PDA

View Full Version : Proizvodnja peleta od biomase!

Advertisement

dobro2209
01-01-10, 09:36
Pozdrav svima koji se nalaze na ovom forumu!
Posto se vec neko vrijeme daleko od Srbije u Letoniji bavim proizvodnjom peleta od otpada drveta i posto imam odredena iskustva u toj proizvodnji buducim proizvodjacima u Srbiji mogu pomoci da zapocnu proizvodnju peleta od ostataka poljoprivredne proizvodnje zitarica i druge bio mase! Naime kako i sami znate radi se o veoma profitabilnoj proizvodnji i proizvodnji kojoj je buducnos zagarantovana.
Pored toga imam i iskustva u prizvodnji toplotne energije za potrebe grejanja naseljenih mesta od otpadnog drveta
Ocekujem Vasa pitanja i predloge za saradnju!

cukaneca
01-01-10, 09:52
daj malo detaljnije podatke,mozda slike proizvodnje,masina,stepen iskoriscenja

dobro2209
01-01-10, 10:30
Mogu da ti posaljem slike prizvodnje peleta od otpadnog drveta.
Stepen iskoristenosti masina ili sirovine?
Napisi e-mail pa cu ti poslati sliku autaomatske peci u kojoj se kao gorivo koristi pelets, a koja je velike snage i koristi za grijanje skola, obdanista, stambenog prostora i td.

Arsa
01-01-10, 11:17
Pozdrav i dobro nam dosao >:({ Sto se tice posla kojim se bavi i ja sam zainteresovan za tako nesto pa moze na pp ili e-mail >:D

mucobieno
01-01-10, 14:32
mozda da nesto uopsteno i ovde postavis (po koju sliku ili neki text)... cisto da i mi ostali vidimo kako to funkcionise, da naucimo po nesto novo...

dobrodosao na forum. >:D

zoran0001
01-01-10, 15:31
Dobrodosao na forum >:D i mene bi interesovalo kako to funkcionise i kako izgleda i nesto o karakteristikama uopsteno

ljubek
01-01-10, 17:39
Pozdravljam ovu dobru volju koja je ovde prisutna sa temom peleti biomase i isto tako pozivam dobro 2209 da nam pomogne sa slikama savetima i uputstvima oko proizvodnje peleta.

Dobrodosao na forum >:({

nebojsa
01-01-10, 20:56
Dobro ti nama došao dobro 2209 Lkl{{
Mene interesuje, čisto informativno, koliko košta jedna linija, mašina ili šta već, za proizvodnju peleta. Koja vrsta biomase dolazi u obzir za peletiranje?

ljubek
01-01-10, 21:22
nebojsa mislis li da bi se vredilo pozabavit sa ovim poslom.Ako ide u letoniji mozda i ubuduce upali i kod nas u srbiji. ::)

nebojsa
01-01-10, 21:33
Pa, neznam, tu i tamo nešto čujem i pročitam o toj temi. Moj kolega se nešto bio zagrejao za to ali se brzo ohladio kad je skontao kolika je cifra u igri. Ja imam dosta rodbine u Bosni i kao što znaš oni imaju puno šume a i puno pilana i njima je najveći problem kako se rešiti brda piljevine. Ja sam se pitao zašto to niko ne peletira ali valjda je bilo dosta šume pa im nije bilo interesantno. Međutim i kod njih je došlo do neke promene zakona tako da se mnoge pilane zatvaraju a pojavljuju se zadnje vreme i ljudi koji su počeli piljevinu da peletiraju.

peto1
01-01-10, 21:45
Mogu da ti posaljem slike prizvodnje peleta od otpadnog drveta.
Stepen iskoristenosti masina ili sirovine?
Napisi e-mail pa cu ti poslati sliku autaomatske peci u kojoj se kao gorivo koristi pelets, a koja je velike snage i koristi za grijanje skola, obdanista, stambenog prostora i td.

Dobro nam dosao >:({

Ima nas vise koji su zainteresovani za ovakvu temu, ako ima nekih blizih podataka i ako ne reklamira neku firmu moze i na forum. Interesuju nas i masina i sirovine.

dobro2209
03-01-10, 08:14
Pozdrav svima na forumu!
Hvala na lijepim rijecima dobrodoslice!
Svakom od vas koji se interesuju za ovaj vid proizvodnje cu na e-mail poslati slike kompletne linije za proizvodnju peletsa od ostataka iz drvne proizvodnje, a odmah da vam kaze, da je to skuplja varijanta od proizvodnje peletsa od slame, a i proizvod je skuplji.
Slike nemogu postaviti ovdje jer to sto cu vam pustiti je ponuda za prodaju sa cijenom kompletne linije.
Da bih to pustio svima potrebno mi je dosta vremena kog trenutno u mene nema, pa cu pokusati uvece.
Hvala na razumjevanju.

Arsa
03-01-10, 12:50
Mene zanima i linija za slamu i ostale otpatke od poljoprivrede ( otpaci ulljane repice i sl )

peto1
03-01-10, 13:02
@ dobro2209

Imas pice kad dodes u NS.

dobro2209
03-01-10, 13:16
Mala je razlika, u proizvodnji od slame nije potreban SIPER, nije potrebna susara, ali se sirovina letom mora namjenski susiti na vlaznost od 8-15% i potom balirati i skladistiti tako da nezakisuje. Ja neznam tacno, ali dobro balirana slama nemoze primat vlagu. Za proizvodnju od slame potreban je "CUPAC BALA" kako ja nazivam masinun koja bale pretvara u stanje slame od prije baliranja, potom ide SJEKAC koji sjece slamu na manje komade i priprema je za mljevenje u MLINU. Od mlina potreban je CIKLON za odvajanje vazduha od veoma sitne slame, a potom FILTER (bez filtera moze ali se gubi odredena kolicina samlevene slame).Poslije filtera PRESA, HLADNJAK i SKLADISTENJE. Uz to sve idu odgovarajuci TRANSPORTERI.Poslije hladnjaka obicno se postavlja manji ciklon, bez koga se mioze proizvoditi,ali su rizici od gubitka, odredne kolicine, gotove sirovine veoma veliki, jer sve sto sepresuje ne presuje u presi ide u hladnjak iz koga ventilator izvlaci toplotu (hladi gotov proizvod jer mu je temparatura kada izde iz presa oko 90 stepeni. Taj ventilator vuce slamnu prasinu koja se nije presovala i baca je u vazduh ukoliko ne vuce kroz ciklon.
Sve ovo osim prese i mlina moze se napraviti u sopstvenoj reziji da bude veoma kvalitetno a ne tako skupo.
Ja cu se potruditi u skorije vrijeme da fotografisem fabriku koja koristi slamu i da ti posaljem te slike.

Post je spojen: 1262521347________________________________________ _________
petao 1
Samo pice :D

nebojsa
03-01-10, 15:04
@ dobro2209
Imaš i jagoda dok se ne u****š :lol:

peto1
03-01-10, 15:35
@ dobro2209

Pa snecim te moram ponuditi a ostalo ide po protokolu.

dobro2209
03-01-10, 15:39
:D

Arsa
03-01-10, 15:41
@ dobro2209
Ovo u vezi slame jedva cekam ,a ostalo je stiglo Hvala , pa ako te put nanese u ovaj deo zemlje Srbije dobro dosao >:D

peto1
03-01-10, 19:35
@ Arsa

Imas ovde neke masine da pogledas za preradu i usitnjavanje slame. Samo je na madarskom ali razumeces i sa fotografiju sustinu.

http://www.biokonsulting.eu/pm_hu_kvarnar.html

North ARMY
03-01-10, 19:40
@dobro2209 jesi li sad u Letoniji ili u Srbiji??

dobro2209
03-01-10, 20:36
U Letoniji sam.

North ARMY
03-01-10, 20:48
a imas li koju sliku masina i proizvoda??

dobro2209
03-01-10, 20:51
Da na tom madjarskom sajtu su slike "CUPACA BALA" i to samo za pravougaone bale, a postoje i za okrugle bale i to je za mene perspektivnije posto se one odmah folijom zasticuju od vlage, Tu je ifotografija mlina sa ciklonom. Tu za kompletnu liniju nedostaju transporter za doziranje mlina (obicno se koristi pneumatsko doziranje) transporter za odvoz samlevene slame iz prikazanog ciklona u presu, hladnjak i transporter za odvoz na skladiste. Potreban je i manji ciklon poslije hladnjaka (brzo se isplati)

Post je spojen: 1262548400________________________________________ _________
Za Nporth ARMY
Imam slike kompletne linije za proizvodnju od drveta, ali radi se o ponudi sa cijenom linije pa ti mogu pustiti samo na e-mail.

peto1
03-01-10, 20:57
@ dobro2209

Jel i kod tebe radi na istom principu.
http://www.youtube.com/watch?v=Ns64NFI8vS4&feature=related

dobro2209
03-01-10, 21:14
Ne tu se radi o proizvodnji briketa! U mene su CPM prese (dvije) za peletiranje!

Post je spojen: 1262550118________________________________________ _________
Da na jednom dijelu je brazilska fabrika za proizvodnju peletsa, tgehnoloski slicna ovoj nasoj!

peto1
03-01-10, 21:54
@ dobro2209

Mozda ovakva

http://i46.tinypic.com/2eztq2s.gif

North ARMY
03-01-10, 21:58
pusti mi na meil slike a ja cu onda videti sta nije reklama pa cu okaciti na forum.

dobro2209
04-01-10, 18:36
Ne to su sve mali kapaciteti, nasa jedna presa imakapacitet preko 3 tone gotovog proizvoda za sat. Sama matrica za tu presu je teska preko 500 kilograma.

