Prašenje krmača

Odg: PRASENJE KRMACA

Oprasila se krmača,ona što je bila u šetnji(na slici sa prethodne strane),12 kom.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

savak je napisao(la):
Krmača mi je bila suprasna pola vremena i pobacila mi je prasiće juče. Da li neko zna koji su uzroci pobačaja. Da li može zbog hrane da pobaci prasiće?
postoji mnogo faktora na pobacaj krmace od zaraznih do infektivnih bolesti losih uslova drzanja stresa i shrane krmace u principu ako ti je mlada krmaca kroz 30 ili 45 dana slobodno vrsi pripust ponovo meni isto se desilo na deset dana pred prasenje pobacila jesenas evo prosle nedelje oprasila 10 ni jedno mrtvo samo dalje?
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Ako dozvolite evo prvog iskustva jednog povrtara. Zapatio sam nazimicu čist Durok. Visoko je nosila te se nije videti da je pred prašenje.Obilazio sam redovno , stoji u boxu. Posle sat vremena imam šta da vidim, 10 komada se gura na sisu. Pripazim dok nije izbacila posteljicu.Prasad ne sklanjam već im pomažem da se nameste na sisi jer sam čuo da nije dobro sklanjati prasad od nazimice jer posle može da bude agresivna i neće da doji.Niti sam briso prasad, niti davao inekcije i sl. pustio sam da priroda radi svoje.Posle dva sata krmača je ustala i okrenula se na drugu stranu a prasići su sami pošli za njom. Posle četiri sata skupili su se pod kvočkom a krmača je dobila malo meze i napoj kuvanog paradajza (zbog temperature). Narednih par dana sam joj davao manji obrok da ne bi došlo do upale vimena. Mislim da mnogi od nas zaboravljaju da životinji treba pomoći al netreba preterivati.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Pozdrav svima. :ppozdrav: pazljivo sam citao vase teme i probleme, pa reko da i meni pojasnite sta da radim sa nazimicom koja trenutno ima 8 naprednih prasad od 4 nedelje, :sta: problem je u tome sto je krmaca jako smrsala i jako slabo jede. mislim da je prasad puno iscrpljuju. inace imam 3 nazimice koje su se oprasile a sa ove dve nemam nikakvih problema. molim za savete. unapred hvala.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Pozdrav"

@ Boki

Sta koristis u ishrani nazimice?

Ubaci nekih vitamina (kostovit), napravi napoj, (koncentrata, stocnog brasna u mlaku vodu) i nahrani krmacu.

Prasici su je iscrpili.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

@Boki
Najbolje ti je da kupis malo koncentrata za krmace doilje (iako se ne isplati) ali ce sigurno da pomaze...i kada joj das obrok to malo "posoli" sa di kalcijum fosfatom ( ili ti DKF) koji sadrzi i malo selena,to bi trebalo da joj pomogne...a ako ni to ne bude pomagalo onda ima nekih drugih problema..
pozdrav :cao:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

koristim pravljeni koncentrat jer imam malu mesaonu. prekrupa, mekinje, sunc. sacma, gotov super, premix, kvasac, dikalcijum, kredu. stavljam to sto imam. pridrzavam se neke recepture. imam jos dve nazimice koje su se oprasile u isto vreme pa jedu ko blesave. imaju po 7 prasad i nista im nefali nisu smrsale :sta:
Post je spojen: [time]петак, 02. април 2010. 14:50:06 MST[/time]
_________________________________________________
hvala na savetima probacu ujutro pa javljam rezultate
poz :cao:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Ja sam nova u svinjarstvu, pocela sam prosle godine onako kao hobi, da vidim kako je to, a evo me sada imam tri krmace za prasenje. Jedna mi se oprasila proslog ponedeljka, 9 kom., svi su dobro, druga treba ovih dana, a treca za mesec dana. Za sada sam zadovoljna, nije lose.
Moje pitanje sada je, da li je tacno da se svinje mogu da osemenjavaju posle 6-7 dana od prasenja. Tu informaciju sam cula od jednog coveka koji se isto tako bavi uzgojem svinja, a iz moje okoline je. Meni je to nesto malo nelogicno, kazem vam sve ovo jos ucim, pa bolje da pitam ljude koji se tim poslom bave profesionalno i jako dugo.
dobro dosli su svi saveti i sva iskustva, pa cu ja iz njih nesto nauciti.
a inace forum je super, ja prosto nemam dovoljno vremena koliko bih mogla vremena da provedem na njemu
 
Odg: PRASENJE KRMACA

mogu ali po odbicu prasadi od sise znaci od 3 do 5 nedelja sisanja i posle toga par dana mozes ako krmaca trazi nerasta osemeniti svinju 6 dana po prasenju nema sanse jer tako reci nije se ni oporavila od prasenja
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Nazimica juce osam komada, sedam ostalo.

