Teljenje krava

Danas nam se otelila krava bik Mall, međutim tele muško. Al neka je korisno, imamo još jednu kravu danas joj je 292 dan bremenitosti, isto osemenjena Mall-om, verovatno će biti muško ima da ih sparim pa jedan par volova da napravim :haha:. Šala, naravno. Tele krupno, ima 51 kg, ali krava je ogromna ali opet je bilo lepe pomoći. A nadao sam se ženskom teletu.
 
Drage kolege imam jedno pitanje za vas. Imam kravu, gore je već pomenuta, bremenitost joj traje već 297 punih dana. Edem na stidnici je velik, što ukazuje na skorost teljenja medjutim po vimenu ne bi se moglo reći da će skoro. Krava je u fantastičnoj formi, blizu 800 kg, ali nije predebela, baš taman. Sad polako počinjem da brinem, u zadnjim danima bremenitosti telad imaju prirast od 500-700 grama na dan, pa se plašim teškog teljenja, a opet da indukujem partus nisam rad, jer najbolje je prirodno a i nemam nekog praktičnog iskustva. Jeste li imali slične slučajeve i šta vi mislite šta činiti? Hvala vam unapred.
 
prvo pogledaj da li si dobro izracunao - ipak se greske desavaju, a ne mora da znaci ako je krupna krava dace i tele biti mnogo krupno, ima slucajeva gde krupne krave slabo bacaju na telad..

kakvo je tvoje iskustvo sa njom sto se tice prethodnih teljenja i koji je bik u pitanju mozda je neko imao tele od tog bika pa da cujemo iskustva..

inace cim se ona rasplodjava dobro ne sekiraj se pogotovu sto je krava veceg formata i telila se do sad tu su porodjajni putevi siroki
 
Profesore,vime ona može da nalije i kada se oteli.Ima dosta dana,sačekaj još 2-3 dana pa pozovi veterunara da je pregleda ali ja mislim da će se u tom periodu i oteliti ako se raspustila,biće ono ćim sam video tele znao sam da se krava otelika..Mora biti simentalac čim tako mnogo nosi.Jesi li je više puta osemenjavao.Bez brige :ppozdrav:
 
dobro sam računao, bar mislim :D Osemenjena je 9. novembra 2009. Znam da vime nije merodavno, ali obično nalije pre teljenja. Inače ovo joj je 6 teljenje, simentalka, osemenjena sa Mall-om, kao i ova prva koja je nosila 292 dana. I preo ovoga povadjala je posle tri meseca, znači ovo bi bilo drugo osemenjavanje. Samo da sve prodje ok, nije nam se ovo često dešavalo. Hvala na savetima i podršci! :ppozdrav:
 
otelila se krava sama rok joj bio 03.09 - 285 dana, tele musko otac Partner, majcin otac Sava

nit duzeg nosenja nit manjeg teleta - sitnoooo
 
Neka su korisni čika Jovo i Zokoi iz Stubala, da zaradite na njima. Kod mene se krava nije još otelila, :cao: danas joj 303 dan, ali je počela da naliva vime, trebalo bi ovih dana.
 
ZX.da nije dugo do 310 dana,meni su uvek govorili 305 dana i ni dana više :sta:Samo uzgleda da će se ona u roku oteliti :ppozdrav:
 
Ja se iskreno nadam da će do 305 dana oteliti, bar na to ukazuju znaci. Inače sa ovim se prvi put srećem, mada nemam puno godina. Baš sam danas pričao sa par kolega sa fakulteta, kod jednog je na 308 dana radio indukciju i kaže da je tele bilo normalno, tj ne prekrupno. Ja se isskreno samo plašim veličine, ta teška teljenja ne volim, namuči se i krava i ko je teli.
ZX jel tačno da kod krave prilikom indukcije partusa u najvećem broju dolazi do zaostajanja posteljice?
Mi smo radili da na velikim farmama se radi indukcija da bi se krave telile u toku dana kad su radnici tu. Ali se tome pristupa kad se vide prvi znakovi teljenja ili neposredno pred njih. Profesionalno se manje bavim reprodukcijom a za to zaostajanje mi je rekao vetrinar koji nam dolazi na farmu.
 
Nije pravilo, mada se može povezati i sa indukcijom ( jedan od mnogih uzroka zaostajanja post. je i hormonskog porekla), a ti ga znaj sad- kad je već zaostala ko će raditi analize da utvrdi što.
 
Rešena je čuvena dilema od 305 dana, veterinar je zeznuo stvar kad je upisivao mesec u potvrdu za osemenjavanje, osemenjena je u decembru a ne u novembru. Ja nisam bio tu kad je osemenjena, nego meni jave koja krava je u estrusu, ja okrenem dokora i kažem kog bika da ponese i ostavi potvrdu kod mojih, ja kad dodjem ja to zavedem u karton osemenjavanja koji vodim za svako grlo. I juče po mom računu dodje 310 dan, krava standardno, začela, edem vulve ali da se teli nema šanse. U međuvremenu sam pričao sa profesorom i on mi kaže da sačekam do 310 dana, kao što mi je Zx rekao, i ja čekam kao na iglama. I juče nema se šta čekati ja kod kod doktora da vidimo šta nam je činiti, da joj dam hormone da indukujemo partus. I sva sreća ja mu rekoh da proveri u svom bločiću kad je osemenjena, međutim nje pod tim datumom nema. Kad ono na 9.12.2009. U tom danu ali na tom listu stavljen datum 9.11. Kao da sam se rodio, laknulo mi, teljenje je tek za neki dan, ima još šanse da bude žensko tele. :D
 
Extra fora!!! :haha:
Post je spojen: [time]1284892002[/time]
_________________________________________________
Jutros se otelila krava, tele muško, krupno ali ne previše, jako vitalno, ustalo je posle 15 minuta, jedva sam mu dao kolostrum jurio sam ga po boksu.
 
Jel poznat nekome bik Herstreit cije se seme koristi za vestacko osemenjavanje meni oplodjuju tri krave sa njim telad je odlicna i sve krave koje su oplodjene s njim otelile su zensku telad cak i jednu kravu koja je sedam puta telila muske telice a osmo je bilo zensko prezadovoljan sam !
Otelile mi se dve krave u u istom danu oba teleta zenska otac isti Herstreit !
Sada ce da mi se do kraja meseca teli junica Sljokica oplodjena sa Weilmanom prvi put cujem za tog bika kaze vet. da je on specijalno za junice dans je 275 dan steonosti !
 
Nazad
Vrh