Post je spojen: 1262633769________________________________________ _________
Nort ARMY
Daj mi e-mail adresu?

Spajki
04-01-10, 21:47
Pozdrav Dobro2209 mozes li i meni poslati podatke i slike od tih masina? Slame od psenice i soje imamo u poprilicnim kolicinama samo ih treba iskoristiti na pravi nacin.Pre dve godine sam bio u Poljskoj i tamo se daju opake subvencije za postrojenja za proizvodnju peleta,goriva...od biomase.Sa priblizavanjem uniji to ce stici i kod nas pa nije na odmet da se upoznamo sa tim. >:D

peto1
06-01-10, 14:25
Malo obriketiranju biomase.

http://www.psemr.vojvodina.gov.rs/studije/studija.pdf

dobro2209
06-01-10, 18:11
Hvala!

siki75
28-01-10, 21:38
Pozdrav svima!
Napokon forum koji me interesuje.
Zainteresovan sam za proizvodnju biomase prvenstveno od drveta .
Bio bih zahvalan svima koji mogu da mi daju neku informaciju o masinama za preradu drveta u tu svrhu i cenama masina

Unapred zahvalan

mcole
29-01-10, 13:31
Imas li ti nekog proizvodjaca brenera na pellet da preporucis? To bi mnoge interesovalo

Tar
29-01-10, 17:14
odlicna tema !

@dobro2209
nije u direktnoj vezi ali verujem da bi mnoge interesovalo. Da li postoje mini linije za peletiranje stocne hrane ?
Da li bi tako nesto moglo da se napravi (sa ili bez majstora..) ? Pa jos da kao energiju za susenje koristi pelete od otpadaka to bi bilo :D
Mozda bi to moglo u istoj spravi ? E to bi tek bilo :D

peto1
29-01-10, 22:14
Najednostavnija mala masinerija.

http://www.youtube.com/watch?v=pbf442JvM2U&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7EGewpFYCgE&feature=related

dobro2209
31-01-10, 17:18
Ja sad neznam tacnu adresu ali u Sloveniji postiji odliucan proizvodjac gorionika za pelets koji se lako ugraduje na standardne peci za centralno grijanje. Dogradnja je malo skuplja ali se veoma brzo isplati.

Post je spojen: 1264954873________________________________________ _________
Neznam tacno dali je kompanija ""Bobar"" iz Bijeljine pocela proizvodnju peci i goruionika za pellets, kada sam u 2008 godini bio u toj kompaniji na nekom sastanku znam da su bili kupili italijansku licencu i u pocetku 2009 godine trebali da dobiju masine. Sta je dalje bilo nisam pratio, nije me interesovalo!

Dejann
31-01-10, 17:37
pozdrav >:D i dobro dosao >:({

mcole
01-02-10, 02:07
>:D

Tar
01-02-10, 10:02
@Peto 1
ova mala masina deluje kao samogradnja ?
Cini mi se da je za bio masu (piljevina, mlevena slama i sl)
Jesi li negde video tako nesto malo za pravljenje paleta za ishranu malih prezivara?

smedic
01-02-10, 10:20
Ovo je bas za kucnu varijantu, i moze da se ubaci u ovoj varijanti top za punjenje kobasica.

http://www.youtube.com/watch?v=aE0KzXB_3gk

peto1
01-02-10, 13:39
@Peto 1
ova mala masina deluje kao samogradnja ?
Cini mi se da je za bio masu (piljevina, mlevena slama i sl)
Jesi li negde video tako nesto malo za pravljenje paleta za ishranu malih prezivara?

Sa ovom masinerijom moze da se prave rane dimenzije precnika FI 3-4-5mm samo moras da zmenis plocu krozkoju prolazi masa. Bitna je dobra mesalica za koncentrat i onda nema problema.

nebojsa
01-02-10, 18:15
Gledam sad ove spravice pa glasno razmišljam. Mašina radi na struju što znači da ulažeš jednu vrstu energije da bi dobio drugu. Valjda je na kraju saldo pozitivan ^-^ Koliko vremena treba da bi se napravilo toliko peleta koliko je potrebno za jedno domaćinstvo?

smedic
01-02-10, 18:18
Hahahaha

Pa brate aj sada najbolje ulozis nista i imas extra grejanje dok si ziv, moze tako?
Ako ne jos da ti neko plati?

peto1
01-02-10, 18:43
ZA ovakv samvec pokupio dosta delova. Motor nije neki velik, monofazni 2,2KW 2800 o/min. Nesto od reduktora imam samo jos treba da izmislim kako jos da smanjim obrtaje. Do leta ima jos vremena, sve zavisi kako cu sa zecevima da izadem na kraj kao pocetnik.

http://www.youtube.com/watch?v=7EGewpFYCgE&feature=player_embedded

nebojsa
01-02-10, 18:53
@ smedic
Ne moraš biti sarkastičan. Nisam rekao da ne treba ništa uložiti a kamoli da treba neko da mi plati. Samo sam (se) pitao koliko je isplativo s obzirom na uloženu energiju i rad. Umesto podsmeha kaži neku računicu ako je imaš.

peto1
01-02-10, 19:00
@ smedic

Taku spravu imam za pravljenje nokle za pecanje ako nisi znao. Za srana mamara. ::svaka cast::

Tar
01-02-10, 20:21
malo sam procackao i ....naravno kinezi imaju u ponudi

najmanji 7.5 kw cca 200-300 kg peleta na sat. Ako je sada cena kw 4 din onda sat rada kosta 30 dinara!
200-300 kg paleta sigurno ima znatno vecu energetsku vrednost.
Treba zvati za cenu.
http://www.alibaba.com/product-gs/284093726/straw_pellet_mill.html

Ista sprava moze da pravi i peletiranu hranu !
Ovaj mlin kako ga zovu u stvari je presa ako imas usitnjene otpadke piljevinu, slamu, plevu. Ako ne onda treba i mlin koji prvo usitni otpatke. Za proizvodnju hrane treba i susara i uredjaj za hladjenje.

peto1
01-02-10, 20:34
@ Tar

Neznam ali na ovom, takozvanom mlinu, kako ti kazes, nevidim da ima neko hladenje. Aza smesu ishrane kunica sigurno da ti treba krupara. Neznam dal si primetio da na ovom mlinu je motor od 2,2kw monofazni. Jer vece i ne prave.

~Kiki~
02-02-10, 20:12
Uložena energija je uvek veća pa i prilikom upotrebe struje . Od puno frofesora sam čuo da je pravljenje paleta (briketa) od bio mase ne isplativo . Bolje kupiti dobru peć na slamu , novojeg izdanja koje imaju ventilator i vuku plamen dole tj. vatra gori od gore prema dole . Imam negde slike čim nađem stavljam .

stagno
13-03-10, 22:27
Pozdrav dobro 2209.
Pocinjem sa peletiranjem slame ali imam problem sa peletirkom CPM 55 kw/h mislim da sa rolerima nije nesto uredu peletira nekih 50%. Mozda i frakcija slame nije dobra posto mislim da je jako sitno samlevena(skoro prasina)

mcole
13-03-10, 23:38
Usitnjenost ti je bas onakva kakva treba da bude, a kazu da se najbolji rezultati postizu kada se pri procesu peletiranja dodaje para! Koliko sam cuo da rotacione peletirke uglavnom nemaju tu mogucnost. Srecno.

Zoran0230
14-03-10, 23:15
Da li se mogu praviti briketi od stajnjaka i da li postoje neke jednostavnije mašine za potrebe jednog domaćinstva ^-^

alfa 9
15-03-10, 11:18
tu se proizvodi peletirka kod nas,ali to za koncentrat i slicno

Zoran0230
16-03-10, 17:44
Da li imate pojma gde se mašine mogu nabaviti

alfa 9
16-03-10, 20:18
kakva te interesuje?koji kapacitet?

Zoran0230
16-03-10, 20:34
Nešto jednostavno-za sopstvene potrebe-probao bih sa stajnjakom

Moca
26-09-10, 15:42
Predstavio sam se na ovom linku, da ne pišem sada previše http://poljoinfo.com/clanovi-poljoinfo-foruma/radojica-mojsijev-moca/

Vidim da je na forumu već bila tema o proizvodnji peleta http://poljoinfo.com/poljoprivreda/proizvodnja-peleta-od-biomase!/

Ono što je interesantno jeste da to sve već postoji kod nas, i meni je posebno bitno da se promoviše priča o proizvodnji peleta zbog nekoliko stvari

• Dodatni prihod - kako da zaradite od onoga što realno bacate (investicija se vrati već tokom prve sezone)
• Ekološko gorivo (dosta se već uništava okruženje, dajte da malo brinemo i o tome)

Mi smo napravili mali video, polupromotivni i napisali malo rogobatno objašnjenje o svemu tome na našem sajtu, pa pogledajte http://farmsoft.rs/agro-video-uionica/188-agro-ekonomija-kako-poveati-prihod-u-porodinim-poljoprivrednim-gazdinstvima

Voleo bih da odgovorim na sva pitanja koja vas interesuju ovde

dukej
26-09-10, 23:22
Koja koincidencija! :D Upravo sam u jednoj drugoj temi pisao kako grejanje na pelete vidim u budućnosti kao rešenje za moje grejanje, i sad naletim na ovu temu i još iz nje vidim da postoji još tema na ovom forumu o peletiranju. 8)

Mene ta tema jako interesuje i sve informacije o tome su mi dragocene. Sad ću da pogledam ovaj video pa ću možda posle imati još pitanja. >:({

dukej
27-09-10, 00:06
Bolje kupiti dobru peć na slamu , novojeg izdanja koje imaju ventilator i vuku plamen dole tj. vatra gori od gore prema dole . Imam negde slike čim nađem stavljam .

Da li si pronašao te slike. Ako jesi, molim te da ih postaviš. To me baš zanima kako izgleda!

Kako mi je krivo što ovo nisam video ranije. Ja sam ovih dana naručio kotao na biomasu (sojinu slamu), ali klasični, sa plamenom na gore... {"{":

Epona
29-09-10, 00:07
Здраво свима,

ја сам својевремено истраживала пелете, чинило се као фантастична идеја, и то гледала сам пре свега линије на дизел погон (мобилне). После доста текстова исчитаних, нисам убеђена да се то исплати овде код нас, поготово што за добар пелет мораш имати и дрво и картон и траву , а не само траву или картон. Или то, или комбиновати кроз некакву трампу па мешањем различитих врста пелета доћи до калоријског оптимума. Да се исправим, ако имаш само дрво није проблем, али ко има дрво од нас?

Такође, трошкови припреме за пелетирање нису занемарљиви. Као и прерада система за експлоатацију... ако понуда није уједначена + још зависи од цене горива (која је код нас.. знате и сами каква) - то је доста неубедљиво. За мене. Можда неко има калкулацију која ово обара, али мени се чини да то може да се исплати само ако је сировина доступна бесплатно (или скоро бесплатно - варијанта, само носи, да не бринем да се не запали!), и ако постоји обезбеђен пласман. Такође, у земљама које извозе струју а домаће становништво користи (релативно) јевтину нуклеарну струју, тамо то има смисла. Исто тако, у земљама које су извознице нафте, то врло има смисла.

Али ево једног линка где нађох доста занимљивих информација о пећи на сламу (енгл.): http://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/eng3127

markodanube
29-09-10, 01:32
eropa@

Koliko sam ja upoznat sa zemljama koje koriste nuklearnu energiju u EU svima je skuplja struja barem 5 puta nego u Srbiji.

Pelet je na zapadu vrlo koriscen u predelima gde ima sirovina za pelet , kod nas je to isplativo u Vojvodini zbog ostataka slame.

Epona
29-09-10, 21:23
Баш ме занима какву рачуницу имају у ЕУ да користе пелете у том случају, и којом технологијом их праве?

Што се сламе тиче, гледам ове котлове на сламу, јако је интересантно. Некако, бала је бала, то се свугде може набавити чак и да човек нема своје, а пелет... треба да имаш производњу или поузданог добављача.

obrad111
06-10-10, 09:18
Pozdrav svima na forumu >:({
Mogu samo dodati da se proizvodnja peleta isplati i da je vrlo lako rasprodati proizvodnju
Ja npr. trazim na sve strane proizvodjace za uvoz u Dansku, ::novac:: a slabo ide .Zato ako ste u mogucnosti za proizvodnju i imate sirovinu.......
Puno pozdrava iz hladne Danske
p.s.dobro nadam se da si primio moj mail i nadam se odgovoru

Dobar dan i dobrodošli na Poljoinfo.Po kućnom pravilu foruma treba da se predstavite u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/.

Epona
09-10-10, 21:50
Има ли неки линк да убацимо српске параметре и проверимо исплативост у цифрама?

Видела сам недавно у Политикином додатку да се већ продају шредери, котлови и пелетизерке код нас, али на струју! Било би занимљиво извести калкулацију и за то. Ево ако неко има машину могу ја да направим ту калкулацију па да погледамо заједно, али требају ми улазни параметри!

dukej
09-10-10, 23:35
@ Epona

Pogledaj npr. ovaj sajt: http://www.naturalenergy.rs/ >:({

Epona
11-10-10, 13:15
Аха, видела сам хвала користан је сајт!
То су ови из Купинова што продају механизацију за пелетирање на струју. Морам мало да бацим на папир

Coki
25-10-10, 22:49
Pozdrav,

Interesuje me koliko treba (napr. slame, kukuruzovine) za 1 tonu peleta?

dukej
26-10-10, 00:19
Ja mislim isto toliko! Peleti su ista ta slama samo presovana u male valjčiće. Možda se izgubi nešto malo na rastur.

rekreativac
26-10-10, 00:40
pozdrav moco mene interesuje jel ste radili proveru kaloriske vrednosti za psenicnu,sojinu, i slamu od repice svaku posebno kao i od kukuruzovine?
jesu li za proizvodnju potrebni uredjaji za podizanje vlage tj.orosivaci?
koliko matrice izdrzavaju?

Rabadzija
26-10-10, 09:08
tema me veoma interesuje posto pp otpada na gazdinstvu ima mnogo i moglo bi da se iskoristi
MEDJUTIM....u tekstovima se navodi da je cena peleta 140-180eura/toni......ko ce preci na taj energent kad je cena uglja 6000-10000 hiljada a cena drva za lozenje 3500-5000 hiljada ( govorim o okvirnim cenama)
Slazem se da neko ko sada gradi kucu pa treba da ulozi u grejni sistem se odluci za nesto novo ali u ovoj nasoj napacenoj zemlji je jos uvek "smederavac" zakon a i mnogo kuca koje su gradjene u dobra stara vremena 70-80 tih godina kada su TAM STADLER peci bile hit
E sada realnost u Srbiji je takva....kako iskoristiti to sto ljudi imaju sa jedne strane i sa sto manje ulaganja za nas pp. koji imamo otpada da preradimo i ponudimo kao energent
Slamu,cutke nemogu ljudi po gradovima da lageruju u kucama...nemaju dovoljno mesta,zavlace se misevi i pacovi
Kako najbezbolnije resiti taj problem?

mika_google
26-10-10, 13:13
U proizvodnji peleta od slame, ima od 5-10% rastura (uglavnom prasine)...ali to se sve resava dobrom proizvodnom linijom, gde posle prese postoji vibro sito kroz koje prolaze gotovi peleti i odvajaju se od prasine, tako da se prasina moze ponovo sprovesti do peletirke i smanjiti rastur za neki procenat.
Kod masina za licnu proizvodnju ne postoje vibro sita vec samo peletirka, tako da se proizvede pelet pomesan sa prasinom...
Mada u poslednje vreme se usavrsavaju matrice za presovanje tako da se resava polako problem sa rasturom ali ne moze se nikada resiti u potpunosti...

Jedna prava linija za peletiranje sadrzi:

-mlin cekicar (melje kvadratne bale u jednoj fazi, ili ne baliranu slamu, kukuruzovinu...)
-transportni ventilator
-ciklon
-skladisni silos (za iseckanu sirovinu)
-puzni transporter
-kondicioner
-peletirku (najbolje sa prstenastom matricom ako se proizvode vece kolicine)
-trakasti transporter
-liniju za hladjenje peleta
-vibro sito
-pakericu za pelete
-komandni elektro ormar (koji pokrece celu aparaturu)

Cela prica pije vodu ako se proizvodi minimum 500-1000kg/h, barem 5 dana u nedelji.
Potrosnja struje takvih linija je od 80-150 kW/h u zavisnosti od kapaciteta.
Za godisnju proizvodnju od 1000t potrebno je od 300-400ha zemlje sa koje bi se vukla slama ako se peleti proizvode od slame (psenica, soja)...

P.S. Pisuci ovo mislio sam o uspostavljanju masovne proizvodnje peleta.

Pozdrav

Post je spojen: 1288105394________________________________________ _________
Zaboravio sam da pridodam da je za ozbiljan pogon za proizvodnju peleta potreban i trafo (stubni ili zidani). Takav trafo kosta oko 20.000e, plus kablaza visokog napona do buduceg trafoa sto kosta oko 4.000 dinara po metru (ako se ukopava), a ako ide na stubove onda je znatno vise jer zahtevaju betonske stubove (na drvene nece da postavljaju).
Mesecna zaduzenja za struju se obracunavaju po kWh za industrijsku struju + odobrena jacina (izmedju 60.000-100.000 dinara bez obzira dal je pogon radio ili ne citavog meseca).
Znaci na iznos za odobrenu jacinu dodajte cenu utrosene energije i dobicete troskove struje.
Takvu liniju opsluzuju 2-3 radnika, znaci 2-3 plate... Pa onda, troskovi nafte za zeljenu obradu i prevoz sirovina do pogona, amortizacija masina i vozila...i jako bitna stavka "cena sirovine za proizvodnju"

Ovim nisam zeleo da kazem da nije isplativo proizvoditi pelet, naprotiv lepa je zarada u pitanju...
Ali kao sto svi znamo kako funkcionisu stvari u Srbiji, dolazimo do onog "cena sirovine", "cena struje".
Slama ce biti sve skuplja i skuplja jer ljudi kupuju kotlove u kojima se sagorevaju cele bale...tako da pelet moze biti zanimljiv dok cena slame ne ode u nebesa, kao sto je bilo i sa gasom...gas je bio uzasno jeftin, svi su ugradjivali kotlove na gas...pa je pre neku godinu poceo sa nenormalnim skokovima cena, pa su ljudi poceli da cupaju kotlove na gas i vracaju kotlove na cvrst ogrev...

Treba dooobro razmisliti o tome da li ulagati u neku vecu proizvodnju peleta...
Ja znam da je minimalna cena uspostavljanja takve proizvodnje peleta (100t/mesecno) oko 100.000e.
Jako dobro poznajem materiju obnovljivih izvora iz bio mase.

TRATER
11-11-10, 12:17
Poydrav svima

Peletiranje slame ili svih ratarskih ostaka je veoma interesantna tema za regio Vojvodine .
mi se bavimo peletiranjem piljevine i veoma smo zainteresovani za peletiranje ratarskih ostataka.
Najveci problem je primena agro peleta u manjim gorionicima ybog veceg procenta pepela i stvaranja sljake.
Snimak linije instalirane u Zrenjaninu mozete pogledati na http://www.youtube.com/watch?v=DmFd45DOSaY.

kavgarac
12-11-10, 01:27
neznam dali ce ovo nekog da zainteresuje. Ja se ne bavim proizvodnjom peleta ali sam napravio pec na soju to jest sojinu slamu,i dosta jeftino se grejem,zagrevam celu kucu oko 120mk. u proseku sa 8 bala dnevno nalazim se u Erdeviku.ako mozete ljudi grej te se na odpad, isplati se.

urban
14-11-10, 21:42
Mislim da smo malo otišli sa teme jer verujem da ovde više ljudi zanima kućna proizvodnja peleta od industriske pa bi mogli malo tome više pažnje posvetiti u smislu malih mini peletirki u tipu cena 2000-3000 e jer mislim da je zanimljivije pa ako neko ima iskustva sa takvim peletirkama molim za iskustva a pogotovo ako neko ima iskustva u samogradnji tih spravica

rekreativac
14-11-10, 22:56
Poydrav svima

Peletiranje slame ili svih ratarskih ostaka je veoma interesantna tema za regio Vojvodine .
mi se bavimo peletiranjem piljevine i veoma smo zainteresovani za peletiranje ratarskih ostataka.
Najveci problem je primena agro peleta u manjim gorionicima ybog veceg procenta pepela i stvaranja sljake.
Snimak linije instalirane u Zrenjaninu mozete pogledati na http://www.youtube.com/watch?v=DmFd45DOSaY.

pozdrav mogao si napisati koji je kapacitet?jacine motora za svaku masinu posebno? i cenu takve linije

ganoderma
14-11-10, 23:40
Molim da mi neko razjasni u cemu je stos ^-^
Ovi iz Kupinova tonu peleta u kalkulaciji racunaju 140 eura po toni.
Za te pare mogu da kupim skoro 3 - 4 kubna metra drva.
Da li je tona paleta kaloricnija od tih drva?U cemu je stos?

dukej
15-11-10, 18:04
Molim da mi neko razjasni u cemu je stos ^-^
Ovi iz Kupinova tonu peleta u kalkulaciji racunaju 140 eura po toni.
Za te pare mogu da kupim skoro 3 - 4 kubna metra drva.
Da li je tona paleta kaloricnija od tih drva?U cemu je stos?

U komforu koji nudi grejanje sa automatizovanim kotlom na pelete. Napuniš rezervoar, isprogramiraš koliko i kad hoćeš da se greješ i posle samo dopunjuješ rezervoar za pelete (zavisno od rezervoara to može biti i više dana).

Da li su pelete kaloričnije od drveta - ne znam, obzirom da se prave od istog ne mogu biti ne znam koliko kaloričnije i to samo zahvaljujući što su one suve a drvo može biti i vlažno. Mislim da na cenu velikim delom utiče i to što je mali broj proizvođača peleta pa nema neke zdrave konkurencije, (a i da ih ima - dogovorili bi se oni, kao i svi u Srbiji što rade, kao npr. otkupljivači poljoprivrednih proizvoda ":":{ ).

urban
15-11-10, 19:22
mislim da cela priča sa peletema ima pravog smisla ako se pelete (agro pelete) naprave u svojoj režiji
(mini peletirka i mlin i teraj)
e sad što se cene tiče, za kuću od 80-100 m2 treba orjentaciono oko 3-4 tone pelete ( naravno ta cifra zavisi od mnogo faktora) u letnjem periodu pelete su oko 100 e po toni tj to bi bilo 300-400 e, e sad za te pare imate (kako je već rečeno) pun konfor i udobnost, postavlja se pitanje da li se za te iste pare može drugim energetima dobiti isto ili bolje grejanje, konfor i sl

dukej
15-11-10, 21:33
mislim da cela priča sa peletema ima pravog smisla ako se pelete (agro pelete) naprave u svojoj režiji
(mini peletirka i mlin i teraj)

Uh, sa tom idejom sam opsednut poslednjih godinu dana. Najveći trošak kod biomase je kako je dopremiti u dvorište. Baliranje, utovar i istovar, uz moj prevoz je ove godine bilo 35 din po jednoj bali. Pošto za pelete treba tu masu prvo usitniti, palo mi je na pamet da se napravi neka mašina koja bi bila simbioza prese i silokombajna, odnosno sa otkosa bi se direktno uzimala slama onako kako je uzima balirka i onda bi se umesto presovanja mlela i ubacivala u prikolicu kao kod silokombajna. Neka se i napravi više tura u prevozu u odnosu na voz sa balama, opet bi jeftinije bilo a i dalje usitnjavanje slame bi bilo lakše i jednostavnije (ukoliko se već ne usitni dovoljno u toj prvoj fazi).

urban
15-11-10, 22:06
možda na silo kombajn staviti uredjaj za podizanje otkosa i to je to( naravno ako je tehnički izvodljivo), ili za prosečnu kuću treba oko 3-5 tona peleta tj mase + 10-15 % rastura ako je prosečna bala oko 15 kg to je od 300-400 bala

mika_google
15-11-10, 22:20
Dukej potpuno si u pravu...
Bas tako se i postize velika usteda u proizvodnji peleta...
Citava stvar se organizuje tako da se balirka potpuno iskljucuje iz proizvodnog procesa, angazuje se samohodni silokombajn sa hederom za prihvat slame, i na isti silokombajn se kaci prikolica... tu se dobija usteda izmedju 20 i 25% u samom procesu...
Ali jako bitan, cak i najveci faktor u proizvodnji peleta igra struja i njena cena...a potrosnja je velika.
Racunaj da u ceni jedne tone peleta struja ima ucesce od 30% ako se radi sa peletirkom od 700 kg/h.
Proizvodnja peleta je za sada jako isplativ posao, ali postavlja se pitanje dokle ce biti...jer u ovoj drzavi koja je nalik kori od banane moraju jos mnoge stvari da se promene kako bi bili sigurni da bi takva investicija opstala bar 3-5 godina kako bi se otplatila.

I da na kraju dodam, pelet je izuzetno dobar energent... jer svojom specificnom zapreminom i korektnom cenom obezbedjuje skoro isti komfor kao gas, a uz to je dosta povoljniji energent od gasa.

P.S. Jako je vazno da znate da kvalitetan pelet ne moze da se proizvede samo od jedne vrste bio mase.
Najbolji pelet se dobija mesanjem bio masa: npr. psenicna slama 60%, sojina slama 40%... tu moze da zavrsi i kukuruzovina, ljuska od suncokreta i lisce uljane repice itd...A da bi se takav proizvod prodavao, moraju se uraditi odredjena ispitivanja i merenja kako bi mogao biti izvozen (DIN standardi), poreklo proizvoda, specifikacije... U Srbiji jos ne postoji regulativa koja sprecava pustanje takvog peleta u redovnu prodaju, i to je jos jedan od razloga zasto je zanimljiva proizvodnja...

rekreativac
15-11-10, 22:34
postoje silo kombajni sa pikap prikljuckom koji dizu pokosenu masu samo sto to dosta krupno melje pa treba ponovo mleti sa manjim sitima a to je vec mnogo prasine ozbiljne linije za peletiranje mogu da usitne rolo balu a tekvu balu traktor nosi pa nema potrebe da se placaju radnici ili cetvrtaste big bale od 300kg traktorom natovariti i doneti pa kuci i na malom mlinu moze rucno da se ubacuje po manje mase.e sad problem ce se pojaviti ako se bude kupovala sojina slama kod mene je viktorija sagradila termoelektranu za potrebe svoje fabrike ulja i biodizela pa su svu soju koja nije bila iseckana balirali i nosili takodje su donosili slamu i iz pecinaca cini mi se i jos nekog mesta.
posto ja trenutno lozim cele bale razmisljam o kupovini manje peletirke bas zbog komfora grejanja i deo da prodam da nabaliram par tona slame i preradim polako u roku mesec dana meni bi bilo dosta

dukej
15-11-10, 23:19
Ja sam za ovu godinu (prvu u kojoj se grejem na baliranu sojinu slamu) spremio oko 1300 bala. Za ono malo hladnijih dana u oktobru sam video da ću u pravoj zimi morati trošiti oko 8-9-10 bala dnevno a planirao sam da mi je dovoljno 7 dnevno. Ovi topli dani me spašavaju tako da ću imati dovoljno bala ali za sledeću sezonu moram povećati taj broj.

Ono što sam video kod sestre (koja se greje na baliranu soju 4 godine), kod komšije i kod Bubiše, mi je dalo neku predstavu o grejanju na bale slame i pretpostavio sam da će mi biti dovoljno 7 bala za solidno hladne dane. Oni mogu da izlože samo jednu balu i da dobiju zadovoljavajuću temperaturu koja opstaje dugo onoliko koliko njihove kuće to dozvoljavaju. Kod sestre (tamo sam i ja dosta puta ložio) je dovoljno jedno loženje i temperatura u sistemu lako ide na 70+ stepeni za vrlo kratko vreme (čak i prvo jutarnje loženje kad je sistem hladan) i održava se dosta dugo (2-3 sata dok padne na nekih 40-45 stepeni kad je bala već odavno izgorela). Njihov kotao je čak i manji po dimenzijama pa svaku balu moraju cepati jer ne može da stane cela. Tako da oni lože samo kad osete da se hladi kuća a pošto imaju malo dete taj kriterijum je dosta podignut.