66ak8y.jpg
 
Odg: PRASENJE KRMACA

milos04 je napisao(la):
mogu ali po odbicu prasadi od sise znaci od 3 do 5 nedelja sisanja i posle toga par dana mozes ako krmaca trazi nerasta osemeniti svinju 6 dana po prasenju nema sanse jer tako reci nije se ni oporavila od prasenja

Pozdrav"

Nije pravilo,
Kod mene par krmaca je ostalo suprasno, a da nisu prasici bili zaluceni. Ali sve zavisi od krmace.
U kakvom je stanju, dok sisaju prasici. :cao:

Mada, 6-7 dana po prasenju je prerano. :nono:
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Srećan Uskrs.
Hvala na odgovorima. Kao što sam rekla bilo mi je sumnjivo, sve mi je mirisalo na "zavlačenje", na žalost. Sva sreća da ima ovog foruma i ljudi dobre volje, pa tako i mi početnici možemo bez nekih velikih grešaka.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Evo jednog loseg iskustva:Krmaca mjesec dana pred oprasilo bila pored krmace koja doji.Uvijek kada ova doji i ona se namijestala za dojenje i rokce i tako svaki puta.Mogla je da se njusi sa prasicima kroz daske.11o ti dan se pojavilo mlijeko i ja sam dezurao i ocekivao prasenje.Medjutim to se desilo 114 ti dan tj. noc u petak. odmah sam primijetio da je agresivna i pokusavao sam da ih podoji. Kada sam na rizik pustio jedno prase da pridje glavi kao lav je skocila i pregrizla ga po glavi.Nije htjela da ih doji nego sam je varao kada ova druga doji onda pocne i ona i ja prinesem par komada , medjutim cim se neko javi ona skoci i ide glavom ispod sipke da ga se docepa. ja joj stavim ruku kod usta ona na mene grokce i mazi se . Veterinari su u medjuvremenu davali injekcije za smirenje za otpustanje mlijeka a i protiv upale jer su smatrali da je imala upalu i bolove.Trecu noc sam je ostavio sa brnjicom na njuski i pustio prasce.Na USKRS sam vidio brnjica skinuta a prasci zivi ali gladni nema mlijeka.Zaboravio sam reci da sam u subotu prinosio ove velike i ona se namijesta za dojenje i nista im nece kad dodju kod glave samo ih pronjuska i pusti par roktanja.Od 13 lijepih i zdravih ostalo danas dvoje i pomalo sisaju. U medjuvremenu je normalno pila vodu i pomalo jela koliko sam joj smio dati u pocetku. Nikada nije imala temperaturu a i posteljicu je bacila na vrijeme.Smatram da je bila negdje sama da biS sve bilo u redu jer i do sada je bilo sve u redu.SAVJET:ako primijetite slicnu pojavu kod krmaca bolje je odmah pomerite na drugo mesto to vas nista ne kosta.
 
Odg: PRASENJE KRMACA

hvala na savetu. ako je do toga kao sto kazes. jer pre dve nedelje se oprasila krmaca kod prijatelja i sve se isto izdesavalo ( oprasila se krmaca pored druge koja je vec imala prasice) i nije htela da prihvati prasad,cak je i 2 pokidala cim su prisla glavi. i dan danas ih hrani na flasice. ostalo je 5. i neznamo zasto ih nije prihvatila?
 
Odg: PRASENJE KRMACA

Lila;
vec od treceg dana posla zalucenja prasadi moze se pojaviti estrus, znaci da se krmaca moze osemeniti, u Evropi je indeks prasenja 2.58 , to znaci da se krmaca prasi 2,58 puta za godinu, a to zavisi od duzine perioda dojenja, slobodnih dana do pojave prvog estrusa posle odbica prasadi i jos nekoliko faktora za sada nebitnih.
 
Nazad
Vrh