja sam primetio da slabije jede , smanjila je kolicinu mleka i osecala se dosta malaksalo - sumnjao sam da su joj stale knjige, ali me je covek na kraju ubedio posle nekoliko dana da krava mora da se operise - na sta sam ja pristao tek kad sam primetio da su joj beonjace pomodrele nacisto

izvadjeno joj je iz buraga nekoliko eksera, srafova i jedna gomila kanapa velicine skoro duplo vece od loptice za tenis, karakteristicno je bilo da je par komada eksera bilo skoro potpuno izjedeno do pola duzine, sto je veterinar prokomentarisao da je kiselina to odradila, takodje je izvadjena veca gomila zgrusane krvi iz prostora izmedju buraga i creva..

krava je bila steona tada oko 5 meseci

krava je trebala da se ostavi da se ne muze u ponedeljak 225 dan steonosti, a u subotu je doslo do spontanog teljenja - tele zivo, koza pigmentirana bez dlaka velicine oko 15ak kilograma, pokusavalo je da se ustane

na moj poziv veterinar je pitao sta radi - rekoh pokusava da se ustane i rice jel treba da ga zadojim posto je krava u periodu od nekoliko sati spremila vime..

ukoliko rice - rece mi - nema od njega nista do ujutru ce biti mrtvo - to je bilo oko 22 h

ujutru kada smo dosli u stalu stvarno je bilo mrtvo

to je bilo u martu, ta je krava i dalje u mojoj stali i muze se a mleko se predaje u mlekaru, i cekam samo bolju cenu pa da je prodam, inace je vec dva puta trazila bika, ali ja nisam hteo da je semenim posto bi to bilo osemenjavanje za sesto teljenje
 
cika jovo ja sa tim nemam ništa sve je na veterinaru i osemenjavanje i izbor bika jer zna da ja samo kvalitet tražim i on to poštuje i to dosta dugo vremena što je teško reći za svakog veterimara
Post je spojen: [time]1276634382[/time]
_________________________________________________
Zoran0230 je napisao(la):
Svaka čast,zdrave krave,dobar veterinar,kod mene to nije uvek slučaj,ipak ja ne želim da se upuštam u diskusiju samo realno govorim o činjenicama.Ja godišnje imam oko 6 teljenja pa samo x 20.Krava mi je najviše nosila 294 dana (ja sve pišem).Da je toj tvojoj kravi uginulo tele voleo bih da čujem komentar tvoga veterinara
nika mi se to nije desilo jer u potpunosti verujem veterinaru a taj broj od 6 teljenja godišnje sam davno premašio ja u proseku imam oko 20 teljenja i sve uglavnom prođe bez problema nedavno smo ja sestra i veterinar telili kravu drugo tele i za nekoliko min sve gotovo tako da nije sve u veterinaru kad ide ide kad neide jbg
 
Ja junice osemenjavam sa crvenim holštajnom,a ostale krave sa simentalcima.Imao sam slučaj da mi je junica ostala 4-i put steona,posle toga uvek iz prve.Istorija se ponovila sa njenom ćerkom i sa drugim veterinarom-tako da zavisi od veterinara ali presudne su same krave,mogu veterinari da rade šta hoće ako nešto nije u redu i da budu pametni kada se sve dobro završi
 
da budu pametni kada se sve zavrsi...

pricaju da je kod nas ranije postojao veterinar koji je na pregledu steonosti pogadjao i pol teleta

kazao bi gazdi recimo zapamti bice musko, a u svesku kod njega bi pisao zensko i ako se oteli musko svi kazu svaka cast majstore al si pogodio, ako bude zensko on bi rekao kakvi ja rekao musko evo pise u svesci taj i taj gazda , ta krava , osemnjena tad i tad pregled - zensko
 
Todore
Sve pohvale za tvog veterinara. Danas je retkost da je neko tako posvećen i uspešan kada počinju sve češće da se javljaju problemi koji su ranije bili opisivani u manje od 1% slučajeva kada i ne znači puno iskustvo- tvoj doca cepa znanje. Još ću pohvaliti i tebe i sestru za odgoj; što se tiče uspeha oplodnje, veterinar (osemenitelj) je negde na polovini skale faktora. Glavna stvar je ishrana, nega, praćenje ciklusa,... stvari koje radi farmer. U to ime od mene 10+.
 