Za razliku od njih, ja sa samo jednom balom ne uradim ništa. Jedva naguram temperaturu 50-60 stepeni i to samo u vrhu a odmah zatim temperatura brzo pada. Ta temperatura vode nije dovoljna da bi se značajnije osetilo grejanje radijatora a i kotao konstantno radi pothlađen pa dolazi do smolisanja u kotlu. Tek ako odmah po gašenju prve bale (dok još ima i žeravice) ubacim i drugu onda postižem da voda u sistemu ode na 70-tak stepeni i onda se tek mogu osetiti efekti grejanja. Po gašenju bale temperatura u sistemu relativno brzo pada na nekih 30-40 stepeni. Tek posle više bala (u ovom prelaznom periodu to bude uveče) kad se već dobro zagrejao prostor u kući i radijatori teže otpuštaju toplotu, mogu postići da mi se temperatura u sistemu duže zadrži u granicama oko 50 stepeni tako da onda ne moram tako često ložiti kao u prvom delu dana. Sad, nije meni problem samo loženje već što to bude na svakih 1-1.5 sati i praktično ne mogu nigde mrdnuti od kuće. Dalje, tako često loženje će dovesti do velikog broja bala (i to nije problem jer i tako je jeftinije nego kvalitetan ugalj) što dovodi i do velike količine pepela. Koliko vidim, ja ću u tom slučaju imati i po džak pepela dnevno što dovodi do problema odnošenja pepela jer lokalno komunalno preduzeće neće da odnese više od jednog džaka pepela uz kantu smeća. (A i nemam toliko džakova od veštaka pa ako neko ima viška i ne zna šta će sa njima - tu sam! :D )

U svom tom planiranju pre nego što sam prešao na grejanje na sojinu slamu, nisam uzeo u obzir količinu vode u sistemu. Ja imam klasične radijatore sa rebrima (aluminijumske i tučane) a oni imaju mnogo veću zapreminu vode nego ovi novi panelni radijatori kakve ima sestra. Kod panelnih radijatora količina vode je 3-5 l po metru a kod mene oko 1-1.5 l po rebru a imam ih 313. dalje, kod mene su klasične gvozdene cevi većeg prečnika dok su kod sestre i komšije bakarne sa manjim prečnikom. Uglavnom, poenta je da je kod mene mnogo veća količina vode u sistemu nego u primerima koje sam pominjao i tu veliku količinu vode je nemoguće ugrejati sa jednom balom. Zato pretpostavljam da ću morati uvek u početku ložiti po dve bale jedna za drugom pa onda pauza do druge dve a kad zazimi zapravo onda će se ta pauza skratiti. U celoj priči sam izostavio šapurike kojih imam malo i za sada ih ne trošim dok ne dođu oni pravi zimski dani.

To loženje na "mahove" dovodi do toga da se sistem satlno napreže, odnosno greje i hladi (aluminijumski radijatori stalno puckaju), a to se i subjektivno oseti, nemam onaj osećaj stalnog kontinualnog grejanja kakav sam imao dok sam se grejao na ugalj i to mi daje osećaj hladnoće čak i kad to objektivno nije slučaj, odnosno kad je temperatura u kući zadovoljavajuća, pa čak i više nego što treba. Zbog svega ovog mi je ta ideja grejanja na pelet toliko interesantna.

Rale 83
16-11-10, 01:51
@dukej
Daj mi model gusanih radijatora, aluminijumskih radijatora , broj rebara , snagu kotla , stepen iskoriscenje kotla , kvadraturu grejanja , udare vetrova , stepen izolacije - cigla blok ,stiropol,mlter i vrstu prozora , visinu prostorija, vrstatavana, da probam da resim tvoj problem.
Jesilise na ugalj grejao zadovoljavajuce ^-^
Koristis li namenki kotao za lozenje slamom ^-^
Imasli cevne termostaten ^-^
Koristisli mozda bojler preko grejanja ^-^
Za metalne cevi nemoj da sumnjas nista one ne zahvataju vise vode , cak manje samo izgledaju vece.
Panelni radijatori zahvataju 8l vode ako su 10cm sirine a 6l vode ako su 8cm sirine po duznom metru na 60cm visine ,aluminijumski manje po vode po m³ a gusani vise

provac
16-11-10, 19:55
odoste vi sa teme dalekooooo ovde se prica o proizvodnji pelete a ne o grejanju na slamu jeste slicno al nije to to i mene zanima vasa tema al otvorite novu pozzzz

Zoran0230
16-11-10, 21:02
Da li postoje prese u kojima bi se mogla ukalupovati bio-masa

urban
16-11-10, 22:49
nekoliko postova pre, čovek pomenu utrošak struje u proizvodnji peleta slažem se da je stavka ali mi je malo i nejasno kad na pr. peletirka koja radi 100 kg/h ima instaliran motor od 4 kw znači tona bi trebala da se uradi za 10-11 sati puta 4 kw ispada 40-44 kw po toni što i nije tako strašno naravno bez mlevenja, mlevenje će potrošiti još koji kw i to je to

ivan610988
06-12-10, 19:49
Moze i 3KW ako ne peletiras drvnu masu. >:D

Post je spojen: 1291661431________________________________________ _________
Mene interesuje kakve su mogucnosti za plasman peleta. Ja mogu da proizvedem, al kako ce se to i kome prodati:lol:

bokimarinkovic82
21-12-10, 14:04
Mislim da je lako prodati Pelet, ja u okruženju imam par domaćinstava i dve firme koje se polako spremaju da pređu na pelet.

U domaćinstvima su to uglavnom kotlovi na čvrsto gorivo na koje se dodaje rezervoar, dozer i sitnija rešetka u gorećem delu.

Industriski kotlovi se kupuju namenski od količine energije koja je potrebna za određene procese.

Baš iz gore navedenih razloga, planiram da investiram u proizvodnju peleta kapaciteta od 1500 kg/dan.

urban
21-12-10, 17:48
Što se tiče plasmana peleta treba obratiti pažnju na koju vrstu peleta se misli mi ovde stalno pričamo o AGROPELETAMA a one se mnogo razlikuju od drvenih peleta zbog svoje specifičnosti stvaranja silicijumske šljake te zbog toga nemogu da sagorevaju u običnim gorionicima za pelete pa je zbog toga i plasman agropeleta teži

ivica
27-12-10, 18:51
poz da li neko moze da mi kaze kalika bi potrosnja bila za kucu od 150m2 bez izolacije i kakav se efekat dobija kad se ugradi gorionik na kotao na cvrsto gorivo,koji su gorionici najbolji a da im je cena pristupacna.da li neko zna da napravi taj gorionik evo emajl za liniju za proizvodnju peleta

urban
27-12-10, 19:49
Dobro došao, au mnogo pitanja od jednom probaj malo starije postove da pregledaš pa što ne nadješ neko će pokušati da odgovori za takvu kuću je teško tako iz stomaka reći a ne lupiti,zavisi od kog matrijala je zidana kakvi su prozori vrata koliko je izložena vetru itd itd

http://i841.photobucket.com/albums/zz338/urbanzoli/Fotografija0030.jpg
http://i841.photobucket.com/albums/zz338/urbanzoli/Fotografija0032-1.jpg
http://i841.photobucket.com/albums/zz338/urbanzoli/Fotografija0029.jpg

gorionik sam pravio u kućnoj varijanti znači može slike su slikane u fazi izrade ali se vidi princip rada i kako radi
moram da napomenem da je gorionik namenjem piljevini a pelete dodju kao poslastica ako te nešto interesuje pitaj

poz

samper
18-02-11, 09:12
U poslednje vrijeme sam se zainteresovao za proizvodnju peleta ali isključivo od drvenog otpada (piljevina, sitnog i krupnog granje, kao i ostalog drveogi otpada). Moje interesovanje za ovakvim materijalom (biomasom) je iz razloga sto sam iz Republike Srpske gdje je takav materijal jos uvijek lako dostupan. Citao sam po mnogim forumima o peletu i peletiranju, ali nigdje nisam mogao da nađem nečija lična iskustva vezana za materijal (biomasu) koja mene interesuje. Isključivo sam zainteresovan za neku mini peletaru, kao i mlin čekićar za usitnjavanje drvenog otpada iz razloga što bi mi to služilo kao dodatni izvor prihoda. E, sad! Da li neko ima iskustava u ovakvoj proizvodnji, dobrih web stranica gdje se može dodatno informisati, kuća koje se bave prodajom ovakvim mašina i sl? Unaprijed hvala!!!!

zeljko_bl
18-02-11, 09:55
pozdrav samper imas sajt naturalenergy.rs tamo imas sve sta ti je potrebno za prozivodnju peleta

peto1
18-02-11, 10:42
Imas nekoliko varijanti ukucaj u search samo sta te interesuje cutting, pellet:

http://jingangshi.en.alibaba.com/productgrouplist-200209738/pellet_machine.html#products

amac86rs
18-02-11, 11:07
pozdrav samper imas sajt naturalenergy.rs tamo imas sve sta ti je potrebno za prozivodnju peleta

odlican sajt :D

Post je spojen: 1298043220________________________________________ _________
ima li neko da se greje na ove sitne palete kao rezancici da kaze kakva su iskustva

