Teljenje krava

kod mene kad se oteli tele ide pod kravu, cisto da ga malo izmasira jezikom, da mu krv procirkulise. posle toga se odvaja, muza sto pre i teletu iz kante dajemo kolostrum. kravi posle teljenja dam kantu mlake vode sa secerom i solju.
da se nadovezem na prethodne postove, jednom je nas sedam vuklo tele. veterinar se pola sata premisljao dal da je sece ili da vucemo. pa se odlucio za vucu. mi smo i kravu izvukli iz stale (otvorena mi stala leti). kad smo konacno izvukli tele popadali smo u senaru jedan preko drugog i dva minuta nismo ustajali. tresle nam se ruke i noge ko da nas groznica uhvatila. tele naravno skiknulo u toj torturi, a krava nije ustajala deset dana. ja mislio da je gotova. svaki dan je prevrtali dva puta dnevno i na kraju ustala jadnica. posle se telila jos dva puta normalno i sad je jos kod mene.
 
dr dule probaj od šaumana ima da se pomeša sa vodom pola kg tog i 10lit vode posle teljenja i krava se brže i očisti i sve joj bude bolje a i nije skupo jer pakovanje imaš za 10 krava
 
bas sam razmisljao da malo prostudiram schaumanov program. nisam znao da imaju tu speciju za krave. :ppozdrav:
 
već koju godinu ja koristim i nikad problema sa čišćenjem ako te zanima pogledaću naziv
 
nemoj se deranzirati, videcu da nahvatam katalog pa cu naci i to. hvala u svakom slucaju
 
još jedna junica se otelila žensko tele i to skoro sama jesteda sam čekao sat vremena dok ne dobije napone ali isplati se ne žuriti
 
u ogromnom procentu slucajeva nije za priplod. to su tzv. bele junice. u toku razvoja u materici dolazi do mesanja hormona. muski su uslovno receno "jaci" i onda retko kad zensko tele ima normalno razvijene reproduktivne organe. kad god mi se to desilo, nikad junica nije vodila niti imala estrus. a desavalo se da budu prave "bikulje", da u tovu gotovo ne zaostaju za muskim grlima. cesto su anomalije na reproduktivnim organima vidljive i spolja
 
naravno. kupaca ce biti, malo ce da skinu cenu, ali ce je uzeti. nisu oni gadljivi na takvu robu. videces kako bude rasla na sta ce da izadje. postoji vrlo mali procenat veovatnoce da moze da ostane steona ali to je u domenu naucne fantastike.
 
Ovo što mi radimo je ionako u domenu naučne fantastike.Ostaviću ih oboje pa šta bude.Možda za godinu ipo inkasiram dve hiljadarke.Malo li je?Šalim se.
 
Samo jedna junica od 1000 nije sterilna, i u principu se sve isključuju iz reprodukcije a u tovu su odlične. Zovu se frimartinke kao što kaže dejan26, a bele junice imaju genetski deformitet vezan za gen za boju, ovog sindroma belih junica u principu kod nas nema zbog da tako kažem obojenog rasnog sastava. :D
 
Ljudi,hvala vam na ovim informacijama.Imam nešto literature o repeodukciji u govedarstvu ali o ženkama blizancima ni slova.Zaboravio sam reći da se otelila i ona krava zbog koje sam i otvorio temu.Sasvim normalno teljenje(312-i)dan,tele nešto krupnije i izrazito žuta plodova voda,žensko.
 
Danas se otelila i treća ovog meseca. Sada mala pauza do početkla aprila. Inače jedno muško tele i dva ženska. :ppozdrav:
 
Neka je sa srećom prinovak.Biće i ženskih ma da se često dešava da kvalitetne krave od kojih se očekuje ženko potomstvo tele muške.Bar je to kod mene slučaj.
 
E moze neko da mi pomogne krava treba da mi se teli oko 8.marta a vime je dobro nalila dal ce da se oteli pre vremena , gledao sam i prisecivao se osemenjena je pocetkom juna 4. !
 
Nazad
Vrh