Teljenje krava

Svakakvih budala ima,bio sam svedok da veterinari vecaju dal carski il vuci i izglasaju da se vuce,2 matore budale,vuklo nas 9,kravi slomili karlicu,za 2 dana na klanje otisla,tele je ostalo zivo kako ni sam ne znam.
Prirodno sve samo kontrolisati ako malo zapne pomoci i to je to.
ps.kad se semeni naravno da seme bude adekvatno prema kravi,ako je junica sitna ubaciti holstajnsko seme i nema problema
 
Razloga za teško telenje ima dosta, ali se neka svakako mogu izbeći, kao što kaže kolega Miladinović.
 
miladinović bar je tele ostalo a meni pre nekoliko godina i krava i tele otišlo nas 12 je vuklo a lepo se videlo da je tele krupno da su uradili carski ostali bi i tele i krava pre nekoliko godina su jednoj junici radili carski i ostala i ona i tele i još nekoliko puta se telila ,mims uglavnom je problem kod junica ako je krupno tele i uglavnom na kukovima od teleta se zadrži što je rizično
 
U junicu sitno seme i nema zime nikad.ja junice osemenjavam i sa 10 meseci starosti nekad ako dosadjuju i traze svakih 21 dan(cim trazi 3. put semenim),nije po propisu al nemam problema nikad,npr sad u martu mi se teli junica koja ce napuniti 2 godine tek krajem jula.pametan i pouzdan veterinar i to je to
carski je ok stvar i ne treba ga izbegavati u rizicnim teljenjima
Moja baba nikad nije dala i sad se to postuje da tele vuce vise od 1 osobe kod nasih krava,nikad nismo imali vecih problema na teljenju,krave su naseg odgoja i ne kupujemo nikad svasta(da im ispada materica da spadaju s nogu,skartovi koje drugi isturaju iz stala i slicno)
 
ja imam jednu kojoj ispada materica i triputa je otelila bliznakinje koje su kao junice davale i po 25litara mleka itele se bez problema ,ja ih semenim sa 14-15meseci i nikad problema čak mi se nedavno jedna i sama otelila i dosta krupno tele jbg druže kad ide ide a kad ne ide onda šta reći
 
Tacno kad ide ide i nema frke a kad nece onda sto problema
Sad se forsiraju bikovi sa potomstvom male porodne velicine tako da ce biti sve manje problema sa teljenjima,kod simentalca se ukrsta sa monbelijarom i crvenim holstajnom radi mlecnosti pa se dobija manja glava koja je problem obicno.
I meni se desava da se otele same i da tele nadjemo kraj krave ujutru
 
Kazu ,kad idu na pasu,onda se lakse tele.Nema pravila.Jedan je imao junicu na ispasi cele sezone,pa kad je doslo da se teli trebao je traktor!? ::lose:: ::lose::
 
Taj koji tele iz krawe wuce traktorom je zreo za ludnicu,slusawao sam na wezbama o takwim poduhwatima!Izwinjawam se ako sam nekog uwredio.
 
ej nije to ništa ima kod mene u selu pacijenti koji su sa jugom vukli tele i jugo šlajfovao u mestu dok nije pukao kanap znam da zvuči blesavo ali ima i takvih pacijenata
 
Taman da se odjavim sa foruma oko pola 1,kad telefon.Rodjak u blizini,teli se junica.Nas dvojica,treci je okasnio,i izvukli smo nekako.Musko_Onda cast ::vino:: i evo me,da vidim jel ste jos tu a sad se stvarno odjavljujem!! :spavam: :spavam: :ppozdrav:
 
у суботу ми се отелила једна, мушко, мало ја и ујак повукли мада нисмо морали теле није велико. Јутрос нешто пре шест отелила се још једна сама, она је сву телад отелила сама само их нађем. Ноћас или сутра очекујем још једну. нисам присталица вучења без потребе један мој стриц чим примети да је почело тељење качи конопац па њих пет вуку, једнном је качио и коња.
 
Ma bre pusti te kravu da se teli sama , samo pomognite ako je tele naopako okrenuto ili neka druga komplikacija dvojke naprimer ako podju zajedno razumete , mislim da je stres i za kravu i za tele kad ga vuku samo malo pripomaganje i preporucujem ako imate uslova da krava bude pustena da ga ozlize i da ga ona prva podoji mislim da je to dobro !
 
Takodje sam pristalica da se krava uvek pusti da se oteli sama (ako moze naravno...). Ali nije lose biti pored za svaki slucaj. Inace, vec godinama ne dajem kravama da lizu telad, vec ih odmah odvajam, osusim i posisaju kolostrum iz kante. Ako je vreme hladno k'o sad, jedna sijalica "kvocka" da ga greje preko noci i nema brige...
 
Kod mene obrnuto prethodnih godina nisam pustao tale kod krave da ga olize sada da i da odmah sisa samo tada jer ne praktikujem da kravu muzem dan posle telenja !!!
 
Nazad
Vrh