TRATER
20-02-11, 16:07
za male linje peletiranja www.kovonovak.cz

Post je spojen: 1298214485________________________________________ _________
Moze i www.smallpelletmill.com

amac86rs
20-02-11, 19:44
zar se niko ne greje na pelete da kaze kakva su iskustva,potrosnja na sat i slicno ^-^

urban
21-02-11, 08:48
pogledaj malo starije postove ima nešto i tamo

amac86rs
21-02-11, 11:39
procitao sam i hrvatski forum ceo na ovu temu i nas, i uglavnom su sarenolika iskustva,ima i kvarova na gorionicima to jest da nesto zakaze,i zadovoljnih i nezadovoljnih a potrosnja je isto razlicita od 2 kg/h pa do 6kg/h

urban
21-02-11, 18:25
na potrošnju utiče jako mnogo faktora i teško je generalno govoriti koliko se troši za toliko i toliko kvadrata a naravno da ima različizih iskustava jer i mi smo svi različiti tako da nešto što meni valja drugome ne valja nikako tako i stime, teško je neku realnu ocenu doneti na osnovu foruma jer tu nas ima svakojakih pa tako i mišljenje sa foruma ( bilo kojeg ) nemože biti relevantno niukom slučaju, može pomoći u nekim stvarima ali nesme biti presudno

amac86rs
21-02-11, 19:42
slazem se ali covek mora imati neke informacije da bi znao u kom pravcu krenuti. grejao sam se na ugalj,drva i sad na bale soje. Sve ima svoje prednosti i nedostatke. Ovo na soju jeste najisplativije al sam bukvalno rob kotlarnici i gradjevinar pacovima. Ne interesuje me toliko proizvodnja kolko grejanje na agropelete,moze da se obozbedi znatno veci komfor nego ovo sa balama. Skupa je oprema i kad uozis onda nema nazad pa nebi da se zajebem,da stedim na peci pa prodjem jos skuplje

Spajki
22-02-11, 14:28
Pozdrav za clana "Moca" ;D}
Ima li trenutno kod nas u Srbiji nekakvih podsticaja od strane ministarstva ili pokrajine za otvaranje pogona za preradu biomase (peletiranje),kupovinu masina za tu namenu i sl?

Post je spojen: 1298406318________________________________________ _________
Da li je neko nesto nasao na ovu temu ili stvarno nije nikome interesantno ^-^

makarijus
23-02-11, 22:15
tesko

Post je spojen: 1298495973________________________________________ _________
masina kosta 5000evra sa najmanjim kapacitetom peletirka i mlin za biomasu,mislim za nase uslove nedostizno

urban
24-02-11, 13:25
E pa napravite sami pa neće koštati toliko a može se

amac86rs
24-02-11, 13:29
po meni treba prvo pec uzeti na pelete to jest gorionik pa prve godine kupovati,pa ako se isplati mozda kupiti ili praviti paletirku i mlin

peto1
24-02-11, 16:19
tesko

Post je spojen: 1298470773________________________________________ _________
masina kosta 5000evra sa najmanjim kapacitetom peletirka i mlin za biomasu,mislim za nase uslove nedostizno

Masina za peletriranje u Kini kostaju od 850 do3500 US dolara

http://jingangshi.en.alibaba.com/product/338259315-200209738/Wood_Pelleting_Machine.html

urban
24-02-11, 16:45
po meni treba prvo sesti i dobro razmisliti šta mi ustvari hoćemo koji vid grejanja a zatim uzeti olovku i papir i popisati šta sve treba kupiti za grejanje na pelete jer naizgled jeftin vid grejanja može da izadje i dosta skup i to ako se uzme da treba kupiti gorionik na pelet, pretpostavka je da svi imaju kakvu takvu peć ( koja naravno nije namenski radjena za pelete pa shodno tome i potrošnja je veća )
pa zatim peletirku i čekićar za mlevanje slame znači to su tri stavke u početku koje su krupnije zatim treba uzeti u obzir baliranje slame dovoz mlevenje i peletiranje slame
e sad sve se to može napraviti u kućnoj varijanti naravno ko ume, izvodljivo je trvdim odgovorno
ja sam dosad napravio gorionik koji radi zadovoljavajuće i učestvovao u gradnji peletirke e sad meni predstoji peletirka da je sebi napravim i čekićar
Naravno ne mora se imati peletirka može se i kupiti agro pelet oko 100 e je tona možda treba još reći da se može kupiti peć na pelete sa gorionikom ( naravno za agro pelete) za oko 2500-2700 e

SAMA
04-03-11, 19:47
Posto se bavim zivinarstvom,ranije je spominjan pelet od djubreta.Zna li neko kako se pravi tj ide li cisto u peletrirku,jel treba humus,da li se sa necim mesa i slicno.
Peletrirka,mlin i ostalo mi je jasno.Interesuje me priprema pomenute sirovine.

pelet.in.rs
20-12-11, 01:14
Pozdrav svima!!!
Mene interesuje da li je neko zainteresovan za masine za proizvodnju peleta solidnog kapaciteta od 120kg / sat? Peletirka + mlin...

peto1
20-12-11, 06:07
Mene interesuje masina za peletriranje i isto tako i mlin ako moze neka fotografija pa da se cujemo. Kolika je snaga motora peletrirke a koje je za mlin. Moze i na pp ako nije neka tajna.

gogi666
15-12-12, 22:34
Momci treba mi pomoc oko grejenja!
planiram da uvedem parno grejanje na pelet
ali neznam gde ima dobar majstor koji ima iskustva sa pelet kotlovima?
ko od vas ima i kojeg bi mi proizvodjača preporucili
gde ima kvalitetnog peleta u okolini zr?

hvala unapred

pozdrav

moze i na pp

steva44
15-12-12, 23:07
Neznam gogi na koji palet mislis kod nas je otvorena fabrika za proizvodnju paleta ,proizvode palet velicine pikavca za cigare.To je za one kompjuterizovane peci sto same sebe pune.Mnogo skupa investicija.

bikacan
15-12-12, 23:12
Koliko kosta pelet i od cega je napravljen?

Spajki
15-12-12, 23:24
http://www.elitemadzone.org/t390535-Grejanje-na-pelete
Ovde ce te naci puno odgovora i pitanja vezano za vas buduci vid grejanja.Tema sadrzi preko 100 stranica i na njima cete naci i ljude koji koriste pelet,ljude koji prodaju i ugradjuju pelet-setove i probleme vezane za iste.Dobar forum sa puno dobrih tema.

- - - - - - - - - -

Momci treba mi pomoc oko grejenja!
planiram da uvedem parno grejanje na pelet
ali neznam gde ima dobar majstor koji ima iskustva sa pelet kotlovima?
ko od vas ima i kojeg bi mi proizvodjača preporucili
gde ima kvalitetnog peleta u okolini zr?
hvala unapred

pozdrav

moze i na pp

U Zr.imate firmu "Trater"koja proizvodi pelet.Znam da ga najvise koriste pekari u svojim gorionicima (preko 80kw)koji mogu da "progutaju" sve i svasta a kako se ponasa u kucnim gorionicima(20-40kw),neznam.Bitno je za pelet da bude od cistog drveta najbolje bukva,tada ima najmanje problema sa gorionikom a kada je pelet od biomase(sojina slama,kukuruzovina,psenicna slama) to zahteva dosta skuplji gorionik da bi radilo kako valja i bez problema.

steva44
15-12-12, 23:36
Koliko kosta pelet i od cega je napravljen?Mislim da je kosto oko 150 evra po toni ,a napravljen je od otpada iz drvne industrije,sve i svasta.Ali kolko sam cuo sve izvezu.Po meni je to skupo.

mladen87
15-12-12, 23:51
150 evra je mozda cena van sezone,sad je oko 180-220 evra/t!

gogi666
16-12-12, 01:57
Koliko god da je skupa investicija uvek je jeftinija od drva i uglja a o gasu i struji nemoramo ni pricati!
kotao radi automatski i retko koji se mora puniti cesce od 3-4 dana!
istina da je citava kompozicija skuplja oko 1500 eura ali vredi
jos samo da nadjemo dobrog majstora pa da krenemo u razgledanje

reggacci
16-12-12, 08:46
Kolega kotao nije problem mogu ti ga ja napraviti ali mislim da gresis u startu trebalo bi da napravis univerzalni kotao ,koji mozes koristiti na vise vrsta energenata
http://www.elitemadzone.org/t390535-Grejanje-na-pelete
Ovde ce te naci puno odgovora i pitanja vezano za vas buduci vid grejanja.Tema sadrzi preko 100 stranica i na njima cete naci i ljude koji koriste pelet,ljude koji prodaju i ugradjuju pelet-setove i probleme vezane za iste.Dobar forum sa puno dobrih tema.

- - - - - - - - - -

U Zr.imate firmu "Trater"koja proizvodi pelet.Znam da ga najvise koriste pekari u svojim gorionicima (preko 80kw)koji mogu da "progutaju" sve i svasta a kako se ponasa u kucnim gorionicima(20-40kw),neznam.Bitno je za pelet da bude od cistog drveta najbolje bukva,tada ima najmanje problema sa gorionikom a kada je pelet od biomase(sojina slama,kukuruzovina,psenicna slama) to zahteva dosta skuplji gorionik da bi radilo kako valja i bez problema.

- - - - - - - - - -

Ja sam u pregovoru sa jednim Kinezom vec izvesno vreme ,oko uvoza paletirke iz Kine,radio sam za tog Kineza 2god i bio u Kini gledao masine i paletirka ozbiljna sve u kompletu sa trakastim mlinom kapaciteta 800kg/cas kosta 8000evra problem je sto kod nas sto se rade paleti su nekvalitetni bas iz razloga nekvalitetne masine sve su sa velikim fi gotovog paleta koji neadekvatna oprema nemoze da sabije te se isti drobe i raspadaju ono sto sam u kini video je extra kvalitet mogao bih je i sam napraviti ali se za navedenu sumu novca nebi upustao ni da pocnem posto se isplati za te pare kupiti takvu masinu,na licu mesta vam prezentiraju rad masine naravno ima raznog obima gotovog paleta ali sve sto sam video do fi 35mm je tako dobro sabijeno da ga nemozes cekicem razbiti problem je sto Kinezi nemaju masine koje rade na zemni gas nego su to sve masine na struju koja bi zahtevala ozbiljne radove oko instalacija naprimer u mom dvoristu inace sve to sto sam gledao radi bez ikakvih vezivnih sredstava potrebno je da je masa sa do 40%vlage u sebi inace masina ni jedna neradi ispod 200bara tako da je to ozbiljna stvar i vrlo opasna ,ovde kod mene sam sve organizovao sto se sirovina tice imam oko 500ha zemlje sa koje bih dobijao sirovinu u zameni za 1 metar djubriva naravno baliranje i prevoz su moji tako da ako je neko zainteresovan za saradnju mozemo izbeci Kineza vise bih voleo saradjivati sa nasim ljudima nego sa kosookim inace on ima petnaestak prodavnica koje zagreva na cvrsto gorivo i za zimsku sezonu trosi cirka oko 20000eu za ogrev tako da sam ga ubedio da sami proizvodimo palet ali su jako nepoverljivi ti Kinezi pa sve to ide sporo,tako da ko je zainteresovan da podelimo investiciju evo otvorenog poziva
Masina za peletriranje u Kini kostaju od 850 do3500 US dolara

http://jingangshi.en.alibaba.com/product/338259315-200209738/Wood_Pelleting_Machine.html

marko22
16-12-12, 10:03
Nekoliko ispravki, pEleti, ne mogu biti sa fi 35 mm, vec su manji. Vlaga mase ne sme biti veci od 10-12 %, dakle uglavnom treba susara. A 200 bara je previse.

Goran IHC
16-12-12, 10:23
bio covek u kini i video a mi ga sad ispravljamo
a koliki je utrosak struje u toj proizvodnji?meni se cini da je to isplativo jedino ako krademo struju^-^

steva44
16-12-12, 10:45
To je vrlo zahtevna procedura oko paletiranja,nasi su pre 2 godine izbacili sa skladista vise od 40 velikih kamiona,kazu da jednostavmo nemoze da se pravi palet od tog izmrvi se ,ja pito sto jednostavno nestave neki ucvrscivac u vidu smole kazu da se nesme.Isli ljudi posle sa prikolicama i tovarili to i lozili mesto sapurika.Dobro se raspitajte pre neg uletite u investiciju.Vidim da ovda mnogi mesaju palet i briket.Briket je mnogo deblji oko fi 50./ 60.Uzimaju ga nasi pekari ja mislim iz Backe Palanke i bio je prosle godine 120 evra tona.

talianu
16-12-12, 11:26
Koliko god da je skupa investicija uvek je jeftinija od drva i uglja a o gasu i struji nemoramo ni pricati!
kotao radi automatski i retko koji se mora puniti cesce od 3-4 dana!
istina da je citava kompozicija skuplja oko 1500 eura ali vredi
jos samo da nadjemo dobrog majstora pa da krenemo u razgledanje
Na papiru je jedno ali u praksi malo drugačije.
Komfor kod grejanja je nesporan.
kupiti ili proizvesti kvalitetnu peletu je diskutabilno.Za nas u Vojvodini je najzanimljivije proizvoditi agropalete ali za njihovo korišćenje zahteva malo zahtevnije gorionike nego na drveni pelet.
Naći salmu,izbalirati,dovesti,skladištiti,samleti,pele tirati ,skladištiti.
Traktor,presa,prikolica,amortizacija,skladište,ml in,peletirka,magacin sve to puta radna snaga ^-^
Sve to staviti na papir i izračunati 1 m3 drva i određena količina peleta koji daju istu količinu energije da li su u cenovnom rangu i da li se vredi cimati .
Najviše mi se u celoj priči o peletama sviđa komfor pri njihovom korištenju a sve ostalo na ove cena drva mislim da nije ni malo rentabilno.

- - - - - - - - - -

Mislim da je trenutno isplativo jedino sistemima kojima je neka sirovina nus proizvod bez transportnih troškova npr pilane,fabrike nameštaja,parketa ...itd

Pedja1
16-12-12, 11:57
Мислим да добро мислиш Lkl{{
могле би се ту неке операције прескочити ( нпр балирање).. али је опет проблем што захтева специјалну опрему (скупљи и компликованији горионик) и што је тренутно јефтинија струја Lkl{{ ... тако да док лож уље не оде преко 2 и струја на 10-12 центи ко што су нам наши "пријатељи" препоручи :lol: тешко ..

dukej
16-12-12, 12:07
Problem sa agropeletom (po rečima forumaša sa ES foruma) je da pri sagorevanju stvaraju neku vrstu šljake koja zagušuje rešetku, i onda od komfora nema ništa jer je treba čistiti par puta na dan. Da bi se sprečilo stvaranje te šljake mora postojati mehanički čistač rešetke u sklopu gorionika, ili vodom hladiti samu rešetku kako bi se izbegle temperature na kojima se stvara šljaka, a što ovi obični gorionici za pelet od drveta nemaju.

retlav
16-12-12, 12:23
Dukej, postoji uopšte problem sa sagorevanjem biomase iz ratarske proizvodnje (slama, kukuruzovina...) nije to vezano samo za pelet već i za briket i na kraju kad sagorevaš baliranu slamu. Tačno je da se javlja šljaka koja mora da se čisti ili da se uspostavi bolje sagorevanje. Dešava se i to da se često suzi otvor u odžaku usled naslaga na zidovima. To isto treba uzeti u obzir. Sa druge strane što vam je masa više lignifokovana to jest po osobinama teži drvenastom materijalu ovi problemi jenjavaju. Slama koju hoćete da peletirate ili briketirate najbolje je da bude izložena vremenskim uslovima kiši i suncu kako bi dobila sivu boju tada u njoj postoji manja koncentracija čini mi se silicijum oksida koji pri sagorevanju i stvara tu šljaku na rešetki. Jer ima nisku temperaturu topljenja.

Spajki
16-12-12, 13:17
Ja sam bio jako zagrejan za proizvodnju peleta,video sam u radu te male kineske peletirke(snage motora do 10 kw) i razgovarao sam sa ljudima koji ih imaju.Realna proizvodnja na njima je 1 kw snage motora =10 kg peleta na sat.I za to su potrebni idealni uslovi vlage materijala koji se peletira.Na par mesta ljudi su susili piljevinu od topole koju su donosili iz drvara gde se prave pAlete,i pri proizvodnji pEleta dodavali melasu kao vezivno sredstvo da bi peletirka mogla da sabije sve kako treba a da nema previse prasine (do 2% bi trebao da je maximum dozvoljene prasine).Znam da se agro pelet koristi u ogromnim gorionicima koji greju skole,bolnice... ali moze se koristiti i u kucnim domacinstvima.Tako sam doasao na ideju da probam sapurike da dovedem u stanje slicno peletu i sa njima da automatizujem grejanje. Poslo mi je to za rukom i evo drugu godinu se grejem na sapurike.Ujutro ocistim pec i gorionik,napunim rezervar sa gorivom i ja sam 12 sati miran.

dukej
16-12-12, 13:59
@ retlav

Pogledaj pitanje u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?335-%C5%BDetveni-ostaci-biomasa-kao-energent-za-grejanje-doma%C4%87instva&p=604025&viewfull=1#post604025

Spajki
16-12-12, 14:06
http://poljoinfo.com/showthread.php?335-%C5%BDetveni-ostaci-biomasa-kao-energent-za-grejanje-doma%C4%87instva
http://poljoinfo.com/showthread.php?6267-Centralno-i-etazno-grejanje
Imamo vec gomilu ovih tema pa gde cemo nastaviti diskusiju a da ne pravimo off?

dukej
16-12-12, 14:12
Ok, pokušaću sad i ceo moj prethodni post da prebacim tamo.

edit: uspeo sam

retlav
16-12-12, 14:20
@ Dukej, iskreno moraću da konsultujem literaturu u vezi smole kod sojine slame. I sam dolaziš do zaključka iz iskustva da postoje problemi na više od tri strane, to jest i pri samom sagorevanju gde se oslobađaju sumporna jedinjenja koja nagrizaju sve živo, u odžaku a i na samoj rešetki ložišta gde se vezuje šljaka i ko zna gde još ali ni mi toga nismo svesni! Pratim malo stranu literaturu pa ću kad nađem slobodnog vremena da bistrim.

marko22
16-12-12, 14:39
Oprezno, dakle imamo pAlete, pElete, a najbitnije je da nam neki ne pOlete.Lkl{{
Kineske masine su se pokazale dosta lose, zato kod nas ima najvise italijanskih.

gogi666
16-12-12, 17:54
Ljudi moji pa drva se moraju seći i cepati i 5-6 puta na dan loziti! Iskorišćenost je max 80% dok je kod peleta i preko 90%
Tu vam je već 100jevreja!
Naravno da postoje kotlovi sa kombi lozistem što je na selu i potrebno ali prvenstveno je pelet u mom planu!
Jbg poručiš 6-7tona platiš 1000-1200 jevreja i greješ 150kvadrata bez problema
to mu dodje oko 25 kubika drva,ko je cepao i spremao zna koliko je to!
Još jednom,
osim investicije je pelet uvek jeftiniji!

marko22
16-12-12, 22:30
Uzmi ovako, udjes u sumu, spremis 25 m3 drva, i sednes i postavis sebi pitanje, hocu li ova drva da pretvorim u pelet, ili cu da cepam i da se grejem?
Drugo pitanje, za zimu mi treba koliko peleta, a koliko metara drva? Koja je razlika u ceni?

mikiglogonj
16-12-12, 22:52
ako tona kvalitetnih drva, tipa bukva, košta oko 7000 dinara, zašto tonu peleta platiti duplo skuplje, kada ne može da da više energije?

jer u kilogramu drveta je skladištena odredjena količina energije. ako to sameljemo, a nakon toga i izpeletiramo i dobijemo kilogram peleta, u njemu ne može biti više energije. tako da je to čisto zamlaćivanje.

kao drugo, na mlevenje i peletiranje se troše velike količine energije, motori treba da budu jaki i po 10 kW, pa kada se sve sabere, isplativo je ako piljevinu dobijamo za džabe.

tako da, sve u svemu, ako se nešto i planira, vezano za biljne ostatke tipa slama, kukuruzovina, šapurina, treba ići na velike kotlove, predvidjene za loženje balama biljnih ostataka.

pelet je mamac za budale, potpisujem.

marko22
16-12-12, 22:55
Nemoj tako ostro kolega. Ima pelet svoju primenu. Ima dosta logike praviti ga od piljevine i drvenog otpada, cak sta vise trebalo bi mozda i zakonom regulisati. Moze se automatizovati potrosnja, trazi mali prostor, dobra kalorijska moc, uklanja se otpad, i sl. A i traze ga stranci, pa sto im onda ne uvaliti tonu za 170 eura.
Svako treba da se pronadje

Pedja1
16-12-12, 23:38
ako tona kvalitetnih drva, tipa bukva, košta oko 7000 dinara, zašto tonu peleta platiti duplo skuplje, kada ne može da da više energije?
jer u kilogramu drveta je skladištena odredjena količina energije. ako to sameljemo, a nakon toga i izpeletiramo i dobijemo kilogram peleta, u njemu ne može biti više energije. tako da je to čisto zamlaćivanje.
kao drugo, na mlevenje i peletiranje se troše velike količine energije, motori treba da budu jaki i po 10 kW, pa kada se sve sabere, isplativo je ako piljevinu dobijamo za džabe.
tako da, sve u svemu, ako se nešto i planira, vezano za biljne ostatke tipa slama, kukuruzovina, šapurina, treba ići na velike kotlove, predvidjene za loženje balama biljnih ostataka.
pelet je mamac za budale, potpisujem.

Ко каже да не може ^-^ природно сушено дрво мин 20% влаге осим ако не рушиш куће па имаш старе греде .. пелет стандард испод 10% , плус 3х већа запремина за складиштење дрвета .. И дрво мораш да исечеш ( е сад колко ситно зависи од пећке) и главно нема аутоматизације , дакле ручно пали ручно убацуј ( и то релативно често) ... код пелета све на дугме ... све са опцијама паљења на телефон Lkl{{ ...
ај да те видим да у граду ускладиштиш 100 бала сламе Lkl{{ ... чак и ако неко има двориште не утркују се баш сви да праве камару у дворишту :P{ ... да је универзално решење није , да има своје предности и мане као и сваки систем има .. да је потпуна будалаштина е с тим се немош сложити ..
И главно колико кошта устајеш у ладном, облачиш се и идеш до камаре по балу сламе ... већ видим ред за те котлове на сламу ...

gogi666
17-12-12, 01:02
Proizvodnja KVALITENOG peleta je nauka!
I nikako se neisplati praviti samo sa svoje potrebe! Tako da o tome netreba ni razmisljati
A to sto mi imamo viska slame i kukuruzovine nam je rizik u zanatu

Spajki
17-12-12, 15:51
Proizvodnja KVALITENOG peleta je nauka!
I nikako se neisplati praviti samo sa svoje potrebe! Tako da o tome netreba ni razmisljati
A to sto mi imamo viska slame i kukuruzovine nam je rizik u zanatu��
Ovo podrzavam,za svoje potrebe uzmite onu kinesku peletirku za 1500-1600 evra i patite se sa njom.Jedan moj kolega je bas bio uporan sa takvom i na kraju ju je vratio prodavcu i nekako izvukao skoro sve pare nazad.Ne kazem da necu probati,imam poznanike koji prave agro pelet od kukurzovine i pokusacu da ga sagorim u mom gorioniku.Ako mi to uspe i bude radilo kako valja,plan za sledecu godinu mi je da prodam sapurike (ne meljem ih,znaci nemam taj trosak)i kupim agro pelet za 100-110 evra/t. Videcemo da li cu u tome i uspeti.

dukej
17-12-12, 18:16
Kad to isprobaš (gorenje agropeleta i tvom gorioniku), javi utiske... >:({

skove
20-02-13, 10:33
Da li mozes da da se javis na moj E-mail.Zainteresovan sam za tu pellet masinu od Kineza.
Hvala

- - - - - - - - - -

Da li mozes da da se javis na moj E-mail.Zainteresovan sam za tu pellet masinu od Kineza.
Hvala

- - - - - - - - - -

Da li mozes da se javis na e-mail za detaljnije informacije.

Pozdrav

Kolega kotao nije problem mogu ti ga ja napraviti ali mislim da gresis u startu trebalo bi da napravis univerzalni kotao ,koji mozes koristiti na vise vrsta energenata

- - - - - - - - - -

Ja sam u pregovoru sa jednim Kinezom vec izvesno vreme ,oko uvoza paletirke iz Kine,radio sam za tog Kineza 2god i bio u Kini gledao masine i paletirka ozbiljna sve u kompletu sa trakastim mlinom kapaciteta 800kg/cas kosta 8000evra problem je sto kod nas sto se rade paleti su nekvalitetni bas iz razloga nekvalitetne masine sve su sa velikim fi gotovog paleta koji neadekvatna oprema nemoze da sabije te se isti drobe i raspadaju ono sto sam u kini video je extra kvalitet mogao bih je i sam napraviti ali se za navedenu sumu novca nebi upustao ni da pocnem posto se isplati za te pare kupiti takvu masinu,na licu mesta vam prezentiraju rad masine naravno ima raznog obima gotovog paleta ali sve sto sam video do fi 35mm je tako dobro sabijeno da ga nemozes cekicem razbiti problem je sto Kinezi nemaju masine koje rade na zemni gas nego su to sve masine na struju koja bi zahtevala ozbiljne radove oko instalacija naprimer u mom dvoristu inace sve to sto sam gledao radi bez ikakvih vezivnih sredstava potrebno je da je masa sa do 40%vlage u sebi inace masina ni jedna neradi ispod 200bara tako da je to ozbiljna stvar i vrlo opasna ,ovde kod mene sam sve organizovao sto se sirovina tice imam oko 500ha zemlje sa koje bih dobijao sirovinu u zameni za 1 metar djubriva naravno baliranje i prevoz su moji tako da ako je neko zainteresovan za saradnju mozemo izbeci Kineza vise bih voleo saradjivati sa nasim ljudima nego sa kosookim inace on ima petnaestak prodavnica koje zagreva na cvrsto gorivo i za zimsku sezonu trosi cirka oko 20000eu za ogrev tako da sam ga ubedio da sami proizvodimo palet ali su jako nepoverljivi ti Kinezi pa sve to ide sporo,tako da ko je zainteresovan da podelimo investiciju evo otvorenog poziva

Youtube
14-05-13, 13:26
Da li je za proizvodnju peleta potrebna neka optimalna kolicina vlage u biomasi ili je svejedno koliko ima vlage, a pelet se po potrebi susi? Ako je piljevina nedostupna, a potrebno je usitniti drvo, kakvim se to masinama radi?

marko22
14-05-13, 20:27
Мора да буде одређена влага, и зато треба сушара. Тек од тако осушеног се прави пелет или брикет.

Youtube
21-05-13, 12:08
A zasto se radi kondicioniranje vodenom parom? Jel to za slucaj da je drvo previse suvo pa se onda mora dodavati vlaga?

dragisav
03-11-13, 20:57
Postovani,

Ja sam sa dela foruma o kupinovom vinu. Vec unazad tri godine se bavim poslovima peletiranja biomase ( kako drveta, tako i zetvenih ostataka). Trenutno sam angazovan na proizvodnji peleta od zetvenih ostataka. Radim u firmi koja proizvodi opremu za peletiranje-komplet.Kompletne linije za proizvodnju agro peleta su domace proizvodnje. Osim proizvodnje opreme za peletiranje, pre dva meseca smo pokrenuli i sopstvenu proizvodnju agro peleta od psenicne i jecmene slame ( pelet fi 6mm ). Mozete pogledati nas sajt i jedan video o nasoj fabrici (www.ems-pellet.rs (http://www.ems-pellet.rs) i http://youtu.be/jLxUfDKC0lc )
U prilogu cu postaviti neke fotografije opreme i peleta.

http://i40.tinypic.com/2iv1ttz.jpg

http://i39.tinypic.com/xdyovk.jpg

http://i43.tinypic.com/2ccmceu.jpg

http://i39.tinypic.com/11kz7ki.jpg

http://i40.tinypic.com/2rntxe9.jpg

http://i43.tinypic.com/2d7ynif.jpg

http://i43.tinypic.com/mradtd.jpg

http://i43.tinypic.com/wiom5f.jpg

http://i41.tinypic.com/vo0w9f.jpg

http://i41.tinypic.com/70akqo.jpg

http://i43.tinypic.com/2h6geox.jpg

Srdacan Pozdrav!