Pozdrav svima na forumu. Kravu smo prodali za 550eura drugu našli za 1500 i to je to. Otelila se nije ,ogromna jeste sinoć je odvežena .Čovjek kaže da će je zadržati izvjesno vrijeme a meni bi bilo drago da sve ipak prođe dobro i obećao je javiti šta je bilo i kako se završilo.Bar da nešto novo naučimo i saznamo_Ovu drugu trebamo danas ici vidjeti i ako bude za nas kaparisaćemo je dok ne skupimo ostatak novca. Još jednom pozdrav!
 
Meni se otelila junica 6 juna ali mi nije radio internet pa nisam mogao da kazem super je , zensko tele ! Ali on kada legne izbacuje gnoj bas puno , nije lepo izbacila lozu i sada problemi !
 
i meni se otelila junica 13. aprila blizanci, a termin joj bio 6.maj, i ona kod mene izbacuje gnoj jos uvek iz vagine, ali posto sad kao prvotelka ima oko 350kg i 13-14l mleka to ce da putuje kad mi se oteli ovih 5 grla u julu
 
maler, koji bik je u pitanju, mozda je do bika - ne bi bilo lose kada bi svako od nas izneo ovde nakon teljenja prvi utisak o teletu i samom toku teljenja ili nedaj Boze pobacaju i genetiku grla da bi i ostali mogli da pripaze na te bikove - kako oceve teladi tako i majcine oceve, kako bi se sprecila eventualna ponavljanja takvih stvari u tudjim stalama :ppozdrav:
 
Junica je Rubensova ćerka (Semex), a osemenjena je Deann-om (CRI). KOd Rubensa nisam primetio nekih loših osobina. Imam nekoliko njegovih ćerki i prilično sam osemenio krava s njim na terenu. Od svih ćerki samo su dve imale lošije prednje noge, ali ništa drastično.
Deann je nov kod nas i tek su počela da se rađaju njegova telad. Inače, kad sam ja uzeo seme cena je bila oko 12$ po dozi, a sad je mislim oko 40$ (cena na uvozu) što znači da mu je skočila potražnja. Ocene testa u USA su odlične.
 
imam ja rubensovu kcerku u stali, majka joj je 87.5% simentalka, ali poreklom od crtnog holstajna, pra baba je bila hf 100, ali semenjeno simentalcima, tako da joj je ostala crna boja a ostalo cist simentalac- ali predimenzionisan :haha:
osemenjena sa SBTVQ Rubens, koji je crni bik nosilac crvenog gena i oteli mi zensko tele crvene boje
inace rubensova cerka je vecih okvira, odlicnih stavova nogu i da kucnem u drvo do sada nijednom nije imala mastitis, a sada ce da se teli krajem godine cetvrti pt, inace u kombinaciji sa simentalcom je dala musko tele crvene boje , prodao sam ga u komsiluk kao tele za tov i covek je prezadovoljan sa njim ima oko 600kg, a na holstajna mu samo glava onako duguljasta, ali partije mesa je povukao na simentalca, but, ledja, vrat
inace od nje imam i junicu koja je od Rudjera, svc krnjaca, bik proglasen za elitu koja treba da se teli 12.07 pa ce biti vise novosti

za junicu iz prethodnog posta sto je imala teljenja pre roka - to je sestra po majci od ove rubensove kcerke, otac Sava isto svc krnjaca, a bila je osemenjena sa fedrasom koji mi je kosti pojeo jer je imao jos jedan pobacaj njegovog teleta kod mene u stali kod krave koja nije imala nikakve veze sa ovima sto se genetike tice
 
Danas mi se otelila krava (drugo teljenje). Nahranio sam ih oko 14ha, i nisam primetio nista neobicno. U 15 i 30 sam nasao tele pored nje. Lepa, krupna zenkica, otac Weinhmal.
 
Meni se danas otelile dve, mada su osemenjene u roku od dva dana, i obe otelile žensku telad, jedna RHF,otac Jak i druga simentalčica otac Zastrada! Vitalna, lepa telad, srećnim tatama čestitam ako nisu već u kobasicama! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh